Féknyerget egy darab dróttal a lengéscsillapítóhoz szoktam felakasztani. Részpasztát használok kenőanyagnak és a féket csak összerakás után mosom le féktisztítóval, mert összeszerelés közben ismét összekenheti az ember. Az a rugó amit ez elején levettél, azt érdemes kicsit meggörbíteni, ugyanis ha az meglazul, akkor tud kopogó hangot adni a fék és akkor nekiállsz keresgélni mi is lehet a futóművel. Elég sok Mazdás szívott vele, köztük én is (sajnos az új rugók még rosszabbak). A fékbetét "kotyogása" normális, pont azért van, hogy ne tudjon megszorulni, amit említettél hézagoló lemez, sajnos általában mérethibás, én se raktam be, előtte se volt benne. A felfekvő felületek (agy és tárgya) és sokkal jobban fel szoktam pucolni, de ha nem ráz, akkor így is jó.
Jó videó lett!:) A féknyereg alátámasztásához érdemes például egy vödröt befogni fejjel lefele, így rá lehet rakni, és nem kell attól tartani hogy megsérül a féktömlő:)
Köszi a feltöltést!!! A videód ösztönzőleg hatott és én is neki láttam a féktisztításnak. Hamar kiderült, hogy a kézifék a jobb hátsó kereket nem rögzíti. :( Kiszereltem a bowdent és persze totálisan "össze volt gyógyulva". Kicseréltük és most mindenki mosolyog!!!
Én szilikon zsír helyett rézpasztát javaslok... de igazabol azt is csak a betétek végére illik tudtommal, a csúszkát kenve okozhat olyan problémát, hogy beleragad a fékpor és jobban megszorul mintha csak tisztán kenetlenül lett volna összeszerelve.
Szerintem az emberek 90%-a így csinálja, csak az a szégyen ,hogy ki kell írni hogy "ahogy én csinálom" mert ha már úgy írod ki ,hogy "fék karbantartás, ahogy csinálni kell" akkor jönnek okoskodni :'D
Jól csináltad! :D Én is így szoktam viszont a kerékagyat is befújom rézspray-el a tárcsa alatt, meg a nyerget is. Valamint egy észrevétel: a tárcsáknál oldalanként kb 1mm kopáshatárt szoktak megadni, a tiédnek van 1mm válla így ránézésre. De persze a mérés az igazi, meg amúgy is túlméretezik úgyhogy elmegy az még :D
Szia Pisti! 1 kérdés... Az első tárcsák mögött nem látok porvédőlemezt ! Ezen eredetileg nincs? Én igy vettem a kocsimat , pedig kéne lenni rajta , de nem tudok venni hozzá!! Mi hátránya lehet eme hiánynak? Választ köszi!! Szép napot!
Koszi a videot. Nagyon jo. Abban tud valaki segiteni, hogy ha lassu temponal hallom, hogy kicsit csigorok a fek, surlodo femes hangot hallok akkor mi lehet a baj? Elore is koszi
Szia.Én is jártam már így,a hézagoló bádog lemezkéból 4db járt volna oldalanként,és csak gyárit lehetett rendelni.Annyiba fájt a 8db bádogstift,mint a 8db betét!Szívás,de üzletpolitikának nem utolsó.
Annyi észrevétel ha lehet, hogy a fektisztitot ne torold le, elparolog. :) Es csak akkor hasznald ha mar fent van a tarcsa, addig felesleges. :) Es a fekzsirral olyan szempontbol jol jarsz a mezei szilikon helyett, hogy hoallobb. :)
Nincs olyan autód amin hátul dobfék van? Arrol is jó lenne egy videó :) egyébként rengeteget bátorságot adsz hogy hozzányuljak a kocsihoz, és nagyon hasznos dolgokat mondasz. Köszönöm.
Csúszkákat mivel ajánlott kenni még ? Én is tervezem leszedni és megpucolni, de még nem csináltam ilyet. Mennyire ajánlott nekiesnem, illetve van valami jó tanács ? :D Lehet cserélek hátsó tárcsát és fékbetétet is ha már le van szedve minden. :)
Rézpasztával szokták kenegetni a csúszkát. A legfontosabb hogy ha féket szerelsz mindig legyen nálad féktisztító. 2. A fékbetéteket ne kalapáccsal keljen bekopogtatni a helyére. A betét végéből nyugodtan lehet reszelni hogy ne szoruljon.
Igen ezt időnként meg kéne csinàlni. Dehát magyarországon vagyunk. Autószerelőként nem egyszer volt, hogy a csúszka beletört mert esélytelen volt kivenni annyira belerohadt. Gondolhatod, hogy működik az a fék aminek a csúszkája bevan rohadva. Vagy sehogy vagy vasra koptatja.
szia. egyetlen aprócska dolog maradt ki a műveletből, hogy előbb le kell tekerni a fő fék munkahenger kupakját, hogy a tartályból ki tudjon menni a levegő ha kell neki
Az elsö betétek találnak,azzal a kis Játékal...ami a kisslemezet,amire gondoltál azt hátul szerelik,Elöl a rugo feladata hogy a fék testet szét nyoja hogy az a kis Játékával elengedi betét a tárcsát, mig hátul a kis csuszo lemez... Bizza jo a kis zsir,hö álo cerámia vagy Rézpaszta a mozgo csuszo szárakrat mindig jo keni,az amivel a 7-es Imbuszal ( Hegzagon)lazitotál. Csikorgást egy jo befékezet eset okozza,rezgés a betét s a tárcs közt,mit a csiszolásal megoldotál Egydarabig...It a minöség is határozó.Pl.a jo betéteket jobban pakolják többfajta anyagal mi a rezgést felveszi,a fékbetét külssö feluletén,nem fékezö vagy a kantjai!!!A jo öregek sokat tudtak mert megfogták s vigyáztak mijük volt s van...
mindenki maga dönti el - mit tud ,és mit szeretne .... ha csinálod az árt a kocsinak? a zsigával Te sem fogsz pályázni 100ezreket... és úgy nem kopik a fék.... a mi 2109 ünk is dolgozik rendesen... tengelyig sárban futóval .... az az igazi használat .... az opelünk csak bevásárlókocsi hozzá képest ....
5 лет назад
Nem okoskodásképp, de nincs véletlenül nyomatékkulcsod??? Az olyan helyeken, mint a futómű, fék nem ártana, ha maghatározott nyomatékkal lenne meghúzva az a csavar. Néha még a menetrögzítő paszta sem ártana. Arról nem is szólva, ha kiszedek egy nyomatékra húzott csavart, azt illene cserélni.
ez pont okoskodás😂 gondolom te minden megbontás után csavart és anyát cserélsz....😏😒 (persze akkor ha éppen nem küldenek az alkatrészhez új csavart és/vagy anyát) viszont... a nyomatékkulcs az tényleg nem árt...☝🏻👍🏻
5 лет назад+1
@@Mopar9113 Teljesen igazad van. Rosszul fogalmaztam. Csak azokat a csavarokat cserélem, amiket a szerelési és karbantartási utasításokcserélni javasolnak. Ilyenek lehetnek pl. a fék, futómű, hengerfej csavarok, hogy csak egy párat említsek. Illetve, ahogy említetted, amihez tartozék a csere csavar. Amúgy a nyomatékkulcs kérdése miért okoskodás?
Sokan írták, hogy a csapokat is érdemes bekenni rézpasztával... Nem érdemes rézpasztával kenni! Állagából adódóan megfogja a koszt/fékport, így egy idő után inkább hátrány.... A beragadt kosztól nem fog csúszni. ... de fix felületeknél, pl. kerékagy, fékbetét kűlső oldala, valóban ajánlott, mert nem fog összerohadni a fém és könnyebb leszedni a következő szerelésnél. A csúszó felületekhez inkább fékzsír, vagy szilikon... (bár utóbbi könnyen elpárolog) Ill. ha rozsdás a tárcsa fékező felülete, akkor én azt is megszoktam csiszolni, mert a fékbetét a rozsdát nem szedi le a tárcsáról, de a rozsda könnyebben elkoptatja a betéteket... Csiszolás durva papírral, fokozatosan haladva, egyre finomabb méretig. ...és fontos, hogy egyenes tárgyra helyezzük a tárcsát, ill. a csiszoló papír alá is tegyünk valami egyenes tárgyat, pl. egy fadarabot, hogy ne a kezünkkel csiszoljunk. Ezzel elkerülhetjük, hogy egyenletlen legyen a tárcsa csiszoláskor. Másik fontos dolog, hogy körkörösen haladva csiszoljuk a tárcsát, ne áljunk meg egyhelyben, mert azzal barézdát képzünk a tárcsában és akkor mehetünk esztergáltatni. Sarokcsiszolóval és reszelővel senki ne áljon neki és ha fakezűnek érzed magad, akkor is felejtsd el, mert csak kárt csinálsz vele!!!! Bár a videóból kimaradt, de magától értetődő, hogy ha nekiállunk ilyen karbantartásnak, akkor ne felejtsük el szemügyre venni a gumi fékcsövek állapotát sem... Ez a videó nekem is meghozta a kedvem... Ha beköszönt a jóidő, én is nekiállok és ha már nekiesek, akkor le is festem valami racse színnel :) Esetleg valami megbízható hőálló alapozót és festéket tudtok ajánlani?
Ill. annyit hozzátennék, hogy a féktárcsa gyártók, ill. autógyártók nem javasolják a féktárcsa/kerékagy bárbilyen kenését, mondván, hogy egyenletlen lesz a felfekvő felület és már 0,05 mm-es porszemtől is lehet akkora eltérés, hogy rázhat a fék... Ez szép és jó egy 0 km-es autónál, de egy 5-10-20 éves verdánál, már eleve van annyi rozsda a kerékagyon, hogy rázhasson tőle a fék. ... és igen, megcsiszolod, hogy ne legyen rozsdás és koszos, de ezt a 0,05 mm-ert nem fogod tudni tartani... Szóval szerintem ez baromság, de azért csak ésszel a rézpasztával. Csak annyit vigyünk fel a felületre, amennyire szükség van....
Féknyerget egy darab dróttal a lengéscsillapítóhoz szoktam felakasztani.
Részpasztát használok kenőanyagnak és a féket csak összerakás után mosom le féktisztítóval, mert összeszerelés közben ismét összekenheti az ember.
Az a rugó amit ez elején levettél, azt érdemes kicsit meggörbíteni, ugyanis ha az meglazul, akkor tud kopogó hangot adni a fék és akkor nekiállsz keresgélni mi is lehet a futóművel.
Elég sok Mazdás szívott vele, köztük én is (sajnos az új rugók még rosszabbak).
A fékbetét "kotyogása" normális, pont azért van, hogy ne tudjon megszorulni, amit említettél hézagoló lemez, sajnos általában mérethibás, én se raktam be, előtte se volt benne.
A felfekvő felületek (agy és tárgya) és sokkal jobban fel szoktam pucolni, de ha nem ráz, akkor így is jó.
Jó videó lett!:) A féknyereg alátámasztásához érdemes például egy vödröt befogni fejjel lefele, így rá lehet rakni, és nem kell attól tartani hogy megsérül a féktömlő:)
Köszi a feltöltést!!!
A videód ösztönzőleg hatott és én is neki láttam a féktisztításnak.
Hamar kiderült, hogy a kézifék a jobb hátsó kereket nem rögzíti.
:(
Kiszereltem a bowdent és persze totálisan "össze volt gyógyulva".
Kicseréltük és most mindenki mosolyog!!!
Tibor Tóth, én köszönöm a kedves kommentet :)
Én szilikon zsír helyett rézpasztát javaslok... de igazabol azt is csak a betétek végére illik tudtommal, a csúszkát kenve okozhat olyan problémát, hogy beleragad a fékpor és jobban megszorul mintha csak tisztán kenetlenül lett volna összeszerelve.
Janos Szamoskozi, ha acsúszkát nem kened be akkor berohad, és tönkremegy a betét+a tárcsa is.
@@pistiszerel8222 nem szoktak berohadni, ha a gummik nem szaktak meg. Teflonpastát nagyon vékonyan vagy inkább sprayt lehet hasznàlni.
Szerintem az emberek 90%-a így csinálja, csak az a szégyen ,hogy ki kell írni hogy "ahogy én csinálom" mert ha már úgy írod ki ,hogy "fék karbantartás, ahogy csinálni kell" akkor jönnek okoskodni :'D
Sniper Barnabás, de jól átlátod a szitut. De még így is lesz olyan aki azt írja majd hogy az első kilóméteren meghalok a kókányolásom miatt :D
Hali, Pontosan, ahogy mondod Barnabás.
Jól csináltad! :D Én is így szoktam viszont a kerékagyat is befújom rézspray-el a tárcsa alatt, meg a nyerget is. Valamint egy észrevétel: a tárcsáknál oldalanként kb 1mm kopáshatárt szoktak megadni, a tiédnek van 1mm válla így ránézésre. De persze a mérés az igazi, meg amúgy is túlméretezik úgyhogy elmegy az még :D
Bibe, jól láttad a tárcsa már a határon van.
o
Szia Pisti! 1 kérdés... Az első tárcsák mögött nem látok porvédőlemezt ! Ezen eredetileg nincs? Én igy vettem a kocsimat , pedig kéne lenni rajta , de nem tudok venni hozzá!! Mi hátránya lehet eme hiánynak? Választ köszi!! Szép napot!
Védi a féket az esetleges olaj és zsíros szennyeződésektől ami a motortérből előfordul de nem jellemző.
@@pistiszerel8222 én se találok 1g eclipsre ugyhogy most annélkül raktam össze-kerék csapágyat is ki kell venni ha fel akarnám tenni
nem kell valami mérést csinálni a betétekkel, pl centirozni stb, vagy már igy mehet müszakira?
Szia Pist! Megkérdezhetem, hogy te mit dolgozol kint ahol élsz?
Pékségben dolgozok
@@pistiszerel8222 Nem vesznek fell munkast nyelvtudas nelkul!? En is dolgoztam peksegben par honapot egy renault kangooval ) Abban ele jo fek van!)
Sajnos kell tudni valamennyire finnül :(
@@pistiszerel8222 Regen tudsz finnul?) Jo hetveget a 30 fokban;)?
Koszi a videot. Nagyon jo. Abban tud valaki segiteni, hogy ha lassu temponal hallom, hogy kicsit csigorok a fek, surlodo femes hangot hallok akkor mi lehet a baj? Elore is koszi
Meg kell nézetni a féket. Vagy vason van vagy be van szorulva a betét és fog állandóan.
@@pistiszerel8222 vagy teljesen a kopásjelzőig kopott................
Szia.Én is jártam már így,a hézagoló bádog lemezkéból 4db járt volna oldalanként,és csak gyárit lehetett rendelni.Annyiba fájt a 8db bádogstift,mint a 8db betét!Szívás,de üzletpolitikának nem utolsó.
Szia Csaba! Az "bádog" nagyon komoly acél rugó és szükséges hogy ne lötyögjön a betét mint Pisti esetében.
@@laszloszorcsik7564 és rozsda mentes!
A csúszka csapokat és a betétek csapjait máskor kend be rézpasztával, hogy azok ne szoruljanak és könnyedén mozogjanak.
Inkább ne mert beragadhat.
@@belagabanyi6036 Ezt honnan vetted?😃
@@jambritsmiklos8219 tudon mert nekem már beragadt majdnem balesett lett, kiestek a fékbetétek, azóta csak megtisztitom és néha Teflon Spray rá.
Annyi észrevétel ha lehet, hogy a fektisztitot ne torold le, elparolog. :) Es csak akkor hasznald ha mar fent van a tarcsa, addig felesleges. :) Es a fekzsirral olyan szempontbol jol jarsz a mezei szilikon helyett, hogy hoallobb. :)
Nincs olyan autód amin hátul dobfék van? Arrol is jó lenne egy videó :) egyébként rengeteget bátorságot adsz hogy hozzányuljak a kocsihoz, és nagyon hasznos dolgokat mondasz. Köszönöm.
O. Norbert, van dobfékes videóm. Dobfék felújítása címmel :)
És tényleg, hogy ezt nem találtam meg. Szuper, köszi
@@pistiszerel8222 az elég mókás volt (:
Csúszkákat mivel ajánlott kenni még ?
Én is tervezem leszedni és megpucolni, de még nem csináltam ilyet. Mennyire ajánlott nekiesnem, illetve van valami jó tanács ? :D
Lehet cserélek hátsó tárcsát és fékbetétet is ha már le van szedve minden. :)
Rézpasztával szokták kenegetni a csúszkát. A legfontosabb hogy ha féket szerelsz mindig legyen nálad féktisztító. 2. A fékbetéteket ne kalapáccsal keljen bekopogtatni a helyére. A betét végéből nyugodtan lehet reszelni hogy ne szoruljon.
Pisti Szerel a munkahenger csúszkát, ahogy én tudom, grafitos zsírral kell kenni, nem szilikonzsírral. Jelzem... Ahogy én tudom. Köszi a videót
Hőálló zsírral én nem rézpasztáznám azt részt, a zsírban jobban mozog.
@@Wolfika419 Rosszul tudod , a grafitos zsír nem bírja a hőt és nem marad meg ott addig mint egy hőálló vagy szilikon zsír.
Barret50ful a munkahenger csúszkája nem kap hőt és gumiharang alatt van...
magad kezdted el a szerelést , vagy fatterod mutatta meg?
Az előző autómat (Picasso)14 év után 380 ezer km-el adtam el. Soha nem csináltam ezt a hókuszpókuszt. Egyszer volt tárcsa cserélve.
Elég baj az :D
Lattam egy ilyen kocsit! De ravolt irva , hogy Limited!)?
Igen ezt időnként meg kéne csinàlni. Dehát magyarországon vagyunk. Autószerelőként nem egyszer volt, hogy a csúszka beletört mert esélytelen volt kivenni annyira belerohadt. Gondolhatod, hogy működik az a fék aminek a csúszkája bevan rohadva. Vagy sehogy vagy vasra koptatja.
WD-40-el nem lehet esetleg kikotyogtatni kiszedni ki csúsztatninha ilyen van?
Egyébként féktárcsa rögzítő ezen azért nincs, mert tőcsavaros a kerékrögzítés.
❤Az enyém is ilyen hogy kotyog a tárcsa ha le van szedve a kerék.
szia. egyetlen aprócska dolog maradt ki a műveletből, hogy előbb le kell tekerni a fő fék munkahenger kupakját, hogy a tartályból ki tudjon menni a levegő ha kell neki
Az elsö betétek találnak,azzal a kis Játékal...ami a kisslemezet,amire gondoltál azt hátul szerelik,Elöl a rugo feladata hogy a fék testet szét nyoja hogy az a kis Játékával elengedi betét a tárcsát, mig hátul a kis csuszo lemez... Bizza jo a kis zsir,hö álo cerámia vagy Rézpaszta a mozgo csuszo szárakrat mindig jo keni,az amivel a 7-es Imbuszal ( Hegzagon)lazitotál. Csikorgást egy jo befékezet eset okozza,rezgés a betét s a tárcs közt,mit a csiszolásal megoldotál Egydarabig...It a minöség is határozó.Pl.a jo betéteket jobban pakolják többfajta anyagal mi a rezgést felveszi,a fékbetét külssö feluletén,nem fékezö vagy a kantjai!!!A jo öregek sokat tudtak mert megfogták s vigyáztak mijük volt s van...
Te elolvastad amit írtál? Érted is? Jó neked!
A első rugó alsó felfogatása nagyon ravasz xd
18 kulcs nagyon sok europai autonak van ezt mint tapasztalatbol irom 😉😊
Az en fekemet is ki kellene. A zsigulin. De a szerelo tuti nem fogja meg akkor se ha fekbetetet cserel!?(
mindenki maga dönti el - mit tud ,és mit szeretne .... ha csinálod az árt a kocsinak? a zsigával Te sem fogsz pályázni 100ezreket... és úgy nem kopik a fék.... a mi 2109 ünk is dolgozik rendesen... tengelyig sárban futóval .... az az igazi használat .... az opelünk csak bevásárlókocsi hozzá képest ....
Nem okoskodásképp, de nincs véletlenül nyomatékkulcsod??? Az olyan helyeken, mint a futómű, fék nem ártana, ha maghatározott nyomatékkal lenne meghúzva az a csavar. Néha még a menetrögzítő paszta sem ártana. Arról nem is szólva, ha kiszedek egy nyomatékra húzott csavart, azt illene cserélni.
ez pont okoskodás😂 gondolom te minden megbontás után csavart és anyát cserélsz....😏😒 (persze akkor ha éppen nem küldenek az alkatrészhez új csavart és/vagy anyát)
viszont... a nyomatékkulcs az tényleg nem árt...☝🏻👍🏻
@@Mopar9113 Teljesen igazad van. Rosszul fogalmaztam. Csak azokat a csavarokat cserélem, amiket a szerelési és karbantartási utasításokcserélni javasolnak. Ilyenek lehetnek pl. a fék, futómű, hengerfej csavarok, hogy csak egy párat említsek. Illetve, ahogy említetted, amihez tartozék a csere csavar. Amúgy a nyomatékkulcs kérdése miért okoskodás?
Károly Hening nemnem, a nyomatékkulcs jogos, az nagyon jó ha van az embernek! én a csavaros részre gondoltam😌
Sokan írták, hogy a csapokat is érdemes bekenni rézpasztával...
Nem érdemes rézpasztával kenni! Állagából adódóan megfogja a koszt/fékport, így egy idő után inkább hátrány.... A beragadt kosztól nem fog csúszni.
... de fix felületeknél, pl. kerékagy, fékbetét kűlső oldala, valóban ajánlott, mert nem fog összerohadni a fém és könnyebb leszedni a következő szerelésnél.
A csúszó felületekhez inkább fékzsír, vagy szilikon... (bár utóbbi könnyen elpárolog)
Ill. ha rozsdás a tárcsa fékező felülete, akkor én azt is megszoktam csiszolni, mert a fékbetét a rozsdát nem szedi le a tárcsáról, de a rozsda könnyebben elkoptatja a betéteket...
Csiszolás durva papírral, fokozatosan haladva, egyre finomabb méretig. ...és fontos, hogy egyenes tárgyra helyezzük a tárcsát, ill. a csiszoló papír alá is tegyünk valami egyenes
tárgyat, pl. egy fadarabot, hogy ne a kezünkkel csiszoljunk. Ezzel elkerülhetjük, hogy egyenletlen legyen a tárcsa csiszoláskor. Másik fontos dolog, hogy körkörösen haladva csiszoljuk a
tárcsát, ne áljunk meg egyhelyben, mert azzal barézdát képzünk a tárcsában és akkor mehetünk esztergáltatni.
Sarokcsiszolóval és reszelővel senki ne áljon neki és ha fakezűnek érzed magad, akkor is felejtsd el, mert csak kárt csinálsz vele!!!!
Bár a videóból kimaradt, de magától értetődő, hogy ha nekiállunk ilyen karbantartásnak, akkor ne felejtsük el szemügyre venni a gumi fékcsövek állapotát sem...
Ez a videó nekem is meghozta a kedvem... Ha beköszönt a jóidő, én is nekiállok és ha már nekiesek, akkor le is festem valami racse színnel :)
Esetleg valami megbízható hőálló alapozót és festéket tudtok ajánlani?
Ill. annyit hozzátennék, hogy a féktárcsa gyártók, ill. autógyártók nem javasolják a féktárcsa/kerékagy bárbilyen kenését, mondván, hogy egyenletlen lesz a felfekvő felület és már 0,05 mm-es porszemtől is lehet akkora eltérés, hogy rázhat a fék... Ez szép és jó egy 0 km-es autónál, de egy 5-10-20 éves verdánál, már eleve van annyi rozsda a kerékagyon, hogy rázhasson tőle a fék.
... és igen, megcsiszolod, hogy ne legyen rozsdás és koszos, de ezt a 0,05 mm-ert nem fogod tudni tartani... Szóval szerintem ez baromság, de azért csak ésszel a rézpasztával.
Csak annyit vigyünk fel a felületre, amennyire szükség van....