VÍNO a... UROB SI HO s nami - KVASENIE

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 дек 2024

Комментарии • 19

  • @14jan141
    @14jan141 3 года назад

    super!👍

  • @adriandrabik9429
    @adriandrabik9429 3 года назад +1

    Tento rok na tokaji som mal 26NM ... Ale len začínam toto je môj 3ti rok vďaka za cenné info .;)

    • @mariansenka2185
      @mariansenka2185 3 года назад

      Nemusíte kupovať cukor, bude kóšer, len sa ľahko môže stať, že to neprekvasí ani do polosucha, rozhodne by som použil nejaké lepšie kvasinky, ktoré prekvášajú do 16 % alkoholu, lebo tieto len do 13,5 % a to vám zostane sladké. A ešte by bolo dobré zmerať PH, poprípade ho upraviť na hodnotu od 3 do 3,3 lebo je predpoklad že bude vyššie pri tej cukornatosti a bude problém s kvasením. Najlepšie je použít kyselinu vínnu ktorá sa časom aj tak vyzráža preto sa nemusíte obávať, že vám zostane kyslé víno.

  • @vladimirschedo3215
    @vladimirschedo3215 3 года назад +1

    ....časť o živnej soli ma zaujala. To som nevedel, že sa takto dávkuje a že je možné ňou ovplyvniť dokvas vína. Ďakujem za info.

  • @marianangelovic8558
    @marianangelovic8558 3 года назад +1

    supeer videjko :-)

    • @mariansenka2185
      @mariansenka2185 3 года назад

      Vďaka patrí hlavne Bc. Pavlovi Mackovi, pretože on je ten, ktorý to tak pekne postrihal-pospájal, aby to malo hlavu aj pätu, ja ho zásobujem videami, dám takú hrubú osnovu a on to dofinalizuje do konečnej podoby.

  • @patrikmajko8177
    @patrikmajko8177 3 года назад +2

    Zdravim, super videa... :) prosim Vas, taka laicka otazka... napr. ked ked chcem spravit polosuche vino (napr. so zvyskovym cukrom 8 g/l) aky je v tomto pripade postup? Zastavim kvasenie "v spravnom" momente alebo po vykvaseni vino dosladim?

  • @martingoczal9911
    @martingoczal9911 3 года назад +1

    Prodává se analytická sada pro měření kyselin a asimilovatelného dusíku. Podle toho se dá líp určit davkování výživy. Co používám kvasinky, tak výrobce má přímo na stránkách kalkulačku na výpočet výživy a většinou mně to doporučuje výživu až v 1/3. Když se to na začátku přežene, tak to potom hodně jede a roste teplota.

  • @matustimko1412
    @matustimko1412 3 года назад

    Rad by som vedel co v prípade ze must nedosahoval hodnoty cukru aka je odporucana t.j. 20-21°. Ci je teda rozumne to docukrit po ukonceni bujareho kvasenia. Kdesi som zaregistroval ze to robia. Vďaka za hodnotne videa.

    • @mariansenka2185
      @mariansenka2185 3 года назад

      A to je už načo dobré? Niekto dosládza hotové víno, ale za účelom, že chce polosuché, alebo polosladké víno a nerobí sa to už s cukrom, ale so zahusteným koncentrátom z muštu. Víno s nižším obsahom alkoholu môže byť v blízkej budúcnosti problém pre dané víno, hlavne pre odrody s nižším obsahom kyselín.

  • @mariansenka2185
    @mariansenka2185 3 года назад +1

    Ešte k tej teplote, ak by stúpla na 23 °C a viac, v mrazničke som mal nachystané fľaše s ľadom 1,5 l a hneď by som tam 2-3 šupol. Nemusíte sa báť že ich nevymeníte, oni plávajú na hladine, takže na druhý deň ak je za potreby, ľahko sa dajú vymeniť.

  • @l71807
    @l71807 3 года назад +1

    Dobrý deň.
    Je potrebné pridať cukor aj do hrozna s prívlastkom kabinetné 19-21. Čo by sa stalo ak by sa nechalo na cukornatosti 19? Vzniklo by víno s nižším obsahom alkoholu a bolo by menej trvácne?
    Ďaľšia otázka ohľadom tej rovnice dosladenia. Je vhodné používať konštantu 1,2 alebo 1,1. Nakoľko sa stretávam s tými rôznymi konstantami, ale ich pôvod mi je neznámy.
    Ďakujem veľmi pekne za pekné video 🙂

    • @mariansenka2185
      @mariansenka2185 3 года назад +1

      Áno víno s cukornatosťou 19 by bolo menej alkoholické a viac náchylné na prípadné mikrobiologické zmeny samozrejme k horšiemu. Tri faktory ktoré konzervujú víno : alkohol, kyseliny, síra. Musia byť v určitej rovnováhe. Ak víno obsahuje menej kyselín, bude treba viac síry, ak obsahuje menej alkoholu, zase to musí dotiahnuť tá síra, veď nadarmo sa nestanovilo tých 21 °NM. S týmto by som veľmi nešpekuloval, 2,4 kg cukru na hl vás finančne nezrujnuje.
      Ja používam túto konštantu 1,2 kg cukru na 1°NM/hl na československý normovaný muštomer a sedí mi to. Vždy si ešte v sude premerám a keď som v rozmedzí 20,5 až 21 tak to neriešim.

    • @l71807
      @l71807 3 года назад

      @@mariansenka2185 ďakujem za rýchlu odpoveď.
      Samozrejme, že som to nemyslel z finančného hľadiska, ale z kvalitatívneho hľadiska. Vo viacerých knižkách a fórach je uvádzané , že privlastkove zbery by sa uz nemali dosladzat (možno sa to netýka prívlastku kabinetné). Ja osobne sa domnievam, že po pridaní cukru sa trochu vytratí odrodovy charakter a všetko s ním súvisiace, akoby sa do výsledného produktu pridala primes vodky, keďže cukor je čistá sacharoza.......ale aj napriek tomu vždy aj keď len 1 stupeň dosladzam. Nie som si však istý či aj po takomto kroku, dosladení, môžem výsledné víno pomenovať ako kabinetné, keďže sa umelo dosladilo.

    • @mariansenka2185
      @mariansenka2185 3 года назад +1

      @@l71807 na odrodový charakter viac vplýva priebeh kvasenia, ako to, či pridáte cukor a samozrejme aktuálny ročník, spôsob rezu, zataženie kra atď, ten cukor tam toho urobí fakt minimum až vôbec a minimálne vám podporí kvasenie. Už sú preč tie časy, keď sa oberalo podľa cukornatosti, oberať sa má podľa technologickej zrelosti a to nemusí byť a ani nieje vždy vtedy, keď je hrozno najsladšie.

  • @vladimirschedo3215
    @vladimirschedo3215 3 года назад +1

    Prepočet cukru je správny. Len treba dať pozor na kvalitu cukru. Nie všetky predávané cukry dostupné v obchodoch sú rovnako sladké. Ja používam na dosládzanie jedine považský cukor . Mám odskúšané, že má potrebnú kvalitu.

    • @mariansenka2185
      @mariansenka2185 3 года назад +1

      Áno s tým úplne súhlasím, hlavne kvalita tesco cukrov Made in Poland, to je čistá katastrofa, tie z diaľky obchádzam.