LÉČENÍ VČEL - Dělejte to už konečně správně, včelky vám poděkují.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 янв 2025

Комментарии • 54

  • @mareklasota2199
    @mareklasota2199 5 дней назад +1

    Děkuji za námět. Všiml jsem si párkrát , že včely, kde z nějakého důvodu se na začátku léta stratila matka a byly bez plodu aniž bych o tom věděl, po nasazení nové matky nelépe přežily zimu a varoa je tolik nezasáhl, kdyžto u jiných byly úhyny v listopadu. Na množství medu to nemělo vliv, spíše naopak, bezmatečné období silné včelstvo investovalo do produkce medu. Odebrát plod na oddělky , zní skvěle.

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  5 дней назад

      Já děkuji za komentář. U včelařeni je nejhorší, že všechno souvisí se vším a i nepatrný zásah může mít daleké následky.
      Je možné, že včelky díky plodové přestávce nebyly tolik zasazeny roztočem, protože se nestihl rozvinout. To odebrání části plodu / části populace roztocu / je dobré. Ulevite včelkám a ještě jako bonus mate oddelek.

  • @zuzahl4316
    @zuzahl4316 Год назад +1

    Pěkné video, diky za sdílení. Také máme vcelarske pejsky, 2 fenky border teriéra. Ať se vám daří.

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Год назад

      Díky za komentář, jsou nejlepší!

  • @tomasmarz6713
    @tomasmarz6713 Год назад +3

    Zdravím kolego :-) Jako jo spoustu věcí říkáte správně a u jiných opatrně tematicky našlapujete. Nejdříve bych vás chtěl uklidnit v tom, že i kdyby vám našli tisíce roztočů v měli, tak na jaře nemusíte nic natírat a fumigovat. Lze použít i jiné schválené VLP. Co se týká tvrdé chemie, tak tu já osobně přes dvacet let nepoužívám a jde to bez ní. Posledních pár let si vystačím s jedním ošetřením po medobraní(pásky KŠ+G, nebo dlouhodobý odpařovač-používám liebigův případně thymol). Pouze v letech, kdy zaznamenám větší přínos z okolí dočišťuji v zimě pokapem. Měkká chemie má bezesporu jednu výhodu. V.D. si na ní neumí vytvořit rezistenci. Aktuálně podzimní ošetření není povinné(tedy včetně fumigací a aerosolů). U některých včelstev je potřeba zasáhnout již třeba v červnu a to i ve snůšce. Na to je ideální použít pásky s KŠ+G. Nezanechávají žádná rezidua ve včelích produktech. Co se týká varromedu, tak nejde o nic jiného, než o předraženou srač.... navíc kombinace KŠ s mravenčí se mi na pokap vůbec nepozdává. Ta mravenčí tam nemá žádné opodstatnění. Dle mého to je jen marketingový tah, protože není nic jednoduššího, než si koupit KŠ za pár korun(110+220Kč) a nadělá se z kilogramu spoustu roztoku na pokap (minimálně 25l ).

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Год назад

      Jojo, přesně tak 😀👍 díky za komentář.

    • @pavelburinsky2069
      @pavelburinsky2069 11 месяцев назад

      Ta mravenci ve varromedu není záměrně, vzniká při výrobě ze stavelky

    • @tomasmarz6713
      @tomasmarz6713 9 месяцев назад

      V tom případě je to kontaminant a měl by se odstranit :-) @@pavelburinsky2069

  • @josefmrazek4678
    @josefmrazek4678 Год назад +2

    Chtěl bych pochválit video, docela ok! Jen bych nikdy netvrdil, že o vánocích žádný včelstvo neploduje. Zvlášť když spojuju obbelkama mladý matky.

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Год назад

      I mladá matka začne až po slunovratu, letos začali o trochu dříve jenom proto, že byla nebyvala obleva. Jinak většinou, když jsou běžné teplotní podmínky, tak přelom listopad a prosinec je u mých včelek bez plodu. Různé křízenky ligustik a buckfastek nepočítám,ty jsou na kladení o trochu více nadrženejsi 😀

  • @lubomirjelinek9025
    @lubomirjelinek9025 Месяц назад

    Tak to je zajimave 😂ja man totiž psa stejné rasy a od stenete tvrdim ze je to jediný zarucene včelařský pes 🐕🐶🤣

  • @JiriSpurny-dd1ds
    @JiriSpurny-dd1ds Год назад

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli můžu mít otočená česna na SV mám pozemek situován na tuhle stranu, jestli to nebude včelstvu vadit . díky za odpověď J.S

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Год назад

      Dobrý den, děkuji za komentář. Ideální je jih a polostín, aby včelky neměly v ule moc vlhko a slunko aby je táhlo k práci.
      Hodně je to o místních podmínkách, nemělo by jim přes zimu do Česen foukat převládající směr větrů a když už není zbyti, tak alespoň dodržet ten polostín a suché místo. Mám jedno stanoviště v lese směrem na západ a kmenová vcelstva to tam dají díky své síle, ale oddelkum se tam vyloženě nedaří.
      Včelka je tvor slunka a ideálně by jej měla také dostat. Pak bude šťastná.
      Jinak česna dát samozřejmě směrem do svého pozemku, aby jste zbytečně nedrazdila sousedy.

  • @willdohoda
    @willdohoda Год назад +2

    Opomněl jste zmínit možnost odbírání zavíčkovaného trubního plodu (stavební rámky). Je to docela efektivní možnost snížení tlaku roztoče VD. navíc je to docela dobrá monitorovací metoda na stanovení zamoření když nechci dělat smyv a máte problém s mravenci jako já kteří vám pravidelně leští podložky do zrcadlového lesku :)

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Год назад

      Ano, máte pravdu, přímo jsem to ve videu nezmínil, bral jsem to jako to jarní odcerpavani zavickovaného plodu. Ono je velmi těžké do rozumně dlouhého videa vtěsnat úplně všechno. Svá videa beru spíše jako podnět, aby sledující začal přemýšlet a dohledavat si sám podrobnější informace, než jako vedení za ručičku, které ve výsledku není příliš přínosné.

    • @willdohoda
      @willdohoda Год назад

      @@vcelarobecny to nebyla výčitka😉 pouhé doplnění informace. Příště budu formulovat slušněji aby to nevyznělo negativně.

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Год назад +1

      Nebral jsem to negativně. Jsem rád za každý slušný komentář a slušnou a plodnou diskuzi, i kdyby to mělo být s oponentem.

  • @dajosoba.3263
    @dajosoba.3263 Месяц назад

    Ahoj z anglie

  • @matuchamiroslav6897
    @matuchamiroslav6897 Год назад +7

    Jak říká Leoš Dvorský: když si kleštíka včelař nerozmnoží, nemusí ho hubit. Deset let dodržuji jeho pravidla - Nezasahovat do plodiště, nechat vystavět alespoň jeden plodištový nástavek nového díla, každoroční oddělek, plodová přestávka, zabránit hladovění včel, volná stavba v plodišti a včasné nakrmení a vzdušné zazimování v červenci a nemám problémy s kleštíkem. Nikdy jsem ty sračky o kterých vyprávíte nepotřeboval a včely stále žijou. Včelařem kdysi byli nejvzdělanější lidé, dnes bohužel pravděpodobně lidé nechávající se oblbnout chemickým průmyslem a věřící nesmyslům jako je "desinfekce základ zdraví", "bez doplňků stravy nemůžete žít", nebo heslům "doktoři to ještě nevědí ale tento preparát...." Smutná degradace včelařů a vlastně lidstva jako takového.

    • @pavlinariska2094
      @pavlinariska2094 Год назад

      Ahoj, zajímavé. Píšete volná stavba v plodišti. Jak moc prostoru jim tam necháváte a není to pak problém vyřezávat? Díky moc. Pavlína

    • @matuchamiroslav6897
      @matuchamiroslav6897 Год назад +2

      @@pavlinariska2094 Volná stavba v plodišti by měla být základem. Kdo ji jednou zkusí a prohlédně si úplně jinak vypadající plásty než v úlech s mezistěnami, pochopí, jak moc škodí včelstvu mezistěny, které formují plodištové buňky jen do dělničích rozměrů ale včelstvo na volné stavbě staví úplně jinak. Staví to co potřebuje. Plodiště je děloha včelstva, různé velikosti buňek jsou pro imunitu nepostradatelné a proto taky kolabuje tolik včelstev na mezistěnách. Dále to co vidíte na většině videích rádoby včelařů - totální destrukce včelího plodiště, přehazování rámků na místa, kde nebyly vystavěny, zaměňování či otáčení plástů, to vše podporuje rozmnožování kleštíka a viry a hlavně stres včelstev neuváženými a chaotickými včelařskými zásahy. Před 150 lety bylo vymyšleno rozběrné dílo a začala totální destrukce včelstev. Do té doby se včelařilo šetrně - vyřezání medu, případně vybubnování včel do nové dutiny, to bylo hummání. To co se děje nyní je prasečina neschopných de..ntů nectící zákonitosti včelstva. A včelařit na volné stavbě s je stejně snadné jako na mezistěnách. Mám včely na 3 vysokých 39x27,5 nebo 5 nízkých LG 2/3 nástavcích. Když víte jak na to, vystaví takovou rovinu, jako na mezistěnách a nemusíte nic vyřezávat.

  • @Jakub-wm5vp
    @Jakub-wm5vp 4 месяца назад

    Ako urobiť kyselinu šťavelovú s cukrom?

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  4 месяца назад

      Zdravím, toto Je popisovane ve videu o pokapu kyselinou šťavelovou. Této postup se hodí právě na tuto aplikaci. V tuto dobu, kdy je ve včelkách stále ještě plod příliš velkou účinnost mít nebude. ruclips.net/video/ygcdN6DBzig/видео.html

    • @Jakub-wm5vp
      @Jakub-wm5vp 4 месяца назад +1

      @@vcelarobecny Dík

  • @jancvikl6116
    @jancvikl6116 Год назад +2

    Souhlasím, notoricky opakované léčení, není léčením, nýbrž pouhým zabíjením VD. Navíc v době plodování je kontraproduktivní právě proto, že pod zavíčkované buňky ( kde hlavně dělnice a trubce poškozuje ) v podstatě nepůsobí ... Jde to i bez chemie vhodnou provozní metodikou ... chovu ...

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Год назад +2

      Přesně tak, je na čase říci to pořádně nahlas, aby si to už konečně každý uvědomil.

  • @michalvaclavpio7903
    @michalvaclavpio7903 Год назад

    Díky za video. Jak dlouho tam necháváš utěrku se stavelkou? Myšleno v létě po vymedovani a kam vkladas pod víko či mezi horní nástavky? Ať se daří. Michal

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Год назад +3

      Ahoj, nejvíce se mi osvědčilo dávat ji do plodiste. V současné době mám postup takový, že mám mateří mřížku na druhém nastavku, tak ze jsou po medobrani zaplodovane spodní dva nastavky, takže jednu uterku dávám mezi ně a druhou na ně. Mám dávku rozpocitanou na čtyři utěrky a nejdřív dám dvě a cca za deset dní dám další dvě. Takto se mi to osvědčilo nejlépe. Je to levné, rychlé a efektivní.

  • @jandorotik7340
    @jandorotik7340 Год назад +5

    Myslím, že názor, že smysl má po vytočení jen dlouhodobé léčení, není tak úplně pravda. Stačí jednorázové pořádné přeléčení KM nebo sublimací KŠ. Je ale nutné zbavit se zavíčkovaného plodu. Dát ho všechen pryč a třeba udělat oddělek, nebo zaklíckovat matku a po vyběhnutí všeho plodu přeléčit.

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Год назад

      Ano, děkuji za komentář, máte pravdu. Možná že to vyznělo jinak než mělo. Pakliže je ve vcelstvu plod, tak je třeba volit dlouhodobé řešení. Každopádně děkuji za doplnění.
      Sublimaci šťavelky jsem z praktického hlediska opustil, sice se říká, že je šetrnější pro včelky, ale o to větší svinstvo je tato aplikace pro včelaře a precijenom se mi nechce zase tak úplně riskovat své zdraví, když to není bezpodmínečně nutné.

    • @jandorotik7340
      @jandorotik7340 Год назад +1

      Je třeba si určitě vzít masku s filtry na organické kys.. Ale zas taková položka to není a ošetření probíhá rychle. @@vcelarobecny

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Год назад

      Jo, tu jsem měl, ale teoreticky by to chtělo i nějaký celooblek atd. No raději tu šťavelku na ubrouscich. Ale je to každého věc, komu co vyhovuje.

    • @szolarfarmmeheszet8675
      @szolarfarmmeheszet8675 10 месяцев назад

      ​@@vcelarobecnypresne napíš aký sublimátor si používal a ako akedy si sublimoval keď už taký názor máš o sublimácií kyseliny šťavelovej. A napíš kedy a ako si sublimoval s akým sublimátorom, kolkokrát atď. Aký oblek potrebuješ ktomu? Tak píšeš otom akoby sublimoval už dlhé roky. Neplaš ludí o správnom liečení včiel s kyselinou šťavelovou zo sublimátorom. 😉

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  10 месяцев назад

      Nestrasim, říkám pouze fakta, sublimace je nejlepší způsob, když včelař nemá správné ochranné pomůcky, jak si zničit zdraví. Proto ho neprovozuji a s klidným srdcem jej nikomu nemůžu doporučit. Navíc je naprosto zbytečná, když můžeš zvolit pokap nebo šťavelku s glycerinem se stejnou účinností.
      Dělal jsem pokusy s ruznyma mističkama a dalšími zdroji tepla, ale není důvod v tom pokračovat, když je stejně dobrá alternativa.

  • @jozefovadielna
    @jozefovadielna Год назад

    Ja vidím veľký problém aj v nevzdelanosti včelárov a v tom že nevedia čo , ako a kedy robiť. Nemyslím to nijak konkrétne skôr všeobecne. V jednom katastri/obci je dajme tomu 10-15 včelárov a každý lieči inak ,v inom období a niekedy neliečia vôbec. To je velký problém.

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Год назад

      Kdyby každý dodržoval zásady, že bude chovat pouze silná vcelstva a ne slabochy, aby tak nedopustil loupež a věděl jak funguje efektivní boj proti varroáze, tak by bylo hej. Ale že by bylo nutné toto řídit nějak centrálně, to si myslím ne i třeba. I v tomto mi přijde rozmanitost jako ideální. Někomu nevadí amitraz, někdo se raději spolehne na kyseliny, proč ne, ale je třeba to dělat s rozmyslem a správně.

  • @alexcanispanther6642
    @alexcanispanther6642 Год назад

    Čo to máš za plemeno myslím psíka?

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Год назад

      Ahoj, je to border terrier a je fakt super. Velikost akorát a povaha k nezaplacení.

    • @alexcanispanther6642
      @alexcanispanther6642 Год назад +1

      @@vcelarobecny dik za odpoveď,vedel som že je terier ,ale aký lebo ich je celá rada. Ešte raz vďaka.

  • @dgfgfgfgf1644
    @dgfgfgfgf1644 Год назад

    Nikdy to nebude spravně pokud na druhe straně budou pořad prasata😉

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Год назад

      No musíme se alespoň snažit a jít příkladem.

  • @JozefMaruna
    @JozefMaruna Год назад

    Kedy nekladie matka vajicka ,

    • @vcelarobecny
      @vcelarobecny  Год назад

      Když se ochladí a včelky se stáhnou do chomáče, tak naše plemeno včelky přestane plodovat. Rozjíždí se většinou zimním slunovratem.