150/21 Shrnutí léčení kys. šťavelovou. Včelařství Sedláček

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 янв 2025

Комментарии • 15

  • @radekpospisilik1098
    @radekpospisilik1098 3 года назад +2

    Jsem příjemně překvapený z účinků kyseliny šťavelové v glycerinu. Spady byly téměř totožné jako po Gabonu flum. Kamarád mi pomáhal namáčet ubrousky a měl včelařské rukavice. Roztok šťavelky s glycerinem je úplně rozežral. Já jedu celoročně bez rukavic, 80 včelstev, bral jsem ubrousky do rukou, ruce v pohodě. Dobrá účinnost roztoku tak 7 až 8 dní. Po 10 dnech u silných včelstev výrazně klesá. Ubrousky jsou už částečně rozkousané, téměř ,,suché,, s klesající silou včelstva se účinnost prodlužuje. Ubrousek u slabých po 7 dnech je téměř stejný jako po vložení, mokrý, pevný, od včel netknutý. U silných po 7 dnech jej začínají v krajích rozkousávat. Jeden ubrousek jsem nenechal dostatečně odkapat, roh se mi ohnul do uličky a z něj mi několik kapek pokapalo zavíčkovaný plod. Byl mrtvý, víčka po linii kapek byla propadlá, kukly žluté, včely je ještě nestačily vytáhnout. Dle mého úsudku účinek roztoku funguje odparem. Včely pokud je ubrousek dostatečně mokrý obcházejí, nejdou na něj a neodnáší z něj ani nečistoty. Až se po týdnu ,, vysuší,, už se na něm občas nějaká objeví. Ubrousky jsem vytáhl ven, dával jsem je do kbelíku. Nechal jsem je v takovém chumlu 80 ks, jak jsem je házel do kbelíku, pod přístřeškem venku ve stínu. Za týden jsem je chtěl zlikvidovat a byly nažloutlé a úplně suché. Glycerin se dle mého odpařuje, včely v úlu to cítí a ubrousku se vyhýbají, včela přišla, ani se nedotkla, zastavila se blízko a ubrousek obešla. U všech včelstev stejný obraz. Spady vysoké. První dny i 250 roztočů za den, 3 den to kleslo na 160, po týdnu na 80 a 10 den na 30. Pokud jsem ubrousek vyměnil po 7 dnech za nový, první 2 dny spadlo znovu 230 roztoč, a postupně časem začaly spady roztočů klesat.denne počítám spády i po Gabonu, ani po 28 dnech u silně napadených nejsou spády 0, je tam denní spad od 8 do 16 roztočů. Po po 33 dnech jsem Gabon flum vyndal, kdy poslední spád byl 8 roztočů, tam vše jsem začal první den na 250 ks.kde je zavíčkovaný plod, vždy se část roztočů pod víčko schová. Kde bylo včelstvo (stačí i týden) bez matky, spady roztočů jsou po 3 týdnech od 0 do 3ks a přitom první dny padalo i 60 roztočů. Ubrousky jsem striktně dával na horní loučky nad plod tak, aby okraje ležely na loučkách a nevisely volně do uliček. Roztok by kapal na včely. Dle mého je to také pěkný driják.

    •  3 года назад

      KDYBY ŠLO PSÁT TUČNĚ, TAK PÍŠI A DĚKUJI A DĚKUJI A POTVRZUJI CO PÍŠETE. ÚČINEK KOLEM 7 DNŮ, ODPAR NEDOKÁŽI POSOUDIT, ALE V ZÁŘÍ A LISTOPADU SE POTKÁM V NĚMECKU A ITÁLII NA STUDIJNÍ CESTĚ S ODBORNÍKY A TAM SE POZPTÁM NA NÁZOR. OSOBNĚ OPRAVDU TY ŠTAVELKA NEJ NEJ ... Na Slovensku a Polsku už prodávají pásky a vidím v tomto připraveném prostředku proti broučkovi velký posun a čanci ... Slováci doslova píší: Účinnok je biologický a je možné ho použít kedykolvek, dokonca aj počas obdobia zberu medu ...
      Jen ty oficiální testy mi chybí... Nebo o nich nevím

    •  3 года назад +1

      Jinak na spady 200 po letním ošetření se nechci dostávat, byť je to reálně zvládnutelné ... A hlavně dodávám, že mnoho = tisíce včelařů - nic nedělají a pak jsou problémy ...

    • @radekpospisilik1098
      @radekpospisilik1098 3 года назад

      @u většiny včelstev první dny padalo od 20 do 60 roztočů. Asi jsem po proletu při jarním léčení M1 AER a následně fumigaci udělal chybu. Proto u nich vyskočil počet roztočů k 250. Tato včelstva by v současné době už kolabovala. Matky neklícjuji.

    • @milankonig9230
      @milankonig9230 3 года назад +1

      To s tím odparem se mi moc nezdá. Glycerin je něco jako olej. Ten se jednoduše neodpařuje. Teplota varu 290 nebo tak nějak. Na druhou stranu na sebe mohutně váže vodu (je silně hygroskopický). Spíš bych řekl, že ho v úle roznosily včely a to co zbylo bylo silně zředěné navázanou vodou. Proto se to pak venku odpařilo. Glycerin by se sám o sobě neodpařil. Klidně doma vyzkoušejte. Nechte pásky namočené v glycerinu nezakryté v teple. Podle mě se nic moc nestane.
      Pak je na místě otázka. Kam ten glycerin v úle zmizel, když se sám o sobě moc neodpařuje? Podle mě ho roztahaly včely. Funguje stejně jako gabon. Kontaktně. Glycerin zajišťuje mimo jiné snížení povrchového napětí. Aby se to dobře roztahalo po včelách. Aby se to po nich kvalitně "patlalo". A pásky (ubrousky) se zbytkem glycerinu pak natahují vodu a koncentraci dál a dál zřeďují. Dokud je včely neroznosí, nebo včelař nevytáhne. Někdo používá místo pásků nastříhané filtrační desky hobrafilt či něco podobného, protože to včely neroztrhají a používá to opakovaně.
      BTW: Používám běžné včelařské rukavice na na pásky s glycerinem a šťavelkou a nic jim není. Je to moc řídké (naředěné), aby je to nějak rychle poškodilo. Asi jim to dvakrát neprospívá, ale hned se to teda nerozpadne. Nikdy jsem si nějakého poškození na bříškách prstů nevšiml. Tak jako tak mi na rukavicích stejně nejdřív odejdou švy.

    • @radekpospisilik1098
      @radekpospisilik1098 3 года назад

      @@milankonig9230 včely po ubrouscich nelozily, když na ně něco spadlo, zůstalo to na ubrousku ležet,.ubrousky obcházely, na centimetr od nich. Neviděl jsem na ubrousku jedinou včelu, prostě se ho štitily. Rukavice máme opravdu rozežrané.

  • @martinbabiak6614
    @martinbabiak6614 6 месяцев назад

    Pán Sedláček, mám na vás takú možno primitívnu otázku, no chcem sa opýtať, či pri teplotách 27°C-34°C v mesiaci júl (červenec) ak som vložil na rámiky pásiky s glycerinom a kyselinou šťavelovou, či majú byť dná uzavreté podložkami, alebo majú byť sitá v dnách otvorené. Vopred ďakujem za odpoveď.

    •  6 месяцев назад +1

      u pásků s gylcerinem je to jedno

  • @petrbartonicek8568
    @petrbartonicek8568 3 года назад

    Dobrý den, máte v úmyslu použít Varromed? Máte nějaké zkuš. s tímto léčivem? děkuji

    •  3 года назад +1

      Varromed a jiné polivy mi nevyhovují. Ani v létě ani v zimě a jsem k jejich účinnosti realistický ... tedy je zapotřebí opravdu cit a kolik, a kdy, a plod ... a doba účinnosti apod...