Myślę, że Mazda mogłaby pomóc Toyocie jeżeli chodzi o poziom sprężania paliwa. Japonia może nas bardzo pozytywnie zaskoczyć w niedalekiej przyszłości ☺
@@grucha106 też byłem zdziwiony jak zobaczyłem mazde z logo Toyoty, po prostu w usa malo kto takie małe kupuje ale lepiej mieć niż nie, podobnie z tą Corolla ze znaczkiem Suzuki
Nie jestem fanem Toyoty, a raczej nie byłem. Po tym filmie zrozumiałem, że Toyotę trzeba szanować i jej kibicować, bo mówiąc kolokwialnie - ma jaja. W ich podejściu widać nie tylko ekologiczny pęd, ale jest też miejsce dla miłośników motoryzacji i ktoś słucha ich głosu. To naprawdę napawa optymizmem. Od dzisiaj złego słowa nie powiem na Toyotę, a i pomyślę poważniej o Lexusie jako następnym moim aucie. BTW materiał naprawdę dobry i treściwy. Poszedł sub.
TOYOTA to TOYOTA. Pan Akio TOYODA to chyba jedyny uczciwy fan dobrej roboty i porządnej motoryzacji pośród całej zgrai wysoko postawionych chciwych bankierów o „owrzodziałych dupskach” (ostatnie zdanie ukradłem ze skeczu Monthy Pythona o masonerii!) :-)
I to mi się podoba, że toyota nie idzie jak wszyscy w elektryki na baterie tylko szuka innych zeroemisyjnych alternatyw. Aby wykorzystywać wodór w silnikach spalinowych trzeba rozwiązać parę problemów, ale ogólnie sam pomysł jest świetny!
Nie tak parę. Aktualnie aby wytworzyć wodór, potrzeba ogromnych ilości energi która tylko w ułamku trafia faktycznie na drogę w postaci napędu kół, co oczywiście przekłada się na jego cenę.
Tymczasem Akio Toyoda:"Do 2030 roku w gamie Toyoty i Lexusa pojawi się aż 30 bateryjnych samochodów elektrycznych. Kierownictwo koncernu zakłada, że do 2035 roku Toyota Motor Europe osiągnie 100-procentową sprzedaż bezemisyjnych pojazdów."
Robisz tak dobrą robotę że ciężko znaleźć na to słowa. Z największą przyjemnością słucham Twoich odcinków i cenię (jako fizyk) z jakim rigczem podchodzisz do tematu ekologii - a głównie atomu. Chapeu bas, like w ciemno i czekam następnego materiału za tydzień!
Na tle innych kanałów motoryzacyjnych wyróżniasz się tym, że twoje odcinki zawsze są ciekawe i wypchane mięchem przez co zawsze klikam w twoje filmy z wiedzą ze to będzie dobrze spędzone kilkadziesiąt minut
Od kiedy zaczołem jeździć samochodem zawsze chciałem mieć toyotę, robiłem prawko nawet na jednej :), toyota od zawsze kojarzyla mi się z dobrymi, niezawodnymi autami do codziennej jazdy, mieli ode mnie szacunek za to że szli pod prąd i rozwijali swoje techonolgie zamiast iść w modne teraz elektryki, ale to to jest po prostu niesamowite. Pan Toyoda powinien mieć swój pomnik za to co robi dla prawdziwej motoryzacji i tym razem po raz kolejny pokazał co można dalej robić by uratować silniki spalinowe. Mam nadzieje że takich ludzi w branży będzie tylko coraz więcej bo robią świetną robotę, trzymam kciuki za to by ten projekt, wraz z innymi doszedł do skutku bo nie wyobrażam sobie samochodów sportowych na prąd. A tobie Robert dziękuje za to, że co tydzień dostarczasz nam materiały które biją na głowe te z tv, oby tak dalej!!
...otóż Robercie! Od dawna oglądam Twoje świetne vlogi automotivne... i za każdym razem serce się rwie na Twoją prośbę o wyrażenie się w komentarzu... tylko co tu wyrazić, jak wszystko jest wyczerpujące merytorycznie i merytoryczne, profesjonalny materiał dokumentalny, przemyślany montaż i konstrukcja, ciekawie opowiadasz i czarodziejsko budujesz napięcie własnego przekazu, odpowiednio koncentrując akcent na kluczowe zagadnienia prezentowanego materiału... bez żadnych klątw, będących następstwem prowincjonalnego podejścia do automotivu, bez rozonanizowania broszurowych "motoznafcuf", bez szczerych wynurzeń cwaniaka co ma fajny garaż oraz Ziutka i Gienasa, ktòrzy zapierdalają szychtę przy gruzach i drugą po godzinach przy projekcie, owego cwaniaka, żeby w sobotę powstał materiał pt. "Jakie jestem zajebisty" oraz bez łututających kretynòw, łupalających swoje "słapy"...:))) Jako Szczawik, oczarowany byłem komentarzem motoryzacyjnym redaktora Ziętarskiego, który jednak miał za sobą cały sztab teliwizyjnego studia... chciałem przez to powiedzieć, że u mnie masz Poolposition...:))) ...co do zagadnienia, jako miłośnik niskodostępnego i miło popychającego, dużego momentu obrotowego, opakowanego w klasyczne już Volvo, z zaciekawieniem śledzę i kibicuję wszelkim innowacjom opartym o korbo-tłokową klasykę...:))) Życzę nieustającego zapału w pracy dokumentalnej, która w Twoim wydaniu jest świadectwem na niewyczerpywalność zagadnień świata automotivnego,a przez to, także Twojej pasjii.
Z tego samego powodu ludzie w miastach nienawidzą kierowców bo ich trują a prawo takie że mogą, wrzask i spaliny dobrze wypadają na torze wyścigowym ale jednak nawet maniacy aut uciekają z miast bo już wytrzymać spalin i hałasu nie mogą.
"Wynik testu rewelacja" - podsumujmy - 7 minut tankowania, - tankowanie co 47 kilometrów!!!! (35 tankowań) - łączny czas na tankowanie ponad 4 godziny! - przejechano w ciągu 16 godzin faktycznej jazdy 1634 km co daje średnią ok. 100km/h podczas wyścigu! Jak na prototyp super ale do faktycznej rywalizacji z elektrykami niestety jeszcze daleko, a prace nad jednostką trwają już 8 lat. Pozdrawiam
@@MaximusHexon Tak, specjalnie. Żeby ludzie kupowali nowe, tak to działa. Vw potrafi się ocknąć z akcją serwisową, kiedy już każdy załatwił temat sam. Skoro jesteś ich fanboyem powinieneś być zorientowany w temacie.
Chyba jedyny kanał na całym yt merytorycznie i obiektywnie patrzący na wszystkie strony motoryzacji. Jestem dalej pełen podziwu dla Twojej/Waszej wiedzy i podejścia do tematu motoryzacji. Tak trzymać!!
@@ukaszluciusi7830 dokładnie tak samo myśle. Żadnego laga opóźnienia. Czysta moc ze spalinowych aut to właśnie lexus z ecvt tez daje fajne odczucia. I co mnie przekonuje do elektryka? Bezszelestna jazda.
Kawasaki zrobili super silnik do ninja h2r, Mazda zmienny stopień sprężania, no ciekawie się kreśli przyszłość motoryzacji, wodorowy motocykl? Ciekawe jak zbiornik będzie wyglądał
Ponoć w pracy jestem 🤣 Super odcinek! Zwróciłeś uwagę nie tylko na zalety, nie było hype'u, tylko rzetelne informacje. Nagrywaj takie materiały 24/7 a będę bezrobotny i bezsenny 😎
Twoje odcinki takie jak ten poprawiają mi dzień bo jestem zakochany w motoryzacji i nie widzę siebie jako kierowca auta elektrycznego mam nadzieje ze będę mógł jeździć w przyszłości czymś co będzie miało silnik spalinowy i będzie ładnie brzmieć
Już w 2005 roku w programie radiowym w USA słyszałem wywiad z gościem, który zrobił sobie przydomową stacje elektrolizy do otrzymania wodoru zasilaną z paneli słonecznych. Do tego przerobił sobie na to paliwo Corvette C6 i jeszcze jakiś bardziej cywilny samochód. Z tego co pamiętam to mówił że tylko zbiornik w samochodzie musi być dużo mocniejszy a tak to dosyć prosta sprawa. Ale nikt nie dopuści przecież do tego żeby każdy w swoim własnym domu mógł niezależnie produkować paliwo do swojego auta.
Jeszcze są inne projekty otrzymywania Wodoru więc mówienie że ta technologia nie ma przyszłośći jest głupotą Co udowadnia Toyota 🇯🇵 Że rozwój otrzymania wodoru i napędzania aut istalajcją wodorową jest modyfikowana co spowoduje jeszcze bardziej szczegółowy rozwój motoryzacji.
Myślę że tak naprawdę jednostki spalinowy czeka drugi renesans. Silniki nie będą obciążone rozwiązanimi ekologicznymi aby spełnić normy spalin, które często skracają żywotność jednostki.
1:36 para wodna też jest gazem cieplarnianym więc nie jest całkowicie nieszkodliwa, na dodatek zmienia się wilgotność więc przykładowo pada więcej deszczu. Można np odzyskać wodór i tlen poprzez elektrolizę wody (która zostaje wytworzona w procesie spalania wodoru) w samym samochodzie co zmniejszyłoby spalanie, ale zwiększyłoby raczej znacząco koszty i wagę takiego pojazdu na dodatek z takim układem jest rozwiązany problem tankowania, wystarczy wlać wodę do baku który połączony jest z całym układem odzyskiwania wodoru i nie trzeba tak naprawdę wprowadzać bardzo wyspecjalizowanych zbiorników na wodór, a wystarczy zbiornik do którego wlewa się wodę destylowaną (kranówki nie można bo będzie osadzał się kamień)
"para wodna też jest gazem cieplarnianym więc nie jest całkowicie nieszkodliwa..." Mała korekta; para wodna jest raczej rozdrobnioną wodą zawieszoną w powietrzu, czyli raczej mieszaniną. Owszem, ma para wodna wpływ na klimat w niższych warstwach atmosfery. Jednak para wodna emitowana w wyniku działalności ludzkiej ma na klimat globalny tylko znikomy wpływ. Jeśli zaś przy produkcji wodoru używana będzie elektroliza, to wzrost emisji pary wodnej w wyniku poruszania się po drogach pojazdów napędzanych ogniwem paliwowym będzie bardzo niewielki. "Można np odzyskać wodór i tlen poprzez elektrolizę .." Dokonywanie elektrolizy w celu uzyskiwania wodoru w samym pojeździe nie jest ani możliwe ani potrzebne. Aby uzyskać 1 kilogram wodoru potrzebne jest minimum 5o kWh energii elektrycznej. Skąd auto zużywające właśnie energię elektryczną pochodzącą z ogniwa paliwowego miałoby w czasie przejechania 100 km pobrać energię potrzebną do elektrolizy wody i wytworzenia wodoru na następnie 100 km ?
Bardzo fajny film, obecnie piszę moją pracę dyplomową na temat zastosowania technologii wodorowych i jako pasjonat motoryzacji wyczynowej bardzo miło spędziłem czas na twoim odcinku. Zostawiam like i liczę na kontynuacje wspaniałej pracy. Pozdrawiam!
Fajnie pokazałeś, że wytworzenie wodoru niesie ze sobą duże skażenie środowiska, tylko fani elektryków też o tym nie mówią... Ze wytworzenie baterii jak jej utylizacja to i duży koszt i niszczenie środowiska
brawo Robert 👍👍👍rozjaśniłeś bardzo ten temat i też liczę że silniki spalinowe nie zginą. słuchałem z wielkim zaciekawieniem. super materiał 💪💪pozdro dla Povagowanych 😁
Pozdrawiam Wielki szacun za to jak poważnie traktujesz ludzi. Jesteś jak mój mentor z samochodówki łat 80 i wiedza Twoja Jeszcze raz dziękuję jestem wiernym widzem
Ja sam osobiście jakieś 10 lat zainstalowałem cele do produkcji wodoru w transicie. Dawało to oszczędność 30% - 40% na ropie. Wystarczyło pilnować ilości wody w zbiorniczku. Silnik pracował ciszej.... Super kanał. Pozdrawiam
Jest jeszcze inna nadzieja: BioDiesel lub Biolej np. odpowiednio przystosowany do spalania oleju rzepakowego lub słonecznikowego. A teraz ciekawostka: Pierwszy silnik skonstruowany przez Rudolfa Diesla był zasilany olejem z orzeszków arachidowych.
Przeszło dziesięć lat temu budowano silniki zasilanie wodorem. Co prawda pierwsze próby kończyły się wystrzałem tłoka w niebo przez dach szopy, ale w końcu działało. Co do mieszania paliwa były zestawy z zbiorniczkami pięciolitrowymi pod maską.
Obejrzałem ten odcinek kilka lub kilkanaście razy. Znam na pamięć prawie każde słowo. Wczoraj na grillu jak zrobiłem o tym wykład to widziałem tylko otwarte z wrażenia gęby. Jakby jakiegoś profesora słuchali. To było super wrażenie. Przez resztę imprezy uchodziłem za eksperta we wszystkim. Niezłe jaja. Dzięki
Obejrzałem Twój odcinek o pewnym samochodzie, a potem kawałek (całego nie dałem rady) od innego youtubera. Po prostu przepaść... Porównanie amatora z profesjonalistą. Robisz świetną robotę i dziękuję za za kolejny bardzo ciekawy odcinek.
Ciekawe ile czasu jeszcze minie kiedy ludzie w końcu zrozumieją że samochody elektryczne nie są ekologiczne, zmieni się to dopiero w tedy kiedy zmieni się proces produkcji i utylizacji akumulatorów a także ich ładowanie. Elektryki nie zmienia teraz nic no chyba że przejdziemy na "zasilanie" z elektrowni atomowych a najlepiej termojądrowych.
inżynierowie od samochodów elektrycznych dobrze wiedzą że te samochody nie są teraz ekologiczne. Oni kierują się tym że kiedyś uda im się to poprawić. Np. za 20 lat większość prądu będzie z źródeł odnawialnych. poprawi się infrastrukturę elektryczną i ogarnie się sposób szybszego ładowania. już mniej więcej wiedzą w którym kierunku iść. A w tradycyjnych silnikach spalinowych trudno znaleźć kierunek. Założeniem silnika spalinowego jest spalanie czegoś. co zazwyczaj będzie generowało jakieś zanieczyszczenia. Ale zobaczymy w praktyce jak to wyjdzie. ci od elektyków brzmią trochę naiwnie a teraz średnio opłaca się je kupować.
błędne myślenie przejście na ekologiczną energie nic nie zmieni. Największym problemem jest same produkowanie akumulatorów i ich późniejsza utylizacja. To generuje najwięcej szkodliwych związków do atmosfery.
@@madraskrux4425 jeśli chodzi o technologie akumulatorów to stoimy w miejscu od ponad 40 lat. Liczysz że nagle się coś zmieni? W każdym aktualnie elektryku są wykorzystywane akumulatory litowo-jonowe lub pochodne, a ta technologia pochodzi z lat 70 więc sam dojdź do wniosku że aktualnie stoimy w miejscu.
@@jakubkowal7477 - dziwną masz ścieżkę rozumowania. Jeśli sugerujesz, że akumulatory to technologia z lat 70, to równie dobrze można powiedzieć, że spalanie oleju napędowego w cylindrze to technologia z XIX wieku i wtedy na pewno byś się zgodził, że to naciągane nieco...
F1 mogła by pomóc rozpropagować wodór w segmencie samochodów drogowych.Wiele rozwiązań które mamy w swoich samochodach na co dzień właśnie stamtąd pochodzi
Jakby mało widzę rozwiązań z F1 w samochodach, nazwijmy je "cywilnych", ale co do pewnego sensu wypowiedzi się zgodzę. Nawet z punktu widzenia szarego użytkownika, a nie fana motoryzacji sportowej, który nie ekscytuje się jazdą a po prostu chce gdzieś dojechać- elektromobilność ma swoje wady. Jest dobra na niezbyt częste, krótkie trasy. Dłuższe przebiegi, jeszcze nie daj borze szumiący na codzień, to zmora (krótki zasięg przy wyższych, autostradowych prędkościach, długie i powolne "tankowanie"). Wodór eliminowałby przynajmniej częściowo te wady, o ile udałoby się go upowszechnić na skalę podobną jak LPG w Polsce. W końcu tankowanie LPG, nawet jeśli trzeba je robić częściej niż tankowanie benzyny i trwa ono dłużej- to nadal ładowanie elektryka nie ma nawet startu do paliw gazowych.
No i to ma sens. Silniki spalinowe powinny na zawsze zostać w motosporcie. W transporcie - cóż, jakby piękne parowozy nie były, transport ma być praktyczny i tani...
Wodór wydaje się ciekawą alternatywą jednak jak sam mówisz są problemy techniczne+problemy bezpieczeństwa o których tutaj nie zostało wspomniane. W końcu wozisz w samochodzie duży zbiornik z łatwopalnym gazem sprężonym pod ogromnym ciśnieniem. Wybuch takiego czegoś w wyniku kolizji mógłby być o wiele większy niż zbiornika LPG np. Nie wspomnę już o masie samego zbiornika zdolnego utrzymać w sobie ciśnienie ~800bar. Jakoś tego nie widzę, o wiele większe szanse widziałbym jednak w rozwoju paliw sztucznych czy paliw opartych o alkohol.
Bzdura wodór jest bezpieczny, nawet jak się zapali to nie robi rozpierduchy jak na przykład propan butan. Najgorszą rzeczą jest zapalenie się fluorków w akumulatorach napędowych pojazdów elektrycznych, to dopiero jest masakra. Kłopot z wodorem jest taki, że to paliwo jest problematyczne w magazynowaniu. Najlepszym i najmniej problemowym paliwem jest etanol.
Jak zwykle świetny materiał😉Lexus to jest to ,V8 na wodór byłoby mega sztos...Z przyjemnością obejrzałbym materiał o calej serii Z Nissana (260z 280 300zx 350z 370z 400z)
I to jest przyszłość, ogromna moc, minimalna ilość zanieczyszczeń, paliwo w obiegu zamkniętym bez strat zasobów planety, silniki jako klasyczny model spalinowy albo elektryczny przez ogniwa paliwowe. Obecnie popieranie ropy naftowej jest jak sentyment do maszyn parowych.
Na ten moment elektryki to średnie rozwiązanie ale gdyby rozwiązać problem z magazynowaniem energii oraz lepszym pozyskiwaniem nieskończonej energii ze słońca elektryki mają same plusy. Mało części. Mało prac serwisowych typu wymiana oleju, filtrów itp. Wysoka sprawność i pełna moc dostępna od zaraz. Za jakiś czas jakby było już sporo samochodów na wodór może się okazać że też są szkodliwe dla środowiska. Ogólnie spalanie czegokolwiek jest słabe.
@@goracyarbuz946 Dlatego zamiast spalać wodór lepiej wykorzystać go do zasilania ogniw paliwowych. skoro mamy prąd na pokładzie to reszta jest gotowa i ma się całkiem nieźle.
15:53 myślę, że honda będzie pracować nad paliwami bio ale innego rodzaju ze wzgledu na F1 bo na wodór bolidy zasilane nie będą nigdy przez ich rozmiar
Fajne auta już są i będą. Części do nich też. Historia pokazuje że z biegiem lat łatwiej coś wyprodukować niż wcześniej. Po za tym powiedz mi, Robert - Jeździłeś kiedyś teslą? Elektryki nie ekscytujące?! To nie czaje skąd u mnie takie emocjie wywołują i skąd tyle filmów reakcji pasażerów tesli.. mimo wszystko fajne jest to że świat się rozwija i każdy może wybrać to, co lubi lub w co wierzy. Pozdrawiam wszystkich 😀
Straszna nowość,ponad 30 lat temu BMW zaczęło produkować "siudemki" zasilane wodorem i nagle wszystko ucichło,taki sam "postęp" jak z elektrykami,które dziś "robią" z bólem 300-400km.,a 122 lata temu elektryczny Studebaker z napędem Tesli robił 1000 mil/1600km./na jednym ładowaniu, także "postęp" w dziedzinie napędu jest niesamowity,a jeżeli do tego dodać to że dziś 90% pojazdów jest nadal napędzane silnikami spalinowymi o zapłonie iskrowym zasilane paliwami kopalnymi,których konstrukcja i działanie jest niezmienne od ponad 140 lat to można uznać,że żyjemy w czasach prawdziwego "postępu" technologicznego.......
Silnik to ma generować moment obrotowy a nie hałas i wibracje . Ogólnie to kombinowanie pod górkę jak zwykle . Są silniki na sprężone powietrze , takie same , tłokowe .
Super odcinek zbudowales mega napiecie najpierw storpedowales silnik na wodor i bylem rozczarowany i zalamany by w koncuwce odmienic los i wlac w me serce dobre wiadomosci i rozwoj w sporcie tych jednostek wow mega .ps i z produkcja wodoru eko sobie tez poradzą w koncu to japonia :) kto mysli podobnie daje lajka.A moze lajk od twórcy kanału?
Japonia jest przeciwko elektrykom bo nie chcą się uzależniać od Chin gdzie większość surowców potrzebnych do wyprodukowania baterii jest tam wydobywana. Japonia jako wysepka nie ma dużo surowców ale wody morskiej im nie brakuje, dlatego idą w wodór. Jak widać Europa jest już dawno kupiona przez chinoli biorąc pod uwagę ich politykę EKO.....
Japończycy są zawzięci i myślę że rozwiążą większość problemów. Nawet silniki benzynowe na początku nie były dopracowane tak jak obecnie. Miejmy nadzieję, że to będzie przyszłość motoryzacji 🚘🚘
Nie spodziewam się niczego dobrego w przyszłości jeśli chodzi o motoryzację. Już teraz czuję zażenowanie kulturą pracy i sprawnością silników o pojemności litra i z czułością spoglądam na mojego Citroena C6 2.2 HDI biturbo. Pozdrawiam.
Podoba mi się jak fanatycy wodoru kompletnie zapominają ile kosztuje wytworzenie wodoru i jak bardzo niepraktyczne jest tankowanie za grube pieniądze wodoru w porównaniu do tańszego paliwa czy nieporównywalnie tańszej elektryczności w przypadku elektryków.
A Nikola Tesla silnik z samochodu usunął, wstawiając tzw. konwerter mureny (energii promieniowania) bez problemu wyciągając 144 km/h bez żadnych spalin 🙂
Spokojnie, kiedyś straszyli dziurą ozonową, potem przypomnieli sobie, że CO2 (który jest niezbędny wszystkim organizmom opartym na fotosyntezie i produkowany przez wszystkie organizmy, w których zachodzi oddychanie komórkowe) to gaz cieplarniany, a na razie zapominają, że para wodna też jest podawana w podręcznikach jako gaz cieplarniany. Nikt nie czepia się nadmiernej wycinki lasów, które by ten CO2 zagospodarowały, nikt nie mówi żeby więcej budować z drewna, które jest naturalnym magazynem węgla. Skoro klimat się ociepla i raczej nie zmienimy tego wywalając całą emisję CO2 z Europy do Chin to powinni zacząć budować wały na Kujawach, Pomorzu i Mazurach, aby chronić te tereny przed zalaniem, a nie płacić do unijnego budżetu, bo to jak przelewanie z pustego w próżne, a żadnych racjonalnych kroków nie widać, tylko papierki idą z biurka na biurko. Niecierpliwie czekam na ograniczenia emisji pary wodnej i kary za przekraczanie norm emisji H2O.
Jeśli chodzi o ekologię to patrząc na produkcje i utylizacje aut elektrycznych to są chu…a ekologiczne 😂 jak dla mnie silniki benzynowe są najlepsze a wolno ssące v rewelacyjne 💪🏽 jeździłem wieloma autami elektrycznymi i trzeba przyznać że kopyto maja od samego początku ale nic nie zastąpi dźwięku silnika spalinowego 💪🏽🔥
@@mmllmmll22 nie tylko w tesli można włączyć pierdzenie w głośnikach… jednak nic nie zastąpi prawdziwego dźwięku nawet jeśli były by to najlepsze głośniki na świecie 😊 nic mnie nie przekona do meleksów.
Myślę, że Mazda mogłaby pomóc Toyocie jeżeli chodzi o poziom sprężania paliwa. Japonia może nas bardzo pozytywnie zaskoczyć w niedalekiej przyszłości ☺
Tak może być...
To już się dzieje skoro mazda 2 to Yaris. Od lat współpracują.
Poziom sprężania paliwa? Możesz jaśniej? Bo jakoś związku z tym tematem nie widać.
Kolega ma na myśli zmienny stopień sprężania w silnikach Mazdy.
@@grucha106 też byłem zdziwiony jak zobaczyłem mazde z logo Toyoty, po prostu w usa malo kto takie małe kupuje ale lepiej mieć niż nie, podobnie z tą Corolla ze znaczkiem Suzuki
Nie jestem fanem Toyoty, a raczej nie byłem. Po tym filmie zrozumiałem, że Toyotę trzeba szanować i jej kibicować, bo mówiąc kolokwialnie - ma jaja. W ich podejściu widać nie tylko ekologiczny pęd, ale jest też miejsce dla miłośników motoryzacji i ktoś słucha ich głosu. To naprawdę napawa optymizmem. Od dzisiaj złego słowa nie powiem na Toyotę, a i pomyślę poważniej o Lexusie jako następnym moim aucie.
BTW materiał naprawdę dobry i treściwy. Poszedł sub.
Przecież toyota ma w swojej aktualnej ofercie Suprę, GT86 i Yarisa GR. Porównaj to z resztą marek...
TOYOTA to TOYOTA. Pan Akio TOYODA to chyba jedyny uczciwy fan dobrej roboty i porządnej motoryzacji pośród całej zgrai wysoko postawionych chciwych bankierów o „owrzodziałych dupskach” (ostatnie zdanie ukradłem ze skeczu Monthy Pythona o masonerii!) :-)
Sobota i odcinek povagowani czuje się jak dziecko czekające na ulubiona kreskówkę
Mam podobnie 😄
+1
Stary, jesteśmy zaprogramowywani przez iluminatów na dzieciaki
@@TheKamillosdanny iluminaci nie mają z tym nic wspólnego. Po prostu kochamy być dużymi dziećmi :D
True!
Po tym filmiku polscy posłowie również zaczną intensywnie myśleć jak skutecznie podnieść cenę za wodór zanim wogóle będzie dostepny
Dokładnie, będą myśleć jak tu następną kasę od ludzi wyłowić
Polskich posłów masz jak na lekartswo. Nie maja mocy wykonawczej. Chyba miałeś na mysli Poskojezycznych zdrajców. Synów izraela?
@@matimati9554 A co myślisz że od tego nie będzie podatek?
XD
Via toll dla wszystkich aut xD jak w Norwegii i pozamiatane
Jak zwykłe, temat, zdjęcia, muzyka, montaż na najwyższym poziomie, dziekuje Robercie za prima sort odcinek i kanał 💪
Zgadza się
I to mi się podoba, że toyota nie idzie jak wszyscy w elektryki na baterie tylko szuka innych zeroemisyjnych alternatyw. Aby wykorzystywać wodór w silnikach spalinowych trzeba rozwiązać parę problemów, ale ogólnie sam pomysł jest świetny!
Nie tak parę. Aktualnie aby wytworzyć wodór, potrzeba ogromnych ilości energi która tylko w ułamku trafia faktycznie na drogę w postaci napędu kół, co oczywiście przekłada się na jego cenę.
Tymczasem Akio Toyoda:"Do 2030 roku w gamie Toyoty i Lexusa pojawi się aż 30 bateryjnych samochodów elektrycznych. Kierownictwo koncernu zakłada, że do 2035 roku Toyota Motor Europe osiągnie 100-procentową sprzedaż bezemisyjnych pojazdów."
Ale priusem zaczęli zabawę w elektryki 😄
Robisz tak dobrą robotę że ciężko znaleźć na to słowa. Z największą przyjemnością słucham Twoich odcinków i cenię (jako fizyk) z jakim rigczem podchodzisz do tematu ekologii - a głównie atomu. Chapeu bas, like w ciemno i czekam następnego materiału za tydzień!
Był błędny zapis reakcji w silniku c2 +O =co 2 i jeszcze że woda jest związkiem organicznym ale to drobiazgi i nie zmieniają sęsu zarąbiste go filmu.
Na tle innych kanałów motoryzacyjnych wyróżniasz się tym, że twoje odcinki zawsze są ciekawe i wypchane mięchem przez co zawsze klikam w twoje filmy z wiedzą ze to będzie dobrze spędzone kilkadziesiąt minut
Od kiedy zaczołem jeździć samochodem zawsze chciałem mieć toyotę, robiłem prawko nawet na jednej :), toyota od zawsze kojarzyla mi się z dobrymi, niezawodnymi autami do codziennej jazdy, mieli ode mnie szacunek za to że szli pod prąd i rozwijali swoje techonolgie zamiast iść w modne teraz elektryki, ale to to jest po prostu niesamowite. Pan Toyoda powinien mieć swój pomnik za to co robi dla prawdziwej motoryzacji i tym razem po raz kolejny pokazał co można dalej robić by uratować silniki spalinowe. Mam nadzieje że takich ludzi w branży będzie tylko coraz więcej bo robią świetną robotę, trzymam kciuki za to by ten projekt, wraz z innymi doszedł do skutku bo nie wyobrażam sobie samochodów sportowych na prąd. A tobie Robert dziękuje za to, że co tydzień dostarczasz nam materiały które biją na głowe te z tv, oby tak dalej!!
...otóż Robercie!
Od dawna oglądam Twoje świetne vlogi automotivne... i za każdym razem serce się rwie na Twoją prośbę o wyrażenie się w komentarzu... tylko co tu wyrazić, jak wszystko jest wyczerpujące merytorycznie i merytoryczne, profesjonalny materiał dokumentalny, przemyślany montaż i konstrukcja, ciekawie opowiadasz i czarodziejsko budujesz napięcie własnego przekazu, odpowiednio koncentrując akcent na kluczowe zagadnienia prezentowanego materiału... bez żadnych klątw, będących następstwem prowincjonalnego podejścia do automotivu, bez rozonanizowania broszurowych "motoznafcuf", bez szczerych wynurzeń cwaniaka co ma fajny garaż oraz Ziutka i Gienasa, ktòrzy zapierdalają szychtę przy gruzach i drugą po godzinach przy projekcie, owego cwaniaka, żeby w sobotę powstał materiał pt. "Jakie jestem zajebisty" oraz bez łututających kretynòw, łupalających swoje "słapy"...:)))
Jako Szczawik, oczarowany byłem komentarzem motoryzacyjnym redaktora Ziętarskiego, który jednak miał za sobą cały sztab teliwizyjnego studia... chciałem przez to powiedzieć, że u mnie masz Poolposition...:)))
...co do zagadnienia, jako miłośnik niskodostępnego i miło popychającego, dużego momentu obrotowego, opakowanego w klasyczne już Volvo, z zaciekawieniem śledzę i kibicuję wszelkim innowacjom opartym o korbo-tłokową klasykę...:)))
Życzę nieustającego zapału w pracy dokumentalnej, która w Twoim wydaniu jest świadectwem na niewyczerpywalność zagadnień świata automotivnego,a przez to, także Twojej pasjii.
Robert co tydzień dba o nasze bezpieczeństwo i przypomina aby zapinać pasy w samochodzie
Pozdrawiam!
Bezpieczeństwo najważniejsze 😅
Jest nadzieja dla naszych dzieci, nie trzeba bedzie kastrować spalinowych aut w imie ekologii 👏
Z tego samego powodu ludzie w miastach nienawidzą kierowców bo ich trują a prawo takie że mogą, wrzask i spaliny dobrze wypadają na torze wyścigowym ale jednak nawet maniacy aut uciekają z miast bo już wytrzymać spalin i hałasu nie mogą.
"Wynik testu rewelacja" - podsumujmy - 7 minut tankowania,
- tankowanie co 47 kilometrów!!!! (35 tankowań)
- łączny czas na tankowanie ponad 4 godziny!
- przejechano w ciągu 16 godzin faktycznej jazdy 1634 km co daje średnią ok. 100km/h podczas wyścigu!
Jak na prototyp super ale do faktycznej rywalizacji z elektrykami niestety jeszcze daleko, a prace nad jednostką trwają już 8 lat. Pozdrawiam
Team Biotad Plus
odlicz jeszcze 8 godzin które spędzili w garażu na drobne naprawy czyli samej jazdy było 12 godzin co daje średnią 136 km/h
Kaszlak by zostawił takiego daleko z tyłu.
Brawo ty ! W pakiecie tankowania dostaniesz też kredyt na dogodnych warunkach oprocentowanie jedynie 20%
Japończycy bardzo dobrze obserwują co się na świecie dzieje i nie raz pokazali że można wyjść poza schemat i osiągnąć świetne rezultaty
9:10 "wyobraźmy sobie że mamy kompletnego trupa który przepala 2l/10k km"
Trzeba było od razu mówić że VW 1,8 i 2.0 tsi 😂
Albo zwyczajnie m54 😅
Gówno się znasz. Nowe tsi(2012-2013+) nie biorą oleju. Tylko stare jednostki miały z tym problem.
@@MaximusHexon A co za różnica czy nowe czy stare? Koncern świadomie wypuścił w cholerę silników z wadą olejową.
@@rq2785 Tak i specjalnie ją naprawili.
@@MaximusHexon Tak, specjalnie. Żeby ludzie kupowali nowe, tak to działa. Vw potrafi się ocknąć z akcją serwisową, kiedy już każdy załatwił temat sam. Skoro jesteś ich fanboyem powinieneś być zorientowany w temacie.
Chyba jedyny kanał na całym yt merytorycznie i obiektywnie patrzący na wszystkie strony motoryzacji. Jestem dalej pełen podziwu dla Twojej/Waszej wiedzy i podejścia do tematu motoryzacji. Tak trzymać!!
Kibicuję Japończykom bo przyszłość tylko z "elektrykami" to smutna wizja
wizja z black mirrors to właśnie ten idiotyzm oparty tylko na elektrykach, strach aż pomyśleć
Ja szczerze nie także nie lubię elektryków. Ale gdyby tego była w cenie normalnego auta to chętnie takie auto bym kupił :)
@@-xYz--nk1gm moc dostępna w stu procentach od początku to coś pieknego.
@@ukaszluciusi7830 dokładnie tak samo myśle. Żadnego laga opóźnienia. Czysta moc ze spalinowych aut to właśnie lexus z ecvt tez daje fajne odczucia. I co mnie przekonuje do elektryka? Bezszelestna jazda.
@@-xYz--nk1gm druga opcja mnie odrzuca dosyć mocno.
Dużo się tym interesowałem i cieszę się że coraz więcej osób się tym interesuje
Słysząc o połączeniu Yamahy, Kawasaki, Subaru i Mazdy przeszły mnie ciary....
Mnie też
Dokładnie 👍
A mi jaja spuchły
Nie do wiary, nasi blacharze już to mają za sobą
Kawasaki zrobili super silnik do ninja h2r, Mazda zmienny stopień sprężania, no ciekawie się kreśli przyszłość motoryzacji, wodorowy motocykl? Ciekawe jak zbiornik będzie wyglądał
Japonia na pewno da radę! Trzymam za nich kciuki :D
Silny naród zawsze da radę!
Ponoć w pracy jestem 🤣
Super odcinek!
Zwróciłeś uwagę nie tylko na zalety, nie było hype'u, tylko rzetelne informacje.
Nagrywaj takie materiały 24/7 a będę bezrobotny i bezsenny 😎
Nie chcę tego! 😂
Twoje odcinki takie jak ten poprawiają mi dzień bo jestem zakochany w motoryzacji i nie widzę siebie jako kierowca auta elektrycznego mam nadzieje ze będę mógł jeździć w przyszłości czymś co będzie miało silnik spalinowy i będzie ładnie brzmieć
Robisz tak dobrą robotę, że nawet reklamy z przyjemnością ogladam!
Już w 2005 roku w programie radiowym w USA słyszałem wywiad z gościem, który zrobił sobie przydomową stacje elektrolizy do otrzymania wodoru zasilaną z paneli słonecznych. Do tego przerobił sobie na to paliwo Corvette C6 i jeszcze jakiś bardziej cywilny samochód. Z tego co pamiętam to mówił że tylko zbiornik w samochodzie musi być dużo mocniejszy a tak to dosyć prosta sprawa. Ale nikt nie dopuści przecież do tego żeby każdy w swoim własnym domu mógł niezależnie produkować paliwo do swojego auta.
Jeszcze są inne projekty otrzymywania Wodoru więc mówienie że ta technologia nie ma przyszłośći jest głupotą Co udowadnia Toyota 🇯🇵 Że rozwój otrzymania wodoru i napędzania aut istalajcją wodorową jest modyfikowana co spowoduje jeszcze bardziej szczegółowy rozwój motoryzacji.
Myślę że tak naprawdę jednostki spalinowy czeka drugi renesans. Silniki nie będą obciążone rozwiązanimi ekologicznymi aby spełnić normy spalin, które często skracają żywotność jednostki.
1:36 para wodna też jest gazem cieplarnianym więc nie jest całkowicie nieszkodliwa, na dodatek zmienia się wilgotność więc przykładowo pada więcej deszczu. Można np odzyskać wodór i tlen poprzez elektrolizę wody (która zostaje wytworzona w procesie spalania wodoru) w samym samochodzie co zmniejszyłoby spalanie, ale zwiększyłoby raczej znacząco koszty i wagę takiego pojazdu na dodatek z takim układem jest rozwiązany problem tankowania, wystarczy wlać wodę do baku który połączony jest z całym układem odzyskiwania wodoru i nie trzeba tak naprawdę wprowadzać bardzo wyspecjalizowanych zbiorników na wodór, a wystarczy zbiornik do którego wlewa się wodę destylowaną (kranówki nie można bo będzie osadzał się kamień)
"para wodna też jest gazem cieplarnianym więc nie jest całkowicie nieszkodliwa..." Mała korekta; para wodna jest raczej rozdrobnioną wodą zawieszoną w powietrzu, czyli raczej mieszaniną. Owszem, ma para wodna wpływ na klimat w niższych warstwach atmosfery. Jednak para wodna emitowana w wyniku działalności ludzkiej ma na klimat globalny tylko znikomy wpływ. Jeśli zaś przy produkcji wodoru używana będzie elektroliza, to wzrost emisji pary wodnej w wyniku poruszania się po drogach pojazdów napędzanych ogniwem paliwowym będzie bardzo niewielki.
"Można np odzyskać wodór i tlen poprzez elektrolizę .." Dokonywanie elektrolizy w celu uzyskiwania wodoru w samym pojeździe nie jest ani możliwe ani potrzebne. Aby uzyskać 1 kilogram wodoru potrzebne jest minimum 5o kWh energii elektrycznej. Skąd auto zużywające właśnie energię elektryczną pochodzącą z ogniwa paliwowego miałoby w czasie przejechania 100 km pobrać energię potrzebną do elektrolizy wody i wytworzenia wodoru na następnie 100 km ?
Poziom twoich filmów jest genialny!
Bardzo fajny film, obecnie piszę moją pracę dyplomową na temat zastosowania technologii wodorowych i jako pasjonat motoryzacji wyczynowej bardzo miło spędziłem czas na twoim odcinku. Zostawiam like i liczę na kontynuacje wspaniałej pracy. Pozdrawiam!
Już po miniaturce i tytule można wyczuć, że dobry odcinek
Fajnie pokazałeś, że wytworzenie wodoru niesie ze sobą duże skażenie środowiska, tylko fani elektryków też o tym nie mówią...
Ze wytworzenie baterii jak jej utylizacja to i duży koszt i niszczenie środowiska
brawo Robert 👍👍👍rozjaśniłeś bardzo ten temat i też liczę że silniki spalinowe nie zginą. słuchałem z wielkim zaciekawieniem. super materiał 💪💪pozdro dla Povagowanych 😁
Pozdrawiam
Wielki szacun za to jak poważnie traktujesz ludzi.
Jesteś jak mój mentor z samochodówki łat 80 i wiedza Twoja
Jeszcze raz dziękuję jestem wiernym widzem
Super materiał!
Trzymam kciuki za rozwój silników na wodór :3
Również kibicuje Japonii oraz zawsze Polsce ✌️
Robiłem w tym japońskim Denso fajna fabryczka w Czechach ;) teraz to już obóz pracy.
Kolejny doskonały odcinek!!! Brawo Brawo !!
Myślę że Japończykom uda się stworzyć silnik wodorowy bez żadnych wad. Super film pozdrawiam
Patrzac na to jakie auta odjebali na przestrzeni 25 lat czy 30 jestem rowniez pełen optymizmu. Mowa o lexusie Ls 400, lexusie LFA, oraz Lexusie IS-F.
Ja sam osobiście jakieś 10 lat zainstalowałem cele do produkcji wodoru w transicie. Dawało to oszczędność 30% - 40% na ropie. Wystarczyło pilnować ilości wody w zbiorniczku. Silnik pracował ciszej.... Super kanał. Pozdrawiam
Jest jeszcze inna nadzieja: BioDiesel lub Biolej np. odpowiednio przystosowany do spalania oleju rzepakowego lub słonecznikowego. A teraz ciekawostka: Pierwszy silnik skonstruowany przez Rudolfa Diesla był zasilany olejem z orzeszków arachidowych.
fajny komentarz
Pojdz do sklepu sprawdz cene oleju słonecznikowego po ataku ruskich na Ukraine i wrocmy moze do tańszego paliwa rakietowego ok?
Żeby można było zamienić decyzje i wypowiedzi polityków pis na paliwo .Polska zasilała by cały świat w paliwo
Wiem, że teraz jest wojna i gaz jest drogi, ale dalej w zasięgu ręki pozostaje zasilanie LPG lub dla bardziej ekologicznych Biogazem.
@@maziar8045 LPG w większości pochodził od GazPromu czyli Rosyjskiej organizacji politycznej.
Przeszło dziesięć lat temu budowano silniki zasilanie wodorem. Co prawda pierwsze próby kończyły się wystrzałem tłoka w niebo przez dach szopy, ale w końcu działało. Co do mieszania paliwa były zestawy z zbiorniczkami pięciolitrowymi pod maską.
Prowadzący 🤩…. Jesteś genialny 👌 👌
Bardzo lubię takie tematy, do tego związane z Toyotą i Japończykami. Brawo !
Ja też lubię ! Taką energię pozytywną odczuwam od tego koncernu że to musi naprawdę się udać!🇯🇵
Oglądanie twoich filmów to czysta przyjemność 😎🙂🙂
Super program! To juz kolejny odcinek, ktory ogladam.
Pierwszy!
Aż miło usłyszeć że istnieje miejsce przeciwne elektrykom
Raczej drugi xD
Tylko wodór i benzyna.
@@EmeraldSKY1111 dlaczego?
@@marekgawlowski4902 Ponieważ samochody elektryczne nie są przyjazne środowisku, a chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze 😜
@@warden1290 Ale wodrowo-elektryczne już tak.
Obejrzałem ten odcinek kilka lub kilkanaście razy. Znam na pamięć prawie każde słowo. Wczoraj na grillu jak zrobiłem o tym wykład to widziałem tylko otwarte z wrażenia gęby. Jakby jakiegoś profesora słuchali. To było super wrażenie. Przez resztę imprezy uchodziłem za eksperta we wszystkim. Niezłe jaja. Dzięki
Obejrzałem Twój odcinek o pewnym samochodzie, a potem kawałek (całego nie dałem rady) od innego youtubera. Po prostu przepaść... Porównanie amatora z profesjonalistą. Robisz świetną robotę i dziękuję za za kolejny bardzo ciekawy odcinek.
Pewnie mzip
Szacun za pokazanie zalet i wad w obiektywny sposób :)
Może zrobić by takie porównanie sprawności, wydajności ekologiczności oraz wady i zalety każdego rodzaju zasilania 🙂
Największą przewagą samochodów elektrycznych jest to, że nikt nie ukradnie Ci katalizatora.
Na tym wykład zakończyłem XD.
@@PuszczykKrzys xD
Dziękuję i pozdrawiam.
Ciekawe ile czasu jeszcze minie kiedy ludzie w końcu zrozumieją że samochody elektryczne nie są ekologiczne, zmieni się to dopiero w tedy kiedy zmieni się proces produkcji i utylizacji akumulatorów a także ich ładowanie. Elektryki nie zmienia teraz nic no chyba że przejdziemy na "zasilanie" z elektrowni atomowych a najlepiej termojądrowych.
inżynierowie od samochodów elektrycznych dobrze wiedzą że te samochody nie są teraz ekologiczne. Oni kierują się tym że kiedyś uda im się to poprawić. Np. za 20 lat większość prądu będzie z źródeł odnawialnych. poprawi się infrastrukturę elektryczną i ogarnie się sposób szybszego ładowania. już mniej więcej wiedzą w którym kierunku iść. A w tradycyjnych silnikach spalinowych trudno znaleźć kierunek. Założeniem silnika spalinowego jest spalanie czegoś. co zazwyczaj będzie generowało jakieś zanieczyszczenia. Ale zobaczymy w praktyce jak to wyjdzie. ci od elektyków brzmią trochę naiwnie a teraz średnio opłaca się je kupować.
błędne myślenie przejście na ekologiczną energie nic nie zmieni. Największym problemem jest same produkowanie akumulatorów i ich późniejsza utylizacja. To generuje najwięcej szkodliwych związków do atmosfery.
Gdyby w Polsce wszyscy mieli elektryki to to by były auta w większości tak naprawdę na węgiel
@@madraskrux4425 jeśli chodzi o technologie akumulatorów to stoimy w miejscu od ponad 40 lat. Liczysz że nagle się coś zmieni? W każdym aktualnie elektryku są wykorzystywane akumulatory litowo-jonowe lub pochodne, a ta technologia pochodzi z lat 70 więc sam dojdź do wniosku że aktualnie stoimy w miejscu.
@@jakubkowal7477 - dziwną masz ścieżkę rozumowania. Jeśli sugerujesz, że akumulatory to technologia z lat 70, to równie dobrze można powiedzieć, że spalanie oleju napędowego w cylindrze to technologia z XIX wieku i wtedy na pewno byś się zgodził, że to naciągane nieco...
Elegancko prowadzony program. TVN mógłby się uczyć
F1 mogła by pomóc rozpropagować wodór w segmencie samochodów drogowych.Wiele rozwiązań które mamy w swoich samochodach na co dzień właśnie stamtąd pochodzi
Tylko to by wymagało odrobiny pomyślunku ze strony FiA a intelektem nie grzeszą...
Wodór nigdy nie pojawi się w F1!Oni pracują tzn Porsche,które za kilka lat wejdzie do królowej Moto sportu nad syntetycznym paliwem!
Co na przykład pochodzi F1 czego używamy na co dzień?
@@dzumadrozd Tarcze hamulcowe!
Jakby mało widzę rozwiązań z F1 w samochodach, nazwijmy je "cywilnych", ale co do pewnego sensu wypowiedzi się zgodzę. Nawet z punktu widzenia szarego użytkownika, a nie fana motoryzacji sportowej, który nie ekscytuje się jazdą a po prostu chce gdzieś dojechać- elektromobilność ma swoje wady. Jest dobra na niezbyt częste, krótkie trasy. Dłuższe przebiegi, jeszcze nie daj borze szumiący na codzień, to zmora (krótki zasięg przy wyższych, autostradowych prędkościach, długie i powolne "tankowanie"). Wodór eliminowałby przynajmniej częściowo te wady, o ile udałoby się go upowszechnić na skalę podobną jak LPG w Polsce. W końcu tankowanie LPG, nawet jeśli trzeba je robić częściej niż tankowanie benzyny i trwa ono dłużej- to nadal ładowanie elektryka nie ma nawet startu do paliw gazowych.
7:42
Amerykanie ze swoimi stu konnymi V8 5l:
*tak? ja nic nie czuję*
Fajnie ze tworzycie takie filmy !
No i to ma sens. Silniki spalinowe powinny na zawsze zostać w motosporcie. W transporcie - cóż, jakby piękne parowozy nie były, transport ma być praktyczny i tani...
Elektryki niebawem będą deklasowac spalinówki w motosporcie więc raczej żaden zawodnik nie będzie chciał się ścigać spalinówka
Dzięki Robert, super odcinek 😊
Wodór wydaje się ciekawą alternatywą jednak jak sam mówisz są problemy techniczne+problemy bezpieczeństwa o których tutaj nie zostało wspomniane. W końcu wozisz w samochodzie duży zbiornik z łatwopalnym gazem sprężonym pod ogromnym ciśnieniem. Wybuch takiego czegoś w wyniku kolizji mógłby być o wiele większy niż zbiornika LPG np.
Nie wspomnę już o masie samego zbiornika zdolnego utrzymać w sobie ciśnienie ~800bar.
Jakoś tego nie widzę, o wiele większe szanse widziałbym jednak w rozwoju paliw sztucznych czy paliw opartych o alkohol.
Tak tylko zauważyć warto że szyna commonrail może pracować z ciśnieniem nawet 1500 bar więc raczej nie ma technicznych problemów z taką butlą w aucie
@@kacperpirch5154 Tylko zauważ że szyna common rail ma pojemność liczoną w ml a taka butla w dziesiątkach litrów.
Bzdura wodór jest bezpieczny, nawet jak się zapali to nie robi rozpierduchy jak na przykład propan butan. Najgorszą rzeczą jest zapalenie się fluorków w akumulatorach napędowych pojazdów elektrycznych, to dopiero jest masakra.
Kłopot z wodorem jest taki, że to paliwo jest problematyczne w magazynowaniu. Najlepszym i najmniej problemowym paliwem jest etanol.
Dziękuje za fajny materiał i jego pozytywny wydźwięk 😊 Pozdrawiam ☺️
Świetny materiał💪. Japonia jak zawsze górą
Super fajny odcinek. No i jakąś nadzieja wstąpiła w miłośników motoryzacji. ✌️✌️🚙
Jak zwykle świetny materiał😉Lexus to jest to ,V8 na wodór byłoby mega sztos...Z przyjemnością obejrzałbym materiał o calej serii Z Nissana (260z 280 300zx 350z 370z 400z)
I wreszcie im wieksza pojemnosc tym lepiej 😁
@@ukaszszewczyk3196 Niedługo tak będzie
Bardzo przyjemnie się słucha tego kanału. Dzięki.
Dziękować za takich ludzi jak Akio Toyoda! Ekoterroryści chcieliby wszystko zalać elektrykami....
Które nie są ekologiczne 😅
I to jest przyszłość, ogromna moc, minimalna ilość zanieczyszczeń, paliwo w obiegu zamkniętym bez strat zasobów planety, silniki jako klasyczny model spalinowy albo elektryczny przez ogniwa paliwowe. Obecnie popieranie ropy naftowej jest jak sentyment do maszyn parowych.
Ciekawy odcinek, nigdy te elektryki mnie nie przekonywaly ale samochody na wodór? Ciekawa sprawa.
ps. Może zrobisz odcinek o wyscigach TT?
Na ten moment elektryki to średnie rozwiązanie ale gdyby rozwiązać problem z magazynowaniem energii oraz lepszym pozyskiwaniem nieskończonej energii ze słońca elektryki mają same plusy. Mało części. Mało prac serwisowych typu wymiana oleju, filtrów itp. Wysoka sprawność i pełna moc dostępna od zaraz.
Za jakiś czas jakby było już sporo samochodów na wodór może się okazać że też są szkodliwe dla środowiska. Ogólnie spalanie czegokolwiek jest słabe.
@@goracyarbuz946 Dlatego zamiast spalać wodór lepiej wykorzystać go do zasilania ogniw paliwowych. skoro mamy prąd na pokładzie to reszta jest gotowa i ma się całkiem nieźle.
Bardzo ciekawy temat, dzieki za rozwiniecie tematu ;)
Bardzo ciekawy i rzeczowy odcinek (jak każdy;))
Jestem bardziej skłonny kupić takie auto a wodór niż te nędzne elektryki 😀 kibicuje powodzenia
Ja też! Wolę Dobre auto na wodór niż nie ekologiczne auto elektryczne które tak promuje propaganda są bardzo tanie i ekonomiczne
15:53 myślę, że honda będzie pracować nad paliwami bio ale innego rodzaju ze wzgledu na F1 bo na wodór bolidy zasilane nie będą nigdy przez ich rozmiar
Prowadzący jest Świetny. Super w logiczny sposób przekazuje wiedzę 👋👋A co do technologii wodorowej Spewnością Japonia Zaskoczy. Pozdrowionka ✌️✌️✌️😀😀
Oby to się udało ❤️❤️❤️
Dzisiaj stałem w punkcie widokowym na torze Nurburgring. Boże coś pięknego. Petrol daje póki co radę. Kibicuję Tojce sam mam jedną:)
10,000 km i 2 L oleju to zdrowiutki silnik 😉
Tyle oleju palą nowe silniki w VW już od ładnych kilku lat 😀😀😀 I nie chodzi tu tylko o 1.4 TSI 😀XD
Accord VI palił mi oleju 1l/1000km zrobił się pół diesel 🤣
Dziękujemy.
To ja dziękuję! :)
2 litry oleju na 10 tys km to już samochód jest trupem 🤔 Właściciele silników TSI mają trupy już od początku zakupu😎
O tym samym pomyślałem i szukałem takiego komentarza...Pozdro dla kumatych ;)
Fajne auta już są i będą. Części do nich też. Historia pokazuje że z biegiem lat łatwiej coś wyprodukować niż wcześniej. Po za tym powiedz mi, Robert - Jeździłeś kiedyś teslą? Elektryki nie ekscytujące?! To nie czaje skąd u mnie takie emocjie wywołują i skąd tyle filmów reakcji pasażerów tesli.. mimo wszystko fajne jest to że świat się rozwija i każdy może wybrać to, co lubi lub w co wierzy. Pozdrawiam wszystkich 😀
Straszna nowość,ponad 30 lat temu BMW zaczęło produkować "siudemki" zasilane wodorem i nagle wszystko ucichło,taki sam "postęp" jak z elektrykami,które dziś "robią" z bólem 300-400km.,a 122 lata temu elektryczny Studebaker z napędem Tesli robił 1000 mil/1600km./na jednym ładowaniu, także "postęp" w dziedzinie napędu jest niesamowity,a jeżeli do tego dodać to że dziś 90% pojazdów jest nadal napędzane silnikami spalinowymi o zapłonie iskrowym zasilane paliwami kopalnymi,których konstrukcja i działanie jest niezmienne od ponad 140 lat to można uznać,że żyjemy w czasach prawdziwego "postępu" technologicznego.......
Bez przesady.Zmniejszono nieco zużycie paliwa.
@@romualdbitkojn4770 🤣🤣🤣🤣🤣
@@szczurek9680 Co to ma znaczyć?
Super filmik i dobra robota na kanale. Dzięki
Silnik to ma generować moment obrotowy a nie hałas i wibracje . Ogólnie to kombinowanie pod górkę jak zwykle . Są silniki na sprężone powietrze , takie same , tłokowe .
Super odcinek zbudowales mega napiecie najpierw storpedowales silnik na wodor i bylem rozczarowany i zalamany by w koncuwce odmienic los i wlac w me serce dobre wiadomosci i rozwoj w sporcie tych jednostek wow mega .ps i z produkcja wodoru eko sobie tez poradzą w koncu to japonia :) kto mysli podobnie daje lajka.A moze lajk od twórcy kanału?
Japonia jest przeciwko elektrykom bo nie chcą się uzależniać od Chin gdzie większość surowców potrzebnych do wyprodukowania baterii jest tam wydobywana. Japonia jako wysepka nie ma dużo surowców ale wody morskiej im nie brakuje, dlatego idą w wodór. Jak widać Europa jest już dawno kupiona przez chinoli biorąc pod uwagę ich politykę EKO.....
Większość surowców to jest wydobywana w Afryce, ale w dużej części Chiny trzymają na tym łapę.
Większość surowców to jest wydobywana w Afryce, ale w dużej części Chiny trzymają na tym łapę.
Uhuhuuuuu biorę się do oglądania bo zapowiada się super 😁
Japonia po raz kolejny wybawcą starej, dobrej, spalinowej motoryzacji.
Odcinek mega 👌
Japończycy są zawzięci i myślę że rozwiążą większość problemów. Nawet silniki benzynowe na początku nie były dopracowane tak jak obecnie. Miejmy nadzieję, że to będzie przyszłość motoryzacji 🚘🚘
I za to lubię ten naród🇯🇵! Są zawzięci jak Sisu!
Jak zawsze świetny film. Dzięki
To ja dziękuje!
Zrobił byś następny odcinek na temat motocyklów żużlowych/ich silnikach, chyba że już jest?
Nie spodziewam się niczego dobrego w przyszłości jeśli chodzi o motoryzację. Już teraz czuję zażenowanie kulturą pracy i sprawnością silników o pojemności litra i z czułością spoglądam na mojego Citroena C6 2.2 HDI biturbo. Pozdrawiam.
W/g mnie, pomimo początkowej euforii, to właśnie samochody elektryczne przeminą... i to bardzo szybko.
Bo za jakiś czas wyjdzie że elektryki to problem z utylizacją akumulatorów jak i wzrośnie koszt ich produkcji bo litu coraz mniej.
Świetny material Robert. Dzięki i pozdrawiam!
Podoba mi się jak fanatycy wodoru kompletnie zapominają ile kosztuje wytworzenie wodoru i jak bardzo niepraktyczne jest tankowanie za grube pieniądze wodoru w porównaniu do tańszego paliwa czy nieporównywalnie tańszej elektryczności w przypadku elektryków.
cieszę się że ktoś jest przeciwko elektrykom, gdyby taka bateria się rozlała to, to szkodzi bardziej niż wydobywanie ropy
A Nikola Tesla silnik z samochodu usunął, wstawiając tzw. konwerter mureny (energii promieniowania) bez problemu wyciągając 144 km/h bez żadnych spalin 🙂
SUPER ich mądrosć mówi wszystko ...
Plusem elektryków jest to ze większość japońskich marek łączą siły żeby zlikwidować elektryki
No właśnie xD
To tak jakby producenci parowozów chcieli walczyć z trakcja elektryczna.Postepu nie zatrzymasz.
Super materiał 🍒
Spokojnie, kiedyś straszyli dziurą ozonową, potem przypomnieli sobie, że CO2 (który jest niezbędny wszystkim organizmom opartym na fotosyntezie i produkowany przez wszystkie organizmy, w których zachodzi oddychanie komórkowe) to gaz cieplarniany, a na razie zapominają, że para wodna też jest podawana w podręcznikach jako gaz cieplarniany.
Nikt nie czepia się nadmiernej wycinki lasów, które by ten CO2 zagospodarowały, nikt nie mówi żeby więcej budować z drewna, które jest naturalnym magazynem węgla.
Skoro klimat się ociepla i raczej nie zmienimy tego wywalając całą emisję CO2 z Europy do Chin to powinni zacząć budować wały na Kujawach, Pomorzu i Mazurach, aby chronić te tereny przed zalaniem, a nie płacić do unijnego budżetu, bo to jak przelewanie z pustego w próżne, a żadnych racjonalnych kroków nie widać, tylko papierki idą z biurka na biurko.
Niecierpliwie czekam na ograniczenia emisji pary wodnej i kary za przekraczanie norm emisji H2O.
Super rzeczowy odcinek. Wszystko wytłumaczone czarno na białym. Kompetentny pan prowadzący!
Jeśli chodzi o ekologię to patrząc na produkcje i utylizacje aut elektrycznych to są chu…a ekologiczne 😂 jak dla mnie silniki benzynowe są najlepsze a wolno ssące v rewelacyjne 💪🏽 jeździłem wieloma autami elektrycznymi i trzeba przyznać że kopyto maja od samego początku ale nic nie zastąpi dźwięku silnika spalinowego 💪🏽🔥
Zawsze możesz włączyć pierdzenie w tesli... To prawie jak cammed v8. A elektryki so dobre! A so dobre, bo tak i koniec!
@@mmllmmll22 nie tylko w tesli można włączyć pierdzenie w głośnikach… jednak nic nie zastąpi prawdziwego dźwięku nawet jeśli były by to najlepsze głośniki na świecie 😊 nic mnie nie przekona do meleksów.