инж.Новаков, браво добре че показваш някой неща но забрави да кажеш че във фазомера освен газоразрядния индикатор има и последователно свързано съпротивление до 1мегаом което допълнително ограничава протичащия ток.
Поздравления за видеото! Според мен такова индикаторче за напрежение винаги е добре всеки, особено този който се занимава с електротехника, да носи в джоба. Индикатора може да те излъже че няма напрежение, но никога няма да те излъже че има. Моето мнение е че не е добра практика да се държи сондата при тест за напрежение, защото при работа се случва понякога да се разсеем, особено като се налага често да сменяме режимите на мултимера, и да сме го настроили да мери ток, тогава може да възникне опасност за здравето и живота на човека. Защо е полезно да се носи фазоуказател според мен и да се ползва заедно с мултиметъра при проверка за напрежение?! Ето следния реален пример, работа по табло еднополюсен прекъсвач, нула и земя обединени, корпус заземен с проводник идващ от захранващия кабел няма повторен заземител на таблото по което работим. Мерим за напрежение след предпазителя към корпуса показва БСНН нищо работа няколко волта, толкова показва и на нулева шинка към фаза след предпазителя, мерим преди предпазителя има напрежение към нулева и корпус всичко нормално ама за всеки случай боцкам с индикатора за напрежение и какво да видя показва наличие на напрежение по нулева шинка а моя, мисля че и повечето са така, показва наличие над 100 волта при което се оказва че към нулата е пусната фаза целия корпус на таблото е офазен, заземителния проводник от захранващия кабел от другата страна бил просто пъхнат в канал без да е свързан към главната заземителна клема, ток към земя не е протичал че да събори предпазител, предпазителя в нашето табло пък е прекъсвал нула поради това че отдругата страна е било грешно свързано, цяло чудо е че ние или някой друг не се е докоснал до метална част на корпуса, добре че боята е диелектрична и дръжката беше изцяло пластмаса. Та хубаво да имаш едно такова индикаторче просто да се подсигуриш като тестваш с два различни прибора за напрежение, защото не знаеш преди теб кой и какво е правил, понякога просто може да се заблудиш и да не извършиш правилно измерването с мултиметъра ,такива неща понякога се случват и индикаторчето може да се окаже доста полезно в такива ситуации
Уточнението накрая беше много добро. Скоро се нагледах на майстор, но не електричар да връзва табло. Само къде не започна да заеква от страх. Не разбирам какъв е този страх от електричеството, та чак им се блокира и мисленето на много хора 😁 Та вярна е приказката, ти си гледай твоята работа, тока го остави на мен. Но все пак е дразнещо когато хора които както и ти казваш, не правят разлика между ток и напрежение, да ти казват как да работиш.
Много поучително видео и съпътстващ коментар. Бих желал да науча повече за ползването на мултиметъра /мултицет/ за измерване на силата на тока при зареждане на акумулаторни батерии... Вероятно има видео и ако може автора да го покаже,ще е добре. Преди време чух,че за незапознати с материята,ползването на мултицет за измерване на тока,не е подходящо,но с изключение на измерване на захранващ ток,всички други функции на мултицета са ми познати... Работил съм само със стрелкови съветски уред и то основно за съпротивления,транзистори и телефонно напрежение...
Здравей! Няма нищо специфично за този случай. Както винаги амперметърът се свързва последователно във веригата. При повечето уреди трябва да се смени и мястото на червената измервателна сонда. Доста зарядни устройства си имат ограничител по ток и дисплей с индикация на стойността.
@@AntonNovakov -Благодаря за теоретичния отговор,но бих желал да видя визуално обяснение на теоретичния отговор...90% от застаряващото население на България предпочитат освен теоретично-академически,обяснение в практически /нагледно/ вид... Е,по-нататък Вие си знаете...Успех...
В Германия са забранени за проверка на липса на напрежение, мултицетът също поради шансът от човешка грешка. Правилно е да се използва двуполюсен тестер на напрежение, за предпочитане аналогов (Duspol). Фазомерите ги използваме за бързо откриване на грешка при сложни системи с релета като след това се проверява с мултицет.
Здравей! Много полезно, информативно и поучително видео, както винаги! Ако може личен въпрос: каква специалност бакалавър/магистър си изучавал? Бъди жив и здрав! Очаквам скоро ново попълнение!
@@AntonNovakov Във ВВМУ "Никола Й. Вапцаров!? И аз съм бил там студент (но това не е важно тъй като бе в друга спец. - КММ, а бе през далечните 2005-2007 г.)
Сигурно ми е изтрит коментара затова ще го напиша отново.Ползвам два фазомера единият е с глимлампа а другият с дисплей.Имам и трети с глимлампа и с дисплей.Дисплея показва напрежението на степени 12,36,55,110,220V. Когато измервам на изкусвено осветление или на дневна светлина но на сянка ползвам глимлампата .Като измервам на директна слънчва светлина ползвам дисплея.Колкото и да е светло той се вижда ясно има ли напрежение или не.И фазомера винаги можеш да си го носиш в себе си в джоба а мултицета не можеш !!!И такива съвети да се ползва мултицета като фазомер са опасни за хора които не са елекротехници,щото може да объркат местата на сондите да ги включат за амперметър и да ги изпере тока.А елтехниците знаят как се работи с фазомер.Като винаги се проверява предварително работи ли или не и като свети как свети силно ли слабо ли и тнт.
Благодаря за коментара. Относно грешките, съм на мнение че с всеки уред може да се направи грешка. Затова и при работа с каквото и да е, е нужна концентрация и поне минимално да си запознат какво и как се прави.
Чудесно видео. А възможно ли е обратното - фазомерът да свети, а всъщност да няма напрежение? На мен ми свети като го докосна до мивката, тръбите за вода към нея и понякога от течащата вода... чудех се да не е неизправност в котлето, която загрява водата, но това се случва при 2 от 3те мивки, които имам и то невинаги (дори да не тече вода в момента)...
Приятелю, веднага си извикай ел техник! Явно мивката ти е офазена. Това не е шега, все пак говорим за безопасността. Щом не е постоянно, може би се случва само когато бойлерчето е включено. Сигурно имаш утечка или нещо е грешно свързано. Помисли също и какъв електроуред си купил точно преди да забележиш проблема. Това ще помогне на техника за търсенето на дефекта. Успех!
@@shaggybg в такъв случай изключи всичко и виж дали се е оправило. Ако да- включвай 1 по 1 и след всяко проверяваш пак. Така ще локализираш проблема. Бъди внимателен, дано съм бил от полза!
@@AntonNovakov Благодаря. Открих проблема, но имам 2 въпроса, за да видя правилно ли съм разбрал нещата. Ще опиша опита ми към тях и защо не бих вярвал и аз занапред на фазомери. Изпуснах фазомера си и се счупи. Купих си нов и той не показваше същото - не светеше като предния. Обаче откри едно място в кухнята, докоснат до което светеше слабо и постоянно. Наистина имаше проблем с осветлението на кухнята. Въпросът ми е: значи все пак може и да свети и да е в неизправност, така ли? Защото предният, като го докосна почти до всичко, включително и себе си, светеше. Дори пресветваше както го държах във въздуха на моменти, преди да го изпусна. :D А, докато търсих причината, забелязах, че понякога, като докосна фазомера до нещо, той пресветва за по-малко от секунда. Дори при изключени бушони пак се получи. Това се дължи на статично електричество, така ли? Т.е. ако пресветне за много кратко при самото докосване до метал, а не свети продължително, е заради статично електричество? Благодаря за информацията. Ще си купя по-надеждно устройство занапред и аз. :)
@@shaggybg Радвам се, че си намерил проблема и сам си стигнал до този извод за фазомерите! Има различни уреди. Мери си с мултиметър. Някакъв среден клас ще ти върши работа. Поздрави!
Няма проблем, ще те науча как да го ползваш безопасно. Вземаш провод 5-6см, със сечение 0.2, 0.5 или нещо от сорта. Оголи няколко милиметра от единия край. Вкарваш фазомера в контакта и докато държиш изолираната част на кабелчето, докосни оголения край. Веднага, ще видиш индикация, може да е леко по слаба но е безопасно!! 😂. Дори за това си има обяснение, но аз съм просто ентусиаст.
Мултицет за 10лв, тези черните имат къси игли на пипалата. Което пречи да докоснат пластината в контакт или разклонител. Дори някой от тях не показват такава индикация, която ти предлагаш. По добре фазомер за 4лв отколкото мултицет за 10лв.
@@AntonNovakov Разбира се, дори имаш право при определени случаи. Фазомер можеш да направиш сам(даже със различна конструкция, която по тези мерки е безопасна) , също може да го тестваш за изправност. Пробвай и това с кабелчето, за което писах. Трудно бих повярвал, че ти сам не ги ползваш особенно за трудно достъпни места, където ти трябва дълъг инструмент и добре изолиран.
В този случай обикновено за уреда се използва името LCR meter. Пак е комбиниран уред, но за измерване на индуктивност, капацитет и съпротивление. Както AVO meter (мултицет) е за ток, напрежение и съпторивление. Избираш със селектора на измерване на хенри (Н - индуктивност) и мериш. Ако питаш за червената и черната сонда, няма значение как ги докосваш до бобината, защото най-просто казано ще измерваш скоростта на промяна на тока. Стойностите обикновено са малки- мили или микрохенри. По време на измерването поне 1 извод трябва да е разкачен от всички други елементи на вериги. Масовите мултиметри нямат такава функция, защото не се използва често, а би оскъпило значително уреда. Лично на мен досега не ми се е налагало подобно измерване.
Защо в София фазомер свето дори без да съм затвприл верогста, стига само да е вкарам в конталта, а на къшата в провонцията трябва да за твпря веригата с пръст ?
Интересно ако разполагате само с фазоПоказател и той отчита наличието на захранване по фазовия проводник обаче ел. консуматора не работи?Няма да споменавам утечка през електоуреда ;)
@@AntonNovakov Визирах случай на липсваща нула в контакта,фазоуказателя показва наличието на захранване но електоуреда не работи и не дай си боже уреда да има утечка.В такива случаи помага само мултимер та дори и да е май китайския.Може и пробна лампа но се губят показанията какво е напрежението.Поздрави.
Имам електронен фазомер тип отвертка купуван преди 20 години и си върши работа! Имал съм един от тези дето светят и може би 2 или 3 ползване ми гръмна в ръката!
Здравей, видях, че си корабен електроинженер. Би било хубаво ако направиш такива обучителни клипчета с по-професионална тематика (примерно на тема поддръжка на генератори, навигационно оборудване). Давам просто идея, защото на български в ютуб няма да имаш никаква конкуренция. :)
Фазата не се мени. Винаги си е на фазовия проводник. Лампите (с изключение на диодите) нямат изискване за начин на свързване. Това важи и за постияннотокови вериги. Поздрави!
@@AntonNovakov Нали тока течеше по суносоида и така се променя фазата по време на работа. Това обяснява и защо също контактите няма значение как се свързват и как се мушка щепсела съответно.
@@DEEDee-ro9sv това е правилно. Но просто на фазовия проводник има отрицателно напрежение. Нулевия (нулата) и земното (земята) можем да приемем за потенциал 0 волта.
@@DEEDee-ro9sv Фазата не се променя по време на работа, променя се посоката на тока. Не е правилно да се каже, че се променя фазата, тъй като фаза винаги наричаме линейния проводник от от края на намотка на трансформатора, която не е свързана към заземен звезден център. Понеже по закона на Киркоф сумата от всички влизащи и излизащи токове в една точка е равна на нула и респективно във звездния център сумата от токовете между фазите е нула то изведения проводник от центъра наричаме нулев проводник. И още също звездния център се заземява и приема потенциала на земята, който също считаме за нулев то между звезден център и земя има потенциална разлика от 0. Правя уточнение че това е в общия случай при мрежи ниско напрежение или при захранването на домовете. Та от това което написах следва че фазата не се променя тя е една и съща и понеже напрежението се променя по синусоида то в единия случай потенциала е по-голям от нула и протича ток от фазовия към нулевия проводник, а в другия когато е в отрицателната полувълна потенциала на фазовия проводник е по-малък от нула и протича ток от нулата към фазата. Иначе да в общия случай няма значение как ще свържеш уредите(когато са с щепсел). За лампи понеже видях че колегата е написал че за диодни има значение, ще добавя че и за такива с нажежаема спирала има. Не че няма да работи ако я свържеш обратно, обаче няма да е правилно, защото имат вграден предпазител, който като гръмне лампата изгаря и прекъсва фазата когато е свързана правилно и като тръгнеш да я сваляш така счупена да нямаш напрежение на жичките и другото е ако неволно се допреш до пръстена на фасунгата при смяна, който по-лесно се достига, да нямаш отново напрежение при не изключен ключ или грешно свързан ключ
Точно затова направих цял клип. Може да светне толкова слабо, че да не го забележиш. Особено ако си изолиран. Отделно ти препоръчвам и този клип ruclips.net/video/wR4jByrDp7U/видео.html В такъв случай самият генератор ако захранва само незаземени мрежи и консуматори, няма земно. Което значи че и 2те фази са ти с някакви напрежения, но нито 1 от 2та отвора в контакта не е 230 волта. Така че свети още по-слабо, което особено навън е наистина трудно да се види свети ли изобщо. Има много лъжливи варианти. Въпрос на избор. Успех! Дано съм го написал достатъчно подробно.
На теория да, но никой не може да ти каже точно толко съпротивление ще се добави. Реално ако наистина мислиш че имаш проблем, по-добре просто си изключи бойлера и си извикай майстор. С това не бива шега. Успех!
Предпочитам markita.net/lampa-probna-220500v.html Важно е да знаеш как да я ползваш, същото важи и за фазомера. Опитен ел.техник може да се справи в 99 процента от случаите с фазомер, пробна лампа и уред за прозвъняване. Да мултицета има всички тези възможности , но не винаги е удобно
Всеки има право на мнение. И уважавам твоето. Само ми е интересно как това е по-удобно от мултиметър? Препоръчваш 3 уреда вместо 1, но не разбрах причината. Може би идеята е да се спестят 50-100 лв, което за (както ти го наричаш) опитен ел. техник ми се струва несериозно. А дали ще откриеш утечка 50-80 волта? Все пак това напрежение е вече опасно, а фазомера едва ли ще се забелязва (особено с хубави обувки). Отделно ако някое захранване не държи напрежение при голям товар, как ще разбереш такива подробности? Не казвам, че изброените от теб уреди никога не помагат. Просто за мен е по-лесно да носиш 1 нещо на което можеш да разчиташ. А не 3, които пак да не са ти достатъчни. Ще се радвам да чуя твоето професионално мнение и да науча нещо ново. Поздрави!
@@AntonNovakov Ще си позволя да отговоря вместо колегата, като противно на него ще кажа че освен мултиметър е хубаво да имаш и горепосочените тоест в допълнение и ще дам примери. Пробна лампа е много удобно да имаш, когато мултиметъра ти няма функция за измерване на напрежение с нисък импеданс, защото има ситуации в които мериш виждаш че има напрежение на нещо което трябва да е захранено обаче то не сработва, ако имаш пробна лампа такава дето се прави от две крушки за хладилник и я сложиш последователно във веригата веднага можеш да провериш дали това е индукция, паразитно напрежение, което няма никаква мощност, но лъже мултиметъра че има напрежение. Или сценарий в който точно обратното ти сработва някое реле или контактор или пък не иска да изключи при напълно изрядна схема с една пробна лампа паралелно на бобината веднага хващаш индукция а също така понякога се налага да пратиш напрежение някъде за да провериш нещо тогава пробната лампа идва отново на помощ с нея гарантираш че там където пращаш напрежение ще има товар и няма да предизвикаш някакво късо например по невнимание или друга причина. Другия уред е така наречената "аркашка" батерия с лампичка с нажежаема спирала има същата роля като зумера на мултиметъра обаче може да си я направиш с по-дълъг проводник от сондите на мултиметъра и по този начин да проверяваш неща на по-голямо разстояние едно от друго, предимство е също че според това как си си направил сондите на аркашката (най-често твърд проводник) като са подбрани добре могат да се закеркинечват 😃 в клемите по-добре от сондите на мултиметъра и да ти улеснят живота когато трябва сам да провериш нещо а не можеш да стигнеш двете точки едновременно а също така и при много шумни места проблясъка на аркашката при проверка на верига е по удобен от мултиметър, защото зумера не се чува а за да погледнеш екрана ти отклонява вниманието от това което следиш и е една идея по-неудобно с мултиметър. А фазомерче винаги е добре да имаш просто за да имаш "второ мнение" когато гледаш за напрежение а ако нямаш и друга оборотна отвертка в джоба фазомерчето се справя с доста задачки и ти спестява ваденето на комплекта с отвертки понякога.
Такъв клип ще е по-скоро теоретичен. А съдейки по коментарите и броя гледания на този тип клипове, не са толкова интересни за масовата част. Все пак ако имам възможност, ще снимам нещо по темата.
10:15 гледах няколко пъти видеото ти и се питам все още нещо.Тока винаги иска да се върне при източника си, тоест тока минава през фазомера, твоята ръка, излиза през крака ти и после как през плочките се затваря веригата?Готони видеа правиш!
Здравей! Накратко казано токът тече от точка в висок потенциал (заряд) към точка с нисък заряд. Така се затваря веригата. Ако съпротивлението между 2те точки е голямо, може да пренебрегнем тока.
Толкова ли ви е скучно та си усложнявате приложението. Това е прост уред за прости измервания. А го сравняваш с мултицет. Всеки уред си има своето пред значение. За осветително тяло за което има значение къде свързваш фаза и къде нула ,мултиметър ли да вадя. ТОВА Е ПРОСТ УРЕД СА ПРОСТИ ИЗМЕРВАНИЯ.
За свързване на ключ към осветително тяло също е необходимо да обезточите веригата и да потвърдите липса на напрежение. За мен правилният уред за целта е мултиметър. А за "простия уред" явно не споделяте мнението ми, разбрах. Всичко добро и лек ден!
@@NikolaPetrov-r4d Смея да твърдя, че съм инженер. А Вие в какви мерни единици измервате измереното с така наречения от Вас "простия уред"? Питам за да науча нещо- там няма скала с деления и стрелка, няма и дисплей ... Аз съм изучавал измервателни уреди, в конкретика дисциплина електрически измервания, но това е по-скоро детектор на напрежение, на който дори нямам особена вяра в определени обстоятелства.
@@AntonNovakov Не ме разбирай погрешно. Не омаловажавам знания или опит. Има си уред за всяко нещо. Пред значението на ФАЗООКАЗАТЕЛА е да разбереш кой проводник е фаза и кой нула. Можеш да разбереш и дали имаш отсечка. Това е нищо друго. Караш хората да си вземат урет , който е сто лева за да го използват вместо уред за два лева. Излишно е. Това , че ще видят няколко видия няма да ги направи техници. Вместо да барат там дето не знаят ,да извикат човек учел за тая работа. Като тебе.
Реално не измерваш нищо, защото няма скала или дисплей. Показва някакво протичане на ток през човек, по което се съди за наличие на напрежение. Значи не е логично да е "фазомер", просто аз така го знам. Фазоуказател също не мисля че е точния термин по други причини. Може би най-добре да използваме "детектор на напрежение".
Пропусна да кажеш, че фазомера има съпротивления ама карай сега. От оня черния фазомер и чеп за зеле не става. За разлика от тебе аз първо мера с фазомер а после ако трябва с лампа. Ама карай сега то всеки може да си показва олигофренията.
Ок, виждаш как и дали ще светне. Моята теза е, че нито фазомера, нито пробната лампа е измервателен уред. Не сравняват това което се пробваме да мерим с някоя известна величина. Следователно не може да се мери с тях.
Важно е да знаеш как работи и как да ползваш даден уред. Важи всички уреди също и за фазомера. В много случай пробната лампа е по-удобна, не отричам че мултицета е универсален.
Всички видеа за електричество са ти много полезни!
Много благодаря за хубавите думи!
Страхотни видеа имате, Антон! Благодаря ви, научих много неща!
И аз благодаря за коментара!
инж.Новаков, браво добре че показваш някой неща но забрави да кажеш че във фазомера освен газоразрядния индикатор има и последователно свързано съпротивление до 1мегаом което допълнително ограничава протичащия ток.
@@krasias1 благодаря за коментара!
Благодаря за видеото с фазомера трябва да има такива хора като теб да дават полезни съвети.
Благодаря за хубавите думи
Поздравления за видеото! Според мен такова индикаторче за напрежение винаги е добре всеки, особено този който се занимава с електротехника, да носи в джоба. Индикатора може да те излъже че няма напрежение, но никога няма да те излъже че има. Моето мнение е че не е добра практика да се държи сондата при тест за напрежение, защото при работа се случва понякога да се разсеем, особено като се налага често да сменяме режимите на мултимера, и да сме го настроили да мери ток, тогава може да възникне опасност за здравето и живота на човека. Защо е полезно да се носи фазоуказател според мен и да се ползва заедно с мултиметъра при проверка за напрежение?! Ето следния реален пример, работа по табло еднополюсен прекъсвач, нула и земя обединени, корпус заземен с проводник идващ от захранващия кабел няма повторен заземител на таблото по което работим. Мерим за напрежение след предпазителя към корпуса показва БСНН нищо работа няколко волта, толкова показва и на нулева шинка към фаза след предпазителя, мерим преди предпазителя има напрежение към нулева и корпус всичко нормално ама за всеки случай боцкам с индикатора за напрежение и какво да видя показва наличие на напрежение по нулева шинка а моя, мисля че и повечето са така, показва наличие над 100 волта при което се оказва че към нулата е пусната фаза целия корпус на таблото е офазен, заземителния проводник от захранващия кабел от другата страна бил просто пъхнат в канал без да е свързан към главната заземителна клема, ток към земя не е протичал че да събори предпазител, предпазителя в нашето табло пък е прекъсвал нула поради това че отдругата страна е било грешно свързано, цяло чудо е че ние или някой друг не се е докоснал до метална част на корпуса, добре че боята е диелектрична и дръжката беше изцяло пластмаса. Та хубаво да имаш едно такова индикаторче просто да се подсигуриш като тестваш с два различни прибора за напрежение, защото не знаеш преди теб кой и какво е правил, понякога просто може да се заблудиш и да не извършиш правилно измерването с мултиметъра ,такива неща понякога се случват и индикаторчето може да се окаже доста полезно в такива ситуации
Благодаря за коментара, колега!
Супер полезно видео. Току-що си купих фазомер и нямах идея, че трябвало да се пипне за месинговата част че да светне :)
@@SvetoslavBatsoev радвам се, че клипът е бил полезен
Уточнението накрая беше много добро. Скоро се нагледах на майстор, но не електричар да връзва табло. Само къде не започна да заеква от страх. Не разбирам какъв е този страх от електричеството, та чак им се блокира и мисленето на много хора 😁 Та вярна е приказката, ти си гледай твоята работа, тока го остави на мен. Но все пак е дразнещо когато хора които както и ти казваш, не правят разлика между ток и напрежение, да ти казват как да работиш.
Благодаря за коментара!
Благодаря ти много, здраве и късмет
Благодаря, подобно!
Браво, много полезно за начинаещите.
Благодаря! Радвам се, че така мислиш.
@@AntonNovakov Тони, българския фазоуказетел може да спаси човешки живот. Китайски, твърдо не. От китайски ме шибна ток.
Много поучително видео и съпътстващ коментар. Бих желал да науча повече за ползването на мултиметъра /мултицет/ за измерване на силата на тока при зареждане на акумулаторни батерии... Вероятно има видео и ако може автора да го покаже,ще е добре. Преди време чух,че за незапознати с материята,ползването на мултицет за измерване на тока,не е подходящо,но с изключение на измерване на захранващ ток,всички други функции на мултицета са ми познати... Работил съм само със стрелкови съветски уред и то основно за съпротивления,транзистори и телефонно напрежение...
Здравей!
Няма нищо специфично за този случай. Както винаги амперметърът се свързва последователно във веригата. При повечето уреди трябва да се смени и мястото на червената измервателна сонда. Доста зарядни устройства си имат ограничител по ток и дисплей с индикация на стойността.
@@AntonNovakov -Благодаря за теоретичния отговор,но бих желал да видя визуално обяснение на теоретичния отговор...90% от застаряващото население на България предпочитат освен теоретично-академически,обяснение в практически /нагледно/ вид... Е,по-нататък Вие си знаете...Успех...
Страхотно видео, благодаря!
Б Р А В О!!! Както винаги сте на НИВО, инж.Новаков!!!
Благодаря за хубавите думи!
Тони, благодаря ти за труда.
В Германия са забранени за проверка на липса на напрежение, мултицетът също поради шансът от човешка грешка.
Правилно е да се използва двуполюсен тестер на напрежение, за предпочитане аналогов (Duspol). Фазомерите ги използваме за бързо откриване на грешка при сложни системи с релета като след това се проверява с мултицет.
Благодаря за коментара, колега!
Здравей! Много полезно, информативно и поучително видео, както винаги! Ако може личен въпрос: каква специалност бакалавър/магистър си изучавал? Бъди жив и здрав! Очаквам скоро ново попълнение!
Здравей! Завърших "електрообзавеждане на кораб"
@@AntonNovakov
Във ВВМУ "Никола Й. Вапцаров!? И аз съм бил там студент (но това не е важно тъй като бе в друга спец. - КММ,
а бе през далечните 2005-2007 г.)
Да. ВВМУ
супер видео
Благодаря за коментара!
Браво Тони постоянно гледам твоите клипове
@@АсенЕнчев-к7ъ благодаря за коментара
Привет Тони!!! Поздрави от Портланд !!!
@@georgigeorgiev1767 Здравей! Поздрави на цялото семейство!
Полезно видео!
Респект
😊
Сигурно ми е изтрит коментара затова ще го напиша отново.Ползвам два фазомера единият е с глимлампа а другият с дисплей.Имам и трети с глимлампа и с дисплей.Дисплея показва напрежението на степени 12,36,55,110,220V. Когато измервам на изкусвено осветление или на дневна светлина но на сянка ползвам глимлампата .Като измервам на директна слънчва светлина ползвам дисплея.Колкото и да е светло той се вижда ясно има ли напрежение или не.И фазомера винаги можеш да си го носиш в себе си в джоба а мултицета не можеш !!!И такива съвети да се ползва мултицета като фазомер са опасни за хора които не са елекротехници,щото може да объркат местата на сондите да ги включат за амперметър и да ги изпере тока.А елтехниците знаят как се работи с фазомер.Като винаги се проверява предварително работи ли или не и като свети как свети силно ли слабо ли и тнт.
Благодаря за коментара. Относно грешките, съм на мнение че с всеки уред може да се направи грешка. Затова и при работа с каквото и да е, е нужна концентрация и поне минимално да си запознат какво и как се прави.
Чудесно видео. А възможно ли е обратното - фазомерът да свети, а всъщност да няма напрежение? На мен ми свети като го докосна до мивката, тръбите за вода към нея и понякога от течащата вода... чудех се да не е неизправност в котлето, която загрява водата, но това се случва при 2 от 3те мивки, които имам и то невинаги (дори да не тече вода в момента)...
Приятелю, веднага си извикай ел техник! Явно мивката ти е офазена. Това не е шега, все пак говорим за безопасността.
Щом не е постоянно, може би се случва само когато бойлерчето е включено. Сигурно имаш утечка или нещо е грешно свързано. Помисли също и какъв електроуред си купил точно преди да забележиш проблема. Това ще помогне на техника за търсенето на дефекта. Успех!
@@AntonNovakov Благодаря. :) Имам съмнения за някои от новите уреди и ще видим дали е някой от тях.
@@shaggybg в такъв случай изключи всичко и виж дали се е оправило. Ако да- включвай 1 по 1 и след всяко проверяваш пак. Така ще локализираш проблема. Бъди внимателен, дано съм бил от полза!
@@AntonNovakov Благодаря. Открих проблема, но имам 2 въпроса, за да видя правилно ли съм разбрал нещата. Ще опиша опита ми към тях и защо не бих вярвал и аз занапред на фазомери.
Изпуснах фазомера си и се счупи. Купих си нов и той не показваше същото - не светеше като предния. Обаче откри едно място в кухнята, докоснат до което светеше слабо и постоянно. Наистина имаше проблем с осветлението на кухнята.
Въпросът ми е: значи все пак може и да свети и да е в неизправност, така ли? Защото предният, като го докосна почти до всичко, включително и себе си, светеше. Дори пресветваше както го държах във въздуха на моменти, преди да го изпусна. :D
А, докато търсих причината, забелязах, че понякога, като докосна фазомера до нещо, той пресветва за по-малко от секунда. Дори при изключени бушони пак се получи. Това се дължи на статично електричество, така ли? Т.е. ако пресветне за много кратко при самото докосване до метал, а не свети продължително, е заради статично електричество?
Благодаря за информацията. Ще си купя по-надеждно устройство занапред и аз. :)
@@shaggybg Радвам се, че си намерил проблема и сам си стигнал до този извод за фазомерите! Има различни уреди.
Мери си с мултиметър. Някакъв среден клас ще ти върши работа.
Поздрави!
От малък използвам фазомери и не съм имал проблеми досега с тях.
Браво!
Няма проблем, ще те науча как да го ползваш безопасно. Вземаш провод 5-6см, със сечение 0.2, 0.5 или нещо от сорта. Оголи няколко милиметра от единия край. Вкарваш фазомера в контакта и докато държиш изолираната част на кабелчето, докосни оголения край. Веднага, ще видиш индикация, може да е леко по слаба но е безопасно!! 😂. Дори за това си има обяснение, но аз съм просто ентусиаст.
Как са работили ел. техниците като е нямало мултицети на времето?
Мултицет за 10лв, тези черните имат къси игли на пипалата. Което пречи да докоснат пластината в контакт или разклонител. Дори някой от тях не показват такава индикация, която ти предлагаш. По добре фазомер за 4лв отколкото мултицет за 10лв.
Всеки си има мнение. Аз направих видеото, за да разкажа защо не ползвам тези уреди.
Поздрави!
@@AntonNovakov Разбира се, дори имаш право при определени случаи. Фазомер можеш да направиш сам(даже със различна конструкция, която по тези мерки е безопасна) , също може да го тестваш за изправност. Пробвай и това с кабелчето, за което писах. Трудно бих повярвал, че ти сам не ги ползваш особенно за трудно достъпни места, където ти трябва дълъг инструмент и добре изолиран.
Как мога да измеря индуктивност със мултицет
В този случай обикновено за уреда се използва името LCR meter. Пак е комбиниран уред, но за измерване на индуктивност, капацитет и съпротивление. Както AVO meter (мултицет) е за ток, напрежение и съпторивление. Избираш със селектора на измерване на хенри (Н - индуктивност) и мериш. Ако питаш за червената и черната сонда, няма значение как ги докосваш до бобината, защото най-просто казано ще измерваш скоростта на промяна на тока. Стойностите обикновено са малки- мили или микрохенри. По време на измерването поне 1 извод трябва да е разкачен от всички други елементи на вериги.
Масовите мултиметри нямат такава функция, защото не се използва често, а би оскъпило значително уреда. Лично на мен досега не ми се е налагало подобно измерване.
Благодаря ти за отговора 👍
Защо в София фазомер свето дори без да съм затвприл верогста, стига само да е вкарам в конталта, а на къшата в провонцията трябва да за твпря веригата с пръст ?
В тая София дори и фазомерите светят винаги.
евала
😊
Бихте ли направили видео за прозвъняване на ел. инсталация? Никъде няма а мисля че ще е интересно за много хора.
Преди около месец имаше подобен проблем у един приятел, но не беше удобно да снимам видео. При следващия удобен случай, ще снимам.
Интересно ако разполагате само с фазоПоказател и той отчита наличието на захранване по фазовия проводник обаче ел. консуматора не работи?Няма да споменавам утечка през електоуреда ;)
Не разбрах нито какво точно Ви е интересно, нито какъв въпрос имате.
@@AntonNovakov Визирах случай на липсваща нула в контакта,фазоуказателя показва наличието на захранване но електоуреда не работи и не дай си боже уреда да има утечка.В такива случаи помага само мултимер та дори и да е май китайския.Може и пробна лампа но се губят показанията какво е напрежението.Поздрави.
@@sash-v7i Благодаря за подробния коментар
Имам електронен фазомер тип отвертка купуван преди 20 години и си върши работа! Имал съм един от тези дето светят и може би 2 или 3 ползване ми гръмна в ръката!
Благодаря за коментара!
Здравей имам евтин мултицет могали да намеря фазата и със коя от двете сонди да проверя в контакта
Можеш. Няма значение с коя сонда. Но ако не знаеш какво правиш, по-добре недей! С тока шега не бива!
Благодаря Ви но имам малко понятие имам опит от казармата
Здравей, видях, че си корабен електроинженер. Би било хубаво ако направиш такива обучителни клипчета с по-професионална тематика (примерно на тема поддръжка на генератори, навигационно оборудване). Давам просто идея, защото на български в ютуб няма да имаш никаква конкуренция. :)
Съдейки по бойката на заинтересованите, мисля че такъв тип клип би бил с 10-20 гледания 😀 За конкуренцията си прав.
Има ли такова нещо че постоянно фазата се мени и затова няма значение как се свързват уредите...Свързах си лампата без да меря къде е фазата и свети
Фазата не се мени. Винаги си е на фазовия проводник.
Лампите (с изключение на диодите) нямат изискване за начин на свързване.
Това важи и за постияннотокови вериги.
Поздрави!
@@AntonNovakov Нали тока течеше по суносоида и така се променя фазата по време на работа. Това обяснява и защо също контактите няма значение как се свързват и как се мушка щепсела съответно.
@@DEEDee-ro9sv това е правилно. Но просто на фазовия проводник има отрицателно напрежение. Нулевия (нулата) и земното (земята) можем да приемем за потенциал 0 волта.
@@DEEDee-ro9sv Фазата не се променя по време на работа, променя се посоката на тока. Не е правилно да се каже, че се променя фазата, тъй като фаза винаги наричаме линейния проводник от от края на намотка на трансформатора, която не е свързана към заземен звезден център. Понеже по закона на Киркоф сумата от всички влизащи и излизащи токове в една точка е равна на нула и респективно във звездния център сумата от токовете между фазите е нула то изведения проводник от центъра наричаме нулев проводник. И още също звездния център се заземява и приема потенциала на земята, който също считаме за нулев то между звезден център и земя има потенциална разлика от 0. Правя уточнение че това е в общия случай при мрежи ниско напрежение или при захранването на домовете. Та от това което написах следва че фазата не се променя тя е една и съща и понеже напрежението се променя по синусоида то в единия случай потенциала е по-голям от нула и протича ток от фазовия към нулевия проводник, а в другия когато е в отрицателната полувълна потенциала на фазовия проводник е по-малък от нула и протича ток от нулата към фазата. Иначе да в общия случай няма значение как ще свържеш уредите(когато са с щепсел). За лампи понеже видях че колегата е написал че за диодни има значение, ще добавя че и за такива с нажежаема спирала има. Не че няма да работи ако я свържеш обратно, обаче няма да е правилно, защото имат вграден предпазител, който като гръмне лампата изгаря и прекъсва фазата когато е свързана правилно и като тръгнеш да я сваляш така счупена да нямаш напрежение на жичките и другото е ако неволно се допреш до пръстена на фасунгата при смяна, който по-лесно се достига, да нямаш отново напрежение при не изключен ключ или грешно свързан ключ
Аз не разбрах. Защо да не му вярвам? Светне ли (силно, слабо, няма значение) има фаза. Не свети ли - няма. Нали?
Точно затова направих цял клип.
Може да светне толкова слабо, че да не го забележиш. Особено ако си изолиран. Отделно ти препоръчвам и този клип ruclips.net/video/wR4jByrDp7U/видео.html В такъв случай самият генератор ако захранва само незаземени мрежи и консуматори, няма земно. Което значи че и 2те фази са ти с някакви напрежения, но нито 1 от 2та отвора в контакта не е 230 волта. Така че свети още по-слабо, което особено навън е наистина трудно да се види свети ли изобщо.
Има много лъжливи варианти. Въпрос на избор.
Успех! Дано съм го написал достатъчно подробно.
По ли съм изолиран ако се къпя с гумени чехли в банята? Тоест от бойлер ако е включен.
На теория да, но никой не може да ти каже точно толко съпротивление ще се добави. Реално ако наистина мислиш че имаш проблем, по-добре просто си изключи бойлера и си извикай майстор. С това не бива шега. Успех!
НЕ си ИГРАЙ с ОГЪНЯ, че тока никому НЕ Е ПРИЯТЕЛ!!!
Изобщо не си по-изолиран,като се има предвид ,че всичко ще е вода ,като се къпеш.
Винаги с мултиметъра гледам! Имам лоша история с фазомер...
Предпочитам
markita.net/lampa-probna-220500v.html
Важно е да знаеш как да я ползваш, същото важи и за фазомера.
Опитен ел.техник може да се справи в 99 процента от случаите с фазомер, пробна лампа и уред за прозвъняване.
Да мултицета има всички тези възможности , но не винаги е удобно
Всеки има право на мнение. И уважавам твоето.
Само ми е интересно как това е по-удобно от мултиметър?
Препоръчваш 3 уреда вместо 1, но не разбрах причината. Може би идеята е да се спестят 50-100 лв, което за (както ти го наричаш) опитен ел. техник ми се струва несериозно. А дали ще откриеш утечка 50-80 волта? Все пак това напрежение е вече опасно, а фазомера едва ли ще се забелязва (особено с хубави обувки).
Отделно ако някое захранване не държи напрежение при голям товар, как ще разбереш такива подробности?
Не казвам, че изброените от теб уреди никога не помагат. Просто за мен е по-лесно да носиш 1 нещо на което можеш да разчиташ. А не 3, които пак да не са ти достатъчни.
Ще се радвам да чуя твоето професионално мнение и да науча нещо ново. Поздрави!
@@AntonNovakov Ще си позволя да отговоря вместо колегата, като противно на него ще кажа че освен мултиметър е хубаво да имаш и горепосочените тоест в допълнение и ще дам примери. Пробна лампа е много удобно да имаш, когато мултиметъра ти няма функция за измерване на напрежение с нисък импеданс, защото има ситуации в които мериш виждаш че има напрежение на нещо което трябва да е захранено обаче то не сработва, ако имаш пробна лампа такава дето се прави от две крушки за хладилник и я сложиш последователно във веригата веднага можеш да провериш дали това е индукция, паразитно напрежение, което няма никаква мощност, но лъже мултиметъра че има напрежение. Или сценарий в който точно обратното ти сработва някое реле или контактор или пък не иска да изключи при напълно изрядна схема с една пробна лампа паралелно на бобината веднага хващаш индукция а също така понякога се налага да пратиш напрежение някъде за да провериш нещо тогава пробната лампа идва отново на помощ с нея гарантираш че там където пращаш напрежение ще има товар и няма да предизвикаш някакво късо например по невнимание или друга причина. Другия уред е така наречената "аркашка" батерия с лампичка с нажежаема спирала има същата роля като зумера на мултиметъра обаче може да си я направиш с по-дълъг проводник от сондите на мултиметъра и по този начин да проверяваш неща на по-голямо разстояние едно от друго, предимство е също че според това как си си направил сондите на аркашката (най-често твърд проводник) като са подбрани добре могат да се закеркинечват 😃 в клемите по-добре от сондите на мултиметъра и да ти улеснят живота когато трябва сам да провериш нещо а не можеш да стигнеш двете точки едновременно а също така и при много шумни места проблясъка на аркашката при проверка на верига е по удобен от мултиметър, защото зумера не се чува а за да погледнеш екрана ти отклонява вниманието от това което следиш и е една идея по-неудобно с мултиметър. А фазомерче винаги е добре да имаш просто за да имаш "второ мнение" когато гледаш за напрежение а ако нямаш и друга оборотна отвертка в джоба фазомерчето се справя с доста задачки и ти спестява ваденето на комплекта с отвертки понякога.
Да разбирам аз тези зкони,но ако има отечка -тогава съм аз-няма уред и в големите хотели идвам с тир даже хеххехехеххехехехех
:)
Майсторе качи клип за връзване на електро мотори в звезда и триъгълник
Такъв клип ще е по-скоро теоретичен. А съдейки по коментарите и броя гледания на този тип клипове, не са толкова интересни за масовата част. Все пак ако имам възможност, ще снимам нещо по темата.
10:15 гледах няколко пъти видеото ти и се питам все още нещо.Тока винаги иска да се върне при източника си, тоест тока минава през фазомера, твоята ръка, излиза през крака ти и после как през плочките се затваря веригата?Готони видеа правиш!
Здравей! Накратко казано токът тече от точка в висок потенциал (заряд) към точка с нисък заряд. Така се затваря веригата. Ако съпротивлението между 2те точки е голямо, може да пренебрегнем тока.
Деца, не правете това ако не сте сигурни в уреда и в себе си !!!
На жица и жена -вяра да нямаш !
😀
Толкова ли ви е скучно та си усложнявате приложението. Това е прост уред за прости измервания. А го сравняваш с мултицет. Всеки уред си има своето пред значение. За осветително тяло за което има значение къде свързваш фаза и къде нула ,мултиметър ли да вадя. ТОВА Е ПРОСТ УРЕД СА ПРОСТИ ИЗМЕРВАНИЯ.
За свързване на ключ към осветително тяло също е необходимо да обезточите веригата и да потвърдите липса на напрежение. За мен правилният уред за целта е мултиметър. А за "простия уред" явно не споделяте мнението ми, разбрах. Всичко добро и лек ден!
@@AntonNovakov За какво обезточване говориш. Сигурно за теб електро техник и електроинженер са едно и също нещо.
@@NikolaPetrov-r4d Смея да твърдя, че съм инженер. А Вие в какви мерни единици измервате измереното с така наречения от Вас "простия уред"? Питам за да науча нещо- там няма скала с деления и стрелка, няма и дисплей ...
Аз съм изучавал измервателни уреди, в конкретика дисциплина електрически измервания, но това е по-скоро детектор на напрежение, на който дори нямам особена вяра в определени обстоятелства.
@@AntonNovakov Не ме разбирай погрешно. Не омаловажавам знания или опит. Има си уред за всяко нещо. Пред значението на ФАЗООКАЗАТЕЛА е да разбереш кой проводник е фаза и кой нула. Можеш да разбереш и дали имаш отсечка. Това е нищо друго. Караш хората да си вземат урет , който е сто лева за да го използват вместо уред за два лева. Излишно е. Това , че ще видят няколко видия няма да ги направи техници. Вместо да барат там дето не знаят ,да извикат човек учел за тая работа. Като тебе.
@@AntonNovakov Инженер който сравнява ФАЗООКАЗАТИЛ С МУЛТИЦЕТ .
Ей значи! Не било фазомер а фазоуказател.
Реално не измерваш нищо, защото няма скала или дисплей. Показва някакво протичане на ток през човек, по което се съди за наличие на напрежение. Значи не е логично да е "фазомер", просто аз така го знам.
Фазоуказател също не мисля че е точния термин по други причини.
Може би най-добре да използваме "детектор на напрежение".
Пропусна да кажеш, че фазомера има съпротивления ама карай сега. От оня черния фазомер и чеп за зеле не става. За разлика от тебе аз първо мера с фазомер а после ако трябва с лампа. Ама карай сега то всеки може да си показва олигофренията.
Как така мериш нещо с лампа? Как разчиташ стойност на някоя величина без скала или дисплей?
Вероятно има предвид пробна лампа, за да е сигурен, че вижда добре свързана фаза, а не "лъжлива" връзка през паразитен капацитет.
Ок, виждаш как и дали ще светне. Моята теза е, че нито фазомера, нито пробната лампа е измервателен уред. Не сравняват това което се пробваме да мерим с някоя известна величина. Следователно не може да се мери с тях.
Ел. техник ли си?
@@A.Draganov по образование съм електро-инженер. Защо питаш?
@@AntonNovakov От коя страна на контакта на стената трябва да е фазата?
@A.Draganov изпитваш ли ме? Провери в интернет
@@AntonNovakov Не, искам да знам за себе си понеже са ми казали, че по правило трябвало да бъде в дясно, така ли е?
На китайските боклуци не разчитайте, аз имам един, дето светва на пластмаса, на кожа, на стена... Българският е чудесен, от 1,50!
Благодаря за коментара!
Имаш ли игри
Какви игри?
Ако са професионалисти няма да ползват фазомер.
Радвам се, че споделяте мнението ми!
Важно е да знаеш как работи и как да ползваш даден уред.
Важи всички уреди също и за фазомера.
В много случай пробната лампа е по-удобна, не отричам че мултицета е универсален.
@@RossenBonev-d5z Има си и други тестери... Все още съм против фазомера... Например Дуспол. Без този уред не мога да работя.
Не зная какво мери фазомера
По скоро фазоуказател
Благодаря за коментара