Fotowoltaika do grzania wody CWU - kupiliśmy części, zapowiedź serii

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 авг 2024
  • ХоббиХобби

Комментарии • 335

  • @MrPiotr0209
    @MrPiotr0209 3 года назад +17

    Bardzo jestem ciekaw testów:)
    Napiszę coś od siebie.
    Testuję ogrzewanie wody panelami od dwóch tygodni.Mam 6 szt. grzałkę na 180V i 1400W,sterownik MPPT.
    Zdecydowałem się na to rozwiązanie ze względów ekonomicznych tj.denerwowało mnie zużycie pelletu,czyli jakieś 1000kg na ciepłą wodę w sezonie letnim.Myślałem nad kolektorami słonecznymi,ale niestety byłoby zbyt dużo przeróbek,a to rozwiązanie jest proste: panele->sterownik->grzałka do bojlera i tyle.
    Woda w 200 litrowym bojlerze w słoneczny dzień dobija do 70°C.Muszę tylko dokupić zawór termostatyczny mieszający,bo zbyt gwałtownie spada temperatura w bojlerze po odkręceniu gorącej wody.
    Polecam to rozwiązanie każdemu kto ma piec na pellet i choć trochę pojęcia o majsterkowaniu.Robiąc to samemu można się zmieścić w 5000tys.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +3

      Dzięki że dzielisz się swoim doświadczeniem. Panele masz na południe? Jaki kąt?
      Ja obecnie aby zagrzać wodę muszę rozpalić w kominku 🔥 Zatem jak jest w domu ciepło to... robię jeszcze cieplej 😄 Ale to kwestia tygodnia bo na dniach wszystko będę montował i w końcu będzie totalnie bezobsługowe CWU 😎🥳🤖🤙

    • @MrPiotr0209
      @MrPiotr0209 3 года назад +3

      @@BulkazMaslem Spoko,przecież my wszyscy tworzymy,jednocześnie pomagamy sobie wymieniając doświadczenia😁
      Panele mam trochę do d... bo na południowy zachód dlatego dałem 6 szt.ale wydaje mi się,że robotę robi ten bufor ładunku z Elcara.Pewnego kwietniowego dnia miałem uzysk 2.05 kW😱 ale na szczęście dla grzałki tylko przez chwilę tj.jakieś 30min.Polecam ten patent,chociaż jest jeden minus który zauważyłem: piec na pellet mi się poci od środka,nie wiem co będzie,bo poprzedni sezon grzałem nim wodę w lato i to zjawisko jest mi obce.Jakby co to śledzę Twoje poczynania,jak coś będę wiedział to pomogę 😃

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +3

      @@MrPiotr0209 ja wziąłem ten najnowszy regulator, ma on już bufor wbudowany. Zdecydowałem się na niego z tego względu że ma RS485 RS485 który umożliwia odczyt parametrów.
      Moje panele będą od wschodu i będą pod kątem 16 stopni.
      Jak byś miał jakieś sugestie co do filmów to pisz śmiało :) Będę brał je pod uwagę :)

    • @Maiamo111
      @Maiamo111 3 года назад +1

      @@BulkazMaslem też ciekawi mnie ten nowszy regulator. Jaki on ma model? Można go gdzieś na YT zobaczyć?
      Ja planuję wstępnie dać cztery panele (2 wschód + dwa zachód) ew. dołożę piąty na zachód... Kąt dachu 40 stopni. Ma to sens?

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +2

      @@Maiamo111 Link do nowego regulatora jest w opisie pod filmem.
      Takie rozmieszczenie modułów PV niestety nie ma sensu. Pamiętaj że panele (to kilka modułów połączonych w jeden ciąg) działają jak najsłabsze ogniwo. Jeżeli ze wschodu będzie smaliło słońce a na zachodzie będziesz miał cień, to wówczas cały układ będzie działał tak jak by wszystkie były zacienione. Musisz zatem wybrać jedną stronę gdzie wszystkie będą ulokowane.
      Jeżeli widzisz instalacje PV na dachu to w 99% przypadków jest to jeden lub dwa "stringi". Jeżeli jeden, to wszystkie panele są w tym samym kierunku, jeżeli dwa, to możesz mieć np. wschód-zachód, wschód-południe, południe zachód.

  • @marder8658
    @marder8658 Год назад +2

    Żałuję, że dopiero teraz znalazłem ten kanał. Wspaniale i ze szczegółami przekazane wartościowe wiadomości. Biorę się za kompletowanie układu. Dziękuję i pozdrawiam

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  Год назад

      Dziękuję! :) Jak będą pytania to pisz. Co wiem to pomogę.

  • @rafalpawlowski7024
    @rafalpawlowski7024 3 года назад +3

    Mieszkam w ciepłym kraju od 1 kwietnia do końca października jest ciepło zupelnie inne możliwości. Ja poszedłem w pompę ciepła z bojlerem 1.1kw/h woda przed wejściem do boilera zagrzewa się w zbiorniku na dworze i 40% wchodzi w budynek i jest podgrzewana pompą na 60c°. Zużycie prądu jeden kilowat na dzień casem na dwa dni. Przy wydatku na całość 5tys zł.

  • @PP.EKOTECH
    @PP.EKOTECH 2 года назад +4

    Witam serdecznie. Świetny pomysł z grzaniem bufora solarami PV . !!! :) Też mam taki plan ,,, ! ;) Mam podobny bojler 300 L z 2ma wężownicami . Do jednej podłączyłem rakietowy piec na wszystko.. - czyli przerobiony kopciuch.. ;) Do bojlera wkęciłem grzałkę 3 x 2000 W. Do jednego pimu podłączyłem turbinkę wiatrową o mocy 3000 W - którą własnoręcznie wykonałem.. ;) Do drugiego pinu planuje podłączyć panele PV - 2500 -3000 W. Panele podłącze szeregowo aby uzyskać 300 V . - bezpośrednio do 2giego pinu bez żadnego sterownika.. . Ponieważ , grzałki czy żarnikowe żarówki działają na prąd AC i DC .. dla nich bez różnicy. ... :) Z turbinki idzie AC - zmienny . Grzałka wytrzyma nawet 400 V wiec nie ma sie co przejmować.. Żarówka żarnikowa .. przy testach na prądnicy.. spaliła sie dopiero przy 550 V , Zbuduję drugą turbinkę o mocy 6kW.. i podłącze do bufora 1000 L , który mam w planie kupić.. ... Latem z Paneli powinno wystarczyc na wodę użytkową 300 L. , a zimą PV praktycznie nie pracują , bo przeważnie jest śnieg i szarówa , za to szaleją wiatry.. więc jest to alternatywa..
    Jeśli będzie nadmiar ciepłej wody... daj Boże.. - to oddam za pomocą wężownicy na kaloryfery..
    Do 2giej wężownicy podłacze solar grilla z wymiennikiem.. fi 150 cm - moc 1800 W . kwestia zrobić traker do śledzenia słońca.. ;)
    Wbijam oczywiście łapkę i SUBA.. i dzwonek.. !!! :)
    Pozdrawiam serdecznie z zimowej Bukowiny Tatrz.
    - górol Paweł P. ;)
    W wolnym czasie zapraszam..do siebie ;)
    Hej !

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад +1

      Dzięki za ten obszerny i konkretny komentarz!
      Co do bezpośredniego podłączania grzałki do PV to... poczytaj. Ja fizykiem nie jestem więc Tobie tego nie wytłumaczę ale zanim sam się za to zabrałem to zrobiłem research. Dużo energii będziesz tracił na takim połączeniu. Po to jest regulator MPPT aby wycisnąć sok z cytrynę do końca. Tu masz to opisane konkretnie i na temat: solaris18.blogspot.com/2013/05/ogrzewanie-wody-za-pomoca-moduow.html Przejrzyj cały blog p. Szymańskiego bo jest tam wiele wartościowych treści.
      Jeżeli chodzi o ilosć PV to nie musisz dążyć do tego by uzyskać 300V (czy też nawet 230!). Ja zrezygnowałem z tych 6 dużych (450W) paneli na rzecz 3 modułów 370W każdy. Od sierpnia (start instalacji) do października miałem cały czas ciepłą wodę. Obecnie wszystko mierzę więc za jakiś czas pojawi się materiał ile energii zostało wyprodukowanej przez moją instalację i czy jest sens budować coś większego.

    • @PP.EKOTECH
      @PP.EKOTECH 2 года назад

      @@BulkazMaslem
      Witam ponownie. Jestem ciekaw Twoich efektów.. ! :) Chętnie obejrzę .. kolejne filmy..! :)
      Z tego co się oriętuje , to MPPT jest potrzebne , jeśli sie ładuje akumulatory.aby wykorzystać najbardziej efektywnie energię z PV czy WT - turbiny wiatrowej.. Do grzania wody z paneli i turbinki nie są potrzebne sterowniki.. ponieważ grzałka łyka od 10 - 400 V... AC/DC .. więc jeśli myślimy o grzaniu wody , to jest to nie potrzebne.. ;) - Nie potrzebne koszty..
      Kolega ma bojler 120 L i 1000 W z paneli PV w lecie mu wystarcza aby zagrzać ..do 40-50 C' . Jeśli jest bufor 300 L. to 1 kW.. ciężko będzie ogrzać taką ilość wody.. ;)
      Pozdrawiam serdecznie PP.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад

      @@PP.EKOTECH w moim wpisie tutaj masz link dlaczego nie warto podłączać paneli bezpośrednio do grzałki:
      ogarniaminternety.pl/jak-dobrac-grzalke-do-paneli-fotowoltaicznych/
      Jeżeli znajdziesz chwilę to zapraszam do kolejnych filmów, lekko zmodyfikowałem zestaw do grzania wody (dałem 4 moduły 370W zamiast 6 po 445 W :) ) Zasobnik 300 litrów grzeję tymi 4 panelami od około sierpnia i woda była non stop nagrzana. Więcej filmów wkrótce :)

  • @grzegorzpalasz
    @grzegorzpalasz 3 года назад +5

    Jak bym siebie słuchał . Kibicuję i czekam na więcej. Pozdrawiam

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Hmm jak to siebie słuchał? 😲
      Filmy będą po weekendzie. Jak pogoda dopisze to w tym tygodniu będę wszystko montował na dachu.

  • @marcinx1352
    @marcinx1352 3 года назад +2

    Regulator nie zmienia prądu stałego na zmienny - przy używaniu prądu z paneli do grzałki nie ma takiej potrzeby, można ją zasilać prądem stałym.
    U siebie mam sterownik stc1000 + przekaźnik , ustawiony na 80⁰ a drugi sterownik bez przekaźnika na 55⁰ wpięty do sieci i dwie niezależne grzałki
    7 paneli 320W , grzałki po 2 kW
    I śmiga ;) pozdro

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Z tym prądem dzięki, sprostuje to w kolejnym filmie. A jak duży masz zasobnik że grzejesz do 80 stopni? Na jakiej wysokości masz czujnik temperatury i grzałki? Z czego wynika różne ustawienie na 55 i 80 stopni?

    • @marcinx1352
      @marcinx1352 3 года назад

      @@BulkazMaslem zasobnik 120 l
      Czujnik jest u góry na pokrywie, producent nie przewidział miejsca na grzałkę więc ją sam dołożyłem. Do temp 80⁰ grzeje prądem stałym który jest darmowy, jeśli temperatura spadnie poniżej 55 załącza się druga grzałka zasilana z sieci ( osobny sterownik i obwód) tak aby ciepłej wody nie zabrakło. Niezbędny jest termostatyczny zawór mieszający tak aby ciepłą wodą się nie popażyć

    • @OgarniamInternety
      @OgarniamInternety 3 года назад

      @@marcinx1352 będę trzymał temperaturę 45-55 stopni a raz na 2 tygodnie bedę podgrzewał do ~70. Podłączając nowy zasobnik zrobiłem miejsce gdzie za jakiś czas wepnę zawór termostatyczny tak by nikt się nie poparzył.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      @@marcinx1352 przepraszam, wysłałem odpowiedź z innego konta (Ogarniam Internety)

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie 3 года назад +6

    Cześć! Czekam na więcej, temat wydaje się interesujący. U mnie w planach póki co bufor 1000l, grzałki 9+3kW oraz zbiornik CWU 150 z nierdzewki z dwiema grzałkami po 3 kW każda. Będzie też minimum 6 kW paneli bo tak mam w projekcie domu by zapewnić odpowiednie EP. Pozdrawiam!

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      W tym tygodniu montuję wszystko na dachu więc w następnym powinny pojawić się nagrania. Kilka z montażu a za jakiś czas z tego jak wszystko razem pracuje, ile czasu się grzeje woda itp. Jak coś Was konkretnego interesuje to piszcie w komentarzach.

  • @danielrajszczak
    @danielrajszczak 3 года назад +3

    Użytkowałem aż 3 dni podobny system 5 x 450W Longi bifacial + AZO sterownik grzałek. Grzałka po środku zbiornika 3000W, na dole 2000W. Zamysł był taki aby w pierwszej kolejności szybko podgrzać środek co by gorąca woda była dostępna od razu a potem po zamknięciu termostatu sterownik AZO przełączał na gniazdo nr 2 i dogrzewała dolna grzałka. Jak napisałem 3 dni działało rewelacyjnie a czwartego nie uruchomiło grzałki. Po sprawdzeniu próbnikiem okazało się, że na każdym wyjściu po stronie AC sterownika AZO jest faza...??? Oddałem na reklamację i ciekaw jestem diagnozy. Mam nadzieję, że obejdzie się bez zbędnej zwłoki oraz boksowania.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Daniel, obejrzałem film na Twoim kanale i już wiem dlaczego wspominasz tylko o 3 dniach użytkowania. Jakieś 2 lata temu miałem styczność z wręcz identycznym regulatorem i objaw był bardzo podobny. Szczegółów nie pamiętam, ale utkwiło mi w pamięci aby ten regulator omijać. Kojarzę, że ten model występuje na rynku pod różnymi markami. Ja zdecydowałem się na ten z EL-CAR (brałem też pod uwagę Pulsar ale cena tutaj zadecydowała). Ponieważ kotłownia została już przerobiona to w najbliższym tygodniu montuję panele na dachu i podłączam regulator o którym wspominam na filmie. Dam oczywiście znać jak działa. A i mam taką też sugestię. Nie reklamuj swojego regulatora z tytułu "gwarancji producenta" tylko z tytułu rękojmi, masz więcej praw z tego tytułu: prawakonsumenta.uokik.gov.pl/reklamacje/rekojmia/

  • @lukaszjankowski9949
    @lukaszjankowski9949 3 года назад +1

    Cześć, niesamowity zbieg okoliczności ponieważ coś podobnego planuje u siebie (bufor 2000l + boiler 300l). Różnica polega na tym że chcę zastosować przekaźnik programowalny podłączony do falownika Fronius (PV 9,9 kWp) który w miarę wzrastania produkcji będzie włączał odpowiedniej mocy grzałki tak aby zwiększyć autokonsumpcje i przy okazji zmniejszyć napięcia w sieci. Do CO polecam automatyczny odpowietrznik z filtrem.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Super. A jaki masz dom? Rok budowy, metry do ogrzewania i jak ocieplony?
      Myślę że zwiększenie autokonsumpcji nie ma sensu. Po to mamy PV by wyprodukować nadwyżkę na zimę. Wysokie napięcie trzeba zgłaszać do zakładu energetycznego.

    • @lukaszjankowski9949
      @lukaszjankowski9949 3 года назад

      @@BulkazMaslem Dom z gazobetonu 200m2 + 90 M2 garaż. Ocieplenie 15cm styropianu grafitowego oraz docelowo 30cm wełny na poddasze. 50/50 to podłogowa i grzejniki. Autokonsumpcja (nie mylić z trwonieniem) według mnie ma bardzo duży sens ponieważ na tyle ile się da wykorzystujemy 100% z paneli a nie 80% po potrąceniu od ZE i dodatkowo dbamy o parametry sieci. Napięcie miałem 255V na każdej z faz przy produkcji na poziomie 6kW (mam 9,9kWp) ale na szczęście mi obniżki z ZE i teraz to 245V przy 10kW. Gdybym nie miał PV to myślę że bym się nie odważył na ogrzewanie bufor + grzałki ale jako prosument już tak. Dodatkowo taryfa G12 dla taniego ogrzewania w nocy + grzałka 1000W z przeznaczeniem na okresy zimowe gdy PV mało co produkować będą.

  • @danielwrotny
    @danielwrotny 3 года назад +2

    Mam od dwóch lat takie rozwiązanie :) Super sprawa. Od marca do listopada nie grzeje wody. W zimie jak dowali słoneczko to wspomaga C.O. ale bardzo mało takich dni.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      A masz tylko do CWU czy też posiadasz instalacje PV?

    • @danielwrotny
      @danielwrotny 3 года назад

      @@BulkazMaslem nie rozumiem pytania. 20 paneli jest podłączone do grzałki w zbiorniku cwu. I tyle. Gdy jest nadmiar ciepłej wody to mogę otworzyć zawór od wężownicy i tym sposobem zgromadzone ciepło odbierze kocioł CO.

    • @danielwrotny
      @danielwrotny 3 года назад

      1:05 stary.... 6 sztuk paneli? 300 litrów??? Czuję zimną wodę w kranie XD
      6:55 nic tam nie jest zamieniane.....

    • @danielwrotny
      @danielwrotny 3 года назад

      11:44 patrz na napięcie pracy a nie napięcie otwartego obwodu.

    • @arturs6971
      @arturs6971 3 года назад

      @@danielwrotny Ja grzeje bojler 200l grzałka 600w i rano mam 35 a pod wieczór 55 więc jemu da radę te 6 paneli.

  • @wojciechwasa6697
    @wojciechwasa6697 2 года назад

    Są to wspaniałe pomysły. Jedyny minus jest taki, że zimą nie sprawdzi się do ogrzewania chaty. No chyba że na obwodzie jest 40 domów i nikt nie ma foto na dachu. A tak płać i płacz...

  • @dariusztryba6299
    @dariusztryba6299 3 года назад +3

    Widzę że sterownik taki jak u mnie :)))
    Używam swojego od miesiąca i spisuje się dobrze.
    Wydaje mi się że powinieneś brać pod uwagę napięcie pod obciążeniem czyli 41.2 V co da 247V
    W moim przypadku mam 270 V bez obciążenia paneli natomiast gdy sterownik pracuje i obciąża grzałkę to napięcie jest w granicach 235 v

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Dobrze mówisz :) Przy 6 panelach da to 247,2 V max. Na grzałce mam 3 obwody z czego jeden jest wizualnie mniejszy (ten w środku). On będzie zasilany z paneli a jeden z dwóch pozostałych z gniazdka sieciowego (przez Sonoff TH16).

    • @krystian3111
      @krystian3111 2 года назад +1

      Właśnie rozwiązałeś mój dylemat, bo u mnie 262v na pusto pokazuje i bałem się, że grzałkę szlag trafi. Czyli podczas pracy spadnie do wartości równej napięciu grzałki VAC? Mam 7 paneli 335W 37,5V

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад +1

      A jaką masz grzałkę? Jaki jest jej opór?

    • @krystian3111
      @krystian3111 2 года назад +1

      @@BulkazMaslem 3kW. Ok. 18 Ohm

  • @pawelr8750
    @pawelr8750 3 года назад +2

    Pod obciążeniem będzie mniejsze napięcie plus straty jakieś 230 do 240 V mam podobna instalacje i co do grzałki zwykła wystarczy przy dobraniu napięcia i mocy oczywiście

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Tak, pomyliłem się na filmie ale to sprostuję w kolejnych nagraniach. 6 paneli daje u mnie 247,2 V max więc grzałka przyjmie to na klatę i powinno wszystko chodzić tak jak trzeba. Grzałka docelowo będzie grzała mi CO natomiast jak to będzie z grzaniem CWU w kolejnych sezonach to jeszcze zobaczę.

  • @TomaszZylkaPV
    @TomaszZylkaPV 3 года назад +3

    Normalnie jak bym widział siebie tylko w bardziej nowoczesnym wydaniu 🙂 Powodzenia w projekcje.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Tomku dzięki za komentarz. To robimy deal. Ty czerpiesz "nowoczesność" z moich filmów, a ja z Twoich świetne projekty i doświadczenie ;)

    • @TomaszZylkaPV
      @TomaszZylkaPV 3 года назад +1

      @@BulkazMaslem
      Nie ma problemu 🙂

  • @lukaszktos8262
    @lukaszktos8262 3 года назад +3

    Moim zdaniem przy 3 dniach bez słońca zostaniesz z zimną wodą !odpowiednia instalacja fv i licznik dwukierunkowy i o nic się nie martwisz 😀

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +2

      Nie musi być pełne słońce aby cały układ działał. Ale fajnie że poruszasz ten temat (nie tylko Ty masz tą wątpliwość). Będę wszystko miał w statystykach więc za jakiś czas zrobimy podsumowanie i sprawdzimy jak to dokładnie funkcjonuje :)

  • @BigMilk2009
    @BigMilk2009 3 года назад +1

    A parametry temperaturowe zostały uwzględnione, gdyż zimą te panele będą miały więcej niż 49 V. Ja w swojej instalacji mam napięcie latem 480 V, ale zimą przy -10 za oknem w słoneczny dzień napięcie DC na instalacji ma nawet 590 V.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Czy dobrze liczę, że zimą napięcie może być o 10-20% większe? Nawet jeżeli tak będzie to podejrzewam, że ilość słońca będzie zbyt mała by wyprodukować ok 1100 W mocy. Będę obserwował! :) Dzięki za info :)

    • @BigMilk2009
      @BigMilk2009 3 года назад +1

      @@BulkazMaslem napięcie rośnie, ale natężenie prądu spada, gdy ogniwa pracują w ujemnych temperaturach. Spójrz na karty modułów i przelicz parametry uwzględniając współczynnik temp. Jak słońce ładnie zaświeci to spokojnie można maks mocy wyciągnąć z panela.

  • @ms6943
    @ms6943 2 года назад

    Dzięki za informacje 👍

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад

      W kolejnych filmach pokazuję co z czym jak mam pospinane. Zapraszam do obejrzenia :)

  • @bilibili96fso6
    @bilibili96fso6 3 года назад +3

    Ja kupiłem galmeta 200L, przetwornicę solar Eco boost i 10 szt paneli selfa, może do końca roku podkładam pozdro

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Koniecznie daj znać jak spisuje się Tobie ten zestaw. Czy to ta z dwoma gniazdkami? Wiem że tak owa istnieje ale jak działa w praktyce to nie wiem.

    • @bilibili96fso6
      @bilibili96fso6 3 года назад

      @@BulkazMaslem Zgadza się, dwa gniazda. Jest jeszcze druga wersja tego urządzenia z wyświetlaczem

  • @lokmenik
    @lokmenik 3 года назад

    Zastanawiam się czy nie lepszym rozwiązaniem byłby zakup pompy ciepła do grzania CWU i do tego jakiś mikroukład PV- mniej z tym zachodu, a i przy podgrzanym zbiorniku prąd z paneli byłby dalej wykorzystywany.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Nie badałem tego tematu ale wydaje mi się, że było by to zdecydowanie droższe rozwiązanie. Pompy tanie nie są więc nawet jak było by trzeba wymienić grzałkę na nową to jest to koszt 150-500 zł (moja kosztowała ok 150 zł) i możesz zrobić to samodzielnie. W przypadku pompy ciepła w grę wchodzi wysoka cena, serwis, wymiana części (nie tak tanich jak grzałka). Nadwyżkę energii w przypadku czy to grzałki, czy to pompy i tak można wykorzystać (ładować akumulatory?) ale trzeba zrobić do tego odpowiedni układ.

  • @markszakowski7412
    @markszakowski7412 2 года назад

    bufor 300l powinien mieć dwie grzałgi /dwie strefy grzania wody/ dolna fotowoltaika a górna wspamaganie sieci gdy spadnie zadana temperatura cwu ,wtedy nie grzejesz całego zasobnika lecz tylko /1/3

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад +1

      Grzałka osadzona w połowie daje mi tylko połowę zasobnika ciepłej wody. Przy 4 osobowej rodzinie + rodzina która wpada na weekend (kolejne 4 osoby) to te 150 litrów będzie za mało. Wszystko zależy od potrzeb. Patrząc jak mój zestaw sie zachowuje to nie dał bym ponownie grzałki po środku. Obecnie mam 3 grzałki na dole (2 połączone równolegle pod PV i jedna do gniazdka). Od października/listopada nie jestem w stanie wygrzać na maxa całego bufora ze słońca bo go nie ma. Automatyka sprawdza temperaturę i w momencie gdy temp jest za niska to włacza mi grzałkę sieciową i wyłącza przy zadanej temperaturze (48 stopni)

  • @lypy4566
    @lypy4566 2 года назад

    Pytanie odnośnie przetwornicy MPPT 3,OkW. Na wyjściu do grzalki daje prad zmienny prostokatny. Kojarzycie licznik energii który by to ogarnął. Taki standardowy na praz zmienny sinusoidalny nie ogarnia tego.
    Będę wdzięczny za pomoc

  • @jacekpiatek3489
    @jacekpiatek3489 3 года назад +1

    Super projekt

  • @isebo123
    @isebo123 3 года назад

    Mam taki sam zestaw do grzania wody już od roku. Wszystko działa ok jednak dla mojej rodzinki 6 osób to 300l na 70 stopni to mało i ciężko dogrzac z paneli w średni dzień. W słabsze dni grzeje dodatkowo z sieci 230 przez takiego samego sonofa. I tu dwie wskazówki. Sonoff wytrzyma i do 3.5kw jednak styki są słabe i mogą się przetopić (lutować przewody!). Druga sprawa czujnik umieściłem na dolnej wkładce kontrolnej aby sonoff szybko wyłapał zmianę temp. Drugi sonoff z czujnikiem mam w górnej wkładce aby wiedzieć ile i jakiej temp mam wody. Dolny czujnik jest "zalewany woda miejska" co powodowało błędne wyniki i zbyt częste pobieranie KWh z sieci :-) mimo że woda w kranie ma ok 58 stopni. Mój sterownik z elcaru z buforem napędzany jest 6x330kwp panelami. W zimie zapomnij o grzaniu wody z paneli. Wężownica w zbiorniku jest mała i mój kominek musi ostro grzać aby dać mi te 70 stopni. Ogólnie fajna sprawa jednak pamiętaj o tym sonofie, ja zastosuje dodatkowy stycznik aby te 2.5kw szło przez stycznik nie przez to chińskie cudo (choć od roku działa)

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Dzięki że się tym dzielisz! O jakiej "dolnej wkładce" mówisz? U mnie w buforze mam 2x 1" od wężownicy, 1x3/4" od cyrkulacji oraz miejsce na czujnik temperatury. Jest on na wysokości 25% (od dołu) a grzałka jest dokładnie w połowie bufora. Drugie miejsce gdzie mogę go włożyć to pod termometr z przodu bufora (ale wówczas pewnie będę musiał wyjąć termometr tarczowy) lub ew. wsadzę czujkę do wężownicy. Jeszcze o tym nie myślałem ale dzięki za info o "przekłamywaniu" odczytów (ma to sens). W tym tygodniu kończę podłączać zasobnik a zaraz po tym zabiegu podłączam panele i nagrywam kolejne filmy.

    • @isebo123
      @isebo123 3 года назад

      @@BulkazMaslem Przepraszam, ja mam zbiornik jak się okazuje troszeczkę inny ponieważ mam dolne i górne wejście na czujnik a do tego trzeci zegarek :-) (ten oryginalny)

  • @lypy4566
    @lypy4566 2 года назад +1

    Cześć, jaką powinienem użyć grzałkę do 5 paneli polaczonych szeregowo 370W każdy, przetwornica jak w filmie.Jak na razie śmiga to z grzalka 2000W na 230V co daje 1.2kW. Zostawić tak jak jest czy coś szukać w temacie zmiany grzalki?
    Gdzieś w Twoim materiale pojawił się namiar na firmę co dorabia grzalki ale jak na złość nie mogę tego znalesc.
    Dzięki za umieszczanie filmów, są genialne.

  • @mariuszbartnik6720
    @mariuszbartnik6720 3 года назад +2

    Poprosiłbym kolegów o opisanie sposobu doboru grzałki. Tak prosto jak krowie na rowie, na jakie wartości paneli zwrócić uwagę Przy doborze grzałki. I czy ogólnie dostępne grzałki na 230v do wymienników nadadzą się do tego systemu. Pozdrawiam

    • @MrPiotr0209
      @MrPiotr0209 3 года назад +1

      Zliczasz volty i waty i zamawiasz indywidualnie pod siebie grzałkę.Wartości paneli patrz w naszych warunkach,a nie tych laboratoryjnych.
      Nie nadadzą się grzałki ze sklepu musisz zamówić konkretnie pod swoją instalację.

    • @isebo123
      @isebo123 3 года назад +2

      Jak kupisz ten sterownik z elcaru to gość ci dokładnie powie jaka grzałka ma być i jakie panele. Jak kupiłem do tego poprzedniego sterownika grzałkę taka jak na filmie u kolegi. Na necie znajdziesz spokojnie np.
      W Częstochowie ale nie pamiętam nazwy.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Mariusz, pod koniec tygodnia wrzucę film jak dobrać grzałkę pod panele. Najtańsza będzie taka ze sklepu (polecam egrzalki.pl doradzili mi dobrze, byli cierpliwi i odpowiadali na praktycznie każde nawet błache pytanie) nawet na tzw. "230V". Nie ważne jest tu napięcie a opór (prawo ohma). Więcej szczegółów będzie na filmie. Dodam tylko, że zrezygnowałem z tych paneli 445W na rzecz TYLKO 4 modułów PV o mocy 370 W każdy.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      nie ma sensu robić grzałki na zamówienie. Należy dobrać ją na podstawie wyliczeń przy użyciu prawa ohma. Szczegóły niebawem na kanale

  • @wpraktyce640
    @wpraktyce640 2 года назад

    Witam
    …kto szuka ten znajdzie…?🫠
    Cały czas chodzi mi taka instalacja po głowie, brak doświadczenia z ta cała elektronika. A to ona tu gra pierwsze skrzypce.
    Jestem tez ciekaw położenia paneli, bo u mnie nie ciekawie z kierunkiem południowym .👍

  • @dinovtr5853
    @dinovtr5853 2 года назад +1

    No to ma to wygląda że jesienią i zima będziesz się kąpał w zimnej wodzie kolego 😂.
    Ja mam 15kwp i w pochmurny dzień mam zaledwie 200w o 12 godz
    A to nie starczy do cwu za to jak słonko jest to żeczywiście funkcjonuje. Lecz grzanie wody PV jest nie opłacalne lepiej solar że Zbiornikiem kupić bez Elektroniki koszt 3000 tl za 200l cały zestaw.
    Ja sam również kombinuje i z własnego doświadczenia wiem ze to nie działa,
    Pozdrawiam

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад +1

      Spoko, dzięki za info. Już tego typu dyskusja była więc jeżeli uważasz że solary są lepsze to fajnie. Ja i wiele innych osób wybrały PV i wiemy z doświadczenia że grzeje to wodę bardzo ładnie :)

    • @dinovtr5853
      @dinovtr5853 2 года назад +1

      @@BulkazMaslem nie wiem nie mam jeszcze wiem jedno że Solar próżniowy to problem jeśli się pompa lub czujnik zjebię to jest problem. Lecz istnieją solary próżniowe bez Elektroniki i glikolu i żadnej pompy nie ma. U góry jest zbiornik nierdzewny i kolektory oddają ciepło do wody nez Żadnego ryzyka zagotowania glikolu. Instalacja nie jest żadna nowością istnieją od 20lat już i nie ma praktycznie awarii. Tylko ten zbiornik wody nad nimi nie podoba mi się za bardzo. Trzeba by coś takiego zanotować na garażu zamiast domu.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад

      Moim celem było też zminimalizowanie awarii jak też totalna bezobsługowość. Myślę że osiągnąłem kompromis między tymi założeniami jak też ceną.

    • @dinovtr5853
      @dinovtr5853 2 года назад

      @@BulkazMaslem kolego a co w taka pogodę jak teraz praktycznie nic nie daje ja właśnie patrzę na swój falownik i pokazuje zaledwie 1000w z 15KW
      A wczoraj było jeszcze gorzej zaledwie 350W .
      Mi to nie starcza do zagrzaania 200l wody dlatego w takie dni odpalam pompe ciepła i produkuje mi z 1kw 5.8kw
      Przy 3 stopnia na dworze. I chyba lepszych rezultatów nie uzyskam jak pompą ciepła. Nonstop coś myślę co wymyślić żeby małym kosztem ogrzać dom i cwu .Ja z kumplami u niego w domu zrobiliśmy beczkę 200l i wrzuca tam wszystko bio co w domu ma
      Trawę nawt korę i gałęzie rozdrobnione i tym wodę 100l grzeję. Beczka mała nie widać jej w piwnicy jest tylko wąż i palnik i wymiennik ciepła chłodnica nierdzewna chyba z auta gdzieś wyją. Są 3 sztuki nad sobą połączone wężem z auta żeby jak najmniejsza strata energii była . Reszta grawitacyjnie działa z bojlerem. Od 3 tyg chodzi bez zarzutu, gaz jest magazynowany w dętce od traktora.
      I wieczorem odpala palnik i woda się sama grzeje. Pytanie jest jedno na ile ta beczka będzie dawać metan z siebie, zanim trzeba będzie robić od nowa wszystko.

  • @tomaszkamyk6565
    @tomaszkamyk6565 3 года назад +2

    Pytanko : bojler ma wezownice bo energia z pradu i np z pieca. A jesli chce zrobic zbiornik na wode uzytkowa. I tylko z paneli prad. To kupic bojler pusty ? Tylko pod grzalke ?

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Również miałem taki pomysł by po taniości wziąć bez wężownicy ale z niego zrezygnowałem. Oczywiście możesz tak zrobić ale spójrz na CWU przyszłościowo. Mając wężownicę, zawsze możesz ją wykorzystać. Czy to do grzania CWU za pomocą innego źródła (piec na pellet, pompa ciepła etc.) czy też ew. mając w CWU np. 50 stopni lub więcej, w okresie przejściowym (chłodne wiosenne dni) może chciałbyś podgrzewać czynnik w ogrzewaniu podłogowym. To drugie to tylko pomysł ale myślę, że mogę go przetestować. CWU kupujesz na min. 15 lat więc zastanów się czy jednak wężownica z czasem nie będzie przydatna. Technologia tak szybko się zmienia, że dziś modne pompy ciepła za 5 lat mogą być zastąpione totalnie czymś innym (może coś w połączeniu z perowskitami będzie zdecydowanie wydajniejsze, kto wie? 🤨 )

  • @mtyzsw6549
    @mtyzsw6549 Год назад +1

    Mam 200 litrowy bufor i powiem Ci gosciu ,ze tez nie wystarcza. 300-tka chyba bedzie dawac rade.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  Год назад

      Masz rację. Teraz gdy mam PC z buforem 190 litrów jest to odczuwalne. Przy 4 osobowej rodzinie uważam że komfortowe jest 300 litrów.

  • @rafixkatanna5544
    @rafixkatanna5544 3 года назад +1

    Lepiej założyć panele wodne lepsza efektywność i mniejsze straty energi

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Czy w pochmurny dzień solary są w stanie nagrzać wodę? Jak wygląda z Twojego doświadczenia ich obsługa w skali roku?

  • @grzegorz8148
    @grzegorz8148 3 года назад +3

    Ok. Po przeczytaniu komentarzy rozumiem że do standardowej grzałki która podgrzewała cwu w bojlerze 200 litrowym optymalnym rozwiązaniem będzie montaż paneli w takiej ilości gdzie napięcie będzie w granicach tych 230v? (Nie znam parametrów obecnej grzałki bo swoje lata już ma i gdzieś plakietki nie ma ale nie chcę zmieniać bojlera bo do puki chodzi to niech chodzi).

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Dokładnie o to chodzi. Jeżeli chcesz użyć standardowej grzałki na ~230V to musisz dobrać taką ilość paneli. Jeżeli panele będą dawały inne napięcie to możesz na egrzalki.pl napisać to wykonają Tobie grzałkę na zamówienie.

    • @grzegorz8148
      @grzegorz8148 3 года назад +2

      @@BulkazMaslem Myślę nad montażem ok 6 paneli (tyle mam miejsca do południa) z przetwornicą Eco solar boost tylko z tą z wyświetlaczem (trochę dla bajeru żeby wiedzieć jaka jest produkcja tzn. ile kWh z tego będzie oszczędności w ogrzewaniu wody). Są gotowe zestawy takie do kupienia ale bez żadnych zabezpieczeń. Zależy mi żeby ktoś na YT wrzucił sprawę doboru zabezpieczeń do wielkości instalacji, bo co prawda są filmy z montażu zabezpieczeń ale nie ma nic jakie one powinny być faktycznie.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      @@grzegorz8148 poruszę ten temat w kolejnym nagraniu z tej serii :-)

    • @grzegorz8148
      @grzegorz8148 3 года назад

      @@BulkazMaslem będę śledził temat...

    • @danielrajszczak
      @danielrajszczak 3 года назад +1

      Sztuczka polega na tym, że czym niższe napięcie masz z paneli to musisz zastosować większą grzałkę w sensie mocy. Np. dla 120V odpowiedniejsza będzie 3000 a nawet 4500W a dla 230-250V 1500-2000W. Jest taka tabelka przy sterownikach grzałek firmy AZO, która jest rozpisana na ilości paneli i napięcia oraz moce.

  • @Kenny88
    @Kenny88 3 года назад

    Z Sonoffa mam licznik energii i już prawie rok spisuje się bardzo dobrze.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Jaki model Sonoff do liczenia energii posiadasz?

    • @Kenny88
      @Kenny88 3 года назад

      @@BulkazMaslem POWR2

  • @merlin032
    @merlin032 2 года назад +1

    Siemaneczko fajny film, mam tylko prośbę o link do filmu lub nazwę kanału gdzie można zobaczyć pompke NAC przy płukaniu instalacji.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад

      Mój jest w trakcie montażu natomiast film na którym się wzorowałem jest tutaj: ruclips.net/video/oLkgrVl0brk/видео.html

  • @Mazby2
    @Mazby2 3 года назад +1

    taaaaaaaz...można....ja mam od 7 lat solary 1000W prosto na grzałkę , zbiornika 150L i ...trochę kabla...żadnego sterowania...działa....ps.napięcie z solaròw 90V.....temp. w upalne lato max. 80 C grzałka podwòjna 2 x 500w,...90v taniej!

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      masz do tego jakiś termostat?

    • @Mazby2
      @Mazby2 3 года назад +1

      @@BulkazMaslem nie... jedynie wyłącznik... bojler ma grzałke 230v na 1500wat a ta z solara z drugiej strony ma 1000, i nie ma możliwości zagotować. w najbardziej słoneczny dzień mialem max 80C wodę. w przeciętne lato 50 -70C. trzeba tylko tak dobrać solary i grzałkę by było wysokie napiecie do przesyłu...ok.15m... ja mam 90V.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Masz solary czy panele fotowoltaiczne? Domyślam się że to drugie ;-)

    • @Mazby2
      @Mazby2 3 года назад +1

      @@BulkazMaslem to dość potoczne nazwy...mam takie płyty co robią prąd....

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      @@Mazby2 spoko, ja rozumiem ale nie każdy kto będzie czytał te komentarze będzie wiedział o co chodzi. Solary to rurki (czarne) bądź płyty (z rurkami) wypełnione glikolem, wodą lub innym preparatem. Panele/moduły fotowoltaiczne/PV natomiast produkują energię elektryczną.

  • @WaldemarSzmuro
    @WaldemarSzmuro Год назад +1

    A gdyby zamiast grzałek zastosować matę grzewczą naklejoną na bojler? Wtedy unikniemy elektrokorozji bojlera.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  Год назад +2

      temat dla mnie totalnie obcy :) Napisz do producenta w tej sprawie czy można pod regulator podłączyć taką matę.

  • @TomaszZylkaPV
    @TomaszZylkaPV 3 года назад +2

    Ja już po mału zaczynam się wycofywać z grzałek i idę w stronę pomp ciepła z klimatyzatora. Nawet jak pompa ciepła da cop2 to już jest zużyte połowę energii mniej.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +3

      Z chęcią zobaczę jak to się robi i może z czasem również dokonam takiej modyfikacji. W pompach odrzuca mnie ilość elementów które z czasem mogą się popsuć. Nie liczyłem nigdy tego (co ile może coś się zepsuć i jaki jest koszt wymiany) i być może jest to złe rozumowanie. Trzymam kciuki by wydajność była jak największa! :)

    • @adamdudek3270
      @adamdudek3270 3 года назад +3

      Tez miałem robić cwu z paneli i też na sterowniku elcar, ale ostatecznie tak jak Tomek poszedłem w PC z klimatyzatora. Teraz wystarcza dwa panele i mam 300l wody nagrzanej do 45sC, co by nie robić i jak by nie robic ważne że działa przynosi oszczędności i chroni środowisko

  • @adampera2083
    @adampera2083 3 года назад +2

    A czy za pół ceny tego wszystkiego nie lepiej kupić solary dedykowane tylko do grzania wody? Sprawność układu o wiele wyższa niż fotowoltaiki.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Solary u mnie nie wchodzą w grę (przynajmniej na chwilę obecną). Panele PV do grzania wody mogę zawsze później włączyć do planowanej instalacji fotowoltaicznej. Poza tym porównując solary do PV, to drugie jest praktycznie totalnie bezobsługowe. Jeżeli chodzi o sprawność to z czasem to sprawdzę. W tym roku będę grzał przez PV a w kolejnym planuję wykonać samodzielnie solary. Sprawdzę wówczas które rozwiązanie jest dla mnie lepsze oraz zrobię tutaj na kanale porównanie.

  • @marek23456
    @marek23456 Год назад

    Nie to się nie opłaca wracam do bojlera na kocioł cofamy się do poprzednich czasów

  • @Maiamo111
    @Maiamo111 3 года назад +2

    Świetny filmik. Proszę wytłumacz mi na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy dobieraniu paneli? Na naklejce znamionowej jest kilka parametrów i nie bardzo wiem jak to czytać, jak rozumieć :)

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Ja w filmie pomyliłem się na co już ktoś zwrócił uwagę (btw dzięki za uważność!). Interesuje Ciebie Vmp czyli napięcie maksymalne pod obciążeniem w super warunkach (słoneczny dzień). U mnie jest to 41,2 V. Przy 6 panelach daje to 247,2 V. Moc paneli w szczycie to 445*6=2670Wp (tyle max dadzą moje moduły razem). Ja wybrałem grzałkę na 230V i 2500 W. Dlaczego? Dlatego że przy mniej słonecznym dniu tego maksa nie będzie i liczę na to że zestaw będzie pracował optymalnie.
      Jeżeli chcesz grzałkę pod konkretne panele (np przy 4 tanich modułach jak moje wyjdzie 164.8 V i 1780 Wp) to napisz do ludzi z egrzalki.pl i dostaniesz grzałkę na zamówienie.

    • @Maiamo111
      @Maiamo111 3 года назад

      @@BulkazMaslem dzięki za cenne informacje. Czyli wstępnie to przy czterech takich panelach jak Ty masz to pasowałoby zamówić grzałkę na 160V i 1500W... Prawda?
      A powiedz mi jak sądzisz czy taka grzałka nagrzeje wodę w bojlerze 140L dla 4 osób?
      I tak realnie to czy taka grzałka 160V/1,5kW jest sporo słabsza od takiej jak Ty zastosowałeś? Może to głupie i męczące pytanie ale staram się dowiedzieć jak najwięcej bo może warto by dołożyć np. jeden panel i zamówić grzałkę 200V/2kW???

    • @danielrajszczak
      @danielrajszczak 3 года назад +1

      @@BulkazMaslem Nie licz dla warunków idealnych bo nie uzyskasz tych 445W, nie licz również dla NOCT bo w tym przypadku wartość pewnie wynosi w okolicach 320W. Myślę, że realna wartość oscylować będzie w okolicach 360-390W za to ważne jest napięcie otwarte. Z doświadczenia widzę, że potrafi ono przekroczyć nieznacznie wartości nawet te STC. W przypadku moich Logni jest to 49,7 a zdarzyło się, że 4 sztuki w momencie gdy ostre słońce wychyla się zza chmur wynosiło 203V. Gdy bierzemy pod uwagę urządzenia, które mają sztywne ustawione wartości graniczne ma to duże znaczenie.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      @@danielrajszczak będę testował i dam znać w kolejnych filmach. Póki co jestem w trakcie wymiany zasobnika CWU a zaraz po nim pojawia się panele na dachu.

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.3898 10 месяцев назад

    Pytanie dotyczące grzałki. Czy grzałka ze stali nierdzewnej AISI316L (kwasoodporna, nierdzewna) może być użyta w bojlerze emailowanym?
    Jeśli widoczna tu grzałka pochodzi z egrzałkipl i była gotowcem to jest zapewne miedziana+niklowana. Jeśli na zamówienie to zwykle ze stali nierdzewnej AISI316L. Z tej samej stali znajdziemy bogatą ofertę grzałek różnej mocy w punktach z akcesoriami do produkcji napoju wysokich lotów (%.).

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  10 месяцев назад +1

      Nie wiem 🙂 Myślę że jak napiszesz do egrzalki.pl to uzyskasz odpowiedź.

    • @arkadiuszk.3898
      @arkadiuszk.3898 10 месяцев назад

      @@BulkazMaslem Pisałem. Wg nich ze stali nierdzewnej jest universalna. Wg Kospel czy ludzi od bimbrowni absolutnie sie nie nadaje.

  • @BigMilk2009
    @BigMilk2009 3 года назад +2

    Dlaczego ten sterownik a nie np. Ekopulsar ?

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +2

      3 x niższa cena była głównym powodem. Poza tym jest sporo opinii osób które go używają i są zadowolone. Oprócz tego przekonał mnie też w nowym modelu port RS485 za pomocą którego mogę odczytywać parametry tego regulatora (będzie o tym film).

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie 3 года назад +1

    Kolejne pytanie odnośnie zbiornika. Dlaczego nie zdecydowałeś się na zbiornik ze stali nierdzewnej? Przyznam, że rozważam tylko taki z tego powodu, że wydaje mi się solidny i nie jest jakoś kosmicznie drogi (Joule Direct Inox). Gwarancja 12 lat. U nas ma być 150L na 2+1, głównie prysznice, więc wystarczająco raczej.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Mamy 120 litrów i to u nas za mało (2+2). Poza tym ma ponad 15 lat i nie wiem w jakim jest stanie. Zdecydowałem się na 300 litrów bo chce mieć zapas a poza tym mamy wannę + prysznic + zmywarka (jest podłączona pod ciepłą wodę z CWU która grzana będzie za chwilę ze słońca).
      Nie wiem ile kosztuje Twój model zasobnika ale z researchu który zrobiłem wynika że technologia nanoszenia emalii jest dziś na dość wysokim poziomie i nie ma sensu przepłacać za stal nierdzewna. Zakładam że mój będzie służył nam min 15 lat. Do tego być może dołożę anodę tytanową ale to dopiero za rok jak te które są już w zasobniku ulegną zużyciu.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Ile stopni planujesz trzymać w 150 litrach? Pamiętaj że przekraczając coś około 55-60 stopni zaczyna wytrącać się kamień.
      W moim 300 l planuje mieć ok 45-50 i raz na dwa tygodnie grzać go do 70 aby zapobiegać legioneli. Jakie to będą temperatury to jeszcze zweryfikuje i nagram o tym film.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie 3 года назад +2

      @@BulkazMaslem Dzięki za odpowiedź!. Trzeba liczyć 2700 za ten zbiornik co mam upatrzony. Twój sporo tańszy, mimo, że ma wężownicę, a ja chciałem bez wężownicy. Hmmm, będę musiał poczytać jeszcze zanim wybiorę, mam jeszcze trochę czasu.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie 3 года назад

      Co do temperatury to nie wiem jaką bym chciał utrzymywać. Też pewnie 45-50 żeby woda do prysznica była odpowiednia, ale nie orientuję się jeszcze. Nie wiem jak długo taki zbiornik traci (utrzymuje) temperaturę. Idealnie byłoby grzać go w nocy, ale nie sądzę, że utrzyma tak długo temperaturę by pod wieczór nadal było 45-50 stopni. Pewnie musiałbym go nagrzać do 85 albo coś. Przy nierdzewnych podobno nie ma problemów z korozją i zabawy z anodami bo zbiornik ma inną strukturę wewnątrz, nie znam się szczerze mówiąc, ale opisy mnie trochę przekonują. Porównanie: shopklima.pl/pl/blog/produkty/zbiornik-emaliowany-czy-zbiornik-ze-stali-nierdzewnej

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie mój pierwszy wybór padł na zasobnik bez wężownicy ale po researchu i telefonach do firm instalatorskich/hydraulicznych uświadomiłem sobie że w razie braku prądu muszę mieć jakieś zasilanie awaryjne. W grę wchodzi kominek z płaszczem wodnym który posiadamy oraz myślę ostatnio nad agregatem który prawdopodobnie jest podobny cenowo do wymiennika ciepła (między układem otwartym a zamkniętym). Mam wężownicę, a czy ją wykorzystam czy nie to czas pokaże. To wybór na lata więc moim zdaniem lepiej ją posiadać.

  • @rafalwolniak9688
    @rafalwolniak9688 2 года назад +1

    Witam, a jak obliczyc jaka grzalke potreba ? Pozdrawiam

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад +1

      ogarniaminternety.pl/jak-dobrac-grzalke-do-paneli-fotowoltaicznych/

  • @dinovtr5853
    @dinovtr5853 2 года назад +1

    Można zrobić prosta instalację bez tych drogich sterowników co się psują podłączasz pv do grzałki i koniec. Jako zabezpieczenia pompa obiegową z wymiennikiem ciepła powierzmy lub wodny wymyślił sam.
    Do tego zwykły czujnik do kotla załączania pompy co włącza papę i temperatura spada o tyle co ustawisz.
    Proste jak budowa cepa. 😂

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад

      Nie ma czegoś takiego jak grzałka na DC. Grzałka to grzałka. Czy podłączysz pod nią prąc przemienny, czy stały czy zmienny czy też tętniący to będzie ona grzała. Poza tym, podłączanie grzałki bezpośrednio pod panele jest nieefektywne. Po to są regulatory aby wykorzystać maksymalnie moc paneli PV. Wiem, że są i tacy którzy mają grzałkę bezpośrednio spiętą z panelami ale może też nie mają odpowiedniej wiedzy.

    • @dinovtr5853
      @dinovtr5853 2 года назад +1

      @@BulkazMaslem a mam takie pytanie
      Czy regulator da tobie więcej mocy???
      Moim zdaniem dają je po to żeby sterować łatwiej było przez termostat
      I żeby przy rozłączaniu łuk prądu się nie robił i nie palił Styków..
      Moje zdanie może się mylę.
      Lecz ja wiem jedno 1000w przy 40v to 1000w
      I 1000w przy 230 to jeden chu...
      Tylko amper mniej
      Więc nie da się wygenerować z pv więcej
      Ciepła jak po co pv daje może znasz perpetum jakieś ja nie.
      I moim zdaniem niea sensu wydawać kasy na coś co nic nie da.
      Straty są tu i tu, i sprawność grzałki w obu przypadkach jest do dupy. Nie oszukujmy się. Grzałka to najgorsze sposób grzania wody.
      Różnica między DC a AC jest max 5%
      Więc nikt mi nie powie ze wydać fortunę
      A sterowniki falownik i i cholera wie co jeszcze po drodze ma to sens.
      Ponieważ 5% to nic
      A straty finansowe się nigdy w życiu nie zwracają jest to głupotą wyrzucać pieniądze w błoto.
      Pv grzałka i czujnik wody połączony z pompa obiegową jest najlepszym i najtańszym rozwiązaniem. Oprócz pompy ciepła. I nie że ludzie tak robią bi zielonego pojęcia nie mają itd tylko ten sposób jest bez awaryjny. I nic praktycznie nie kosztuje.
      A ten co daje się sprzedawcy naciągnąć
      Na sprzęt za gruba kasę sam sobie jest winny.

    • @sloma13p1
      @sloma13p1 2 года назад

      @@dinovtr5853 poczytaj sobie co to mppt.

    • @dinovtr5853
      @dinovtr5853 2 года назад +1

      @@sloma13p1 nie man po co nie mówię o ładowaniu akurat mppt to naprawdę działa wiem. Mówię że nie zależnie co zrobisz nie będzie więcej mocy jak panel może dać . A czy ty grzałki podlaczysz poprzez 20 sterowników nie zależnie jakie by nie były nie uzyskasz wievej jak panele dają.
      Da się nieco sprawności grzałki poprawić
      Ale to 5% i jest to naukowo udowodnione. Lecz nie więcej poprzez straty generowane poprzez tysiące sterowników PR zmienników falowników
      Itd. To ty sam poczytaj sobie ile strat masz wszędzie na każdym urządzeniu
      I jaka jest sprawności urządzeń żadni nie ma 100% straty masz na wszystkimi.
      A gdyby nawt udało się tobie osiągnąć taka samą sprawności jak mówisz to dostał bys Oskara 😂i nagrodę Nobla.
      Najlepszej jakości Falownikni nie ma 100% sprawności.
      Nie mówię już io regulatorach które się grzeją a wszyscy pamiętamy że szkoły że jak coś się grzeje powoduje straty cz może się mylę???? Zakladajac że uda się podnieść napięcie u uzyskasz kilka%wiecej to smiechu warte ponieważ straty na mppt są również nie ma Perpetum a dla 5% się nie opłaca budować czegoś co się spali prędzej czy puzniej. Ale raczej prędzej.
      Nigdy się różnica nie zwróci, nawt po 20latach . Skoro ja nie mam racji po powiedz nam ile mocy się tobie udało wygenerować na poprzez takie kombinowania???????
      Jak to się uda tobie udowodnić to jesteś gość 😂
      To może na Uniwersytecie by ktoś policzył w warunkach laboratoryjnych.
      Poprzez obliczenie temperatury początkowej wody ilości wody końcowej wody z dokładnością do 0.01 stopnia wiadomo jest ile trzeba energii by wodę podgrzać więc czekamy na dowody że twoja teoria działa kolego
      Podro

    • @sloma13p1
      @sloma13p1 2 года назад

      @@dinovtr5853 poczytaj o mppt jeszcze raz mówię bo widzę że nie rozumiesz zagadnienia

  • @marcinbaazy1692
    @marcinbaazy1692 3 года назад +1

    Kurde no wszystko spoko, ale powiedz mi dlaczego nie chciałeś solarów (kolektorów) słonecznych?
    Planuje instalacje offgrid ale tylko awaryjna, dla pomp, a cwu na solarach bo sprawność wydaje mi się lepsza niż pv.
    Dlaczego pv?

    • @danielwrotny
      @danielwrotny 3 года назад +2

      Pv- bezobsługowość, bezpieczeństwo, dłuższa żywotność, prostota montażu, możliwość przewymiarowania, do pracy nie wymaga energi z sieci energetycznej i przede wszystkim- ciepła woda również w pochmurne dni
      Minusy pv-zajmują sporo miejsca.
      Kolektory- mniejsza powierzchnia przy takiej samej mocy co pv.....no i na tym koniec plusów.
      Minusy- skomplikowany i drogi montaż, wymagają regularnej obsługi i konserwacji, ryzyko zagotowania, wymagana praca pompy, nie grzeją przy zachmurzeniu. Przy zbyt wysokiej temp układ zrzuca gorącą wodę jeśli nie ma odbioru (wyższe rachunki za wodę)
      Wg. mnie solary to prehistoria. Sprawdzają się jedynie w obiektach z ogromnym zużyciem CWU. np szpitale.

    • @marcinbaazy1692
      @marcinbaazy1692 3 года назад +4

      @@danielwrotny a miałeś kiedyś solary? Bo to tak nie do końca jest z solarami, grzeją w pochmurne dni tez, wiem bo mam.
      Ale tez nie chce się upierać przy solarach, może sam się zdecyduję na pv.
      Ile Cię ten zestaw kosztował? Bez zbiornika.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Daniel ładnie to ująłeś. To są właśnie argumenty które do mnie przemówiły za PV choć... ten system jest u mnie przejściowy. Za jakiś czas panele będą generowały energię do sieci a grzałkę podłączę do gniazdka w ścianie. Kiedy to będzie tego jeszcze nie wiem ale nie wcześniej niż w następnym sezonie :) Póki co bedzie pole do testów i nagrywania filmów tak aby inni wiedzieli czy tego typu instalacja ma dla nich sens.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Marcin podliczenie kosztów będę robił jednym z kolejnych filmów więc musisz chwilę poczekać. Daj znać jak długo masz solary oraz jakie okresowe pracy należy przy nich wykonywać.

    • @danielwrotny
      @danielwrotny 3 года назад +1

      @@BulkazMaslem jak z sieci to nie grzej grzałką. Zamontuj zasobnik z pompą ciepła lub są takie przystawki z pompą ciepła, które wpinasz w wężownice zasobnika. A jak masz zdolności i troszkę narzędzi możesz przerobić stary klimatyzator do grzania CWU. Ja grzeję grzałką bo z z samych pv nie da się zasilić sprężarki.

  • @adamdudek3270
    @adamdudek3270 3 года назад +4

    Ten sterownik chyba nie zamienia prądy stałego na ziemny bo i po co.

    • @grzegorzkalis6687
      @grzegorzkalis6687 3 года назад

      Adam Dudek; oczywiście, że nie zamienia. Stąd jego duża sprawność.

    • @danielrajszczak
      @danielrajszczak 3 года назад

      Nie wiem jak realizowane jest przez ten sterownik w przetwornicy solarnej AZO napięcia Solar Boost MPPT 3kW zamienia na sinusoidę modyfikowaną.

    • @mtyzsw6549
      @mtyzsw6549 3 года назад

      Na "ziemny" to chyba gaz 😂

    • @cinolcinol
      @cinolcinol 3 года назад

      A po co w ogóle ten sterownik? Traci się na nim tylko energię. Grzałce się przecież nic nie stanie, jeżeli będzie zasilana napięciem od kilku woltów do 250V...

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Regulator zmienia prąd stały na prąd zmienny impulsowy (nie mylić z przemiennym który mamy w gniazdkach).

  • @lukiszyszka
    @lukiszyszka 3 года назад +1

    Bez sensu. Wydane ok. 3000 zl. Pelletu czy wegla na grzanie wody latem na 10 lat. Juz taniej wyjdzie kociol gazowy z Castoramy Junkers czy co tam maja za 2000 zl, butla 33 kg. A najtaniej wyjdzie 200 m czarnego weza rozlozonego w ogrodzie i pompka.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Każdy ma inne potrzeby, wymagania i możliwości. Po pierwsze nie mam kotła na pellet i nie mam w planach jego podłączenia. Kocioł gazowy... nie mam przyłącza gazowego :) Zatem wszystkie rozwiązania o których piszesz że są "lepsze" niż moje "bez sensu" odpadają i również mogę w taki sposób odnieść się do Twoich pomysłów. Ale przecież nie o to chodzi. Zapewne patrzyłeś tylko na liczby. Dla mnie ważny też jest komfort oraz wolny czas. O ile gaz jest bezobsługowy to jego kosztów niestety nie zredukuję. Pellet, "eko"groszek to rozwiązania które trzeba czyścić, ładować, konserwować bardziej niż mniej, ogarniać kominiarza oraz coroczny serwis/przegląd. Czarny wąż jak najbardziej wchodzi w grę ale jako test/zabawa/doswiadczenie w następnym sezonie (w celu porównania z PV). Ale i to rozwiązanie nie jest bezobslugowe. W środku mamy czynnik grzewczy (woda, glikol) więc coś z tym trzeba na zimę zrobić. Poza tym panele które montuję, będą z czasem włączone do większej instalacji.

  • @pancerowany2008
    @pancerowany2008 Год назад +1

    Cześć. Gdzie znajdę adres sklepu "Ludzi od tych grzałek"? Pozdrawiam.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  Год назад

      egrzalki.pl firma z Radomia. Pisz do nich na maila, mi zawsze konkretnie odpowiadali. Dogram kilka odcinków o grzaniu CWU za pomocą PV to jeszcze o nich wspomnę na którymś filmie.

  • @ottofikimiki996
    @ottofikimiki996 3 года назад +1

    Proszę o sumaryczny koszt inwestycji.................. .

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Będzie w jednym z kolejnych filmów. Zapraszam do subskrypcji aby nie pominąć ;-)
      A Ty jak grzejesz CWU?

  • @teresabukowska8326
    @teresabukowska8326 3 года назад +1

    Niestety komp doznał przeciążenia i komentarz się nie dodał. Generalnie ok tylko czuję niedosyt: brak zabezpieczeń elektrycznych, bezpieczników, rozdzielni, etc. nie wspominając o kablach itp. Co do grzałki to nie ma pewności, że jest odpowiednia do zbiornika cwu i jednocześnie do bufora, chodzi o tzw. martwą strefę i korozję elektrochemiczną. A co gdy grzałka będzie miała przebicie do wody? Co do tego regulatora to jest to PWM, na elektrodzie są schematy, można złożyć za ok. 50zł, no nie będzie taki "wypasiony" jak ten ale też daje radę. W takim wariancie nie potrzebny inwerter.

    • @Kenny88
      @Kenny88 3 года назад

      Można podłączyć bezpośrednio panele do grzałki i też będzie "działać", ale chyba nie tędy droga.

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 3 года назад

      @@Kenny88 będzie nie optymalnie ale się da a bez kabla i złączek (dla przykładu) to się nie da.

    • @dariusztryba6299
      @dariusztryba6299 3 года назад

      Na stronie producenta tego sterownika były dostępne wszelkie zabezpieczenia.
      Ja u siebie założyłem grzałkę ze stali kwasoodpornej

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      I mniej więcej takie zabezpieczenia będą też w mojej instalacji. Wszystko będzie w jednym z następnym filmów.

  • @michaubkowski6122
    @michaubkowski6122 2 года назад

    Witam. Pytanie do autora filmu... Mam 10paneli 380wp i szukam pod to jakiegoś sterownika pod ten system. Chciałbym w off grit grzać wodę a ewentualny nadmiar energii wykorzystać do czegoś innego (dogrzewanie C.O, ładowanie akumulatora awaryjnego) ktoś coś poleci w rozsądnych pieniądzach wartego uwagi? Większość to do 2kw a ja potrzebuję około 3-4 kw...

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад

      Rzuć okiem na moje kolejne filmy z tej serii. Zmieniłem podejście i dałem mniej paneli (4 sztuki po 370 W). Taki zestaw grzeje mi tylko i wyłącznie CWU. Miałem testowo podłączone CO pod wężownicę która mieści się w CWU ale wrześniowo-październikowe słonce oraz moje 4 moduły PV dawały za mało energii aby było ciepło w domu. Wg mnie najlepszą opcją jest bycie prosumentem. W słoneczne dni i tak w pierwszej kolejności będziesz robił autokonsumpcję natomiast nadmiar będzie szedł do sieci co odzyskasz sobie np w nocy lub zimie. Z przekierowaniem energii sam będę kombinował ale to dopiero w okresie wakacji 2022. Jeden z pomysłów to ocieplanie wody deszczowej która była by osadzona w ziemi (temat podlewania ogrodu jest mi obcy więc ten pomysł w ogóle może nie wypalić i nie mieć sensu :) ). Jeżeli natomiast chciał byś mieć off grid to odsyłam na inne kanały:
      Eko niezależny: ruclips.net/channel/UCU85A6MreJUWA8RB7raxw3Qvideos
      mrAkumulator: ruclips.net/user/mrAkumulatorvideos
      Dobry Projekt: ruclips.net/user/DobryProjektvideos
      4nrgy_com energia i dom: ruclips.net/channel/UCrRxoTbigoOS96e5PQSHEegvideos

  • @eldruto
    @eldruto 2 года назад

    Ale dlaczego pv? Przecież panele pv mają sprawność na poziomie 20%, a solary chyba okolo 50. Nie wolałeś solarów do CWU a panele do produkcji energii elektrycznej?

  • @andrzejn8482
    @andrzejn8482 3 года назад +1

    Napisz proszę gdzie kupiłeś panele i za ile?

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Te duże 445W akurat były kupione w hurtowni GRODNO. O cenę musisz spytać się samodzielnie. Dodam tylko, że zrezygnowałem z nich na rzecz modułów mniejszych 370 W. Są one pokazane w tym filmie: ruclips.net/video/UzUKKhH6IJk/видео.html

  • @rafalwolniak9688
    @rafalwolniak9688 2 года назад +1

    Witam, kupiłeś gotowy zestaw czy sam sobie kompletowales ?

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад

      Sam wszystko kompletowałem.

    • @rafalwolniak9688
      @rafalwolniak9688 2 года назад +1

      @@BulkazMaslem mogę prosić o jakiś kontakt do Ciebie ? Chce coś takiego założyć u siebie. Pozdrawiam

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад +1

      Na moim kanale jest zakładka "informacje" tam znajdziesz adres email.

  • @dan911911dan
    @dan911911dan 2 года назад

    Bufor i dużą instalacja wpięta w sieć?? Mają niestety mieszać z umowami z prosumentami

  • @pswiat1973
    @pswiat1973 3 года назад

    po co przetwornica nie lepiej grzałki na stały prą ??? ii automat do zmiany podpięcia paneli z szeregowego w równoległe

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Czym różni się technologicznie grzałka AC od DC? Wyjaśnij proszę.
      Dlaczego dałem regulator? Odpowiedź jest w artykule Bogdana Szymańskiego: solaris18.blogspot.com/2013/05/

  • @darekk2307
    @darekk2307 3 года назад

    Po co jakieś przetwornice ja mam panele o łącznej mocy 2000w napięcie 250v i bezpośrednio podpięte przez termostat i dziala

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      A jaką grzałkę masz do tego?

    • @darekk2307
      @darekk2307 3 года назад

      @@BulkazMaslem grzałkę mam na 270v na zamówienie robioną

  • @chapluczekful
    @chapluczekful 2 года назад

    A co z tym buforem 2000 już działa

  • @nilko76
    @nilko76 3 года назад +2

    Do grzania wody to raczej kolektor byłby lepszy. Ale prądem wygodniej.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Zdecydowanie fotowoltaika jest wygodniejsza. Za jakiś czas zrobię porównanie oraz mam w planach wykonanie kolektorów przy użyciu rur PEX. Zobaczę jak to się sprawdzi. Czeka nas zatem wielki pojedynek 😉

  • @dualowiec111
    @dualowiec111 3 года назад

    Panele zawsze w szegeru montujemy ?

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      w tym przypadku tak. Napięcie przy połączeniu szeregowym jest sumowane zatem w przypadku moich paneli daje to obecnie 7 x 34,6V = 242,2 V. W tygodniu redukuję ilość paneli do 4 sztuk i wstawiam inną grzałkę. Szczegóły na kanale już niebawem.

  • @jackm3458
    @jackm3458 3 года назад +1

    Niestety grzałka na prad AC przy DC szybciej się przepali ponieważ grzałki do DC mają grubszy drut, natomiast grzałka na 230VAC bedzie grzać dobrze jeśli napięcie sumaryczne z paneli będzie w okolicach 230VDC czyli ok 6-8 paneli, grzałka na 230VAC przy 120VDC (ok 3-4 panele ) bedzie osiągać 25% mocy :/

    • @danielrajszczak
      @danielrajszczak 3 года назад +2

      Chyba, że zastosujesz przewymiarowaną do 120V producent podobnego urządzenia zaleca minimum 3000W a nawet 4500W. Podobno ma to związek z prawem Ohma;) Oczywiście mówię o większej sprawności a nie magicznym pozyskaniu kilowatów...

    • @jackm3458
      @jackm3458 3 года назад +2

      @@danielrajszczak tak mozna tak zrobić P=U^2/R czyli zmniejszając napięcie dwukrotnie moc spada czterokrotnie zeby to zrekompensować to rezystancja musi być czterokrotnie mniejsza więc żeby grzać na przykład mocą 1000W przy połowie napięcia grzałka musi być mocy 4000W co do sprawności to grzałki mają od ok 80% do niemal 100% sprawności zależy od grzałki

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Z tego co wiem, grzałka AC od DC niczym się nie różni. Mówisz o grubości drutu - zweryfikuję. Grzałkę dobiera się na podstawie jej oporności. Wymieniłem te panele 445 W na rzecz mniejszych 370 W. Obecnie mam napięcie ok 138 VDC a grzałkę dobrałem z oporem 15,11. Daje to moc max 1260 W. Z paneli idzie ok 1,1-1,2kW więc uważam, że zestaw jest optymalny. Czas zweryfikuje :)

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Dokładnie. Grzałkę dobieramy na podstawie jej oporności. Inne parametry nie mają tutaj znaczenia. Jedynie napięcie i moc jaka idzie z paneli.

  • @gregkintym3535
    @gregkintym3535 3 года назад +3

    nie bardzo rozumiem - po co zamieniać prąd stały na przemienny ponosić straty na przekształceniu a drut oporowy który jest zamatowany w grzałce i tak ma to gdzieś czy jest zasilany AC czy DC, -po co wykładać 600 czy 700 złotych na inwertor, - po co montować panele fotowoltaiczne zamiast paneli solarnych, sprawność pierwszych to w porywach 20 % a solarów nawet podłej jakości to min 75% , na dach dwa trzy solary do CWU, a CO pompa ciepła pozostawić fotowoltaikę do produkcji prądu potrzebnego do urządzeń domowych i już. pozdrawiam

    • @dariusztryba6299
      @dariusztryba6299 3 года назад +2

      Nikt tutaj nie zamienia DC na AC to nie inwenter tylko sterownik MPPT który czuwa nad odpowiednim obciążeniem paneli.

    • @ryszardryszard1671
      @ryszardryszard1671 3 года назад +1

      Tylko ciekawe co zrobisz z nadmiarem ciepła z poaneli solarnych z glikolem gdy w lecie wyjedziesz na urlop? Albi itp.? Ja po prostu wyłącze panele fotowoltaiczne. mam od 3 lat 1,5 KWp paneli nma dachu podłaczonych wprost /bez żadnego regulatora MPPT - który mam ale jeszcze nie podłączyłem z braku czassu/ Wodę grzeje w boilerze 2-funkcyjnym 140 litrów - zimą piec CO - lato panele foto. Wodą grzeje sie do 70-80 stopni w bardo słoneczny dzień.
      Acha wiem oczywiście co mozna zrobic: wymiennik gruntowy ze skomplikowaną automatyka albo jak u znajomego - grzac wode w obiegu CO....??? Na dworzy 30 stopni a grzejniki 50 stopni... Cha cha

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      W filmie pomyliłem się. Regulator podaje na grzałkę prąd zmienny impulsowy (nie mylić z przemiennym). Grzałka oczywiście ma gdzieś rodzaj zasilania. A dlaczego warto stosować regulator jest napisane tutaj przez Bogdana Szymańskiego: solaris18.blogspot.com/2013/05/
      Solary odpadają, wg mnie przerost formy nad treścią. Wypowiadałem się już na ten temat. Panele fotowoltaiczne jak dla mnie są totalnie bezobsługowe a na tym zależy mi najbardziej. Poza tym w każdej chwili mogę je przepiąć do instalacji PV i generować prąd. W każdym razie 4 moduły są dedykowane do grzania CWU i ew. w okolicach przejściowych (wczesną wiosną oraz wczesną jesienią) będą wspomagały układ CO a dokładnie obieg podłogowki.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Zgadza się!

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Ryszard mam podobne zdanie na ten temat. Pompka, glikol, spuszczanie, nadmiar ciepła... za dużo z tym zabawy. Dopiero co zacząłem przygodę z CWU ale myslę, że 300 litrowy wygrzany zasobnik też swoje zrobi! :) W planach mam też nadwyżkę przekazywać do bufora 2000 litrów oraz pakować ją w podłogówkę :)

  • @stalkers6929
    @stalkers6929 3 года назад +1

    Hmm a nie można tym sposobem ogrzewać domu co. 🤔 A nie wody. Bo szukam sposobu jak zamontowanie turbiny lub paneli.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Można ale... trochę w inny sposób. Ten system jest dobry do grzania wody w okresie wiosenno-letnio-jesiennym. Do grzania CO z dużym buforem (u mnie będzie 2000 litrów + zład w instalacji) niestety mamy za mało słońca w okresie jesienno-zimowym. Po prostu nie zdąży Ci się taka ilość wody zagrzać. Rozwiązaniem tutaj są panele fotowoltaiczne i oddawanie wyprodukowanej energii do sieci (tzn do PGE, Tauron etc). Latem jest tzw "nadprodukcja", natomiast zimą produkcja energii jest wręcz znikoma. To co wyprodukujesz latem odbierasz zimą i możesz oczywiście grzać tym CO (będę tak robił i o tym również zrobię odcinki). To co pokazuję teraz na filmie (grzanie CWU za pomocą paneli fotowoltaicznych) to system przejściowy. Będę go używał w tym i być może w kolejnym sezonie. Z czasem (być może jeszcze w 2021) położę instalację 10 kWp i wówczas podejmę decyzję czy mam 10 kWp + oddzielne panele go grzania CWU czy też rozbuduję instalację np do 15-20 kWp rezygnując z regulatora i wpinając grzałkę bezpośrednio do gniazdka w ścianie. Grzanie CWU to również test na żywym organizmie, jestem ciekaw czy 300 litrów + grzałka 2500 W wystarczy dla 4 osobowej rodziny i w jakich miesiącach ten system będzie działał (licze że więcej miesięcy w roku niż mniej). Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak to szczegółowo wygląda to zapraszam do subskrypcji kanału.

    • @stalkers6929
      @stalkers6929 3 года назад +1

      @@BulkazMaslem Jasne dam łapkę. Jednak idealnym pomysłem będzie turbina 1kw i cała instalacja. Mieszkam w kieleckim gdzie zimą zawsze wieje i ten sposób może zadziałać. Dodam że układ będzie wspomagać ogrzewanie i to zbiję rachunki o połowę.

    • @robo13vw
      @robo13vw 3 года назад +1

      @@stalkers6929 turbina 1kw zbije rachunki o połowę? To co ty farelką 2kw dom ogrzewasz

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      @@stalkers6929 jeżeli mówisz o turbinie wiatrowej to te od majfriendów raczej nie zdadzą egzaminu. Zapoznaj się z tymi dwoma filmami:
      Pompa ciepła i PV:
      ruclips.net/video/ghABgXJ94QA/видео.html
      EKO NIEZALEŻNY:
      ruclips.net/video/IUo0hSmSkH4/видео.html

    • @stalkers6929
      @stalkers6929 3 года назад

      @@BulkazMaslem Spoko dzieki. Fajny film i wszystko wyjaśnia i podam dalej.

  • @viberviberski7315
    @viberviberski7315 Год назад

    Podpowiedź mi parę drobiazgow

  • @eaglee4010
    @eaglee4010 3 года назад +2

    Rozwiązanie do kitu. Strata na sprawności układu potężna. Tylko kolektory.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Wiele osób chwali sobie takie rozwiązanie. Jest totalnie bezobsługowe w przeciwieństwie do kolektorów (np. spuszczanie czynnika na zimę czy też dbanie o jego jakość). Ja potrzebuję akurat fotowoltaiki. Jak będę miał możliwość to sprawdzę też jak wydajny jest układ z kolektorami.

    • @eaglee4010
      @eaglee4010 3 года назад +1

      @@BulkazMaslem Oczywiście że zrobisz jak będziesz chciał. W kolektorach ok.90% energii słonecznej przechodzi na ciepłą wodę. Opróżniać kolektora na zimę nie trzeba (samochody chłodnice też nie opróżniasz). W panelach natomiast na koniec sprawność jak zmieści się ok. 15% to max.(inwerter+,,zabranie'' 20% przez ZE).

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      @@eaglee4010 oczywiście ich nie wykluczam, mam póki co za małą wiedzę na ich temat. Pisałem gdzieś w komentarzach że planuję je wykonać samodzielnie i również przetestować. Może w następnym sezonie by mieć jakiś punkt odniesienia do PV ;)

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 3 года назад

      @@eaglee4010 Wydajność to jedno, bezobsługowość też istotna no i jeszcze kwestia serwisu i jego kosztu. Solary to tylko do grzania wody natomiast panele pv to prąd który można zużyć albo na grzanie wody albo na zasilanie odbiorników prądu. Wszystko ma swoje plusy i minusy i każdy robi pod siebie.

  • @grzegorzkobi1867
    @grzegorzkobi1867 3 года назад

    Mam od 2 miejscu grzałkę i jestem bardzo zadowolony

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      "od 2 miejscu" tzn? :)

    • @grzegorzkobi1867
      @grzegorzkobi1867 3 года назад

      Zrobiłem nowe centralne kupiłem baniak 300 litrów i zamontowałem grzałkę i od 2 miejscu nie palę w piecu

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      @@grzegorzkobi1867 a grzałkę na jakiej wysokości masz zamontowaną? Rozumiem, że nie palisz od 2 miesięcy??

    • @grzegorzkobi1867
      @grzegorzkobi1867 3 года назад +1

      W połowie

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      @@grzegorzkobi1867 również mam w połowie i mam wrażenie, że nie jest to prawidłowy montaż grzałki. Grzeję 150 litrów (od połowy w górę) a drugie tyle jest zimne. Planuję dodać drugą grzałkę w miejscu flanszy/rewizji.

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie 3 года назад

    Nie wiem czy złapałem dobrze ideę, ale chcesz tutaj ogrzewać panelami off-grid przez wężownicę, a jak nie będzie produkcji to normalnie prądem?

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Off-grid - tak ale grzanie będzie za pomocą grzałki (Panele -> regulator -> grzałka). Jest ona w zasobniku ale póki co nie będzie podłączona. Może dopiero w sezonie zimowym lub wykorzystam ją do drugiego projektu jakim będzie grzanie CWU za pomocą solarów własnej roboty.
      A gdy nie będzie słońca to drugi obwód na grzałce włączany będzie za pomocą sonoffa TH16 przy założeniu że temperatura spada np. poniżej 30 stopni.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie 3 года назад

      ​@@BulkazMaslem Okej. Czyli teoretycznie można by zrobić tak, że masz kilka paneli off-grid specjalnie policzone pod zbiornik CWU (moc do ilości wody tudzież mocy grzałki) i w przypadku gdy np. do godziny 16:00 nie nagrzeje się do odpowiedniej temperatury potrzebnej do kąpieli o 20:00, to załączony zostanie drugi obwód, który zacznie grzać. A jeszcze pytanie czy nie lepiej pójść w on-grid i magazynować prąd? Robiłeś jakieś porównanie, że wyszło Tobie, że mimo wszystko CWU off-grid będzie lepiej jak on-grid?

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      ​@@ProgramistaNaBudowie czekałem aż ktoś poruszy ten temat ;)
      On-grid będzie. Pewnie jeszcze w tym sezonie. Plan jest taki:
      10kWp + 6 paneli do grzania wody. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest szansa na dotację.
      Dom (CO) będę grzał prądem, wyliczyłem, ze te 10kW mi nie wystarczy. Za jakiś czas prawdopodobnie rozbuduję te 10kWp i te 6 paneli zostanie włączone do on-gridu.
      Nawiązując do pierwszego pytania:
      dokładnie tak, jak woda będzie o danej godzinie za zimna to Sonoff TH16 włączy drugi obwód (grzałka ma 3 obwody: pierwszy pod panele, drugi pod sonoffa a na trzeci pomysłu w CWU nie mam ;) ).
      ps. Temperatury zamierzam monitorować w Home Assistancie więc za jakiś czas wrzucę na kanał więcej szczegółowych danych.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie 3 года назад

      @@BulkazMaslem Rozumiem, dzięki! Ja myślę czy nie zrobić klimatyzacji do celów grzewczych zamiast tych paneli co mam w projekcie budowlanym, a na same panele uzyskać dotację i zamocować po odbiorach - ale temat jeszcze do zweryfikowania i przeliczenia. Może by wyszło, że klimatyzacja jest za darmo w ostatecznym rozrachunku. U nas zapotrzebowanie na CO niby ma być 5200 kWh/rok.

    • @danielrajszczak
      @danielrajszczak 3 года назад +1

      @@ProgramistaNaBudowie Mam zbiornik 200 litrowy i zastosowane dwie grzałki po środku aby szybciej gorąca woda była dostępna a potem dolna grzałka. Kilka tygodni temu słonce dawało bezpośrednio na panele od godz. 8 do 11.30 i połowa zbiornika wody miała temperaturę 60st - na tyle można maksymalnie ustawić termostat w grzałkach EJK Mini Elektromet. Następnie przełączało na drugie wyjście przetwornicy solarnej AZO Solar Boost MPPT 3kW i zaczynała grzać dolna grzałka dogrzewając pozostałą część wody.

  • @Kenny88
    @Kenny88 3 года назад

    Ciekawe jak się spisuje ta nowa wersja regulatora grzałek?

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Wszystko będę podłączał w drugiej połowie maja. Zamawiam jeszcze kilka części (zabezpieczenia) i jak będę miał komplet to zrobię oczywiście z tego film co dokładnie i z czym jest podłączone.
      Wyliczyłem, że w idealnych warunkach przy grzałce 2500W mój zasobnik 300 litrów z 10 do 50 stopni będzie podgrzewał się niecałe 6 godzin. Będę testował :)

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 3 года назад

      @@BulkazMaslem jest do tego kalkulator w necie.

    • @Kenny88
      @Kenny88 3 года назад

      @@teresabukowska8326 Hihi, to tak do końca nie działa ;) Słonko zmienne jest i nie zawsze dogodzi odpowiednio ;)

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 3 года назад

      @@Kenny88 Kalkulator jest po to by wyliczyć założony przyrost temperatury wody w założonej ilości przy zadanej grzałce. Na tej podstawie można określić tak i moc grzałki jak i wielkość zbiornika czy potrzebnego czasu. Wiadomo, że to przy stałym źródle prądu jednak na tej podstawie można dokonać wstępnych założeń. Jest to lepsze niż każdorazowo dokonywać wyliczeń. A słonko to wiadomo, że nie jest stałym źródłem, raz go więcej a raz mniej.

    • @dariusztryba6299
      @dariusztryba6299 3 года назад

      @@teresabukowska8326 W większości dnia będziesz osiągał moc dużo mniejszą niż założone 2700 wat nie wiem czy określisz wstępne założenia.
      U mnie jest wymiennik 120 l który potrafi się nagrzać do 70st. naprawdę bardzo szybko przy grzałce 2000W a w następny dzień grzałka pracuje na 800W a gdy pada deszcz 200 do 400W zmienna jest kosmiczna.

  • @WAKACJEPODGRUSZA
    @WAKACJEPODGRUSZA 3 года назад

    Nie wiem jak pan to liczyl, ale ogrzewanie wody fotowoltaika sie nie oplaca jezeli macie gaz.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Gaz ma być za 2-3 lata ale to paliwo mnie nie interesuje. Nie jestem w stanie zejść z comiesięcznym kosztem do zera lub zminimalizować koszty. Poza tym musiał bym ciągnąć do domu rury co wiązało by się z rozbieraniem kostki, zakupem kotła na gaz itd.
      Dokładnego zwrotu jeszcze nie liczyłem ale w tym przypadku jest on mniejszy niż 10 lat. Jak dla mnie jest ok.

  • @robo1xx
    @robo1xx 3 года назад +1

    Po co prad zmienny do grzałki????

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      Na grzałkę idzie prąd zmienny impulsowy. Zmienny oznacza że jego natężenie zmienia się w czasie.

    • @robo1xx
      @robo1xx 3 года назад

      @@BulkazMaslem pytanie jest po co a nie jaki 😂🙉🙉

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      @@robo1xx podaj jakiś przykład bo nie rozumiem do końca Twojego pytania. To coś w stylu "po co paliwo do samochodu" 😂🙉🙉

    • @robo1xx
      @robo1xx 3 года назад

      @@BulkazMaslem dlaczego grzałki nie
      można zasilić prądem stałym??? Mam nadzieję że teraz łatwiej...🤣🤣🙉🙉🙈

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      @@robo1xx można 😎

  • @sir777
    @sir777 3 года назад +2

    Uważam, że proponowany system to czysta strata pieniędzy. Marnowanie energii i ogrzewanie planety poprzez straty ciepła z niewykorzystanej cieplej wody. Wyrzuciłem zasobnik i zamontowałem przepływowe ogrzewacze wody. Taniej z zakupie i tanie w eksploatacji. Liczyłem a teraz w praktyce widzę że miałem racje.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Jakiej marki przepływowe ogrzewacze masz u siebie? Ile ich posiadasz i z jakim kosztem był związany ich zakup? Dużo prądu pobierają?

    • @sir777
      @sir777 3 года назад +1

      @@BulkazMaslem Do kąpieli zamontowałem Bosch 21 KW. natomiast pod każdą umywalką i zlewozmywakiem polskie Dafi od 3,5 do 5.5 KW w zależności od potrzeby .

    • @barbarajastrzebska8960
      @barbarajastrzebska8960 3 года назад

      @@sir777 Też myślałam o tych przepływowych, czy tylko one się nie psują,bo gdzieś tam czytałam, że po jakimś czasie wysiadają. Może rzeczywiście będzie to lepsze, bo pobiera tylko prąd w tym momencie co używa się, a fotowoltaike i tak będę zakładać, to ile pobiorą te przepływowe, to tyle wyjdzie za prąd, a nie żeby ileś tam paneli mieć, tylko na grzanie wody i miejsce też na dachu zabierają. Ale proszę się odnieść do tego bo ja jestem dopiero na etapie planowania tych rzeczy ,a montaż wszystkiego to jeszcze trochę zejdzie

  • @arturklimaszewski2528
    @arturklimaszewski2528 Год назад

    Jaka ta grzalkA?

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  Год назад +1

      w tym nagraniu jest akurat 3x2000W ale w ostatecznym projekcie wykorzystałem 3 pojedyncze grzałki

  • @grzegorzkowalczyk8072
    @grzegorzkowalczyk8072 2 года назад

    kto może mi wykonać taką instalację w woj.swiętokrzyskim????

    • @elektromajster7796
      @elektromajster7796 2 года назад

      Ja mogę.Działam okolice Kielc.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад

      Grzegorz, sprawdź kolejne filmy z tej serii, ostatecznie wykonałem instalację na lekko innych podzespołach.

  • @krzysztoftryczuk6171
    @krzysztoftryczuk6171 2 года назад +1

    Bułka z masłem. Ja twoich filmów nie komentuję. Przedstawiam się imieniem i nazwiskiem jako rodowity mieszkaniec Białej Podlaskiej . Ty ukrywasz się pod pseudonimem. Historia naszego miasta nie zapamięta takiego jegomościa jak ty, bo nie zna twojego nazwiska. Usuń moją subskrypcję jak ci nie pasuje zamiana słowa pisanego na obraz historii miasta Biała Podlaska.

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад +1

      Nie bardzo rozumiem do czego dążysz. "Bułka z masłem" to nazwa kanału a nie pseudonim 🙃 Dzięki za suba!

  • @tompietras3523
    @tompietras3523 2 года назад

    maskra...chyba na kurs hydraulka sie zapisze

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад

      Jeżeli potrzebujesz to śmiało!

  • @wowakowalski6768
    @wowakowalski6768 Год назад

    Po co300 litrów ciepłej wody na dzień, ludzie czy was porąbało, po ile wy macie dzieci!?

  • @PolandRepublicOf
    @PolandRepublicOf 2 года назад

    Człowieku gdzie ty pracujesz, że cię na to wszystko stać?

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад

      Na co dokładnie?

    • @PolandRepublicOf
      @PolandRepublicOf 2 года назад

      @@BulkazMaslem a co pokazałeś w filmie? Jaki sprzęt, przypomnij sobie

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад

      Przecież koszt tego to ok 4000 zł. Lepiej pytaj o pracę ludzi co mają wille na wyspach i jeżdżą Lamborghini 😉

    • @PolandRepublicOf
      @PolandRepublicOf 2 года назад

      @@BulkazMaslem jako inżynier zarabiam 2700 miesięcznie razem z premią 200 zł za nie pyskowanie kierownikowi. Dobrze, że z rodzicami zrzucam się na opał na zimę. Więc wiesz, u mnie w pracy to może kierownika zmiany stać na taki sprzęt

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  2 года назад +1

      Przecież to od Ciebie zależy co będziesz jutro robił. Ja studia informatyczne rzuciłem bo uważałem że nie są mi potrzebne, widziałem sens we własnym biznesie. Potknąłem się wiele razy na drodze biznesowej ale się nie poddawałem. Jbc jeżdżę Corollą z 2003 r. dlatego że ważne jest też to jak zarządzasz pieniędzmi. Za dużo pisania w komentarzach. Jak chcesz mogę podać Ci kanały które możesz śledzić i książki do przeczytania.

  • @kotlusia53
    @kotlusia53 3 года назад

    Ten sterownik nic nie zmienia nie gadaj głupot jak wchodzi prąd stały tak wychodzi stały doczytaj sprawdź później mów

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +3

      Dziękuję za Twój komentarz. Możesz też napisać go w bardziej uprzejmy sposób :) A w filmie faktycznie, padła błędna informacja, prawidłowa jest w kolejnym. Abyś czuła się dobrze Kotku Lusiu powiem Ci, że wychodzi z regulatora *prąd zmienny impulsowy* .

    • @kotlusia53
      @kotlusia53 3 года назад +1

      @@BulkazMaslem oczywiście masz rację mogłem to napisać w bardziej łagodny sposób sorry nie miałem na myśli nikogo wkurzyć pozdrawiam a i nie ma tam prądu zmiennego tylko stały naprawdę poczytaj zasadę działania tego sterownika i będziesz kolego wiedział że on nie zamienia prądu stałego w zmienny ani w zmienny impulsowy

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад

      @@kotlusia53 idzie prąd zmienny (nie mylić z przemiennym) impulsowy. To informacja od producenta tego regulatora.

    • @kotlusia53
      @kotlusia53 3 года назад

      @@BulkazMaslem idzie prąd stały mam ten regulator od kwietnia nie ma czegoś takiego jak prąd przemienny jest prąd stały albo zmienny

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      @@kotlusia53 zapraszam zatem do lektury: pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%85d_zmienny
      Zwróć też uwagę na grafikę "rodzaje zmienności prądu". Jak to nie wystarczy to skontaktuj się z producentem regulatora.

  • @WaldekDudzinski
    @WaldekDudzinski 3 года назад +1

    Dobry film sub i👍 sonoff dobry sterownik pozdrawiam zapraszam do mojego warsztatu

    • @BulkazMaslem
      @BulkazMaslem  3 года назад +1

      Dzięki. Mam kilka Sonofów w sieci, wszystko (oprócz TH16) oparte jest o Zigbee. A Ty w czym wykorzystujesz technologię LoRa?

    • @WaldekDudzinski
      @WaldekDudzinski 3 года назад

      @@BulkazMaslemwiększość w domu mam pod supla a powiadomienia wlasnie LoRa i pushover albo hc-12 433mhz pozdrawiam