Świetnie, że powstał ten materiał. Świadomość w społeczeństwie rośnie. Jak 2 lata temu pokazałem taki pomysł instalacji balkonowej to wszyscy patrzyli na mnie jak na... ;) Osobiście "walczyłem" 1.5 roku o zgody na montaż instalacji. Dowiadywałem się w ZE jakie warunki trzeba spełnić żeby założyć instalację. Po złożeniu całej papierologii instalacja ruszyła po 2 tygodniach-z wymiana licznika oczywiście. Instalacja pracuje od października. Wiemy jaka była pogoda od początku roku więc nie oczekiwałem cudów. Maj wyszedł z nadwyżka - uważam to za sukces. W Polsce jest to traktowane jako nowość, zaś w Niemczech takie instalacje maja już 10-15 lat. Co do spraw technicznych - instalacje taka można wpiąć w gniazdko do 800w. Więc jak najbardziej polecam Hoymiles hm 800. W przypadku tego Pana (szacun, że zdecydował się na instalację) 3 panele będą dawały radę. Istnieje również grupa na FB - fotowoltaikabalkonowa -polecam. Świetna robota Dobry Projekt 💪 Pozdrawiam.
SUPER sprawa, ale wlasnie problem powstaje kiedy mieszka sie w bloku! Gdybym dostala pozwolenie od zarzadu, to jutro zapraszam ekipe! 😀 proponuje tez latte ...nawet trzy😃 i jeszcze dodaje "punczka" i "szneke" 😄 Pozdrawiam.
Debes hacer una instalación no permanente. Y debes comunicarlo así. Unos días al año debes sacarlos. Recuerda si en tu comunidad hay aparatos de aire acondicionado en los balcones o en la fachada, entonces automáticamente tu tienes derecho a poner placas. Además la energía eléctrica es un bien de primera necesidad y nadie puede impedirte acceder a la electricidad por el medio que tú prefieras.
@@DobryProjekt pewnie sam widzę że dużo ludzi idzie w to ceny energi idą do góry i będą rosnąć nawet jak nam w mawiają że będzie tania to nie ma co ich słuchać ci którzy poszli w tym kierunku to mają praktycznie za darmo prąd jedni więcej drudzy mniej ale zawsze na Plus, dobra trochę się rozpisałem hehe 😅
@@DobryProjekt ja oprócz tego że Was oglądam to i komentarze czytam, lubię wymianę zdań Ale widzę że w komentarzach to jakaś i zazdrość aby innym było najgorzej, bardzo bym chciał żeby cały blok miał takie panele, ja się nie znam na tych sprawach ale ogląd was lubię i czytać komentarze tez
@@DobryProjekt Wałkuję ten temat w swojej wspólnocie w nowym budownictwie, pierwszy problem to żeby w ogóle wspólnota poddała taką możliwość montażu pod głosowanie, drugi żeby ludzie zagłosowali na tak, jest dużo przesądów i obaw, trochę taki pies ogrodnika ja nie chcę i sąsiad też niech nie ma. Mam ponad 7m balustrady od południa, weszły by 4 panele ale zgody nie ma jeszcze. Ciekawe czemu plastikowe osłony na balkony nie budzą tyle emocji.
Siema Mam na dachu 2kw system paneli slonecznych. Chcial bym dolozyc w taki sposob jak na filmie trzy panele 250w kazdy. Czy niema zadnych przeciwskazan do takiego zestawu w takim przypadku?
Mam podobny zestaw na balkonie od prawie roku. 2 moduły 350 Wp + 2 x HM-400 + DTU-Pro. Moduły mogłem brać większej mocy, ale 350 Wp idealnie się wstrzeliły z wymiarami do barierki balkonowej. Modułów nie mocowałem w pod kątem, aby nie wystawały poza obręb balkonu. Instalacji nie zgłaszałem bo produkcja idzie na autokonsumpcję (serwer). Całość montowałem na początku lipca 2022 r. i do dziś mam wyprodukowane 456 kWh - balkon od południa jak na Waszym filmie. W słoneczny dzień instalacja daje max. 520 Wp - (moduły pionowo). Moduły full black, z zewnątrz wyglądają jak zabudowa barierki a nie instalacja. Całość kosztowała mnie 2,3 k zł wraz z 4 czarnymi profilami montażowymi i resztą elementów montażowych (alu + stal A2), sam wszystko montowałem. Najwięcej instalacja daje w bezchmurne dni luty-kwiecień jak jest chłodno. W upalne dni sprawność modułów spada.
Witam Marcinie, mam pytanie jaki dobrać mikroinwerter do dwóch paneli 480Wp o 34 V I 13A i jak podłączyć do inwertera , szeregowo czy równolegle.Pozdrawiam
Hmmm a ja jestem ciekaw co sie stanie jak zaczepu paneka sie urwa i spadnie ... w najgorszym przypadku ktos ucierpi smiertenie a w najlzejszym uszkodzenia mienia ? albo co sie stanie gdy porecz nie wytrzyma albo np zapali sie jak to bywa przy instalacjach kabel ? Wiadomo kolor panelow ciemniejszy a wiec nagrzewanie ... ? to teraz taki wlasciciel do konca zycia bedzie wyplacal sie to za np uszczerbek na zdrowiu to na niedaj B. smiertelnosc to za uszkodzenie mienia? A pozar i kapanie plastiku na peitra nizej i np sfajczenie mieszkania itp ? Instalacja fajna naprwde ciekawa ale nie zaglebiajac sie na faktyczna oszczednosc wzgledem inwestycji ale z drugiej strony cos sie stanie z powyzszych i co dalej?
Rozumiem i wnoszę że kolega jest przeciwny takim instalacją? Rozumiem i szanuję kolegi stanowisko tak jak rozumiem tych, którzy zakładają instalacje pv tak jak ja. Miłego dnia ;) :)
To nie są panele z produkcji garażowej tylko renomowanych firm. Na pewno posiadają atesty bezpieczeństwa, montaż również z gwarancją więc w razie nieszczęśliwego wypadku (huragan czy pożar) właściciel mieszkania nie byłby winnym "zaniedbań" które doprowadziły do nieszczęścia. Dla świętego spokoju można dodatkowo ubezpieczyć się w jakiejś ubezpieczalni od tzw. odpowiedzialności cywilnej w tym zakresie OC.
Mocowania nie robi się z kartonu tylko ze stali nierdzewnej (czasem z alu). Obliczenie wytrzymałości uchwytów to pestka. Te zapewne mają 5 mm grubości i przy ich wymiarach możesz zapewne i samochód osobowy na jednym unieść. Sam moduł waży ok 25 kg i wisi na 2 takich uchwytach. Jak przyjdzie wichura to prędzej dach zerwie niż tą instalacje. Oczywiście widziałem moduły mocowane do barierek tzw. trytkami, ale to już kryminał. Pożar (?) - oczywiście zdarzają się, ale w większości w wyniku wad przy produkcji samych modułów (zimne luty przy diodach bocznikujących). Widziałem już kilka sztuk z wypalonymi dziurami. Kable same z siebie się nie palą, chyba że są przeciążone lub mają zwarcie w wyniku uszkodzenia izolacji. Tu masz atestowane kable dobrane przez producenta modułów i inwerterów oraz zamocowane przez nich szczelne wtyczki. Wszystko plug & play. Jedynie co instalator sam robi to podłącza do wtyczki odbierającej wyprodukowaną energię z inwerterów kabel doprowadzający tą energię do sieci domowej. Nie wiem o jakim kapiącym plastiku piszesz, o sieciowanym tworzywie bezhalogenowym powlekającym przewody czy jakiś elementach z modułów pv ? Same moduły to właściwie poza waflami krzemowymi składają się ze szkła hartowanego i ramy aluminiowej.
@@slawek_p Drogi Panie, o czym Pan pisze?? Przecież nie podano nazwy firmy. Nie podano kontaktu do instalatora. Nic nie wiadomo, czy podzespoły są faktycznie niezawodne i atestowane itd. Kilku radosnych panów rozmawia niewyraźnie, jakby byli po "kilku głębszych", coś podają, słuchałem dziesięć razy i nadal nie znam nazwy firmy, nazwy podzespołów, nawet nie dali kontaktu do siebie. Może to jest poważne a może to jakiś kabaret dla nabierania naiwniaków. Nic nie wiadomo. A Pan tu nagle raptem z wielką pewnością siebie daje jakąś gwarancję. Czy weźmie Pan na siebie odpowiedzialność finansową, gdy jak ktoś powyżej napisał, że się to oderwie i spadnie komuś na głowę? Jest Pan gotowy płacić, jeśli tak, to poproszę o kontakt, załatwimy umowę u notariusza.. A może ma Pan kontakt do tej firmy, bo pod filmem nie ma żadnego... Według mnie - choć podniesie to koszty - taka instalację powinien zakładać prawdziwy zawodowiec. Amatorszczyzna bywa niebezpieczna, wbrew Pańskim zapewnieniom. Tymczasem Pan na filmie powiada, że powinien to "zakładać szwagier". Przecież to skrajna nieodpowiedzialność. Szwagier?? Niespotykany debilizm. Tymczasem myślę o założeniu tego ustrojstwa na swoim balkonie, ale nie wiem z kim się skontaktować /może się fachman z filmu nie reklamuje w obawie przed "skarbówką"/, oferty są liczne i zapewne wiele z nich to kompletna amatorszczyzna, naciągacze i partacze.
@@b0rewlc224Doniczka ci spadnie i odpowiadasz więc nie ma to znaczenia że to panele. Panele wyglądają na atestowane, tylko że wtedy będą miały dokładnie podane jak mają być zamontowane itp. Średnio wierze ze ten montaż spełnia te wymogi ( nawet jeśli będzie się trzymał latami).
Brawo. Nie unikniesz nieuniknionego. Fotowoltaika będzie czymś normalnym jak teraz telefony komórkowe. Ceny energii wymuszają inwestowanie we własną produkcję energii elektrycznej. Pozdrawiam #DobryProjekt
Akurat tutaj bez zacienień i z pionowym ustawieniem modułów zimą może mieć zaskakująco dużo energii. Bardziej interesuje mnie jakie zakłócenia do sieci wysyła takie urządzenie i jak wygląda podnoszenie napięcia w sieci przy kolejnych podłączeniach mikroinwerterów oraz, czy jest to bezpieczne, czyli po zaniku zasilania z licznika urządzenie nie wysyła żadnego napięcia do sieci?
"normalne telefony komórkowe" to chyba sarkazm. Normalny telefon to urządzenie mobilne czyli telefon bez kabla. Można go rozbudować o wiele funkcji ale skoro możną znaleźć klientów na telefony kosztujące 8-12tys zł a nie będą szukał ozdobnych telefonów bo nie trzeba złota ani diamentów aby telefon być droższy niż ceny jakie podałem. Fotowoltaika nie służy do szpanu jak telefon a ma zarabiać. Zatem jeśli urządzenie się kupi w cenie która nie pozwoli zarobic w 20 lat to dlaczego PV miałby być powszechna? Pewnie będzie powszechna w znaczeniu że liczna, ale ty chyba sugerujesz że będzie u prawie kazdego. A liczyłeś koszty lub ewentualne zyski ? Czym innym farma, czy innym duża PV dachowa a czym innym balkonowa która ledwo co pokryje koszty opłat licznikowych za dwukierunkowy licznik.Zatem albo coś będzie montowane z sensem albo montowac będą ci co nie potrafią liczyć i złapią się na puste hasło prąd za darmo.Ludzie wiedzą że PV dobrze zrobiona już ma sens i chcą zobaczyć kogoś kto z sensem zrobił PV balkonową więc potrzeba danych a nie ogólników. W twojej wypowiedzi jest dużo prawdy ale może nie orientujesz się że za rok będą ceny godzinowe bo już spadają często do np 1,5 gr/kWh. W zależności jakie wymyśla taryfy PV może przestać być opłacalna bo produkuje prąd właśnie w południe gdy ceny potrafią być ujemne. problem w tym że przez certyfikaty za CO2 i rozmaite dotacje cena prądu i sprzętu bywa sztuczna i jeśli farm PV i wiatrowych będzie za dużo prądu to nikt nie kupi prąd i do prosumentów. Wielu prosumentów już to zrozumiało i planuje kupno banku ale banki są tak drogie ze to jeszcze pogarsza możliwość zwrotu z inwestycji.Zdajesz sobie sprawę że gdyby wiele osób zamontowało PV to napięcie w sieci tak podskoczy że im się wszystkim falowniki zablokują?
Zatem rozwój PV musi iść w parze z wykorzystaniem nadwyżek i już widać oznaki spadku zainteresowanie które sztucznie jest generowane przez dotacje. Ale ci co dzięki dotacjom załapali się na starego prosumenta dziś na rożne sposoby są zmuszani aby zerwać umowę, która była dla nich zbyt korzystna.Zatem jak na każdym dachu zobaczysz PV tzn ze ona sie opłaca. Na dziś to rzadki widok a skoczyło tak dziwki systemowi opustów z którego rzad już się wycofał. Poczytaj jak PV stała się mniej opłacalna a za rok będzie jeszcze gorzej. Na ile gorzej to nikt nie wie dlatego teraz wielkim ryzykiem jest montować aby za rok płakać Sprzęt tanieje i nie ma co gdybać co będzie za 10-20 lat Wiekszosć obecnego sprzetu trafi już na złom Zatem wszyscy popierają OZE ale bez przesady.OZE wyciągnie z naszych eriszeni setki miliardów złotych Za ratowanie planety trzeba będzie słono zapłacić Joz widać bo gdy wiele lat prąd był po ok 23 gr a z przesyłem 65 gr to teraz mimo tarczy rządowej już ceny idą na 1,37łż a formy płaca 3,40zł. To dzięki PV, karom za węgiel,wojnie itd .Jak wsparcie zabiorę to cena prądu będzie nieznana ale juz dziś ludzie rwa włosy.Jak będą elektronie atomowe to nie wiadomo czy będą chcieli je zatrzymywać aby kupować prąd od prosumentów.Czyli na dziś PV jest potrzebna ale w ciągu roku okazało się, że wiatraki produkują taniej prąd więc kto wie jaka będzie przyszłość PV
1) zimą to będzie lipa, kierunek tylko wschodni będzie przynosił korzyści. 2) koniecznie zamontuj monitoring wej/wyj przed licznikiem na wyjściu do dostawcy (Zamel/lub coś innego) 3) jakiś wersja Hoymiles HMS/ HMT? polecam openDTU i integracje z home assistantem ! Fajny monitoring, albo openDTU z wyświetlaczem.
@@DobryProjekt niezajmuje się tym na codzień, raczej użytkuje i kombinuje jak produkować jeszcze więcej energii, obserwuje kilka kanałów na yt, jestem członkiem kilku serwerów discord, gdzie amatorzy i osoby z doświadczeniem wymieniają się spostrzeżeniami i wiedzą 😉. Także taka moja natura, coś podpowiedzieć jak mam jakąś wiedzę, a że sam posiadam Hoymiles HMT to coś wiem na ten temat…
940Wp to dodatkowe 3 kW ciepełka na balustradzie, z którym klimka będzie musiała się zmierzyć, co zwiększy jej zapotrzebowanie na energię. Bez wymuszonej wentylacji, na balkon nie da się wyjść w czasie upałów.
Uważam,ze na balkonie to tylko off-grid.Z przeznaczeniem na konkretne odbiorniki.Mam u siebie panele 200 W ,aku 100Ah,i przetwornica 1000W sinus.I ten zestaw zasila mi komputer ,z telewizorem w roli monitora.I ten zestaw działa niezaleznie od energetyki.A w tym filmowym zestawie ciągle jesteś zależny od energetyki.Nie ma sieci siedzisz po ciemku.A u mnie nie ma sieci mam dalej telewizję i komputer na 10 h.
Dwa lata temu założyłem na swoim balkonie panel 50W pod kątem 35stopni i podpiąłem do banku energii na 6ciu bateriach 18650. W letnie słoneczne dni taki mini zestawik używałem do obsługi routera wifi oraz ładowania laptopa. Obecnie mam bank energii xparkle xf 150 na bateriach lifepo4. Podpięty do tego samego panelu. Mam już zakupiony panel 100w, muszę tylko przerobić wtyk z mc4 na 5.5/2.1 żeby pasował do gniazda w banku energii i mam nadzieję, że w słoneczne dni pójdzie na tym telewizor i router wifi 😊. Natomiast temat prosumencki gdy zobaczyłem ten film mnie mocno zainteresował bo jest to jednak dużo wygodniejsze, ten prezentowany system jest zrobiony pomysłowo i schludnie. Czy jesteś w stanie podać koszt założenia tego systemu lub dać namiar na pana wykonawcę ?
Mam balkon na wschód ! Święci słońce ostro latem . Święci słońce bocznie ,ale nie niemierzyłem jak długo ? Zimą jest słabe słońce Czy jest sens zakładać takie panele ?
@@11111ABX w lecie słońce od strony wschodniej mam od rana do ok. Godz. 14. Czy jest sens ? To zależy... Ja mam teraz panel 110w który ładuje powerbox xparkle xf 150. W słoneczny dzień szybko się ładuje i mogę na nim puścić router wifi i podładować laptopa. Drugi panel o mocy 50w ładuje powerboxa o małej pojemności ok 80wh i używam go do oświetlenia i muzyki w garażu. W rzeczy te zainwestowałem w sumie jakieś 1500zł i absolutnie nigdy mi się nie zwrócą no chyba, że 1kwh będzie kosztować 10zł. Mam z tego jednak jakiś fun no i w razie awarii prądu to jestem królem osiedla bo mogę mieć dalej internet/tv/laptop jakąś lampę i jeszcze podładuję telefon. Więc jeśli chcesz się tym pobawić mając świadomość, że jest to inwestycja która się nie zwróci to strona wschodnia jest ok. Jeśli natomiast chcesz, żeby rachunki za prąd zmalały a inwestycja zwróciła się po kilkunastu latach to tylko strona południowa 😉
Nie. Wyjście "aktywuje" się po pewnym czasie po wpięciu falownika do sieci. Falownik próbkuje napięcie w sieci, synchronizuje się z sinusoidą sieci i dopiero zaczyna produkcję. To tak pokrótce. Dlatego jak masz instalację przydomową i w okolicy wyłączą prąd to w domu też nie masz niestety prądu. Sytuacja się zmienia gdy masz falownik hybrydowy, ale tu już wchodzimy w banki energii.
Latem produkcja będzie mniejsza ze względu na kąt paneli, ale za to zimą stosunkowo więcej będą produkowały (nie będą zaśnieżone, ze względu na kąt), ogólnie nie będzie to mega wydajne, ale uważam, że moc zainstalowana (nominalna paneli) *0,8 to będzie realna średnioroczna produkcja z takiej instalacji oczywiście w kwh ;)
@@pawedabrowski2320 Chyba coś Ci się pomieszało, to *latem produkcja będzie większa.* Zimą jest dużo, dużo mniej słońca. Kąt paneli daje lepszy *teoretyczny* uzysk, ale w praktyce kiedy masz ponad 4 razy więcej dni słonecznych w lecie niż w zimie (a i średnia wilgotność powietrza jest mniejsza) - ta różnica w kącie padania nadrabiana z zapasem.
@@SkywalkerWroc tak, jak najbardziej, w moich rozważaniach chodziło o to,że uzysk zimą będzie stosunkowo większy niż u osób posiadających PV na dachu, i analogicznie do lata będzie on stosunkowo niższy niż u osób posiadających PV na dachu czy gruncie ;) A przy tych małych instalacjach, moim zdaniem, lepiej ustawić tak by zimą zyskać więcej, bo i tak znaczną większość zużyjemy od razu, więc dokupimy znacznie mniej ;)
Witam. Też chcę założyć paneli na balkonie (2 paneli na balustradie + 4 jako daszek nad balkonem), ale nie wiem w jaki sposób załatwić papierowo. Zarządca najpierw powiedział że nie ma problemu i mogę montować jak przejdzie uchwala. Uchwałą przeszła ale jakiś uperdliwy sąsiad zaczął kręcić afery i skarżyć się, po czym zarządca zaczął wymyślać mi utrudnienia - że mam dostać pozwolenie od Architekta miasta i załatwić kupę innych pozwoleń, a potem w ogóle powiedział że deweloper nie pozwala bo elewacją budynku jest ze styropianu i nie wolno montować paneli. Proszę o podpowiedź czy ktoś miał podobną sytuację i czy da się jakoś to załatwić jak większość sąsiadów nie mają nic przeciwko i podpisali już uchwałę bez żadnej papierologii. Z góry bardzo dziękuję
Zasilanie jest jednocześnie z sieci i paneli. Skąd wiemy że z paneli jest pobór prądu na obwody w mieszkaniu ? Szkoda że nie sprawdzileś czy licznik sieciowy się zatrzymał. Gdzieś słyszałem że mikroinwerter musi dawać nieco wyższe napięcie niż sieć. Prośba o wyjaśnienie tej kwestii u specjalistów tego tematu.
Każdy falownik jak chce wysłać coś do sieci musi dać większe napięcie niż w niej jest. Stąd na osiedlach domków z dużą ilością instalacji PV jest tzw. walka falowników. Każdy z nich podbija napięcie aby wysłać swoje aż w końcu po dojściu do (wg PN) 253V falowniki się wyłączają - teoretycznie. Niektórzy zdejmują "kaganiec" z falownika i czasami napięcie w sieci osiąga i 280V. To wpływa destrukcyjnie na nasze sprzęty domowe. Zakłady energetyczne mają liczniki z pełnym pomiarem i mogą wówczas dowalić fajną karę za takie praktyki.
@@slawek_p Ciekawe co by się działo gdyby w bloku każdy założył PV na balkonie 15 rodzin na klatkę. Może gdyby nie przeprojektowywać tylko wytwarzać na autokonsumcję bez puszczania do sieci to tego podbijania napięcia by nie było ? Widocznie jest tu spore pole do popisu dla konstruktorów falowników. To powinno być jakoś sensownie rozwiązane.
@@krzysztofc875 Widać, ze jesteś laikiem w temacie :) Nawet tesla by nie wymyślił jak pogodzić fakt że tyle osób produkuje energie a nikt jej nie chce ? Jak zmienić konstrukcje falownika aby sprzedać nadmiarową energię która przez to ze nikt jej nie chce ma ceny ujemne? Dopiero zaczęliśmy zabawę z PV a juz wielu wioskach nie ma sensu jej montować.Ci co walczą z energetyka płacą kary 500 zł za sprawdzenie napięcia
Też zastanawiam się na fotovwoltanice na moim balkonie tylko mój balkon jest mały tylko 2 mb Jaki jest koszt całości województwo Lubelskie Międzyrzec Podlaski Mój blok jest w strefie konserwatora zabytków strona poludniowa. Pobor pradu za zeszly rok 4.14 MWh
W Tychach spółdzielnia wymyśla że są za ciężkie panele i nieopłacalne że konstruktor dla każdego balkonu musi policzyć ciężary, stara wspólna instalacja więc zakazali. Niech unowocześnia instalacje a moje kwiaty ważą więcej niż elastyczne panele i to moja sprawa czy mi się ekonomicznie opłaca
Za 2900zł to cudo 10% mniej rachinki bedzie miał czyli za 2 miechy 300 ileś złoty płacił-10% czyli 30pare zł zaoszczędzi na 2 miechy. To po ilu latach ta inwestycja się zwróci a i jeszcze wymiana paneli po ilu latach?
Zabrakło najważniejszej informacji o auto konsumpcji. Czyli jak ten falownik jest podpięty pod zabezpieczenie bezpiecznikiem od salonu to czy np w kuchni ktora jest pod innym bezpiecznikiem będzie auto konsumpcja?
Witam i pozdrawiam:-) Wolnostojący dom jednorodzinny, z barierką balkonową długości ok. 9 m i wysokości 1 m, usytuowaną bezpośrednio w stronę południową. Na jak wiele (i za ile - montaż własny), mógł bym sobie w tych warunkach "pozwolić"? Czy dało by się to powiązać z instalacją trójfazową i czy miało by to sens?. Jakie są aktualne ceny paneli i niezbędnych /urządzeń towarzyszących? Będę wdzięczny za informację.
Jestem na etapie realizacji podobnego projektu. Zarząd WM wydał zgodę, instalacja będzie składała się z 4 paneli (2 na balustradzie oraz 2 na daszku nad balkonem) Całość będzie zgłoszona do enea żeby wymienili licznik. Zarządca nieruchomości dostanie wszystkie kwity żeby przeglądy uwzględniały instalację. W starszych blokach gdzie całe mieszkanie jest na 1 fazie to jest ułatwienie. Natomiast zwróćcie uwagę że w starych blokach zwykle nie ma przodu PE, więc rodzą się dodatkowe czynności żeby to wszystko miało ręce i nogi.
Witam. Też chcę założyć paneli na balkonie (2 paneli na balustradie + 4 jako daszek nad balkonem), ale nie wiem w jaki sposób załatwić papierowo. Zarządca najpierw powiedział że nie ma problemu i mogę montować jak przejdzie uchwala. Uchwałą przeszła ale jakiś uperdliwy sąsiad zaczął kręcić afery i skarżyć się, po czym zarządca zaczął wymyślać mi utrudnienia - że mam dostać pozwolenie od Architekta miasta i załatwić kupę innych pozwoleń, a potem w ogóle powiedział że deweloper nie pozwala bo elewacją budynku jest ze styropianu i nie wolno montować paneli. Proszę o podpowiedź czy ktoś miał podobną sytuację i czy da się jakoś to załatwić jak większość sąsiadów nie mają nic przeciwko i podpisali już uchwałę bez żadnej papierologii. Z góry bardzo dziękuję
@@alexjustasu1480 Ja bym montowała te dwa na balustradzie a o ewentualny daszek powalczyłabym później, najgorzej to zacząć, u nas się wypraszam już pół roku o poddanie uchwały do głosowania, wiec jakbym miała uchwałę to bym nie czekała zwłaszcza ze w lipcu ceny idą w górę. Przy okazji - u nas też jest zakaz montowania do elewacji, widziałam u sąsiadów wolnostojącą konstrukcję pod rolety rzymskie do zacienienia balkonu, więc może warto zrobić taką ramę drewnianą lub metalową stojącą na płycie balkonu i montować na niej a nie do elewacji bloku.
@@DobryProjekt Na stronie pse ceny można sprawdzić.Często są po1,5 gr/kWh albo po 2,3 gr. Za to abonament na dwukeirounkwoy licznik z roku na rok rośnie. Z pewnoscią da się wyciągnąć więcej niż 30zł rocznie ale zwrot jest kilka razy dłuzszy niz zwykłej PV
Włączenie tej instalacji bez wymienionego licznika na dłużej może powodować wzrost zapisu użycia w liczniku,chyba że energia jest konsumowana na bierząco,lepszym rozwiązaniem niz nowy prosument jest licznik detykowany do hoymiles z ustawieniem zero export,na szybko można przepiąć instalacje smart plugiem z pomiarem prądu,aplikacja hoymilesa z pomiarem Co 15 min nie jest obiektywna
No nie wiem czy taką instalację zakład energetyczny odbierze. Gdzie jest zabezpieczenie antywyspowe? Taka instalacja to może działać w off-gridzie jedynie.
Jest wbudowane. hoymiles jest wpisany w PTPiREE i jest to falownik ON-GRIDOWy, więc tu nie ma problemu. Z tego co kojarzę to sam w sobie jako OFF-GRID nie potrafi w ogóle działać (trzeba jakiś magazyn dostawić który ogarnie dla niego wyspę). Jedyny zarzut to bym miał do tego że jest wpięty prosto w gniazdko, a nie na oddzielnym obwodzie i oddzielnych zabezpieczeniach, ale o ile jakieś zbezpieczenia tam są - to w zasadzie nic się nie powinno specjalnie stać, bo w przypadku jakiegokolwiek zwarcia i tak wyleci bezpiecznik sieciowy i falownik się wyłączy. Jak ktoś nie chce zgłaszać tego do energetyki to trzeba się w DTU i jakiś smartmeter wyposażyć - hoymiles ma tryb "zero export" - wtedy ogranicza produkcję do poziomu zużycia, a instalacji do 800Wp (z tego co pamiętam) nie trzeba do Straży Pożarnej zgłaszać.
@@DobryProjekt a witam, witam. To nie moje zamiłowanie, tylko chciałem podsunąć kolejny ciekawy pomysł właścicielowi balkonu na obniżenie rachunków w tym przypadku rachunku za żywność.
@@EdmundMarks trawę sobie zerwie z trawnika pod blokiem, albo niech zagada z kosiarkowymi, dżdżownice też może sam wykopać przed blokiem. Wam mieszczuchom to wszystko pod rękę trzeba podsunąć
@@PolandRepublicOf Pod balkonem to bym nie pasł kury. Bo może sąsiad upolować ptaka. To myśliwy z ogromną wadą wzroku. Kiedyś strzelał do pługa (konnego) bo widział rogi A to tylko rączki do prowadzenia pługa
Prawda jest że musisz mieć zgodę a nawet warunki techniczna bo obciążasz konstrukcję . Ale to Polska i działa do czasu aż komuś się nie spodoba . A nie wiem czy zakłady są chętne do podłączania takich instalacji 🤔
@@marekulkowski9910 Tu jest prawie kilowat mocy więc zgłosić trzeba. Zakład raczej nie może odmówić jak wszystko jest zgodne z wymogami. Ciekawe co powie spółdzielnia, ale pewnie będzie jak piszesz, podziała tak długo jak się nikt tym nie zainteresuje :)
@@DobryProjekt niestety, to tak nie działa… Dodatkowo, zgodnie z polskim prawem (i wyrokami sądów), to co na zewnątrz barierki to część „elewacji budynku” i jako taka podlega: przeglądowi budowlanemu (min. raz w roku), przeglądowi instalacji ele. raz na 5 lat, i jak inspektor ppoż. się uprze przeglądowi ppoż. (min. raz w roku). Niestety, budynki wielolokalowe są objęte dość ścisłymi regulacjami. Dodatkowo, zarząd / zarządca odpowiada „z urzędu” w przypadku, gdy taka instalacja nie miała wymaganych przeglądów, spadła i spowodowała szkodę. SM / WM odpowiada cywilnie, zarządca karnie (niedopełnienie obowiązków). Marcinie, jeżeli chcesz propagować rób to ze świadomością ograniczeń. To tak nie działa „myk i zmieniamy prezesa”. Żyjemy w kraju, gdzie szereg rzeczy jest skodyfikowanych. Budynek wielolokalowy, dla wspólnego bezpieczeństwa mieszkańców to „nie wolność Tomku w swoim domku” (niestety, a czasem mam wrażenie, że na szczęście). Na sam koniec pozostawię kwestię estetyki elewacji - tak, to też jest skodyfikowane i może trafić na wokandę sądową. W praktyce najlepiej aby SM / WM podjęła uchwałę, w której określa warunki montażu (kolor, wymiary, ilość i sposób montażu paneli, a także warunki techniczne i sposób mocowania uzgodniony z architektem i inżynierem elektrykiem). To rozwiązanie załatwia szereg problemów (trochę przypomina to w działaniu warunki zabudowy). Jednocześnie właściciel instalacji powinien zobowiązać się do wpuszczenia do lokalu inspektorów, którzy będą dokonywali wspomnianych przeglądów (bądź powinien wykonywać je na własny koszt, a protokoły dostarczać zarządowi / zarządcy.
Pralkę czy zmywarkę ciężko będzie podpiąć pod ten system, gdyż te urządzenia są na innej fazie w tym bloku. Ale na pewno spisze się przy klimatyzacji 👍🏻
Przy tak niewielkiej mocy (należy jeszcze zmniejszyć w realu o połowę) nie pociągnie pralki ani zmywarki, ani czajnika el. (gdyby te urządzenia chcieć zasilić tylko z instalacji FV).
@@roberttata8104 Oczywiście że tak ! Należy mieć świadomość bilansów energii - PV generują średnią moc w długim okresie czasu a odbiory energii mają charakter dużych mocy ale chwilowo , bez banku jest klapa ...
Nowe liczniki montowane u prosumentów przy okazji inwestycji w domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne to nie tylko okazja do zebrania lepszych informacji o pobieranej i wprowadzanej przez nich do sieci energii. Mogą być także okazją do wprowadzenia na ich rachunki dodatkowych kosztów z tytułu tzw. energii biernej pojemnościowej. Przekonali się o tym pierwsi prosumenci z okolic Białegostoku. A może ten Pan też tego doświadczy.
@@DobryProjekt To nie takie proste, budynki wielorodzinne posiadają strefy pożarowe (pasy, oddzielenia i inne elementy budowlane) i jeżeli ktoś założy PV na takim pasie to jest odpowiedzialny za ewentualne przeniesienie pożaru dalej, dlatego też montaż PV na budynku który ma wielu właścicieli jest nieporozumieniem bo można robiąc jedno zepsuć dużo więcej. Do tego dochodzi jeszcze walory architektoniczne budynku i to że montaż takich czarnych szyb powoduje odbicia do sąsiadów a zatem oddziałuje na inne obiekty co nie powinno mieć miejsca, w zabudowie jednorodzinnej inaczej to wygląda.
Jak dla mnie nie jest to instalacja stała więc dlaczego miałby sąsiad mieć problem o to. Nie niszczę elewacji a inni zasłaniaj czym chca i nie ma z tym problemu.
Brakuje konkretów. Z kim się skontaktować, nazwa firmy, mail, adres. Cena elementów i całości. Czas wykonania, itd. A tu panowie radośnie rozmawiają i mało co można z tego zrozumieć. Jakieś nazwy trudne do zapisania, bo niewyraźnie wymawiane, po kielichu, czy jak. Nie ma pod filmem żadnej istotnej informacji. Podajcie chociaż kontakt do właściciela tego mieszkania, może za jego pomocą można by znaleźć kontakt do instalatora czy firmy.
W filmie pominięto najważniejszą i najbardziej istotną kwestię czyli ile to kosztowało łącznie oraz obliczenia po jakim czasie to się zwróci . Bez tych danych film jest bezwartościowy . . Jest hi hi ha ha , wysokie rachunki i nic więcej . Janusz pochwalił się że sobie coś zamontował . Tytuł wprowadza w błąd , wręcz wprost kłamie . Zamontowanie mikroinwertera nie spowoduje pozbycia się rachunków za prąd . Mało tego , bez prądu z sieci ten mikroinwerter nie będzie produkował prądu .
300watt No, zajebista ta kawa będzie to chyba jakiś Express napędzany siła mięśni! Pralka tez wypierze nawet na 500watach klima do tego światła zyc nie umierac jeszcze sąsiedzi skorzystaja na tych mwatach! 😅 Juz jest limit 3000tys kwh!
Najgorsze jest to że jak nie zgłosisz tej instalacji do elektrowni i nie zużyjesz tego prądu na bieżąco i zostanie wysłany on do sieci to musisz za niego zapłacić. I jeszcze jedno tak podłączysz to wszystko sam ale papiery musi wypełnić elektryk z uprawnieniami przynajmniej tak jest w PGE
Lepiej dmuchać na zimne, bo w razie pożaru, jeśli będzie od niezgłoszonej instalacji to OC nie zadziała. Będzie płacz i zgrzytanie zębów. Lepiej zgłosić i jeszcze ubezpieczyć
Todas tus palabras son mentiras. La instalación de paneles mediante MICROINVERSORES no necesita ningún profesional ni tampoco hay que hacer papeles de ningún tipo con estos MICROINVERSORES . Estas normas son las mismas en toda la Comunidad Europea. Además los MICROINVERSORES no hacen vertido a la red eléctrica. Si no sabes de lo que hablas mejor cállate
Do 800W a opłata licznikowa ciągle idzie w górę i niedawno wynosiła 17-25zł wiec zjada 1/3 zysku.Druga 1.3 zjada przesył był 19 gr a teraz jest 38 gr a pozostałe 30% zajada pionowy montaż bo tyle wynosi strata. A ty rozumiesz dlaczego ktoś namawia na coś takiego co w przybliżeniu w 90% przynosi straty? Do tego sprzęt jest ok 2 razy droższy niż zwykłą PV a są zestawy które maja kilkakrotnie zawyżoną cenę?
Przy tych dwóch panelach autokonsumpcja to jedynie tv czy lodowka, przy takim pionowym montażu to podejrzewam, że maksymalnej wydajnosci nie osiagną nawet na chwile, żeby chociaz te 800w poleciało. W lato słońce wysoko, będzie padać pod dużym kątem, wiec wydajność niska, plus duża temperatura przy balkonie co znacząco obniża wydajność produkcji. Zimą słońce nisko, mozliwe, że bardziej prostopadle do paneli, ale to zasłoni blok na przeciwko, to krótkie dni i przeważnie pochmurne, wiec przy Pana rachunkach po 150zł na miesiąc pożytek z tego bedzie niewielki lub niezauważalny. Kiedyś przy starych umowach gdy mozliwe było gromadzenie energii w depozycie do późniejszego wykorzystania w zimowym okresie jeszcze mialo by to sens, ale teraz przy roliczeniu miesięcznym i startowaniu od nowa z poczatkiem każdego miesiąca wychodzi to bardzo słabo.
2900 jest nierealne. 2 moduły 470 Wp - 1400 zł, mikroinwerter HM-800 - 980 zł, kontroler DTU - 900 zł, 4 uchwyty balkonowe - 320 zł co daje nam 3600 zł bez montażu. Za montaż też kilka stówek i już mamy 4 k zł. .
nie jestem przekonany do takiego rodzaju podłączenia, wtyk w gniazdko, bo zakładając że wywali bezpieczniki w skrzynce będzie dalej prąd z inwentera, moim zdaniem optymalnie jak by była to instalacja która nie jest podłączana do istniejącej tylko odseparowana, może dla zachowania ciągłości ładująca jakiś akumulator.
to ma jakikolwiek sens przy usytuowaniu balkonu na południe lub południowy zachód choć i nawet wtedy z ekonomicznego punku widzenia inwestycja w lokalu usytuowanym w bloku mieszkalnym stoi pod dużym znakiem zapytania.
Mam pytanie do tych,którzy tak chętnie zakładają fotowoltaikę gdzie będą ją utylizować i jaki ma ona tak naprawdę wpływ na środowisko ?Wszyscy pieją z zachwytu,tak jak kiedyś z eternitu ,teraz z kuchenek mikrofalowych, czy też płyt indukcyjnych nie mając tak naprawdę wiedzy o szkodliwości tych produktów
Moim zdaniem to nie oplacalne raczej traktować jako ciekawostkę. Ja zmieniłem na taryfę G12w i płace 100 zł na miesiąc. Oczywiście to wymaga wewnej dyscypliny czasowej żeby większe urządzenia włączać w odpowiednich godzinach. Ale przy 4 osobowej rodzinie uważam za dobry wynik.
Jakby ludzie się nie zgodzili, na jakieś "pseudo rząd dał 2000 kWh", to by nie było żadnych limitów, a tak to teraz będziecie na koniec roku płakać. Ktoś się kogoś pytał o jakiś limit czy ktoś chce ? Rząd nie dał tylko narzucił limit, a teraz płaczcie.
Strasznie dużo hejtu w tych komentarzach. Więc ja wyprzedzę trochę tych niedowiarków i odpowiem na niektóre pytania. TAK - kury nadal będą znosić jajka, jak przed założeniem paneli, i żółtko nie będzie się rozlewać. NIE - żarówki led nie będą się bardziej spalać, a mleko nie będzie kwaśniało w lodówce. NIE - nie spalą Was na stosie, gdy osłonę balkonu zrobicie z paneli, zamiast z czarnej dykty. NIE - to nieprawda, że po założeniu paneli krowy dają mniej mleka. NIE - to nieprawda, że jak założycie panele, to przyjdzie po Was diabeł, albo Baba Jaga. Myślę, że rozwiałem Wasze wątpliwości. Mam panele od jakiegoś czasu, i założyłem kilka instalacji, jako "dyżurny szwagier", i nikt na razie nie narzeka. Pozdrawiam 😀🍀👍
Świetnie, że powstał ten materiał. Świadomość w społeczeństwie rośnie. Jak 2 lata temu pokazałem taki pomysł instalacji balkonowej to wszyscy patrzyli na mnie jak na... ;) Osobiście "walczyłem" 1.5 roku o zgody na montaż instalacji. Dowiadywałem się w ZE jakie warunki trzeba spełnić żeby założyć instalację. Po złożeniu całej papierologii instalacja ruszyła po 2 tygodniach-z wymiana licznika oczywiście. Instalacja pracuje od października. Wiemy jaka była pogoda od początku roku więc nie oczekiwałem cudów. Maj wyszedł z nadwyżka - uważam to za sukces. W Polsce jest to traktowane jako nowość, zaś w Niemczech takie instalacje maja już 10-15 lat. Co do spraw technicznych - instalacje taka można wpiąć w gniazdko do 800w. Więc jak najbardziej polecam Hoymiles hm 800. W przypadku tego Pana (szacun, że zdecydował się na instalację) 3 panele będą dawały radę. Istnieje również grupa na FB - fotowoltaikabalkonowa -polecam. Świetna robota Dobry Projekt 💪 Pozdrawiam.
Jaką wielkość ma kolegi instalacja ? I jeszcze jedno, czy były awarie ? Dziękuję za merytoryczny komentarz;)
Hm 700 , moc 735w, do tego open dtu. Do tej pory żadnych awarii 🙂
@@DobryProjekt Jaka jest cena tej instalacji?
@@strzelecpl obstawiam, że kolega posiada teraz najładniejszy balkon na osiedlu
Czas poświęcony na oglądanie tego kanału jest najlepszą inwestycją👏👏👏
Bardzo dziękuję za taki miły komentarz
Super..cieszy mnie to bardzo.
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego wieczoru
@@DobryProjekt dziękuję na wzajem.
Też se takie zamontuje sam 😀
Pozdrawiamy 😊
Super pomysł, powożenia i czekam na relację jak wyszło
SUPER sprawa, ale wlasnie problem powstaje kiedy mieszka sie w bloku! Gdybym dostala pozwolenie od zarzadu, to jutro zapraszam ekipe! 😀 proponuje tez latte ...nawet trzy😃 i jeszcze dodaje "punczka" i "szneke" 😄 Pozdrawiam.
Aż strach pomyśleć czym jeszcze jesteś gotowa ekipę instalatorów ugościć;)
@@TheYouDejmien ...hahaha...jesli Ci straszno to wiecej nie mysl :) wez zimny prysznic :)
@@urszulakarasingi2241 Nie jest. Też jestem instalatorem:):):):D
Debes hacer una instalación no permanente. Y debes comunicarlo así. Unos días al año debes sacarlos. Recuerda si en tu comunidad hay aparatos de aire acondicionado en los balcones o en la fachada, entonces automáticamente tu tienes derecho a poner placas. Además la energía eléctrica es un bien de primera necesidad y nadie puede impedirte acceder a la electricidad por el medio que tú prefieras.
@@JoSe-wp1gz I jesteś tego pewien na bazie Polskich przepisów, czy to rada "na logikę"?
Dzień dobry super odcinek pozdrawiam 😊
Serio podobał się? Właśnie się zastanawiałem czy to kogoś może zainteresować?
@@DobryProjekt pewnie sam widzę że dużo ludzi idzie w to ceny energi idą do góry i będą rosnąć nawet jak nam w mawiają że będzie tania to nie ma co ich słuchać ci którzy poszli w tym kierunku to mają praktycznie za darmo prąd jedni więcej drudzy mniej ale zawsze na Plus, dobra trochę się rozpisałem hehe 😅
Dziękuję za kilka słów wiecej, miło:) Dokładnie tak;) 😊
@@DobryProjekt ja oprócz tego że Was oglądam to i komentarze czytam, lubię wymianę zdań Ale widzę że w komentarzach to jakaś i zazdrość aby innym było najgorzej, bardzo bym chciał żeby cały blok miał takie panele, ja się nie znam na tych sprawach ale ogląd was lubię i czytać komentarze tez
@@DobryProjekt Wałkuję ten temat w swojej wspólnocie w nowym budownictwie, pierwszy problem to żeby w ogóle wspólnota poddała taką możliwość montażu pod głosowanie, drugi żeby ludzie zagłosowali na tak, jest dużo przesądów i obaw, trochę taki pies ogrodnika ja nie chcę i sąsiad też niech nie ma. Mam ponad 7m balustrady od południa, weszły by 4 panele ale zgody nie ma jeszcze. Ciekawe czemu plastikowe osłony na balkony nie budzą tyle emocji.
Siema
Mam na dachu 2kw system paneli slonecznych.
Chcial bym dolozyc w taki sposob jak na filmie trzy panele 250w kazdy.
Czy niema zadnych przeciwskazan do takiego zestawu w takim przypadku?
Mam podobny zestaw na balkonie od prawie roku. 2 moduły 350 Wp + 2 x HM-400 + DTU-Pro.
Moduły mogłem brać większej mocy, ale 350 Wp idealnie się wstrzeliły z wymiarami do barierki balkonowej. Modułów nie mocowałem w pod kątem, aby nie wystawały poza obręb balkonu. Instalacji nie zgłaszałem bo produkcja idzie na autokonsumpcję (serwer). Całość montowałem na początku lipca 2022 r. i do dziś mam wyprodukowane 456 kWh - balkon od południa jak na Waszym filmie. W słoneczny dzień instalacja daje max. 520 Wp - (moduły pionowo). Moduły full black, z zewnątrz wyglądają jak zabudowa barierki a nie instalacja. Całość kosztowała mnie 2,3 k zł wraz z 4 czarnymi profilami montażowymi i resztą elementów montażowych (alu + stal A2), sam wszystko montowałem. Najwięcej instalacja daje w bezchmurne dni luty-kwiecień jak jest chłodno. W upalne dni sprawność modułów spada.
Bardzo dziękuję za obszerny komentarz:) Awarie ? Choć znam odpowiedź potrzebuję potwierdzenia dla innych czytających komentarze ;) 😉
Jaki koszt tego wyszedł u ciebie?? Chodzi mi o montaż i koszt osprzętu
@@turbosaho1 Przeczytałeś co napisałem ? Całość kosztowała mnie 2,3 k zł a montowałem sam.
@@DobryProjekt Jak na razie działa bezawaryjnie.
Jakieś wojny z administracją?
Witam Marcinie, mam pytanie jaki dobrać mikroinwerter do dwóch paneli 480Wp o 34 V I 13A i jak podłączyć do inwertera , szeregowo czy równolegle.Pozdrawiam
Super😊
Hmmm a ja jestem ciekaw co sie stanie jak zaczepu paneka sie urwa i spadnie ... w najgorszym przypadku ktos ucierpi smiertenie a w najlzejszym uszkodzenia mienia ? albo co sie stanie gdy porecz nie wytrzyma albo np zapali sie jak to bywa przy instalacjach kabel ? Wiadomo kolor panelow ciemniejszy a wiec nagrzewanie ... ? to teraz taki wlasciciel do konca zycia bedzie wyplacal sie to za np uszczerbek na zdrowiu to na niedaj B. smiertelnosc to za uszkodzenie mienia? A pozar i kapanie plastiku na peitra nizej i np sfajczenie mieszkania itp ?
Instalacja fajna naprwde ciekawa ale nie zaglebiajac sie na faktyczna oszczednosc wzgledem inwestycji ale z drugiej strony cos sie stanie z powyzszych i co dalej?
Rozumiem i wnoszę że kolega jest przeciwny takim instalacją? Rozumiem i szanuję kolegi stanowisko tak jak rozumiem tych, którzy zakładają instalacje pv tak jak ja. Miłego dnia ;) :)
To nie są panele z produkcji garażowej tylko renomowanych firm. Na pewno posiadają atesty bezpieczeństwa, montaż również z gwarancją więc w razie nieszczęśliwego wypadku (huragan czy pożar) właściciel mieszkania nie byłby winnym "zaniedbań" które doprowadziły do nieszczęścia.
Dla świętego spokoju można dodatkowo ubezpieczyć się w jakiejś ubezpieczalni od tzw. odpowiedzialności cywilnej w tym zakresie OC.
Mocowania nie robi się z kartonu tylko ze stali nierdzewnej (czasem z alu). Obliczenie wytrzymałości uchwytów to pestka. Te zapewne mają 5 mm grubości i przy ich wymiarach możesz zapewne i samochód osobowy na jednym unieść. Sam moduł waży ok 25 kg i wisi na 2 takich uchwytach. Jak przyjdzie wichura to prędzej dach zerwie niż tą instalacje. Oczywiście widziałem moduły mocowane do barierek tzw. trytkami, ale to już kryminał.
Pożar (?) - oczywiście zdarzają się, ale w większości w wyniku wad przy produkcji samych modułów (zimne luty przy diodach bocznikujących). Widziałem już kilka sztuk z wypalonymi dziurami.
Kable same z siebie się nie palą, chyba że są przeciążone lub mają zwarcie w wyniku uszkodzenia izolacji. Tu masz atestowane kable dobrane przez producenta modułów i inwerterów oraz zamocowane przez nich szczelne wtyczki. Wszystko plug & play. Jedynie co instalator sam robi to podłącza do wtyczki odbierającej wyprodukowaną energię z inwerterów kabel doprowadzający tą energię do sieci domowej.
Nie wiem o jakim kapiącym plastiku piszesz, o sieciowanym tworzywie bezhalogenowym powlekającym przewody czy jakiś elementach z modułów pv ? Same moduły to właściwie poza waflami krzemowymi składają się ze szkła hartowanego i ramy aluminiowej.
@@slawek_p Drogi Panie, o czym Pan pisze?? Przecież nie podano nazwy firmy. Nie podano kontaktu do instalatora. Nic nie wiadomo, czy podzespoły są faktycznie niezawodne i atestowane itd. Kilku radosnych panów rozmawia niewyraźnie, jakby byli po "kilku głębszych", coś podają, słuchałem dziesięć razy i nadal nie znam nazwy firmy, nazwy podzespołów, nawet nie dali kontaktu do siebie. Może to jest poważne a może to jakiś kabaret dla nabierania naiwniaków. Nic nie wiadomo. A Pan tu nagle raptem z wielką pewnością siebie daje jakąś gwarancję. Czy weźmie Pan na siebie odpowiedzialność finansową, gdy jak ktoś powyżej napisał, że się to oderwie i spadnie komuś na głowę? Jest Pan gotowy płacić, jeśli tak, to poproszę o kontakt, załatwimy umowę u notariusza.. A może ma Pan kontakt do tej firmy, bo pod filmem nie ma żadnego... Według mnie - choć podniesie to koszty - taka instalację powinien zakładać prawdziwy zawodowiec. Amatorszczyzna bywa niebezpieczna, wbrew Pańskim zapewnieniom. Tymczasem Pan na filmie powiada, że powinien to "zakładać szwagier". Przecież to skrajna nieodpowiedzialność. Szwagier?? Niespotykany debilizm. Tymczasem myślę o założeniu tego ustrojstwa na swoim balkonie, ale nie wiem z kim się skontaktować /może się fachman z filmu nie reklamuje w obawie przed "skarbówką"/, oferty są liczne i zapewne wiele z nich to kompletna amatorszczyzna, naciągacze i partacze.
@@b0rewlc224Doniczka ci spadnie i odpowiadasz więc nie ma to znaczenia że to panele. Panele wyglądają na atestowane, tylko że wtedy będą miały dokładnie podane jak mają być zamontowane itp. Średnio wierze ze ten montaż spełnia te wymogi ( nawet jeśli będzie się trzymał latami).
Można zamontować taki panel za szybą balkonową?
Brawo. Nie unikniesz nieuniknionego. Fotowoltaika będzie czymś normalnym jak teraz telefony komórkowe. Ceny energii wymuszają inwestowanie we własną produkcję energii elektrycznej. Pozdrawiam #DobryProjekt
Bardzo dziękuję za te miłe oznaczenie, bardzo dziękuję;) :) 😀
Kolega od dawna w temacie pv ?
Akurat tutaj bez zacienień i z pionowym ustawieniem modułów zimą może mieć zaskakująco dużo energii. Bardziej interesuje mnie jakie zakłócenia do sieci wysyła takie urządzenie i jak wygląda podnoszenie napięcia w sieci przy kolejnych podłączeniach mikroinwerterów oraz, czy jest to bezpieczne, czyli po zaniku zasilania z licznika urządzenie nie wysyła żadnego napięcia do sieci?
"normalne telefony komórkowe" to chyba sarkazm.
Normalny telefon to urządzenie mobilne czyli telefon bez kabla.
Można go rozbudować o wiele funkcji ale skoro możną znaleźć klientów na telefony kosztujące 8-12tys zł a nie będą szukał ozdobnych telefonów bo nie trzeba złota ani diamentów aby telefon być droższy niż ceny jakie podałem. Fotowoltaika nie służy do szpanu jak telefon a ma zarabiać. Zatem jeśli urządzenie się kupi w cenie która nie pozwoli zarobic w 20 lat to dlaczego PV miałby być powszechna?
Pewnie będzie powszechna w znaczeniu że liczna, ale ty chyba sugerujesz że będzie u prawie kazdego. A liczyłeś koszty lub ewentualne zyski ? Czym innym farma, czy innym duża PV dachowa a czym innym balkonowa która ledwo co pokryje koszty opłat licznikowych za dwukierunkowy licznik.Zatem albo coś będzie montowane z sensem albo montowac będą ci co nie potrafią liczyć i złapią się na puste hasło prąd za darmo.Ludzie wiedzą że PV dobrze zrobiona już ma sens i chcą zobaczyć kogoś kto z sensem zrobił PV balkonową więc potrzeba danych a nie ogólników.
W twojej wypowiedzi jest dużo prawdy ale może nie orientujesz się że za rok będą ceny godzinowe bo już spadają często do np 1,5 gr/kWh. W zależności jakie wymyśla taryfy PV może przestać być opłacalna bo produkuje prąd właśnie w południe gdy ceny potrafią być ujemne. problem w tym że przez certyfikaty za CO2 i rozmaite dotacje cena prądu i sprzętu bywa sztuczna i jeśli farm PV i wiatrowych będzie za dużo prądu to nikt nie kupi prąd i do prosumentów. Wielu prosumentów już to zrozumiało i planuje kupno banku ale banki są tak drogie ze to jeszcze pogarsza możliwość zwrotu z inwestycji.Zdajesz sobie sprawę że gdyby wiele osób zamontowało PV to napięcie w sieci tak podskoczy że im się wszystkim falowniki zablokują?
Zatem rozwój PV musi iść w parze z wykorzystaniem nadwyżek i już widać oznaki spadku zainteresowanie które sztucznie jest generowane przez dotacje.
Ale ci co dzięki dotacjom załapali się na starego prosumenta dziś na rożne sposoby są zmuszani aby zerwać umowę, która była dla nich zbyt korzystna.Zatem jak na każdym dachu zobaczysz PV tzn ze ona sie opłaca. Na dziś to rzadki widok a skoczyło tak dziwki systemowi opustów z którego rzad już się wycofał.
Poczytaj jak PV stała się mniej opłacalna a za rok będzie jeszcze gorzej.
Na ile gorzej to nikt nie wie dlatego teraz wielkim ryzykiem jest montować aby za rok płakać
Sprzęt tanieje i nie ma co gdybać co będzie za 10-20 lat
Wiekszosć obecnego sprzetu trafi już na złom
Zatem wszyscy popierają OZE ale bez przesady.OZE wyciągnie z naszych eriszeni setki miliardów złotych Za ratowanie planety trzeba będzie słono zapłacić Joz widać bo gdy wiele lat prąd był po ok 23 gr a z przesyłem 65 gr to teraz mimo tarczy rządowej już ceny idą na 1,37łż a formy płaca 3,40zł. To dzięki PV, karom za węgiel,wojnie itd .Jak wsparcie zabiorę to cena prądu będzie nieznana ale juz dziś ludzie rwa włosy.Jak będą elektronie atomowe to nie wiadomo czy będą chcieli je zatrzymywać aby kupować prąd od prosumentów.Czyli na dziś PV jest potrzebna ale w ciągu roku okazało się, że wiatraki produkują taniej prąd więc kto wie jaka będzie przyszłość PV
1) zimą to będzie lipa, kierunek tylko wschodni będzie przynosił korzyści.
2) koniecznie zamontuj monitoring wej/wyj przed licznikiem na wyjściu do dostawcy (Zamel/lub coś innego)
3) jakiś wersja Hoymiles HMS/ HMT? polecam openDTU i integracje z home assistantem ! Fajny monitoring, albo openDTU z wyświetlaczem.
Kolega z branży oze ? Dość precyzyjna wypowiedź:)
@@DobryProjekt niezajmuje się tym na codzień, raczej użytkuje i kombinuje jak produkować jeszcze więcej energii, obserwuje kilka kanałów na yt, jestem członkiem kilku serwerów discord, gdzie amatorzy i osoby z doświadczeniem wymieniają się spostrzeżeniami i wiedzą 😉.
Także taka moja natura, coś podpowiedzieć jak mam jakąś wiedzę, a że sam posiadam Hoymiles HMT to coś wiem na ten temat…
Do openDTU trzeba mieć internet? Chodzi mi, że dom bez wifi i jakoś podglądać produkcję. ;)
@@marcin-_ nie, działa lokalnie przez wifi
@@heroicpl A jakbym miał w telefonie hot-spot? Raz na miesiąc podchodził i sprawdzał produkcję? Czy do mikroinwerterDTU też potrzeba wifi?
Super gdyby ten pan zgodził się na odwiedziny za rok. Ciekawe ile mu wyprodukuje? Jak to jest zimą? Pzdr 👋
Już się zapowiedziałem za kilka mc... powiedział, że wpuści;) Pozdrawiam serdecznie kolegę
940Wp to dodatkowe 3 kW ciepełka na balustradzie, z którym klimka będzie musiała się zmierzyć, co zwiększy jej zapotrzebowanie na energię. Bez wymuszonej wentylacji, na balkon nie da się wyjść w czasie upałów.
Pytanie czy licznik musi być inny aby podpiąć prąd z paneli do kontaktu ?
Dokładnie, mam to samo pytanie
Uważam,ze na balkonie to tylko off-grid.Z przeznaczeniem na konkretne odbiorniki.Mam u siebie panele 200 W ,aku 100Ah,i przetwornica 1000W sinus.I ten zestaw zasila mi komputer ,z telewizorem w roli monitora.I ten zestaw działa niezaleznie od energetyki.A w tym filmowym zestawie ciągle jesteś zależny od energetyki.Nie ma sieci siedzisz po ciemku.A u mnie nie ma sieci mam dalej telewizję i komputer na 10 h.
Witam chce coś takiego założyć jakiś kontakt do Pana proszę jeśli można
ciekawe jak długo, bo za chwilę bedziesz miał 8h później 5 później 3 i koniec akumulatora, bzdurne gadanie
Dwa lata temu założyłem na swoim balkonie panel 50W pod kątem 35stopni i podpiąłem do banku energii na 6ciu bateriach 18650. W letnie słoneczne dni taki mini zestawik używałem do obsługi routera wifi oraz ładowania laptopa. Obecnie mam bank energii xparkle xf 150 na bateriach lifepo4. Podpięty do tego samego panelu. Mam już zakupiony panel 100w, muszę tylko przerobić wtyk z mc4 na 5.5/2.1 żeby pasował do gniazda w banku energii i mam nadzieję, że w słoneczne dni pójdzie na tym telewizor i router wifi 😊. Natomiast temat prosumencki gdy zobaczyłem ten film mnie mocno zainteresował bo jest to jednak dużo wygodniejsze, ten prezentowany system jest zrobiony pomysłowo i schludnie. Czy jesteś w stanie podać koszt założenia tego systemu lub dać namiar na pana wykonawcę ?
Mam balkon na wschód ! Święci słońce ostro latem . Święci słońce bocznie ,ale nie niemierzyłem jak długo ? Zimą jest słabe słońce Czy jest sens zakładać takie panele ?
Instalaciones tan sencillas es mejor hacerlas uno mismo
@@11111ABX w lecie słońce od strony wschodniej mam od rana do ok. Godz. 14. Czy jest sens ? To zależy... Ja mam teraz panel 110w który ładuje powerbox xparkle xf 150. W słoneczny dzień szybko się ładuje i mogę na nim puścić router wifi i podładować laptopa. Drugi panel o mocy 50w ładuje powerboxa o małej pojemności ok 80wh i używam go do oświetlenia i muzyki w garażu. W rzeczy te zainwestowałem w sumie jakieś 1500zł i absolutnie nigdy mi się nie zwrócą no chyba, że 1kwh będzie kosztować 10zł. Mam z tego jednak jakiś fun no i w razie awarii prądu to jestem królem osiedla bo mogę mieć dalej internet/tv/laptop jakąś lampę i jeszcze podładuję telefon. Więc jeśli chcesz się tym pobawić mając świadomość, że jest to inwestycja która się nie zwróci to strona wschodnia jest ok. Jeśli natomiast chcesz, żeby rachunki za prąd zmalały a inwestycja zwróciła się po kilkunastu latach to tylko strona południowa 😉
A co nadzór architektoniczny w kwestii ingerencji w estetykę elewacji?
Trzeba się ich zapytać:)
Witam szukam takiej firmy z województwa mazowieckiego (Wolomin)
Jaki jest koszt tego co zrobiliście.
Widzę że tajemnica
A tak mozna zamontowac pv sąsiadowi pod oknem??😊
Czy na bolcach wtyczki jest napiecie, gdy wtyczka nie jest wpięta?
Super pytanie :) Czekamy na odpowiedź
Nie. Wyjście "aktywuje" się po pewnym czasie po wpięciu falownika do sieci. Falownik próbkuje napięcie w sieci, synchronizuje się z sinusoidą sieci i dopiero zaczyna produkcję. To tak pokrótce.
Dlatego jak masz instalację przydomową i w okolicy wyłączą prąd to w domu też nie masz niestety prądu.
Sytuacja się zmienia gdy masz falownik hybrydowy, ale tu już wchodzimy w banki energii.
@@slawek_p dziękuję za odpowiedź.
Trochę bym się bał takiej wtyczki z mozliwym napięciem na bolcach 🙂
Ps. Fajnie to zrobiliście 😊 ciekawy pomysł
Ile obstawiacie statystycznie zostanie wyprodukowane prądu rocznie? Pytanie do praktyków.
Latem produkcja będzie mniejsza ze względu na kąt paneli, ale za to zimą stosunkowo więcej będą produkowały (nie będą zaśnieżone, ze względu na kąt), ogólnie nie będzie to mega wydajne, ale uważam, że moc zainstalowana (nominalna paneli) *0,8 to będzie realna średnioroczna produkcja z takiej instalacji oczywiście w kwh ;)
Dziękuję za pytanie i opowiedz. Biorąc pod uwagę ilość komentarzy, temat jest na topie :)
@@pawedabrowski2320 Chyba coś Ci się pomieszało, to *latem produkcja będzie większa.* Zimą jest dużo, dużo mniej słońca. Kąt paneli daje lepszy *teoretyczny* uzysk, ale w praktyce kiedy masz ponad 4 razy więcej dni słonecznych w lecie niż w zimie (a i średnia wilgotność powietrza jest mniejsza) - ta różnica w kącie padania nadrabiana z zapasem.
@@SkywalkerWroc tak, jak najbardziej, w moich rozważaniach chodziło o to,że uzysk zimą będzie stosunkowo większy niż u osób posiadających PV na dachu, i analogicznie do lata będzie on stosunkowo niższy niż u osób posiadających PV na dachu czy gruncie ;)
A przy tych małych instalacjach, moim zdaniem, lepiej ustawić tak by zimą zyskać więcej, bo i tak znaczną większość zużyjemy od razu, więc dokupimy znacznie mniej ;)
@@pawedabrowski2320 Optymista. Na samym kącie jest strata 30%. Reszta na orientacji
Dlaczego panele nie zostały zamontowane pod kątem ?
Aby nie zalegał śnieg i zanieczyszczenia.
Zimą lepiej jak są w pionie
Ciekawy temat ja mam pytanie od czego zależy że na przykład na moim nie można takich rzeczy robić bo osiedlem rządzi spółdzielnia
Kolego on radzą bo ktoś na to pozwala ;) Czyż nie ?
Si alguien tiene aire acondicionado en balcón o fachada, entonces tú también puedes poner paneles solares
Witam. Też chcę założyć paneli na balkonie (2 paneli na balustradie + 4 jako daszek nad balkonem), ale nie wiem w jaki sposób załatwić papierowo. Zarządca najpierw powiedział że nie ma problemu i mogę montować jak przejdzie uchwala. Uchwałą przeszła ale jakiś uperdliwy sąsiad zaczął kręcić afery i skarżyć się, po czym zarządca zaczął wymyślać mi utrudnienia - że mam dostać pozwolenie od Architekta miasta i załatwić kupę innych pozwoleń, a potem w ogóle powiedział że deweloper nie pozwala bo elewacją budynku jest ze styropianu i nie wolno montować paneli. Proszę o podpowiedź czy ktoś miał podobną sytuację i czy da się jakoś to załatwić jak większość sąsiadów nie mają nic przeciwko i podpisali już uchwałę bez żadnej papierologii. Z góry bardzo dziękuję
Proponuję solidarnie założyć wszystkim, przekonać wspólnotę, większość decyduje
żeby nie było za słodko, na tego kolegę co jechał 20 minut "na sygnale" nakładam mandat. Kara wynosi 3 dni bez latte
A jakie panele na działke ?
Wszystko zależy od tego ile kolega ma miejsca
Zasilanie jest jednocześnie z sieci i paneli. Skąd wiemy że z paneli jest pobór prądu na obwody w mieszkaniu ? Szkoda że nie sprawdzileś czy licznik sieciowy się zatrzymał. Gdzieś słyszałem że mikroinwerter musi dawać nieco wyższe napięcie niż sieć. Prośba o wyjaśnienie tej kwestii u specjalistów tego tematu.
Założyć licznik taki poglądowy od chińczyka przed gniazdkiem i wiemy ile podał, mamy kontrolę;)
Każdy falownik jak chce wysłać coś do sieci musi dać większe napięcie niż w niej jest. Stąd na osiedlach domków z dużą ilością instalacji PV jest tzw. walka falowników. Każdy z nich podbija napięcie aby wysłać swoje aż w końcu po dojściu do (wg PN) 253V falowniki się wyłączają - teoretycznie. Niektórzy zdejmują "kaganiec" z falownika i czasami napięcie w sieci osiąga i 280V. To wpływa destrukcyjnie na nasze sprzęty domowe. Zakłady energetyczne mają liczniki z pełnym pomiarem i mogą wówczas dowalić fajną karę za takie praktyki.
@@slawek_p Ciekawe co by się działo gdyby w bloku każdy założył PV na balkonie 15 rodzin na klatkę. Może gdyby nie przeprojektowywać tylko wytwarzać na autokonsumcję bez puszczania do sieci to tego podbijania napięcia by nie było ? Widocznie jest tu spore pole do popisu dla konstruktorów falowników. To powinno być jakoś sensownie rozwiązane.
@@krzysztofc875 Widać, ze jesteś laikiem w temacie :) Nawet tesla by nie wymyślił jak pogodzić fakt że tyle osób produkuje energie a nikt jej nie chce ?
Jak zmienić konstrukcje falownika aby sprzedać nadmiarową energię która przez to ze nikt jej nie chce ma ceny ujemne?
Dopiero zaczęliśmy zabawę z PV a juz wielu wioskach nie ma sensu jej montować.Ci co walczą z energetyka płacą kary 500 zł za sprawdzenie napięcia
@@slawek_pSkrajny przypadek to odłączenie od sieci i brak możliwości ponownego podłączenia. Wtedy jest konkretny problem.
Skąd ta fotka z miniaturki filmu?
Jaka duża może być ta instalacja i czy wymiana licznika jest platna
Super pytania, może poczekamy na wypowiedź kolegów, sam jestem ciekawy, co odpiszą;)
800W i opłata za licznik podwójna czyli zje ok 1/3 produkcji
Też zastanawiam się na fotovwoltanice na moim balkonie tylko mój balkon jest mały tylko 2 mb Jaki jest koszt całości województwo Lubelskie Międzyrzec Podlaski
Mój blok jest w strefie konserwatora zabytków strona poludniowa.
Pobor pradu za zeszly rok 4.14 MWh
To u kolegi prawie wszystko na prąd?
@@DobryProjekt Wszystko bojler pralka cala reszta AGD i RTV jedynie płyta grzewcza na gaz centralne z sieci CO 😟
Pan wylaczy bojler
@@archieskwarczewski4704 To mam wodę grzać do kąpieli w beczce na balkonie dobrze że jest z południowej strony 🤪😉😁😱
Jak wygląda sprawa instalowania paneli na balkonie?
Czy trzeba mieć zgodę spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty?
Trzeba pytać u siebie w zarządzie lub zakładać i przekonać sąsiadów
W Tychach spółdzielnia wymyśla że są za ciężkie panele i nieopłacalne że konstruktor dla każdego balkonu musi policzyć ciężary, stara wspólna instalacja więc zakazali. Niech unowocześnia instalacje a moje kwiaty ważą więcej niż elastyczne panele i to moja sprawa czy mi się ekonomicznie opłaca
Si hay aparatos de aire acondicionado entonces tú también puedes poner paneles
Miałeś kontrolę?
fajnie tylko gdzie znależć porządna firmę
Trzeba szukać:)
Ile kosztuje materiał na to wszystko?
Pod filmem jest link tam udzielą informacji
Za 2900zł to cudo 10% mniej rachinki bedzie miał czyli za 2 miechy 300 ileś złoty płacił-10% czyli 30pare zł zaoszczędzi na 2 miechy. To po ilu latach ta inwestycja się zwróci a i jeszcze wymiana paneli po ilu latach?
Ile kosztuje wymiana licznika na 2 kierunkowy?
nic nie kosztuje
Kupiłem na allegro spółdzielnia nie wyraża zgody co zrobić
Zabrakło najważniejszej informacji o auto konsumpcji. Czyli jak ten falownik jest podpięty pod zabezpieczenie bezpiecznikiem od salonu to czy np w kuchni ktora jest pod innym bezpiecznikiem będzie auto konsumpcja?
Witam i pozdrawiam:-) Wolnostojący dom jednorodzinny, z barierką balkonową długości ok. 9 m i wysokości 1 m, usytuowaną bezpośrednio w stronę południową. Na jak wiele (i za ile - montaż własny), mógł bym sobie w tych warunkach "pozwolić"? Czy dało by się to powiązać z instalacją trójfazową i czy miało by to sens?. Jakie są aktualne ceny paneli i niezbędnych /urządzeń towarzyszących? Będę wdzięczny za informację.
Jestem na etapie realizacji podobnego projektu. Zarząd WM wydał zgodę, instalacja będzie składała się z 4 paneli (2 na balustradzie oraz 2 na daszku nad balkonem)
Całość będzie zgłoszona do enea żeby wymienili licznik.
Zarządca nieruchomości dostanie wszystkie kwity żeby przeglądy uwzględniały instalację. W starszych blokach gdzie całe mieszkanie jest na 1 fazie to jest ułatwienie. Natomiast zwróćcie uwagę że w starych blokach zwykle nie ma przodu PE, więc rodzą się dodatkowe czynności żeby to wszystko miało ręce i nogi.
Dziękuję za wskazówki;)
Witam. Też chcę założyć paneli na balkonie (2 paneli na balustradie + 4 jako daszek nad balkonem), ale nie wiem w jaki sposób załatwić papierowo. Zarządca najpierw powiedział że nie ma problemu i mogę montować jak przejdzie uchwala. Uchwałą przeszła ale jakiś uperdliwy sąsiad zaczął kręcić afery i skarżyć się, po czym zarządca zaczął wymyślać mi utrudnienia - że mam dostać pozwolenie od Architekta miasta i załatwić kupę innych pozwoleń, a potem w ogóle powiedział że deweloper nie pozwala bo elewacją budynku jest ze styropianu i nie wolno montować paneli. Proszę o podpowiedź czy ktoś miał podobną sytuację i czy da się jakoś to załatwić jak większość sąsiadów nie mają nic przeciwko i podpisali już uchwałę bez żadnej papierologii. Z góry bardzo dziękuję
@@alexjustasu1480 Ja bym montowała te dwa na balustradzie a o ewentualny daszek powalczyłabym później, najgorzej to zacząć, u nas się wypraszam już pół roku o poddanie uchwały do głosowania, wiec jakbym miała uchwałę to bym nie czekała zwłaszcza ze w lipcu ceny idą w górę. Przy okazji - u nas też jest zakaz montowania do elewacji, widziałam u sąsiadów wolnostojącą konstrukcję pod rolety rzymskie do zacienienia balkonu, więc może warto zrobić taką ramę drewnianą lub metalową stojącą na płycie balkonu i montować na niej a nie do elewacji bloku.
dzień dobry proszę o nr telefonu do Pana który to montował jestem zainteresowany montażem tzn chce zamontować
Ile oszczędności ?
Zawsze coś
Co na to spółdzielnia? Zgoda jest?
Proszę pytać w swojej spółdzielni.
Jaka firma zakładała fotowoltaiczny z filmu?
KJMenergia z Ryczywół
Moduł glas-glas (bifacial) oferuje inną estetykę oraz teoretycznie wyższą niepalność. Różnica sprawności pomijalna.
Proszę o numer telefonu firmy która to montuje.Jestem zainteresowany
prawda jest taka, że jest to droga osłona barierki na balkon, zwrócić się nie może :) rachunek spadnie o 30zł pewnie
Sprawdzał kolega ceny ?
@@DobryProjekt Na stronie pse ceny można sprawdzić.Często są po1,5 gr/kWh albo po 2,3 gr. Za to abonament na dwukeirounkwoy licznik z roku na rok rośnie. Z pewnoscią da się wyciągnąć więcej niż 30zł rocznie ale zwrot jest kilka razy dłuzszy niz zwykłej PV
A zezwolenie że spółdzielni było ja założyłem w środku balkonu i niestety mam rozebrać z nakazem.
Założyłem off grid z magazynem czyli 2 akumulatory
Mówię coś mi te bloki znajome😂 pozdrawiam z Wągrowca😊
Pozdrawiam serdecznie:)
Mnie interesuje jak koszt tego chyba że było mówione bo nie oglądałem do konca
Zostawiłem link pod filmem... duży ma kolega balkon ? Ile metrów?
Hoymiles to MB mikroinwerterów? Hmm... może chodziło o W210.
Jaki dokładnie to są panele ?
Chyba 470 wP
Włączenie tej instalacji bez wymienionego licznika na dłużej może powodować wzrost zapisu użycia w liczniku,chyba że energia jest konsumowana na bierząco,lepszym rozwiązaniem niz nowy prosument jest licznik detykowany do hoymiles z ustawieniem zero export,na szybko można przepiąć instalacje smart plugiem z pomiarem prądu,aplikacja hoymilesa z pomiarem
Co 15 min nie jest obiektywna
Dziękuję za komentarz, bardzo ważne kwestie :)
@@DobryProjekta jak to działa jak nie chce wysyłać prądu do sieci? Zużywać go na bieżąco , reszta przepada ? Zwykły Licznik nie będzie szalał ?
No nie wiem czy taką instalację zakład energetyczny odbierze. Gdzie jest zabezpieczenie antywyspowe? Taka instalacja to może działać w off-gridzie jedynie.
Ja bym zostawił w off grid, ale ja to ja :) Trzymam kciuki za "on grid" również;)
Jest wbudowane. hoymiles jest wpisany w PTPiREE i jest to falownik ON-GRIDOWy, więc tu nie ma problemu. Z tego co kojarzę to sam w sobie jako OFF-GRID nie potrafi w ogóle działać (trzeba jakiś magazyn dostawić który ogarnie dla niego wyspę). Jedyny zarzut to bym miał do tego że jest wpięty prosto w gniazdko, a nie na oddzielnym obwodzie i oddzielnych zabezpieczeniach, ale o ile jakieś zbezpieczenia tam są - to w zasadzie nic się nie powinno specjalnie stać, bo w przypadku jakiegokolwiek zwarcia i tak wyleci bezpiecznik sieciowy i falownik się wyłączy.
Jak ktoś nie chce zgłaszać tego do energetyki to trzeba się w DTU i jakiś smartmeter wyposażyć - hoymiles ma tryb "zero export" - wtedy ogranicza produkcję do poziomu zużycia, a instalacji do 800Wp (z tego co pamiętam) nie trzeba do Straży Pożarnej zgłaszać.
Fajne proste tanie nic tylko robić
Jajka ostatnio też podrożały, proponuję właścicielowi balkonu kilka kurek do niego
Jak w Alternatywy 4 ;) Witam na kanale fana i jednocześnie propagatora hodowli drobiu. Miło gościć;) Pozdrawiam serdecznie skąd to zamiłowanie ?
@@DobryProjekt a witam, witam. To nie moje zamiłowanie, tylko chciałem podsunąć kolejny ciekawy pomysł właścicielowi balkonu na obniżenie rachunków w tym przypadku rachunku za żywność.
A karmę dla kurek będziesz dostarczał ? No hejka
@@EdmundMarks trawę sobie zerwie z trawnika pod blokiem, albo niech zagada z kosiarkowymi, dżdżownice też może sam wykopać przed blokiem. Wam mieszczuchom to wszystko pod rękę trzeba podsunąć
@@PolandRepublicOf Pod balkonem to bym nie pasł kury. Bo może sąsiad upolować ptaka. To myśliwy z ogromną wadą wzroku. Kiedyś strzelał do pługa (konnego) bo widział rogi A to tylko rączki do prowadzenia pługa
Super
Ja u siebie posiadam na balkonie 3 panele po 330watt. Ale u mnie energia jest gromadzona w akumulatorze.
I bardzo dobrze tak trzymać:) Jaka przetwornica ? Czy falownik ? Czy regulator? Co dalej z energetyką
@@DobryProjekt kilka w jednym sinus pro 1500s
A czy możesz powiedzieć ile wydałeś za taki zestaw?
@@jacekfeliga8223 inwerter kosztował koło 1300-1400 akumulator 1600 panele 3*500
@@zielony100783 Dzięki
Potrzebuję taką instalację około 5 kW dajcie do siebie namiary
Zgoda od zarządcy bloku / spółdzielni jest potrzebna? Fajna instalacja, bloków dużo, jest potencjał :) Dzięki za ciekawy odcinek!
Prawda jest że musisz mieć zgodę a nawet warunki techniczna bo obciążasz konstrukcję . Ale to Polska i działa do czasu aż komuś się nie spodoba . A nie wiem czy zakłady są chętne do podłączania takich instalacji 🤔
@@marekulkowski9910 Tu jest prawie kilowat mocy więc zgłosić trzeba. Zakład raczej nie może odmówić jak wszystko jest zgodne z wymogami. Ciekawe co powie spółdzielnia, ale pewnie będzie jak piszesz, podziała tak długo jak się nikt tym nie zainteresuje :)
Gwarantuję, że jak jakąś spółdzielnię będzie brało na sprzeciw to ino myk będzie musiała wymienić prezesa, zarząd... więc przyklasną spokojnie
@@DobryProjekt Trochę już Pana fantazja poniosła z tym prezesem 😂😂. Pozdrawiam
@@DobryProjekt niestety, to tak nie działa… Dodatkowo, zgodnie z polskim prawem (i wyrokami sądów), to co na zewnątrz barierki to część „elewacji budynku” i jako taka podlega: przeglądowi budowlanemu (min. raz w roku), przeglądowi instalacji ele. raz na 5 lat, i jak inspektor ppoż. się uprze przeglądowi ppoż. (min. raz w roku). Niestety, budynki wielolokalowe są objęte dość ścisłymi regulacjami. Dodatkowo, zarząd / zarządca odpowiada „z urzędu” w przypadku, gdy taka instalacja nie miała wymaganych przeglądów, spadła i spowodowała szkodę. SM / WM odpowiada cywilnie, zarządca karnie (niedopełnienie obowiązków). Marcinie, jeżeli chcesz propagować rób to ze świadomością ograniczeń. To tak nie działa „myk i zmieniamy prezesa”. Żyjemy w kraju, gdzie szereg rzeczy jest skodyfikowanych. Budynek wielolokalowy, dla wspólnego bezpieczeństwa mieszkańców to „nie wolność Tomku w swoim domku” (niestety, a czasem mam wrażenie, że na szczęście). Na sam koniec pozostawię kwestię estetyki elewacji - tak, to też jest skodyfikowane i może trafić na wokandę sądową. W praktyce najlepiej aby SM / WM podjęła uchwałę, w której określa warunki montażu (kolor, wymiary, ilość i sposób montażu paneli, a także warunki techniczne i sposób mocowania uzgodniony z architektem i inżynierem elektrykiem). To rozwiązanie załatwia szereg problemów (trochę przypomina to w działaniu warunki zabudowy). Jednocześnie właściciel instalacji powinien zobowiązać się do wpuszczenia do lokalu inspektorów, którzy będą dokonywali wspomnianych przeglądów (bądź powinien wykonywać je na własny koszt, a protokoły dostarczać zarządowi / zarządcy.
Pralkę czy zmywarkę ciężko będzie podpiąć pod ten system, gdyż te urządzenia są na innej fazie w tym bloku. Ale na pewno spisze się przy klimatyzacji 👍🏻
Czyżby kolega poznał lokalizację?
Mieszkam klatkę obok😁
przedłużacz i heja
Przy tak niewielkiej mocy (należy jeszcze zmniejszyć w realu o połowę) nie pociągnie pralki ani zmywarki, ani czajnika el. (gdyby te urządzenia chcieć zasilić tylko z instalacji FV).
@@roberttata8104 Oczywiście że tak ! Należy mieć świadomość bilansów energii - PV generują średnią moc w długim okresie czasu a odbiory energii mają charakter dużych mocy ale chwilowo , bez banku jest klapa ...
Nowe liczniki montowane u prosumentów przy okazji inwestycji w domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne to nie tylko okazja do zebrania lepszych informacji o pobieranej i wprowadzanej przez nich do sieci energii. Mogą być także okazją do wprowadzenia na ich rachunki dodatkowych kosztów z tytułu tzw. energii biernej pojemnościowej. Przekonali się o tym pierwsi prosumenci z okolic Białegostoku. A może ten Pan też tego doświadczy.
Fajne tylko trzeba pamiętać że balkon jest częścią wspólną i trzeba mieć zgodę zarządcy a do tego i projekt i uzgodnienia ppoż bo mogą być kłopoty.
To niech wspólnoty zadbają o to żeby wszyscy mogli, może tak ?
@@DobryProjekt To nie takie proste, budynki wielorodzinne posiadają strefy pożarowe (pasy, oddzielenia i inne elementy budowlane) i jeżeli ktoś założy PV na takim pasie to jest odpowiedzialny za ewentualne przeniesienie pożaru dalej, dlatego też montaż PV na budynku który ma wielu właścicieli jest nieporozumieniem bo można robiąc jedno zepsuć dużo więcej. Do tego dochodzi jeszcze walory architektoniczne budynku i to że montaż takich czarnych szyb powoduje odbicia do sąsiadów a zatem oddziałuje na inne obiekty co nie powinno mieć miejsca, w zabudowie jednorodzinnej inaczej to wygląda.
I zgode sąsiada ktoremu mizna spalic balkon
@@DobryProjekt haahah nie mogę ze śmiechu. Człowieku weź się za uczciwą pracę, a nie wciskasz ludziom chłam.
Jak dla mnie nie jest to instalacja stała więc dlaczego miałby sąsiad mieć problem o to. Nie niszczę elewacji a inni zasłaniaj czym chca i nie ma z tym problemu.
W Niemczech już dawno proponuje miasto i pomaga. W Polsce na zebraniu wspulnoty twierdzono, że nie wolno czy coś się zmieniło ?
A ile to kosztuje
Zapraszam jest zostawiony link pod filmem czy kolega sprawdzał?
a napiszcie jak szybko się zwróci
To zależy o wielu czynników
Brakuje konkretów. Z kim się skontaktować, nazwa firmy, mail, adres. Cena elementów i całości. Czas wykonania, itd. A tu panowie radośnie rozmawiają i mało co można z tego zrozumieć. Jakieś nazwy trudne do zapisania, bo niewyraźnie wymawiane, po kielichu, czy jak. Nie ma pod filmem żadnej istotnej informacji. Podajcie chociaż kontakt do właściciela tego mieszkania, może za jego pomocą można by znaleźć kontakt do instalatora czy firmy.
W filmie pominięto najważniejszą i najbardziej istotną kwestię czyli ile to kosztowało łącznie oraz obliczenia po jakim czasie to się zwróci . Bez tych danych film jest bezwartościowy . . Jest hi hi ha ha , wysokie rachunki i nic więcej . Janusz pochwalił się że sobie coś zamontował . Tytuł wprowadza w błąd , wręcz wprost kłamie . Zamontowanie mikroinwertera nie spowoduje pozbycia się rachunków za prąd . Mało tego , bez prądu z sieci ten mikroinwerter nie będzie produkował prądu .
Ciężko powiedzieć za ile się zwróci bo prąd cały czas drożeje ;(
To jest zawsze pomijane. W blokowisku jest bez sensu. Brak konta nachylenia paneli. Wydajność znikoma. Mala wydajność nadrabiana ilością paneli.
Nie "chłodzony klimą" tylko grzane klimą. Tzn. zmniejszenie sprawności paneli.
Czy do każdego żartu trzeba wstawiać sprostowanie ?
300watt No, zajebista ta kawa będzie to chyba jakiś Express napędzany siła mięśni!
Pralka tez wypierze nawet na 500watach klima do tego światła zyc nie umierac jeszcze sąsiedzi skorzystaja na tych mwatach! 😅
Juz jest limit 3000tys kwh!
Najgorsze jest to że jak nie zgłosisz tej instalacji do elektrowni i nie zużyjesz tego prądu na bieżąco i zostanie wysłany on do sieci to musisz za niego zapłacić. I jeszcze jedno tak podłączysz to wszystko sam ale papiery musi wypełnić elektryk z uprawnieniami przynajmniej tak jest w PGE
A tak przekornie co jest w tym najlepsze ? Rozumiem, że libimy pisać najgorsze jest to czy to czy tamto .... A najlepsze ?
Lepiej dmuchać na zimne, bo w razie pożaru, jeśli będzie od niezgłoszonej instalacji to OC nie zadziała. Będzie płacz i zgrzytanie zębów. Lepiej zgłosić i jeszcze ubezpieczyć
Todas tus palabras son mentiras. La instalación de paneles mediante MICROINVERSORES no necesita ningún profesional ni tampoco hay que hacer papeles de ningún tipo con estos MICROINVERSORES . Estas normas son las mismas en toda la Comunidad Europea. Además los MICROINVERSORES no hacen vertido a la red eléctrica.
Si no sabes de lo que hablas mejor cállate
BTW jest coś takiego z magazynem energii Zendure SolarFlow idealny pomysł na balkon.
A czy kolega to testował?
@@DobryProjekt ja jestem na tie grid z limiterem + magazyn z ev. Jak chcesz zobaczyć testy to jest kanał po niemiecku Der Kanal.
Czy to kanał kolegi ? Czy kogoś tam z de?
@@DobryProjekt to jest czyjś kanał o bardzo podobnej tematyce jak DP.
940W to ma ale na papierku, w praktyce max będzie 600 -700W ale na pewno nie latem słońce jest wyżej...
Kolega od dawna w temacie fotowoltaiki? Faktycznie latem słońce w zenicie wysoko ;) zimą będzie lepszy kąt ;) 😉
@@DobryProjekt Kąt lepszy, tylko słońca mniej. U mnie w Styczniu tylko 60 godzin słońca, w lipcu 260. 430% więcej.
Napiecie z invertera wtyczką do gniazka z napieciem z energetyki ? Toż to kryminal !!!!!
Spokojnie, ale dzięki za uwagę
@@DobryProjektDlaczego spokojnie? FV omija wszystkie zabezpieczenia jakie klient ma w domu więc może dojść do pożaru instalacji.
dziecko wtyczkę wyciągnie z gniazdka i prąd go z paneli zabije 😮
@@serwis_technicznySpokojnie po wyjęciu wtyczki inwerter nie działa ale i tak ten sposób wpięcia w instalację jest dla mnie niedopuszczalny.
A cena za taki zestaw
Tam jest link w opisie, ale niby ponoć od 2900 zł
Coś tak jakoś tanio
@@DobryProjekt 2900 to chyba same panele i moduł robota będzie koło 1000 pewnie to i tak wychodzi tanio za taki zestaw
jak to w Polsce ...jak tylko pomysł się rozprzestrzeni to "wyprodukują" przepisy aby ludzi "ujajić "
Jaka duża może być ta instalacja balkonowa i czy za zmianę licznika płacimy coś
Do 800W a opłata licznikowa ciągle idzie w górę i niedawno wynosiła 17-25zł wiec zjada 1/3 zysku.Druga 1.3 zjada przesył był 19 gr a teraz jest 38 gr a pozostałe 30% zajada pionowy montaż bo tyle wynosi strata.
A ty rozumiesz dlaczego ktoś namawia na coś takiego co w przybliżeniu w 90% przynosi straty?
Do tego sprzęt jest ok 2 razy droższy niż zwykłą PV a są zestawy które maja kilkakrotnie zawyżoną cenę?
nie lepiej było panele bifacial założyć?
Nie, choć kto co lubi :)
Przy tych dwóch panelach autokonsumpcja to jedynie tv czy lodowka, przy takim pionowym montażu to podejrzewam, że maksymalnej wydajnosci nie osiagną nawet na chwile, żeby chociaz te 800w poleciało. W lato słońce wysoko, będzie padać pod dużym kątem, wiec wydajność niska, plus duża temperatura przy balkonie co znacząco obniża wydajność produkcji. Zimą słońce nisko, mozliwe, że bardziej prostopadle do paneli, ale to zasłoni blok na przeciwko, to krótkie dni i przeważnie pochmurne, wiec przy Pana rachunkach po 150zł na miesiąc pożytek z tego bedzie niewielki lub niezauważalny.
Kiedyś przy starych umowach gdy mozliwe było gromadzenie energii w depozycie do późniejszego wykorzystania w zimowym okresie jeszcze mialo by to sens, ale teraz przy roliczeniu miesięcznym i startowaniu od nowa z poczatkiem każdego miesiąca wychodzi to bardzo słabo.
Chyba cos przeoczyłem. Za co jest ta cena 2900 zł?
Gdzieś na jakieś ulotce widziałem że za tyle można to kupić, aczkolwiek szczegóły to już trzeba pytać u nich .... link zostawiłem w opisie
2900 jest nierealne. 2 moduły 470 Wp - 1400 zł, mikroinwerter HM-800 - 980 zł, kontroler DTU - 900 zł, 4 uchwyty balkonowe - 320 zł co daje nam 3600 zł bez montażu. Za montaż też kilka stówek i już mamy 4 k zł.
.
@@slawek_p może jakby odjąć jeden moduł i montaż ale to nie będzie miało sensu.
nie jestem przekonany do takiego rodzaju podłączenia, wtyk w gniazdko, bo zakładając że wywali bezpieczniki w skrzynce będzie dalej prąd z inwentera, moim zdaniem optymalnie jak by była to instalacja która nie jest podłączana do istniejącej tylko odseparowana, może dla zachowania ciągłości ładująca jakiś akumulator.
Jak wywali bezpieczniki to inwenter też nie podaje napięcia, on sam do pracy potrzebuje prądu z instalacji domowej.
@@_lichu_3863 widzę że trafiłem na elektryka co żeby wytworzyć 220 podłącza pod 220, chłopie opatentuj perpetum mobile ;)
@@johnybrawo647Czy instalacja fotowoltaiczna oparta o inwerter ongrid produkuje energię w przypadku zaniku zasilania sieciowego?
👍👍👍👍👍👍👍
A pozwolenie na montaz na balonie bylo potrzebne
Odcinek o papierologii by się przydał
Znaczy jest chcę założyć?
@@DobryProjekt tak , chyba jak każdy kto ma kawałek balkonu czy ogródka w bloku
to ma jakikolwiek sens przy usytuowaniu balkonu na południe lub południowy zachód choć i nawet wtedy z ekonomicznego punku widzenia inwestycja w lokalu usytuowanym w bloku mieszkalnym stoi pod dużym znakiem zapytania.
Mam pytanie do tych,którzy tak chętnie zakładają fotowoltaikę gdzie będą ją utylizować i jaki ma ona tak naprawdę wpływ na środowisko ?Wszyscy pieją z zachwytu,tak jak kiedyś z eternitu ,teraz z kuchenek mikrofalowych, czy też płyt indukcyjnych nie mając tak naprawdę wiedzy o szkodliwości tych produktów
Dupe wycieraj palcami bo papier jest z drzewa i degradujesz płuca planety
Jeszcze nie masz a martwisz się o utylizację?
Moim zdaniem to nie oplacalne raczej traktować jako ciekawostkę. Ja zmieniłem na taryfę G12w i płace 100 zł na miesiąc. Oczywiście to wymaga wewnej dyscypliny czasowej żeby większe urządzenia włączać w odpowiednich godzinach. Ale przy 4 osobowej rodzinie uważam za dobry wynik.
wat czy watów?
A takiej instalacji nie trzeba zgłaszać, założyli PV a nie wiedzą jaki jest licznik 🤦♂️ podejście....sprzedaj i 😵💫
Oj ja bym się tam już nie czepiał...
Autor zapomniał dodać ze do kumunikacji z Telefonem trzeba dokupić moduł Hoymiles DTU pro lub Lite cena pro 600 Lite 200 orientacyjna
Jak dla mnie to wy niczym się nie różnicie od sprzedawców garnków.
No ale jakieś zabezpieczenie przed tym gniazdkiem by się przydało bo przy spięciu w jakimś odbiorniku pożar instalacji
Jakby ludzie się nie zgodzili, na jakieś "pseudo rząd dał 2000 kWh", to by nie było żadnych limitów, a tak to teraz będziecie na koniec roku płakać. Ktoś się kogoś pytał o jakiś limit czy ktoś chce ? Rząd nie dał tylko narzucił limit, a teraz płaczcie.
Co jakiś czas są wybory, można spokojnie iść się wypowiedzieć:) Kolega pójdzie?
@@DobryProjekt Wybory to teatrzyk dla mas. Gdyby wybory miały na coś wpływ, byłyby zakazane.
Strasznie dużo hejtu w tych komentarzach. Więc ja wyprzedzę trochę tych niedowiarków i
odpowiem na niektóre pytania.
TAK - kury nadal będą znosić jajka, jak przed założeniem paneli, i żółtko nie będzie się rozlewać.
NIE - żarówki led nie będą się bardziej spalać, a mleko nie będzie kwaśniało w lodówce.
NIE - nie spalą Was na stosie, gdy osłonę balkonu zrobicie z paneli, zamiast z czarnej dykty.
NIE - to nieprawda, że po założeniu paneli krowy dają mniej mleka.
NIE - to nieprawda, że jak założycie panele, to przyjdzie po Was diabeł, albo Baba Jaga.
Myślę, że rozwiałem Wasze wątpliwości. Mam panele od jakiegoś czasu, i założyłem kilka instalacji,
jako "dyżurny szwagier", i nikt na razie nie narzeka. Pozdrawiam 😀🍀👍
20lat temu pisałem - polskie balkony to jedna atomòwka
Atomówka?
940W wymaga zezwolenia a nie zgłoszenia.
Ciekawe którzy OSD na to pozwalają
A to ciekawe 🤔
Prawo u nas epoka kamienia łupanego