Szkolenie polskich załóg czołgów Abrams
HTML-код
- Опубликовано: 24 апр 2022
- Na poligonie w Drawsku Pomorskim trwa szkolenie polskich żołnierzy, którzy w przyszłości będą wchodzić w skład załóg czołgów Abrams. Szkolenie, na którym polscy żołnierze zapoznają się z systemem i podstawowymi procedurami dotyczącymi wykorzystania czołgów Abrams, prowadzą żołnierze z 1 Dywizji Piechoty USA.
W kwietniu br. szef MON zatwierdził umowę na zakup czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. Zamówienie przewiduje kupno 250 czołgów wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego i 17 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE. Umowa zawiera zakup pakietu szkoleniowego i logistycznego oraz zapas amunicji. Wartość umowy wynosi ok. 4,75 mld USD.
Jak zaznaczył minister Błaszczak w ubiegłym tygodniu podczas swojej wizyty w USA rozmawiał m. in. z sekretarzem obrony o wyposażeniu Wojska Polskiego w najnowocześniejszy sprzęt. Tematem rozmów były m.in. kwestie dostaw i przygotowania do przyjęcia w Polsce czołgów Abrams.
Cieszę się z tego, że żołnierze USA mogą ćwiczyć z żołnierzami z Polski. Dziękuję żołnierzom USA za ich obecność w Polsce, za bardzo dobrą i owocną współpracę. Słowa podziękowania chcę skierować także do Dowódcy V Korpusu za osobisty wkład w umacnianie relacji polsko amerykańskich - powiedział podczas spotkania szef MON.
Czołgi Abrams w najnowszej wersji trafią do jednostek rozmieszczonych we wschodniej części Polski, na wschodnią flankę NATO - przede wszystkim do 18. Dywizji Zmechanizowanej. Pierwsze czołgi do szkolenia trafią do wojsk lądowych w 2022 r., a zakończenie dostaw planowane jest w 2026 roku.
Jeszcze w tym roku pierwsze czołgi Abrams trafią w formie szkoleniowej do Wojska Polskiego. Będziemy przygotowani, żeby pierwsze załogi mogły rozpocząć swoją służbę. (…) Są to najnowocześniejsze czołgi na świecie i dają przewagę Wojsku Polskiemu jeśli chodzi o zdolności obronne - zaznaczył szef MON.
Minister Błaszczak przypomniał także, że dzięki nowej ustawie wprowadzonych zostanie do Wojska Polskiego wiele korzystnych zmian, m. in. te dotyczące modernizacji. - Dzięki ustawie o obronie Ojczyzny będziemy zwiększać liczebnie Wojsko Polskie. Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy. Będziemy wyposażać też je sukcesywnie w nowoczesny sprzęt. To jest gwarancja bezpieczeństwa Polski i wszystkich państw tworzących NATO - powiedział szef MON na poligonie w Drawsku Pomorskim.