Przypisy w konwencji tradycyjnej (przypisy oksfordzkie): tworzenie odwołań bibliograficznych
HTML-код
- Опубликовано: 14 дек 2024
- Konwencja tradycyjna to przypisy umieszczane u dołu strony. Ich tworzenie wymaga skrupulatności, wiedzy i rzetelności. Dzięki temu filmowi poznasz podstawowe zasady tworzenia odwołań i bibliografii w konwencji Oksfordzkiej. Jak stworzyć przypis do książki pod redakcją, przypis do artykułu z Internetu, jak zacytować artykuł z czasopisma drukowanego? Na te i inne pytania odpowiada Michał Januszewski w swojej Akademii Belfra!
Dzięki za obejrzenie filmu! Mam dla Ciebie jeszcze coś, co Cię zainteresuje. Przejdź do artykułu!
studia.pl/przy...
4:44 *w cudzysłowiE
RACJA! Bardzo przepraszam, się pomyliłem. Odmiana cudzysłów jak odmiana rów!
dziękuję za film :) jak natomiast stworzyć przypis i bibliografię w stylu tradycyjnym do fragmentu Biblii? Pozdrawiam
Bardzo dziękuję za komentarz. Wiele zależy od tego w jakiej dziedzinie pisana jest praca. Jeśli to teologia lub biblistyka, w przypisie wystarczy skrót np. Mt 2,1-2. W bibliografii oczywiście uwzględnić należy konkretne wydanie biblii. Konieczny jest także indeks skrótów. Jeśli cytaty z Biblii są nieliczne, to nie wiem :) sugeruję zapytać promotora, bo różne są możliwości i część z nich, choć prawidłowa - wygląda dziwnie.
Dziękuję za widwo. Mam pytanie odnośnie artukułów z publikacji medycznych, które są publikowane online jednak nie są jako tako artykułami "ze strony intrnetowej", a tym samym dostępne w internecie.
Dzień dobry, niestety nigdy w życiu nie cytowałem żadnej publikacji medycznej. W większości czasopism medycznych, psychologicznych i przyrodniczych, albo po prostu w wielu z nich jest instrukcja cytowania. Wiele też zależy od stylu, którego Pani używa. Proszę zatem zapytać promotora lub zapoznać się dokładnie z wytycznymi uczelni. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem :)
Świetny film, jednak skrót pod redakcją powinien wyglądać tak: pod red. (bez kropki po pod.). Lepiej (i poprawniej) powiedzieć "w cudzysłowie" niż "w cudzysłowiu". Pozdrawiam!
Dziękuję za komentarz, jestem wdzięczny za wnikliwe obejrzenie materiału. Oczywiście, bez kropki po "pod"! Zamieszczę odpowiednią adnotację w treści filmu. Za "cudzysłowiu" najmocniej przepraszam. Zdaje się, że w którymś z materiałów sam mówiłem o tym słowie. Słusznie zostałem poprawiony, ponieważ odmienia się ono jak "rów" - nie mówimy przecież "w rowiu". Nieco bardziej dobitny jest przykład z pewną częścią ciała na literę "d" zapisywaną czterema literami. Bardzo się cieszę z każdego takiego komentarza i jeszcze raz dziękuję za koncentrację!
Jak zrobić przypis do raportu który znajduje się w internecie? i czy umieścić go w bibliografii w kategorii źródła internetowe czy gdzie indziej?
Wiele zależy od tego, co wskazuje promotor. Przypis musi zawierać adres, dane autorów, tytuł oraz datę dostępu.
A ja z trochę innym pytankiem. Czy bibliografię trzeba w programach tekstowych tworzyć ręcznie, na piechotę, jeśli w pracy mamy zamieszone przypisy dolne? Pozdrawiam serdecznie :)
Szanowna Pani Sylwio, za kilka tygodni będzie odcinek o automatycznym tworzeniu bibliografii. Nie trzeba tego robić ręcznie, jednak jeśli mają być stworzona automatycznie trzeba użyć "Źródeł" w Wordzie, z tego dość trudno wygenerować przypisy dolne. Podobnie z managerami bibliografii, tam też pojawiają się komplikacje. Jeśli nie chce Pani zostać naukowcem i pisze Pani właśnie prostą pracę zaliczeniową, proponuję zrobić ręcznie. Jeśli będzie Pani w przyszłości dużo pisać, proszę przeszukać RUclips w poszukiwaniu informacji o Managerach bibliografii i automatycznej bibliografii w Wordzie i oczywiście czekać na odcinek Akademii Belfra, o którym pisałem. Mam nadzieję, że choć w części odpowiedziałem na Pani pytanie :) Pozdrawiam serdecznie!
Co oznaczają cyfry przed nazwiskiem autora ?
To kolejny numer przypisu. Są dwa sposoby numerowania. Pierwszy to numeracja ciągła od początku do końca pracy mamy kolejne numery lub numeracja w rozdziałach, czyli każdy rozdział rozpoczyna się od przypisu nr 1.
Cały materiał jest niezwykle pomocny, lecz jak w poprawny sposób odwołać się do artykułów prawnych.... np. z TFUE?
Dzień dobry, dziękuję za pytanie. Niestety wiele razy już pisałem i chyba muszę to powtórzyć, nie mam pojęcia o cytowaniu przepisów prawa. Mam jednak poradę: proszę zobaczyć, jak to robią inni - mam na myśli książki dobrych wydawnictw i dobre czasopisma - i robić tak samo, a później zapytać promotora, czy jest ok.