Witam Pana! na dzień dobry serdeczne podziękowania za radość jaka mi sprawia oglądać te filmiki bo wtedy wracam pamięcią do moich dziecinnych lat gdy mój śp. dziadek strugał różnego rodzaju przyrządy które mu służyły w gospodarstwie. Wtedy wolał mnie do pomocy żeby coś przytrzymać, pomóc upiłować. Ja wykonywałam to z niechęcią bo było to, dla 6-8 letniej dziewczynki nudne, ale gdzieś ta iskra we mnie została. Łezka się w oku kręci. Pozdrawiam 👍🙏
Stolarstwo ręczne wydaje się być niesamowicie odprężającą rekreacją . Mam podobnie tylko lubię dłubać w metalu . Szczególnie lubię odnawiać zabytkowe elektronarzędzia . Niedawno odnowiłem profesjonalną szlifierkę stołową - 380 V / 1 kW firmy AEG z 1960 roku . Teraz odnawiam świeżo zdobytą wiertarkę stołową WS-15 . Stała niemal nieużywana w garażu u emerytowanego pułkownika . Trafiło mi się jak ślepej kurze ziarko :-)
Nic lepszego w niedzielny poranek jak film Łukasza nie może człowieka spotkać. Super film. Sam ostatnio myślałem nad zrobieniem kątownika. Marketowe cuda do niczego się nie nadają. Pozdro i do następnego filmu.
Ale szło je jeszcze SPRAWDZIĆ !!!! :) poprzez ich wzajemne przykładanie do siebie i zewnętrznie i od środka :) )) Żeby nie było to moja złośliwość :) I podpucha :) Dobra robota :) Marek .
3 года назад+1
Tak też sprawdzałem :-) Nawet taką miniaturkę ze zdjęciem zetkniętych kątowników zrobiłem...
I don’t understand polish but I love you videos anyway! Keep up the good work. Z Tłumacza Google: Nie rozumiem polskiego, ale i tak uwielbiam Twoje filmy. Tak trzymaj!
Jak zwykle świetna robota i uśmiech na twarzy po obejrzeniu Twojego filmu!!! Niedawno (a dokładnie zaraz po warsztatach) zakupiłem 3 metalowe kątowniki (identyczne jak u Ciebie). Okazało się, że tak naprawdę jeden trzyma dokładnie kąt prosty. Kątowniki zacząć robić czas! Pozdrawiam!!!
@@januszszmelc618 tylko jedno ale, my nie jesteśmy rywalami :) nie wiem czemu ludzie nas tak spostrzegają, często słyszę określenie np. konkurencja, ludzie myślą że jeśli mamy kanały na yt o podobnej tematyce to jesteśmy konkurencja i stoimy po dwóch stronach barykady, dlaczego ludzie nie odbierają nas i nam podobnych, jako dwoje ludzi których łączy ta sama pasja, czy dwie osoby które zbierają znaczki lub lubią jeździć na rowerze są dla siebie rywalami lub konkurencją ? Przecież mogą sie znać, przyjaźnić, wymieniać się znaczkami czy razem na przejażdżki się wybierać. Tak właśnie jest z nami, mamy wspólną pasję która nas łączy, znamy się, szanujemy, wymienimy się doświadczeniem, jeden drugiemu doradzi , pomoże, my z youtuba to jak kumple z jednego podwórka jesteśmy :)
3 года назад+2
@@gizmogaraz2023 Dokładnie tak Mario! Przecież to nie jest tak, że jak ktoś obejrzy film od Gizmo to już mojego nie będzie chciał oglądać :-)
Dużo pracy, ale tak wykonane przymiary kąta prostego są bardzo dokładne. Gratulacje 👌. Tym sposobem sprawdzam fabryczne przymiary, które niestety nie są dokładne. Pozdrawiam 😀.
Transfer do wewnątrz... to sa takie "patenty", które osobiście bardziej mnie zachwycają niż linia produkcyjną toyoty. Moc drinka prostoty z geniuszem ludzkim jest wielka!!!
3 года назад+1
Ha - mam jeszcze kilka w zanadrzu - to powinna być seria pt. "co można zrobić jak masz tylne imadło w strugnicy" :-)
Ciekawy sposób na wyrównanie wewnętrznych krawędzi. Jakiś czas temu poprawiałem geometrię w metalowym kątowniku wielkości tego najmniejszego, był zespawany z dwóch elementów polegało to na szlifowaniu na drobnym papierze na równej powierzchni trochę pracochłonne ale efekt po porównaniu z kątownikiem ślusarskim z atestami bardzo dobry.
Ponad 14 minut wytchnienia dla ducha 😉. Ja sobie ostatnio wysypałem na "kupę" te wszystkie marketowe winkle, ja zobaczyłem ile tego szajsu mam.... żaden idealnie kąta nie trzyma, może ze dwa, trzy uda się uratować. Miałbym dwa porządne metalowe za tą kasę 😁. Suwmiarki elektronicznej już nigdy nie kupię, co mnie w nich kiedyś "jarało? Tanie=dokładność losowa, porządne kupa kasy a wszystkie razem nigdy nie działają jak potrzeba
Suwmiarki są dostępne z nunniuszem pozwalającym na pomiar z 0,05 mm odczynem. I uczono mnie kiedyś że to granicą dokładności wynikająca z budowy i cech suwmiarki. Wskaźniki zegarowe czy odczyt elektroniczny pozwala na odczyt ziarnem 0,01 lecz nie jest to dokładność pomiaru. Chyba że istnieją specjalistyczne narzędzia o których istnieniu jako laik nie mam jeszcze pojęcia 😉
Jeszcze są mikrometry ale w stolarstwie nie używa się takich precyzyjnych przyrządów. Moja analogowa suwmiarka ma dokładność według noniusza 0.02 mm ale niestety jest egzemplarzem po produkcyjnym i ma już zużyte powierzchnie pomiarowe. Wystarczy spojrzeć na szczęki pod światło i sprawdzić ich stan. Mam też identycznie wyglądającą suwmiarkę elektroniczną co Łukasz one zżerają baterie strasznie jedyny sposób to wyciąganie baterii jak się nie używa i w mojej już 1,5 roku nie wymieniałem baterii.
Dodałbym taki mały "dzyndzel" na wewnętrzne stronie końa krótszego ramienia. Powoduje on (ten dzyndzel) że po położeniu kątownika, krótsze ramię nie opada w dół. Gtubość tego dzyndzla = grubość dłuższego ramienia .
Jakiś czas temu zrobiłem sobie podobny zestawik, dodatkowo na połączeniach nawierciłem otwory i wbiłem 2 lub 4 mosiężne wałki ( zależnie od wielkości winkla), nie wiem czy to znacząco wzmocni połączenie ale fajnie wygląda 😀
Pytanie laika - co to za dłuto w 2:42 ? Przyznaję, że wybieranie materiału w otworze na czop jest dość czasochłonne i mało efektywne.
3 года назад+2
Przysiek 6 mm od Braci Czechów (Narex). Co do pracochłonności - inna alternatywa to frezarka dolnowrzecionowa i frez tarczowy albo pilarka stołowa i dosyć karkołomne prowadzenie elementu w pionie. Dłutownica też nie jest ciekawą opcją do widlic które mają ładnie wyglądać...
Dzień dobry proszę opowiedzieć, lepiej pokazać (jeśli to możliwe) szafę w głębi warsztatu z filmu "Jaskółcze ogony - naucz się jak wykonać to połączenie. Czy to trudne?" Chciałbym zobaczyć (dowiedzieć się) jakie zawiasy zostały zamontowane, z czego został zrobiony cały mebel. Pozdrawiam
3 года назад
Zawiasy zwykłe listkowe - mosiężne (jakiś komplet z marketu budowlanego). Korpus szafki i półka oraz plecki to sosna, drzwi oraz fronty szuflad - dębina, odzyskana z innego mebla.
@ Dzień dobry bardzo dziękuję za szybką odpowiedz. Proszę jeszcze powiedzieć czy drzwi szafy są wpuszczane w mebel bo tak mi się wydaje oglądając film. Szafa bardzo mi się podoba już dawno chciałem o nią zapytać. Czy można gdzieś obejrzeć detale tej szafy w internecie ? Nie jestem stolarzem dlatego tak dopytuję. Głównie chodzi mi o sposób montażu zawiasów przy drzwiach wpuszczanych w korpus. Czy w szafie jest magnes, który przytrzymuje drzwi ? Pozdrawiam
Łukasz, oglądam Twoje filmy. Wiele razy pokazałeś oraz omówiłeś kwestie związane ze strugami. Ja jestem hobbystą, chciałbym sobie kupić strug do płaszczyzn np. 6 lub 7-kę, ale nie stać mnie na wydanie sum za nowe. Myślałem o kupnie struga np. firmy Herdim (Dictum). W Twoich filmach widać, że pozyskujesz strugi używane, czy zatem mógłbyś podpowiedzieć gdzie takich strugów szukać ?
To teraz kątowniki na 45/135 i 60/30 stopni, które trzymają kąt :D wchodzisz w to Łukasz :P ? Ja jak własne wykonam, to pewnie jakiś "speedsquare" pewnie jeszcze zrobię :D
3 года назад
Te kątowniki o których mówisz to tzw. "szmiga" - jak będzie potrzeba to się pomyśli ;-)
Widzę ten krótki narex chyba obdarzony specjalną miłością:) Jakbyś miał wybierać jako jedyny zetaw dłut, co byś wybrał komplet długich czy krótkich narexów?
@ Zdobienia to bardziej artystyczne zajęcie niż techniczne, gdzie ja wolę rzemiosło stolarki w surowej odsłonie. Z chęcią obejrzałbym jednak jakieś proste techniki zdobień które w dawnych wykonanieach mebli czy narzędzi były tą kropką nad dobrze wykonanym produktem.
@@epfil Nie chodzi mi o zdobienia jakieś fikuśne, tylko żeby koniec listwy zamiast prostopadle, kończył się (nie wiem jak się to fachowo nazywa) takim "esem". Drobny detal, a jak miło dla oka wygląda.
Taaaaak. Doskonała robota. Jednakoż! Przed Twoimi filmami powinno być ostrzeżenie, że istnieje zagrożenie iż jednostki słabszee manualnie i mniej odporne umysłowo może film wpędzić w depresję 😖 Choć jeszcze walczę...
To dłuższe ramię widać już się wygło w łódkę, a co będzie za kilka dni albo po zmianie wilgotności powietrza? Ciekawe czy są takie długie kątowniki metalowe? 🤔
Czy zamiast przygotować front robót: dwie równe listwy a następnie skoncentrować się nad sklejeniem listew pod kątem prostym, naprawdę prościej jest zrobić coś "mniej więcej dobrze", aby następnie orać strugiem i poprawiać ?
3 года назад+1
A skąd wziąć kąt prosty bez kątownika? Gdybym miał duży kątownik godny zaufania to nie byłby tego filmu. I nie podoba mi się słowo "orać". Nie bardzo tu pasuje...to było raczej subtelne bronowanie, jeżeli chcesz używać nomenklatury rolniczej.
@ Korzystasz z kąta stołu. A jeśli nie masz do niego zaufania, to pozostaje cyrkiel lub Pitagoras. Subtelne "od tyłu" bronowanie. Ja nigdzie nie napisałem, że można i tak :-)
23s i ktoś mnie w wała robi, mam identyczny kąt i on ma luz jak się śrubki blokującej nie dokręci. Mam po wujku stolarzu kąt, który ma 70 lat i jest wykonany z blachy osadzonej w drewnianej rękojeści, drewno w zależności od warunków w warsztacie może robić błąd kilku stopni jak będzie schnąć i nabierać wilgoci.
A ktoś chciałby to oglądać? :-) Mam małe metabo z wałkiem 260 - naprawdę nie ma w tym żadnej filozofii. Dodatkowo musiałbym udawać, że używam okularów ochronnych, nauszników itd. Prawda jest taka, że nie używam a nawet nie mam...i pewnie kiedyś pożałuję :-)
@ Ja właśnie pożałowałem . Dorobiłem się aparatu słuchowego . Co prawda nie jako stolarz ale strzelec sportowy . Nie używałem słuchawek ochronnych. Wydawało mi się za młodu że jestem niezniszczalny a żyć będę wiecznie :(
3 года назад
Ja przez lata młodości robiłem za basistę w rokowych kapelach i przeważnie grałem z głośnymi bębniarzami - do dzisiaj mam zapalenie prawego ucha :-)
uzupełnię informacjęo suwmiarkach: Noniusz w tej suwmiarce pozwala na mierzenie z dokładnością 0.1mm. Ale są noniusze o większej ilości wskazów. i tak 20 wskazów - dokładność 0,05mm. Noniusz 50 wskazów - dokładność 0,02mm
Kątowniki linialy i przymiary niby prosta rzecz a mimo to żona z lekkim zdenerwowanie w głosie zapytała się po co mi linijka za 160zl 😂 linial do płaszczyzn, i tak nie chciała uwierzyć że to jeden z tańszych. Dobrze ze nie wie ile dałem za zwykłą małą suwmiarke mitutoyo 😂😂😂 ech wielu ludzi nie wie że niby proste urządzenie jak chcesz mieć pewne trwałe i dokładne na lata musi kosztować.
No i super dowiedziałem się czegoś nowego i wkrótce wykonam taki dla siebie 👍
Witam Pana! na dzień dobry serdeczne podziękowania za radość jaka mi sprawia oglądać te filmiki bo wtedy wracam pamięcią do moich dziecinnych lat gdy mój śp. dziadek strugał różnego rodzaju przyrządy które mu służyły w gospodarstwie. Wtedy wolał mnie do pomocy żeby coś przytrzymać, pomóc upiłować. Ja wykonywałam to z niechęcią bo było to, dla 6-8 letniej dziewczynki nudne, ale gdzieś ta iskra we mnie została. Łezka się w oku kręci. Pozdrawiam 👍🙏
Fajne wspomnienia
Wielkie brawa. Super
Stolarstwo ręczne wydaje się być niesamowicie odprężającą rekreacją . Mam podobnie tylko lubię dłubać w metalu . Szczególnie lubię odnawiać zabytkowe elektronarzędzia . Niedawno odnowiłem profesjonalną szlifierkę stołową - 380 V / 1 kW firmy AEG z 1960 roku . Teraz odnawiam świeżo zdobytą wiertarkę stołową WS-15 . Stała niemal nieużywana w garażu u emerytowanego pułkownika . Trafiło mi się jak ślepej kurze ziarko :-)
WS-15 to sam bym przytulił chętnie👍
@ Mi podobają się stare ciężkie żeliwne piły taśmowe . Niestety nie mam gdzie takiego mebla wstawić .
Jak dla mnie jest Pan mistrzem super materiał
Pięknie. Dziękuję.
Nic lepszego w niedzielny poranek jak film Łukasza nie może człowieka spotkać. Super film. Sam ostatnio myślałem nad zrobieniem kątownika. Marketowe cuda do niczego się nie nadają. Pozdro i do następnego filmu.
Ale szło je jeszcze SPRAWDZIĆ !!!! :) poprzez ich wzajemne przykładanie do siebie i zewnętrznie i od środka :) ))
Żeby nie było to moja złośliwość :)
I podpucha :)
Dobra robota :)
Marek .
Tak też sprawdzałem :-) Nawet taką miniaturkę ze zdjęciem zetkniętych kątowników zrobiłem...
Przez Ciebie zakupiłem kilka strugów;) . Co do kilku nie mam pewności do czego służą (kupiłem hurtowo) . Pozdrawiam i czekam na więcej
generalnie super kanał i porady do polecenia
I don’t understand polish but I love you videos anyway! Keep up the good work.
Z Tłumacza Google:
Nie rozumiem polskiego, ale i tak uwielbiam Twoje filmy. Tak trzymaj!
Thank you
8:47 - That's an ingenious set up you've made there, Mr. Giergasz !
I would never have thought of that in a hundered years.
Jak zwykle świetna robota i uśmiech na twarzy po obejrzeniu Twojego filmu!!!
Niedawno (a dokładnie zaraz po warsztatach) zakupiłem 3 metalowe kątowniki (identyczne jak u Ciebie). Okazało się, że tak naprawdę jeden trzyma dokładnie kąt prosty. Kątowniki zacząć robić czas! Pozdrawiam!!!
Do dzieła!
Super, pozdrawiam 🙂
Fajnie te winkle
Kawa wypita, film Łukasza obejrzany, czy może lepiej się dzień rozpocząć ?
nie wiem jak Wy ale ja z uśmiechem na twarzy idę sobię podłubać :)
Hej Mario :-)
Czy może być coś bardziej budującego w naszym kraju jak , niekłamany szacunek dla rywala !? Za to Was Panowie podziwiam i szanuję .
@@januszszmelc618 tylko jedno ale, my nie jesteśmy rywalami :) nie wiem czemu ludzie nas tak spostrzegają, często słyszę określenie np. konkurencja, ludzie myślą że jeśli mamy kanały na yt o podobnej tematyce to jesteśmy konkurencja i stoimy po dwóch stronach barykady, dlaczego ludzie nie odbierają nas i nam podobnych, jako dwoje ludzi których łączy ta sama pasja, czy dwie osoby które zbierają znaczki lub lubią jeździć na rowerze są dla siebie rywalami lub konkurencją ? Przecież mogą sie znać, przyjaźnić, wymieniać się znaczkami czy razem na przejażdżki się wybierać. Tak właśnie jest z nami, mamy wspólną pasję która nas łączy, znamy się, szanujemy, wymienimy się doświadczeniem, jeden drugiemu doradzi , pomoże, my z youtuba to jak kumple z jednego podwórka jesteśmy :)
@@gizmogaraz2023 Dokładnie tak Mario! Przecież to nie jest tak, że jak ktoś obejrzy film od Gizmo to już mojego nie będzie chciał oglądać :-)
Dużo pracy, ale tak wykonane przymiary kąta prostego są bardzo dokładne. Gratulacje 👌.
Tym sposobem sprawdzam fabryczne przymiary, które niestety nie są dokładne. Pozdrawiam 😀.
No i znowu człowiek czegoś się nauczył i to całkiem za darmo :)
Gratis to uczciwa cena
Genialny pomysł z tym nożem od struga! Wreszcie zrobię sobie grubościówkę!!😀😃😄
Nie działa zbytnio z grubszymi przekrojami :-(
Transfer do wewnątrz... to sa takie "patenty", które osobiście bardziej mnie zachwycają niż linia produkcyjną toyoty. Moc drinka prostoty z geniuszem ludzkim jest wielka!!!
Ha - mam jeszcze kilka w zanadrzu - to powinna być seria pt. "co można zrobić jak masz tylne imadło w strugnicy" :-)
@ chętnie będę łączył te drinki, tylko nie wiem czy godzina publikacji jest ok. Niedziela rano i sznaps przed śniadaniem :)))
Spoko - są jeszcze wakacje. W wakacje wolno…
@ "jakby co to powiem, że... " dyspenzy udzielił daleki krewny po fachu cieśli Józefa :))))
Ciekawy sposób na wyrównanie wewnętrznych krawędzi. Jakiś czas temu poprawiałem geometrię w metalowym kątowniku wielkości tego najmniejszego, był zespawany z dwóch elementów polegało to na szlifowaniu na drobnym papierze na równej powierzchni trochę pracochłonne ale efekt po porównaniu z kątownikiem ślusarskim z atestami bardzo dobry.
I like the improvised thickness planer.
Świetny pomysł 💪😁pozdrawiam.
Pozdro
Super prawdziwe stolarstwo z pasją
Dobra robota, dziękuję i subskrybuję
Kosmiczna sprawa 😀
Świetny film, mój tata robił jeszcze taki mały dinks na końcu, żeby winkiel mógł leżeć na elemencie.
Ten dinks bym zrobił ruchomy on/off
Po tym jak człowiek mówi można poznać czy ściemnia czy nie. Pan na pewno nie ściemnia. I film też ciekawy. Subskrybuję.
Masz super prehistoryczną (:P) wiedzę! Skąd ją czerpiesz? Polecisz jakieś książki na te tematy?
Co to za liniał? [7:46] Poszukuję budżetowego "liniału krawędziowego".
Z Juli o ile pamiętam
@ Dziękuję za informację i pozdrawiam serdecznie!
Ponad 14 minut wytchnienia dla ducha 😉. Ja sobie ostatnio wysypałem na "kupę" te wszystkie marketowe winkle, ja zobaczyłem ile tego szajsu mam.... żaden idealnie kąta nie trzyma, może ze dwa, trzy uda się uratować. Miałbym dwa porządne metalowe za tą kasę 😁. Suwmiarki elektronicznej już nigdy nie kupię, co mnie w nich kiedyś "jarało? Tanie=dokładność losowa, porządne kupa kasy a wszystkie razem nigdy nie działają jak potrzeba
Suwmiarki są dostępne z nunniuszem pozwalającym na pomiar z 0,05 mm odczynem. I uczono mnie kiedyś że to granicą dokładności wynikająca z budowy i cech suwmiarki. Wskaźniki zegarowe czy odczyt elektroniczny pozwala na odczyt ziarnem 0,01 lecz nie jest to dokładność pomiaru. Chyba że istnieją specjalistyczne narzędzia o których istnieniu jako laik nie mam jeszcze pojęcia 😉
Do mojej pracy to dokładność 0,1 jest aż nadto
@ dokładnie, lecz dopiero użytkowników cyfrowych miar wypada w paranoję pomiaru
Jeszcze są mikrometry ale w stolarstwie nie używa się takich precyzyjnych przyrządów. Moja analogowa suwmiarka ma dokładność według noniusza 0.02 mm ale niestety jest egzemplarzem po produkcyjnym i ma już zużyte powierzchnie pomiarowe. Wystarczy spojrzeć na szczęki pod światło i sprawdzić ich stan.
Mam też identycznie wyglądającą suwmiarkę elektroniczną co Łukasz one zżerają baterie strasznie jedyny sposób to wyciąganie baterii jak się nie używa i w mojej już 1,5 roku nie wymieniałem baterii.
@@1313andrzej AVE sporo tanich elektronicznych sprawdzał vs oryginalny Mitutoyo. Tylko te ostatnie nie zżerały baterii
Czy nie wypaczy się po wytarciu nosa? Alu laserowo cięte są pewniejsze. Chyba że chodziło o własnej roboty narzędź 😉
jak sprawdzasz równoległość, na oko?
Dodałbym taki mały "dzyndzel" na wewnętrzne stronie końa krótszego ramienia. Powoduje on (ten dzyndzel) że po położeniu kątownika, krótsze ramię nie opada w dół. Gtubość tego dzyndzla = grubość dłuższego ramienia .
Wiem co masz na mysli
Jakiś czas temu zrobiłem sobie podobny zestawik, dodatkowo na połączeniach nawierciłem otwory i wbiłem 2 lub 4 mosiężne wałki ( zależnie od wielkości winkla), nie wiem czy to znacząco wzmocni połączenie ale fajnie wygląda 😀
I po co komuś narzędzia za tysiące złotych , wystarczy odpowiednia wiedza oraz staranność wykonania 👏👏👏
Pytanie laika - co to za dłuto w 2:42 ? Przyznaję, że wybieranie materiału w otworze na czop jest dość czasochłonne i mało efektywne.
Przysiek 6 mm od Braci Czechów (Narex). Co do pracochłonności - inna alternatywa to frezarka dolnowrzecionowa i frez tarczowy albo pilarka stołowa i dosyć karkołomne prowadzenie elementu w pionie. Dłutownica też nie jest ciekawą opcją do widlic które mają ładnie wyglądać...
@ Dzięki wielkie za odpowiedź :) W swoim komentarzu zapomniałem wspomnieć, że używałem zwykłego dłuta, dlatego robota szła mi dość topornie.
Akurat dzisiaj rano się zastanawiałem jak się robi samemu kątowniki :-)
No to już wiesz🤪
Czy/jak materiał był dobrany pod względem układu słojów by zapewnić możliwie dużą stabilność?
Dzień dobry proszę opowiedzieć, lepiej pokazać (jeśli to możliwe) szafę w głębi warsztatu z filmu "Jaskółcze ogony - naucz się jak wykonać to połączenie. Czy to trudne?" Chciałbym zobaczyć (dowiedzieć się) jakie zawiasy zostały zamontowane, z czego został zrobiony cały mebel. Pozdrawiam
Zawiasy zwykłe listkowe - mosiężne (jakiś komplet z marketu budowlanego). Korpus szafki i półka oraz plecki to sosna, drzwi oraz fronty szuflad - dębina, odzyskana z innego mebla.
@ Dzień dobry bardzo dziękuję za szybką odpowiedz. Proszę jeszcze powiedzieć czy drzwi szafy są wpuszczane w mebel bo tak mi się wydaje oglądając film. Szafa bardzo mi się podoba już dawno chciałem o nią zapytać. Czy można gdzieś obejrzeć detale tej szafy w internecie ? Nie jestem stolarzem dlatego tak dopytuję. Głównie chodzi mi o sposób montażu zawiasów przy drzwiach wpuszczanych w korpus. Czy w szafie jest magnes, który przytrzymuje drzwi ? Pozdrawiam
Łukasz, oglądam Twoje filmy. Wiele razy pokazałeś oraz omówiłeś kwestie związane ze strugami. Ja jestem hobbystą, chciałbym sobie kupić strug do płaszczyzn np. 6 lub 7-kę, ale nie stać mnie na wydanie sum za nowe. Myślałem o kupnie struga np. firmy Herdim (Dictum). W Twoich filmach widać, że pozyskujesz strugi używane, czy zatem mógłbyś podpowiedzieć gdzie takich strugów szukać ?
Co to za piła do drewna i czy dobrze się sprawuje
Suwmiarki mają różne dokładności.Zwykle jest to na niej napisane.Zasada jest taka ,że jest to wynik dzielenia 1mm przez ilość kresek na noniuszu.
Metal też można strugać. ;)
Można
robiłem takie, ale stwierdziłem, że z formatki drewnopochodnej na pilarce formatowej jest łatwiej, jak myślisz?
To teraz kątowniki na 45/135 i 60/30 stopni, które trzymają kąt :D wchodzisz w to Łukasz :P ? Ja jak własne wykonam, to pewnie jakiś "speedsquare" pewnie jeszcze zrobię :D
Te kątowniki o których mówisz to tzw. "szmiga" - jak będzie potrzeba to się pomyśli ;-)
Widzę ten krótki narex chyba obdarzony specjalną miłością:) Jakbyś miał wybierać jako jedyny zetaw dłut, co byś wybrał komplet długich czy krótkich narexów?
Chyba krótkich
👍👍👍👍👍👍👍
Fajny odcinek :>
Wgl, jaka jest nazwa utworu po "napisach" (na końcu)?
Funk jakiś tam - potem sprawdzę jak chceta
@
A bardzo chętnie, poproszę.
Dzięki za fatygę i pozdrawiam serdecznie 🍻
@
Ładnie i na spokojnie przypominam ;)
A czemu zakończenia ramion winkli bez żadnych zdobień? Pozdrawiam! :)
Myślałem o tym - może ładnie by to na filmie wyglądało, ale...nie czułem jakoś potrzeby
@ Zdobienia to bardziej artystyczne zajęcie niż techniczne, gdzie ja wolę rzemiosło stolarki w surowej odsłonie. Z chęcią obejrzałbym jednak jakieś proste techniki zdobień które w dawnych wykonanieach mebli czy narzędzi były tą kropką nad dobrze wykonanym produktem.
Ooo...i to jest dobry pomysł
@@epfil Nie chodzi mi o zdobienia jakieś fikuśne, tylko żeby koniec listwy zamiast prostopadle, kończył się (nie wiem jak się to fachowo nazywa) takim "esem". Drobny detal, a jak miło dla oka wygląda.
Taaaaak. Doskonała robota. Jednakoż! Przed Twoimi filmami powinno być ostrzeżenie, że istnieje zagrożenie iż jednostki słabszee manualnie i mniej odporne umysłowo może film wpędzić w depresję 😖 Choć jeszcze walczę...
Nie przesadzaj...ludzi straszysz:-)
👷👍
To dłuższe ramię widać już się wygło w łódkę, a co będzie za kilka dni albo po zmianie wilgotności powietrza? Ciekawe czy są takie długie kątowniki metalowe? 🤔
To blat wygięty był😌
@ To spoko 😂
Gzie Pan kupuje buczynę?
W składzie😊 Ostatnio Machaj w Swarzedzu
Czy zamiast przygotować front robót: dwie równe listwy a następnie skoncentrować się nad sklejeniem listew pod kątem prostym, naprawdę prościej jest zrobić coś "mniej więcej dobrze", aby następnie orać strugiem i poprawiać ?
A skąd wziąć kąt prosty bez kątownika? Gdybym miał duży kątownik godny zaufania to nie byłby tego filmu. I nie podoba mi się słowo "orać". Nie bardzo tu pasuje...to było raczej subtelne bronowanie, jeżeli chcesz używać nomenklatury rolniczej.
@ Korzystasz z kąta stołu. A jeśli nie masz do niego zaufania, to pozostaje cyrkiel lub Pitagoras. Subtelne "od tyłu" bronowanie. Ja nigdzie nie napisałem, że można i tak :-)
23s i ktoś mnie w wała robi, mam identyczny kąt i on ma luz jak się śrubki blokującej nie dokręci. Mam po wujku stolarzu kąt, który ma 70 lat i jest wykonany z blachy osadzonej w drewnianej rękojeści, drewno w zależności od warunków w warsztacie może robić błąd kilku stopni jak będzie schnąć i nabierać wilgoci.
Majstersztyk!
Hej czemu nie pokazałeś strwgania na maszynie
A ktoś chciałby to oglądać? :-) Mam małe metabo z wałkiem 260 - naprawdę nie ma w tym żadnej filozofii. Dodatkowo musiałbym udawać, że używam okularów ochronnych, nauszników itd. Prawda jest taka, że nie używam a nawet nie mam...i pewnie kiedyś pożałuję :-)
@ Ja właśnie pożałowałem . Dorobiłem się aparatu słuchowego . Co prawda nie jako stolarz ale strzelec sportowy . Nie używałem słuchawek ochronnych. Wydawało mi się za młodu że jestem niezniszczalny a żyć będę wiecznie :(
Ja przez lata młodości robiłem za basistę w rokowych kapelach i przeważnie grałem z głośnymi bębniarzami - do dzisiaj mam zapalenie prawego ucha :-)
Czyżbym tym razem nie zaspał?! Pozdrawiam!
Chyba nie...
@ Uff. Dzięki za potwierdzenie moich podejrzeń! ;D
Jeszcze tylko kołeczki w rękojeści aby idealnie płasko sam leżał a elemencie teasowsnym
Łukasz, Ty widzisz moje komentarze, czy namieszałem coś ze skryptami w przeglądarce?
Widze
Chyba że jakieś linki zalaczasz
Myślałem ze tylko ja wiem jak się korzysta z noniusza 😂
Ja nawet nie wiedziałem, że to jest noniusz, a sądziłem, że wiem jak używać suwmiarkę....
ja stosuje podcięcia wielokrotne, ułatwiają dłutowanie
Świetny film,niestety nie ma w języku polskim formy ,,narzędź" .Pozdrawiam
... ale, że trzeba teraz tłumaczyć ludziom co to jest noniusz ? Tragedia będzie jak prądu zabraknie. ;-(
blokujesz kołkami
uzupełnię informacjęo suwmiarkach: Noniusz w tej suwmiarce pozwala na mierzenie z dokładnością 0.1mm. Ale są noniusze o większej ilości wskazów. i tak 20 wskazów - dokładność 0,05mm. Noniusz 50 wskazów - dokładność 0,02mm
Kątowniki linialy i przymiary niby prosta rzecz a mimo to żona z lekkim zdenerwowanie w głosie zapytała się po co mi linijka za 160zl 😂 linial do płaszczyzn, i tak nie chciała uwierzyć że to jeden z tańszych. Dobrze ze nie wie ile dałem za zwykłą małą suwmiarke mitutoyo 😂😂😂 ech wielu ludzi nie wie że niby proste urządzenie jak chcesz mieć pewne trwałe i dokładne na lata musi kosztować.
Uważajcie jak kupujecie metalowe kątowniki często też nie są do końca proste i nie da się nic z tym zrobić
Niby można coś zrobić za pomocą punktaka i młotka ale ciężko to kontrolowac
strugając zewnętrznie nie tracisz kąta>
👍👍👍
Czy nie wypaczy się po wytarciu nosa? Alu laserowo cięte są pewniejsze. Chyba że chodziło o własnej roboty narzędź 😉