Reniferek (Baby Reindeer) to oszustwo? Dekonstruujemy ściemę

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 сен 2024
  • Daj suba: www.youtube.co...
    Instagram: / jakbyniepaczec
    Kaja na Twitterze: / kaja_jnp
    Patronite: patronite.pl/j...

Комментарии • 296

  • @jakbyniepaczec
    @jakbyniepaczec  4 месяца назад +6

    Co sądzicie o Reniferku? Piszcie w komentarzach.

    • @martafrackowiak4380
      @martafrackowiak4380 4 месяца назад +1

      Zgadzam się ze wszystkim co powiedziałaś w filmie. Ten typ karmił się obsesją Fiony. Pragną być sławnym i w końcu dopiął swego.

    • @bartoszoleksiak9660
      @bartoszoleksiak9660 4 месяца назад

      ​@@martafrackowiak4380 O tak victim blaming wchodzi na ostro widzę

  • @karolinasobczak2559
    @karolinasobczak2559 4 месяца назад +415

    Nie do końca się zgadzam z tym, że w serialu bohater stawia się tylko w roli ofiary. Według mnie sygnalizuje całkiem wyraźnie toksyczną wzajemność relacji z oprawcami i to, że on również jest owładnięty obsesją na ich punkcie, na przykład sam dłuższy czas utrzymywał relację ze swoim gwałcicielem, wiedząc, że jest wykorzystywany podczas gdy jest pod wpływem - dobrowolnie z nim przyjmuje narkotyki, wraca do niego już długi czas po gwałcie. W sprawie Marty sam przyznawał, że może jej potrzebuje, że chce siebie widzieć takim, jakim widzi go ona. Wiele jest scen ukazujących jego niezdrową obsesję tą kobietą i kiedy to wprost przyznaje. Na tym polega oryginalność tej historii, że Reniferek nie jest "typową" ofiarą, a człowiekiem, który sam prowokuje, wplątuje się w te relacje i w nich tkwi przez własną toksyczność. To właśnie ten emocjonalny ekshibicjonizm i przyznanie się do tego, że to w nim jest problem sprawia, że mu współczuję, bardziej niż same traumatyczne wydarzenia, których doświadcza.

    • @rafal.9235
      @rafal.9235 4 месяца назад +33

      On reprezentuje coś w rodzaju uzależnienia od toksycznych relacji

    • @ewahopke6273
      @ewahopke6273 4 месяца назад +22

      Plus: człowiek to nie równanie matematyczne żeby jedno wynikało z drugiego.

    • @lkason8384
      @lkason8384 4 месяца назад +23

      Tak samo odbieram głównego bohatera. Przez swoje zranienia stał się zaburzony i wymaga terapii, ciężko mu się uwolnić od niezdrowych relacji, których jest świadom, a które zaspokajają jego niezdrowe potrzeby. Zgadzam się natomiast z tym, że powinien zgłosić oprawcę, bo gdy wykorzysta kolejną ofiarę (a pewnie nie był to jego jedyny raz), to przyczynia się do jego bezkarności i ewentualnych napaści w przyszłości. Co tym bardziej pokazuje jak prawdziwy jest ten serial.

    • @Dosei76
      @Dosei76 4 месяца назад +1

      @@lkason8384 powinien, już w momencie jak odkrył, że Marta już wcześniej była za takie zachowanie ukarana. Wydaje mi się, że gdyby poszedł na policję pokazując to, co znalazł plus to, co ona do niego pisze to policja wcześniej coś by zrobiła i sytuacja nie byłaby tak patologiczna wcześniej. Ale nie wiem czemu tego nie zrobił. Może tak go paraliżowała a może podświadomie kręciła ta sytuacja.

    • @stephaniesworniowski8899
      @stephaniesworniowski8899 4 месяца назад +6

      jako terapeutka tez tak to rozumiem.

  • @postapokalipjos
    @postapokalipjos 4 месяца назад +35

    Ani razu nie poczułem oglądając serial, że kreuje się bohatera na niewinna ofiarę. Wręcz to jest serial wprost mowi, że sam jest sobie winny pewnych rzeczy i następnie tłumaczy czemu tak jest.

  • @Sanes
    @Sanes 4 месяца назад +129

    Nie za bardzo rozumiem skąd oburzenie, czy jest jakieś prawo chroniące dane osobowe oprawcy? Przecież w Wielkiej Brytanii gazety publikują normalnie pełne dane oskarżanych wraz ze zdjęciem nawet bez zasądzonego wyroku.

    • @sunakonahahara105
      @sunakonahahara105 4 месяца назад +1

      jest coś takiego jak etyczne zachowanie, że gazety brytyjskie tego nie mają to wiemy ale nadal można oczekiwać tego od innych ludzi i oceniać jej brak
      dodatkowo nie chodziło o same znalezienie prawdziwych osób tylko o sprzeczne zachowanie Gadda

  • @barbaradaszuta95
    @barbaradaszuta95 4 месяца назад +127

    Zaskoczę Cię może, ale osoby z traumami rzadko zachowują się logicznie. Jesli sama nie masz PTSD bedzie ci bardzo trudno załapać mechanizmy myslenia i zachowan glownego bohatera.

    • @pablopicasso6173
      @pablopicasso6173 4 месяца назад +2

      Każde zachowanie ma jakąś logikę. Odstępstwo o ogólnie przyjętych norm, to co innego. Bawi mnie ogromnie, że wszyscy łyknęli tę ściemę autentyzmu. O zakład idę, że lepiej jak połowa, to zwyczajna fikcja literacka. Inaczej gwałciciel byłby ścigany z urzędu.

    • @maram24maram
      @maram24maram 4 месяца назад +13

      @@pablopicasso6173 no i tu jest wlaśnie ta logika - toksyczny wstyd, który jest tak silny, sprawia że bohater jest w stanie patrzeć, jak osoby które kocha albo które są dla niego ważne: Terri, jego eks, jego rodzice - cierpią, są atakowane, są w niebezpieczeństwie. Bardzo długo znosi ten konflikt wewnętrzny, aż do momentu jak coś w nim pęka i tych momentów jest kilka. To jest właśnie ta logika. Zabawne, jak tzw. normiki - które nie przeżyły traum są w stanie na wszystkich innych nakładać swoją templatkę i mówić: ale ściema!

  • @maram24maram
    @maram24maram 4 месяца назад +170

    Triggeruje mnie ten Twój ton dążący do uporządkowania binarnego. Poczytaj trochę o dialektyce - należy powoli oddalać się od myślenia czarno-białego. Chcesz, aby świat dzielił się na dobro i zło, ofiary i katów, tych winnych i niewinnych. A cały majstersztyk "Baby Reindeer" polega na bardzo sprawnym namalowaniu zawiłości, wielu odcieni szarości, bezsilności, autodestrukcji. Reżyser zabiera widza w taką podróż, że najpierw jest jedno, potem nagle jest zoom in, potem zoom out, i powoli odsłania się zawiła perspektywa, cały pejzaż, który nie jest idealny, zaprojektowany i satysfakcjonujący. Jest wiele warstw świadomości bohaterów. I typowo osoby zdrowe, które nie przeszły ogromnej traumy
    Jak mowisz "to nie trzyma się kupy" - to ja słyszę - "katalog postaci fikcyjnych w mojej głowie nie ma takiego wzorca" - no własnie. Poczytaj też o koluzjach - czyli nieświadomych grach ( Koluzja: w psychologii koncepcja nieuświadomionej zmowy opartej na nieświadomych motywacjach psychologicznych lub kombinacji konfliktów wewnętrznych dwóch lub więcej osób zaangażowanych w bliską dynamiczną relację).
    Ja nie czuję, że bohater "podbija status ofiary" - on pokazuje jak destrukcyjne toksyczne "nienawidzenie siebie" prowadzi go do niebezpiecznych autodestrukcyjnych sytuacji, do których wraca. Przestaje czuć cokolwiek, zaczyna czuć za dużo, jest zagubiony, odczuwa toksyczny wstyd. Być może ten toksyczny wstyd został mu jeszcze zaszczepiony w domu, gdzie przebywał ze skrzywdzonym pedofilsko ojcem, który również maskował swój strach przesadną męskością.
    A propos - Darrena - ktoś tu pisze, że jest on gwałcicielem, znów tak binarnie. Ale własnie nie tylko: jest też mentorem, kumplem, serdecznym znajomym, który daje wymierne wsparcie. To nie jest jednoznaczne. To, że Darren przekroczył pewne granice - Donny zaczyna sobie zadawać sprawę stopniowo, ale też jest zdezorientowany: czuje ból , ale dostaje też wsparcie, jest przerażony, obolały, a tu ziom czeka na niego z ręcznikiem i go po ludzku przytula. Tak wygląda grooming. Proces trwający tygodnie, miesiące, lata. Może nadal w prawdziwym Richardzie są te dwie pozornie zaprzeczające sobie rzeczy: wdzięczność za pomoc, za danie nadziei i zaopiekowanie się i złość za wykorzystanie za ból. Czy był tu consent, czy nie? No właśnie to nie jest czarno-białe.

    • @ciszonek
      @ciszonek 4 месяца назад +16

      tak! ten komentarz jest lepszy niz cała recenzja! 😁👍✌️

    • @adamgontarz8550
      @adamgontarz8550 4 месяца назад +3

      Zgadzam, się. Bzdury jnp opowiadasz

    • @magdalenaj4395
      @magdalenaj4395 4 месяца назад

      Bardzo dobrze powiedziane. Jest drugie dno w tej historii.

  • @etchedheadplate-
    @etchedheadplate- 4 месяца назад +150

    Okrutnie subiektywny materiał, widać, że coś Ci nie klei się w samym twórcy lub przekazie, którym stworzył.
    Nie ma nic złego w gloryfikacji tego, co pokonaliśmy, a w serialu były przecież zawarte ogromne ilości wiwisekcji i chybotliwej empatii.
    Materiał na pewno powinien mieć w nazwie „OPINIA”, a nie clickbaitowe „demaskujemy”…

    • @olak0378
      @olak0378 4 месяца назад +6

      Obiektywy i tracący apodyktyczną wyższością, z dość uprzywilejowanej pozycji.

  • @botak4695
    @botak4695 4 месяца назад +116

    Nie popieram diagnozowania kogokolwiek na odległość, w internecie w ten sposób. Do tego trzeba pełnego obrazu sytuacji i przede wszystkim - specjalistycznej wiedzy. Mówienie że Richard (Danny) z pewnością jest wrażliwym narcyzem jest nie na miejscu moim zdaniem.

    • @cohlles
      @cohlles 4 месяца назад +15

      zgadzam się.
      niestety było więcej takich momentów w filmiku. rozumiem zawód i poczucie, że zostało się zmanipulowanym przez nieidealną ofiarę, ale nie ma idealnych ofiar i zawsze należy ważyć słowa, zwłaszcza kiedy próbuje się wydawać osądy w tak delikatnych, pełnych niuansu sprawach.

    • @siouxsie99
      @siouxsie99 4 месяца назад +2

      Ludzie będący ofiarami w prawdziwym życiu chcą widzieć siebie i swoje intencje jako czyste i nieskalane. Jednak ofiara czerpie korzyści z bycia ofiarą i to powie każdy terapeuta. To jest bardzo złożony temat. Panią pokazanie ofiary w ten sposób triggeruje, dlatego powstał ten materiał.

    • @mackos007
      @mackos007 4 месяца назад +2

      Wiesz wywłacznie swoich traum zamiast u doktora to na platformie która obejrzy jakieś 20471 milionów osób jest trochę narcystyczne co nie?

  • @olivvka3877
    @olivvka3877 4 месяца назад +61

    mam takie poczucie, że jednak osoby, które mu to zrobiły są odpowiedzialne za swoje czyny a ofiara ma prawo o tym mówić i tak mógł wybrać innych aktorów ale jakby osoby z patologicznego domu chciała opowiedzieć swoją historię to zastanawiam się co wtedy? Nawet jeśli wybierzemy innych aktorów na rodziców to i tak będzie bardzo łatwo znaleźć ich jeśli chociażby ofiara nie zmieni nazwiska, a czy to odpowiedzialność ofiary żeby zmieniać nazwisko? Czy może konsekwencja rodziców?

  • @ThePadrona
    @ThePadrona 4 месяца назад +49

    Dawno nie słyszałam większej głupoty, ale na Guardianie napisano, więc co my tutaj będziemy się nie zgadzać. Raczej oglądałyśmy inne seriale i nie ma sensu dyskutować o różnych produkcjach w jednej rozmowie.

    • @DawidCieslik-l3l
      @DawidCieslik-l3l 4 месяца назад +11

      Nie wiem czy ten materiał nie powinien być dla samej autorki rodzajem pewnej psychoterapii i próbą wyjścia z własnej światopoglądowej klatki, gdzie oskarżanie innych o złe zamiary, szczegolnie gdy jest to mężczyzna przychodzi nader łatwo.

  • @Tinatinatinatin
    @Tinatinatinatin 4 месяца назад +48

    Wychodzi na to, że autor tak bardzo chciał pokazać "ludzką" stronę swojej bohaterki, że teraz ludzie bardziej są w stanie współczuć jej, niż osobie, którą prześladowała. Przypomnijmy - osobie, która oprócz bycia ofiarą stalkingu (na który składała się również przemoc fizyczna zarówno wobec bohatera jak i jego bliskich) była również wielokrotną ofiarą gwałtu. Głowa mi pęka jak czytam, że ludzie piszą, że w ogóle nie współczuli Donny'emu. Oczywiście, że zachowywał się nielogicznie. Oczywiście, że przez swoje zachowanie jeszcze bardziej pogarszał sytuację. Ale ta postawa wymaga dużo głębszej analizy psychologicznej niż tylko przyklejenie łatki narcyza i manipulanta. Skłonności do autodestrukcji Donny'ego wcale nie zasługują na mniejszą empatię.
    A co do realnych postaci - bardzo źle, że pierwowzór Marty tak łatwo dało się odszukać (swoją drogą mam poczucie, że umieszczanie jej zdjęcia w tym filmie, nawet z zasłoniętymi oczami, jest również moralnie wątpliwe). Tutaj ewidentnie wina leży po stronie Richarda, mógł to przewidzieć, nie będę go tu bronić. Ale nadal jakoś nie jestem w stanie osądzić go tak surowo jak robi to tutaj Kaja. Byłabym w stanie zmienić zdanie, gdyby okazało się, że stalking w wykonaniu prawdziwej Marty był dużo mniej przemocowy i w rzeczywistości nie doszło do żadnej napaści seksualnej, czy pobić. Jeśli jednak prawdziwa historia nie różni się od tej serialowej, to ja tej kobiecie bardzo współczuję i życzę, aby dostała pomoc, której potrzebuje, ale jednak przede wszystkim pamiętam, że jest to niebezpieczna stalkerka, która krzywdzi innych ludzi.

    • @mackos007
      @mackos007 4 месяца назад

      Największym minusem tej historii jest sam bohater. Miałki, lekko odpychający ale w nieciekawy, nudny sposób. Gdyby na podstawie swoich traum napisał po prostu serial o bohaterach uwikłanych w sieć wzajemnych chorych powiązań to byłby sztos. A tak to mamy jego historie przeniesioną prawie 1:1 i jest to szczerze dość nudne. Plus już po emisji serialu widać że ta cała opowieść o ochronie prawdziwych osób była albo cynicznym kłamstwem albo wielką naiwnością. Richard niby się przed nami otwiera ale ja się wciąż czułem przez niego manipulowany

  • @dawidjuszczak6561
    @dawidjuszczak6561 4 месяца назад +120

    Czy diagnozowanie kogoś jako narcyza wrażliwego nie widząc kogoś takiego na oczy jest etyczne?

    • @sunakonahahara105
      @sunakonahahara105 4 месяца назад +5

      tylko nie mówimy tu o diagnozie psychiatrycznej tylko o ocenie postaci po tropach jak jest przedstawiona, nazywa się to analiza tekstu kultury, pamiętasz charakterystyki pisane na język polski czy można było odmówić tekstem że wolno diagnozować postaci bez spotkania i dyplomu?

    • @annj281
      @annj281 4 месяца назад

      ​@@sunakonahahara105 może inaczej były prowadzone nasze lekcje, ale moja polonistka zawsze wytykała takie psychologizowanie.

    • @dawidjuszczak6561
      @dawidjuszczak6561 4 месяца назад +12

      @@sunakonahahara105 termin " narcyz wrażliwy" jest akurat wykorzystywany w diagnozie psychologicznej, więc to nie ma nic wspólnego z charakterystyką pisaną na język polski.
      Szafowanie takimi diagnozami tylko dlatego że coś się autorce filmu odpaliło emocjonalnie jest moim zdaniem bardzo nie ma miejscu. Dawanie takich "łatek" uważam za bardzo nieetyczne.

    • @Dracenaaa
      @Dracenaaa 4 месяца назад +2

      ​@@sunakonahahara105 Obejrzyj jeszcze raz materiał, jak nie zalapalas, że jest to film autobiograficzny i że autorowi ta typiara wystawiła diagnozę psychiatryczna, a nie zmyślonej postaci 💁

    • @mariuszsnow5147
      @mariuszsnow5147 4 месяца назад

      @@dawidjuszczak6561 to też prawda.

  • @cohlles
    @cohlles 4 месяца назад +56

    nie rozumiem. najpierw krytyka dochodzenia prowadzonego przez internetowych pseudodetektywów by sekundę potem uznać, że obie osoby przez nich wskazane są faktycznie oprawcami gadda. o ile raczej ciężko polemizować z prawdziwą tożsamością marthy, to tożsamość darriena nie jest wcale przesądzona, wrzucając obie te osoby do jednego worka robisz trochę to samo co robią osoby, które próbujesz krytykować. tak stanowcze mówienie o manipulacji ze strony autora też jest dla mnie dziwne - gadd od jakiegoś czasu występował z tym materiałem i ani razu nie miała miejsce taka sytuacja. nie wydaje mi się mało prawdopodobne, że zwyczajnie popełnił błąd nie próbując lepiej zatuszować kim była jego stalkerka i nie spodziewał się do końca popularności serialu i reakcji części widzów. wydaje mi się mega krzywdzące z takim przekonaniem mówić o jego zamierzonych działaniach nie potrafiąc nawet znaleźć powodu dla którego miałby to robić. nie wiem jak można wydawać taki jednoznaczny osąd posiadając tak niewiele danych.
    ja również czułam dyskomfort w trakcie seansu. dyskomfort, bo oglądałam człowieka, który został potwornie skrzywdzony i który sam do końca nie potrafi się poskładać, obnażającego się w całości, ze wszystkimi swoimi traumami, przed milionami ludzi.
    myślę, że niezależnie od tego, czy uznamy podejście gadda do opowiadania swojej historii po swojemu za w pełni zdrowe i produktywne jest to ważny głos w temacie o którym niewielu opowiada, który nadal pozostaje na granicy tabu. a czy jest to głos perfekcyjny, bezproblemowy? oczywiście, że nie. ale nieporozumieniem jest przerzucać odpowiedzialność za zachowanie randomów w internecie na osobę, która postanowiła w taki a nie inny sposób opowiedzieć o swoich traumatycznych przeżyciach. przekonanie że możemy z taką łatwością ferować wyrokami na forach online jest częścią problemu, ten filmik jednym tylko z przykładów.

  • @Piotr98Po
    @Piotr98Po 4 месяца назад +84

    Serial o poszkodowanych kobietach: odkrywczy, przejmujący, fenomenalny, dogłębny, przełomowy
    Serial o poszkodowanych mężczyznach: niemoralny, nieetyczny, za bardzo odkrywa fakty i nakierowuje na oprawców, relatywizujący przemoc
    Czy ofiara nie ma prawa nazwać oprawcy oprawcą, nawet gdy na pewnym etapie znajomości wchodziła z nimi w różne relacje? Wyraźnie też podkreśla się w produkcji niejednoznaczność popełnionych przestępstw i ich skutki.

  • @TomaszUFC
    @TomaszUFC 4 месяца назад +39

    Pomimo że wysłuchałem tego co mówi Kaja to nie czuje tego, nie czuje się też oszukany przez autora serialu. Zapewne jakby ofiarą w tym serialu byłaby kobieta nie byłoby w ogóle takiego dyskursu. Natomiast sam serial to dla podróż po ciemnych zakątkach ludzkiej psychiki, bardzo mi się podobał 9/10.

  • @fernfern6074
    @fernfern6074 4 месяца назад +23

    Oczekujesz, ze ofiara bedzie winna osobom, ktore ja skrzywdziły, ochronę?

  • @katarzynagurban1098
    @katarzynagurban1098 4 месяца назад +48

    Dla mnie to serial DYSKOMFORT. Uwierał mnie główny bohater, jego zapętlanie się w złych decyzjach i ciągła potrzeba oklaskiwania przez widownię.
    Jednocześnie widziałam ile w moim życiu było sytuacji, które choć nieporównywalnie bardziej niewinne, powinny być przerwane dużo wcześniej.
    Potwierdza się stara zasada- brak reakcji to też reakcja.😢
    A później już nikt nie uwierzy ofierze bo staje sie wspólnikiem..

  • @kazachskijmolodiec
    @kazachskijmolodiec 4 месяца назад +64

    Trochę też Twoja wypowiedź przypomina oskarżanie żony, która latami tkwiła w przemocowym związki i jeszcze śmiała kochać swojego przemocowego męża... Strasznie mi przykro jakoś na takie postawienie sprawy.

  • @krobot6560
    @krobot6560 4 месяца назад +20

    Jestem bardzo ciekawy czy gdyby odwrócić rolę i to gruby, biedny facet w średnim wieku łaził za średnio wyglądającą młodą dziewczyną to opinie też byłyby że niby starking ale widać że podbija jej ego. Tak samo gdyby dziewczyna chodziła do potencjalnego producenta się naćpać wiedząc co ten będzie robił z jej bezwładnym ciałem jestem pewny że żadna kobieta i większość mężczyzn nawet nie zastanawiała by się czy nie jest wyłącznie ofiarą czy może to forma prostytucji.

  • @wylecial5013
    @wylecial5013 4 месяца назад +22

    Zupełnie się z tym nie zgadzam

  • @soylentgreen8692
    @soylentgreen8692 4 месяца назад +74

    Nie zgadzam się z Tobą zupełnie. Wg mnie bohater w ogóle nie pokazuje się w dobrym świetle, po obejrzeniu miałam go raczej za beznadziejnego człowieka z równa ilością wad i zaburzeń, co jego oprawcy. Druga rzecz: jeśli chcesz, żeby o tobie mówili dobrze - to postępuj dobrze! Z perspektywy ofiary przemocy seksualnej jest dla mnie niepojęta chęć ochrony tożsamości obu oprawców (choroba psychiczna czy nie-konsekwencje swego zachowania trzeba ponosić), ale rozumiem że ktoś, kto tego nie doświadczył może mieć jakieś obiekcje. Jestem zdania, że ofiara przemocy ma prawo o tym mówić zawsze, jak chce, kiedy chce i komu chce. Myślę też, że problemem jest to, że bohater jest antypatyczny i jest facetem. Gdyby bohaterką była piękna, wzbudzająca sympatię kobieta, widzowie zaakceptowaliby tę historię bez szemrania.

    • @jakbyniepaczec
      @jakbyniepaczec  4 месяца назад +7

      Jako osoba z podobnym doświadczeniem przemocy (oraz doświadczeniami z manipulacją) mogę ci powiedzieć tak: to nie jest fair ze on załatwia problem szantażem emocjonalnym a nie sądem. Bo tam jest miejsce na takie sprawy. Zwłaszcza że sprawcy pozostają bezkarni i mogą krzywdzić innych. Więc albo wymierzasz sprawiedliwość albo udajesz że coś robisz.

    • @soylentgreen8692
      @soylentgreen8692 4 месяца назад +11

      @@jakbyniepaczec niestety na chwilę obecną nie można zbytnio liczyć na sprawiedliwość ze strony sądów. To są rzeczy bardzo trudne do udowodnienia. Nie ma się co dziwić, że w poczuciu bezsilności ofiara sięga po ekstremalne rozwiązania, które wydają się być jedyną osiągalną sprawiedliwością. Ja sama bym tego nie zrobiła, ale rozumiem i trochę zazdroszczę mu odwagi. Czy to źle o mnie śwadczy? Kto wie? Temat do przemyślenia :).

    • @annj281
      @annj281 4 месяца назад +23

      @@jakbyniepaczec kobieto, o czym ty w ogóle piszesz!? Gość opowiedział o tym jak stał się ofiarą nękania i gwałtu, a ty pieprzysz coś o szantażu emocjonalnym? To się nazywa victim blaming. Czy kobiety piszące w mediach społecznościowych o swoich doświadczeniach, w ramach akcji metoo, też wykonywały szantaż emocjonalny?

    • @cinislipa4448
      @cinislipa4448 4 месяца назад

      @@annj281 No wiesz, subtelna różnica polega na tym, że one nie zrobiły z tego serialu, który przyniósł im ogromne zyski...

    • @annj281
      @annj281 4 месяца назад +6

      @@cinislipa4448 I co z tego? Stawiasz ofierze warunki, pod którymi może, albo nie może mówić o swoim doświadczeniu? To jest właśnie przerzucanie odpowiedzialności z oprawcy na ofiarę.
      Jako facet, mam wrażenie, że chodzi o seksizm i mizoandrię. Funkcjonuje głęboko zakorzenione przekonanie, że mężczyzna jest zawsze groźny, a kobieta wrażliwa, więc nawet jeśli to jego spotyka krzywda, to wciąż on musi być winny. Gdyby twórczynią Reniferka była kobieta, to autorce filmu nie przyszłoby nawet do głowy ją uciszać, albo w komentarzu, pisać: "Pewnie gdyby jej stalker był wysoki i przystojny, to nie przeszkadzałoby jej, że ją zaczepia", bo taki komentarz były słusznie uznany za seksistowski i mizoginiczny.

  • @aaaad2412
    @aaaad2412 4 месяца назад +30

    Zbyt daleko idące wnioski. Zbyt oceniające.

  • @MegaDavidii
    @MegaDavidii 4 месяца назад +28

    Wkoncu jakiś serial który ma emocje i rusza emocje widzów. Giga koks, ale raczej taki raz na jakiś czas

    • @mackos007
      @mackos007 4 месяца назад

      Właśnie to jest ciekawe, wszyscy komentujący twierdza to samo - serial porusza emocje. Dla mnie właśnie bohater jest na tyle miałki i nieciekawy że oglądałem serial z lekkim znudzeniem xd

  • @agnieszkabor910
    @agnieszkabor910 4 месяца назад +54

    Co? To nie można opowiadać o swoich przeżyciach by nie urazić oprawcy???? Co ty gadasz??? Zastanowiłaś się chociaż sekundę nad tym co mówisz?

    • @anichkan179
      @anichkan179 4 месяца назад

      A czy rodzice Gadda zgodzili się, żeby ujawnił, że jego ojciec był gwałcony w kościele?

  • @wielebna444
    @wielebna444 4 месяца назад +4

    "bohater tak bardzo podkresla swoj status ofiary zeby zemscic sie na swoich oprawcach"- czy my ogladalysmy ten sam serial? Przeciez cala jego relacja z Martha to bylo poakazanie jak bardzo jest te linia miedzy ofiara a sprawca rozmazana. Sam bohater w pewnej chwili mowi, ze przeciez sam wracal do swojego oprawcy i siebie za to nienawidzi. Mam wrazenie, ze bardzo chcesz jakas swoja teze pokazac i na maksa splycasz ten wielopoziomowy serial.

  • @martaserwach777
    @martaserwach777 4 месяца назад +6

    Sadze, że ten serial to spowiedź autora na pewnym poziomie autoterapii. Nie czuję się oszukana. Z żadnym bohaterem nie sympatyzowałam, nie dopinowałam. Byłam obserwatorem. I na tym kończy się moja rola. Nie mnie to oceniać.

  • @TheNekoAyumi
    @TheNekoAyumi 4 месяца назад +9

    Trochę nie rozumiem oburzenia. Lepiej żeby autor siedział cicho i udawał, że nikt go nigdy nie skrzywdził. Oni zaspokajali swoje potrzeby nim to teraz on robi to samo :)

  • @pelson5342
    @pelson5342 4 месяца назад +12

    Nie rozumiem oburzenia, ja przez cały serial odbierałem głównego bohatera jako postać negatywną, oczywiście w połowie gdy dowiedziałem się co go spotkało to współczułem mu ale nie spowodowało to nagle że w moich oczach stał się dobry, do ostatniego odcinka widziałem go jako osobę zaburzoną i wykorzystującą innych. Martha oraz ten artysta również nie są osobami dobrymi, obydwie zniszczyły mu życie i jak najbardziej słusznie że przedstawił je w taki sposób i stworzył ten serial by się na nich zemścić, miał do tego prawo, mam wrażenie jakbyś z Marthy robiła tutaj ofiarę bo ktoś ją znalazł w internecie. Czego się spodziewałaś? Że ludzie nie dojdą do prawdziwych faktów na których oparty jest serial? Przecież nawet jakby całkowicie poprzekręcać wszystkie fakty to dla internetowych detektywów to by nie był żaden problem, ludzie już nie takie rzeczy potrafili znaleźć mając niewielkie szczątki informacji.

    • @fernfern6074
      @fernfern6074 4 месяца назад

      Wykorzystywał innych, ale wielokrotnie porusza to w serialu.

  • @anitam3698
    @anitam3698 4 месяца назад +9

    Zupełnie nie zgadzam się z tym materiałem.

  • @joannakowalska4217
    @joannakowalska4217 4 месяца назад +21

    Chyba oglądaliśmy inny serial, nic nie rozumiem z tego co Pani mówi. Chyba za dużo się Pani naczytała poradników psychologicznych.

    • @fernfern6074
      @fernfern6074 4 месяца назад +10

      Jak słyszę cały czas o narcyzmie i toksyczności to przestaje słuchać.
      Dziwi mnie też "oczekiwanie", że ofiara powinna chronić prywatność osób, które ją skrzywdziły.

  • @mikicza1986
    @mikicza1986 4 месяца назад +4

    W momencie gdy Gadd zdecydował się na ukazanie swojej historii w Netflixie, chyba nie spodziewał się, że sława, o którą tak zabiegał, ostatecznie okaże się mieczem obosiecznym. Gdy 8 lat temu ta historia jako sztuka zaczęła być wystawiana w teatrach, zbierała wyśmienite recenzje i zdobywała nagrody, nikomu nie przyszło do głowy rozpoczynać internetowego śledztwa. Nie mnie jednak oceniać Gadda i pobudki jego działania, a bardzo łatwo jest oceniać innych siedząc przed ekranem telewizora czy komputera. Nie siedzę w jego głowie i go nie znam. To on sam musi spojrzeć w głąb siebie, przetworzyć swoje traumy i zadać sobie pytanie: Czy opowiadanie o swoich przeżyciach przez tyle lat, czy to w formie sztuki czy serialu naprawdę mi pomogło?
    Zapominając o całym tym zamieszaniu - serial osobiście uważam za niesamowity, pod względem fabularnym jak i aktorskim jest na najwyższym poziomie. Jest na mojej liście top 10 nowości w tym roku. Wiem, że nie trafi w gusta wszystkich widzów, ale dla mnie mieszanka dramatu, czarnej komedii i thrillera to przepis na świetny serial. Polecam!

  • @SynMojegoTaty
    @SynMojegoTaty 4 месяца назад +19

    Myślę, że jest dość słabe że aktorzy są tak podobni ale cała reszta Pani wywodu strasznie irytująca. I tu nie chodzi o odmienną opinię tylko o takie domorosłe diagnozowanie kogoś na siłę. Przeintelektualizowane to bardzo

  • @nxskx
    @nxskx 4 месяца назад +1

    To jest sekret tego serialu. Historie prawdziwych ludzi, prawdziwych emocji, namacalnych w prawdziwym życiu. Widz sam może się stać stalkerem. I to jest najgorsze chyba w tym serialu.

  • @tomgdek789
    @tomgdek789 4 месяца назад +3

    Po Twoim materiale zwiększyłem serialowi ocenę. Tyle emocji, tyle różnych opinii... Gratulacje dla Twórcy serialu za odwagę, oby więcej takich produkcji

  • @jakubskorus
    @jakubskorus 3 месяца назад +2

    Rzadko piszę komentarze na YT, ale tym razem czuję, że muszę bo nie wierzę w to co tu usłyszałem. Przykro mi bo chyba wzięłaś wszystko na opak. Twoim głównym zarzutem jest to, że autor nie zadbał o ukrycie tożsamości pierwowzorów bohaterów ... ale dlaczego miałby je ukrywać? Ja wiem, że serial jest traktowany jako "fabuła". Ale tak naprawdę to "literatura faktu" delikatnie fabularyzowana. Gdyby to był film dokumentalny lub książka też miałby ukrywać kim byli? Bzdura. Uważam, wręcz przeciwnie skoro są winni wszyscy powinni o tym wiedzieć - jeśli nie są to niech pozywają go do sądu. Druga sprawa to, że uważasz że autor chce się wybielić i postawić w jak najkorzystniejszym świetle wobec wszystko co zrobił i co jemu zrobiono - podczas gdy tak naprawdę robi wszystko żeby pokazać jak duży wpływ miały na całą tą sytuacje jego złe decyzje, jak bardzo sam pchał się w ramiona oprawców. To, że myśli empatycznie o Marcie nie znaczy, że chce pokazać jakie ma dobre serduszko, tylko jak duży problem ma sam ze sobą i "nienawiścią do siebie". Scena wyznania wszystkiego przed publiką nie jest oskarżeniem oprawców - jest wiwisekcją swojej autodestrukcji. Uważam, że ocena której tu dokonałaś jest niesprawiedliwa, krótkowzroczna i wynika z dużej niewiedzy, lub po prostu niezrozumienia pewnych kwestii. A już tekst, że bohater "zachowuje się nielogicznie" to kpina. Czy wszyscy ludzie zachowują się zawsze logicznie? Czy osoby z zaburzeniami psychicznymi zachowują się zawsze logicznie? Proszę przemyśl to, bo myślę że ten filmik jest krzywdzący dla wielu.

  • @90-210
    @90-210 4 месяца назад +3

    Pani chyba za bardzo wjechały tematy psychologiczne. Myślałem ze to kanał o serialach.

    • @annbcn
      @annbcn 4 месяца назад

      właśnie ani nie bardzo psychologiczne, ani o serialach... popłynęła po raz kolejny. Dziwna opinia, wygłoszona pretensjonalnym tonem i jeszcze tytuł "dekonstruujemy ściemę"

  • @ufffufff
    @ufffufff 4 месяца назад +5

    Show must go on. Może wcale nie chodzi o zemstę czy kontrole. Bo raczej to jest, jak z żartami głównego bohatera jako komika. One wcale nie były śmieszne, dopiero opowieści o swoim losie wzbudzały jakiekolwiek zainteresowanie widzow. Zatem teraz jest większa widownia, bo widzów serialu jest więcej i lustro, w którym odbija się ta historia, ogromne.

  • @konradrybaczek8426
    @konradrybaczek8426 4 месяца назад +2

    może jest to bardzo drastyczny osąd i raczej traktowałbym to jako teorię spiskową, ale może richard gadd nie do końca przepracował swoją traumę i jego uzależnienie od swojej stalkerki nadal trwa, dlatego nakręcił serial, w którym gra główną rolę, by przeżyć to jeszcze raz? i dlatego pragnął wszystko tak upodobnić do rzeczywistości

    • @JK-mo9ho
      @JK-mo9ho 4 месяца назад

      Dlaczego drastyczny? Tak naprawdę jest bardzo mało sposobów na skuteczne "przepracowanie" traumy- wbrew temu, co jest propagowane przez biznes terapeutyczny. Także to całkiem prawdopodobne. Mnie ten serial przypomina przymus powtarzania, który jest charakterystyczny dla osób straumatyzowanych i daje im chwilową ulgę (tak samo jak ciągłe opowiadanie swojej historii na "kozetce" terapeutycznej), ale długoterminowo niewiele zmienia.

  • @MelancholijnyMizantrop
    @MelancholijnyMizantrop 4 месяца назад +4

    To już jest cenzura na słowo "stalkerka" 😅😂😅😂

  • @jarekmalinowski6176
    @jarekmalinowski6176 4 месяца назад +39

    Nie wiem o co ci chodzi. Ja mu nie współczułem ani chwili oglądając serial. Czułem obrzydzenie jego postawą i to że (pod)świadomie każdym ruchem zapadał się głębiej w bagno które sam stworzył. Brak asertywności i instynktu samozachowawczego

    • @sivkasi8872
      @sivkasi8872 4 месяца назад +10

      Dokładnie tak. Też nie współczułam. Raczej dziwiło mnie, że lezie tam gdzie lezie. I że powinien się leczyć.

    • @Dosei76
      @Dosei76 4 месяца назад +3

      Ja najbardziej współczułam jego ojcu.

  • @pasja1987
    @pasja1987 4 месяца назад +2

    Nie zgadzam się ze zdaniem JNP. Co mnie urzekło w tym serialu to to,że Marta oraz główny bohater są przedstawieni w skalach szarosci, żadne z nich nie jest dobre ani źle. Widzę tu wielokrotne podkreślenie tego,że oboje bohaterów są do siebie podobni. Ale mimo wszystko choroba jest chorobą. Jest to wielokrotnie zaznaczane i właśnie to wzbudza silne współczucie.
    Serial porusza dodatkowo inne ważne tematy jak chociażby przemoc seksualna wobec mężczyzn. Przemoc o której społeczeństwo nie było wstanie rozmawiać wcześniej otwarcie. Uważam,że trzeba "mieć jaja",żeby zdecydować się na pokazanie tej historii światu.
    A zakończenie, nie przypominam sobie by ktoś tak pięknie przedstawił kiedykolwiek bohatera filmu,serialu gdzie poruszony był temat stalking'u.
    Moja ocena 8/10 ❤

  • @dominikaszafranska8561
    @dominikaszafranska8561 4 месяца назад +4

    Dobry serial.
    Można zastanawiać się kto tutaj jest tak na prawdę ofiarą oraz do czego może doprowadzić chora i niepohamowana potrzeba atencji i potwierdzania rzekomej wyjątkowości.
    Reniferek jest cyniczny, cwany, wykorzystuje ludzi oraz ich słabości i sam pozwala się wykorzystywać(?) by osiągnąć swoje cele. Ma ogromne problemy z akceptacją siebie, swoich wyborów i/lub ich braku.
    Uwielbia stan bycia "ofiarą", sam podsyca zachowania, które do tego prowadzą.
    Warto obejrzeć.
    wysłano z mojego samsunga

  • @marlena5563
    @marlena5563 4 месяца назад +2

    Fajnie, ze masz swoja opinie i smialo ja wyglaszasz, nie do konca sie zgadzam, ale mysle, ze to wazny glos w dyskusji na temat tego glosnego serialu, cheers! 🎉

  • @marcelolczynski7830
    @marcelolczynski7830 3 месяца назад

    ja miałem to samo odczucie po obejrzeniu tego serialu, bo przeżycie czegoś takiego co przeżył Richard to jedno. ale żeby potem chcieć przeżywać tę sytuację na nowo, najpierw napisać sztukę a potem serial, obsadzić siebie w głównej roli... chcieć jeszcze raz odgrywać przed kamerą sceny, które jak potem mówi w wywiadach, były traumatyczne... rozumiem, że wytrychem zamykającym dyskusję jest tutaj twierdzenie, że ma to wartość terapeutyczną ale still nie mogłem się pozbyć wrażenia, że coś jest tutaj nie spoko. sam fakt, że osoby, które serial portretuje nie zostały uprzedzone, że taka rzecz powstaje, jest już jakimś na to dowodem

  • @Piksik
    @Piksik 4 месяца назад +7

    Mam wrażenie, ze jakby kobieta zrobila taki serial to nie powstał by podobny komentarz w twoim wykonaniu.
    Trzeba miec dużo złej woli, żeby uwazac ze chłop sie wybiela. Jest odklejeńcem, co możemy zobaczyć w każdym odcinku. Sam tytuł iwazam za klikbajt wprowadzający w błąd.

  • @andrzejchalobka9148
    @andrzejchalobka9148 4 месяца назад +4

    W sumie serial zaczął się na dobre od 4 odcinka. Ciekawa konstrukcja.

  • @rusalka404
    @rusalka404 4 месяца назад +9

    Dysonans poznawczy. To jest to.

    • @jakbyniepaczec
      @jakbyniepaczec  4 месяца назад

      Taki jest trochę cel tego wideo. Sama miałam dysonans, ale już chyba mi przeszło.

  • @kazachskijmolodiec
    @kazachskijmolodiec 4 месяца назад +11

    O ile mogę się w jakiejś tam części zgodzić z wątpliwościami dotyczącymi etyczności autookreślenia tego serialu jako "based on a true story", to z drugą częścią Twojej wypowiedzi nie zgadzam się zupełnie. W takiej naszej Polsce 50% zgłaszanych spraw o gwałty jest umarzana. Z tej połowy nieumorzonych połowa spraw kończy się zawiasami. Skazania? 1, 2 lata w więzieniu. Dopiero, gdy ktoś kogoś zabije, jak ostatnio w Warszawie, to wtedy policja robi coś więcej, a i tak słychać głosy, że sama sobie winna, bo była pijana. Niebezpiecznie to brzmi w Twoich ustach, ten victim blaming. Nie tak łatwo dowieść, że się zostało zgwałconym, zwłaszcza po jakimś czasie od zdarzenia, a przecież wiele osób, jeśli w ogóle się decyduje na zgłoszenie sprawy, robi to po latach tłamszenia tych doświadczeń w sobie.
    Co do samego serialu jako serialu/filmu/sztuki - moim zdaniem jest wybitny. Dawno nie widziałem czegoś, co jest tak zniuansowane, jak Baby Reindeer.

  • @zofialasko3341
    @zofialasko3341 4 месяца назад

    To bardzo cenna opinia, dziękuję za to. Sama nie zwróciłam uwagi na dwuznaczność zakończenia. Myślę, że zabieg przemyconego ujawnienia oprawców był celowy, autor osiągnął swój cel i teraz stara się jedynie nie wpadać w konflikt z prawem. Szanuję Richarda za to, że mimo słabego startu, wielu niepowodzeń, kiedy wisiał nad przepaścią trzymając się włoska wspiął się na szczyt sławy i zagwarantował swoim oprawcom dawkę stresu. Jego twórczość pomogła mi realnie uwierzyć w siebie, a mam dopiero piętnaście lat, więc to dla mnie ważne. :)

  • @renwe5104
    @renwe5104 4 месяца назад +3

    Jestem wstrząśnięta tą analizą..... Owszem, dla mnie serial też nie był komfortowy, ale żeby tak odwracać wszystko o 180 stopni??? Tak, TO JEST W PORZĄDKU.

  • @adamzelmanski
    @adamzelmanski 4 месяца назад +1

    w ostatniej scenie zamawia wódkę podwójną z colą, a nie dietetyczną colę

  • @Donesko
    @Donesko 3 месяца назад +1

    Aż dziwne, że ten odcinek nie wyszedł na Kanale Zero

  • @ciszonek
    @ciszonek 4 месяца назад +2

    Czekam na tą dekonstrukcję jakiejś ściemy, ale filmik się skończył...

  • @kis6331
    @kis6331 4 месяца назад +2

    Uwielbiam Wasze materiały! A Reniferek sztos, nie byłam przekonana czy włączyć, jednak jak to zrobiłam to nie mogłam się oderwać.

  • @didopl7083
    @didopl7083 4 месяца назад +1

    Ale w UK normalnie publikują wizerunki sprawców ja pierdole

  • @annj281
    @annj281 4 месяца назад +27

    Straszny victim blaming z Pani strony. Mozna mówić, ze Gadd nie zachowywał sie zbyt racjonalnie względem Marthy (czego absolutnie nie ukrywa), ale wciaz, to on byl ofiarą nękania. To tak jakby wypominać zgwalconej kobiecie, ze nie poszla od razu na policję.

    • @sethheliotrop4293
      @sethheliotrop4293 4 месяца назад

      Ooo jak trafnie! Niestety autorka ma jakis bol, nie do konca zrozumialy- wystarczy zobaczyc jej "dziwaczne", niewytlumaczalne oceny na filmweb. Dziwnym trafem tyczy sie to tzw. kina "meskiego"- przykladem moze byc "The Thing" na 3/10 XD
      Ja rozumiem, ze mozna miec swoje gusta, ale filmu nie ocenia sie krotkowzrocznie. Pani nawet nie raczyla napisac zdania coz to tak sie bardzo nie podobalo...Fajnie jest popatrzec czasem na wiele skladowych filmu, no ale tego chyba nie zalezy tlumaczyc ;)
      Kiedys T. Raczek opowiedzial historie jak podczas znakomitego spektaklu pewien jegomosc powiedzial, iz "spektakl mu sie nie podoba"
      Na co inny rzekl: "Nie podobac to sie moze Panu w burdelu, a my jestesmy w teatrze- konkrety! "

  • @rheingolddonner
    @rheingolddonner 4 месяца назад

    Cały ten wywód jest idealnym przykładem tego, na czym polega wtórna wiktymizacja.

  • @marcinjakubiec5795
    @marcinjakubiec5795 4 месяца назад +3

    Dzięki za tą "recenzję" :). Mam jednak pytanie - po co wypikiwane (wygłuszane) są słowa 'przemocowy' i bodajże 'stalking'?
    Czy YT uprawia taką hipokryzję, że zabrania używać niektórych normalnych słów, ale przekleństwa czy pokazywanie patologicznych zachować już mu nie przeszkadza?

    • @jakbyniepaczec
      @jakbyniepaczec  4 месяца назад +1

      YT to nam teraz tak tnie zasięgi, że nasze wideo ogląda jakieś 5 procent ludzi, którzy zwykle nas oglądali. I tak, są słowa na czarnej liście, a my nawet nie wiemy ile i jakich, więc celujemy w ciemno. Ale sądząc po ilości wyświetleń tego wideo pewnie i tak nie wcelowaliśmy we wszystko i pewnie te wszystkie "traumy" sprawią, że finalnie odcinek obejrzy do 10 tysięcy osób.

    • @marcinjakubiec5795
      @marcinjakubiec5795 4 месяца назад

      @@jakbyniepaczec Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

  • @patrz_komu_ufasz
    @patrz_komu_ufasz 4 месяца назад +3

    A to nie jest tak że każdy płaci jakąś cenę obiecał mu scenarzysta że będzie sławny i jest zapłacił cenę za to ta dziewczyna za zaspokojenie swojej fantazji zapłaciła cenę każdy płaci cenę ta cena bywa różna i nawet komentującą płaci cenę płacimy ją wszyscy kwestia jak wielka chcemy zapłacić

  • @eda9633
    @eda9633 4 месяца назад +1

    Miałem bardzo mieszane uczucie dotyczące serialu i bohatera podczas oglądania. Zupełnie nie mogłam "poczuć" tego serialu, choć wciągnął mnie bardzo.

  • @przemkecovers
    @przemkecovers 4 месяца назад +9

    A mi sie chyba wydaje, ze strasznie bronisz te kobietę, pomimo tego jak zrujnowała mu życie. Mam wrażenie ze gdyby Gadd był kobietą, a Martha facetem to wasz film by nie powstał. No i diagnozowanie gościa na odległość…

  • @santiago0900
    @santiago0900 4 месяца назад +7

    Szczerze to jeszcze nie oglądałem, ale nawet na podstawie tego filmu widzę o czym jest ta historia i nie potrafię się wyrwać z wrażenia, że jako osoby lewicowe, którą ja sam jestem, nie przywykliśmy za bardzo do sytuacji, w której to mężczyzna jest ofiarą w jakiejś relacji a kobieta jest przemocowcem, więc kiedy pojawia się taki pojedynczy przypadek, to chyba nie wiemy jak mamy sobie z tym poradzić, bo to jakby w Ameryce biały człowiek skarżył się na rasizm, do czego zdaniem niektórych nie ma prawa jako osoba od urodzenia uprzywilejowana i wtedy nagle załącza się nam jakiś victim blaming, bo czym to innym jest? Gdyby role były odwrócone, to czy ktoś taki jak Ty, pokusiłby się o próby zwalania winy na kobietę jako ofiarę, sugerowanie jej narcystycznej osobowości, wmawiania że jest toksyczna i sama na siebie zesłała tę historię? Nawet gdyby tak było, to nikt by tego nie brał pod uwagę, tak samo jak nieistotne są paplaniny w stylu że kobieta swoim zachowaniem sprowokowała gwałciciela.

  • @dwujezycznie_k
    @dwujezycznie_k 4 месяца назад +1

    Obejrzałam i mam chyba podobnie do Ciebie - czuję jakis taki niepokój, że o tym co go spotkało opowiedział najpierw na scenie (co przyniosło mu pewien rozgłos), następnie o ile dobrze czytałam to były jakies sztuki teatralne o tym, a teraz powstał serial, w ktorym on sam jeszcze zagrał siebie - taka chora chęć żeby ludzie się nim interesowali (w końcu udało mu się to osiągnąc) oraz ogromne skupienie na sobie. Również czuję, że te sprawy w pierwszej kolejnosci powinny byc załatwione w sądzie i na terapii, a nie na scenie, na małym ekranie, na oczach wszystkich - dając nam pożywkę do oceniania i wyrokowania. Być może chciał zwrocic uwage na przemoc wobec meżczyzny oraz stalking, ok to ważne kwestie, ale ta narreacja pierwszoosobowa troszke sprawia, ze nie wiem czy mogę mu zaufac i uwierzyc we wszystko co mowi. Samą Martą rowniez manipulował, dokładnie wiedział z kim ma doczynienia, gdy tylko cos mu nie pasowalo staral sie od niej odsunac, gdy brakowalo mu atencji znowu sie do niej zwracal, czesto ją nakrecal zamiast stonowac i w pewnym sensie ona jest też ofiarą (tak jakbyś podsuwał piromanowi zapałki, a potem zgłosił go na policję, że coś podpalił). Bardzo pogmatwany czlowiek i sama nie wiem czy powinniśmy to wszystko ogladac. Jeszcze na koniec nurtuje mnie jedna rzecz, dlaczego tak chętnie to oglądamy? Przedstawione tam wydarzenia są tragiczne, czułam dyskomfort oglądając to, a jednocześnie się mogłam się oderwać od ekranu...

    • @gosiaczek112
      @gosiaczek112 4 месяца назад

      :-) artyści zwykle terapeutyzuja się w sztukach, np. corki piszą sztuki o ojcach porzucających dzieci, potem odtwarzają główne role, a potem opowiadają w gazetach, jak wielki efekt terapeutyczny miało odgrywanie tej sztuki. Standard. W przypadku "reniferka" należy docenić bardzo umiejętne poprowadzenie akcji, bardzo powolne zanurzanie się w świat każdego z bohaterów, ostatecznie prowadzące do pokazania tej powikłanej sprawy.

  • @paulinastepien2483
    @paulinastepien2483 4 месяца назад +2

    Brawo! Dokładnie takie samo wrażenie miałam oglądając ten serial. Strasznie mnie triggerował ten koleś. Te jego kłamstwa i manipulacje, żeby tylko nie wziąć odpowiedzialności za swoje decyzje. To zgrywanie ofiary za każdym razem, kiedy oczekiwano od niego odpowiedzialności. Prowokowanie dramatów, a potem lament, że źli ludzie go krzywdzą, a on biedy nie chciał, nie wiedział... To wychodziło nawet w rozmowach z partnerkami: "No tak, więc to wszystko moja wina!", "Zrywasz ze mną PRZEZ NIĄ?". Wrażliwy narcyz - tego określenia mi brakowało

  • @barbaramatros9991
    @barbaramatros9991 4 месяца назад +12

    Ja w ogóle nie rozumiem oburzenia i poczucia oszukania w tej recenzji. Sam fakt, że ofiara gra w nim siebie samego pokazuje, że coś tam nie jest do końca w porządku, że wziąz przeżywa na nowo traumę. Ale pojawia się pytanie- czy artysta ma brać odpowiedzialność za to jak jego dzieło jest wykorzystywane i co ludzie z nim robią? To chyba niemożliwe. Zwłaszcza gdy sprawa dotyczy tak niejednoznacznych kwestii. Czy to pierwszy raz gdy można zidentyfikować w prawdziwym życiu postacie z filmu, te negatywne? Czy pierwszy raz gdy osoba publiczna okazuje się drapieżnikiem i oprawcą s…? #metoo..? Osobiście uważam że ten serial to też ciekawe studium
    Załamania nerwowego, podczas którego po prostu postępuje się irracjonalnie. Sam serial jest na tyle dobry i porusza na tyle ważne tematy, że można odżałować że się dostanie oprawcom. Jedynie co zdołałoby mnie przekonać do oburzenia w tej recenzji to gdyby serial był jednak fikcją.
    Z drugiej strony ciekawe jak wygląda to „prześladowanie” serialowej Marthy i Dariena…ktoś wysyła im groźby…? Stalkuje?

    • @maram24maram
      @maram24maram 4 месяца назад

      Ten materiał był wystawiany jako sztuka przez 2 lata w Londynie i Netfliks sam przyszedł do Richarda i zaproponował mu wersję filmową. Myślę, że to, że sam to zagrał - pozwoliło tak wielowarstwowo przedstawić tę traumę. Osoba, która czegoś podobnego nie przeżyła, nie miałaby skąd czerpać.

  • @aarontaylor6285
    @aarontaylor6285 4 месяца назад +1

    Przypomina mi się pewien art. pewnego pana w Wyborczej który właśnie w taki niby uwrażliwiony sposób opowiadał o swoich przewinieniach i jak bardzo go to umocniło i ubogaciło nienależycie dając obrazu całej sytuacji. Chciał pojechać na litości i współczuciu i zrouzmieniu, a wyszło jak wyszło.

    • @jakbyniepaczec
      @jakbyniepaczec  4 месяца назад

      Dobrze Ci się przypomina, bo mechanizm jest podobny.

  • @anichkan179
    @anichkan179 4 месяца назад +2

    Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. Mogę z całego serca współczuć bohaterowi traumatycznych wydarzeń, które oglądam na ekranie. Nawet, jeżeli do większości tych sytuacji doprowadził sam. Ale za nic nie będę współczuła ekshibicjoniście emocjonalnemu, który te okropne sceny z własnego życia przeniósł na ekran dla pięciu minut sławy. I tak, wszyscy żyjemy teraz w 'Reniferku 2', bo reakcje na ten serial, śledztwa prowadzone przez widzów, wywiady i krytyka autora, to materiał na kolejne odcinki.

  • @Roslinozerca
    @Roslinozerca 4 месяца назад +2

    Rozumiem Twoją frustrację i ciekawie słuchało się Twojego wywodu, ale ja traktuję serial jako osobny twór i ogólnie oceniam go jako wart uwagi

  • @justynadzt7728
    @justynadzt7728 4 месяца назад +21

    Moja pierwsza myśl po zobaczeniu tego serialu była taka, że opowieda o wychodzeniu z traumy, a tak naprawdę jest jej kontynuacją. Koleś ma silną potrzebę atencji ze strony innych ludzi, chciał być celebrytą i w końcu dopią swego. Nie wiem czy to jego historia, ale ewidentnie z premedytacją ją wykorzystał. Kręci go uwielbienie ze strony innych ludzi, stalking w tym wypadku jest jak spełnienie fantazji. Prawdziwa Marta ma pewnie dużo za uszami, ale jestem pewna, że kilka miłych słów i herbata to nie był jedyny powód jej obsesji. Koleś wodził ją za nos, tak jak teraz wodzi widzów swojego serialu, przez niedopowiedzenia, mgliste sugestie i fałszywą pokorę.

    • @jakbyniepaczec
      @jakbyniepaczec  4 месяца назад

      Dobrze napisane.

    • @miuosz
      @miuosz 4 месяца назад +6

      Nie wiem w którym miejscu to historia o wychodzeniu z traumy, jak tam nie ma nic z tym związanego. Czy w serialu autor gdzieś przeczył temu, że prowokował Martę?
      Ukazuje od początku, że zamiast przeciąć tę znajomość to w niej tkwił i prowokował. Wszystko to o czym piszesz jest w serialu i serial niczego nie owija w bawełnę, więc kompletnie nie rozumiem Twojego oburzenia.
      Stalkerom nie potrzeba dużo aby znaleźli obiekt uwielbienia. Herbata i bycie miłym wystarczy.

    • @justynadzt7728
      @justynadzt7728 4 месяца назад +1

      Po pierwsze, serial jest o wychodzeniu z traumy. Cały character arc głównego bohatera pokazuje jego drogę od człowieka głęboko straumatyzowanego, który wypiera swoją traumę, wstydzi się swoich doświadczeń i bierności, powoli dopuszcza do siebie myśl, że to co mu się przytrafiło było przemocą i kończy uwolnieniem od traumy i wstydu, kiedy otwiercie wyznaje że doświadczył przemocy sexualnej i że ma problem z określeniem swojej orientacji seksualnej. Po drugie, główny bohater owszem wyznaje wiele niewygodnych szczegółów i przyznaje się, że kręciło go bycie obiektem westchnień Marthy, ale fakty spoza serialu ewidentnie wskazują, że ponaginał prawdę w wielu momentach, wybielając siebie i oczerniając Marthę, to miałam na myśli mówiąc o fałszywej pokorze. Poza tym, wystawił prawdziwą Marthę na ostracyzm, umieszczając w serialu fakty, które z łatwością pozwoliły ludziom dotrzeć do jej prawdziwych profili. Serial sam w sobie jest bardzo dobry, ale to co dzieje się dookoła jest conajmniej moralnie wątpliwe.,

    • @BranMacMorn
      @BranMacMorn 4 месяца назад +5

      Zostawmy na chwilę kwestię tego czy wodził ją za nos czy nie, skupmy się na stwierdzeniu "miłe słowo i herbata to nie jedyny powód do obsesji". No cóż - polecam zapoznać się z naukowymi publikacjami, badaniami czy różnymi typologiami stalkerów. Polecam zwłaszcza badania dr. Lorraine Sheridan czy polskie badania Andrzeja Siemaszko. Osoba mi bliska doświadczyła stalkingu tylko dlatego, że gość zobaczył ją jak wysiada z samochodu na parkingu koło pracy. Tyle wystarczyło żeby przez prawie rok zostawiał jej liściki, kwiaty i prezenty na samochodzie. Nic więcej nie potrzebował. Więc uwierz mi - herbata i miłe słowo wystarczy w zupełności.

  • @symulacrumorlando
    @symulacrumorlando 4 месяца назад +1

    jeszcze nie oglądałam, komentarz dla zasięgów, pozdrawiam!

  • @Agnieszka.989
    @Agnieszka.989 4 месяца назад +2

    Widzę tu niespójność- duża część argumentów przeciwko Gaddowi jest oparta na tezie, że jak on śmiał obsadzić tak podobne fizycznie osoby w rolach oprawców. Tymczasem na końcu filmu pada - „no ale nie mamy potwierdzenia czy to na pewno oni”. Jeżeli nie mamy potwierdzenia to jak możemy robić z tego główny zarzut? Wyczuwam jakąś ogromną osobistą niechęć autorki tego wideo do Gadda. Z dużą troską patrzy na Martę, nie ma tego samego cieplejszego uczucia do Gadda, bo ten niejako „mści się na swoich oprawcach”. To oczywiście domniemanie autorki filmu, bo nie wiemy czy to zemsta była motywacją. Jeżeli to domniemanie jest prawdziwe to nie wiem czy też bym się nie chciała mścić gdybym przeszła to co Gadd. Nawet zakładając, że to wszystko co mówi pani w filmie jest prawdą - nie czuję się oszukana przez Reniferka ;) W ogóle nie odebrałam Gadda jako łaknącego poklasku, wiktymizujacego samego siebie, manipulującego widzem. Narcyzem w tej historii jest Marta, co super tłumaczy na swoim kanale profesor psychologii dr Kirk Honda, mega polecam jego kanał ;)

  • @szlugimango
    @szlugimango 4 месяца назад +2

    Zaraz bo ja się już pogubiłem. Czyli to jest autentyczna historia tego twórcy Gadda i on ją osobiście odgrywa?

    • @jakbyniepaczec
      @jakbyniepaczec  4 месяца назад +1

      Tak. I aktorzy są uderzająco podobni do osób z realu.

  • @agnieszkaaga6676
    @agnieszkaaga6676 4 месяца назад +14

    Też się zastanawiałam nad stygmatyzacją Marty czy jeśli była by śliczną młodą dziewczyną głównemu bohaterowi by się też tak nie podobało i tak by się wstydził takiej stalkerki...czy łechtała by jego spragnione ego

    • @jakbyniepaczec
      @jakbyniepaczec  4 месяца назад +6

      Dokładnie to. Czy gdyby Marta była atrakcyjna to by nie miał problemu z tym, że mu się narzuca. Inna sprawa, że bohater wykorzystuje zainteresowanie Marty. Jakby go to w jakiś sposób walidowało. Dlatego tak długo w tym siedzi i do dziś ma z nią jakąś formę relacji.

    • @matylda2800
      @matylda2800 4 месяца назад +9

      ⁠​⁠​⁠@@jakbyniepaczec Niezależnie od tego jak wygląda, jej zachowania są przemocowe. Nawet jeśli byłaby zjawiskowo piękna, to w żaden sposób nie minimalizowałoby szkodliwości jej zachowań.

    • @annj281
      @annj281 4 месяца назад +6

      Paskudny komentarz. Zamień sobie role i przeczytaj jeszcze raz:
      "Też się zastanawiam nad stygmatyzacją seryjnego gwałciciela. Czy jeśli byłby wysoki i przystojny, to tym zgwałconym dziewczynom też by się to nie podobało... czy cieszyłyby się że uprawiają seks z takim przystojniakiem?"
      Nie wiem jak można w ogóle sugerować, że ofiara może cieszyć z doznawanej przemocy, bo oprawca jest atrakcyjny. Błagam, kobieto, przemyśl to dobrze i zmień się!

  • @dorisdolores6778
    @dorisdolores6778 4 месяца назад

    Kto jak sie obchodzi ze swoimi traumami lepiej czy gorzej nie do ciebie nalezy osąd. Jego oprawcy nie mieli skrupułów

  • @patchka
    @patchka 4 месяца назад

    A mnie zastanawia sytuacja, w której dorosły mężczyzna idzie do drugiego faceta, na darmowe ćpanie, gdzie z tego co było pokazane imprezuje przez kika dni, wciaga wszystko co jest dookoła, gdzie już zaczyna podejrzewać że sytuacja może być niebezpieczna, ale idzie tam po raz kolejny, kolejny i jeszcze kolejny. I szczerze, nie wierzę w to że główny bohater nie wiedział co może się zdarzyć. W zasadzie to nawet nie wiem jak odbierać ten wątek, bo jak dla mnie to wygladało to na przysługę, za załatwienie kariery.

  • @emanuelbroszko9567
    @emanuelbroszko9567 4 месяца назад +3

    Nie rozumiem oburzenia.
    Niewiernie oddane fakty w filmie - źle. Wiernie oddane - też źle. Przekoloryzowane - źle.
    Zastanawiam się zatem, jak powinno być, żeby było dobrze?

  • @MissKoletta
    @MissKoletta 4 месяца назад +2

    Serial bardzo mi się podobał i uważam, że powinni go obejrzeć wszyscy mężczyźni, a wielu mogłoby się utożsamić. Pokazane są trudności adaptacji do patriarchalnej rzeczywistości, w której akceptację męskiego środowiska zyskuje się chamstwem i buraczanymi żartami, a do słabości i krzywdy nie wypada się przyznawać. Produkcja pięknie odpowiada na pytanie, dlaczego ofiary przemocy czy stalkingu boją się zgłaszać na policję.
    Dodatkowo tu stalkerka jest nawet fizycznie silniejsza od swojej ofiary, a często zapomina się o tym, że tacy drobni, wrażliwi mężczyźni też istnieją - i wielokrotnie w życiu czują ten sam strach, co dziewczyna, którą nachalnie zaczepia rosły facet. Dla mnie postać Donny'ego jest wiarygodna i życiowa.

  • @Pinulka34
    @Pinulka34 4 месяца назад

    Ofiary tego typu przestępstw zazwyczaj zachowują się irracjonalnie z perspektywy randomowej osoby i nie jest to nic odkrywczego. Niestety na sądy zazwyczaj nie można liczyć, bo jest wiele przepisów, które chronią również oprawcę niezależnie od tego czego się dopuści :)

  • @kryminalna_DD
    @kryminalna_DD 4 месяца назад

    Serial jest moim zdaniem bardzo trudna historia, która ma w sobie wiele wątków i zapętlenia toksycznych relacji i z pewnością nie jest on dla każdego. Osoby, które były (są) w toksycznej relacji, nie działają logicznie, są zmanipulowane przez oprawcę, a jednocześnie (bardzo często) uzależnione od negatywnych emocji, które są im znane, a przynajmniej bardziej znane. Oglądając serial nie miałam wrażenia, że autor stawia się w roli ofiary...pokazuje też swoje błędne decyzje, starając się jednocześnie pokazać dlaczego postąpił tak, jak postąpił i gdzie to go zaprowadziło. Osobiście uważam, że nie mając doświadczeń toksycznych relacji, bardzo ciężko jest postawić się na jego miejscu, za to bardzo łatwo ocenić...Nie chcę tutaj krytykować Twojego zdania, bo oczywiście każdy ma prawo powiedzieć co myśli, ale moim zdaniem zbyt "płasko" do tego podeszłam. Gdyby kończenie toksycznych relacji było takie łatwe i proste, tak wiele osób nie miałoby z nimi problemu 😉

  • @olga5665
    @olga5665 4 месяца назад +14

    Wypowiedziałas to co czułam po seansie. Poczulam sie zmanipulowana przez Gadda. Czytajac recenzje i komentarze nigdzie nie znalalam wlasnie takiego glosu. Bylo mi nawet glupio, że nie jestem empatyczna, bo serial mnie nie "rozwalił". Zostawil z pytanie czy powrot do swojego oprawcy dał nam własnie ten serial... Szczytem narcyzu jest dla mnie to, ze koleś zagrał samego siebie. Kaja dziękuje za ten glos, bo czuję, ze to powinno wybrzmiec głośniej.

    • @jakbyniepaczec
      @jakbyniepaczec  4 месяца назад +7

      Nie ma za co. Cieszę się, że nie jestem sama , bo też czuję trochę jakbym szła pod prąd. Ale manipulacja to manipulacja. Warto ją pokazywać.

    • @Dosei76
      @Dosei76 4 месяца назад +2

      Mnie też nie rozwalił. I też czułam się dziwnie, jakbym była pozbawiona uczuć i nie rozumiełam dlaczego. Nie mniej, doceniam to, że serial porusza tematy, które do tej pory były poruszane wyłącznie z perspektywy kobiety.

  • @bydlak420
    @bydlak420 4 месяца назад +6

    ale wiesz że ten serial przedstawia perspektywę głównego bohatera?
    Chociaż oparty na faktach to na pewno jest subiektywny i fabularyzowany

    • @jakbyniepaczec
      @jakbyniepaczec  4 месяца назад +3

      Tak. Wiem. Problem w tym, że pozwolił bardzo łatwo zaszczuć konkretne osoby. W realu. Ten główny bohater, który jest też twórcą serialu i aktorem.

    • @bydlak420
      @bydlak420 4 месяца назад

      @@jakbyniepaczec jeżeli tak jest to pewnie on i netflix będzie miał problemy w sądzie, ale dla przeciętnego widza serialu to jakaś podstawa (pewnie pozornego) realizmu tej historii dlatego może wydać się jeszcze ciekawsza

    • @bydlak420
      @bydlak420 4 месяца назад

      @@jakbyniepaczec tu oceniasz sam aspekt moralny serialu, a nie sam serial jako produkcje

  • @mariuszsnow5147
    @mariuszsnow5147 4 месяца назад

    To rozumienie sprawy jest ciekawe, ale z drugiej strony nie stawiajmy realnemu człowiekowi diagnozy klinicznej, bo tu wpadamy w pułapkę braku etyczności.

  • @marcinrak6155
    @marcinrak6155 4 месяца назад +2

    Ludzie uwielbiają żyć życiem innych

  • @ella.canna777
    @ella.canna777 4 месяца назад

    Dziwi mnie trochę to, że Netflix normalnie poszedł na prezentowanie tej sytuacji w serialu bez zmieniania jakoś mocno wyglądu postaci czy okoliczności. Być może ten serial to wendeta dla Richarda Gadda i dlatego zrobił to w taki sposób.

  • @Dominikps6rb
    @Dominikps6rb 4 месяца назад +1

    Komentarz dla zasięgu. Bo wróciłem na kanał po randomowym poście na FB (a to najrzadziej używana przeze mnie aplikacja), a mam suba z dzwoneczkiem. 🤷🏼‍♂️

    • @jakbyniepaczec
      @jakbyniepaczec  4 месяца назад +1

      Dzięki! Teraz może zacznie ci się polecać. Przez chwilę, bo potem znów zniknie. Nowe algorytmy jutuba takie fajne.

  • @karolinam.2120
    @karolinam.2120 4 месяца назад +1

    Komentarz dla zasięgu, robicie super robotę, nie przestawajcie!

  • @otkaczalkawariatka
    @otkaczalkawariatka 4 месяца назад +16

    Nie skończyłam tego serialu. Czułam się tak okropnie niekomfortowo oglądając go, jak ostatnio chyba na Dahmerze, choć z innych powodów rzecz jasna. Postępowanie głównego bohatera w stosunku do tej głęboko zaburzonej kobiety było, delikatnie mówiąc, z braku adekwatnego polskiego słowa questionable.

    • @przemysawkrupa168
      @przemysawkrupa168 4 месяца назад +2

      Może szukasz słowa "zastanawiające"

    • @otkaczalkawariatka
      @otkaczalkawariatka 4 месяца назад +4

      @@przemysawkrupa168 raczej nie. Jeśli już - to "wątpliwe" są chyba najbliższe temu, co chciałam wyrazić. Ale piątka za starania w kwestii zachowania puryzmu językowego 😉

    • @matezim
      @matezim 4 месяца назад +1

      Szemrane?

  • @despatchmanager6727
    @despatchmanager6727 4 месяца назад +2

    Ten serial to jedna wielka ściema. Mam wrażenie,że głowny bohater kosztem swojej traumy i upodleniem swojej prześladwoczyni w końcu osiągnął swój cel. Rozgłos.

  • @teka8484
    @teka8484 4 месяца назад +1

    Muszę szybko nadrobić!
    PS komentarz pod zasiegi 😎

  • @annakornacka3188
    @annakornacka3188 4 месяца назад

    Moim zdaniem autor wcale się nie wybiela, wręcz przeciwnie. W scenie, w której Teri z nim zrywa, wyraźnie wyjaśnia, że zrywa z nim nie ze względu na Martę, tylko na jego samego. Twórca w tej scenie ustami Teri pokazuje, kto rozwalił ich związek. Wielokrotnie sam jako narrator potępia swoje zachowanie - brak zdecydowania, pozostawanie w toksycznych relacjach, zaniedbywanie bliskich (partnerek, rodziców). Ja to wyraźnie usłyszałam w tym serialu - że on to widzi i przyjmuje na klatę. I myślę sobie, że ostatnia scena (choć mocno naciągana) też to potwierdza - tę przewrotność i miotanie się bohatera. Gdyby chciał pokazać, że wszyscy jesteśmy ułomni, to Teri oraz jego pierwsza dziewczyna też by takie były. A jednak te postaci są przedstawione jako bardzo racjonalne i dojrzałe emocjonalnie. 🏳‍⚧

  • @joannasakowicz2378
    @joannasakowicz2378 4 месяца назад +1

    Zgadzam się z waszą opinią 😢

  • @grzegorzlipnicki872
    @grzegorzlipnicki872 4 месяца назад +1

    W ktorym momencie w serialu byla mowa o twitterze Marthy??? O jakie twitty chodzi

    • @jakbyniepaczec
      @jakbyniepaczec  4 месяца назад +1

      Chodzi o twitty prawdziwej osoby, które zostały w serialu zacytowane w dialogach. Dzięki temu łatwiej było ją namierzyć w realu.

  • @cuivienen
    @cuivienen 4 месяца назад

    Komentarz dla zasięgów - materiał nigdzie się mi nie wyświetlił, ale zobaczyłem posta na FB ❤

  • @GeekFactor
    @GeekFactor 4 месяца назад +2

    Muszę ten serial w końcu obejrzeć. Komentarz póki co dla algorytmu. Wrócę do odcinka po seansie dopiero, żeby nie spojlować sobie :)
    Pozdrawiam

  • @ziuta052
    @ziuta052 4 месяца назад +10

    Zwróciłaś uwagę na wiele rzeczy, które okazują się mocno kluczowe. Główny bohater, faktycznie jest równie przemocowy jak ludzie w jego serialu. On nawet swoich bliskich źle traktował

    • @jakbyniepaczec
      @jakbyniepaczec  4 месяца назад +1

      Pytanie na ile to jest uświadomione u autora a na ile wychodzi mu przypadkiem. I na ile jest to kreacja.

  • @solaris2603
    @solaris2603 4 месяца назад +2

    Obejrzałam serial ale nie podzielam sympatii do głównego bohatera, od początku rzuca się w oczy że jest bardzo zaburzony, to jest człowiek który osiągnął swój cel a mianowicie stał się sławny. To był jego cel. Bardzo frustrujaca postać.

  • @katkat9590
    @katkat9590 4 месяца назад +1

    Serial niezły, ale jakiś szczegolnie mnie nie powalił, nie zaintrygowal. Oglądałam przez parę dni, bo jakoś nie ciągnęło mnie do natychmiastowego włączenia kolejnego odcinka.

  • @marzenak5907
    @marzenak5907 4 месяца назад +1

    Dzięki za ten głos dotyczący tego serialu, trochę za daleko to chyba poszło.

  • @sylwia4260
    @sylwia4260 4 месяца назад +10

    Zgadzam się! Poza tym zastanówmy się jak potoczyłaby się ta historia, gdyby Martha była konwencjonalnie atrakcyjną kobietą.

    • @jakbyniepaczec
      @jakbyniepaczec  4 месяца назад +2

      Dokładnie.

    • @kasialarubia
      @kasialarubia 4 месяца назад +1

      Przez wszystkie sceny z Marthą o tym myślałam

    • @olivvka3877
      @olivvka3877 4 месяца назад +2

      @@jakbyniepaczec Patrzysz na mężczyzn tak stereotypowo?

    • @adriannaboniarz7377
      @adriannaboniarz7377 4 месяца назад +2

      Standardowo jako toksyczny związek z chora zazdrością i kontrolą a później za stalkowaniem po rozstaniu albo gorzej

  • @ewap8133
    @ewap8133 4 месяца назад

    Fiona już udzielila wywiad