bardzo dobrze Pan tutaj mówi - ale mamy epokę "Gen-Z" gdzie płaczą o to że nie mają 200fps tylko 150fps no debile.... już raz miałem w komentarzach na innym kanale gównoburzę bo napisałem właśnie odnośnie płaczących dzieci że nie ma 999fps tylko ma od 150 do 250fpsów I SIĘ GRAĆ NIE DA!!!! -.-
Ja mam MSI GeForce GTX 1050 TI GAMING X 4GB i gram na wysokich jak? Riva Tuner blokuje fps na 30 fps 5 lat tak robie. Kupiłem Resident evil 4 remake myślałem, że karta nie da rady na wysokich już, ale gram 16 godzin i ani razu nic nie przycieło. Kosole maja 30 fps i dlamnie to głupota nieblokowanie fps, zarzynanie sprzętu.
Jeśli to czytasz pytanie jakie procesor i karta graficzna pozwala cieszyć się wieloma grami(pytam bo rtx są ciul drogie a też chce się cieszyć nowymi grami)
@@moglo8615 nie wiem czy 2k za RTX 4060 jest super drogie...... za tyle w 2019 roku kupiłem GTX 1070Ti.... więc tak trochę niedorzeczne co napisałeś. Dobry komp co uciągnie gry można za aktualnie do 5k złożyć, albo dołożyć dodatkowo z 2k i mieć RTX 4070Ti które ma 12 GB VRAMu co jeszcze lepiej brzmi :)
Szanuję za ten materiał. Mimo że został umieszczony na kanale sklepu, który w sumie żyje z tego, że ludzie kupują coraz droższe produkty, to jednak zachęca do rozsądku.
Zmniejszając ustawienia na High zyskuje się fps i oszczędza pieniądze w portfelu. Jednak wtedy traci się światową certyfikację PC Maste Race. Każdy musi sobie sam odpowiedzieć, czy warto.
certyfikacja PC MASTER RACE zostaje ci odebrana gdyż nagabujesz ludzi granie na full detalach to nie mus by posiadać przywilej w postaci certyfikatu trzeba umieć grać(liczy się skill) :D
Niestety chuć na certyfikację PCMR jest obecnie u młodzieży głównym motywem. Własna intymna radość z grania w dany tytuł wydaje mi się obecnie odeszła na drugi plan - liczy się przede wszystkim lans przed znajomymi...
@@Johnlemon.89 Taka właśnie współczesna młodzież... Mainstream wpaja im to od lat 2000. Dobrze pamiętam jaki przekaz miały np. bajki z lat '70-'90 a co zaczęto im wpajać od końca lat 90. "Liczę się JA, przyjemności i oczywiście kasa bo bez niej nie ma szczęścia."
Warto też dodać, że ustawianie poziomu grafiki nie kończy się na wybraniu predefiniowanych opcji. Czasem wystarczy obniżyć 1, czy 2 ustawienia graficzne, żeby zyskać w ciul klatek(np. cienie z ultra na średnie)
albo przykładowo SSAO (któe przez swoje zmiennoprzecinkowe obliczenia potrafi zabić wydajność) i oczywiście nie wolno zapomnieć o technologii DLSS I FSR :)
@@YankRR91 XD o ile jej srogo nie przegrzewasz (np. przez OC) to jej sie nic nie stanie. One sa robione po to, zeby dzialac pod obciazeniem przez dlugi czas. Jesli granie z ustawieniami na maxa to nieprawidlowe uzytkowanie, to moze najlepiej robic gry z grafika z lat 2000, zeby rtx 40xx sie nie przemeczaly?
@@YankRR91 Skąd ty takie informacje bierzesz? Od kilku lat karta mi chodzi na 100% i nic się nie dzieje. Jakieś swoje wywody próbujesz nam przedstawić jako fakt a nie moje widzi mi się. Może ktoś zwyczajnie trafił na gorszy egzemplarz i z tego powodu karta się zesrała. Mało kto się nie chwali, gdy coś działa mu dobrze latami, bo i o czym ma pisać na forach, że mu kolejny dzień karta super chodzi, za to łatwo wyszukać w sieci złe opinie, kierowanie się nimi to błąd logiczny.
W takich zapytaniach czy uciagnie na ultra też chodzi o wiedzę na temat długowieczności kompa. Skoro kupuje kompa i wiem że nowe tytuły uciągnąć na ultra to znaczy że znacznie dłużej be mógł go użytkować niż kupując ten co uciagnie mniejsze detale od samego poczatku
Dla mnie do dzisiaj liczy się frajda i przyjemność z rozgrywki, zazwyczaj ogrywam gry które mają już na karku trochę czasu i nie rzucam się na świeże premiery, chyba, że chodzi o remake lub remaster gry którą lubię u chciałbym ograć ją jeszcze raz 😅
Dlatego własnie od dawna jedyne co daje na ultra to tekstury. Reszta może być na wysokich czy nawet średnich. A w grze podczas rozgrywki nawet tego nie zuważycie
ja jak kupywałem swojego kompa (z miesiąc temu) to też zastanawiałem się czy będe w stanie odpalić na ultra, ale z powodu bardziej "jeśli odpale dzisiaj na ultra to za pare lat komputera nadal będzie dawał rade"
0:12 na licznik FPSów rzeczywiście nikt wtedy nie patrzył, bo raz nie było za bardzo aplikacji to mierzących, dwa na monitorach CRT mała ilość FPS nie wyglądała tak tragicznie jak na LCD, a trzy przy tamtej jakości grafiki i szczegółów też się to tak w oczy nie rzucało. No ale na jakość grafiki już się patrzyło i większość ludzi których ja znałem zawsze starała się ustawiać wszystko na MAX bo co "mój komp nie da rady". 😃 Zresztą podobnie mówił np. NRGeek. A to ze frajda i przyjemność z rogrywki były najważniejsze, to było ważne w tym sensie że jak gra ze słabą grafiką była miodzio-grywalna to mimo słabej grafiki się w nią namiętnie grało, a nie na tym że się w grach oferujących dobrą grafikę obniżało się jej jakość. 😄
Kiedyś jak się grało w Delta Force 2 i gdy zmniejszyłem rozdzielczość z 640x480 na 320×240 to miałem ponad 20 FPS i wtedy to była gra. Kwadratowa, ale płynna :)
Pamiętam jak w 2001 roku ustawiałem w Max Payne wszystko na Medium i nie zwracałem uwagi czy jest gorzej niż na Max detalach. Właściwie to nie widziałem wtedy różnicy. Też poziom różnic grafiki nie był tak widoczny jak dziś. Głównie zwracało się uwagę na poziom AA i ząbkowanie obiektów.
Moim zdaniem jest na odwrót dawniej ustawienia graficzne robiły różnice a obecnie różnicy pomiędzy high i ultra prawie nie ma(poza wydajnością) a w niektórych grach czasami medium jest nawet ok.
Max Payne na wymaxowanych ustawieniach to był "prawie film" :-) Inna sprawa, że zamiast Celerona 300A wybrałem wówczas K6-2 450 i dzięki temu w grach miałem procesor o wydajności porównywalnej z Pentium 166 MMX...
Ja akutalnie gram w wiedzmina na uber+ jest stałe 60fps wiec skoro moge sobie pozwolic to gram, wiadomo gdyby sie nie dalo to mniejsze ustawienia, najwazniejsza jest plynnosc rozgrywki! :D
Osobiście zawsze w pierwszej kolejności celuję w płynność i odpowiedni klatkarz. Mam stałego locka na afterburnerze. W nowszych tytułach celowo wybieram high zamiast ultra nawet jak komputer daje radę. Tak się składa, że praktycznie nigdy nie widzę różnicy a żywotność sprzętu i kultura pracy zdecydowanie na plus :). W starszych grach to wiadomo, idzie maks + super resolution bo i tak nie są w stanie obciążyć w pełni kompa.
Ja z kolei gram na detalach najwyzej srednich (a w nowych grach wystarczą mi niskie), i zawsze z wlaczonym Vsync=On, ale z nieco innego powodu - podzespoly nie obciazone detalami zuzywają znacznie mniej prądu niz pod pelnym obciazeniem, co obniza wielkosc rachunku za energie. Poza tym pracują w nizszych temperaturach, co korzystnie wplywa tez na ich zywotnosc. No i sprzetu nie trzeba wymieniac co 2-3 lata ("bo na Ultra nie pojdzie") tylko spokojnie co 6-7 lat. Zresztą tez jestem z pokolenia, ktore zaczynalo na Atari 800XL czy C-64, pozniej Amiga 500 (a na PC przesiadlem sie dopiero w czasach Windows 95), wiec liczy sie dla mnie grywalnosc. Grafika jest co najwyzej dodatkiem, ale niekoniecznym (wiekszą uwage przywiazuje do odwzorowania fizyki niz grafiki w grach)
Praktycznie we wszystkich grach ustawiam cienie na niskie/średnie i wyłączam postprocesy których nie lubie jak np głębia ostrości i promienie światła. Model karty mam jak w tym teście ale wole wymienić trochę z jakości obrazu na rzecz płynności.
hahaha ja od ponad 10 lat gram na tym samym PC w większości z detalami na max nawet w 4K. Po drodze zaliczyłem powiększenie RAMu do 32GB z 16, upgrade CPU na najmocniejszy i7 3770k@4,7GHz i po drodze 2 nowe grafiki. Pierwsza po ponad 5 latach GTX 670, kolejna razem z mocniejszym i7 na 1070 i pod koniec 2022 wymieniona na 3060Ti FE zakupiony w adekwatnej cenie 800zł. Dzisiaj na dniach już wleci ryżen 7800X3D na X670 z 64GB RAMu. Będzie jak znalazł pod nowe GPU za ten rok czy dwa.
@@kiubigames9878 jak już to raczej pod co, ale niech będzie do czego :D A tak w temacie PC cóż reasumując po co czekać na kogoś? Nie lepiej samemu się przekonać? Ja na własnej skórze sprawdziłem, że te wszystkie teorie co warto a czego nie to są dobre tylko w tym konkretnym czasie gdy są wygłaszane i najczęściej dla wygłaszającego, któremu też to może się tylko wydawać dobre. Każdy niech robi jak uważa, że będzie najlepiej. Chce ktoś odpalać w 8K na ultra i co najmniej 60 klatkach? Proszę bardzo. Czy jest sens, pewnie dla tej osoby tak :D Czy jest sens zmieniać dzisiaj platformę co generację na potrzeby czysto domowego użytku? Absolutnie nie ale jak komuś to potrzebne do szczęścia lub sygnatury na forach... a proszem bardzo, szczęście ma różne imiona. Jak ktoś celuje w medium detale też gitara. Ale żeby czekać aż ktoś powie graj tak albo siak....no też można XD Jeszcze mamy wolny kraj i wolność słowa.... ale po wyborach kto tam wie co te chorągiewki wymyślą. Czekanie też może być swego rodzaju hobby... Za PRLu nawet a raczej dość często po srajtaśme ludzie stali. Czekali godzinami w kilku kolejkach. To też była pewnego rodzaju rozrywka, czekanie połączone z życiem towarzyskim XF
@jedrula dobrze ale ja nic nie mam do tego że ktoś gra sobie w 8k tylko cieszyło mnie bo ktoś w końcu powiedział że kiedyś liczyła się dobrą zabawa. I nikt nie patrzył że gra klatkuje.
@@kiubigames9878 baaa no to wiadomo, że liczył się miodek, zwłaszcza jeśli zaczynało się przygodę jeszcze w latach 80/90. Ja akurat pierwszy kontakt z komputerem miałem w pracy u rodzica, była to najpewniej ODRA. I tyle pamiętam wielki kloc. Później w podstawówce na świetlicy przez okna kajbry zaglądaliśmy podsadzając jeden drugiego. Jak wielu od C64 zaczynałem i nikt o żadnych klatkach nawet nie myślał bo skąd miał wiedzieć o czymś takim. Gra była fajna lub nie i co kolega to każdy miał inne preferencje. Część się pokrywała oczywiście. Później przy PC to wiadomo 386 raczej 2D. Ale jakoe to były super gry, przygodówki, RTS. DOOM ledwo śmigał w kilku klatkach. Ale wtedy po RTS złapałem bakcyla na FPS. Z chwilą nadejścia 3D akceleratorów pojawiały się też rozbudowane opcje graficzne. I to miało swoje plusy i minusy. Swego czasu z premedytacją kupiłem TV25" z PSX zamiast 486 DX4 100/586Cyrix z 14" monitorkiem. Po tym co zobaczyłem na tej konsolce po prostu PC dopiero do Starcrafta za grosze złożyłem i byl w sam raz. Przez lata później goniło się ze sprzętem do najnowszych gier i ciągle brakowało mocy. Dopiero ogromny skok wydajności w wielordzeniowym i łatwi podkręcalnym o ok 50% CPU jak C2D i GPU jak GTX 7900 w przystępnej cenie sprawiły, że grało się komfortowo z max detalami. Kolejne generacje wystarczały na coraz dłuższy okres... i to pewnie "wina" ogromnej popularności konsol X360 i PS3 a później Ps4 i Xboxa. To właśnie konsole przez lata pozwalają cieszyć się coraz ładniejszymi grami na tym samym sprzęcie. Do tego hamują trochę zapędy devsów. Pewnie, że najlepsze detale i rozdzielczość nadal będzie dostępna na najmocniejszych lub mocnych PC ale za jaką cenę. Ale cóż jeśli kolejne gry są coraz bardziej miałkie w fabule to czymś trzeba biznesy napędzać. Ogółnie lata 90/2k to motor dla rynku hardware za sprawą apetytu devsów na coraz bardziej wymagające realizacje oprawy graficznej ale niekoniecznie z dobrymi pomysłami. Dzisiaj znów można mieć i lepszą grafikę i oby coraz lepsze i bardziej dopracowane zwłaszcza na premierę gry : Aaaa i obecna moda odpustowa ze światełkami... Cóż takie gusta widać sporej grupy gejmerów. Aż jestem ciekaw co kolejnego po szybkach i światełkach marketingowcy wymyślą. Pozdrawiam.
Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie ustawień graficznych. Jeśli używamy monitora 1440p o chcemy grac w rozdzielczości wyższej np 4k lub używać mnożnika dldsr X1,78 lub x 2,25 to jak ustawić poprawnie wartosc "smoothness" w panelu NVIDIA? Oraz czy jest sens podbijać ustawienia nvidii w grach "ustawienia tekstur- wysoka jakość" zamiast jakość?
Ja bardzo czesto schodze z ultra na wysokie bo wiecej klatek robi wieksza roznice W starszych grach byla wieksza roznica w detalach, teraz jest to tylko taki + i to jak widac nie zawsze Super test 👍
Witam, "oto chodziło panie o to chodziło" super materiał wiemy dobrze , że ludzkie oko i tak tej różnicy nie wychwyci a chodzi o wydajność i efekt oraz przyjemność zgrania
Grając w 4K od... 7 lat i tak wolałem grać na low-med lub med z teksturami na ultra/high i ogólnie ciągle wyglądało to lepiej niż np. FHD. Np. w BF4. A było to niemal cheatowanie używając snajperki z max lunetą i dalmierzem laserowym. :3 Nawet teraz mając PC pod Ultra/High 4K często zmniejszam troszkę detale lub wł. FSR2 (jeżeli dostępne) by zmniejszyć np. TDP (w lato się przydaje) albo by całkowicie wyeliminować fps dropy/spike'i.
Ja zawsze gram na własnych ustawieniach. Ustawienia Ultra mają tylko znaczenie jeśli widocznie zwiększają odległość renderowania lub zwiększają np. ilość trawy, ale zazwyczaj wystarczają ustawienia Wysokie, a czasem nawet Średnie. Zawsze warto wyłączyć też Aberrację Chromatyczną i Rozmycie w ruchu (zazwyczaj strasznie szpecą obraz). Aczkolwiek przed zakupem podzespołów sprawdzam jak radzą sobie na ustawieniach Ultra, ponieważ łatwiej wtedy ocenić jak długo np. karta graficzna powinna jeszcze sobie radzić w coraz to nowszych grach 😉
3:42 i tu się na zgodzę gra wygląda lepiej na wysokich jednak pytanie jak duża jest różnica w fps jeżeli 20-30% biorę wysokie jeżeli większy spadek to średnie
Ja na Radeonie wybrałem we fidelity 40fps, wysokie / ultra jeśli wydajność nie spada, rozdzielczości niskie, jakość wysoka. Jest ok nawet w 1440p chociaż karta jest do 1080. Rzeczywiście np. Rozmycia w ruchu nie włączam bo wtedy ma się jedną smugę na ekranie. AA, AAA, Okluzja to jest nie potrzebne na wysokich rozdzielczych, a Fidelity pozwala właśnie uruchamiać na najwyższych zmieniając rozdzielczość elementów w tle.
opowiedziałeś to bardzo podstawowo lepiej jest się pobawić poszczególnymi ustawieniami gdzie nie które z nich mają bardzo duży współczynnik jakość/wydajność jak cienie, post, odległość rysowania, jakość (nie tekstur tylko np wybuchów, mgły, oświetlenia itp itd) dlatego preferuje ustawienia mieszane nie stricte predefiniowane przez twórców bo zmieniając tylko parę ustawień mamy niezły skok FPS a na ogólnej jakośći produktu nie tracimy wcale :)
Ja gram na różnych ustawień czyli od najwyższych do nawet niskich,wszytko też zależy od tego jak dana gra wygląda na każdych ustawieniach bo czasami różnice są niewielkie a czasami różnice są duże oraz od tego jaki obecnie sprzęt posiadam. Co do płynności to każda gra musi mieć te minimum 30kl w których spokojnie mogę ograć daną grę.
Szacunek za materiał. Ja bym jeszcze dorzucił tutaj wykres poboru prądu z gniazdka, bo na detalach wysokich z pewnością byłoby mniej zużycia energii. Pytanie tylko o ile mniej
Odpowiedz jest prosta, jesli zalezy wam na rozgrywce to nie ma znaczenia czy to beda ultra czy srednie, niskich nie polecam bo tekstury beda wyplute i rozmemlane, ale ja np uwielbiam w grach podziwiac widoki i kunszt artystow ktorzy projektowali dane lokacje, takze ja wole doplacic i widziec ultra :) ile sie da w zasadzie, bo mnie kreca ladne widoki i faktycznie sie na nich skupiam.
Nie wiem czy to nie mnie cytujesz na początku ale miło mi, że podjąłeś ten temat. Wyniki mówią same za siebie. Również mam RTX 3060TI ale LHR czyli z zablokowanym TDP. Nie mniej u mnie bez OCV na rdzeniu 1920 Mhz w Hogwarts Legacy ( nigdy nie wiem jak to się piszę, za każdym razem kopiuje z wyszukiwarki :) ) i w Wiedźminie na wysokich mam 90 do 100 FPS oczywiście zdarzają się zjazdy do 60 FPS. Uważam, że przy dobry tytułach dla tej karty nie jest aż taka duża różnica w FPSach miedzy high a ultra. Pewnie to zależy od tego jak bardzo jest złożona i naszpikowana detalami scena. Dla tej karty ustawienia wysokie w 1440p i FPS około 100 klatek jest wystarczające. Być może jestem kosmitą pomieszany z dinozaurem ale powyżej 100 klatek nie widzę różnicy. Prawdopodobnie wynika to z tego, że mam średni komputer ( I7 11700 KF ) i monitor z 144 odświeżaniem ( Acer - najtańszy z 2k 27 cali HDR 144 Hz). Pewnie na jakimś turbo gammingowym monitorze i RTX np 3080 różnica byłaby zauważalna w FPSach. Dowiem się jak ceny zjadą za jakiś rok dwa :). Black prezentacje nowych sprzętów pomieszanych właśnie z odcinkami z taką tematyką ściągnie dużo widzów. Taka sugestia: można nagrać odcinki z różnymi GPU np. pokazać migracje ze starszych modeli na współczesne karty. Podsumowanie jaki jest sens taki upgrade i ile wyniesie nakład finansowy po odsprzedaży mniej więcej starszej karty ( normalnymi słowami ile świnek trzeba rozbić :) żeby odczuć wzrost wydajności ). Pozdrowienia dla Wszystkich.
Ja gram na ustawieniach średnich i świetnie się bawię. Jedynie podbijam render dystans, a niekiedy gra jest ładniejsza na niższych ustawieniach niż tych najwyższych.
Bardzo dobry film, tak sobie myślę nie pamiętam już kiedy ostatni raz grałem na ustawieniach wysokich, a kiedy na np. średnich to już całe lata. Masakra. Aż włączę sobie jakąś dzisiaj grę i zagram w coś na ustawieniach średnich i wysokich. :D
Ultra kiedyś robiło różnicę w porównaniu do ustawień Wysokich, a dziś ledwo zauważa się takie zmiany. Sama budowałam kompa pod Ultra, ale potem sprawdzałam, czy wgl zauważę różnicę poza wygładzaniem krawędzi. Nie bardzo. Więc tak grając na high i very high będę miała jeszcze sporo zapasu na kolejne lata x3 A jeśli są pewne detale takie jak naturalniejsze cienie to je używam na ultra, a resztę detali zostawiam na wysokich.
Jakiś czas temu złożyłam nowy komputer przesiadając się z leciwego już laptopa gamingowego i zachwycałam się god of warem na ustawieniach średnich bo myślałam że "oryginalne" ustawienia to są najlepsze, a się okazało że to średnie w tej grze i potem dopiero patrzę że następne są wysokie i ultra 😂 Naprawdę przy nowych grach ciężko dostrzec różnice bo one nawet na tych średnich wyglądają ładnie.
@@NijakaPL To prawda, nawet można większość zostawić na średnie tylko tekstury zwiększyć, żeby nie były rozmazane. Tak gram sobie w Red Dead Redemption 2. Chyba jeszcze cienie dałam na wysokie, żeby zachować naturalność i gra wygląda ślicznie.
@@JustMartha07 Kobieto mój patent na starym laptopie w grach to zawsze tekstury wysokie a reszta średnie, cienie niskie lub wyłączone bo najwięcej fpsów zjadają i można było pykać w lepsze gry 😅 Teraz już nie mam tego problemu i wszystko mi chodzi na ultra - aż tak dziwnie haha ale tego się nie zapomina bo trzeba było sobie tak radzić wiele razy i gry cieszyły 😁
Od jakiegoś czasu, gdy przesiadłem się na wyższą rozdzielczość i jednocześnie większą ilość Hz, wolę właśnie ustawić detale w każdej grze na wysokie i mieć więcej FPS przez co gra się przyjemniej na 90+ FPS niż 60 FPS. Gdzieś był materiał, że te 10-15 lat temu różnica obrazu w grach między niskimi-średnimi-wysokimi była naprawdę bardzo duża. Obecnie jednak wygląda to tak że postęp technologiczny doprowadził do tego że gry wyglądają dobrze nawet na średnich detalach, a różnica między wysokimi a ultra są naprawdę minimalne wręcz często niezauważalne, co widać też po tym materiale :)
Podobnie jak z Ray tracing, czasem jest prawie tak samo przy włączeniu zwykłych odbić i nie zarzyna to karty i nie powoduje spadku FPS, dlatego wybrałem karty AMD 😊
Jak mam bardzo prostą zasadę jeśli chodzi o ustawienia graficzne w grach. Tekstury możliwie w najwyższej jakości kiedy tylko się da, resztę opcji po prostu testuję. Robię screenshot na ustawieniach wyższych i niższych, i jeśli nie widzę dużej różnicy, to zostawiam niższe. Ważniejsza jest wysoka liczba klatek.
Ja mam 2x Asus Poseidon 1080 Ti od 5 lat podpięte w SLI i jakoś nie gonię za tymi nowymi kartami . Faktem jest ze wymieniłem procesor na Amd 7950x3D z płyta ASUS ROG CROSSHAIR X670E HERO. Materiał super bo pokazuje ze nie ma co gonić za nowościami, jak starsze modele radzą sobie tez bardzo dobrze w grach .
kiedy jeszcze miałem stara kartę, faktycznie nie było wyboru: tekstury na max, reszta na średnie/wysokie, część opcji w ogóle off (jakieś zaawansowane śledzenie promieni itp). Po wymianie na nowego RTX 4070Ti odpaliłem AC w ustawieniach ultra, i pierwsza myśl: o kur..., ale mydło, gorzej niż na low. Na szczęście instalacja Reshade i włączenie kilku filtrów rozwiązało sprawę.
Ja pomimo i9 i 4080 zmniejszyłem wszędzie ustawienia. Chłodzenie wodne robi robotę i sprzęt nie ma wysokich temperatur ale ciepło wyrzuca na zewnątrz więc w pokoju robi się za gorąco. Oko i tak się przyzwyczaja szybko do tego co widzi więc wysokie na 60 fps w zupełności mi wystarczają. Wiadomo.. dobrze by było mieć więcej fps ale mam monitor 4k 60 więc więcej klatek mi nie potrzebne.
Bardzo dobry odcinek, ja sam gram na mieszanych ustawieniach, np obniżam ciut cienie albo jakąs wymagająca opcje i mam o wiele więcej fps kosztem praktycznie takiej samej szczegółowości
sam mam 3060 Ti od niecałych 2 lat i jestem mega zadowolony. Gry w 1440p daje radę wyciągnąć i na ultra ale w tych nowszych trzeba zniżyć tekstury na high i wlaczyć dlss na jakość i jest git.
No ja do dzisiaj gram na starym GTX 550ti i mi to po prostu wystarcza. GTA V sobie odpale raz na jakiś czas, LoL chodzi bez problemu a taki Wiedzmin 3 nawet na next genie jest grywalny i ładnie wygląda. Nie mam zamiaru dawać za maszyne 6000 tylko dlatego, żeby coś odpalac na ultra bo to jest taka sama gra jak na ultra low detalach
Ja tam zawsze bawię się ustawieniami. Nigdy nie wybieram wszystkiego na ultra lub wysokie. Wolę obniżać detale niż zejść z rozdzielczości 2k na 1080p. Schodząc z 2k na 1080 gra wygląda o wiele gorzej niż po obniżeniu paru detali które żrą zasoby a wizualnie nie dają aż tak wiele. Nie lubię też katować karty na 100% w dłuższych sesjach. Większość ustawień zależy od gry czy jest to gra pełna dynamiki czy jest to coś w stylu RDR2 gdzie piękna roślinność i inne szczegóły robią niesamowita robotę. Nie ma złotego środka ale zazwyczaj obniżam: roślinność, chmury, szczegóły obiektów oddalonych, chętnie używam DLSS, pewnie też parę innych ustawień ale wszystko zależy od gry. Trudno mi jednak zrezygnować z dobrego oświetlenia cieni i dość dobrej jakości tekstur to są elementy które robią robotę a światło buduje klimat gry.
Pamietam pierwszego Dooma z 1993 roku, mialem slaby procek 386 i gra klatkowala, zmniejszalem wtedy wielkosc obrazu gry do takiego zeby rozgrywka byla w miare plynna. Wielkosc ekrany gry byla o polowe mniejsza od mojego 14 calowego monitora :), frajda z gry i tak byla.
Duke Nukem 3D na 486 DX 2/80 Rozdzielczość 320x240,monitor monochromatyczny i brak karty dźwiękowej. Dopiero dźwięk i kolorowa 14tka była gamechangerem.
Ok a ja zadam pytanie z innej beczki. Co to za GPU jest w tle po prawej stronie? Chłodzenie Blower, design wskazuje że to jakiś Maxwell. Może jakiś film z tym GPU jak sobie dzisiaj radzi w 2023.
Przy pokazywaniu różnic w detalach, czy samych detali na YT problem jest taki że kompresja wideo tego portalu strasznie odbija się, i to w szczególności na grach.
Cześć, pytanie ode mnie ponieważ od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem GAMERA HERO od X-KOMU z i7 na pokładzie. Pytanie moje brzmi, czy jest gdzieś dostępny domyślny profil kontroli prędkości wiatraków? Wczoraj po wypakowaniu komputera oraz konfiguracji i aktualizacji systemu odpaliłem sobie grę (Diablo 4), żeby sprawdzić jak maszyna sobie radzi. Wszystko działało na prawdę świetnie i byłem pod wrażeniem jak cicho komputer działał pomimo rozgrywki na wysokich ustawieniach. Później jednak zacząłem trochę bawić się programem GIGABYTE CONTROL CENTER i ustawiałem sobie customowe kolory na wiatrakach płyty głównej a przy okazji chciałem sprawdzić jak komputer działa przy domyślnych trybach kontroli wiatraków w zakładce FAN CONTROL. I tutaj właśnie dotarłem do problemu, ponieważ po wybraniu trybu Normal, zauważyłem, że komputer zaczął działać dużo głośniej, a cofnięcie trybu na "Manual", który był automatycznie wybrany po pierwszym odpaleniu komputera, nie przywróciło niestety komfortowej i cichej pracy wentylatorów. Trochę pozmieniałem krzywe wentylacji dla górnych oraz tylnego wentylatora, teraz pracują dużo lepiej, jednak ciekawi mnie, w jaki sposób były one fabrycznie skonfigurowane, ponieważ dawały na prawdę zacny komfort pracy. Dokładne parametry mojego modelu: - procesor Intel Core i7-13700F - RTX 3060 - 32 GB ram - Płyta główna Gigabyte B760 DS3H AX DDR4 Dodam tylko że ewentualnymi zmianami oraz kontrolowaniem wentylatorów zajmowałem się tylko w oprogramowaniu GIGABYTE CONTROL CENTER, które było zainstalowane fabrycznie zainstalowane na komputerze. W BIOS'ie nic nie zmieniałem. Z góry dzięki za odpowiedź!
Niestety zauważyłem, że dzisiaj ludzie dali się porwać fali rozdzielczości i ustawień ultra kosztem czegoś co jest o wiele ważniejsze, a mianowicie płynności, bardzo dzisiaj brakuje też takich pouczających filmików, super materiał 👍
Nie wiem, czy znajdzie sie tu osoba, ktora pamieta taka gre jak Quake 4. Pamietam jak dzis zagrywalem sie w single palyer i obizalo sie ustawienia tylko tyle zeby nie bylo zaciec czyli gra chodzila pewnie w granicach 20-30fps a dzisiaj minimum zeby bylo to 60 fps plus. Chociaz w tedy z tego co pamiętam obnizalo sie tez rozdzielczosc monitora a dzisiaj operuje sie glownie na poziomie detali.
ja aktualnie siedze na RX5700xt i r5 5600/16ram, dalej większość na ultra dziala, w warzone gram na srednich 1080p/144fps Ostatnia grafika jaką kupiłem nową to była chyba GTX650ti od tej pory składam kompy szukając max rocznych używek
Ja całe życie na średnich, a teraz jak tak zauważyłem to zwyczajnie nie warto wchodzić na wysokie czy ultra. Różnica często mało zauważalna a wydajność spada
Obraz na wysokich wyglądał "lepiej", bo na najwyższym detalach często są włączane filmowe ścieki typu aberracja chromatyczna, winieta czy suwak wyostrzania przesunięty na maksimum. Nie ma szans, żeby odległość renderowania, rozdzielczość tekstur czy ilość detali obniżyła jakość obrazu. Dlatego trzeba patrzeć, co się włącza.
Proponuję tryb: "lepiej niż u innych" i po jego załączeniu wszyscy, którzy nie mogą spać, bo inni mają więcej FPS, pozbędą się tego najważniejszego problemu w życiu.
W grach należy maksymalnie możliwie podkręcić cztery rzeczy., które maja największy wpływ na obraz. W kolejności od najwazniejszego. Tekstury,, oświetlenie, cienie i filtrowanie tekstur.
Black a ja mam pytanie z innej beczki. Jestem w trakcie zmiany okularów i kurcze podobają mi się twoje oprawki? Mogę prosić o jakieś info? Nazwę firmy albo gdzie szukać :) Pozdrawiam :)
Wiedźmin , Cyberpunk czy The last of us to gry które są beznadziejnie zoptymalizowne. Detale,tekstury czy zasięg rysowania to ustawienia które na samym końcu bym zmieniał , wpierw zmieniam cienie z ultra na wysokie i zazwyczaj wystarcza a mam prawie identyczną jednostkę jak na filmie. W Wiedźminie NG po po pewnej aktualizacji znacznie spadł FPS (do 45) i spadło zużycie procesora AMD . Chyba jeszcze nie naprawili tego lecz po wyłączenie pewnej opcji w ustawieniach wraca prawidłowy klatkaż czyli ok 70FPS na Uber+ i wzrasta zużycie procesora.
Czy Ultra ma sens? To zależy od tytułu gry i opcji graficzne. Zgadzam się, że nie wszystkie opcji graficzne opłaca się ustawić na Ultra, gdyż nie robi to duże różnicy, a zabiera tylko więcej FPS. Opłaca się włączyć ray tracing dla Cyberpunk 2077, bo wygląda super. Ale za to RT dla Elden Ring już niekoniecznie, gdyż nie robi to odczuwalne różnicy.
Super, bardzo ciekawy film. Mnie wystarczą ustawienia wysokie w grach, wolę więcej fps 👍,w obecnej generacji gier występują nieduże różnice pomiędzy ustawieniami wysokimi a ultra.
Przesada że na wysokich lepszy obraz ale fakt faktem nie ma wielkiej różnicy. Mi tam 60fps detale średnie fchuj HD absolutnie wystarczy ale jak coś kupować to z nadwyżka mocy na przyszłość.
Mam starego RX 580 - gram teraz w Atomic Heart na średnich detalach z 70 FPS, jak wbije na "ATOMOWE", to według mnie to lekka kosmetyka, a wydajność spada do 30 fps.
Ehh pamiętam jak wyszło GTA III i komputer był za słaby, ale mimo wszystko chciało się grać mimo pokazów slajdowych. A dzisiaj? nawet na i7 860 można dzisiaj pograć :)
Ale to zupełnie nie tak! Patrze na to czy gra pójdzie na ultra i jakie będzie miała FPS'y TYLKO po to bo to jest jakiś benchmark. Jak widzę że np. ten laptop ma jakąś gre na ulta z fpsami 220 a drugi 170 to jest to dla mnie prosty i wymierny wyznacznik jakości komputera (do jakiegoś stopnia). Wcale nie znaczy to że będę torturował komputer i grał na ultra bo to prawie nigdy się nie zdarza...
Ze swojego doświadczenia pamiętam, że rzeczywiście na licznik fps nikt nie patrzył bo fps'y można czasem było liczyć na palcach ;) Pamiętam jak na moim 386 w doom'a musiałem grać w mega pomniejszonym okienku (taki downscaling?) a innym razem żeby pograć w duke nukem 3d musiałem wymienić 486 sx na dx bo duke nie działał bez koprocesora... No w każdym razie zmierzam do tego, że kiedyś tych ustawień jakości prawie nie było - były np. low i high - i tyle. nic więcej. A komp albo dawał radę albo nie. No w kazdym razie gra była grywalna lub nie. To były czasy!
Ja ogrywałem crysisa w 22 fps i far cry 2 w około 20 fpsach. Teraz gram w gry i najbardziej mi zależy żeby była jak najmniejsza reakcja przycisku, zwłaszcza na konsoli. PC i konsola co najmniej 60fps
Ja mam w nosie jakie mam ustawienia graficzne problem pojawił się jednak gdy wróciłem do starej gry wtedy pobór energii mi skoczył gigantycznej nawet grają. W Rdr 2 miałem zużycie do 300 kWh a w aiona skoczyło do 600kwh i tu mi zdradź je tajemnice jakim cudem
osobiście gram głównie Red Dead Redemption 2 na rtx 3060 12gb i używam zawsze ustawień zbalansowanych i nie widzę potrzeby w używaniu ustawień ultra czy wysokich dla mnie liczy się zabawa i rozdzielczość bo jak korzystałem z gtx 1050 ti i grałem w COD MW2 2019 na niskiej rozdzielczości to nic nie widać pozdrawiam Użytkowników gtx
ja jestem "trochę" młodszy i np. za czasów skyrima byłem w szkole średniej. wtedy się grało na ulra zawsze bo co to za różnica 20 fpsów czy 17fpsów? lepiej było odpalić na ultra i jakoś dawało się radę ach przechodzenie wiedźmina 2 w 7fpsach... to były czasy! i potężny Intel HD3000
Developerzy powinni pójść drogą Ubisoftu i obok ustawień wrzucać grafiki jak które ustawienie wpływa na wygląd gry. W podróbie mw2 też jest to dobrze zrobione, bo nie tylko dają opis co robi dana opcja, ale też jak wpływa na cpu/gpy/vram
Wszystko zależy od gry. Pamiętam jak przez długi czas grałem na wysokich na Bad Company 2 ze względu na grafikę. Po zmianie na nową zmieniłem na Ultra. Jednak jest spora różnica
Mam tak samo. Przechodzę starsze gry na ustawieniach Ultra 4K i różnica jest spora. Nie muszę mieć w najnowszych tytułach Ultra Max z RT,bo wiem,że mój sprzęt (5800x 3070 RtX) nie pociągnie tego w zadawalającej liczbie fps(55klatek minimum). Gra nie ucieknie. Kiedyś złoże lepszy sprzęt i przejdę a póki co przechodzę GTA4 w 4K i 75 fps.
A Ty na jakich ustawieniach grasz?
➡ Karty kupisz tutaj: xkom.me/WysokieVsUltra ⬅
➡ Subskrybuj nasz kanał: xkom.me/Subskrybuj ⬅
bardzo dobrze Pan tutaj mówi - ale mamy epokę "Gen-Z" gdzie płaczą o to że nie mają 200fps tylko 150fps no debile.... już raz miałem w komentarzach na innym kanale gównoburzę bo napisałem właśnie odnośnie płaczących dzieci że nie ma 999fps tylko ma od 150 do 250fpsów I SIĘ GRAĆ NIE DA!!!! -.-
Ja mam MSI GeForce GTX 1050 TI GAMING X 4GB i gram na wysokich jak? Riva Tuner blokuje fps na 30 fps 5 lat tak robie. Kupiłem Resident evil 4 remake myślałem, że karta nie da rady na wysokich już, ale gram 16 godzin i ani razu nic nie przycieło. Kosole maja 30 fps i dlamnie to głupota nieblokowanie fps, zarzynanie sprzętu.
Jeśli to czytasz pytanie jakie procesor i karta graficzna pozwala cieszyć się wieloma grami(pytam bo rtx są ciul drogie a też chce się cieszyć nowymi grami)
@@moglo8615 nie wiem czy 2k za RTX 4060 jest super drogie...... za tyle w 2019 roku kupiłem GTX 1070Ti.... więc tak trochę niedorzeczne co napisałeś. Dobry komp co uciągnie gry można za aktualnie do 5k złożyć, albo dołożyć dodatkowo z 2k i mieć RTX 4070Ti które ma 12 GB VRAMu co jeszcze lepiej brzmi :)
Szanuję za ten materiał. Mimo że został umieszczony na kanale sklepu, który w sumie żyje z tego, że ludzie kupują coraz droższe produkty, to jednak zachęca do rozsądku.
Tylko że lepiej jest sprzedać coś tańszego zamiast niczego. Obecnie sprzedaż leży dlatego zmienia się mądrość etapu.
Więcej sprzedanych sztuk tańszej elektroniki da większy zysk niż kilka sztuk droższej, marże nie są tak duże jak nam się może wydawać
Nie ma czego tu szanować. Nadal sprzedają tu karty, tylko mówią Ci, że "te tańsze też mają sens, jakby co".
@@paawian Prawda jest taka, że na jakiej karcie bym tego nie zrobił to i tak miał byś teorie spiskowe ;)
Lepiej sprzedać 100 części z marżą 50zł, niż 1 z marżą 500zł a statystyki na STEAM jasno pokazują, że sprzęt premium wśród graczy to znikomy promil.
Zmniejszając ustawienia na High zyskuje się fps i oszczędza pieniądze w portfelu. Jednak wtedy traci się światową certyfikację PC Maste Race.
Każdy musi sobie sam odpowiedzieć, czy warto.
Ja nie stracę Master Race i biorę kredyt na kompa, już postanowiłem. Moja kasa moja sprawa.
certyfikacja PC MASTER RACE zostaje ci odebrana gdyż nagabujesz ludzi granie na full detalach to nie mus by posiadać przywilej w postaci certyfikatu trzeba umieć grać(liczy się skill) :D
@@karolb.2520 liczy się pieniądz a nie skill.
Niestety chuć na certyfikację PCMR jest obecnie u młodzieży głównym motywem. Własna intymna radość z grania w dany tytuł wydaje mi się obecnie odeszła na drugi plan - liczy się przede wszystkim lans przed znajomymi...
@@Johnlemon.89 Taka właśnie współczesna młodzież... Mainstream wpaja im to od lat 2000. Dobrze pamiętam jaki przekaz miały np. bajki z lat '70-'90 a co zaczęto im wpajać od końca lat 90. "Liczę się JA, przyjemności i oczywiście kasa bo bez niej nie ma szczęścia."
Warto też dodać, że ustawianie poziomu grafiki nie kończy się na wybraniu predefiniowanych opcji. Czasem wystarczy obniżyć 1, czy 2 ustawienia graficzne, żeby zyskać w ciul klatek(np. cienie z ultra na średnie)
albo przykładowo SSAO (któe przez swoje zmiennoprzecinkowe obliczenia potrafi zabić wydajność) i oczywiście nie wolno zapomnieć o technologii DLSS I FSR :)
Ludzie którzy zawsze grają na najwyższych ustawieniach:
- Kupiłem całą kartę to bedę używał całej karty.
@@YankRR91 XD o ile jej srogo nie przegrzewasz (np. przez OC) to jej sie nic nie stanie. One sa robione po to, zeby dzialac pod obciazeniem przez dlugi czas. Jesli granie z ustawieniami na maxa to nieprawidlowe uzytkowanie, to moze najlepiej robic gry z grafika z lat 2000, zeby rtx 40xx sie nie przemeczaly?
@@YankRR91 Skąd ty takie informacje bierzesz? Od kilku lat karta mi chodzi na 100% i nic się nie dzieje.
Jakieś swoje wywody próbujesz nam przedstawić jako fakt a nie moje widzi mi się.
Może ktoś zwyczajnie trafił na gorszy egzemplarz i z tego powodu karta się zesrała.
Mało kto się nie chwali, gdy coś działa mu dobrze latami, bo i o czym ma pisać na forach, że mu kolejny dzień karta super chodzi, za to łatwo wyszukać w sieci złe opinie, kierowanie się nimi to błąd logiczny.
@@YankRR91 buhahaha, pokaż mi GPU a raczej system chłodzenia GPU zdolny do zbicia temperatury o 40 stopni w ułamku sekundy 🤣
Niegranie w ustawieniach ultra jest w ogóle legalne? Nie wiem czy komisja PCMR na to pozwala...
Kiedyś nie było po prostu pieniędzy na nowy sprzęt i cieszyło się tym co było
nadal tak jest, nikt ci nie karze grac w new geny
@@1758 karać - karze, kazać - każe...sorry, ale strasznie razi to w oczy.
@@maciejos39 🤣🤣
@@1758 pewnie nauczyciel polskiego i go nie stać...
a nawet jak jest na nowy sprzet, to na prad niekoniecznie
W takich zapytaniach czy uciagnie na ultra też chodzi o wiedzę na temat długowieczności kompa. Skoro kupuje kompa i wiem że nowe tytuły uciągnąć na ultra to znaczy że znacznie dłużej be mógł go użytkować niż kupując ten co uciagnie mniejsze detale od samego poczatku
Dla mnie do dzisiaj liczy się frajda i przyjemność z rozgrywki, zazwyczaj ogrywam gry które mają już na karku trochę czasu i nie rzucam się na świeże premiery, chyba, że chodzi o remake lub remaster gry którą lubię u chciałbym ograć ją jeszcze raz 😅
Dlatego własnie od dawna jedyne co daje na ultra to tekstury. Reszta może być na wysokich czy nawet średnich. A w grze podczas rozgrywki nawet tego nie zuważycie
ja jak kupywałem swojego kompa (z miesiąc temu) to też zastanawiałem się czy będe w stanie odpalić na ultra, ale z powodu bardziej "jeśli odpale dzisiaj na ultra to za pare lat komputera nadal będzie dawał rade"
Dokładnie tym samym się kierowałem. Druga sprawa, dziś nie gram na 15', tylko na 86' i nie przy crt 60fps, tylko 120fps.
Biznes polega na tym ,żeby ludzie płacili jak najwiecej , jednym ze sposobów są wodotryski w nowych grach ;) po czym musisz mieć najlepszy sprzęt;)
0:12 na licznik FPSów rzeczywiście nikt wtedy nie patrzył, bo raz nie było za bardzo aplikacji to mierzących, dwa na monitorach CRT mała ilość FPS nie wyglądała tak tragicznie jak na LCD, a trzy przy tamtej jakości grafiki i szczegółów też się to tak w oczy nie rzucało. No ale na jakość grafiki już się patrzyło i większość ludzi których ja znałem zawsze starała się ustawiać wszystko na MAX bo co "mój komp nie da rady". 😃
Zresztą podobnie mówił np. NRGeek.
A to ze frajda i przyjemność z rogrywki były najważniejsze, to było ważne w tym sensie że jak gra ze słabą grafiką była miodzio-grywalna to mimo słabej grafiki się w nią namiętnie grało, a nie na tym że się w grach oferujących dobrą grafikę obniżało się jej jakość. 😄
Zawsze wyłączajcie Motion Blur (rozmycie w ruchu) bo się obraz kaszani...
Nie oczekiwalem takiego filmu ale dziekuje gdyz nie zdawalem sobie sprawy ze jest on potrzebny. Dziekuje !
W koncu ktos zrobil film na temat jakosci, a nie tylko same fpsy... Dzieki Black :)
Oglądałeś dokładnie ?
Edit. Ok zrozumiałem teraz że to żart 😂
Kiedyś jak się grało w Delta Force 2 i gdy zmniejszyłem rozdzielczość z 640x480 na 320×240 to miałem ponad 20 FPS i wtedy to była gra. Kwadratowa, ale płynna :)
Otóż to🙂
Pamiętam jak w 2001 roku ustawiałem w Max Payne wszystko na Medium i nie zwracałem uwagi czy jest gorzej niż na Max detalach. Właściwie to nie widziałem wtedy różnicy. Też poziom różnic grafiki nie był tak widoczny jak dziś. Głównie zwracało się uwagę na poziom AA i ząbkowanie obiektów.
Moim zdaniem jest na odwrót dawniej ustawienia graficzne robiły różnice a obecnie różnicy pomiędzy high i ultra prawie nie ma(poza wydajnością) a w niektórych grach czasami medium jest nawet ok.
Max Payne na wymaxowanych ustawieniach to był "prawie film" :-) Inna sprawa, że zamiast Celerona 300A wybrałem wówczas K6-2 450 i dzięki temu w grach miałem procesor o wydajności porównywalnej z Pentium 166 MMX...
A jaką różnicę obrazu mieliśmy wtedy zobaczyć na monitorze 15'?? Pierwszy raz dłużej bawiłem się ustawieniami jak kupiłem płaski crt 21'.
Ja akutalnie gram w wiedzmina na uber+ jest stałe 60fps wiec skoro moge sobie pozwolic to gram, wiadomo gdyby sie nie dalo to mniejsze ustawienia, najwazniejsza jest plynnosc rozgrywki! :D
Tak, widzę bardzo duże różnice. Szczególnie oglądając na telefonie na 480p bo neta mało mi zostało xD
Jak to robisz że Ci mało neta zostaje? Ja już 2 terabajtów wolnego neta dobijam w ofercie ma kartę.
Osobiście zawsze w pierwszej kolejności celuję w płynność i odpowiedni klatkarz. Mam stałego locka na afterburnerze. W nowszych tytułach celowo wybieram high zamiast ultra nawet jak komputer daje radę. Tak się składa, że praktycznie nigdy nie widzę różnicy a żywotność sprzętu i kultura pracy zdecydowanie na plus :). W starszych grach to wiadomo, idzie maks + super resolution bo i tak nie są w stanie obciążyć w pełni kompa.
Ja z kolei gram na detalach najwyzej srednich (a w nowych grach wystarczą mi niskie), i zawsze z wlaczonym Vsync=On, ale z nieco innego powodu - podzespoly nie obciazone detalami zuzywają znacznie mniej prądu niz pod pelnym obciazeniem, co obniza wielkosc rachunku za energie. Poza tym pracują w nizszych temperaturach, co korzystnie wplywa tez na ich zywotnosc. No i sprzetu nie trzeba wymieniac co 2-3 lata ("bo na Ultra nie pojdzie") tylko spokojnie co 6-7 lat. Zresztą tez jestem z pokolenia, ktore zaczynalo na Atari 800XL czy C-64, pozniej Amiga 500 (a na PC przesiadlem sie dopiero w czasach Windows 95), wiec liczy sie dla mnie grywalnosc. Grafika jest co najwyzej dodatkiem, ale niekoniecznym (wiekszą uwage przywiazuje do odwzorowania fizyki niz grafiki w grach)
Praktycznie we wszystkich grach ustawiam cienie na niskie/średnie i wyłączam postprocesy których nie lubie jak np głębia ostrości i promienie światła. Model karty mam jak w tym teście ale wole wymienić trochę z jakości obrazu na rzecz płynności.
Czekałem na taki film od 10 lat 😊😊
hahaha ja od ponad 10 lat gram na tym samym PC w większości z detalami na max nawet w 4K.
Po drodze zaliczyłem powiększenie RAMu do 32GB z 16, upgrade CPU na najmocniejszy i7 3770k@4,7GHz i po drodze 2 nowe grafiki. Pierwsza po ponad 5 latach GTX 670, kolejna razem z mocniejszym i7 na 1070 i pod koniec 2022 wymieniona na 3060Ti FE zakupiony w adekwatnej cenie 800zł. Dzisiaj na dniach już wleci ryżen 7800X3D na X670 z 64GB RAMu. Będzie jak znalazł pod nowe GPU za ten rok czy dwa.
Do czego pijesz bo nie rozumiem?🤨🤔
@@kiubigames9878 jak już to raczej pod co, ale niech będzie do czego :D
A tak w temacie PC cóż reasumując po co czekać na kogoś? Nie lepiej samemu się przekonać? Ja na własnej skórze sprawdziłem, że te wszystkie teorie co warto a czego nie to są dobre tylko w tym konkretnym czasie gdy są wygłaszane i najczęściej dla wygłaszającego, któremu też to może się tylko wydawać dobre.
Każdy niech robi jak uważa, że będzie najlepiej. Chce ktoś odpalać w 8K na ultra i co najmniej 60 klatkach? Proszę bardzo. Czy jest sens, pewnie dla tej osoby tak :D Czy jest sens zmieniać dzisiaj platformę co generację na potrzeby czysto domowego użytku? Absolutnie nie ale jak komuś to potrzebne do szczęścia lub sygnatury na forach... a proszem bardzo, szczęście ma różne imiona.
Jak ktoś celuje w medium detale też gitara. Ale żeby czekać aż ktoś powie graj tak albo siak....no też można XD Jeszcze mamy wolny kraj i wolność słowa.... ale po wyborach kto tam wie co te chorągiewki wymyślą. Czekanie też może być swego rodzaju hobby... Za PRLu nawet a raczej dość często po srajtaśme ludzie stali. Czekali godzinami w kilku kolejkach. To też była pewnego rodzaju rozrywka, czekanie połączone z życiem towarzyskim XF
@jedrula dobrze ale ja nic nie mam do tego że ktoś gra sobie w 8k tylko cieszyło mnie bo ktoś w końcu powiedział że kiedyś liczyła się dobrą zabawa. I nikt nie patrzył że gra klatkuje.
@@kiubigames9878 baaa no to wiadomo, że liczył się miodek, zwłaszcza jeśli zaczynało się przygodę jeszcze w latach 80/90. Ja akurat pierwszy kontakt z komputerem miałem w pracy u rodzica, była to najpewniej ODRA. I tyle pamiętam wielki kloc. Później w podstawówce na świetlicy przez okna kajbry zaglądaliśmy podsadzając jeden drugiego.
Jak wielu od C64 zaczynałem i nikt o żadnych klatkach nawet nie myślał bo skąd miał wiedzieć o czymś takim. Gra była fajna lub nie i co kolega to każdy miał inne preferencje. Część się pokrywała oczywiście. Później przy PC to wiadomo 386 raczej 2D. Ale jakoe to były super gry, przygodówki, RTS.
DOOM ledwo śmigał w kilku klatkach. Ale wtedy po RTS złapałem bakcyla na FPS.
Z chwilą nadejścia 3D akceleratorów pojawiały się też rozbudowane opcje graficzne. I to miało swoje plusy i minusy.
Swego czasu z premedytacją kupiłem TV25" z PSX zamiast 486 DX4 100/586Cyrix z 14" monitorkiem. Po tym co zobaczyłem na tej konsolce po prostu PC dopiero do Starcrafta za grosze złożyłem i byl w sam raz. Przez lata później goniło się ze sprzętem do najnowszych gier i ciągle brakowało mocy. Dopiero ogromny skok wydajności w wielordzeniowym i łatwi podkręcalnym o ok 50% CPU jak C2D i GPU jak GTX 7900 w przystępnej cenie sprawiły, że grało się komfortowo z max detalami.
Kolejne generacje wystarczały na coraz dłuższy okres... i to pewnie "wina" ogromnej popularności konsol X360 i PS3 a później Ps4 i Xboxa. To właśnie konsole przez lata pozwalają cieszyć się coraz ładniejszymi grami na tym samym sprzęcie. Do tego hamują trochę zapędy devsów. Pewnie, że najlepsze detale i rozdzielczość nadal będzie dostępna na najmocniejszych lub mocnych PC ale za jaką cenę. Ale cóż jeśli kolejne gry są coraz bardziej miałkie w fabule to czymś trzeba biznesy napędzać. Ogółnie lata 90/2k to motor dla rynku hardware za sprawą apetytu devsów na coraz bardziej wymagające realizacje oprawy graficznej ale niekoniecznie z dobrymi pomysłami.
Dzisiaj znów można mieć i lepszą grafikę i oby coraz lepsze i bardziej dopracowane zwłaszcza na premierę gry :
Aaaa i obecna moda odpustowa ze światełkami... Cóż takie gusta widać sporej grupy gejmerów.
Aż jestem ciekaw co kolejnego po szybkach i światełkach marketingowcy wymyślą.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie ustawień graficznych. Jeśli używamy monitora 1440p o chcemy grac w rozdzielczości wyższej np 4k lub używać mnożnika dldsr X1,78 lub x 2,25 to jak ustawić poprawnie wartosc "smoothness" w panelu NVIDIA? Oraz czy jest sens podbijać ustawienia nvidii w grach "ustawienia tekstur- wysoka jakość" zamiast jakość?
Ja bardzo czesto schodze z ultra na wysokie bo wiecej klatek robi wieksza roznice
W starszych grach byla wieksza roznica w detalach, teraz jest to tylko taki + i to jak widac nie zawsze
Super test 👍
Jestem zaskoczony Cyberpunkiem i TLOU. Zgadzam się z tym co powiedziałeś. Na tym co pokazałeś ustawienia high wyglądają zwyczajnie lepiej niż ultra.
Witam, "oto chodziło panie o to chodziło" super materiał wiemy dobrze , że ludzkie oko i tak tej różnicy nie wychwyci a chodzi o wydajność i efekt oraz przyjemność zgrania
Grając w 4K od... 7 lat i tak wolałem grać na low-med lub med z teksturami na ultra/high i ogólnie ciągle wyglądało to lepiej niż np. FHD. Np. w BF4. A było to niemal cheatowanie używając snajperki z max lunetą i dalmierzem laserowym. :3 Nawet teraz mając PC pod Ultra/High 4K często zmniejszam troszkę detale lub wł. FSR2 (jeżeli dostępne) by zmniejszyć np. TDP (w lato się przydaje) albo by całkowicie wyeliminować fps dropy/spike'i.
Ja zawsze gram na własnych ustawieniach. Ustawienia Ultra mają tylko znaczenie jeśli widocznie zwiększają odległość renderowania lub zwiększają np. ilość trawy, ale zazwyczaj wystarczają ustawienia Wysokie, a czasem nawet Średnie. Zawsze warto wyłączyć też Aberrację Chromatyczną i Rozmycie w ruchu (zazwyczaj strasznie szpecą obraz). Aczkolwiek przed zakupem podzespołów sprawdzam jak radzą sobie na ustawieniach Ultra, ponieważ łatwiej wtedy ocenić jak długo np. karta graficzna powinna jeszcze sobie radzić w coraz to nowszych grach 😉
3:42 i tu się na zgodzę gra wygląda lepiej na wysokich jednak pytanie jak duża jest różnica w fps jeżeli 20-30% biorę wysokie jeżeli większy spadek to średnie
Ja na Radeonie wybrałem we fidelity 40fps, wysokie / ultra jeśli wydajność nie spada, rozdzielczości niskie, jakość wysoka. Jest ok nawet w 1440p chociaż karta jest do 1080. Rzeczywiście np. Rozmycia w ruchu nie włączam bo wtedy ma się jedną smugę na ekranie. AA, AAA, Okluzja to jest nie potrzebne na wysokich rozdzielczych, a Fidelity pozwala właśnie uruchamiać na najwyższych zmieniając rozdzielczość elementów w tle.
opowiedziałeś to bardzo podstawowo lepiej jest się pobawić poszczególnymi ustawieniami gdzie nie które z nich mają bardzo duży współczynnik jakość/wydajność jak cienie, post, odległość rysowania, jakość (nie tekstur tylko np wybuchów, mgły, oświetlenia itp itd) dlatego preferuje ustawienia mieszane nie stricte predefiniowane przez twórców bo zmieniając tylko parę ustawień mamy niezły skok FPS a na ogólnej jakośći produktu nie tracimy wcale :)
Mam wrażenie że jeśli chodzi o jakość grafiki na niższych nastawach, w starszych grach różnice były o wiele bardziej widoczne.
No, dokładnie.
Mało tych gier w porównaniu. Może będzie część druga i jeszcze kilka gier, nie koniecznie tych co miały premierę w tym i zeszłym roku?
Ja gram na różnych ustawień czyli od najwyższych do nawet niskich,wszytko też zależy od tego jak dana gra wygląda na każdych ustawieniach bo czasami różnice są niewielkie a czasami różnice są duże oraz od tego jaki obecnie sprzęt posiadam.
Co do płynności to każda gra musi mieć te minimum 30kl w których spokojnie mogę ograć daną grę.
Szacunek za materiał. Ja bym jeszcze dorzucił tutaj wykres poboru prądu z gniazdka, bo na detalach wysokich z pewnością byłoby mniej zużycia energii. Pytanie tylko o ile mniej
Pobór jest w obu przypadkach taki sam, bo w obu przypadkach karta pracuje na pełnej mocy.
Ja zawsze staram się dawać tekstury na ultra, reszta już jest mniej ważna. Cienie obniżam często
Odpowiedz jest prosta, jesli zalezy wam na rozgrywce to nie ma znaczenia czy to beda ultra czy srednie, niskich nie polecam bo tekstury beda wyplute i rozmemlane, ale ja np uwielbiam w grach podziwiac widoki i kunszt artystow ktorzy projektowali dane lokacje, takze ja wole doplacic i widziec ultra :) ile sie da w zasadzie, bo mnie kreca ladne widoki i faktycznie sie na nich skupiam.
Nie wiem czy to nie mnie cytujesz na początku ale miło mi, że podjąłeś ten temat. Wyniki mówią same za siebie. Również mam RTX 3060TI ale LHR czyli z zablokowanym TDP. Nie mniej u mnie bez OCV na rdzeniu 1920 Mhz w Hogwarts Legacy ( nigdy nie wiem jak to się piszę, za każdym razem kopiuje z wyszukiwarki :) ) i w Wiedźminie na wysokich mam 90 do 100 FPS oczywiście zdarzają się zjazdy do 60 FPS. Uważam, że przy dobry tytułach dla tej karty nie jest aż taka duża różnica w FPSach miedzy high a ultra. Pewnie to zależy od tego jak bardzo jest złożona i naszpikowana detalami scena. Dla tej karty ustawienia wysokie w 1440p i FPS około 100 klatek jest wystarczające. Być może jestem kosmitą pomieszany z dinozaurem ale powyżej 100 klatek nie widzę różnicy. Prawdopodobnie wynika to z tego, że mam średni komputer ( I7 11700 KF ) i monitor z 144 odświeżaniem ( Acer - najtańszy z 2k 27 cali HDR 144 Hz). Pewnie na jakimś turbo gammingowym monitorze i RTX np 3080 różnica byłaby zauważalna w FPSach. Dowiem się jak ceny zjadą za jakiś rok dwa :). Black prezentacje nowych sprzętów pomieszanych właśnie z odcinkami z taką tematyką ściągnie dużo widzów. Taka sugestia: można nagrać odcinki z różnymi GPU np. pokazać migracje ze starszych modeli na współczesne karty. Podsumowanie jaki jest sens taki upgrade i ile wyniesie nakład finansowy po odsprzedaży mniej więcej starszej karty ( normalnymi słowami ile świnek trzeba rozbić :) żeby odczuć wzrost wydajności ). Pozdrowienia dla Wszystkich.
Tak, z pewnością Ciebie cytował. Taki to popularny jesteś w internetach.
Ja gram na ustawieniach średnich i świetnie się bawię. Jedynie podbijam render dystans, a niekiedy gra jest ładniejsza na niższych ustawieniach niż tych najwyższych.
Nagracie cos o kierownicy thurstmaster t128. Plssss
Jesteś kozak zawsze dajesz ciekawe tematy pozdrawiam 👍
Świetny materiał 👍
Bardzo dobry film, tak sobie myślę nie pamiętam już kiedy ostatni raz grałem na ustawieniach wysokich, a kiedy na np. średnich to już całe lata. Masakra. Aż włączę sobie jakąś dzisiaj grę i zagram w coś na ustawieniach średnich i wysokich. :D
Ultra kiedyś robiło różnicę w porównaniu do ustawień Wysokich, a dziś ledwo zauważa się takie zmiany. Sama budowałam kompa pod Ultra, ale potem sprawdzałam, czy wgl zauważę różnicę poza wygładzaniem krawędzi. Nie bardzo. Więc tak grając na high i very high będę miała jeszcze sporo zapasu na kolejne lata x3 A jeśli są pewne detale takie jak naturalniejsze cienie to je używam na ultra, a resztę detali zostawiam na wysokich.
Jakiś czas temu złożyłam nowy komputer przesiadając się z leciwego już laptopa gamingowego i zachwycałam się god of warem na ustawieniach średnich bo myślałam że "oryginalne" ustawienia to są najlepsze, a się okazało że to średnie w tej grze i potem dopiero patrzę że następne są wysokie i ultra 😂 Naprawdę przy nowych grach ciężko dostrzec różnice bo one nawet na tych średnich wyglądają ładnie.
@@NijakaPL To prawda, nawet można większość zostawić na średnie tylko tekstury zwiększyć, żeby nie były rozmazane. Tak gram sobie w Red Dead Redemption 2. Chyba jeszcze cienie dałam na wysokie, żeby zachować naturalność i gra wygląda ślicznie.
@@JustMartha07 Kobieto mój patent na starym laptopie w grach to zawsze tekstury wysokie a reszta średnie, cienie niskie lub wyłączone bo najwięcej fpsów zjadają i można było pykać w lepsze gry 😅 Teraz już nie mam tego problemu i wszystko mi chodzi na ultra - aż tak dziwnie haha ale tego się nie zapomina bo trzeba było sobie tak radzić wiele razy i gry cieszyły 😁
Bardzo dobry materiał oby takich więcej doceniam !
Od jakiegoś czasu, gdy przesiadłem się na wyższą rozdzielczość i jednocześnie większą ilość Hz, wolę właśnie ustawić detale w każdej grze na wysokie i mieć więcej FPS przez co gra się przyjemniej na 90+ FPS niż 60 FPS. Gdzieś był materiał, że te 10-15 lat temu różnica obrazu w grach między niskimi-średnimi-wysokimi była naprawdę bardzo duża. Obecnie jednak wygląda to tak że postęp technologiczny doprowadził do tego że gry wyglądają dobrze nawet na średnich detalach, a różnica między wysokimi a ultra są naprawdę minimalne wręcz często niezauważalne, co widać też po tym materiale :)
Podobnie jak z Ray tracing, czasem jest prawie tak samo przy włączeniu zwykłych odbić i nie zarzyna to karty i nie powoduje spadku FPS, dlatego wybrałem karty AMD 😊
Słowo klucz: czasem 😂😂😂
kiedyś nikt nie patrzył na detale bo ich nie było. Jedna textura wszędzie na wszystkim
Jak mam bardzo prostą zasadę jeśli chodzi o ustawienia graficzne w grach. Tekstury możliwie w najwyższej jakości kiedy tylko się da, resztę opcji po prostu testuję. Robię screenshot na ustawieniach wyższych i niższych, i jeśli nie widzę dużej różnicy, to zostawiam niższe. Ważniejsza jest wysoka liczba klatek.
Ja mam 2x Asus Poseidon 1080 Ti od 5 lat podpięte w SLI i jakoś nie gonię za tymi nowymi kartami . Faktem jest ze wymieniłem procesor na Amd 7950x3D z płyta ASUS ROG CROSSHAIR X670E HERO. Materiał super bo pokazuje ze nie ma co gonić za nowościami, jak starsze modele radzą sobie tez bardzo dobrze w grach .
Tymczasem ja na Steam Decku ustawienia średnie lub niskie z FSR i rozdzielczością 800p żeby gra dłużej na baterii pochodziła.
kiedy jeszcze miałem stara kartę, faktycznie nie było wyboru: tekstury na max, reszta na średnie/wysokie, część opcji w ogóle off (jakieś zaawansowane śledzenie promieni itp). Po wymianie na nowego RTX 4070Ti odpaliłem AC w ustawieniach ultra, i pierwsza myśl: o kur..., ale mydło, gorzej niż na low. Na szczęście instalacja Reshade i włączenie kilku filtrów rozwiązało sprawę.
tak samo jak nie ma co oglądać tego filmu na wyższej rozdzielczości niż 720p
Ja pomimo i9 i 4080 zmniejszyłem wszędzie ustawienia. Chłodzenie wodne robi robotę i sprzęt nie ma wysokich temperatur ale ciepło wyrzuca na zewnątrz więc w pokoju robi się za gorąco. Oko i tak się przyzwyczaja szybko do tego co widzi więc wysokie na 60 fps w zupełności mi wystarczają. Wiadomo.. dobrze by było mieć więcej fps ale mam monitor 4k 60 więc więcej klatek mi nie potrzebne.
@UKRYTY nie wiem co w tym zabawnego. Kompa mam mocnego bo potrzebuję do pracy, a w wolnej chwili w coś pogram.
@@ChooczPL
Zabawne jest to że masz lamborghini a jeździsz nim jak fiatem Punto. Oddaj to komuś kto zrobi z tego pożytek a sobie kup atari
@@triplex2454 to jest wół roboczy który zarabia, a przy okazji dostarcza czasami rozrywki
Szczerze się z tobą zgadzam. Pozdrawiam serdecznie 👍
Bg2 na p4 i phenomie X4 śmigało identycznie. Grało się niesamowicie.
Bardzo dobry odcinek, ja sam gram na mieszanych ustawieniach, np obniżam ciut cienie albo jakąs wymagająca opcje i mam o wiele więcej fps kosztem praktycznie takiej samej szczegółowości
to się nazywa optymalizacja ustawień graficznych - jest masa filmów na YT w stosunku do różnych gier w tym temacie.
W sieci brakuje porównań ile jakie ustawienie poprawia i obciąża sprzęt ;) podrzucam pomysł
Pensjonat Bekas 😂 namiastka luksusu ❤
sam mam 3060 Ti od niecałych 2 lat i jestem mega zadowolony. Gry w 1440p daje radę wyciągnąć i na ultra ale w tych nowszych trzeba zniżyć tekstury na high i wlaczyć dlss na jakość i jest git.
Czy masz jakąś listę tematów zapożyczonych od zagranicznych twórców, które z braku pomysłu przeklejasz na polski rynek?
No ja do dzisiaj gram na starym GTX 550ti i mi to po prostu wystarcza.
GTA V sobie odpale raz na jakiś czas, LoL chodzi bez problemu a taki Wiedzmin 3 nawet na next genie jest grywalny i ładnie wygląda.
Nie mam zamiaru dawać za maszyne 6000 tylko dlatego, żeby coś odpalac na ultra bo to jest taka sama gra jak na ultra low detalach
Ja tam zawsze bawię się ustawieniami. Nigdy nie wybieram wszystkiego na ultra lub wysokie. Wolę obniżać detale niż zejść z rozdzielczości 2k na 1080p. Schodząc z 2k na 1080 gra wygląda o wiele gorzej niż po obniżeniu paru detali które żrą zasoby a wizualnie nie dają aż tak wiele.
Nie lubię też katować karty na 100% w dłuższych sesjach. Większość ustawień zależy od gry czy jest to gra pełna dynamiki czy jest to coś w stylu RDR2 gdzie piękna roślinność i inne szczegóły robią niesamowita robotę.
Nie ma złotego środka ale zazwyczaj obniżam: roślinność, chmury, szczegóły obiektów oddalonych, chętnie używam DLSS, pewnie też parę innych ustawień ale wszystko zależy od gry.
Trudno mi jednak zrezygnować z dobrego oświetlenia cieni i dość dobrej jakości tekstur to są elementy które robią robotę a światło buduje klimat gry.
może test ''budżetowych'' gpu w 3440 x 1440p?
Wiedźmin 3 premiera 2015
Pc na najniższych ustawieniach pociągnął ledwo 30 fps jednak nie przeszkodziło mi to w tym aby przejść go 3 razy :D
Pamietam pierwszego Dooma z 1993 roku, mialem slaby procek 386 i gra klatkowala, zmniejszalem wtedy wielkosc obrazu gry do takiego zeby rozgrywka byla w miare plynna. Wielkosc ekrany gry byla o polowe mniejsza od mojego 14 calowego monitora :), frajda z gry i tak byla.
Duke Nukem 3D na 486 DX 2/80
Rozdzielczość 320x240,monitor monochromatyczny i brak karty dźwiękowej.
Dopiero dźwięk i kolorowa 14tka była gamechangerem.
@@emerwian83 Oczywiscie, zapomnialem dodac ze obraz czarno bialy i bez dzwieku :)
Ok a ja zadam pytanie z innej beczki. Co to za GPU jest w tle po prawej stronie? Chłodzenie Blower, design wskazuje że to jakiś Maxwell. Może jakiś film z tym GPU jak sobie dzisiaj radzi w 2023.
Film o tej karcie był już 3 miesiące temu...
Pytanie: a co jak ktoś nadal uzywa laptop 1080p?
Przy pokazywaniu różnic w detalach, czy samych detali na YT problem jest taki że kompresja wideo tego portalu strasznie odbija się, i to w szczególności na grach.
Cześć, pytanie ode mnie ponieważ od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem GAMERA HERO od X-KOMU z i7 na pokładzie. Pytanie moje brzmi, czy jest gdzieś dostępny domyślny profil kontroli prędkości wiatraków? Wczoraj po wypakowaniu komputera oraz konfiguracji i aktualizacji systemu odpaliłem sobie grę (Diablo 4), żeby sprawdzić jak maszyna sobie radzi. Wszystko działało na prawdę świetnie i byłem pod wrażeniem jak cicho komputer działał pomimo rozgrywki na wysokich ustawieniach. Później jednak zacząłem trochę bawić się programem GIGABYTE CONTROL CENTER i ustawiałem sobie customowe kolory na wiatrakach płyty głównej a przy okazji chciałem sprawdzić jak komputer działa przy domyślnych trybach kontroli wiatraków w zakładce FAN CONTROL. I tutaj właśnie dotarłem do problemu, ponieważ po wybraniu trybu Normal, zauważyłem, że komputer zaczął działać dużo głośniej, a cofnięcie trybu na "Manual", który był automatycznie wybrany po pierwszym odpaleniu komputera, nie przywróciło niestety komfortowej i cichej pracy wentylatorów. Trochę pozmieniałem krzywe wentylacji dla górnych oraz tylnego wentylatora, teraz pracują dużo lepiej, jednak ciekawi mnie, w jaki sposób były one fabrycznie skonfigurowane, ponieważ dawały na prawdę zacny komfort pracy. Dokładne parametry mojego modelu:
- procesor Intel Core i7-13700F
- RTX 3060
- 32 GB ram
- Płyta główna Gigabyte B760 DS3H AX DDR4
Dodam tylko że ewentualnymi zmianami oraz kontrolowaniem wentylatorów zajmowałem się tylko w oprogramowaniu GIGABYTE CONTROL CENTER, które było zainstalowane fabrycznie zainstalowane na komputerze. W BIOS'ie nic nie zmieniałem.
Z góry dzięki za odpowiedź!
Pytanie niestety bardziej do sklepu niż tutaj, ale mam nadzieje, ze znajdziesz odpowiedz.
Niestety zauważyłem, że dzisiaj ludzie dali się porwać fali rozdzielczości i ustawień ultra kosztem czegoś co jest o wiele ważniejsze, a mianowicie płynności, bardzo dzisiaj brakuje też takich pouczających filmików, super materiał 👍
Mam właśnie raczej wrażenie że od kiedy panele 120hz+ to standard, ludzie wrócili do rozsądku.
Nie wiem, czy znajdzie sie tu osoba, ktora pamieta taka gre jak Quake 4. Pamietam jak dzis zagrywalem sie w single palyer i obizalo sie ustawienia tylko tyle zeby nie bylo zaciec czyli gra chodzila pewnie w granicach 20-30fps a dzisiaj minimum zeby bylo to 60 fps plus. Chociaz w tedy z tego co pamiętam obnizalo sie tez rozdzielczosc monitora a dzisiaj operuje sie glownie na poziomie detali.
ja aktualnie siedze na RX5700xt i r5 5600/16ram, dalej większość na ultra dziala, w warzone gram na srednich 1080p/144fps
Ostatnia grafika jaką kupiłem nową to była chyba GTX650ti od tej pory składam kompy szukając max rocznych używek
często też bywa tak że na ultra detale napalają się casuale byle by pooglądać coś ładnego, a hardkory mogą na low grać no problem :)
prosze mi wytłumaczyć jak można mieć tak mało ramu w kompie
Ja całe życie na średnich, a teraz jak tak zauważyłem to zwyczajnie nie warto wchodzić na wysokie czy ultra.
Różnica często mało zauważalna a wydajność spada
Obraz na wysokich wyglądał "lepiej", bo na najwyższym detalach często są włączane filmowe ścieki typu aberracja chromatyczna, winieta czy suwak wyostrzania przesunięty na maksimum. Nie ma szans, żeby odległość renderowania, rozdzielczość tekstur czy ilość detali obniżyła jakość obrazu. Dlatego trzeba patrzeć, co się włącza.
I najgorsze ze wszystkich: filmowe ziarno 😢😢😢
Proponuję tryb: "lepiej niż u innych" i po jego załączeniu wszyscy, którzy nie mogą spać, bo inni mają więcej FPS, pozbędą się tego najważniejszego problemu w życiu.
Świetny tekst...tylko maniakom nie przetłumaczysz oni mogą nie grać ale muszą mieć lepszy komp od innych!
W grach należy maksymalnie możliwie podkręcić cztery rzeczy., które maja największy wpływ na obraz. W kolejności od najwazniejszego. Tekstury,, oświetlenie, cienie i filtrowanie tekstur.
Black a ja mam pytanie z innej beczki. Jestem w trakcie zmiany okularów i kurcze podobają mi się twoje oprawki? Mogę prosić o jakieś info? Nazwę firmy albo gdzie szukać :) Pozdrawiam :)
Uuuuu Panie jakieś 3lata temu je kupowałem i nie pamiętam.
@@bIackwhiteTV 😭
@@GodhandSleepman Ja kupowałem je w UK, także nie wiem czy w PL takie były. Zamawiałem w Vision Express
@@bIackwhiteTV o i to jest jakaś podpowiedź. Dzięki 😁
Wiedźmin , Cyberpunk czy The last of us to gry które są beznadziejnie zoptymalizowne. Detale,tekstury czy zasięg rysowania to ustawienia które na samym końcu bym zmieniał , wpierw zmieniam cienie z ultra na wysokie i zazwyczaj wystarcza a mam prawie identyczną jednostkę jak na filmie. W Wiedźminie NG po po pewnej aktualizacji znacznie spadł FPS (do 45) i spadło zużycie procesora AMD . Chyba jeszcze nie naprawili tego lecz po wyłączenie pewnej opcji w ustawieniach wraca prawidłowy klatkaż czyli ok 70FPS na Uber+ i wzrasta zużycie procesora.
Niektóre gry mają znikome różnice nawet między low a ultra oprócz szczegółowości tekstur np. plague tale
Czy Ultra ma sens? To zależy od tytułu gry i opcji graficzne.
Zgadzam się, że nie wszystkie opcji graficzne opłaca się ustawić na Ultra, gdyż nie robi to duże różnicy, a zabiera tylko więcej FPS.
Opłaca się włączyć ray tracing dla Cyberpunk 2077, bo wygląda super. Ale za to RT dla Elden Ring już niekoniecznie, gdyż nie robi to odczuwalne różnicy.
Super, bardzo ciekawy film. Mnie wystarczą ustawienia wysokie w grach, wolę więcej fps 👍,w obecnej generacji gier występują nieduże różnice pomiędzy ustawieniami wysokimi a ultra.
@black
A jaka jest Twoja ulubiona gra na dzisiaj?
Na chwilę obecną Diablo IV, choć liczyłem na to, że będzie lepiej. Generalnie mało gram, czasem w PUBG ze znajomymi.
Przesada że na wysokich lepszy obraz ale fakt faktem nie ma wielkiej różnicy. Mi tam 60fps detale średnie fchuj HD absolutnie wystarczy ale jak coś kupować to z nadwyżka mocy na przyszłość.
Mam starego RX 580 - gram teraz w Atomic Heart na średnich detalach z 70 FPS, jak wbije na "ATOMOWE", to według mnie to lekka kosmetyka, a wydajność spada do 30 fps.
Ehh pamiętam jak wyszło GTA III i komputer był za słaby, ale mimo wszystko chciało się grać mimo pokazów slajdowych. A dzisiaj? nawet na i7 860 można dzisiaj pograć :)
Świetny materiał
Ale to zupełnie nie tak! Patrze na to czy gra pójdzie na ultra i jakie będzie miała FPS'y TYLKO po to bo to jest jakiś benchmark. Jak widzę że np. ten laptop ma jakąś gre na ulta z fpsami 220 a drugi 170 to jest to dla mnie prosty i wymierny wyznacznik jakości komputera (do jakiegoś stopnia).
Wcale nie znaczy to że będę torturował komputer i grał na ultra bo to prawie nigdy się nie zdarza...
Czasem jest też tak, że pewne ustawienia grafiki są niemal niedostrzegalne, a strasznie obciążają GPU. Czyli warto pomieszać w ustawieniach. :)
Ze swojego doświadczenia pamiętam, że rzeczywiście na licznik fps nikt nie patrzył bo fps'y można czasem było liczyć na palcach ;) Pamiętam jak na moim 386 w doom'a musiałem grać w mega pomniejszonym okienku (taki downscaling?) a innym razem żeby pograć w duke nukem 3d musiałem wymienić 486 sx na dx bo duke nie działał bez koprocesora... No w każdym razie zmierzam do tego, że kiedyś tych ustawień jakości prawie nie było - były np. low i high - i tyle. nic więcej. A komp albo dawał radę albo nie. No w kazdym razie gra była grywalna lub nie. To były czasy!
Ja ogrywałem crysisa w 22 fps i far cry 2 w około 20 fpsach. Teraz gram w gry i najbardziej mi zależy żeby była jak najmniejsza reakcja przycisku, zwłaszcza na konsoli. PC i konsola co najmniej 60fps
Pamiętam jak ojciec mi zainstalował w 2012 Skyrima na komputer. chodziło w 15fps a i tak byłem w siódmym niebie.
Ja mam w nosie jakie mam ustawienia graficzne problem pojawił się jednak gdy wróciłem do starej gry wtedy pobór energii mi skoczył gigantycznej nawet grają. W Rdr 2 miałem zużycie do 300 kWh a w aiona skoczyło do 600kwh i tu mi zdradź je tajemnice jakim cudem
osobiście gram głównie Red Dead Redemption 2 na rtx 3060 12gb i używam zawsze ustawień zbalansowanych i nie widzę potrzeby w używaniu ustawień ultra czy wysokich dla mnie liczy się zabawa i rozdzielczość bo jak korzystałem z gtx 1050 ti i grałem w COD MW2 2019 na niskiej rozdzielczości to nic nie widać pozdrawiam Użytkowników gtx
Quake 2. 320x240. Kwadratowi przeciwnicy, ale i tak było zajebiście.
Dałem rade z Cyberpunkiem na GTX 970 a teraz z nową grafiką dalej nie widzę różnic, ale to chyba wzrok już pada :)
ja jestem "trochę" młodszy i np. za czasów skyrima byłem w szkole średniej. wtedy się grało na ulra zawsze bo co to za różnica 20 fpsów czy 17fpsów? lepiej było odpalić na ultra i jakoś dawało się radę
ach przechodzenie wiedźmina 2 w 7fpsach... to były czasy! i potężny Intel HD3000
Developerzy powinni pójść drogą Ubisoftu i obok ustawień wrzucać grafiki jak które ustawienie wpływa na wygląd gry. W podróbie mw2 też jest to dobrze zrobione, bo nie tylko dają opis co robi dana opcja, ale też jak wpływa na cpu/gpy/vram
Wszystko zależy od gry. Pamiętam jak przez długi czas grałem na wysokich na Bad Company 2 ze względu na grafikę. Po zmianie na nową zmieniłem na Ultra. Jednak jest spora różnica
Mam tak samo. Przechodzę starsze gry na ustawieniach Ultra 4K i różnica jest spora.
Nie muszę mieć w najnowszych tytułach Ultra Max z RT,bo wiem,że mój sprzęt (5800x 3070 RtX) nie pociągnie tego w zadawalającej liczbie fps(55klatek minimum).
Gra nie ucieknie. Kiedyś złoże lepszy sprzęt i przejdę a póki co przechodzę GTA4 w 4K i 75 fps.
@@emerwian83 Mam praktycznie to samo co ty, tylko 3060 Ti. Tylko, że ja gram na 1080p
@@martinxyz gram przeważnie 4K a w niektórych tytułach 1440p.
Natomiast ostatni tytuł jaki ogrywałem i dawał jeszcze radę w 4K Ultra to Valhalla.