Ostatnio chciałem kupić olej o określonej specyfikacji a sprzedawca w sklepie mówi mi, że to nie ma znaczenia byle lepkość się zgadzała - taki poziom wiedzy w sklepie motoryzacyjnym. Dobrze, że jest ten kanał.
Bardzo dziękuję. Bardzo ciekawy materiał. Dużo się wyjaśniło i teraz wiem dlaczego powinno być A5/B5 a nie dla przykładu C3. Łatwiej też będzie szukać właściwy olej. Niestety nikt się nie kwapi z wyjaśnieniem czegokolwiek i odsyłają do instrukcji a w instrukcji niespodzianka bo opisane są wszystkie możliwe typy oleju na których ten silnik może działać według producenta. Od 0W-30 przez 5W-30 aż do 10W-40 o zgrozo. I bądź człowieku mądry i pisz wiersze, co wysiądzie pierwsze czy silnik czy właściciel się podda. Bardzo doceniam pracę włożoną w ten i inne materiały, które widziałem. Po raz kolejny wychodzi na to, że kierowco edukacji nigdy za mało i aby auto służyło jak najlepiej i jak najdłużej trzeba używać właściwy olej (a to właśnie największy problem jaki producent, jakie parametry) i zmieniać we właściwym interwale czasu. Serdecznie pozdrawiam
I nic z tego nie rozumiem! Czyli faktycznie jaki olej jest dobry? a jaki do dupy?? trzeba stosować olej zalecony przez producenta i wymieniać go max po 10 tys km! zawartość oleju w oleju?/ Az sie ciśnom słowa zawartość cukru w cukrze!
Do mojego silnika producent dopuszcza oleje: (pomijam normę API ponieważ jest niedokładna w stosunku do ACEA) 10W-40 A3/B4 5W-40 A3/B4 0W-30 A3/B4 5W-30 C2 I tutaj właśnie się zastanawiam czy nie ma błędu. 5W30 C2. A3/B4 ma wysoki indeks HTHS i jest stosowana w silnikach starego typu "luźno pasowanych". Następcą tej normy bezpośrednio jest C3 gdzie jedyną zmianą i wartością dodaną jest obniżenie SAPS w przypadku gdy silnik jest w tej samej technologii ale ma dodany DPF/GPF. C2 ma MID HTHS czyli obniżony indeks lepkości wysokotemperaturowej co przy luźno pasowanym silniku może powodować większy pobór oleju. W mojej opinii olej 5W-30 powinien być C3 dla tego silnika. Tak samo jak olej 5W-40 A3/B4 mogę zastąpić olejem 5W-40 C3 tylko tej wartości dodanej nie wykorzystam bo nie mam DPF/GPF, choć być może olej jest lepszej jakości i ma więcej dodatków uszlachetniających ale to już trzeba rozpatrzyć konkretne przykłady. C2 jak nawet producenci olei piszą na opakowaniach jest fuel economy czyli zmniejsza zużycie paliwa, być może kosztem ochrony silnika w tym przypadku. Ciekawe jak to wpłynie na pobór oleju [oczywiście pod uwagę trzeba również brać odparowalność oleju (Noack ASTM D-5800) dla różnych producentów i produktów]. Być może w zamyśle producenta było dodanie po prostu oleju który będzie zmniejszał zużycie paliwa ale pytanie czy jest to właściwa droga. Kolejnym pytaniem jest to który z olei 0W-30 A3/B4 czy 5W-30 C2 będzie faktycznie bardziej "fuel economy". Dodatkowo brakuje mi w książce serwisowej oleju 0W-40 A3/B4 lub C3 który mógłby występować dla tego silnika ponieważ mamy w książce olej 0W oraz oleje kończące się na 40. Być może w momencie gdy ta książka serwisowa była pisana nie było jeszcze na rynku oleju o takim właśnie SAE 0W40. Jako ciekawostkę dodam, że spotkałem się z olejami 5w30 C2/C3. Czy można te dwie normy ACEA połączyć ?
I jak większość tyle wiem że nic nie wiem, a jak większość chciałbym gotowca JAKI OLEJ WLAĆ DO SWOJEGO SILNIKA 😛 Rozumiem że nie ma złotego środka to może warto zrobić odcinek 'jaki olej do jakiego silnika' i wrzucić najpopularniejsze silniki np (1.9 tdi 105koni bez dpf, 1.8 tsi, itp itd.) i bez podania marek tylko bardziej te normy. Bo lepkość po wykresie chyba każdy sobie dobierze.
Nie wystarczy. Zmieniałem co 5-8 tys w 2.0tdi cr i turbina padła przy 135k km. Teraz przy 152k pękła glowica. Przy 90k zdeaktywowałem agr. Motul x-clean. Auto od nowości u mnie. 85% długie trasy Szwajcaria-Rzeszów.
Ciekawy odcinek. Dopiero teraz na niego trafiłem, ale przynajmniej czegoś nowego się dowiedziałem. Zasadniczo, to po obejrzeniu tego odcinka i po poszperaniu w internetach, doszedłem do wniosku, że dla użytkowników starszych aut, z nabitym przebiegiem 200 tysięcy+, przesiadka z A5/B5 na A7/B7 pomoże jak umarłemu kadzidło, bo co miało się w silniku i turbo zużyć, to już się zużyło. W sumie to bardzo przydatne informacje dla kupujących nowe auto lub używkę z bardzo małym przebiegiem. Czy dobrze to zrozumiałem? P.S. Konia z rzędem temu, kto znajdzie olej 5W30 A7/B7 marek premium ;)
Mam volvo xc60 2.4d5 2015 i tam zalecany jest Olej 0w30 A5/B5. To skoro oleje z grupy C są lepsze dla silników z DPF niz oleje z A5/B5 to dlaczego są polecane? Dpf wypala sie co około 2000km a nawet 2500km a jeżdżę 2x50km dziennie 90% trasa vmax 120kkm. Wymiana co15kkm plus plukanka co druga wymianę. Poza tym chce przejść na PMO 5w30 A5/B5 bo mieszkam w ciepłym klimacie i temp -3*C to koniec świata dla mieszkańców...
Mam skode octavie 1 1.9 tdi przebieg przy zakupie 200 tys dzis 390tys , zmiana oleju co 10 tys km (srednio , czasembylo 8 czasem 11) na 10w40 marki rozne castrol fuchs co bylo na półce ale raczej tanie i w silniuku nic nie padlo . Turbo orginal i zadnych awarii wiec raczej niema co przesadzac . Jak silnik jest dobry to będzie latac a jak ma wady fabryczne to najlepszy olej mu nie pomoze. Pamietajmy ze awarie turbin nie zawsze wynikaja z kiepskiego oleju a innych rzeczy
Jakby chcieli, żeby olej faktycznie spełniał swoją funkcję, to tabelka określałaby, jakie parametry ma mieć olej w momencie spuszczania go z miski olejowej przy jego wymianie.
Tylko kto miałby mierzyć te parametry? W tym jest cały szkopuł, że jakość oleju jest opisywana przez naście różnych parametrów - ich analiza jest czaso- i kapitałochłonna. Dominuje podejście łatwe i szybkie - wymieniam na nowy i stary mnie nie interesuje.
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow Producent samochodu mógłby wykonać takie testy podczas testów danego samochodu przed wprowadzeniem na rynek, które i tak mają miejsce. Albo instytucja homologująca pojazd dla nieco większej wiarygodności.
@@ZBYCHU__ Zakładam, że każdy z oglądających ma inny samochód i inne zapotrzebowanie. Trudno o uniwersalną odpowiedź. Celem odcinka jest przybliżenie charakterystyki poszczególnych sekwencji. Wykazanie różnic i zależności pomiędzy poszczególnymi kategoriami. Natomiast na kluczowe pytanie - który olej (z jakim oznaczeniem) będzie najlepszy dla danego silnika/samochodu pozostaje po stronie widza :)
Bo tak na dobrą sprawę nie ma olejów gorszych i lepszych . Wszystkie oleje na naszym rynku spełniają wymagane normy i śmiało można je wlewać do silników. Kwestią jest tylko, ile chcesz kasy wydać na olej . Oleje droższe wcale nie oznaczają ,że są lepsze od tych tańszych . Jest to tylko kwestia producenta i sprzedawcy. Najważniejsze jest , aby oleje silnikowe wymieniać co 10-12 tys.km. Osobiście do samochodów z dużym przebiegiem polecałbym olej 10Wx40 w naszym klimacie. A jak ktoś chce lać olej rzadki co nie zawsze jest na dobre silnikowi to niech wlewa olej droższy 0Wx 30. Przynajmniej w aucie z dużym przebiegiem będzie miał przyjemność sobie dolewać pomiędzy wymianą. A najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi auta o ile się takową posiada . Tam wszystko jasno jest opisane.
@@TAD3011 ale bzdury , serio 10w40 ?? Do poloneza lałem lepszy... Przebieg nie ma nic do oleju , a między olejami są ogromne różnice ale większość ludzi nie ma pojęcia w tym temacie
@@Anonymous-PL - Tak❓ A jaki był wtedy lepszy olej i jakiej marki gdy Polonezy jeździły po polskich drogach❓Potrafisz odpowiedzieć❓Byłeś wtedy na świecie❓ Natomiast jeśli o mnie chodzi ,to możesz nawet nasikać do silnika . Wtedy w twoim silniku wzrośnie moc dwukrotnie .To jest Twoja sprawa . W każdym bądź razie jak się ciebie nikt nie pyta to nie zabieraj głosu i nie wciskaj się między drzwi
Od 3 lat używam olejów firmy ravenol RAVENOL HLS SAE 5W-30 RAVENOL TURBO VST USVO SAE 5W40 Ravenol SSL 0W40 USVO Czekam aż będą badane na twoim kanale. Ciekawi mnie czy faktycznie są tak dobre jak opisuje producent
Znalazłem olej specyfikacji ACEA C2 a dalej wczytując się w kartę produktu podają: "Produkt spełnia lub przewyższa wymagania następujących specyfikacji: ACEA C2, ACEA A5/B5". Jednocześnie jest mid saps i high saps? O co tak na prawdę im chodziło? Ten olej to Mobil 1™ ESP LV 0W-30.
ACEA A3/B4 to starsza klasa oleju, więc nie zalecana do Pana silnika. Radzę lać olej w klasie A5/B5 lub w przyszłości A7/B7 ( nowa klasa ) jeszcze nie ma za bardzo olejów w tej klasie.
Witam posiadam 2.0 tdi 184 cuna norma 5w30504/507 czy mogę lać tam 5w30 z norma 505/505.01 albo przejść na 5w40 z normą 505.01 c3 ponieważ na 5w30 spala olej i zastanawiam się czy nie zapcha to dpf
Jak silnik nie sprawny spaliny przedostają się do oleju to żaden oleje nie usprawni ja olej wymieniam co12-15tys na miarce ubędzie 5mm silnik stary ponad 300tys.km olej kupuje w cenie do 100zl 5l
bełkot - tak to specjalnie chyba komplikują w tej łuni... na szczęście od kilku lat używam tylko polskiego oleju z Chorzowa - specol gold 5w30 - jest tak tani, że mogę go wymieniać co 5 tys km. Silnik wewnątrz czyściutki. Dzisiaj odpalałem auto pierwszy raz po kilku dniach postoju (ponad tydzień) - temperatury w nocy dochodziły u nas do -15. Odpalił od strzała, lampka ciśnienia oleju zgasła natychmiast.
- Najbardziej bawi mnie tu dyskusja ,który olej jest dobry a który zły. To tak jakby na polskim rynku w sprzedaży były oleje złe czy wręcz szkodliwe dla silnika . Toczy się tutaj bój, który olej jest dobry a który niedobry. - Śmiech na sali😆😅 🤣😂.
kolego mam do ciebie mega pytanie, mam toyote Land Cruiser 150 z 2011r 3l diesel 190 km. silnik ma kat oraz dpf i nic wiecej, olej 5w30 C2, chciałem go zamienić na jakiś olej w pełni syntetyczny np RAVENOL FDS SAE 5W‑30 USVO ale niema na nim norm toyoty c2... czy można taki olej zalać czy wynikną z tego problemy? jak myślisz?
Może nie tyle gorszy co powodujący inne skutki :) Low Saps (ang. Sulphated Ash, Phosphorus, Sulfur -popioły siarczanowe (SA), związki fosforu (P) i siarki (S)) cechuje znikoma ilość popiołów siarczanowych, które powstają w procesie spalania takiego oleju. W efekcie w filtrze DPF lub katalizatorze osadza się mniej popiołów, które ich nie zatykają.
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow mnie bardziej chodziło o silnik. Jeśli dobrze rozumiem to high saps dobrze wpływa na silnik ale słabo na kata i dpf. To czy zmniejszona ilość siarczanów jest gorsza dla silnika ?? Czy w olejach low saps jest czymś zastępowane te siarczany??
@@dawidsobanski650 Tak, dokładnie taka jest idea. Stąd też wprowadzone zostały te wszystkie testy zużyciowe silnika, żeby kontrolować te zależności (low SAPS vs skutki dla silnika). Generalnie to jest bardzo dobre pytanie. Najprawdopodobniej w grę wchodzą jakieś dodatki uszlachetaniające (substytuty), ale nie mam szczegółowych danych na ten temat.
Czy zatem można bez szkody dla silnika używać oleju A7/B7 zamiast A5/B5? Takie normy powinny być tworzone przez zupełnie niezależne od producentów instytuty badawcze.
Badania mają sens jak wszystkie oleje badane na lepkość będą miały np równe przejechane 10 000 km .po takim przebiegu można porównać leppkość .inacze po różnych przebiegach badanie leppkości to jest zabawa nic nie wnosząca
To w ramach pytań naprowadzających - gdyby w bazie było 50 olejów po przebiegu 10 000 km, 50 olejów po przebiegu 5000 km i 50 olejów po przebiegu 15 000 km - bazując na takich obserwacjach, czy można odkryć jakieś ciekawe zależności? :)
Tylko badanie oleju po jenym przebiegu tzn. 10 000 km jest wiarygodne bo można wszystkie wyniki badań porównać . Inaczej tzn różne przebiegi nic nie wnoszą .bo trzeba być znawcą by wiedzieć gdzie sie zaczyna i kończy olej dobrej lepkości czy złej .pisze nie jako specjalista a mechanik kierowca
@@sprinter3022 jeśli się zgodzić z tym co piszesz, to te badania wogóle nie mają sensu, a tym bardziej nie ma sensu wpisywanie niczego do tabelki dla porównania, bo co z tego że był by ten sam przebieg, skoro inne oleje, inne silniki, inne rodzaje paliwa, inne tryby użytkowania i inne przebiegi 🤷 czepiasz się bez sensu i tyle. Tu chodzi o zebranie dużej bazy danych, żeby można było wyciągnąć jakieś wnioski analizując trendy, pojedyncze wyniki można jedynie brać pod uwagę pod kątem tego czy interwał serwisowy nie był za długi.
Luźne przemyślenie. Według "łysego" z MK4 auto przywiezione z USA i po zmianie softu na europejski spowodował wydłużenie interwału wymiany oleju w komputerze auta. Uznała zatem ,że w Europie są przeciągnięte interesy. W twoim odcinku dowiadujemy się że w Europie mamy inne normy i inne dzięki tym oleje co dalej potencjalnie pod uwagę, że interwał jest zwiększony dzięki lepszym olejem
tyle, że łysy ma racje, popatrz sobie na testy tutaj na kanale gdzie oleje po 6-8k się nadają na śmieci a producent twierdzi że wystarczą interwały co 30k.
Ciekawostka nr 11! dawniej auta robimły po 1.000.000 kilometrów i nie było żadnych DPFów, egogówna, EGR i oleje były normalne mineralne i dużo bardziej lepkie i auta jeździły jeździły.! dzisiaj tak technologia poszła do przodu oleje różne normy srata drata i nie mogą 300tys zrobić. Pić na wodę cała ta ekologia....!
Tak, wszystkie robiły milion i się nie psuły. Mechanicy robili tylko klocki i płyny, nie? A teraz nie można spotkać aut jeżdżonych we flotach, z interwałami wymiany oleju typu long life i setkami tysięcy na liczniku? Ahhh te silniki do kosiarek xd
@@piciu256 Zaszkodzi. To oleje niskopopiołowe, a to właśnie one są odpowiedzialne za ochronę silnika. To co dobre dla dpf niekoniecznie jest dobre dla silnika. I nie ja to wymyśliłem, a unijni ekoterroryści.
@@Anthony.W. 🤣🤣🤣🤣 większej głupoty nie słyszałem... Popioły odpowiedzialne za ochronę silnika? Nie, popiół, konkretnie w tym pwadku popioły siarczane, to efekt spalania związków siarki, taki sam efekt można uzyskać przy użyciu innych związków i to właśnie oznaczają oleje nisko popiołowe, po prostu inny skład.
@@piciu256 Chodzi nie konkretnie o popioły a dodatki uszlachetniające, po których spaleniu te popioły powstają. Tak czy inaczej, silnik starszej generacji z takim olejem ulegnie zdecydowanie szybszemu zużyciu. Jest o tym cały artykuł tylko nie wrzucę go tutaj, bo yt z automatu go kasuje. Pozdrawiam i miłej lektury życzę.
Niezły cyrk z tymi normami, przynajmniej u Forda. Np. w Mondeo Mk3 2.0Tdci norma A5/B5. W Mk4, tez z 2.0 Tdci również A5/B5, tyle tylko, ze jest to silnik od grupy PSA, która zaleca C2 dla tych silników.
to nie jest dziwne, norma C dają tylko tam gdzie masz dpf/gpf Przykładowo honda civic x 1.5t (2016-2021) przed wymogiem gpf w ue wymagała a3/b3 lub a5/b5 po wprowadzeniu wymogu gpf ten sam silnik wymóg c3, zmiana zaszła bodajże w 2019r a jedyną zmianą w silniku jest dodanie gpf.
No właśnie. Mam ten sam dylemat bo mam Forda z 2.0TDCI, silnik PSA 140PS i leje olej LiquiMoly A5/B5 a wyszukiwarce olejowej dla Peugeota i Citroena polecane są oleje C2/C3. Więc w końcu jaki?
Z dobrych produktów dostępnych na polskim rynku: niedrogi, niezły, Motul x,- cess, 5W - 40. Koszt ok. 130 zł/5 l. Uniwersalny i bezpieczny dla każdego silnika, ale bez rewelacji. Najlepszym, to klasa sama dla siebie, jest Liqui Moly High Tech Synthoil 5 W - 40. Koszt w Polsce ok. 230 zł./ 5 l. Na rynku już wiele lat. To coś, to jakby, Mercedes przed 20 laty. Niepowtarzalny produkt. Polecam do każdego auta, nawet najnowszego.
Liqui Moly nie jest warty swojej ceny. No i ktoś dopatrzył się w mocno rozszerzonych kartach od producenta, że to nie jest pełny syntetyk :) Nie wiem, może coś się zmieniło, ale ze dwa lata temu ktoś wywlókł to na światło dzienne i ludzie chodzili z oczami jak 5zł 😆 Spróbuj NESTE.
Ja nie mam problemu z wyborem byle byla spelniona norma mercedes 229.5 i do wyboru do koloru. leje shell 0w40 bo nie mam gpfa i mam gdzieś jakues glupoty z wypalaniem - niech sie ekolodzy z tym bujają.
haha Pytanie czy ACEA nie spowoduje ze pojazdy z początku 2000r nagle nie będą mogły korzystać z olejów nowej bazy hahaha Bloki żeliwne masywne a współczesne gównolitowe Aluminiowe mają inna charakterystykę pracy jak i różne temperatury pracy - Ciekawy jestem u mnie jest 5W40 ACEA A3/B4 i czy taki olej za 2 lata dostanę czy jakiś pseudo ekologiczny który zajedzie mi silnik xD
Nawet najlepszej klasy olej nie zapewni pelnej ochrony poniewaz jest nawilzaczem . Szczegolnie rano kiedy uruchamiamy silnik czesci stykaja sie trac na sucho "zimny start" jedyna ochrona bedzie wytworzona powloka z MoS2 -polecam
@@kjkkjk6537 jak to stosować?? Do nowego oleju wlać czystego czy można załóżmy po 2 kkm dolać?? U mnie już jest 243kkm na budziku hehe a od niecałych 0kkm mam LPG Stag. 1.6 16v 80kw peugeot 2004r
@@dziczkupl8674 Preparat MoS2 dobrej klasy dodajemy po uprzednio wymienionym oleju +filtrze. Praktycznie najlepiej jest "rozgrzac"silnik na nowym oleju I wtedy dolac MoS2 a nastepnie w trase! Bowiem pelny efekt tworzenia nowej powierzchni otrzymamy poprzez tarcie elementow wspolpracujacych z soba a wiec jazda najlepiej na jak najdluzszej trasie! Polecam powodzenia
Ostatnio chciałem kupić olej o określonej specyfikacji a sprzedawca w sklepie mówi mi, że to nie ma znaczenia byle lepkość się zgadzała - taki poziom wiedzy w sklepie motoryzacyjnym. Dobrze, że jest ten kanał.
Dzięki za podzielenie się swoim doświadczeniem 😉
Bardzo dziękuję. Bardzo ciekawy materiał. Dużo się wyjaśniło i teraz wiem dlaczego powinno być A5/B5 a nie dla przykładu C3. Łatwiej też będzie szukać właściwy olej. Niestety nikt się nie kwapi z wyjaśnieniem czegokolwiek i odsyłają do instrukcji a w instrukcji niespodzianka bo opisane są wszystkie możliwe typy oleju na których ten silnik może działać według producenta. Od 0W-30 przez 5W-30 aż do 10W-40 o zgrozo. I bądź człowieku mądry i pisz wiersze, co wysiądzie pierwsze czy silnik czy właściciel się podda.
Bardzo doceniam pracę włożoną w ten i inne materiały, które widziałem. Po raz kolejny wychodzi na to, że kierowco edukacji nigdy za mało i aby auto służyło jak najlepiej i jak najdłużej trzeba używać właściwy olej (a to właśnie największy problem jaki producent, jakie parametry) i zmieniać we właściwym interwale czasu.
Serdecznie pozdrawiam
Dziękuję za docenienie pracy, zapraszam do grona Patronów kanału i wspólnego eksperymentowania 😉
Czemu? W sumie A5 vs C3 to to samo z tym że C3 o tyle lepiej że nie będzie tyle sadzy generował.
W końcu mądre wiadomości 😉
Bardzo fajny merytoryczny odcinek. Ciekawe czy da się porównać normy producentów samochodów do normy ACEA.
I nic z tego nie rozumiem! Czyli faktycznie jaki olej jest dobry? a jaki do dupy?? trzeba stosować olej zalecony przez producenta i wymieniać go max po 10 tys km! zawartość oleju w oleju?/ Az sie ciśnom słowa zawartość cukru w cukrze!
Nie zawsze ale czym bardziej ekologiczny tym gorsze parametry
Potwierdzam zwłaszcza te co mają zmniejszać spalanie...
Do mojego silnika producent dopuszcza oleje: (pomijam normę API ponieważ jest niedokładna w stosunku do ACEA)
10W-40 A3/B4
5W-40 A3/B4
0W-30 A3/B4
5W-30 C2
I tutaj właśnie się zastanawiam czy nie ma błędu. 5W30 C2.
A3/B4 ma wysoki indeks HTHS i jest stosowana w silnikach starego typu "luźno pasowanych". Następcą tej normy bezpośrednio jest C3 gdzie jedyną zmianą i wartością dodaną jest obniżenie SAPS w przypadku gdy silnik jest w tej samej technologii ale ma dodany DPF/GPF.
C2 ma MID HTHS czyli obniżony indeks lepkości wysokotemperaturowej co przy luźno pasowanym silniku może powodować większy pobór oleju. W mojej opinii olej 5W-30 powinien być C3 dla tego silnika.
Tak samo jak olej 5W-40 A3/B4 mogę zastąpić olejem 5W-40 C3 tylko tej wartości dodanej nie wykorzystam bo nie mam DPF/GPF, choć być może olej jest lepszej jakości i ma więcej dodatków uszlachetniających ale to już trzeba rozpatrzyć konkretne przykłady.
C2 jak nawet producenci olei piszą na opakowaniach jest fuel economy czyli zmniejsza zużycie paliwa, być może kosztem ochrony silnika w tym przypadku. Ciekawe jak to wpłynie na pobór oleju [oczywiście pod uwagę trzeba również brać odparowalność oleju (Noack ASTM D-5800) dla różnych producentów i produktów]. Być może w zamyśle producenta było dodanie po prostu oleju który będzie zmniejszał zużycie paliwa ale pytanie czy jest to właściwa droga.
Kolejnym pytaniem jest to który z olei 0W-30 A3/B4 czy 5W-30 C2 będzie faktycznie bardziej "fuel economy".
Dodatkowo brakuje mi w książce serwisowej oleju 0W-40 A3/B4 lub C3 który mógłby występować dla tego silnika ponieważ mamy w książce olej 0W oraz oleje kończące się na 40. Być może w momencie gdy ta książka serwisowa była pisana nie było jeszcze na rynku oleju o takim właśnie SAE 0W40.
Jako ciekawostkę dodam, że spotkałem się z olejami 5w30 C2/C3. Czy można te dwie normy ACEA połączyć ?
millers oil i K2 maja oleje c2+c3 5w30
I jak większość tyle wiem że nic nie wiem, a jak większość chciałbym gotowca JAKI OLEJ WLAĆ DO SWOJEGO SILNIKA 😛
Rozumiem że nie ma złotego środka to może warto zrobić odcinek 'jaki olej do jakiego silnika' i wrzucić najpopularniejsze silniki np (1.9 tdi 105koni bez dpf, 1.8 tsi, itp itd.) i bez podania marek tylko bardziej te normy. Bo lepkość po wykresie chyba każdy sobie dobierze.
wystarczy zmieniac olej co 10tys km i wydluzysz zycie turbosprezarki, lancucha rozrzadu, nie beda sie odkladac nagary w silniku.
Nie wystarczy. Zmieniałem co 5-8 tys w 2.0tdi cr i turbina padła przy 135k km. Teraz przy 152k pękła glowica. Przy 90k zdeaktywowałem agr. Motul x-clean. Auto od nowości u mnie. 85% długie trasy Szwajcaria-Rzeszów.
@@jezuschrystus.onlycash zalezy od uzytkowania, nie katowanie na zimnym, nie gaszenie auta odrazu po trasie czy ciezkim uzytkowaniu itp.
@@jezuschrystus.onlycash pewnie kupiłeś to auto jak miało ze 100tys i tylko 3 wymiany oleju wcześniej
@@wielkastopaa Nowe. Ostatni "sprawdziny wypust", itd. Cale szczęście dsg zero problemów. Wymiana dwumasy. Koszt 2Kchf.
@@loopo9659 Nie. Nie zależy. Chuchane, dmuchane. 85% autostrada.
Fajny temat , dość skomplikowane i łatwiej jest posługiwać się normą VW
super materjał
Dziękuję 😉
Ciekawy odcinek. Dopiero teraz na niego trafiłem, ale przynajmniej czegoś nowego się dowiedziałem. Zasadniczo, to po obejrzeniu tego odcinka i po poszperaniu w internetach, doszedłem do wniosku, że dla użytkowników starszych aut, z nabitym przebiegiem 200 tysięcy+, przesiadka z A5/B5 na A7/B7 pomoże jak umarłemu kadzidło, bo co miało się w silniku i turbo zużyć, to już się zużyło. W sumie to bardzo przydatne informacje dla kupujących nowe auto lub używkę z bardzo małym przebiegiem. Czy dobrze to zrozumiałem?
P.S. Konia z rzędem temu, kto znajdzie olej 5W30 A7/B7 marek premium ;)
Mam volvo xc60 2.4d5 2015 i tam zalecany jest Olej 0w30 A5/B5.
To skoro oleje z grupy C są lepsze dla silników z DPF niz oleje z A5/B5 to dlaczego są polecane?
Dpf wypala sie co około 2000km a nawet 2500km a jeżdżę 2x50km dziennie 90% trasa vmax 120kkm.
Wymiana co15kkm plus plukanka co druga wymianę.
Poza tym chce przejść na PMO 5w30 A5/B5 bo mieszkam w ciepłym klimacie i temp -3*C to koniec świata dla mieszkańców...
Najciekawsze że mam dwa auta które powinny chodzić na 5W30 i A3/B4 ale pracują obydwa dużo lepiej na 5W40 i C3 😁🤣
@@kerim663 z tym się zgodzę, w moim suzuki miałem zalany c3 z totala 5w30 chodził lepiej jak na wymienionym a3b4 5w30
Mam skode octavie 1 1.9 tdi przebieg przy zakupie 200 tys dzis 390tys , zmiana oleju co 10 tys km (srednio , czasembylo 8 czasem 11) na 10w40 marki rozne castrol fuchs co bylo na półce ale raczej tanie i w silniuku nic nie padlo . Turbo orginal i zadnych awarii wiec raczej niema co przesadzac . Jak silnik jest dobry to będzie latac a jak ma wady fabryczne to najlepszy olej mu nie pomoze. Pamietajmy ze awarie turbin nie zawsze wynikaja z kiepskiego oleju a innych rzeczy
Oszczędzasz na oleju. 3W30 wlej. Zobaczysz jak kelkot zacznie pracować. To słychać.
@@avant124 najpierw ze 3 plukania trzrbaby zrobic. Ja mam octe, ktora od nowosci lata na 5w30 a ma 360 tys.
Jakby chcieli, żeby olej faktycznie spełniał swoją funkcję, to tabelka określałaby, jakie parametry ma mieć olej w momencie spuszczania go z miski olejowej przy jego wymianie.
Tylko kto miałby mierzyć te parametry? W tym jest cały szkopuł, że jakość oleju jest opisywana przez naście różnych parametrów - ich analiza jest czaso- i kapitałochłonna. Dominuje podejście łatwe i szybkie - wymieniam na nowy i stary mnie nie interesuje.
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow Producent samochodu mógłby wykonać takie testy podczas testów danego samochodu przed wprowadzeniem na rynek, które i tak mają miejsce. Albo instytucja homologująca pojazd dla nieco większej wiarygodności.
Całkowicie niezrozumiałe to jest. Na końcu wiem, że nic nie wiem. Czyli który olej jest najlepszy wg ACEA bo nie powiedziano?
Mam tak samo 😉
@@ZBYCHU__ Zakładam, że każdy z oglądających ma inny samochód i inne zapotrzebowanie. Trudno o uniwersalną odpowiedź. Celem odcinka jest przybliżenie charakterystyki poszczególnych sekwencji. Wykazanie różnic i zależności pomiędzy poszczególnymi kategoriami. Natomiast na kluczowe pytanie - który olej (z jakim oznaczeniem) będzie najlepszy dla danego silnika/samochodu pozostaje po stronie widza :)
Bo tak na dobrą sprawę nie ma olejów gorszych i lepszych . Wszystkie oleje na naszym rynku spełniają wymagane normy i śmiało można je wlewać do silników. Kwestią jest tylko, ile chcesz kasy wydać na olej . Oleje droższe wcale nie oznaczają ,że są lepsze od tych tańszych . Jest to tylko kwestia producenta i sprzedawcy. Najważniejsze jest , aby oleje silnikowe wymieniać co 10-12 tys.km.
Osobiście do samochodów z dużym przebiegiem polecałbym olej 10Wx40 w naszym klimacie. A jak ktoś chce lać olej rzadki co nie zawsze jest na dobre silnikowi to niech wlewa olej droższy 0Wx 30. Przynajmniej w aucie z dużym przebiegiem będzie miał przyjemność sobie dolewać pomiędzy wymianą.
A najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi auta o ile się takową posiada . Tam wszystko jasno jest opisane.
@@TAD3011 ale bzdury , serio 10w40 ?? Do poloneza lałem lepszy... Przebieg nie ma nic do oleju , a między olejami są ogromne różnice ale większość ludzi nie ma pojęcia w tym temacie
@@Anonymous-PL - Tak❓ A jaki był wtedy lepszy olej i jakiej marki gdy Polonezy jeździły po polskich drogach❓Potrafisz odpowiedzieć❓Byłeś wtedy na świecie❓
Natomiast jeśli o mnie chodzi ,to możesz nawet nasikać do silnika . Wtedy w twoim silniku wzrośnie moc dwukrotnie .To jest Twoja sprawa .
W każdym bądź razie jak się ciebie nikt nie pyta to nie zabieraj głosu i nie wciskaj się między drzwi
Od 3 lat używam olejów firmy ravenol
RAVENOL HLS SAE 5W-30
RAVENOL TURBO VST USVO SAE 5W40
Ravenol SSL 0W40 USVO
Czekam aż będą badane na twoim kanale. Ciekawi mnie czy faktycznie są tak dobre jak opisuje producent
Używałem Vst i SSL i to świetne oleje z wyższej półki
@@Anonymous-PLna jakiej podstawie twierdzisz, że to świetne oleje? Robileś badania po eksploatacji? Jesli tak, to podziel się wynikami.
W necie znajdziesz analizy labo na naszych i ruskich forach
Znalazłem olej specyfikacji ACEA C2 a dalej wczytując się w kartę produktu podają: "Produkt spełnia lub przewyższa wymagania następujących specyfikacji: ACEA C2, ACEA A5/B5".
Jednocześnie jest mid saps i high saps? O co tak na prawdę im chodziło? Ten olej to Mobil 1™ ESP LV 0W-30.
Krótko mówiąc, jak chcemy lepiej chronić silnik to lejemy A/B a jak lepiej GPF/DPF to C?
Witam,mam pytanko,w książce serwisowej Volvo XC90 3.2 benzyna jest napisane olej 5w30 i minimum ACEA A5/B5.Czy zatem ACEA A3/B3 jest lepsze?
ACEA A3/B4 to starsza klasa oleju, więc nie zalecana do Pana silnika. Radzę lać olej w klasie A5/B5 lub w przyszłości A7/B7 ( nowa klasa ) jeszcze nie ma za bardzo olejów w tej klasie.
Spokojnie, jeszcze kilka lat i będzie ACEA dla baterii elektrycznych :)
Jeśli producent do mojego 11 letniego 1.6 HDi zaleca olej C2, to czy zastosowanie nowszego C5 czy C6 będzie lepsze?
Napewno nie zaszkodzi
Witam posiadam 2.0 tdi 184 cuna norma 5w30504/507 czy mogę lać tam 5w30 z norma 505/505.01 albo przejść na 5w40 z normą 505.01 c3 ponieważ na 5w30 spala olej i zastanawiam się czy nie zapcha to dpf
@@chabus8968 nie ponieważ norma 505/505.01 jest przeznaczona do silników diesla bez filtra DPF. Musisz szukać normy VW507
Jak silnik nie sprawny spaliny przedostają się do oleju to żaden oleje nie usprawni ja olej wymieniam co12-15tys na miarce ubędzie 5mm silnik stary ponad 300tys.km olej kupuje w cenie do 100zl 5l
bełkot - tak to specjalnie chyba komplikują w tej łuni... na szczęście od kilku lat używam tylko polskiego oleju z Chorzowa - specol gold 5w30 - jest tak tani, że mogę go wymieniać co 5 tys km. Silnik wewnątrz czyściutki. Dzisiaj odpalałem auto pierwszy raz po kilku dniach postoju (ponad tydzień) - temperatury w nocy dochodziły u nas do -15. Odpalił od strzała, lampka ciśnienia oleju zgasła natychmiast.
- Najbardziej bawi mnie tu dyskusja ,który olej jest dobry a który zły.
To tak jakby na polskim rynku w sprzedaży były oleje złe czy wręcz szkodliwe dla silnika .
Toczy się tutaj bój, który olej jest dobry a który niedobry. - Śmiech na sali😆😅 🤣😂.
...masz poprostu dobry akumulator.
@@maxkowalczyk5772 ukraiński :)
Dobrze wiedzieć że są lokalny producent na pewno spróbuję
kolego mam do ciebie mega pytanie, mam toyote Land Cruiser 150 z 2011r 3l diesel 190 km. silnik ma kat oraz dpf i nic wiecej, olej 5w30 C2, chciałem go zamienić na jakiś olej w pełni syntetyczny np RAVENOL FDS SAE 5W‑30 USVO ale niema na nim norm toyoty c2... czy można taki olej zalać czy wynikną z tego problemy? jak myślisz?
Normy ACEA i morda Timmermansa przecież te normy można o kant stołu rozbić.
👍
Czy "low saps" znaczy gorszy od high saps ? Jeśli tych siarczanów jest mniej to czym są zastępowane??
Może nie tyle gorszy co powodujący inne skutki :) Low Saps (ang. Sulphated Ash, Phosphorus, Sulfur -popioły siarczanowe (SA), związki fosforu (P) i siarki (S)) cechuje znikoma ilość popiołów siarczanowych, które powstają w procesie spalania takiego oleju. W efekcie w filtrze DPF lub katalizatorze osadza się mniej popiołów, które ich nie zatykają.
@@R2D-laboratoriumdlakierowcow mnie bardziej chodziło o silnik. Jeśli dobrze rozumiem to high saps dobrze wpływa na silnik ale słabo na kata i dpf. To czy zmniejszona ilość siarczanów jest gorsza dla silnika ?? Czy w olejach low saps jest czymś zastępowane te siarczany??
@@dawidsobanski650 Tak, dokładnie taka jest idea. Stąd też wprowadzone zostały te wszystkie testy zużyciowe silnika, żeby kontrolować te zależności (low SAPS vs skutki dla silnika). Generalnie to jest bardzo dobre pytanie. Najprawdopodobniej w grę wchodzą jakieś dodatki uszlachetaniające (substytuty), ale nie mam szczegółowych danych na ten temat.
@@dawidsobanski650 Są jeszcze oleje MID Saps. Sam takiego używam. Spełnia normy dla mojego silnika, auto ma FAP-a, który wypala się co 450km.
Czy zatem można bez szkody dla silnika używać oleju A7/B7 zamiast A5/B5? Takie normy powinny być tworzone przez zupełnie niezależne od producentów instytuty badawcze.
Badania mają sens jak wszystkie oleje badane na lepkość będą miały np równe przejechane 10 000 km .po takim przebiegu można porównać leppkość .inacze po różnych przebiegach badanie leppkości to jest zabawa nic nie wnosząca
Źle rozumiesz zamysł.
To w ramach pytań naprowadzających - gdyby w bazie było 50 olejów po przebiegu 10 000 km, 50 olejów po przebiegu 5000 km i 50 olejów po przebiegu 15 000 km - bazując na takich obserwacjach, czy można odkryć jakieś ciekawe zależności? :)
Tylko badanie oleju po jenym przebiegu tzn. 10 000 km jest wiarygodne bo można wszystkie wyniki badań porównać . Inaczej tzn różne przebiegi nic nie wnoszą .bo trzeba być znawcą by wiedzieć gdzie sie zaczyna i kończy olej dobrej lepkości czy złej .pisze nie jako specjalista a mechanik kierowca
@@piciu256 co ty wnosisz do tematu leokości oleju .bo nic nie napisałeś
@@sprinter3022 jeśli się zgodzić z tym co piszesz, to te badania wogóle nie mają sensu, a tym bardziej nie ma sensu wpisywanie niczego do tabelki dla porównania, bo co z tego że był by ten sam przebieg, skoro inne oleje, inne silniki, inne rodzaje paliwa, inne tryby użytkowania i inne przebiegi 🤷 czepiasz się bez sensu i tyle.
Tu chodzi o zebranie dużej bazy danych, żeby można było wyciągnąć jakieś wnioski analizując trendy, pojedyncze wyniki można jedynie brać pod uwagę pod kątem tego czy interwał serwisowy nie był za długi.
W takim razie brakuje kartach produktu przynajmniej takiego produktu jak; hths
Luźne przemyślenie.
Według "łysego" z MK4 auto przywiezione z USA i po zmianie softu na europejski spowodował wydłużenie interwału wymiany oleju w komputerze auta. Uznała zatem ,że w Europie są przeciągnięte interesy. W twoim odcinku dowiadujemy się że w Europie mamy inne normy i inne dzięki tym oleje co dalej potencjalnie pod uwagę, że interwał jest zwiększony dzięki lepszym olejem
tyle, że łysy ma racje, popatrz sobie na testy tutaj na kanale gdzie oleje po 6-8k się nadają na śmieci a producent twierdzi że wystarczą interwały co 30k.
Ciekawostka nr 11! dawniej auta robimły po 1.000.000 kilometrów i nie było żadnych DPFów, egogówna, EGR i oleje były normalne mineralne i dużo bardziej lepkie i auta jeździły jeździły.! dzisiaj tak technologia poszła do przodu oleje różne normy srata drata i nie mogą 300tys zrobić. Pić na wodę cała ta ekologia....!
Tak, wszystkie robiły milion i się nie psuły. Mechanicy robili tylko klocki i płyny, nie? A teraz nie można spotkać aut jeżdżonych we flotach, z interwałami wymiany oleju typu long life i setkami tysięcy na liczniku? Ahhh te silniki do kosiarek xd
czy warto rozważyć stosowanie oleju C do aut bez dpfa gpfa?
Nie zaszkodzi, nic nie zyska.
Na dobre to silnikowi raczej nie wyjdzie, planecie moze tak...
@@piciu256 Zaszkodzi. To oleje niskopopiołowe, a to właśnie one są odpowiedzialne za ochronę silnika. To co dobre dla dpf niekoniecznie jest dobre dla silnika. I nie ja to wymyśliłem, a unijni ekoterroryści.
@@Anthony.W. 🤣🤣🤣🤣 większej głupoty nie słyszałem... Popioły odpowiedzialne za ochronę silnika? Nie, popiół, konkretnie w tym pwadku popioły siarczane, to efekt spalania związków siarki, taki sam efekt można uzyskać przy użyciu innych związków i to właśnie oznaczają oleje nisko popiołowe, po prostu inny skład.
@@piciu256 Chodzi nie konkretnie o popioły a dodatki uszlachetniające, po których spaleniu te popioły powstają. Tak czy inaczej, silnik starszej generacji z takim olejem ulegnie zdecydowanie szybszemu zużyciu. Jest o tym cały artykuł tylko nie wrzucę go tutaj, bo yt z automatu go kasuje. Pozdrawiam i miłej lektury życzę.
Niezły cyrk z tymi normami, przynajmniej u Forda. Np. w Mondeo Mk3 2.0Tdci norma A5/B5. W Mk4, tez z 2.0 Tdci również A5/B5, tyle tylko, ze jest to silnik od grupy PSA, która zaleca C2 dla tych silników.
to nie jest dziwne, norma C dają tylko tam gdzie masz dpf/gpf Przykładowo honda civic x 1.5t (2016-2021) przed wymogiem gpf w ue wymagała a3/b3 lub a5/b5 po wprowadzeniu wymogu gpf ten sam silnik wymóg c3, zmiana zaszła bodajże w 2019r a jedyną zmianą w silniku jest dodanie gpf.
Silnik od PSA, ale filtr CS już nie. PSA=FAP , a Ford=DPF
No właśnie.
Mam ten sam dylemat bo mam Forda z 2.0TDCI, silnik PSA 140PS i leje olej LiquiMoly A5/B5 a wyszukiwarce olejowej dla Peugeota i Citroena polecane są oleje C2/C3.
Więc w końcu jaki?
Czyli wtrysk bezpośredni szkodzi silnikowi i środowisku a oleje coraz gorsze coraz żadsze
Tesla w ubiegłym roku rozpoczęła produkcję aut w Niemczech.
A ja jeżdżę na Castrolu EDGE 10W60 〰😄😂.
Co powiecie na temat Motorcrafta A5 5W30 .....? Jakoś jest cicho...
Czyli oleje z oznaczeniem C są lepsze od A/B?
Czyli czeski film;: NIKT NIC NIE WIE
angielski tytul polkiego kanalu to kanal
Z dobrych produktów dostępnych na polskim rynku: niedrogi, niezły, Motul x,- cess, 5W - 40. Koszt ok. 130 zł/5 l. Uniwersalny i bezpieczny dla każdego silnika, ale bez rewelacji. Najlepszym, to klasa sama dla siebie, jest Liqui Moly High Tech Synthoil 5 W - 40. Koszt w Polsce ok. 230 zł./ 5 l. Na rynku już wiele lat. To coś, to jakby, Mercedes przed 20 laty. Niepowtarzalny produkt. Polecam do każdego auta, nawet najnowszego.
Liqui Moly nie jest warty swojej ceny. No i ktoś dopatrzył się w mocno rozszerzonych kartach od producenta, że to nie jest pełny syntetyk :) Nie wiem, może coś się zmieniło, ale ze dwa lata temu ktoś wywlókł to na światło dzienne i ludzie chodzili z oczami jak 5zł 😆 Spróbuj NESTE.
@@p7hyte przedawkowałeś TVP info! Albo i co innego. Nie wiesz, o czym mówisz.
Ja nie mam problemu z wyborem byle byla spelniona norma mercedes 229.5 i do wyboru do koloru.
leje shell 0w40 bo nie mam gpfa i mam gdzieś jakues glupoty z wypalaniem - niech sie ekolodzy z tym bujają.
haha Pytanie czy ACEA nie spowoduje ze pojazdy z początku 2000r nagle nie będą mogły korzystać z olejów nowej bazy hahaha
Bloki żeliwne masywne a współczesne gównolitowe Aluminiowe mają inna charakterystykę pracy jak i różne temperatury pracy - Ciekawy jestem u mnie jest 5W40 ACEA A3/B4 i czy taki olej za 2 lata dostanę czy jakiś pseudo ekologiczny który zajedzie mi silnik xD
Nawet najlepszej klasy olej nie zapewni pelnej ochrony poniewaz jest nawilzaczem . Szczegolnie rano kiedy uruchamiamy silnik czesci stykaja sie trac na sucho "zimny start" jedyna ochrona bedzie wytworzona powloka z MoS2 -polecam
@@kjkkjk6537 jak to stosować?? Do nowego oleju wlać czystego czy można załóżmy po 2 kkm dolać?? U mnie już jest 243kkm na budziku hehe a od niecałych 0kkm mam LPG Stag. 1.6 16v 80kw peugeot 2004r
@@dziczkupl8674 Preparat MoS2 dobrej klasy dodajemy po uprzednio wymienionym oleju +filtrze. Praktycznie najlepiej jest "rozgrzac"silnik na nowym oleju I wtedy dolac MoS2 a nastepnie w trase! Bowiem pelny efekt tworzenia nowej powierzchni otrzymamy poprzez tarcie elementow wspolpracujacych z soba a wiec jazda najlepiej na jak najdluzszej trasie! Polecam powodzenia