Asztalon lehet elmélkedni, a valóságban viszont ennél sokkal egyszerűbb a helyzet. A sárga leszarja, hogy milyen autó mit csinál, odaér, benéz jobbra, nem jön senki, simán behajt középre, ahol a kék ha tetszik ha nem, inteni fog neki, hogy gyere komám, mert én úgysem tudok menni a piros miatt. Aztán szépen megy a piros, a végén meg a kék. A sárga autó azzal, hogy behajt középre, tulajdonképpen kikényszeríti a megoldást, blokkolja a piros útját teljesen jogszerűen, ahol a kéknek nem marad más választása mint elengedni a sárgát. Problem solved.
Ennyi erővel mindegyik behajthat a maga szemszögéből középre, és akkor kapunk egy szép mintázatot, ahol mind a három jármű egymásra keresztben áll*, és senki nem tud elmenni*. És visszajutunk oda, hogy megint a kölcsönös udvariasság fog dönteni, csak feleslegesen bonyolítva a helyzetet egy hátramenettel - remélve, hogy közben nem érkeztek hátulról. Valójában amit te mondtál, az sem más, mint az udvariasság: a kék elengedi a sárgát. *a sárga valójában egyenesen tovább tudna menni, ha eltér a szándékolt útvonalától. A totális összeakadást négy jármű szemlélteti.
Tetszik ez a gondolatmenet, de ha én lennék a kék, és a sárga megállna középen, azt gondolnám, hogy azért állt meg, mert a kanyarodás szabálya szerint vele szemben nekem van elsőbbségem, ezért nem intenék neki, hogy gyere komám, hanem elindulnék elsőként, hiszen a piros már úgysem tud a sárga miatt elindulni.
Ez a szép hogy minden válaszban némi igazság. Egyet azonban ne felejtsünk el, egyedül a sárga autónak nincs elsőbbség adási kötelezettsége, mindaddig amíg a tényleges bekanyarodást meg nem kezdi. Tehát a kereszteződés közepén jogosan csak a sárga tartózkodhat, a kék és a piros nem hajthat be alapesetben. Valakinek engednie kell, és a józan ész azt diktálja, hogy a kék legyen az udvarias, mert ellenkező esetben kialakulhatnak az általatok felvázolt anomáliák. Ha kék nem engedi a sárgát, majd a piros a léket, na akkor jön hogy a sárga kiszáll az autóból és kulturáltan, halkan elkezd érdeklődni az időjárásról, családtagokról és azok foglalkozásairól.
Én mindig utáltam az egyenrangú útkereszteződéseket, mert ilyen felemás megoldások születnek. Nem vagyunk egyformák, van aki szerint így jó, van aki szerint meg úgy. Egy huszárvágással likvidálni lehetne az ilyen kétes helyzeteket. Valamelyik utat a másiknak alá kell rendelni és már meg is van oldva. Hogy mi alapján, az teljesen lényegtelen. Sok ilyen bizonytalan helyzetet lehetne megszüntetni.
Lehet rosszul tudom, de az USA-ban nincsenek egyenrangú útkereszteződések, vagy a yield (háromszög) vagy a Stop-al szabályozzák a kereszteződés elsőbbségét :)
Amióta van jogsim, (11éve) ezen szörnyülködök, hogyan lehet a Kresz-ben egy ilyen hézagos dolog jelenléte, mint az egyenrangúság és jobbkézszabály. A helyzetet még az is tetézi, hogy táblával illetve egyéb jelzéssel csak ritkán utalnak rá. Ezek a kereszteződések sokszor úgy vannak, hogy amin haladunk egyértelműen a magasabbrendú út érzetét keltik, majd egy kapualj-szerű kis betorkolló utca (ami ugye még jelölve sincs táblával) a jobbkéz szabály alkalmazását követeli. Ha még idegen helyen is vagyunk ráadásul, elfoglalva magunkat a tájékozódással, könnyen baleset a vége. Szomorú.
@@GyurkaGyurka86 De vannak egyenrangú útkereszteződések, csak az egyértelműség kedvéért minden irányból körbe vannak táblázva Stop feliratokkal (nálunk meg a táblák hiánya jelzi az egyenrangúságot). Érkezési sorrend dönt vagy ha egyszerre történik, akkor a jobbról érkező mehet (ez azért eléggé olyan, mint a mi jobbkéz szabályunk, de ott ez csak B-terv ha az érkezési sorrend nem egyértelmű). Én ezt a módszert nem feltétlenül tartom jónak, mert ha koccanás van, akkor lehetőséget ad a sumákolásra. Mellesleg a mi jobbkéz szabályunk sem túl bonyolult, megnézed van-e neked jobbra valaki és ha igen, megvárod míg elmegy, ha többen is vagytok a kereszteződésben, akkor óramutató járása szerint tisztul ki, ha négy irányból egyszerre, akkor meg úgyis lesz egy bunkó, aki tolakodva eldönti a díszes társaság helyett (én még sosem láttam olyat, hogy négy sofőr néz egymással farkasszemet és nem tudnak dönteni).
@@laszloszabados-toth Ez már inkább forgalomszervezési hiányosság, nem pedig a szabállyal van baj. A balesetveszélyes kereszteződéseknél kiteszik az egyenrangúságra figyelmeztető táblát (ha nem, akkor az illetékes szerveknél érdemes panaszkodni). Az USA-ban egy egyenrangú kereszteződés minden irányból Stop táblával van levédve. A túl sok tábla sem jó, elaltatja a sofőr figyelmét, mondván amiről tudnia kell, majd úgyis szól róla egy tábla időben. Ha mégsem, akkor meg beleszalad a pofonba figyelmetlenül, mert táblára számított, de az csak nem jött. Nem beszélve arról, hogy mennyire irdatlanul sokba kerül ennyi táblát kihelyezni, karban tartani, cserélgetni, ott ezt be tudják építeni a magas jövedelem mellett az adókba, cserébe a szájukba van rágva a forgalmi rend olyan helyeken is, ahol egy csimpánz is elboldogulna tábla nélkül (példának okáért a kertvárosokban is, ahol kerítés sem takarja a kereszteződés messziről belátását). Amerikában élő rokonok mindig ámulnak, hogyan tudunk ennyire sok forgalmi szituációt kitáblázás nélkül megoldani, egy körforgalomtól (főleg ha többsávos) teljesen le is vannak fagyva.
Ez akkor jó, mikor csúcsidőben egyenesen átmennél a kereszteződésen, de jobbról-balról jönnek az autók. Aztán pl amíg jobbról kikanyarodik valaki, számára balra, már indulnál is át a kereszteződésen, csak addig balról vagy ketten betolakodtak eléd. Aztán megy a csodálkozás, mikor három irányba áll a sor, meg megy a dudálás a félig a kereszteződésben álló okosok miatt. Meg ugye a hőbörgés, ha valaki nem adja meg az elsőbbséget, de akkor 1-2 órát lehetne rostokolni, mire az egyik út végre kiürül. Az persze sokaknak nem jut eszébe, hogy 1 (egy) autót beengedjen, a következő nem rohan utána kövér gázzal, és akkor szépen mindenki gyorsan mehetne a dolgára.
Szerintem az a megoldás, hogy kiszállnak a kocsjaikból, egyikük előkap egy kreszkönyvet, és a kereszteződés kellős közepén megvitatják, hogy mi legyen a sorrend. Majd pár perc mulva elindulnak a megbeszélt sorrend szerint. Ha esetleg a diplomáciai sorrend nem működik, mindenki előkap valamit a kocsijából, és az erő dönt.
Nalunk Szlovakiaban a szabaly szerint erre a helyes megoldas a kovetkezo: 1. A sarga kocsi bemegy a keresztezodesbe es megal, mert elsobseget ad a szembol jovo kek kocsinak. 2. Most mar a piros kocsi mehet, es (a sarga kocsi hata mogott ) athaladja a keresztezodest. 3. Most mar mehet a kek kocsi , mert a piros mar elment. 4. Ez utan a sarga kocsi befejezi a balra fordulast.
0:07 ugyanebbe a szituációba kerültem élőben. A C jelű járművet vezettem. Én úgy döntöttem, ahogy abban a régebbi kresz útmutatóban volt, vagyis megálltam és elsőbbséget adtam az A-nak. Az A jármű pár másodperc után, vagyis miután érzékelte hogy megadom számára az elsőbbséget, elkanyarodott balra, utána a B is elkanyarodott balra és már mehettem is tovább egyenesen. Számomra az adta a biztonságot, hogy akinek elsőbbsége van velem szemben, az ne legyen ott, mikor be haladok a kereszteződésbe.
Én most készülök kresz vizsgára, és már a videó elején felvázolt helyzetnél számomra egyértelmű volt, hogy először a sárga autó megy el, majd a piros, végül a kék, függetlenül attól, hogy a sárga nagy ívben, balra kanyarodik. Mindenesetre az oktató által felvázolt eshetőségek persze elgondolkodtatók.
Szerencsére nem túl gyakori ez a helyzet. Az elmúlt 12 évben nem találkoztam ilyen szituációval. Csupán egyszer volt olyan esetem, egy lakóparkban (ahol ugye, gyök-kettővel gurulunk) hogy mind a 4 sarkon megjelentünk egyszerre. Ott muszáj volt valakinek engednie.
Nekem úgy tanították, hogy kanyarodási szabály két egy úton haladó jármű között lehet csak használni. 3 vagy több jármű esetén csak a jobb-kéz szabály dönt a kanyarodási szabály ilyenkor nem érvényes. Rosszul tanították volna?
Teljesen jól mondták, hiszen a szemből érkezőnek (kék autó) muszáj elsőbbséget adnia, a jobb-kéz szabály értelmében a pirosnak, aki szintén nem indulhat, amíg a sárga el nem tűnik az útból.
Mikor egy ilyen kétes helyzetben az intézkedő rendőr eldönti ki volt a hibás, mindíg felmerül bennem a kérdés, hogy vajon jól tudja a KRESZ-t a rendőr? É itt jön a másik kérdés, hogy van-e jogom megkérdőjelezni az intézkedését? El kell fogadnom azt a döntést, amit ő hoz abban a pillanatban? Éló példa: Irányjelzés jobbra, de nem kanyarodik el az illető, elé megyek, ütközünk, és a szerv engem hoz ki hibásnak...Persze ilyenkor tanu nincs, az irányjelzés pedig letagadva...
Balesetnél ha balra kanyarodó és a szemből jövő csattan ha a másik elmegy megállás nélkül amúgy szabálytalanul a rendőr a balra kanyarodót hozza ki hibásnak pláne ha a másik is letagadja hogy volt ott másik autó és nincs kamerája a kanyarodónak ami felvette a műsort
A sárga piros kékre szavazok. A jobbkéz szabály miatt a sárga haladhat be elsőre a kereszteződésbe, utána indulhat a piros, mert a kéknek a jobbkéz szabály TILTJA a kereszteződésbe való behajtást. Olyat a kék nem tehet meg, amit egy szabály tilt.
A sárga behajt a kereszteződésbe, megkezdve a kanyarodási manővert, annyira hogy a piros elférjen mögötte, de még ne álljon a kék útjában. A piros áthajt a sárga mögött, utána mehet a kék, végül a sárga folytatja a manővert és bekanyarodik balra.
Pont ma találkotunk vezetés órán ezzel a szituációval és az oktatóm elmagyarázta ezt a helyzetet (mi a sárga autó helyén érkeztünk). Örültem az ismétlésnek a videó által, amit viszont csak most vettem észre. :)
Az életben sem ilyen egyszerű a dolog. A lényeg a szemkontaktus a kérdéses szituációkban. Akkor nincs olyan hogy összemegy a két autó. Egyébként meg annyit kéne lefektetni szabályban hogy egyenrangú kereszteződésben MINDIG JOBB KÉZ SZABÁLY, tök mindegy ki merre kanyarodik (nyilván ha nem keresztezi senki útját akkor mindegy) 😁
A KRESZ-ben mind a jobbkéz-szabály, mind pedig a kanyarodás szabálya le van fektetve. A képen látható egyetlen szituáció, ami közben a két szabály ütközik egymással. A magyarázatban elmondtam miért nem lehet a jobbkéz-szabályt prioritásként kezelni, hiszen a többi szereplő pillanatnyi viselkedésétől nagyban függ az áthaladási sorrend. A KRESZ-ben egyébként sehol nem szerepel olyan elsőbbségi szabály, ami mondjuk egy irányjelzőtől függene.
@@KRESZTV Az említett esetben, HA a piros autós lemond az elsőbbségéről a kék javára, majd a kék összeütközik a balra kanyarodó sárgával (aki úgy kanyarodik, hogy jobbról nem jön autó) , akkor kit fognak kihozni hibásnak?
4 года назад+1
@@vikt1986 Természetesen az irányváltoztató (balra kanyarodó) jármű vezetőjét.
@@vikt1986 Egyértelműen a sárgát, hiszen a balesetben az érintett feleket fogják nézni és a kettő között egyértelműen a kéknek van elsőbbsége, amit a sárga nem adott meg, hiszen összementek.
@@KRESZTV Véleményem szerint, amennyiben a Piros autó vezetője lemondana az elsőbbségéről, a Kék autó javára, és a Kék autó behajtana úgy a kereszteződésbe, hogy a Sárga autó egyértelműen az útjában van, mivel balra kanyarodik, akkor egészen egyszerűen a Kék autó vezetője egy szociopata sofőr, aki mindenáron balesetet akar okozni, ami Ön szerint is, a KRESZ LEGFONTOSABB szabálya ellen való cselekvés! Amennyiben a KRESZ szabályzata nem tartalmazná azt a legfontosabb ALAP szabályt, akkor csak egyetlen kérdésem maradna, mégpedig: - Ha a KRESZ tartalmazza azt, hogy a forgalomba való becsatlakozáskor, minden a forgalomban már résztvevő jármű elsőbbséget élvez a forgalomba csak becsatlakozni "kívánó" járművel szemben, akkor HA a KRESZ NEM tartalmazza azt, hogy MINDEN a kereszteződésbe már behajtott, és a kanyarodási műveletet már megkezdett járműnek elsőbbsége van MINDEGYIK, a kereszteződésbe még be nem hajtott járművel szemben, akkor lehetésges, hogy a KRESZ a hibás, nem a logika?! (miszerint a Sárga befejezheti az általa már jogosan elkezdett manővert, és elhagyhatja a kereszteződést) ((Amennyiben itt a fontos a kanyarodás szabálya lenne, ami "összeütközésbe kerül"-"HET" a jobbkéz szabállyal, akkor a kettő hierarchiájával ez egyértelműen, és egyszerűen, ezzel egyetemben még logikusan is feloldható volna!)) Több helyen is meg van védve a kereszteződés(ben) lehetséges történések "sora". Amennyiben jól tudom, hamarosan ismét változik a KRESZ. Talán érdemes volna bele venni valamiféle konzekvens, logikus szabályt ezzel kapcsolatban is.
Én azt gondolom felesleges a kanyarodás szabályát belekeverni, mert itt a jobbkéz szabály egyértelműen meghatározza a sorrendet. Másrészt nincs túl bonyolítva feleslegesen. Ha 4 autó egyszerre érkezik a kereszteződésbe, akkor ott az udvariasság szabálya dönt.
A jogszabály szerint a biztonságot az szolgálná,hogy a balra kanyarodó döntsön. vagy megy ,vagy lemond az elsőbbségéről a piros javára.az ábrán egy merevített kép van,nem mozgásukban vizsgálja a szabály a továbbhaladást.
A sárga után aligha fognak menni további kocsik, pláne folyamatosan, mert nagyforgalmú utaknál nem hinném, hogy van egyenrangú. Naponta lehetne menni helyszínelni. Pl. kertvárosi részeknél divat, ahol 20 kocsi halad el, 1 nap alatt. Egyébként erre nem tudom, hogyan lehet kijelenteni, hogy többféle megoldás is létezhet, az mehet, akinek jobbról nem jön senki, a többi vár, oszt csá. Ha ez 10 kocsi (kb. 10 évente ha előfordul ilyen, mondjuk esküvői vonuláskor), akkor megvárják mind a 10-et. Azon oknál fogva is, mert sokan vagy basszák kitenni az irányjelzőt, vagy úgy felejtik. Hamár biztonság akkor biztonságosabb hinni egy fizikai tárgynak (jobbról autó jönne, ez 100%-ban hiteles), mint egy irányjelzőnek (amit akár vagy nem kapcsolhattak, vagy úgy felejthettek, vagy kiéghetett, azaz nem 100%-osan hiteles). Továbbá, én egyenrangú útnál én sosem mondok le az elsőbbségemről, de csak azért, hogy ne bonyolítsam a többieknek - ezt mindenkinek ajánlom. Kevesebb idő elsuhanni, mint villogni, integetni, azaz elhitetni valakivel, hogy ebben a tahó világban elengedte valaki. Egyébként szerintem ilyen egyenrangú útnál is van elméleti sorrend, még akkor is, ha mind a 4 irányból jön olyan jármű, ami egyenesen halad tovább, mégpedig az, hogy ki halad főút felé/felől, de ezt tényleg komplikált lenne fejben lejátszani, egyszerűbb elengedni valakit, onnantól pedig ismét adott a sorrend.
Te sem próbáltad meg használni a Prielle Kornélia és Nádorliget út kereszteződését csúcsidőben. 3 irányból jönnek csőcstül az autók, öröm kisakkozni, hogy a jobbról jövő felfogja-e, hogy a 8. autót már nem akarom beeingedni, illetve hogy balról mindeközben telibenyomnak-e olyanok, akik egy autónak sem akarnak elsőbbséget adni. www.google.com/maps/@47.468458,19.0480553,3a,75y,13.14h,83.18t/data=!3m6!1e1!3m4!1s_MkZcYYZYMqi6gNsaiMqUw!2e0!7i16384!8i8192
Valóban nem használtam. Én inkább fedélzeti kamerával megyek és telibebaszom a vétkest, ha olyan a hangulatom. Ha utálod használni azt a kereszteződést, keress másik útvonalat - valami lámpásat.
@@forgokrisztian3994 Választhatok másik ilyen vackot, vagy kerülőt a Fehérvári felé, de arra is szokott durva katyvasz lenni. Inkább időben elindulok haza, olyankor van, hogy a Szerémiig szinte autót sem látok. Ha már Budapest egyéb útjai miatt amúgy is jobb hajnalban menni, mint dugóban ülni...
Nem értem az első kereszteződési szituban mi a probléma. Sorrend: Sárga - piros - kék. Ennél a szitunál a jobbkéz szabály az első utána jön a kanyarodási szabály. Logikus hogy a Sárga az első mivel neki nincs jobbról senki. Hülyeség hogy a sárgának figyelembe kell venni a kéket. Kéknek kuss van a piros miatt. Tehát sárga, piros, kék.
szerintem is ez a logikus. hogy aztán az életben előfordul a felvetett probléma az más kérdés, de ilyen laboratoriumi körülmények közt simán jó a sárga-piros-kék
Én gyakran vagyok a piros autó helyzetében. Én elengedem a kanyarodót, hisz jobbról jön nekem, aztàn, hogy ő elengedi e a kéket mondjuk az út közepéig bejőve, vagy elmegy az màr az ő dolguk. Én ne csinàljak hülyeséget és igyekszem elkerűlni a màsét.
Aszerint, melyik kettő megy össze. Annak a kettőnek az elsőbbségi viszonyát fogja nézni a rendőr. Ha a sárga és a kék megy össze, a sárga lesz a hibás. Ha a kék és a piros megy össze, a kéket meszelik el, ha pedig a piros és a sárga megy össze, akkor a pirosat büntetik meg.
20 éve Kresz oktatáson meg is kérdezte, valaki, hogy ha négyen érünk oda egyszerre és mindenki balra akar menni? Igen az patthelyzet, de kezdő vezetőként ezzel ne foglalkozzatok, mire felfogod, hogy mi van már úgyis lesz valaki, aki erősebb qtya csinál kisqtyát elven gondolkodva elmegy és akkor már nincs gond, mész akkor ha a jobb oldaladon lévő elment.
sárgának lesz elsőbbsége, mivel a nagy ívben kanyarodó csak akkor ad elsőbbséget az egyenesen szembejövőnek ha csak ők ketten vannak a kereszteződésben
Én mondanám azt, hogy a kéknek a piros van a jobb kéz felől, a kék és a piros ugye egyenesen szeretnének haladni, akkor a pirosnak kellene mennie, mert ő egyenesen haladna, utána a kék utána a sárga azért a sárga az utolsó, mert ő nagyívből balra szeretne fordulni.
A német " kresz" vizsgán van ilyen példa. Ott piros- kék- sárga a sorrend, vagyis a balrakanyarodónak várnia kell, ha a szembejövő egyenesen halad tovább ill. jobbra kanyarodik. Ha van 3. résztvevő, akkor is.
Mondom, van egy ilyen vizsgapélda és aszerint ez a sorrend, amit írtam, ezzel a magyarázattal (mivel függetlenül attól, hogy jobbkéz, lámpa, tábla v rendőr, a balrakanyarodónak el kell engednie a szembejövőt, ha az egyenesen halad v jobbra kanyarodik). Hogy ez így helyes- e, logikus- e, és pláne hogy lesz ez a valóságban kivitelezve, tényleg nem egyértelmű, hisz nyilván a piros várni fog a sárgára, hogy menjen. Sok egyenrangú kereszteződés van valóban, főképp 30as zónában. Az meg, hogy német rendőr haver kinek ad igazat, az megintcsak jó kérdés :-)
Nem tudom, hogy milyen ajánlásról beszél, a kresszben amit én tanultam még egyértelműen egy kivételes helyzetről beszélt ahol a példánál maradva sárga piros kék sorrend van. (Hacsak nem változott meg ez a szabály, mert az általam tanultak 40 éve volt!)
Még jó hogy KRESZ professzornak nevezed magad! :) Egy KRESZ professzortól azt várta volna el mindenki, hogy nem téziseket állítasz fel, hanem egyértelműen eldöntöd a kérdést. A csomó hablatyot hogyan tudnám vizsgán előadni??
3 года назад+1
Személyeskedés nélkül is lehet kellemesen beszélgetni. Attila pont azt mondja, hogy ezt nem lehet egyértelműen eldönteni, ezért lesz tisztázatlan a helyzet, így kölcsönös udvariasság alapján kell eldönteni az áthaladást. Vizsga miatt nem kell aggódni, ez a kérdés nem lehet vizsgán :-)
A Biztonségot az szolgálja,ha a gépkocsivezető nem viselkedik közlekedési rendőrként, és integet másoknak,hogy mehet,vagy éppenséggel álljon meg,stb!.. És ha a piros jármü lefordul kis ívben jobbra,mert megunta a többi jármü elsőbbségeit, akkor sincs joga ,a frisen megszerzett elsöbséget kihasználva ,neki menjen,a már az "örökség" előtt megkezdett manőverezőnek! Miért tehetné meg?.....
Azért teheti meg, mert nem tiltja semmi. Ezek a közlekedésben lehetséges esetek, a magyarázatban azt szerettem volna kihangsúlyozni, hogy emiatt nem lehet ennél konkrétabb szabályt rögzíteni.
Nagyon vicces ez a videó! Beszél minden hülyeségről, aminek semmi köze nincs az eredeti felálláshoz, házakat rak be jönnek kocsisorok (azt vártam mikor jön egy villamos, vagy egy vonat, esetleg hajó...) lemondanak elsőbbségről stb. 18 éve mi ezt tanultuk a jobbkéz szabályról: Egyenrangú kereszteződésben a tőlünk jobbra levő járműnek elsőbbsége van.(tökmindegy ki merre megy, merre kanyarodik!) Ha mindenkinek van jobb oldalán valaki, tehát tele van a kereszteződés, akkor jön a kanyarodási szabály! Ha van olyan autó aki jobbra kisívben kanyarodik, akkor ő megy elsőnek, utána marad 3 autó, innentől kezdve megint jobbkéz szabály, tökmindegy ki merre megy!!! Ha például mind a 4 autó balra akar menni, tehát a kanyarodási szabály sem egyértelmű, akkor jön a közös megegyezés!!! Tehát itt ebben az esetben mivel jobbkéz szabály van, a sárga mehet elsőnek, és nem kell elsőbbséget adnia a szemből jövőnek, mert az úgy is megáll a piros autó miatt, mivel jobbkéz szabály van! Mit kell ezt túl magyarázni? Mi anno ezt így tanultuk, és egyértelmű volt! Lehet azóta változtak a dolgok, de akkor is ez a videó inkább vicces volt mint komoly....
Ezzel csak az a baj, hogy semmi köze az eredeti feladványhoz! Először kimondja, hogy a kresz útmutató (ami mellesleg "A KRESZ értelmezése a joggyakorlatban" címmel ma is létezik) sárga piros kék sorrendet javasol, és ahelyett, hogy itt annyiban hagyná az eszmefuttatást, idekever hajánál fogva előrángatott, teljesen más szituációkat, mint pl. ház miatt beláthatatlan kereszteződést, meg mi van, ha piros lemond az elsőbbségről, meg mi van ha kék félig bemegy, vagy hárman jönnek sárga után, vagy piros megunja, és jobbra megy tovább.... meg ha öreganyám sárga lenne, görkorcsolyával a lábán, áramszedővel a fején, ő lenne pesten a villamos stb stb. 🤔 Mind olyan tényezőket próbál ráhúzni az alap szituációra, amik NINCSENEK OTT! Ebből azután teljesen életszerűtlen következtetésre jut, nevezetesen "kölcsönös udvariasság" Mégis, hol él Ön? Tuti nem a magyar közutakon, mert olyan fogalom itt nem létezik!
Én azt hittem az a megoldás hogy a különböző döntési módok között is sorrend van felállítva első a táblák a jobbkézszabály majd kanyarodás szabály így minden esetben a sárga az első mert úgy tudom hogy a jobbkézszabályt akkor is lehet alkalmazni amikor két autó a kanyarodó főutvonalhoz érkezik mellékúton van egy ilyen pszichológiai mondás hogy azt tudod bebizonyítani amit be akarsz bizonyitani
Ahogy a filmben is elmondtam, hogy a helyzetben szereplő járművek bizonytalansága miatt - indexel, nem indexel, kanyarodik, nem kanyarodik, lemond az elsőbbségéről, nem mond le - konkrét szabály erre az esetre nem mondható ki.
@@zsolttorettoo1912 Ez neked hogy jött ki, a kresz azért van hogy be tartsák a te verziód egy vizsgán a bukással egyenlő. Egyenrangú útkereszteződésben a jobkéz szabály, vagy egymásnak szemből érkező jármű esetén a kanyarodás szabálya dönt. Ez egy teljesen egyszerű szituáció ami túl lett lihegve.
A való életben ezt a szituációt 2-3 másodperc alatt kellene eldönteni. Itt több mint 7 percig magyarázza a "professzor úr". Vicc. Egyszerű jobbkéz szabály. A többi az csak levegő lapátolás. Érti "professzor úr"? Agyrém.
Még valami.: Nem ragaszkodom görcsösen a vélt, vagy valós elsőbbségemhez. Szerintem a közlekedés egy nagy társasjáték. Néha engednünk kell. Ez a szituáció, és a magyarázata szigorúan elméleti.
@@zoltantoth2800 szerintem pont ha elméleti a megközelítés, akkor a valóságban sokkal biztonságosabb a helyben történő megegyezés. Hasonlóan a kölcsönös balra kanyarodás hoz...
@@KRESZTV Javítson ki ha tévednék, 30 évemet nézve önnek van több közlekedési és oktatói rutinja, de a valóságban azért ez mégis úgy néz ki, hogy mindenki csak a saját jobb kezéért felel. Senki nem áll le sorrendeket fejben kalkulálni és a jogszabály sem vár el ilyet, csak azt, hogy a jobbról érkező részére elsőbbségadási kötelezettségem van. Amíg van a jobbomon bárki, nem mehetek, amint tiszta, már igen. A bíróságon ez egy sokkal egyszerűbben eldönthető kérdés, mint az, hogy a kölcsönös megegyezést a szituáció résztvevői egyaránt helyesen értelmezték-e. Ha én a piros autót vezetem, nem érdekel mi van a kék autóval a saját továbbhaladásom szempontjából, legfeljebb csak rápillantok, hogy megadja-e a nekem járó elsőbbséget, mikor a sárga után elindulok. Erre a szituációra javasolni a kölcsönös udvariasságot szerintem ellentétes a jogszabályból következő elvekkel, mely szerint egy ilyen forgalmi szituáció legyen könnyen áttekinthető. Éppen ön is egy másik adásban azt javasolta a tanulóinak, hogy úgy viszonyuljanak egy ilyen szituációhoz, hogy az áthaladási sorrend mindig az óramutató járásával egyezik. Ezt sokkal könnyebb a való életben alkalmazni, mint a kölcsönös udvariasságra apellálni.
miért? a kéknek elsőbbséget kell adni a piros autónak, mert tőle jobbra jön a piros, a pirosnak meg a sárga miatt kell várnia. jobbkéz szabály, ami a továbbhaladási iránytól független. tehát ha balra akar a sárga kanyarodni, simán meg kell adnia a pirosnak és a kéknek is az elsőbbséget számára. kész, mi a gond ezzel?
Asztalon lehet elmélkedni, a valóságban viszont ennél sokkal egyszerűbb a helyzet. A sárga leszarja, hogy milyen autó mit csinál, odaér, benéz jobbra, nem jön senki, simán behajt középre, ahol a kék ha tetszik ha nem, inteni fog neki, hogy gyere komám, mert én úgysem tudok menni a piros miatt. Aztán szépen megy a piros, a végén meg a kék. A sárga autó azzal, hogy behajt középre, tulajdonképpen kikényszeríti a megoldást, blokkolja a piros útját teljesen jogszerűen, ahol a kéknek nem marad más választása mint elengedni a sárgát. Problem solved.
Ennyi erővel mindegyik behajthat a maga szemszögéből középre, és akkor kapunk egy szép mintázatot, ahol mind a három jármű egymásra keresztben áll*, és senki nem tud elmenni*.
És visszajutunk oda, hogy megint a kölcsönös udvariasság fog dönteni, csak feleslegesen bonyolítva a helyzetet egy hátramenettel - remélve, hogy közben nem érkeztek hátulról.
Valójában amit te mondtál, az sem más, mint az udvariasság: a kék elengedi a sárgát.
*a sárga valójában egyenesen tovább tudna menni, ha eltér a szándékolt útvonalától. A totális összeakadást négy jármű szemlélteti.
Ez az ami igaz!
Ellenérvek kizárva.
Tetszik ez a gondolatmenet, de ha én lennék a kék, és a sárga megállna középen, azt gondolnám, hogy azért állt meg, mert a kanyarodás szabálya szerint vele szemben nekem van elsőbbségem, ezért nem intenék neki, hogy gyere komám, hanem elindulnék elsőként, hiszen a piros már úgysem tud a sárga miatt elindulni.
Ez a szép hogy minden válaszban némi igazság. Egyet azonban ne felejtsünk el, egyedül a sárga autónak nincs elsőbbség adási kötelezettsége, mindaddig amíg a tényleges bekanyarodást meg nem kezdi. Tehát a kereszteződés közepén jogosan csak a sárga tartózkodhat, a kék és a piros nem hajthat be alapesetben. Valakinek engednie kell, és a józan ész azt diktálja, hogy a kék legyen az udvarias, mert ellenkező esetben kialakulhatnak az általatok felvázolt anomáliák. Ha kék nem engedi a sárgát, majd a piros a léket, na akkor jön hogy a sárga kiszáll az autóból és kulturáltan, halkan elkezd érdeklődni az időjárásról, családtagokról és azok foglalkozásairól.
☠ Casus Belli ☠ Nem biztos ám, hogy te ülsz a sárgában. :P
Én mindig utáltam az egyenrangú útkereszteződéseket, mert ilyen felemás megoldások születnek. Nem vagyunk egyformák, van aki szerint így jó, van aki szerint meg úgy. Egy huszárvágással likvidálni lehetne az ilyen kétes helyzeteket. Valamelyik utat a másiknak alá kell rendelni és már meg is van oldva. Hogy mi alapján, az teljesen lényegtelen. Sok ilyen bizonytalan helyzetet lehetne megszüntetni.
Lehet rosszul tudom, de az USA-ban nincsenek egyenrangú útkereszteződések, vagy a yield (háromszög) vagy a Stop-al szabályozzák a kereszteződés elsőbbségét :)
Amióta van jogsim, (11éve) ezen szörnyülködök, hogyan lehet a Kresz-ben egy ilyen hézagos dolog jelenléte, mint az egyenrangúság és jobbkézszabály. A helyzetet még az is tetézi, hogy táblával illetve egyéb jelzéssel csak ritkán utalnak rá. Ezek a kereszteződések sokszor úgy vannak, hogy amin haladunk egyértelműen a magasabbrendú út érzetét keltik, majd egy kapualj-szerű kis betorkolló utca (ami ugye még jelölve sincs táblával) a jobbkéz szabály alkalmazását követeli. Ha még idegen helyen is vagyunk ráadásul, elfoglalva magunkat a tájékozódással, könnyen baleset a vége. Szomorú.
@@GyurkaGyurka86 De vannak egyenrangú útkereszteződések, csak az egyértelműség kedvéért minden irányból körbe vannak táblázva Stop feliratokkal (nálunk meg a táblák hiánya jelzi az egyenrangúságot). Érkezési sorrend dönt vagy ha egyszerre történik, akkor a jobbról érkező mehet (ez azért eléggé olyan, mint a mi jobbkéz szabályunk, de ott ez csak B-terv ha az érkezési sorrend nem egyértelmű). Én ezt a módszert nem feltétlenül tartom jónak, mert ha koccanás van, akkor lehetőséget ad a sumákolásra. Mellesleg a mi jobbkéz szabályunk sem túl bonyolult, megnézed van-e neked jobbra valaki és ha igen, megvárod míg elmegy, ha többen is vagytok a kereszteződésben, akkor óramutató járása szerint tisztul ki, ha négy irányból egyszerre, akkor meg úgyis lesz egy bunkó, aki tolakodva eldönti a díszes társaság helyett (én még sosem láttam olyat, hogy négy sofőr néz egymással farkasszemet és nem tudnak dönteni).
@@laszloszabados-toth Ez már inkább forgalomszervezési hiányosság, nem pedig a szabállyal van baj. A balesetveszélyes kereszteződéseknél kiteszik az egyenrangúságra figyelmeztető táblát (ha nem, akkor az illetékes szerveknél érdemes panaszkodni). Az USA-ban egy egyenrangú kereszteződés minden irányból Stop táblával van levédve. A túl sok tábla sem jó, elaltatja a sofőr figyelmét, mondván amiről tudnia kell, majd úgyis szól róla egy tábla időben. Ha mégsem, akkor meg beleszalad a pofonba figyelmetlenül, mert táblára számított, de az csak nem jött. Nem beszélve arról, hogy mennyire irdatlanul sokba kerül ennyi táblát kihelyezni, karban tartani, cserélgetni, ott ezt be tudják építeni a magas jövedelem mellett az adókba, cserébe a szájukba van rágva a forgalmi rend olyan helyeken is, ahol egy csimpánz is elboldogulna tábla nélkül (példának okáért a kertvárosokban is, ahol kerítés sem takarja a kereszteződés messziről belátását). Amerikában élő rokonok mindig ámulnak, hogyan tudunk ennyire sok forgalmi szituációt kitáblázás nélkül megoldani, egy körforgalomtól (főleg ha többsávos) teljesen le is vannak fagyva.
Ez akkor jó, mikor csúcsidőben egyenesen átmennél a kereszteződésen, de jobbról-balról jönnek az autók. Aztán pl amíg jobbról kikanyarodik valaki, számára balra, már indulnál is át a kereszteződésen, csak addig balról vagy ketten betolakodtak eléd. Aztán megy a csodálkozás, mikor három irányba áll a sor, meg megy a dudálás a félig a kereszteződésben álló okosok miatt. Meg ugye a hőbörgés, ha valaki nem adja meg az elsőbbséget, de akkor 1-2 órát lehetne rostokolni, mire az egyik út végre kiürül.
Az persze sokaknak nem jut eszébe, hogy 1 (egy) autót beengedjen, a következő nem rohan utána kövér gázzal, és akkor szépen mindenki gyorsan mehetne a dolgára.
Szerintem az a megoldás, hogy kiszállnak a kocsjaikból, egyikük előkap egy kreszkönyvet, és a kereszteződés kellős közepén megvitatják, hogy mi legyen a sorrend. Majd pár perc mulva elindulnak a megbeszélt sorrend szerint.
Ha esetleg a diplomáciai sorrend nem működik, mindenki előkap valamit a kocsijából, és az erő dönt.
Nalunk Szlovakiaban a szabaly szerint erre a helyes megoldas a kovetkezo: 1. A sarga kocsi bemegy a keresztezodesbe es megal, mert elsobseget ad a szembol jovo kek kocsinak. 2. Most mar a piros kocsi mehet, es (a sarga kocsi hata mogott ) athaladja a keresztezodest. 3. Most mar mehet a kek kocsi , mert a piros mar elment. 4. Ez utan a sarga kocsi befejezi a balra fordulast.
0:07 ugyanebbe a szituációba kerültem élőben. A C jelű járművet vezettem. Én úgy döntöttem, ahogy abban a régebbi kresz útmutatóban volt, vagyis megálltam és elsőbbséget adtam az A-nak. Az A jármű pár másodperc után, vagyis miután érzékelte hogy megadom számára az elsőbbséget, elkanyarodott balra, utána a B is elkanyarodott balra és már mehettem is tovább egyenesen. Számomra az adta a biztonságot, hogy akinek elsőbbsége van velem szemben, az ne legyen ott, mikor be haladok a kereszteződésbe.
Én most készülök kresz vizsgára, és már a videó elején felvázolt helyzetnél számomra egyértelmű volt, hogy először a sárga autó megy el, majd a piros, végül a kék, függetlenül attól, hogy a sárga nagy ívben, balra kanyarodik. Mindenesetre az oktató által felvázolt eshetőségek persze elgondolkodtatók.
Szerencsére nem túl gyakori ez a helyzet. Az elmúlt 12 évben nem találkoztam ilyen szituációval. Csupán egyszer volt olyan esetem, egy lakóparkban (ahol ugye, gyök-kettővel gurulunk) hogy mind a 4 sarkon megjelentünk egyszerre. Ott muszáj volt valakinek engednie.
Ezzel nem értek egyet!Akkor ezt nagyon sok esetben lehetne alkalmazni!A KRESZ elhárítja a felelőséget magáról!
Kötelező megállás majd jobb kéz szabály! Milyen akadálya lehet ennek vagy egy ehhez hasonló szabály bevezetésének?
a jobbkéz szabály nem írja felül a balra kanyarodás szabályát ebben a helyzetben? utóbbi nem csak akkor van, ha csak 2 kocsi van egymással szemben?
Nekem úgy tanították, hogy kanyarodási szabály két egy úton haladó jármű között lehet csak használni. 3 vagy több jármű esetén csak a jobb-kéz szabály dönt a kanyarodási szabály ilyenkor nem érvényes. Rosszul tanították volna?
Teljesen jól mondták, hiszen a szemből érkezőnek (kék autó) muszáj elsőbbséget adnia, a jobb-kéz szabály értelmében a pirosnak, aki szintén nem indulhat, amíg a sárga el nem tűnik az útból.
Ez így van, ez nem lámpás kereszteződés, ott kell a telezöldnél elsőbséget adni a szemből érkező részére!
Mikor egy ilyen kétes helyzetben az intézkedő rendőr eldönti ki volt a hibás, mindíg felmerül bennem a kérdés, hogy vajon jól tudja a KRESZ-t a rendőr? É itt jön a másik kérdés, hogy van-e jogom megkérdőjelezni az intézkedését? El kell fogadnom azt a döntést, amit ő hoz abban a pillanatban? Éló példa: Irányjelzés jobbra, de nem kanyarodik el az illető, elé megyek, ütközünk, és a szerv engem hoz ki hibásnak...Persze ilyenkor tanu nincs, az irányjelzés pedig letagadva...
Balesetnél ha balra kanyarodó és a szemből jövő csattan ha a másik elmegy megállás nélkül amúgy szabálytalanul a rendőr a balra kanyarodót hozza ki hibásnak pláne ha a másik is letagadja hogy volt ott másik autó és nincs kamerája a kanyarodónak ami felvette a műsort
A sárga piros kékre szavazok. A jobbkéz szabály miatt a sárga haladhat be elsőre a kereszteződésbe, utána indulhat a piros, mert a kéknek a jobbkéz szabály TILTJA a kereszteződésbe való behajtást. Olyat a kék nem tehet meg, amit egy szabály tilt.
Magyar megoldás: nagyobb/erősebb/drágább autó megy először
Így van!
A magyarokban “sosem” lehet csalódni...
Igy valahogy... mióta leaszfaltoztak minden utcát a településünkön, többnyire emlékezetből vezetnek. Jobbkézszabály smafu....
kolcsonos udvariassag? van meg olyan?
A sárga behajt a kereszteződésbe, megkezdve a kanyarodási manővert, annyira hogy a piros elférjen mögötte, de még ne álljon a kék útjában. A piros áthajt a sárga mögött, utána mehet a kék, végül a sárga folytatja a manővert és bekanyarodik balra.
Na de ha egyszer jobbkezes a kereszteződés, akkor ezen mit kell variálni?
Elképzelésem nincsen!
Pont ma találkotunk vezetés órán ezzel a szituációval és az oktatóm elmagyarázta ezt a helyzetet (mi a sárga autó helyén érkeztünk). Örültem az ismétlésnek a videó által, amit viszont csak most vettem észre. :)
Az életben sem ilyen egyszerű a dolog. A lényeg a szemkontaktus a kérdéses szituációkban. Akkor nincs olyan hogy összemegy a két autó. Egyébként meg annyit kéne lefektetni szabályban hogy egyenrangú kereszteződésben MINDIG JOBB KÉZ SZABÁLY, tök mindegy ki merre kanyarodik (nyilván ha nem keresztezi senki útját akkor mindegy) 😁
A KRESZ-ben mind a jobbkéz-szabály, mind pedig a kanyarodás szabálya le van fektetve. A képen látható egyetlen szituáció, ami közben a két szabály ütközik egymással. A magyarázatban elmondtam miért nem lehet a jobbkéz-szabályt prioritásként kezelni, hiszen a többi szereplő pillanatnyi viselkedésétől nagyban függ az áthaladási sorrend. A KRESZ-ben egyébként sehol nem szerepel olyan elsőbbségi szabály, ami mondjuk egy irányjelzőtől függene.
@@KRESZTV Az említett esetben, HA a piros autós lemond az elsőbbségéről a kék javára, majd a kék összeütközik a balra kanyarodó sárgával (aki úgy kanyarodik, hogy jobbról nem jön autó) , akkor kit fognak kihozni hibásnak?
@@vikt1986 Természetesen az irányváltoztató (balra kanyarodó) jármű vezetőjét.
@@vikt1986 Egyértelműen a sárgát, hiszen a balesetben az érintett feleket fogják nézni és a kettő között egyértelműen a kéknek van elsőbbsége, amit a sárga nem adott meg, hiszen összementek.
@@KRESZTV Véleményem szerint, amennyiben a Piros autó vezetője lemondana az elsőbbségéről, a Kék autó javára, és a Kék autó behajtana úgy a kereszteződésbe, hogy a Sárga autó egyértelműen az útjában van, mivel balra kanyarodik, akkor egészen egyszerűen a Kék autó vezetője egy szociopata sofőr, aki mindenáron balesetet akar okozni, ami Ön szerint is, a KRESZ LEGFONTOSABB szabálya ellen való cselekvés! Amennyiben a KRESZ szabályzata nem tartalmazná azt a legfontosabb ALAP szabályt, akkor csak egyetlen kérdésem maradna, mégpedig:
- Ha a KRESZ tartalmazza azt, hogy a forgalomba való becsatlakozáskor, minden a forgalomban már résztvevő jármű elsőbbséget élvez a forgalomba csak becsatlakozni "kívánó" járművel szemben, akkor HA a KRESZ NEM tartalmazza azt, hogy MINDEN a kereszteződésbe már behajtott, és a kanyarodási műveletet már megkezdett járműnek elsőbbsége van MINDEGYIK, a kereszteződésbe még be nem hajtott járművel szemben, akkor lehetésges, hogy a KRESZ a hibás, nem a logika?! (miszerint a Sárga befejezheti az általa már jogosan elkezdett manővert, és elhagyhatja a kereszteződést) ((Amennyiben itt a fontos a kanyarodás szabálya lenne, ami "összeütközésbe kerül"-"HET" a jobbkéz szabállyal, akkor a kettő hierarchiájával ez egyértelműen, és egyszerűen, ezzel egyetemben még logikusan is feloldható volna!))
Több helyen is meg van védve a kereszteződés(ben) lehetséges történések "sora". Amennyiben jól tudom, hamarosan ismét változik a KRESZ. Talán érdemes volna bele venni valamiféle konzekvens, logikus szabályt ezzel kapcsolatban is.
Én azt gondolom felesleges a kanyarodás szabályát belekeverni, mert itt a jobbkéz szabály egyértelműen meghatározza a sorrendet. Másrészt nincs túl bonyolítva feleslegesen. Ha 4 autó egyszerre érkezik a kereszteződésbe, akkor ott az udvariasság szabálya dönt.
Te aztán nem figyeltél a kresz tanfolyamon, hogy a kanyarodás szabálya mit is mond... Meg a videóra se figyeltél
A jogszabály szerint a biztonságot az szolgálná,hogy a balra kanyarodó döntsön. vagy megy ,vagy lemond az elsőbbségéről a piros javára.az ábrán egy merevített kép van,nem mozgásukban vizsgálja a szabály a továbbhaladást.
A sárga után aligha fognak menni további kocsik, pláne folyamatosan, mert nagyforgalmú utaknál nem hinném, hogy van egyenrangú. Naponta lehetne menni helyszínelni. Pl. kertvárosi részeknél divat, ahol 20 kocsi halad el, 1 nap alatt. Egyébként erre nem tudom, hogyan lehet kijelenteni, hogy többféle megoldás is létezhet, az mehet, akinek jobbról nem jön senki, a többi vár, oszt csá. Ha ez 10 kocsi (kb. 10 évente ha előfordul ilyen, mondjuk esküvői vonuláskor), akkor megvárják mind a 10-et. Azon oknál fogva is, mert sokan vagy basszák kitenni az irányjelzőt, vagy úgy felejtik. Hamár biztonság akkor biztonságosabb hinni egy fizikai tárgynak (jobbról autó jönne, ez 100%-ban hiteles), mint egy irányjelzőnek (amit akár vagy nem kapcsolhattak, vagy úgy felejthettek, vagy kiéghetett, azaz nem 100%-osan hiteles). Továbbá, én egyenrangú útnál én sosem mondok le az elsőbbségemről, de csak azért, hogy ne bonyolítsam a többieknek - ezt mindenkinek ajánlom. Kevesebb idő elsuhanni, mint villogni, integetni, azaz elhitetni valakivel, hogy ebben a tahó világban elengedte valaki. Egyébként szerintem ilyen egyenrangú útnál is van elméleti sorrend, még akkor is, ha mind a 4 irányból jön olyan jármű, ami egyenesen halad tovább, mégpedig az, hogy ki halad főút felé/felől, de ezt tényleg komplikált lenne fejben lejátszani, egyszerűbb elengedni valakit, onnantól pedig ismét adott a sorrend.
Te sem próbáltad meg használni a Prielle Kornélia és Nádorliget út kereszteződését csúcsidőben. 3 irányból jönnek csőcstül az autók, öröm kisakkozni, hogy a jobbról jövő felfogja-e, hogy a 8. autót már nem akarom beeingedni, illetve hogy balról mindeközben telibenyomnak-e olyanok, akik egy autónak sem akarnak elsőbbséget adni.
www.google.com/maps/@47.468458,19.0480553,3a,75y,13.14h,83.18t/data=!3m6!1e1!3m4!1s_MkZcYYZYMqi6gNsaiMqUw!2e0!7i16384!8i8192
Valóban nem használtam. Én inkább fedélzeti kamerával megyek és telibebaszom a vétkest, ha olyan a hangulatom. Ha utálod használni azt a kereszteződést, keress másik útvonalat - valami lámpásat.
@@forgokrisztian3994 Választhatok másik ilyen vackot, vagy kerülőt a Fehérvári felé, de arra is szokott durva katyvasz lenni. Inkább időben elindulok haza, olyankor van, hogy a Szerémiig szinte autót sem látok. Ha már Budapest egyéb útjai miatt amúgy is jobb hajnalban menni, mint dugóban ülni...
Nem értem az első kereszteződési szituban mi a probléma. Sorrend: Sárga - piros - kék. Ennél a szitunál a jobbkéz szabály az első utána jön a kanyarodási szabály. Logikus hogy a Sárga az első mivel neki nincs jobbról senki. Hülyeség hogy a sárgának figyelembe kell venni a kéket. Kéknek kuss van a piros miatt. Tehát sárga, piros, kék.
Pedig elmagyaráztuk... :-)
@@KRESZTV Kresz szerint az én válaszomnak kell lennie a jónak nem?
szerintem is ez a logikus. hogy aztán az életben előfordul a felvetett probléma az más kérdés, de ilyen laboratoriumi körülmények közt simán jó a sárga-piros-kék
Én gyakran vagyok a piros autó helyzetében. Én elengedem a kanyarodót, hisz jobbról jön nekem, aztàn, hogy ő elengedi e a kéket mondjuk az út közepéig bejőve, vagy elmegy az màr az ő dolguk. Én ne csinàljak hülyeséget és igyekszem elkerűlni a màsét.
Annyi a “ha”. Egy kérdést válaszoljon meg! Baleset során a rendőr, mi szerint dönt?
Aszerint, melyik kettő megy össze. Annak a kettőnek az elsőbbségi viszonyát fogja nézni a rendőr. Ha a sárga és a kék megy össze, a sárga lesz a hibás. Ha a kék és a piros megy össze, a kéket meszelik el, ha pedig a piros és a sárga megy össze, akkor a pirosat büntetik meg.
Nagyon retorikus és értemles levezetés, köszönöm!
Pető Attila zseniális szakértő és kiváló tanár/előadó. Minden mozzanata arról árulkodik, hogy imádja, amit csinál.
Köszönöm szépen a magyarázatot!
Szerintem önmagában az egyenrangú kereszteződések léte bizonytalanságot hordoz magában.
20 éve Kresz oktatáson meg is kérdezte, valaki, hogy ha négyen érünk oda egyszerre és mindenki balra akar menni? Igen az patthelyzet, de kezdő vezetőként ezzel ne foglalkozzatok, mire felfogod, hogy mi van már úgyis lesz valaki, aki erősebb qtya csinál kisqtyát elven gondolkodva elmegy és akkor már nincs gond, mész akkor ha a jobb oldaladon lévő elment.
Jo. A kressz vizsgán mi a helyes válasz ebben az esetben??
sárgának lesz elsőbbsége, mivel a nagy ívben kanyarodó csak akkor ad elsőbbséget az egyenesen szembejövőnek ha csak ők ketten vannak a kereszteződésben
Én mondanám azt, hogy a kéknek a piros van a jobb kéz felől, a kék és a piros ugye egyenesen szeretnének haladni, akkor a pirosnak kellene mennie, mert ő egyenesen haladna, utána a kék utána a sárga azért a sárga az utolsó, mert ő nagyívből balra szeretne fordulni.
De nem az van hogy az megy elsonek akinek jobbrol nem jonnek?
A német " kresz" vizsgán van ilyen példa. Ott piros- kék- sárga a sorrend, vagyis a balrakanyarodónak várnia kell, ha a szembejövő egyenesen halad tovább ill. jobbra kanyarodik. Ha van 3. résztvevő, akkor is.
Németországban nincs jobbkéz szabály? 5 kommenttel feljebb pont az ellenkezőjét állítja "
remixpizzazabalo"
Mondom, van egy ilyen vizsgapélda és aszerint ez a sorrend, amit írtam, ezzel a magyarázattal (mivel függetlenül attól, hogy jobbkéz, lámpa, tábla v rendőr, a balrakanyarodónak el kell engednie a szembejövőt, ha az egyenesen halad v jobbra kanyarodik). Hogy ez így helyes- e, logikus- e, és pláne hogy lesz ez a valóságban kivitelezve, tényleg nem egyértelmű, hisz nyilván a piros várni fog a sárgára, hogy menjen. Sok egyenrangú kereszteződés van valóban, főképp 30as zónában. Az meg, hogy német rendőr haver kinek ad igazat, az megintcsak jó kérdés :-)
Nem tudom, hogy milyen ajánlásról beszél, a kresszben amit én tanultam még egyértelműen egy kivételes helyzetről beszélt ahol a példánál maradva sárga piros kék sorrend van. (Hacsak nem változott meg ez a szabály, mert az általam tanultak 40 éve volt!)
KRESZ vizsgán előfordulhat ilyen jellegű feladat, ahol nincs egyértelmű megoldás?
Biztos hogy nem!!!
Nem. Csak és kizárólag olyan feladatok vannak benne, amire a KRESZ egyértelmű választ ad.
Nem fordulhat elő!
Szerintem a KRESZ-nek be kéne vezetnie a balkéz szabályt, a jobbkáz fordítotja lenne. Ahol bal oldalt közlekednek ott van ilyen szabály.
Még jó hogy KRESZ professzornak nevezed magad! :) Egy KRESZ professzortól azt várta volna el mindenki, hogy nem téziseket állítasz fel, hanem egyértelműen eldöntöd a kérdést. A csomó hablatyot hogyan tudnám vizsgán előadni??
Személyeskedés nélkül is lehet kellemesen beszélgetni.
Attila pont azt mondja, hogy ezt nem lehet egyértelműen eldönteni, ezért lesz tisztázatlan a helyzet, így kölcsönös udvariasság alapján kell eldönteni az áthaladást. Vizsga miatt nem kell aggódni, ez a kérdés nem lehet vizsgán :-)
@ Ha ezt mondta volna nem írok ide. :)
A Biztonségot az szolgálja,ha a gépkocsivezető nem viselkedik közlekedési rendőrként, és integet másoknak,hogy mehet,vagy éppenséggel álljon meg,stb!.. És ha a piros jármü lefordul kis ívben jobbra,mert megunta a többi jármü elsőbbségeit, akkor sincs joga ,a frisen megszerzett elsöbséget kihasználva ,neki menjen,a már az "örökség" előtt megkezdett manőverezőnek! Miért tehetné meg?.....
Azért teheti meg, mert nem tiltja semmi. Ezek a közlekedésben lehetséges esetek, a magyarázatban azt szerettem volna kihangsúlyozni, hogy emiatt nem lehet ennél konkrétabb szabályt rögzíteni.
A sárgával csak középre gurulok mivel jobbról nem jön senki. Elmegy mögöttem a piros a kék és legvégül a Sárga.
Nagyon vicces ez a videó! Beszél minden hülyeségről, aminek semmi köze nincs az eredeti felálláshoz, házakat rak be jönnek kocsisorok (azt vártam mikor jön egy villamos, vagy egy vonat, esetleg hajó...) lemondanak elsőbbségről stb.
18 éve mi ezt tanultuk a jobbkéz szabályról:
Egyenrangú kereszteződésben a tőlünk jobbra levő járműnek elsőbbsége van.(tökmindegy ki merre megy, merre kanyarodik!) Ha mindenkinek van jobb oldalán valaki, tehát tele van a kereszteződés, akkor jön a kanyarodási szabály! Ha van olyan autó aki jobbra kisívben kanyarodik, akkor ő megy elsőnek, utána marad 3 autó, innentől kezdve megint jobbkéz szabály, tökmindegy ki merre megy!!!
Ha például mind a 4 autó balra akar menni, tehát a kanyarodási szabály sem egyértelmű, akkor jön a közös megegyezés!!!
Tehát itt ebben az esetben mivel jobbkéz szabály van, a sárga mehet elsőnek, és nem kell elsőbbséget adnia a szemből jövőnek, mert az úgy is megáll a piros autó miatt, mivel jobbkéz szabály van!
Mit kell ezt túl magyarázni?
Mi anno ezt így tanultuk, és egyértelmű volt! Lehet azóta változtak a dolgok, de akkor is ez a videó inkább vicces volt mint komoly....
Ezzel csak az a baj, hogy semmi köze az eredeti feladványhoz! Először kimondja, hogy a kresz útmutató (ami mellesleg "A KRESZ értelmezése a joggyakorlatban" címmel ma is létezik) sárga piros kék sorrendet javasol, és ahelyett, hogy itt annyiban hagyná az eszmefuttatást, idekever hajánál fogva előrángatott, teljesen más szituációkat, mint pl. ház miatt beláthatatlan kereszteződést, meg mi van, ha piros lemond az elsőbbségről, meg mi van ha kék félig bemegy, vagy hárman jönnek sárga után, vagy piros megunja, és jobbra megy tovább.... meg ha öreganyám sárga lenne, görkorcsolyával a lábán, áramszedővel a fején, ő lenne pesten a villamos stb stb. 🤔 Mind olyan tényezőket próbál ráhúzni az alap szituációra, amik NINCSENEK OTT! Ebből azután teljesen életszerűtlen következtetésre jut, nevezetesen "kölcsönös udvariasság" Mégis, hol él Ön? Tuti nem a magyar közutakon, mert olyan fogalom itt nem létezik!
Én azt hittem az a megoldás hogy a különböző döntési módok között is sorrend van felállítva első a táblák a jobbkézszabály majd kanyarodás szabály így minden esetben a sárga az első mert úgy tudom hogy a jobbkézszabályt akkor is lehet alkalmazni amikor két autó a kanyarodó főutvonalhoz érkezik mellékúton van egy ilyen pszichológiai mondás hogy azt tudod bebizonyítani amit be akarsz bizonyitani
Ahogy a filmben is elmondtam, hogy a helyzetben szereplő járművek bizonytalansága miatt - indexel, nem indexel, kanyarodik, nem kanyarodik, lemond az elsőbbségéről, nem mond le - konkrét szabály erre az esetre nem mondható ki.
@@KRESZTV kék sárga piros .talán a sorrend
@@zsolttorettoo1912 Ez neked hogy jött ki, a kresz azért van hogy be tartsák a te verziód egy vizsgán a bukással egyenlő.
Egyenrangú útkereszteződésben a jobkéz szabály, vagy egymásnak szemből érkező jármű esetén a kanyarodás szabálya dönt.
Ez egy teljesen egyszerű szituáció ami túl lett lihegve.
de miért van egyenrangú kereszteződés, lusták kirakni két táblát ?!
Csak azért van hogy könnyebben elhasalj a vizsgán! :D
@@vocsoktel5933 Nem biztos. pl itt Németországban, ahol élek, a környék tele van ilyen utakkal.
Azért mert így kikényszerítik a lassú haladást, ha főútvonal lenne akkor tolod neki mint az ökör.
A való életben ezt a szituációt 2-3 másodperc alatt kellene eldönteni. Itt több mint 7 percig magyarázza a "professzor úr". Vicc. Egyszerű jobbkéz szabály. A többi az csak levegő lapátolás. Érti "professzor úr"? Agyrém.
Az a baj, ha osszetöröd magad, a bíró 2 órán keresztül fogja magyarázni kinek miért nincs igaza...
@@KRESZTV Nem-Nem! A szabályok egyértelműek. És elnézést, nem állt szándékomban megbántani.
Még valami.: Nem ragaszkodom görcsösen a vélt, vagy valós elsőbbségemhez. Szerintem a közlekedés egy nagy társasjáték. Néha engednünk kell. Ez a szituáció, és a magyarázata szigorúan elméleti.
@@zoltantoth2800 szerintem pont ha elméleti a megközelítés, akkor a valóságban sokkal biztonságosabb a helyben történő megegyezés. Hasonlóan a kölcsönös balra kanyarodás hoz...
@@KRESZTV Javítson ki ha tévednék, 30 évemet nézve önnek van több közlekedési és oktatói rutinja, de a valóságban azért ez mégis úgy néz ki, hogy mindenki csak a saját jobb kezéért felel. Senki nem áll le sorrendeket fejben kalkulálni és a jogszabály sem vár el ilyet, csak azt, hogy a jobbról érkező részére elsőbbségadási kötelezettségem van. Amíg van a jobbomon bárki, nem mehetek, amint tiszta, már igen. A bíróságon ez egy sokkal egyszerűbben eldönthető kérdés, mint az, hogy a kölcsönös megegyezést a szituáció résztvevői egyaránt helyesen értelmezték-e. Ha én a piros autót vezetem, nem érdekel mi van a kék autóval a saját továbbhaladásom szempontjából, legfeljebb csak rápillantok, hogy megadja-e a nekem járó elsőbbséget, mikor a sárga után elindulok. Erre a szituációra javasolni a kölcsönös udvariasságot szerintem ellentétes a jogszabályból következő elvekkel, mely szerint egy ilyen forgalmi szituáció legyen könnyen áttekinthető. Éppen ön is egy másik adásban azt javasolta a tanulóinak, hogy úgy viszonyuljanak egy ilyen szituációhoz, hogy az áthaladási sorrend mindig az óramutató járásával egyezik. Ezt sokkal könnyebb a való életben alkalmazni, mint a kölcsönös udvariasságra apellálni.
Elmondom én hogy van ez.. Megállnak kipattannak le szkanderozzák és kész...
3 ugyanolyan színű autóval szemléltetni tudná mindezt ?
3 fekete BMW-vel!
ez egy isten telelen nagy baromság hogy azegyenes sen haladonak kelll esöbb séget adni minek ??
rosszul irtam
Piros kék sárga a sorrend
Kék ..sárga ,piros
Sorrend: kék sárga piros
miért? a kéknek elsőbbséget kell adni a piros autónak, mert tőle jobbra jön a piros, a pirosnak meg a sárga miatt kell várnia. jobbkéz szabály, ami a továbbhaladási iránytól független. tehát ha balra akar a sárga kanyarodni, simán meg kell adnia a pirosnak és a kéknek is az elsőbbséget számára. kész, mi a gond ezzel?
PROFESSZOR feltaláltad a spanyolviaszt...
Annyira azért nem vagyok tehetséges, csak megpróbáltam egy elfogadható magyarázatot adni erre a vitás kérdésre. :-)