Csigás íj felszerelése

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 фев 2025

Комментарии • 11

  • @upstreamer1661
    @upstreamer1661 Год назад +5

    Tiszteletem! Ha megengednek nehany kiegészítő megjegyzést.
    Első lépésként én azt szoktam leellenőrizni, ha a gyártó által megadott paraméterek, főleg a csigák tengelytávja megfelelő méreten van-e, vagy sem. Ha nincs, akkor mindjárt azzal kell kezdeni, hogy az idegeken a megfelelő irányú csavarásal rövidíteni, vagy hosszabbítani kell azon méteren, míg azzal el nem érjük a megfelelő, pontos gyári ideg hosszakat, méreteket, tengelytávot.
    A helytelen tengelytáv két dolog miatt szokott sajnos elég gyakran előfordulni. Az első, mert már akár a gyári összeszereléskor, valaki benézte, vagy hanyagul rakta fel az idegeket illetve mert azt a minőségi ellenőr sem vette észre. Most abba ne is menjünk bele, hogy papíron van egy QC-os személy, de a valóságban nincs mindig, hanem ezt a ellenőrzési feladatot is rábízták azokra a melósokra, aki felteszik az idegeket a csigákra. Szóval ja, az 😈 nem alszik, a kiadások és működési költségeknek a leszorítása stb tényezők, de a lényeg, hogy ez egyike ennek a mondjuk úgy, nem szándékosan okozott problémának.
    A másik ok pedig az, hogy a gyárban összeszerelt íjak óriási font feszültségek alatt lesznek, állnak sok esetben akár 1-5 évig is valahol, valamelyik raktárban, vagy üzletben tárolva és ez idő alatt az idegeket bizony megnyúlnak. Még a prémium minőségű idegek is sajnos,.. még azok is amelyeket a gyártás alatt egy szándékos ideg elő-nyújtási folyamaton, nyújtási terhelésen estek át, a gyengébb minőségű, olcsóbb idegekről már nem is beszélve. Ezt kell nekünk mindenképpen ellenőrizni és korrigálni a már említett csavarásos módszerrel. Itt ritkán előfordulhat egy olyan probléma is, amibe most nem fogok hosszasan belemenni, csak nagyon röviden, azaz az idegeket sem lehet a végtelenségig csavarni, pontosabban túl sokat, túl sokszor csavarni rajtuk.
    A következő probléma, hogy a nagy feszültség alatt lévő csigák enyhén, vagy akár nagyon eldőlnek valamelyik függőleges irányba az adott tengelyen. Erre is a gyárban kelkene odafigyelni, amikor felrakták az idegeket, de mivel ennek a tökéletes beállítása egy nagyon időigényes folyamat(angolul "cam shimmming") a gyártók csak nagyjából állítsák be azokat, abban reménykedve, hogy az íjász Pro Shop-ban észreveszik és majd ott beállítják azt is a tulajdonosnak. Az is igaz, és ezt a gyártók védelmében írom le, hogy a csigás íj alkatrészei, a karok, a csiga tengelyek és így a maguk a csigák is, másképp reagálnak, pozíciónálnak akkor, amikor mondjuk az íj erősségre 50 fontra van beállítva, vagy 60, vagy 70 fontra. Aki szedett már szét csigás íjat, vett le károkat az tudja milyen óriási erőhatások keletkeznek, mekkora energiák tárolódnak azokban a hajlítás alatt lévő karokban az idegeknek köszönhetően, amikor az íj már össze van állítva.
    A gyártó meg nem tudhatja, hogy az adott 50-70 fontos íjat milyen fonton fogják végül használni. Tehát valahol nem sok értelme van tökéletesen kimaxolva, helyesen beállítani a csigákat, mert a legtöbb esetben a vásárló, úgy is személyre szabottan, fogja kérni az adott íjnak a beállítását, egyedi húzás fontra és húzás hosszra beállítva. Mindemellett erre is figyelnünk kell, főleg amikor kezdőként vásárolunk egy íjat és eldöntjük, hogy mi magunk fogjuk összeállítani, felszerelni azt, azzal és úgy, ahogy mi szeretnénk, mert spórolási, vagy akármilyen más indítékból.
    Ha erre nem figyelünk, azaz nem vesszük észre a csiga, a csigák kicsit erősebb dőlését, könnyen előfordulhat az a "katasztrófa", hogy már az első kihúzásnál is az ideg le/kiugrik a csigajáratából.
    Ilyenk esetben eltérhet egy kar, elgörbülhet a csiga és megsérülhetnek az idegek is. A súlyos baleset, személyi sérülés sem kizárt.
    Az így okozott kár még akár az újonnan vásárolt íj árának a felét is elérheti és nem kevés várakozási időt.
    Nem szándékom az íjász üzleteket reklámozni, inkább jó tanácsként jegyzem meg itt mindenkinek, hogy kezdő íjtulajdonos esetén mindenképpen végyük igénybe egy szaküzlet, vagy egy tapasztalt íjasz segítséget, aki el tudja magyarázni ezeket a dolgokat és el tud látni a megfelelő tanácsokkal, hogy biztonságosan tudjuk használni és élvezni a megvásárolt csigás íjunkat, amikor azt a kezünkbe vesszük. A csigás íj nem játékszer!

  • @lajosgencsy5541
    @lajosgencsy5541 Год назад +2

    Köszönjük ! 🙏🇭🇺🏹

  • @alpartorok
    @alpartorok Год назад +1

    Minőségi tartalom, gratulálok! Várjuk a következő videót!

  • @tiborszondi7952
    @tiborszondi7952 18 дней назад +1

    Üdv! Érdeklődnék, hogy a vidóban bemutatott szett milyen árban van? Válaszát elöre is köszönöm.

    • @magyarvadaszijaszegyesulet
      @magyarvadaszijaszegyesulet  5 дней назад +1

      A forgatás időpontjában 260e körül volt. Javasolom pontosabb válaszért keresse az Íjászcentert.

  • @valaki1480
    @valaki1480 11 месяцев назад +1

    Szia , vadászatra melyik a belépő csigás íj ?

    • @magyarvadaszijaszegyesulet
      @magyarvadaszijaszegyesulet  11 месяцев назад

      Szia, minden gyártónak van belépő szintű csigás íja, amely minimum 50 font húzóerőt tud. Pl.: PSE-nél a Stinger ilyen. Vadászíjász üdvözlettel: MVE csapata

  • @feketea7051
    @feketea7051 Год назад

    Hol találhatò ez az üzlet?