Z racji bardzo częstego pytania: "co to za narzędzie do owijania", podpinam komentarz. Jest to WSU-30M. Dowiedziałem się o jego istnieniu dosyć niedawno, z filmu kanału MERA-400. Znajdziecie też tam dokładny opis co i jak, dlaczego jest to niezawodne i pomimo wyglądania jak prowizorka, było ważnym etapem postawienia ludzkiej stopy na księżycu.
Jeszcze z 10 lat temu PLUS (Polkomtel) używał tego rozwiązania do łączenia transmisji z urządzeń do radiolinii. Oprócz tych "pisaków" są też takie pistolecik automatyczne, a nawet na baterie. Te drugie nieziemsko przyspieszały pracę jak było do nawinięcia ze 200 par kabli😊
kontroler z dysku twardego ma chyba procek oparty czasami o cos dobrego w stylu arm32. jego tez da się wykorzystać ale ze względu na małą ilość pamięci w kości flash nie da się wgrać tam niczego,nawet okrojonego unixa., kiedyś potrzebowałem sterownik do zdalnie sterowanej łódki,zrobiłem ostatecznie autonomiczną łódkę której trzeba było tylko wgrać "trasę" i sama płynęła zaprogramowanym kursem. prototyp sterownika był z arduino kupionego na olx, a druga wersja była na scalaku z nagrywarki lite-on. problem polegał na tym że przygotowanie scalaka od liteona zajeło mi 10 dni a obróbka arduino tylko dzień bo scalak od liteona wymagał ostrego kombinowania ale dało się tylko efekt gorszy, kiedyś wpadł mi scalak od autka na 40mhz kolor płytki fioletowy dwa wejścia antenowe i dwa gniazda do silniczków dc typu 130 kazde na 3v, zasilanie płytki 7.4v zasięg sterowania ok 25m. z tym że jedno gniazdo silnikowe nie działało. okazało się że scalak musiał opuścić fabrykę w formie wybrakowanej, brak jakiegos kondensatora ceramicznego jednego rezystorka i jeszcze czegoś,chyba jakaś dioda. po wlutowaniu nic,zero reakcji. więc rozbierałem autka na pilota jedno za drugim i robiłem przeszczepy,w końcu odkryłem że tam gdzie są te elementy nie ma ścieżek ale pola lutownicze i nadruk na płytce są,sciezki zrobiłem ołówkiem i sterownik działał przez ponad rok intensywnego używania. dlaczego był dla mnie wyjątkowy? wszystkie scalaki które miałem posiadały problem , jedno gniazda silniczka dc było na 5v drugie na 3v przez co jeden silnik kręcił szybciej od drugiego więc nie szło zrobić tak aby łódka płynęła prosto,odbijała albo w prawo albo w lewo. stosowałem więc inne silniczki dc dawałem szybki silniczek na wejście na 3v i wolniejszy na 5v wtedy była jakaś równowaga.. próbowałem pobawić się programatorem od pralki indesit,ale szybko zrezygnowałem bo za duzo roboty.
@@ELEKTRON1 Ale pomysły masz świetne. Osobiście prowadzę serwis elektroniki i wyznaje zasadę "nie wyrzucaj wykorzystaj" więc myślę że z mojego elektro złomu byś nie jeden wynalazek złożył 😁
Szkoda że do wielu scalaków nie ma żadnej dokumentacji. Można by cuda robić i wykorzystywać je do własnych projektów, a tak to sterty elektroniki trafiają na złom. Dobrze że jest taki jeden który nie wie że się nie da...
Poczekaj, czekaj. Nie na darmo szarpałem swoich widzów za nogawkę, by rozbierali swoje napędy i patrzeli, co jest w środku. ALI mamy odklepany: 98% będzie oparta na 8051/8032, a to znaczy, że mamy 4 na krzyż rejestry portów, garść SFRów i wiooo! Do pełni szczęścia wystarczy jeszcze zrobić mediateki, renesase i kilka drobniejszych. Pięć miesięcy się szarpałem z tym gnojkiem, ale jak się wykruszył, to sprzedał cały swój ród. Jak się do niego jeszcze bardziej dobiorę, to wszystkie peryferia mu będą latały. Nie ma, nie da się. I nagle- czary mary! Rozwiązałem problem kilku tysięcy ton odpadów nagrywarek.
Do każdego scalaka jest dokumentacja, tylko nie każdy ma do niej dostęp. Poza tym, po kiego grzyba wykorzystywać do projektów niestandardowe układy, do których nie ma wsparcia technicznego? Jesteś masochistą, czy chcesz stworzyć szybko i bezproblemowo jakieś urządzenie? Mniej więcej 90% elektroniki jest projektowana tak, aby dość szybko trafić na śmietnik i nikt się nie przejmuje wtórnym wykorzystaniem układów tam użytych. Koszt odzysku, ponownego testowania, pakowania w taśmy i wzięcia na siebie odpowiedzialności za gwarancję skutecznie hamuje poważnych ludzi od zajęcia się tym biznesem.
@@lukasz_p_ Chodzi dokładnie o to że na śmietnik trafiają układy z ogromnym potencjałem, którym przynajmniej amatorsko można by dać drugie życie. Materiał dowodzi że to możliwe i mam nadzieję że to dopiero początek. Dla jednych to bez sensu, dla innych ciekawostka a ja widzę tu głęboki sens i potrzebę. Przywykliśmy się godzić na to że produkuje się coraz więcej śmieci, że otaczają nas przedmioty które używamy przez chwilę a potem są bezużyteczne, godzimy się na to że są produkowane specjalnie w taki sposób aby się szybko zużyły oraz na to że są wykonane w taki sposób żeby nie dało się ich ponownie wykorzystać. W głębi duszy wszyscy chcemy by jednak się dało.
Jak śpiewała budka suflera:trzeba wiedzieć, kiedy że sceny zejść. Lepiej za krótkie, niż za długie. Znajdzie się też garść ludzi, którym oglądane materiały z prędkością X2 są za długie
@@ELEKTRON1 dokładnie - za długie i retencja spadnie. Materiały masz idealnie wyważone: treściwe i wciągające. A po odcinku chce się sięgnąć po następny (a nie przełączyć na inny kanał). Wielki szacun, no i sub :D
Kolega naprawdę rozszerza horyzonty - jestem absolwentem kierunku górniczego, a juz sie nauczyłem jak wynieść kasownik z autobusu oraz jak ugotować fety dla calego miasta używając tylko allegro! Wraz z rodzinka goraco czekamy na poradnik jak nitrowac gliceryne z apteki.
@@ELEKTRON1 Lubię ciszę, a nagłe hałasy mnie irytują, więc lepiej żeby było cicho. Bo jak się skupić jak jeden z drugim są rozrywkowi i chcą się rozerwać.
@@timwip7787 najwyżej zrobi toster xD a ws umie ktoś już smażył gdzieś jajecznicę i boczek na karcie graficznej to na scalaku od nagrywarki można choćby zrobic jajecznicę tylko potrwa troszkę xD
I to jest pasja którą ja też kiedyś miałem. Ale niestety czas leci nieubłaganie i przychodzą zmiany. Dziewczyna, potem żona, następnie rodzina i nagle wszystkie moje zabawki lądują w piwnicy. Świetnie rozpracowałeś tego uC.
Obecnie jestem na przełomie tej drogi. Kiedyś znalazłem ogłoszenie sprzedaży oscyloskopu z mniej więcej takim opisem, że chłop miał ambicje...a potem właśnie pojawia się rodzina I...kicha.
Przypomniałem sobie młode lata (nie było powszechnie dostępnych mikroprocesorów ale TTLe i "śmieci" na tranzystorach już tak ;-) Dziękuję! Powodzenia. Takie filmy inspirują - oby jak najwięcej młodych ludzi zapragnęło zrobić "coś z niczego"!
Któregoś dnia, nakarmią mną rybki Ci, którym zależy na ogłupianiu mas - za promowanie nauki i robienie tego z takim zasięgiem. Najlepsze jest to, że nie musisz niczego wkuwać na pamięć. Znajdź swoje hobby, swoje rzemiosło, dające namacalne efekty i bądź z tego jak najlepszy. Z wiatrem!
Elektron jest ci bardzo wdzięczny strasznie dużo mniev nauczałeś w wieku 10 lat zacząłem bawić się wentylatorem od komputera podpinałem wentylator to baterii 9v i widziałem że się kręci następnie dołożyłem kolejny wentylator i i nagle zwolniły nie wiedziałem dlaczego . któregoś wieczoru natknąłem się na twój kanał i zacząłem oglądać twoje filmy i strasznie dużo się nauczyłem i aktualnie bardzo dużo projektów zbudowałem z twoich filmów i dalej je oglądam i się dalej się uczę DZIĘKUJE!
Jak to dobrze że są pasjonaci elektroniki i nie jestem sam :) Ja zrobiłem sobie retro-projekt by się czegoś nauczyć i zrobiłem odtwarzacz MP3 na dyski twarde. :)
Lubię swoją małą ojczyznę. Nie jest ani za duża, ani za mała. Jest taka w sam raz dla mnie. Poza tym, nie wiele osiągnąłem, nie wiele dokonałem, by móc tym błyszczeć. Z pewnością jest cały szereg ludzi wybitniejszych ode mnie.
Śledze ten kanał od jakiegos czasu, i nadal nie moge wyjść z podziwu - naprawde kawał dobrej roboty, szczególnie z inzynieria wsteczna, dojsc do tego jak obslużyć scalaka, wgrac na niego dzialajcy kod i jeszcze ukazać to w przyjemnej formie... jedyne co moge powiedzieć, ze to chyba jedna z najlepszych rekomendacji jaka youtube mi podrzucił Swoja droga - masz może jakiś swój "begginer guide" dla osob które chcą wejść głębiej w świat embedded? Jakieś kanały które warto śledzić, literature etc? Bo człowiek od kilku lat programuje, zawsze sie jakimiś arduinakmi w domowym zaciszu bawił, ale jakoś nigdy mocniej w sprawy niskopoziomowe nie wchodziłem, a po kilku filmach tutaj i jednym projekcie przy ktorym jest mi dane obecnie pracować, uznalem ze to chyba moment w którym chce swoją wiedze w tym zakresie poszerzyć, bo jest to temat cholernie ciekawy, i sporo bym mogł z niego wynieść na przyszłość
W sumie, to nie ma jednej takiej pozycji, która by mi zdaniem była właśnie takim remedium. Po prostu byłem jakimś tematem mocno zainteresowany i przez długi czas wynoszący kilka lat, chłonąłem go. Im więcej wiedziałem, tym łatwiej mi było z kolejnymi etapami. Moja rada: po prostu zacznij to robić. Weź sobie jakąś płytkę i staraj się naśladować to, co robię na filmach. Jest na nich sposób to wskazówek, jak wyglądała droga od początku do końca, jaki stosowałem tok myślowy. Możesz przeczytać nawet milion mądrych woluminów, ale jeśli nie będziesz robił tego w praktyce, to po prostu daleko nie zajdziesz.
To teraz można zrobić komuś psikusa: załadować pamięć o dwa razy większej pojemności niż oryginalna, do pierwszej połowy dać oryginalny wsad, do drugiej spreparowany, robiący z silnika pozytywkę albo głos Kapitana Bomby. Pomiędzy wsadamy przełączamy się najstarszym bitem linii adresowej. Wystarczy przełączać stan tej linii przy uruchamianiu stacji, i niezłe jaja by były
To nie takie hop-siup. Pamięć masz 1Mbit, 80% jest wykorzystane na twardo, z poziomu 8051 adresowanie masz od 0 do FF...czyli bez szału. Ewentualnie podział na banki, ale jeszcze nie wiem jak
A jaką przestrzeń adresową pamięci programu ma 8051? Nie będzie to czasem 64KB, jak w Z80? Chociaż te 128KB chyba po coś są. Jak pamięć jest 128KB, to dajesz 256KB, i linia A17, sterowana zewnętrznie, decyduje o wyborze uruchamianego wsadu. Przy stanie niskim scalak przy przemiataniu adresów od 0000 do 1FFFF widzi komórki pamięci od 0000 do 1FFFF. Natomiast przy A17 na stanie wysokim przemiatane będą komórki od 20000 do 3FFFF. Dla układu będzie to jak podmiana pamięci na inną
@@czarnakropla3314 Jest taki drobiazg, nazywa się WSU-30 (i jego klony), fajne i szybkie w użyciu, z wymiennymi końcówkami w zależności od przekroju druta. Jak ktoś prototypuje płytki i babra się w elektronice - rzecz świetna i bardzo przydatna do zabawy z goldpinami. 😁
@@ELEKTRON1 Ale owijane są całkiem spoko - robisz, masz niezawodny styk. Nie pasuje? Odwijasz i już. A jak wszystko gra - możesz zalutować goldpina razem z owijką. A potem na przykład go przyciąć, żeby pasował do obudowy, czy coś. 🙂
Ja z cd andruino zrobiłem do wysadzania kondesatorów z timer i pikaniem co bomba c4 podobnie wygląda co w grze cs go to prototyp zrobiłem staram się na petardy zrobił i na baterie
Jestem laikiem programowania i to mnie zawsze zastanawiało, że jak chcemy budować zegar, to zasadniczo bierzemy sekundę z mnożenia jakiegoś wzorca, tu częstotliwości CLK? Chyba że tak jak widać na 5:25 jest to sleep, i ono jest już jakoś stale zależne do tej częstotliwości? Aha, łapka w górę także za fajerwerek. Co prawda nie tak spektakularny jak electroboom ale fajne
Tylko w przypadku nieoryginalnego programu. Prawdopodobnie, jak już jeden pisał - nie wchodzę w stan uśpienia. Z drugiej strony...biorąc pod uwagę zegar prawie 40MHz, wewnętrzny PLL, to nie aż tak bardzo robi się ciepły
Bomba to połączenie chemii i elektroniki - zacnie to wymyśliłeś. ps. Do sterowania LCD(HD44780) jest fajny/tani moduł na I2C. Podłączasz wtedy tylko 4 kablami.
Hmm. Z czystej ciekawości zapytam. Bawiłeś się może już kontrolerami motoroli? Np 68hc11 ,lub coś podobnego z tej rodziny. Siedzę już nad nimi kilka miesięcy, ale nadal czarna magia. Szeroko stosowane w automotive(lata 90).
Jakbyś był chętny na inne MCU, to mogę podesłać dwa układy OKI z rodziny 66k(66201) i cały ECU z tym układem. Myślę że Motorola, w porównaniu do nich to Bułka z masłem :)
Łooo Panie Jak wypuścisz więcej takich filmów to mi łeb rozwali, Myślę że nawet w NASA nie mają świrów jak ty,😁 Ale to dobrze , nie zmieniaj się!!!!!!👍
Dzięki, choć myślę, że ja to słaby jestem w te klocki. Zasada niezmienna: wy namiętnie oglądacie, ja daję gaz w podłogę z materiałami. Im większy odzew odniesie film, tym kolejny będzie bardziej dokoksowany. Przed nami jest jeszcze sporo rzeczy, choćby odpalanie CSa i GTA na drukarce.
Witajcie mam problem kupiłem baterie do elektrycznej hulajnogi ale jest zablokowana jest tu jakiś fachowiec co podiol by się tego wyzwania i ja odblokował wielu już próbowało pozdrawiam
Nie czasowy zapalnik, a sekundnik. Nie ładunku wybuchowego, a racy torfowej. Sekundnik tortowej. Budowanie rzeczy, o których mówisz, jest w Polsce co najmniej nielegalne. Nikt za to nie zabrania kładzenia racy torfowej OBOK zegarka liczącego w dół.
Siemanko, bardzo lubię Twoją twórczość i każdy film oglądam z niecierpliwością. Mam pytanie, czy ruszałeś kiedyś mikrokontrolery rodziny 9x12 od freescale w trybie bdm? Jak patrzę co się dzieje w samochodówce i ile się cenią za gówno warte programatory to mnie krew zalewa (mówię tu z punktu widzenia hobbysty).
Dysk 5,25 po 89 roku był tylko jeden ,quantum bigfoot, wcześniej to zatacza o winchester. Ale zwykle to 3,5" ;) ale i tak pięknie że Ci się podoba. Dawne dyski miały głowicę sterowaną silnikiem krokowym zamiast cewką jarzmie dokładnie.
@@TymexComputing Bigfoot to były do sprzętu domowego ;) mój to Seagate z serwera z interface SCSI Wide. Miałem jeszcze gdzieś sztukę MFM gdzie były dwie taśmy (adress+data) ale gdzieś go chyba zakopałem w starym szpeju ;)
Cieszę się że coś nowego powstało. Bardzo polubiłem ten kanał 😁 . Pytanie mam jak to możliwe że jak wyjmę ram z koputere wylatuję kości zamienię 03 na 02 ta pamięć jest czytana jako laptopowa?
Takie silniczki nie są przystosowane raczej do takiego typu obciążenia. Nie rozpędzą się za szybko, bo sterownik wykryje ich aktualne obroty na podstawie czujników halla i mocno się będą grzały.
W tym przypadku czujniki są naszym sprzymierzeńcem; wykrywają, w którym położeniu są bieguny magnesów trwałych tego silnika BDLC - Silnik jest bardziej wydajny, system umie rozpoznać, kiedy doszło do zablokowania lub zwiększyć prędkość. W praktyce wygląda to tak, że do silnika dostarczane są trzy fazy, analogicznie do "siły" w gniazdku, tylko że napięcie jest znacznie niższe, częstotliwości dużo wyższe. Niby silnikami BDLC są napędzane drony, ale silnik silnikowi nierówny.
Szczerze, co jak co ale elektron to jeden z nielicznych kanałów na polskim yt które jestem w stanie nie ironicznie oglądać, bo wiem że nie marnuje tutaj swojego czasu, pozdrawiam
Z racji bardzo częstego pytania: "co to za narzędzie do owijania", podpinam komentarz. Jest to WSU-30M. Dowiedziałem się o jego istnieniu dosyć niedawno, z filmu kanału MERA-400. Znajdziecie też tam dokładny opis co i jak, dlaczego jest to niezawodne i pomimo wyglądania jak prowizorka, było ważnym etapem postawienia ludzkiej stopy na księżycu.
Jeszcze z 10 lat temu PLUS (Polkomtel) używał tego rozwiązania do łączenia transmisji z urządzeń do radiolinii. Oprócz tych "pisaków" są też takie pistolecik automatyczne, a nawet na baterie. Te drugie nieziemsko przyspieszały pracę jak było do nawinięcia ze 200 par kabli😊
Dzięki! Patrząc na film właśnie się zastanawiałem "skąd on kurde wziął takie fajne kabelki z tulejką?!" :D
Też, znam ten kanał, bardzo fajny.
Podbijam MERA 400 Jest super 😀
kontroler z dysku twardego ma chyba procek oparty czasami o cos dobrego w stylu arm32. jego tez da się wykorzystać ale ze względu na małą ilość pamięci w kości flash nie da się wgrać tam niczego,nawet okrojonego unixa.,
kiedyś potrzebowałem sterownik do zdalnie sterowanej łódki,zrobiłem ostatecznie autonomiczną łódkę której trzeba było tylko wgrać "trasę" i sama płynęła zaprogramowanym kursem. prototyp sterownika był z arduino kupionego na olx, a druga wersja była na scalaku z nagrywarki lite-on. problem polegał na tym że przygotowanie scalaka od liteona zajeło mi 10 dni a obróbka arduino tylko dzień bo scalak od liteona wymagał ostrego kombinowania ale dało się tylko efekt gorszy,
kiedyś wpadł mi scalak od autka na 40mhz kolor płytki fioletowy dwa wejścia antenowe i dwa gniazda do silniczków dc typu 130 kazde na 3v, zasilanie płytki 7.4v zasięg sterowania ok 25m. z tym że jedno gniazdo silnikowe nie działało. okazało się że scalak musiał opuścić fabrykę w formie wybrakowanej, brak jakiegos kondensatora ceramicznego jednego rezystorka i jeszcze czegoś,chyba jakaś dioda. po wlutowaniu nic,zero reakcji. więc rozbierałem autka na pilota jedno za drugim i robiłem przeszczepy,w końcu odkryłem że tam gdzie są te elementy nie ma ścieżek ale pola lutownicze i nadruk na płytce są,sciezki zrobiłem ołówkiem i sterownik działał przez ponad rok intensywnego używania. dlaczego był dla mnie wyjątkowy? wszystkie scalaki które miałem posiadały problem , jedno gniazda silniczka dc było na 5v drugie na 3v przez co jeden silnik kręcił szybciej od drugiego więc nie szło zrobić tak aby łódka płynęła prosto,odbijała albo w prawo albo w lewo. stosowałem więc inne silniczki dc dawałem szybki silniczek na wejście na 3v i wolniejszy na 5v wtedy była jakaś równowaga..
próbowałem pobawić się programatorem od pralki indesit,ale szybko zrezygnowałem bo za duzo roboty.
Każdy oglądając ten knał dowie sie czegoś nowego.
Cieszę się że natknąłem się na twój kanał, widać jak dużo roboty w filmiki wkładasz.
Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy! Super kanał!
Dzięki :)
Kanał jest po to, by zainteresować ludzi, by odkryli jakieś hobby
Ty to jesteś jak doktor z powrotu do przyszłości 😊 👍👍👍
Jeszcze mi nie było dane huknać głową o kant porcelanki
@@ELEKTRON1 Ale pomysły masz świetne. Osobiście prowadzę serwis elektroniki i wyznaje zasadę "nie wyrzucaj wykorzystaj" więc myślę że z mojego elektro złomu byś nie jeden wynalazek złożył 😁
On zrobi elektronikę na nowo ze śmieci jak wszystko j**nie :D
Jest coś przyciągającego w rozpracowywaniu takich nieoczywistych kontrolerów. 👍👍
Szkoda że do wielu scalaków nie ma żadnej dokumentacji. Można by cuda robić i wykorzystywać je do własnych projektów, a tak to sterty elektroniki trafiają na złom. Dobrze że jest taki jeden który nie wie że się nie da...
Poczekaj, czekaj. Nie na darmo szarpałem swoich widzów za nogawkę, by rozbierali swoje napędy i patrzeli, co jest w środku. ALI mamy odklepany: 98% będzie oparta na 8051/8032, a to znaczy, że mamy 4 na krzyż rejestry portów, garść SFRów i wiooo! Do pełni szczęścia wystarczy jeszcze zrobić mediateki, renesase i kilka drobniejszych. Pięć miesięcy się szarpałem z tym gnojkiem, ale jak się wykruszył, to sprzedał cały swój ród. Jak się do niego jeszcze bardziej dobiorę, to wszystkie peryferia mu będą latały. Nie ma, nie da się.
I nagle- czary mary! Rozwiązałem problem kilku tysięcy ton odpadów nagrywarek.
@@ELEKTRON1❤❤❤ Szacun. Dopiero zasubskrybowałem, a już wchodzę w intrygę. Brawo!
@@TonyMontana-ih9fn Dzięki Tobie pod tym filmem wskazuje 24,7K subskrybentów choć w treści filmu nagrano 24,5 :) !
Do każdego scalaka jest dokumentacja, tylko nie każdy ma do niej dostęp. Poza tym, po kiego grzyba wykorzystywać do projektów niestandardowe układy, do których nie ma wsparcia technicznego? Jesteś masochistą, czy chcesz stworzyć szybko i bezproblemowo jakieś urządzenie? Mniej więcej 90% elektroniki jest projektowana tak, aby dość szybko trafić na śmietnik i nikt się nie przejmuje wtórnym wykorzystaniem układów tam użytych. Koszt odzysku, ponownego testowania, pakowania w taśmy i wzięcia na siebie odpowiedzialności za gwarancję skutecznie hamuje poważnych ludzi od zajęcia się tym biznesem.
@@lukasz_p_ Chodzi dokładnie o to że na śmietnik trafiają układy z ogromnym potencjałem, którym przynajmniej amatorsko można by dać drugie życie. Materiał dowodzi że to możliwe i mam nadzieję że to dopiero początek. Dla jednych to bez sensu, dla innych ciekawostka a ja widzę tu głęboki sens i potrzebę. Przywykliśmy się godzić na to że produkuje się coraz więcej śmieci, że otaczają nas przedmioty które używamy przez chwilę a potem są bezużyteczne, godzimy się na to że są produkowane specjalnie w taki sposób aby się szybko zużyły oraz na to że są wykonane w taki sposób żeby nie dało się ich ponownie wykorzystać. W głębi duszy wszyscy chcemy by jednak się dało.
Mega! Zawsze żałuję że Twoje filmy są takie krótkie :)
Jak śpiewała budka suflera:trzeba wiedzieć, kiedy że sceny zejść. Lepiej za krótkie, niż za długie. Znajdzie się też garść ludzi, którym oglądane materiały z prędkością X2 są za długie
@@ELEKTRON1 dokładnie - za długie i retencja spadnie. Materiały masz idealnie wyważone: treściwe i wciągające. A po odcinku chce się sięgnąć po następny (a nie przełączyć na inny kanał). Wielki szacun, no i sub :D
Gościu, jesteś zajebisty! :D Mi by się nie chciało aż tak grzebać, ale pooglądać jak się komuś chciało jest bardzo przyjemnie! Keep it up!
Dzięki ;)
LOL. Właśnie takich zakręconych freaków świat teraz potrzebuje :-) Powodzenia.
Dzięki
ToŻeśNarzeźbił, Szacun😍
Kolega naprawdę rozszerza horyzonty - jestem absolwentem kierunku górniczego, a juz sie nauczyłem jak wynieść kasownik z autobusu oraz jak ugotować fety dla calego miasta używając tylko allegro! Wraz z rodzinka goraco czekamy na poradnik jak nitrowac gliceryne z apteki.
Pamiętaj żeby nie przekroczyć temperatury, bo inaczej nie wyjdzie.
😂😂😂😂😂😂😂😂
@@timwip7787jak nie wyjdzie? Wyjdzie. Trochę oknami, trochę dachem, trochę będą go skrobać ze ścian, jak będą jeszcze stały
@@ELEKTRON1 Lubię ciszę, a nagłe hałasy mnie irytują, więc lepiej żeby było cicho.
Bo jak się skupić jak jeden z drugim są rozrywkowi i chcą się rozerwać.
@@timwip7787 najwyżej zrobi toster xD a ws umie ktoś już smażył gdzieś jajecznicę i boczek na karcie graficznej to na scalaku od nagrywarki można choćby zrobic jajecznicę tylko potrwa troszkę xD
już miałem iść spać, a tu nowy film i trzeba obejrzeć :D
Jeden z bardziej wartosciowych kanałów na YT.. fajnie, ze to robisz.
Niesamow'ta praca! szacunek! Pojdę do piwnicy sprawdzić czy mam napędy DVD.
NAJLEPSZA CZOŁÓWKA!!!!
I to jest pasja którą ja też kiedyś miałem. Ale niestety czas leci nieubłaganie i przychodzą zmiany. Dziewczyna, potem żona, następnie rodzina i nagle wszystkie moje zabawki lądują w piwnicy. Świetnie rozpracowałeś tego uC.
Obecnie jestem na przełomie tej drogi. Kiedyś znalazłem ogłoszenie sprzedaży oscyloskopu z mniej więcej takim opisem, że chłop miał ambicje...a potem właśnie pojawia się rodzina I...kicha.
Intro mnie rozjebalo xD Pozdro udanych projektów 😊
Przypomniałem sobie młode lata (nie było powszechnie dostępnych mikroprocesorów ale TTLe i "śmieci" na tranzystorach już tak ;-) Dziękuję! Powodzenia. Takie filmy inspirują - oby jak najwięcej młodych ludzi zapragnęło zrobić "coś z niczego"!
jesteś mega pozytywnym specem od mikroproców - świetnie się ogląda :)
Dzięki :)
Dzięki! cos sobie uswiadomiłem:)
Nic nie rozumiem ani się tym nie interesuję na codzień ale i tak oglądam jak zaczarowany xd
Któregoś dnia, nakarmią mną rybki Ci, którym zależy na ogłupianiu mas - za promowanie nauki i robienie tego z takim zasięgiem.
Najlepsze jest to, że nie musisz niczego wkuwać na pamięć. Znajdź swoje hobby, swoje rzemiosło, dające namacalne efekty i bądź z tego jak najlepszy. Z wiatrem!
7:49 CHIBI CHIBI CHABA CHABA~~
Wiedziałem, że to chwyci internet za serca!
Dubi Dubi Daba Daba
budujące i ciekawe 👍👍
Świetny film :) Czekam na więcej
Świetne pomysły i naprawa wszystkiego! - Ści -szamam i pussss sz -czczam w lupie bez radium-blokersa
Super intro Pozdrawiam
Elektron jest ci bardzo wdzięczny strasznie dużo mniev nauczałeś w wieku 10 lat zacząłem bawić się wentylatorem od komputera podpinałem wentylator to baterii 9v i widziałem że się kręci następnie dołożyłem kolejny wentylator i i nagle zwolniły nie wiedziałem dlaczego . któregoś wieczoru natknąłem się na twój kanał i zacząłem oglądać twoje filmy i strasznie dużo się nauczyłem i aktualnie bardzo dużo projektów zbudowałem z twoich filmów i dalej je oglądam i się dalej się uczę
DZIĘKUJE!
Jakbyś potrzebował jakiejś pomocy, to pisz śmiało
gdzie mogę do ciebie napisać ?
@@ELEKTRON1
W komentarzach lub na mail z filmu. Możesz też dołączyć do discorda, choć jest to masa niereformowalna i samowolka budowlana.
dzięki napisałem ci na email
@@ELEKTRON1
super film
nie rozumiem z tego ani słowa, ale i tak oglądam, bo jest ciekawe opowiedziane i z niecierpliwością czekam na filmy z Chemii :)))
no to intro rozjebalo mnie na lopatki . XD dobra robota pozdro wariat
czekam na kolejne filmy z niecierpliwością :D
Mistrzostwo świata. Gratuluję.
Cudmy i przydatny film❤
Super odcinek!
Jesteś niesamowity
Wspaniały materiał :D
Paaasuuuje 😎 to jest to co mnie najbardziej interesowało 🤔 teraz tylko muszę programator do takich pamięci poszukać 😎
Programatorów do kości bios PLCC32 jest sporo, a ten z filmu, chyba najdroższy z możliwych, bo programuje nawet pralkę i wykonuje mnóstwo innych zadań
Zarąbiste - naprawdę - rozwalasz tematy nieprawdopodobnie :)
Szacun!
No i git 👍😎
Idzie Ci co raz lepiej!
Pozdrawiam.
Również pozdrawiam
I to jest użyteczny materiał.
Дуже цікаве відео)
Lubię to! Leci sub ;)
Jak to dobrze że są pasjonaci elektroniki i nie jestem sam :) Ja zrobiłem sobie retro-projekt by się czegoś nauczyć i zrobiłem odtwarzacz MP3 na dyski twarde. :)
Częstochowa może być dumna z takiego mieszkańca! 😊
Lubię swoją małą ojczyznę. Nie jest ani za duża, ani za mała. Jest taka w sam raz dla mnie. Poza tym, nie wiele osiągnąłem, nie wiele dokonałem, by móc tym błyszczeć. Z pewnością jest cały szereg ludzi wybitniejszych ode mnie.
Szacun za ciekawy materiał! Sam jestem programistą embedded i wiem ile czasu musiałeś na to poświęcić - doceniam! Kozak :)
Śledze ten kanał od jakiegos czasu, i nadal nie moge wyjść z podziwu - naprawde kawał dobrej roboty, szczególnie z inzynieria wsteczna, dojsc do tego jak obslużyć scalaka, wgrac na niego dzialajcy kod i jeszcze ukazać to w przyjemnej formie... jedyne co moge powiedzieć, ze to chyba jedna z najlepszych rekomendacji jaka youtube mi podrzucił
Swoja droga - masz może jakiś swój "begginer guide" dla osob które chcą wejść głębiej w świat embedded? Jakieś kanały które warto śledzić, literature etc? Bo człowiek od kilku lat programuje, zawsze sie jakimiś arduinakmi w domowym zaciszu bawił, ale jakoś nigdy mocniej w sprawy niskopoziomowe nie wchodziłem, a po kilku filmach tutaj i jednym projekcie przy ktorym jest mi dane obecnie pracować, uznalem ze to chyba moment w którym chce swoją wiedze w tym zakresie poszerzyć, bo jest to temat cholernie ciekawy, i sporo bym mogł z niego wynieść na przyszłość
W sumie, to nie ma jednej takiej pozycji, która by mi zdaniem była właśnie takim remedium. Po prostu byłem jakimś tematem mocno zainteresowany i przez długi czas wynoszący kilka lat, chłonąłem go. Im więcej wiedziałem, tym łatwiej mi było z kolejnymi etapami. Moja rada: po prostu zacznij to robić. Weź sobie jakąś płytkę i staraj się naśladować to, co robię na filmach. Jest na nich sposób to wskazówek, jak wyglądała droga od początku do końca, jaki stosowałem tok myślowy. Możesz przeczytać nawet milion mądrych woluminów, ale jeśli nie będziesz robił tego w praktyce, to po prostu daleko nie zajdziesz.
I to jest prawdziwy recykling wykorzystać coś co się podobno nie da i zrobić coś z tego. Pozdrawiam i gratuluję pomysłu.
Kocham cie wariacie. 😎🤙
No taka pora, a juz mialem wylaczyc projektor ...
Bo to pora na Elektrostwora ;)
@PiRX masz jakieś tutory oprócz tych na YT do TRSE (turborascal_a) do C64?
Awesome
To teraz można zrobić komuś psikusa: załadować pamięć o dwa razy większej pojemności niż oryginalna, do pierwszej połowy dać oryginalny wsad, do drugiej spreparowany, robiący z silnika pozytywkę albo głos Kapitana Bomby. Pomiędzy wsadamy przełączamy się najstarszym bitem linii adresowej. Wystarczy przełączać stan tej linii przy uruchamianiu stacji, i niezłe jaja by były
To nie takie hop-siup. Pamięć masz 1Mbit, 80% jest wykorzystane na twardo, z poziomu 8051 adresowanie masz od 0 do FF...czyli bez szału. Ewentualnie podział na banki, ale jeszcze nie wiem jak
A jaką przestrzeń adresową pamięci programu ma 8051? Nie będzie to czasem 64KB, jak w Z80? Chociaż te 128KB chyba po coś są. Jak pamięć jest 128KB, to dajesz 256KB, i linia A17, sterowana zewnętrznie, decyduje o wyborze uruchamianego wsadu. Przy stanie niskim scalak przy przemiataniu adresów od 0000 do 1FFFF widzi komórki pamięci od 0000 do 1FFFF. Natomiast przy A17 na stanie wysokim przemiatane będą komórki od 20000 do 3FFFF. Dla układu będzie to jak podmiana pamięci na inną
No można, choć żart byłby dobry, gdyby to np. wsadzenie płyty CD "instalowało wirusa". Niestety, było by to bardziej destrukcyjne
@@ELEKTRON1 w takim razie trzeba wykrywać włożenie płyty i wtedy robić reset łącznie z przełączeniem się na spreparowany wsad. Brzmi jak plan
Wsadzenie odpowiedniej płyty powoduje pełne fleszowanie ROMu. Teraz trzeba by dowiedzieć się, jak
Ale intro o jaaa
fajny film , oglądam cię od czasów adam chemlab
Dzięki. Myślę czasami o Was, co się stało z moją starą widownią.
Miłej niedzieli. Nic nie rozumiem ale fajnie się ogląda 😬
A kto pamięta jak sie przerabiało napędy do konsoli na "inne płyty" często było w instrukcji, że da się ale tylko np napędy "Liteon" itd to były czasy
Niezły z ciebie lolek. To mi się podoba.
Spoko, sub i zobaczymy co dalej :)
Fajne, nieszablonowe
Dopiero trafiłem na Twój kanał, ale już dołączyłem do 26 tysięcy. Twórz bo zainteresowałeś mnie.
Dzięki :) będę się starał. Jestem do Waszej dyspozycji w komentarzach.
Ooooo! Czy ja tam widziałem połączenia owijane? 😁👍
ciekawe jak takie ładne mu wychodzą
Tak, owijane, ale bez specjalnego zaangażowania, bo i tak w ciągu tygodnia zostanie to rozmontowane. Jak się psuje lutownica, to trzeba kombinować.
@@czarnakropla3314 Jest taki drobiazg, nazywa się WSU-30 (i jego klony), fajne i szybkie w użyciu, z wymiennymi końcówkami w zależności od przekroju druta. Jak ktoś prototypuje płytki i babra się w elektronice - rzecz świetna i bardzo przydatna do zabawy z goldpinami. 😁
@@ELEKTRON1 Ale owijane są całkiem spoko - robisz, masz niezawodny styk. Nie pasuje? Odwijasz i już. A jak wszystko gra - możesz zalutować goldpina razem z owijką. A potem na przykład go przyciąć, żeby pasował do obudowy, czy coś. 🙂
Pro 😎
👍😁👍
Podziwiam poziom samozaparcie, zaczynam się zastanawiać gdzie moje samozaparcie się podziało ? Może komercyjna łatwizna go zabiła ? Pozdrawiam 😀
Interesujące intro.
DarmoINO.
chipi chipi chapa chapa
Ja z cd andruino zrobiłem do wysadzania kondesatorów z timer i pikaniem co bomba c4 podobnie wygląda co w grze cs go to prototyp zrobiłem staram się na petardy zrobił i na baterie
Intro mnie wzruszyło. Pamięć flash napędu już lata temu się podmienia w konsolach jak napęd padł w Xbox.
Proste jak konstrukcja cepa😂😂😂
Dobry jesteś
Jestem laikiem programowania i to mnie zawsze zastanawiało, że jak chcemy budować zegar, to zasadniczo bierzemy sekundę z mnożenia jakiegoś wzorca, tu częstotliwości CLK? Chyba że tak jak widać na 5:25 jest to sleep, i ono jest już jakoś stale zależne do tej częstotliwości?
Aha, łapka w górę także za fajerwerek. Co prawda nie tak spektakularny jak electroboom ale fajne
8:07 Przede wszystkim to jest dobra zabawa! I faktyczny recykling, klasa sama w sobie, ale dziw że się tak grzeje. Inne też podobnie się grzeją?
Tylko w przypadku nieoryginalnego programu. Prawdopodobnie, jak już jeden pisał - nie wchodzę w stan uśpienia. Z drugiej strony...biorąc pod uwagę zegar prawie 40MHz, wewnętrzny PLL, to nie aż tak bardzo robi się ciepły
Bomba to połączenie chemii i elektroniki - zacnie to wymyśliłeś.
ps. Do sterowania LCD(HD44780) jest fajny/tani moduł na I2C. Podłączasz wtedy tylko 4 kablami.
I zamiast szukać w tych płytkach złota zrobiłeś pożyteczną rzecz :). Pozdrawiam!
Dwa razy środowisko dostaje w tyłek: raz przy produkcji, dwa przy "utylizacji" i próbie odzyskania metali szlachetnych.
Co masz na myśli przez "sztuczne organizmy żywe"?
jebeno impresivno!
Ale faza!
siedzę w arm, dsp, fpga, ale podziwiam Cię chłopie
ARM też się znajdą, tylko to nie będzie już takie proste
STM32 z hal ogarniesz z palcem w nosie, bez hala z resztą też @@ELEKTRON1
STM32 tak, ale nie każdemu psu burek. W dyskach siedzą ARM9 - wynalazek sprzed cortexa
7:49 chipi chipi chapa chapa dubi dubi daba daba magico mi dubi dubi bo bo bo
To jest pozytywka, a nie system naprowadzania glowic nuklearnych... Śmiechłem 😂
Mi tam wystarczy chińska atmega z AliExpress ale ogromny szacun za wkład
Atmegę trzeba kupić, a napędy DVD całymi tonami zalegają na śmietniku
Hmm. Z czystej ciekawości zapytam. Bawiłeś się może już kontrolerami motoroli? Np 68hc11 ,lub coś podobnego z tej rodziny. Siedzę już nad nimi kilka miesięcy, ale nadal czarna magia. Szeroko stosowane w automotive(lata 90).
Motorole (freescale) czekają w kolejce. Sam się dopiero ich uczę. Ukażą się kiedyś w cyklu o programowaniu śmieci
Jakbyś był chętny na inne MCU, to mogę podesłać dwa układy OKI z rodziny 66k(66201) i cały ECU z tym układem. Myślę że Motorola, w porównaniu do nich to Bułka z masłem :)
Dubi dubi, brawo za wspaniałą interpretację.
Czy udostępnisz wersje 10h lub do pobrania?
To by było nawet spoko, ale w polifoni, na kilka kanałów, w stylu orkiestry "hello Tesla coil"
Łooo Panie
Jak wypuścisz więcej takich filmów to mi łeb rozwali,
Myślę że nawet w NASA nie mają świrów jak ty,😁
Ale to dobrze , nie zmieniaj się!!!!!!👍
Dzięki, choć myślę, że ja to słaby jestem w te klocki. Zasada niezmienna: wy namiętnie oglądacie, ja daję gaz w podłogę z materiałami. Im większy odzew odniesie film, tym kolejny będzie bardziej dokoksowany. Przed nami jest jeszcze sporo rzeczy, choćby odpalanie CSa i GTA na drukarce.
Ciebie nie powinni samego w domu zostawiać😁
Do tej pory nie zostawiają.
@@truskawkowarodzina9750 Musi wychodzić do garażu/laboratorium żeby coś stworzyć :)
Witajcie mam problem kupiłem baterie do elektrycznej hulajnogi ale jest zablokowana jest tu jakiś fachowiec co podiol by się tego wyzwania i ja odblokował wielu już próbowało pozdrawiam
Jeśli jest zablokowana, to po prostu bym ją oddał sprzedającemu, gdyż sugeruje to, że może mieć niepewne pochodzenie.
Wow , nowy film! Czy to już niedziela?
Tak
@ELEKTRON1 co to za urządzenie w 6:40 do nawijania przewodu na goldpiny?
Sprawdź przypięty komentarz. Wire-wrap tool
autor zrobił czasowy zapalnik do ładunku wybuchowego. Jak dla mnie to sigma
Nie czasowy zapalnik, a sekundnik. Nie ładunku wybuchowego, a racy torfowej. Sekundnik tortowej.
Budowanie rzeczy, o których mówisz, jest w Polsce co najmniej nielegalne. Nikt za to nie zabrania kładzenia racy torfowej OBOK zegarka liczącego w dół.
Komentarz statystyczny
Siemanko, bardzo lubię Twoją twórczość i każdy film oglądam z niecierpliwością. Mam pytanie, czy ruszałeś kiedyś mikrokontrolery rodziny 9x12 od freescale w trybie bdm? Jak patrzę co się dzieje w samochodówce i ile się cenią za gówno warte programatory to mnie krew zalewa (mówię tu z punktu widzenia hobbysty).
Niby ile. I jak?
I na nie przyjdzie pora. Freescale i Motorolki leżą u mnie na półce i czekają na lepsze czasy.
Petarda! Mam trochę szpeju dla Ciebie. Np dysk twardy 5,25" podwójnej wysokości z lat 90tych. Może się nada. Tylko z 6 kg waży 😉
Dysk 5,25 po 89 roku był tylko jeden ,quantum bigfoot, wcześniej to zatacza o winchester. Ale zwykle to 3,5" ;) ale i tak pięknie że Ci się podoba. Dawne dyski miały głowicę sterowaną silnikiem krokowym zamiast cewką jarzmie dokładnie.
@@TymexComputing Bigfoot to były do sprzętu domowego ;) mój to Seagate z serwera z interface SCSI Wide. Miałem jeszcze gdzieś sztukę MFM gdzie były dwie taśmy (adress+data) ale gdzieś go chyba zakopałem w starym szpeju ;)
A co to za fajny srubokrecik ktorego uzywasz okolo 6:44? Przydalo by mi sie cos takiego :D
Patrz przypięty komentarz
@@ELEKTRON1 ofak, nie zauwazylem, dzieki!
Cieszę się że coś nowego powstało. Bardzo polubiłem ten kanał 😁 . Pytanie mam jak to możliwe że jak wyjmę ram z koputere wylatuję kości zamienię 03 na 02 ta pamięć jest czytana jako laptopowa?
Ciężko mi powiedzieć. Musiał bym to zobaczyć na żywo
Jaką moc może podać silnik od takiego napędu przerobiony na wiatrak?
Takie silniczki nie są przystosowane raczej do takiego typu obciążenia. Nie rozpędzą się za szybko, bo sterownik wykryje ich aktualne obroty na podstawie czujników halla i mocno się będą grzały.
wywalić czujniki, przerobić na wolnoobrotową.@@ELEKTRON1
W tym przypadku czujniki są naszym sprzymierzeńcem; wykrywają, w którym położeniu są bieguny magnesów trwałych tego silnika BDLC - Silnik jest bardziej wydajny, system umie rozpoznać, kiedy doszło do zablokowania lub zwiększyć prędkość. W praktyce wygląda to tak, że do silnika dostarczane są trzy fazy, analogicznie do "siły" w gniazdku, tylko że napięcie jest znacznie niższe, częstotliwości dużo wyższe.
Niby silnikami BDLC są napędzane drony, ale silnik silnikowi nierówny.
Szczerze, co jak co ale elektron to jeden z nielicznych kanałów na polskim yt które jestem w stanie nie ironicznie oglądać, bo wiem że nie marnuje tutaj swojego czasu, pozdrawiam
Łał! Bardzo miłe słowa. Dzięki :)
Gdybyś mi wcześniej o tym powiedział miałbym karton „arduino”
Skąd miałeś prawie 100 napędów? :O genialna robota!
Miałem tylko 12. Reszta pochodzi z ankiety wśród widzów. Na moją prośbę, ludzie masowo zaczęli rozbierać napędy i podsyłać mi dane.
@@ELEKTRON1 nie ma to jak siła społeczności
Siemka. Szybkie pytanko techniczne: jak nazywa się przyrząd którym nawijasz kynar na goldpiny? Super kanał BTW.
Przypiąłem w tym celu komentarz u góry.