Pro všechny OTÁZKA ROZPOČTU 🪙. Jakmile bude dokončená stavba, tak v některém z dalších dílů udělám jeden díl zaměřený na komplet rozpočet co kolik stálo. Teď mohu zatím prozradit, že jsem se nedostal přes 160 tis - tím myslím stavbu do teď. Aktuálně ještě něco dodělávám, takže rozpočet bude ještě trochu stoupat.
Přesně jste to řekl! To co se prodává v hobbymatketech je šílený! To statika nikdy nevidělo! Já stavěl dle projektu od projektanta a často jsem to ještě předimenzoval než bylo v projektu. Překvapilo mě že třeba v projektu byly překlady udělané bez jacků. Tak že já ja tam udělal. Máte to moc pěkný!
@@pvlhora záleží co přesně 😄. Jakmile bude dokončená stavba, tak v některém z dalších dílů udělám jeden díl zaměřený na komplet rozpočet co kolik stálo. Teď mohu zatím prozradit, že jsem se nedostal přes 160 tis (tím myslím komplet stavbu do teď, ale ještě něco dodělávám ...).
Ahoj, tohle nikdy nespadne!!! 😉👍 Naopak, já tam vidím zbytečně "vyhozené" peníze. To neber vůbec jako kritiku. Každý ať si tvoří jak chce. Důležitý je ten pocit sebeuspokojení. Většinou ten kdo kritizuje, nikdy nic pořádného neudělal... Jsi šikovný!
Z KVHáček to jde, já dělal pergolu ze starých vyschlých trámků co byly 10 let na půdě a když jsem zavětrával, musel jsem přenést 8 úhlů. 😂 Pravý úhel šel naměřit jen malým úhelníčkem.
Moc děkuji za obsah a cením jak dle mne krásné zpracování samotných staveb, tak i videa na super úrovni. Dodělávám nyní projekt terasy na stromě 😄, jsem cca v 1/3 a docela by se mi hodilo hodit celý projekt do programu, pro lepší představu a hlavně vyčtení určitých úhlů apod - jaký program pro plány používáte? Díky za odpověď a když seženu dostatek odvahy, snad někdy od Vás rád pořídím plány k sauně i dílně a dám se do toho 😅😄 ať se nadále daří
Děkuji za pěkný komentář i podporu, vážím si toho! Doporučuji vyzkoušet si Fusion, SketchUp, Solidworks. Přeji ať se podaří dokončit terasa, docela by mne zajímalo jak to vypadá i se stromem 🙂. Až to bude aktuální s plány tak se určitě ozvěte!
U stavby této velikosti, kterou děláte jen pro sebe opravdu nemá smysl statický výpočet. Vyhozených 8 - 12tis. Pokud by jste to měl na business, tak už by to bylo něco jiného. Udělal jste to správně a opravdu velmi kvalitně.
Děkuji! Mě právě udivují stavby, které se prodávají, jako jsou např. různé zahradní domky a vůbec nechápu jak tam řeší otázku statiky, jelikož co jsem viděl, tak zvolené profily jsou opravdu na můj vkus dosti malé ... Nebo jestli je něco ze zákona, že se nemusí u doplňkových staveb do nějakých rozměrů nic řešit 😁.
@@TomasHORSKYcom Já myslím, že základní statiku na to mají (kvůli krytí pro případ nehody a soudnímu sporu), ale poté hromádku dalších podmínek, které jsou na vlastní odpovědnost kupujícího. Jako třeba kotvení do země, maximální sněhovou oblast atd. Jsem autorizovaný statik a chodí poptávky na tyhle buňky nebo třeba i regálové systémy, takže ty velkovýroby to do jisté míry řeší (teda nevím zda všechny).
@@AndayonLB Já jsem si říkal jak by to prodávali, takhle to dává už smysl jak píšete. PS. A jestli jste takto z oboru, tak si ještě o to více vážím Vašeho prvního komentáře a říkám si, že jsem konstrukci nepodcenil!
krásna práca... za mňa klobúk dole že si sa do toho pustil sám, mohol by si potom spomenúť aj nejakú cenovú reláciu? ak nie presne tak aspoň približne :)
Dobrý den Tomáši, na jaře si chci postavit něco podobného. Nyní mě zajímá ten váš rázový utahovák jaká je to značka a vruty. Já to chtěl spojovat hřebíkovačkou a hrebiky 90mm. Váš způsob spojování vruty se mi líbí vic. Hřebíkovačku bych použil jen na tu stavbou a poté by ležela nevyužitá. Ten váš utahovák se mi líbí víc protože bych ho využil i na další práce kolem domu. Jinak je úžasné se na vás koukat jak pracujete a vše vysvětlíte.
Zdravím a děkuji! Používám AKU utahovák od Makity. Nově jsem doplnil přesné názvy a odkazy na často používaného nářadí a věcí při stavbě do popisu videa 👌. Jinak také jsem přemýšlel nad hřebíkovačkou, ale za mě konstrukční vrut je daleko lepší řešení. Je pravda kdybych stavěl konstrukce jednu za druhou tak by se to nevyplatilo časově ani finančně, ale takhle ano.
Kritici sú ako muchy.... priletia, oseru a zkapu. Postavil som stovky drevostavieb bez statika a všetky stoja. Ono ti kritici sú väčšinou tí, ktorí si nevedia ani zatlct klinec do steny na obraz 😅
Zdravím. Já jsem asi odstartoval posledním komentářem v min díle trochu toto téma. Jen pro upřesnění, já fandím každému co něco staví, dělá tvoří. Nechci nikoho hejtit. Ale pojďme k věci, zatížení střechy a pokusím se vysvětlit co jsem myslel. Krokve se opírají ve špičce o sebe, kleština zabraňuje jejich položení. Pokud je přenos síly přes další členy, je situace složitá a stojí za úvahu. Síly do strany budou u takto ploché střechy obrovské, budou to násobky od plošného zatížení ( kolik kilo má M2 30 cm mokrého sněhu). Jsem jen strojař, ne stavař, ale min ty krokve měly mít kapsu, aktuálně celou sílu od krokve do stěny drží na střih dva vruty, a ty jsou ještě vytahovány z dvojité "pozednice" tu namáhají a přez další vruty jde zatížení do kleštiny. Složitá a riziková sestava. Profily materiálu jsou v pohodě, k těm nemám vYhrady. A cena výpočtu, v takovéto stavbě 10k je jak nic, můj tYp je že to celé bude ta min 300k, takže zdraví dětí rodinu máme jen jednu, Držím palce v dalším tvorbě.
Také zdravím a děkuji za komentář! Ohledně vytvoření kapes v krokvích s Vámi souhlasím, krovům by to jen prospělo. Na všem ostatním co píšete mám úplně jiný názor. Já za sebe mohu říct, že nejsem stavař, ale o to se snažím nad vším více přemýšlet. 1) Nedokážu si představit, že by se posuzovala problematika jen jednoho krovu, resp. krokví jak jsou přichycené. Celá konstrukce se musí brát jako celek, jelikož je vše mezi sebou provázané. 2) V konstrukci je celkem použito 10 krovů, přičemž: - 2 jsou štítové, ty ve své podstatě se nemohou rozjet, jelikož jsou napříč spojeny latěmi, překližkou uvnitř a plechem zvenku - 4 mají malou 1,3 m dlouhou kleštinu - 4 krovy drží za celkem 16 KONSTRUKČNÍCH vrutů průměr 8 mm a délka 200 mm. Tím je myšlen spoj u každé krokve 1 vrut do zdvojeného KVH profilu a 1 vrut do spojnice krokev - nosník - dále celá stavba včetně stěn má na sobě kontralatě a pak následně latě, trapéz plech + ze vnitř. překližku. Krovy jsou tímto provázané.
3) Jak jsem zmínil na začátku není to jen o tom nátáhnout nebo utrhnout 2 konstrukční vruty, protože vše spolu souvisí.
Popravdě nedokážu si představit sílu, která by strhla resp. položila střechu do boku - 2 štíty, 4 krovy s malými kleštinami, 4 krovy - kde je provázaných 8 krokví s nosníky. Navíc muselo by se překonat 28 konstrukčních vrutů 8 x 200 mm s talíř. hlavou. A také nezapomenout, že se bavíme o stavbě 4 x 6 x 3,5 m. Zde se můžete podívat na tabulku - prohlášení o vlasnostech o konstrukčních vrutech (firma Hašpl), kde jsem vruty kupoval. download.haspl.cz/download.php/pov-hpl.pdf Pokud bych jen např. vzal z Vašeho komentáře, že vruty budou vytahovány z dvojité konstrukce - tak jeden jediný vrut o průměru 8 mm má sílu na tah 23,29 kN tj. cca 2,3 t - je mi jasné, že to se dříve vytrhne ze dřeva, ale i tak ... A na střih vydrží také nemalou sílu. TO JSEM JEN U JEDNOHO VRUTU. A pokud by byla pravda to co píšete v komentáři, tak jen bych rád vysvětlení, jak mohou stát takovéto malé stavby 10-ti letí např. chatky ve starých kempech a mnoho dalších staveb, kde zvolené materiály a uchycení se zdaleka nepřibližují technickému řešení u mé stavby.
@@TomasHORSKYcom Asi chápu "coulecoule" vaše obavy, ale dle mého rychlo výpočtu se Tomáš nemusí bát. Uznávám, že v jistém smyslu toto není staticky nejlepší řešení, ale zase přináší jiné výhody. Já u Tomáše naopak cením toho, jak jako nestavař dokáže hledat všemožné informace a dávat si vše dohromady a hlavně, s jakou pečlivostí vše dělá. Chtěl bych to umět také a nebýt takové hovado. :-) Teď trochu statiky. Teď nevím, jestli krokve byly také připevněny vruty 6mm. Pokud ano, tak jejich průměr v nosném středu je 3,9 mm a mají tedy průřezovou plochu 11,95 mm2. Pokud vezmu mez kluzu ve střihu 300 MPa, tak mi vyjde únosnost jednoho vrutu ve střihu na 11,95 mm2 * 300 MPa = 3,59 kN. Zatížení sněhem je bráno různě, existuje sněhová mapa. Ve středočeském kraji se uvažuje cca 0,7-0,9 kN/m2. Pokud budeme uvažovat rozteč krokví pro jednoduchost jako 1 m a délku krokve pro jednoduchost jako 2 m (Rozteč pozednic 4 metry), potom jedna krokev sbírá zatížení z 2 m2, tedy zatížení budeme brát 1,8 kN. Pro výpočet vodorovné síly v uložení je potřeba sestavit statické schéma a vypočítat ho. Pokud uvážím kloubové uložení na pozednicích a kloubové spojení ve vrcholu a zanedbám jakékoliv propojení krokví, potom mi vyšlo pro sklon 24°, že se vodorovná reakce zhruba rovná síle působící na jednu krokev. Tedy vodorovná síla je velmi zhruba 1,8 kN. Pokud porovnám tuto sílu s pevností, tak pevnost je cca dvojnásobná. A to jsem zanedbal tření mezi krokví a pozednicí, zanedbal jsem všechny kleštiny, zanedbal jsem všechno zavětrování a navíc jsem bral mez kluzu 300 MPa. Jestli jsem to pochopil dobře, tak konstrukční vruty mají ještě lepší vlastnosti a výrazně vyšší mez než 300 MPa. Neživím se sice stavařinou, ale mám vystudovanou statiku betonových konstrukcí, tak snad jsem nenapsal žádnou blbost. :-) Věřím Tome, že ti dílna vydrží navěky. :-)
Pro všechny OTÁZKA ROZPOČTU 🪙. Jakmile bude dokončená stavba, tak v některém z dalších dílů udělám jeden díl zaměřený na komplet rozpočet co kolik stálo.
Teď mohu zatím prozradit, že jsem se nedostal přes 160 tis - tím myslím stavbu do teď. Aktuálně ještě něco dodělávám, takže rozpočet bude ještě trochu stoupat.
Přesně jste to řekl! To co se prodává v hobbymatketech je šílený! To statika nikdy nevidělo! Já stavěl dle projektu od projektanta a často jsem to ještě předimenzoval než bylo v projektu. Překvapilo mě že třeba v projektu byly překlady udělané bez jacků. Tak že já ja tam udělal. Máte to moc pěkný!
Děkuji!
super!!! 😃👍👍👍
Super , odběr tam je 🙂
Tomáši je to celé paráda a jste frajer to celé a za ten čas udělat sám.
PS: Nejdůležitější otázka v ČR: Kolik to stalo? :D
Díky!
@@pvlhora záleží co přesně 😄. Jakmile bude dokončená stavba, tak v některém z dalších dílů udělám jeden díl zaměřený na komplet rozpočet co kolik stálo. Teď mohu zatím prozradit, že jsem se nedostal přes 160 tis (tím myslím komplet stavbu do teď, ale ještě něco dodělávám ...).
Ahoj, tohle nikdy nespadne!!! 😉👍 Naopak, já tam vidím zbytečně "vyhozené" peníze. To neber vůbec jako kritiku. Každý ať si tvoří jak chce. Důležitý je ten pocit sebeuspokojení. Většinou ten kdo kritizuje, nikdy nic pořádného neudělal... Jsi šikovný!
Díky moc!
Z KVHáček to jde, já dělal pergolu ze starých vyschlých trámků co byly 10 let na půdě a když jsem zavětrával, musel jsem přenést 8 úhlů. 😂 Pravý úhel šel naměřit jen malým úhelníčkem.
Moc děkuji za obsah a cením jak dle mne krásné zpracování samotných staveb, tak i videa na super úrovni.
Dodělávám nyní projekt terasy na stromě 😄, jsem cca v 1/3 a docela by se mi hodilo hodit celý projekt do programu, pro lepší představu a hlavně vyčtení určitých úhlů apod - jaký program pro plány používáte?
Díky za odpověď a když seženu dostatek odvahy, snad někdy od Vás rád pořídím plány k sauně i dílně a dám se do toho 😅😄 ať se nadále daří
Děkuji za pěkný komentář i podporu, vážím si toho!
Doporučuji vyzkoušet si Fusion, SketchUp, Solidworks. Přeji ať se podaří dokončit terasa, docela by mne zajímalo jak to vypadá i se stromem 🙂. Až to bude aktuální s plány tak se určitě ozvěte!
U stavby této velikosti, kterou děláte jen pro sebe opravdu nemá smysl statický výpočet. Vyhozených 8 - 12tis. Pokud by jste to měl na business, tak už by to bylo něco jiného. Udělal jste to správně a opravdu velmi kvalitně.
Děkuji! Mě právě udivují stavby, které se prodávají, jako jsou např. různé zahradní domky a vůbec nechápu jak tam řeší otázku statiky, jelikož co jsem viděl, tak zvolené profily jsou opravdu na můj vkus dosti malé ... Nebo jestli je něco ze zákona, že se nemusí u doplňkových staveb do nějakých rozměrů nic řešit 😁.
@@TomasHORSKYcom Já myslím, že základní statiku na to mají (kvůli krytí pro případ nehody a soudnímu sporu), ale poté hromádku dalších podmínek, které jsou na vlastní odpovědnost kupujícího. Jako třeba kotvení do země, maximální sněhovou oblast atd. Jsem autorizovaný statik a chodí poptávky na tyhle buňky nebo třeba i regálové systémy, takže ty velkovýroby to do jisté míry řeší (teda nevím zda všechny).
@@AndayonLB Já jsem si říkal jak by to prodávali, takhle to dává už smysl jak píšete.
PS. A jestli jste takto z oboru, tak si ještě o to více vážím Vašeho prvního komentáře a říkám si, že jsem konstrukci nepodcenil!
@@TomasHORSKYcom Pokud jste to nestavěl v Krkonoších, tak nepodcenil :).
krásna práca... za mňa klobúk dole že si sa do toho pustil sám, mohol by si potom spomenúť aj nejakú cenovú reláciu? ak nie presne tak aspoň približne :)
Děkuji! Vytvořil jsem připnutý komentář, kde naleznete rozpočet do teď.
Dobrý den Tomáši, na jaře si chci postavit něco podobného. Nyní mě zajímá ten váš rázový utahovák jaká je to značka a vruty. Já to chtěl spojovat hřebíkovačkou a hrebiky 90mm. Váš způsob spojování vruty se mi líbí vic. Hřebíkovačku bych použil jen na tu stavbou a poté by ležela nevyužitá. Ten váš utahovák se mi líbí víc protože bych ho využil i na další práce kolem domu. Jinak je úžasné se na vás koukat jak pracujete a vše vysvětlíte.
Zdravím a děkuji! Používám AKU utahovák od Makity. Nově jsem doplnil přesné názvy a odkazy na často používaného nářadí a věcí při stavbě do popisu videa 👌. Jinak také jsem přemýšlel nad hřebíkovačkou, ale za mě konstrukční vrut je daleko lepší řešení. Je pravda kdybych stavěl konstrukce jednu za druhou tak by se to nevyplatilo časově ani finančně, ale takhle ano.
Krásná a poctivá práce. Mohu se zeptat na rozpočet? Děkuji a tleskám 🙂
Děkuji! Vytvořil jsem připnutý komentář, kde naleznete rozpočet do teď.
😂😂😂😂😂😂😂😂
Kritici sú ako muchy.... priletia, oseru a zkapu. Postavil som stovky drevostavieb bez statika a všetky stoja. Ono ti kritici sú väčšinou tí, ktorí si nevedia ani zatlct klinec do steny na obraz 😅
Zdravím. Já jsem asi odstartoval posledním komentářem v min díle trochu toto téma.
Jen pro upřesnění, já fandím každému co něco staví, dělá tvoří. Nechci nikoho hejtit.
Ale pojďme k věci, zatížení střechy a pokusím se vysvětlit co jsem myslel.
Krokve se opírají ve špičce o sebe, kleština zabraňuje jejich položení.
Pokud je přenos síly přes další členy, je situace složitá a stojí za úvahu.
Síly do strany budou u takto ploché střechy obrovské, budou to násobky od plošného zatížení ( kolik kilo má M2 30 cm mokrého sněhu).
Jsem jen strojař, ne stavař, ale min ty krokve měly mít kapsu, aktuálně celou sílu od krokve do stěny drží na střih dva vruty, a ty jsou ještě vytahovány z dvojité "pozednice" tu namáhají a přez další vruty jde zatížení do kleštiny. Složitá a riziková sestava.
Profily materiálu jsou v pohodě, k těm nemám vYhrady.
A cena výpočtu, v takovéto stavbě 10k je jak nic, můj tYp je že to celé bude ta min 300k, takže zdraví dětí rodinu máme jen jednu,
Držím palce v dalším tvorbě.
Také zdravím a děkuji za komentář! Ohledně vytvoření kapes v krokvích s Vámi souhlasím, krovům by to jen prospělo. Na všem ostatním co píšete mám úplně jiný názor.
Já za sebe mohu říct, že nejsem stavař, ale o to se snažím nad vším více přemýšlet.
1) Nedokážu si představit, že by se posuzovala problematika jen jednoho krovu, resp. krokví jak jsou přichycené. Celá konstrukce se musí brát jako celek, jelikož je vše mezi sebou provázané.
2) V konstrukci je celkem použito 10 krovů, přičemž:
- 2 jsou štítové, ty ve své podstatě se nemohou rozjet, jelikož jsou napříč spojeny latěmi, překližkou uvnitř a plechem zvenku
- 4 mají malou 1,3 m dlouhou kleštinu
- 4 krovy drží za celkem 16 KONSTRUKČNÍCH vrutů průměr 8 mm a délka 200 mm. Tím je myšlen spoj u každé krokve 1 vrut do zdvojeného KVH profilu a 1 vrut do spojnice krokev - nosník
- dále celá stavba včetně stěn má na sobě kontralatě a pak následně latě, trapéz plech + ze vnitř. překližku. Krovy jsou tímto provázané.
3) Jak jsem zmínil na začátku není to jen o tom nátáhnout nebo utrhnout 2 konstrukční vruty, protože vše spolu souvisí.
Popravdě nedokážu si představit sílu, která by strhla resp. položila střechu do boku - 2 štíty, 4 krovy s malými kleštinami, 4 krovy - kde je provázaných 8 krokví s nosníky. Navíc muselo by se překonat 28 konstrukčních vrutů 8 x 200 mm s talíř. hlavou. A také nezapomenout, že se bavíme o stavbě 4 x 6 x 3,5 m.
Zde se můžete podívat na tabulku - prohlášení o vlasnostech o konstrukčních vrutech (firma Hašpl), kde jsem vruty kupoval.
download.haspl.cz/download.php/pov-hpl.pdf
Pokud bych jen např. vzal z Vašeho komentáře, že vruty budou vytahovány z dvojité konstrukce - tak jeden jediný vrut o průměru 8 mm má sílu na tah 23,29 kN tj. cca 2,3 t - je mi jasné, že to se dříve vytrhne ze dřeva, ale i tak ... A na střih vydrží také nemalou sílu. TO JSEM JEN U JEDNOHO VRUTU.
A pokud by byla pravda to co píšete v komentáři, tak jen bych rád vysvětlení, jak mohou stát takovéto malé stavby 10-ti letí např. chatky ve starých kempech a mnoho dalších staveb, kde zvolené materiály a uchycení se zdaleka nepřibližují technickému řešení u mé stavby.
@@TomasHORSKYcom Asi chápu "coulecoule" vaše obavy, ale dle mého rychlo výpočtu se Tomáš nemusí bát. Uznávám, že v jistém smyslu toto není staticky nejlepší řešení, ale zase přináší jiné výhody. Já u Tomáše naopak cením toho, jak jako nestavař dokáže hledat všemožné informace a dávat si vše dohromady a hlavně, s jakou pečlivostí vše dělá. Chtěl bych to umět také a nebýt takové hovado. :-)
Teď trochu statiky. Teď nevím, jestli krokve byly také připevněny vruty 6mm. Pokud ano, tak jejich průměr v nosném středu je 3,9 mm a mají tedy průřezovou plochu 11,95 mm2. Pokud vezmu mez kluzu ve střihu 300 MPa, tak mi vyjde únosnost jednoho vrutu ve střihu na 11,95 mm2 * 300 MPa = 3,59 kN.
Zatížení sněhem je bráno různě, existuje sněhová mapa. Ve středočeském kraji se uvažuje cca 0,7-0,9 kN/m2. Pokud budeme uvažovat rozteč krokví pro jednoduchost jako 1 m a délku krokve pro jednoduchost jako 2 m (Rozteč pozednic 4 metry), potom jedna krokev sbírá zatížení z 2 m2, tedy zatížení budeme brát 1,8 kN. Pro výpočet vodorovné síly v uložení je potřeba sestavit statické schéma a vypočítat ho. Pokud uvážím kloubové uložení na pozednicích a kloubové spojení ve vrcholu a zanedbám jakékoliv propojení krokví, potom mi vyšlo pro sklon 24°, že se vodorovná reakce zhruba rovná síle působící na jednu krokev. Tedy vodorovná síla je velmi zhruba 1,8 kN.
Pokud porovnám tuto sílu s pevností, tak pevnost je cca dvojnásobná. A to jsem zanedbal tření mezi krokví a pozednicí, zanedbal jsem všechny kleštiny, zanedbal jsem všechno zavětrování a navíc jsem bral mez kluzu 300 MPa. Jestli jsem to pochopil dobře, tak konstrukční vruty mají ještě lepší vlastnosti a výrazně vyšší mez než 300 MPa.
Neživím se sice stavařinou, ale mám vystudovanou statiku betonových konstrukcí, tak snad jsem nenapsal žádnou blbost. :-) Věřím Tome, že ti dílna vydrží navěky. :-)
@@JaraSitzdravím. Toto je přesně to co jsme potřebovaly. Trochu počtu a dat co mají lidi od stavařiny.
Díky za námahu, takže to bude drzet