Bizonki pamiętam ze szkoły. Robiłem na nim uprawnienia i potem trochę pracowałem aż przyszły sampo 2020. Bizonek z kursu palił tyle oleju że już nawet bańka 30 l stała na pace u góry. Dobre czasy. Życie poprowadziło inną drogą niż rola. Ale dobrze że jest Pan Kazimierz i Pan Franek z RetroTraktor. Dzięki Wam za piękne wspomnienia. I za grzmot SW400😁
Wspaniałe opowieści tak było to prawda. Moje dzieciństwo to już wiązałka Warta 2 Oczywiście tylko odcinki bez cenzury Panie Wacławie, sztos i mistrz opowieści
Panie Kazimierzu, jest Pan WIELKIi! Jak słucham Pańskich opowieści to moje dzieciństwo staje mi przed oczami. Tak było - robota od rana do wieczora, ciężka fizyczna. Wielki szacun dla Pana!
Nie, nie znają, dziś młodzi tylko leżą i nic nie robią. Człowieku znam wielu młodych którzy zapierdalają cały dzień. Ja sam z resztą jestem młody i oram w robocie jak i po za robotą ile wlezie by mieć dobrze w życiu.
tak bywało... mam 35 lat a sam z dziadkami i babciami, nieraz od 7 rano do 20 w polu fury sian się kładło, po ściernisku wiecznie nogi zadzierało, snopki (chrzestny miał snopowiązałkę), a jak krowy trzeba było przygnać na dojenie, to była wręcz nagroda, że spokojnie rowerkiem można było się w wietrze schłodzić. Każde wakacje, od kajtka podgrabiać, potem zbierać... kurz w stodole z siana, pot, ukrop, trud, łzy, zadrapania, wybicie palców... sianokosy, pokos, miodobranie, żniwa, wykopki, rozrzucanie "naturalnego nawozu organicznego" :D. Coś czego nie oddałbym za dorastanie w dobrobycie z klockami lego, grami komputerowymi, goframi, lodami i kinem z czmakdonaldem.
Ten kombajn to taki kontrast do opowieści Pana Kazimierza. Ale to jest właśnie symbol tych *już lepszych czasów* na polskiej wsi. A duży ciągnik rolniczy to już naprawdę ogromny pomocnik i wygoda.
Świetny człowiek !!! Brawa dla niego ! Dzisiejsza młodzież powinna się uczyć od tego człowieka, pier...ne darmozjady do pracy a nie tv, kluby, piwko. Straciliśmy Polskę przez to, że już nikt nie szanuje ciężkiej pracy i ludzi starej daty. Zdrowia Panie Kazimierzu, pozdrawiam serdecznie. Pana dzieci powinny być dumne że maja takiego Ojca !
Rozumisz (...) *A konie jak lwy* ... Edit: Piękna opowieść. Super, że pan Kazimierz tak dokładnie opisuje swoje wspomnienia. O tych czasach opowiadał mi dziadek, wujek i tata.
Jakie szczere i prawdziwe zdania Pana Kazimierza podziwiam tego człowieka za dalsze chęci do pracy i takie podejście do życia :-) sam pochodzę ze wsi i zawsze od babci albo dziadka się słyszy jak to kiedyś było człowiek się narobił Ale miał więcej czasu i znajomości niż teraz....pozdrawiam z Kujaw
Dobrze, że są ludzie, którzy pamiętają te czasy jak to kiedyś było i mogą opowiedzieć jakie to były ciężkie czasy, teraz to kombajn wjedzie i po żniwach. Sto lat Panie Kazimierzu🙂💪
Serdeczne podziękowania dla autora materiałów - Pana Wacława oraz oczywiście dla Pana Kazika. To sztuka znaleźč takiego człowieka, który zaczaruje część polskiego internetu. Dzięki za zadawanie bardzo ciekawych pytań i świetne podejście do przeprowadzanych wywiadów. Panu Kazikowi się nie przerywa, tego co widać 😉🤗 Pozdrawiam!
No wreszcie odcinki bez cenzury :D !!! Aż miło tego słuchać a ta "kurwa" poprostu musi być w takim otoczeniu !!!! I wiecie co, musicie Pana Kazimierza poznać z Panem Franciszkiem z RetroTraktor i zrobić wspólnie jakiegoś lajva albo Q&A :D !!!!
Witam Serdecznie pozdrawiam wielki szacunek dla pana Kazimierza Pamiętam te czasy lata 80 szkoła podstawowa a wakacje u cioci na zamojszczyźnie Ursus C330 plus snopowiązałka a snopki układało się w tak zwane piętnastaki, a po kilku dniach młócenie dużą młocarnią na cztery worki napędzana silnikiem spalinowym tak zwanym esem pomimo że elektryczność była lecz nie było silnika elektrycznego o takiej mocy w okolicy. Aż się łza w oku kręci jak się słucha pana Kazimierza Jeszcze raz pozdrawiam
Piękne opowieści, pamiętam jak za dzieciaka u babci kosiło się konną kosiarką, jechało się na pole, kosiara oblepiona dzieciakami, bo każde ręce do roboty się przydały. Jak młocka przyszła to do odbierania słomy i worów się stawało, po całym dniu to ręce do ziemi wyciągnięte, raz pod wieczór to pamiętam że zasnąłem przy maszynie i huk mi w tym nie przeszkadzał :) Jak słucham Pana Kazimierza to normalnie filmy z przeszłości mi się przewijają, serdeczne dzięki i pozdrawiam.
Chodź jestem z miasta, za młodziaka 10 lat - 15 lat rok w rok w okresie żniw jeździłem na wieś do rodziny. Jeździłem traktorem na 1 biegu polnym powolutku, a na przyczepkę wrzucali belki lub sam byłem na przyczepce i układałem beleczki. Wy nie wiecie, ale układaliśmy żeby nie skłamać na wysokość taką że trzeba było zrzucać z góry bo do wielkiej stodoły nie wjeżdżało 4-6 m i ja gnojek mały 12 lat zapierdzielalem 30 stopni, a co najlepsze lubiłem to. Mój ojciec zapierdzielal na kombajnie u Wujasa( hehe zresztą ostatnio wspominał mi do Bizona to trzeba mieć zdrowie xD ). Wtedy to była szkoła życia pomyslicie że niebezpiecznie itp. robiło się nie ma zmiłuj, kuzyn jeszcze młodszy o 3 lata. Uwielbiam wspominać te czasy, praca mnie za hartowała już za młodu może dzięki temu w życiu, biznesie idzie mi całkiem nieźle. Pozdrawiam wszystkich rolników, dziękuję za waszą pracę.
Panie Kazimierzu dziękuje za Pana pracę dla Polski. Takich ludzi jak Pan kiedyś było dużo więcej teraz patrzymy jak się nie narobić a zarobić a wcześniej człowiek nie miał wyjścia musiał pracować i to ciężko od rana do nocy. Widać, że kocha Pan pracę na roli ale na pewno nie miał Pan łatwo w życiu. Mam nadzieję, że teraz będzie Pan więcej odpoczywał a mniej pracował choć widać w Panu energie do dalszej pracy niczym u młodego chłopaka. Wszystkiego dobrego w zdrowiu i szczęściu dla Pana. Pozdrawiam.
Panie Kazimierzu, ja panu wierzę w każde słowo, bo chociaż w tamtych czasach byłem gówniarzem, to doskonałe pamiętam technologue jakie wtedy stosowano w rolnictwie. To wuj mnie uczył operować kosą, potem były żniwiarki, snopowiązałki, następnie SKR dostał Bizony i na polach latem zrobiło się czerwono. 🙂 Każde lato spędzałem na wsi u wujostwa i do grobowej deski nie zapomnę tego czasu, bo to było prawdziwe życie z miłością i szacunkim do ziemi. Fakt dzieci łatwo nie miały na wsi w tamtym czasie, ale ta praca kształtowała charaktery, a dzisiaj nasze dzieci mają wszystko podane pod nos i nie znają kompletnie wartości pracy i pieniądza. Co było już nie wróci, jak sobie kiedyś sąsiedzi pomagali we wszystkim, tak dzisiaj jeden drugiemu zazdrości i kłody pod nogi najchętniej rzuca. Dużo zdroowia i 100 lat dla Pana Kazimierza, pozdrawiam. 🙂
Dzisiaj ludzie może i mniej narobieni... może i dłużej żyją... ciała może mają zdrowsze, ale z "głowami" i duchem (psychiką) im się dzieje coś nie tak. Nie wiem czy to od nadmiaru wolnego czasu, czy jak ale chyba postęp też ma swoją cenę. Równolatkowie Pana Kazimierza którzy uciekali do miast i zasiedlali te wszystkie miasta w czasach Gomułki i Gierka to obraz nędzy i rozpaczy. Chodzące nieszczęścia. Zgryźliwi, złośliwi, pogubieni na stare lata, czujący się że na nic już nie są potrzebni, ściśnięci w tych swoich "klatkach" w blokach albo na osiedlach poupychanych jeden na drugim domków, żrący się z sąsiadami... Widać, że póki ci ludzie byli aktywni zawodowo, to jeszcze jakość funkcjonowali w obcym im świecie (ale i tu bywało różnie, kto mieszkał na blokowisku wiedział jak ludzi odchorowywali zmianę otoczenia ile było pijaństwa, przemocy... gdyby wtedy były Niebieskie Karty za kłótnie i alkoholizm to prawie każde mieszkanie z lat 70/80/90 miałoby swoją). Także dwa raz się trzeba zastanowić: czy warto wywracać swój świat do góry nogami i zmieniać diametralnie otoczenie - bo to wcześniej czy później odbija się pustką wewnętrzną, pogubieniem i poczuciem bezsensu. Wiem co piszę, wychowałem się na takim osiedlu zasiedlonym w latach Gomułki i Gierka... ówczesnymi 20+ latkami - dzisiaj same wdowy żyją, a chłopy powykańczały się na emeryturach często wcześniejszych w wieku 50+ lat. Nuda, bezsens i gorzała zrobiły swoje. Nie mieli wzorców zachowań co robić w mieście z wolnym czasem na emeryturze, bo skąd - w mieście nie można mieć ani kurki, ani kaczki, ani królika, nawet pies czy kot przeszkadza sąsiadowi i są konflikty. Do dupy z takim życiem.
Twarde i ciężkie życie na gospodarce było, to i ludzie uciekali, a i rodzice w tym pomogli, nie dawali dzieciakowi żadnych praw, żadnej dyskusji, podoba się czy nie, tylko w pole robić, a jak ty masz tam 7 ,9,10 lat to kogo to obchodzi? To jak dorośli ,to woleli, nawet największy materiał na studiach do przerobienia, niż jeszcze jeden dzień na gospodarce spędzić, bo to dopiero człowiek wiedział ,że żyje w tym złym znaczeniu, tak się narobił. A i tu i tu ludzie sie wykańczali ,chlali wódę ,czy na gospodarce był czy w mieście. A czemu takie życie wybierali? Raczej nie z nudów w tym mieście, tylko ja bym popatrzył po relacjach rodzinnych ,których moim zdaniem od dziecka nie było. Który tam ojciec z synem, podyskutował? Który tam ojciec, w synu widział ,człowieka? Mało który, to i w miastach, ojciec i syn zgodzić się nie mogli, a co dopiero na gospodarce. Ale nikogo to wina, po prostu życie na gospodarce, jest twarde, trudne, i to szkoła życia. A było i tak, że ze wszystkim zostawałeś sam, bo ojciec już dawno zachlał, o bożym świecie nie wiedział, nic go nie obchodziło, a robota sama się nie zrobi, a jest co robić.
Święte słowa proszę Pana też tak robiłem ,gdy mówię synowi to mówi jak daliście radę ,teraz ciągniki kombajn pracują ale jak bez klimy to już bieda , jak pana słucham to jak by moja biografia , życzę dużo zdrówka
Ja tego pana bardzo rozumie w tamtych latach był bardzo ciężko. Nie było traktorów kombajnów. Tylko się robiło wszystko ręcznie. Znałem coś takiego starszego pana on też uprawiał pole i wszystko robił ręcznie. Tak przyszła niedziela to on już nie umiał wytrzymać to zawierał stonki atakują ziemniaki. I tego pana Bardzo szanuję bo wiem jaka była praca w tamtych latach i nie było się zmiłuj tylko się robiło ciężko. W tamtych latach ludzie byli fes mocni do pracy. A w dzisiejszych latach się robi maszynowo maszyny za człowieka robią. I serdecznie pozdrawiam i życzę dużo dużo zdrowia.
Ja również posmakowałem takiej roboty (pamietam do dzisiaj ten smak kompotu z kanki). Dzisiejszy chłoptasie w rurkach by się zapłakali pracując tak ciężko w polu!
małolaty dowiadujące się, że jeszcze pod koniec lat 60tych nie wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce miały dostęp do elektryczności zachodzą w głowę jak wtedy ludzie ładowali smartfony 😂
nie wrzucaj wszystkich do jednego worka, tak samo mogę powiedzieć ,ze każda rodzina na wsi lat 50/60 była patologiczna bo "Ojciec" chlał, przemoc wobec kobiet na porządku dziennym i ciemnogród i nic więcej... Aczkolwiek jest to moja subiektywna opinia nie będąca w żaden sposób ubliżająca Panu, czy komukolwiek. Do dzisiaj znam bardzo dużo młodych osób, dla których ciężka praca to chleb powszedni, jak każda praca we własnym gospodarstwie. Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Doskonale pamiętam "Tamtą wieś". Może nie aż tak odległe czasy o którym mowa w filmie ale wczesne lata 90te, gdzie żniwa trwały kilka tygodni, gdzie na polach pracowały całe rodziny, było wesoło mimo że cieżko. Babcia przynosiła obiad jak grabiliśmy siano czy saladere. Na snopowiązałce się jeździło podczepionej do Ursusa c-330m. Fajne to czasy były. Szkoda że bezpowrotne.
Ehh to były czasy ! U nas młóciła Warmianka , kawał smoły w łape i smarowanie pasa , odnoszenie worków , podawanie snopków , podrzucanie plew. I to wychowanie , karność i pogrzeb peta :) wykonałem w domu i wojsku :) Tradycja która nie wróci :( A dla niepokornych zapach skórkowej szczypliny w korytarzu :) Aż się broić odechciewało :)
17:12 Pewnie Pan Kazik miał na myśli silniki spalinowe niezniszczalne "Esioki".Sam mam dwa egzemplarze Andorii S231(12km) jeden do napedu piły a drugi napędza "papafaja".Ojciec opowiadał mi że jak się młociło Warmianką to od samego rana sie odpalało jego i do później nocy chodził tylko się wody i ropy dolewało aż iskry z wydechu szły.Na prawde super mało wysilone silniczki przy minimalnym spalaniu.Bardzo ciężko go zajechać czy przegrzać bo na jego niecaly 1l pojemnosci wchodzi coś ponad 6l oleju a wody też swoje wchodzi.
Jakbym mojego sp. Dziadka slyszal,te same opowiesci ,zreszta sam jeszcze chodzilem grabic zboze po koszeniu kosiarka ,czy snopowiazalka ,takze tez troszke pamietam smak tamtych zniw
U mnie to mówiło się kubiki a w stodole sąsiek☺ Jest takie powiedzenie: wódki nie przepijesz, roboty nie przerobisz i kobity nie przer........asz😂 Pozdrawiam
i właśnie oto mi chodzi .Ludzie dzisiaj na wsi mówią że tacy zapracowani ( kiedyś tak ) a dzisiaj maszyny . Młode nieroby którym nie chce się iść do innej roboty ( wiadomo lepiej u siebie niż do miasta u kogoś zapierdzielać ) Słuchać Pana rolnika ( trochę pokory ,, rolnicy " ) nie jesteście znów tacy robotni , tylko dawać dodatki...
Bizonki pamiętam ze szkoły. Robiłem na nim uprawnienia i potem trochę pracowałem aż przyszły sampo 2020. Bizonek z kursu palił tyle oleju że już nawet bańka 30 l stała na pace u góry. Dobre czasy. Życie poprowadziło inną drogą niż rola. Ale dobrze że jest Pan Kazimierz i Pan Franek z RetroTraktor. Dzięki Wam za piękne wspomnienia. I za grzmot SW400😁
Ten Kazimierz jest wielki 😎🇵🇱♥️
Wspaniałe opowieści tak było to prawda. Moje dzieciństwo to już wiązałka Warta 2
Oczywiście tylko odcinki bez cenzury Panie Wacławie, sztos i mistrz opowieści
Ta seria z Panem Kazikiem najlepsza nagrywaj cały czas
Panie Kazimierzu, jest Pan WIELKIi! Jak słucham Pańskich opowieści to moje dzieciństwo staje mi przed oczami. Tak było - robota od rana do wieczora, ciężka fizyczna. Wielki szacun dla Pana!
W ciemno kciuk w górę dla Pana Kazimierza.
Wielki szacunek dla Pana Kazimierza. Młodzi nie znają pracy tak naprawde
Nie, nie znają, dziś młodzi tylko leżą i nic nie robią. Człowieku znam wielu młodych którzy zapierdalają cały dzień. Ja sam z resztą jestem młody i oram w robocie jak i po za robotą ile wlezie by mieć dobrze w życiu.
Nie zrozumiałeś. Porównać sobie pracę na roli dawniej a teraz to my młodzi nie potrafimy sobie nawet wyobrazić jak ciężka to była praca
Ci którzy chcą pracować to znają, może nie aż tak ciężką jak w rolnictwie
Pamiętam takie czasy ,wszystko prawda co mówi,,
@@strielok trzeba pracować mądrze, nie ciężko
tak bywało... mam 35 lat a sam z dziadkami i babciami, nieraz od 7 rano do 20 w polu fury sian się kładło, po ściernisku wiecznie nogi zadzierało, snopki (chrzestny miał snopowiązałkę), a jak krowy trzeba było przygnać na dojenie, to była wręcz nagroda, że spokojnie rowerkiem można było się w wietrze schłodzić. Każde wakacje, od kajtka podgrabiać, potem zbierać... kurz w stodole z siana, pot, ukrop, trud, łzy, zadrapania, wybicie palców... sianokosy, pokos, miodobranie, żniwa, wykopki, rozrzucanie "naturalnego nawozu organicznego" :D. Coś czego nie oddałbym za dorastanie w dobrobycie z klockami lego, grami komputerowymi, goframi, lodami i kinem z czmakdonaldem.
Również mam takie wspomnienia z dziadkami, do tego spanie na sianie w stodole
Tak jak mówisz, wakacje u dziadków były super, pomimo że roboty po uszy!
Odcinek ma 25 minut prawie a ja dalej bym oglądał😅😢
Ten kombajn to taki kontrast do opowieści Pana Kazimierza. Ale to jest właśnie symbol tych *już lepszych czasów* na polskiej wsi. A duży ciągnik rolniczy to już naprawdę ogromny pomocnik i wygoda.
Świetny człowiek !!! Brawa dla niego ! Dzisiejsza młodzież powinna się uczyć od tego człowieka, pier...ne darmozjady do pracy a nie tv, kluby, piwko. Straciliśmy Polskę przez to, że już nikt nie szanuje ciężkiej pracy i ludzi starej daty. Zdrowia Panie Kazimierzu, pozdrawiam serdecznie. Pana dzieci powinny być dumne że maja takiego Ojca !
Rozumisz (...) *A konie jak lwy* ...
Edit: Piękna opowieść. Super, że pan Kazimierz tak dokładnie opisuje swoje wspomnienia. O tych czasach opowiadał mi dziadek, wujek i tata.
Ciagnik też jak lew, wszędzie szedł.
Jakie szczere i prawdziwe zdania Pana Kazimierza podziwiam tego człowieka za dalsze chęci do pracy i takie podejście do życia :-) sam pochodzę ze wsi i zawsze od babci albo dziadka się słyszy jak to kiedyś było człowiek się narobił Ale miał więcej czasu i znajomości niż teraz....pozdrawiam z Kujaw
z takim pracować to przyjemność :)
Lubię takie opowiadania o przeszłości i o maszynach w stylu Pana Kazimierza
Dobrze, że są ludzie, którzy pamiętają te czasy jak to kiedyś było i mogą opowiedzieć jakie to były ciężkie czasy, teraz to kombajn wjedzie i po żniwach.
Sto lat Panie Kazimierzu🙂💪
Jak obejrzę Pana Kazimierza to zawsze mam pozytywną energię i działam sprawnie cały boży dzień. Zdrowia Dla Pana Kazimierza i Pana Wacława.
Serdeczne podziękowania dla autora materiałów - Pana Wacława oraz oczywiście dla Pana Kazika. To sztuka znaleźč takiego człowieka, który zaczaruje część polskiego internetu. Dzięki za zadawanie bardzo ciekawych pytań i świetne podejście do przeprowadzanych wywiadów. Panu Kazikowi się nie przerywa, tego co widać 😉🤗 Pozdrawiam!
Panie Kazimierzu pozdrawiam i życzę zdrowia , jest Pan przewspaniałym człowiekiem ;)
Powiem szczerze należy mu się ta kabina jak psu buda dawajcie ludzie ile możecie
No wreszcie odcinki bez cenzury :D !!! Aż miło tego słuchać a ta "kurwa" poprostu musi być w takim otoczeniu !!!!
I wiecie co, musicie Pana Kazimierza poznać z Panem Franciszkiem z RetroTraktor i zrobić wspólnie jakiegoś lajva albo Q&A :D !!!!
Najlepiej seria odcinków
Witam Serdecznie pozdrawiam wielki szacunek dla pana Kazimierza Pamiętam te czasy lata 80 szkoła podstawowa a wakacje u cioci na zamojszczyźnie Ursus C330 plus snopowiązałka a snopki układało się w tak zwane piętnastaki, a po kilku dniach młócenie dużą młocarnią na cztery worki napędzana silnikiem spalinowym tak zwanym esem pomimo że elektryczność była lecz nie było silnika elektrycznego o takiej mocy w okolicy. Aż się łza w oku kręci jak się słucha pana Kazimierza Jeszcze raz pozdrawiam
Kazimierz jestes Czlowiek o wielkim Sercu i takim Pozostan ..Pozdrawiam i zycze zdrowia ...
Piękne opowieści, pamiętam jak za dzieciaka u babci kosiło się konną kosiarką, jechało się na pole, kosiara oblepiona dzieciakami, bo każde ręce do roboty się przydały. Jak młocka przyszła to do odbierania słomy i worów się stawało, po całym dniu to ręce do ziemi wyciągnięte, raz pod wieczór to pamiętam że zasnąłem przy maszynie i huk mi w tym nie przeszkadzał :) Jak słucham Pana Kazimierza to normalnie filmy z przeszłości mi się przewijają, serdeczne dzięki i pozdrawiam.
Oj Panie Kaziu-Dziadkowie mi to samo całe życie opowiadają . Aż wierzyć się nie chce czasami -że aż tak ludzie mieli cięzko . Pozdrowienai ze G.Śląska
Pozdrowienia dla pana Kazimierza. Wielki szacunek dla jego ciężkiej pracy i podziw za wspaniały dar opowiadania.
Jak się zasoby skończą to mogą te czasy wrócić kiedyś
Uwielbiam Pana Kazimierza.
Uwielbiam takie opowieści z życia ludzi :) takie prawdziwe i zajebiste :) nie znam się na rolnictwie i dlatego dla takich ludzi ukłon i szacunek :)
Prawdziwy polski chłop, tacy ludzie są najbardziej wartościowi.Wielki szacunek dla Pana
Piękna opowieść. Szacunek dla Pana Kazimierza. Pozdrawiam.
Kiedyś to były ciężkie czasy..Podziwiam tamte pokolenie..👍💪 Opowaiadanie piękne. Pozdrawiam
Chodź jestem z miasta, za młodziaka 10 lat - 15 lat rok w rok w okresie żniw jeździłem na wieś do rodziny. Jeździłem traktorem na 1 biegu polnym powolutku, a na przyczepkę wrzucali belki lub sam byłem na przyczepce i układałem beleczki. Wy nie wiecie, ale układaliśmy żeby nie skłamać na wysokość taką że trzeba było zrzucać z góry bo do wielkiej stodoły nie wjeżdżało 4-6 m i ja gnojek mały 12 lat zapierdzielalem 30 stopni, a co najlepsze lubiłem to. Mój ojciec zapierdzielal na kombajnie u Wujasa( hehe zresztą ostatnio wspominał mi do Bizona to trzeba mieć zdrowie xD ). Wtedy to była szkoła życia pomyslicie że niebezpiecznie itp. robiło się nie ma zmiłuj, kuzyn jeszcze młodszy o 3 lata. Uwielbiam wspominać te czasy, praca mnie za hartowała już za młodu może dzięki temu w życiu, biznesie idzie mi całkiem nieźle. Pozdrawiam wszystkich rolników, dziękuję za waszą pracę.
Panie Kazimierzu dziękuje za Pana pracę dla Polski. Takich ludzi jak Pan kiedyś było dużo więcej teraz patrzymy jak się nie narobić a zarobić a wcześniej człowiek nie miał wyjścia musiał pracować i to ciężko od rana do nocy. Widać, że kocha Pan pracę na roli ale na pewno nie miał Pan łatwo w życiu. Mam nadzieję, że teraz będzie Pan więcej odpoczywał a mniej pracował choć widać w Panu energie do dalszej pracy niczym u młodego chłopaka. Wszystkiego dobrego w zdrowiu i szczęściu dla Pana. Pozdrawiam.
Święta prawda to co opowiada Kazimierz moi rodzice też opowiadali tak było
Wszystkie filmy z Panem Kazikiem super naprawdę widać że człowiek uczciwy i swoje w życiu przerobił szacunek i dużo zdrowia 💪😊
Panie Kazimierzu, ja panu wierzę w każde słowo, bo chociaż w tamtych czasach byłem gówniarzem, to doskonałe pamiętam technologue jakie wtedy stosowano w rolnictwie. To wuj mnie uczył operować kosą, potem były żniwiarki, snopowiązałki, następnie SKR dostał Bizony i na polach latem zrobiło się czerwono. 🙂 Każde lato spędzałem na wsi u wujostwa i do grobowej deski nie zapomnę tego czasu, bo to było prawdziwe życie z miłością i szacunkim do ziemi. Fakt dzieci łatwo nie miały na wsi w tamtym czasie, ale ta praca kształtowała charaktery, a dzisiaj nasze dzieci mają wszystko podane pod nos i nie znają kompletnie wartości pracy i pieniądza. Co było już nie wróci, jak sobie kiedyś sąsiedzi pomagali we wszystkim, tak dzisiaj jeden drugiemu zazdrości i kłody pod nogi najchętniej rzuca. Dużo zdroowia i 100 lat dla Pana Kazimierza, pozdrawiam. 🙂
Dzisiaj ludzie może i mniej narobieni... może i dłużej żyją... ciała może mają zdrowsze, ale z "głowami" i duchem (psychiką) im się dzieje coś nie tak. Nie wiem czy to od nadmiaru wolnego czasu, czy jak ale chyba postęp też ma swoją cenę.
Równolatkowie Pana Kazimierza którzy uciekali do miast i zasiedlali te wszystkie miasta w czasach Gomułki i Gierka to obraz nędzy i rozpaczy. Chodzące nieszczęścia. Zgryźliwi, złośliwi, pogubieni na stare lata, czujący się że na nic już nie są potrzebni, ściśnięci w tych swoich "klatkach" w blokach albo na osiedlach poupychanych jeden na drugim domków, żrący się z sąsiadami... Widać, że póki ci ludzie byli aktywni zawodowo, to jeszcze jakość funkcjonowali w obcym im świecie (ale i tu bywało różnie, kto mieszkał na blokowisku wiedział jak ludzi odchorowywali zmianę otoczenia ile było pijaństwa, przemocy... gdyby wtedy były Niebieskie Karty za kłótnie i alkoholizm to prawie każde mieszkanie z lat 70/80/90 miałoby swoją).
Także dwa raz się trzeba zastanowić: czy warto wywracać swój świat do góry nogami i zmieniać diametralnie otoczenie - bo to wcześniej czy później odbija się pustką wewnętrzną, pogubieniem i poczuciem bezsensu.
Wiem co piszę, wychowałem się na takim osiedlu zasiedlonym w latach Gomułki i Gierka... ówczesnymi 20+ latkami - dzisiaj same wdowy żyją, a chłopy powykańczały się na emeryturach często wcześniejszych w wieku 50+ lat. Nuda, bezsens i gorzała zrobiły swoje. Nie mieli wzorców zachowań co robić w mieście z wolnym czasem na emeryturze, bo skąd - w mieście nie można mieć ani kurki, ani kaczki, ani królika, nawet pies czy kot przeszkadza sąsiadowi i są konflikty. Do dupy z takim życiem.
Twarde i ciężkie życie na gospodarce było, to i ludzie uciekali, a i rodzice w tym pomogli, nie dawali dzieciakowi żadnych praw, żadnej dyskusji, podoba się czy nie, tylko w pole robić, a jak ty masz tam 7 ,9,10 lat to kogo to obchodzi? To jak dorośli ,to woleli, nawet największy materiał na studiach do przerobienia, niż jeszcze jeden dzień na gospodarce spędzić, bo to dopiero człowiek wiedział ,że żyje w tym złym znaczeniu, tak się narobił. A i tu i tu ludzie sie wykańczali ,chlali wódę ,czy na gospodarce był czy w mieście. A czemu takie życie wybierali? Raczej nie z nudów w tym mieście, tylko ja bym popatrzył po relacjach rodzinnych ,których moim zdaniem od dziecka nie było. Który tam ojciec z synem, podyskutował? Który tam ojciec, w synu widział ,człowieka? Mało który, to i w miastach, ojciec i syn zgodzić się nie mogli, a co dopiero na gospodarce. Ale nikogo to wina, po prostu życie na gospodarce, jest twarde, trudne, i to szkoła życia. A było i tak, że ze wszystkim zostawałeś sam, bo ojciec już dawno zachlał, o bożym świecie nie wiedział, nic go nie obchodziło, a robota sama się nie zrobi, a jest co robić.
Pan Kazio w filmie. Łapka w górę i oglądamy.
I ja pamiętam takie żniwa; kosa, kosiarka listwowa, snopowiązałka. Zwożenie a później młócenie młocarnią
Fajnie opowiada pan Kazek fajnie sie oglada i słucha :)
Święte słowa proszę Pana też tak robiłem ,gdy mówię synowi to mówi jak daliście radę ,teraz ciągniki kombajn pracują ale jak bez klimy to już bieda , jak pana słucham to jak by moja biografia , życzę dużo zdrówka
szacunek dla pracy.......KAZIMIERZ jesteś WIELKI
Mam nadzieje ze bedzie wiecej odcinków z panem Kazikiem. Super opowiada
Przed pracą jeszcze trzeba obejrzeć :)
kurde ciesze sie ze trafilem na ten kanal milo sie slucha
Właśnie, tezyzna fizyczna ,praca czyni wolnym i zdrowym prawda😘😁
Kiedyś to było ...... Pan kazik to jest gość ..... Szanuję za podejście do pracy .
Ja tego pana bardzo rozumie w tamtych latach był bardzo ciężko. Nie było traktorów kombajnów. Tylko się robiło wszystko ręcznie. Znałem coś takiego starszego pana on też uprawiał pole i wszystko robił ręcznie. Tak przyszła niedziela to on już nie umiał wytrzymać to zawierał stonki atakują ziemniaki. I tego pana Bardzo szanuję bo wiem jaka była praca w tamtych latach i nie było się zmiłuj tylko się robiło ciężko. W tamtych latach ludzie byli fes mocni do pracy. A w dzisiejszych latach się robi maszynowo maszyny za człowieka robią. I serdecznie pozdrawiam i życzę dużo dużo zdrowia.
Świetna ta opowieść Historyczna.Musisz Pana Kazimierza jeszcze zainspirować do takich opowieści.
Święta prawda, dzięki Ci za ten filmik Wacław 😉
Mógłbym tego Pana słuchać ciagle
Pan Kazimierz to jest Gość. Szacun.
Kocham te opowieści pozdro
15:50 Trzeba mieć kury. Przy zdejmowaniu ostatniej warstwy do młócenia. Zamykasz się w stodole z kurami. Lepiej łapią myszy niż koty.
Zwłaszcza, że dziś koty są bardzo leniuchowate
@@Astaroth_02 jedną myszą potrafi bawić sie pół dnia terrorysta😂
@@Astaroth_02 bo wychowane na granulkach ze sklepu
Ja również posmakowałem takiej roboty (pamietam do dzisiaj ten smak kompotu z kanki). Dzisiejszy chłoptasie w rurkach by się zapłakali pracując tak ciężko w polu!
Tak było małolaty by się dziś zapłakały i te ich smartfony.
małolaty dowiadujące się, że jeszcze pod koniec lat 60tych nie wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce miały dostęp do elektryczności zachodzą w głowę jak wtedy ludzie ładowali smartfony 😂
Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka
@@ashwilliams4989 niepełnosprawny czy niepełnoletni jesteś o latach 60 tych piszesz, a co było na początku lat 90 ile ty masz wiosen
@@blazejsiwek3342 99%
nie wrzucaj wszystkich do jednego worka, tak samo mogę powiedzieć ,ze każda rodzina na wsi lat 50/60 była patologiczna bo "Ojciec" chlał, przemoc wobec kobiet na porządku dziennym i ciemnogród i nic więcej... Aczkolwiek jest to moja subiektywna opinia nie będąca w żaden sposób ubliżająca Panu, czy komukolwiek. Do dzisiaj znam bardzo dużo młodych osób, dla których ciężka praca to chleb powszedni, jak każda praca we własnym gospodarstwie. Pozdrawiam i życzę miłego dnia
UWIELBIAM TEGO PANA SLUCHAĆ
Mondre słowa panie Kaziu.
Było kiedyś ciężej ale człowiek, człowiekowi pomógł a dziś by jeden drugiego w łyżce wody utopił. I każdy zdążył się obrobić.
Facet z pasją jak mój ojciec 76 lat i dalej gospodarzy i najlepiej jeszcze koniem Pozdrawiam
Uwielbiam tego Pana !! Prosze mu przekazać pozdrowienia !!!
TVN_y niech patrzo i uczo sie jak robić ciekawe programy. Pozdrawiam Pana od Bizona i autora za dobrą robotę.
Myślałem że dziś już nie będzie odcinka. A tu taka niespodzianka.😀😀
Pozdrawiam wszystkich i Pana Wacława. ☺️😁
Pozdrawiam najlepszego
Myszy to pamiętam jak dziś . Dwa koty jak wpadły to w szał spadały bo nie wiedziały za którą sie brać. Pałka była skuteczniejsza ☺pozdrowiam
Przy omłotach to była masakra z myszami.
Świetny człowiek
Można by słuchać i słuchać... :)
Doskonale pamiętam "Tamtą wieś". Może nie aż tak odległe czasy o którym mowa w filmie ale wczesne lata 90te, gdzie żniwa trwały kilka tygodni, gdzie na polach pracowały całe rodziny, było wesoło mimo że cieżko. Babcia przynosiła obiad jak grabiliśmy siano czy saladere. Na snopowiązałce się jeździło podczepionej do Ursusa c-330m. Fajne to czasy były. Szkoda że bezpowrotne.
Mój ulubiony pan Kazik
Super film i pan Kazik
Cała prawda jakby czytał słowa mojego ojca identycznie😃👍🏾
I dzień staje się lepszy
Zdrówka Panie Kaziu 💪
Ehh to były czasy ! U nas młóciła Warmianka , kawał smoły w łape i smarowanie pasa , odnoszenie worków , podawanie snopków , podrzucanie plew. I to wychowanie , karność i pogrzeb peta :) wykonałem w domu i wojsku :) Tradycja która nie wróci :( A dla niepokornych zapach skórkowej szczypliny w korytarzu :) Aż się broić odechciewało :)
Bardzo fajnie opowiada:)
Piekna opowieść:)
Super gościo
To co teraz napisze jest smutne lecz prawdziwe.... Takich ludzi jak pan Kazimierz już nie ma i nie będzie na roli ! Wielki szacunek. Pozdrawiam
Lubie takie historie słuchać
zdrowia dla pana kazika kombajnisty . pozdrawiam ;)
Pamiętam te czasy. Zajebiście gościu opowiada.
17:12 Pewnie Pan Kazik miał na myśli silniki spalinowe niezniszczalne "Esioki".Sam mam dwa egzemplarze Andorii S231(12km) jeden do napedu piły a drugi napędza "papafaja".Ojciec opowiadał mi że jak się młociło Warmianką to od samego rana sie odpalało jego i do później nocy chodził tylko się wody i ropy dolewało aż iskry z wydechu szły.Na prawde super mało wysilone silniczki przy minimalnym spalaniu.Bardzo ciężko go zajechać czy przegrzać bo na jego niecaly 1l pojemnosci wchodzi coś ponad 6l oleju a wody też swoje wchodzi.
Serdecznie pozdrawiam
Pozdrawiam
Jakbym mojego sp. Dziadka slyszal,te same opowiesci ,zreszta sam jeszcze chodzilem grabic zboze po koszeniu kosiarka ,czy snopowiazalka ,takze tez troszke pamietam smak tamtych zniw
Kazimierz super człowiek Pozdrawiam
Tak było..lata 50 te 60 te w gospodarce znam to z opowiadań rodziców..
To byly czasy
Jak zwykle Kazik daje czadu. Świetny z niego chłop. Czekamy na odcinek o jego Warszawie. Pozdrawiam.
Kiedyś żniwa były przej****e teraz to najpiękniejszy czas w rolnictwie
Kazimierz Wielki w czystej postaci.
👍 👍 👍 👍 Dobra chefowa👍
Widać po dłoniach Pana Kazimierza że roboty się nie bał przez całe życie - górnik i kowal by się zawstydzili. Dużo zdrowia. Pozdrawiam
U mnie to mówiło się kubiki a w stodole sąsiek☺ Jest takie powiedzenie: wódki nie przepijesz, roboty nie przerobisz i kobity nie przer........asz😂 Pozdrawiam
nie przee..............
gadasz xdd
........ale próbować trzeba
Chciał bym tego pana poznać! Pozdrawiam serdecznie
Snopowiązałką to i ja kosiłem. A tych przeklętych kostek to tysiące przewaliłem. To były czasy A teraz kręgosłup odzywa się
i właśnie oto mi chodzi .Ludzie dzisiaj na wsi mówią że tacy zapracowani ( kiedyś tak ) a dzisiaj maszyny . Młode nieroby którym nie chce się iść do innej roboty ( wiadomo lepiej u siebie niż do miasta u kogoś zapierdzielać )
Słuchać Pana rolnika ( trochę pokory ,, rolnicy " ) nie jesteście znów tacy robotni , tylko dawać dodatki...
Tak to byly ciezkie czasy ale wszyscy byli weseli nie bylo zawisci tez tak ciezko pracowalam pomagalam rodzicom
Konkret prawda tak dzieci zapuerniczały nie było to tamto szacunek
Pan Kaziu nie do podrobienia szacun
sama prawda samo zycie tak bylo
Szczera prawda prosze pana tak było na wsi 🙁