Mrożenie drożdży do piwa ❄️🍄 Bank drożdży piwowarskich🏦🧪

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 сен 2024

Комментарии • 37

  • @ModyCHOW
    @ModyCHOW Год назад +7

    Ale się cieszę, że realnie mój artykuł komuś pomógł! Ja mam kilka różnic, ale generalnie wszystko robisz cacy i bardziej profesjonalnie.
    Np. Ja wstawiam 5l Kolbe po namnażaniu do lodówki na dzień - dwa i dekantuje do zera, czyli zostaje praktycznie sama gęstwa i ja już prosto z 5l kolby dolewam do probówek.
    Probówki sterylizuje w taki sposób, że wlewam do nich roztwór gliceryny, układam ciasno w 2l kubku i wrzucam do mikrofalówki aż do zagotowania roztworu, w między czasie gotuję zakrętki, wyciągam z mikrofalówki i jeszcze gorące/gotujące zakręcam i chłodze.

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +4

      Właśnie zapomniałem wspomnieć, że wstawiam do lodówki, nie zlałem wszystkiego bo trochę mi się zmąciło jak wyciągałem ;)

  • @jotiub
    @jotiub Год назад +3

    pozdro
    taktycznie

  • @ryszardszulgo8839
    @ryszardszulgo8839 Год назад +3

    9:13 .. nadciśnienie co daje ok 110C

  • @krolestwo-polska5791
    @krolestwo-polska5791 Год назад +3

    Fajnie, ja też robię od bo ja wiem.. roku? I też na tych samych falkonach. Tylko ja nie mrożę i generalnie rozlewam pierwszą gęstwę, wyczyszczoną (że słoików, strzykawką bez brzeczki) na ileś fiolek, a potem łączę tę fiolki w pojedyncze aby mieć w każdej filce min 40ml samej gęstwy. Co ciekawe z mojego doświadczenia wynika iż ok, z jednej fiołki 40ml samych drożdży muszę zrobić starter ale jak wleje już dwie takie 40-50ml fiolki to mi starcza na całe 30l piwa, fermentatacja pod ciśnieniem. Szczerze mówiąc to tych fiolek można narąbać tyle że i po 3 możesz wrzucać i nie musisz startera robić. Myślę że idealne podejście to dwojakie, jedno to część mrozimy jako bank na przyszłe rozmnażanie a część do lodówki na bieżące piwa, i z mojego doświadczenia to gęstwy nawęt ponad roczne spokojnie robią piwo, no jak na razie nie miałem żadnego problemu. No i najlepiej robić te banki z drożdży zakupionych a nie z gęstwy bo nie ma mutacji ale pewnie tak to właśnie robisz.

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +3

      Hej, tak świeża paczka drożdży, z gęstwy to trochę słabo bo nie masz pewności w jakiej kondycji są drożdże i czy nie ma innego syfu, do tego mutacje.

    • @krolestwo-polska5791
      @krolestwo-polska5791 Год назад +4

      @@BrowarDomowyStrzal Hej, syfu nie ma, bo robie wielostopniowy proces filtracji, natomiast no fakt że mutacje mogą być, ale... Oczywiste mutacje czyli jak drożdże po fermentacji mają nietypowy wygląd to zlewam do ubikacji, a jak wyglądają ładnie to robię fiiolki i powiem Ci że od roku jak to robię nie miałem żadnego problemu a jeśli chodzi o kondycję to wiesz z jednej fiołki zrobisz starter no to widać jaka kondycja a jak coś nie tak to wlewasz druga albo i trzecią fiolkę, która nic Cie nie kosztuje i nie ma bata. Słuchaj ja zrobiłem fiolki z rocznej gęstwy z kilku słoików Lallemand Windsor, fiolki stały jeszcze z parę miesięcy, na starter i śmiga. Ja powiem tak, wszyscy mówią że gęstwą nie powinna stać tyle i tyle itd. Dopóki człowiek nie spróbuję I tych wszystkich twierdzeń nie sprawdzi to się nie dowie, z moich doświadczeń wynika że to nie jest prawda najwyższa, co prawda pewnie więcej drożdży się przekręci ale nie zmienia faktu że nadal masz miliardy zdrowych kolesi.

  • @ryszardszulgo8839
    @ryszardszulgo8839 Год назад +3

    12:12.. stara szkoła i niebezpieczna i mało skuteczna. Kup sobie w końcu ozonator i rób atmosferę .. jest to n- razy skuteczniejsze niż palnik.

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +4

      W końcu mnie namówisz ;)

    • @ryszardszulgo8839
      @ryszardszulgo8839 Год назад +2

      @@BrowarDomowyStrzalmożesz na mnie liczyć.. będę cię molestował w tym temacie, bo to słuszny zakup jest.

  • @suchy6021
    @suchy6021 Год назад +3

    Super merytoryczny film. Sprawdzaleś na mikroskopie zywotnosc drozdzy po rozmrożeniu? Ogólnie tak jak mówisz, mrozić należy powoli więc u mnie, za radą różnych artykułow, pierwszą dobę mrożę w alkoholu izopropylowym. Po dobie już normalnie. Dodatkowo tak jak kolega wyżej, dekantuje do sloiczka tylko drożdże bez piwa po starterze i łącze 50/50 z roztworem krio z gliceryny i wody. Te natomiast w proporcjach 30/70 wlewam do sloiczków, i to wrzucam do szybkowara. Wtedy jak ostygnie po 7ml roztworu i drożdży łącze. Robiłem kilka starterów już z mrożonych i rzeczywiście potrzeba 48h do pobudzenia drożdży, ale pózniej fermentacja bez problemu. Z checią zobaczyłbym zmianę zywotności drożdży jesli masz dostęp do mikroskopu oraz film z pasteryzacji brzeczki do starterów. Dlugo to za mną tez chodzi, by miec skrzynke zabutelkowanej i zaoasteryzowanej brzeczki do starterów. Poki co czasami jak miałem za duzo brzeczki to mroziłem i później uzywałem do starterów. Pozdro

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +2

      Hej, niestety mikroskop, który kupiłem (używany stary) jest uszkodzony próbowałem coś tam zanim zrobić, ale to wtopa z tym zakupem robi jako dekoracja. Wrócę za jakiś czasu do zakupu (dłuższy czas) bo chciałbym kupić coś z wyższej półki z możliwością podłączenia kamery. No tam z tym dekantowaniem itd... to powoli dochodzę do wprawy. Pierwsza warka czeskiego pilsa warzona w niedziele, gdzie użyłem tego startera dwu stopniowego z drożdży mrożonych, dziś już ładnie "bulka" w 10C więc jak na razie jest git

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +2

      Dobry pomysł z tym alkoholem, czyli wkładasz próbówki z drożdżami do zlewki z alkoholem i to do zamrażalnika, a po dobie wyciągasz ze zlewki i zostawiasz w zamrażalniku? Dobrze myślę?

    • @suchy6021
      @suchy6021 Год назад +2

      @@BrowarDomowyStrzal Ogólnie robię tak, że wszystkie próbówki wrzucam do pojemnika plastikowego (uzywam takich zwykłych do żywności), zalewam alkoholem aby pokryć całą powierzchnię i tak na dobę do zamrażarki. Po dobie wyciągam fiolki z pojemnika z alkoholem, segreguję do worków każdy szczep oddzielnie i zostawiam juz w zamrażarce, natomiast alkohol wraca do oryginalnej butelki i czeka na kolejny szczep juz w pokojowej :)

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +3

      @@suchy6021 Ok, czyli dobrze to zrozumiałem, dzięki będę testowa

  • @lamehunter
    @lamehunter 10 месяцев назад

    Hej Seba! Sprawdzałeś może ile prądu zjada twoja zamrażarka w ciągu roku?

  • @browarkwarta9048
    @browarkwarta9048 11 месяцев назад

    Nie lepiej robić z gęstwy w pierwszym pasażu drożdży, masz mocne, silne namnożone drożdże ?

  • @oskarochmann9052
    @oskarochmann9052 Год назад +3

    A jak ma się kwestia ewentualnych mutacji w miedzy pasażami, czy jest to pomijalny problem?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +4

      Propagacje do mrożenia robię ze świeżej saszetki drożdży gdzie termin przydatności jest jeszcze długi, ale pewnie co jakiś czas zadzieją się jakieś zamiany i będzie trzeba na nowo odświeżyć bank.

  • @lukasz2345
    @lukasz2345 Год назад +2

    Zaraz, zaraz czy drożdże które są mrożone nie są niszczone przez 'igiełki' lodu ?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +2

      Hej, dlatego robi się to w roztworze gliceryny i mrozi się powoli, próbówki w roztworze alkoholu (tego z alkoholem, nie ma na tym będzie na następnym, bo nie wiedziałem o tym jeszcze w tedy )

  • @Piotr21429
    @Piotr21429 Год назад +2

    Cześć, dokładnie obejrzałem filmik i mam pytanie, jeszcze nie robiłem starterów jak cos.
    Czyli z jednej saszetki drożdży suchych/płynnych mogę zrobić ich dowolną ilość, robiąc najpierw starter litrowy, poczekać aż opadną na dno, wylać nie potrzebne piwo z góry, po czym zaś dodać ostudzonej brzeczki i zrobić starter większy np 2l aż do 5 litrów?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +2

      Hej, tak można też zrobić, ale jak masz świeże drożdże płynne z tym "startem" w saszetce to spokojnie można zadać do 4-5l. Nie poleca się robić startera z sucharów, po prostu daje się więcej paczek, a taki starter to tylko może zaszkodzić jak się zrobi niestarannie.

    • @Piotr21429
      @Piotr21429 Год назад +2

      @@BrowarDomowyStrzal rozumiem, czyli z sucharów zrobić piwo i zebrać gęstwę i wtedy można je rozmnażać? Jeszcze zastanawiam się jaka jest zależność starterów a pokoleniem drożdży, mówi się ,że korzysta się do 7 pokolenia, tylko wtedy jak wytwarzają drożdże firmy co się tym zajmują..

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +2

      @@Piotr21429 Tak, zbieranie gęstwy to dobre rozwiązanie. Lepiej nie robić dużej ilości pasaży na jednej gęstwie bo drożdże się degradują/mutują. Dlatego ja wole świeże namnożyć to mam tylko jeden dodatkowy pasaż. Laboratoria robią to podobnie jak ja tylko w jeszcze lepszych warunkach sterylnych, selekcjonują zdrowe drożdże z "gęstwy" i mnożą.

  • @krzysiekkrol8118
    @krzysiekkrol8118 Год назад +2

    A czy brzeczkę na startery na zaś można zabutelkowac o zakapslować jak piwo ? Zamiast mrożenia

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +3

      Tak, można ale trzeba spasteryzowac, mam zamiar tak robić żeby nie męczyć się z suchym ekstraktem

    • @krzysiekkrol8118
      @krzysiekkrol8118 Год назад +2

      @@BrowarDomowyStrzal no i chyba to tańsze rozwiazanie

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +2

      @@krzysiekkrol8118 tak to też powód dlaczego chce w to iść

  • @ryszardszulgo8839
    @ryszardszulgo8839 Год назад +3

    Robiłeś Bank

  • @mariuszkupczyk2137
    @mariuszkupczyk2137 5 месяцев назад

    Czy gliceryna roślinna farmaceutyczna 99% czystości może być 🤔

  • @ryszardszulgo8839
    @ryszardszulgo8839 Год назад +3

    Piwowar.. z którego roku?