Prędkość dźwięku vs gęstość ośrodka - powszechna błędna edukacja

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 окт 2024

Комментарии • 29

  • @Konrad_Kwiatkowski
    @Konrad_Kwiatkowski  7 месяцев назад +4

    "28:50" - aby była jasność, zaznaczam odpowiedź, że "rzadziej rozmieszczone są drobiny" w sensie MNIEJSZEJ GĘSTOŚCI i mówię w skrócie myślowym HEREZJĘ, że, cyt: "w procie rzadziej rozmieszczone są drobiny niż w deuterze". Oczywiście, gazy, niezależnie od masy ich cząstek, czy to będzie wodór czy chlor, w tej samej temperaturze i tym samym ciśnieniu zajmują równą objętość o czym doskonale wiem i mówię to tu "21:23", zatem "drobiny" w procie i deuterze w tych samych warunkach są tak samo gęsto ułożone, a większa gęstość deuteru w stosunku do protu wynika z większej masy jego cząstek. Przepraszam za ten żargon i przejęzyczenie.

    • @chillyshotorbitus5152
      @chillyshotorbitus5152 7 месяцев назад

      ...no wlasnie pytanie czy tak rzeczywiscie jest ...gdyz wydaje sie o dziwo, iz wbrew naukowym obowiazujacym paradygmatom...atomy sie rozszerzaja a nie drgaja i wibruja ! Powiekszaja lub zmniejszaja zgodnie z klasycznymi modelami Roberta Boyla, Antoine Lavoisiera(zapomniana, pomijana kaloryka..wspomina sie wylacznie o flogistonie), Nielsa Bohra(electron jump) ...co zmienia zasadniczo rozumienie procesow mikroskali... np termodynamiki, chlodnictwa, jonizacji, emisji, wiazan chemicznych... nadprzewodnictwa, stanow skupienia ....prosze zerknac na rysunek, schemat modelu atomu w rozdziale 4. "Thermonuclear scattering" (expandujace protony, atomy, planety, gwiazdy i galaktyki ...fizyka w pigulce kompendium naprawde polecam poczytac Maurycemu ... w pojedynke moze byc ciezko ; ) ruclips.net/video/GqJhDLgUvcg/видео.html ..ah ...pod filmem sa linki z prezentacji ...miedz innymi Absolute zero ...historyczna retrospekcja o Boylu, Lavoisierze...oraz Rumfordzie, ktory podstepem przepchnal model kinetyczny (zdadziecki amerykanski szpieg, ktory po dekapitacji Lavoisiera, "przydusil" jego teorie, oraz dodatkowo uwiodl zone, wdowke ....Maurycy masz ochote na podroz do swiata fizyki ...w ktorej dowiemy sie, ze ta sama sila ktora w gotujacym czajniku przemienia wode w pare, substancje lotna ...odpowiedzialna jest za budowe i ekspansje materialnego kosmosu.

  • @wysokirafal
    @wysokirafal 7 месяцев назад +1

    Ciekawy wykład. Zaskoczyłeś mnie, a lubię takie wykłady popularnonaukowe i czesto ich słucham.

    • @Konrad_Kwiatkowski
      @Konrad_Kwiatkowski  7 месяцев назад +2

      Bardzo mi miło, ogólnie to w ogóle się nie spodziewałem, że taka duża będzie oglądalność takiego filmu, bo ... "wykładnik adiabaty", "stała boltzmanna", "liczba avogardo" itd. Raczej jest dużo bardziej naukowo niż "popularno" i w zamyśle ma to tak właśnie być, dlatego myślałem, że będzie kilkadziesiąt, góra kilkaset wyświetleń a tu.... idzie na kilka tysięcy. To zmotywowało mnie, aby być dużo bardziej aktywnym, a mam mnóstwo materiałów, które nazbierały się przez te prawie 25 lat bogatej aktywności zawodowej. Zachęcam do śledzenia i studiowania na WIMiM ZUT w Szczecinie. Pozdrawiam. Konrad Kw.

    • @wysokirafal
      @wysokirafal 7 месяцев назад +1

      @@Konrad_Kwiatkowski przyznam, że wykładnik adiabaty przewinąłem :-)

  • @skokielblag4228
    @skokielblag4228 4 месяца назад +1

    Przecież nawet podstawowy wzór na local speed of sound stosowany w lotnictwie (ATPL sylabus) to funkcja temperatury LSOS = 38,94 * √T . T temperatura w Kelwinach. Wynik to prędkość w KT

  • @SuperElwira
    @SuperElwira 5 месяцев назад +1

    SUPER FILM. JA MAM TAK SAMO :)
    Wiem, że ciężko przeliczać na mole, bo medycyna się z tym męczy i kiedyś przeliczali aptekarze i lekarze a dziś już tego nie robią, bo robią to za nas koncermy a my cofamy sie w rozwoju jak wraz z wejsciem kalkulatora i dezinformujemy się sami nawzajem, bo np nauczyciel opracuje test a testy w podstawówce sprawdzal iles lat temu nie matematyk czy fizyk tylko wg klucza odpowiedzi nauczyciel innej dziedziny podobno-to jest chore a na odpowiedz z polskiego 1 linijka jak ma coś opowiedzieć w 1 zdaniu np jak się czujesz, chyab ze uzyje młodzieżowej nowomowy cho na bro, cze, pa......
    w fizyce albo nowy parametr albo coś ucieka do nieskończoności albo nowa definicja, matematyka tez już ma tyle definicji i każdy badacz sobie chyba dodawał swoje albo epoka i krajz ciekawe jak liczyli, bo podobno mieli problem z mostami i galonami oraz baryłkami paliwa albo z łokciami, kopami itd i nauka wypycha te stare miary ale jakos nie ma ich w muzeum-ciekawe jak kiedyś ustalano ceny mostów i zapewne przelicznik walut w różnych krajach to tez jakaś ściema-jeski handlujemy globalnie to w uniwersalnej globalnej walucie-nie mogą fizycy opracować stałej gospodarczej i uspokoić balagan inflacyjnyi kryzysy finansowe?
    ....ale ilość drobin i mol 6,02...... 1 Kelvin to bardzo duża w sensie mała ale duza wymiarowo, a jak nie chcę w Kelvinach liczyć.... wyjdą duże liczby a jak chcę zmierzyć rtęciowym termometrem i barometrem? I sobie zmierzyć prędkość dziweku klasycznie.... A to jest w gazy doskonałe?
    Starą technologią i wykonać pomiary całoroczne o różnych porach roku, temperaturach, po burzy, nad wodą, rano, gdy jest mgła i chce np obliczyć ilość promieniowania podczerwonego przy nagrzanych słońcem skałach na różnych kontynentach np w Afryce, Europie, Ameryce Plrn i Pldn, gdzie jest rożna wilgotność powietrza I na Saharze gdzie piasek będzie oddawał albo asfalt, a noce mają zmienne temperatury, gdy chcę sobie w czasie mgły czy dymienia morza pomierzyć a potem porównać te dane i jeszcze porównać z nowymi urządzeniami to wyjdzie mi tak samo?
    I za każdym razem te same stałe? W kopalni jeszcze chce zmierzyć- to jakich parametrów i stałych mam użyć? Interesują mnie bardziej archaiczne metody pomiarów.....
    A ile w przyrodzie wystepuje gram izotopu węgla C12 na metr sześcienny na pustyni? Jestem wredna ale dlatego, że chce wiedzieć to nie jest moja złośliwość proszę wybaczyć. Archeolodzy odkopali ostatnio fajne urządzenie pomiarowe ze starego statku. Taki a la sekstans ale nie do końca.....wcześniej sobie patrzyli na gwiazdy, na azymut nie przejmowali się zbytnio węglem i wodorem C14 i C12, ktorym nawet Całun Turyński zbadali, zaraz kobiety tkankę tłuszczową bedą sobie mierzyć węglem C14 w molach albo pojawia się aparaty do mierzenia tego i owego węglem C14.... W latach 80 znowu było mnóstwo aparatów szpiegowskich, urządzeń do pomiarów bomb i innych duchołapów w sprzedaży....
    To wszystko zmierza do promocji idei atomowej i elektrowni jądrowych oraz nowych technologii ale jak sobie radzili Mayowie albo klasyczni matematycy kombinując na różne sposoby? Jak do tego doszli?
    Mamy wyciągniętą średnią. A jeszcze płucach sobie chce zmierzyć temperaturę, na membranie ucha w tunelu usznym gdzie jest powietrze, na skórze w 3 miejscach i w odbycie-i co będzie taka sama? Skoro mamy różnice to jak obliczyli zmiany klimatyczne?
    Deweloperzy albo energetyka czy lasy panstwowe podpalili lasy i zwalili na zmiany klimatyczne żeby sobie wyciąć trochę drewna?
    Na Syberii zimą czy Arktyce i w saunie suchej 90 stopni będzie zawsze taka sama? Jak tam kilka osób oddycha to może będzie zawartość dwutlenku węgla. A niech w łazience koło piecyka gazowego, z ktorego ulatnia się tlenek węgla? A w kopalni starej przy zepsutej wentylacji? Zawsze ta sama stała Bolzmana, czy nowe stałe do kazej sytuacji? Izotopy węgla C12 to jest w organizmach żywych i przyrodzie odwracalna czy nie odwracalna zmiana? Jeden podobno się rozklada 5 tys lat no to chyba nie wszystkim się uda w tym samym tempie się rozpaść połowicznie to zalozmy,że w 1 metrze sześciennym powietrza mamy takich izotopów o różnym czasie rozpadu kilka .. A jeszcze mamy wiatry przecież. ....gdzie tu jest wiatr, który może znacznie ochłodzić lokalnie organizm żywy....... A w chmurach ile mamy deuteru?
    Powietrze- a gazy cieplarniane i spaliny?
    A substancje oleiste, a sprężone powietrze?
    Ja rozumiem, że te obliczenia są dla układów zamkniętych? A w PRZYRODZIE? Nie dla gazów OBECNYCH W PRZYRODZIE ALE ZAMKNIĘTYCH W NACZYNIU W LABIE tylko gazów poddawanych ZMIIENNEJ TEMPERATURZE w ciągu dnia, pór roku, wobec warunków atmosferycznych np po burzy i przekrojowo oraz warstwowo na różnych wysokościach-góry i doliny, przy wodzie I na morzuz w czasie mgły, po burzy i w chmurach-TA STAŁA SIĘ SPRAWDZA?
    Meteorologia i klimatologia używa chyba nieco innych obliczeń? Nie można całego świata sprowadzić do jednej stałej..... czy teoretycy w ogóle mają kontakt z klimatologami i potrafią odczytywać ich urządzenia? Mają wspólne projekty badawcze w Polsce? Czy kazdy sobie pisze osobno i nigdy nie widzą i nie rozmawiają?

  • @chemianapiatke05
    @chemianapiatke05 7 месяцев назад

    Prędkość dzwieku zalezy od gęstości ośrodka i cecha ta jest wykorzystywana przy budowie bardzo czulych densytometrów. Wewnątrz urzadzenia jest specjalna u-rurka, ktorą wprowadza się w drgania (slychać wtedy takie cichuteńkie piszczenie)i aparat w wyniku tego mierzy gestość wpuszczonej cieczy z dokladnością do 6 cyfr po przecinku.

    • @Konrad_Kwiatkowski
      @Konrad_Kwiatkowski  7 месяцев назад

      W danym gazie, np. powietrzu, prędkość dźwięku nie zależy od gęstości tego powietrza, co wynika ze wzorów, które pokazałem. W innych ośrodkach, tj. cieczach lub ciałach stałych zależy od gęstości, co również wynika ze wzorów, które pokazałem. Na poziomie akademickim z wyprowadzeniem tych wzorów można sobie o tym poczytać np. tutaj:
      openstax.org/books/fizyka-dla-szk%C3%B3%C5%82-wy%C5%BCszych-tom-1/pages/17-2-predkosc-dzwieku
      Pozdrawiam. Konrad Kwiatkowski

  • @arturnowak879
    @arturnowak879 7 месяцев назад

    wpadłem przypadkiem, ale uważam że warto. Uwagi o scenografii w odp ina inny koment daję życzliwie, bo tzw widz często połyka kanał oczami

  • @rafadobrakowski6900
    @rafadobrakowski6900 7 месяцев назад

    Wiedziałem o zależności prędkości dźwięku a wysokość (gęstość) - wyżej szybciej. Natomiast wpływ temperatura na prędkość już nie był mi znany 😕. Pytanie, czy jest to związane z energią cząstek ?

    • @Konrad_Kwiatkowski
      @Konrad_Kwiatkowski  7 месяцев назад

      Cyt: "Wiedziałem o zależności prędkości dźwięku a wysokość (gęstość) - wyżej szybciej." Ta zależność to: wyżej = wolniej a nie szybciej, mówimy tu o prędkości dźwięku. I wynika to pośrednio z energii cząstek, która to energia jest związana z temperaturą cząstek. Proponuję zacząć od przeczytania na wiki hasła: temperatura, gdzie jest napisane m.in., cyt: "Temperatura bezwzględna układu złożonego z atomów, jak i kilkuatomowych cząsteczek jest w teorii kinetycznej gazów określona jako średnia energia kinetyczna ruchu pojedynczej cząsteczki (mierzona względem środka masy układu), przypadająca na jeden stopień swobody ruchu". I tam występuje we wzorze współczynnik proporcjonalności pomiędzy jednostkami temperatury i energii nazywany stałą Boltzmanna. Trzeba to sobie samemu poukładać w głowie i ewentualnie skonsultować z kimś bardziej zaawansowanym. A upraszczając: prędkość dźwięku w gazach zależy od średniej prędkości cząsteczek gazu, a ta średnia prędkość zależy od energii tych cząstek gazu. Energia cząstek jest związana z temperaturą: niższa energia= niższa temperatura. Zatem niższa temperatura=niższa prędkość dźwięku. Im wyżej w powietrzu tym niższa temperatura powietrza. Nie wiem, czy pomogłem :/

  • @hubsonekka
    @hubsonekka 7 месяцев назад

    Dlatego jak w zimę mama wołała żebym wracał z podwórka do domu to nigdy nie słyszałem :D

  • @stefankwiatkowski2923
    @stefankwiatkowski2923 8 месяцев назад

    dobry jestes w te klocki.

  • @janmadey7954
    @janmadey7954 7 месяцев назад

    Masz rację! Aczkolwiek tłumaczenie jest chaotyczne i mało zrozumiałe. Zwłaszcza dla osób ze słabą znajomością termodynamiki. Powinieneś jakoś inaczej to tłumaczyć! Powodzenia.

    • @Konrad_Kwiatkowski
      @Konrad_Kwiatkowski  7 месяцев назад +1

      Chos jest, bo nie ma scenariusza i raczej nie będzie, bo nie mam na to czasu - to taka zabawa i mam frajdę jak to robię. Co do poziomu: Maurycy chce być naukowcem, więc musi trochę pracy samemu włożyć. Jest plik do ściągnięcia i można to na spokojnie przeanalizować. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za krytyczne uwagi.

    • @hubsonekka
      @hubsonekka 7 месяцев назад

      Trzeba było uważać w szkole :P Maurycy ogarnia, to Ty też ogarniesz.

  • @vitnitz
    @vitnitz 8 месяцев назад

    10:53 coś mi się zdaje, że większość w tej chwili usłyszała coś w stylu "Weźmy tensor naprężeń..."

    • @Konrad_Kwiatkowski
      @Konrad_Kwiatkowski  8 месяцев назад

      ojej, "wykładnik adiabaty kappa" tylko tak strasznie się nazywa, ale to przecież banał dla gazów - nawet Maurycy, mówi, że zrozumiał :)

  • @halinarybakowska9046
    @halinarybakowska9046 7 месяцев назад +1

    Zyjemy pod jarzmem absolutnego kłamstwa .

  • @mariuszkajstura6635
    @mariuszkajstura6635 7 месяцев назад

    "PS. Jakby było mało przykładów jak gęstość ośrodka wpływa na prędkość dźwięku, to w wodzie wynosi ~1500 m/s a w lodzie ~3300 m/s. Lód ma mniejszą gęstość niż woda..."
    Czyli w lodzie mamy większą prędkość rozchodzenia się dźwięku niż w wodzie ( pomimo mniejszej gęstości ), tylko że lód ma niższą temperaturę od wody. Jak wyjaśnić tą "niekonsekwencję" względem temperatury ?
    Zmiana masy cząstkowej ?

    • @Konrad_Kwiatkowski
      @Konrad_Kwiatkowski  7 месяцев назад

      Woda może mieć temp. 0oC a nawet można ją znacznie przechłodzić (nawet do ponad -20oC). Zatem woda i lód mogą mieć tę samą temperaturę. Nie wiem, czy pomogłem : )
      Są na YT fajne symulacje komputerowe zamarzania i rozmarzania wody ( np. ruclips.net/video/3xaZwbKyYdM/видео.html&ab_channel=ScottWarren), gdzie widać ten fenomen wśród materiałów, że postać stała uporządkowana (lód), ma mniejszą gęstość, niż postać ciekła (woda).

    • @mariuszkajstura6635
      @mariuszkajstura6635 7 месяцев назад

      @@Konrad_Kwiatkowski"Zatem woda i lód mogą mieć tę samą temperaturę. " Tylko wtedy jest to kwestia ciśnienia, w jakim zamarza woda ?
      Może to kwesta tego w jaki sposób atomy łączą się w cząstki ?
      Jeszcze próbuje zrozumieć przyczynę tego zakrzywienia charakterystyki prędkości rozchodzenia się fali dźwiękowej, w powietrzu w okolicach 70 stopni C ?
      Może to kwestia stopnia uporządkowania ruchu tych cząstek powoduje takie "niespodzianki" ?
      Próbuję to sobie jakoś uzmysłowić, też tkwiłem w błędnych przekonaniach. Teraz staram sobie to jakoś skorygować.
      Ps. Będę musiał ten wykład posłuchać wielokrotnie, zanim zrozumie. 🙂 Na szczęście to film i nie muszę, męczyć zbędnymi pytaniami. Dzięki za ten wykład. 👍

    • @mariuszkajstura6635
      @mariuszkajstura6635 7 месяцев назад

      @@Konrad_Kwiatkowski Zapodana animacja pomogła 🙂

  • @janmadey7954
    @janmadey7954 7 месяцев назад +1

    Zmień prócz metodyki, tablicę, na której prawie nic nie widać na wyświetlanym obrazie. Scenografia bałaganiarska! Popraw.

    • @Konrad_Kwiatkowski
      @Konrad_Kwiatkowski  7 месяцев назад

      Nie ma to jednak, jak tradycyjna tablica na kredę. Po drugiej stronie jest taka, ale kredy nie miałem :/. W przyszlości bedę stosował kredową.

    • @arturnowak879
      @arturnowak879 7 месяцев назад +1

      @@Konrad_Kwiatkowski ale on pisze też o scenografii - nie tyllko tablicy. I ma rację - z korzyścią dla kanału. To akurat można zrobić szybko i bez kosztów:)

  • @padpad5026
    @padpad5026 7 месяцев назад

    Mówi pan bardzo szybko i niewyraźnie. Na prezentowanych przez pana materiałach niewiele widać. Wszystkie informacje podane są bardzo chaotycznie. Temperarura i ciśnienie też mają wpływ na rozchodzenie się dźwięku. W związku z tym porównując prędkość dźwięku w różnych ośrodkach powinien pan odnieść się dla tych samych wartości ciśnienia i temperatury, np.: dla warunków normalnych.

    • @Konrad_Kwiatkowski
      @Konrad_Kwiatkowski  7 месяцев назад

      Istotą są dwie mylnie podawane informacje na stronie, o czym mówię na początku. W pliku do ściągnięcia można to sobie na spokojnie przeanalizować. Co do formy, to zgoda - można lepiej. Pozdrawiam.