W przypadku instalacji z samymi grzejnikami proponuje wyjscie z PC puscic bezposrednio na zawór trójdrożny (dzielenie CWU i CO) i dalej bezposrednio na rozdzielacze. Sprzegło/buforek jest niepotrzebany. Prosze ten zbiornik wykorzystac jako zbiornik defrostowy i zamontowac go szeregowo na powrocie z CO. Oczywiście wszystkie rzeczy ograniczajace przepływ tj termostaty do wywalenia. Prosze puscic pompe obiegowa na maxa i porównac wtedy parametry. Oczywiscie najlepiej w zimie :]
@@Patenciarz Heiko to inwerter i sam bedzie zmieniał zuzycie w zaleznosci od zapotrzebowania. Tem ustaw na pilocie i zacznik np zeby woda w obiegu grzejnikowym miała tem ok 33-35 stopni. Ja mam u siebie w granicy wahania w granicy 30-35oC i jest super. Ale wazne wszystko pootwieraj na full`a. Pzdr i powodzonka
Odnosnie przerzucania tem CO 35oC a CWU 45oC to musisz sie pobawic z prezystorami i przekaźnikami. Jak chcesz mamy w ofercie zawór trójdrożny juz z termostatem i czujka tem i zawor bedzie Ci ograniał sprawe przełaczani, CWU/CO oraz podawania innej rezystancji na czujke z PC. Wystarczy tylko wykorzystac elektronike (przekażnik) termostatu od zaworu 3d i wpiąc dodatkowy przekażnik z dopinanym automatycznie rezystorkiem pod CWu i sprawa rozwiazana :]
@@loftandretro5137 Wszysto rozumiem tylko jak temperatura na zew. sie zmieni i wyjdzie słońce to grzejniki dalej będą miały 35st. a tak termostat zamyka. dlatego pytam jak zarządzać temp. w domu. np. czujnik pokojowy i odłączanie pąpki obiegowaj na grzejniki.
@@loftandretro5137 Fajne rozwiązanie, ja mam boiler 160L z podwójną wężownicą, myślałem o grzaniu CWU dopiero po wymianie go na dwupłaszczowy. Mogę prosić linka do tego zaworu.
startuję dopiero teraz z klimą na pompe (tz teraz kupiłem) , bardzo mi pomogłeś w zbieraniu wiedzy w tym kierunku - dzieki - jakiej pompy użyłeś (max przepływ ) i zastosowaleś symulator silnika , gdzieś to zgubiłem, czy możesz dosłać namiar
Wszystko mozna kupic w miejsciwych sklepach, ale nagram jeszczs filmy wyszczegolniajac co jest potrzebne. Dodam Linki do filmow z ktorych ja czerpalem wiedzę.
Gratulacje Panie Adamie bardzo ciekawy film. Życzę sukcesów i czekam na dalsze racje jak się sprawuje dalej ogrzewanie i jak wygląda kosztowo eksploatacja
Na dmuchamy masz kaisai fly 7kw w dobrej cenie, tylko jak cos to fly nie eco kex, zawsze to wifi masz w pakiecie i czyms tam jeszcze napewno sie rozni.
plus dla Ciebie fajnie to omówiłeś 👍 prostymi słowami i to mi się podoba 👍🙂 Pytanie dla Ciebie, jak napełnić własnymi siłami taką klimatyzację? Jakiej maksymalnej długości mogą być te rurki z gazem?
Napelnienie takiej klimatyzacji nie jest łatwe bo nigdy nie wiadomo ile czynnika zostało, a i podłączając zegary tez cieżko to określic bo zawór EEV jest w jednostce wewnętrznej, ja się na tym nie znam szczerze mówiąc, odessanie całego czynnika i napelnienie fabryczną ilością. maksymalna długość zawsze jest podana w jakimś manualu w sieci. Ale długości wymiennika nie można w całości zaliczyć jako długość rurek z gazem, bo wymiennik oryginalny z jednostki wewnętrznej też jest to ileś metrów rurki.
Jeśli dobrze myślę to w Twoim przypadku gdy nie ma przeciwprądowego przepływu w wymienniku to gaz wraca cieplejszy do jednostki zewnętrznej niż gdyby wymiennik był prawidłowo zrobiony z przepływami przeciwprądowymi, bo ogrzana woda grzeje gaz przy wyjściu z wymiennika. Jak sam mówiłeś i jeśli to prawda to dużo oszczędzisz na poprawie wymiennika bo gaz będzie wracał dużo zimniejszy. Podaj proszę ilość kwh za grudzień z tej pompy i jak było przy tych dużych mrozach? Pozdrawiam
Czy ta pętla wymiennika nie zapowietrza sie i jak jest z odpowietrzaniem tej pętli, czy pompka daje rade wymusić taki ruch wody żeby sie odpowietrzyło ?
Witam a czy można podłączyć wymiennik ciepła na powrocie z klimatyzacji ? Czyli klimatyzacja jest normalnie podłączona Ale dodatkowo na wyjściu jest wymiennik ciepła który mogę używać do grzania wody.
Część, świetny materiał 👍. Robię taką pompę tylko mam jednostkę on/off. Możesz zrobić film jak masz to wszystko podłączone hydraulicznie? Też mam pięć na ekogroszek i zbiornik 200l na celu. Mam jeszcze bufor 200 l który chcę wpiąć w układ. Układ mieszany grzejniki + podłogowe. Jak to wszystko podpinać żeby działało?
@@Patenciarz dzięki 👍. Zamówiłem wszystkie potrzebne graty typu pompa próżniowa termometry itp. muszę jeszcze skompletować części do wymiennika i zaczynam działać. Także czekam na jakiś materiał. Pompkami steruje ci sterownik od pieca na ekogroszek?
Adam co z tym olejem. Przez ten okrąg może olej nie wracać do agregatu i po 2 latach agregat do wymiany. Tak samo za agregatem jeśli jest powietrze powietrze nie wolno robić pętelki. Co o tym myslisz
teoria teorią a praktyka... myśle o tym ale szczególnie sie tym nie przejmuje to nie jest użądzenie za wielkie kwoty jeśli tak sie stanie to w przyszłości z drugą klimą napewno coś zmienię.
Ja tam nie widzę z tym olejem żadnego problemu. Po prostu wymiennik podwiesić poziomo pod sufitem i bez problemu można zachować minimalny spadek rury gazowej :)
@@piotrsob1 No ale jak to bedzie wygladac 😁 jednak wolałbym żeby go powiesić na ściane, ale jeszcze nie zdecydowałem, teraz tak podwiesiłem pod sufit żeby nie rizszczelniać ukaładu do wpięcia przeciwprądowego, dzisiaj będzie test.
@@Patenciarz a to docelowo wymiennik będzie wisiał w salonie że musi wyglądać ? :) Ważne żeby z technicznego punktu widzenia całość miała jak najlepsze warunki do pracy :)
A co szkodzi, żeby to była prosta rura, lb tam i z powrotem? Ten okrąg to zapewne pierwsze co wpadło do głowy, kształt niema znaczenia, ważna jest długość / powierzchnia wymiany.
Super, jak zrobisz porządek to będzie idealnie, jak będziesz robił porządek to wywal silnik, zastąp to impulsatorem, wyłącz sobie tryb zdrowie bo widzę ze wyświetlacz swieci na fioletowo a lepiej pracuje jak jest niebieski co świadczy o normalnym trybie, tez wykonałem przeróbkę ale to opublikowałem na swoim kanale. W razie co chętnie wymienię doświadczenia , pozdrawiam łapa 👍
Super film! Od pewnego czasu interesuje się tematem przerobienia klimy na pompę ciepła, ale przeraża mnie jednak, że jest to dosyć skomplikowane. Mam stary dom ocieplony 10 cm styropianu. W tym roku założona klima, miała być tylko do chłodzenia, ale grzeje też dość fajnie, tyle, że nie ma szans żeby ogrzała cały dom bo jest u góry. Jest szansa, jakieś forum na którym ktoś mógłby pomóc totalnemu laikowi w temacie? Jak dobra klimę itd. piec na ekogroszek mam 18 kw. Bojler cwu 200 litrów.
KaŻdy poleca grupe na fb pompa ciepła zrób tosam, ale ja nie znalazłem tam zbytnio pomocy, jest tez forum elektroda, musisz poczytać pooglądać, nic trudnego tu nie ma, jak skończe swój projekt to opowiem.wszystko krok po kromu w filmie. A klima to kazda z elektronicznym zaworem rozprężnym EEV napewno sie sprawdzi, jeśli masz podłogówke masz łatwiej, nie napisałeś ile metrów ma dom. Ile eko spalałeś.
@@Patenciarz ja właśnie tez niezbyt potrafię znaleźć info które przekonałoby mnie, że jestem w stanie sam to zrobić. Około 4 ton węgla, niecałe 200 metrów. Podłogowka jest tylko na korytarzu i w kuchni i to taka nie do końca podłogowka :). Grzejników jest 10. A moc jaka? Skoro piec ma 18 kw, to klima 7 chyba będzie za słaba? Tzn i tak w zimę planuje palić węglem, ale fajnie byłoby to ograniczyć do np 2/3 miesięcy w roku.
@@Krzysiek77 No na mrozy 7kw to mało ale na okres przejściowy to na pewno wystarczy, ja w tych temperaturach mam na zasilaniu normalnie 37stC a spokojnie można mieś 50stC, Ty masz 50 metrów więcej a ja nie mam styropianu, ja zużywałem mocnego groszku 3,5t słabszego 4t ja myślałem aby w korytarzu który jest takim ciągiem komunikacyjnym na środku domu dać klimatyzator 3,5kw powietrze powietrze aby wspomóc pompe w wieksze mrozy. Taki przykład.
@@Patenciarz ja u góry gdzie są 3 pokoje, łazienka i korytarz mam wstawiony 5 kw vivax q design. I górę teraz grzeje elegancko i max jaki wyciągnął to było około 8 kw. Tylko to było przed włączeniem pieca na ekogroszek. Tyle, że niestety na dole było chłodno, fizyki nie oszukam. Także myślę, że te 7 kw + 5 kw powietrze powietrze byłoby ok. Tylko nadal nie wiem jak się do tego zabrać. Dorwać gdzieś klimę 7 kw, dokupic bufor 200 litrów? Może chciałbyś pomóc z tematem? Odpłatnie oczywiście :).
Witam .Bardzo mi się podoba twój projekt przerobienia pompy ciepła z klimatyzatora , tez będę przerabiał klimatyzator na pompę ciepła . Mam pytanie jaki koszt wyniósł Cię wymiennik . Pozdrawiam
Rura 1/2 miedziana 25m 500zł na allegro, 15m pe32 trójniki, kształtki cyna i topnik 200zł reszta to grosze, drut do oplotu z odzysku. Z rurą miedzianą 1/2 (gruba) miało być inaczej, miała ona w całości wystarczyć od jedn. zew do jedn. zew, nie chciałem przechodzić na cienką rurkę w ogóle bo nie widzę takiej potrzeby, ale zdarzył sie wypadek przy gięciu - trzeba uważać i dwa razy się zagięła a ze nie chciałem dwa razy sztukować to kupiłem tą cieńsza 1/4 bo tańsza.
Może nie jest to super tanio i 500zł wiecej i można płytowy dedykowany kupić, ale na amatorskie zabawy ten jest bezpieczniejszy, niewiem nawet czy nie 100 procentowy w przypadku zaniku przepływu.
Witam Pana serdecznie .Mam wszystko już podłączone sprawdzona strona gazowa przez firmę i wszytsko jest ok .Klima startuje na grzanie dobija do 30 stopni i schodzi z obrotów i utrzymuje taką temperature jak w woda w zasobniku . Heiko 3,5 kw wymiennik promag woda woda 0,56m2 zalane glikolem . Jaki wg Pana może byc problem ? Zapowietrzona wężownica?Wszystko wykonane jest na układzie otwartym .Proszę o pomoc bo już walcze kilka dni :(
Cześć, nie mogłem nigdzie znaleźć, czy podstawa Heiko ma podgrzewaną jednostkę zewnętrzną. A może zainstalowałeś dodatkowo kabel grzejny, aby zapobiec zamarzaniu kondensatu wewnątrz urządzenia? Dziękuję
@@Patenciarz Ja zrobiłem podobnie tylko że gazem jest izobutan z olejem PAG do smarowania sprężarki, jednostka zew ustawiona jest od domu 7 metrów a wymiennik jest w plastikowej studzience. Za klimatyzator daikin 5 kw zapłaciłem 500zł miał uszkodzony silnik wentylatora.Pozdrawiam
heiko kupuje jednostki od haiera i je rebranduje więc heiko to haier. LG mają lepszą modulacje od haiera za to haier ma bardziej przystosowane jednostki do grzania od LG. Poza tym obie dobre firmy
Bufor jest z wężownicą ale jest zaślepiona, nie wykorzystana, w miejscu anody-od dołu jest powrót na wymiennik, od góry gdzie była grzałka jest wyjście z wymiennika i dwa wejścia dopust wody i wyjście ciepłej wody użytkowej to zasilanie i powrót grzejnikow.
@@Patenciarz Zgadza się . Buduje podobny układ tylko na wymienniku płytowym i muszę dołożyć bufor - tez bojler 140 L ponieważ mam mały zwład wody w układzie 60 L i boje się ze wymiennik mi zamarznie przy defroscie
Jak wyglada sprawa z czynnikiem ? Bo patrzac na sklepy to wszystkie prowadza sprzedaz tylko dla firm z branzy i wymagaja papierów. A może jest jakiś czynnik który można kupić w normalny sposób ?
Wyszukaj w sieci wymagane instalatora w sieci i wpisz (nikt nie sprawdza tego) lub oświadczenie do dalszej odsprzedaży sprzedawcy z allegro jeśli chcą zarobić a chcą podpowiedzą
@@cooolman88 jeśli nie masz fgazów to wiesz... ale każdy albo prawie każdy na alle... ci sprzeda i jeszcze sam linka do numerów fgazowych poda, niestety albo stety dla tych którzy nie walą w atmosferę.
zastanawiałem sie nad piecem jako buforem, ale tak nie zrobiłem, odcięty jest zwykłym zaworem kulowym tak aby w każdej chwili powrócić do palenia. Aby wykorzystać piec jako bufor to trzeba by go od środka wypchać wełną i komin odłączyć zatkać. ale musi to być dobry kocioł dobrze zaizolowany oryginalnie. Choć nie wiem jakby się to sprawdziło, ale bufor to po prostu baniak z wodą.
dospawałem rurki di wyjść na wężiwnice którą zaoianowałem to taki wstepny projrkt, ale taki boiler nowy kosztuje 600zl bez wężownicy która jest zbędna przy moim projekcie.
Witam Mam pytanie na ile stopni możesz nagrzać bufor ile ma litrów. Czy wymiennikowi płytowemu zagraża rozmrożenie jak będzie miał cały czas obieg z bufora?
Teraz to spokojnie mozna do 55stC zagrzać a w mrozy nie wiem, Rafał Wróbel który dużo sie tu udziela grzeje 900l do 58stC ja narazie bez bufora. wymirnnik płytowy maja pompy ciepła sprzedawane jako takie wiec jeśli są spełnione wszystkie warunki to noe zamarznie
Rozwiązałeś problem zakupu porządnego wymiennika rurowego za 1-2 tys zł. (bo płytowy raczej każdy zostanie rozdymany prędzej czy póżniej w takiej instalacji). PYTANKO: czy w oryginalnym parowniku (wymienniku, który był w "jednostce wewnętrznej) nie ma jakiego zaworu rozprężnego / zwężki / dyszy, którą trzeba przenieść / przerobić / dorobić do tej wężownicy? (na jej początku / końcu)
Oszukując czujnik temp. pomieszczenia (niższa temp.) w logice spada wymagana temperatura skraplania czynnika. Dlatego masz szumy z powodu nie skroplonego do końca czynnika, na zawór eev trafia pół ciecz pół gaz. Wywal rezystory, czujnik podłącz do powrotu z CO wejście na wymiennik woda/freon, ustaw na pilocie 30, jeśli to mało zwiększaj pilotem kompensację temperatury czujnika temp. pomieszczenia w grzaniu, jak padnie ci silnik polecam symulator silnika dc z alledrogo.
Ustaw grzanie 24⁰C, potem sleep lub swing 7 razy w ciągu 5s. Klima 2x zapiszczy. Dodając temp. do 24 oszukujesz odczyt czujnika temp. pomieszczenia w dół, odejmując od 24 dodajesz temp. Nie potrzebujesz rezystorów, jest bezpieczniej. Zakres korekcji czujnika +8 do -6 stopni. Czyli jeśli dodasz do 24 sześć stopni, czujnik zamiast 20 będzie widział 14
Witam. Podłącz bufor w trzech punktach . W szczycie tam gdzie podajesz ciepłą wodę wepnij w linii prostej zasilanie domu a dopiero z trójnika podepnij bufor . Znaczy ciepła woda z pompy ma trafiać na wlot zasilania domu a dopiero nadwyżka do bufora , powroty bez zmian . Trzeba zwiększać przepływy by zmniejszyć temperaturę gazu będzie ekonomiczniej . Różnica temperatury na wlot wylot z pompy staraj się trzymać poniżej 1 stopnia
Świetny film wszystko jasne mam tylko pytanie w jaki sposób napełniłeś klimatyzator czy gaz jest z klimatyzatorem dostarczony, jeśli nie ma to jak to zrobiłeś. sprawdzałeś najpierw szczelność układu ? Przecież wymiennik jest długi jak policzyłeś ilość gazu
@@jackjack6959 Mam pompe próżniową, procedure znajdziesz w każdym manualu klimy, no trzeba troszke zainwestowac, ale ja mam kilka klim i dlatego poczyniłem te zakupy, ale już dawno więc ceny mega niższs były, pompe mam tą jednostopniową wiec ile to tam 200zł zegary zaworek 500zł i masz komplet. Jak chcesz azot to drugie 500zł. Pamietaj tylko zeby jak bedziesz sie bawił w dopuszczanie gazu albo upuszczanie to nie wal tego w atmosfere zainwestuj pare stówek w butle. Poza tym gaz drogi to szkoda.
Gratuluje ze się odważyłeś Używam amberka 3.5 kw na 110m2 z wymiennikiem płytowym od dwóch lat i chodzi to jak złoto 3megawaty prądu zamiast 11 megawatów gazu ziemnego. Plus oczywiście 7KW paneli na dachu
No i super, że się dzielisz informacjami. Ciekaw jestem jak długo pompa pochodzi? Ja dopytywałem kilku instalatorów i twierdzili że długo taka pompa nie pochodzi. Daj znać po roku, dwóch czy pięciu. Pozdrawiam
Ja też robiłem przymiarki, ale po zmianach ceny prądu to może nie być już tak kolorowo? Jak wielkość pompy się dobiera? Mam dom 150m², podłogowa ok 60m² pozostałe to grzejniki aluminiowe żeberka. Jaka pompę do CO+CWU 300l?
A to ja tak kilka komenatarzy :) 1. tak jak mówisz - wymiennik przeciwprądowo. Zobaczysz róznice w sprawności. Szczególnie w zimie 2. Dolozenie powrotu na trojniku - dobry pomysl 3. Rozwaz spiecie calego buforu w szeeg (na powrocie) wtedy goraca wode bedziesz wrzucal na grzejniki bez strat na buforo sprzęgle :) 4. Jesli nie chcesz takiej pzepinki robic na stale, doloz zawory by moc przelaczac polaczenie z szeregowego na rownolegle
Nie, nie bzdura, szczera prawda, po to to nagrywam by mówić prawdę bo też liczę na innych, po prostu było ciepło, teraz zużywa jakieś 8kwh na dobę. Bedzie film.
Jak 7 kw? Jak pompa jest na falowniku i sama dobiera moc (obroty) do zapotrzebowania ? Sam mam amberka jako pompę ciepła od dwóch lat , 3 megawaty prądu zamiast 11 megawatów gazu
@@kubula726 heiko to budżetowa wersja pomp neoheat. Heiko dostaniesz wszędzie a neoheat tylko u dystrybutorów za +- 3k więcej na sztuce. Różnią się tylko brandem.
Dla warstwowości zład w buforze ma wirować w lewo, wtedy będziesz miał warstwowość. wspawaj wejście i wyjście z kolankami hamburskimi wymuszające wirowanie. A najlepiej zrób to na większym zbiorniku.
Przecież boiler ma wężownice wiec jak chcesz podłączyć to z dołu. Sam mówiłeś ze chodzi na drugiej pompce na pierwszym biegu. Boiler jest jako bufor czyli jest układem pośrednim. Pomiędzy grzejnikami i wężownicą z klimatyzacji. Jak wepniemy to z dołu do bojlera to połączysz jeden układ z drugim to nie będzie działać. Pozdro.
Widziałem teraz za 2tyś zł gotowe pompy ciepła o mocy 3.5kv wysokotemperaturowe do 62stopni dają ciepła gdyby je montować w pomieszczeniu faktycznie COP ok 3-3.5 byłby na stałym poziomie a druga rura z zimnym powietrzem w komin albo przez ścianę
Cześć Polecam zastosowanie agregatu skraplającego ze sterownikiem ahu kit, wychodzi niewiele więcej a masz pełną władzę nad agregatem poprzez sygnał 0-10V. Z tego co widzę też nie masz delty tak jak ja na takim agregacie bo on mimo rezystorów kieruje się swoimi algorytmami i nigdy nie wykorzystasz jego pełnej mocy. Pozdrawiam! PS. Fajny wymiennik.
hej a możesz wyjaśnić o co chodzi z tym AHU- mam zamiar też zakupić takiego heiko dom 170m - nie wiem czy brać 5.kw czy 7kw? mam też prawie nowy piec na drewno i zamierzam nim dogrzewać w mrozy.
@@mikkei3532 AHU KIT czyli agregat zewnętrzy z funkcją grzania / chłodzenia głownie wykorzystywany w centralach wentylacyjnych , taki system wyposażony w moduł sterujący do którego można podłączyć szereg wejść sterujących (On/ Off, chłodzenie / grzanie, defrost, modulacja mocy 0-10V, ). Do takiego zestawu wystarczy sterownik pompy ciepła np. Compit r470 one, dodajemy wymiennik pompkę obiegową, spinamy z czujnikami z sterownika i mamy gotową pompę ciepła. Oczywiście zestaw AHU wyjdzie drożej niż najtańszy na rynku split, ale w efekcie mamy coś co bardziej przypomina w działaniu pompę ciepła i nie jest rzeźbą wymagającą dużych nakładów pracy. Dodatkowo mamy większą kontrolę nad całym zestawem.
@@marcinolejnik9857 Gdzieś widziałem AHU-BOX do Rotenso agregatów ale mnie by bardziej interesowało rozpracowanie protokołu komunikacji np jednostek Gree Carier Inventor i innych, czy jest tam jakiś standard np CAN ? Lin ? RS485 ? / Zajmuje się programowaniem mikrokontrolerów, a od 30 lat w ogóle programowaniem i mam parę rzeczy z hackowanych :) myślę że protokół komunikacyjny w klimatyzatorach nie jest aż taki trudny.
@@XBary_PL Temat dość ciężki ponieważ każdy producent stosuje własny standard i w zasadzie nie chce się z nikim dzielić. Można podsłuchać komunikację pomiędzy jednostką zew. i wewnętrzną, w większości wypadków protokoły są szyfrowane lub w dziwnych standardach. Da się to ogarnąć nie mniej wymaga to sporo czasu i samo zaparcia.
@@marcinolejnik9857 Tak może być, myślę że te klimatyzatory z tak zwanej niższe półki mają ten sam sposób komunikacji, bo dziś np miałem zgłoszenie że uszkodził się pilot od Cariera z przed ~4 lat, okazało się że pasuje pilot od AirCool, a miałem takiego leżeć od jednostki ON/OFF z lat 2000...2010.
ładnie, ale ten przewód elektryczny to pewnie jebnie. Oby to było rozwiązanie bardzo tymczasowe ;) życzę powodzenia w zrobieniu tego w sposób eleganti ;d
Fajnie by wychodziło gdyby się miało strumyk przy działce z którego można by brać ciepło pompą ciepła przy minus 20, na przyszłe lata zastanawiam się nad takim pomysłem.
@@Patenciarz Tyle metrów lustro to dość głęboko, potrzebna by była pompa 1,1 kW która dała by 35 litrów na minutę, bo tyle potrzeba na pompę 10 kW. Potrzebna będzie jeszcze druga studnia do odprowadzania tej wody. Oczywiście nie można tego porównywać gdy na zewnątrz jest kilkanaście stopni. Najlepiej by było mieć dwie pompy, na okres przejściowy i na niższe temperatury. Gratuluję że udało się to wykonać.
Fany budżetowy projekt bez zbędnych wodotrysków warto z czasem dodać cwu. Nagraj film po zimie jakie były wydajności zimą przy - 10 lub -15 mam zamiar coś takiego skleić tylko mam obawy o wydajność gdy będzie najbardziej potrzebna.
Z czasem mozna dodawac gadzety, najbardziej to mi brakuje czegoś na wzór pogodówki, czy w PC to chyba krzywa grzewcza sie nazywa. Sam jestem ciekaw jak to bedzie zimą na grzejnikach, zobaczymy.
@@Patenciarz Jeśli pilot będzie sięgał z pomieszczenia przenieś go tam ustaw komfortową temperaturę będzie działał jak termostat pokojowy np 23 w domu osiąga zadaną temperaturę wyłączą klimę spadnie o stopień odpali. Pompa obiegowa z grzejników niech mieli cały czas niezależnie wodę by grzejniki zimą szybko nie stygły będzie lepszy komfort temiczny. Jeśli pilot nie sięgnie można sterować termostatami na grzejnikach lub podłogówce tylko zawsze zostawić jakieś obiegi otwarte dla przepływu
@@k.j.4347 Zawsze można przedłużyć kable od czujników temp. i elektronikę z jednostki wew. ukryć gdzieś w pomieszczeniu mieszkalnym, bo każdy to wsadza do puchy w kotłowni :) ale mi zależy na termostatach bo już je mam, u mnie tylko grzejniki, dwa łazienkowe bez termostatów więc przepływ zachowany. Tylko wiesz nie chcę ustawić 45st. na pompie ciepła a resztę niech robią termostaty, bo teraz mam 36st na PC i jest ok ale jak na dworze będzie 10 stopni mniej trzeba będzie podbić do 40st i co tak chodzić i pstrykać pilotem ? robota żadna ale wiesz...
@@Patenciarz ograniczając przepływ głowicami czujnik widzi że wraca niski parametr i wkręca sprężarkę na wyższe obroty...,zamykasz przepływ bo Ci gorąco a sprężarka zwiększa moc...nie o to chodzi majstry....
Spoko już go tam nie ma, ogarnąłem pokój muzyczny, i jest na właściwym miejscu, 25lat temu jak zaczynałem to bym wykałaczką brud z rogów wydłubywał jak by mi ktoś takie cuś sprezentował :)
@@Patenciarz odkręć głowicę termostatyczną,pod głowicą jest zawór. Na tym zaworze jest prawdopodobnie regulacja przepływu poprzez ustawienie odpowiedniej kryzy (Pierścień lub nakrętka regulacyjna). Posprawdzaj to we wszystkich grzejnikach. Na wymienniku masz małą różnicę w temp gazu bo woda nie odbiera energii. Przyczyna to zbyt mały obieg wody. Ciężko to zdiagnozować ponieważ termometry każdy w innym miejscu masz. Ażeby prowadzić obserwację musi być wszystko razem...,na filmie nie widać temp. powrotu wody z grzejników...,no i ten przepływomierz zabawkowy...czy to dobrze pokazuje,..przepływy to kluczowa sprawa w takich systemach. Tak jak pisałem,pomyśl o wodomierzu DN25 na pomiary,..po pomiarach i ustawieniu wszystkiego też można go wywalić by nie stawiał oporu choś w jego przypadku są niewielkie ale są. Argumentem przemawiającym że coś blokuje przepływ jest to że na wyższych biegach pompy przepływ zwiększa się w małym stopniu...,trzeba szukać przyczyny bo przy defroście przy tak małym przepływie to i rurowy zamrozisz prawdopodobnie. Pozdrawiam🙂
A dużo tracę KWH jak mam wpięte jak teraz, szukałem jakichś opracowań-literatury żeby sprawdzić jakie to naprawdę korzyści z wpięcia przeciwprądowego. Defrostami się zbytnio nie przejmuję rura pe 32 duży zład wody...
@@Patenciarz trudno powiedziec ile dokładnie sie traci. O ile wogole mozna mowic o stratach. To zalezy. Roznica podlaczenia w przeciwpradzie albo współprądowym decyduje o skuteczności wymiany ciepła w danym wymienniku na korzyść przeciwpradu. Energia nie jest wprost tracona. Otoz w układzie wspolpradowym czynnik o wyższej temperaturze a więc i energii zostanie zawrócony do sprężarki, która aby zapewnić ta samą temperature na wyjściu w cyklu wykona nieco mniejszą pracę. Ostatecznie jednak aby przekazać ta sama ilość energii będzie musiała pracować z mniejszą mocą nieco dużej a to sugeruje, że jakies straty wystąpią. Odnośnie efektywności wymiennika w przecuwpradzie, to zawsze będzie on lepszy niz współprądowy. O ile lepszy to jednak zalezy od konkretnego przypadku, parameyrow wymiennika , wartości przepływów masowych strumieni i ich temperatur. Moze to byc 5% a moze byc i 30%. Niewątpliwie w wymienniku w przeciwpradzie, temperatura medium ogrzewanego na wyjsciu wymiennika może być wyższa niż temperatura na wyjściu czynnika grzewczego. Natomiast w ukladzie wspolpradowym taka sytuacja nigdy nie nastąpi i temperatura medium ogrzewanego na wyjściu wymiennika zawsze będzie niższa niż temperatura wyjściowa czynnika grzewczego. images.app.goo.gl/YiNQPSFxaKb6C3zB7 gwoli scislosci, Dodam jescze że te temperatury wyjściowe mediow będą różne dla wspolpradu i przeciepradu i nie można ich bezpośrednio porównywać, w obu przypadkach ustali się nieco inna równowaga.
@@rsmiech6691 Dzięki za obszerne wyjaśnienie, rozjaśniłeś mi w głowie szczególnie ostatnim zdaniem które jednoznacznie mówi że jeśli grzejniki to wyższa temperatura więc każdy stopień na wyjściu więcej się liczy. Będe zmieniał zastanawia mnie tylko to czy jak będę robił próżnie to nie zostanie olej w wymienniku który może odessać pompa próżniowa, jeśli może ?
@@Patenciarz rzeczywiście w dolnej pętli wymiennika może gromadzić się pewna część oleju. Nie obawiałbym się jednak, że zostanie on odessany przez pompę próżniową. W normalnych warunkach pracy (ponownego startu) olej ten zostanie zabrany przez skroplony czynnik. Jego ilość jest niewielka. Ponadto zanim zostanie rozszczelniony układ w celu odwrócenia obiegu w wymienniku, to przecież i tak czynnik (a z nim i znaczna część oleju w instalacji) zostanie odessana do agregatu. Proszę ustawić Klimę na chłodzenie, niech pochodzi chwilę a następnie zamknąć zawór serwisowy tłączący (w tym przypadku cienką rurkę) i odczekać aż w grubej rurce zrobi się próżnia, wówczas zamykamy zawór na grubej rurce i wyłączamy klimatyzator. Czynnik jest wówczas w klimie. Po odwróceniu obiegu w wymienniku, wykonać próbę szczelności, wypróżniować instalację i odkręcić zawory na klimatyzacji. Gotowe. Ot wtrącam takie szybkie FGazowe szkolenie. :-) Pozdrawiam.
@@rsmiech6691 Dzięki bardzo, znam procedurę i dodam tylko jakby ktoś czytał, ze w chlodnych temperaturach chłodzenie może sie nie włączyć i dlatego klimy mają do wymuszenia tej pracy, czyli chłodzenie specjalny "ukryty" guzik z reguły pod klapą jed. wew. napewno jest info w manualu.
Tak. Dostaniesz kare. Za zgubiony gaz. Niech UDT spierdala. Wlepią karę za zgubiony gaz w klimatyzatorze/pompie ciepła ale w autach to juz może uciekać w atmosfere. Jebać to. Najwazniejsze to nie brać czynnika od zarejestrowanego montera z uprawnieniami F-gaz bo oni musza rozliczać sie z kazdego grama gazu. Mozna gaz kupic na allegro. Tam juz nikt nie sprawdza a w patoligicznej wersji weż sobie LPG :P
Jeszcze kilka lat temu szukałem na forum branżowym pomocy odnośnie klimy to najpierw pytali czy mam f gazy i firme bo to forum dla FACHOWCÓW ! f gazy to formalnosc 1600zl i masz sepy 500 i jak ja juz zainstalowałem w sumie 8 klim to dawno sie zwróciło poza tym zrobiłem tylko po to aby mieć papiery do szukania pracy, wyszło że tylko sepy mi sie przydały w robocie :)
Super jest to żecz i bardzo tanio pozdrawiam twórcę tego filmiku serdecznie 👍👍👍👍👍👍👍👍
Dzięki i pozdrawiam również.
W przypadku instalacji z samymi grzejnikami proponuje wyjscie z PC puscic bezposrednio na zawór trójdrożny (dzielenie CWU i CO) i dalej bezposrednio na rozdzielacze. Sprzegło/buforek jest niepotrzebany. Prosze ten zbiornik wykorzystac jako zbiornik defrostowy i zamontowac go szeregowo na powrocie z CO. Oczywiście wszystkie rzeczy ograniczajace przepływ tj termostaty do wywalenia. Prosze puscic pompe obiegowa na maxa i porównac wtedy parametry. Oczywiscie najlepiej w zimie :]
CWU jeszcze nie grzeję ale wiem o co chodzi i chętnie bym tak zrobił, ma to sens, tylko jak wtedy bede zarządzał temperaturą w domu ?
@@Patenciarz Heiko to inwerter i sam bedzie zmieniał zuzycie w zaleznosci od zapotrzebowania. Tem ustaw na pilocie i zacznik np zeby woda w obiegu grzejnikowym miała tem ok 33-35 stopni. Ja mam u siebie w granicy wahania w granicy 30-35oC i jest super. Ale wazne wszystko pootwieraj na full`a. Pzdr i powodzonka
Odnosnie przerzucania tem CO 35oC a CWU 45oC to musisz sie pobawic z prezystorami i przekaźnikami. Jak chcesz mamy w ofercie zawór trójdrożny juz z termostatem i czujka tem i zawor bedzie Ci ograniał sprawe przełaczani, CWU/CO oraz podawania innej rezystancji na czujke z PC. Wystarczy tylko wykorzystac elektronike (przekażnik) termostatu od zaworu 3d i wpiąc dodatkowy przekażnik z dopinanym automatycznie rezystorkiem pod CWu i sprawa rozwiazana :]
@@loftandretro5137 Wszysto rozumiem tylko jak temperatura na zew. sie zmieni i wyjdzie słońce to grzejniki dalej będą miały 35st. a tak termostat zamyka. dlatego pytam jak zarządzać temp. w domu. np. czujnik pokojowy i odłączanie pąpki obiegowaj na grzejniki.
@@loftandretro5137 Fajne rozwiązanie, ja mam boiler 160L z podwójną wężownicą, myślałem o grzaniu CWU dopiero po wymianie go na dwupłaszczowy. Mogę prosić linka do tego zaworu.
startuję dopiero teraz z klimą na pompe (tz teraz kupiłem) , bardzo mi pomogłeś w zbieraniu wiedzy w tym kierunku - dzieki - jakiej pompy użyłeś (max przepływ ) i zastosowaleś symulator silnika , gdzieś to zgubiłem, czy możesz dosłać namiar
Dlaczego pompy ciepła są trzy razy droższe od klimaktyzatora??
Witam - warto dodać linki do filmów do potrzebnych części ( do przeróbki )
Wszystko mozna kupic w miejsciwych sklepach, ale nagram jeszczs filmy wyszczegolniajac co jest potrzebne. Dodam Linki do filmow z ktorych ja czerpalem wiedzę.
Gratulacje Panie Adamie bardzo ciekawy film. Życzę sukcesów i czekam na dalsze racje jak się sprawuje dalej ogrzewanie i jak wygląda kosztowo eksploatacja
Powiedz jak podłączyłeś wymiennik z bojlerem - wymiennik do wężownicy bojlera a wyjście CWU jako zasilanie do pieca?
Jaki masz wymiennik (ile kw, powierzchnia grzewcza) dzieki za odp
gdzie teraz można kupić taki klimatyzator?z tego co patrzyłem to wszędzie pusto...
Niestety, ale to jest praktycznie to samo co Haier Tundra, Tajga.
Na dmuchamy masz kaisai fly 7kw w dobrej cenie, tylko jak cos to fly nie eco kex, zawsze to wifi masz w pakiecie i czyms tam jeszcze napewno sie rozni.
@@Patenciarz niestety ale brak
Musiałeś kogoś wołać do napełnienia klimatyzacji?
Podaj link do forum.
Dzięki za filmik!
W jednistce jest fabrycznie gaz chyba każdej.
plus dla Ciebie fajnie to omówiłeś 👍 prostymi słowami i to mi się podoba 👍🙂
Pytanie dla Ciebie, jak napełnić własnymi siłami taką klimatyzację?
Jakiej maksymalnej długości mogą być te rurki z gazem?
Napelnienie takiej klimatyzacji nie jest łatwe bo nigdy nie wiadomo ile czynnika zostało, a i podłączając zegary tez cieżko to określic bo zawór EEV jest w jednostce wewnętrznej, ja się na tym nie znam szczerze mówiąc, odessanie całego czynnika i napelnienie fabryczną ilością. maksymalna długość zawsze jest podana w jakimś manualu w sieci. Ale długości wymiennika nie można w całości zaliczyć jako długość rurek z gazem, bo wymiennik oryginalny z jednostki wewnętrznej też jest to ileś metrów rurki.
Witam można wiedzieć ile metrów ma pan rurę miedzianą
Jaka powierzchnia wymiennika? Jaki COP?
Jeśli dobrze myślę to w Twoim przypadku gdy nie ma przeciwprądowego przepływu w wymienniku to gaz wraca cieplejszy do jednostki zewnętrznej niż gdyby wymiennik był prawidłowo zrobiony z przepływami przeciwprądowymi, bo ogrzana woda grzeje gaz przy wyjściu z wymiennika. Jak sam mówiłeś i jeśli to prawda to dużo oszczędzisz na poprawie wymiennika bo gaz będzie wracał dużo zimniejszy.
Podaj proszę ilość kwh za grudzień z tej pompy i jak było przy tych dużych mrozach?
Pozdrawiam
A w jakiej technologii masz napęd sprężarki (czy inwerterowy?)
Tak, inverterowa.
Czy ta pętla wymiennika nie zapowietrza sie i jak jest z odpowietrzaniem tej pętli, czy pompka daje rade wymusić taki ruch wody żeby sie odpowietrzyło ?
Nie zapowietrza się i pompka daje radę nawet na najniższym biegu.
Witam a czy można podłączyć wymiennik ciepła na powrocie z klimatyzacji ? Czyli klimatyzacja jest normalnie podłączona Ale dodatkowo na wyjściu jest wymiennik ciepła który mogę używać do grzania wody.
Część, świetny materiał 👍. Robię taką pompę tylko mam jednostkę on/off. Możesz zrobić film jak masz to wszystko podłączone hydraulicznie? Też mam pięć na ekogroszek i zbiornik 200l na celu. Mam jeszcze bufor 200 l który chcę wpiąć w układ. Układ mieszany grzejniki + podłogowe. Jak to wszystko podpinać żeby działało?
Spróbuje pomóc.
@@Patenciarz dzięki 👍. Zamówiłem wszystkie potrzebne graty typu pompa próżniowa termometry itp. muszę jeszcze skompletować części do wymiennika i zaczynam działać. Także czekam na jakiś materiał. Pompkami steruje ci sterownik od pieca na ekogroszek?
Adam co z tym olejem. Przez ten okrąg może olej nie wracać do agregatu i po 2 latach agregat do wymiany. Tak samo za agregatem jeśli jest powietrze powietrze nie wolno robić pętelki. Co o tym myslisz
teoria teorią a praktyka... myśle o tym ale szczególnie sie tym nie przejmuje to nie jest użądzenie za wielkie kwoty jeśli tak sie stanie to w przyszłości z drugą klimą napewno coś zmienię.
Ja tam nie widzę z tym olejem żadnego problemu.
Po prostu wymiennik podwiesić poziomo pod sufitem i bez problemu można zachować minimalny spadek rury gazowej :)
@@piotrsob1 No ale jak to bedzie wygladac 😁 jednak wolałbym żeby go powiesić na ściane, ale jeszcze nie zdecydowałem, teraz tak podwiesiłem pod sufit żeby nie rizszczelniać ukaładu do wpięcia przeciwprądowego, dzisiaj będzie test.
@@Patenciarz a to docelowo wymiennik będzie wisiał w salonie że musi wyglądać ? :)
Ważne żeby z technicznego punktu widzenia całość miała jak najlepsze warunki do pracy :)
A co szkodzi, żeby to była prosta rura, lb tam i z powrotem? Ten okrąg to zapewne pierwsze co wpadło do głowy, kształt niema znaczenia, ważna jest długość / powierzchnia wymiany.
Super, jak zrobisz porządek to będzie idealnie, jak będziesz robił porządek to wywal silnik, zastąp to impulsatorem, wyłącz sobie tryb zdrowie bo widzę ze wyświetlacz swieci na fioletowo a lepiej pracuje jak jest niebieski co świadczy o normalnym trybie, tez wykonałem przeróbkę ale to opublikowałem na swoim kanale. W razie co chętnie wymienię doświadczenia , pozdrawiam łapa 👍
Siemka, no właśnie oglądałem Twoje filmy i już w paczkomacie czeka impulsator o jakim mówiłeś. Dzieki
Dzień dobry, gdzie wlutowałeś te dwa rezystory?
Cześć, rezystory są wlutowane na jednym z dwóch kabli jakie idą do czujnika temperatury otoczenia.
@@Patenciarz Dziękuję bardzo
Hej, jaki masz całkowity koszt projektu? Też bym chciał takie coś zrobić z tym że mam 230m2 i grzejniki... Szacuje budżet
z grubsza liczac 5tyś
Super film! Od pewnego czasu interesuje się tematem przerobienia klimy na pompę ciepła, ale przeraża mnie jednak, że jest to dosyć skomplikowane. Mam stary dom ocieplony 10 cm styropianu. W tym roku założona klima, miała być tylko do chłodzenia, ale grzeje też dość fajnie, tyle, że nie ma szans żeby ogrzała cały dom bo jest u góry. Jest szansa, jakieś forum na którym ktoś mógłby pomóc totalnemu laikowi w temacie? Jak dobra klimę itd. piec na ekogroszek mam 18 kw. Bojler cwu 200 litrów.
KaŻdy poleca grupe na fb pompa ciepła zrób tosam, ale ja nie znalazłem tam zbytnio pomocy, jest tez forum elektroda, musisz poczytać pooglądać, nic trudnego tu nie ma, jak skończe swój projekt to opowiem.wszystko krok po kromu w filmie. A klima to kazda z elektronicznym zaworem rozprężnym EEV napewno sie sprawdzi, jeśli masz podłogówke masz łatwiej, nie napisałeś ile metrów ma dom. Ile eko spalałeś.
@@Patenciarz ja właśnie tez niezbyt potrafię znaleźć info które przekonałoby mnie, że jestem w stanie sam to zrobić. Około 4 ton węgla, niecałe 200 metrów. Podłogowka jest tylko na korytarzu i w kuchni i to taka nie do końca podłogowka :). Grzejników jest 10. A moc jaka? Skoro piec ma 18 kw, to klima 7 chyba będzie za słaba? Tzn i tak w zimę planuje palić węglem, ale fajnie byłoby to ograniczyć do np 2/3 miesięcy w roku.
@@Krzysiek77 No na mrozy 7kw to mało ale na okres przejściowy to na pewno wystarczy, ja w tych temperaturach mam na zasilaniu normalnie 37stC a spokojnie można mieś 50stC, Ty masz 50 metrów więcej a ja nie mam styropianu, ja zużywałem mocnego groszku 3,5t słabszego 4t ja myślałem aby w korytarzu który jest takim ciągiem komunikacyjnym na środku domu dać klimatyzator 3,5kw powietrze powietrze aby wspomóc pompe w wieksze mrozy. Taki przykład.
@@Patenciarz ja u góry gdzie są 3 pokoje, łazienka i korytarz mam wstawiony 5 kw vivax q design. I górę teraz grzeje elegancko i max jaki wyciągnął to było około 8 kw. Tylko to było przed włączeniem pieca na ekogroszek. Tyle, że niestety na dole było chłodno, fizyki nie oszukam. Także myślę, że te 7 kw + 5 kw powietrze powietrze byłoby ok. Tylko nadal nie wiem jak się do tego zabrać. Dorwać gdzieś klimę 7 kw, dokupic bufor 200 litrów? Może chciałbyś pomóc z tematem? Odpłatnie oczywiście :).
@@Krzysiek77 Odpłatnie 😄😄😄 ja się nie znam, moge Ci tylko pomóc doraźnie w taki sposób jak teraz.
Witam .Bardzo mi się podoba twój projekt przerobienia pompy ciepła z klimatyzatora , tez będę przerabiał klimatyzator na pompę ciepła . Mam pytanie jaki koszt wyniósł Cię wymiennik . Pozdrawiam
Rura 1/2 miedziana 25m 500zł na allegro, 15m pe32 trójniki, kształtki cyna i topnik 200zł reszta to grosze, drut do oplotu z odzysku. Z rurą miedzianą 1/2 (gruba) miało być inaczej, miała ona w całości wystarczyć od jedn. zew do jedn. zew, nie chciałem przechodzić na cienką rurkę w ogóle bo nie widzę takiej potrzeby, ale zdarzył sie wypadek przy gięciu - trzeba uważać i dwa razy się zagięła a ze nie chciałem dwa razy sztukować to kupiłem tą cieńsza 1/4 bo tańsza.
Może nie jest to super tanio i 500zł wiecej i można płytowy dedykowany kupić, ale na amatorskie zabawy ten jest bezpieczniejszy, niewiem nawet czy nie 100 procentowy w przypadku zaniku przepływu.
Witam Pana serdecznie .Mam wszystko już podłączone sprawdzona strona gazowa przez firmę i wszytsko jest ok .Klima startuje na grzanie dobija do 30 stopni i schodzi z obrotów i utrzymuje taką temperature jak w woda w zasobniku . Heiko 3,5 kw wymiennik promag woda woda 0,56m2 zalane glikolem . Jaki wg Pana może byc problem ? Zapowietrzona wężownica?Wszystko wykonane jest na układzie otwartym .Proszę o pomoc bo już walcze kilka dni :(
Rezystory podłączone na czujnikach ?
tak jak kolega napisał rezystory na czujniku temp. zew. jedn. wew.
lub przełóż czujnik temp. gazowy na cienka rurke.
Cześć, nie mogłem nigdzie znaleźć, czy podstawa Heiko ma podgrzewaną jednostkę zewnętrzną. A może zainstalowałeś dodatkowo kabel grzejny, aby zapobiec zamarzaniu kondensatu wewnątrz urządzenia? Dziękuję
Mam pytanie, czym nabita jest instalacja. Izobutanem?
r32
@@Patenciarz Ja zrobiłem podobnie tylko że gazem jest izobutan z olejem PAG do smarowania sprężarki, jednostka zew ustawiona jest od domu 7 metrów a wymiennik jest w plastikowej studzience. Za klimatyzator daikin 5 kw zapłaciłem 500zł miał uszkodzony silnik wentylatora.Pozdrawiam
@@pawenowak7651 mistrzostwo
Jakie średnicę masz rur? Dopuszczałeś coś gazu ?
U mnie jest 1/2 i 1/4 nie dopuszczalem gazu bo od wymiennika do jed. zew. jest 6m a wymiennik ma 13m.
A Ja mam pytanie na temat firmy heiko czy to dobra firma lepsza niz Lg chcialbym kupic pompe ciepla i sie zastanawiam malo opini o tym heiko jest
heiko kupuje jednostki od haiera i je rebranduje więc heiko to haier. LG mają lepszą modulacje od haiera za to haier ma bardziej przystosowane jednostki do grzania od LG. Poza tym obie dobre firmy
Witam czy bufor jest z wężownicą lub płaszczowy ? Jeśli tak to wymiennik podłączony jest pod wężownice czy grzejniki?
Bufor jest z wężownicą ale jest zaślepiona, nie wykorzystana, w miejscu anody-od dołu jest powrót na wymiennik, od góry gdzie była grzałka jest wyjście z wymiennika i dwa wejścia dopust wody i wyjście ciepłej wody użytkowej to zasilanie i powrót grzejnikow.
@@Patenciarz Dzięki serdeczne.Pozdrawiam
@@mariuszfila5603 Spoko, kto pyta nie błądzi :)
@@Patenciarz Zgadza się . Buduje podobny układ tylko na wymienniku płytowym i muszę dołożyć bufor - tez bojler 140 L ponieważ mam mały zwład wody w układzie 60 L i boje się ze wymiennik mi zamarznie przy defroscie
Jak wyglada sprawa z czynnikiem ? Bo patrzac na sklepy to wszystkie prowadza sprzedaz tylko dla firm z branzy i wymagaja papierów. A może jest jakiś czynnik który można kupić w normalny sposób ?
allegro i wszystko jasne
Wyszukaj w sieci wymagane instalatora w sieci i wpisz (nikt nie sprawdza tego) lub oświadczenie do dalszej odsprzedaży sprzedawcy z allegro jeśli chcą zarobić a chcą podpowiedzą
Chciałbym zapytać skąd zdobyłeś elektronikę z pilotem? Bo jednostka zewnętrzna domyślam się że nowa?
nowy cały komplet zakupiłem obie jedn.
Wystarczy rozebrać jednostkę wewnętrzną klimatyzacji pilotem sterujesz silnik i reszta gratów leży na filmie
@@Patenciarz może głupie pytanie , ale jak kupić cały zestaw nowej klimy ? Bo na allegro trzeba niby jakieś papiery kto zaklada . Podpowiesz?
@@cooolman88 jeśli nie masz fgazów to wiesz... ale każdy albo prawie każdy na alle... ci sprzeda i jeszcze sam linka do numerów fgazowych poda, niestety albo stety dla tych którzy nie walą w atmosferę.
Jak masz podłączony bufor PC do instalacji CO. Czy piec CO jest odcięty zaworem zwykłym czy zwrotnym oraz czy może pełni rolę dodatkowego bufora?
zastanawiałem sie nad piecem jako buforem, ale tak nie zrobiłem, odcięty jest zwykłym zaworem kulowym tak aby w każdej chwili powrócić do palenia. Aby wykorzystać piec jako bufor to trzeba by go od środka wypchać wełną i komin odłączyć zatkać. ale musi to być dobry kocioł dobrze zaizolowany oryginalnie. Choć nie wiem jakby się to sprawdziło, ale bufor to po prostu baniak z wodą.
Witam, jak ten bufor jest przymocowany do podłoża?
dospawałem rurki di wyjść na wężiwnice którą zaoianowałem to taki wstepny projrkt, ale taki boiler nowy kosztuje 600zl bez wężownicy która jest zbędna przy moim projekcie.
Jakie rezystory masz na czujniku od nawiewu?
2 po hyba dokladnie 2,2k ohm szeregowo
Ciekawy film
Dzięki.
Jakiej średnicy masz rurę miedzianą w wymienniku??
pół cala
@@Patenciarz Dlaczego pół cala uzyles?
@@marcinkuzera9581 bo taka jest nominalna średnica w tym modelu klimy.
Witam
Mam pytanie na ile stopni możesz nagrzać bufor ile ma litrów. Czy wymiennikowi płytowemu zagraża rozmrożenie jak będzie miał cały czas obieg z bufora?
Teraz to spokojnie mozna do 55stC zagrzać a w mrozy nie wiem, Rafał Wróbel który dużo sie tu udziela grzeje 900l do 58stC ja narazie bez bufora. wymirnnik płytowy maja pompy ciepła sprzedawane jako takie wiec jeśli są spełnione wszystkie warunki to noe zamarznie
A nie myślałeś aby wężownica bojlera służyła za wymiennik zamiast tej twojej spirali czyli gaz przechodziłby przez wężownice bojlera??
ta wężownica jest gruba pozatym za mała i w ogóle to nie taki bojler.
Nie lepiej zastosować sterownik PLC np Logo8 siemensa, pozwoli to na komunikację oraz sterowanie
Rozwiązałeś problem zakupu porządnego wymiennika rurowego za 1-2 tys zł. (bo płytowy raczej każdy zostanie rozdymany prędzej czy póżniej w takiej instalacji).
PYTANKO: czy w oryginalnym parowniku (wymienniku, który był w "jednostce wewnętrznej) nie ma jakiego zaworu rozprężnego / zwężki / dyszy, którą trzeba przenieść / przerobić / dorobić do tej wężownicy? (na jej początku / końcu)
Nie niema, zawór rozprężny jest w jed. zew. tutaj tylko rura w rurze i gotowe.
O dr. Frankenstein, witam :)
Oszukując czujnik temp. pomieszczenia (niższa temp.) w logice spada wymagana temperatura skraplania czynnika. Dlatego masz szumy z powodu nie skroplonego do końca czynnika,
na zawór eev trafia pół ciecz pół gaz.
Wywal rezystory, czujnik podłącz do powrotu z CO wejście na wymiennik woda/freon, ustaw na pilocie 30, jeśli to mało zwiększaj pilotem kompensację temperatury czujnika temp. pomieszczenia w grzaniu, jak padnie ci silnik polecam symulator silnika dc z alledrogo.
Kompensacje temperatury ? nie bardzo rozumiem
Ten pilot chyba nie ma opcjii Fallow me
dodanie rezystorów zmienia też histerezę tak mi się wydaje.
Ustaw grzanie 24⁰C, potem sleep lub swing 7 razy w ciągu 5s.
Klima 2x zapiszczy. Dodając temp. do 24 oszukujesz odczyt czujnika temp. pomieszczenia w dół, odejmując od 24 dodajesz temp.
Nie potrzebujesz rezystorów, jest bezpieczniej. Zakres korekcji czujnika +8 do -6 stopni. Czyli jeśli dodasz do 24 sześć stopni, czujnik zamiast 20 będzie widział 14
@@wikiemily6225 WOW a skąd taka wiedza ? Dzięki bardzo sprawdzę, już otwieram manuala...
a piec Marshall to lampa czy tranzystor
są dwa ale jeden to z przedwzmacniaczem wiec zadna lampa a drugi MG to tranzystor: wpadasz pograć warm-maz ?
Witam. Podłącz bufor w trzech punktach . W szczycie tam gdzie podajesz ciepłą wodę wepnij w linii prostej zasilanie domu a dopiero z trójnika podepnij bufor . Znaczy ciepła woda z pompy ma trafiać na wlot zasilania domu a dopiero nadwyżka do bufora , powroty bez zmian . Trzeba zwiększać przepływy by zmniejszyć temperaturę gazu będzie ekonomiczniej . Różnica temperatury na wlot wylot z pompy staraj się trzymać poniżej 1 stopnia
Witam
Jaka długość rurki w wymienniku 1/2 cal?
13m
Świetny film wszystko jasne mam tylko pytanie w jaki sposób napełniłeś klimatyzator czy gaz jest z klimatyzatorem dostarczony, jeśli nie ma to jak to zrobiłeś. sprawdzałeś najpierw szczelność układu ? Przecież wymiennik jest długi jak policzyłeś ilość gazu
Był fabrycznie napełniony, szczelność sprawdzałem, policzyłem pojemność oryginalnego i mojego wymiennika, próżnie też robiłem.
Czym robiłeś próżnię i czy robiłeś to sam możesz to opisać?
@@jackjack6959 Mam pompe próżniową, procedure znajdziesz w każdym manualu klimy, no trzeba troszke zainwestowac, ale ja mam kilka klim i dlatego poczyniłem te zakupy, ale już dawno więc ceny mega niższs były, pompe mam tą jednostopniową wiec ile to tam 200zł zegary zaworek 500zł i masz komplet. Jak chcesz azot to drugie 500zł. Pamietaj tylko zeby jak bedziesz sie bawił w dopuszczanie gazu albo upuszczanie to nie wal tego w atmosfere zainwestuj pare stówek w butle. Poza tym gaz drogi to szkoda.
Dzięki za odpowiedz już trochę mi się rozjaśniło poważnie myśle nad takim rozwiązaniem może jeszcze będę się pytał nie masz nic przeciwko?
@@jackjack6959 Absolutnie nie, jak bedziesz chciał zeby coś Ci nagrać to śmiało.
Gratuluje ze się odważyłeś
Używam amberka 3.5 kw na 110m2 z wymiennikiem płytowym od dwóch lat i chodzi to jak złoto
3megawaty prądu zamiast 11 megawatów gazu ziemnego. Plus oczywiście 7KW paneli na dachu
3 megawaty to też nie mało
@@misiatunia9489 tylko PV koledze wyprodukuje ok 6-7 megawato godzin za rok wiec i tak ma nadwyżke i grzeje praktycznie bezpłatnie i bezdotykania
Witam, czy 7kw ma eev ?
tak
No i super, że się dzielisz informacjami. Ciekaw jestem jak długo pompa pochodzi? Ja dopytywałem kilku instalatorów i twierdzili że długo taka pompa nie pochodzi. Daj znać po roku, dwóch czy pięciu. Pozdrawiam
Zobaczymy, ale z drugiej strony co mieli ci powiedzieć. Wiesz niech trzy lata pochodzi to za koszty serwisu nowej można drugą taką kupić.
@@Patenciarz pochodzi latem też chodzi to i w zimę pochodzi a te oryginalne pompy ciepła za 50k to co mają 15lat gwarancji nie sądzę
@@arek4123 I ja tak uwazam
@@Patenciarz szkoda tylko tych ludzi co się dają nabrać tej całej propagandzie z pompami i dofinansowaniem
Ja też robiłem przymiarki, ale po zmianach ceny prądu to może nie być już tak kolorowo? Jak wielkość pompy się dobiera? Mam dom 150m², podłogowa ok 60m² pozostałe to grzejniki aluminiowe żeberka. Jaka pompę do CO+CWU 300l?
A to ja tak kilka komenatarzy :)
1. tak jak mówisz - wymiennik przeciwprądowo. Zobaczysz róznice w sprawności. Szczególnie w zimie
2. Dolozenie powrotu na trojniku - dobry pomysl
3. Rozwaz spiecie calego buforu w szeeg (na powrocie) wtedy goraca wode bedziesz wrzucal na grzejniki bez strat na buforo sprzęgle :)
4. Jesli nie chcesz takiej pzepinki robic na stale, doloz zawory by moc przelaczac polaczenie z szeregowego na rownolegle
Dzieki za uwagi i rady, już pewne przeróbki wdrożone, niedługo wrzuce film, bo nie dokońca jest jak powinno.
26:47 4KW / 24h = 0,166KW/h przy 7KW totalna bzdura, chyba że jest to przy 8 godzinach.
Nie, nie bzdura, szczera prawda, po to to nagrywam by mówić prawdę bo też liczę na innych, po prostu było ciepło, teraz zużywa jakieś 8kwh na dobę. Bedzie film.
Jak 7 kw? Jak pompa jest na falowniku i sama dobiera moc (obroty) do zapotrzebowania ? Sam mam amberka jako pompę ciepła od dwóch lat , 3 megawaty prądu zamiast 11 megawatów gazu
7kW mocy cieplnej, z gniazdka bierze dużo mniej. Na tym polega zasada działania pompy ciepła.
Cześć mam pytanie czy Heiko ma dobre części ? Będę zakładał pc Heiko 9 kW .
Nie wiem nieznam sie wiem jedynie ze w poriwnaniu di kaisai jak dla mnie jest połke wyżej, no i to w zasadzie to samo co haier.
Heiko bodajże idzie na sprężarce hitahi bądź mitsubishi a to 2 najlepsze firmy ever co produkują sprężarki Polkę niżej jest pannasonic
@@lelo1234ify na Mitsubishi 😉 dzięki
@@lelo1234ify nie wiem, ale jesli tak to super👍
@@kubula726 heiko to budżetowa wersja pomp neoheat. Heiko dostaniesz wszędzie a neoheat tylko u dystrybutorów za +- 3k więcej na sztuce.
Różnią się tylko brandem.
Pomiar temperatury to ważna rzecz 🙂
Tomek a ten Twój wymiennik to ma jakieś ocieplenie ? Bo tak na filmach widać że nie...
@@Patenciarz
Jeszcze nie i dopiero się okaże czy będzie miał 🙂
@@TomaszZylkaPV Aaaa... czekasz bo nie wiesz czy to ostateczna wersja.
@@Patenciarz
On będzie mi ogrzewał maszynownie
@@TomaszZylkaPV 😄😄😄
Witam czy jak bym miał problem z montażem mógłbym liczyć na pomoc doradczą
pytaj, ci moge to podpowiem.
Dla warstwowości zład w buforze ma wirować w lewo, wtedy będziesz miał warstwowość. wspawaj wejście i wyjście z kolankami hamburskimi wymuszające wirowanie. A najlepiej zrób to na większym zbiorniku.
Przecież boiler ma wężownice wiec jak chcesz podłączyć to z dołu. Sam mówiłeś ze chodzi na drugiej pompce na pierwszym biegu. Boiler jest jako bufor czyli jest układem pośrednim. Pomiędzy grzejnikami i wężownicą z klimatyzacji. Jak wepniemy to z dołu do bojlera to połączysz jeden układ z drugim to nie będzie działać.
Pozdro.
Widziałem teraz za 2tyś zł gotowe pompy ciepła o mocy 3.5kv wysokotemperaturowe do 62stopni dają ciepła gdyby je montować w pomieszczeniu faktycznie COP ok 3-3.5 byłby na stałym poziomie a druga rura z zimnym powietrzem w komin albo przez ścianę
Wyślij linka dla tych co nie widzieli, chyba że chcesz ja tylko dla siebie? :)
Tez bym zobaczyl@@TomSon-ej3pw
Przełączam nie przełanczam.
Ale ja ze wsi jestem, to co ? nie mogę ? Z królową nie rozmawiam.
@@Patenciarz dobrze mu napisales
ile energii pobiera taki agregat?
Cześć
Polecam zastosowanie agregatu skraplającego ze sterownikiem ahu kit, wychodzi niewiele więcej a masz pełną władzę nad agregatem poprzez sygnał 0-10V.
Z tego co widzę też nie masz delty tak jak ja na takim agregacie bo on mimo rezystorów kieruje się swoimi algorytmami i nigdy nie wykorzystasz jego pełnej mocy.
Pozdrawiam!
PS. Fajny wymiennik.
hej a możesz wyjaśnić o co chodzi z tym AHU- mam zamiar też zakupić takiego heiko dom 170m - nie wiem czy brać 5.kw czy 7kw? mam też prawie nowy piec na drewno i zamierzam nim dogrzewać w mrozy.
@@mikkei3532
AHU KIT czyli agregat zewnętrzy z funkcją grzania / chłodzenia głownie wykorzystywany w centralach wentylacyjnych , taki system wyposażony w moduł sterujący do którego można podłączyć szereg wejść sterujących (On/ Off, chłodzenie / grzanie, defrost, modulacja mocy 0-10V, ). Do takiego zestawu wystarczy sterownik pompy ciepła np. Compit r470 one, dodajemy wymiennik pompkę obiegową, spinamy z czujnikami z sterownika i mamy gotową pompę ciepła. Oczywiście zestaw AHU wyjdzie drożej niż najtańszy na rynku split, ale w efekcie mamy coś co bardziej przypomina w działaniu pompę ciepła i nie jest rzeźbą wymagającą dużych nakładów pracy. Dodatkowo mamy większą kontrolę nad całym zestawem.
@@marcinolejnik9857 Gdzieś widziałem AHU-BOX do Rotenso agregatów ale mnie by bardziej interesowało rozpracowanie protokołu komunikacji np jednostek Gree Carier Inventor i innych, czy jest tam jakiś standard np CAN ? Lin ? RS485 ? / Zajmuje się programowaniem mikrokontrolerów, a od 30 lat w ogóle programowaniem i mam parę rzeczy z hackowanych :) myślę że protokół komunikacyjny w klimatyzatorach nie jest aż taki trudny.
@@XBary_PL Temat dość ciężki ponieważ każdy producent stosuje własny standard i w zasadzie nie chce się z nikim dzielić.
Można podsłuchać komunikację pomiędzy jednostką zew. i wewnętrzną, w większości wypadków protokoły są szyfrowane lub w dziwnych standardach. Da się to ogarnąć nie mniej wymaga to sporo czasu i samo zaparcia.
@@marcinolejnik9857 Tak może być, myślę że te klimatyzatory z tak zwanej niższe półki mają ten sam sposób komunikacji, bo dziś np miałem zgłoszenie że uszkodził się pilot od Cariera z przed ~4 lat, okazało się że pasuje pilot od AirCool, a miałem takiego leżeć od jednostki ON/OFF z lat 2000...2010.
ładnie, ale ten przewód elektryczny to pewnie jebnie. Oby to było rozwiązanie bardzo tymczasowe ;) życzę powodzenia w zrobieniu tego w sposób eleganti ;d
To jest rozwiązanie bardzo tymczasowe i juz zaszły zmiany, np. boiler został wykluczony wymiennik w innej pozycji, itd.
Fajnie by wychodziło gdyby się miało strumyk przy działce z którego można by brać ciepło pompą ciepła przy minus 20, na przyszłe lata zastanawiam się nad takim pomysłem.
No cóż ja mam tylko studnię i to głęboką wiec odpada.
@@Patenciarz Właśnie studnia może być źródłem ciepła, masz tam około 8 stopni.
@@Kamil-ww6oz No tak tylko jaka czy to sie opłaca bo lustro jest na 27m około
@@Patenciarz Tyle metrów lustro to dość głęboko, potrzebna by była pompa 1,1 kW która dała by 35 litrów na minutę, bo tyle potrzeba na pompę 10 kW. Potrzebna będzie jeszcze druga studnia do odprowadzania tej wody.
Oczywiście nie można tego porównywać gdy na zewnątrz jest kilkanaście stopni.
Najlepiej by było mieć dwie pompy, na okres przejściowy i na niższe temperatury.
Gratuluję że udało się to wykonać.
No fajny pomysł 😀,a tak na marginesie to nie chcesz sprzedać tego stolika 😁
tego to chyba nie ale mam setke MG
Fany budżetowy projekt bez zbędnych wodotrysków warto z czasem dodać cwu. Nagraj film po zimie jakie były wydajności zimą przy - 10 lub -15 mam zamiar coś takiego skleić tylko mam obawy o wydajność gdy będzie najbardziej potrzebna.
Z czasem mozna dodawac gadzety, najbardziej to mi brakuje czegoś na wzór pogodówki, czy w PC to chyba krzywa grzewcza sie nazywa. Sam jestem ciekaw jak to bedzie zimą na grzejnikach, zobaczymy.
@@Patenciarz Jeśli pilot będzie sięgał z pomieszczenia przenieś go tam ustaw komfortową temperaturę będzie działał jak termostat pokojowy np 23 w domu osiąga zadaną temperaturę wyłączą klimę spadnie o stopień odpali. Pompa obiegowa z grzejników niech mieli cały czas niezależnie wodę by grzejniki zimą szybko nie stygły będzie lepszy komfort temiczny. Jeśli pilot nie sięgnie można sterować termostatami na grzejnikach lub podłogówce tylko zawsze zostawić jakieś obiegi otwarte dla przepływu
@@k.j.4347 Zawsze można przedłużyć kable od czujników temp. i elektronikę z jednostki wew. ukryć gdzieś w pomieszczeniu mieszkalnym, bo każdy to wsadza do puchy w kotłowni :) ale mi zależy na termostatach bo już je mam, u mnie tylko grzejniki, dwa łazienkowe bez termostatów więc przepływ zachowany. Tylko wiesz nie chcę ustawić 45st. na pompie ciepła a resztę niech robią termostaty, bo teraz mam 36st na PC i jest ok ale jak na dworze będzie 10 stopni mniej trzeba będzie podbić do 40st i co tak chodzić i pstrykać pilotem ? robota żadna ale wiesz...
@@k.j.4347 głowicami nie można regulować pracy takiego systemu. Wszystkie głowice otwarte mają być...
@@Patenciarz ograniczając przepływ głowicami czujnik widzi że wraca niski parametr i wkręca sprężarkę na wyższe obroty...,zamykasz przepływ bo Ci gorąco a sprężarka zwiększa moc...nie o to chodzi majstry....
Fanie tylko nie wiadomo co z ceną prądu wymyślą. Ja bym się bał. A za ten stolik to do piekła pójdziesz 😳
Spoko już go tam nie ma, ogarnąłem pokój muzyczny, i jest na właściwym miejscu, 25lat temu jak zaczynałem to bym wykałaczką brud z rogów wydłubywał jak by mi ktoś takie cuś sprezentował :)
@@Patenciarz węgiel po min 3 tyś pompa ma jeszcze sens
@@Patenciarz to fajnie 😉
Długość wymiennika
13m
Chętnie zlecę taką przeróbkę z klimatyzora ktoś chętny proszę o kontakt
Uderz do AdamAdamo on zna kogoś.
Sprawdz sobie co nasz pod głowicami. Zawory mają kryzy ,pootwieraj je..daj na max...
chidzi ci o te na powrocie grzejników ? czytałem coś ostatnio o kryzowaniu to oto chodzi tak tylko na max otworzyć ?
@@Patenciarz na zasilaniu,
@@Patenciarz odkręć głowicę termostatyczną,pod głowicą jest zawór. Na tym zaworze jest prawdopodobnie regulacja przepływu poprzez ustawienie odpowiedniej kryzy (Pierścień lub nakrętka regulacyjna). Posprawdzaj to we wszystkich grzejnikach. Na wymienniku masz małą różnicę w temp gazu bo woda nie odbiera energii. Przyczyna to zbyt mały obieg wody. Ciężko to zdiagnozować ponieważ termometry każdy w innym miejscu masz. Ażeby prowadzić obserwację musi być wszystko razem...,na filmie nie widać temp. powrotu wody z grzejników...,no i ten przepływomierz zabawkowy...czy to dobrze pokazuje,..przepływy to kluczowa sprawa w takich systemach. Tak jak pisałem,pomyśl o wodomierzu DN25 na pomiary,..po pomiarach i ustawieniu wszystkiego też można go wywalić by nie stawiał oporu choś w jego przypadku są niewielkie ale są. Argumentem przemawiającym że coś blokuje przepływ jest to że na wyższych biegach pompy przepływ zwiększa się w małym stopniu...,trzeba szukać przyczyny bo przy defroście przy tak małym przepływie to i rurowy zamrozisz prawdopodobnie. Pozdrawiam🙂
@@Laaa638 Dzięki napewno skorzystam z tego co napisałeś.
@@Patenciarz ruclips.net/video/PyUblbf6IKo/видео.html
będziesz miał lepiej przy defrostach jak masz podłączone nie w przeciwprądzie. Przeciwprąd będziesz miał właśnie wtedy. :-)
A dużo tracę KWH jak mam wpięte jak teraz, szukałem jakichś opracowań-literatury żeby sprawdzić jakie to naprawdę korzyści z wpięcia przeciwprądowego. Defrostami się zbytnio nie przejmuję rura pe 32 duży zład wody...
@@Patenciarz trudno powiedziec ile dokładnie sie traci. O ile wogole mozna mowic o stratach. To zalezy. Roznica podlaczenia w przeciwpradzie albo współprądowym decyduje o skuteczności wymiany ciepła w danym wymienniku na korzyść przeciwpradu. Energia nie jest wprost tracona. Otoz w układzie wspolpradowym czynnik o wyższej temperaturze a więc i energii zostanie zawrócony do sprężarki, która aby zapewnić ta samą temperature na wyjściu w cyklu wykona nieco mniejszą pracę. Ostatecznie jednak aby przekazać ta sama ilość energii będzie musiała pracować z mniejszą mocą nieco dużej a to sugeruje, że jakies straty wystąpią. Odnośnie efektywności wymiennika w przecuwpradzie, to zawsze będzie on lepszy niz współprądowy. O ile lepszy to jednak zalezy od konkretnego przypadku, parameyrow wymiennika , wartości przepływów masowych strumieni i ich temperatur. Moze to byc 5% a moze byc i 30%. Niewątpliwie w wymienniku w przeciwpradzie, temperatura medium ogrzewanego na wyjsciu wymiennika może być wyższa niż temperatura na wyjściu czynnika grzewczego. Natomiast w ukladzie wspolpradowym taka sytuacja nigdy nie nastąpi i temperatura medium ogrzewanego na wyjściu wymiennika zawsze będzie niższa niż temperatura wyjściowa czynnika grzewczego. images.app.goo.gl/YiNQPSFxaKb6C3zB7 gwoli scislosci, Dodam jescze że te temperatury wyjściowe mediow będą różne dla wspolpradu i przeciepradu i nie można ich bezpośrednio porównywać, w obu przypadkach ustali się nieco inna równowaga.
@@rsmiech6691 Dzięki za obszerne wyjaśnienie, rozjaśniłeś mi w głowie szczególnie ostatnim zdaniem które jednoznacznie mówi że jeśli grzejniki to wyższa temperatura więc każdy stopień na wyjściu więcej się liczy. Będe zmieniał zastanawia mnie tylko to czy jak będę robił próżnie to nie zostanie olej w wymienniku który może odessać pompa próżniowa, jeśli może ?
@@Patenciarz rzeczywiście w dolnej pętli wymiennika może gromadzić się pewna część oleju. Nie obawiałbym się jednak, że zostanie on odessany przez pompę próżniową. W normalnych warunkach pracy (ponownego startu) olej ten zostanie zabrany przez skroplony czynnik. Jego ilość jest niewielka. Ponadto zanim zostanie rozszczelniony układ w celu odwrócenia obiegu w wymienniku, to przecież i tak czynnik (a z nim i znaczna część oleju w instalacji) zostanie odessana do agregatu. Proszę ustawić Klimę na chłodzenie, niech pochodzi chwilę a następnie zamknąć zawór serwisowy tłączący (w tym przypadku cienką rurkę) i odczekać aż w grubej rurce zrobi się próżnia, wówczas zamykamy zawór na grubej rurce i wyłączamy klimatyzator. Czynnik jest wówczas w klimie. Po odwróceniu obiegu w wymienniku, wykonać próbę szczelności, wypróżniować instalację i odkręcić zawory na klimatyzacji. Gotowe. Ot wtrącam takie szybkie FGazowe szkolenie. :-) Pozdrawiam.
@@rsmiech6691 Dzięki bardzo, znam procedurę i dodam tylko jakby ktoś czytał, ze w chlodnych temperaturach chłodzenie może sie nie włączyć i dlatego klimy mają do wymuszenia tej pracy, czyli chłodzenie specjalny "ukryty" guzik z reguły pod klapą jed. wew. napewno jest info w manualu.
Ja bym wymienił te pompki na energoszczędne
Możliwe że tak zrobie.
A za prąd kto ci zapłaci jak będzie po 2 zł ? Z 1kwh pewnie i więcej te pompy ciepła dla milionerów chyba się zdaje w tych czasach 😁
Rozumiem że zgłaszasz sie na ochotnika 🤣🤣😉 spokojnie mam trochę w magazynie ZE i drewna na czarną godzinę, zaadoptuje jakoś ten piec na eko...
@@Patenciarz hehe spoko
Nawet jak prąd będzie po 2.5 za kilowat to i tak wyjdzie o połowę taniej niż węglem
@@user-wb5hr1ps8f tylko prąd musi być bo zapowiadają ze może b yc ciężko się zobaczy co będzie ja tam na gazie i też ie wiadomo jak będzie
No zobaczymy jak to będzie. Trzeba kupować panele i robić powoli własne instalacje Off grid
Ale jaja . Gościu żeś popłynął . Zaczynam robić tak samo. Tylko teraz montuje klimę zwykła
pewnie a co...
Wyłącza.
Fajny eksperyment. Ale chłopie ociepl ten dom!
On ma 20kw FV i ma wyjebane
Koniec końców i tak wszyscy bedziemy palić oponami w kozach.....
Jebłem . I teraz pomyśleć że na ''Wiejskiej'' też tak obliczają .... Nie dziwota że teraz jest jak jest !!! 🤣🤣🤣🤣
Wczoraj w sklepie z klimatyzatorami mnie straszyli że gdy coś takiego zrobię to dostanę 80 tys kary od UDT , 😀 pozdrawiam
Tak. Dostaniesz kare. Za zgubiony gaz. Niech UDT spierdala. Wlepią karę za zgubiony gaz w klimatyzatorze/pompie ciepła ale w autach to juz może uciekać w atmosfere. Jebać to. Najwazniejsze to nie brać czynnika od zarejestrowanego montera z uprawnieniami F-gaz bo oni musza rozliczać sie z kazdego grama gazu. Mozna gaz kupic na allegro. Tam juz nikt nie sprawdza a w patoligicznej wersji weż sobie LPG :P
Straszą bo taniej wychodzi całą Polska nic nie da zrobić nic nie można a tu bardzo proszę jak kupuje coś to jest moje i mogę zrobić co chce
straszyli bo sami nie zarobią........
Jeszcze kilka lat temu szukałem na forum branżowym pomocy odnośnie klimy to najpierw pytali czy mam f gazy i firme bo to forum dla FACHOWCÓW ! f gazy to formalnosc 1600zl i masz sepy 500 i jak ja juz zainstalowałem w sumie 8 klim to dawno sie zwróciło poza tym zrobiłem tylko po to aby mieć papiery do szukania pracy, wyszło że tylko sepy mi sie przydały w robocie :)
Chuj propanem napełniać i wyjebane, to nie gaz rejestrowany.
Włącza nie włancza.
Cudaku i po co ci to?
No jak... do ogrzewania domu.