Kilka pytań: 1. Dlaczego w 37:24 w jednej tabeli jest CONSTRAINT nazwa UNIQUE (kolumna1, kolumna2), a w drgiej tabeli tylko UNIQUE (kolumna1, kolumna2)? 'CONSTRAINT nazwa' jest opcjonalne? 2. W 37:24 tworzymy tabelę PRZYPISANIE, na której kolumnach nakładamy constraint UNIQUE (kolumna1, kolumna2), a mimo to w 38:38 w kolumnie 1 powiela nam się ID 4. Wymienione w nawiasie kolumny mówią o tym, że unikatowość dotyczy wyłącznie PAR? Zatem gdybyśmy chcieli nałożyć unikatowość osobno na kolumna1 i kolumna2, to musimy dwa razy zapisać constraint uniqe? UNIQUE (kolumna1), UNIQUE (kolumna2) ?
1. Różnica polega głównie na tym, że w przypadku użycia CONSTRAINT nadajesz nazwę ograniczeniu, i jawnie deklarujesz tworzenie organiczenia, podczas gdy w drugim przypadku ograniczenie jest definiowane bez nadania nazwy, co jest szybsze, ale może być mniej przejrzyste. Dlatego nie okresliłbym, że zapis CONSTRAINT jest opcjonalny, ale są to po prostu 2 różne sposoby.W sumie, tak samo robimy z kluczem głównym. Dodanie klucza przy wykorzystaniu CONSTRAINT (17:57) lub przy tworzeniu kolumny dodajemy słowo PRIMARY KEY. 2. Dokładnie tak, UNIQUE możemy zastosować zarówno do pojedynczych wartości lub do zestawu kolumn (para lub więcej). No i w teorii, aby zastosować Unikalność do różnych kolumn, należy wskazać każdą z osobna. Oczywiście w przykładzie o który zapytałeś, takie cos nie miałoby zastosowanania, gdyż tabele Przypisanie jest tabelą pośredniczącą.
Kilka pytań:
1. Dlaczego w 37:24 w jednej tabeli jest CONSTRAINT nazwa UNIQUE (kolumna1, kolumna2), a w drgiej tabeli tylko UNIQUE (kolumna1, kolumna2)? 'CONSTRAINT nazwa' jest opcjonalne?
2. W 37:24 tworzymy tabelę PRZYPISANIE, na której kolumnach nakładamy constraint UNIQUE (kolumna1, kolumna2), a mimo to w 38:38 w kolumnie 1 powiela nam się ID 4. Wymienione w nawiasie kolumny mówią o tym, że unikatowość dotyczy wyłącznie PAR?
Zatem gdybyśmy chcieli nałożyć unikatowość osobno na kolumna1 i kolumna2, to musimy dwa razy zapisać constraint uniqe?
UNIQUE (kolumna1),
UNIQUE (kolumna2)
?
1. Różnica polega głównie na tym, że w przypadku użycia CONSTRAINT nadajesz nazwę ograniczeniu, i jawnie deklarujesz tworzenie organiczenia, podczas gdy w drugim przypadku ograniczenie jest definiowane bez nadania nazwy, co jest szybsze, ale może być mniej przejrzyste.
Dlatego nie okresliłbym, że zapis CONSTRAINT jest opcjonalny, ale są to po prostu 2 różne sposoby.W sumie, tak samo robimy z kluczem głównym. Dodanie klucza przy wykorzystaniu CONSTRAINT (17:57) lub przy tworzeniu kolumny dodajemy słowo PRIMARY KEY.
2. Dokładnie tak, UNIQUE możemy zastosować zarówno do pojedynczych wartości lub do zestawu kolumn (para lub więcej).
No i w teorii, aby zastosować Unikalność do różnych kolumn, należy wskazać każdą z osobna. Oczywiście w przykładzie o który zapytałeś, takie cos nie miałoby zastosowanania, gdyż tabele Przypisanie jest tabelą pośredniczącą.