Polecam KSU - Moje Bieszczady - chłopaki już blisko 30 lat temu opowiadali historię Bieszczad :) "Zarośnięte olchą pola dawnej wsi, Kto je orał, kto je zasiał - nie pamięta nikt. Skrzypią martwe świerki, to drewniany płacz. Świat się kończy w Sokolikach, dalej tylko las".
Piękne bieszczadzkie lasy zwłaszcza w jesiennej szacie 😍 Wychowałam się na wsi, niedaleko lasu i nie wiedziałam o tym że nasiona buczyny mają właściwości halucygenne. To teraz już wiem, dlaczego świńki lubiły buszować pod tymi drzewami. Buki mają piękną sino-szarą korę. Dziękuje za ciekawe informacje 😁
Bardzo dziekuje za film-prosze o wiecej!Razem z Wnusiami serdecznie dziekujemy Panu rowniez za Panskie ksiazki, ktore tak wciagaja i ucza mlode pokolenie-i nie tylko! Cudna jest ta nasza OJCZYZNA =LASEM PACHNACA ...jego zywym ,tajemniczym echem wibrujaca....😍ZDROWIA....i wartkiej radosci w podziece od Matki Natury =zycze🕊🦅🐦🍀🌳🌲
Sorry, że pytam tutaj, ale akurat teraz mi do głowy przyszło: Wiadomo, że nie można do lasu pojazdem silnikowym... Ale czy mogę wprowadzić zgaszony motocykl? Tak, żeby był na miejscu biwaku, na oku, może osłaniał przed wiatrem, na pewno udostępniał baterię, etc. Materiał, jak zawsze, świetny! Dzięki!
@@ewamalecka3204 Szanowna Pani, właśnie o to jest pytanie, czy można motocykl zgasić przed lasem i w drogę, czy może samo wprowadzenie pojazdu silnikowego, nawet na zgaszonym silniku, jest już problemem. Taki obrót sprawy by mnie wcale nie zdziwił, bo są ludzie, którzy nie dbają o swój sprzęt i zdarzają się wycieki, iskrzące instalacje elektryczne, nieprawidłowo pracujące i przegrzewające się silniki, etc. Nawet jeśli nie ma zakazu ze względu na tego typu margines, być może ktoś podjął decyzję, że jest to szkodliwe dla runa leśnego albo flory (bo motocykl 200 kg ciężko przenieść nad roślinnością i chociaż ja poświęcę czas i ją starannie ominę, to być może ktoś inny będzie się śpieszył i ją przypadkiem połamie).
Jest pan genialny, pelen wiedzy i madrosci! Takich ludzi potrzebuje swiat, Polska natura, bo powstanie nadzieja i chec walki dla przyszlych pokolen!!! Naszej matki ziemi. 😉😊❤. Serdecznosci I dzieki 🙏🙏🙏. Ewa
SUPER KANAŁ - ciekawy film ... kiedy najlepiej odwiedzić Bieszczady (byłem 2 razy ale to za mało, za krótko), kiedy jest najmniej turystów - proszę potraktować to jako dwa oddzielne pytania ;-)
Wszystko pięknie opowiedziane tylko brakuje wyjaśnienia dlaczego Bieszczady opustoszały... Co sprawiło że ludzie opuścili swoje domy, po co była akcja ,, Wisła". Widać że pewnych tematów teraz poruszać nie wolno!
Niesamowity odcinek. Pytanie z czego tamta ludność brała energię. Tylko z drewna? Jeśli tak, to siłą rzeczy Bieszczady jeszcze bardziej by się wylesiały chyba.
Pozazdrościć jasności umysłu, intelektu i werwy w tak słusznym wieku. Hej Bieszczady, hej Bieszczady, na Bieszczady nie ma rady, chciałoby się pokowboić, a tu trzeba... krowy doić (fragment piosenki).
Pięknie opowiedziane. Dziękuję. Ale nie byłbym sobą jakbym nie zapytał - dochodze do pozostałości wioski Sianki. Niby "koniec świata".... Ale przez granicę, nieuzbrojonym okiem, widze drogę, auta latają, linia średniego napięcia. WDF??? To tylko po polskiej stronie jest niby takie naturalno-zapomniane cudowisko. Bieszczady zostały wyludnione i takie piękne przez polityczne przepychanki.
Teraz to już powoli komerchą walą Bieszczacy, przez nagłaśnianie ich jako dzikich terenów. Całe szczęście są jeszcze inne miejsca, gdzie turystów praktycznie brak, a szlaki miejscami po prostu nie istnieją i taką dzicz lubię najbardziej
"Dzikość" Bieszczadów można różnie rozumieć. Niekoniecznie jako puszczańskość, ale także np. jako bioróżnorodność. W tych "cywilizowanych" podobno (choć bezludnych), łąkowych Bieszczadach były np. rekordowe liczebności derkaczy (do 12 tokujących samców/ ha - "klimaty" kurnika pod gołym niebem!), a co za tym idzie, z pewnością także orlików krzykliwych. Jeśli chodzi o liczbę szeroko rozumianych orłów, to może w ówczesnymi Bieszczadami rywalizować tylko współczesny Zalew Szczeciński. Pewno tamtych, bardziej łąkowych czasów tyczy się też utożsamienie Bieszczadów z preriami. Powstaje zresztą pytanie o dzikość lasów sztucznie sadzonych na gruntach porolnych, choć w Bieszczadach nie tylko takie lasy wyrastały po wojnie, ale i z samosiewu. Szczególnie wątpliwa jest dzikość w przypadku drzewostanów obcych gatunkowo dla danych siedlisk, przede wszystkim świerkowych, niszczących przez zacienienie i zakwaszanie miejscowe runo lub uniemożliwiających pojawienie się go. Osik i wierzb z kolei nikt raczej nie sadził; wysiewały się samorzutnie. W samych dolinach w okolicy Tworylnego lasów sadzonych zresztą nie ma, może gdzieś na obrzeżach. Wiele z tych gatunków, wymienianych jako przedplonowe, w rzeczywistości nimi nie jest, a wypadają dlatego, że są po prostu nieprzystosowane do warunków Bieszczadów. Inne znów utrzymują się stale, ale w piętrze dolin, czyli pogórza, bo w niższych partiach tych gór należą do niego stosunkowo duże obszary. Lasy piętra pogórza również obejmuje las karpacki. Jesion zresztą też jest charakterystyczny raczej dla pogórza.
Moi pradziadkowie, wraz z dziećmi (moją babcią i jej siostrami) zostali przesiedleni z tamtych okolic na pomorze. Dziwnie jest patrzeć na ten film i myśleć, że być może któreś z tych dawnych zabudowań należało do nich. Pamiętam, że pradziadek nigdy nie mogł się w pełni pogodzić z tą przeprowadzką, a kiedy własnymi rękoma budował nowy dom umieścił na nim charakterystyczne dla bieszczad zdobienia w drewnie.
@@ryszardruzycki7960 W akcji wisła poza bandami UPA, przesiedlono około 140 tysięcy cywilów. Rozumiem ból po śmierci rodziny, ale nie powinien Pan dopatrywać się w każdym ze 140 tysięcy ludzi mordercow
@@piotrw2108 rozumiem zależność,co nie zmienia faktu,że Lasy państwowe są zainteresowane zyskiem ze sprzedaży,a nie ochroną,vide ostatnie wypowiedzi.Tuba pisu.Polska węglem stoi
Niesamowity film. Teraz poproszę o takie fajne wytlumaczenie akcji Wisla i kto osiedlil sie po wysiedlonych, bo widzę (widać po dyskusjach, skrawkach wypowiedzi), ze sprawa wciaz wyzwala dużo emocji, ale ani jedni, ani drudzy, kimkolwiek są, nie chcą nic więcej na ten temat mowić, tak jakby obydwie stromy mialy coś do ukrycia.
Co tu wiele mówić Bieszczady zamieszkiwali Łemkowie, Bojkowie, Zagórzanie i Podgórzanie mniejszości powstałe na skutek wielowiekowych wędrówek ludzi. W większości Prawosławni identyfikujący się jako mniejszość Ukraińska. To z tych rejonów wywodzili się terroryści którzy dokonywali ataków na obiekty wojskowe i urzędników IIRP. Stąd też wywodziły się sotnie które brały udział w tzw. Rzezi Wołyńskiej i tutaj znajdowali schronienie ludobójcy z UPA. Nie to jednak przesądziło o przesiedleniu. Tym co skłoniło do akcji "Wisła" było zabicie komunistycznego pupilka Świerczewskiego ps. „Walter”. Komuniści wioska po wiosce pakowali całe to towarzystwo z dobytkiem do pociągów i przesiedliło ich na tzw. Ziemie Odzyskane, część wywieziono do ZSSR. No cóż to była jedyna akcja komunistów, która nam się przysłużyła. Bowiem dziś mamy piękny i wciąż jeszcze dziki region bez szarpania się z bandytami i bez potencjalnego konfliktu z Ukrainą, która co jakiś czas wysnuwa mrzonki o "powrocie" tych ziem do terytorium Ukrainy. Warto zaznaczyć, że komuniści w akcji Wisła obchodzili się wyjątkowo delikatnie z ludnością przesiedlaną, nie tak jak miało to miejsce z "niesfornymi" polskimi wioskami. Ot w skrócie cała historia. Nie ma co ubolewać nad wszystkimi, zacznijmy skupiać się na sobie.
Bardzo dziękuję - świetny odcinek! W całym życiu się tyle cennych rzeczy nie dowiedziałem o Bieszczadach co w te kilkanaście minut!
Strasznie mi się podoba jak ten Pan opowiada, mozna słuchać i słuchać
To Pan Edward Marszałek. Polecam książki które ten Pan napisał. Czytając te lektury nie będzie Pani nudno.
Pięknie patrzeć na to jak odradza się nasza przyroda, szanujmy to , niech to samo zobaczą nasze dzieci i ich dzieci kochajmy las, kochajmy Polskę.
To dzięki leśnikom, dziś Bieszczady są popularne!
Pan Edward mistrz mowy polskiej Można słuchać i słuchać Pana
Na spotify są dwa odcinki podcastu z Panem Edwardem. Prawie 2h słuchania
Co się dzieje że tak rzadko ostatnio publikujcie filmy ? Taki ciekawy kanał, dający wiele interesujących informacji o lasach i ich pracownikach.
Popinam się pod to pytanie 😊
Pewnie dotacji nie ma 😁
Kalendarz trochę nam się rozjechał, ale pracujemy nad tym, aby znowu wskoczył na właściwe tory 😉Dziękujemy Wam za to, że z nami jesteście ❤
Bo to piękny kanał jest ❤️👍
@ Oby do wyborów ;)
Polecam KSU - Moje Bieszczady - chłopaki już blisko 30 lat temu opowiadali historię Bieszczad :)
"Zarośnięte olchą pola dawnej wsi,
Kto je orał, kto je zasiał - nie pamięta nikt.
Skrzypią martwe świerki, to drewniany płacz.
Świat się kończy w Sokolikach, dalej tylko las".
Podpowiem tylko, że pan Bogdan Augustyn (Bohun) jest historykiem i przewodnikiem. Pięknie opowiada o cerkwiach i historii regionu.
Wychowałam się na KSU pozdrawiam serdecznie 🤗
Ale pan pięknie opowiada .
Proszę o więcej filmików
Pozdrawiam
Piękne bieszczadzkie lasy zwłaszcza w jesiennej szacie 😍 Wychowałam się na wsi, niedaleko lasu i nie wiedziałam o tym że nasiona buczyny mają właściwości halucygenne. To teraz już wiem, dlaczego świńki lubiły buszować pod tymi drzewami. Buki mają piękną sino-szarą korę. Dziękuje za ciekawe informacje 😁
Pana Edwarda to zawsze warto posłuchać. Pozdrowienia od czytelnika jego książek! :)
Cudowne te stare omszone buki... Szkoda że takich drzew zostało już niewiele.
Chyba w Warszawie
Niezwykły wokabularz, pięknie się tego słucha.
Bardzo dziekuje za film-prosze o wiecej!Razem z Wnusiami serdecznie dziekujemy Panu rowniez za Panskie ksiazki, ktore tak wciagaja i ucza mlode pokolenie-i nie tylko! Cudna jest ta nasza OJCZYZNA =LASEM PACHNACA ...jego zywym ,tajemniczym echem wibrujaca....😍ZDROWIA....i wartkiej radosci w podziece od Matki Natury =zycze🕊🦅🐦🍀🌳🌲
Pan Marszałek jak zwykle genialnie.
Jeden z lepszych mówców o przyrodzie jakiego słyszałem.
Pozdrawiam
Superr odcinek to o swiniach I wartosci lasów, coś czego nie darady zapomniec . Duzo wiadomości jakze cennych
Bardzo ciekawy film ze świetną narracją.
Super takie programy mogę słuchać oglądać bez przerwy coś pięknego.
Coś pięknego 😄 przepiękne miejsce na ziemi 😍🥰 pięknie opowiedziane 💪👍
Sorry, że pytam tutaj, ale akurat teraz mi do głowy przyszło: Wiadomo, że nie można do lasu pojazdem silnikowym... Ale czy mogę wprowadzić zgaszony motocykl? Tak, żeby był na miejscu biwaku, na oku, może osłaniał przed wiatrem, na pewno udostępniał baterię, etc. Materiał, jak zawsze, świetny! Dzięki!
Najlepiej, wez rower, albo idz na pieszo. Super dla zdrowia i natury. 👍😆🥰.
Ewa
@@ewamalecka3204 Super, ale to nie odpowiada na zadane pytanie. 😉
@@cprn. Nie bardzo wiem co pan chce uslyszec...No to zgasic ten motor przed lasem i w droge! Jaki to problem? Co pan uwaza, to takie proste.
Ewa
@@ewamalecka3204 Szanowna Pani, właśnie o to jest pytanie, czy można motocykl zgasić przed lasem i w drogę, czy może samo wprowadzenie pojazdu silnikowego, nawet na zgaszonym silniku, jest już problemem. Taki obrót sprawy by mnie wcale nie zdziwił, bo są ludzie, którzy nie dbają o swój sprzęt i zdarzają się wycieki, iskrzące instalacje elektryczne, nieprawidłowo pracujące i przegrzewające się silniki, etc. Nawet jeśli nie ma zakazu ze względu na tego typu margines, być może ktoś podjął decyzję, że jest to szkodliwe dla runa leśnego albo flory (bo motocykl 200 kg ciężko przenieść nad roślinnością i chociaż ja poświęcę czas i ją starannie ominę, to być może ktoś inny będzie się śpieszył i ją przypadkiem połamie).
Kocham Bieszczady 👍👍
Z przyjemnością obejrzę film .
Pozdrawiam 🍀
Panie Edwardzie mogła bym Pana słuchać godzinami 😍
Oglądam po raz dziesiaty,Edward dziekuje za przypomnienie historii lasow w tej czesci Karpat
Przyjemnie sie Pana sluchalo, zapraszamy czesciej🙂
Panie Edwardzie dziękujemy za piękny edukacyjny film, jak zwykle z pasją oglądamy Pana opowieści. Super, gratulujemy i pozdrawiamy serdecznie.🥰😘
Jest pan genialny, pelen wiedzy i madrosci! Takich ludzi potrzebuje swiat, Polska natura, bo powstanie nadzieja i chec walki dla przyszlych pokolen!!! Naszej matki ziemi. 😉😊❤.
Serdecznosci I dzieki 🙏🙏🙏. Ewa
Wiecej Pana Edwarda!
Ależ Pan Edward ma gadanego! Świetnie opowiada, wartko prowadzi akcję mimo, że opowiada o lesie! Pozdrawiam Pana Edwarda, bardzo ciekawa opowieść
Jesteś idealistą i nauczycielem. Historii, przyrody i rozumu. Dziękuję. MJ
Wspaniały człowiek
Super materiał. Moi przodkowie kiedyś żyli w Bieszczadach. Ja natomiast jestem w nich regularnie w lecie jak i zimą rekreacyjnie.
Ale konkretny kontent!!!! Brawo dla Pana!
Swietnie Pan opowiada z pasją
Ależ piękny i ciekawy odcinek. A jaki wspaniały, nowy mówca na kanale! 🙂
Sporo się dowiedziałem a nie miałem pojęcia mieszkając tak blisko
Dziękuję za tak wiele informacji ,bardzo miło było pana posłuchać. Pozdrawiam serdecznie🌲🌲🌲
Super film 👍🇵🇱 jak zawsze
Super odcinek, pan Edward bardzo pozytywny i elokwentny. Dawajcie więcej
Super ciekawy film. Nie miałam pojęcia o takiej historii Bieszczad, cieszę się, że mogłam tyle się dowiedzieć :)
SUPER KANAŁ - ciekawy film ... kiedy najlepiej odwiedzić Bieszczady (byłem 2 razy ale to za mało, za krótko), kiedy jest najmniej turystów - proszę potraktować to jako dwa oddzielne pytania ;-)
Polecam maj, czerwiec oraz przełom września i października
Przepiękny komentarz,Edwarda ,zresztą jak zwykle.
Jak zawsze cudownie, szczególnie dla człowieka z nizin. Pozdrawiam.
Super, więcej Pana Marszałka!
Wspanialy film, swietnia energia
Ja chce więcej więcej takich produkcji...😁
Ciekawe, pięknie dziękuję
Udana realizacja. Dobrze się oglądało. Pozdrawiam! :)
bardzo ciekawe te mapy pokazujące zmiany zalesienia na przestrzeni lat
Przepięknie pozdrawiam panie Edwardzie 👍🤗
Niezwykle ciekawy film i pięknie opowiedziany 😊
Ciekawy odcinek ,pasjonujący człowiek i niesamowita historia zapomnianych dziejów Bieszczad.
Super odcinek i bardzo ciekawy prowadzący! Dziękuję 😊
coś pięknego dziękuje za opowieść :)
Bardzo ciekawy i pouczający odcinek. Dziękuję.👍 Pozdrawiam.
Dziękuję serdecznie za ciekawy odcinek 😊👍⚘
Super,dziekuje za ten film ❤
Przyjemnie się słucha 😊
Świetny odcinek, dużo ciekawostek przekazanych w interesujący sposób:)
Może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? :)
Świetny materiał!!!
Dziękuję za świetny odcinek! Łapka w górę!
Prosimy o więcej tego Pana przed kamerą :)
Wartko minął🙂
Pozdrawiam🌷
Bardzo przyjemny odcinek i mnóstwo informacji
Interesujący program👍
Wyśmienity odcinek!
Świetnie wykonany materiał :)
Edward Marszałek to jednak klasa sama w sobie
Wszystko pięknie opowiedziane tylko brakuje wyjaśnienia dlaczego Bieszczady opustoszały... Co sprawiło że ludzie opuścili swoje domy, po co była akcja ,, Wisła". Widać że pewnych tematów teraz poruszać nie wolno!
zdecydowanie nie wolno ... Bo urazimy uczucia ... Co my słudzy możemy?
Piekny odcinek! A BIESZCZADY,jak z bajki!🤩🤩🤩
Super odcinek. Jak zawsze zresztą 💪
Świetny odcinek. Dziękujemy za dawkę wiedzy :)
Niesamowity odcinek. Pytanie z czego tamta ludność brała energię. Tylko z drewna? Jeśli tak, to siłą rzeczy Bieszczady jeszcze bardziej by się wylesiały chyba.
U mnie też las został ścięty kilka lat temu i wymarł. Teraz będzie rósł od nowa. Dokładnie tak samo jak na filmie.
Pozazdrościć jasności umysłu, intelektu i werwy w tak słusznym wieku.
Hej Bieszczady, hej Bieszczady, na Bieszczady nie ma rady, chciałoby się pokowboić, a tu trzeba... krowy doić (fragment piosenki).
Piosenka piękna, śpiewałam ją wiele razy przy ognisku. Ech, łza się w oku kręci...
Super odcinek - pełen sentymentu😊😊😢😢
Uwielbiam ten kanał 🤩
Świetny materiał!
Ja tez z podkarpacia super odcinek pozdrawiam!
Cudo film
świetne ujęcia
stęskniłam się za wami
Świetny filmik!
Świetny materiał
Pięknie opowiedziane. Dziękuję. Ale nie byłbym sobą jakbym nie zapytał - dochodze do pozostałości wioski Sianki. Niby "koniec świata".... Ale przez granicę, nieuzbrojonym okiem, widze drogę, auta latają, linia średniego napięcia. WDF??? To tylko po polskiej stronie jest niby takie naturalno-zapomniane cudowisko. Bieszczady zostały wyludnione i takie piękne przez polityczne przepychanki.
O człowieku ale jakość i tyle informacji
Super ❤️❤️❤️
Prosze o wiecaj odcinkow za te obecne na kanale bardzo dziekuje .
Kiedy pojawi się Zdobek? Ile można czeeekać.
Dołączam się do pytania.
Kocham Bieszczady. Gdybym mógł rzuciłbym wszystko i tam pojechał na stałe.
Możesz. Ograniczenia tak naprawdę nie istnieją
Bieszczady to najpiękniejsze moim zdaniem polskie góry. Może z Beskidem Niskim, na zmianę - Beskid latem, Bieszczady jesienią...
Ha! Nie znasz Karkonoszy. Byłam w Bieszczadach, ale Karkonosze są piękniejsze! Mieszkam tam.
Jakoś tak mi się odrazu skojarzyło z kanałem Cowboy Kent Rollins , bardzo fajny materiał
Teraz to już powoli komerchą walą Bieszczacy, przez nagłaśnianie ich jako dzikich terenów. Całe szczęście są jeszcze inne miejsca, gdzie turystów praktycznie brak, a szlaki miejscami po prostu nie istnieją i taką dzicz lubię najbardziej
"Dzikość" Bieszczadów można różnie rozumieć. Niekoniecznie jako puszczańskość, ale także np. jako bioróżnorodność. W tych "cywilizowanych" podobno (choć bezludnych), łąkowych Bieszczadach były np. rekordowe liczebności derkaczy (do 12 tokujących samców/ ha - "klimaty" kurnika pod gołym niebem!), a co za tym idzie, z pewnością także orlików krzykliwych. Jeśli chodzi o liczbę szeroko rozumianych orłów, to może w ówczesnymi Bieszczadami rywalizować tylko współczesny Zalew Szczeciński. Pewno tamtych, bardziej łąkowych czasów tyczy się też utożsamienie Bieszczadów z preriami.
Powstaje zresztą pytanie o dzikość lasów sztucznie sadzonych na gruntach porolnych, choć w Bieszczadach nie tylko takie lasy wyrastały po wojnie, ale i z samosiewu. Szczególnie wątpliwa jest dzikość w przypadku drzewostanów obcych gatunkowo dla danych siedlisk, przede wszystkim świerkowych, niszczących przez zacienienie i zakwaszanie miejscowe runo lub uniemożliwiających pojawienie się go. Osik i wierzb z kolei nikt raczej nie sadził; wysiewały się samorzutnie. W samych dolinach w okolicy Tworylnego lasów sadzonych zresztą nie ma, może gdzieś na obrzeżach. Wiele z tych gatunków, wymienianych jako przedplonowe, w rzeczywistości nimi nie jest, a wypadają dlatego, że są po prostu nieprzystosowane do warunków Bieszczadów. Inne znów utrzymują się stale, ale w piętrze dolin, czyli pogórza, bo w niższych partiach tych gór należą do niego stosunkowo duże obszary. Lasy piętra pogórza również obejmuje las karpacki. Jesion zresztą też jest charakterystyczny raczej dla pogórza.
Moi pradziadkowie, wraz z dziećmi (moją babcią i jej siostrami) zostali przesiedleni z tamtych okolic na pomorze. Dziwnie jest patrzeć na ten film i myśleć, że być może któreś z tych dawnych zabudowań należało do nich. Pamiętam, że pradziadek nigdy nie mogł się w pełni pogodzić z tą przeprowadzką, a kiedy własnymi rękoma budował nowy dom umieścił na nim charakterystyczne dla bieszczad zdobienia w drewnie.
Skilki lackych detyn twoj did'ko zarezał za samostijnu ukrainu?
Moją rodzinę wymordowali ukraincy. Może brali w tym udział twoi dziadkowie. R R z Baligrodu.
@@ryszardruzycki7960 W akcji wisła poza bandami UPA, przesiedlono około 140 tysięcy cywilów. Rozumiem ból po śmierci rodziny, ale nie powinien Pan dopatrywać się w każdym ze 140 tysięcy ludzi mordercow
Banderowcy sami zgotowali sobie ten los ale przeżyli,inaczej niż 200 000tyś. Polskich kobiet starców i dzieci wyrżniętych przez nich.
Piękny film, piękne widoki tylko muzyka jest nieharmonijna nie pasująca do harmonii natury. Pozdrawiam🙂
teraz dzięki dobrej zmianie staną się cywilizowane,wycinka na potęgę,ceny drewna rosną
Ceny drewna rosną nie przez wycinkę a przez eksport i przez fakt, że w latach ubiegłych sprowadzaliśmy masę drewna z Ukrainy i Białorusi.
@@piotrw2108 rozumiem zależność,co nie zmienia faktu,że Lasy państwowe są zainteresowane zyskiem ze sprzedaży,a nie ochroną,vide ostatnie wypowiedzi.Tuba pisu.Polska węglem stoi
Niesamowity film. Teraz poproszę o takie fajne wytlumaczenie akcji Wisla i kto osiedlil sie po wysiedlonych, bo widzę (widać po dyskusjach, skrawkach wypowiedzi), ze sprawa wciaz wyzwala dużo emocji, ale ani jedni, ani drudzy, kimkolwiek są, nie chcą nic więcej na ten temat mowić, tak jakby obydwie stromy mialy coś do ukrycia.
Co tu wiele mówić Bieszczady zamieszkiwali Łemkowie, Bojkowie, Zagórzanie i Podgórzanie mniejszości powstałe na skutek wielowiekowych wędrówek ludzi. W większości Prawosławni identyfikujący się jako mniejszość Ukraińska. To z tych rejonów wywodzili się terroryści którzy dokonywali ataków na obiekty wojskowe i urzędników IIRP. Stąd też wywodziły się sotnie które brały udział w tzw. Rzezi Wołyńskiej i tutaj znajdowali schronienie ludobójcy z UPA. Nie to jednak przesądziło o przesiedleniu. Tym co skłoniło do akcji "Wisła" było zabicie komunistycznego pupilka Świerczewskiego ps. „Walter”.
Komuniści wioska po wiosce pakowali całe to towarzystwo z dobytkiem do pociągów i przesiedliło ich na tzw. Ziemie Odzyskane, część wywieziono do ZSSR.
No cóż to była jedyna akcja komunistów, która nam się przysłużyła. Bowiem dziś mamy piękny i wciąż jeszcze dziki region bez szarpania się z bandytami i bez potencjalnego konfliktu z Ukrainą, która co jakiś czas wysnuwa mrzonki o "powrocie" tych ziem do terytorium Ukrainy. Warto zaznaczyć, że komuniści w akcji Wisła obchodzili się wyjątkowo delikatnie z ludnością przesiedlaną, nie tak jak miało to miejsce z "niesfornymi" polskimi wioskami. Ot w skrócie cała historia. Nie ma co ubolewać nad wszystkimi, zacznijmy skupiać się na sobie.
Piękna wstęga Sanu .Za kilkanaście lat będziemy mogli powspominać te zdjęcia patrząc na strumyk który pozostanie po tej rzece....
kanał rewelacja..leci sub.
serdeczności.
Bardzo pozytywna przemiana terenu, rozwój w dobrą stronę... kiedyś na pewno zrobię tam swój materiał :)
TO CIEKAWE