Dzięki za film, jest super. Jedna rzecz, którą chciałbym się upewnić czy dobrze zrozumiałem to kolejność podłączeń. Miejsce, gdzie przychodzi kabel WLZ w rozdzielni to zazwyczaj rozłącznik, potem jest podział PEN na PE i N. I tutaj jak rozumiem wpinamy wejście grid falownika. Oraz dodatkowo z tego miejsca rozprowadzamy obwody niekrytyczne, których nie będzie zasilał falownik po odłączeniu prądu z sieci. Resztę tablicy rozdzielczej podłączamy pod wyjście LOAD, które zasili nam wszystko przy braku sieci. Czy to oznacza, że łącze LOAD ma cały czas na wyjściu pełne zasilanie? Jak jest napięcie w sieci to je przepuszcza, jak nie ma to przełącza się na baterie? Czyli falownik jest niejako włączony szeregowo pomiędzy WLZ a odbiorniki? Sorki za pytania laika, ale super spece od instalacji wsadzili mi jakiś przełącznik Encor Coraba, który nie dość że wydaje mi się niepotrzebny to jeszcze prowadza opóźnienie przełączenia około 0,5 sekundy
Na odległość nie pomogę cały prąd przechodzi niejako przez falownik. Znajdź dobrego elektryka. Zamontuj na wejściu do rozdzielnicy PRAWIDŁOWO przełącznik agregat sieć na obwody gwarntowane często 12kw starcza na cały dom !! I potem przestudiować instrukcję polecam. Jak nie robiłeś jeszcze doktoratu to wróć za miesiąc. Bo niestety nie pogadamy na poziomie laika musisz kumać czaczę albo nie dotykaj.
@@mecenasonoffgrid ok, źle się nieco wyraziłem. Jestem laikiem w instalacjach hybrydowych, elektrykiem jestem z uprawnieniami. Tego przełącznika 0-1-2 nie rozumiem, bo przecież falownik sam rozłącza sieć i wypuszcza napięcie na złącze load w tym czasie na złączu grid napięcia sieci nie ma. Gdybym na wyłączniku siec-agregat miał obwody niekrytyczne to jak rozumiem musiałbym ręcznie przełączać na inwerter? Pytanie moje brzmiało bardziej tak: 1. Jest sieć podana na wejście inwertera - na wyjściu LOAD jest napięcie sieci. 2. Nie ma napięcia z sieci na wejściu grid - jest napięcie na wyjściu load z baterii, ale wejście grid jest rozłączone 3. Powraca napięcie z sieci na wejscie grid - wejscie load przełącza się z baterii na sieć (plus ewentualnie dopompowuje z baterii i solarów odbiorniki energii) Czy to jest tak jak rozumiem hybrydę?
@@mecenasonoffgrid ale jak sądzę da się odpowiedzieć na prosto postawione pytania od 1 do 3. Tak czy owak dziękuję za poświęcony czas. Odpowiedzi znalazłem na innym profilu, gdzie nie było problemów z ich udzieleniem.
Oczywiście że tak trójfazowe w Kaskadzie do 10 sztuk aczkolwiek ja polecam nie więcej jak dwa bo robią się bardzo duże prądy na kablach od baterii bo dwa falowniki potrafią już wygenerować prawie 500 a
Witam. Posiadam instalacje hybrydową 9.85 kw z magazynem 10 kwh . Moje pytanie odnośnie bilansowania międzyfazowego ,w teorii według Enei jest a w praktyce oczywiście jest brak . Po włączeniu w falowniku niesymetrycznego oddawania energi ,licznik Enei nabijał mi po 25 do 30 kWh na dobę . Po wyłączeniu tej funkcji jest dużo lepiej ,ale i tak mam wskazanie 10 kwh na dobę ,gdzie fizycznie poboru z sieci tak dużego nie ma . Pozdrawiam .
To jest ciekawy temat. W mojej instalacji w pełni hybrydowej bo cały prąd na budynek idzie przez falownik. I deye działa trochę ciekawiej. Bo daje prąd na każdą fazę na budynek niezależnie. A fakt zbilansowania instalacji pomaga.
No właśnie mam też pełna hybrydę z goodwe . Tak jak pisałem powyżej ,gdy włączyłem opcje przesyłania energii elektrycznej na najbardziej obciążona fazę pojawiły się te problemy z naliczaniem fikcyjnego zużycia . Licznika Enei tego nie ogarnia .
@@dominikolejniczak4977 no tak nie powinno być. Jeśli instalacja jest zbilansowana i dopasowana do faz falownika a ten potrafi fazy obciążać asymetrycznie to się tak nie dzieje. Goodwee potrafi asymetrycznie zasilać onwody gwarantowane?
Mecenasik a powiedz mi tak, czy mogę swojego on-grida Fronius wyjście z niego dać na port Gen do Deye? Jeśli tak to zakładając że ongrid Froniusa ma 10kWp i Deye bedzie miał też powiedzmy 12kWp to czy ta moc się sumuje? Co z prosumentem bo chce pozostać w rozliczeniu 20/80? Czy w ustawieniach deye wtedy wystarczy ustawić limit energi wysyłanej do sieci a reszta bedzie szła na bieżąco? Pomożesz to ogarnąć bo nie wiem jak kable przygotować w drugim budynku. Może dysponujesz schematem jak podłaczyć ongrid z offgrid czyli w tym przypadku z hybrydą? Przydał by się film na ten temat. Dzieki
W tej sytuacji wyrzuciłbym froniusa I wstawił w jego miejsce deye. Deye 12 kw przepuści przez siebie 12 z hakiem więc nie ma sensu zostawiać froniusa. oczywiście że deye można ograniczyć wysyłanie do sieci Więc spokojnie możesz zostać w starym systemie i dołożyć sobie towaru trochę na nielegalu bo przepisy mówią inaczej ale nie oddasz więcej niż zaplanujesz .falownik deye sam w sobie jest takim łącznikiem on sam robi of Grid on Grid i sam tym zarządza nie potrzeba dodatkowych przełączników Zapraszam na maila do kontaktu
Normalnie tak bym zrobił ale mam dwa domy na działce i chce z jednego grid zasilić oba budynki z dodatkowym zapasem jaki by deye zrobił a fronius by całość wypychał z nadmiaru do pge. Zimą zawsze więcej by było do wykorzystania.
@@appalachianmoonshiner7084 to budować drugą instalkę. A jak grid zdechnie przełącznik pyk fronka pod deye i na offgridzie do 12kw. Lub zrobić 3szt 6kw deye 1f. To da 18kw.
@@mecenasonoffgrid czyli kabel od zasilania RG należy odłaczyć i zasilić nim Deye a dopiero z wyjścia LOAD powrót do rozdzielni tak? W takim razie drugi raz koparkę trzeba kopanie czeka :)
Ale jesli wpinam WLZ do portu GRID, a LOAD na cala rodzielnice ( zakladajac ze 12kw wystarczy mi na zasilenie calego domu), to po co mi dwa przewody pomiedzy falownikiem, a rozdzielnica?
Witam serdecznie. Stoję przed wyborem falownika 3 fazy 8 kw hybrydowy. Czy jest jakiś falownik który całkowicie blokuje przesył energii do sieci Czy tylko montaż ATSa daje taką pewność. Nie chcę zgłaszać instalacji do pge bo chce zrobić samemu bank energii.
@@mecenasonoffgrid Witam. Falownik już kupiony DEYE 10kW hybryda niskonapięciowa. Lepiej zrobić 1 string 22 panele 450 W 33V czy 2 stringi po 11 paneli ?
Witam, jak wykonać deye 10kw, z akumulatorem trakcyjnym, około 25 mb do rozdzielnicy mieszkaniowej, wystarczy 5x6?, chcę aby deye pobierało ewentualnie z sieci lub aku ale nie wysyłało do sieci. czyli właściwie offgrid z aku i przełącznik manualny na sieć. dziękuje za pomoc
@@mecenasonoffgrid Niestety dom, licznik i rozdzielnia w tym samym kierunku rozdzielnia dalej o kilka metrów, panele na zewnątrz na stelażu, z ciekawości co pierwsze od paneli rozłącznik izolacyjny czy bezpieczniki gPV, logicznie dałbym rozłącznik a potem bezpieczniki bo odłączam i wymieniam bezpieczniki, czy przy 1 springu dać zabezpieczenie T2 przepięciowe?
Przymierzam się u siebie z budową falownika, magazynów i paneli. Mam już jakiś plan, ale wolałbym, żeby ktoś rzucił na to okiem i dorzucił uwagi. Czy mogę do Ciebie maila w opisie podesłać moją koncepcję ?
Deye to taki victron dla ludu. Może nie tak dobry i super wyposażony ale robotę robi. Jeszcze jak ktoś potrafi posać programy do komunikaci rs486 modbas to bajka. Bo można wszystko robić.
Podstawowe pytanie: czy w ogóle jest sens obecnie podłączać swoją instalacje do sieci? Jeśli mam do licznika kilkadziesiąt metrów to obawiam się, że koszt takiej instalacji będzie mial problem zwrócić sie w ciągu tego roku (już niecałego bo zanim powstanie jeszcze minie trochę czasu). A biorąc pod uwagę kolejne lata to wiadomo, że napewno nie.
Po co w ogóle rzeźbić z tymi CT-kami? Wrzucić licznik, podłączyć do falownika po RS485, bardziej dokładny pomiar. Druga ważna sprawa - dodać sobie przełącznik sieć-agregat żeby w razie czego można było pominąć falownik a nie później na szybko modzić z przewodami, być może po ciemku...
@@mecenasonoffgrid wtedy tak, ja u siebie kończę właśnie instalacje a właściwie dopieszczam :-) 11,3 kW bifacial 30m od falownika, falownik w garażu metr od rozdzielnicy, baterie LiFePo4, też nie wyobrażam sobie dawać dalej niż obok falownika - metr przewodów 70mm2 kosztuje 100 PLN...
@@mecenasonoffgrid no na razie jest lipa z napięciem w sieci więc kombinuje z wysterowaniem ładowania baterii dopiero w godzinach szczytu bo z poziomu falownika tego zrobić się nie da.
Jak zwykle extra odcinek. Mam pytanko: żeby deye pracował w off grid trzeba wyłączyć fizycznie zasilanie AC (wyłączenie bezpiecznika)? Czy można to samo uzyskać w ustawieniach falownika? Pozdrawiam
Można wywołać prawie offgrid harmonogramem. Dlaczego prawie bo jak pracuje i sieć jest to zawsze sprawdza czy wszystko ok z siecią i pare wat w lewo parę w prawo pracuje. Więc z 200-300w na dobę pobiera z sieci w celach kontrolnych. Mi to nie przeszkadza. Oczywiście jak zrzucisz zabezpieczenie głowne będzie pełen offgrid.
A ja mam takie pytanie w stosunku do falownika Deye a mianowicie lepiej jest zastosowac polaczennie paneli na max napieciowo i np10A czy na max pradowo powiecmy 20A z paneli i napiecie 300v ,chodzi mi o efektywnosc produkcji poniewaz wiekszosc instalacji pv sa montowane w sposob napieciowe max
Praktycznie wszystkie falowniki dopuszczone na białej liście w Polsce na obudowie mają zarobione mc4 i to nie po to żeby było wygodniej Tylko żeby była też informacja że to jest 16 A i wszystkie falowniki tego typu łączy się w stringi raczej wysokowoltażowe nawet do 1000 V niektóre a mniej amper poza tym parametry złącza mppt w falowniku deye są podane w karcie
Niezupełnie o to mi chodziło może inaczej mając 24 paneli przy falowniku deje falownik ma 800 v max pv więc wychodzi 16 paneli na jeden string chcąc założyć 24 paneli trzeba by było założyć dwa stringi po12 paneli oczywiscie nie przekraczajac pradu pv falownika a teraz pytanie jakie kozysci z takiego połączenia a jakie minusy.
@@mecenasonoffgrid napiecie mtpp 350-650v za to max dc 800v,sugerojac sie twoja instalacja 28 paneli wiec 14 na string 50v otwaryego 50x14=700v wiec co do tego 600v sie nie zgadza wydaje mi sie ze masz 2stringi po 14 paneli 460wp wiec napewno nie polaczyles szeregowo wszystkich bo to niemozliwe ale nie o to chodzi , moze podam swoj przyklad 24panele 460wp ktore polaczenie jest kozystniejsze 2stringi po 12paneli i pozniejsza rozbudowa czy jeden strg na 15paneli a drugi w przyszlosci?
@@mojrzesz01 mam 2 do 600v mam praktycznie w pełni obciążony falownik bo nam 10kw a ze ztrony dc mam 12.88kwp. Jeden string zrobił bym pod 600v na max jak karta każe a drugi mniejszy na rozbudowę. Potem psuć nie trzeba
A gdyby wyjąć jedną cele z bat.trakcyjnej to może wtedy falownik nasycalby ją do pełna i przestawić zakresy pracy napięcia na falowniku i obyłoby się bez zew.prostowników
Ćwiczone już dawno -1 - 2 nic nie zmienia falownik po prostu pracuje w charakterystyce voltowej a akumulatory zwykłe ołowiowe mają prawidłowe parametr volt po naładowaniu a akumulatory trakcyjne szybko osiągają voltaż ale muszą się nasycić czyli potrzebują dłuższego podtrzymania mimo osiągnięcia voltów prawidłowych A tego falownik nie robi
Ja przeniosłem falownik o ponad 100m bliżej licznika i zyskałem 5v na falowniku. Bardzo polecam. Czy są jakieś falowniki hybrydowe pod baterię kwasową 80v ?
Dzień dobry, nie wszystko zrozumiałem(jestem tylko prostym laikiem). Czy po wyborze 6 punktów(bezpieczników w skrzynce rozdzielczej) można bezpośrednio podłączyć do nich kable ze żłącza "LOAD" ? czy tak bogato wyposażony falownik jak Deye będzie "wiedział" że nie ma prądu z sieci i dostarczy prąd z paneli oraz akumulatora?
Jasne że tak. Ale po co się ograniczać do 6 obwodów? 12kw to dużo mocy ja mam pod 10kw cały dom 🙃 i falownik wszystko robi sam. Nawet niewiem kiedy sieci brak ;)
No to jak ja zrobiłem. Po 1 falownik mam daleko. Z uwagi na koszty zamiast 5x16mm2 miedzi, dałem 5x25mm2 Alu. Cena znacznie niższa. Dodatkowo kabel Rs485 do licznika zamiast CT, bo CT przedłużone musi mieć kompensację. Ale ile? Dużo testów każdej instalacji. Dodatkowo mając kabel Rs485 można go wykorzystać i w domu sobie podłączyć do tego samego kabla HA. A przewody trzeba obliczyć a nie zgadywać 😉 Skrętka dla mnie zbędna
Trochę się rozpędziłeś. Przede wszystkim trzeba sobie narysować schemat instalacji, bo ludzie się pogubią co gdzie trzeba podłączyć. Proponowanie gotowych przekrojów przewodów to śliski temat, bo to powinno być policzone ze względu na projektowane spadki napięć i dopuszczalne obciążenie które zależy nie tylko od przekroju ale też od sposobu ułożenia. Na przykład do baterii gdzie prąd jest 100 A, będziesz miał przekrój gdzieś między 25 a 2×50 mm². No i nie proponuj żeby zatynkować LgY czy skrętkę, te przewody powinny być ułożone pod tynkiem w peszlach. BTW czy producent Deye dopuszcza łączenie przekładników skrętką? Zazwyczaj (choć nie zawsze) przekładniki są terminowane rezystorem po stronie układu pomiarowego, co przy długim i cienkim przewodzie będzie skutkowało tym że przekładnik jest obciążony zbyt wysoką impedancją i będzie zaniżał prąd.
To jest zajawka żeby ludzie drążyli temat. Miło że piszą ludzie z pojęciem. Ct można zastąpić licznikiem na rs i też skrętkę potrzeba stąd o niej mowa. Pobudzam myślenie bo uwierz że instalatorzy pv na hybrydach się wykładają.
@@mecenasonoffgrid przyda się schemat podłaczenia bo też mam budynek i chce go zasilić z falownika DEye a sieć dobrać z domu obok z jednego PPE i nie wiem jak sie zabrać
@@appalachianmoonshiner7084 i właśnie o to chodzi trzeba projekt rozrysować ale każdy budynek ma inny projekt chodziło o to żeby wam zaszczepić że trzeba zwrócić na to uwagę i trzeba analizować schematy w karcie katalogowej produktu
No a ja zadowolony położyłem sobie jeden bacik 5x6mm przez pół garażu .... I zaraz lecę z tym kablem z powrotem do rozdzielni 😀dzięki
2 baty to podstawa !!!🤣🤣🤣🤣🤣
Pamiętać należy jeszcze o komunikacji chociaż raz skrętka. Ja będę dokopywał bo nie pomyślałem
3 *5 X6. Bo jeszcze port Generatora
Dzięki za film, jest super. Jedna rzecz, którą chciałbym się upewnić czy dobrze zrozumiałem to kolejność podłączeń.
Miejsce, gdzie przychodzi kabel WLZ w rozdzielni to zazwyczaj rozłącznik, potem jest podział PEN na PE i N. I tutaj jak rozumiem wpinamy wejście grid falownika. Oraz dodatkowo z tego miejsca rozprowadzamy obwody niekrytyczne, których nie będzie zasilał falownik po odłączeniu prądu z sieci.
Resztę tablicy rozdzielczej podłączamy pod wyjście LOAD, które zasili nam wszystko przy braku sieci.
Czy to oznacza, że łącze LOAD ma cały czas na wyjściu pełne zasilanie? Jak jest napięcie w sieci to je przepuszcza, jak nie ma to przełącza się na baterie?
Czyli falownik jest niejako włączony szeregowo pomiędzy WLZ a odbiorniki?
Sorki za pytania laika, ale super spece od instalacji wsadzili mi jakiś przełącznik Encor Coraba, który nie dość że wydaje mi się niepotrzebny to jeszcze prowadza opóźnienie przełączenia około 0,5 sekundy
Na odległość nie pomogę cały prąd przechodzi niejako przez falownik. Znajdź dobrego elektryka. Zamontuj na wejściu do rozdzielnicy PRAWIDŁOWO przełącznik agregat sieć na obwody gwarntowane często 12kw starcza na cały dom !! I potem przestudiować instrukcję polecam. Jak nie robiłeś jeszcze doktoratu to wróć za miesiąc. Bo niestety nie pogadamy na poziomie laika musisz kumać czaczę albo nie dotykaj.
@@mecenasonoffgrid ok, źle się nieco wyraziłem. Jestem laikiem w instalacjach hybrydowych, elektrykiem jestem z uprawnieniami.
Tego przełącznika 0-1-2 nie rozumiem, bo przecież falownik sam rozłącza sieć i wypuszcza napięcie na złącze load w tym czasie na złączu grid napięcia sieci nie ma.
Gdybym na wyłączniku siec-agregat miał obwody niekrytyczne to jak rozumiem musiałbym ręcznie przełączać na inwerter?
Pytanie moje brzmiało bardziej tak:
1. Jest sieć podana na wejście inwertera - na wyjściu LOAD jest napięcie sieci.
2. Nie ma napięcia z sieci na wejściu grid - jest napięcie na wyjściu load z baterii, ale wejście grid jest rozłączone
3. Powraca napięcie z sieci na wejscie grid - wejscie load przełącza się z baterii na sieć (plus ewentualnie dopompowuje z baterii i solarów odbiorniki energii)
Czy to jest tak jak rozumiem hybrydę?
@@AkademiaLidera proszę poczytaj o deye oglądnij conieco w sieci. Nie da się w komentach nauczyć podstaw.
@@mecenasonoffgrid ale jak sądzę da się odpowiedzieć na prosto postawione pytania od 1 do 3. Tak czy owak dziękuję za poświęcony czas. Odpowiedzi znalazłem na innym profilu, gdzie nie było problemów z ich udzieleniem.
@@AkademiaLidera za dużo pytań. Na kture można znaleźć szybko odpowiedzi. Ogólnie nie tylko od kolegi. Google działa.
Czy falowniki deye można ze sobą łączyć w kaskadzie? Np 2x 12kw?
Oczywiście że tak trójfazowe w Kaskadzie do 10 sztuk aczkolwiek ja polecam nie więcej jak dwa bo robią się bardzo duże prądy na kablach od baterii bo dwa falowniki potrafią już wygenerować prawie 500 a
Czy ten deye ma funkcję ładowania wyrównującego? Myślę, że w ten sposób możnaby wyeliminować ew napowietrzanie.
Niestety wewnętrzny algorytm do którego niema dostępu jest za łagodny. Przeładowanie też jest za słabe. Trakcja na razie jest niedoładowana
Witam. Posiadam instalacje hybrydową 9.85 kw z magazynem 10 kwh . Moje pytanie odnośnie bilansowania międzyfazowego ,w teorii według Enei jest a w praktyce oczywiście jest brak . Po włączeniu w falowniku niesymetrycznego oddawania energi ,licznik Enei nabijał mi po 25 do 30 kWh na dobę . Po wyłączeniu tej funkcji jest dużo lepiej ,ale i tak mam wskazanie 10 kwh na dobę ,gdzie fizycznie poboru z sieci tak dużego nie ma . Pozdrawiam .
To jest ciekawy temat. W mojej instalacji w pełni hybrydowej bo cały prąd na budynek idzie przez falownik. I deye działa trochę ciekawiej. Bo daje prąd na każdą fazę na budynek niezależnie. A fakt zbilansowania instalacji pomaga.
No właśnie mam też pełna hybrydę z goodwe . Tak jak pisałem powyżej ,gdy włączyłem opcje przesyłania energii elektrycznej na najbardziej obciążona fazę pojawiły się te problemy z naliczaniem fikcyjnego zużycia . Licznika Enei tego nie ogarnia .
@@dominikolejniczak4977 no tak nie powinno być. Jeśli instalacja jest zbilansowana i dopasowana do faz falownika a ten potrafi fazy obciążać asymetrycznie to się tak nie dzieje. Goodwee potrafi asymetrycznie zasilać onwody gwarantowane?
Tak . Jak i na hybrydzie jaki na bac-up
Goodwe GW10 K -ET
Mecenasik a powiedz mi tak, czy mogę swojego on-grida Fronius wyjście z niego dać na port Gen do Deye? Jeśli tak to zakładając że ongrid Froniusa ma 10kWp i Deye bedzie miał też powiedzmy 12kWp to czy ta moc się sumuje? Co z prosumentem bo chce pozostać w rozliczeniu 20/80? Czy w ustawieniach deye wtedy wystarczy ustawić limit energi wysyłanej do sieci a reszta bedzie szła na bieżąco? Pomożesz to ogarnąć bo nie wiem jak kable przygotować w drugim budynku. Może dysponujesz schematem jak podłaczyć ongrid z offgrid czyli w tym przypadku z hybrydą? Przydał by się film na ten temat. Dzieki
W tej sytuacji wyrzuciłbym froniusa I wstawił w jego miejsce deye. Deye 12 kw przepuści przez siebie 12 z hakiem więc nie ma sensu zostawiać froniusa. oczywiście że deye można ograniczyć wysyłanie do sieci Więc spokojnie możesz zostać w starym systemie i dołożyć sobie towaru trochę na nielegalu bo przepisy mówią inaczej ale nie oddasz więcej niż zaplanujesz .falownik deye sam w sobie jest takim łącznikiem on sam robi of Grid on Grid i sam tym zarządza nie potrzeba dodatkowych przełączników Zapraszam na maila do kontaktu
Normalnie tak bym zrobił ale mam dwa domy na działce i chce z jednego grid zasilić oba budynki z dodatkowym zapasem jaki by deye zrobił a fronius by całość wypychał z nadmiaru do pge. Zimą zawsze więcej by było do wykorzystania.
@@appalachianmoonshiner7084 to budować drugą instalkę. A jak grid zdechnie przełącznik pyk fronka pod deye i na offgridzie do 12kw. Lub zrobić 3szt 6kw deye 1f. To da 18kw.
@@mecenasonoffgrid czyli kabel od zasilania RG należy odłaczyć i zasilić nim Deye a dopiero z wyjścia LOAD powrót do rozdzielni tak? W takim razie drugi raz koparkę trzeba kopanie czeka :)
@@appalachianmoonshiner7084 w dużym skrucie tak poprostu do falownika podwójne przewody i daj komunikację skrętką
Ale jesli wpinam WLZ do portu GRID, a LOAD na cala rodzielnice ( zakladajac ze 12kw wystarczy mi na zasilenie calego domu), to po co mi dwa przewody pomiedzy falownikiem, a rozdzielnica?
No właśnie jeden żeby przedłużyć wlz do falownika a kolejny po to żeby nim wrócić! Chyba że puścisz przez WiFi 🤣🤣
ile paneli potrzeba do takiego falownika 12. na zdjęciu widać że ma wejście na 2 stringi
Można zacząć od małej ilości nawet 5kwp string
Witam serdecznie.
Stoję przed wyborem falownika 3 fazy 8 kw hybrydowy. Czy jest jakiś falownik który całkowicie blokuje przesył energii do sieci Czy tylko montaż ATSa daje taką pewność. Nie chcę zgłaszać instalacji do pge bo chce zrobić samemu bank energii.
Deye chisage itp nie musisz nic zgłaszać! Jak masz 1 kierunkowy.
@@mecenasonoffgrid niestety mam nowy licznik dwukierunkowy.
@@rafalgniadek9639 to informujesz że posiadasz UPS
@@mecenasonoffgrid Witam. Falownik już kupiony DEYE 10kW hybryda niskonapięciowa. Lepiej zrobić 1 string 22 panele 450 W 33V czy 2 stringi po 11 paneli ?
@@rafalgniadek9639 a z czasem jest chęć i miejsce na rozbudowę
👍
😁
Witam, jak wykonać deye 10kw, z akumulatorem trakcyjnym, około 25 mb do rozdzielnicy mieszkaniowej, wystarczy 5x6?, chcę aby deye pobierało ewentualnie z sieci lub aku ale nie wysyłało do sieci. czyli właściwie offgrid z aku i przełącznik manualny na sieć. dziękuje za pomoc
Po pierwsze. Jak mieszkanie to 6kw 1faza styka. Co z panelami? 25m 6mm2 spoko. Tylko gdzie licznik?
@@mecenasonoffgrid Niestety dom, licznik i rozdzielnia w tym samym kierunku rozdzielnia dalej o kilka metrów, panele na zewnątrz na stelażu, z ciekawości co pierwsze od paneli rozłącznik izolacyjny czy bezpieczniki gPV, logicznie dałbym rozłącznik a potem bezpieczniki bo odłączam i wymieniam bezpieczniki, czy przy 1 springu dać zabezpieczenie T2 przepięciowe?
Przymierzam się u siebie z budową falownika, magazynów i paneli. Mam już jakiś plan, ale wolałbym, żeby ktoś rzucił na to okiem i dorzucił uwagi. Czy mogę do Ciebie maila w opisie podesłać moją koncepcję ?
Zapraszam.
Po Twoich relacjach zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej "pogonić" moje zdobyczne na Niemcach 3szt SMA sunny island i nie lepiej kupić Deya
Deye to taki victron dla ludu. Może nie tak dobry i super wyposażony ale robotę robi. Jeszcze jak ktoś potrafi posać programy do komunikaci rs486 modbas to bajka. Bo można wszystko robić.
Jak taka deya 1faz 3,680kw cenowo ?
Podstawowe pytanie: czy w ogóle jest sens obecnie podłączać swoją instalacje do sieci? Jeśli mam do licznika kilkadziesiąt metrów to obawiam się, że koszt takiej instalacji będzie mial problem zwrócić sie w ciągu tego roku (już niecałego bo zanim powstanie jeszcze minie trochę czasu). A biorąc pod uwagę kolejne lata to wiadomo, że napewno nie.
Offgrid jest fajny ale dobrze mieć sieć
@@mecenasonoffgrid Sieć mam, myślę o alternatywnej dodatkowej sieci z paneli.
@@magart78 poco komplikować życie wyspa na deye i lecimy.
@@mecenasonoffgrid jak to rozumieć, kabel sieciowy podłączyć do falownika tak?
@@tomaszgadowski1246 tak do takiego który to umożliwia.
Po co w ogóle rzeźbić z tymi CT-kami? Wrzucić licznik, podłączyć do falownika po RS485, bardziej dokładny pomiar. Druga ważna sprawa - dodać sobie przełącznik sieć-agregat żeby w razie czego można było pominąć falownik a nie później na szybko modzić z przewodami, być może po ciemku...
Do licznika na rs też skrętka potrzebna. Przełącznik 1-0-2 jak najbardziej!! też posiadam. Jednak to miał być taki wstęp bo opcji jest mnogość
@@mecenasonoffgrid wtedy tak, ja u siebie kończę właśnie instalacje a właściwie dopieszczam :-) 11,3 kW bifacial 30m od falownika, falownik w garażu metr od rozdzielnicy, baterie LiFePo4, też nie wyobrażam sobie dawać dalej niż obok falownika - metr przewodów 70mm2 kosztuje 100 PLN...
@@arturz7 gratulacje! Będzie pan zadowolony!
@@mecenasonoffgrid no na razie jest lipa z napięciem w sieci więc kombinuje z wysterowaniem ładowania baterii dopiero w godzinach szczytu bo z poziomu falownika tego zrobić się nie da.
@@arturz7 daj load first i grzej cwu przed południem. Potem magazyn się naładuje. Lub daj eko oze pv
Witam . W filmie wymieniasz rozdzielnica, rozdzielnia, licznik . Jak rozumieć w końcu gdzie dwa kable a gdzie jeden oraz co rozumiec rozdzielnia?
Rozdzielnica to skrzynka główna z bezpiecznikami w domu.
Jak zwykle extra odcinek. Mam pytanko: żeby deye pracował w off grid trzeba wyłączyć fizycznie zasilanie AC (wyłączenie bezpiecznika)? Czy można to samo uzyskać w ustawieniach falownika? Pozdrawiam
Można wywołać prawie offgrid harmonogramem. Dlaczego prawie bo jak pracuje i sieć jest to zawsze sprawdza czy wszystko ok z siecią i pare wat w lewo parę w prawo pracuje. Więc z 200-300w na dobę pobiera z sieci w celach kontrolnych. Mi to nie przeszkadza.
Oczywiście jak zrzucisz zabezpieczenie głowne będzie pełen offgrid.
👍
😁
Dlaczego falownik DEYE ?
Czy ten falownik ma możliwość doładowywania magazynu energi agregatem ?
Tak posiada aktywne złącze które się programuje do mocy agregatu i wysysa pełną zaprogr. Moc.
@@mecenasonoffgrid chce zbudować instalacje 1 fazowa z panelami ok 4,5kw zeby wydajniej pracowała od jesieni do wiosny. Jaki akumulator masz do DEYE ?
@@luki3130 ja mam trakcyjny 500ah
@@luki3130 ja jadę 8 miesięcy na trakcji kwasowej
@@mecenasonoffgrid własnego pomysłu ? Ile mieści kwh ?
A ja mam takie pytanie w stosunku do falownika Deye a mianowicie lepiej jest zastosowac polaczennie paneli na max napieciowo i np10A czy na max pradowo powiecmy 20A z paneli i napiecie 300v ,chodzi mi o efektywnosc produkcji poniewaz wiekszosc instalacji pv sa montowane w sposob napieciowe max
Praktycznie wszystkie falowniki dopuszczone na białej liście w Polsce na obudowie mają zarobione mc4 i to nie po to żeby było wygodniej Tylko żeby była też informacja że to jest 16 A i wszystkie falowniki tego typu łączy się w stringi raczej wysokowoltażowe nawet do 1000 V niektóre a mniej amper poza tym parametry złącza mppt w falowniku deye są podane w karcie
Niezupełnie o to mi chodziło może inaczej mając 24 paneli przy falowniku deje falownik ma 800 v max pv więc wychodzi 16 paneli na jeden string chcąc założyć 24 paneli trzeba by było założyć dwa stringi po12 paneli oczywiscie nie przekraczajac pradu pv falownika a teraz pytanie jakie kozysci z takiego połączenia a jakie minusy.
@@mojrzesz01 generalnie rozpinać na więcej stringów trzeba tylko z powodu ograniczonego prądu mppt. I cyba jest 600v na string!
@@mecenasonoffgrid napiecie mtpp 350-650v za to max dc 800v,sugerojac sie twoja instalacja 28 paneli wiec 14 na string 50v otwaryego 50x14=700v wiec co do tego 600v sie nie zgadza wydaje mi sie ze masz 2stringi po 14 paneli 460wp wiec napewno nie polaczyles szeregowo wszystkich bo to niemozliwe ale nie o to chodzi , moze podam swoj przyklad 24panele 460wp ktore polaczenie jest kozystniejsze 2stringi po 12paneli i pozniejsza rozbudowa czy jeden strg na 15paneli a drugi w przyszlosci?
@@mojrzesz01 mam 2 do 600v mam praktycznie w pełni obciążony falownik bo nam 10kw a ze ztrony dc mam 12.88kwp. Jeden string zrobił bym pod 600v na max jak karta każe a drugi mniejszy na rozbudowę. Potem psuć nie trzeba
A gdyby wyjąć jedną cele z bat.trakcyjnej to może wtedy falownik nasycalby ją do pełna i przestawić zakresy pracy napięcia na falowniku i obyłoby się bez zew.prostowników
Ćwiczone już dawno -1 - 2 nic nie zmienia falownik po prostu pracuje w charakterystyce voltowej a akumulatory zwykłe ołowiowe mają prawidłowe parametr volt po naładowaniu a akumulatory trakcyjne szybko osiągają voltaż ale muszą się nasycić czyli potrzebują dłuższego podtrzymania mimo osiągnięcia voltów prawidłowych A tego falownik nie robi
Ja przeniosłem falownik o ponad 100m bliżej licznika i zyskałem 5v na falowniku. Bardzo polecam.
Czy są jakieś falowniki hybrydowe pod baterię kwasową 80v ?
Nie. Ale polecam zakupić drugąi zrobić z niej 3x48 ;)
@@mecenasonoffgrid Mam widlaka 80v ale bez baterii. To chyba prościej będzie wymienić widlak na 48v. Dzięki za info
@@vinci4 tak ale zawsze możesz męczyć cele co 24szt. I spinać z lewej i z prawej lub co jakiś czas celę dalej spinać
Dzień dobry, nie wszystko zrozumiałem(jestem tylko prostym laikiem). Czy po wyborze 6 punktów(bezpieczników w skrzynce rozdzielczej) można bezpośrednio podłączyć do nich kable ze żłącza "LOAD" ? czy tak bogato wyposażony falownik jak Deye będzie "wiedział" że nie ma prądu z sieci i dostarczy prąd z paneli oraz akumulatora?
Jasne że tak. Ale po co się ograniczać do 6 obwodów? 12kw to dużo mocy ja mam pod 10kw cały dom 🙃 i falownik wszystko robi sam. Nawet niewiem kiedy sieci brak ;)
No to jak ja zrobiłem. Po 1 falownik mam daleko. Z uwagi na koszty zamiast 5x16mm2 miedzi, dałem 5x25mm2 Alu. Cena znacznie niższa. Dodatkowo kabel Rs485 do licznika zamiast CT, bo CT przedłużone musi mieć kompensację. Ale ile? Dużo testów każdej instalacji. Dodatkowo mając kabel Rs485 można go wykorzystać i w domu sobie podłączyć do tego samego kabla HA. A przewody trzeba obliczyć a nie zgadywać 😉 Skrętka dla mnie zbędna
I super kolejny przykład osoby analizującej sytuację. Boerzczie przykład!
skretka do CT jest za slaba. Długi i cięki przewód zwiększy rezystancę co wpłynie na pomiar.
Jeśli daleko można dać licznik pod rs485
2👍
😁
Trochę się rozpędziłeś. Przede wszystkim trzeba sobie narysować schemat instalacji, bo ludzie się pogubią co gdzie trzeba podłączyć. Proponowanie gotowych przekrojów przewodów to śliski temat, bo to powinno być policzone ze względu na projektowane spadki napięć i dopuszczalne obciążenie które zależy nie tylko od przekroju ale też od sposobu ułożenia. Na przykład do baterii gdzie prąd jest 100 A, będziesz miał przekrój gdzieś między 25 a 2×50 mm². No i nie proponuj żeby zatynkować LgY czy skrętkę, te przewody powinny być ułożone pod tynkiem w peszlach.
BTW czy producent Deye dopuszcza łączenie przekładników skrętką? Zazwyczaj (choć nie zawsze) przekładniki są terminowane rezystorem po stronie układu pomiarowego, co przy długim i cienkim przewodzie będzie skutkowało tym że przekładnik jest obciążony zbyt wysoką impedancją i będzie zaniżał prąd.
To jest zajawka żeby ludzie drążyli temat. Miło że piszą ludzie z pojęciem. Ct można zastąpić licznikiem na rs i też skrętkę potrzeba stąd o niej mowa. Pobudzam myślenie bo uwierz że instalatorzy pv na hybrydach się wykładają.
@@mecenasonoffgrid przyda się schemat podłaczenia bo też mam budynek i chce go zasilić z falownika DEye a sieć dobrać z domu obok z jednego PPE i nie wiem jak sie zabrać
@@appalachianmoonshiner7084 i właśnie o to chodzi trzeba projekt rozrysować ale każdy budynek ma inny projekt chodziło o to żeby wam zaszczepić że trzeba zwrócić na to uwagę i trzeba analizować schematy w karcie katalogowej produktu
@@appalachianmoonshiner7084 Zapraszam na e-mail jest kontakt w opiszę filmu
Przewody układa się pod tynkiem bez żadnego peszla!