Jestem doświadczonym elektrykiem z uprawnieniami SEP i o tym nie wiedziałem! Dobrze, że zrobiłeś taki film, bo się trochę douczyłem i teraz wiem jak połączyć przewody do kostki, do żarówki i do bezpiecznika różnicowo-prądowego.
Żarówka w szereg to świetna sprawa, każdy praktyk o tym wie, więc proszę Panie Mirku się tak nie denerwować teoretykami (słabymi teoretykami) bo szkoda zdrowia, oni są cieńcy w te klocki więc nawet szkoda talentu na tłumaczenie. Pozdrawiam, robi Pan naprawdę świetną robotę 👍
Po tym, co ten pan pokazuje i opowiada, zdecydowanie można stwierdzić, że nie jest on elektrykiem. Posiada ogromną wiedzę w zakresie mikrokontrolerów i generalnie techniki cyfrowej, ale w temacie bezpieczeństwa elektrycznego jest totalnym ignorantem, i w żadnym przypadku nie powinno się go w tych sprawach naśladować.
Panie Mirku, często zadaje Pan pytanie: "a gdzie ja mówiłem, że włączenie w żarówki w obwód zwiększa nasze bezpieczeństwo, jeśli chodzi o porażenie". Odpowiadam: w trzech tytułach ostatnich odcinków. BARDZO cenię sobie Pańską wiedzę w zakresie profesjonalnym, tj. dotyczącą mikrokontrolerów. Ale jeśli amator uczy amatorów - standard Polskiego YT - to proszę się nie dziwić, że budzi to kontrowersje. TO NIE ATAK NA PANA, żeby się Pan bronił. To szczera chęć przypomnienia, że w pewnych tematach wprowadza Pan w błąd. Już same zwroty typu "zabezpiecza przed porażeniem" wprowadzają w błąd. Można powiedzieć szczerze: "zabezpiecza przed SKUTKAMI porażenia" i wszystko staje się jasne. Jak miałem 9 lat zostałem porażony prądem, (budując wzmacniacz audio skorzystałem z zasilania 230V). RCD wtedy nie było. Przeżyłem, ale dopiero to pokazało mi, że jak amator uczy amatora, to grozi to śmiercią.
Krzysiu ... no widzę, że jesteś porażony i przerażony - na jedno wychodzi. Trudno. Ale cieszę się, że przeżyłeś - tacy ludzie też muszą żyć między nami ... Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia. Oby cię więcej nie kopało.
@@mirekk36 Nie, nie jestem przerażony, jestem tylko realistą. Moja praca polega na sterowaniu megawatami w przemyśle i robię to bez przerażenia, za to z DBAŁOŚCIĄ O BEZPIECZEŃSTWO - pracowników, personelu i swoje. Tym badziej dzieciaków moich. Na codzień pracuję na PLC, więc z niecierpliwością czekam na odcinki o mikrokontrolerach - to hobby z dzieciństwa :-D Za moich czasów ('75) nie było takich procesorków, więc wszystko budowałem na 74xx a później 8086. Dzisiejsze scalaki mnie po prostu ekscytują, stąd zainteresowanie Pańskim kanałem :-)
@@krzysztof8599 To obawiam się, że po kolejnym odcinku - to dopiero będzie Pan przerażony. Ale spokojnie - zdecydowana większość ludzi rozumie o czym tu mowa i nie popełnia głupstw. Troszkę wiary w ludzi ;)
@@radoslawpytka7374 ach za mało było o bezpieczeństwie ;) ... to już teraz nie polecam Panu oglądać kolejnego poradnika. Będzie groźnie. Proszę nawet jego tytułu nie czytać. Wszyscy będziemy spokojniejsi wtedy.
Mirku, na wstępie dziękuję za wszystkie Twoje filmy. Dzięki przypadkowi trafiłem na Twój kanał i dzięki Tobie mam nowe hobby. Zwykle nie komentuję filmów ale tu zrobię mały wyjątki, gdyż uważam, że po prostu za bardzo emocjonujesz się tym co piszą ludzie w internecie. Pewnie obiła Ci się o uszy pewna definicja ale przytoczę ją tutaj z wikipedii. Myślę że będzie pasowała do wielu komentaży ... Rób swoje. Dziękuję. Trollowanie (ang. trolling) - antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla internetowych forów dyskusyjnych i mediów społecznościowych, polegające na zamieszczaniu kontrowersyjnych, napastliwych, często nieprawdziwych treści w celu zwrócenia na siebie uwagi albo sprowokowania, ośmieszenia lub obrażenia innych użytkowników[1][2]. Osobę odpowiedzialną za publikowanie takich przekazów określa się jako „troll”
Bardzo dobry materiał i praktyczny właśnie jak ktoś zaczyna zabawę z 230V - to co Pan Mirek pokazał to wręcz konieczność abyśmy nie zostali porażeni i nie doszło do pożaru, poparzenia. Proszę się nie przejmować Panem Kowalskim:)) mam wrażenie, że sobie robi autoreklame (chodzi o SEP). Od dziś mam nowy kanał zasubskrybowany i łapka w górę dla Pana Mirka. Aha, żeby było jestem właśnie elektrykiem
Włączenie w szereg z urządzeniem żarówki zabezpiecza tylko urządzenie przed uszkodzeniem w przypadku gdy nie jesteśmy pewni czy urządzenie jest sprawne. Są dwa rodzaje środków zabezpieczające przed porażeniem techniczne i organizacyjne. Zabezpieczenie techniczne przed porażeniem jest zapewnione np. przez separację, izolowanie stanowiska, samoczynne wyłączenie zasilania, zasilanie ze źródła niskiego napięcia PELV, SELV w przypadku sieci o napięciu < 1000 V. Warto przeczytać. bezel.com.pl/category/ochrona-przed-porazeniem/
Mylisz się Andrzeju - żarówka włączona w szereg daje dodatkowe rodzaje zabezpieczeń o których mówiłem już DOSADNIE - a że ty nie oglądasz to już twoja wina że później piszesz takie dziwne rzeczy ok ? Więc obejrzyj - posłuchaj to zrozumiesz.
@@mirekk36 Ale żarówka nie zabezpiecza od porażenia porażenia a tylko od zwarcia w urządzeniu. Żarówka była stosowana od bardzo dawna przez elektryków do sprawdzania urządzeń które mogły być uszkodzone.
Obrona przed słusznymi uwagami słuchaczy sprowadza się do ataku na rzekomych "hejterów". Czyli każdy, kto jest innego zdania niż Mirek jest hejterem lub hejterkiem i gnębi niesłusznie Mirka, przez co biedny Mirek musi się "nie dać hejterom"? To trzeba było od początku powiedzieć: nie znam się, jestem amatorem, nie mam nawet SEP.
@@dariuszplacek4869 Placuś ;) jeszcze potrzebujesz autoakceptacji ? ;) Już sam sobie potwierdzasz, że jesteś najlepszy? ;) A przecież ja już tobie o tym mówiłem ;) .... oj misiu kolorowy ty mój ;)
@@dariuszplacek4869 Tak czy inaczej dziękuję ci Placuś jesteś najcudowniejszy na świecie i najbardziejwiedzący. Czy coś jeszcze dodać abyś się lepiej poczuł ?
Ulicznik GPW znasz powiedzenie? "Mów do głupiego mądrze, to nazwie cię idiotą". Pewnie nie znasz, a poziom Twojej ułomności nie pozwala Ci zamilknąć w momencie kiedy robisz z siebie głupca idealnego. Żebyś jeszcze dokonał czegoś nad czym warto się chociaż pochylić, nie zgłębiać czy czas na to poświęcić, ale chociaż pochylić. Niestety, jesteś jak Twoje komentarze, nie wnosisz niczego wartościowego.
24:26 - tutaj bym się nie zgodził, że przy zwarciu N i PE nie zadziała różnicówka. W przypadku podpięcia bezpośrednio do sieci (czyli bez trafa separującego) przewód neutralny nie będzie miał potencjału ziemi, lecz będzie na nim występować niewielkie napięcie, rzędu kilku V - jest to spowodowane niesymetrycznym obciążeniem sieci. W przypadku gdy na N będzie te dosłownie kilka V napięcia a PE będzie prawidłowo podłączone, różnicówka już powinna zadziałać ze względu na przepływający "prąd zwarciowy". W przypadku niezadziałania różnicówki na zwarcie N do PE ja osobiście już bym zaczął się zastanawiać - dlaczego tak się stało, ale być może ja jestem przewrażliwiony... Mały edit po kilku minutach myślenia: może się zdarzyć, że różnicówka nie wyskoczy przy zwarciu między N a PE, ale będzie to tylko w przypadku sieci TN-C, tzn. przekładając na prostszy język, gdy przewód N i przewód PE to fizycznie jeden i ten sam przewód (gdzieś wcześniej w naszej instalacji). Zdarza się tak w starych instalacjach dwu-przewodowych, gdzie w ramach dodatkowego zabezpieczenia stosuje się tzw. skuteczne zerowanie. Czyli faktycznie nie ma uziemionego przewodu PE a jest tylko "potencjał N" podany na obudowę.
Karol już chciałem ci pisać, że nie wziąłeś pod uwagę starych sieci w tym TN-C ... ale ... sam zrobiłeś "mały edit" .... i bardzo dobrze, że to opisałeś fajnie - o to chodzi. U mnie akurat tak właśnie jest.
No oczywiście ! Jest to całkowicie słuszne stwierdzenie. Jeżeli ktoś tego nie czuje i nie rozumie, to powinien dać sobie spokój z takimi zabawami do czasu aż stanie się to dla niego jasne i zrozumiałe.
Jestem od 41 lat elektrykiem i na zabezpieczeniach wszelkiego rodzaju zjadłem zęby , tak przyglądam się tej dyskusji od trzech odcinków i lekko wstydzę się za wypowiedzi niektórych moich kolegów "ŚPECÓW". Nie chodzi o to ,że nie mają lub mają rację .Chodzi o to ,że w ogóle nie rozumieją metody edukacyjnej pana Mirka .Przecież na samym wstępie pan Mirek powiedział do czego chce nas poprowadzić i wystarczy TO mieć przed oczami .tego typu dyskusje przypominają te z przed kilku lat gdy pan Mirek przeprowadzał nas przez meandry wykorzystania struktur,wskaźników etc... ale dla niektórych ważniejsze od tego było czy "char" to czar ,karr czy inny diabeł .Panowie elektrycy , elektronicy i informatycy jesteście elitą intelektualną i tego się trzymajcie.
eeeeh no śliczne porównanie ... aż sobie przypomniałem czasy gdy się tłumaczyłem przed hejtusiami z tego że nie jestem anglikiem i mogę nie wymawiać poprawnie po angielsku ;) Bardzo dziękuję za tę wypowiedź ;) i serdecznie pozdrawiam!
Robię instalacje teletechniczne i elektryczne i ten poradnik jest jak najbardziej na miejscu. Dla mnie " wyłącznik rocznicowo-prądowy" to po prostu rożnicówka. Pozdrawiam. Aby więcej takich filmów
Panie Mirku, ja mam takie pytanie jak podłączyłby pan przewód PE podczas swoich eksperymentów aby dać możliwość zadziałania różnicówki? I jeśli mogę do ogółu czytających. Różnicówka nie ma za zadania rozłączyć po dotyku. Różnicówka stanowi ochronę dodatkową przed porażeniem i chroni w ten sposób, że gdy jest uszkodzone urządzenie w I klasie ochronności to różnicówka rozłączy zasilanie gdy prąd upływu wyniesie xx mA. Bo gdy jej nie ma to również jesteśmy chronieni np. przez tzw. Samoczynne Wyłączenie Zasilania. A to jest realizowane przez wyłączniki nadmiarowo-pradowe, bezpieczniki i tzw. zerowanie. Tyle tylko że SWZ działa przy prądzie zwarciowym liczonym w Amperach. Po to wymyślono roznicowki, aby dać szansę wykryć uszkodzenia które powodują tylko nieznaczny upływ prądu np. Stara izolacja. Prąd nawet 5 mA płynący przez ciało może zabić! I pozwolę sobie odnośnie tej żarówki słówko. Problem z żarówką jest taki, że gdy eksperymentator nie ma roznicowki i zechce sobie testować jakieś urządzenie, które ma przebicie do obudowy to z punktu widzenia zabezpieczeń nic się nie dzieje bo jest żarówka, która sprawia, że nigdy nie popłynie prąd zwarciowy. A niczego nieświadomy eksperymentator nie wie, że na obudowie ma właśnie napięcie sieci i nic go nie zabezpiecza. Brak SWZ. Jeśli chciał by pan o tym porozmawiać to chętnie umowie się na Skype lub telefon. Bo na prawdę nie sposób o tym wszystkim napisać. I tak boję się że zbytnio uprościłem. Daleki jestem od chejtu proszę tylko tego tak nie traktować.
No i bardzo dobrze, że Pan doprecyzowuje pewne rzeczy i zgadzam się ma Pan 100% racji co do tego jak działa różnicówka - po co powstała i żeby reagowała na przebicie do obudowy. Ale jak wspominałem - ja nie będę tworzył poradników na te tematy - to już są stosunkowo proste rzeczy. Proszę natomiast zrozumieć, że to właśnie Śpece zakrzykiwały mnie w poprzednim poradniku, że RÓŻNICÓWKA nie zadziała przez tą żarówkę i nie uchroni nas przed porażeniem bo nie rozłączy obwodu? No czy jest sens w takich warunkach dyskutować o szczegółach ? ;) Z całym szacunkiem do Pana i ŚLICZNIE dziękuję za taką naprawdę fajną wypowiedź i komentarz - ale ja nie miałem na celu podejmować się takich szczegółowych wyjaśnień i nawet nie uważam, że na tym etapie są one potrzebne. Troszkę inny cel jest tego cyklu poradników. Mimo wszystko jeszcze raz dziękuję i nigdy bym pańskiej wypowiedzi nie zaliczył do hejtu.
Witam. Pozwolę się nie zgodzić ze stwierdzeniem jakoby na obudowie miało się pojawić niebezpieczne napięcie w przypadku braku SWZ z żarówką w obwodzie. Jeżeli dojdzie do przebicia fazy na obudowę w układzie TNC czyli bez wyłącznika różnicowo prądowego to potrzeba wielu amper, nawet kilkudziesięciu żeby nastąpiło SWZ. Mając w tym samym układzie żarówkę włączoną szeregowo w L prąd jaki popłynie to zaledwie 400mA przy napięciu dotykowym na obudowie bliskim 0V. Mamy więc bezpieczne napięcie i wyraźny sygnał w postaci świecenia żarówki że coś tu jest nie tak, że trzeba wszystko posprawdzać. Żarówka działa tu w pewnym sensie jak SWZ z tą różnicą że nie wyłącza zasilania a tylko sygnalizuje sytuacje awaryjną (wszystko przy bezpiecznym napięciu). Można też zrobić bardzo prosty układ z fotorezystorem który wyłączy przekaźnik po np. 2 sekundach świecenia żarówki i wtedy już w ogóle nie ma problemu. Oczywiście w każdym przypadku musi być zachowana ciągłość przewodu PE między obudową a stykiem PE w gniazdku sieciowym bo inaczej nici z SWZ.
@@AdamAdam-qr6br Tak ma pan rację przeanalizowałem to sobie i rzeczywiście SWZ nie zadziała, ale napięcie dotykowe będzie bliskie 0V. Dziękuję za tę uwagę.
Oglądałem ten filmik i właśnie wiele było o bezpieczeństwie a że ta żarówka nie daje bezpieczeństwa porażeniem prądu lecz tylko przed zawarciem. Ludzie oglądają 1 min i odrazu hejt bez zrozumienia
Panie Mirku sam mam na biurku żarówkę i różnicówke. Reszta to zdrowy rozsądek. Co do SEP to mogę podjąć polemikę na temat fachowości i sposobu uzyskiwania uprawnień. Temat budzić może wiele kontrowersji. Prąd nie zabija zabija głupota i niewiedza. Uświadamianie zwiększa bezpieczeństwo.
Dokładnie tak jak Pan mówi Panie Zbigniewie ... ale już nie ma co wchodzić głębiej w te tematy. Najważniejsze tak jak sam Pan powiedział to zdrowy rozsądek. Od MYŚLENIA nic nas nie zwalnia, a to że niektórzy czują się na urlopie bezpłatnym od tej czynności i wypisują różne rzeczy - to już ich kłopot. Pozdrawiam.
@@mirekk36 Panie Mirku uważam że trzeba ignorować fLachowość niektórych osób. Tak złośliwie to można podjąć dyskusję z fLachowcem na temat przyczyny przepływu prądu w przewodzie neutralnym na skutek trzeciej harmonicznej, lub wpływu źródeł nieinercyjnych na stabilność systemu energetycznego. Dlaczego starzenie różnicówki zwiększa jej czułość (a wynika to z budowy) . Uważam że daleko mi do Pana Kanickiego lub pana Kacejko (elektrycy znają te nazwiska). Wiele nauki przede mną. Osobiście bardzo Pana cenię. A Panowie mający "głęboką" wiedzę mogą zrobić własny kanał. Poddać się krytyce i ocenie
@@zibilodz Ło matko - dla mnie to juz czarna magia to coś Pan tu naopowiadał ;) Przy okazji fajna ciekawostka, że w miarę starzenia zwiększa się czułość różnicówki ... aż MIŁO się słucha takich rzeczy i człowiek zaraz aż rzuciłby się z chęcią gdzieś do literatury na te tematy ;) Fajnie że Pan tu z nami jest. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję bo dzięki takim podpowiedziom i ja się zawsze uczę.
Witam mogę prosić o schemat podłączenia tej żarówki bez roznicowki. Chcę sprawdzic żarówkę cfl i spróbować dać jej plus jako jump start na płytce a nie chce żeby mi korki wywaliło w domu i takie zastosowanie Pana sposobu pomoże?
Witam ponownie już zrobiłem takie samo zabezpieczenie ale bez roznicowki i mam pytanie co się stanie jak przypadkowo dotknę fazy palcami zaświeci się żarówka czy mnie porazi prąd? Bo sprawdzałem same kable faza i neutralny i zaswiecila się żarówka
Pytanie brzmi, czy zamiast żarówki można zastosować grzałkę np 2000W i żarówkę równolegle? żarówka po to żeby widzieć że energia przekierowała się na odbiorniki. Chodzi mi o to żeby zwiększyć moc testowanych elementów. Np Silnik z Pralki który może robić zwarcie, lub inny taki odbiornik powyżej 100W.
Czy różnicówka dołożona do tej żarówki ma rację bytu w instalacji w bloku z lat'80? W większości gniazdek w domu nie mam bolca ochronnego, a jeżeli już jest to w łazience i kuchni.
Chciałem dołożyć wyłącznik różnicowoprądowy do obudowy z tą żarówką. Pytanie czy wyłącznik zadziała w instalacji w bloku z wielkiej płyty gdzie nie ma uziemienia.
Witam.. Mirku bardzo cenie sobie twoje filmy.. Troszkę mnie zniechęcił filmik, kiedy mówiłeś o hejterach przez 20 minut filmu. Lutwalem w tedy smd i układy na płytkę i bardzo chciałem usłyszeć poradnik.. Ludzie nie słyszą tego co powinni i nie będą. Jak ktoś szuka, to znajdzie potrzebne informacje. Dużo oglądam takich poradników i komentarze to ah.. Szkoda gadać poziom niższy niż w przedszkolu. Pozdrawiam.
Dlaczego jak podłącze bezpośrednio pod gniazdo tej skrzynki pistolet do kleju żarówka się świeci cały czas,? jeśli halogen led to nie świeci się.? jak żarówkę wolframową 40W to lekko się żarzy
@@mirekk36 Chodzi mi o to że kiedy w instalacji nie ma własnego uziemienia tylko jest podłączony do "N". W starszych instalacjach nie ma własnego uziemienia.
Gdyby ta żarówka zjadała 30A to ta różnicowa by spadła? Ogólnie chciałem zapytać czy takie zabezpieczenie różnicowo prądowe działa też jako zabezpieczenie nadprądowe/zwarciowe.
Niech pan sie nie przejmuję głupimi komentarzami jak i teoriami. Ludzie często oglądający pana filmy nie potrafią słuchać i patrzeć z zrozumieniem. Pana wypowiedzi sa jasne i jako osoba z wykształcenia strikte po elektronicznej szkole. Jak i latach pracy w zawodzie , oglądam czesto na warsztacie pana innych kanałach i zawsze ładnie i jasno jest przez pana przekazane do publiki która często edukuje sie na pana filmikach co i jak sie robi, jak i co się z kad wzięło. Pozdrawiam
Ślicznie dziękuję za ten komentarz. Pozdrawiam i wkrótce kolejne mam nadzieję ciekawe rzeczy, ale już jutro - będzie hmmm mam nadzieję dla wielu niesamowita ciekawostka ;)
Jeżeli Pan nie ma wpływu na głupotę ludzi to niech pan z nią nie walczy bo sensu w tym brak, zamiast komentować komentarze które dają ludzie nie wiedzący o czym Pan mówi niech się Pan skupi na przekazywaniu wiedzy ;) Żarówka to jedno z podstawowych zabezpieczeń gdy zabieramy się za budowę czy naprawę sprzętu zasilanego sieciowo! Przykład prosty: robi ktoś wzmacniacz na drogich końcówkach mocy, bez żarówki pali połowę wzmacniacza i końcówki mocy tracąc setki zł! A tak to przynajmniej ma zabezpieczenie i również informację o awarii bądź zwarciu urządzenia za 10zł... Ktokolwiek kiedyś przypadkowo spalił sobie bądź komuś sprzęt za setki czy tysiące zł zna ten bul i wie po ki ch*j jest żarówka ;) Pozdrawiam serdecznie
Panie Mirku, smutna prawda jest taka że społeczeństwo debilnieje. A oto dowód, na YT jest do obejrzenia film sp Pana A. Słodowego pt Lampa biurowa (zwłaszcza cz. 1/2) jego premiera odbyła się w programie pt.Teleranek w połowie lat 80tych, (dla niewtajemniczonych,Teleranek to taki program o byle czym dla dzieci , emitowany co niedziela chyba o 9rano w TVP1.)A teraz do konkretu: niech każdy kto się tu mądrzy na temat bezpieczeństwa przy zabawie z AC230V obejrzy ten filmik i odpowie sobie na pytanie czym u licha różni się 13-15'sto latek z lat 80tych od 13-15'sto latka w 2020stym roku? A tym że w latach 80tych, po obejrzeniu takiego filmu nastolatek zamykał się w pokoju , szedł do garażu itd i budował taka lampę , a obecnie Pan Mirek musi 100x powtarzać oczywistości i zaprzeczać temu czego nie powiedział, bo obecnie, między innymi, nastolatkowi nauczyciel w szkole nie może dać do reki śrubokręta czy młotka z obawy przed samookaleczeniem. Uprawiając orkę na gorze, próbuje Pan brnąc pod prąd ludzkiej głupoty i beztaleńcia przemycić praktyczna wiedzie dla nielicznych zapaleńców którzy chcą te wiedzę zdobyć i praktycznie wykorzystać. Czy warto? Panie Mirku , zawsze warto, choćby słuchał tylko jeden. Wielki szacunek za nieprawdopodobny nakład pracy jaki wkłada Pan w budowanie swojego kanału i społeczności.
AAAAAALEEEEE mnie Pan zaskoczył tym, że była taka zabawka prezentowana przez śp. Pana Adama Słodowego ;) ja akurat tego w ogóle nie pamiętam - chociaż jak byłem mały to z wypiekami na twarzy oglądałem przecież jego programy i tak jak Pan pisze - leciałem później i próbowałem to samo zmajstrować. Z rzeczy związanych z prądem pamiętam tylko różne konstrukcje ale z bateryjkami jak już ;) Pewnie gdybym zobaczył jego program o takiej lampce to też bym poleciał to zrobić hahahahaha. I Bardzo Pięknie Pan to wszystko podsumował, też czasem już czuję że to walka z wiatrakami gdy próbuję nawet nieraz jakiemuś hejtusiowi wyjaśniać na spokojnie - że nie o to chodzi - ale to jak grochem o ścianę - oni w kółko jak dzieci straszą prokuratorem bo dzieci pozabijam poradnikami albo samymi tytułami poradników ;) PRZEŚLICZNIE dziękuję za ten komentarz.
Wszystko fajnie. Tylko nadal nie wiesz jaki jest prąd zadziałania roznicowki. Żarówka 100W to jest jakieś około 0,4A. Prąd upływu rozkłada się na pół po około 200mA na N i PE. A różnicówka powinna zadziałać przy prądzie upływu max 30mA do tego czas wyzwolenia nie powinien być dłuższy niż 0,4s w domowych zabezpieczeniach. Tak więc taki test daje tylko tyle że coś działa a czy do końca poprawnie to nie widomo.
A to był poradnik o różnicówkach ? Uwierz mi to są proste rzeczy - i doczytasz wszędzie, więc zajrzyj do materiałów i się dowiedz - mnie głowy nie zawracaj proszę ;) bo ja się tym nie zajmuję i nie o tym był poradnik.
Dzięki i rób tak dalej. Nie przejmuj się hejterami. Ja takie zabezpieczenie z żarówką mam kiedy sprawdzam jakieś niesprawne zasilacze lub inne obwody. Taka żarówka zabezpiecza taki zasilacz i jego elementy przed spaleniem czy uszkodzeniem a ja mogę sprawdzić gdzie jest zwarcie. Pozdrawiam
Ile waży kilogram prądu? Mógłbyś pokazać jak do wiadra nałapać kilka piorunów podczas burzy, aby mieć później darmowy prąd do zasilania stodoły? Pytam, bo jestem mądrym i uczonym elektrykiem z uprawnieniami SEP. Znam się na prądach błądzących i nawet kilka znalazłem, wskazałem im drogę i poszły sobie. 😉 Gdyby hejtera podłączyć do prądu to by świecił jak żarówka? 😉
Panie Mirku ja życzę Panu dystansu i takiego luzackiego podejścia. Każdy z nas ma coś co nazywa się mózgiem. Jeśli ktoś tego używa to albo zgłębi wiedzę albo grzecznie zapyta natomiast to co Pan nazywa hejtem ja nazywam uposledzeniem zdolności czytania słuchania i oglądania ZE ZROZUMIENIEM. Nawet nie wiedziałem ilu my mamy elektryków profesorów adwokatów i mecenasów sztuki.. Ode mnie łapka w górę i proszę się nie przejmowac "profesorami" ;)
Hmmm w sumie racja ;) że to niekoniecznie hejterzy tylko tacy no hmm biedni ludzie z tym upośledzeniem ;) dobre dobre. Dziękuję za łapkę w górę i zapraszam na kolejny poradnik - gdzie będzie pokazane takie doświadczenie z 230V że chyba hejtusie z krzeseł pospadają i w ogóle narobią w pory - przed zgłoszeniem poradnika do prokuratury ;)
Mirku... zwracam honor. Tego brakowało, by nam amatorom pokazać jak to wszystko działa. Dlatego łapka w górę i z takim przygotowaniem czekam na kolejne odcinki. Mam prośbę. Czy dało by się podlinkować ten odcinek w poprzednie by inni widzowie mogli od niego zacząć serię? ps. Za porządek na biurku też plusik ;-)
Nie nie - porządek musi być - tzn odcinki są w odpowiedniej kolejności - zaczyna się od wybuchu drucika ;) ... później będzie z tego cyklu zrobiona PlayLista na moim kanale.
Wyjaśniałem że gdy za bezpiecznikiem nie ma nic podłączonego, żadnych odbiorników, a sieć elektryczna wykonana jest prawidłowo, nie ma żadnych awarii i jakichś nawet lekkich zwarć przewodu N gdzieś do fazy - gdy na przewodzie N mamy rzeczywiście stan neutralny - no to będzie to ten sam stan praktycznie co na PE a więc nie dojdzie do przepływu prądu. Jeśli zaś będzie włączony jakiś odbiornik to przez przewód N będzie płynął jakiś tam prąd i zwarcie wtedy przewodu N do PE spowoduje jednak zadziałanie bezpiecznika różnicowego co pokazałem w doświadczeniu. Opisuję to tak jak widzę i jak to działa - być może nie posługując się prawidłową terminologią dla elektryków.
Najprawdopodobniej jest to spowodowane instalacją w układzie TN-C, gdzie przewód N i PE to do pewnego momentu jeden i ten sam przewód biegnący z sieci. Najprawdopodobniej rozdzielają się one dopiero w rozdzielni budynkowej, lub w samym gniazdku - kiedyś się na to mówiło "skuteczne zerowanie". W przypadku przewodu PE wykonanego w nowej instalacji, który byłby fizycznie uziemiony a nie połączony z N to faktycznie różnicówka powinna zadziałać. I to niezależnie czy za różnicówką mamy jakiś odbiornik energii czy też wisi "w powietrzu".
Przepływ prądu przez przewód powoduje spadek napięcia wynoszący dU = I * Rp ( Rp rezystancja przewodu)pojawia się więc potencjał pomiędzy N - Pe różny od zera pod wpływem którego może popłynąć prąd.. Gdy prąd nie płynie mamy taki sam potencjał na N i Pe i po zwarciu nie płynie prąd.
Mirku kontynuj i nie zatrzymuj się. Młodzi niech korzystaja bo wiedza jest bezcenna a zwłaszcza taka o bezpiecznej pracy przy urzadzeniach elektrycznych.
Mleku!!! Nie daj się wciągnąć w kłótnie z heiterami . To zajmuję ci 50% programu . Stracisz prawdziwych słuchaczy. Nie zwracaj uwagi na nacpanych mondrali którzy w życiu w ręku miernika nie mieli a chcą tu zabłysnąć .
Panie kochany, ludzie nie chcą kulturalnie dyskutować, chcą komuś poprostu nawrzucać i rozładować negatywną energię i ten kanał idealnie się do tego nadaje bo prowadzący lubi dyskutować z hejterami. Pozdro.
Mirku udowodniłeś osobom które cię hejtowały że nie znają podstawowej zasady działania RCD a się wypowiadają. Ale jak to mówią 99% społeczeństwa w Polsce to elektrycy :)
@@mirekk36 Wiem, że ma Pan nawyk nazywania osób , które się z Panem nie zgadzają - "hejterami", ale to nie tak. Radzę zapoznać się z definicją tego słowa. Pozdrawiam
człowieku. powiedz jakie głupoty? przytocz jakąś wypowiedź pana Mirka i uzasadnij dlaczego wg ciebie jest to głupota. podaj argumenty. tak to tylko pokazujesz, że nie umiesz uzasadnić swojego zdania, albo po prostu nie obejrzałeś całego odcinka.
Śmiać mi się chce jak czytam komentarze ludzi a w zasadzie pseudo znawców wszelakich zagadnień związanych z prądem i elektroniką którzy z racji nikłej wiedzy jaką posiadają próbują sami udowodnić przed sobą że nie są w sumie tacy słabi. Wytykają nic nie znaczące błędy "tylko pojedyncze słowa" gościowi ,który wydał 4 książki i w temacie elektroniki to istny wąż:D już pomijając ile projektów doprowadził do końca i jakie doświadczenie przez to zdobył. Panowie zachowanie godne pożałowania.....
@@homemade73 Do pierwszego wypadku. Ten człowiek dalej nie zgłębił tematu, nawet nie wie, że system sieci gdzie nie stosuje się różnicówek nazywa się TNC a nie TCN (czas nagrania 10:06). Pod pierwszym filmem była zwracana uwaga, że ten układ z żarówką (działającą jak termistor PTC), to zabezpiecza (przez ograniczenie prądu zwarcia) tylko badany układ przed spaleniem a nie eksperymentatora przed porażeniem (do skutku śmiertelnego włącznie). Różnicówka w pokojach też jest praktycznie nie przydatna, bo tam przeważnie nie ma możliwości znalezienia "lewej" drogi upływu prądu (szczególnie, że bardzo często instalacje np. grzejne są plastikowe i nieuziemione z tegoż powodu). Jeżeli eksperymentator przypadkiem dotknie się przewodów L i N, to go porazi a różnicówka tego nie zobaczy. Różnicówki stosuje się w obwodach zasilania łazienki czy kuchni, bo tam jest dużo łatwiej o stworzenie obwodu L (dawniej faza) - ciało - uziemienie (np. mokra podłoga) niż w pokoju. Już przy przepływie prądu przemiennego 15 do 25mA występuje bardzo silny skurcz mięśni i samodzielne oderwanie się jest NIEMOŻLIWE, a powyżej 30mA wystąpi utrata przytomności i migotanie komór serca. Żarówka w żaden sposób przed tym nie chroni a różnicówka w pokoju gdzie się jest daleko jakichś przewodzących i uziemionych elementów NIE ZADZIAŁA. Uwagi dotyczyły tytułu filmu sugerującego, że pokazane w filmie rzeczy ochronią przed zabiciem przez 230, jak ktoś niedosłucha albo źle coś zrozumie, to może wyciągnąć błędne wnioski, a od tego to tylko krok do nieszczęścia.
Obejrzyj się za siebie na podłogę... widzisz? ... właśnie ci rozum wypadł. Podnieś, posprzątaj resztki i idź grzecznie spać zamiast oglądać takie niebezpieczne rzeczy.
Autorowi szacunek oraz serdeczne podziękowania ślemy za świetny materiał edukacyjny oraz pracę bezwarunkowo rozdawaną polecamy temat waszej uwadze.
Jestem doświadczonym elektrykiem z uprawnieniami SEP i o tym nie wiedziałem! Dobrze, że zrobiłeś taki film, bo się trochę douczyłem i teraz wiem jak połączyć przewody do kostki, do żarówki i do bezpiecznika różnicowo-prądowego.
Żarówka w szereg to świetna sprawa, każdy praktyk o tym wie, więc proszę Panie Mirku się tak nie denerwować teoretykami (słabymi teoretykami) bo szkoda zdrowia, oni są cieńcy w te klocki więc nawet szkoda talentu na tłumaczenie. Pozdrawiam, robi Pan naprawdę świetną robotę 👍
Super ok dobrze pan gada Elektryk
Po tym, co ten pan pokazuje i opowiada, zdecydowanie można stwierdzić, że nie jest on elektrykiem. Posiada ogromną wiedzę w zakresie mikrokontrolerów i generalnie techniki cyfrowej, ale w temacie bezpieczeństwa elektrycznego jest totalnym ignorantem, i w żadnym przypadku nie powinno się go w tych sprawach naśladować.
początek filmu - 22:00
Panie Mirku, często zadaje Pan pytanie: "a gdzie ja mówiłem, że włączenie w żarówki w obwód zwiększa nasze bezpieczeństwo, jeśli chodzi o porażenie". Odpowiadam: w trzech tytułach ostatnich odcinków. BARDZO cenię sobie Pańską wiedzę w zakresie profesjonalnym, tj. dotyczącą mikrokontrolerów. Ale jeśli amator uczy amatorów - standard Polskiego YT - to proszę się nie dziwić, że budzi to kontrowersje. TO NIE ATAK NA PANA, żeby się Pan bronił. To szczera chęć przypomnienia, że w pewnych tematach wprowadza Pan w błąd. Już same zwroty typu "zabezpiecza przed porażeniem" wprowadzają w błąd. Można powiedzieć szczerze: "zabezpiecza przed SKUTKAMI porażenia" i wszystko staje się jasne. Jak miałem 9 lat zostałem porażony prądem, (budując wzmacniacz audio skorzystałem z zasilania 230V). RCD wtedy nie było. Przeżyłem, ale dopiero to pokazało mi, że jak amator uczy amatora, to grozi to śmiercią.
Krzysiu ... no widzę, że jesteś porażony i przerażony - na jedno wychodzi. Trudno. Ale cieszę się, że przeżyłeś - tacy ludzie też muszą żyć między nami ... Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia. Oby cię więcej nie kopało.
@@mirekk36 Nie, nie jestem przerażony, jestem tylko realistą. Moja praca polega na sterowaniu megawatami w przemyśle i robię to bez przerażenia, za to z DBAŁOŚCIĄ O BEZPIECZEŃSTWO - pracowników, personelu i swoje. Tym badziej dzieciaków moich. Na codzień pracuję na PLC, więc z niecierpliwością czekam na odcinki o mikrokontrolerach - to hobby z dzieciństwa :-D Za moich czasów ('75) nie było takich procesorków, więc wszystko budowałem na 74xx a później 8086. Dzisiejsze scalaki mnie po prostu ekscytują, stąd zainteresowanie Pańskim kanałem :-)
@@krzysztof8599 To obawiam się, że po kolejnym odcinku - to dopiero będzie Pan przerażony. Ale spokojnie - zdecydowana większość ludzi rozumie o czym tu mowa i nie popełnia głupstw. Troszkę wiary w ludzi ;)
@@radoslawpytka7374 ach za mało było o bezpieczeństwie ;) ... to już teraz nie polecam Panu oglądać kolejnego poradnika. Będzie groźnie. Proszę nawet jego tytułu nie czytać. Wszyscy będziemy spokojniejsi wtedy.
Mirku, na wstępie dziękuję za wszystkie Twoje filmy. Dzięki przypadkowi trafiłem na Twój kanał i dzięki Tobie mam nowe hobby. Zwykle nie komentuję filmów ale tu zrobię mały wyjątki, gdyż uważam, że po prostu za bardzo emocjonujesz się tym co piszą ludzie w internecie. Pewnie obiła Ci się o uszy pewna definicja ale przytoczę ją tutaj z wikipedii. Myślę że będzie pasowała do wielu komentaży ... Rób swoje. Dziękuję.
Trollowanie (ang. trolling) - antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla internetowych forów dyskusyjnych i mediów społecznościowych, polegające na zamieszczaniu kontrowersyjnych, napastliwych, często nieprawdziwych treści w celu zwrócenia na siebie uwagi albo sprowokowania, ośmieszenia lub obrażenia innych użytkowników[1][2]. Osobę odpowiedzialną za publikowanie takich przekazów określa się jako „troll”
Bardzo dobry materiał i praktyczny właśnie jak ktoś zaczyna zabawę z 230V - to co Pan Mirek pokazał to wręcz konieczność abyśmy nie zostali porażeni i nie doszło do pożaru, poparzenia. Proszę się nie przejmować Panem Kowalskim:)) mam wrażenie, że sobie robi autoreklame (chodzi o SEP). Od dziś mam nowy kanał zasubskrybowany i łapka w górę dla Pana Mirka. Aha, żeby było jestem właśnie elektrykiem
Nareszcie zdrowo rozsądkowo myślący elektryk ;) dziękuję za opinię i zrozumienie tego o czym mówię.
Włączenie w szereg z urządzeniem żarówki zabezpiecza tylko urządzenie przed uszkodzeniem w przypadku gdy nie jesteśmy pewni czy urządzenie jest sprawne.
Są dwa rodzaje środków zabezpieczające przed porażeniem techniczne i organizacyjne.
Zabezpieczenie techniczne przed porażeniem jest zapewnione np. przez separację, izolowanie stanowiska, samoczynne wyłączenie zasilania, zasilanie ze źródła niskiego napięcia PELV, SELV w przypadku sieci o napięciu < 1000 V. Warto przeczytać.
bezel.com.pl/category/ochrona-przed-porazeniem/
Mylisz się Andrzeju - żarówka włączona w szereg daje dodatkowe rodzaje zabezpieczeń o których mówiłem już DOSADNIE - a że ty nie oglądasz to już twoja wina że później piszesz takie dziwne rzeczy ok ? Więc obejrzyj - posłuchaj to zrozumiesz.
@@mirekk36 Ale żarówka nie zabezpiecza od porażenia porażenia a tylko od zwarcia w urządzeniu. Żarówka była stosowana od bardzo dawna przez elektryków do sprawdzania urządzeń które mogły być uszkodzone.
@@andrzej21111 A wolisz kotlety grubo czy drobno siekane ?
@@mirekk36 Widać że nie masz zielonego pojęcia o bezpieczeństwie. Opowiadaj o elektronice a nie o bezpieczeństwie.
@@andrzej21111 brym brym - ruclips.net/video/k85mRPqvMbE/видео.html
Jak wyłaczyłem na glòwnym i nie mam napięcia i jak zrobie N i PE to wybije a i można podłaczyć baterie do zacisku N i N to tez wywali
Obrona przed słusznymi uwagami słuchaczy sprowadza się do ataku na rzekomych "hejterów". Czyli każdy, kto jest innego zdania niż Mirek jest hejterem lub hejterkiem i gnębi niesłusznie Mirka, przez co biedny Mirek musi się "nie dać hejterom"? To trzeba było od początku powiedzieć: nie znam się, jestem amatorem, nie mam nawet SEP.
Dziubdziuś - obejrzyj to: ruclips.net/video/Eimk9cLN6yQ/видео.html - zrozumiesz w czym rzecz
@@dariuszplacek4869 Placuś ;) jeszcze potrzebujesz autoakceptacji ? ;) Już sam sobie potwierdzasz, że jesteś najlepszy? ;) A przecież ja już tobie o tym mówiłem ;) .... oj misiu kolorowy ty mój ;)
@@dariuszplacek4869 Kiciuś mówi się "ekspertem" a nie "ekspertę" - ale dziękuję za uznanie ;) Placuś
@@dariuszplacek4869 Tak czy inaczej dziękuję ci Placuś jesteś najcudowniejszy na świecie i najbardziejwiedzący. Czy coś jeszcze dodać abyś się lepiej poczuł ?
Ulicznik GPW znasz powiedzenie? "Mów do głupiego mądrze, to nazwie cię idiotą". Pewnie nie znasz, a poziom Twojej ułomności nie pozwala Ci zamilknąć w momencie kiedy robisz z siebie głupca idealnego. Żebyś jeszcze dokonał czegoś nad czym warto się chociaż pochylić, nie zgłębiać czy czas na to poświęcić, ale chociaż pochylić. Niestety, jesteś jak Twoje komentarze, nie wnosisz niczego wartościowego.
24:26 - tutaj bym się nie zgodził, że przy zwarciu N i PE nie zadziała różnicówka. W przypadku podpięcia bezpośrednio do sieci (czyli bez trafa separującego) przewód neutralny nie będzie miał potencjału ziemi, lecz będzie na nim występować niewielkie napięcie, rzędu kilku V - jest to spowodowane niesymetrycznym obciążeniem sieci. W przypadku gdy na N będzie te dosłownie kilka V napięcia a PE będzie prawidłowo podłączone, różnicówka już powinna zadziałać ze względu na przepływający "prąd zwarciowy". W przypadku niezadziałania różnicówki na zwarcie N do PE ja osobiście już bym zaczął się zastanawiać - dlaczego tak się stało, ale być może ja jestem przewrażliwiony...
Mały edit po kilku minutach myślenia: może się zdarzyć, że różnicówka nie wyskoczy przy zwarciu między N a PE, ale będzie to tylko w przypadku sieci TN-C, tzn. przekładając na prostszy język, gdy przewód N i przewód PE to fizycznie jeden i ten sam przewód (gdzieś wcześniej w naszej instalacji). Zdarza się tak w starych instalacjach dwu-przewodowych, gdzie w ramach dodatkowego zabezpieczenia stosuje się tzw. skuteczne zerowanie. Czyli faktycznie nie ma uziemionego przewodu PE a jest tylko "potencjał N" podany na obudowę.
Karol już chciałem ci pisać, że nie wziąłeś pod uwagę starych sieci w tym TN-C ... ale ... sam zrobiłeś "mały edit" .... i bardzo dobrze, że to opisałeś fajnie - o to chodzi. U mnie akurat tak właśnie jest.
No oczywiście ! Jest to całkowicie słuszne stwierdzenie. Jeżeli ktoś tego nie czuje i nie rozumie, to powinien dać sobie spokój z takimi zabawami do czasu aż stanie się to dla niego jasne i zrozumiałe.
Jest ZAKAZ stosowania RCD w TN-C
Jestem elektrykiem dobrze pan mówi
Jestem od 41 lat elektrykiem i na zabezpieczeniach wszelkiego rodzaju zjadłem zęby , tak przyglądam się tej dyskusji od trzech odcinków i lekko wstydzę się za wypowiedzi niektórych moich kolegów "ŚPECÓW". Nie chodzi o to ,że nie mają lub mają rację .Chodzi o to ,że w ogóle nie rozumieją metody edukacyjnej pana Mirka .Przecież na samym wstępie pan Mirek powiedział do czego chce nas poprowadzić i wystarczy TO mieć przed oczami .tego typu dyskusje przypominają te z przed kilku lat gdy pan Mirek przeprowadzał nas przez meandry wykorzystania struktur,wskaźników etc... ale dla niektórych ważniejsze od tego było czy "char" to czar ,karr czy inny diabeł .Panowie elektrycy , elektronicy i informatycy jesteście elitą intelektualną i tego się trzymajcie.
eeeeh no śliczne porównanie ... aż sobie przypomniałem czasy gdy się tłumaczyłem przed hejtusiami z tego że nie jestem anglikiem i mogę nie wymawiać poprawnie po angielsku ;) Bardzo dziękuję za tę wypowiedź ;) i serdecznie pozdrawiam!
Robię instalacje teletechniczne i elektryczne i ten poradnik jest jak najbardziej na miejscu. Dla mnie " wyłącznik rocznicowo-prądowy" to po prostu rożnicówka. Pozdrawiam. Aby więcej takich filmów
Wyłączniki różnicowoprądowe o czułości mniejszej od 30 mA typu A lub B ze względu na rodzaj wykrywanego prądu różnicowego.
Panie Mirku, ja mam takie pytanie jak podłączyłby pan przewód PE podczas swoich eksperymentów aby dać możliwość zadziałania różnicówki? I jeśli mogę do ogółu czytających. Różnicówka nie ma za zadania rozłączyć po dotyku. Różnicówka stanowi ochronę dodatkową przed porażeniem i chroni w ten sposób, że gdy jest uszkodzone urządzenie w I klasie ochronności to różnicówka rozłączy zasilanie gdy prąd upływu wyniesie xx mA. Bo gdy jej nie ma to również jesteśmy chronieni np. przez tzw. Samoczynne Wyłączenie Zasilania. A to jest realizowane przez wyłączniki nadmiarowo-pradowe, bezpieczniki i tzw. zerowanie. Tyle tylko że SWZ działa przy prądzie zwarciowym liczonym w Amperach. Po to wymyślono roznicowki, aby dać szansę wykryć uszkodzenia które powodują tylko nieznaczny upływ prądu np. Stara izolacja. Prąd nawet 5 mA płynący przez ciało może zabić! I pozwolę sobie odnośnie tej żarówki słówko. Problem z żarówką jest taki, że gdy eksperymentator nie ma roznicowki i zechce sobie testować jakieś urządzenie, które ma przebicie do obudowy to z punktu widzenia zabezpieczeń nic się nie dzieje bo jest żarówka, która sprawia, że nigdy nie popłynie prąd zwarciowy. A niczego nieświadomy eksperymentator nie wie, że na obudowie ma właśnie napięcie sieci i nic go nie zabezpiecza. Brak SWZ. Jeśli chciał by pan o tym porozmawiać to chętnie umowie się na Skype lub telefon. Bo na prawdę nie sposób o tym wszystkim napisać. I tak boję się że zbytnio uprościłem. Daleki jestem od chejtu proszę tylko tego tak nie traktować.
No i bardzo dobrze, że Pan doprecyzowuje pewne rzeczy i zgadzam się ma Pan 100% racji co do tego jak działa różnicówka - po co powstała i żeby reagowała na przebicie do obudowy. Ale jak wspominałem - ja nie będę tworzył poradników na te tematy - to już są stosunkowo proste rzeczy. Proszę natomiast zrozumieć, że to właśnie Śpece zakrzykiwały mnie w poprzednim poradniku, że RÓŻNICÓWKA nie zadziała przez tą żarówkę i nie uchroni nas przed porażeniem bo nie rozłączy obwodu? No czy jest sens w takich warunkach dyskutować o szczegółach ? ;) Z całym szacunkiem do Pana i ŚLICZNIE dziękuję za taką naprawdę fajną wypowiedź i komentarz - ale ja nie miałem na celu podejmować się takich szczegółowych wyjaśnień i nawet nie uważam, że na tym etapie są one potrzebne. Troszkę inny cel jest tego cyklu poradników. Mimo wszystko jeszcze raz dziękuję i nigdy bym pańskiej wypowiedzi nie zaliczył do hejtu.
Witam. Pozwolę się nie zgodzić ze stwierdzeniem jakoby na obudowie miało się pojawić niebezpieczne napięcie w przypadku braku SWZ z żarówką w obwodzie. Jeżeli dojdzie do przebicia fazy na obudowę w układzie TNC czyli bez wyłącznika różnicowo prądowego to potrzeba wielu amper, nawet kilkudziesięciu żeby nastąpiło SWZ. Mając w tym samym układzie żarówkę włączoną szeregowo w L prąd jaki popłynie to zaledwie 400mA przy napięciu dotykowym na obudowie bliskim 0V. Mamy więc bezpieczne napięcie i wyraźny sygnał w postaci świecenia żarówki że coś tu jest nie tak, że trzeba wszystko posprawdzać. Żarówka działa tu w pewnym sensie jak SWZ z tą różnicą że nie wyłącza zasilania a tylko sygnalizuje sytuacje awaryjną (wszystko przy bezpiecznym napięciu). Można też zrobić bardzo prosty układ z fotorezystorem który wyłączy przekaźnik po np. 2 sekundach świecenia żarówki i wtedy już w ogóle nie ma problemu. Oczywiście w każdym przypadku musi być zachowana ciągłość przewodu PE między obudową a stykiem PE w gniazdku sieciowym bo inaczej nici z SWZ.
@@AdamAdam-qr6br Jak dla mnie bardzo ciekawa dyskusja.
@@AdamAdam-qr6br Tak ma pan rację przeanalizowałem to sobie i rzeczywiście SWZ nie zadziała, ale napięcie dotykowe będzie bliskie 0V. Dziękuję za tę uwagę.
Oglądałem ten filmik i właśnie wiele było o bezpieczeństwie a że ta żarówka nie daje bezpieczeństwa porażeniem prądu lecz tylko przed zawarciem. Ludzie oglądają 1 min i odrazu hejt bez zrozumienia
Panie Mirku sam mam na biurku żarówkę i różnicówke. Reszta to zdrowy rozsądek. Co do SEP to mogę podjąć polemikę na temat fachowości i sposobu uzyskiwania uprawnień. Temat budzić może wiele kontrowersji. Prąd nie zabija zabija głupota i niewiedza. Uświadamianie zwiększa bezpieczeństwo.
Dokładnie tak jak Pan mówi Panie Zbigniewie ... ale już nie ma co wchodzić głębiej w te tematy. Najważniejsze tak jak sam Pan powiedział to zdrowy rozsądek. Od MYŚLENIA nic nas nie zwalnia, a to że niektórzy czują się na urlopie bezpłatnym od tej czynności i wypisują różne rzeczy - to już ich kłopot. Pozdrawiam.
@@mirekk36 Panie Mirku uważam że trzeba ignorować fLachowość niektórych osób.
Tak złośliwie to można podjąć dyskusję z fLachowcem na temat przyczyny przepływu prądu w przewodzie neutralnym na skutek trzeciej harmonicznej, lub wpływu źródeł nieinercyjnych na stabilność systemu energetycznego. Dlaczego starzenie różnicówki zwiększa jej czułość (a wynika to z budowy) . Uważam że daleko mi do Pana Kanickiego lub pana Kacejko (elektrycy znają te nazwiska). Wiele nauki przede mną. Osobiście bardzo Pana cenię. A Panowie mający "głęboką" wiedzę mogą zrobić własny kanał. Poddać się krytyce i ocenie
@@zibilodz Ło matko - dla mnie to juz czarna magia to coś Pan tu naopowiadał ;) Przy okazji fajna ciekawostka, że w miarę starzenia zwiększa się czułość różnicówki ... aż MIŁO się słucha takich rzeczy i człowiek zaraz aż rzuciłby się z chęcią gdzieś do literatury na te tematy ;) Fajnie że Pan tu z nami jest. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję bo dzięki takim podpowiedziom i ja się zawsze uczę.
Czemu żarówka wywala mi korki i drugie pytanie czy żarówka ledowa tak samo wywala mi korki jak zwykła proszę o odpowiedź pozdrawiam
Świetny film ;-)
Witam mogę prosić o schemat podłączenia tej żarówki bez roznicowki. Chcę sprawdzic żarówkę cfl i spróbować dać jej plus jako jump start na płytce a nie chce żeby mi korki wywaliło w domu i takie zastosowanie Pana sposobu pomoże?
witam mam takie szybkie pytanie jaka moc zarowki wkrecic jesli chce przetestowac sciemniacz do lampy 1000 W
Witam ponownie już zrobiłem takie samo zabezpieczenie ale bez roznicowki i mam pytanie co się stanie jak przypadkowo dotknę fazy palcami zaświeci się żarówka czy mnie porazi prąd? Bo sprawdzałem same kable faza i neutralny i zaswiecila się żarówka
Pytanie brzmi, czy zamiast żarówki można zastosować grzałkę np 2000W i żarówkę równolegle? żarówka po to żeby widzieć że energia przekierowała się na odbiorniki. Chodzi mi o to żeby zwiększyć moc testowanych elementów. Np Silnik z Pralki który może robić zwarcie, lub inny taki odbiornik powyżej 100W.
Myślę że to jak najbardziej powinno działać ;) to jest właśnie to stopniowanie mocy - na potrzeby odbiornika, który testujemy ;)
Witam gdzie Pan kupił to drzewko led rbg które stoi z tyłu na biurku?Pozdrawiam .
nigdzie nie kupiłem, to Paweł zrobił własnoręcznie ;)
Kiedyś w takim urządzeniu my elektrycy stosowaliśmy 500w zarowki
No właśnie ale młodzi rzadko wiedzą o takich sprawdzonych starych porządnych sposobach
Mi ròznicòwka działa na 2 przewodach 😊
Czy różnicówka dołożona do tej żarówki ma rację bytu w instalacji w bloku z lat'80? W większości gniazdek w domu nie mam bolca ochronnego, a jeżeli już jest to w łazience i kuchni.
Chciałem dołożyć wyłącznik różnicowoprądowy do obudowy z tą żarówką. Pytanie czy wyłącznik zadziała w instalacji w bloku z wielkiej płyty gdzie nie ma uziemienia.
Witam.. Mirku bardzo cenie sobie twoje filmy.. Troszkę mnie zniechęcił filmik, kiedy mówiłeś o hejterach przez 20 minut filmu. Lutwalem w tedy smd i układy na płytkę i bardzo chciałem usłyszeć poradnik.. Ludzie nie słyszą tego co powinni i nie będą. Jak ktoś szuka, to znajdzie potrzebne informacje. Dużo oglądam takich poradników i komentarze to ah.. Szkoda gadać poziom niższy niż w przedszkolu. Pozdrawiam.
Zapewniam że już od następnego poradnika nie będę zawracał nimi nikomu głowy. Serdecznie Pozdrawiam.
Dlaczego jak podłącze bezpośrednio pod gniazdo tej skrzynki
pistolet do kleju żarówka się świeci cały czas,?
jeśli halogen led to nie świeci się.?
jak żarówkę wolframową 40W to lekko się żarzy
dobra robota sub jest łapa jest
Super!!! Bardzo ciekawe i pożyteczne i interesujące.
Co daje ta żarówka w obwodzie przy przy doświadczeniu z RCD
Panie Mirku, a jeżeli przewód PN jest zerowany ? to wtedy nie działa bezpiecznik różnicowo-prądowy?
Zawsze jest zerowany
@@mirekk36 Chodzi mi o to że kiedy w instalacji nie ma własnego uziemienia tylko jest podłączony do "N". W starszych instalacjach nie ma własnego uziemienia.
@@Modrih Zależy jak go sobie podłączysz w takim urządzeniu z żarówką
Jeszcze raz ....
Dokładnie BZDÓRA !!!
TO NIE CHRONI PRZED NICZYM !!!
Masz rację, więc nie rób tego, nie oglądaj i się nie baw bo cię zabije. To nie dla ciebie.
Gdyby ta żarówka zjadała 30A to ta różnicowa by spadła? Ogólnie chciałem zapytać czy takie zabezpieczenie różnicowo prądowe działa też jako zabezpieczenie nadprądowe/zwarciowe.
To poczytaj odpowiednią literaturę na ten temat albo obejrzyj inne poradniki - bo to nie jest tematem tego poradnika.
Niech pan sie nie przejmuję głupimi komentarzami jak i teoriami. Ludzie często oglądający pana filmy nie potrafią słuchać i patrzeć z zrozumieniem. Pana wypowiedzi sa jasne i jako osoba z wykształcenia strikte po elektronicznej szkole. Jak i latach pracy w zawodzie , oglądam czesto na warsztacie pana innych kanałach i zawsze ładnie i jasno jest przez pana przekazane do publiki która często edukuje sie na pana filmikach co i jak sie robi, jak i co się z kad wzięło. Pozdrawiam
Ślicznie dziękuję za ten komentarz. Pozdrawiam i wkrótce kolejne mam nadzieję ciekawe rzeczy, ale już jutro - będzie hmmm mam nadzieję dla wielu niesamowita ciekawostka ;)
8 lat temu wiadzialem ostatni Twój film i nic się nie zmieniło. Materiał, który można zamknąć max w 10min trwa ponad pół godz. XD
Genialnie👌😉
Jeżeli Pan nie ma wpływu na głupotę ludzi to niech pan z nią nie walczy bo sensu w tym brak, zamiast komentować komentarze które dają ludzie nie wiedzący o czym Pan mówi niech się Pan skupi na przekazywaniu wiedzy ;) Żarówka to jedno z podstawowych zabezpieczeń gdy zabieramy się za budowę czy naprawę sprzętu zasilanego sieciowo! Przykład prosty: robi ktoś wzmacniacz na drogich końcówkach mocy, bez żarówki pali połowę wzmacniacza i końcówki mocy tracąc setki zł! A tak to przynajmniej ma zabezpieczenie i również informację o awarii bądź zwarciu urządzenia za 10zł... Ktokolwiek kiedyś przypadkowo spalił sobie bądź komuś sprzęt za setki czy tysiące zł zna ten bul i wie po ki ch*j jest żarówka ;) Pozdrawiam serdecznie
Tak ma Pan rację - ciężko walczyć z taką głupotą, dlatego już od dawna nie odpowiadam tu na takie bzdurne komentarze. Dziękuję.
Panie Mirku, smutna prawda jest taka że społeczeństwo debilnieje. A oto dowód, na YT jest do obejrzenia film sp Pana A. Słodowego pt Lampa biurowa (zwłaszcza cz. 1/2) jego premiera odbyła się w programie pt.Teleranek w połowie lat 80tych, (dla niewtajemniczonych,Teleranek to taki program o byle czym dla dzieci , emitowany co niedziela chyba o 9rano w TVP1.)A teraz do konkretu: niech każdy kto się tu mądrzy na temat bezpieczeństwa przy zabawie z AC230V obejrzy ten filmik i odpowie sobie na pytanie czym u licha różni się 13-15'sto latek z lat 80tych od 13-15'sto latka w 2020stym roku?
A tym że w latach 80tych, po obejrzeniu takiego filmu nastolatek zamykał się w pokoju , szedł do garażu itd i budował taka lampę , a obecnie Pan Mirek musi 100x powtarzać oczywistości i zaprzeczać temu czego nie powiedział, bo obecnie, między innymi, nastolatkowi nauczyciel w szkole nie może dać do reki śrubokręta czy młotka z obawy przed samookaleczeniem.
Uprawiając orkę na gorze, próbuje Pan brnąc pod prąd ludzkiej głupoty i beztaleńcia przemycić praktyczna wiedzie dla nielicznych zapaleńców którzy chcą te wiedzę zdobyć i praktycznie wykorzystać.
Czy warto? Panie Mirku , zawsze warto, choćby słuchał tylko jeden. Wielki szacunek za nieprawdopodobny nakład pracy jaki wkłada Pan w budowanie swojego kanału i społeczności.
AAAAAALEEEEE mnie Pan zaskoczył tym, że była taka zabawka prezentowana przez śp. Pana Adama Słodowego ;) ja akurat tego w ogóle nie pamiętam - chociaż jak byłem mały to z wypiekami na twarzy oglądałem przecież jego programy i tak jak Pan pisze - leciałem później i próbowałem to samo zmajstrować. Z rzeczy związanych z prądem pamiętam tylko różne konstrukcje ale z bateryjkami jak już ;) Pewnie gdybym zobaczył jego program o takiej lampce to też bym poleciał to zrobić hahahahaha. I Bardzo Pięknie Pan to wszystko podsumował, też czasem już czuję że to walka z wiatrakami gdy próbuję nawet nieraz jakiemuś hejtusiowi wyjaśniać na spokojnie - że nie o to chodzi - ale to jak grochem o ścianę - oni w kółko jak dzieci straszą prokuratorem bo dzieci pozabijam poradnikami albo samymi tytułami poradników ;) PRZEŚLICZNIE dziękuję za ten komentarz.
Wszystko fajnie. Tylko nadal nie wiesz jaki jest prąd zadziałania roznicowki. Żarówka 100W to jest jakieś około 0,4A. Prąd upływu rozkłada się na pół po około 200mA na N i PE. A różnicówka powinna zadziałać przy prądzie upływu max 30mA do tego czas wyzwolenia nie powinien być dłuższy niż 0,4s w domowych zabezpieczeniach. Tak więc taki test daje tylko tyle że coś działa a czy do końca poprawnie to nie widomo.
A to był poradnik o różnicówkach ? Uwierz mi to są proste rzeczy - i doczytasz wszędzie, więc zajrzyj do materiałów i się dowiedz - mnie głowy nie zawracaj proszę ;) bo ja się tym nie zajmuję i nie o tym był poradnik.
Przeważnie prąd zadziałania to 20mA i 20ms .
Ja doknołem 220v 11razy
Jakiej mocy masz żarówkę
różnej mocy - zależy do jakich celów
Dzięki i rób tak dalej. Nie przejmuj się hejterami.
Ja takie zabezpieczenie z żarówką mam kiedy sprawdzam jakieś niesprawne zasilacze lub inne obwody. Taka żarówka zabezpiecza taki zasilacz i jego elementy przed spaleniem czy uszkodzeniem a ja mogę sprawdzić gdzie jest zwarcie.
Pozdrawiam
Panie Mirku a kiedy wykorzystamy nasz zestaw uruchomieniowy i za pomocą uC włączymy żarówkę albo grzałkę? ;) przydałoby się coś takiego :)
Przyjdzie i na to czas ;)
p.Mirku, fajnie za film, ale - KONKRETY zaczynają się od 22:30, a wcześniej - narzekanie na (niewłaściwe) komentarze i (niewłaściwych) ludzi...
Ile waży kilogram prądu?
Mógłbyś pokazać jak do wiadra nałapać kilka piorunów podczas burzy, aby mieć później darmowy prąd do zasilania stodoły?
Pytam, bo jestem mądrym i uczonym elektrykiem z uprawnieniami SEP. Znam się na prądach błądzących i nawet kilka znalazłem, wskazałem im drogę i poszły sobie. 😉
Gdyby hejtera podłączyć do prądu to by świecił jak żarówka? 😉
hehehehe dobre dobre masz rację - świeciłby jak żarówa :)
@@mirekk36
Nie przejmuj się hejterami, bo kto nie ma hejtu, ten jest w internecie nikim... 😂
@@roberttata8104 No coś w tym jest ;)
Tesla panie Marku to by oszalał ☺
Jasna sprawa.
Wytłumaczone łopatologicznie
- " A dla czego uważasz się za wszystkowiedzącego "
- Bo tak po prostu jest.
Proste pytanie prosta odpowiedź, po co drążyć temat ;) ;) ;)
Dokładnie - teraz już wszystko wiesz ;)
Panie Mirku ja życzę Panu dystansu i takiego luzackiego podejścia. Każdy z nas ma coś co nazywa się mózgiem. Jeśli ktoś tego używa to albo zgłębi wiedzę albo grzecznie zapyta natomiast to co Pan nazywa hejtem ja nazywam uposledzeniem zdolności czytania słuchania i oglądania ZE ZROZUMIENIEM. Nawet nie wiedziałem ilu my mamy elektryków profesorów adwokatów i mecenasów sztuki.. Ode mnie łapka w górę i proszę się nie przejmowac "profesorami" ;)
Hmmm w sumie racja ;) że to niekoniecznie hejterzy tylko tacy no hmm biedni ludzie z tym upośledzeniem ;) dobre dobre. Dziękuję za łapkę w górę i zapraszam na kolejny poradnik - gdzie będzie pokazane takie doświadczenie z 230V że chyba hejtusie z krzeseł pospadają i w ogóle narobią w pory - przed zgłoszeniem poradnika do prokuratury ;)
Mirku... zwracam honor. Tego brakowało, by nam amatorom pokazać jak to wszystko działa. Dlatego łapka w górę i z takim przygotowaniem czekam na kolejne odcinki.
Mam prośbę. Czy dało by się podlinkować ten odcinek w poprzednie by inni widzowie mogli od niego zacząć serię?
ps. Za porządek na biurku też plusik ;-)
Nie nie - porządek musi być - tzn odcinki są w odpowiedniej kolejności - zaczyna się od wybuchu drucika ;) ... później będzie z tego cyklu zrobiona PlayLista na moim kanale.
ja dzisiaj wlasnie stopilem jedna diode...
👍
Ślicznie dziękuję
Prosze robić dalej swoje i nie zawracać sobie dupy duperelami .
29:37min zwarcie N do PE i coś nie tak...
Proszę o wyjaśnienie.
Wyjaśniałem że gdy za bezpiecznikiem nie ma nic podłączonego, żadnych odbiorników, a sieć elektryczna wykonana jest prawidłowo, nie ma żadnych awarii i jakichś nawet lekkich zwarć przewodu N gdzieś do fazy - gdy na przewodzie N mamy rzeczywiście stan neutralny - no to będzie to ten sam stan praktycznie co na PE a więc nie dojdzie do przepływu prądu. Jeśli zaś będzie włączony jakiś odbiornik to przez przewód N będzie płynął jakiś tam prąd i zwarcie wtedy przewodu N do PE spowoduje jednak zadziałanie bezpiecznika różnicowego co pokazałem w doświadczeniu. Opisuję to tak jak widzę i jak to działa - być może nie posługując się prawidłową terminologią dla elektryków.
Najprawdopodobniej jest to spowodowane instalacją w układzie TN-C, gdzie przewód N i PE to do pewnego momentu jeden i ten sam przewód biegnący z sieci. Najprawdopodobniej rozdzielają się one dopiero w rozdzielni budynkowej, lub w samym gniazdku - kiedyś się na to mówiło "skuteczne zerowanie". W przypadku przewodu PE wykonanego w nowej instalacji, który byłby fizycznie uziemiony a nie połączony z N to faktycznie różnicówka powinna zadziałać. I to niezależnie czy za różnicówką mamy jakiś odbiornik energii czy też wisi "w powietrzu".
Przepływ prądu przez przewód powoduje spadek napięcia wynoszący dU = I * Rp ( Rp rezystancja przewodu)pojawia się więc potencjał pomiędzy N - Pe różny od zera pod wpływem którego może popłynąć prąd.. Gdy prąd nie płynie mamy taki sam potencjał na N i Pe i po zwarciu nie płynie prąd.
@zbigniew ** Masz Pan 100% racji ;) Serdecznie pozdrawiam.
Mirku kontynuj i nie zatrzymuj się. Młodzi niech korzystaja bo wiedza jest bezcenna a zwłaszcza taka o bezpiecznej pracy przy urzadzeniach elektrycznych.
To nie bezpiecznik, a wyłącznik.
Normalnie ta wiadomość zmieniła moje życie :) dzięki Bro!
Banda incydentów ktoś próbuje tobą manipulować Nie daj się osaczyć ...
Dzięki za super filmy :)))
Mleku!!!
Nie daj się wciągnąć w kłótnie z heiterami . To zajmuję ci 50% programu . Stracisz prawdziwych słuchaczy. Nie zwracaj uwagi na nacpanych mondrali którzy w życiu w ręku miernika nie mieli a chcą tu zabłysnąć .
Mirku !!!!
Sposób stary jak świat facet się podnieca jakby Ameryke odkryl.
Panie kochany, ludzie nie chcą kulturalnie dyskutować, chcą komuś poprostu nawrzucać i rozładować negatywną energię i ten kanał idealnie się do tego nadaje bo prowadzący lubi dyskutować z hejterami. Pozdro.
No hmmmm ... chyba masz rację - muszę ci przyznać. Dziękuję zatem za uwagę i pozostawiam kolejnych hejtusiów samopas. Pozdrawiam.
To ja skorzystam z ataków hejterów i też spytam czemu Mirek bije kota i zjada Atmegi?? :-)
Kota nie biję - ale niestety - Atmegi ... no czasem zdarzy się ;) mniam !
Elektryka i elektronika bardzo Mnie interesuje
Powiedz może kiedy do waszego programu zostanie dodany protokół flexy Ray?
Obejrzałbym ale nie chce mi się słuchać tego gadania o hejterach. Hejterom się nie daje atencji
Mirku udowodniłeś osobom które cię hejtowały że nie znają podstawowej zasady działania RCD a się wypowiadają. Ale jak to mówią 99% społeczeństwa w Polsce to elektrycy :)
Znowu będzie burza Malkontentów? :-)
Teraz może nie - ale po kolejnym poradniku - podejrzewam, że będzie hejto-trzęsienie-ziemi ;) po tym co pokażę ;)
Panie Mirku szacun za mikrokontrolery, ale tutaj - to głupoty Pan gadasz...
... --- ... tyle mogę tylko tobie powiedzieć.
@@mirekk36 Oj!
Nie lubimy krytyki...
Pozdrawiam
@@mirekk36 Wiem, że ma Pan nawyk nazywania osób , które się z Panem nie zgadzają - "hejterami", ale to nie tak.
Radzę zapoznać się z definicją tego słowa.
Pozdrawiam
@@hasfarantabolis ruclips.net/video/Eimk9cLN6yQ/видео.html
człowieku. powiedz jakie głupoty? przytocz jakąś wypowiedź pana Mirka i uzasadnij dlaczego wg ciebie jest to głupota. podaj argumenty. tak to tylko pokazujesz, że nie umiesz uzasadnić swojego zdania, albo po prostu nie obejrzałeś całego odcinka.
Panie Mirku -psy szczekają , a karawana ........Pozdrawiam.
Racja ;) w 100%
Śmiać mi się chce jak czytam komentarze ludzi a w zasadzie pseudo znawców wszelakich zagadnień związanych z prądem i elektroniką którzy z racji nikłej wiedzy jaką posiadają próbują sami udowodnić przed sobą że nie są w sumie tacy słabi. Wytykają nic nie znaczące błędy "tylko pojedyncze słowa" gościowi ,który wydał 4 książki i w temacie elektroniki to istny wąż:D już pomijając ile projektów doprowadził do końca i jakie doświadczenie przez to zdobył. Panowie zachowanie godne pożałowania.....
@@homemade73 Do pierwszego wypadku. Ten człowiek dalej nie zgłębił tematu, nawet nie wie, że system sieci gdzie nie stosuje się różnicówek nazywa się TNC a nie TCN (czas nagrania 10:06). Pod pierwszym filmem była zwracana uwaga, że ten układ z żarówką (działającą jak termistor PTC), to zabezpiecza (przez ograniczenie prądu zwarcia) tylko badany układ przed spaleniem a nie eksperymentatora przed porażeniem (do skutku śmiertelnego włącznie).
Różnicówka w pokojach też jest praktycznie nie przydatna, bo tam przeważnie nie ma możliwości znalezienia "lewej" drogi upływu prądu (szczególnie, że bardzo często instalacje np. grzejne są plastikowe i nieuziemione z tegoż powodu). Jeżeli eksperymentator przypadkiem dotknie się przewodów L i N, to go porazi a różnicówka tego nie zobaczy. Różnicówki stosuje się w obwodach zasilania łazienki czy kuchni, bo tam jest dużo łatwiej o stworzenie obwodu L (dawniej faza) - ciało - uziemienie (np. mokra podłoga) niż w pokoju.
Już przy przepływie prądu przemiennego 15 do 25mA występuje bardzo silny skurcz mięśni i samodzielne oderwanie się jest NIEMOŻLIWE, a powyżej 30mA wystąpi utrata przytomności i migotanie komór serca. Żarówka w żaden sposób przed tym nie chroni a różnicówka w pokoju gdzie się jest daleko jakichś przewodzących i uziemionych elementów NIE ZADZIAŁA.
Uwagi dotyczyły tytułu filmu sugerującego, że pokazane w filmie rzeczy ochronią przed zabiciem przez 230, jak ktoś niedosłucha albo źle coś zrozumie, to może wyciągnąć błędne wnioski, a od tego to tylko krok do nieszczęścia.
20min pitolenie o niczym (hejterach) 😴
to o tobie kituś właśnie pitolenie ;)
Skoro jesteś taki pewny to pokaż to WŁASNORĘCZNIE dotknij !!!
I czemu nie pokazałeś napięcia MIERNIKIEM ?? 🤔
Obejrzyj się za siebie na podłogę... widzisz? ... właśnie ci rozum wypadł. Podnieś, posprzątaj resztki i idź grzecznie spać zamiast oglądać takie niebezpieczne rzeczy.
@@mirekk36 zalosny jestes !!! pseudoceleryta sie znalazl. nawet mi cie nie zal
Zmień imię z Mirek na JANUSZ DRUCIARZ 😅😂🤣
@@arturroo3320 Dobrze dobrze ;) ale już się uspokój i nie machaj rączkami.
Wolę kotlety z piersi 😉😁
😁 a ty tylko o jednym 😁 ... no ale co zrobić, ja też lubię piersi ... hmmm tzn kotlety i piersi - aaa nie - kotlety z piersi 😁
Masakra. 15 minut bełkotu aż się koleś opluł. Nic ciekawego tylko hejt na hejty. Nie dałem rady tego dłużej oglądać
Właściwy film zaczyna się po 22 minucie.
👍