Panie Rafale, robi Pan naprawdę mega robotę społeczności droniarskiej, szczególnie początkującym. Dziękuję ❤ Wkrótce zaczne także inwestować w Pańskie płatne szkolenia!
Nie jestem użytkownikiem jakiegokolwiek drona, ale dziękuję za rozjaśnienie tematu🙂 Kompletnie nie miałem pojęcia, że obowiązują jakieś przepisy dotyczące użytkowania dronów. Bardzo ciekawy materiał👍🏻😉
No tak, latam już ponad rok i kilka razy zastanawiałem się nad " OC ", sensem ubezpieczenia mini2 ;-) . Rozwiałeś wątpliwości, dzięki Rafał ! :-) Pozdrawiam i najlepszego w Nowym Roku :-)
Ogólnie od pewnej osoby wysoko postawionej w ulc. słyszałem że w teorii wystarczy latać wyżej niż najwyższy obiekt na danej ziemi/działce aby dany lot był w pełni legalny, nawet jak robi się to na złość ( czego nie zalecam ).
Część, czy istnieje aplikacja uniwersalna do wyszukiwania stref dla Europy? Oczywiście wiem, że w aplikacjach producentów są takie inf, są też w API meteo, ale pytam o takie API jak dronradar.
Witam, co prawda jeszcze nie mam drona ale już zrobiłem a1 a3, zapoznałem się też z wszystkimi przepisami. na początek planuje zakup mavic air 1. Używany kosztuje nie za dużo,w razie czego nie będzie szkoda;) droneradar też już ściągnięte, niestety mieszkam w okolicy Rumia/ Gdynia w okolicy lotnisko wojskowe w Kosakowie strefa MCTR, zastanawiam się czy za każdym razem będę musiał dzwonić do wieży z informacją... Na początek pewnie będzie dużo tych lotów, nauka itd... nie chciałbym zostać znienawidzony;) będę wdzięczny za podpowiedź, pozdrawiam wszystkich 👋
Ps. 10:00 latanie FPV i tzw. Przy udziale obserwatora bardzo proste zasady są wskazane w UK w materiałach do egzaminu A1-A3 : Pilot i Obserwator muszą stać obok ciebie i muszą być w stanie rozmawiać ze sobą przez cały czas. Jeden z was musi być w stanie utrzymać drona lub model samolotu w zasięgu wzroku i mieć przez cały czas pełny widok otaczającej przestrzeni powietrznej. Obserwator nie musi mieć identyfikatora pilota BSP, ale musisz mu powiedzieć, na co zwrócić uwagę. Pamiętaj, że nadal ponosisz odpowiedzialność za ❤zapewnienie bezpieczeństwa lotu. W Nowym Roku Pozdrawiam latających w otwartej kategorii BSP Piotr
Całe szczęście, że mam Leona. W innym przypadku przy codziennych 1-2 godz. sesjach pozostawałoby zatrudnienie spottera na pełen etat... Osoby tworzące przepisy są mega odstrzelone od rzeczywistości, niestety.
@@RafalGalinski_drony to nie jest właściwe podejście do fpv. Na terenach zamkniętych i budynkach lataj sam do woli ale rola obserwatora wprost polega na pomocy bezpośredniej a nie na odległość co chciałem w mojej informacji wskazać. Przepisy UK są takie same jak w EU ale o wiele lepiej dookreślone a egzamin A1/A3 bardziej życiowy. Tam tez każdy zarejestruje operatora ale za opłata a nie za darmo jak u Nas. Z darmowymi usługami wiadomo jak jest 😕 a nawet drobna opłata powoduje zastanowienie się przed rejestracją bo operator ponosi odpowiedzialność za BSP jak „pilot” bez wiedzy i kompetencji spowoduje kolizję. Obowiązki i odpowiedzialność operatora tez jest wielokrotnie w przygotowaniu do latania podkreślana.
-:) Dziękuję za materiał. Kupiłem używanego DIJ Mavic AIR, pytanie jak zacząć z papierami kursami aby móc latać wśród ludzi, oraz czy ubezpieczenie o którym pan wspomina, czy i Ja na używkę również mogę zakupić ? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie, oraz szczęśliwego nowego roku -:)
Pewnie to będzie głupie pytanie ale dla zupełnie nowej i początkującej osoby przepisy wydają się nieco mylące. Kupiłem DJI 2 mini, jest to dron poniżej 250g ale ma kamerę. Przepisy określają, ze nie można latać dronem z kamera bez odpowiednich zezwoleń + mieć odpowiedni certyfikat w celach zarobkowych. Tutaj Pan mówi, ze można to robić. Można prosić o dokładniejsze wytłumaczenie? Oczywiście zarejestrowalem się na stronie Urzędu Lotnictwa, stworzyłem profil i zrobiłem sobie szkolenie A1/A3.
Witam. No właśnie ja jestem w tej samej sytuacji. Jak poczytać przepisy to nie wolno latać a jak posłuchać YouTu droniarzy to mówią że wolno. Do tego mówią o aplikacji DroneRadar a ona jest martwa tak naprawdę bo działa tylko na starych telefonach z Androidem co najwyżej 10 powyżej już nie. Więc nawet nie ma możliwości sprawdzić gdzie można latać a gdzie nie. Bo już nawet nie wspomnę że nie ma możliwości zrobić check in 🤯 Pogmatwane to wszystko jak cholera żeby nie powiedzieć że jest to jakaś paranoja.
Dziękuję bardzo za materiał informacyjny. Mam pytanie dotyczące ubezpieczenia DJI Care Refresh, czy podczas latania nad wodą wpadnie do wody i nie odzyskam go, to jak to wygląda z ubezpieczeniem?. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Niech mnie ktoś poprawi, ale chyba musisz mieć drona (lub to co z niego zostało) żeby zadziałało DJI Care Refresh. W sumie zawsze można próbować na gwarancję, jeśli uważasz, że wypadek zdarzył się nie z twojej winy.
Wszystko jest opisane chociażby na DJI ARS: "Wymienimy Twojego drona w razie wypadku, nawet jeśli ulegnie on uszkodzeniu przez kontakt z wodą." *Warunkiem skorzystania z ochrony jest dostarczenie wraku drona do centrum serwisowego producenta. Nieco inaczej jest z usługą Flyaway Coverage, gdzie w drugim roku jak zgubisz drona, odleci, zerwie się i nie odzyskasz go, to w kwocie 1649zł otrzymasz w ramach DJI Care i wspomnianego Flyaway Coverage nowy sprzęt. Niemniej przy utopieniu - musisz dostarczyć wrak do serwisu. Jeżeli nie jest to możliwe, DJI Care nie obejmie tego.
Czy istnieje aplikacja podobna do "drone radar" na całą europę? Wybieram się na Słowację i nigdzie nie mogę znaleźć informacji o przepisach na miejscu - tzn, jak sprawdzić czy nie będę w strefie wyłączonej z lotów dronami.
Cześć! Mam pytanie, kupiłem air 2s wczoraj i czekam, aż do mnie przyjdzie, ale jednak zacząłem się zastanawiać, czy dobrego drona wybrałem. Zrobiłem kategorię A1/A3, ale doczytałem, że muszę też zrobić A2. Jak to jest z tym A2? Czy ja mogę latać tym dronem air 2s? I jak to jest, bo od 1 stycznia nowego roku jak dobrze zrozumiałem będę mógł latać w kategorii A1, bo tam się coś zwiększa do 900 gramów.
Witaj Hobby Majsterkowicza, ostatnie regulacje i kwestie prawne zostały opisane w wytycznych prezesa ULC 06/2023 z dnia 12 maja 2023 r. Pozwolisz, że nie będę ich tu przepisywał. Ja wykonuje wszystkie loty w obecności spottera - Leon pomaga mi w prowadzeniu kanału i codziennych sesjach, asystuje podczas startu, lotu i lądowania. Jest to procedura zgodna z UAS.NSTS-01.020 Warunki wykonywania lotów " 5) w operacjach VLOS loty wykonuje się w zasięgu widoczności wzrokowej pilota lub przynajmniej jednego obserwatora bezzałogowego statku powietrznego, którzy utrzymują kontakt wzrokowy nieuzbrojonym okiem z bezzałogowym statkiem powietrznym w celu określenia jego położenia względem pilota i w przestrzeni powietrznej oraz zapewnienia bezpiecznej odległości od innych statków powietrznych, przeszkód, pojazdów, osób lub zwierząt;"
@@RafalGalinski_drony dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli rozumiem, że bez problemów mogę latać takim maluchem w tych warunkach ale bez podglądu fpv. Patrząc tylko na drona lub ze spotterem co spowoduje traktowanie tego zadania jak bez użycia gogli. Dobrze to rozumiem?
Dzięki super odcinek, właśnie kupiłem mini 3. Ale mam jeden problem, droneradar nie jest dostępny dla mojej wersji android (droneradar działa na starszą wersję) W takim przypadku co radzisz? Jest jakiś zamiennik dla droneradar?
Dodam przy okazji że osobiście polecam wszystkie loty zatwierdzać na stronie pansautm. Wszystkie loty wykonywane w trakcie misji są wtedy widoczne w drone-radarze jako przydzielona strefa ( o ile dana strefa zostanie zatwierdzona przez panse ). Mimo to że zaznaczyło się strefę na pansie to trzeba zatwierdzić lot na drone-radarze ). Zakładając że podczas lotu na zaznaczonym w pansie terenie w trakcie trwania misji zdarzy się kolizja z innym dronem to później inaczej się na to patrzy. Oczywiście ważne są też tu kwalifikacje, ale bardzo często loty wykonywane przez filmowców/ fotografów nie są w ogóle nigdzie przez nich zatwierdzane. W takim przypadku także kluczową rolę może tutaj grać to że wasze loty są legalne a ich nie.
Witaj otwartych :) ale jak piszą to pansautm jest dla zawodowców no i tych co planują misje w terenie bez internetu : Określ jak najbardziej precyzyjny czas trwania misji- nie może być on dłuższy niż 1 dzień; Złóż plan misji min. 24 godziny (jeden dzień roboczy) przed planowanymi lotami VLOS w kategorii otwartej … DronRadar powinien obowiązywać wszystkich i „filmowców” też. Piotr 🤓
W jakiej odległości od zabudowań mieszkalnych można takim dronem 250g latać z uprawnieniami a1? Na a3 jest to 150m, nie mogę znaleźć ile ta odległość wynosi dla a1
Witam serdecznie . Wchodzę w temat i śledzę co zamieszczasz na łamach internetu i już wiem że się "wpieprzyłem" :D:D bo chodzenie po bagnach wciąga . Jeszcze dobrze nie zacząłem a już po szyję wpadłem ...ehhh i zapytanie z prośbą o mail , jakiś nr kontaktowy coś co ułatwi kontakt . Z góry dziękuję i pozdrawiam
Chciałbym zadać proste pytanie. Czy dronem dji mini 2 mogę latać w odległości mniejszej niż 50 m od ludzi i zabudowań posiadając licencję w kategorii otwartej - podkategoria A1/A3 ?
pytanie startuje dronem do wysokosci 20metrów lece do przodu 50 metrów i jestem nad urwiskiem. na ekranie sterujacym nadal mam 20 metrów ale wiem ze urwisko do 110 metrów czyli mam wysokosc od punktu pod dronem 130 . pytanie łamie przepisy czy nie? na aparatuze dalej mam 20 m wysokości. dron DJI MINI 1( ten pierwszy nai bardziej podstawowy) pytanie 2 czy tylko mój dron nie aktualizuje wysokości wzgledem podłoża i pytanie 3 czy jesli 1 przypadku łamię przepisy i powinienem uwzgledniać sam wysokość od podłoża pod dronem to czy startujac z dachu wiezowca i wznoszac sie tylko nad jego dachem latajac na wysokości 10m od dachu i nie wychodzac poza obrys tego wiezowca łamię prawo czy nie? taka zagadka -- jak to wkońcu jest ? (4.23 min filmu)
Świetne płynne filmy. Ja się dopiero uczę latać płynnie tak aby obraz nie skakał za bardzo na boki. a mam DJI mini 2 pro. i mogę latać na Licencji otwartej ( starych uprawnień nie przekonwertowałem bo nie interesowałem się tematem ) dopiero teraz ruszyłem z kopyta :) A działasz w jakim województwie?
Dzień dobry, może głupie pytanie, ale czy DJI care zalicza się właśnie jako "OC"? Chciałam polatać na Malcie i tam wymagają właśnie ubezpieczenia i próbuję zrozumieć czy DJI care byłoby wystarczające
Hej, niestety nie. DJI Care to jedynie wymiana sprzętu na nowy w przypadku jego uszkodzenia czy zniszczenia. OC to pokrycie kosztów szkody jaką wyrządzi komuś dron w przypadku kolizji. To dwie zupełnie odmienne formy ubezpieczenia.
Mam pytanie, wydaje się, że dość istotne patrząc na ciągły rozwój androida. Próbowałem pobrać aplikację droneradar na nowy telefon z androidem 13 jednak w Google Play jest to niemożliwe ponieważ droneradar nie wspiera już nowych wersji Androida. Co dalej? Jest inny sposób rejestracji lotów?
@@RafalGalinski_drony Nie ma żadnej nowej aplikacji. Jest po prostu Droneradar i ona działa tylko i wyłącznie na urządzeniach z Androidem 10 nowsze wersje Androida od 11 w górę nie są obsługiwane !
@@RafalGalinski_drony Szwagier dzisiaj uśmiercił drona puszczają go z ręki na balkonie. Źle policzyl 1.5 metra i przywalił w sufit. Da się jakoś ochronić przed tym ?
Rafale, a co sądzisz o tych naklejkach na drona (z Allegro), które są aluminiowe? Mają wpływ na urządzenie? Różnie piszą, stąd moje pytanie. Dzięki :). Super odcinek👊
Witam, mam pytanie kupiłem mini 2, nie mogę go zarejestrować poprzez dji fly. Chce adres e-mail lub tel ale nic nie przechodzi. Czy to kwestia zarejestrowania drona prawnie i po tym będę mógł w apce DJI przejść do widoku z kamery i wystartować? Z góry dziękuję za odpowiedź
@@RafalGalinski_drony dron został zakupiony jako nowy w media ekspert. Kiedyś miałem sparka i problemów nie miałem była też starsza wersja apki. Tutaj wygląda jakbym chciał się logować ale najpierw muszę się zarejestrować by móc się zalogować. Nigdzie takiego przypadku nie mogę znaleźć, o co z tym chodzi i dlaczego nie mogę tego przejść. Dzięki Rafał za info.
Dziekuję Panie Rafale za pożyteczne informacje. Jednoczesnie mam pytanie. Przykładowo jestem w górach, brakuje zasięgu sieci telefonicznej i nie można zrobić check in w Droneradar, co w takim przypadku ?
@@Majsterek71 Proponuję nie traktować aplikacji DroneRadar jako wyroczni w sprawie wszystkich przepisów ograniczających loty dronami. DroneRadar pokazuje to, co ma pokazywać, czyli jak wygląda przestrzeń powietrzna i to robi świetnie. Ale na DR nie zobaczymy żadnych stref nad elektrowniami, ujęciami wody czy oczyszczalniami ścieków, a nad nimi (bez zezwolenia od zarządcy) latać też nie można (vide elektrownia Bełchatów w 2020 r. i groźba kary 5 lat pozbawienia wolności), bo tego zabrania Ustawa o ochronie osób i mienia; Minister Infrastruktury i Rozwoju sporządził wykaz terenów kolejowych zamkniętych i nad sporą częścią linii kolejowych też latać nie wolno. A rezerwat to obszar prawnie chroniony i Ustawa o ochronie przyrody zakazuje zakłócać ciszę i płoszyć zwierzęta, co też jest trudne do uniknięcia lecąc dronem. I nic z ww. ograniczeń DR nie pokazuje. Miłych, bezpiecznych i legalnych lotów! P.S. W kategorii otwartej FPV z obserwatorem to tylko do 200 m w poziomie 😉
Chyba nie do konca poprawna interpretacja przepisow. Jest wyraznie napisane ze drony o maksymalnej masie startowej nie wymagaja szkolenia A1/A3. Kazdy produkowany aktualnie z kamera ma mase maksymalna startowa powyzej. Nawet na stronie ULC jest adnotacja: "UWAGA! Popularne drony, których producent podaje wagę 249 g nie są objęte tym przepisem (zwolnieniem z kursu) ponieważ ich MAKSYMALNA MASA STARTOWA przekracza 249 g (np. możliwość zamontowania osłon na śmigła). W związku z powyższym wymagane jest od pilota posiadanie kompetencji A1/A3."
ULC w ten sposób skłania ludzi do szkoleń i tyle. Na temat warto spojrzeć szerzej, nie tylko przez pryzmat cebulandii i może warto napisaćxw tej sprawie do EASA zamiast wytykać tu kwestię interpretacji. Każdy statek powietrzny może być zaopatrzony w aksesoria i podążając tą logiką seria Mavic 3 z certyfikatem C1 powinna mieć C2, czyż nie?
@@RafalGalinski_drony Nie wiem co ma oznaczać stwierdzenie o cebulandii. Możesz sprecyzować bo zrobiło się bez sensu osobiście. Zacytowałem a nie wymyśliłem interpretację ze strony organu upoważnionego do kontroli ruchu lotniczego w PL. W EASA jest pojęcie waga a nie DMS ale dotyczą nas w PL przepisy z polskiego ULC. Pewnie zostanie to unormowane po 1.01.2024. Chociaż patrząc na branżę moto i walkę od 10 lat o spójność tematu interpretacji masy własnej pojazdów wewnątrz UE to może być podobnie.
Dzięki za materiał, ja mam pytanie odnośnie samej wagi drona, robiąc szkolenie w kategorii otwartej A1/A3 ukazał się taki slajd że drony poniżej 250g typu mini 2 czy 3 pro nie łapią się do tych przepisów o których była mowa na samym początku filmu ze względu na to że masa startowa drona może być większa niż 250g np po zamontowaniu osłony na śmigła. A więc jak to jest? Liczy się masa drona w trakcie używania czy największa masa jaką dron może posiadać np z osłonami i wtedy ponoć przekracza 250g? Jak interpretować poprawnie te przepisy skoro ULC takie wnioski wyciąga i podaje w szkoleniu?
Dobre pytanie. Kupiłem mini 2 świadomy jego teoretycznych zalet. Kurs chciałem zrobić dla własnej wiedzy i z kursu wynika, że popularne drony oznaczane "249 g" wymagają odbycia kursu z uwagi na maksymalną masę startową przekraczającą 250 g. Nie napisali precyzyjnie, że to dotyczy mini 2 ale nie podoba mi się to co tam napisali. Ako to może być inny popularny dron oznaczony 249 g. Innego jak od DJI nie znam:). Jeśli więc mini 2 jest traktowany jako dron powyżej 250 g to jego wszystkie zalety może oprócz ceny to jedynie marketingowe kłamstwa przez które można narobić sobie niepotrzebnych problemów.
@@waldekb8549 no właśnie dlatego zadałem to pytanie, to jest kurs na stronie ULC a nie u kogoś kto sobie po swojemu interpretuje przepisy, więc dlatego dalej pytam jak to w końcu z tymi 249g jest skoro instytucja państwowa interpteruje je inaczej :)
Urząd lotnictwa cywilnego posługuję się wyrażeniami takimi jak mtom ( jest to maksymalna masa drona, ale można to interpretować że jest to maksymalna masa z jaką deklaruje się używać drona ... czyli tak: jeśli będziecie wiedzieli że wasz droun nie przekroczy 250gr to można latać w podkategorii A1 która faktycznie nie wymaga licencji a1... jednakże trzeba drona oznaczyć numerem operatora
Ja natomiast używam ładowarki od Apple z USB-C tej mocniejszej (20W chyba?) bo akurat taką posiadam w miejscu, gdzie zazwyczaj stawiam baterie i kontroler do ładowania. Możesz użyć dowolnej ładowarki tylko musisz pamiętać, że baterie w Mini 3 Pro swoją pojemność mają i jak podłączysz je do ładowarki o małej mocy ładowania to przy 3 sztukach możesz zapomnieć o naładowaniu ich przez noc (sprawdzone osobiście).
Problem w tym ze oba te drony nie są w tej kategorii wagowej. Oba ważą poniżej 250g ale zgodnie z przepisami MTOW ma być poniżej 250g a te drony mają spokojnie minimum 500g MTOW. A tutaj DJI nie podaje MTOW. A Droneradar jest obowiązkowy a nie "warto". Żeby wogóle latać trzeba obowiązkowo zgłosić lot w Droneradar.
Ograniczasz się do Polski a widzowie mieszkają w kilkudziesięciu krajach. Podążając za tą logiką którą lansuje ULC, certyfikat C1 dla Mavic 3 też nie ma mocy… Co do Twojej postawy, łatwo się czepiać detali, trudniej samemu stworzyć wartość dla ludzi, czyż nie Panie adiwas?
@@RafalGalinski_drony Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/945 z dnia 12 marca 2019 r. w sprawie bezzałogowych systemów powietrznych oraz operatorów bezzałogowych systemów powietrznych z państw trzecich obowiązuje na terenie całej UE i to właśnie z niego wynika że masa 250g dotyczy MTOM. Nie twierdzę że Twój materiał jest bezwartościowy, sporo fajnych rzeczy poruszasz - ale nie wprowadzaj ludzi w błąd bo latając Miniakiem bez A1/A3 to będą mieli mase problemów. Mini 2/3 to drony w kategorii do 900g MTOM a nie do 250. I to nie pogląd lansowany przez ULC, tylko celowo DJI nie nadalo klasy (np. Dla mini3) oraz nie wydalo deklaracji MTOM (MTOW) dla tych dronów, zeby budowac marketing szeptany że to jedyne w tej kategorii co jest nieprawdą.
@@RafalGalinski_drony Certyfikat C1 to cetryfikat C1 tu nie ma "podązając tą logiką" - jesli został nadany przez podmiot uprawniony to jest. Tak naprawdę nie mają znaczenia faktyczne parametry a wyłącznie deklaracja producenta co do MTOM(MTOW) lub nadaniu klasy, a dla Mini brak tej deklaracji. A co do tego ze łatwo się czepiać a trudniej samemu coś dla ludzi zrobić to podpowiem Ci że coś co jest nieprawdą zrobić bardzo łatwo - trudniej przebrnąć przez przepisy i informować rzetelnie. Pozdrawiam.
Same loty nad jednostkami wojskowymi nie są zabronione z punktu widzenia Prawa lotniczego, tylko loty mogą być realizowane jedynie za zgodą lub na potrzeby zarządzającego danym terenem. Inna sprawa jest z poligonami, bo one mogą stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego i mamy strefę P (ale też loty są możliwe za zgodą). O aresztach nic nie znalazłem, jeśli nie ma wyznaczonej jakieś strefy widocznej w DR, to nie ma powinno być problemu.
a co bywa jak dron bez numerku? kto to kontroluje? jak latam to aby ludzi nie było albo start na wysokość kilka zdjęć i na ziemię co trwa 3 - 5 minut nie więcej
a co bywa jak auto bez tablic rejestracyjnych? kto to kontroluje? jak jadę to aby ludzi nie było albo start na kilkaset metrów co trwa 3 - 5 minut nie więcej
@@RafalGalinski_drony nigdy nie widziałem i nie czytałem by ktoś kontrolował właściciela drona, dlatego i pytam - policjant czy kto ma to kontrolować, już wolę latać w lesie niż być totalnie pod kontrolą
Choć to żadne arkana nie odkryte dla droniarzy to jednak praktyczne porady a tak patrząc na rzeczywistość jak ktoś kupuje w elektromarkecie drona to wątpię aby miał środki na OC czy na Dji Care. Mogę oczywiście się mylić choć podjerzewam że dla kogoś kto kupuje na raty te 50 euro to może być całkiem spora kwota. To jest tak jak z Drone Radar. Niby trzeba a wg moich oberwacji połowa tego nie robi. Kiedyś się zapytałem czemu? A co to jest? - usłuszałem. Także fajny materiał dla tych co dopiero kupili drona albo dostali pod choinkę bo ten kwadrans to praktyczny poradnik "od czego zacząć aby latać". Do Siego.
W skrócie, numer pilota to numer przypisany do osoby obsługującej drona, natomiast numer operatora to numer przypisany do firmy lub osoby odpowiedzialnej za wykorzystywanie drona. Wymogiem jest aby to numer operatora widniał na dronie. ( Mówię to jako posiadacz kwalifikacji kategorii szczególnej nsts05 )
Nie wolno latać nad zgromadzeniem, a według prawa unijnego od EASA Zgodnie z definicją z rozporządzenia 2019/947 zgromadzenia (ang. „assemblies of people”) to: ‘assemblies of people’ means gatherings where persons are unable to move away due to the density of the people present; Problem w tym, że interpretacja EASA jest znacznie szersza: Zgromadzeniem wg powyższej definicji będą zatem osoby: - biorące udział w wydarzeniach sportowych, kulturalnych, religijnych lub politycznych; - przebywające na plażach i w parkach w słoneczne dni; - na publicznych ulicach w trakcie godzin otwarcia sklepów; - w skrócie: na stokach narciarskich; Wiec nie do końca wolno wszędzie latać ....
Oglądam różne kanaly i nie wierzę w to co mówicie... Nowe przepisy mówią wyraźnie o Maksymalnej Masie Startowej a nie o masie drona który aktualnie lata. Żaden producent nie podaje maksymalnej wagi startowej tylko masę drona z podstawowym wyposażeniem. Do dronów można doczepiać różne akcesoria,z którymi można bezpiecznie latać,a to zwiększa masę. Więc latając nawet DJI mini trzeba mieć uprawnienia w podkategorii A1/A3,ponieważ maksymalna masa startowa jest wyższa niż 250 gram. Na stronien ULC nad tabelką,którą pokazałeś na początku jest to napisane.
A jaki to kłopot aby poświęcić pół godziny na A1/A3? Ja mówię o przepisach w całej EU, nie interpretacji ULC. Najważniejsze aby realizować pasję zamiast wypisywać komentarze i licytować się o kilka gramów. Do każdego modelu można dopiąć akcesoria. W sumie słusznie, uprawnienia te nic nie kosztujà a lekkich dronów jest najwięcej.
@@RafalGalinski_drony Nie mówię,że to problem zrobić uprawnienia. W pełnie zgadzam się z Tobą. Chodzi mi tylko o to,żeby powiedzieć ludziom,że na te maluchy też trzeba zrobić A1/A3 żeby legalnie latać w PL. W sumie to przepisy unijne mówią o Maksymalnej masie startowej (MTOM) a nie interpretacja polskiego ULC...
Może jest tu jakiś mądry i mi coś wyjaśni. Gdy dron ma zepsutą kamerę, to nadal jego właściciel musi uzyskać licencje pilota? Chodzi mi o dron o ciężarze 250 gramów.
Droneradar nie działa powyżej Androida 10 ! Więc można powiedzieć że aplikacja jest na dzień dzisiejszy bezużyteczna. No bo niby co, mam kupić stary używany telefon żeby jej używać ?!
@@RafalGalinski_drony Wchodziłem wczesniej na ich stronę a teraz zrobiłem to po raz kolejny i tam nie ma mowy o żadnej nowej aplikacji. To o czym tam jest mowa to aktualizacja poprzedniej aplikacji gdzie została zaktualizowana w celu dostosowania jej do nowych przepisów ale to było ponad 2 lata temu. Generalnie to dnia 22.10.2021 r. projekt stracił wsparcie w związku z brakiem funduszy na jego dalszy rozwój. Od tamtej pory aplikacja działa bo działa ale bez wsparcia. Więc żadnej nowej aplikacji nie ma i nie będzie. A tamta która niby jest ale tak naprawdę to była, może być zainstalowana jednak tylko na urządzeniach co najwyżej z Androidem 10. Na dzień dzisiejszy jeśli ktoś posiada smartfona z Androidem od 11 w górę to nie ma możliwości instalacji tej aplikacji. Nie ma więc na dzień dzisiejszy możliwości sprawdzenia stref nie wspominając o dokonaniu check in. Co prawda strefy można sprawdzić na stronie pansa ale trzeba pogrzebać bo na ich stronie nie ma linku do tej mapy i trzeba sobie wygooglować. A check in jest niemożliwy do wykonania. Dziwne to ale prawdziwe 😵
Ciekawe, co to za bzdura, jeśli tym małym dronem można latać do 120 m bez żadnych uprawnień, to skąd ci ludzie mają cokolwiek wiedzieć na temat latania ? Teraz rozumiem skąd tyle głupoty w powietrzu. Powodzenia z zarabianiem pieniędzy. Ale nie przesadzaj z tymi reklamami. Czyli ci z 250 dronami nawet w CTR nie muszą się oznaczać...no Ameryka ! Teraz kumam popularność tych miniaczy, wszyscy mają wy bango na ULC. Fajne poradnik.
Świetny start w Nowy Rok. Kompendium wiedzy w skrócie. Dużo zdrowia dla wszystkich Pozdrawiam 👍
Tego potrzebowałem. Dzięki za materiał. Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego.
Panie Rafale, robi Pan naprawdę mega robotę społeczności droniarskiej, szczególnie początkującym. Dziękuję ❤ Wkrótce zaczne także inwestować w Pańskie płatne szkolenia!
Tak? Cieszę się i pozdrawiam!
Bardzo potrzebny odcinek! Dzięki!
Nie jestem użytkownikiem jakiegokolwiek drona, ale dziękuję za rozjaśnienie tematu🙂 Kompletnie nie miałem pojęcia, że obowiązują jakieś przepisy dotyczące użytkowania dronów. Bardzo ciekawy materiał👍🏻😉
Doceniłem Twój kanał w momencie praktycznego użytkowania drona, oby tak dalej
Fajnie że zrobiłeś ten filmik bo właśnie kupiłam 3 mini i nie byłam pewna wszystkich przepisów jakie mi podsyłano
Dziekuje Panu.
Przepraszam za polski, nie jestem z Polski.
Nareszcie Ktoz normalnie wytumaczil.
Zycze Panu zdrowia i wszystkiego dobrego. Pozdrawiam.
No tak, latam już ponad rok i kilka razy zastanawiałem się nad " OC ", sensem ubezpieczenia mini2 ;-) . Rozwiałeś wątpliwości, dzięki Rafał ! :-) Pozdrawiam i najlepszego w Nowym Roku :-)
SUPER INFORMACJE . BRAWO
Jak zawsze ciekawy,konkretny film. Pozdrawiam.
Rzeczowo i fachowo jak zawsze panie Rafale wszystkiego najlepszego na nowy rok 2023
Mega dużo przydatnych informacji💪💪
Bardzo dobry materiał;) niektórzy nie mają w ogóle pojęcia. Ja oczywiście zarejestrowany i A1,A3 zaliczone;) pozdrawiam
Dziękuję! Super Materiał ♥ Pozdro.
Ogólnie od pewnej osoby wysoko postawionej w ulc. słyszałem że w teorii wystarczy latać wyżej niż najwyższy obiekt na danej ziemi/działce aby dany lot był w pełni legalny, nawet jak robi się to na złość ( czego nie zalecam ).
Fajne te filmy w przyspieszeniu x6 :D
Zrobi Pan materiał o zmianach, które wchodzą dla dronów do 250g od nowego roku? Czy jeśli chodzi o uprawnienia wystarczy zrobić NSTS?
Proszę bardzo: ruclips.net/video/lLHv6T1gmgE/видео.htmlsi=wWPvuxJavPD3TyTr
Część, czy istnieje aplikacja uniwersalna do wyszukiwania stref dla Europy? Oczywiście wiem, że w aplikacjach producentów są takie inf, są też w API meteo, ale pytam o takie API jak dronradar.
Lubię oglądać twoje filmiki ! Szczegółowo, konkretnie i na temat . W następnym proszę o kilka słów odnośnie AIR 2s. 👍
Czy można nagrywać zamki, stadiony, i pociągi?
Witam, co prawda jeszcze nie mam drona ale już zrobiłem a1 a3, zapoznałem się też z wszystkimi przepisami. na początek planuje zakup mavic air 1. Używany kosztuje nie za dużo,w razie czego nie będzie szkoda;) droneradar też już ściągnięte, niestety mieszkam w okolicy Rumia/ Gdynia w okolicy lotnisko wojskowe w Kosakowie strefa MCTR, zastanawiam się czy za każdym razem będę musiał dzwonić do wieży z informacją... Na początek pewnie będzie dużo tych lotów, nauka itd... nie chciałbym zostać znienawidzony;) będę wdzięczny za podpowiedź, pozdrawiam wszystkich 👋
Który numer należy umieścić na dronie? Ten z certyfikatu szkolenia (POL-RP-...) czy ten z dokumentu rejestracji operatora (POL...)?
Jesteśmy za połowa roku. Czy warto czekać do nowego roku żeby była jednak ta kategoria C0?
Czy polecacie konkretne ubezpiecznie OC? W sieci znajduję wiele ofert firm, których nie kojarzę.
Ps. 10:00 latanie FPV i tzw. Przy udziale obserwatora bardzo proste zasady są wskazane w UK w materiałach do egzaminu A1-A3 : Pilot i Obserwator muszą stać obok ciebie i muszą być w stanie rozmawiać ze sobą przez cały czas.
Jeden z was musi być w stanie utrzymać drona lub model samolotu w zasięgu wzroku i mieć przez cały czas pełny widok otaczającej przestrzeni powietrznej.
Obserwator nie musi mieć identyfikatora pilota BSP, ale musisz mu powiedzieć, na co zwrócić uwagę. Pamiętaj, że nadal ponosisz odpowiedzialność za ❤zapewnienie bezpieczeństwa lotu.
W Nowym Roku Pozdrawiam latających w otwartej kategorii BSP
Piotr
Całe szczęście, że mam Leona. W innym przypadku przy codziennych 1-2 godz. sesjach pozostawałoby zatrudnienie spottera na pełen etat...
Osoby tworzące przepisy są mega odstrzelone od rzeczywistości, niestety.
@@RafalGalinski_drony to nie jest właściwe podejście do fpv. Na terenach zamkniętych i budynkach lataj sam do woli ale rola obserwatora wprost polega na pomocy bezpośredniej a nie na odległość co chciałem w mojej informacji wskazać. Przepisy UK są takie same jak w EU ale o wiele lepiej dookreślone a egzamin A1/A3 bardziej życiowy. Tam tez każdy zarejestruje operatora ale za opłata a nie za darmo jak u Nas. Z darmowymi usługami wiadomo jak jest 😕 a nawet drobna opłata powoduje zastanowienie się przed rejestracją bo operator ponosi odpowiedzialność za BSP jak „pilot” bez wiedzy i kompetencji spowoduje kolizję. Obowiązki i odpowiedzialność operatora tez jest wielokrotnie w przygotowaniu do latania podkreślana.
Jak zwykle mega ciekawy i merytoryczny materiał. Serdeczne DZIĘKI. I wszystkiego dobrego w Nowym Roku. 😊
dzięki serdeczne, pozdrowienia!
Nie mogę zainstalować tej aplikacji bo mam inną wersję androida czy jest jakaś inna aplikacja podobna
-:)
Dziękuję za materiał.
Kupiłem używanego DIJ Mavic AIR, pytanie jak zacząć z papierami kursami aby móc latać wśród ludzi, oraz czy ubezpieczenie o którym pan wspomina, czy i Ja na używkę również mogę zakupić ?
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie, oraz szczęśliwego nowego roku -:)
Pewnie to będzie głupie pytanie ale dla zupełnie nowej i początkującej osoby przepisy wydają się nieco mylące. Kupiłem DJI 2 mini, jest to dron poniżej 250g ale ma kamerę. Przepisy określają, ze nie można latać dronem z kamera bez odpowiednich zezwoleń + mieć odpowiedni certyfikat w celach zarobkowych. Tutaj Pan mówi, ze można to robić. Można prosić o dokładniejsze wytłumaczenie? Oczywiście zarejestrowalem się na stronie Urzędu Lotnictwa, stworzyłem profil i zrobiłem sobie szkolenie A1/A3.
Witam.
No właśnie ja jestem w tej samej sytuacji.
Jak poczytać przepisy to nie wolno latać a jak posłuchać YouTu droniarzy to mówią że wolno.
Do tego mówią o aplikacji DroneRadar a ona jest martwa tak naprawdę bo działa tylko na starych telefonach z Androidem co najwyżej 10 powyżej już nie.
Więc nawet nie ma możliwości sprawdzić gdzie można latać a gdzie nie.
Bo już nawet nie wspomnę że nie ma możliwości zrobić check in 🤯
Pogmatwane to wszystko jak cholera żeby nie powiedzieć że jest to jakaś paranoja.
Witam jaki jest minimalny wiek pilota drona ponizej 250g?
Te przepisy obowiązują w całej Europie tak samo jak pan mówi?
Dziękuję bardzo za materiał informacyjny. Mam pytanie dotyczące ubezpieczenia DJI Care Refresh, czy podczas latania nad wodą wpadnie do wody i nie odzyskam go, to jak to wygląda z ubezpieczeniem?. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Niech mnie ktoś poprawi, ale chyba musisz mieć drona (lub to co z niego zostało) żeby zadziałało DJI Care Refresh. W sumie zawsze można próbować na gwarancję, jeśli uważasz, że wypadek zdarzył się nie z twojej winy.
Wszystko jest opisane chociażby na DJI ARS:
"Wymienimy Twojego drona w razie wypadku, nawet jeśli ulegnie on uszkodzeniu przez kontakt z wodą."
*Warunkiem skorzystania z ochrony jest dostarczenie wraku drona do centrum serwisowego producenta.
Nieco inaczej jest z usługą Flyaway Coverage, gdzie w drugim roku jak zgubisz drona, odleci, zerwie się i nie odzyskasz go, to w kwocie 1649zł otrzymasz w ramach DJI Care i wspomnianego Flyaway Coverage nowy sprzęt. Niemniej przy utopieniu - musisz dostarczyć wrak do serwisu. Jeżeli nie jest to możliwe, DJI Care nie obejmie tego.
Czy istnieje aplikacja podobna do "drone radar" na całą europę? Wybieram się na Słowację i nigdzie nie mogę znaleźć informacji o przepisach na miejscu - tzn, jak sprawdzić czy nie będę w strefie wyłączonej z lotów dronami.
Witam, mowa o aplikacji droneradar, niestety jest niedostępna na nowsze urządzenia, czego używać?
Cześć!
Mam pytanie, kupiłem air 2s wczoraj i czekam, aż do mnie przyjdzie, ale jednak zacząłem się zastanawiać, czy dobrego drona wybrałem. Zrobiłem kategorię A1/A3, ale doczytałem, że muszę też zrobić A2. Jak to jest z tym A2? Czy ja mogę latać tym dronem air 2s? I jak to jest, bo od 1 stycznia nowego roku jak dobrze zrozumiałem będę mógł latać w kategorii A1, bo tam się coś zwiększa do 900 gramów.
Jakie uprawnienie trzeba mieć żeby under 250 latać po za zasieg zwroku?
Witam od jutra będę szczęśliwym posiadaczem mini 3 :) jakiś konkretny link gdzie można takie OC nabyć? :)
Co zamiat Droneradar ? NIe działa na S23 ultra...
proszę pytać w ULC i PAŻP, wyjściem może być tez dodatkowy starszy model albo iOS
Pozdrawiam miłego dna.
dziękuję i pozdrawiam
Witam
Nagrałby Pan film jak przestawić Mavica mini 1 w tryb z CE na FCC?
nie, nie mam Mini 1, pozdrawiam
Hej, czyli jak to jest od stycznia 2024 nic się nie zmienia dla dronów poniżej 250 g?
Jak wygląda sprawa DJI AIR 2S na uprawnienia A1/A3
Jeżeli dobrze rozumiem to do mini 2 SE uprawnienia A2 ponieważ niby ma poniżej 250g ale jak założymy np ochronę to przekracza wagę 250
Witaj Rafale. Jak wygląda kwestia prawna latania po 12.06.23r. Cinewhoopem fpv
Witaj Hobby Majsterkowicza,
ostatnie regulacje i kwestie prawne zostały opisane w wytycznych prezesa ULC 06/2023 z dnia 12 maja 2023 r. Pozwolisz, że nie będę ich tu przepisywał. Ja wykonuje wszystkie loty w obecności spottera - Leon pomaga mi w prowadzeniu kanału i codziennych sesjach, asystuje podczas startu, lotu i lądowania.
Jest to procedura zgodna z UAS.NSTS-01.020 Warunki wykonywania lotów
" 5) w operacjach VLOS loty wykonuje się w zasięgu widoczności wzrokowej pilota lub przynajmniej jednego obserwatora bezzałogowego statku powietrznego, którzy utrzymują kontakt wzrokowy nieuzbrojonym okiem z bezzałogowym statkiem powietrznym w celu określenia jego położenia względem pilota i w przestrzeni powietrznej oraz zapewnienia bezpiecznej odległości od innych statków powietrznych, przeszkód, pojazdów, osób lub zwierząt;"
@@RafalGalinski_drony dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli rozumiem, że bez problemów mogę latać takim maluchem w tych warunkach ale bez podglądu fpv. Patrząc tylko na drona lub ze spotterem co spowoduje traktowanie tego zadania jak bez użycia gogli. Dobrze to rozumiem?
Dzięki super odcinek, właśnie kupiłem mini 3. Ale mam jeden problem, droneradar nie jest dostępny dla mojej wersji android (droneradar działa na starszą wersję) W takim przypadku co radzisz? Jest jakiś zamiennik dla droneradar?
Jeśli chodzi i ubezpieczenie, to co sądzicie coverdrone? Korzystał ktoś?
Dodam przy okazji że osobiście polecam wszystkie loty zatwierdzać na stronie pansautm. Wszystkie loty wykonywane w trakcie misji są wtedy widoczne w drone-radarze jako przydzielona strefa ( o ile dana strefa zostanie zatwierdzona przez panse ). Mimo to że zaznaczyło się strefę na pansie to trzeba zatwierdzić lot na drone-radarze ). Zakładając że podczas lotu na zaznaczonym w pansie terenie w trakcie trwania misji zdarzy się kolizja z innym dronem to później inaczej się na to patrzy. Oczywiście ważne są też tu kwalifikacje, ale bardzo często loty wykonywane przez filmowców/ fotografów nie są w ogóle nigdzie przez nich zatwierdzane. W takim przypadku także kluczową rolę może tutaj grać to że wasze loty są legalne a ich nie.
Witaj otwartych :) ale jak piszą to pansautm jest dla zawodowców no i tych co planują misje w terenie bez internetu : Określ jak najbardziej precyzyjny czas trwania misji- nie może być on dłuższy niż 1 dzień; Złóż plan misji min. 24 godziny (jeden dzień roboczy) przed planowanymi lotami VLOS w kategorii otwartej …
DronRadar powinien obowiązywać wszystkich i „filmowców” też.
Piotr 🤓
Witam. Program dron radar nie działa już. Jest jakiś inny program? Pozdrawiam
W jakiej odległości od zabudowań mieszkalnych można takim dronem 250g latać z uprawnieniami a1? Na a3 jest to 150m, nie mogę znaleźć ile ta odległość wynosi dla a1
nie ma aplikacji droneradar na mój telefon (Realme GT Master Edition). Co w takim przypadku?
Witam serdecznie . Wchodzę w temat i śledzę co zamieszczasz na łamach internetu i już wiem że się "wpieprzyłem" :D:D bo chodzenie po bagnach wciąga . Jeszcze dobrze nie zacząłem a już po szyję wpadłem ...ehhh i zapytanie z prośbą o mail , jakiś nr kontaktowy coś co ułatwi kontakt . Z góry dziękuję i pozdrawiam
Hej,
pozdrawiam i trzymam kciuki!.
Kontakt i wsparcie: rafagalinski.teachable.com/p/sub250g
Zapraszam!
Jaka kamerą magrywasz materialy w studio?
Sony ZV E-10 z Sigmą 16 mm 1.4
@@RafalGalinski_drony Super sprzęt. Dobrze się to ogląda.
Mam pytanie można zdjąć jakoś te120m z mini 4 pro czy jest to niemożliwe?
Chciałbym zadać proste pytanie. Czy dronem dji mini 2 mogę latać w odległości mniejszej niż 50 m od ludzi i zabudowań posiadając licencję w kategorii otwartej - podkategoria A1/A3 ?
pytanie startuje dronem do wysokosci 20metrów lece do przodu 50 metrów i jestem nad urwiskiem. na ekranie sterujacym nadal mam 20 metrów ale wiem ze urwisko do 110 metrów czyli mam wysokosc od punktu pod dronem 130 .
pytanie łamie przepisy czy nie? na aparatuze dalej mam 20 m wysokości. dron DJI MINI 1( ten pierwszy nai bardziej podstawowy)
pytanie 2 czy tylko mój dron nie aktualizuje wysokości wzgledem podłoża
i pytanie 3 czy jesli 1 przypadku łamię przepisy i powinienem uwzgledniać sam wysokość od podłoża pod dronem to czy startujac z dachu wiezowca i wznoszac sie tylko nad jego dachem latajac na wysokości 10m od dachu i nie wychodzac poza obrys tego wiezowca łamię prawo czy nie? taka zagadka -- jak to wkońcu jest ? (4.23 min filmu)
Świetne płynne filmy. Ja się dopiero uczę latać płynnie tak aby obraz nie skakał za bardzo na boki. a mam DJI mini 2 pro. i mogę latać na Licencji otwartej ( starych uprawnień nie przekonwertowałem bo nie interesowałem się tematem ) dopiero teraz ruszyłem z kopyta :) A działasz w jakim województwie?
DJI mini 2 pro? Od kiedy jest taki model?
Dzień dobry, może głupie pytanie, ale czy DJI care zalicza się właśnie jako "OC"? Chciałam polatać na Malcie i tam wymagają właśnie ubezpieczenia i próbuję zrozumieć czy DJI care byłoby wystarczające
Hej, niestety nie. DJI Care to jedynie wymiana sprzętu na nowy w przypadku jego uszkodzenia czy zniszczenia. OC to pokrycie kosztów szkody jaką wyrządzi komuś dron w przypadku kolizji. To dwie zupełnie odmienne formy ubezpieczenia.
A co oznacza oswiadczenie sts01 /02
Witam, czy będzie osobny film na temat dronów z wyższą wagą? Typu Air 2S? Pozdrawiam serdecznie 😀
Witam, film na temat dronów z wyższą wagą typu Air 2S był już na kanale. Organizowałem 3 webinary po zmianie przepisów. Pozdrawiam serdecznie
Mam pytanie, wydaje się, że dość istotne patrząc na ciągły rozwój androida. Próbowałem pobrać aplikację droneradar na nowy telefon z androidem 13 jednak w Google Play jest to niemożliwe ponieważ droneradar nie wspiera już nowych wersji Androida. Co dalej? Jest inny sposób rejestracji lotów?
Na stronie Droneradar znajdziesz info na temat nowej aplikacji
@@RafalGalinski_drony Nie ma żadnej nowej aplikacji.
Jest po prostu Droneradar i ona działa tylko i wyłącznie na urządzeniach z Androidem 10 nowsze wersje Androida od 11 w górę nie są obsługiwane !
Jaki jest minimalny wiek, aby móc zarejestrować/legalnie latać dronem?
16
Czy trzeba coś mieć zęby latać dronem z kamerą wagą 140g?
to o czym tu mówię, pozdrowienia
A mam jeszcze jedno pytanie. Czy osłonki na śmigła może pomóc ochronić nas od kolizji przy uderzeniu dronem w sufit ?
W sufit? 🤭
@@RafalGalinski_drony Szwagier dzisiaj uśmiercił drona puszczają go z ręki na balkonie. Źle policzyl 1.5 metra i przywalił w sufit. Da się jakoś ochronić przed tym ?
@@Na_Kole_Lub_Bez wyburzyć sufit :)
Rafale, a co sądzisz o tych naklejkach na drona (z Allegro), które są aluminiowe? Mają wpływ na urządzenie? Różnie piszą, stąd moje pytanie. Dzięki :). Super odcinek👊
Osobiście powiem że jeśli będą znajdować się blisko samego systemu kontroli lotu , lub gps`a, to mogłyby zakłócać ich działanie
@@mkoks5736 nakleiłem od spodu Dji Mini3 Pro. Dzięki :)
Z tego co wiem to naklejka ma być z niepalnego materiału ,stąd aluminium.......
Szkoda ,że jak zwykle tylko o DJI.
@@krzysztofkozorys516 Skąd masz takie informacje że ma być z niepalnego materiału.
@@galy0 na necie jest napisane Osobiście mam podobne zdanie jak mkoks5736.
Witam, mam pytanie kupiłem mini 2, nie mogę go zarejestrować poprzez dji fly. Chce adres e-mail lub tel ale nic nie przechodzi. Czy to kwestia zarejestrowania drona prawnie i po tym będę mógł w apce DJI przejść do widoku z kamery i wystartować? Z góry dziękuję za odpowiedź
nie, to jedynie kwestia konta, proszę zweryfikować mail a jeśli dalej nie działa - kontakt ze sprzedawcą
@@RafalGalinski_drony dron został zakupiony jako nowy w media ekspert. Kiedyś miałem sparka i problemów nie miałem była też starsza wersja apki.
Tutaj wygląda jakbym chciał się logować ale najpierw muszę się zarejestrować by móc się zalogować. Nigdzie takiego przypadku nie mogę znaleźć, o co z tym chodzi i dlaczego nie mogę tego przejść.
Dzięki Rafał za info.
Dziekuję Panie Rafale za pożyteczne informacje. Jednoczesnie mam pytanie. Przykładowo jestem w górach, brakuje zasięgu sieci telefonicznej i nie można zrobić check in w Droneradar, co w takim przypadku ?
W którym miejscu w Polsce i ile razy miał Pan taką sytuację?
@@RafalGalinski_drony W górach na Sniezniku.
Tam jest rezerwat przyrody i latać nie wolno 😁
@@andree8832 na Śnieżniku można, bo to nie jest park narodowy. Można to sprawdzić w droneradar. W masywie snieznika nie ma zakazu lotów.
@@Majsterek71 Proponuję nie traktować aplikacji DroneRadar jako wyroczni w sprawie wszystkich przepisów ograniczających loty dronami.
DroneRadar pokazuje to, co ma pokazywać, czyli jak wygląda przestrzeń powietrzna i to robi świetnie. Ale na DR nie zobaczymy żadnych stref nad elektrowniami, ujęciami wody czy oczyszczalniami ścieków, a nad nimi (bez zezwolenia od zarządcy) latać też nie można (vide elektrownia Bełchatów w 2020 r. i groźba kary 5 lat pozbawienia wolności), bo tego zabrania Ustawa o ochronie osób i mienia; Minister Infrastruktury i Rozwoju sporządził wykaz terenów kolejowych zamkniętych i nad sporą częścią linii kolejowych też latać nie wolno. A rezerwat to obszar prawnie chroniony i Ustawa o ochronie przyrody zakazuje zakłócać ciszę i płoszyć zwierzęta, co też jest trudne do uniknięcia lecąc dronem. I nic z ww. ograniczeń DR nie pokazuje. Miłych, bezpiecznych i legalnych lotów!
P.S. W kategorii otwartej FPV z obserwatorem to tylko do 200 m w poziomie 😉
Wszystkie te szkolenia stworzone zostały tylko i wyłącznie do jednego celu - "oddaj nam drona na wypadek vvojny".
Nie potrzeba nsts aby legalnie zarabiać maluchem? Wszędzie słyszałem, że nsts-1 w lotach komercyjnych wymagane.
Ja słyszałem w ULC ;)
Dron radar już chyba nie działa
A skąd uzyskać nr operatora i przez co trzeba przejsc?.
Serio? Przecież pokazałem: ruclips.net/video/eA8jrk4Tbak/видео.html
mam zamiar dokupić filtry do DJI Mavic 3 Pro standard mam od nd 4nd 32 /PL latam nad wodą i w zimie
To świetnie, trzymam kciuki!
Chyba nie do konca poprawna interpretacja przepisow. Jest wyraznie napisane ze drony o maksymalnej masie startowej nie wymagaja szkolenia A1/A3. Kazdy produkowany aktualnie z kamera ma mase maksymalna startowa powyzej. Nawet na stronie ULC jest adnotacja: "UWAGA! Popularne drony, których producent podaje wagę 249 g nie są objęte tym przepisem (zwolnieniem z kursu) ponieważ ich MAKSYMALNA MASA STARTOWA przekracza 249 g (np. możliwość zamontowania osłon na śmigła). W związku z powyższym wymagane jest od pilota posiadanie kompetencji A1/A3."
ULC w ten sposób skłania ludzi do szkoleń i tyle. Na temat warto spojrzeć szerzej, nie tylko przez pryzmat cebulandii i może warto napisaćxw tej sprawie do EASA zamiast wytykać tu kwestię interpretacji. Każdy statek powietrzny może być zaopatrzony w aksesoria i podążając tą logiką seria Mavic 3 z certyfikatem C1 powinna mieć C2, czyż nie?
@@RafalGalinski_drony Nie wiem co ma oznaczać stwierdzenie o cebulandii. Możesz sprecyzować bo zrobiło się bez sensu osobiście. Zacytowałem a nie wymyśliłem interpretację ze strony organu upoważnionego do kontroli ruchu lotniczego w PL. W EASA jest pojęcie waga a nie DMS ale dotyczą nas w PL przepisy z polskiego ULC. Pewnie zostanie to unormowane po 1.01.2024. Chociaż patrząc na branżę moto i walkę od 10 lat o spójność tematu interpretacji masy własnej pojazdów wewnątrz UE to może być podobnie.
Dzięki za materiał, ja mam pytanie odnośnie samej wagi drona, robiąc szkolenie w kategorii otwartej A1/A3 ukazał się taki slajd że drony poniżej 250g typu mini 2 czy 3 pro nie łapią się do tych przepisów o których była mowa na samym początku filmu ze względu na to że masa startowa drona może być większa niż 250g np po zamontowaniu osłony na śmigła. A więc jak to jest? Liczy się masa drona w trakcie używania czy największa masa jaką dron może posiadać np z osłonami i wtedy ponoć przekracza 250g? Jak interpretować poprawnie te przepisy skoro ULC takie wnioski wyciąga i podaje w szkoleniu?
Liczy się masa drona podczas startu. Jeśli twój dron waży przy starcie ( przynajmniej w aplikacji droneradar )
Dobre pytanie. Kupiłem mini 2 świadomy jego teoretycznych zalet. Kurs chciałem zrobić dla własnej wiedzy i z kursu wynika, że popularne drony oznaczane "249 g" wymagają odbycia kursu z uwagi na maksymalną masę startową przekraczającą 250 g. Nie napisali precyzyjnie, że to dotyczy mini 2 ale nie podoba mi się to co tam napisali. Ako to może być inny popularny dron oznaczony 249 g. Innego jak od DJI nie znam:). Jeśli więc mini 2 jest traktowany jako dron powyżej 250 g to jego wszystkie zalety może oprócz ceny to jedynie marketingowe kłamstwa przez które można narobić sobie niepotrzebnych problemów.
@@waldekb8549 no właśnie dlatego zadałem to pytanie, to jest kurs na stronie ULC a nie u kogoś kto sobie po swojemu interpretuje przepisy, więc dlatego dalej pytam jak to w końcu z tymi 249g jest skoro instytucja państwowa interpteruje je inaczej :)
@@mkoks5736 wymaga rejestracji, nie musisz robić szkolenia a1/a3 zgodnie z prawem
Urząd lotnictwa cywilnego posługuję się wyrażeniami takimi jak mtom ( jest to maksymalna masa drona, ale można to interpretować że jest to maksymalna masa z jaką deklaruje się używać drona ... czyli tak: jeśli będziecie wiedzieli że wasz droun nie przekroczy 250gr to można latać w podkategorii A1 która faktycznie nie wymaga licencji a1... jednakże trzeba drona oznaczyć numerem operatora
Cześć. Możesz polecić ładowarkę do baterii mini 3 pro?
Ja używam ładowarkę do Mavic 3 albo szybszą na usb-c.
Ja natomiast używam ładowarki od Apple z USB-C tej mocniejszej (20W chyba?) bo akurat taką posiadam w miejscu, gdzie zazwyczaj stawiam baterie i kontroler do ładowania. Możesz użyć dowolnej ładowarki tylko musisz pamiętać, że baterie w Mini 3 Pro swoją pojemność mają i jak podłączysz je do ładowarki o małej mocy ładowania to przy 3 sztukach możesz zapomnieć o naładowaniu ich przez noc (sprawdzone osobiście).
Problem w tym ze oba te drony nie są w tej kategorii wagowej. Oba ważą poniżej 250g ale zgodnie z przepisami MTOW ma być poniżej 250g a te drony mają spokojnie minimum 500g MTOW. A tutaj DJI nie podaje MTOW.
A Droneradar jest obowiązkowy a nie "warto". Żeby wogóle latać trzeba obowiązkowo zgłosić lot w Droneradar.
Ograniczasz się do Polski a widzowie mieszkają w kilkudziesięciu krajach.
Podążając za tą logiką którą lansuje ULC, certyfikat C1 dla Mavic 3 też nie ma mocy…
Co do Twojej postawy, łatwo się czepiać detali, trudniej samemu stworzyć wartość dla ludzi, czyż nie Panie adiwas?
@@RafalGalinski_drony Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/945 z dnia 12 marca 2019 r. w sprawie bezzałogowych systemów powietrznych oraz operatorów bezzałogowych systemów powietrznych z państw trzecich obowiązuje na terenie całej UE i to właśnie z niego wynika że masa 250g dotyczy MTOM. Nie twierdzę że Twój materiał jest bezwartościowy, sporo fajnych rzeczy poruszasz - ale nie wprowadzaj ludzi w błąd bo latając Miniakiem bez A1/A3 to będą mieli mase problemów. Mini 2/3 to drony w kategorii do 900g MTOM a nie do 250. I to nie pogląd lansowany przez ULC, tylko celowo DJI nie nadalo klasy (np. Dla mini3) oraz nie wydalo deklaracji MTOM (MTOW) dla tych dronów, zeby budowac marketing szeptany że to jedyne w tej kategorii co jest nieprawdą.
@@RafalGalinski_drony Certyfikat C1 to cetryfikat C1 tu nie ma "podązając tą logiką" - jesli został nadany przez podmiot uprawniony to jest. Tak naprawdę nie mają znaczenia faktyczne parametry a wyłącznie deklaracja producenta co do MTOM(MTOW) lub nadaniu klasy, a dla Mini brak tej deklaracji.
A co do tego ze łatwo się czepiać a trudniej samemu coś dla ludzi zrobić to podpowiem Ci że coś co jest nieprawdą zrobić bardzo łatwo - trudniej przebrnąć przez przepisy i informować rzetelnie.
Pozdrawiam.
Nie aktualizować i tyle 😁😁😁😁😁😁😁
gdzie w droneradar sa areszty sledcze i jednostki?
na mapie
Same loty nad jednostkami wojskowymi nie są zabronione z punktu widzenia Prawa lotniczego, tylko loty mogą być realizowane jedynie za zgodą lub na potrzeby zarządzającego danym terenem. Inna sprawa jest z poligonami, bo one mogą stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego i mamy strefę P (ale też loty są możliwe za zgodą). O aresztach nic nie znalazłem, jeśli nie ma wyznaczonej jakieś strefy widocznej w DR, to nie ma powinno być problemu.
W Austrii jest obowiązek OC bez tego nie można się zarejestrować
W Austrii trzeba mieć pisemną zgodę urzędu na latanie. Dlatego ludzie latają bez zgłaszania.
a co bywa jak dron bez numerku? kto to kontroluje? jak latam to aby ludzi nie było albo start na wysokość kilka zdjęć i na ziemię co trwa 3 - 5 minut nie więcej
a co bywa jak auto bez tablic rejestracyjnych? kto to kontroluje? jak jadę to aby ludzi nie było albo start na kilkaset metrów co trwa 3 - 5 minut nie więcej
@@RafalGalinski_drony nigdy nie widziałem i nie czytałem by ktoś kontrolował właściciela drona, dlatego i pytam - policjant czy kto ma to kontrolować, już wolę latać w lesie niż być totalnie pod kontrolą
Choć to żadne arkana nie odkryte dla droniarzy to jednak praktyczne porady a tak patrząc na rzeczywistość jak ktoś kupuje w elektromarkecie drona to wątpię aby miał środki na OC czy na Dji Care. Mogę oczywiście się mylić choć podjerzewam że dla kogoś kto kupuje na raty te 50 euro to może być całkiem spora kwota. To jest tak jak z Drone Radar. Niby trzeba a wg moich oberwacji połowa tego nie robi. Kiedyś się zapytałem czemu? A co to jest? - usłuszałem. Także fajny materiał dla tych co dopiero kupili drona albo dostali pod choinkę bo ten kwadrans to praktyczny poradnik "od czego zacząć aby latać". Do Siego.
A jakie sa konsekwencje nie zglaszania lotow i rejestrowania oczywiscie ponizej 250g
Warto zapytać w ULC.
@@RafalGalinski_drony zapytalem nie ma konkretnego przepisu prawnego który by jasno okreslal konsekwencje latania dronem do 250g czyli mozna ?
Jak nie ma ludzi i lotnisk w okolicy to i tak nikt tego drona nie zauważy
@@BartlomiejDus_Aero tak czy siak konkretnego przepisu prawnego nie ma i tyle
@@BartlomiejDus_Aero no nie mogę bo takiego przepisu nie ma to co mam pokazac? Paragrafu którego nie ma
Po szkoleniu online A1/A3 otrzymujemy nr pilota... ten numer może być naniesiony na drona zamiast numeru operatora?
W skrócie, numer pilota to numer przypisany do osoby obsługującej drona, natomiast numer operatora to numer przypisany do firmy lub osoby odpowiedzialnej za wykorzystywanie drona. Wymogiem jest aby to numer operatora widniał na dronie. ( Mówię to jako posiadacz kwalifikacji kategorii szczególnej nsts05 )
W skrócie to nie. Na dronie musi być naniesiony numer operatora.
P4P słychać z 0,5km!
✔️
A jeżeli będę latał dronem kolegi, który już go zarejestruje na siebie to ja mogę nim latać na legalu?
Tak
Tylko w przypadku wyrobienia licencji pilota ( przynajmniej A1/A3 ). Drona można przypisać do operatora. Ale to pilot odpowiada za użytkowanie drona.
Przepraszam za mały błąd mianowicie musisz wyrobić a1/a3 tylko w przypadku gdy dron waży 250gr lub więcej
Nie wolno latać nad zgromadzeniem, a według prawa unijnego od EASA
Zgodnie z definicją z rozporządzenia 2019/947 zgromadzenia (ang. „assemblies of people”) to:
‘assemblies of people’ means gatherings where persons are unable to move away due to the density of the people present;
Problem w tym, że interpretacja EASA jest znacznie szersza:
Zgromadzeniem wg powyższej definicji będą zatem osoby:
- biorące udział w wydarzeniach sportowych, kulturalnych, religijnych lub politycznych;
- przebywające na plażach i w parkach w słoneczne dni;
- na publicznych ulicach w trakcie godzin otwarcia sklepów;
- w skrócie: na stokach narciarskich;
Wiec nie do końca wolno wszędzie latać ....
dokładnie o tym mówiłem... pozdrowienia
Skąd wniosek, że w parku lub na stoku (w normalnych warunkach), to zgromadzenie? Przecież spokojnie ludzie mogą się z tamtąd oddalić.
Mini 4 pro
Pierwszy 👍
bedsie fi mi 3 ok chiny
Oglądam różne kanaly i nie wierzę w to co mówicie... Nowe przepisy mówią wyraźnie o Maksymalnej Masie Startowej a nie o masie drona który aktualnie lata. Żaden producent nie podaje maksymalnej wagi startowej tylko masę drona z podstawowym wyposażeniem. Do dronów można doczepiać różne akcesoria,z którymi można bezpiecznie latać,a to zwiększa masę. Więc latając nawet DJI mini trzeba mieć uprawnienia w podkategorii A1/A3,ponieważ maksymalna masa startowa jest wyższa niż 250 gram. Na stronien ULC nad tabelką,którą pokazałeś na początku jest to napisane.
A jaki to kłopot aby poświęcić pół godziny na A1/A3? Ja mówię o przepisach w całej EU, nie interpretacji ULC.
Najważniejsze aby realizować pasję zamiast wypisywać komentarze i licytować się o kilka gramów. Do każdego modelu można dopiąć akcesoria.
W sumie słusznie, uprawnienia te nic nie kosztujà a lekkich dronów jest najwięcej.
@@RafalGalinski_drony Nie mówię,że to problem zrobić uprawnienia. W pełnie zgadzam się z Tobą. Chodzi mi tylko o to,żeby powiedzieć ludziom,że na te maluchy też trzeba zrobić A1/A3 żeby legalnie latać w PL. W sumie to przepisy unijne mówią o Maksymalnej masie startowej (MTOM) a nie interpretacja polskiego ULC...
Może jest tu jakiś mądry i mi coś wyjaśni. Gdy dron ma zepsutą kamerę, to nadal jego właściciel musi uzyskać licencje pilota? Chodzi mi o dron o ciężarze 250 gramów.
Nie chyba
ciekawy i merytoryczny film, malo takich informacji w sieci..
Dzięki, pozdrowienia
6:45 Morawiecki sprawdza łuk 🤣🤣
dj mi ni 3
Drugi 😀
1:49 dla BSP z kamerą do 250g trzeba uzyskać numer operatora - nie ma pojęcia operatora pilota. Uprawnienia A1-A3 na BSP >250g a reszta ok
3
Droneradar nie działa powyżej Androida 10 !
Więc można powiedzieć że aplikacja jest na dzień dzisiejszy bezużyteczna.
No bo niby co, mam kupić stary używany telefon żeby jej używać ?!
będzie nowa, zerknij na ich stronę
@@RafalGalinski_drony Wchodziłem wczesniej na ich stronę a teraz zrobiłem to po raz kolejny i tam nie ma mowy o żadnej nowej aplikacji.
To o czym tam jest mowa to aktualizacja poprzedniej aplikacji gdzie została zaktualizowana w celu dostosowania jej do nowych przepisów ale to było ponad 2 lata temu.
Generalnie to dnia 22.10.2021 r. projekt stracił wsparcie w związku z brakiem funduszy na jego dalszy rozwój.
Od tamtej pory aplikacja działa bo działa ale bez wsparcia.
Więc żadnej nowej aplikacji nie ma i nie będzie.
A tamta która niby jest ale tak naprawdę to była, może być zainstalowana jednak tylko na urządzeniach co najwyżej z Androidem 10.
Na dzień dzisiejszy jeśli ktoś posiada smartfona z Androidem od 11 w górę to nie ma możliwości instalacji tej aplikacji.
Nie ma więc na dzień dzisiejszy możliwości sprawdzenia stref nie wspominając o dokonaniu check in.
Co prawda strefy można sprawdzić na stronie pansa ale trzeba pogrzebać bo na ich stronie nie ma linku do tej mapy i trzeba sobie wygooglować.
A check in jest niemożliwy do wykonania.
Dziwne to ale prawdziwe 😵
Ciekawe, co to za bzdura, jeśli tym małym dronem można latać do 120 m bez żadnych uprawnień, to skąd ci ludzie mają cokolwiek wiedzieć na temat latania ? Teraz rozumiem skąd tyle głupoty w powietrzu. Powodzenia z zarabianiem pieniędzy. Ale nie przesadzaj z tymi reklamami. Czyli ci z 250 dronami nawet w CTR nie muszą się oznaczać...no Ameryka ! Teraz kumam popularność tych miniaczy, wszyscy mają wy bango na ULC. Fajne poradnik.