Dziękuję. Wrzucam poniżej link do rozmowy mojej żony - też z Maciejem Włodarczykiem - ale trochę bardziej dla początkujących droniarzy. ruclips.net/video/asQ8pxTry3A/видео.htmlsi=V0wN2y2FOzxtVjcb
Dopiero zamierzam kupić drona, a po wywodach Maćka z miejsca ogarnąłem A1/A3. Odpowiedź na pytanie czy jest sens gdzieś na wiosce na polu z dala od lotnisk należy zgłaszać loty jest wbrew pozorom prosta. Tak. Co dzięki temu wyrobimy sobie pewną rutynę. (Lecisz zgłaszasz) I w mieście też to zadziała.
Bardzo dziękuję za merytoryczną rozmowę. Odnośnie latania w Niemczech to rzeczywiście jest sporo ograniczeń, natomiast nigdzie nie trzeba zgłaszać lotów , oczywiście z wyjątkiem stref. Jest tam oficjalna aplikacja „Droniq” gdzie nawet nie trzeba się rejestrować. Każdy pilot jest w swoim zakresie odpowiedzialny za spełnienie wszystkich formalnych wymogów (informacja o strefie i ograniczeniach ,rejestracja operatora, szkolenie online i egzamin A1A3, ubezpieczenie) .
To samo w Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Nic nie trzeba zgłaszać. PAŻP utrudnia życie ludziom. Zasłaniają się przepisami unijnymi l, wymogami... sranie w banie. Odp.. się od dronów cudaki
Świetna, bogata w konkrety rozmowa, która wyjaśniła praktycznie w 105% wszelkiego rodzaju nieścisłości i niezrozumiałe działania PAPŻ :-) Genialny wywiad. Dziękuje.
37:30 odnośnie egzaminu A1/A3 to nadal są tam pytania w gdzie prawidłową odpowiedzią jest, że trzeba loty zgłoszać na stronie internetowej checkin pansa :) Przydało by się zaktualizować te pytania.
Dziekuję za przystępne przedstawienie wyzwań przed jakimi staje PANSA wobec dronów i operatorów dronów. Pan Maciej Włodarczyk przywraca wiarę w to, że "urząd" ma ludzką, fachową, otwartą na świat twarz. Życzę sobie i nam wszystkim więcej tak wartościowych materiałów.
25:00 A co w przypadku dronów "składaków" FPV? Czy tutaj też będzie taka konieczność kupna takiego modułu "transpondera"? Czy może wystarczy samo zgłoszenie w aplikacji?
Fenomenalny wywiad, wszystko przekazane w tz. „normalny sposób” dzięki !!! Niestety nie wszystkie kraje (współpracują) odpowiadając na zgłoszenia chęci odbycia lotów. Zgodnie z zasadami na urzędowej stronie Botswany złożyłem trzykrotnie stosowne dokumenty - prośbę, indentyfikacja drona, pozwolenia… Wakacje były w lutym 2024 a do dzisiaj 30.07. 2024 nie dostałem od nich żadnej odpowiedzi. I pewnie dlatego tylu ludzi wyjeżdżających za granicę na wakacje latają na przypale. 👈🤔🤔🤔 Pozdrawiam i miłego dnia życzę.
Maciej wiele razy mi pomógł, zawsze potrafił dobrze wytłumaczyć albo nakierować. Serdecznie trzymam kciuki za ich działanie. Brawo za wytrwałość i powodzenia na przyszłość ;)
@@MaciejUchmanski niestety wiele osób nie rozumie tego co Maciej mówi, są (PAŻP) miedzy młotem a kowadłem, Szkoda że EASA i ULC nie umożliwiają wsparcia dla zaawansowanych lotów i dla ludzi którzy są merytorycznie przygotowani do tej pracy, maja wiedze i doświadczenie ale cały zły PR trafia na PAŻP i takie osoby jak Maciej dostają rykoszetem.
Ja akurat jestem ten "fruwający" mam w pracy i prywatnie. Zrobiłem A1/A3 i A2, NSTS 01, i ciągle się uczę. Biorę udział w webinariach organizowanych prze Instytut Lotnictwa Łukasiewicz, poznawałem zagadnienia dot. SORA. Ostatnio uczestniczyłem w foresight-cie rynku dronowego. Cały czas się dokształcam, czytam szukam informacji. Doszedłem do takiego poziomu wiedzy, który mnie zadowala i inni kontaktują się ze mną, aby podpytać co i jak zrobić. Choć mówię na początku, że nie wiem wszystkiego. Mieszkam przy wschodniej granicy i jestem świadomy co się dzieje na niebie. A co do telewizji to prawda co Maciej mówił, checkin to może słyszeli, ale nikt nie widział. Pozdrowienia dla was Panowie Macieje z pięknego Podlasia
Kamilu, ja też jestem "fruwający" i tak jak Ty w pełni świadomy, ciągle się doszkalający, u mnie nie ma latania "na przypale", tylko ilu nas jest ? Ilu jest "apaczy" (kupił drona, lata i patrzy jak lata)
Bardzo fajny wywiad, bardzo wartościowy, ale naj bardziej spodobał mi się pomysł "w pierwszej kolejności szkolenie a potem zakup drona" . To jak teraz jest "kupujesz alkohol , pokaż dowód osobisty". Tylko czy to nie za późno? Jak wymusić na sprzedawcach sprawdzanie uprawnień? Np, Media Ex...
bardzo ciekawy temat proponowałbym jakis serial bo to sie nie da omowic w kilkanascie minut, wogole nic nie bylo o dronach made in home a bedzie ich wiecej jesli beda wieksze obostrzenia ... pozdrawiam
Dzięki za film - jak ktoś chce mi odpisać w komentarzu to może np. informacja dlaczego droneradar został wyłączony? jakieś gdpr? I czy ta strefa zablokowana nad pożarem przy ul. marywilskiej została wprowadzona na długo - to się standardowo robi w przypadku pożarów czy raczej przy dochodzeniu kryminalnym? Zawsze myślałem że o ile nie jesteś w pobliżu lotniska czy jednostki wojskowej to do 30 m możesz latać małym dronem bez ryzyka że komuś się stanie krzywda? Dzięki!
Mam bardzo ważne pytanie na które chciałbym uzyskać odpowiedź. Co z dronami rolniczymi? - Agras T50 Nie widzę aby rolnik pisał SORA by polatać 3m nad swoim polem, a będzie tego wysyp... Już sprzedajemy sporo sztuk i jak tu zachować dysonans pomiędzy prawem a sprzedażą?
Mam pytanie odnośnie poszerzenia integracji dwukierunkowej, niewerbalnej komunikacji w DroneTower. Czy w planie jest rozszerzenie tej funkcjonalności o CTR Heringsdorf, MCTR-y oraz strefy pod zarządem straży granicznej? Myślę, że jest to jak najbardziej możliwe do wykonania. Za pomocą aplikacji można przekazać dokładnie te same dane jak podczas rozmowy przez telefon, co uprościłoby całą procedurę. Uważam, że warto też dać kontrolerom na TWR możliwość wysłania informacji o powodach odrzucenia check-in'a, np. "Lot w tym miejscu nie będzie dziś możliwy" albo "Lot będzie możliwy do wykonania od godziny X" itp. Mam też drugie pytanie dotyczące LPR. Czy jest możliwe, że na trasach lotów LPR zostaną stworzone automatycznie strefy tymczasowe zakazujące lotu lub zmieniające jego parametry, np. do 30 m? Śmigłowiec LPR-u często pojawia się niespodziewanie. Jeśli mnie pamięć nie myli, było coś takiego w DroneRadar.
Fajny wywiad, ale mam jedną kwestię którą powinna się poprawić. Informowanie ludzi o zmianach w tym jak mają być wykonywanie loty. Wychodzi nowe rozporządzenie i mało kto wie że coś się zmienia. Ja osobiście przez ostatnie 2 lata nie dostałem ani jednego e-maila o tym że wyszło jakieś nowe rozporządzenie, albo że zmieniła się metoda zgłaszanie lotów.
Patrząc na aplikację DroneTwoer to w bardzo wielu miejscach latać nie można albo po zdobyciu wielu pozwoleń . Mało kto ma świadomość tego . Dwa po co komu latać powyżej 120 m ?
Wszystko fajnie zainstalowałem apke wszystko wypełnione tak jak powinno być a podczas logowania info "wystąpił nieoczekiwany błąd " tak więc zajebista apka hehe
Nie masz uprawień nie kupisz drona... naprawdę jesteście oderwani od rzeczywistości kupisz w dowolnym kraju ościennym albo w chinach lub zbudujesz FPV z części. Im więcej zakazów tym zakazany owoc będzie słodszy. Natura polaka nie uznaje zakazów i nieżyciowych przepisów. Mamy podziemie w co drugim hobby np poszukiwaczy z wykrywaczami, będzie i dronowe
Świetny wywiad. Na czasie. Pytanie do Maćka: Mam nsts01 jest 2024r i mam 2 drony fpv jeden do 250g drugi ok 700g. Chce latać legalnie w mieście. Na przepisach przejściowych latam tym do 250g na nsts01 a tym 700g moge w mieście? Klient by chciał dynamiczne ujęcia dźwigu, hali, budowy, ja kościołu, dzielnicy... mogę z nsts01 czy juz tylko z obserwatorem do 900g w a1? Pzdr 🖐
Jeszcze jedna sprawa, tak w sumie na gorąco. Czy w DronTower, po wyborze misji która mamy zaakceptowaną przez PAŻP a jej czas jest dłuższy niż 180min, nie można by przyjąć że Check-In trwa do czasu zakończenia lotu a nie co 180min powtarzanie zgłoszenia - oczywiście mówimy o locie w zakresie czasu misji?
Jeżeli w systemie rejestrujemy drony a są aplikacje do identyfikacji i pozycji, i wysokości, i położenia pilota, i drony będą i tak widoczne to dlaczego nie zrobić automatycznego checkinu w momencie startu? Gdyby jakiś delikwent startował w zakazanym miejscu / czasie to dostawałby sms z informacją. To chyba naprawdę nie byłby problem? Może warto pomyśleć nad taką opcją? To bardzo ułatwiłoby życie latającym zgodnie z przepisami. Jakaś forma docenienia by to była.
Witam, mam pytanie o tworzenie stref czasowo wyłączonych (takie jak np. Straż Pożarna nad terenem akcji gaśniczej) przez firmy/związki sportowe, które zajmują się organizacją zawodów sportowych, których transmisja jest realizowana z drona. Czy firmy / związki sportowe będą mogły wystąpić do np. Pansa/PAŻP o wprowadzenie takiej wyłączonej strefy na czas imprezy zewzględu na bezpieczeństwo zawodników (po zderzeniu z "obcym" dronem )z wyłączeniem dronów przekazujących obraz do transmisji
Chciałbym to zrobić jak najszybciej. Zapraszam do śledzenia kanału. Dużo jest kwestii do poruszenia i nie będę zwlekał, ale do specjalistycznych pytań należy podejść drobiazgowo - Maciej Włodarczyk musi się z nimi zapoznać.
A czy Dron Tower to nie jest część projektu usługi cyfrowe dla BSP za ponad 60 milionów zł? Po co się z tego robi tajemnicę skoro w dalszej części jest o tym mówione. Może jednak trzeba było wydać całą kwotę to udałoby się zrobić na czas. Od razu mam dwa pytania odnośnie tego projektu: miał się skończyć w czerwcu 2023, potem we wrześniu 2023, potem do grudnia 2023. Zaraz 06.2024, a kluczowego elementu tego systemu dla pilotów (np. e-sora) nie ma. To kiedy to się skończy i skąd takie opóźnienie?
Temat U-Space(dobrze to piszę?) Jakaś firma uzyskuje pozwolenie na założenie tego obszaru ponieważ zamierza świadczyć komercyjnie jakieś usługi. Czy dobrze rozumiem - inni operatorzy dronów (osoby prywatne nie firmy) będą musiały płacić właścicielowi obszaru za przelot w nim? Czyli np. jest jakieś super atrakcyjne miejsce z ekstra widokiem , a tu firma X blokuje ten obszar swoją strefą i płać albo polatane? Może nalezałoby wprowadzić jakieś ograniczenia, bo zaraz się okaże, że co lepsze miejscówki do latania zastaną poblokowane bo firma ma takie życzenie, a zwykły operator polata sobie już tylko nad polami i pofotografuje kłosy żyta : /. Tylko patrzeć, jak leśnicy wpowadzą opłatę za wejście do lasu i pooddychanie świeżym powietrzem bo to ich strefa
@@MaciejUchmanski może opcja jak na rynku domenami internetowymi. Rynek wtórny i kto da więcej. Jak wejdzie "operator z Kajmanów" to wykupi wszystko na czym się da sie obracać i z głowy.
Polska drugi kraj pod kątem kupna dronów Dji a nawet aplikacje nie są po Polsku, jak i wiele rzeczy czy to instrukcje sprzętów.. jesteśmy krajem który jest po prostu zlewany
@@MaciejUchmanski ja może doprecyzuje. Teraz żeby latać dronem FPV w praktyce potrzebujemy tzw naziemnego obszaru kontrolowanego (chyba że mamy ograniczenie prędkości do 15m/s, w praktyce nie do osiągnięcia przy przy dronach hobbystycznych) lub obserwatora, czy zostanie to zracjonalizowanie tzn zamiast maksymalnej (bezpiecznej) prędkości drona zostanie wprowadzona maksymalna energia kinetyczna. Teraz bez obszaru i obserwatora mogę latać dronem o wadze 3.99 kg z prędkością 14.99m/s a nie mogę dronem o wadze 100g z prędkością 16m/s. Oczywiście przez racjonalizację nie rozumie zamknięcia furtki prędkości "jak się nie podoba".
5lat temu to się fajno latało dronami niestety przez nieodpowiedzialnych ludzi cierpię bo te tabelki,paragrafy ,strefy ,aplikacje info jakie muszę udzielić żeby wgl. wystartować odbierają fan z lotów
Panie Macieju W. A co z obowiązkiem RID dla lotniarzy, motolotniarzy, paralotniarzy i pilotów samolotów ultralekkich? Może jest takie miejsce żeby upewnić się, że latają w swojej strefie powyżej 150m AGL 🤔
NIE rasizmowi skierownemu przeciw pilotom dronów! Dziękuję bohaterowi programu że w ogóle zechciał się wypowiedzieć, bo w Polsce większość przedstawicieli instytucji trzymających władzę "do poziomu plebsu się nie schyla". Trochę boli mnie jednak jednoczenie pochwalanie zachowań zwiazanych ze swoistym nienawidzeniem droniarzy. Czy latajac legalnie mam się każdemu tłumaczyć? Jakie konsekwencje ponosi zgłaszający "zaniepokojenie" za nadużycie czasu, policji, PAŻP i przede wszystkim mojego? Usprawiedliwienie niekompetencji przedstawicieli instytucji takich jak np. wiezienia za niezgłoszenie strefy jest ok? Każdy właściciel budowy będzie mógł zrobić strefę bez bardzo poważnego umotywowania? Czy przelot wideo, bez nękania nad posesją jest zabroniony? Czy nieznajomość prawa przez policjanta czy "zwyklego zgłaszającego obywatela" zwalnia go z jego stosowania? No i większości krajów Europy nie ma obowiązku zgłaszania lotu poza strefami mimo ze covid19 byl wszędzie...
Merytorycznie i jest git. Szkoda że trochę zlekceważono nie nie pociągnięto wątku pilotów TV, ciekawy jestem czy Policja wyciągnęła jakieś konsekwencje w stosunku do tego pilota TVN któremu kazali lądować, czy to się zwyczaj nie rozmywa i nie ma tematu. Teraz mocno się narażę, ale tak zwyczajnie by było bezpieczniej, drona powinno być że można kupić jak masz zrobione darmowe szkolenie a1/a3 pokazujesz w sklepie i możesz nabyć. prosta sprawa, a a1 i a3 już daje jakiekolwiek pojęcie o tym co i gdzie można, a jest podkreślam jeszcze raz darmowe. no ale niestety rowerem też można jeździć po ulicy, a nie mieć wiedzy o przepisach. pozdrawiam
@@MaciejUchmanskiKupując samochód nie musisz pokazywać prawa jazdy. Dodatkowo drona możesz kupić w internecie czy również używanego i nikt nie będzie sprawdzać czy masz uprawnienia. To raczej ślepa uliczka. "Co tu lata" powinno być dostępne jako strona on-line, a nie aplikacja. Nikt nie będzie instalować aplikacji by szybko sprawdzić co mu właśnie nad głową wisi.
Przez cały wywiad usłyszałem tylko jeden raz BSP - Bezzałogowe Statki Powietrzne. A tak tylko drony, drobiarze itp. A to również my modelarze RC latający modelami szybowców, samolotów heli itp. Wszystko zapakowane do jednego worka. Jak piszący te bzdurne przepisy wyobrażają sobie latanie 6m makietą szybowca na wysokości 120m, kiedy to jest wysokość, na której już powoli podchodzi się do lądowania. W Szwajcarii jest to rozdzielone, w UE jak zwykle totalny chaos. Wszystkiego zabraniają i niszczą pożyteczne i rozwijające technicznie młodych ludzi i nie tylko HOBBY.
До этого интервью относился негативно к действиям этой службы. Теперь понимаю, что все действительно развивается в правильном направлении. Было бы замечательно иметь возможность быстро в приложении описать свое предложение по улучшению юзабилити. Очень сердит факт постоянного вылогинивания из приложения и невозможности всегда использовать один и тот же код оператора дрона при чекине. Спасибо.
Jestem ciekaw w jaki sposób będzie poprawione informowanie użytkowników? Pan Maciej ominął fakt, że informował użytkowników na grupach, że aplikacja będzie obowiązkowa za 6-7 godzin i że wyłączają checkin Pansa. Potem tłumaczył, że nie jest osoba odpowiedzialną za komunikowanie takich rzecz. Dlatego chciałbym poznać odpowiedź na pytanie, które przewijało się kilkukrotnie i nikt nie dostał na to odpowiedzi. Co jest źródłem informacji dla użytkowników (strona, grupa na FB itd.), bo oficjalna informacja była po 13 godzinach od obowiązywania systemu? Drugie pytanie - Z czego wynika i czy jest ustalony jakiś standard wprowadzania takich planowanych zmian? Interesuje mnie też co się dzieje z w przypadku zgłoszenia prze emaila - to jest gdzieś wpisywane, ktoś to czyta, czy to tylko jako archiwum?
W temacie tworzonych przepisów dronowych jest wiele kontrowersji. Ostatnio jednak zbulwersował mnie fakt, jak niektóre osoby powiązane z PAŻP i nie tylko, nastawiają wrogo opinię publiczną do droniarzy, np przy okazji debaty pt: "Drony przejęły nasze niebo. Robi się coraz bardziej niebezpiecznie", informowały o rzekomych badaniach w temacie czasu reakcji pilota na komendę "ląduj natychmiast!". To ewidentne nadużycie w interpretacji danych! Skąd kontroler ruchu lotniczego ma wiedzieć, czy pilot już wylądował? Jedynie po przekazaniu informacji zwrotnej przez aplikację, która może dotrzeć do kontrolera dopiero po potwierdzeniu faktu wylądowania przez operatora drona. Od faktycznego wylądowania do potwierdzenia faktu w aplikacji może zatem zająć kilka minut, przez chociażby opóźnienie w reakcji pilota. Liczy się jednak fakt, że pilot rzeczywiście wylądował. Zwykle taki pilot drona, po otrzymaniu takiej komendy będzie się starał wylądować w możliwie najbezpieczniejszy sposób. W miejscu bezpiecznym dla drona i innych użytkowników. Po co zatem tworzyć wyimaginowane wizje potencjalnie niebezpiecznych sytuacji? O zbliżającym się samolocie itp?. Zwykle zajmie to minutę lub dwie i dron będzie bezpiecznie na ziemi. Nie dajmy sobie wmówić, że w przestrzeni powietrznej zachodzą tak gwałtowne sytuacje. Inaczej możnaby pomyśleć, że panuje tam niesamowity bałagan, co z pewnością prawdą nie jest. Osobiście nie wyobrażam sobie wykonania komendy "ląduj natychmiast", w każdej sytuacji w ciągu kilkunastu sekund. To absurd. Po co zatem informować opinię publiczną o rzekomej dużej skali w opóźnionej reakcji pilota na podstawie, moim zdaniem nieprawdziwych danych? Takie praktyki szkodzą środowisku i tworzą niechęć do pilotów dronów oraz budują społeczną psychozę. Panowie zastanówcie się.
zapoznaj się dobrze z artykułem z tego panelu na WNP kto to mówił . Ta osoba nie jest powiązana z PAŻP ale dzięki za czujność . Ja osobiście nie mogę się zgodzić z tymi badaniami
Cytat z wnp z tego artykułu "Widać bardzo duży wysyp nowych użytkowników, którzy niczego nie rozumieją. Obecnie próg wejścia w bycie pilotem drona jest bardzo niski. Szkolenie i egzamin odbywa się online. Nie weryfikuje się, w sposób praktyczny, umiejętności takiego pilota. W praktyce po krótkim szkoleniu i egzaminie trwającym około godziny jesteśmy w stanie latać nawet 2,5-kg dronem poza obszarem zabudowanym. Dla mnie, przedstawiciela instytucji lotniczej, jest to przerażające - podkreślał M.W., który w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest kierownikiem Ośrodka Rozwoju Systemów UTM i Operacji BSP."
Głupie jest to że za każdym razem musisz w aplikacji zgłaszać zakończenie lotu ponieważ czasem się o tym poprostu zapomina i czas lotu leci dalej pomimo iż już dawno zakończyliśmy latać
Te strefy DJI bywają irytujące. W Starogardzie Gdańskim strefa nad więzieniem sięga naprawdę daaaleko obejmując niestety też rynek i opuszczony młyn :(
kolej rzeczy to upaństwowienie wszystkiego. Niech żyje PRL Bis. Prywatny dostawca zapewne tańszy dostaje kopa bo trzeba zatrudnić kolejnych ludzi na państwowe stołki.
Nie zgodzę się. Musi być darmowa apka dla wszystkich z mniejszą funkcjonalnością.Ale za to z właściwymi strefami naniesionymi poprawnie. I dlatego taka apka musi być centralnie kierowana. Przez rząd. Zresztą służba zdrowia też.
@@grisza88884jak chcesz wypić piwo to kupujesz browar? Bo te działania z tworzeniem oprogramowania tak wyglądają. Kupujesz program z prawami autorskimi i kodami źródłowymi i jesteś gotowy zlecić rozbudowę kolejnej firmie.
W wielu momentach az prosiło się aby dopytać dalej ale chyba jesteś mało obiektywny i rozmawiałeś z kolegą. Np moment gdy on zaczął mówić o przypalach, prosiłeś o przykład a ten podał jakąś prawdopodobnie wymyślona opowieść o kolesiu co do niego podsyła pytanie o rth3iak to można wygoglac. Czasem mam wrażenie że właśnie takie osoby sa na stanowiskach w ulc,pazp,np byli stolarze
Panie Macieju W. RID obowiązuje dla dronów posiadających klasę od C1 od stycznia 2024. Materiał więcej na plus jak minus lecz niektóre przemyślenia prostują włosy na głowie np. Zakup drona na licencję a co z donami klasy C0? DronTower jest dla 90% droniarzy latających bez klasy, z klasą C0 i C1 i o tym trzeba pamiętać aby funkcjonalność programu była dostosowana do odbiorcy. Proszę zniżyć wysokość lotu do VLOS bo jest nas znacząca większość. Pozdrawiam 👋 Ps. Proszę zajrzeć do sąsiadów Czechów jak wygląda ich mapa dronowa ze strefami. A oni mogą mieć obszar lotu w postaci wieloboku 🤔
Przecież tu padło mocne kłamstwo w 5:05. W Polsce nie ma obowiązku zgłaszania lotów dronami. W Polsce jest obowiązek informowania o zamiarze wykonania misji bezzałogowym statkiem powietrznym. Jest chyba różnica w powiedzeniu "mamo - wyszedłem z domu" i "mamo - zamierzam wyjść z domu".
słuszna uwaga, jawna nadinterpretacja, jeśli już ktoś udziela wywiadu jako "autorytet", to warto być precyzyjnym, ale rozumiem, że w pogawędce pomiędzy kolegami takie szczegóły są mało istotne...tak przeprowadzony wywiad ani rzetelny ani wiarygodny..
Doświadczony pilot to może być samolotu a co do dronów to dobrze, że sa tacy ludzie jak Maciej którzy to jako tako organizują i tych operatorów segregują. Kto jest w dronach od lat wie jak to było i jest
Mam pytanie odnośnie SoP w Warszawie. Wykonuję loty dla firmy ubezpieczeniowej. Mam lot w strefie SoP wykonuję check in w aplikacji do 30m oraz dzwonie do nich i ich informuję 3 - 4 dni wcześniej że będę latał nie widzą problemu dziękują za informację. W dniu kiedy latam podchodzą sopowcy i wzywają policję bo nie miałem zgody na lot. Lot zgłoszony max wysokość lotu 20 metrów. Czy sop jakoś to weryfikuje czy każdy uznaje lot według własnych przepisów ?
Widać że nie próbowałeś nawet wejść na stronę SOP. Jest tam wszystko pięknie opisane, że składasz formularz na 5 dni ROBOCZYCH od nowego roku przed misja na obszarze SOP. Żadne inne zgody oprócz tej ścieżki nie obowiązują.
Zgłoszenie nie oznacza, że masz zgodę na wnioskowane parametry lotu. Możesz dostać zgodę ze zmienionymi parametrami. Procedura zgłaszania i otrzymywania zgody jest dobrze opisana (i działa).
Nie mogę słuchać tych bzdur. Ludzie nie kupują działek w M3 tylko M2. Poza tym nie raz tak miałem robiąc panoramę że dron wisiał nawet te 3 minuty w jedynym miejscu,raz panorama taka raz inna i ktoś mógł widzieć że na 50 m wisze mu nad działką.
Wywiad ciekawy, ale nie bądź złośliwy i dociekliwy. Włodarczyk daje Ci do zrozumienia i mówi otwarcie, że nie może powiedzieć ile kosztowało stworzenie aplikacji Drone Tower a Ty dalej wiercisz mu przysłowiową dziurę w brzuchu. Przecież wiadomo że jakby mógł to by podał, ale obowiązuje go zapewne tajemnica „firmowa” i nie może tego zrobić. Tak trudno zrozumieć, że jakby podał kwotę, jaka została wydana na budowę tej aplikacji to mógłbym mieć problemy w firmie ? Trochę zrozumienia następnym razem…
Warto poruszyć temat dronów FPV, jak już tutaj wspomnieliśmy patologia dronowa - ich umiejętności. A profesionalni, zaznaczam profesionalni droniarze FPV cierpią najbardziej, bo już nie mówię o patologii FPv...
Wprowadziliscie przepisy europejskie na drony których jeszcze nie było w obrocie. Co z pilotami którzy zainwestowali w siebie robiąc Nsts. Dlaczego nie mogliście zostawić narodowych scenariuszy ? ....Nie mówiąc a lamencie całej gałęzi fpv.
Kupiłem sobie drona, zarejestrowałem się, poprzyklejałem co trzeba z odpowiednimi numerkami, zdałem egzamin A1/A3. Wszystko spoko, latam zgodnie z przepisami zgłaszając każdy lot. Ale jednego nie potrafię pojąć. Zamieszkuję strefę DRA-RL 348 i muszę składać plan misji, żeby sobie sprawdzić na własnym domu, czy nie mam dziurawego komina. Przepisy są jakie są, ja to rozumiem że są potrzebne, bo byłaby samowolka, ale czasem mam wrażenie, że niektóre z nich tworzą jacyś debile.
@@mariuszzoolek2667 tak wpisali że nie potrzeba zgłoszeń zamiaru lotu dla: LOTÓW UAV VLOS O MASIE STARTOWEJ DO 25 KG ORAZ DO WYSOKOŚCI MAKSYMALNEJ 50 M AGL, W OBRĘBIE GRANIC ADMINISTRACYJNYCH MIAST POWYŻEJ 25000 MIESZKAŃCÓW ZLOKALIZOWANYCH POZA CTR RZESZÓW-JASIONKA (WYŁĄCZNIE: JAROSŁAW) To minimum 30m dla VLOS do 900g na terenach zabudowanych - trudno zapisać. Czy ktoś weryfikuje uzasadnienie ograniczeń?
Brakowało mi tego pojęcia "patologia droniarska" jak nazywa się ta aplikacja do "podpierr." Droniazy? Pytam ponieważ chcę z tego żyć, zarabiać na tym i rozwijać drony w Polsce, nie tylko z video ale i wejść w tematy rolnictwa itp jednak gdy wykonuje loty często zdarzają się ludzie którzy przeszkadzają i muszę ładować... Mam na myśli droniarzy
A weź spróbuj na grupie dronowej napisać, że ludzie czują się zaniepokojeni i należy ich zrozumieć, że mogą się obawiać... Nie przetłumaczysz. To tak jak ktoś jeździ rowerem to ma pretensje do kierowców aut, a jak przesiada się do auta, to tępi rowerzystów :)
Na czym miałoby polegać takie zrozumienie, że ktoś może się obawiać? Wydaje mi się, że większość droniarzy jak podejdziesz i zapytasz co to jest, jak działa to wszystko ładnie wytłumaczy a nawet pokaże efektowny podgląd z drona.
@@miudi9535 Na tym, że jak na grupach pojawiało się pytanie "co mogę zrobić, bo ktoś regularnie wisi dronem nad moim domem" to taka osoba jest wyśmiewana i 99% ludzi, którzy w ogóle normalnie odpowiadają, to próbuje za wszelką cenę przekonać tą osobę, że ten dron nie podgląda, nie filmuje/fotografuje jego domu, tylko zapewne jakieś widoki, które są dostępne jedynie z pozycji 10m nad jego domem... Nie spotkałem się jeszcze nigdy - a regularnie czytam kilka grup, gdzie ktoś poza mną wykazał się zrozumieniem takiej osoby.
@@tfarfolini9742 Może się mylę, ale to pytanie jest równoznaczne z: "co mogę zrobić, bo ktoś regularnie chodzi po publicznym chodniku przed moim domem". Można zadzwonić na policję ale wydaje mi się, że reakcja będzie identyczna jak na grupach dronowych, popraw mnie jeśli się mylę.
@@miudi9535tylko gdy ktoś chodzi to go widzisz. Możesz Ty mu zrobić i w jakiś sposób go zidentyfikować. Jak dron wisi Ci nad domem to widzisz tylko małą maszynę co wygląda jak każda inna i nie masz możliwości jej identyfikacji.
Co nie testowanie na ludziach ? Firmy wydając oprogramowanie testując na ludziach.... brakuje nadal bufora mapy.... co jak .... cytujący klasyka nie ma zasięgu albo... 2g...? Kasa poleciała a Pan nie powiedzieć o kwotach bo ? Co podatnik nie może dowiedzieć się ? Czemu jak ktoś ma okulary na nos jest cwaniakiem i jego odpowiedzi są o .... sorki ale nie tedy droga. Zbyt dużo rzeczy nam nie mówicie. A dodatkowo te aplikacje maja drugie dno... kto ma głowę niech pomyśli ... zgłaszasz bo masz zostawić ślad... a jak nie zgłaszasz .... nie ma śladu? Itd..
Pytanie: Posiadam drona Mavic 2 Pro, który nie ma i nie będzie miał nadanej klasy. Posiadam uprawnienia i latam w scenariuszu NSTS który jest ważny do końca 2025 roku. Co po tym czasie? Czy jeśli dron nie będzie miał nadanej klasy nie będę mógł nim legalnie latać ?
Takie wywiady powinny być częściej robione żeby ludzie tak naprawdę poznali jak to jest z tymi dronami
Dziękuję. Wrzucam poniżej link do rozmowy mojej żony - też z Maciejem Włodarczykiem - ale trochę bardziej dla początkujących droniarzy. ruclips.net/video/asQ8pxTry3A/видео.htmlsi=V0wN2y2FOzxtVjcb
Więcej takich ludzi a o przyszłość dronowania można być spokojny. Pozdrawiam serdecznie 🤜🤛
Dopiero zamierzam kupić drona, a po wywodach Maćka z miejsca ogarnąłem A1/A3.
Odpowiedź na pytanie czy jest sens gdzieś na wiosce na polu z dala od lotnisk należy zgłaszać loty jest wbrew pozorom prosta.
Tak. Co dzięki temu wyrobimy sobie pewną rutynę. (Lecisz zgłaszasz) I w mieście też to zadziała.
Bardzo ciekawy i merytoryczny wywiad, każda aktualizacja wskazana ☝
Będzie jeszcze w tym roku
Dobrze że na górze jest człowiek który nas rozumie
Bardzo dziękuję za merytoryczną rozmowę. Odnośnie latania w Niemczech to rzeczywiście jest sporo ograniczeń, natomiast nigdzie nie trzeba zgłaszać lotów , oczywiście z wyjątkiem stref. Jest tam oficjalna aplikacja „Droniq” gdzie nawet nie trzeba się rejestrować. Każdy pilot jest w swoim zakresie odpowiedzialny za spełnienie wszystkich formalnych wymogów (informacja o strefie i ograniczeniach ,rejestracja operatora, szkolenie online i egzamin A1A3, ubezpieczenie) .
To samo w Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Nic nie trzeba zgłaszać. PAŻP utrudnia życie ludziom. Zasłaniają się przepisami unijnymi l, wymogami... sranie w banie. Odp.. się od dronów cudaki
Wchodzę w świat dronów...
Obejrzałem z dużym zainteresowaniem. Mnóstwo ciekawej wiedzy...
Dziękuję i pozdrawiam :)
Dziękuję.
Świetna, bogata w konkrety rozmowa, która wyjaśniła praktycznie w 105% wszelkiego rodzaju nieścisłości i niezrozumiałe działania PAPŻ :-) Genialny wywiad. Dziękuje.
Bardzo się cieszę - dziękuję
Dzięki Maciejki za kulturalną i rzeczową rozmowę(:
Dziękuję również.
Świetny materiał, dzięki i pozdrowienia!
37:30 odnośnie egzaminu A1/A3 to nadal są tam pytania w gdzie prawidłową odpowiedzią jest, że trzeba loty zgłoszać na stronie internetowej checkin pansa :) Przydało by się zaktualizować te pytania.
Fakt!
Dziekuję za przystępne przedstawienie wyzwań przed jakimi staje PANSA wobec dronów i operatorów dronów. Pan Maciej Włodarczyk przywraca wiarę w to, że "urząd" ma ludzką, fachową, otwartą na świat twarz. Życzę sobie i nam wszystkim więcej tak wartościowych materiałów.
Świetny wywiad i naświetlanie sprawy co i jak wygląda oby więcej takich filmów uswiadamiajacych ludzi.
Dzięki.
25:00 A co w przypadku dronów "składaków" FPV? Czy tutaj też będzie taka konieczność kupna takiego modułu "transpondera"? Czy może wystarczy samo zgłoszenie w aplikacji?
Super wywiad Maćku 👍 bardzo pouczające i na luzie pogoda liście 😊 fajnie
Edukacja przede wszystkim. Takie filmy powinny być obowiązkowe przed zakupem drona.
Ludzka twarz tej niezrozumianej przez droniarzy instytucji. Fajny film!
Dziękuję.
Fenomenalny wywiad, wszystko przekazane w tz. „normalny sposób” dzięki !!!
Niestety nie wszystkie kraje (współpracują) odpowiadając na zgłoszenia chęci odbycia lotów.
Zgodnie z zasadami na urzędowej stronie Botswany złożyłem trzykrotnie stosowne dokumenty - prośbę, indentyfikacja drona, pozwolenia…
Wakacje były w lutym 2024 a do dzisiaj 30.07. 2024 nie dostałem od nich żadnej odpowiedzi.
I pewnie dlatego tylu ludzi wyjeżdżających za granicę na wakacje latają na przypale. 👈🤔🤔🤔
Pozdrawiam i miłego dnia życzę.
Dziekuje
Maciej wiele razy mi pomógł, zawsze potrafił dobrze wytłumaczyć albo nakierować. Serdecznie trzymam kciuki za ich działanie. Brawo za wytrwałość i powodzenia na przyszłość ;)
Dziękuję Danielu za te słowa. Serdecznie pozdrawiam. 🫡
@@MaciejUchmanski niestety wiele osób nie rozumie tego co Maciej mówi, są (PAŻP) miedzy młotem a kowadłem, Szkoda że EASA i ULC nie umożliwiają wsparcia dla zaawansowanych lotów i dla ludzi którzy są merytorycznie przygotowani do tej pracy, maja wiedze i doświadczenie ale cały zły PR trafia na PAŻP i takie osoby jak Maciej dostają rykoszetem.
@@MaciejUchmanski świetny wywiad dziękujemy Ci za taki pomysł, powinno być więcej rozmów takich.
Dziękuję / są plany na więcej.
Ja akurat jestem ten "fruwający" mam w pracy i prywatnie. Zrobiłem A1/A3 i A2, NSTS 01, i ciągle się uczę. Biorę udział w webinariach organizowanych prze Instytut Lotnictwa Łukasiewicz, poznawałem zagadnienia dot. SORA. Ostatnio uczestniczyłem w foresight-cie rynku dronowego. Cały czas się dokształcam, czytam szukam informacji. Doszedłem do takiego poziomu wiedzy, który mnie zadowala i inni kontaktują się ze mną, aby podpytać co i jak zrobić. Choć mówię na początku, że nie wiem wszystkiego. Mieszkam przy wschodniej granicy i jestem świadomy co się dzieje na niebie. A co do telewizji to prawda co Maciej mówił, checkin to może słyszeli, ale nikt nie widział. Pozdrowienia dla was Panowie Macieje z pięknego Podlasia
Dziękuję Kamil za te podwójne pozdrowienia - ostatnio latałem w miejscowości Hanna:)
To tak w linii prostej 240 km, jescze dla mnie nieosiągalna odległość na "tradycyjnym" dronie
Kamilu, ja też jestem "fruwający" i tak jak Ty w pełni świadomy, ciągle się doszkalający, u mnie nie ma latania "na przypale", tylko ilu nas jest ? Ilu jest "apaczy" (kupił drona, lata i patrzy jak lata)
Bardzo fajny wywiad, bardzo wartościowy, ale naj bardziej spodobał mi się pomysł "w pierwszej kolejności szkolenie a potem zakup drona" . To jak teraz jest "kupujesz alkohol , pokaż dowód osobisty". Tylko czy to nie za późno? Jak wymusić na sprzedawcach sprawdzanie uprawnień? Np, Media Ex...
Tak powinno być.
dobra robota wiele z tej rozmowy się dowiedziałem super i pzdrawiam
Dziękuję
Bardzo dobrze i mądrze wytłumaczone.
Dziękuję za ten komentarz i poświęcony czas. Pozdrawiam serdecznie.
Dopiero teraz trafiłem na ten filmik. Super wywiad. ❤
Dziękuję
Elegancka rozmowa 👍
Wielkie dzięki
Super odcinek! Dużo ciekawych kwestii poruszonych. Oby droniarstwo w Polsce rozwijało się jak najlepiej. Zostawiłam like i sub 🙂
Dziekuje - będzie niebawem kolejne spotkanie - bardziej merytoryczne :)
„Aby Droniarstwo rozwijało się”… śmiechu warte. Wszystko zmierza w kierunku delegalizacji! Zamordyzm i tyle!
bardzo ciekawy temat proponowałbym jakis serial bo to sie nie da omowic w kilkanascie minut, wogole nic nie bylo o dronach made in home a bedzie ich wiecej jesli beda wieksze obostrzenia ... pozdrawiam
Dzięki za film - jak ktoś chce mi odpisać w komentarzu to może np. informacja dlaczego droneradar został wyłączony? jakieś gdpr? I czy ta strefa zablokowana nad pożarem przy ul. marywilskiej została wprowadzona na długo - to się standardowo robi w przypadku pożarów czy raczej przy dochodzeniu kryminalnym? Zawsze myślałem że o ile nie jesteś w pobliżu lotniska czy jednostki wojskowej to do 30 m możesz latać małym dronem bez ryzyka że komuś się stanie krzywda? Dzięki!
Mam bardzo ważne pytanie na które chciałbym uzyskać odpowiedź.
Co z dronami rolniczymi? - Agras T50
Nie widzę aby rolnik pisał SORA by polatać 3m nad swoim polem, a będzie tego wysyp... Już sprzedajemy sporo sztuk i jak tu zachować dysonans pomiędzy prawem a sprzedażą?
Dziękuję za to pytanie. Będziemy organizować sesję pytań do Macieja. Na pewno je zadam.
Mam pytanie odnośnie poszerzenia integracji dwukierunkowej, niewerbalnej komunikacji w DroneTower. Czy w planie jest rozszerzenie tej funkcjonalności o CTR Heringsdorf, MCTR-y oraz strefy pod zarządem straży granicznej? Myślę, że jest to jak najbardziej możliwe do wykonania. Za pomocą aplikacji można przekazać dokładnie te same dane jak podczas rozmowy przez telefon, co uprościłoby całą procedurę. Uważam, że warto też dać kontrolerom na TWR możliwość wysłania informacji o powodach odrzucenia check-in'a, np. "Lot w tym miejscu nie będzie dziś możliwy" albo "Lot będzie możliwy do wykonania od godziny X" itp.
Mam też drugie pytanie dotyczące LPR. Czy jest możliwe, że na trasach lotów LPR zostaną stworzone automatycznie strefy tymczasowe zakazujące lotu lub zmieniające jego parametry, np. do 30 m? Śmigłowiec LPR-u często pojawia się niespodziewanie. Jeśli mnie pamięć nie myli, było coś takiego w DroneRadar.
Lista pytań do Macieja się poszerza - z pewnością szykuje się szybkie spotkanie w sprawie Q&A. Dziękuję.
Świetna, bardzo potrzebna rozmowa. Powodzenia
Dziękuję. Pozdrawiam.
Warto się przeszkolić na A1/A3 nawet do lekkich dronów
Szykujemy się do lipcowego nagrania gdzie odpowiemy na wiele pytań - dziękuję/
@@anonymaccs.-gi6gw wszystkie drony DJI z klasą C1 i C2 mają już aktywną funkcję RID 🤫
co mają opłaty nawigacyjne do jawności kontraktu na aplikację? jednostka budżetowa czy nie?
Ogólnie świetna rozmowa. Maciej to fajny chłopak i swój gość. Dzięki, fajnie się słuchało
Bardzo mi miło. Dziękuję.
Fajny wywiad, ale mam jedną kwestię którą powinna się poprawić.
Informowanie ludzi o zmianach w tym jak mają być wykonywanie loty. Wychodzi nowe rozporządzenie i mało kto wie że coś się zmienia. Ja osobiście przez ostatnie 2 lata nie dostałem ani jednego e-maila o tym że wyszło jakieś nowe rozporządzenie, albo że zmieniła się metoda zgłaszanie lotów.
Dziękuję za ten komentarz.
Dobrze się tego słuchało👍
Dzięki śliczne! Pozdrawiam. 🫡
Maciek wrażliwy pozdrawia 🫶 świetna rozmowa!
Spoko rozmowa! więcej takich z ludźmi z PAŻP-u!
Dzięki! Szykują się…
Patrząc na aplikację DroneTwoer to w bardzo wielu miejscach latać nie można albo po zdobyciu wielu pozwoleń . Mało kto ma świadomość tego . Dwa po co komu latać powyżej 120 m ?
Wszystko fajnie zainstalowałem apke wszystko wypełnione tak jak powinno być a podczas logowania info "wystąpił nieoczekiwany błąd " tak więc zajebista apka hehe
Pogadamy o tym z Maciejem w lipcu
@@MaciejUchmanski Jeszcze będę próbował ale tak jak napisałem zrobiłem wszystko według instrukcji i jest taki problem , pozdrawiam.
Nie masz uprawień nie kupisz drona... naprawdę jesteście oderwani od rzeczywistości kupisz w dowolnym kraju ościennym albo w chinach lub zbudujesz FPV z części. Im więcej zakazów tym zakazany owoc będzie słodszy. Natura polaka nie uznaje zakazów i nieżyciowych przepisów. Mamy podziemie w co drugim hobby np poszukiwaczy z wykrywaczami, będzie i dronowe
Czy i kiedy dwustronna komunikacja będzie wprowadzona dla obszarów MCTR ?
41:54 cytując klasyka "Modern problems require modern solutions." 😁
No super. Jeszcze tematu FPV troszkę mi brakowało.
Będzie jak tylko Maciej znajdzie czas na ponowne spotkanie
@@MaciejUchmanskiczy jest zaplanowany jakiś termin dla tematu fpv?
Świetny wywiad. Na czasie.
Pytanie do Maćka: Mam nsts01 jest 2024r i mam 2 drony fpv jeden do 250g drugi ok 700g. Chce latać legalnie w mieście. Na przepisach przejściowych latam tym do 250g na nsts01 a tym 700g moge w mieście? Klient by chciał dynamiczne ujęcia dźwigu, hali, budowy, ja kościołu, dzielnicy... mogę z nsts01 czy juz tylko z obserwatorem do 900g w a1? Pzdr 🖐
Dziękuję. Zbieram wszystkie pytania i zrobimy sesję Q&A - inaczej tego nie widzę :)
Jeszcze jedna sprawa, tak w sumie na gorąco. Czy w DronTower, po wyborze misji która mamy zaakceptowaną przez PAŻP a jej czas jest dłuższy niż 180min, nie można by przyjąć że Check-In trwa do czasu zakończenia lotu a nie co 180min powtarzanie zgłoszenia - oczywiście mówimy o locie w zakresie czasu misji?
Dopisuje do listy
Jeżeli w systemie rejestrujemy drony a są aplikacje do identyfikacji i pozycji, i wysokości, i położenia pilota, i drony będą i tak widoczne to dlaczego nie zrobić automatycznego checkinu w momencie startu? Gdyby jakiś delikwent startował w zakazanym miejscu / czasie to dostawałby sms z informacją. To chyba naprawdę nie byłby problem? Może warto pomyśleć nad taką opcją? To bardzo ułatwiłoby życie latającym zgodnie z przepisami. Jakaś forma docenienia by to była.
Ciekawa koncepcja - zapytam Macieja czy przypadkiem coś takiego się nie szykuje… dziękuję
Oglądamy 😊
Bardzo się cieszę! 🤗
Witam, mam pytanie o tworzenie stref czasowo wyłączonych (takie jak np. Straż Pożarna nad terenem akcji gaśniczej) przez firmy/związki sportowe, które zajmują się organizacją zawodów sportowych, których transmisja jest realizowana z drona. Czy firmy / związki sportowe będą mogły wystąpić do np. Pansa/PAŻP o wprowadzenie takiej wyłączonej strefy na czas imprezy zewzględu na bezpieczeństwo zawodników (po zderzeniu z "obcym" dronem )z wyłączeniem dronów przekazujących obraz do transmisji
Dziękuję. Zapisuję pytanie. To ważna kwestia.
@@MaciejUchmanski a kiedy można się spodziewać odpowiedzi ;)..
Chciałbym to zrobić jak najszybciej. Zapraszam do śledzenia kanału. Dużo jest kwestii do poruszenia i nie będę zwlekał, ale do specjalistycznych pytań należy podejść drobiazgowo - Maciej Włodarczyk musi się z nimi zapoznać.
A czy Dron Tower to nie jest część projektu usługi cyfrowe dla BSP za ponad 60 milionów zł? Po co się z tego robi tajemnicę skoro w dalszej części jest o tym mówione. Może jednak trzeba było wydać całą kwotę to udałoby się zrobić na czas.
Od razu mam dwa pytania odnośnie tego projektu: miał się skończyć w czerwcu 2023, potem we wrześniu 2023, potem do grudnia 2023. Zaraz 06.2024, a kluczowego elementu tego systemu dla pilotów (np. e-sora) nie ma. To kiedy to się skończy i skąd takie opóźnienie?
Dziękuję za pytanie.
Panowie, a czy planujecie kontynuację NSTSów, czy w 2025 będzie to definitywny koniec ?
Będę pytał
@@MaciejUchmanski dziękuję i pozdrawiam
Temat U-Space(dobrze to piszę?) Jakaś firma uzyskuje pozwolenie na założenie tego obszaru ponieważ zamierza świadczyć komercyjnie jakieś usługi. Czy dobrze rozumiem - inni operatorzy dronów (osoby prywatne nie firmy) będą musiały płacić właścicielowi obszaru za przelot w nim? Czyli np. jest jakieś super atrakcyjne miejsce z ekstra widokiem , a tu firma X blokuje ten obszar swoją strefą i płać albo polatane? Może nalezałoby wprowadzić jakieś ograniczenia, bo zaraz się okaże, że co lepsze miejscówki do latania zastaną poblokowane bo firma ma takie życzenie, a zwykły operator polata sobie już tylko nad polami i pofotografuje kłosy żyta : /. Tylko patrzeć, jak leśnicy wpowadzą opłatę za wejście do lasu i pooddychanie świeżym powietrzem bo to ich strefa
Dorzucam do listy pytań na kolejne spotkanie z Maciejem.
@@MaciejUchmanski może opcja jak na rynku domenami internetowymi. Rynek wtórny i kto da więcej. Jak wejdzie "operator z Kajmanów" to wykupi wszystko na czym się da sie obracać i z głowy.
no i spoko :-) Maciej to taka ludzka twarz pażpu od zawsze i oby na zawsze ;-)
Amen!
Polska drugi kraj pod kątem kupna dronów Dji a nawet aplikacje nie są po Polsku, jak i wiele rzeczy czy to instrukcje sprzętów.. jesteśmy krajem który jest po prostu zlewany
👏👏👏
Racja!
E sadzisz . Dji Fly jest po polsku 👋
Jak to nie chce mówić, te informacje powinny być w pełni publiczne!
Warto też poruszyć temat dronów fpv😉
Zapisuję pytanie. Dziękuję
@@MaciejUchmanski ja może doprecyzuje. Teraz żeby latać dronem FPV w praktyce potrzebujemy tzw naziemnego obszaru kontrolowanego (chyba że mamy ograniczenie prędkości do 15m/s, w praktyce nie do osiągnięcia przy przy dronach hobbystycznych) lub obserwatora, czy zostanie to zracjonalizowanie tzn zamiast maksymalnej (bezpiecznej) prędkości drona zostanie wprowadzona maksymalna energia kinetyczna. Teraz bez obszaru i obserwatora mogę latać dronem o wadze 3.99 kg z prędkością 14.99m/s a nie mogę dronem o wadze 100g z prędkością 16m/s.
Oczywiście przez racjonalizację nie rozumie zamknięcia furtki prędkości "jak się nie podoba".
@@michabaryla2984 dziękuje
5lat temu to się fajno latało dronami niestety przez nieodpowiedzialnych ludzi cierpię bo te tabelki,paragrafy ,strefy ,aplikacje info jakie muszę udzielić żeby wgl. wystartować odbierają fan z lotów
Potwierdzam
Panie Macieju W. A co z obowiązkiem RID dla lotniarzy, motolotniarzy, paralotniarzy i pilotów samolotów ultralekkich? Może jest takie miejsce żeby upewnić się, że latają w swojej strefie powyżej 150m AGL 🤔
NIE rasizmowi skierownemu przeciw pilotom dronów! Dziękuję bohaterowi programu że w ogóle zechciał się wypowiedzieć, bo w Polsce większość przedstawicieli instytucji trzymających władzę "do poziomu plebsu się nie schyla". Trochę boli mnie jednak jednoczenie pochwalanie zachowań zwiazanych ze swoistym nienawidzeniem droniarzy. Czy latajac legalnie mam się każdemu tłumaczyć? Jakie konsekwencje ponosi zgłaszający "zaniepokojenie" za nadużycie czasu, policji, PAŻP i przede wszystkim mojego? Usprawiedliwienie niekompetencji przedstawicieli instytucji takich jak np. wiezienia za niezgłoszenie strefy jest ok? Każdy właściciel budowy będzie mógł zrobić strefę bez bardzo poważnego umotywowania? Czy przelot wideo, bez nękania nad posesją jest zabroniony? Czy nieznajomość prawa przez policjanta czy "zwyklego zgłaszającego obywatela" zwalnia go z jego stosowania? No i większości krajów Europy nie ma obowiązku zgłaszania lotu poza strefami mimo ze covid19 byl wszędzie...
Dobre pytania. Dzięki.
Jak w DroneTower zarejestrować lot dronem
Dziękuję za to pytanie. Dopisuje do listy
Merytorycznie i jest git.
Szkoda że trochę zlekceważono nie nie pociągnięto wątku pilotów TV, ciekawy jestem czy Policja wyciągnęła jakieś konsekwencje w stosunku do tego pilota TVN któremu kazali lądować, czy to się zwyczaj nie rozmywa i nie ma tematu.
Teraz mocno się narażę, ale tak zwyczajnie by było bezpieczniej, drona powinno być że można kupić jak masz zrobione darmowe szkolenie a1/a3 pokazujesz w sklepie i możesz nabyć. prosta sprawa, a a1 i a3 już daje jakiekolwiek pojęcie o tym co i gdzie można, a jest podkreślam jeszcze raz darmowe. no ale niestety rowerem też można jeździć po ulicy, a nie mieć wiedzy o przepisach.
pozdrawiam
Są wątki do rozwinięcia podczas kolejnej rozmowy…
@@MaciejUchmanskiKupując samochód nie musisz pokazywać prawa jazdy. Dodatkowo drona możesz kupić w internecie czy również używanego i nikt nie będzie sprawdzać czy masz uprawnienia. To raczej ślepa uliczka. "Co tu lata" powinno być dostępne jako strona on-line, a nie aplikacja. Nikt nie będzie instalować aplikacji by szybko sprawdzić co mu właśnie nad głową wisi.
Gdzie można zobaczyć projekt tej ustawy? Czy można zobaczyć? Czy będą jakieś konsultacje?
Dziękuję za to pytanie. Dopisujemy do listy.
A co z modelarzami? wielowirnikowce kompletnie nas "przykryły" w przestrzeni?
A właśnie
Przez cały wywiad usłyszałem tylko jeden raz BSP - Bezzałogowe Statki Powietrzne. A tak tylko drony, drobiarze itp. A to również my modelarze RC latający modelami szybowców, samolotów heli itp. Wszystko zapakowane do jednego worka. Jak piszący te bzdurne przepisy wyobrażają sobie latanie 6m makietą szybowca na wysokości 120m, kiedy to jest wysokość, na której już powoli podchodzi się do lądowania. W Szwajcarii jest to rozdzielone, w UE jak zwykle totalny chaos. Wszystkiego zabraniają i niszczą pożyteczne i rozwijające technicznie młodych ludzi i nie tylko HOBBY.
До этого интервью относился негативно к действиям этой службы. Теперь понимаю, что все действительно развивается в правильном направлении. Было бы замечательно иметь возможность быстро в приложении описать свое предложение по улучшению юзабилити. Очень сердит факт постоянного вылогинивания из приложения и невозможности всегда использовать один и тот же код оператора дрона при чекине. Спасибо.
Спасибо за ваш комментарий. Теперь это приложение может стать только лучше. С наилучшими пожеланиями.
Jestem jeszcze 🤜🤛
Jestem ciekaw w jaki sposób będzie poprawione informowanie użytkowników? Pan Maciej ominął fakt, że informował użytkowników na grupach, że aplikacja będzie obowiązkowa za 6-7 godzin i że wyłączają checkin Pansa. Potem tłumaczył, że nie jest osoba odpowiedzialną za komunikowanie takich rzecz. Dlatego chciałbym poznać odpowiedź na pytanie, które przewijało się kilkukrotnie i nikt nie dostał na to odpowiedzi. Co jest źródłem informacji dla użytkowników (strona, grupa na FB itd.), bo oficjalna informacja była po 13 godzinach od obowiązywania systemu? Drugie pytanie - Z czego wynika i czy jest ustalony jakiś standard wprowadzania takich planowanych zmian? Interesuje mnie też co się dzieje z w przypadku zgłoszenia prze emaila - to jest gdzieś wpisywane, ktoś to czyta, czy to tylko jako archiwum?
Dziękuję za te pytania. Będziemy szykować na dniach sesję odpowiedzi.
W temacie tworzonych przepisów dronowych jest wiele kontrowersji. Ostatnio jednak zbulwersował mnie fakt, jak niektóre osoby powiązane z PAŻP i nie tylko, nastawiają wrogo opinię publiczną do droniarzy, np przy okazji debaty pt: "Drony przejęły nasze niebo. Robi się coraz bardziej niebezpiecznie", informowały o rzekomych badaniach w temacie czasu reakcji pilota na komendę "ląduj natychmiast!". To ewidentne nadużycie w interpretacji danych! Skąd kontroler ruchu lotniczego ma wiedzieć, czy pilot już wylądował? Jedynie po przekazaniu informacji zwrotnej przez aplikację, która może dotrzeć do kontrolera dopiero po potwierdzeniu faktu wylądowania przez operatora drona. Od faktycznego wylądowania do potwierdzenia faktu w aplikacji może zatem zająć kilka minut, przez chociażby opóźnienie w reakcji pilota. Liczy się jednak fakt, że pilot rzeczywiście wylądował. Zwykle taki pilot drona, po otrzymaniu takiej komendy będzie się starał wylądować w możliwie najbezpieczniejszy sposób. W miejscu bezpiecznym dla drona i innych użytkowników. Po co zatem tworzyć wyimaginowane wizje potencjalnie niebezpiecznych sytuacji? O zbliżającym się samolocie itp?. Zwykle zajmie to minutę lub dwie i dron będzie bezpiecznie na ziemi. Nie dajmy sobie wmówić, że w przestrzeni powietrznej zachodzą tak gwałtowne sytuacje. Inaczej możnaby pomyśleć, że panuje tam niesamowity bałagan, co z pewnością prawdą nie jest. Osobiście nie wyobrażam sobie wykonania komendy "ląduj natychmiast", w każdej sytuacji w ciągu kilkunastu sekund. To absurd. Po co zatem informować opinię publiczną o rzekomej dużej skali w opóźnionej reakcji pilota na podstawie, moim zdaniem nieprawdziwych danych? Takie praktyki szkodzą środowisku i tworzą niechęć do pilotów dronów oraz budują społeczną psychozę. Panowie zastanówcie się.
Dziękuję za ten komentarz. Cenne są uwagi uważnych i wyważonych widzów. Serdecznie pozdrawiam.
zapoznaj się dobrze z artykułem z tego panelu na WNP kto to mówił . Ta osoba nie jest powiązana z PAŻP ale dzięki za czujność . Ja osobiście nie mogę się zgodzić z tymi badaniami
Cytat z wnp z tego artykułu "Widać bardzo duży wysyp nowych użytkowników, którzy niczego nie rozumieją. Obecnie próg wejścia w bycie pilotem drona jest bardzo niski. Szkolenie i egzamin odbywa się online. Nie weryfikuje się, w sposób praktyczny, umiejętności takiego pilota. W praktyce po krótkim szkoleniu i egzaminie trwającym około godziny jesteśmy w stanie latać nawet 2,5-kg dronem poza obszarem zabudowanym. Dla mnie, przedstawiciela instytucji lotniczej, jest to przerażające - podkreślał M.W., który w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest kierownikiem Ośrodka Rozwoju Systemów UTM i Operacji BSP."
Sprawa jest prosta, jak urząd państwowy ma coś robić to wolą Cię zniechęcić abyś nie robił czegoś czym muszą się zajmować
Jest możliwość odblokowania strefy zastrzeżonej kiedy mam zgody od właściciela obiektu ?
Będę pytał Macieja w 2 sesji
Co z tym KSID, mam tam teraz dwa numery operatora, po co? Piszę do supportu - brak reakcji. Może o tym rozmowa
Dziękuję za to pytanie. Jeśli masz inne - zorganizuję sesję Q&A z Maciejem i odpowiemy na wszystkie pytania.
Głupie jest to że za każdym razem musisz w aplikacji zgłaszać zakończenie lotu ponieważ czasem się o tym poprostu zapomina i czas lotu leci dalej pomimo iż już dawno zakończyliśmy latać
Popieram
Te strefy DJI bywają irytujące. W Starogardzie Gdańskim strefa nad więzieniem sięga naprawdę daaaleko obejmując niestety też rynek i opuszczony młyn :(
To samo masz w Bydgoszczy
kolej rzeczy to upaństwowienie wszystkiego. Niech żyje PRL Bis. Prywatny dostawca zapewne tańszy dostaje kopa bo trzeba zatrudnić kolejnych ludzi na państwowe stołki.
Nie zgodzę się. Musi być darmowa apka dla wszystkich z mniejszą funkcjonalnością.Ale za to z właściwymi strefami naniesionymi poprawnie. I dlatego taka apka musi być centralnie kierowana. Przez rząd. Zresztą służba zdrowia też.
Chcesz coś więcej. To tak jak z leczeniem medycznym. Dokupujesz pakiet rozszerzony.
@@grisza88884jak chcesz wypić piwo to kupujesz browar? Bo te działania z tworzeniem oprogramowania tak wyglądają. Kupujesz program z prawami autorskimi i kodami źródłowymi i jesteś gotowy zlecić rozbudowę kolejnej firmie.
W wielu momentach az prosiło się aby dopytać dalej ale chyba jesteś mało obiektywny i rozmawiałeś z kolegą. Np moment gdy on zaczął mówić o przypalach, prosiłeś o przykład a ten podał jakąś prawdopodobnie wymyślona opowieść o kolesiu co do niego podsyła pytanie o rth3iak to można wygoglac. Czasem mam wrażenie że właśnie takie osoby sa na stanowiskach w ulc,pazp,np byli stolarze
Jeszcze kiedyś mocniej docisnę Macieja.
Brakowało tematu fpv, bo tu się dużo pozmieniało.
W lipcu nagramy kolejny odcinek o będzie na pewno o FPV.
Panie Macieju W. RID obowiązuje dla dronów posiadających klasę od C1 od stycznia 2024. Materiał więcej na plus jak minus lecz niektóre przemyślenia prostują włosy na głowie np. Zakup drona na licencję a co z donami klasy C0? DronTower jest dla 90% droniarzy latających bez klasy, z klasą C0 i C1 i o tym trzeba pamiętać aby funkcjonalność programu była dostosowana do odbiorcy. Proszę zniżyć wysokość lotu do VLOS bo jest nas znacząca większość. Pozdrawiam 👋
Ps. Proszę zajrzeć do sąsiadów Czechów jak wygląda ich mapa dronowa ze strefami. A oni mogą mieć obszar lotu w postaci wieloboku 🤔
Przecież tu padło mocne kłamstwo w 5:05. W Polsce nie ma obowiązku zgłaszania lotów dronami. W Polsce jest obowiązek informowania o zamiarze wykonania misji bezzałogowym statkiem powietrznym. Jest chyba różnica w powiedzeniu "mamo - wyszedłem z domu" i "mamo - zamierzam wyjść z domu".
A matka jest tylko jedna.
słuszna uwaga, jawna nadinterpretacja, jeśli już ktoś udziela wywiadu jako "autorytet", to warto być precyzyjnym, ale rozumiem, że w pogawędce pomiędzy kolegami takie szczegóły są mało istotne...tak przeprowadzony wywiad ani rzetelny ani wiarygodny..
@gosc1181 zostawiam ten komentarz dla zasięgu. Jeśli masz jakieś pytania - napisz je w komentarzu. Szykujemy sesję Q&A i będziemy odpowiadać
@@MaciejUchmanski rozumiem, że najważniejsze są zasięgi🙈...
@gosc1181 dronowe. Najważniejsze to znać przepisy. Zabawki zgłaszać nie musisz ale jak masz drona z kamerą to już tak. Proponuję doczytać.
Doświadczony pilot to może być samolotu a co do dronów to dobrze, że sa tacy ludzie jak Maciej którzy to jako tako organizują i tych operatorów segregują. Kto jest w dronach od lat wie jak to było i jest
Prawda! 👍
Mam pytanie odnośnie SoP w Warszawie. Wykonuję loty dla firmy ubezpieczeniowej. Mam lot w strefie SoP wykonuję check in w aplikacji do 30m oraz dzwonie do nich i ich informuję 3 - 4 dni wcześniej że będę latał nie widzą problemu dziękują za informację. W dniu kiedy latam podchodzą sopowcy i wzywają policję bo nie miałem zgody na lot. Lot zgłoszony max wysokość lotu 20 metrów. Czy sop jakoś to weryfikuje czy każdy uznaje lot według własnych przepisów ?
Widać że nie próbowałeś nawet wejść na stronę SOP. Jest tam wszystko pięknie opisane, że składasz formularz na 5 dni ROBOCZYCH od nowego roku przed misja na obszarze SOP. Żadne inne zgody oprócz tej ścieżki nie obowiązują.
Zgłoszenie nie oznacza, że masz zgodę na wnioskowane parametry lotu. Możesz dostać zgodę ze zmienionymi parametrami. Procedura zgłaszania i otrzymywania zgody jest dobrze opisana (i działa).
A jak ja mam dron z Chin to co ?? One są tanie i latają poza zasięg wzroku
Panie Maćku proszę nie mówić że jeżeli dziennikarz nie zgłasza lotu to jest okej Oni nie są wyłączni z przepisów i nie mogą być ponad prawem
Spotkanie z Maciejem w lipcu może być bardzo gorące… ważne ale i gorące
To nie prawda że ludzie oczekiwali na drone tower.Pansa z dnia na dzień zostawiła droniarzy bez alternatywy..
Była możliwość zgłaszania mailem - ale to było uciążliwie - dlatego mówię, że byliśmy przez tyle miesięcy w czarnej d.
Tvn a tvn q czy policja ma obowiązek zgłaszać lot czy oni nie muszą?
Każdy powinien
@@MaciejUchmanski a mojej miejscowości tego nie robią a jak im się zwróci uwagę to są oburzeni że oni nie musza
Unikam tego jak ognia to nie znaczy nie robię tego.
Co tu lata to typowa "konfidencka" aplikacja będzie
TVP za czasów pisu latali gdzie chcieli dronami, no ale wtedy taki pan odważny nie był w krytyce
Jako były operator wielu stacji telewizyjnych potwierdzam, że drobiarze telewizyjni mają „wywalone” na prawo. Oczywiście są wyjątki.
Nie mogę słuchać tych bzdur. Ludzie nie kupują działek w M3 tylko M2. Poza tym nie raz tak miałem robiąc panoramę że dron wisiał nawet te 3 minuty w jedynym miejscu,raz panorama taka raz inna i ktoś mógł widzieć że na 50 m wisze mu nad działką.
Robimy 4 ujęcia. Dwa do wzięcia, dwie panoramy i spier… - takie stare operatorskie powiedzenie. 😉
nie chce, nie mogę .... kasa musi się zgadzać a wy się tam nie interesujcie
Wywiad ciekawy, ale nie bądź złośliwy i dociekliwy. Włodarczyk daje Ci do zrozumienia i mówi otwarcie, że nie może powiedzieć ile kosztowało stworzenie aplikacji Drone Tower a Ty dalej wiercisz mu przysłowiową dziurę w brzuchu. Przecież wiadomo że jakby mógł to by podał, ale obowiązuje go zapewne tajemnica „firmowa” i nie może tego zrobić. Tak trudno zrozumieć, że jakby podał kwotę, jaka została wydana na budowę tej aplikacji to mógłbym mieć problemy w firmie ? Trochę zrozumienia następnym razem…
Zawsze warto było spróbować. Dziękuję za ten komentarz.
@@MaciejUchmanski podejrzewam, że poza kamerą bez problemu powiedział jaka to kwota, ale oficjalnie trzeba milczeć 😁
Warto poruszyć temat dronów FPV, jak już tutaj wspomnieliśmy patologia dronowa - ich umiejętności. A profesionalni, zaznaczam profesionalni droniarze FPV cierpią najbardziej, bo już nie mówię o patologii FPv...
Zapisane do listy pytań i zagadnień do kolejnego spotkania.
Łeee nic o FPV..
Będzie w 2 odcinku niebawem
Wprowadziliscie przepisy europejskie na drony których jeszcze nie było w obrocie. Co z pilotami którzy zainwestowali w siebie robiąc Nsts. Dlaczego nie mogliście zostawić narodowych scenariuszy ? ....Nie mówiąc a lamencie całej gałęzi fpv.
Kupiłem sobie drona, zarejestrowałem się, poprzyklejałem co trzeba z odpowiednimi numerkami, zdałem egzamin A1/A3. Wszystko spoko, latam zgodnie z przepisami zgłaszając każdy lot. Ale jednego nie potrafię pojąć. Zamieszkuję strefę DRA-RL 348 i muszę składać plan misji, żeby sobie sprawdzić na własnym domu, czy nie mam dziurawego komina. Przepisy są jakie są, ja to rozumiem że są potrzebne, bo byłaby samowolka, ale czasem mam wrażenie, że niektóre z nich tworzą jacyś debile.
30m AGL niech lataja jak chca poza strefami zastrzezonymi.
@@mariuszzoolek2667 tak wpisali że nie potrzeba zgłoszeń zamiaru lotu dla: LOTÓW UAV VLOS O MASIE STARTOWEJ DO 25 KG ORAZ DO WYSOKOŚCI MAKSYMALNEJ 50 M AGL, W OBRĘBIE GRANIC ADMINISTRACYJNYCH MIAST POWYŻEJ 25000 MIESZKAŃCÓW ZLOKALIZOWANYCH POZA CTR RZESZÓW-JASIONKA (WYŁĄCZNIE: JAROSŁAW)
To minimum 30m dla VLOS do 900g na terenach zabudowanych - trudno zapisać. Czy ktoś weryfikuje uzasadnienie ograniczeń?
Brakowało mi tego pojęcia "patologia droniarska" jak nazywa się ta aplikacja do "podpierr." Droniazy? Pytam ponieważ chcę z tego żyć, zarabiać na tym i rozwijać drony w Polsce, nie tylko z video ale i wejść w tematy rolnictwa itp jednak gdy wykonuje loty często zdarzają się ludzie którzy przeszkadzają i muszę ładować... Mam na myśli droniarzy
A weź spróbuj na grupie dronowej napisać, że ludzie czują się zaniepokojeni i należy ich zrozumieć, że mogą się obawiać... Nie przetłumaczysz. To tak jak ktoś jeździ rowerem to ma pretensje do kierowców aut, a jak przesiada się do auta, to tępi rowerzystów :)
Coś w tym jest :)
Na czym miałoby polegać takie zrozumienie, że ktoś może się obawiać?
Wydaje mi się, że większość droniarzy jak podejdziesz i zapytasz co to jest, jak działa to wszystko ładnie wytłumaczy a nawet pokaże efektowny podgląd z drona.
@@miudi9535 Na tym, że jak na grupach pojawiało się pytanie "co mogę zrobić, bo ktoś regularnie wisi dronem nad moim domem" to taka osoba jest wyśmiewana i 99% ludzi, którzy w ogóle normalnie odpowiadają, to próbuje za wszelką cenę przekonać tą osobę, że ten dron nie podgląda, nie filmuje/fotografuje jego domu, tylko zapewne jakieś widoki, które są dostępne jedynie z pozycji 10m nad jego domem... Nie spotkałem się jeszcze nigdy - a regularnie czytam kilka grup, gdzie ktoś poza mną wykazał się zrozumieniem takiej osoby.
@@tfarfolini9742 Może się mylę, ale to pytanie jest równoznaczne z: "co mogę zrobić, bo ktoś regularnie chodzi po publicznym chodniku przed moim domem". Można zadzwonić na policję ale wydaje mi się, że reakcja będzie identyczna jak na grupach dronowych, popraw mnie jeśli się mylę.
@@miudi9535tylko gdy ktoś chodzi to go widzisz. Możesz Ty mu zrobić i w jakiś sposób go zidentyfikować. Jak dron wisi Ci nad domem to widzisz tylko małą maszynę co wygląda jak każda inna i nie masz możliwości jej identyfikacji.
Co nie testowanie na ludziach ? Firmy wydając oprogramowanie testując na ludziach.... brakuje nadal bufora mapy.... co jak .... cytujący klasyka nie ma zasięgu albo... 2g...?
Kasa poleciała a Pan nie powiedzieć o kwotach bo ? Co podatnik nie może dowiedzieć się ?
Czemu jak ktoś ma okulary na nos jest cwaniakiem i jego odpowiedzi są o .... sorki ale nie tedy droga.
Zbyt dużo rzeczy nam nie mówicie.
A dodatkowo te aplikacje maja drugie dno... kto ma głowę niech pomyśli ... zgłaszasz bo masz zostawić ślad... a jak nie zgłaszasz .... nie ma śladu? Itd..
Zaraz, zaraz. Czyli DroneTower stanął na tym samym przepuście co Pansautm? Czyli cały serwer Wam się zesrał? Posiwieli trochę 🥹
Mieli niezłą wtopę - ale kto jej nie miał niech pierwszy rzuci pakietem:)
@@MaciejUchmanski rzucam! :)
@@zygmuntzarzecki 🙌
⁉️MACIE PYTANIA DO MACIEJA? Zachęcam do zadawania ich w komentarzach. Zorganizujemy sesję Q&A.
Pytanie:
Posiadam drona Mavic 2 Pro, który nie ma i nie będzie miał nadanej klasy. Posiadam uprawnienia i latam w scenariuszu NSTS który jest ważny do końca 2025 roku. Co po tym czasie? Czy jeśli dron nie będzie miał nadanej klasy nie będę mógł nim legalnie latać ?
Dziękuję za pytanie.
Co za smutny żart.... jestem po próbie rejestracji w DroneTower. Po otrzymaniu i kliknięciu w token na emailu dostałem błąd: Error 400 Invalid token.
Zawsze się bałem error 400…
Może rozmowa użytkownikami @atzod