Magistrala CAN bus - krótka prezentacja przed ćwiczeniami praktycznymi

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 сен 2024
  • Więcej na kursie języka C embedded: akademia.atnel.pl

Комментарии • 16

  • @dariuszwereszczynski8061
    @dariuszwereszczynski8061 Год назад

    Wszystko jest bardzo ciekawe. Super sprawa. 👏

  • @zych84
    @zych84 Год назад +2

    Wysłuchałem z ogromną ciekawością jak każdy Twój materiał. Trochę mi smutno że Octopus ma swego rodzaju wady sprzętowe których nie da się obejść. Nie mniej, ja jestem z niego zadowolony, potwierdzam że sprzęt działa świetnie. Może w przyszłości posiadacze Octopusów też doczekają się jakiejś akcji promocyjnej związanej z nowszym sprzętem/softem ;)

    • @mirekk36
      @mirekk36  Год назад +2

      Myślę że doczekają się, dlatego że mam pomysł jak zagospodarować ten drugi kanał ... będzie on TYLKO i wyłącznie do wysyłania jakichś gotowych pakietów, które muszą mieć bardzo precyzyjne odstępy czasowe pomiędzy ramkami, a tymczasem z Windowsa ciężko coś prezycyjnie wysyłać poniżej 100ms

  • @MrTN_1024
    @MrTN_1024 Год назад +1

    Teraz temat CAN będzie coraz popularniejszy bo coraz więcej ludzi naprawia auta zamiast wymieniać.
    Ja sam się zainteresowałem CANem bo potrzebowałem uruchomić radio z citroena poza autem, takie radio można kupić za grosze a z dużymi kolumnami gra świetnie, wszystko można do niego podłączyć, jednak bez CAN nie włączy się. Ja sobie napisałem funkcję i zaprogramowałem ATtiny85 żeby mi ciągle generował ramkę włączającą radio, oczywiście programowo, po taniości 🦊😀
    Jest też zapotrzebowanie na uruchamianie elektrycznego wspomagania kierownicy poza autem ponieważ ludzie montują je do traktorów.

    • @mirekk36
      @mirekk36  Год назад +1

      hmmm bardzo ciekawe pomysły ;) Podaj może model tego radyjka dokładny i jakie ramki trzeba wysyłać, jakie znasz albo jakieś źródło gdzie to jest opisane.... No chyba że to twoje odkrycie i tajemnica jednocześnie - to rozumiem.

    • @MrTN_1024
      @MrTN_1024 Год назад

      @@mirekk36 model radia to RD4 występuje ono z różnymi front-panelami i producentami dla PSA, ale nie ma na problemu żeby przełożyć radio z citroena do peugeota, choć przedni panel całkowicie inny to funkcjonalnie wszystko będzie działać. minimum trzeba przesłać ramkę 0x036: 00,00,06,2C,01,80,00,A0 "BSI inignation" oraz 0x2B6: 37,36,36,36,35,30,31,36 "VIN for Radio" początkowo skopiowałem takie ramki z auta bit po bicie i attiny2313 generuje taki przebieg "na ślepo" bez przerwy i to działa już od dwóch lat takie radio robi mi niezłą dyskotekę w garażu. i ponieważ odbiera lepiej niż wieża którą mam w domu to teraz próbuje dorobić sterowanie pilotem i zastępie sprzęt domowy właśnie takim radiem. mam też tą wygode że mam Lexie i mogę zmieniać VIN w radiu bo te radia koduje się winem i włączać wejście AUX. oczywiście to żadna tajemnica, mogę nawet przesłać program który napisałem. znalazłem też opis ramek "PSA CAN bus" w gogle pierwszy wynik :)
      Pozdrawiam.

    • @mirekk36
      @mirekk36  Год назад

      @@MrTN_1024 Ślicznie dziękuję - ja mam nadzieję, że taki opis przyda się przede wszystkim innym entuzjastom CAN'a. Bardzo fajny pomysł miałeś z tym radyjkiem i attiny ;) Pięknie !

    • @notfilister5347
      @notfilister5347 Год назад

      CAN faktycznie coraz bardziej popularny się staje. Ja takie radio od Peugeota widziałem uruchomione, jakieś nowsze, bo z wyświetlaczem dotykowym, też fajne:
      ruclips.net/video/3yVTa2qy5XQ/видео.html

  • @MarekPaszek
    @MarekPaszek Год назад

    A może by zrobić lite bez tych wyprowadzeń? pakowane w pojemniczek jak shark? Czyli jeżeli kupię moduł teraz w sklepie to mi żaden program CAN-Shark nie będzie działał? Czy będzie lite działał?

    • @mirekk36
      @mirekk36  Год назад

      No zgodnie z tym co tu opowiadam i odpowiadam na szczegółowe pytania - to ZWYKŁY moduł ATB CAN SHIELD nie będzie działał z CAN SHARK. Ale jeśli my go przeprorgamujemy, jeśli jest rev 3 i jeśli ma ten układ U4 - to po tym naszym przeprogramowaniu może działać jako CAN DIAG LITE z CAN SHARK

    • @MarekPaszek
      @MarekPaszek Год назад

      @@mirekk36 a macie coś przeciwko abym poskładał wraz z tym układem swoje? Według waszego schematu i wysłał do wgrania programu w specjalny układ? Bo widzę że nie ma na sklepie.

    • @mirekk36
      @mirekk36  Год назад

      @@MarekPaszek Dokładnie - na sklepie nie ma - niedługo będziemy zbierali chętnych na te moduły i wtedy dopiero trafią do produkcji. Co do zaprogramowania modułu pod kątem CAN DIAG lite to jeśli będzie złożony na płytce P|CB od nas bo takie były dostępne na polakpotrafi.pl to tak damy radę wgrać. Ale jeśli to będzie własna całkowicie konstrukcja i wersja PCB to przykro mi ale nie damy rady wgrać. Ale takie szczegółowe pytania to proszę już zadawać na maila do mnie biuro@atnel.pl a nie tutaj.

  • @506d6a
    @506d6a Год назад

    Ciekawy film, ale co zrobić gdy ATB CAN shield jest niedostępny w sprzedaży?

    • @mirekk36
      @mirekk36  Год назад +1

      A co ja mówiłem w tym filmie ? Że jak dobrze pójdzie to niedługo będzie akcja sprzedażowa ... na prawdę aż ciężko to powtarzać ;) No proszę ciut uważniej oglądać a nie na "przewiju" ;) wtedy się nie usłyszy tego co trzeba ;) ... Warto zapisać się więc na naszą listę mailingową kursy.atnel.pl

    • @506d6a
      @506d6a Год назад

      @@mirekk36 słyszałem, słyszałem co Pan mówił, bardziej zmartwiła mnie fraza "jak dobrze pójdzie" . Na liście mailingowej już jestem, jak również jestem studentem akademii Atnel, kursu C i ESP😉🍻

    • @mirekk36
      @mirekk36  Год назад +2

      @@506d6a No jak dobrze pójdzie - proszę mi uwierzyć, że w dzisiejszych czasach zamówienie oryginalnych procków i innych części bywa na prawdę kłopotliwe. A ja nigdy nie pozwolę sobie robić na chińskich podróbach i później mieć problemy z serwisem. Więc proponuję spokojnie czekać ;) damy radę w końcu.