Jak rozwijała się wiedza o zwierzętach? - prof. Wojciech Pisula
HTML-код
- Опубликовано: 10 фев 2025
- Jak rozwijała się wiedza o zwierzętach? Ludzie, wydarzenia, kamienie milowe, dzisiaj.. - rozmowa prof. Wojciecha Pisuli i Piotra Szczepańskiego, 5 września 2022 r.
wszechnica.org...
Cywilizacja (a raczej różne cywilizacje) nie byłaby tym czym jest, gdyby nie zwierzęta i wykorzystywanie ich przez ludzi.
Jak zmieniała się wiedza o nich, jak były traktowane, jak zmieniały się poglądy na to czym/kim jest zwierzę? Co wiemy dzisiaj?
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prof. Wojciechem Pisulą z Polskiej Akademii Nauk.
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wsze...
anchor.fm/wsze...
wszechnica.org...
#rozmowywszechnicy #zwierzęta #przyroda #cywilizacja #nauka #wiedza
Wielki szacunek dla prof. Wojciecha Pisula . Świetnie Pan mówi. Interesująco, logicznie a jednocześnie z dużą ilością informacji 🙂
We Wrocławiu w rynku też była księgarnia wydawnictwa radzieckich można było kupić tłumaczone na rosyjskie bardzo dobre dzieła amerykańskie to dzisiaj mam encyklopedię bardzo bogato ilustrowaną o najnowszych osiągnięciach nauki techniki i przyrodoznawstwa z lat 80 XX wieku
Bardzo ciekawe, wysłuchałem z przyjemnością.
Super. Nareszcie naukowcy odkryli to, co każdy nieślepy opiekun kota czy psa widzi i wie od zawsze. Ja np. od dzieciństwa musiałam żyć w poczuciu konfliktu między stanowiskiem nauki a własnym doświadczeniem - dobrze że na starość koniec z tym. Ciekawe, że pewność kompletnej odmienności zwierząt w niczym nie przeszkadzała naukowcom w testowaniu leków dla ludzi, także tych działających na psychikę.
Bardzo dobry materiał
Jako ludzie - wynoszący się nad inne stworzenia ze swoim myśleniem - bardzo słabo zatem wypadamy w sytuacji, kiedy okazuje się, że dopiero 20 lat temu raczyliśmy pomyśleć, że zwierzęta mają życie psychiczne. Tysiace lat naszej bezmyślnosci, wypierania i wywyższania się.
My też jesteśmy zwierzętami. Długo nam zajęło ogarnięcie że inne istoty być może myślą, ale myślę że możemy być pierwszymi na tej planecie które do tego doszły. ;)
@@arturos25 A skąd Pan wie, że "mniej zaawansowane"? Takie ocenianie to jest właśnie przykład ludzkiego wywyższania się. A moze wystarczy powiedzieć, tak jak to zostało powiedziane podczas wykładu: mamy INNE (a nie wyższe, doskonalsze). To samo odnosi się do osób o które Pan pyta: ich percepcji też nie znamy. Też czują inaczej, co nie znaczy mniej. Uszanujmy różnorodność i uczmy się dzięki niej.
@@arturos25 Po 1. Kartezjusz, mówiąc "Myślę, więc jestem" nie miał na myśli bycie człowiekiem, a istotą. Myślę, więc istnieję - człowieczeństwo nie ma z tym nic wspólnego.
Po 2. Nie ma czegoś takiego jak rzeczywiste dobro i zło. To wrażenia subiektywne.
@@arturos25 Ale ani dom, ani kamień nie wie, że jest. Chodzi o świadomość istnienia, a nie bycia człowiekiem.
Rewelacja
Pan prowadzący mógłby pozwolić na kontynuowanie zasadniczego tematu. Trudno to śledzić z tymi wszystkimi dygresjami, które bardzo odbiegają od meritum. To zniechęca.
Dokładnie wykład super, ale wtrącenia prowadzącego i jego ciągłe przerywanie jest irytujące.
Wyklad super. Tylko Pan redaktor ma maniere wchodzenia w slowo i przeszkadzania w wyslawianiu sie swojemu Gosciowi...
Niesamowicie interesujące. Ale pan prowadzący... Cały czas przerywa, przeprasza za przerywanie, znowu przerywa, kolejny raz przeprasza. Nie jest pan, panie prowadzący, najważniejszy w tym programie!
To dręczenie zwierząt było. Te wszystkie badania. Na sobie mogliby robić te badania ci pseudonaukowcy
Pseudo-naukowcy? Noblisty chyba tak nie nazwiesz, misiu, nieprawdaż?
@@dilofozaur nie można tak po prostu zwierząt wykorzystywać do wszelakich badań i skazywać na cierpienia