Ilyen a helyes talajfogás futás közben - Előnyök, hátrányok és veszélyek
HTML-код
- Опубликовано: 9 янв 2025
- Olvasd el a "Legyél önmagad futóedzője" című könyvemet: bit.ly/3haAgiI
A videóhoz tartozó blogbejegyzést itt találod:
www.futolepes....
Mivel a futómozgásba több testrész, izület, izom vesz részt, ezért egységben kell vizsgálni a mozgást. Képzeld el úgy a futómozgást, mint egy láncot, amit láncszemek alkotnak. A láncszemek kölcsönösen hatással vannak egymásra, és ebben a folyamatban a talajfogás a mozdulatsor végét (a lánc végét) jelenti. Ezt hívják kinetikus láncnak.
A talajfogásra hatással van a karmunka, törzsrotáció, farizmok tónusa és ereje, csípő izmainak állapota, térd és bokaizület mozgástartománya, stb. Ezért nem érdemes, csak a talajfogás pillanatát vizsgálni, és kategorikusan kijelenteni, hogy mi a helyes talajfogás, melyik jobb a másiknál, és hogyan változtass ezen.
====================================
====================================
A természetesebb, harmonikusabb futómozgásnak köszönhetően csökkenteni tudod a futósérülések kockázatát. Továbbá csökkenteni tudod az izületekre, izmokra, ínakra háruló mechanikai stresszhatást minden egyes talajfogás alkalmával. Kérj hozzáférést a Futótechnika 101 videós tréninghez, mely egy 2 órás videós anyag és kifejezetten a futómozgás fejlesztésére fókuszál:
futolepes.com/...
Ennek a 2 órás videós tréningnek a segítségével energiagazdaságosabb futómozgásra leszel képest, tehát ugyanazzal az energiabefektetéssel hosszabb távot tudsz lefutni, vagy ugyanazt a távot gyorsabban. Kattints az alábbi linkre és nézd meg, kérj hozzáférést a programhoz:
futolepes.com/...
===========================
===========================
A videóban említett hivatkozások, videók:
A futótechnika fejlesztés hatalmas csapdái:
futolepes.com/...
Thomas teszt:
• Thomas teszt - A futók...
Fascia láncok és kinetikus lánc:
futolepes.com/...
===========================
Erősítő gyakorlatok futóknak:
futolepes.com/...
futolepes.com/...
futolepes.com/...
============================
Mobilizációs gyakorlatok futóknak:
futolepes.com/...
futolepes.com/...
futolepes.com/...
futolepes.com/...
futolepes.com/...
=============================
Megfelelő karmunka futás közben:
futolepes.com/...
Meb Keflezighi: en.wikipedia.o...
==========================
==========================
Futólépés Podcast csatorna:
Soundcloud: / futolepes
Spotify: open.spotify.c...
Apple Podcasts: podcasts.apple...
================================
================================
WEBSHOP: futolepes.com/...
Hamarosan újabb videókkal jelentkezem, érdemes feliratkoznod RUclips csatornámra, és már Instagramon is követhetjük egymást, így elsők között értesülhetsz a legújabb videóimról!
Kövess Facebook-on is, ha szeretsz futni és érdekelnek hasznos tippek, melyekkel kimaxolhatod a futóélményed:
/ futolepes
Weboldal:
futolepes.com/
Instagram:
/ futolepes
/ futolepesfalka
Strava:
/ strava
Ez baromi hasznos videó, köszi, hogy így összszedted! 🙏
Örülök, hogy hasznos volt! :)
Nagyon hasznosak a videóid. Így tovább!
Nagyon köszi a visszajelzést. :) Igyekezni fogok!
Szia!! Ez a videó számomra Nagyon hasznos volt!!!! 😉 Köszönöm szépen 😉
Köszi a tartalmas videó!!!!
Kedves István! Köszönöm az infókat! Egy kérdés merült fel: miért az utolsó szempont a talajfogás? A hátulsó felszíni lánc a talptól indul és az elülső is a lábfejtől. A talpi bőnye rugalmassága elengedhetetlen a futó- technikához bármely említett technikával is futunk. A testtartást nagyban meghatározza a talp feszessége és rugalmassága. Alulról felfelé gondolnám a láncot, nem a fejtől indulva. Kérdés tehát: miért a fejtől indítod a láncot és hogyan korrigálod onnan a technikát, hogy az adott futó megérezze, ráérezzen a számára legoptimálisabb technikára.
Látom még nincs válasz, de szerintem lehet a felsőtesttartás felől megközelíteni, nyak be mellkas ki has be fenék ki, utána már a lábad teszi a dolgát :)
Szia,én még csak ismerkedem a dologgal de eléggé úgy érzem,hogy igenis hasznos amit mondasz köszönöm.
Örülök, hogy hasznosnak találod, és sok sikert a futáshoz! :)
Köszi a videót!
Nincs mit! Sok sikert a futáshoz! :)
Sziasztok! Egy kis segítséget, iránymutatást szeretnék kérni. Nem rég volt egy kisebb bokaficamon terepfutás közben. Rövidebb kihagyás után újra elkezdtem futni, viszont azt vettem észre, mintha az érintett jobb lábamon a lábujjaimmal "markolnék", vagy mintha stabilitást keresnék, míg a bal lábon semmi ilyet nem érzek. Bokám még egy kicsit érzékeny, de nem egyáltalán nem fáj, még futás után sem. Esetleges pihentetésen túl mivel lehetne ezt a problémát kiküszöbölni? Előre is köszönöm a segítségeteket!
Ludtalpas vagyok,az hiszem emiatt mindig beesik a bokám. Erre mit tudnál javasolni? Csak 5-10km-t futok de minden nap. Sajnos az alsó lábszáram belső felén az izom nagyon sérül minden egyes nap egyre jobban(ha kihagyok pihenőt is)
Először érdemes gyógytornászt meglátogatni, ez az ő szakterületük. Megállapítják, mitől alakult ki a fájdalom, bokasüllyedés, és javaslatot tesznek, hogy milyen gyakorlatokat, hogyan érdemes végezni! :) A lábszár, talp, csípő izmait érdemes erősíteni, akár naponta is, érdemes emellett egyedi talpbetétet is csináltatni a futócipőbe.
Hasonló problémák, dr Rátonyi györgynél voltam, betétet kell hordani napközben, Pannónia utca 22,
Mikro szakadasok ....
Köszönöm szépen mindegyikőtöknek :)
@@koszazanafar635 sorry! dr Ráthonyi Gábor
Nem értek egyet azzal, hogy a sarokra érkezés fékezi a futást. Ha ugyan akkora lépéshosszt nézünk, akkor épp hogy a lábujjhegyre érkezés az, ami jobban fékez. Nem vagyok szakember, csak a józan eszem alapján mondom ezt.
Szia! Köszi a kommentet! Nagyon sok tanulmány van erről, egyértelműen a sarokra érkezés fékezi a lendületet, ha talpközép részen vagy a talp elülső részén (lábujjhegyen) fog talajt a futó, akkor eleve nem lesz ugyanolyan a lépéshossz, mert utóbbi két esetben rövidül, a testhez közelebb fog talajt a futó (csípő alatt). :)
@ Szerintem fékezés akkor történik, amikor a futó a súlypontja előtt ér hozzá a talajhoz. Ha ugyan akkora lépéshosszt nézünk, akkor a lábujjhegyre érkezés fékez jobban, mert az jobban a futó súlypontja előtt van, mint a sarka.
Kizárt dolog, hogy a lábujjhegyre érkezés fék legyen, ezzel abszolút nem értek egyet. Aki futott már versenyszerűen, annak tudni kell, hogy lábujjhegyen megy a legtöbb sprintszám, szinte a középtalp rész sem ér már le és vádliból szinte kilövöd magad, mint a puskagolyó. Abszolút versenyszint a lábujjhegyen futás.
@@B0bTheBiker Annyit tegyél meg kérlek, hogy kimész futni és ugyanolyan lépéshossz mellett sarokra érkezel, majd utána ugyanolyan lépéshosszal lábujjhegyre. :) Elég furán fogod érezni magad lábujjhegyen futás közben, ha például hosszan kilépsz előre, ami a sarokra érkezést is jellemzi. Ez nem életszerű, nincs futó, aki így futna. Természetellenes és nagyon kényelmetlen lesz ugyanolyan lépéshosszal lábujjhegyre érkezni. Érdemes megnézni ezt a videót, egyszerűbb, mint itt fantáziálni erről. :)
ruclips.net/video/mTMgIViinuQ/видео.html
@ Gondolom kifejezetten közép és hosszútáv futásról beszéltek most. Ahogy néztem a sprinterek teljesen más futótechnikát alkalmaznak, úgy láttam nekik a lábszár gyakorlatilag függőleges a földetéréskor.