3 Sokkoló Rejtély az Univerzumban, amire Nincsen Magyarázat

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 дек 2024

Комментарии • 804

  • @adamjanowitz870
    @adamjanowitz870 Год назад +16

    Igényes, és korszerű. 50 éves vagxok, és örülök hogy számomra is értelmezhető, megérthető. Gratula!
    Megy a 👍

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад +1

      Köszönöm szépen! 👍🏻

    • @joepataki9659
      @joepataki9659 Месяц назад

      Ádám , mit értesz te ebből? A szuper halmasz annyira messze van hogy nem is tudják hogy hol van mennyire messze, de az előbb a hosszat szélességét megadta ez a faszi, aki etet benneteket. Ki mérte meg honnét veszi a méreteket, amikor azt sem tudják hogy hol van?

  • @sandorvarga1808
    @sandorvarga1808 Год назад +290

    Így kellene az iskolában tanítani a dolgokat. Talán még oda is figyelnének a diákok.

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад +26

      🙏🏻🙏🏻🤝🏻

    • @Spacexplorer29
      @Spacexplorer29 Год назад +18

      Ő túl jó az olyan kevés fizetéshez😅

    • @sandorbak8653
      @sandorbak8653 Год назад +17

      Nezd meg az űrkutatás magyarul youtube csatornajat es megvaltozik a velemenyed. Abbol raadasul tenylegesen okosabb is leszel a teman belul

    • @sandorvarga1808
      @sandorvarga1808 Год назад +3

      @@sandorbak8653 👍👍

    • @editkiss5127
      @editkiss5127 Год назад +6

      @@sandorbak8653
      Lehet.
      Itt reklámozod a másik csatornát?

  • @Susanna179
    @Susanna179 Год назад +18

    Szerintem az emberi tudat nem fogja fel mi lehet a mi univerzumonkon túl mert földi gondolkodással rendelkezünk a többi az fantázia
    Nagyon érdekes film

  • @SANZA_REC
    @SANZA_REC Год назад +67

    Nem igazán vagyok vallásos, nem hiszek sem a Pokolban, sem a Mennyországban, de valamiért azt érzem, hogy a halál és az Univerzum valamiféle kapcsolatban áll. Földi életünk során nagyon sok dolgot képesek vagyunk megfigyelni/felfedezni, különböző eszközök segítségével, de bizonyos dolgokat talán csak halálunk után érthetünk meg. Akármi is az igazság, csodálatos dolog az Univerzum, és maga a létezés. Köszi a videót! ❤️🙂

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад +7

      Egyszer talán kiderül minden! 🙂🙏🏻🤝🏻

    • @V_Atti
      @V_Atti Год назад

      Me'lássuk 😇

    • @andrasgyurkovics5125
      @andrasgyurkovics5125 Год назад

      Osztom a véleményed 😊

    • @gyulanagy8951
      @gyulanagy8951 Год назад

      @@HUNiverzumigen! Odaát 🤷🏻‍♂️😂✌️

    • @vanko68
      @vanko68 Год назад +8

      Tudod kedves válaszoló, a "pokol" és a "mennyország" a vallásosságnak csak egy nagyon kicsi szelete, sőt lehet hogy nem is valóságos és igaz szelete. Arra célzok, hogy nagyon sok egymásnak ellentmondó vallásos tanítás és elképzelés létezik. Kb úgy mint az univerzummal kapcsolatos komoly tudományos teóriák és elméletek, amelyekről vajmi keveset tudunk.
      De hogy lényegileg nincs messze, sőt alapjában véve ugyanarról beszélnek az emberek, azt az is bizonyítja, hogy rengeteg elismert természettudós és kozmológus volt hívő a múltban is, és ma is!

  • @laszlohalmai6672
    @laszlohalmai6672 Год назад +30

    Imádom ezeket a videókat! 😊 Érdekesek, szórakoztatóak és informatívak egyszerre. 😊 Le a kalappal! 👍

    • @laszlohalmai6672
      @laszlohalmai6672 Год назад +6

      Egyébként én a Multiverzum híve vagyok. 🙂

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад +1

      Köszönöm szépen László, ennek örülök! 🙂🙏🏻

    • @magdolnalaszlo6561
      @magdolnalaszlo6561 Год назад

      Nagyon szeretem ezeket a videókat,köszönet
      a szerkesztőnek.

    • @KennyMcCormick4356-i9j
      @KennyMcCormick4356-i9j Год назад

      @@laszlohalmai6672 Lehetsz valaminek a híve, de azért a fizikusok jelenleg nem ezt gondolják többségében a valóság megfejtésének.

    • @KennyMcCormick4356-i9j
      @KennyMcCormick4356-i9j Год назад

      @Pepeeeeeee Biztosan leellenőrizted, csak a számításaidat nem akarod közölni itt terjedelmi okokból, mi?

  • @inagy2792
    @inagy2792 5 дней назад +1

    Nagyon szép és érthető előadás !!! KÖSZÖNÖM !!!

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  2 дня назад +1

      Ennek örülök, köszönöm! 🙂🙋🏻‍♂️

  • @gaborsimoncsics3290
    @gaborsimoncsics3290 Год назад +21

    A megfigyelhető Univerzumon túl minden bizonnyal ugyanez az Univerzum folytatódik, csak azt a részét nem tudjuk megfigyelni. Egy az Univerzum hozzánk képest "szélén" lévő másik civilizáció valószínűleg meg tud figyelni más részeket az Univerzumból, míg olyan részeket nem, amiket mi látunk. Az összes többi pusztán romantikus ábrándozás. ;)

    • @gaborantal.
      @gaborantal. Год назад +2

      Tulajdonképpen van abban valami, amit mondasz..

    • @jozsefkopataki
      @jozsefkopataki 5 месяцев назад

      @@gaborantal. Igen valóban érdekes ezt a kísérletet én is láttam.

  • @tamascsuhaj4506
    @tamascsuhaj4506 Год назад +19

    Kérdés, hogy egyáltalán létezik-e részecske formátumban az Univerzum, ha nincs benne senki, aki megfigyelje. A híres "két rés kisérlet"-ből tudjuk, hogy pl. az elektronok akkor viselkednek részecskeként, ha megfigyeljük, (meg akarjuk tudni) hogy melyik résen haladnak át, és csapódnak a háttér-ernyőbe. Ha nem figyelünk rá, akkor csak egy interferencia hullámképet rajzolnak az ernyőre. A kisérlet azt "sugallja", hogy a "megfigyelés" /ami talán a legelvontabb fogalom, ami létezik/ "rögzíti anyaggá" az energia-hullámtengert a térben. Egyébként tényleg jó lett ez a video!

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад

      Köszönöm Tamás!

    • @communityresistance7416
      @communityresistance7416 6 месяцев назад

      Úgy gondolom, hogy nem mentél végig a két rés kísérlet teljes gondolatmenetén és annál a szenzációhajhász megállapításnál megálltál, ahol azt az elképzelést próbálják meg misztifikálni, hogy ha nem akarjuk megfigyelni, akkor nincs részecske állapot, csak a hullám, de ez így nem igaz, ezt a hullám, vagy részecske kérdést már tudja magyarázni a tudomány.
      Valahogyan úgy értelmezhető ez a kérdés, mint ha egy gyorsan pörgő főtengelyt néznél és csak egy elmosódott valamit látsz ami a hullámnak felel meg, ha hirtelen megállítod, akkor láthatod magát a formát ami a részecske lenne. Tehát a részecske végig ott van, hullámként viselkedik, ami a mozgásából adódik, de ha meg akarod nézni részecske alakjában, akkor megállítod a hullám keltő mozgásában, így láthatod részecske ként, de a hullám keltő léte megszűnt!
      Még egy példa a kísérlet megértéséhez, ha egy marék homokot eldobsz, akkor ha egy szemet elkapsz, abból meg tudod mondani a marék homok sebességét és nem változik a marék homok sebessége, de ha ugyanezt egyetlen homokszemmel csinálod, akkor a megfigyelésed megváltoztatja a homokszemed viselkedését. Azért nehéz ezt megértenünk, mert míg egy homokszem is rendkívül nagy és összetett egy elemi részecskéhez képest, egy elektron egy foton egy kvark már olyan kicsi és nem bontható tovább, hogy míg egy homokszem megfigyelésére használt foton vagy elektron nem befolyásolja a homokszem viselkedését jelentősen, addig ezeknél az apró részecskéknél már csak önmagukkal összemérhető részecskékkel vizsgálhatod a viselkedésüket és ez logikusan jelentősen meg fogja változtatni a megfigyelt részecske további viselkedését.

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 Месяц назад

      ...attól függ, mi a "megfigyelés" definíciója és annak technikai megvalósítása ?... nem mindegy...

  • @drbakos00
    @drbakos00 Год назад +3

    Van egy utópisztikus elképzelésem arról, hogy a Tejútrendszer által "kitakart" részeket hogyan lehetne majd "felfedni". 1.Direkt megfigyeléssel sehogyan, hacsak nem fedezzük fel a téridőn való átkelést egyszer... 2. Modellezni indirekt módón azonban esetleg lehetne a megfigyelhető területek részletes adatainak, egymáshoz való viszonyának/mozgásának stb. ismeretében - abban az esetben, ha megfelelő teljesítményű számítógép alkalmassá válna erre ... persze csak akkor, ha ez egyáltalán lehetséges, mert ahhoz kérdéses, hogy létezhet-e olyan kapacitás, amely ennyi adattal képes dolgozni.

    • @belabaksay-roka900
      @belabaksay-roka900 Год назад

      _„Direkt megfigyeléssel sehogyan”_ ...
      Már, hogy a bánatba' ne löhetne „direkt megfigyelésse’” megfigyö’nyi a Tejútrendsze’ á’ta’ kitakart részöket...? Hallottá’ mán a _gravitációs lencsehatás_ nevezetű mifeneségrű’…?
      Nnna, az ollan, hogy ha egy - a _mi_ Tejútrendszerünkben lévő - feketelyuk (és _nem_ fekete lyuk, ahogyan az idióta csillagászok is írgyák, mer’ az valami egészön más…), szóva’, amikor egy _ordenáré nagy_ feketelyuk ippeg a látóirányunkba’ va’, és még a Galaxis ekliptikájába’ is leledzik, akko’ aká’ még a Galaxisunk _mögé_ is láthatunk á’tala!... (Csak ki köll várni, amíg egy illön feketelyuk a látóirányunkba - és még a Galaxis ekliptikai síkjába es - kerü'...)
      Röviden: Nem kell rögvest „utópisztukusan” gondolkodni! Elég lesz *figyelemmel kísérni* a _megfigyelő csillagászat_ és/vagy a _kozmológia_ fejlődési trendjeit…
      Ez a helyzet.
      \_(ツ)_/

  • @pardnv0073
    @pardnv0073 Год назад +11

    Elképesztő és emberi agy számára felfoghatatlan dolgok, minden állítás csak találgatás , nincs alátámasztva semmivel ugyan úgy ahogy Isten sem , de én az mondó vagyok ,hogy aki nem hisz az nagyot fog csalódni amikor magához szólítja az Úr! Köszönöm a videód , várom a következő tartalmat😊

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад

      🤝🏻

    • @pardnv0073
      @pardnv0073 Год назад

      Egy kérdés, ami most történik a napon arról nem készülsz videót csinálni? Érdekes dolgok, megméztem szűrőkön keresztül és tényleg látni a ,,csóvát" . Szép napot 😁

    • @SemSenki
      @SemSenki Год назад +6

      Miért lenne nekem, mint nem hívőnek csalódás, ha mégis van isten? Max kellemes meglepetés, h vár a mennyország. Attól, h nem mormolok imákat, még lehetek jó ember. És ha az istenetek valóban igazságos, akkor nem fogja érdekelni, h jártam e templomba. Csak az dönt majd, amit életemben tettem.

    • @edekonkoly5416
      @edekonkoly5416 Год назад

      Mormolni nem kell,de imaélet minden vallásban alap,nézz utána a nagyoknak,pl: akik bilokáltak ,levitáltak stb. bizony komoly imaéletük volt.@@SemSenki

    • @edekonkoly5416
      @edekonkoly5416 Год назад +1

      Itt jön az életben a tapasztalás, bizony létezik Isten, csak a jelekre kell odafigyelni.

  • @reywind8895
    @reywind8895 Год назад +3

    Ha az "ennél távolabbi fények" az "univerzum" keletkezése előtt ott volt, akkor a fénye már az univerzum keletkezése előtt ideért. Két ok miatt nem lehet látni, az egyik az, hogy nincs más csak az általunk ismert univerzum, vagy vannak más univerzumok, viszont a téridő nincs összekapcsolva, a fénynek meg téridő kell, hogy ide jöhessen.

  • @tiborbuda6611
    @tiborbuda6611 4 месяца назад +3

    Régóta foglalkoztat az a gondolat, hogy hol lehet a világegyetem vége. Szinte elképzelhetetlen számomra az, hogy a világegyetem végtelen pedig valószínűleg így van. A földön megtanultuk azt, hogy minden állandó körforgásban van azaz ha valami elpusztul akkor helyette létrejön egy másik. Én ebben hiszek valamint abban, hogy az ember halálával valami új kezdődik a világegyetem valamelyik szegmensében ami lehet az is, hogy ugyanazt az utat kell megint megjárnunk majd mint ez a földi élet volt. Talán ebből ered ez a sok déjá vu érzés is

    • @evarsany
      @evarsany 2 месяца назад

      Ezt nagyon egyszerű kiszámítani. Persze kell hozzá pár kísérlet és számítás. A lényege, hogy megtudjuk mennyi anyag van az Univerzumban? Bármily furcsa elegendő a gimiben mgtanult feldobott kő egyenlét felhasználni. Kijött, hogy nem következik be az un "Nagy Reccs" ahogy azt az elmélet kitalálói elnevezték. Az Univerzum jelenleg gyorsuló ütemben tágul, amire a filmben is utalnak kacifántos módon, de sajnos nem emeli mint alapvető és már megmért tényt. Megemlíti, hogy elsötétül az Univerzum de nem mondja el, hogy mindez nemcsak a csillagok éghető anyagának elfogyása miatt van hanem mert a protonok és a neutronok 10 x100-on év után szépen elkezdenek elbomlani. Ezek után már a fantasztikus irodalom jön, bár vannak ötletek. A filmnek az Univerzumban elfoglalt helyünket kimondottan élveztem. Néhány fizikai pontatlanság azért volt benne.

  • @laszlosmotzer3497
    @laszlosmotzer3497 Год назад +3

    Köszönöm szépen, fantasztikus érdekes làtvànyok 😅nagyszerű video!!!💖🥰🪐💥🌗⭐🌞🌛🙋‍♂️👍

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад +1

      🙂🙏🏻🙋🏻‍♂️🤝🏻

  • @farkasdaniel6394
    @farkasdaniel6394 7 месяцев назад +2

    Fantasztikusan mesèlitek el! Azok a hangok a videó alatt ès a sejtelmes beszèd....😊Fantasztikus egyveleg, hihetetlen jó, megnèztem már egy jópárszor ❤😊

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  7 месяцев назад

      Köszönöm szépen! 🙂🙏🏻

  • @laszlopely
    @laszlopely Год назад +9

    Köszönöm az információdús videót. Ami a feltett kérdést illeti: véleményem szerint, ha abból indulok ki, hogy az univerzum komplex és meghatározott törvények szerint épül fel, akkor az általunk felfedezhetetlen és megérthetetlen részére is igaz kell legyen ez az állítás. Ami nekünk tér-időben létező, gondolkodó lényeknek megérthetetlen, az nyilván nem a négy dimenziós tér-időben létezik. Ha ennek a nem tér-időben létezőnek a tér-időben létező része/halmaza ennyire tökéteses, amennyire mi azt meg tudjuk érteni és matematikailag az energia egy manifesztálódó formájakén le tudjuk írni. akkor feltételezhető, hogy a teljesség, amiben a multiverzumok léteznek végtelenül tökéletes és tudatos kell legyen, aminek minden tulajdonsága végtelenül tökéletes. Ahhoz, hogy ezt érzékelni tudjuk, ahhoz át kell valami módon kerülnünk az említett végtelenül tökéletes dimenzióba/létállapotba. Amennyiben ez soha nem történne meg, akkor Univerzumunkban a tudat kialakulása értelmét vesztené, ha pedig így lenne, ebből azt a következtetés kellen levonnom, hogy Univerzumunk és maga a Lét teljessége is teljességgel értelmetlen lenne. A videót mégegyszer köszönöm.

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад

      Köszönöm szépen a kommentet, jó volt olvasni!

  • @Superberci
    @Superberci Год назад +9

    Ez Rohadt jó vidi volt 😍 Egy idevágó idézet : A világon két dolog végtelen: a világegyetem és az emberi hülyeség. Bár az elsőben nem vagyok biztos. :D :D

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад +1

      😬🙋🏻‍♂️

    • @FerenczZold
      @FerenczZold Год назад

      Így igaz ,Einstein is ezen a véleményen volt 😂

    • @bertalanbarkanyi5122
      @bertalanbarkanyi5122 Год назад

      És az a vicc h nem vicc hanem filozofikus metafiuika

  • @ultraviolethu
    @ultraviolethu Год назад +4

    Tágul a világegyetem, röpködnek körülöttem az évmiliók és a fényévek milliárdjai.
    Én meg csak ülök egy fotelban, technikával dugig pakolt kis szobámban és
    olyan elméleteket tanulmányozgatok és olyan kérdésekről szerzek tudomást,
    meg olyan problémákkal szembesülök amelyere talán csak a quantum térben
    lakozhat válasz. Az meg olyan, mintha nem is létezne. Felfoghatatlan, elérhetetlen
    időben és térben is.
    Viszont ebben a hatalmas katyvaszban is akad néhány bizonyosság.., mégpedig
    az, hogy holnap reggel, ha kisüt a Nap kimegyek a kertbe és főzök a bográcsomban
    egy olyan palóclevest aminek nincs párja a galaxisban!

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад +1

      Kedves egészségedre 👊🏻😉

    • @wpkaposvar637
      @wpkaposvar637 Год назад

      bár még az is lehet egyesek szerint, hogy csak egy szimulációban élünk :-) nesze neked leves

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 Месяц назад

      @@wpkaposvar637 ...nesze neked szimuláció !!!...

  • @faludiz
    @faludiz Год назад +10

    Az a baj, hogy nem tudjuk meghaladni a saját terünket, időnket. Ez azt jelenti, hogy 3 (valójában 4) dimenziós világba világba vagyunk zárva. Elképzelésünk sincs, hogy milyen lehet egy 5. vagy 6. dimenzió. Ez a világ egy magasabb dimenziójú világnak csak egy vetülete. Pont úgy ahogy, egy 3 dimenziós tárgynak valamilyen síkidom a 2 dimenziós vetülete, a 2 dimenziós síkidomnak pedig egy vonal az 1 dimenziós vetülete, ugyanígy a vonalnak egy pont az 0 dimenziós vetülete (van vagy nincs). Ha 0, 1, 2, 3, 4 dimenziós világok/terek léteznek, akkor miért ne létezhetnének 5, 6, vagy akár végtelen dimenziós terek. Ezekből vizsgálva a mi 3 (vagy inkább 4) dimenziós terünk csak egy vetület lenne, ami sokkal egyszerűbbé tenné, a megértését, működését. De sajnos, pont ugyanúgy, ahogy egy két dimenziós térből nem értelmezhető a 3 vagy 4 dimenziós, a 3 vagy 4 dimenzióból sem érzékelhető az 5. vagy 6. dimenzió. Röviden: megszívtuk, és nem tehetünk ellene semmit.

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад

      pontosan 🤝🏻

    • @janosnagy-kovacs1158
      @janosnagy-kovacs1158 Год назад +2

      Tetszik a feltevés!😂
      Jó a dimenziós példa.
      Noha igazak lehetnek ezek, én nem adnám fel ily könnyen!
      Helyezzük tudományos alapra a problémát, (a problema a létformánk és annak összes korlátja)
      És spékeljük meg azzal,h csalunk!
      Kepzeljük el,h 2D-s síkok vagyunk,pl matricak egy számunkra csak két dimenzióban értelmezhető,de valójában 3D-s hűtő ajtajának felszínén.
      Ha meg akarjuk érteni azt,ami természetünkből fakadóan lehetetlen,akkor keressük a "hibákat"
      Egy buborák a matrica alatt már kissé torzítja a "kédddés" világot!
      Ezek a trükkök meg vannak a tudomány világában is!

    • @otvenplusmyrtill8200
      @otvenplusmyrtill8200 Год назад +1

      A második Mézga sorozatban volt egy epizód, ahol Aladár egy kétdimenziós bolygón landolt. Most képzeljük el ugyanezt fölfelé, máris érdekesebbé válik a dolog. 🙂

    • @bertalanbarkanyi5122
      @bertalanbarkanyi5122 Год назад

      A pont az 1D. A 0. És a végtelwn paradox fraktálként a semMInden (iSTeN, létezés, multiverzum...) benne a MI vagyis emberek. embers angolul parázs, fuEGO spanyol tűz, ego én. A csillag fÉNy benne az én és a formája is 5 ágú mint az 3mber 5 érzékszerve
      éN iS Te iS=iSTeN (nem SáTáN)
      Vagyis egyek vagyunk az EGYséggel, mint iSTeNemberek
      És ebben a szellemben kéne élni
      Úgy nem kéne érthetetlen (értelmetlen ?) dimenzió agyalás
      Meg egyéb spirituális meditálás, asztrál utazás drogozás stb...
      Amúgy: DéMoNi vagy DoMiNe DiMeNzió DoMiNál-e mint DoMiNó?!
      1. A pillangó hatás 2. A vihar
      Kis jóból nagy rossz és fordítva
      Komfort zonából kilépés FŐN-IX változás ez
      Avagy sanszokra fókusz nem a problémákra
      Igazából jó, rossz túllihegés az egész ahogy hasznát lehet ennek venni túl egy kocsma témán... vagy túl az Univerzumon? :)

    • @gaborjeromoskonya7906
      @gaborjeromoskonya7906 5 месяцев назад +1

      A dimenziók emberi segédfogalmak a világunkban történő változások megértéséhez. A valóságban nincsenek dimenziók... Sem egy, sem kettő, sem több.

  • @ilonabaranyinegyevi-varga5875
    @ilonabaranyinegyevi-varga5875 Год назад +3

    Nagyon érdekeseg a videóid🎉

  • @xp777levi
    @xp777levi Год назад +12

    Szerintem az a gravitációs hatás amit a tudósok a "sötét anyag"-nak tulajdonítanak, valójában más dimenziókból átszűrődő gravitációs hatás(pl: egy másik dimenzióból egy galaxis gravitációs ereje hatással van erre a dimenzióra is)

    • @janosnagy-kovacs1158
      @janosnagy-kovacs1158 Год назад +1

      Érdekes gondolat!
      Semmiképpen nem elvetendő,lévén,h az említett dolgokat csak közvetetten érzékeljük (tehat ránk nézve csak hatások)

    • @bertalanbarkanyi5122
      @bertalanbarkanyi5122 Год назад

      vagy SáTáN és a multiveezumon "túl" meg iSTeN van mint önvaló(nk, d, m...)

  • @ilonabaranyinegyevi-varga5875
    @ilonabaranyinegyevi-varga5875 Год назад +1

    Nagyon érdekesek a videóid tevagy a legjobb videós

  • @reywind8895
    @reywind8895 Год назад +4

    Valójában, ha az univerzmon kívüli testek korábban keletkeztek, akkor a fényüknek lett volna ideje eljutni hozzánk. Pontosabban, már az univerzumunk keletkezésekor itt kellett volna lennie a fotonoknak.

  • @mateszkoo
    @mateszkoo Год назад +7

    Nagyon jó videókat csinálsz,sok sikert,és így tovább!

  • @christo161
    @christo161 6 месяцев назад +3

    Sok ismeretterjesztőben azt mondják, hogy az univerzum fénysebességgel tágul, illetve azt, hogy semmi nem lehet gyorsabb a fénynél. Hogy sikerült megmérni vagy eldönteni, hogy a fénynél gyorsabban tágul?

    •  5 месяцев назад

      Nem kell megmérni, tudjuk, hogy a tér milyen gyorsasággal tágul, és ebből tudjuk, hogy egy bizonyos távolságban a távolodás gyorsabb, mint a fénysebesség. Ezen a távolságon túl nem láthatunk, hiszen a mögötte lévő térből a fény sosem jut el ide.

  • @peternegabor1631
    @peternegabor1631 Год назад +5

    Imádom a videóidat, órakig tudnám hallgatni!😊👍

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад +2

      Köszönöm, mint mindig! 🙂🙋🏻‍♂️

  • @zoltantezsla
    @zoltantezsla Год назад +3

    Mi van megfigyelhető univerzumon túl? Szilvalekvár. Tapasztalatból tudom. Nagyon finom.

  • @Ferencorsos-w3v
    @Ferencorsos-w3v Год назад +1

    Nagyon jó érdekes felfoghatatlan ❤❤❤

  • @Anna-df1fj
    @Anna-df1fj Год назад +2

    Köszönöm szépen

  • @AgnesaDemjenova
    @AgnesaDemjenova Год назад +1

    De szeretem hallgatni mert mindig éreztem hogy nem csak afoldon van élet. Nagyon jó téma a részemre. Sokat hallgattam régebben is hogy ha rá találtam. Sajnos drágám meg kell szoknod hogy sok rétegű vagyok És csak a kíváncsi természetéből fakad. 10:46 10:46 10:46

  • @pesakimre6246
    @pesakimre6246 Год назад +3

    Szerintem mindegy mert az energia es az anyag kolcsonhatasa hozza letre az unuverzumokat aminek rorvenyszerusegeit nagyabol ismerjuk. De ami fontossabb felkell tetelezni egy teremtot aki ezt mozgatja

  • @drzoltanvajo142
    @drzoltanvajo142 Год назад +1

    Nagyon jó videó, köszönjük!

  • @markdriver28
    @markdriver28 Год назад +1

    Szuper videóid vannak köszi!❤❤

  • @HunNoob
    @HunNoob Год назад +8

    Imádom én is ezt a témát. Köszönöm a videót nagyon jó lett. De mi van ha mégis elérjük azt a fejlettségi szintet, hogy meg tudjuk amit még ma nem tudunk? Csak gondoljunk bele, hogy a mi életünkbe hány olyan felfedezést tettek a tudósok amire előtte ugyan úgy azt hittük hogy nincs rá magyarázat. De szerintem ez lehetne egy következő videó témája is.

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад +3

      Én csak remélni tudom, hogy egyszer elérjük. 🙂 De sajnos erre a mi generációnk nem fog választ kapni.

    • @FluffyCat666
      @FluffyCat666 Год назад +2

      Azt, hogy megtudjuk mi van az általunk látható univerzum határán szerintem 3 féle módon lehetne csak elérni és mind lehetetlen sajnos:(. 1. Teleportálás, hogy eljussunk oda amit képtelenek vagyunk látni. 2. Idő utazás (soha nem fog megtörténni, már csak azért sem mert még soha senki nem jött a jövőből). 3. Olyan bonyolult képlet megalkotása ami pontosan képes kiszámolni mi van a látható univerzumon kívül (ez az egyetlen talán ami megtörténhet). Valaki más ötlet?😂

    • @HunNoob
      @HunNoob Год назад +1

      @@HUNiverzum Sajnos arra hogy a mi generációnk ezeket a válaszokat megkapja nagyon kicsi szinte semmi esély. De olyat soha ne mondj hogy soha nem lesz válasz az ilyen kérdésekre mert az esély még nem egyenlő a nullával. 😉

    • @HunNoob
      @HunNoob Год назад

      @@FluffyCat666 Még én sem tudok ehhez mit hozzáfűzni (nem vagyok tudós), de szerintem majd a közeli vagy távoli jövőben valaki feltalálhat/kitalálhat valamit. Lehet már mi nem éljük meg de mig élek nem adom fel mert engem is leköt ez a téma.

    • @FluffyCat666
      @FluffyCat666 Год назад +1

      @@HunNoob Engem is nagyon leköt az univerzum témája, de csak hobbi szinten mivel sajnos én sem vagyok tudós😞. Én sem adom fel, de nem látok rá sok esélyt legalább is a mi életünkben nem. Amit nagyon sajnálok, mert szeretnék megtudni mindent. Ha valaha is rájön az emberiség erre akkor azt kívánom bár abban a korban születhettem volna.

  • @nostraculpa7986
    @nostraculpa7986 9 месяцев назад +3

    Az élet is csak egy szoftver, azok léteznek, ami bele van táplálva. És direkt az ember orra elé rakta mindenre a választ, amit ő képtelen észrevenni. Például egy számítógépes játék, annyi van benne, amit beleraktak, és kár azon gondolkodni hogy azon a világon kívül mi van, mert nincs semmi. Pont ezért létezik rengeteg felfoghatatlan dolog a létben, halálban és az univerzumban, mert nem létezik az, amit fel kéne fogni. Ezen belül az emberi és állati elmében is szoftver van, mindegyiknek a saját fajához való.

  • @peterkrajcar3011
    @peterkrajcar3011 Год назад +1

    Ez nem semmi volt köszönöm!

  • @sery7758
    @sery7758 Год назад +1

    A videó vége felé úgy elkapott egy érzés. Amolyan felfoghatatlanság, hogy pl mink is, hogyan jöttünk létre, mi lesz, ha meghalunk, hová kerülünk? Filozofálni lehet, csak nemtudjuk a választ és lehet sohase fogjuk.

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад

      Egyszer talán választ kapunk ezekre a kérdésekre. 🙏🏻

  • @janosnagy-kovacs1158
    @janosnagy-kovacs1158 Год назад +8

    Szia.
    Köszönjük az igényes videóidat! A kérdésed,miszerint -mi talalható a látható Univerzum határán túl?- egy olyan téma,ami egyszerre hihetetlenül érdekes,masfelől kb értelmezhetetlen! Egy komplex,önmagába visszaforduló egységet alkot. A rendszeren belüli dolgok (minden általunk ismert és megfigyelhető ,/ kikövetkeztethető dolog) ebben foglalnak helyet és ebben fordulnak vissza. A tér-idő szövet természete nem teszi lehetővé a "kijutást"
    Nehéz megfogalmazni,de talán úgy tudnám szemléltetni,mint a fekete lyukak eseményhorizontját az azon túljutó dolgok számára értelmét veszti a "külső világ",hiszen ki már semmi nem juthat (nem csak anyagi természetű jelenség,de lényegi információ sem)
    Vagy hogy mégjobban leegyszerűsítsem: egy hangya egy hatalmas labdán ál az űrben és körbe-körbe fut,h lefusson a labdáról,de ehelyett csak körbe ér.
    Banális példa,de hogyan fogalmazhatnánk meg egy ekkora struktúra hétköznapi fizikát bőven meghaladó quantum-mechanikai törvényt?!
    A észlelési zóna határvonalán túlra jutás helyett inkabb képzeljük el egy kifordított gömbként,amelyben egy ponton túl a tér-idő szövet drasztikus meghajlása miatt mar képtelenség kifelé mutató vektort fenntartani,ezért ezen irányvonalak önmagukba visszafordulók!
    Remélen nem toltam túl!
    Sziasztok!

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад

      Érdekes volt, köszi a kommentet!

    • @PmisiPmisi
      @PmisiPmisi Год назад

      A seggem lyuka van ott 🤣🤣🤣😅🤣vagy egy hatalmas muff ami megszülte úgymond a multivetzumnál is nagyobb egysègeket

    • @janosnagy-kovacs1158
      @janosnagy-kovacs1158 Год назад

      Köszönjük a gyenge versenyzőnek a szintjéhez métó hozzászólást!
      Avagy:. nem baj...elmúlik! 😂

    • @TaraszovJoszef
      @TaraszovJoszef Год назад +1

      Így van

    • @PmisiPmisi
      @PmisiPmisi Год назад

      @@janosnagy-kovacs1158 látom egyesek az iróniát nem èrtèkelik xd

  • @paracelzustheobombastus9575
    @paracelzustheobombastus9575 15 дней назад +1

    Válaszolok a film végén feltett kérdésre! A "Megfigyelhető Univerzumon" túl, a "Nem Megfigyelhető Univerzum" található!

  • @laszloperinger5541
    @laszloperinger5541 Год назад +2

    Ijesztő, félelmetes, jobb a tudatlanság. Jobb volt amíg az ember azt hitte ő van a világegyetem közepén.

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад

      🙏🏻

    • @belabaksay-roka900
      @belabaksay-roka900 Год назад

      A tudatlanság, *_öl, butít és nyomorba dönt_* !...
      Gondolj csak bele: Veszel egy telket, amelynek egyik szélén egy cca. 20%-os dőlésszöggel bíró, 25 méter magas, nagyjából 70 éves fa áll. - Megvan?...
      Elkezded a házépítést, és _senki nem szól,_ hogy a fa dőlésszöge nemcsak veszélyes, de rossz irányba - akár a házadra - is dőlhet, ha kidől… És persze, téged sem foglalkoztat a dolog, mert szereted a fákat, és bízol abban, hogy az masszív és erős…
      Aztán felépül a házad, és a családod - te, a nejed, + 2-3 gyerek + a nagyszülők - bele is költözik. Aztán… Aztán, egy éjszaka kitör egy igazából nem is túl erős szélvihar… És az a fa *_rádől a házadra,_* méghozzá közvetlenül a hálószobáitok feletti tetőrészre! És ti a ház romjai alatt maradtok…
      Kezded már kapisgálni, miért is fontos *_a tudás_* ?!...
      Ennyire egyszerű...
      \_(ツ)_/

    • @pesakimre6246
      @pesakimre6246 Год назад

      A tudas jo csak kesz kell lenni ra

    • @belabaksay-roka900
      @belabaksay-roka900 Год назад

      @@pesakimre6246 Nyelvtanilag _helyesen_ idézve a szavaidat…: _„A tudás jó, csak késznek kell lenni rá”_ …
      Úgy-e, tudod, ho’ _ilyesmit_ - kissé másképp tálalva, persze… - _leginkább _*_diktatúrákba’_*_ szoktak vo’ut a nép fejihö’ vágnyi_ !... Valahogy így: A níp nincs még fe’készüve a „váltógazdaságos” demokrácia mögtanulására es a’ka’mazására, ezé’ hát várgyon még a níp egy kicsinyég a levá’tásomma’ - úgy 25-30 évig!…
      De másként is vázolom:
      Adott egy kölyökmacska, akinek te letté’ a gazdája. - Megva’...?
      Adott egy lakásod. - Megva…? (Ha nincs még v. már lakásod, a „példabesz’d” akko’ es helytálló lösz…)
      Adott a lakás nappalija. - Megva’…?
      Adott egy nap, amiko’ a macsekod - aki még nem szobatiszta… - egyszö’ csak foggya magát, oszt per-hecc, _rápisil mög rá es kakil a nappalid közepén díszelgő ál-perzsaszőnyeg közepire_ ! - Megva…?
      Jóanyám, illen helyzötbe’ fogta magát, oszt csak úgy: _vissza_ -per-hecc’, *_beleverte kicsinyég a macskantyú orrocskáját a saját vizeletibe’ meg kaksijába’ ,_* osztá’ e’kísérte a jószágot a verandára, ahol is elő vóut mán készítve nekijest egy kis ládikó, amibe’ egy jóadag homok vóut pászítva…
      Hidd el: tanítás vóut az, és hatott es!...
      Igaz ugya’, hogy a macsek nem vóut igazán „felkészülve a tanításra”, de az mégis hatott!
      _’Micike’_ (mer’ho’ úgy híttuk a macsekot) onna'túl kezdvést mán nem végezte a do’gát, sem a perzsaszőnyegen, sem más, egyéb szobaberendezésen, csakis a dobozkájába’!...
      Kezded kapisgányi…?
      Rövide’: A tanításra nem köll igazábúl „fe’készü’nyi”! Hiszen, ha jól belegondolsz: _maga a nagybetűs _*_ÉLET,_* nem más, mint _folyton-folyvást ismétlődő_ *tanítás* és *tanulás* ! (Ha készülsz rá, ha nem, akko' es...)
      Ez a helyzet.
      \_(ツ)_/

  • @Ragnvindr_Diluc
    @Ragnvindr_Diluc Год назад +1

    Ùristen! Egy ùj video! :)

  • @genin83
    @genin83 Год назад +2

    Mivel a végtelent képtelen az emberi agy megérteni, csak elképzelni, használni tudja, ezért én jobban szeretem úgy elképzelni az univerzumot, mint egy 3D-ben végtelen, 4D-ben véges valamit, ahogy pl egy gömb 2D-s végtelen felszíne a 3D-s térben véges térfogatot tölt ki. Persze a 4. dimenziót se tudjuk felfogni, de akkor is jobb így a lelkemnek... :D
    Egyébként akit érdekel a téma, Dávid Gyula tanárúrnak vannak nagyon jó atomcsill-es előadásai a youtube-on. Érdemes nézegetni :)

  • @ImreKatona-ro5cc
    @ImreKatona-ro5cc Месяц назад +1

    Nagyon iskolába való érthető jól elmagyará zás volt.! Szerintem a multiverzum végtele nűl soha megnem szünő, végtelen vonzás központok köré rendeződő anyag mennyisé g fraktálja, a rend.!

  • @robertzelei3569
    @robertzelei3569 Год назад +3

    Én az univerzumot vagyis a galaxisok halmazát úgy tudom elképzelni, mint egy gömböt. Nem végtelen, hanem inkább véges galaxisokkal. Szóval tökmindegy hogy merre mennénk az univerzumgömbön belül és galaxisokon túl, "valahol" valamikor ugyanoda lyukadnánk ki ahonnan elindultunk. Akár fel, le, balra, jobbra, vagy éppen befelé vagy kifelé ebben a képzeletbeli gömbben. Végül elérnénk a kiindulási pontot. Ami relatív, mert ebben a gömbben (vagy sötét anyagban) az anyag körkörösen mozog a galaxisokkal együtt. Az elért kiindulási pontnál sem ugyanaz a galaxis fogadna bennünket, mint amelyikből elindultunk. Azért tettem idézőjelbe azt, hogy "valahol". Felmerülhet a kérdés, hogy akkor mi volna ezen a gömbön túl? Ha ezt a képzeletbeli gömböt síkban ábrázolnánk, akkor vannak további rétegek (gömbök). Ezek volnának a multiverzumok. Az univerzumok egymással nincsenek kölcsönhatásban, mivel egymást nem érintik. Minden egyes univerzumgömb "saját magában" mozog és kering a galaxisokkal együtt, ami egyben véges is és végtelen is. Így nem lehetséges az utazás az anyagnak sem és a sötét anyagnak sem egyik univerzumból a másikba, ugyanis egymással függetlenek. Következő kérdés hogy azon is túl, mármint multiverzumon túl mik vannak, azt még az Isten sem tudja. Ez az én teóriám, ami cáfolható is és elfogadható is :) Viszont másképp nem tudnám elképzelni.

  • @robertgame27
    @robertgame27 Год назад +13

    Nagyon érdekes videó!
    Néhány elmélet:
    Szerintem, mivel az univerzum gyorsabban tágul, mint a fénysebesség, ezért a legtávolabbi galaxisok fénye már nem jut el hozzánk, ezért lehet, hogy az univerzum már régebb óta létezik, vagy gyorsabban tágul, mint amit mi lemértünk.
    Ha a "Great Attractor" egy hipermasszív fekete lyuk trillió naptömeggel, az megmagyarázza a gravitációs vonzást.
    A Nagy Vonzó lehet a Laniakea halmazban található galaxisok gravitációs központja hasonlóan, mint egy többcsillagos naprendszerben.
    Az "Univerzum egy fekete lyuk" elmélettel pedig az a baj, hogy mivel a fekete lyukak a középpontjuk felé húzzák a dolgokat, ezért az Univerzum középpontjába kellene minden visszahúzódjon, új szingularitást alkotva, de tudjuk, hogy az Univerzum nem húzódik, hanem tágul.
    A sötét energiáról az a véleményem, hogy talán létezik, talán nem. Ha nem létezik, akkor egyszerű a magyarázat: amely galaxisok túl messze vannak egymástól, azok központi fekete lyuka nem képes gravitációval elhúzni a másik galaxist.

    • @janosnagy-kovacs1158
      @janosnagy-kovacs1158 Год назад

      Szervusz-Az Univerzum egy fekete lyuk-as valaszodra:
      Reszben igazad lehet.
      Viszont azt ne felejtsd ki a szamításból,h az már egy önnálló belső rendszer,belső működési törvényekkel! Ne kintről próbáld értelmezni az "innen látott" mechanizmust
      Azon belül akár létezhet egy belső, tér-idő tágulási szisztéma!
      Ezt csak a rendszeren belüli gondolkodással és megfigyeléssel lehet(ne) megérteni!

    • @bertalanbarkanyi5122
      @bertalanbarkanyi5122 Год назад +1

      ​@@Pepeeeeeeekívül? Van vége a végtelennek és azután a kívül?
      a látható és láthatatlant ábrázolja a kép

    • @gabi76
      @gabi76 Год назад

      @@bertalanbarkanyi5122 egész pontosan az érzékelhetőt és érzékelhetetlent.

    • @gabi76
      @gabi76 Год назад +1

      A fekete lyukakból kifelé is áramlik anyag/energia.

    • @BuddyHollygan
      @BuddyHollygan Год назад

      @@Pepeeeeeee Biztos vagy te ebben? Azt már megállapították, hogy nem gömb, hanem diszkosz alakú, akárcsak a galaxisok. Ha gyorsabban tágul az Univerzum, mint a fény, akkor ebből adódóan egyetlen Galaxist sem szabadna látnunk. Szerény véleményem szerint, bár még nem voltam a Földön kívül (másokkal ellentétben - akik a vöröseltolódással mindent megmagyaráznak, pedig könnyen lehet az is optikai csalódás - de lehet hogy nem az) ez az egész nagyon nem így lehet. Ősrobbanás pl. szerintem nem lehetett, mert az a fizikai törvényeknek ellentmond. Evolúció sem lehetett, mert az a legújabb genetikai tudásnak mond ellent. Az a baj, hogy az emberek mindent meg akarnak magyarázni, de általuk kreált elméletek nagyon sokszor egymásnak is ellentmondanak. Az biztos, hogy szinte semmit sem tudunk. De ezt persze nem lehet elfogadni. Akik a 120 éves rakéta elvvel képzelik el a bolygóközi utazást, sajnos nem tudnak többet egy óvodásnál. Először itt a Földön kellene fejleszteni és gyűjteni a tudást és csak használható ötlettel lenne érdemes tovább gondolkodni. De ennek így semmi értelme.

  • @pelooooooooooo
    @pelooooooooooo Год назад +1

    Szerintem a sötét anyag és/vagy a sötét energia is létezik mégpedig olyannyira hogy az univerzum határa után is csak az található, végtelen mennyiségben. Tudjuk, hogy sem energia sem anyag nem lehet végtelen, de ez nem vonatkozik a sötét anyagra és a sötét enegiára...

  • @hidgeza-ed2bu
    @hidgeza-ed2bu Год назад +1

    Tele van spekulációval.

  • @spontanvideok246
    @spontanvideok246 Год назад +1

    4:00 Kéne építeni egy Teleszkopot amit egy szondával a TEJÚTRENDSZEREN kivülre lehetne kiküldeni. Még ha csak pár fényképet is készít már sokkal de sokkal több mindenre választ kaphatnánk vagy akar mindenre is egyben. Mivel a saját GALAXYSUNK takarása miatt nem tudjuk rendesen megfigyelni ez lehetne egy megoldás. Persze ott vannak a KÖLTSÉGEK, higy lehet vagy 10-20x annyibe kerülne megépíteni egy ilyen szondát, mint a James Webb Űrteleszkóp.

    • @josephferedoes5208
      @josephferedoes5208 Год назад

      sajnos ez még jóideig fizikai képtelenség - nem költség kérdése.

    • @nandor880
      @nandor880 Год назад

      Látod ,itt a baj, mindenki abban a rohadt pénzbe gondolkodik. A nyersanyag véges a földön. Majd azon bukjuk az egészet hogy mire meg lenne minden hogy le tudjunk lépni vagy védeni a bolygót, Addigra már nem lesz nyersanyag amibol elő tudnánk állítani… istenem.. mindig ez a kurva pénz

    • @nagy_gabor
      @nagy_gabor 7 месяцев назад

      Ha merőlegesen indulnánk, az is lehetne akár öt-tízezer fényév, amíg a Tejútrendszer határára jutnánk. És akkor még nincs jó rálátás a dolgokra. Ez nemhogy 10-20x nagyobb költséggel, jelenleg semmilyen formában nem megvalósítható az emberiségnek. Még egy kicsit fejlődni kell...

  • @bloodysawhunter5034
    @bloodysawhunter5034 Год назад +2

    Szuper videó lett viszont nekem olyan kérdésem lenne hogy, milyen videókat vagy animációkat lehetett látni a videóban? Esetleg ha valaki pár linkkel is meg tudna dobni hogy, hol találhatók hasonló animációk.

    • @bertalanbarkanyi5122
      @bertalanbarkanyi5122 Год назад

      Pl. Ebben a videoban benne van az összes :)

    • @bertalanbarkanyi5122
      @bertalanbarkanyi5122 Год назад +1

      És ez a poén am ember és iaten 3gysége is. Mi van a végtelenen túl? Ami ITT ÉS MOST van. Vagyis a fÉNy :)

  • @milanbalkovics9521
    @milanbalkovics9521 Год назад +2

    Szerintem az univerzum olyan gömbölyű mint a föld és bár nem végtelen, de bármeddig mászkálsz a területén, nem érsz a végére. Mivel egy gömbnek nincs vége pont mint a földnek

  • @ilonabaranyinegyevi-varga5875
    @ilonabaranyinegyevi-varga5875 Год назад +1

    Csak így tovább

  • @DanielNagy-zn3cf
    @DanielNagy-zn3cf Месяц назад

    Sziasztok. Az univerzumon kivül a nemtèr-nemidő van ,vagy màs nèven az ahun. Ott mennek az űrhajók,pontosabban ott szinkronizàlnak àtt egy màsik tèr rèszre. Nàlam sokkal jobban elmondja Kisfaludy Győrgy(időfizika).

  • @jozseflipak4226
    @jozseflipak4226 6 месяцев назад +1

    Most akkor végtelen aUniverzum, vagy egyszer visszatér a kiindulási ponthoz?

  • @csabaczibolya4632
    @csabaczibolya4632 Год назад +1

    Nem értem ezt az univerzum gyorsabban tágul mint a fény sebessége dolgot. Magyarázza el ezt nekem valaki. Több videóban is mindig ezt emlegetik, gondoltam most már rákérdezek.
    Azt tudom, hogy gyorsulva tágul és jelenleg a tágulási sebessége: 72,5 kilométer/másodperc/megaparszek. Mondjuk lehet a megaparszek nem ismerésének hiányában nem tudom értelmezni, de a fény sebessége: 299 792 458 m/s ami 299 792,452 km/s , ami nagyságrendekkel gyorsabb mint a fent említett univezum tágulási sebessége.
    Kérem, hogy valaki magyarázza el nekem. Köszönöm.

    • @nagy_gabor
      @nagy_gabor 7 месяцев назад

      A parszek, és megaparszek távolsági egység. Egy parszek az a távolság, amilyen távolról _egy Csillagászati Egység távolság_ merőlegesen nézve egy ívmásodpercnyinek látszik. (A Csillagászati Egység pedig a Nap-Föld távolság.)
      Mindenesetre, ez a távolság - a parszek - körülbelül 3,2617 fényév. Egy megaparszek tehát körülbelül 3261700 fényév.
      A fent említett tágulási sebesség azt jelenti, hogy a *_megfigyelőtől számítva_* minden 3261700 fényév alatt 72,5 km/s sebességgel tágul a világegyetem. Tehát ezek összeadódnak. Két megaparaszek alatt 145 km/s. Mivel az ősrobbanás kb. 13,8 milliárd évvel ezelőtt történt, így elméletben maximum ennyi fényév távolságból juthat vissza hozzánk fény. (Kicsit kevesebb, mert csak miután kifagytak az elemi részecskék aztán az atomok, és kitisztult a világegyetem, maximum addig láthatunk el.)
      Tehát, ha egy elképzelt pont tágulási sebességét meg akarjuk kapni 13,8 milliárd fényévnyire, akkor ezt kell elosztani a megaparszek fényév értékével. Ez konkrétan 4230,92. Tehát ennyi megaparszek a sugár. Ha ezt beszorzod a 72,5 km/s értékkel, akkor 306741,883 km/s értéket kapsz.
      Tehát az univerzum korával megegyező fényév távolságban az univerzum tágulási sebessége már jóval több, mint 6700 km/s sebességgel meghaladja a fény sebességét. És persze az univerzum jóval nagyobb ennél, akár végtelen is lehet. Tehát a még távolabbi részek még sokkal gyorsabban távolodnak. Ha a két általunk megfigyelhető legtávolabbi pontot nézzük, akkor több, mint kétszeres fénysebességről beszélünk.
      Ha csak duplája lenne a sugár, a szélén már szintén több, mint kétszeres fénysebességről beszélünk a közepéhez képest (ha egyáltalán értelmezhető a közepe meghatározás, inkább a megfigyelő körüli sugárról van itt szó). De egyébként bizonyítottan még ennél jóval nagyobb a világegyetemünk.
      Kicsit hosszú lett, de remélem, sikerült értelmezhetővé tenni a dolgot.

  • @szilviaorsos8639
    @szilviaorsos8639 Год назад +1

    Én 27 éves vagyok és jó ilyent tudni tanulni köszönöm szépen ❤✨💫♾️🌍⚫

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад +1

      Örülök Szilvia! 🙂🙋🏻‍♂️

  • @Wither_Volan
    @Wither_Volan Год назад +1

    6:51 Hogy tágulna gyorsabban az univerzum a fénysebességnél, ha az anyag eleve nem érheti el a fénysebességet?

    • @wpkaposvar637
      @wpkaposvar637 Год назад +1

      a tér tágul, nem az anyag

    • @szbende
      @szbende Год назад

      Akkor hogy látjuk a napot?@@wpkaposvar637

  • @itsdoesntmatter
    @itsdoesntmatter 11 месяцев назад +7

    Elgondolkodtató! Rövid és tömör, jó pár év kutatás összegzése.
    Nekem az a véleményem -és lehet pro kontra érvelni, oltani a gondolatmenetemet, a logikámat stb-, hogy azért van határa annak amit a műszereinkkel észlelni tudunk, mert gyorsabban tágul ez a világmindenség, mint ahogy a fény utol tudna érni minket. Ezen felül ugye még sem repül szerte-széjjel minden is a galaxisban, hanem elég szépen működik a vonzás, ami egyben tartja az anyagokat és testeket. Ez úgy lehetséges szerintem, hogy tömeg kontra gravitáció 1 az 1 arányban képes hatni a környezetére, míg a sötét anyag és energia kombinációja1 a 3ban operál, elképzelni nem tudok mást.., de ha valakinek van a birtokában más fikció vagy teória esetleg hiteles információ, azt nagyon szívesen fogadom mert imádom ezt a témát és az elméleti dolgokat!
    Szóval 1 az 1 kontra 1 a 3hoz képest, ez annyit jelent hogy meghatározott mértékben növekszik és tágul az univerzum, de a tágulás és az 1 a 3hoz viszonyított visszahúzó erő elszipolyozza az anyag egy részét az észlelhető mindenségtől a fekete lyukak és szupermasszív fekete lyukak által, emiatt nem képes a fény sem gyorsabb lenni.
    Ugye minden rendszer magja egy szupermasszív fekete lyuk, az tartja meg az alakot és formát, de a kezdeti, nagy-bumm általi kilökődés hatása még mindig érvényesül és tágulunk.
    Viszont, lesz idő amit emberi mértékekkel kifejezni talán nem is tudunk még, amikor az összes anyag elfogy, minden fekete lyuk összeolvad egymással és eme folyamat hatására kezdetben a tágulás lelassul, megáll, majd visszahúzódik és elkezd egyetlen ultra sűrű és viszonylag kicsi helyen összpontosulni, ami ha eléri a kritikus méret/tömeg állapotát, jön még egy nagy bumm.
    Én valahogy így tudnám elképzelni a világmindenség létezését és ezzel párhuzamban nem lehet kizárni a multiverzum(ok) létezését meg a húrelméletet, számba lehet venni azt is, hogy lehet, valami földönkívüli intelligencia vagy entitás kísérletei esetleg háziállatai vágyunk, vagy esetleg egy mesterséges valami, egy szimuláció vagy hologram belsejében létezik ez a minden amit mi a valóságként értelmezünk.
    Ami viszont elgondolkodtató, nekem is megfordult a fejemben már, hogy a fekete lyuk csak egy részét bocsátja vissza a lecsóba annak az anyagnak/energiának amit elnyelt, ugyebár amikor megtelik és lesz egy kitörés..., marad is benne ám valami, ami szintén lehet egy másik létezés alapja amit nem fogunk tudni felfedezni addig, amíg az eseményhorizonttól biztonságos távolságból el nem kezdünk méregetni és ezáltal tovább láthatunk a jelenlegi határoknál.
    Na akit untattam annak bocsánatkérés, aki szerint egy okoskodó fasz vagyok annak is elnézést és várom az ellenérveket, akinek érdekes esetleg vagy fűzne hozzá valamit, annak pedig köszönet!

  • @forever1664
    @forever1664 Год назад +2

    Kiváló minőség látszik honnan indultál és hova tartasz és azt mondom jó az irányod bár ez is relatív mi a jó De köszönöm ezt az élményt és még a továbbiakat is

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад

      Köszönöm szépen, ez jól esik!!

    • @nightswan6585
      @nightswan6585 Год назад

      @@HUNiverzum lesz esetleg részletesebb videót a Multiverzumról?

  • @nightswan6585
    @nightswan6585 Год назад +3

    Annyira jó lenne, ha egyszer fény derülne a Multiverzumra, csak az a baj hogy ez sajnos konkrétan tényleg lehetetlen, hogy ezt az emberek megtudják... És ha létezik a Multiverzum, akár néhány univerzum emberisége már tudja is, és megfigyeli a többi univerzumot, akár kapcsolatba is léphettek egymással. Ilyen nincs!

    • @HUNiverzum
      @HUNiverzum  Год назад

      🙏🏻

    • @bertalanbarkanyi5122
      @bertalanbarkanyi5122 Год назад

      Deh nincs há pl ÉN a fÉNy :)
      minden ember minden rezgése 1 1 külön dimenzió
      A szellem misztikUM az agyag univerzUM mint tér idő kontinuUM
      A 2 kombója meg az indivíduUM alias ÉN pontosabban fÉNy, iSTeNember (nem emberisten)
      Vagyis a valóság az ITT MOST ÉN FÉNYtudatban élek
      Ez 1ben egy önáldás is. Áldani csak MAGad tudod temagad nincs ien h mások imádkoznak érted
      Avagy az átok (lélekrezgéscsökkentő) a nem én hanem...
      Nem moat hanem...
      Nem itt hanem...
      És nem kozmikus egység iSTeN szell3mbem hanem...
      Bármit ia mondasz ezek után már nem élheted a SaS SorSod :)
      szal tuti vannak, vagyunk ilyenek mert amit lwírtam 100% saját szóMÁGia sehol ember fiától könyvböl neten sehol nem olvasod h onnan ollóztam
      Paradoxon a multiverzum
      A legtávolabbi egyben a legközelebbi
      Alapon mi volt a kérdés problémád a hiány?
      Amire aszed ez majd megoldáat nyújt
      HaZuG HéZaG!!
      Teljesség egészség vagy és fÉNy
      A sötét csak annak hiánya nem valós és.fordítva nem igaz
      Ah fizikai fotonnal is igaz szellemileg is
      A fél-elem meg a démon tárgy/vágy zökkent ki a 0 fényhonvágy ból
      A - a +. Offold a sallangot és felemelkedsz
      Az ien igazi szabad boldogságba meg ugy érzed magad mint ah magát a multiverzum érzi :D avagy iaten létezés
      Szegényt mindig elemezzük csak agyalva
      Hogy érzi magát a POHÁR? A SZÉL? A HANGYA? :)
      Nincs EGO 360 börtönük ők egységtudatba vannak
      Szal a galambszar felsőbbrwndű az ember meg a legalja és ez nem vicc!!

  • @gibsonlavery1067
    @gibsonlavery1067 Год назад +1

    Lehet hogy tévedek, de önnél még nem találkoztam a "MULTIVERZUMMAL", pedig ma már majdnem hogy bizonyos a létezése, mivel a "VILÁGMINDENSÉG" kiterjedése végtelen...

  • @kufferful
    @kufferful Год назад +6

    Szerintem a halálunk után világossá válik minden. Az emberi tudat a földi fejlődés "kelléke". A kozmikus tudat pedig ezen felül áll.

    • @bukijanos1934
      @bukijanos1934 Год назад +1

      Ja, a kozmikus tudat! A kozmosz sokat tud és jó a humorérzéke...

  • @spontanvideok246
    @spontanvideok246 Год назад +1

    7:50 NAGY SEMMI az biztosan nem lehet mert SEMMI nincs valami mindig van és volt is. Ott egy ugyan ilyen UNIVERZUM lehet, mint a mienk ahol minden ugyanígy történik, mint most nálunk vagy másik UNIVERZUMOK lehetnek. Az, hogy az UNIGERZUMUNK egy Feketelyukban lenne az azért furcsa, mert akkor nem tágulna hanem befelé haladna az az minden Galaxys egymashoz közeledne benne. De aztán a kígyó tudja.😱😱😱

  • @attilahegedus6382
    @attilahegedus6382 Год назад +2

    Köszönöm, nagyon érdekes volt! Kérdésem: azt honnan tudod, hogy a mi Univerzumunk nagyobb sebességgel tágul, mint a fény sebessége?
    Ez a mai tudásunk szerint lehetetlen!

    • @gezamagyar6582
      @gezamagyar6582 Год назад +3

      Az igaz, hogy semmilyen kölcsönhatás vagy részecske nem terjedhet/mozoghat gyorsabban a vákuumbeli fénysebességnél. Viszont ez a tér tágulására nem érvényes.

    • @László-q8w
      @László-q8w Год назад +2

      @@gezamagyar6582 A tér tágul? Akkor mi van a téren kívül?
      A tér egy állandó végtelen, amiben az Univerzumok vannak.

    • @gezamagyar6582
      @gezamagyar6582 Год назад

      Eggyel lejjebb írtam erről, hogy az ember minden létezést, eseményt csak egy befoglaló térben tud elképzelni. A mi kis életünk egy 3 dimenziós térben zajlik. A Naprendszer, a galaxisok befoglaló tere maga az Univerzum. Az Univerzum viszont nem egy befoglaló térben létezik, hanem maga a végső befoglaló tér. A multiverzum elmélet sem megoldás, mert egyrészt semmi bizonyíték nincs rá, másrészt komoly logikai bukfenceket tartalmaz. @@László-q8w

    • @ottobalint3108
      @ottobalint3108 Год назад

      Ez tuti így van!@@László-q8w

    • @kuytafej8304
      @kuytafej8304 10 месяцев назад

      @@gezamagyar6582 De miért tágulna a végtelen tér?, hiszen végtelen. Ugye a térben helyezkedik el az anyag, ami ha a térrel együtt mozog, sem lehet gyorsabb a fénynél, de amúgy van megoldás, ha a fénysebessége nem véges!

  • @a_granddad5427
    @a_granddad5427 Год назад +3

    Akit valóban érdekel, hogy működhet a világunk, javaslom, nézze meg Az elsődleges mezők c. filmet! Meg fog lepődni. 😉

  • @PmisiPmisi
    @PmisiPmisi Год назад +2

    Valószínűleg de szerintem meg valószínűleg megint mint a történelem folyamán sokszor újra lebecsültèk az embert is pláne egy technikailag jóval fejlettebb civilizációt lebecsültèl😊

    • @11yticten
      @11yticten Год назад

      Csak, ha ez a civilizáció békés, akkor fegyvernek való fejlett technológiáját ne ossza meg, mert akkor végünk. 😢 De a másik véglett se jobb

    • @PmisiPmisi
      @PmisiPmisi Год назад +1

      @@11yticten De hogy csak ez a civilizáció bèkès azért mert ennek a civilizációnak kb 1%a vagy 3%a háborozik nem kell azt feltètelezni hogy más civilizáció is.igy tesz sőt már règes règ kiirthatták volna nem hogy az emberiséget de a teljut rendszert is megsemisitjettèk volna ha kedvük szotyant volna de nagyon sok helyről olvasva ,sok.videot megnèzve állitom hogy nem 1nem.2 nem 6 hanem csak a humanoid szetü civilizációkbol legalább 64faj látogatja a földet rajtuk kívül természetesen vannak az árny ès fèny lèny szerüek ès a gömbök is stb S valószínűleg a Szellemek egy jelentős rèsze is nem a halottaink hanem más civilizáció ezeken felül lehetnek ès biztos vannak olyanok is akik más dimenziosak .

    • @11yticten
      @11yticten Год назад +1

      @@PmisiPmisi legyen szerencsénk , hogy igen röviden válaszoljak 😎

  • @ferenczoltandr.horvath375
    @ferenczoltandr.horvath375 9 дней назад +1

    Ha annak idején fizika órán ezt tanították volna, kedvenc tantárgyam lett volna. Így meg 2-esekkel vergődtem végig a gimi 4 évét.

  • @janosveres3763
    @janosveres3763 5 месяцев назад +1

    Ezek szerint lehet a fénynél gyorsabban is utazni?😮

  • @crystallily9437
    @crystallily9437 Год назад +1

    Ilyen kicsik vagyunk!

  • @andrasrevesz1374
    @andrasrevesz1374 Год назад

    Jó!

  • @ferenchorvath4363
    @ferenchorvath4363 5 месяцев назад +1

    Azt nem értem,hogy hogyan gondolja az emberiség azt,hogy amit látunk a szemünkel,vagyis a fény,az a leggyorsabb.A fényt az látjuk,az ok,de honnan tudjuk,hogy ez minden?Lehet olyan frekvencia,vagy rezgéshullámhossz,ami a fénynél is gyorsabb lehet,csak nem ismerjük,meg fel sem tudjuk fogni.A tudat lehet a megoldás,ha az emberi tudatot megfejti valaki,hogy hogyan van mindenkinek önálló tudata,akkor lehet sok mindenre meg lesz a válasz!Gondoljon mindenki bele,hogy hány önálló tudat van és az mindegyik végtelen,mint az univerzum,akkor mi is van valójában?Hogy van az ,hogy nem látok bele a te tudatodba és te sem az enyémbe?Kicsit érdekes dolgok ezek.Meg ugye nem kell az univerzum a végtelenhez,mert úgy is lehet végtelen valami,hogyha valamit mikroszkóppal nézünk,mert ugye visszafelé is kell működnie a végtelennek,mert ha megfelelő tudással rendelkeznénk a nagyításhoz,akkor visszafelé is a végtelenbe lehetne menni,mert nincs olyan,hogy már vége és nem lehet tovább nagyítani.Elég érdekes dolog🤔

    • @salvatoresalvataggio
      @salvatoresalvataggio Месяц назад

      A jelenlegi fizikai modell miatt gondoljuk így. A fénynél gyorsabb mozgás lehetetlensége a relativitáselmélet következménye.
      Tömeg és energia: Ahogy egy objektum sebessége közelít a fénysebességhez, a tömege nő. A relativitáselmélet szerint, ha egy objektum elérné a fénysebességet, a tömege végtelenné válna, ami végtelen energiaigényt jelentene.
      Causalitás: Ha valami a fénysebességnél gyorsabban haladna, az idő visszafelé is haladhatna, ami ellentmondana a logikai oksági viszonyoknak. Ez komoly problémákat okozna a fizikai törvények szempontjából.
      Speciális relativitáselmélet: Az elmélet keretein belül a tér és az idő szoros kapcsolatban áll egymással. Ahogy a sebesség nő, az idő lassul, és a tér is torzul. A fénysebesség határát átlépve teljesen megváltozna az idő és tér felfogásunk.

  • @istvánbaranyi-r8o
    @istvánbaranyi-r8o Год назад

    A mi agyunk nem tud úgy gondolkodni, hogy végtelen.ELEJE és VÉGE kell, hogy valahol legyen.hol kezdődik a "végtelen" és meddig tarthat ? Már maga a kérdés:MEDDIG?

  • @MEkovet
    @MEkovet Год назад

    De igen is mindazok akik hisznek Istenben, neki engedelmes életet élnek, ezért örök életet kapnak, mind megtudják azokat a rejtélyeket amik itt fel lettek sorolva. Sőt többet is. Tehát egyszerű a megoldás aki többet szeretné tudni az higgyen Istenben!

  • @deejuicemailbox
    @deejuicemailbox 6 месяцев назад

    Az univerzum ha ilyen hatalmas és felfoghatatlan, az ekkora léptékű vizsgálata is teljesen értelmetlen. Ha bármi konkrétumot is tudnánk ezekről, a távolságokat ember le nem győzhetné hogy ellenőrizze, hát még hogy hasznosítson is belőlük valamit. Ezért pontos a megfogalmazás, sosem fogunk tudni ekkora léptékű dolgokról biztosat. Mese marad csak minden űrteória! 🫤

  • @Smafu.w126
    @Smafu.w126 Год назад +67

    Az én álláspontom az, hogy nem tudunk még "szerintem" szinten sem megfogalmazni olyat, hogy mi van az univerzum után, mert a jelenleg felhasznált agyi kapacitásunk nem rendelkezik ennek felfogásához szükséges képességgel, még megközelítő szinten sem. Az emberi agy a semmit is valamiféle fizikai végességgel rendelkező térhez, tárgyhoz köti, mint pl ebben a dobozban nincs semmi, ott nincs semmi, ez semmi. Tehát annyira primitív az elménk ebben a témában, hogy még a semmit is egy fizikai valamiként képzeljük el, mint pl a sivatag ami a semmi, de valami, mert az a sivatag. Azt a semmit, az igazi semmit amit az univerzum utáni rész képvisel, nem tudjuk még gondolati szinten sem relativizálni, nem vagyunk képesek az abszolút semmit elképzelni mert az agyunk azt is egy végtelen sötét, határokkal ellátott valamiként képzeli el. Az ember úgy gondolkodik, úgy képes gondolkodni ahogyan te is beszéltél a videóban, miszerint "tudjuk, hogy minden véges és végtelen nincs, maximum majdnem végtelen" Tehát az emberi agy, az az agy ami az emberi tudományt is képviseli, csak és teljes mértékben, önmagában 100%-ig biztosként csak azt képes elfogadni még hivatalos tudományos szinten is, hogy minden véges. Az univerzumunkat is csak látjuk, de valójában nem értjük, találgatunk, egy a képességeink jelenlegi csúcsát képviselő tudással összeraktunk egy teleszkópot és annak képei alapján eldöntjük, állítjuk, hogy ez a bolygó ilyen, az olyan, ott az van, itt ez van, stb... Miközben olyan távolságokra vannak, hogy némelyikre tovább tartana a fény sebességével eljutni mint amióta létezik az ember. De mi biztosak vagyunk abban, hogy mindent látunk, és mindent jól látunk, miközben 3 dimenzióra vagyunk csak képesek, még a 4. is csak elméleti számunkra. Az univerzumot egészen egyszerűen lekicsinyítjük a magunk szellemi képességeinek szintjére, miközben a puszta léte már felfoghatatlan emberi aggyal. Szóval én azt gondolom, hogy a magunk bolygóján a magunk élővilágában és evolúciójában lehet, hogy csúcsok vagyunk, de az univerzum szemszögéből és ami utána van, annak szemszögéből szerintem szinte biztos, hogy egy a mi világunkban létező legbutább rovarok szintjén vagyunk... Bárki próbálja meg elképzelni az univerzum utáni semmit, csukja le a szemét és képzelje el, és azt fogja tapasztalni, hogy az agy rögtön kijelöli annak a végét és, hogy a semmi elképzelésének ellenére fizikai tulajdonságokat társit hozzá, mint csend vagy zaj, hideg vagy meleg, valamint akaratlanul elindul a vége felé. De az a semmi amit komolyan szó szerint a semminek kell gondoljunk, miként bírhat olyan tulajdonságokkal amit a mi bármelyik érzékszervünk érzékelhet? Ha kilépek ebbe a semmibe az agyam képességeit felhasználva gondolatban, majd megfordulok, hogy lássam magam mögött az univerzumunk, akkor miként lehetek én a semmibe? Miként lehet a semmiből egy valamit érzékelni? Ha kiléptem a semmibe, akkor vissza is jöhetek, de a semmiből ezt, hogy tehetném meg, a semmiben miként létezhetek én mint fizikai valóság? Azt gondolom, hogy mint írtam az elején, nem tudjuk azt a semmit elképzelni, beszélni róla, gondolni rá, amit tényleg a semminek kell tekinteni mert nem képes erre az emberi agy. Igazából még egy olyan civilizáció sem ami akár évmilliókkal fejlettebb nálunk, mert a tény maga, hogy egy civilizáció és, hogy fejlettségi szintjük van hozzánk viszonyítva, már kizárja azt, hogy képesek legyenek a semmi értelmezésére. Amúgy meg ha igazunk lenne, és minden véges, jön már is a következő kérdés, mi van a semmi után? A semmi? De a semmi után, hogy lehet semmi, mikor a semmi maga a semmi... De ha nem a semmi, hanem valami jön utána, akkor a semmi ami a valamivel határos minden irányba, az nem semmi csak üresség... És ennek mentén az agy folyamatosan csak jelzi, hogy ERROR :D És ez az a kőrforgás az elménkben ami igazolja azt, hogy nem vagyunk képesek semmilyen módon a semmi elképzelésére. Az agy meg védekezik, hogy hát persze, mert nincs olyan, hogy végtelen, de ezzel megint csak feltételezésekbe lép az elménk önigazolásként. Szóval ez kemény dolog :)

    • @canehurri349
      @canehurri349 Год назад +2

      A semminek nincs tömege, ennyi. Kérem a Nobel-díjat.

    • @laszloszabo3923
      @laszloszabo3923 Год назад +5

      Hú,ez nem semmi.😮

    • @robertbednar9662
      @robertbednar9662 Год назад

      Őszintén szólva a semmiben nem létezhetsz, hiszen ot nincs az általunk tapasztalt természeti jelenségek semmilyen formája. Értem ez alatt, hogy nincs tér amiben létezhetnél, nincs idő amit viszonyítási pontnak is tekinthetnél, sem gravitáció, sőt az atomokat összetartó és működtető erők sem léteznek...csak maga a semmi...a semmiben pedig nincs létezés...ne úgy gondolj rá mint egy sötét, üres térre, mert ugye ott tér sem létezik...ebből kifolyólag oda eljutni nem lehet és ha valahogyan sikerülne is kiszakadnod a mi univerzumunkból egy dimenzióknélküli semmibe, valószínűleg megsemmisülnél a kísérlet közben, vagy talán egy másik univerzumba kerülhetnél, ahol megint nincs garancia, hogy a ma ismert és univerzumunkat működtető fizikai állandók megegyeznek a miénkkel...valószínűbb a gyors pusztulás...röviden ha a semmit akarod elképzelni, akkor pont az elenkezőjét teszed, mert valamit fogsz odaképzelni...leírni letudjuk, csak elképzelni nem lehet

    • @faludiz
      @faludiz Год назад +8

      Pedig a semmit csinálni is lehet :D
      A viccet félretéve, tényleg annyira be vagyunk korlátozva a saját tér-időnkbe, hogy egyszerűen képtelenek vagyunk kilépni belőle. Enélkül meg lehetetlen az univerzum teljes megismerése.

    • @xp777levi
      @xp777levi Год назад +3

      A "semmi" technikailag nem tartozik a "létező" dolgok közé

  • @tamasnagy8522
    @tamasnagy8522 Год назад +1

    Mindig Jó Téma

  • @bitispitro
    @bitispitro Год назад

    Az hogy lehet, hogy a fénysebességnél gyorsabban tágul az univerzum?

  • @gabi76
    @gabi76 Год назад +3

    Nem az Univerzum határa, hanem az általunk érzékelhető univerzum határa. Nem mindegy!

  • @PusztaiGaborGyertya
    @PusztaiGaborGyertya 5 месяцев назад +1

    Illetve a fény sebessége 299 796km/s, az univerzum tágulása 65,3 és 75,6 km/s/Mpc közt van a jelenlegi mérések szerint. A videóban azt álítod, hogy az univerzum gyorsabban tágul a fénynél, de ismereteim szerint pont fordítva van... milyen forrásokkal dolgoztál?

  • @kajari25
    @kajari25 Год назад +2

    Szerintem megfigyelhetetlen univerzum van mögötte. :)

  • @istvanblasko3417
    @istvanblasko3417 Год назад +2

    A tudósok kutatják az univerzum titkát, s el tudják magyarázni módszereiket és azok eredményeit. A szent emberek megfejtették az univerzum titkát, elmagyarázni nem tudják, csak ösztönözni tudnak, hogy fedezd fel Te is.

  • @evahorvath8135
    @evahorvath8135 7 месяцев назад +1

    Nagyon érdekes, meghallgatom, de a képességeimet meghaladja.

  • @MihalyPasztor-jn9lq
    @MihalyPasztor-jn9lq 2 месяца назад +1

    Semmit nem tudunk az univerzumrol jo lenne rajonni mil,en

  • @hegelmucika8961
    @hegelmucika8961 Год назад

    Azon elmélkedek ha semmi nem hagyhatja el a föld légkörét a naprendszer meg egy teremburában van, (Ort felhö) akkor hogyan láthatnak bármit is az univerzumból??? Nasa meg egy filmszinház????

  • @arnoldambrus5463
    @arnoldambrus5463 Год назад +2

    Számomra ez a téma annyira nyomasztó hogy elmondani se bírom

    • @László-q8w
      @László-q8w Год назад +1

      Na igen, az ember rádöbben, hogy a világunk, amit idáig megismertünk, csak egy miniatűr morzsa az Univerzumban.

  • @sassanhu
    @sassanhu Год назад +1

    Ehhez a multiverzumosdihoz simán köthetném a dejavu érzést..
    Oké tudjuk mi a dejavu.. De!
    Mivan ha valojában a másik létem hamarabb már megélte az adott eseményt s kihatással van rám hogy vagy változtassak rajt vagy csináljam ugyan azt? Egyfajta jelzés hogy haló ez egy fontosabb esemény életedben figyelj oda

  • @lajosvarga6159
    @lajosvarga6159 5 месяцев назад +1

    Mi?! A készenléti LED.

  • @laszlobarta2823
    @laszlobarta2823 3 месяца назад

    Lérdéseim: 1. Hogyan tágulhat a világegyetem a fénysebességnél gyorsabban, ha a fénysebesség a sebesség felső határa. 2. Ha ez mégis igaz, miért nem jut el a fény hozzánk, hiszen a fény sebessége nem függ a fényforrás sebességétől.

  • @lacipapa31
    @lacipapa31 Год назад +1

    Majd 100 éve, várom a jobb jövőt, mind ez, eddig kilátástalan!

    • @berendijozsef1404
      @berendijozsef1404 Год назад

      Pedig lessz
      Ezt megigérték
      A rossz, életképtelen össze omlik
      Tartsunk ki
      Berendi József Salgótarjánból

  • @sandorgubicza709
    @sandorgubicza709 Год назад +6

    Amit ma nem értesz azt lehet, hogy holnap megértetik veled! A föld oktatóbolygó mint valami általános iskola. Még lehet tovább kivétel ha valaki már itt megbukik, az ismételni fog "tervezetten". Mivel a teremtőknek van idejük bőven következő ciklusok indítására.

    • @tiborzolnai5367
      @tiborzolnai5367 Год назад

      pontosan. ( bár ezért 500 éve máglyán égettek volna kéjjel.!.)

  • @matebarta2232
    @matebarta2232 6 месяцев назад

    Nekem csak egy kérdésem van ami felvetődött a video kapcsán .Hogy hogyan terjed gyorsabban az univerzum ,mint a fény? Hogyha válaszolsz kifejtem további véleményemet !

    • @S.A.I.70
      @S.A.I.70 4 месяца назад

      Az univerzum elméletben terjed gyorsabban mint a fény. az pedig tényleg gyorsabb

  • @dalmasinkler1962
    @dalmasinkler1962 6 месяцев назад +1

    ❤❤❤❤❤

  • @veronikakleinova2581
    @veronikakleinova2581 Год назад +11

    csak addig rejtély még itt élunk a foldon...szerintem meg fogjuk tudni mindent az univerzum titkairol,de majd a halálunk után.

    • @TiborDuro
      @TiborDuro Год назад +4

      Szerintem nem.
      A halál után, nem lesz, aki megtudná.

  • @spontanvideok246
    @spontanvideok246 Год назад +2

    3:31-nél ez a dolog RÉGÓTA foglalkoztat: Mi a helyzet ezekkel a nagyon APRÓCSKÁNAK tűnő de mégis nagyon közel lévő fénypontokkal, ami a video ezen részén is látható, mint amikor EGYENESEN előre utazva elhaladnak a megfigyelő mellett balra jobbra "fent/lent" Arról még sose esett szó MIKRO CSILLAGOK lennének? Mas név nem jut hirtelen eszembe róla. Érdekelne ha kenne arról is egy video.

    • @otapi
      @otapi Год назад +1

      Amit 3:31-nél látsz, az csak egy számítógépes animáció. Ezek nélkül gyakorlatilag egy állóképet néznénk, csak azért rakták rá hogy a sebesség illúzióját szemléltessék. A valóságban még ha lenne egy fénysebesség egy tizedével menő űrhajónk (nincs), az se menne olyan gyorsan hogy így elsuhannának mellette a csillagok.

  • @ilonabaranyinegyevi-varga5875
    @ilonabaranyinegyevi-varga5875 Год назад +2

    Sosem fogjuk megtudni hogy mi van az univerzum határán még végtelen időmúlva sem

    • @bukijanos1934
      @bukijanos1934 Год назад +1

      Várjuk meg azt a végtelen időt, aztán meglátjuk...

  • @ferencmeszaros8385
    @ferencmeszaros8385 Год назад +4

    Nagyon jó volt a műsor!
    Felfoghatatlan rejtély az emberi agynak...
    Kellene egy másik műsor az anyagrol is!
    Rejtély hogy a semmiből hogy lett anyag...

  • @farkasfarkasjulio
    @farkasfarkasjulio 8 месяцев назад +2

  • @tivcsiszlavitsek8281
    @tivcsiszlavitsek8281 5 месяцев назад +1

    Üdv 2024.06.30.Köszönet.🙏

  • @gyorgypataki4340
    @gyorgypataki4340 Год назад +1

    Indulásnak próbáljuk meg elképzelni, hogy mi lenne akkor ha nem lenne az univerzum, tehát semmi nem lenne sehol. Ha ez sikerül lehet tovább gondolkodni.

    • @belabaksay-roka900
      @belabaksay-roka900 Год назад

      Olyan *_nincs,_* hogy „semmi nem lenne sehol”!... Ez, _logikai ellentmondás_ ! Méghozzá, _többszörös_ logikai bukfenc!…
      Először is, ha „semmi nem lenne sehol”, akkor *_fel sem tehetted volna ezt a kérdést_* ! (Kezded kapisgálni…?)
      Másodszor: Mindennek _van_ *oka* ! Tehát, _mindennek_ (a Mindenségnek is…) *_van_*_ előzménye!_ Csak egyetlen kivétel van - éspedig: az _Öröktől fogva létező, Mindörökkön-örökké fenn is maradó, Határtalan és Végtelen kiterjedésű _*_Energiatér_* . (Továbbiakban: _Végtelen Energiatér_ ) ,,Ő” az *Első létező* ! - Minden létezők és a történelem ,,Ura”! A hagyományos értelemben vett ,,Mindenség” ,,szülője”, és kiinduló oka! És ,,ő” az *egyetlen,* mely nem forog, sem a saját tengelye, sem pedig más létező körül! Hiszen a forgáshoz - egy objektum forgásához/forgatásához:
      _a)_ az objektumon _kívülről_ ható *erő(térre),* vagy pedig…
      _b)_ szintén az objektumon kívülről ható *súrlódási/tapadási felületre,* vagy…
      _c)_ az objektumból *kifelé irányuló* erőhatásra van szükség!
      Máskülönben forgás, nem lehetséges.
      A Végtelen Energiatéren _kívül_ azonban (értelemszerűen) *nincs, sem erőtér, sem pedig ,,tapadási felület”* - ergo: belőle ,,kifelé” áramló erőhatás sem lehetséges - hiszen határtalan és végtelen!...
      Az ú. n. „látható Univerzum”, _csak _*_része_* a Végtelen Energiatérnek! Az tehát, amit közkeletűen Mindenségnek szoktak titulálni, *_az nem az egész világmindenség_* ! (A mi kis „mindenségünk” annyira elenyészően (szó szerint, elenyészően…) induri-pinduri-icuri-picuri kis részecske-morzsácska a Végtelen Energiatérhez viszonyítva, hogy jóformán nem-létezőnek is tekinthető…)
      Az Univerzum - a mi jelenlegi ,,Mindenségünk” (mely ki tudja, hány galaxist tartalmaz) -, tehát nyilván nem lehet végtelen - mivel akkor nem volna hova tágulnia! Mindaddig ugyanis, amíg egy entitás tágulni képes, nem ruházható fel, sem a végtelenség, sem pedig a határtalanság attribútumával... Ez színtiszta formális logika... Ez támadhatatlan!
      Csak és kizárólag a Végtelen - tehát végtelen lehetőségeket magában foglaló - Energiatér (mely a mi, jelenlegi univerzumunkat is magában foglalja) az, mi joggal ruházható fel a *_tényleges_* végtelenség, és *_tényleges_* határtalanság attribútumával!
      Mindezek okán, az is értelemszerűen nyilvánvaló, hogy _egy létező univerzum, _*_sohasem töltheti ki a végelen energiateret_* ! Az esetben ugyanis, maga volna a Végtelen Energiatér is. Ámde épp' az imént bizonyítottuk, hogy csak véges attribútumokkal rendelkező entitás képes tágulásra! (Egy darabig, persze...)
      Ami pedig a: _„mi robbant fel”_ és a _„hogyan keletkezett a világ”_ kérdéseket illeti, nos, vannak teóriák, bőven!
      Most nem is érdemes belemenni, mert már így is túl hosszúra sikeredett, amit írtam… A legközkedveltebb magyarázatot említem csak, nevezetesen az ú.n. _kvantum-fluktuáció_ nevezetű „mifeneséget”. Ezt úgy lehet legjobban megközelíteni, hogy a Végtelen Energiatér _energia-hullámzásának_ „eredménye”…
      Végezetül, az, amit mi ,,Univerzumnak” tekintünk, számtalan - de *nem* végtelen számosságú(!) - alkalommal ,,megszületett” már, és számtalan - de *nem* végtelen számosságú(!) - alkalommal meg fog ismét születni!
      P.S.:
      Az ú.n. „sötét energia” pedig nem más, mint a Végtelen Energiatér „szívóhatása”!
      Ezt a szívóhatást azzal a - nyilvánvalóan nem tökéletes - hasonlattal lehet leginkább „képiesíteni”, mint amikor egy levegővel telt lufballont elengedve, annak „beltartalma” (t. i. a levegő, amit tartalmaz) egyre gyorsuló iramban távozik a környező térbe, mindaddig amíg van beltartalma - vagyis amíg van benne levegő…
      Jelen kontextusban a látható Végtelen Energiatér a _végtelen(!)_ kiterjedésű „luftballon”, és a benne foglalt anyag (a látható Univerzum) képezi a „beltartalmat”…)
      Tehát, még egyszer: Olyan *_nincs,_* hogy „semmi nem lenne sehol”!...
      Ez a helyzet.

    • @bertalanbarkanyi5122
      @bertalanbarkanyi5122 Год назад

      A nemlét is van a semmi is valami...

    • @hillpeter3711
      @hillpeter3711 Год назад

      @@bertalanbarkanyi5122 A semmi a valami hiánya.

  • @petertorok9489
    @petertorok9489 Год назад +1

    Az,hogy soha,nem biztos. Itt csak fizikáról volt szó,de az ember ennél jóval több. Vannak tőlünk keletebbre olyan tananyagok,amik pl leírják azt,hogy egy sec alatt,az ember több tucat életet él meg. Ott a lélek utazik,ami túlmutat a fizika,a tér és az idő határain. Még saját magát sem ismeri az emberiség,azt se,hogy mire képes az ember! Erősen ajánlott irodalom:
    A három próféta könyve.

    • @bukijanos1934
      @bukijanos1934 Год назад

      Valahogy úgy szeretünk megfoghatatlan, ellenőrizhetetlen, bizonyíthatatlan fikciókkal elméleteket gyártani...lélek, isten, végtelen, 5-10-100 dimenzió, túlmutat a fizika, tér és idő határain stb. Nekem is élénk a fantáziám és szeretem a misztikumot, de mit sem ér, ha semmire nem ad magyarázatot. Persze bármi lehetséges ebben a világban és az ellenkezője is, ezért álmodozzunk! Nincs ezzel semmi baj...

    • @Daddy_says
      @Daddy_says Год назад

      Bingó!

    • @hillpeter3711
      @hillpeter3711 Год назад

      A lélek a téren kívül nem utazhat sehova, mert ahol nincs tér ott nincs semmi. Az időt meg hagyjuk, roppant bonyolult, mivel nincs.

  • @sakkmatt
    @sakkmatt Год назад +1

    Az Univerzumnak nincs fizika törvénye. Egyszerűen csak Occam borotváját alkalmazza. -- Ockham borotvája filozófiai elv, amely szerint két, az adott jelenséget egyformán jól leíró magyarázat közül azt érdemes választani, amelyik az egyszerűbb. --

  • @tibor_zoltanmolnar221
    @tibor_zoltanmolnar221 Год назад +1

    A válasz könnyű. A "Megfigyelhető Unirzumon" kívül, a "Megfigyelhetetlen Univerzum" húzódik.