1kw 48V z polskiego magazynu www.alibaba.com/product-detail/Strong-Wind-Generator-1000W-48V-with_1600759767147.html?spm=a2700.shop_prom.25813.2.2247278ayywokp 500W www.aliexpress.com/store/1101421201 Baterie lifepo4 miaoxintie@gmail.com
Te małe elektrownie wiatrowe nadal mają sens, ale jako wsparcie systemu fotowoltaicznego. Często więcej paneli na dachu nie położysz, a maszt jeszcze upchasz. Chociaż produkcja energii jest dość losowa to czasami będzie zużyta na bieżąco, czasami doładuje aku, a w najgorszym wypadku można oddać do sieci albo przez EMS przekierować do czegoś użytecznego PROŚBA - możesz coś opowiedzieć o zużywaniu się i konserwacji turbin wiatrowych - trochę ciężko obliczyć stopę zwrotu z inwestycji bez takiej wiedzy.
Panie kolego to są linki do WIATRAKÓW, NIE DO TANICH BATERII, którymi chwaliłeś się na filmie, jeśli chodzi o maila to ja po chińsku ani me, ani be, ani kukuryku.
Jak kompletnie nie zgadzam się z Twoim zachwytem samochodami elektrycznymi, tak uwielbiam oglądać Twoje odcinki, bo zarażają optymizmem i uczą samodzielności, co w tych czasach chwali się szczególnie. Pozdrawiam
Jakiś sens w tym jest, o ile ktoś ma wystarczające zasoby finansowe i ewentualną chęć na rezygnację z pełnego komfortu cywilizacyjnego. Chatka we własnym lesie, kawałek pola uprawnego, ogródek, siekiera, piła i PV + wiatrak i aku. Agregat już nie bo paliwo już z Systemu (no dobra można biogaz), a Internet tylko Linux i Tor 😄 Realnie człowiek z rodziną i pracą to tylko maksymalna redukcja korzystania z Systemu. Kolega co posiada osobiście, bo okropnie ciekawy jestem ewentualnej wymiany doświadczeń?
Szan.Kolego, Jak rozumiem mówisz że mały wiatr jest nie opłacalny w por.do paneli?A co jeśli ja mam już zapełnione miejsce na panele i więcej nie mogę mieć to czy dołożenie wiatru jest też bez sensu?
Różnica między fotowoltaiką a turbiną jest taka, że te 1sze trzeba kupić a wiatrak, by poprawnie działał zrobić samemu. Jeden mały wiatrak wertykalny zajmuje 1m2 na działce i przy wietrze 7/h zasila żarówkę samochodową 12v .
Ja myślę nad jakąś elektrownia podłączona bezpośrednio pod grzałkę w buforze bo zimą najwięcej ciepła potrzeba gdy wieje wiatr a jednak każdy kw oddany do bufora to oszczędność na opale
@@arkadiuszbialek8231 Ja mam u siebie 210l pod piecem na ekogroszek i tak własnie myślę by podpiąć bezpośrednio a koszta opału zawsze są wysokie tym bardziej zimna
@@hanscastorp54 magister inżynier, ale w tej sytuacji pewnie to i tak dla ciebie bez jakiegokolwiek znaczenia... Pokaż mi PROSZĘ chociaż JEDEN film tego kolesia w którym cokolwiek fizycznie sam mierzy, sprawdza, testuje, a nie tylko nawija makaron z teorią bez pokrycia..
U mnie potrzeba energii pomijając opłacalność. Mam 3 domki magazyn 20kWh i 10Kw paneli inwerter sofar 15kw 3ph. W zimę muszę ogrzać grzałki przewodowe na rurach wodnych do domkow i bunkier z pompą wody więc każda dodatkowa energia jest na wagę złota. System ofgrid a domki w górach więc wieje często. Jest to logiczne czy nie? bo będę proponował takie rozwiązanie.
Kiedyś śpiewał "kupę sobie strzelę z rana" a teraz jest guru elektryki ❤ Jestem świeżo studiach i zawsze lubię słuchać ogromu wiedzy praktycznej z przykładami. Super materiał Panie Gracjanie !
Zapominacie również że baterie po rozładowaniu trzeba naładować a zimą dzień słoneczny przypada po 30 zachmurzonych więc takie ładowanie jest lipą i wtedy używa się sieci do ładowania lub paliwa stałego, ciekłych itd
Jak ktoś potrzebuje zasilania na działkę rekreacyjną,to w zasadzie od połowy października nie potrzeba prądu więc można założyć,że cały sezon zimowy materię będą naładowane na max. W kwestii temperatury baterii wystarczy szczelny pojemnik i zakopanie baterii tak na półtora metra.Wtedy baterie będą miały w miarę stała temperaturę cały rok
Pozdrowienia z Darłowa pasjonat ogrodów eko 3km od morza czego co nie brakuje to wiatru😂😮jeszcze turbiny wiatrowej szukam tylko żeby hałas nie za duży ..😊
Wszystkie pięknie i ładnie warto pomarzyć. Tylko jedno eksperymentalnie dokonalem zakupu wiatraka na aillexpres 2000 wat wielka sciema to ma 200wat ( oszustwo ) energi tyle co kot napłakał. Według moich prób i błędów ma sens montarzu paneli fotowoltaicznych na ścianie tylko od południa w naszej strefie i zestaw akumulatorów. Chodzi o kąt padania słońca w okresie wiosna i jesień. Nie ukrywam cieszę się z błędów na tym polega zabawa. Pozdrawiam opiniodawców i proszę podzielić się swoimi doświadczeniami.
Północna Warmia wieje od ruskiego non stop i od morza 6m/s wiec od jimmiego wezme dwie elektrownie bo jak dwa żródła ogrzewania w domu, dają ci niezależńość i odporność na zmiany, resilience is the key.
A co jeżeli ktoś już ma instalacje pv z falownikiem z dwoma wejściami mppt i jedno ma wolne, wystarczy wtedy dokupić samą turbinkę i będzie śmigać? Mała inwestycja wtedy będzie, a jednak ładnie się będzie zazębiać produkcja z pv i wiatru
Czy znasz neuronową turbinę ? Jest taka jedna w Gliwicach, ponoć kręci dużo prądu, 5000 - 9000 kvh rocznie. Ma 3 biegi, sterowanie AI i inne bajery. Ta turbina kręci sie od 5 miesięcy na dachu w Gliwicach, a jakoś nie chcą sie pochwalić ile ona naprawdę daje prądu, a kosztuje całkiem dużo i coraz więcej. Możesz to sprawdzić ?
@4nrgy daj namiar na sklepy jimiego i dzesiki ;) i kiedy będą domy? A no i kiedy będą domy z wyposażeniem i zestawy solar+inwerter+bateria do rozbudowy... Czekam na info (edit don't write and driver)
Jako wsparcie zasilania.. i wsparcie w rozrywkę dla komarów na działce jako karuzela "one way ticket":)). No i się kręci jak wieje.. panele się nie kręcą;)..
Witam, chętnie przygarnę baterie Lifepo w dobrej cenie, jaśli masz link do aukcji byłoby super. Potrzebuję do domu(100kw) i do przeczepy(15kw), tak mam takie zużycie (wszystko na prąd, w tym ogrzewanie/klima)
Dobry wszystkim. Mam uwagę w obecnych warunkach pogodowych 1 kWh dziennie to raczej marzenie. Codziennie usuwam śnieg z paneli ( 12X315wp) i tylko 15,01 udało mi się pozyskać 3,38kwh na dzień.Pierwszy taki dzień od 2,5 m-cy.
Być może osiągnęli a ile mieli w listopadzie, grudniu? A wiatr jednak wieje bez względu na porę dnia. Może do wsparcia PV było by to nie głupie rozwiązanie.
ustawa prawo budowlane katalog obiektów malej architektury nie wymagających zezwolenia budowlanego. konstrukcje wsporcze do montażu odnawialnych źródeł energii do 3m wysokości
@@4nrgy zgadza się ale konstrukcja ma być zamontowana minimum 50cm od gruntu na ścianie budynku. Postawienie obok słupa elektrycznego nie wchodzi w grę. Skąplikuje mi to pracę ale już wymyśliłem jak sobie z tym poradzę
"Nawet zimą, jeżeli mamy 2,4 kW paneli z tego możemy liczyć na kilowatogodzinę dziennie". Czy to nie pomyłka? Ja się próbuję zorientować w temacie, zależy mi na tym, więc przyjmuję 5 godzin produkcji energii w zimie. Czy liczę za mało?
@@4nrgy Dziękuję za odpowiedz. I mimo to możemy uzyskac 1 kW na dzień z 2,4 kW mocy paneli? Niedowierzam bo pewien człowiek, który ma 50 kW paneli był uprzejmy kilka dni temu pokazać mi na apce w telefonie produkcję w czasie rzeczywistym, i było w pochmurny dzień i lekka mżawkę 1997 W, co przekłada się na 4% mocy. Liczac tym wykładnikiem , z 2,4 kW paneli nie ukręci 1 kW na dzień. Czym mogłaby być podyktowana wydajność 4% i jak nie spaść tak nisko? Czy minimum 10% jest osiagalne?
@@andsereje u siebie na dachu mam 1600w w panelach i w największe chmury w ciągu dnia te 100w mogę ciągnąć ze światła rozproszonego, więc 1KW to na luzie/dobę.
@@4nrgy też tak myślę... Dzwoniłem do kilku osób handlujących panelami i każdy mówi że ceny będą szły w górę... Że tanio już było itp... potrzebuję jakieś 13kwp i nie wiem czy słuchać twojej rady i czekać do końca lutego czy tego co gadają handlarze i brać teraz...
@@michaj.8962jest takie powiedzenie lepszy wróbel w garści... Nikt nie wie co będzie, może dolar zdrożeje a może trzeba będzie omijać kanał sueski co już częściowo jest i podnosi ceny transportu, a może coś jeszcze się wydarzy ...
Ludzie fotowoltaika tak jak off grid to tylko dobre od wiosny do jesieni ,nie ma co liczyć że w zimie będzie coś działało porażka słońca jak na lekarstwo a jak wyjdzie to 3-4 godziny i nie daje tego co w lecie Powiem wam tak lepiej wyonczyć i czekać do wiosny
Lifepo4 200ah 12v wychodzi 395$. I to chyba bez VAT, mimo że z polski - zamiast normalniej faktury vat to PI. Trochę średnio i jak rozumiem muszę jeszcze odprawe zrobić
4 * 3,2v 280Ah z dostawą, cłem i vatem wyceniła na 380$ . Ta cena z ekranu za szt (67$) 2:55 prawdopodobnie bez tych dodatków. busbary gratis, ale chyba trzeba się upomnieć.
U siebie chcę zrobić fotowoltaikę i wiatrak, zacząć od wiatraka. Narazie robię pomiary wiatru i 2-4 m/s mam w spokojne dni, których jest mało. Zwykle wieje 3-6 m/s, często wiatr jest w przedziałach 5-10 m/s, nie tak żadko wiatr jest w przedziale 8-15 m/s, a kilka razy zdarzyło się 12-22 m/s - tak rzadko jak poniżej 2m/s. Wiatrak potrzebny jest mi głównie zimą do ogrzewania - po sąsiadach widzę, że fotowoltaika daje zimą miesięcznie tyle co latem w dobry dzień. Magazyn energii nie załatwia sprawy jak pompa ciepła ciągnie nawet ponad 60KWh dziennie przy mrozach.
Witam jak Pan juz dobierze odpowiedni wiatrak to jestem chętny skopiować Pana pomysł. Mam 10kW paneli i pompe split 12kW Yorka. Pompa faktycznie potrafię zjeść 60-80 kw na dobę przy -15. Produkcja z paneli grudzien 60kw. Styczeń może trochę lepiej będzie. I taka opcja dodatkowe nawet 5kW wiatrak znacznie by pomogła. Mieszkam na terenie gdzie przed wojna stał młyn i wieje z 330 dni w roku😅
@@beambear45 no właśnie też to oglądałem i wygląda na to, że Ista Breeze to elektrownia "plug and play" - czyli podłączasz zestaw, nic nie kombinujesz i działa wydajnie i tanio, a z tymi chińskimi jest trochę zabawy ze sterownikami i wychodzi drożej.
@@andrzejzajst8533 Turcja robi konkurencję Chinom (również AGD, RTV ) i bardzo dobrze, większa oferta i konkurencja powoduje ulepszanie produktów i lepsze ceny. Nie ma nic lepszego jak uczciwe porównanie ofert.
Dzień dobry. Chciałbym zakupić dwa wiatraki 2 KW Ij baterie o których Pan mówi około 20 KW. Wiatraki dwóch KW były na innym filmie. Czy mógłbym prosić o kontakt i ewentualną pomoc w zakupie? Bardzo bym prosił nie za bardzo jestem obeznany w tego rodzaju transferach z Chinami. Pozdrawiam Piotr
Pytałem o te pompy ciepła. Skąd biorą wodę do wymiany na zewnątrz w temperaturach bliskich i poniżej zeru? Samsung bierze ze zbiornika CWU zamiast podłogówki. Czyli tak, biorę 10kwp paneli, elektrownie 2kw i baterii z 10kw. Problem, że nie ma hybrydowych falowników 3 faowych. To jak teraz zaprojektować instalacje w nowym domu żeby wpiąć ten zestaw?
Rozumiem że się zakopałeś w trumnie z pallami wdaje mi się że 3 dni bez 100 % nasłonecznienia to zimie standard i w noc gdzie zużynie bedzie najwieksze . Wiec jeśli stawiż byle się laduwka nie razmroziła to taniej i wtajnie braci z wiatry .
Styczeń tego roku, PV 10kWp produkcja do tej chwili 105kWh min. dzienne zwykle między 2 a 3, max to przeszło 20 kWh, nadal zapraszam posiadaczy wiatraków do dzielenia się swoimi doświadczeniami, oraz czekam na spadek ich cen. Ktoś serwisował wiatraki (znaczy te małe - ale co się psuje w tych wielkich też z chęcią się dowiem)?
A instalacja na gruncie czy dachu (w kontekście czy coś odśnieżana czy nie)?. Bo u mnie na gruncie 9,9 kWp (odśnieżana) do styczeń do dziś 160kWh a bez zgarniania śniegu pewnie by 100-tki nie było.
@@beambear45 Moja instalacja w Małopolsce, blisko podhala więc ewentualnego odśnieżania potrzebuje znacznie częściej. A o słońca odrobinę więcej niż 2 dni. 😊
@@janek1976 Ja to "krzyżak" ale podejrzewam, że 1 kW wiatrak u mnie miałby problem połowę tego wyniku dać. Wiosna i jesień czasem kilka dni wyniki zero ale duże wichury też sporadycznie...
@@beambear45 U mnie wiatrak nie ma szans się sprawdzić przy średnich wiatrach 10-15 km/h. Tak że mnie (że względu na lokalizację) ten temat nie interesuje ☹️
Mój dom stoi w górach i mam ciągle wiatr . Jestem tam tylko weekendowo , ogrzewanie mam całe elektryczne. Co mi doradzisz ? Co musiałbym kupić ? Dom około 90 m2
Tak wydaje mi się, ze przypadku grzania prądem, może nadal się opłacać. Tylko jako wsparcie do paneli. W szczególności, ze wiatrak mniej miejsca zajmuje mi kolejne panele.
Jak ostatnio policzyłem na kolanie to nie opłaca się już nawet budować elektrowni atomowej ;) Panele i magazyn na 10 dni jest tańsze niż blok o takiej samej mocy
Witam Arek. Elektrownia wiatrowa oczywiście że się opłaca. Inwestycja jest liczona na kilka lat produkcji prądu. Fotowoltalika też nie zwróci się w rok prawda? Najpierw każdy musi zbadać czy są warunki dla elektrowni.
Witaj, czy możesz nagrać cos o piecach elektrycznych w połączeniu z fotowoltaika i magazynem energii. Cos o wielkości izolacji i przekrojach rur w ogrzewaniu podłogowym. Czy da się zniwelować koszty ogrzewania do minimum ? Pozdrawaim
Ja u siebie ogrzewałem dom "kociołem" Kospela na grzałki elektryczne i niestety ale "zysk" jest "słaby"... Zużycie prądu w skali 1:1, czyli tzw COP też 1:1... Mam magazyn w Off Gridzie oraz PV na Starych Zasadach.. Przy takim typie ogrzewania brakło by mi szybko prądu w wirtualnym magazynie... Średnio wychodziło po około 80 kWh dziennie, zamontowałem PC Monobloka typu "powietrze / woda" - najtańszego Chińczyka i robi tą samą robotę oraz zużywa po około 35-45 kWh prądu na dobę.... Im niższa temp na dworze to tym więcej zużywa kWh "kocioł" i PC ... Przy PC Gruntowej jest zawsze mniejsze zużycie prądu tylko że Duuuuże koszty "początkowe"...
A sam wiatrak, bez baterii, do podłączenia drugiego stringu w istniejącym systemie fotowoltaiki, tak żeby w nocy i jak nie ma słońca produkować prąd na "wirtualny magazyn". Jestem prosumentem na starych zasadach. Jakies propozycje? Ps. oczywiscie nie za duzy, co by sąsiedzi nie płakali;)
W końcu przemówił głos rozsadku. Oczywiście że panele biją na łeb na szyje wiatraki bo słońce mimo że za chmurami to świeci codziennie bez przerwy a wiatr pojawia się i znika...
@@michasowinski-ht2zr elektrownia wiatrowa to dobry dodatek do istniejących juz paneli.Wiatrak produkuje wtedy kiedy panele nie działają. Ale gdybym dziś po doświadczeniach miał zadecydować co jest najlepsze to wybrałbym tracker z panelami oraz magazyn energi. Panele na trakerze przez dzień w każdą pogodę więcej złapią i zmagazynują niż da Ci turbina w nocy ,wieczorem ,rano , popołudniu. A iwestycja w dobrą turbine wiatrowa z masztem jest podobna do trakera.
Myśląc o kupnie turbiny wiatrowej, kupiłem stację pogodową z pomiarem wiatru. Obserwuję siłę wiatru przez zimę. Miałem ustawione jednostki na km/h. Było 25 max Od paru dni mam w m/s. U mnie wicherek jest niemal stale na jakimś poziomie 2.5 - 5.5 m/s
stacje pogodową sobie postaw najpierw za 1000zł i zbierz dane wiatru w twoim miejscu, ja tak zrobiłem, i co? wiatru 2,5m/s jak na lekarstwo, kilka razy pojawił się 4-8m/s i to by było tyle, nie te wysokości niestety albo słaba lokalizacja... więcej wiatru za to w okresie zimowym, ale też bez szału, a dodaj do tego ruch, konserwacje tej elektrowni wiatrowej, panele bezobsługowe, postawić na pion albo powiesić na ścianie z delikatnym kątem i lepiej się na tym wyjdzie
Nie potrzebna stacja pogodowa tylko wiatromierz który ma możliwość przekazywania danych czy to kablem czy to przez BT/wifi. Nie powinien kosztować więcej niż 100pln a nie pakować się w koszty liczone w tysiącach
@@teresabukowska8326 spoko, co kto woli, mnie nie stać na tanie rozwiązania żeby płacić dwa razy, u mnie stacja jest 30m od domu i przesyła do "matki" w domu podłączonej do wifi, jak masz takie urządzenie co złapie BT/WiFi bo wiatromierz będzie montowany na dachu to spoko, u mnie daleko więc innego rozwiązania szukałem, inna rzecz jeszcze to że mam więcej danych, a mianowicie temperaturę i nasłonecznienie, i oczywiście też chodzi o granulację danych, co 15 sekund, i wtedy bardzo dokładnie mogę oszacować ile kW mój dom będzie potrzebował przy -5 czy -10 i ile w danym momencie jest wiatru a ile słońca i jakie będzie pokrycie zapotrzebowania na energię z tej wyprodukowanej i kiedy to się wszystko zwróci, oczywiście nie każdy da radę tak do obliczyć, mi łatwiej bo jestem programistą więc też "lubię dane" :) także każdy kupuje co mu tam potrzebne i dostosowuje do okoliczności :)
Potrzebuje pomocy . Szukam informacji jak dobrać panele fotowoltaiczne. Szukam filmiku ale tego jest sporo. Pobieram 2500 kWh rocznie .region warmińsko mazurski. Panele chcę postawić na gruncie około 50 m od domu . 30m od najbliższego przyłącza 3 fazowego . No i czy jak sam to wszystko zrobię to tylko offgrid czy potrzebuje pieczątki od elektryka ? Żeby przejść na prosumenta. Place prawie rachunki za prąd po 1000 zł i szlak mnie trafia jak słońce świeci a ja nic z tego nie mam 😊
Stawiasz 10 kwp na gruncie, 2 stringi kierunek wschod zachod albo pld wsch pld zach kupujesz falownik on grid 3 fazowy.Montujesz go na konstrukcji , Zeby to zglosic musisz miec uprawnienia albo znalezc elektryka z odpowiednimi uprawneiniami ,ktory podpisze oswiadczenie instalatora pv. Na twoim miejscu najpierw bym przeanalizowal jakie masz zuzycia w ciagu dnia latem i zima i na jaka autokonsumpcje mozesz liczyc.Czym ogrzewasz ,jakie masz w domu urzadzenia trojfazowe , jakie sa napiecia na poszczegolnych fazch w sloneczne dni. Od tego zalezy oplacalnosc calej inestycji. Nie chcialbys sie narobic ,zamontowac 10 kwp i zglosic instalacji,a potem sie okaze, ze ta nie dziala od wiosny do jesieni, bo napiecie w sieci jest 260V. Jesli masz najwieksze zuzycie wieczorami i zima ,a w dzen nikogo nie ma w domu to szedlbym w off grid. 5 kwp paneli tak by napiecie stringu p nie przekraczalo 500 V..Do tego easun 5,5 kw i magazyn lifepo4 48V minimum 5 a najlepiej10 kwh. Ja mam dwie instalacje ,on grid i off grid zrobione samodzielnie i obie swietnie sie sprawuja.
@@gregorypl9570 Jeśli latem w ciągu dnia i urządzenia trójfazowe to wybrałbym instalacje on grid plld wsch pld zach 10 kwp i trójfazowy falownik 8 kw Dlatego taki kierunek żeby oddawać energię po wyższych cenach gdy wejdą rozliczenia godzinowe Jak będziesz robić sam to możesz zmieścić się w 15 k.Potem jeszcze możesz wystąpić o dotacje
@@arturpv na prawdę dziękuję . Została tylko kwestia jaki przekrój kabla do tego . Bo jednak do najbliższego przyłącza 3 fazowego jest 30 m a do licznika 60m . Jeżeli kabel obecny będzie Ca cięki to raczej będzie trzeba ciągnąć go pod. Okolice licznika ?
Witaj. Od inwertera mam 25m i kabel ziemny 5x16mm2. Ponoć to za duży przekrój ale dałem dla świętego spokoju. Przy prądzie zmiennym spadki napięcia są dość małe więc jak dasz 5x8mm2 to też wystarczy. Przy 30m 8mm2 400V ~1V. Pozdrawiam @@gregorypl9570
Witam posiadam na działce instalacje 12 V składająca się z dwóch paneli o łącznej mocy 590wat ,trzy akumulatory po 100 Ah i regulator napięcia epever4210 40a do tego Chciałbym podłączyć wiatrak jaki Pan poleca do kwoty 1300 zł?
@@Tab7.6.Tab7.6 Nie znam się więc trudno jest mi powiedzieć, ale to ostatnia działka potem otwarta przestrzeń same pola tam wieje cały czas tylko z jaką prędkością to nie powiem Panu.
Dzień dobry, mam prośbę: nie jestem specjalistą elektrykiem i nie bardzo zrozumiałem to ,co Pan napisał. Czy mogę prosić o wyjaśnienie? jestem bardzo zainteresowany wytwarzaniem prądu czyli w generowanie prądu ,nie bardzo rozumiem redundancję.Do tej pory trochę inaczej rozumiałem redundancję.
@@bogdanfibiger "Redundancja zasilania - zainstalowanie większej niż to konieczne (z punktu widzenia technicznego) liczby urządzeń zasilających, dla zapewnienia niezbędnej wartości mocy zapotrzebowanej, pozwalające na zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej do zasilanych odbiorników." pl.wikipedia.org/wiki/Redundancja_zasilania Redundancja dzisiaj głównie jest używana w jako zastosowanie nadmiarowych środków w celu zapewnienia ciągłości jakiegoś procesu procesu. Np Kopie zapasowe danych czyli redundancja danych na wypadek awarii części dysku.
Witam, mówi się o bateriach , ale co za jedne gdzie dostać i czy są na nie atesty to już ZERO informacji. Kochany Arku może by bardziej konkretnie- bi gdzieś grają ale nie wiadomo gdzie. Trzeba podchodzić do tych spraw profesjonalnie inaczej wyjdziemy na mało poważnych. Pozdrawiam
@@michawencel5183 Witam, i bardzo dziękuję za ten adres. Tego roku spróbujemy sami sobie zbudować anlagę fotovoltaiczną, pytanie tylko czy z power bankiem i jakie zastosować akumulatory. Niestety wszystko idzie w górę i trzeba zrobić dywersyfikację energii. I wody- zbiorniki na deszczówkę, perlatory w kranach. Ti wszystko daje oszczędności. Myślimy tak samo o podgrzewaczach solarnych lecz sąsiad nam odradził twierdzi że bardzo awaryjne- może jest już coś nowego. Francuzi od tego roku produkują pompy ciepła na zasadzie słonecznym to jest ciekawe bo ponoć jest niezwykle sprawna. Pozdrawiam serdecznie
No właśnie, a jak ktoś potrzebuje ciszy to spakuje naładowany akumulator lfp, inwerter i agregat na wypadek jak braknie zasilania. Od razu ma też zestaw UPS do domu
Mam fuzyjny reaktor kwantowy 25 kw ciągłej mocy Wszyscy budują tokamaki a ja poszłam w inną stronę Jakie to banalne w działaniu Mam też pv ze starych paneli ale to na zmyłe żeby nie czepiali się skąd prąd
@@JayDustheadza czemu tylko za 700? Może od razu taka za 7000? To oczywiście ironia... Uważam, że wiatromierz (taki z możliwością podpięcia do peceta w celu zbierania danych) nie powinien kosztować więcej niż stówę, oczywiście zł. Do pomiaru wiatr nie potrzeba innych bajerów.
Witaj Arek Miłego dnia! Cena lifepo4 w filmie powinna zostać wysłana z Chin i nie obejmuje kosztów wysyłki.W przypadku wysyłki z polskiego magazynu cena wynosi 95 USD i zawiera koszty wysyłki. Szczere pozdrowienia Miao Xin
Wytłumaczy mi ktoś jak to możliwe, że te akumulatory LiFePO4 jeszcze nie zalały rynku w Polsce i całej Europie jeżeli są takie dobre i tanie? Przecież już wszystkie sklepy oferujące rzeczy do PV powinny mieć tego po sufit bo mieliby super marżę a i tak ceny byłyby atrakcyjne w porównaniu z tymi popularnymi magazynami jak Pylonetch itp.
11 месяцев назад
Bo nie są tanie. Te tanie to najczęściej jakieś chińskie poprodukcyjne odpadki.
Zamontowalem sobie w zeszlym roku wiatrak 400W, 1.2 srednicy wirnika do lampy oswietlajacej skrzyzowanie i potwierdzam nie ma sensu wiatrak. Lampa miala panel foto oraz wiatrak. I z pomiarow okazalo sie ze panel duzo wiecej dawal Wh niz wiatrak. Tak wiec juz nie mam wiatraka tylko dwa panele.
11 месяцев назад+1
Wszystko zależy jaki u ciebie wiatr. Wczoraj na mojej 400 pokazało się 300 wat ale po prostu przeszedł silny podmuch. Normalnie to kręci się cały czas dając 15-50 watów
@ mieszkam w Trójmieście ale poza miastem i czesto tu wieje. Max mi pokazalo 330W to az masz przewrocilo ale ogolnie to sie wcale nie kreci tak slaby wiatr.
11 месяцев назад+1
@@Marcink126 dlatego na moim dachu stoją trzy tutbinki. Szału nie ma ale często nocne zapotrzebowanie domu na energię zaspokojone
@@arkadiuszbialek8231 musiałem zabudować kamerę IP żeby wiedzieć kiedy kręcą się turbiny. W dwóch na samej górze są zabudowane dwie falansze polączone czterema gumowymi łącznikami. U isty ich nie ma bo ona stoi. Na rurze stojącej na drewnianej belce. Na moich filmach specjalnie umieszczam orginalny dźwięk i jest to bardziej szum wiatru niż dźwięk śmigieł
Będzie to dalej postępować, w ciagu 10 lat koszt PV dalej spadnie z dzisiejszego poziomu o 80% a koszt magazynu za kwh o 90% Łatwo policzyć ze era wiatru sie skończyła dla elektrowni poniżej 50kw w ciągu kilku lat a w ciągu 10 lat nawet duze elektrownie beda do kosza. ruclips.net/video/7eJKTYc_v-I/видео.html Dziękuję
W większości przypadków producenci podają ilość cykli dla rozładowania 80%. Co nie oznacza zaraz, że po osiągnięciu projektowanej ilości cykli ogniwa będą się nadawać do wyrzucenia.
Wiatr narazie się nie opłaca w 90% lokalizacji dla normalnego człowieka, z paneli zimą ? Żart :) bez agregatów na wodór plus generator wodoru, plus biomasa Oczywiście full paneli i baterii lidepo4 Dla 90% populacji, która ma rodziny, pralkę, piekarnik, indukcję itd itd. Dodatkowo pracują w dzień to nie wykonalne. Off grid to poświęcenie i tak naprawdę tylko dla bogatych nie pracujących . Sytuacja wygląda inaczej w „sezonie” słonecznym. Wystarczy 5kw, inwerter sml z Ali, duża trakcja ok 30kwh używana i masz latem, wiosną i jesienią off grid, wiem bo sprawdziłem :) niski koszt inwestycji - 20k zł
biomasa na gaz + kogeneracje ciepła i ładowanie bufora na CO, gaz do agregatu, z agregatu prąd do aku lub do pompy ciepła, ale to i tak jakie to musiały by być moce... albo pralka, albo piekarnik, albo czajnik el, albo pompa, no chyba że jakis agregat z chin 50kW :)
@@sniper100 ja nie mówię nie ale zimą to du…pa Latem i wiosną i jesienią jestem off grid i rozłącznik od sieci wyłączony. Co prawda mam 1 fazowy inwerter hybrydowy 6000w i jesteśmy z rodziną wyszkoleni co do jednoczesnego korzystania z AGD ale nie jest to dla nas uciążliwe przy takiej mocy
@@teresabukowska8326 W większości przypadków producenci podają tę samą podstawową specyfikację żywotności: 2000 cykli przy DoD 100%. Ten rodzaj żywotności jest definiowany jako nieodwracalny spadek pojemności ze 100% do 80%. W przeliczeniu na lata 2000 cykli oznacza ponad 5 lat. Rzeczywista żywotność ogniw jest jednak znacznie wyższa. Oznacza to, że ogniwo może być używane nawet po 2000 cyklach.
Mądrze gadasz tylko dlaczego z uporem używasz nazwy bateria omawiając akumulator? W szkołach mnie uczyli, że słowem baterua określamy ogniwa bez możliwości ładowania. Pewnie Twój zwrot bierze się z angielskiego bateria akumulatorów ale to wciąż dotyczy akumulatora, a bateria to zestaw akumulatorów. Bardziej logicznie jest nazywać akumulator akumulatorem, bo przecież nikt nie mówi na armatę bateria chociaż można powiedzieć nadciąga bateria dział. Poziom edukacji rzeczywiscie leci na pysk. Teraz spadnie już zupełnie. Brak zadawania prac domowych di domu dalej brak konieczności znajomości tabliczki mnożenia. Władza nie chce zbyt mądrych poddanych takimi trudniej się rządzi.
1kw 48V z polskiego magazynu www.alibaba.com/product-detail/Strong-Wind-Generator-1000W-48V-with_1600759767147.html?spm=a2700.shop_prom.25813.2.2247278ayywokp 500W www.aliexpress.com/store/1101421201 Baterie lifepo4 miaoxintie@gmail.com
a macie te turbiny wiatrowe co kładą się na silnym wietrze i nie trzeba ich wtedy hamować bo same wytracają prędkość?
A te baterie można kupić przez jakiś bezpieczny portal czy tak na 'gębę'?
@@adamstewartonjak chcesz kupić to mogę sprzedać przez olx. Dociera do mnie kolejna dostawa 20szt. Do piątku będą na stanie. 3,2V 280Ah
Te małe elektrownie wiatrowe nadal mają sens, ale jako wsparcie systemu fotowoltaicznego. Często więcej paneli na dachu nie położysz, a maszt jeszcze upchasz. Chociaż produkcja energii jest dość losowa to czasami będzie zużyta na bieżąco, czasami doładuje aku, a w najgorszym wypadku można oddać do sieci albo przez EMS przekierować do czegoś użytecznego PROŚBA - możesz coś opowiedzieć o zużywaniu się i konserwacji turbin wiatrowych - trochę ciężko obliczyć stopę zwrotu z inwestycji bez takiej wiedzy.
Panie kolego to są linki do WIATRAKÓW, NIE DO TANICH BATERII, którymi chwaliłeś się na filmie, jeśli chodzi o maila to ja po chińsku ani me, ani be, ani kukuryku.
Jak kompletnie nie zgadzam się z Twoim zachwytem samochodami elektrycznymi, tak uwielbiam oglądać Twoje odcinki, bo zarażają optymizmem i uczą samodzielności, co w tych czasach chwali się szczególnie. Pozdrawiam
Ty tutaj . Zdziwienie roku 😂
Zawsze się opłaca i wszystko się opłaca co odcina nas od systemu, pozdrawiam
Jakiś sens w tym jest, o ile ktoś ma wystarczające zasoby finansowe i ewentualną chęć na rezygnację z pełnego komfortu cywilizacyjnego.
Chatka we własnym lesie, kawałek pola uprawnego, ogródek, siekiera, piła i PV + wiatrak i aku. Agregat już nie bo paliwo już z Systemu (no dobra można biogaz), a Internet tylko Linux i Tor 😄
Realnie człowiek z rodziną i pracą to tylko maksymalna redukcja korzystania z Systemu.
Kolega co posiada osobiście, bo okropnie ciekawy jestem ewentualnej wymiany doświadczeń?
@@beambear45 niestety jestem zwykłym teoretykiem
Gdybym mieszkał na wsi to co innego
Dzień dobry, biogaz dobra rzecz.
@@abiogaz myślę że tylko wiatr
Arku poprosze namiar na baterie ?Z gory dziekuje
Arku możesz dać linka do tych bateri?
Arek podał email
Miaoxin Tie
Szan.Kolego,
Jak rozumiem mówisz że mały wiatr jest nie opłacalny w por.do paneli?A co jeśli ja mam już zapełnione miejsce na panele i więcej nie mogę mieć to czy dołożenie wiatru jest też bez sensu?
Jak Cię interesują lifepo4 3,2V 280Ah to do końca tygodnia będę miał 20 szt. Czekam na dostawę. Kwestia dogadania się.
@@pawezieba7924w jakiej cenie?
Różnica między fotowoltaiką a turbiną jest taka, że te 1sze trzeba kupić a wiatrak, by poprawnie działał zrobić samemu. Jeden mały wiatrak wertykalny zajmuje 1m2 na działce i przy wietrze 7/h zasila żarówkę samochodową 12v .
Ja myślę nad jakąś elektrownia podłączona bezpośrednio pod grzałkę w buforze bo zimą najwięcej ciepła potrzeba gdy wieje wiatr a jednak każdy kw oddany do bufora to oszczędność na opale
Zgadzam się, prosty zestaw: elektrownia wiatrowa + grzałka. Niekoniecznie duży bufor, 300 l cwu też byłoby miło przez cały rok podgrzewać.
@@arkadiuszbialek8231 Ja mam u siebie 210l pod piecem na ekogroszek i tak własnie myślę by podpiąć bezpośrednio a koszta opału zawsze są wysokie tym bardziej zimna
Powiem wam panowie że też o tym myślę, bo zima u mnie wieje non stop.
Witam. Coś wiadomo o domach modułowych ? wypłynęły z portu ?
ma ktoś namiary na te baterie o ktorych mowa w filmie?
Te baterie fajne fajne, a czy ktoś sprawdzał czy to się wogółe do czegoś nadaje? Jakieś testy? pomiary?
Wiadomo tylko że na ogniwach eve
na tym kanale spodziewasz się jakichkolwiek praktycznych testów? przecież tu wszystko to tylko pusta naciągana teoria bez pokrycia
@@EnduroLRA inżynier czy humanista z Ciebie? Do czego pijesz? A może zaledwie LO ?
@@hanscastorp54 magister inżynier, ale w tej sytuacji pewnie to i tak dla ciebie bez jakiegokolwiek znaczenia... Pokaż mi PROSZĘ chociaż JEDEN film tego kolesia w którym cokolwiek fizycznie sam mierzy, sprawdza, testuje, a nie tylko nawija makaron z teorią bez pokrycia..
U mnie potrzeba energii pomijając opłacalność. Mam 3 domki magazyn 20kWh i 10Kw paneli inwerter sofar 15kw 3ph. W zimę muszę ogrzać grzałki przewodowe na rurach wodnych do domkow i bunkier z pompą wody więc każda dodatkowa energia jest na wagę złota. System ofgrid a domki w górach więc wieje często. Jest to logiczne czy nie? bo będę proponował takie rozwiązanie.
Kiedyś śpiewał "kupę sobie strzelę z rana" a teraz jest guru elektryki ❤
Jestem świeżo studiach i zawsze lubię słuchać ogromu wiedzy praktycznej z przykładami.
Super materiał Panie Gracjanie !
😂
Pan Gracjan był pierwszą gwiazdą jutuba :P
Jakieś linki?@@kondzio2003
Skąd Wy wzięliście tego Gracjana?!😆
No ale smoki, gdzie są SMOKI, lubię bajki ze smokami. Na tym kanale są tylko bajki bez smoków :(.
Zapominacie również że baterie po rozładowaniu trzeba naładować a zimą dzień słoneczny przypada po 30 zachmurzonych więc takie ładowanie jest lipą i wtedy używa się sieci do ładowania lub paliwa stałego, ciekłych itd
Jak ktoś potrzebuje zasilania na działkę rekreacyjną,to w zasadzie od połowy października nie potrzeba prądu więc można założyć,że cały sezon zimowy materię będą naładowane na max.
W kwestii temperatury baterii wystarczy szczelny pojemnik i zakopanie baterii tak na półtora metra.Wtedy baterie będą miały w miarę stała temperaturę cały rok
@@ireneuszs8550 zakopać? A w czym? Inaczej woda podejdzie.
@@A7J0R33X trzeba wykombinować szczelny pojemnik.Nie jest to jakaś zaawansowana technologia
nie daje to nic poza tym że ubędzie ci z kieszeni ruclips.net/video/D0n5m6PDl5M/видео.htmlsi=NAmMcxCSncGZylSR
jakies panele oraz falownik do instalacji 5kw? z papierami zeby dostac dotacje
Witam Co myślisz o magazynie energi z baterią z wózka widłowego BATERIA WÓZEK PALETOWY ELEKTRYCZNY 24V/20 (V/Ah)
To przesłanie jednej baterii kosztuje 30 dolarów???
Pozdrowienia z Darłowa pasjonat ogrodów eko 3km od morza czego co nie brakuje to wiatru😂😮jeszcze turbiny wiatrowej szukam tylko żeby hałas nie za duży ..😊
Też 3 km od morza za Jastrzebią :) też turbina w planach :)
Na jakie uzyski roczne z takiego wiatraczka 500W można liczyć?
s2? 100kWh M3 500kWh
@@4nrgy M3 to już nie tak źle... ale która z linkowanych w przypiętym komentarzu to M3 bo nigdzie nie widzę nazwy/modelu.
@@kondzio2003mam m3 400 watt kręci się prawie cały czas a energi daje 10-40 wat... Zobacz moje klipy
To gdzie te baterie kupić :) Jakiś link?
Ściemnia
@@AdPles-p5h przecież jest mail podany
Wszystkie pięknie i ładnie warto pomarzyć. Tylko jedno eksperymentalnie dokonalem zakupu wiatraka na aillexpres 2000 wat wielka sciema to ma 200wat ( oszustwo ) energi tyle co kot napłakał. Według moich prób i błędów ma sens montarzu paneli fotowoltaicznych na ścianie tylko od południa w naszej strefie i zestaw akumulatorów. Chodzi o kąt padania słońca w okresie wiosna i jesień. Nie ukrywam cieszę się z błędów na tym polega zabawa. Pozdrawiam opiniodawców i proszę podzielić się swoimi doświadczeniami.
Północna Warmia wieje od ruskiego non stop i od morza 6m/s wiec od jimmiego wezme dwie elektrownie bo jak dwa żródła ogrzewania w domu, dają ci niezależńość i odporność na zmiany, resilience is the key.
A co jeżeli ktoś już ma instalacje pv z falownikiem z dwoma wejściami mppt i jedno ma wolne, wystarczy wtedy dokupić samą turbinkę i będzie śmigać? Mała inwestycja wtedy będzie, a jednak ładnie się będzie zazębiać produkcja z pv i wiatru
sterownik koniecznie
@@4nrgy taki sterownik jest często problemem, zakładając, że ktoś ma renomowany falownik, (sofar, huawei, fronius, corab) ? Z góry dzięki za odpowiedź
@@Kuadete co wymieniłeś to g no jest nie dobre falowniki -;deye bije je na głowę
@@adamkluska356 a nie napisałem że dobre ale renomowane, masz na myśli deye przez jego asymetryczność czy coś jeszcze?
@@Kuade przez jego mega funkcyjność - działa z wszystkim co podepniesz
Dzień dobry, w nocy i o północy, wiatry słabe, dobrze że biogaz łatwiej pozyskać a trudniej zrobić.
Cześć, a czy montowanie większych turbin 5-10kWh ma jeszcze sens? Chodzi mi przede wszystkim o dywersyfikację fotowoltaiki w okresie zimowym
cenowo większe wychodzą lepiej za kwh
@@4nrgy ale startują z jakąkolwiek produkcją powyżej 6m/s czyli co znacząco ogranicza opłacalnośc
Czy znasz neuronową turbinę ? Jest taka jedna w Gliwicach, ponoć kręci dużo prądu, 5000 - 9000 kvh rocznie. Ma 3 biegi, sterowanie AI i inne bajery. Ta turbina kręci sie od 5 miesięcy na dachu w Gliwicach, a jakoś nie chcą sie pochwalić ile ona naprawdę daje prądu, a kosztuje całkiem dużo i coraz więcej. Możesz to sprawdzić ?
Zapomniałem dodać, ta turbina jest pionowa, moc 3 kW, daje 3000 Wat i pracuje na słabych wiatrach. Teoretycznie rewelacja, ale bez twardych dowodów.
@4nrgy daj namiar na sklepy jimiego i dzesiki ;) i kiedy będą domy? A no i kiedy będą domy z wyposażeniem i zestawy solar+inwerter+bateria do rozbudowy... Czekam na info (edit don't write and driver)
Ten jimi tak istnieje jak jetii
@@AdPles-p5h to znaczy że kilka razy gardłem z yeti ;)
@@AdPles-p5h😂😂😂😂 nie ośmieszaj się
Jako wsparcie zasilania.. i wsparcie w rozrywkę dla komarów na działce jako karuzela "one way ticket":)). No i się kręci jak wieje.. panele się nie kręcą;)..
Witam, chętnie przygarnę baterie Lifepo w dobrej cenie, jaśli masz link do aukcji byłoby super. Potrzebuję do domu(100kw) i do przeczepy(15kw), tak mam takie zużycie (wszystko na prąd, w tym ogrzewanie/klima)
Najlepsza bateria to wodór - oczywiście nie wieczna itd. (duża objętość, przecieka przez wszystko) ale do zbierania sezonowego hmmm
Dobry wszystkim. Mam uwagę w obecnych warunkach pogodowych 1 kWh dziennie to raczej marzenie. Codziennie usuwam śnieg z paneli ( 12X315wp) i tylko 15,01 udało mi się pozyskać 3,38kwh na dzień.Pierwszy taki dzień od 2,5 m-cy.
Na grupie fb fotowoltaika pokazywali screeny jak tydzień temu w słoneczne dni wyciągali 30kWh z instalacji 10kWp
Być może osiągnęli a ile mieli w listopadzie, grudniu? A wiatr jednak wieje bez względu na porę dnia. Może do wsparcia PV było by to nie głupie rozwiązanie.
Witam może Pan podać jaki artykuł prawny zezwala na postawienie masztu do 3 metrów od budynku ? Bo mam problem z moim urzędem
ustawa prawo budowlane katalog obiektów malej architektury nie wymagających zezwolenia budowlanego. konstrukcje wsporcze do montażu odnawialnych źródeł energii do 3m wysokości
@@4nrgy zgadza się ale konstrukcja ma być zamontowana minimum 50cm od gruntu na ścianie budynku. Postawienie obok słupa elektrycznego nie wchodzi w grę. Skąplikuje mi to pracę ale już wymyśliłem jak sobie z tym poradzę
Witam mam deye inwerter 12 kw i panele 10kw potrzebuje elektrownię wiatrowa jaką proponujesz mam magazyn 48v 775a
2kw 3900pln a jak dobre miejsce to 3-4kw
Na Podkarpaciu bardzo wieje o każdej porze roku... najbardziej w miejscach przejścia z gór w równinę. Okolice Dębicy
Potwierdzam! okolice Leżajska,. cały czas wietrznie tylko czekać aż z Niemiec te Zimensy będą montować.....
@@djandiandi7145 jeszcze pod koniec 2023 w okolicy Janowa Lubelskiego kilka powstało...
Moze gdzies kolo sanu bo w sololowie malopolskim slabo
"Nawet zimą, jeżeli mamy 2,4 kW paneli z tego możemy liczyć na kilowatogodzinę dziennie". Czy to nie pomyłka? Ja się próbuję zorientować w temacie, zależy mi na tym, więc przyjmuję 5 godzin produkcji energii w zimie. Czy liczę za mało?
niestety nie . slonce jest najczesciej za chmurami i b.nisko co oznacza że kąt padania jest nieoptymalny
@@4nrgy Dziękuję za odpowiedz. I mimo to możemy uzyskac 1 kW na dzień z 2,4 kW mocy paneli? Niedowierzam bo pewien człowiek, który ma 50 kW paneli był uprzejmy kilka dni temu pokazać mi na apce w telefonie produkcję w czasie rzeczywistym, i było w pochmurny dzień i lekka mżawkę 1997 W, co przekłada się na 4% mocy. Liczac tym wykładnikiem , z 2,4 kW paneli nie ukręci 1 kW na dzień. Czym mogłaby być podyktowana wydajność 4% i jak nie spaść tak nisko? Czy minimum 10% jest osiagalne?
@@andsereje u siebie na dachu mam 1600w w panelach i w największe chmury w ciągu dnia te 100w mogę ciągnąć ze światła rozproszonego, więc 1KW to na luzie/dobę.
Witam. Możesz coś powiedzieć o panelach? Podobno cena ma iść w górę.. wbrew twoim zapowiedziom .... mam opcję kupienia po 370pln za500kwp sztuka...
drogo
@@4nrgy też tak myślę... Dzwoniłem do kilku osób handlujących panelami i każdy mówi że ceny będą szły w górę... Że tanio już było itp... potrzebuję jakieś 13kwp i nie wiem czy słuchać twojej rady i czekać do końca lutego czy tego co gadają handlarze i brać teraz...
@@michaj.8962jest takie powiedzenie lepszy wróbel w garści... Nikt nie wie co będzie, może dolar zdrożeje a może trzeba będzie omijać kanał sueski co już częściowo jest i podnosi ceny transportu, a może coś jeszcze się wydarzy ...
Ludzie fotowoltaika tak jak off grid to tylko dobre od wiosny do jesieni ,nie ma co liczyć że w zimie będzie coś działało porażka słońca jak na lekarstwo a jak wyjdzie to 3-4 godziny i nie daje tego co w lecie Powiem wam tak lepiej wyonczyć i czekać do wiosny
Lifepo4 200ah 12v wychodzi 395$. I to chyba bez VAT, mimo że z polski - zamiast normalniej faktury vat to PI.
Trochę średnio i jak rozumiem muszę jeszcze odprawe zrobić
4 * 3,2v 280Ah z dostawą, cłem i vatem wyceniła na 380$ . Ta cena z ekranu za szt (67$) 2:55 prawdopodobnie bez tych dodatków. busbary gratis, ale chyba trzeba się upomnieć.
U siebie chcę zrobić fotowoltaikę i wiatrak, zacząć od wiatraka. Narazie robię pomiary wiatru i 2-4 m/s mam w spokojne dni, których jest mało. Zwykle wieje 3-6 m/s, często wiatr jest w przedziałach 5-10 m/s, nie tak żadko wiatr jest w przedziale 8-15 m/s, a kilka razy zdarzyło się 12-22 m/s - tak rzadko jak poniżej 2m/s.
Wiatrak potrzebny jest mi głównie zimą do ogrzewania - po sąsiadach widzę, że fotowoltaika daje zimą miesięcznie tyle co latem w dobry dzień. Magazyn energii nie załatwia sprawy jak pompa ciepła ciągnie nawet ponad 60KWh dziennie przy mrozach.
Witam jak Pan juz dobierze odpowiedni wiatrak to jestem chętny skopiować Pana pomysł. Mam 10kW paneli i pompe split 12kW Yorka. Pompa faktycznie potrafię zjeść 60-80 kw na dobę przy -15. Produkcja z paneli grudzien 60kw. Styczeń może trochę lepiej będzie. I taka opcja dodatkowe nawet 5kW wiatrak znacznie by pomogła. Mieszkam na terenie gdzie przed wojna stał młyn i wieje z 330 dni w roku😅
Ostatnio oglądałem filmy z porównaniem wyników na kanale "wiatrakownia" szukam kolejnych źródeł rzeczywistych wyników różnych modeli i mocy wiatraków.
@@beambear45 Patrząc na różne porównania póki co planuję Ista Breeze i-2000
@@beambear45 no właśnie też to oglądałem i wygląda na to, że Ista Breeze to elektrownia "plug and play" - czyli podłączasz zestaw, nic nie kombinujesz i działa wydajnie i tanio, a z tymi chińskimi jest trochę zabawy ze sterownikami i wychodzi drożej.
@@andrzejzajst8533 Turcja robi konkurencję Chinom (również AGD, RTV ) i bardzo dobrze, większa oferta i konkurencja powoduje ulepszanie produktów i lepsze ceny.
Nie ma nic lepszego jak uczciwe porównanie ofert.
Dzień dobry. Chciałbym zakupić dwa wiatraki 2 KW Ij baterie o których Pan mówi około 20 KW. Wiatraki dwóch KW były na innym filmie. Czy mógłbym prosić o kontakt i ewentualną pomoc w zakupie? Bardzo bym prosił nie za bardzo jestem obeznany w tego rodzaju transferach z Chinami. Pozdrawiam Piotr
2400W paneli za 1500zł , gdzie? Czy można prosić o jakiś odnośnik
olx
Pytałem o te pompy ciepła. Skąd biorą wodę do wymiany na zewnątrz w temperaturach bliskich i poniżej zeru? Samsung bierze ze zbiornika CWU zamiast podłogówki.
Czyli tak, biorę 10kwp paneli, elektrownie 2kw i baterii z 10kw. Problem, że nie ma hybrydowych falowników 3 faowych. To jak teraz zaprojektować instalacje w nowym domu żeby wpiąć ten zestaw?
Solplanet, Deye ze wskazaniem na ten drugi.
Rozumiem że się zakopałeś w trumnie z pallami wdaje mi się że 3 dni bez 100 % nasłonecznienia to zimie standard i w noc gdzie zużynie bedzie najwieksze . Wiec jeśli stawiż byle się laduwka nie razmroziła to taniej i wtajnie braci z wiatry .
Arek a masz jakiś kontakt do chińczyka zajmującego się sprzedażą ogniw lifepo4? Możesz kogoś wiarygodnego polecić?
Styczeń tego roku, PV 10kWp produkcja do tej chwili 105kWh min. dzienne zwykle między 2 a 3, max to przeszło 20 kWh, nadal zapraszam posiadaczy wiatraków do dzielenia się swoimi doświadczeniami, oraz czekam na spadek ich cen.
Ktoś serwisował wiatraki (znaczy te małe - ale co się psuje w tych wielkich też z chęcią się dowiem)?
A instalacja na gruncie czy dachu (w kontekście czy coś odśnieżana czy nie)?. Bo u mnie na gruncie 9,9 kWp (odśnieżana) do styczeń do dziś 160kWh a bez zgarniania śniegu pewnie by 100-tki nie było.
@@janek1976 Na gruncie, odśnieżana raz, śniegu mało, ale słoneczne praktycznie 2 dni - reszta raczej pochmurnie.
@@beambear45 Moja instalacja w Małopolsce, blisko podhala więc ewentualnego odśnieżania potrzebuje znacznie częściej. A o słońca odrobinę więcej niż 2 dni. 😊
@@janek1976 Ja to "krzyżak" ale podejrzewam, że 1 kW wiatrak u mnie miałby problem połowę tego wyniku dać. Wiosna i jesień czasem kilka dni wyniki zero ale duże wichury też sporadycznie...
@@beambear45 U mnie wiatrak nie ma szans się sprawdzić przy średnich wiatrach 10-15 km/h. Tak że mnie (że względu na lokalizację) ten temat nie interesuje ☹️
Mój dom stoi w górach i mam ciągle wiatr . Jestem tam tylko weekendowo , ogrzewanie mam całe elektryczne. Co mi doradzisz ? Co musiałbym kupić ? Dom około 90 m2
jak się nazywała ta strona do nauki przez internet ?? dzieki
khanacademy.org
Tak wydaje mi się, ze przypadku grzania prądem, może nadal się opłacać. Tylko jako wsparcie do paneli. W szczególności, ze wiatrak mniej miejsca zajmuje mi kolejne panele.
Wiatraki mają sens w górach i blisko wybrzeża od morza, gdzie często wieje.🙂
i w kieleckim
Czy można się z Panem jakoś skontaktować żeby porozmawiać 😊?
Jak ostatnio policzyłem na kolanie to nie opłaca się już nawet budować elektrowni atomowej ;)
Panele i magazyn na 10 dni jest tańsze niż blok o takiej samej mocy
A jądrowej energii warto?
Moja mówi, że warto!
@@funthomas-nh8ci nie mówię że nie warto tylko że drogo. Atom ma swoje zalety
Witam Arek. Elektrownia wiatrowa oczywiście że się opłaca. Inwestycja jest liczona na kilka lat produkcji prądu. Fotowoltalika też nie zwróci się w rok prawda? Najpierw każdy musi zbadać czy są warunki dla elektrowni.
Podaj namiary na te tanie baterie life
w podpisie
@@4nrgy oba linki do wiatraków
Witaj, czy możesz nagrać cos o piecach elektrycznych w połączeniu z fotowoltaika i magazynem energii. Cos o wielkości izolacji i przekrojach rur w ogrzewaniu podłogowym. Czy da się zniwelować koszty ogrzewania do minimum ? Pozdrawaim
Ja mogę ci odpowiedzieć na twoje pytanie czy można zniwelować koszty ogrzewania do minimum? Odpowiadam: można.
Ja u siebie ogrzewałem dom "kociołem" Kospela na grzałki elektryczne i niestety ale "zysk" jest "słaby"... Zużycie prądu w skali 1:1, czyli tzw COP też 1:1... Mam magazyn w Off Gridzie oraz PV na Starych Zasadach.. Przy takim typie ogrzewania brakło by mi szybko prądu w wirtualnym magazynie... Średnio wychodziło po około 80 kWh dziennie, zamontowałem PC Monobloka typu "powietrze / woda" - najtańszego Chińczyka i robi tą samą robotę oraz zużywa po około 35-45 kWh prądu na dobę.... Im niższa temp na dworze to tym więcej zużywa kWh "kocioł" i PC ... Przy PC Gruntowej jest zawsze mniejsze zużycie prądu tylko że Duuuuże koszty "początkowe"...
Te piece elektryczne to dla mnie niezły fenomen, czym to się właściwie różni od zwykłej grzałki?
@@KarbosPL Ładną "obudową" i oczywiście - Ceną....
Wydaje mi się ze to mały bufor pompka i grzałka w ładnej obudowie @@KarbosPL
Cześć, poproszę o link do tych paneli 2400W za 1500zł :)
cały olx ofert
A sam wiatrak, bez baterii, do podłączenia drugiego stringu w istniejącym systemie fotowoltaiki, tak żeby w nocy i jak nie ma słońca produkować prąd na "wirtualny magazyn". Jestem prosumentem na starych zasadach. Jakies propozycje? Ps. oczywiscie nie za duzy, co by sąsiedzi nie płakali;)
2kw od jessici
Z wiatrakami - do paneli, to tak samo jak było z solarami do grzania wody. Po prostu lepiej/taniej kupić więcej paneli plus jakies baterie.
Ale wiatraki są sexy😆😆
Arku daj namiar na te baterie.
W końcu przemówił głos rozsadku. Oczywiście że panele biją na łeb na szyje wiatraki bo słońce mimo że za chmurami to świeci codziennie bez przerwy a wiatr pojawia się i znika...
Nie do końca się z tym zgadzam wiatr wieje również w nocy i w bardzo pochmurne dni również.
@@michasowinski-ht2zr jaką masz turbine i jak długo ? Ja mam turbine i wiem co potrafi . Mam również panele i mam porównanie .
I jak oceniasz panele w porównaniu do turbiny?
@@michasowinski-ht2zr elektrownia wiatrowa to dobry dodatek do istniejących juz paneli.Wiatrak produkuje wtedy kiedy panele nie działają. Ale gdybym dziś po doświadczeniach miał zadecydować co jest najlepsze to wybrałbym tracker z panelami oraz magazyn energi. Panele na trakerze przez dzień w każdą pogodę więcej złapią i zmagazynują niż da Ci turbina w nocy ,wieczorem ,rano , popołudniu. A iwestycja w dobrą turbine wiatrowa z masztem jest podobna do trakera.
Myśląc o kupnie turbiny wiatrowej, kupiłem stację pogodową z pomiarem wiatru. Obserwuję siłę wiatru przez zimę. Miałem ustawione jednostki na km/h. Było 25 max
Od paru dni mam w m/s. U mnie wicherek jest niemal stale na jakimś poziomie 2.5 - 5.5 m/s
Witam, mogę prosić o odnośnik do discorda?
stacje pogodową sobie postaw najpierw za 1000zł i zbierz dane wiatru w twoim miejscu, ja tak zrobiłem, i co? wiatru 2,5m/s jak na lekarstwo, kilka razy pojawił się 4-8m/s i to by było tyle, nie te wysokości niestety albo słaba lokalizacja... więcej wiatru za to w okresie zimowym, ale też bez szału, a dodaj do tego ruch, konserwacje tej elektrowni wiatrowej, panele bezobsługowe, postawić na pion albo powiesić na ścianie z delikatnym kątem i lepiej się na tym wyjdzie
Nie potrzebna stacja pogodowa tylko wiatromierz który ma możliwość przekazywania danych czy to kablem czy to przez BT/wifi. Nie powinien kosztować więcej niż 100pln a nie pakować się w koszty liczone w tysiącach
@@teresabukowska8326 spoko, co kto woli, mnie nie stać na tanie rozwiązania żeby płacić dwa razy, u mnie stacja jest 30m od domu i przesyła do "matki" w domu podłączonej do wifi, jak masz takie urządzenie co złapie BT/WiFi bo wiatromierz będzie montowany na dachu to spoko, u mnie daleko więc innego rozwiązania szukałem, inna rzecz jeszcze to że mam więcej danych, a mianowicie temperaturę i nasłonecznienie, i oczywiście też chodzi o granulację danych, co 15 sekund, i wtedy bardzo dokładnie mogę oszacować ile kW mój dom będzie potrzebował przy -5 czy -10 i ile w danym momencie jest wiatru a ile słońca i jakie będzie pokrycie zapotrzebowania na energię z tej wyprodukowanej i kiedy to się wszystko zwróci, oczywiście nie każdy da radę tak do obliczyć, mi łatwiej bo jestem programistą więc też "lubię dane" :) także każdy kupuje co mu tam potrzebne i dostosowuje do okoliczności :)
Arek może zróbmy listę chętnych na pompy od np. sprsun, ja jestem chętny na 10kw
Kto wie może się uzbiera kontener chętnych
Też tak myślę🎉
Potrzebuje pomocy . Szukam informacji jak dobrać panele fotowoltaiczne. Szukam filmiku ale tego jest sporo. Pobieram 2500 kWh rocznie .region warmińsko mazurski. Panele chcę postawić na gruncie około 50 m od domu . 30m od najbliższego przyłącza 3 fazowego . No i czy jak sam to wszystko zrobię to tylko offgrid czy potrzebuje pieczątki od elektryka ? Żeby przejść na prosumenta. Place prawie rachunki za prąd po 1000 zł i szlak mnie trafia jak słońce świeci a ja nic z tego nie mam 😊
Stawiasz 10 kwp na gruncie, 2 stringi kierunek wschod zachod albo pld wsch pld zach kupujesz falownik on grid 3 fazowy.Montujesz go na konstrukcji , Zeby to zglosic musisz miec uprawnienia albo znalezc elektryka z odpowiednimi uprawneiniami ,ktory podpisze oswiadczenie instalatora pv. Na twoim miejscu najpierw bym przeanalizowal jakie masz zuzycia w ciagu dnia latem i zima i na jaka autokonsumpcje mozesz liczyc.Czym ogrzewasz ,jakie masz w domu urzadzenia trojfazowe , jakie sa napiecia na poszczegolnych fazch w sloneczne dni. Od tego zalezy oplacalnosc calej inestycji. Nie chcialbys sie narobic ,zamontowac 10 kwp i zglosic instalacji,a potem sie okaze, ze ta nie dziala od wiosny do jesieni, bo napiecie w sieci jest 260V. Jesli masz najwieksze zuzycie wieczorami i zima ,a w dzen nikogo nie ma w domu to szedlbym w off grid. 5 kwp paneli tak by napiecie stringu p nie przekraczalo 500 V..Do tego easun 5,5 kw i magazyn lifepo4 48V minimum 5 a najlepiej10 kwh. Ja mam dwie instalacje ,on grid i off grid zrobione samodzielnie i obie swietnie sie sprawuja.
@@arturpv dziękuję za podpowiedź. Najwięcej urządzeń chodzi latem szczególnie 3 fazowych . Mam 380v .
@@gregorypl9570 Jeśli latem w ciągu dnia i urządzenia trójfazowe to wybrałbym instalacje on grid plld wsch pld zach 10 kwp i trójfazowy falownik 8 kw Dlatego taki kierunek żeby oddawać energię po wyższych cenach gdy wejdą rozliczenia godzinowe Jak będziesz robić sam to możesz zmieścić się w 15 k.Potem jeszcze możesz wystąpić o dotacje
@@arturpv na prawdę dziękuję . Została tylko kwestia jaki przekrój kabla do tego . Bo jednak do najbliższego przyłącza 3 fazowego jest 30 m a do licznika 60m . Jeżeli kabel obecny będzie Ca cięki to raczej będzie trzeba ciągnąć go pod. Okolice licznika ?
Witaj. Od inwertera mam 25m i kabel ziemny 5x16mm2. Ponoć to za duży przekrój ale dałem dla świętego spokoju. Przy prądzie zmiennym spadki napięcia są dość małe więc jak dasz 5x8mm2 to też wystarczy. Przy 30m 8mm2 400V ~1V. Pozdrawiam @@gregorypl9570
Powtórzę to jeszcze raz: wiatrak jest niezbędnym elementem uzupełniającym aby przejść na offgrid. Ale za Chiny nie zastąpi PV.
Witam posiadam na działce instalacje 12 V składająca się z dwóch paneli o łącznej mocy 590wat ,trzy akumulatory po 100 Ah i regulator napięcia epever4210 40a do tego Chciałbym podłączyć wiatrak jaki Pan poleca do kwoty 1300 zł?
A jakie są statystyki wiatru w planowanej lokalizacji wiatraka?
@@Tab7.6.Tab7.6 Dzisiaj kupię wiatromierz i zmierzę z jaką siłą wieje wiatr .Myślę że w poniedziałek Panu odpowiem na to pytanie.
Jeśli chodzi o lokalizację jest to województwo opolskie
@@PRZEMEKKU3 Chodzi o statystyki całoroczne, nie jednorazowy pomiar.
@@Tab7.6.Tab7.6 Nie znam się więc trudno jest mi powiedzieć, ale to ostatnia działka potem otwarta przestrzeń same pola tam wieje cały czas tylko z jaką prędkością to nie powiem Panu.
Witam czy ma ktoś jakiś namiar do tego gościa?? Jakiś mail??
Witam. Moge dostać meila do Ciebie?
arekderlukiewicz@gmail.com
Wolę jednak redundancję w generacji prądu, niż Akumulatory x3 pojemność.
Dzień dobry, mam prośbę: nie jestem specjalistą elektrykiem i nie bardzo zrozumiałem to ,co Pan napisał. Czy mogę prosić o wyjaśnienie? jestem bardzo zainteresowany wytwarzaniem prądu czyli w generowanie prądu ,nie bardzo rozumiem redundancję.Do tej pory trochę inaczej rozumiałem redundancję.
@@bogdanfibiger "Redundancja zasilania - zainstalowanie większej niż to konieczne (z punktu widzenia technicznego) liczby urządzeń zasilających, dla zapewnienia niezbędnej wartości mocy zapotrzebowanej, pozwalające na zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej do zasilanych odbiorników."
pl.wikipedia.org/wiki/Redundancja_zasilania
Redundancja dzisiaj głównie jest używana w jako zastosowanie nadmiarowych środków w celu zapewnienia ciągłości jakiegoś procesu procesu. Np Kopie zapasowe danych czyli redundancja danych na wypadek awarii części dysku.
@@Weryl dziękuję, widzę ,że wybór między redundancją i akumulatorami jest wyborem jednak mniejszego zła.
Witam, mówi się o bateriach , ale co za jedne gdzie dostać i czy są na nie atesty to już ZERO informacji. Kochany Arku może by bardziej konkretnie- bi gdzieś grają ale nie wiadomo gdzie. Trzeba podchodzić do tych spraw profesjonalnie inaczej wyjdziemy na mało poważnych. Pozdrawiam
Przecież podał e-mail. Wystarczy napisać do maoxin tie, ona sprzedaje wysokiej klasy cele firmy EVE.
@@michawencel5183 Witam, i bardzo dziękuję za ten adres. Tego roku spróbujemy sami sobie zbudować anlagę fotovoltaiczną, pytanie tylko czy z power bankiem i jakie zastosować akumulatory. Niestety wszystko idzie w górę i trzeba zrobić dywersyfikację energii. I wody- zbiorniki na deszczówkę, perlatory w kranach. Ti wszystko daje oszczędności. Myślimy tak samo o podgrzewaczach solarnych lecz sąsiad nam odradził twierdzi że bardzo awaryjne- może jest już coś nowego. Francuzi od tego roku produkują pompy ciepła na zasadzie słonecznym to jest ciekawe bo ponoć jest niezwykle sprawna. Pozdrawiam serdecznie
Tutaj Byłem Tony Halik 2024 .
A ile siedzi się na działce.😮🙃 Wolałbym kupić agregat prądotwórczy.
No właśnie, a jak ktoś potrzebuje ciszy to spakuje naładowany akumulator lfp, inwerter i agregat na wypadek jak braknie zasilania. Od razu ma też zestaw UPS do domu
A nie masz tam gdzieś dojścia do domowego reaktora atomowego?😂
Mam fuzyjny reaktor kwantowy
25 kw ciągłej mocy
Wszyscy budują tokamaki a ja poszłam w inną stronę
Jakie to banalne w działaniu
Mam też pv ze starych paneli ale to na zmyłe żeby nie czepiali się skąd prąd
HAHA KOŃCÓWKA NAJLEPSZA!
Witam cie Arek. Turbina wiatrowa lecz od 2kw w górę
poprosze o link do Jesici
Czy ja wiem czy to koniec chyba nie ;]
Pan/Pani z maila odpowiada natychmiast. Na magazynie w PL posiadają 280 Ah, cena obejmujaca dostawe przy 4 szt to 95 $ za sztuke.
Można prosić o jakiś namiar na te EVE 280Ah
@@dariusztomczykiewicz7482jest w opisie filmu, na samym dole
Poproszę link do tej baterii za 60 dolarów
Ta bateria kosztuje po odprawach celnych i podatkach z wysyłką z polskiego magazynu 95
Link do baterji prędzej z chińczykiem się skotaktujesz niż dostaniesz link to są przechwałki żebyś oglądalność powiększał
@@AdPles-p5hwidać spadek cen tych akumulatorów na aliexpress
warto robić film o stacjach pogodowych żebyśmy mogli sobie oszacować czy w naszej lokalizacji wieje wiatr!
SBS-WS-600
700 zł xD
@@JayDustheadza czemu tylko za 700? Może od razu taka za 7000? To oczywiście ironia... Uważam, że wiatromierz (taki z możliwością podpięcia do peceta w celu zbierania danych) nie powinien kosztować więcej niż stówę, oczywiście zł. Do pomiaru wiatr nie potrzeba innych bajerów.
stacja pogodowa pokazuje pogodę real time... nie łatwiej poczytać komentarz synoptyka?
Arku potrzebuje kogoś kto mi podpowie jaka Turbinke dobrać do brata paneli słonecznych.
Witaj Arek
Miłego dnia!
Cena lifepo4 w filmie powinna zostać wysłana z Chin i nie obejmuje kosztów wysyłki.W przypadku wysyłki z polskiego magazynu cena wynosi 95 USD i zawiera koszty wysyłki.
Szczere pozdrowienia
Miao Xin
Rozumiem. Też pozdrawiam
Rozumiem. Też pozdrawiam
Wytłumaczy mi ktoś jak to możliwe, że te akumulatory LiFePO4 jeszcze nie zalały rynku w Polsce i całej Europie jeżeli są takie dobre i tanie? Przecież już wszystkie sklepy oferujące rzeczy do PV powinny mieć tego po sufit bo mieliby super marżę a i tak ceny byłyby atrakcyjne w porównaniu z tymi popularnymi magazynami jak Pylonetch itp.
Bo nie są tanie. Te tanie to najczęściej jakieś chińskie poprodukcyjne odpadki.
Netmeteringowcy już mają akumulator wirtualny po co im kolejny
@@dziupla2000 to polecam sprawdzić ile przybywa magazynów energii i jaki jest trend r/r
Mam dogadane ceny na baterie z magazynu z Niemiec. EVE 280k za 88usd, eve 280kv3 za 93 usd,rept 280 za 82 usd.
Zamontowalem sobie w zeszlym roku wiatrak 400W, 1.2 srednicy wirnika do lampy oswietlajacej skrzyzowanie i potwierdzam nie ma sensu wiatrak. Lampa miala panel foto oraz wiatrak. I z pomiarow okazalo sie ze panel duzo wiecej dawal Wh niz wiatrak. Tak wiec juz nie mam wiatraka tylko dwa panele.
Wszystko zależy jaki u ciebie wiatr. Wczoraj na mojej 400 pokazało się 300 wat ale po prostu przeszedł silny podmuch. Normalnie to kręci się cały czas dając 15-50 watów
@ mieszkam w Trójmieście ale poza miastem i czesto tu wieje. Max mi pokazalo 330W to az masz przewrocilo ale ogolnie to sie wcale nie kreci tak slaby wiatr.
@@Marcink126 dlatego na moim dachu stoją trzy tutbinki. Szału nie ma ale często nocne zapotrzebowanie domu na energię zaspokojone
@ a jak z hałasem?
@@arkadiuszbialek8231 musiałem zabudować kamerę IP żeby wiedzieć kiedy kręcą się turbiny. W dwóch na samej górze są zabudowane dwie falansze polączone czterema gumowymi łącznikami. U isty ich nie ma bo ona stoi. Na rurze stojącej na drewnianej belce. Na moich filmach specjalnie umieszczam orginalny dźwięk i jest to bardziej szum wiatru niż dźwięk śmigieł
Będzie to dalej postępować, w ciagu 10 lat koszt PV dalej spadnie z dzisiejszego poziomu o 80% a koszt magazynu za kwh o 90% Łatwo policzyć ze era wiatru sie skończyła dla elektrowni poniżej 50kw w ciągu kilku lat a w ciągu 10 lat nawet duze elektrownie beda do kosza. ruclips.net/video/7eJKTYc_v-I/видео.html Dziękuję
Jak podlaczyc taka elektrownie aby z wiatru smigła z pomocy ciepła bezposrednio zasilała ją?
Chcesz wiatrakiem zasilać pompę ciepła?😂
TAK
Zamawiam klimatyzator z funkcją grzania typu Split do samodzielnego montażu.
1szt na próbę.
30szt w kolejnej partii.
Dobry temat. Krótko i natemat.🖐️👏
Niby LiFePo4 mozna wyssać do zera, ale instrukcja mowi, że wtedy ma sie 2000 cykli a nie ponad 5000.
W większości przypadków producenci podają ilość cykli dla rozładowania 80%. Co nie oznacza zaraz, że po osiągnięciu projektowanej ilości cykli ogniwa będą się nadawać do wyrzucenia.
Tak, tego już nie mówi: że rozładowywanie do zera zmniejsza liczbę cykli, podobnie jak przy lionach
Wiatr narazie się nie opłaca w 90% lokalizacji dla normalnego człowieka, z paneli zimą ? Żart :) bez agregatów na wodór plus generator wodoru, plus biomasa
Oczywiście full paneli i baterii lidepo4
Dla 90% populacji, która ma rodziny, pralkę, piekarnik, indukcję itd itd. Dodatkowo pracują w dzień to nie wykonalne.
Off grid to poświęcenie i tak naprawdę tylko dla bogatych nie pracujących .
Sytuacja wygląda inaczej w „sezonie” słonecznym. Wystarczy 5kw, inwerter sml z Ali, duża trakcja ok 30kwh używana i masz latem, wiosną i jesienią off grid, wiem bo sprawdziłem :) niski koszt inwestycji - 20k zł
biomasa na gaz + kogeneracje ciepła i ładowanie bufora na CO, gaz do agregatu, z agregatu prąd do aku lub do pompy ciepła, ale to i tak jakie to musiały by być moce... albo pralka, albo piekarnik, albo czajnik el, albo pompa, no chyba że jakis agregat z chin 50kW :)
@@sniper100 ja nie mówię nie ale zimą to du…pa
Latem i wiosną i jesienią jestem off grid i rozłącznik od sieci wyłączony. Co prawda mam 1 fazowy inwerter hybrydowy 6000w i jesteśmy z rodziną wyszkoleni co do jednoczesnego korzystania z AGD ale nie jest to dla nas uciążliwe przy takiej mocy
Kanał Wiatrakowania na YT
Dla zasięgu
Zabrze ,budynek z magazynem 700m2- do spółki przyjmę. (panele, pompy ciepła itp)
Cześć czy ktoś ma namiary do kogoś, kto może zrobic sterownik do turbiny 2kW 380V?
A taka 6 kw ile
Zakładanie tego czarajstwa w domu wgl się nie opłaca. Ile taki akumulator może mieć żywotności przy takim użytkowaniu rok dwa?
Projektowana żywotność 5 do 10 lat lub więcej, w zależności od sposobu użytkowania.
@@Tab7.6.Tab7.6no tak tylko nie przy rozładowywaniu do zera a rozładowywaniu projektowym
@@teresabukowska8326 W większości przypadków producenci podają tę samą podstawową specyfikację żywotności: 2000 cykli przy DoD 100%. Ten rodzaj żywotności jest definiowany jako nieodwracalny spadek pojemności ze 100% do 80%. W przeliczeniu na lata 2000 cykli oznacza ponad 5 lat. Rzeczywista żywotność ogniw jest jednak znacznie wyższa. Oznacza to, że ogniwo może być używane nawet po 2000 cyklach.
Mądrze gadasz tylko dlaczego z uporem używasz nazwy bateria omawiając akumulator? W szkołach mnie uczyli, że słowem baterua określamy ogniwa bez możliwości ładowania. Pewnie Twój zwrot bierze się z angielskiego bateria akumulatorów ale to wciąż dotyczy akumulatora, a bateria to zestaw akumulatorów. Bardziej logicznie jest nazywać akumulator akumulatorem, bo przecież nikt nie mówi na armatę bateria chociaż można powiedzieć nadciąga bateria dział. Poziom edukacji rzeczywiscie leci na pysk. Teraz spadnie już zupełnie. Brak zadawania prac domowych di domu dalej brak konieczności znajomości tabliczki mnożenia. Władza nie chce zbyt mądrych poddanych takimi trudniej się rządzi.
bateria tak jak w artylerii oznacza zbiór w tym wypadku ogniw. bateria haubic i bateria akumulatorów