Może i fajny tylko że silnik asynchroniczny nie obraza się z stałą prędkością synchroniczną tyko jak sama nazwa wskazuje z asynchroniczną. W takim silniku występuje poślizg zależny od obciążenia.
14:00 jak taki silnik przerobić żeby opór był mniejszy i generował produkował prąd o małej sile wiatru żeby z wiatru około 2okm/h produkował co godzinę około 2kw nie znam się na tym ale stworzyć taki silnik prądnice to było by coś bo tak naprawdę w pl nie ma dużych wiatrów raczej podmuch a 90% wiatraków itp to zabawki
Cześć Arturze..! :) - Wow . Ciekawy materiał ! :) Firma Hipar wylądowała w pierwszym worku.. - Hobbyści na działkę ..! :) Pierwsza w Polsce fabryka turbin wiatrowych o osi pionowej - typ Darieus . Budowali turbinki o mocy 3 , 5 ,10 Kw . Hipar produkował generatory - prądnice - modułowe , kolokwialnie nazywane amerykankami. Jak widać nie wiele wiesz na temat tych generatorów. Na filmie pokazałeś połowę modułu.. i dziwisz się że nie ma sprawności.. :) Nie wiem czy piszesz to z własnej autopsji .. czy zbudowałeś jakąś prądnicę amerykankę , ale nie sądzę ... Jeśli nawet zrobiłeś , to osiągnąłeś z niej taki efekt jak omawiasz w filmie ;) - Są prądnice - generatory - zrobione nie właściwie .. o sprawności 20% , poprawnie - 35 % , dobrze 50% i świetnie 85-90% . Ile udało Ci się osiągnać ? :) Podejrzewam że 15% ... skoro zastosowałeś jeden rotor z magnesami.. - czyli połowę nominalnej mocy ... xxx Co do silników asynchronicznych : są wykorzystywane jako generatory do małych hydroelektrowni... 30-50 kW. - Potrzebują dużych obrotów ... w elektrowniach wodnych stosuje sie przekładnie pasowe i to fajnie funkcjonuje.. i sie sprawdza. Natomiast do turbin wiatrowych się nie nadają .. Efekt będzie podobny jak z prądnicami z silników - silnikowcami . Przekładnie - opory = straty. PRĄDNICE Z SILNIKÓW - SILNIKOWCE z magnesami neodymowymi : - Wadą takich prądnic jest kilka aspektów .. 1 . Opóźniony start - opór wewnętrzny .. jak pokazałeś - zaskoki.. 2. Zamknięta konstrukcja - Brak wentylacji magnesów , które tracą swoje właściwości magnetyczne powyżej 80 'C . Nie można przeciążać generatora ... 3. Słabe łożyska , jeśli śmigło jest zamontowane na wale bezpośrednio . 4. Duża waga w stosunku do mocy . 5. Sprawność na poziomie 30-35 % . 6 . ...... ? -- SILNIK BLDC : Nigdy nie będzie dobrą prądnicą - ponieważ jako generator prądotwórczy ma sprawność na poziomie 30-35% . - Dlatego rekuperacja w samochodach elektrycznych jest na tym poziomie.. do 35% . Pozdrowienia z Podhala . Hej ! ;)
Hej. Dzięki za obszerny komentarz. Oczywiście nie musisz zgadzać się z treścią moich filmów. Fajnie że jestes tu i teraz.Fajnie jak byś pokazał na swoim kanale budowę amerykanki ale tak bardzo dokładnie z objaśnieniami , rys. Np. Jak wygląda układ pola magnetycznego w cewce bez rdzenia i czy dochodzi do zamknięcia pola magnetycznego. Łatwiej do Amerykanki wprowadzić rdzeń i porównać wyniki przed i po. Ja wiem że silnik czy prądnica to zespół cewek wiec: Cewka indukcyjna jest elementem, który przechowuje energię w rdzeniu w postaci pola magnetycznego, a więc dokonuje zamiany energii prądu elektrycznego w energię pola magnetycznego lub odwrotnie. Zmiana prądu płynącego przez uzwojenia powoduje wygenerowanie siły elektromotorycznej o kierunku przeciwdziałającym tej zmianie. Podobnie zmienne pole magnetyczne przenikające rdzeń wywołuje indukowanie się napięcia.Bardzo ważnym elementem cewki indukcyjnej jest rdzeń. Rdzeń jest charakteryzowany przez rodzaj zastosowanego materiału oraz związaną z tym względną przenikalność magnetyczną. Względną, ponieważ jest ona wyznaczana w stosunku do przenikalności próżni. Jest to liczba bezwymiarowa określana jako stosunek przenikalności magnetycznej. Więc po co mam budować coś co w góry wiem że nie spełni oczekiwania. Po drugie rdzeń pełni jeszcze wiele innych funkcji jak np. Odbiór temperatury. Jest jeszcze aspekt prądu bładzacego w metalu nie magnetycznym itd itd. Tylko pytanie czy warto o tym mówić skoro widz raczej nie potrzebuje budować prądnicy od zera.
BLDC= coś wspaniałego. Jedyna wada to zaawansowana elektronika które usuwa wszystkie niedoskonałosci dla worka pierwszego i drugiego 😊. Mój elektryczny odzyskuje 60% a ograniczenia jest tym aby pojazd nie stracił trakcji oraz do hamowania są dla tylnej osi jeśli jest z napędem na jedną os. 😊
To co jest na rynku to żaden argument abym mógł się tym fascynować. Ja na kanale skupiam się na tym czego nie ma na rynku i pokazuje takie rozwiązania. Np. Jakąś firma x produkuje pompy ciepła i co z tego jak żadna nie ogzewa domu 300Watami 😢 itd itd itd. Więc było takie powiedzenie: Jak masz łeb i ch... to kombinuj. Pozdrawiam
@@Artur-Free-Energy-User Jak to często mawiał mój szwagier który ukończył AGH .. - Teoria z praktyką , często się mija.. :) Szwagier jest inżynierem , ja nie .. :) Nie mam kompetencji ,żeby wyjaśniać pewne sprawy techniczne związane z budowa prądnicy.. ! :) Od tego są inżynierowie.. ! ;)
@@Artur-Free-Energy-User Znam to powiedzenie : Masz głowe i pewną cześć ciała.. - to kombinuj.. ! To Często powtarzał mój nauczyciel w Budowlance.. ! I staram się to stosować całe życie.. :) W jakim aucie elektrycznym jest rekuperacja na poziomie 60 % ? :) Dawno temu były takie prototypy , które miały 100% rekuperacji.. Lecz w dzisiejszych czasach takowych już nie ma.. ;) Nie wolno ... ! :)
Jak by podłączyć silnik elektryczny do tej prądnicy za pomocą paska klinowego o odpowiednim przełożeniu żeby było tyle obrotów co prądnica silnik zasilany z sieci lub magazynu przez falownik to prądnica będzie coś produkować? To co wyprodukuje może iść przez falownik I ładować magazyn a silnik może pobierać z magazynu będzie to działać? Zrob taki film
Panie Arturze. Z całym szacunkiem ale nie mogę się z Panem zgodzić w wielu kwestiach... niby fajny materiał i fajnie że się Pan uczy na własną rękę ale niestety myli Pan całą masę pojęć i faktów co przekłada się na pół prawdę i dezinformację a także wprowadza Pan masę osób w błąd niestety. 70% z tego co Pan mówi jest prawdą ale reszta jest po prostu nieprawdą. Szczególnie w kwestii silnika klatkowego z którego bezpośrednio przy pomocy jakiegoś "kontrolera" chce Pan bezpośrednio wprowadzać energię do sieci przykro mi ale w przypadku wiatraka tak się nie da... P.S. skąd Pan bierze takie informacje??? bo ja polecam Książki... i nie wyjaśnił Pan jak by ten układ elektro energetyczny miał wyglądać? jak chce Pan sobie poradzić z częstotliwością, ze sterowaniem mocą bierną i czynną co z kompensacją mocy i czy takowa była by tu potrzebna ? 😉😏🙃 a teraz najprostsze spośród prostych pytań... dlaczego duże elektrownie wiatrowe nie korzystają z Pana rozwiązania ??? gdyby było prawdą to co Pan przedstawił w filmie można by znacznie zwiększyć zyski z dużych jednostek... więc dlaczego się tego nie robi w czym jest problem??? Serdecznie Pozdrawiam i życzę dalszego zapału i zaangażowania w zgłębianiu wiedzy. P.S. Jako inż. z chęcią postaram się pomóc w razie pytań tylko proszę pisać na priv. :)
Proszę poczekać na kolejne materiały, pokaże na przykładzie jak fizycznie silnik klatkowy oddaje energię czynną. Proszę odwiedzić jakiś ciek wodny oraz zobaczyć jak działa mała elektrownia wodna., albo mała elektrownia wiatrowa pow. 50kw.
@@Artur-Free-Energy-User Panie Arturze po ponad 5 latach studiów (a hobbystycznie jeszcze wcześniej rozpocząłem naukę o OZE) i po ponad 6 latach pracy zawodowo w energetyce nie potrzebuję jechać czy jeździć ani na małe ani na duże elektrownie czy to wiatrowe, wodne, gazowe, weglowe itp. itd... wystarczy mi że pracuje z nimi na co dzień... Po drugie primo elektrownia wiatrowa to nie elektrownia wodna ani generator prądotwórczy gdzie mamy stabilne obroty i w pełni kontrolujemy oddawanie mocy a przy tym również obroty generatora co jest kluczowe i z nów wracamy do tego co na pisałem w 1 poście :( ... po 3 dla elektrowni wiatrowych stosuje się generatory asynchroniczne jak i synchroniczne (na magnesach stałych) nawet do 7MW!!! proszę sprawdzić ofertę ABB załączam link (new.abb.com/motors-generators/pl/generatory/generatory-turbin-wiatrowych/generatory-z-magnesami-trwalymi) czyżby dużych graczy nie interesowała sprawność, wydajność i zwiększenie zarobków ??? i podsumowując również w elektrowniach wodnych są wykorzystywane generatory synchroniczne... więc od razu zadam pytanie do przemyśleń od czego zależy dobór rodzaju generatora i kiedy jaki wybrać? odpowiedzią jest: to zależy... i na tym zakończę bo wyjdzie rozprawka doktorska a i tak post jest już nazbyt długi. Pozdrawiam serdecznie. :)
@@Robertr1l Skoro pracuje pan na codzień z OZE to może podzielił by się Pan swoim doświadczeniem np..Wytlumaczł by Pan jak działa duży wiatrak i zrobiliśmy mat. Do yt. Ja mogę dojechać w każde miejsce w kraju.
Dziękuję za podzielenie się doświadczeniami. Jak do tej pory, słyszę samą teorię, chyba nie konstruował Pan nigdy "amerykanki", mam projekty "talerza" 60 cm który przy 200 obrotach daje okolice 3 kW, w amerykankach problemem jest, że wszystkie są robione chałupniczo a przez to występują niby małe a jednak olbrzymie błędy, najważniejsza jest szczelina, tutaj 0,1 mm to ogromne straty, w dodatku pole wytwarzane przez magnesy można wzmocnić. Nie widziałem tego prototypu na oczy, ale mam dokładny projekt a pochodzi on z jednej z polskich uczelni, robiony w ramach eksperymentu, także porównania danych projektowych wyliczonych ze wzorów, do danych zmierzonych bezpośrednio na urządzeniu. Dalej, w punkcie drugim przecież możemy to napięcie z dynama wyprostować i podłączyć pod mikrokontroler z odpowiednim algorytmem mierzącym punkt mocy, do ładowania magazynu. Trzecie, ciekawe co to będzie za patent z tym silnikiem klatkowym, to nie jest tak, że z mojej strony płynie coś negatywnego, absolutnie,jestem bardzo ciekawy pomysłów.
Dziękuję za komentarz. To o czym tutaj mówię to jest ułamek tego co trzeba by jeszcze poruszyć np. Odbiór temperatury, wpływ temperatury na magnesy stałe , wibracje, rezonans magnetyczny, układ pola magnetycznego , prady błądzące. itd.
@@wieenergypl3395 Witam. Prądnica która ma 600 rpm nadaje sie tylko do hydroelektrowni lub agregatu prądotwórczego..mowa o mocy 20 kW :) Co innego 2000W . Wtedy śmigło fi 2,5 m uzyska takie obroty przy mocnym wietrze.. - 600rpm Aby uzyskać 20 kW na turbinie wiatrowej , musiało by być przełożenie .. Ponieważ wirnik który miał by to pciągnać musie mieć fi 12-15 m Przy takim rozmiarze , obroty nie mogą być wieksze jak 30-60 rpm.. :) Więc się nie ma czym podniecać .. 20 kW - 600 rpm. Gdyby było 20 kW - 50 rpm to czapki z głów.. ! :) Pozdrowionka z Podhala. Hej ! :)
Możesz się zesrać ale prądu w Polsce z wiatraka nie ukręcisz. Nie w Polsce gdzie średnia prędkość wiatru jest poniżej 4 m/s na lądzie. Prądnica nic ci nie da kiedy nie ma energii we wietrze. Nie pomogą wszyscy święcie. Z gôwna bicza nie ukręci.
Zgadzam się z tobą masz rację. Małe sprostowanie a kto ci każe kupować wiatrak zaprojektowany na 15m/s? Zastosuj wiatrak dedykowany do polskiego wiatru.
@ No takiego oszołomstwa nie słyszałem od 35 lat. Czy ty naprawdę nie masz aż tak nic pojęcia o wiatrakach że takie rzeczy wygadujesz? Najpierw w filmie herezje o łatwo kręcącej się prądnica która… nie była obciążona i bzdury o tym że ta z magnesami ma niższą sprawność bo… ciężko nią kręcić. Ale będę wyjaśniał bo szkoda czasu. Odpowiedz mi tylko na dwa pytania: 1. czy kiedy zaprojektuję wiatrak do wnętrza domu, to będzie on dawał w domu tyle prądu co ten zaprojektowany i pracujący na zewnątrz ? Poważnie? W domu nie wieje więc projektuj dobie jaki chcesz a prądu nie zrobisz. Tak jak na lądzie w Polsce. Polska klasyfikowana jest jako pustynia wietrzna. Stawianie w Polsce wiatraków na lądzie to jak dojeżdżanie własnym pociągiem samemu do pracy. 2. Znasz wzór na moc jaką w sobie niesie wiatr? Znasz? A przecież wiesz że nikt, nawet sam Lucyfer nie wyciągnie z wiatru więcej niż 50% energii jaką w sobie ten wiatr niesie. Podpowiem ci: moc wiatru rośnie i SPADA nie proporcjonalnie do spadku prędkości wiatru. Nawet nie do kwadratu. Do sześcianu! Do trzeciej potęgi! Więc gdy wiatr spadnie o połowę, to moc generowana przez wiatrak spadnie ośmiokrotnie! 2x2x2 = 8 W wietrze o prędkości 4 m/s praktycznie nie ma energii. Tyle tylko by kręcić tym wiatrakiem. Ale podłącz do niego żaróweczkę i go zatrzymasz. Wiatrak, gigant o mocy nominalnej 1 MW daje w Polsce przy 4 m/s całe 64 kW. Mniej niż silniczek w moim pierdzidełku. A tak naprawdę to nawet 20 KW nie da bo resztę pożrą opory. A jak ty chcesz zaprojektować wiatrak na Polskę? Zrobić mu śmigła kilka razy większe? I co, chować go do stodoły jak będzie szła burza? No bo jak go zrobisz tak silnym żeby przetrwał wichury, to będzie taki masywny że i tak opory będą zjadały większość jego mocy a cena…. jak dzisiaj za masło Biznes jak u samego Zabłockiego. No ale kto bogatemu zabroni, prawda? Elon Musk sobie nawet rskiety na Marsa buduje. Można? Można. Polska jest oficjalnie zaklasyfikowana jako pustynia wietrzna. Żadna komercyjne firma, bez wielkich dotacji od polskiego rządu i zagwarantowanej wysokiej ceny za prąd, nie postawi wiatraków ani nie zaprojektuje „specjalnych” wiatraków na Polskę. Oni dobrze wiedzą że nie pomogą wszyscy święci, z gówna bicza nie ukręci.
@ Widzę że kasujemy niewygodne odpowiedzi…? Brzydko. Powtórzę więc w skrócie: nie da się projektować wiatraka pod wiatr który praktycznie nie wieje. Z wiatru można teoretycznie wydobyć 50% jego energii max, a w praktyce 15-25 %}. Problem w tym że energia wiatru nie spada proporcjonalnie do spadku prędkości. Nawet nie do kwadratu. Spada do sześcianu. Do trzeciej potęgi! A to oznacza że średnio w Polsce wiatrak gigant o mocy zainstalowanej 1 MW ma moc 64 kW. Mniej niż silniczek mojego samochodu. Polska jest oficjalnie sklasyfikowana jako pustynia wietrzna. Żadna firma komercyjna NIGDY nie zainstaluje wiatraków na lądzie w PL bez gigantycznych dotacji albo gwarantowanych bardzo wysokich cen prądu. I tyle w temacie. Nie pomogą wszyscy święci - z gó..a bicza nie ukręci.
@JDrwal2 Usuwane są wulgaryzmy , krypto logowanie i reklamy. Jeśli chodzi o twój komentarz to muszę się nie zgodzić bo jeśli coś nie działa teoretycznie to nie znaczy aby projekt zakopać a to by oznaczało koniec rozwoju. Zgodnie z twoją teorią oznaczać by mogło że żaglówka, żaglowce nie mają racji bytu , a serfować na desce to już tylko sferą marzeń. Za dużo by pisać. Jest odcinek o silniku wiatrowym.
@@JDrwal2 Zapomniałem dodać, według twojej teorii powinienem użyć palnika i puścić maszt z wiatrakim na złom bo to niema sensu w sytuacji tu i teraz gdy jest jedynym urządzeniem dostarczającym energię zwłaszcza w grudniu kiedy PV leży.
j Temat bardzo złożony technicznie 🤔 chyba można to porównać to do opon uniwersalnych zimowych i letnich to tak jak jak silnik i prądnica niby to samo ale są spore różnice też się zaczynam bawić w donki-chota . ja to dziele na tanie i drogie - kupiłem uszkodzony silnik z hybrydy ev i przerobiłem na generator niskoobrotowy do turbiny do moich potrzeb pod średnice 4m max 250 obr -teraz bawię się z śmigłami .Czekam na kolejny- film ogólnie zgadzam się z porównaniem generatorów 👍- pozdrawia hobbysta- amator po szkole elektromechanicznej ZDZ
Dziękuję bardzo, wielki szacunek dla Pana ,ukłony ❤❤❤😊😊😊
Krol chłopskiego rozumu. Oglądam z zaciekawieniem jak powstają nowe teorie w fizyce i matematyce.
Fajne rysunki i bardzo wciągający film :)
Może i fajny tylko że silnik asynchroniczny nie obraza się z stałą prędkością synchroniczną tyko jak sama nazwa wskazuje z asynchroniczną. W takim silniku występuje poślizg zależny od obciążenia.
Bardzo ciekawe aż obejrzałem całość 🙂
Hej. A ja myślałem że wszystkie moje filmy oglądasz w całości 😅😅😅
14:00 jak taki silnik przerobić żeby opór był mniejszy i generował produkował prąd o małej sile wiatru żeby z wiatru około 2okm/h produkował co godzinę około 2kw nie znam się na tym ale stworzyć taki silnik prądnice to było by coś bo tak naprawdę w pl nie ma dużych wiatrów raczej podmuch a 90% wiatraków itp to zabawki
Panie Arturze, czekamy na następny odcinek o konstrukcji rakiety na Marsa
Heh niestety, prędzej maszyna parową w układzie zamknieym z czynnikiem chłodniczym zamiast wody 😊😊😊😊
@@Artur-Free-Energy-User maszyna parowa to przeżytek i nie Eko, buduj Pan reaktor jądrowy bo rząd nie ma co liczyć.
Wielkie dzięki, czekam na kolejny materiał.
silniki bldc które mają różną ilość magnesów i cewek też tak przeskakują?
SZACUN za info
Cześć Arturze..! :) - Wow . Ciekawy materiał ! :) Firma Hipar wylądowała w pierwszym worku.. - Hobbyści na działkę ..! :) Pierwsza w Polsce fabryka turbin wiatrowych o osi pionowej - typ Darieus . Budowali turbinki o mocy 3 , 5 ,10 Kw .
Hipar produkował generatory - prądnice - modułowe , kolokwialnie nazywane amerykankami. Jak widać nie wiele wiesz na temat tych generatorów. Na filmie pokazałeś połowę modułu.. i dziwisz się że nie ma sprawności.. :) Nie wiem czy piszesz to z własnej autopsji .. czy zbudowałeś jakąś prądnicę amerykankę , ale nie sądzę ... Jeśli nawet zrobiłeś , to osiągnąłeś z niej taki efekt jak omawiasz w filmie ;)
- Są prądnice - generatory - zrobione nie właściwie .. o sprawności 20% , poprawnie - 35 % , dobrze 50% i świetnie 85-90% .
Ile udało Ci się osiągnać ? :) Podejrzewam że 15% ... skoro zastosowałeś jeden rotor z magnesami.. - czyli połowę nominalnej mocy ...
xxx Co do silników asynchronicznych : są wykorzystywane jako generatory do małych hydroelektrowni... 30-50 kW.
- Potrzebują dużych obrotów ... w elektrowniach wodnych stosuje sie przekładnie pasowe i to fajnie funkcjonuje.. i sie sprawdza.
Natomiast do turbin wiatrowych się nie nadają .. Efekt będzie podobny jak z prądnicami z silników - silnikowcami . Przekładnie - opory = straty.
PRĄDNICE Z SILNIKÓW - SILNIKOWCE z magnesami neodymowymi :
- Wadą takich prądnic jest kilka aspektów ..
1 . Opóźniony start - opór wewnętrzny .. jak pokazałeś - zaskoki..
2. Zamknięta konstrukcja - Brak wentylacji magnesów , które tracą swoje właściwości magnetyczne powyżej 80 'C . Nie można przeciążać generatora ...
3. Słabe łożyska , jeśli śmigło jest zamontowane na wale bezpośrednio .
4. Duża waga w stosunku do mocy .
5. Sprawność na poziomie 30-35 % .
6 . ...... ?
-- SILNIK BLDC :
Nigdy nie będzie dobrą prądnicą - ponieważ jako generator prądotwórczy ma sprawność na poziomie 30-35% .
- Dlatego rekuperacja w samochodach elektrycznych jest na tym poziomie.. do 35% .
Pozdrowienia z Podhala . Hej ! ;)
Hej. Dzięki za obszerny komentarz. Oczywiście nie musisz zgadzać się z treścią moich filmów. Fajnie że jestes tu i teraz.Fajnie jak byś pokazał na swoim kanale budowę amerykanki ale tak bardzo dokładnie z objaśnieniami , rys. Np. Jak wygląda układ pola magnetycznego w cewce bez rdzenia i czy dochodzi do zamknięcia pola magnetycznego. Łatwiej do Amerykanki wprowadzić rdzeń i porównać wyniki przed i po.
Ja wiem że silnik czy prądnica to zespół cewek wiec: Cewka indukcyjna jest elementem, który przechowuje energię w rdzeniu w postaci pola magnetycznego, a więc dokonuje zamiany energii prądu elektrycznego w energię pola magnetycznego lub odwrotnie. Zmiana prądu płynącego przez uzwojenia powoduje wygenerowanie siły elektromotorycznej o kierunku przeciwdziałającym tej zmianie. Podobnie zmienne pole magnetyczne przenikające rdzeń wywołuje indukowanie się napięcia.Bardzo ważnym elementem cewki indukcyjnej jest rdzeń. Rdzeń jest charakteryzowany przez rodzaj zastosowanego materiału oraz związaną z tym względną przenikalność magnetyczną. Względną, ponieważ jest ona wyznaczana w stosunku do przenikalności próżni. Jest to liczba bezwymiarowa określana jako stosunek przenikalności magnetycznej.
Więc po co mam budować coś co w góry wiem że nie spełni oczekiwania.
Po drugie rdzeń pełni jeszcze wiele innych funkcji jak np. Odbiór temperatury.
Jest jeszcze aspekt prądu bładzacego w metalu nie magnetycznym itd itd.
Tylko pytanie czy warto o tym mówić skoro widz raczej nie potrzebuje budować prądnicy od zera.
BLDC= coś wspaniałego. Jedyna wada to zaawansowana elektronika które usuwa wszystkie niedoskonałosci dla worka pierwszego i drugiego 😊. Mój elektryczny odzyskuje 60% a ograniczenia jest tym aby pojazd nie stracił trakcji oraz do hamowania są dla tylnej osi jeśli jest z napędem na jedną os. 😊
To co jest na rynku to żaden argument abym mógł się tym fascynować. Ja na kanale skupiam się na tym czego nie ma na rynku i pokazuje takie rozwiązania. Np. Jakąś firma x produkuje pompy ciepła i co z tego jak żadna nie ogzewa domu 300Watami 😢 itd itd itd. Więc było takie powiedzenie: Jak masz łeb i ch... to kombinuj. Pozdrawiam
@@Artur-Free-Energy-User
Jak to często mawiał mój szwagier który ukończył AGH .. - Teoria z praktyką , często się mija.. :)
Szwagier jest inżynierem , ja nie .. :) Nie mam kompetencji ,żeby wyjaśniać pewne sprawy techniczne związane z budowa prądnicy.. ! :) Od tego są inżynierowie.. ! ;)
@@Artur-Free-Energy-User
Znam to powiedzenie : Masz głowe i pewną cześć ciała.. - to kombinuj.. ! To Często powtarzał mój nauczyciel w Budowlance.. ! I staram się to stosować całe życie.. :)
W jakim aucie elektrycznym jest rekuperacja na poziomie 60 % ? :)
Dawno temu były takie prototypy , które miały 100% rekuperacji.. Lecz w dzisiejszych czasach takowych już nie ma.. ;) Nie wolno ... ! :)
Jak by podłączyć silnik elektryczny do tej prądnicy za pomocą paska klinowego o odpowiednim przełożeniu żeby było tyle obrotów co prądnica silnik zasilany z sieci lub magazynu przez falownik to prądnica będzie coś produkować? To co wyprodukuje może iść przez falownik I ładować magazyn a silnik może pobierać z magazynu będzie to działać? Zrob taki film
Efekt będzie taki ze straty falownika + straty silnika+ straty prądnicy = po jakimś czasie magazyn się rozładuje.
Pozdrawiam Pana Artura
Mnie zastanawia wykorzystanie silnika w kole od skutera elektrycznego 72v 3kw
Każdy silnik prądu stałego jest zarazem prądnicą.
Artur jesteś the best !!!
Artur - główny energetyk kraju 💥
Nie
Nie kraju, Uni Europejskiej!!
Bardzo ciekawe tłumaczenie dziękuję
Powiem tak. Mądrego to i warto słuchać. A wy ludziska bierzcie i się uczcie bo wiedzę macie podaną na talerzu. Pozdrawiam
Pewnie chodziliście do tej samej szkoły!
co to znaczy duzo piniendzy ?
😁😁😁
Super 👍
Panie Arturze. Z całym szacunkiem ale nie mogę się z Panem zgodzić w wielu kwestiach... niby fajny materiał i fajnie że się Pan uczy na własną rękę ale niestety myli Pan całą masę pojęć i faktów co przekłada się na pół prawdę i dezinformację a także wprowadza Pan masę osób w błąd niestety. 70% z tego co Pan mówi jest prawdą ale reszta jest po prostu nieprawdą. Szczególnie w kwestii silnika klatkowego z którego bezpośrednio przy pomocy jakiegoś "kontrolera" chce Pan bezpośrednio wprowadzać energię do sieci przykro mi ale w przypadku wiatraka tak się nie da... P.S. skąd Pan bierze takie informacje??? bo ja polecam Książki... i nie wyjaśnił Pan jak by ten układ elektro energetyczny miał wyglądać? jak chce Pan sobie poradzić z częstotliwością, ze sterowaniem mocą bierną i czynną co z kompensacją mocy i czy takowa była by tu potrzebna ? 😉😏🙃 a teraz najprostsze spośród prostych pytań... dlaczego duże elektrownie wiatrowe nie korzystają z Pana rozwiązania ??? gdyby było prawdą to co Pan przedstawił w filmie można by znacznie zwiększyć zyski z dużych jednostek... więc dlaczego się tego nie robi w czym jest problem??? Serdecznie Pozdrawiam i życzę dalszego zapału i zaangażowania w zgłębianiu wiedzy. P.S. Jako inż. z chęcią postaram się pomóc w razie pytań tylko proszę pisać na priv. :)
Proszę poczekać na kolejne materiały, pokaże na przykładzie jak fizycznie silnik klatkowy oddaje energię czynną.
Proszę odwiedzić jakiś ciek wodny oraz zobaczyć jak działa mała elektrownia wodna., albo mała elektrownia wiatrowa pow. 50kw.
@@Artur-Free-Energy-User Panie Arturze po ponad 5 latach studiów (a hobbystycznie jeszcze wcześniej rozpocząłem naukę o OZE) i po ponad 6 latach pracy zawodowo w energetyce nie potrzebuję jechać czy jeździć ani na małe ani na duże elektrownie czy to wiatrowe, wodne, gazowe, weglowe itp. itd... wystarczy mi że pracuje z nimi na co dzień... Po drugie primo elektrownia wiatrowa to nie elektrownia wodna ani generator prądotwórczy gdzie mamy stabilne obroty i w pełni kontrolujemy oddawanie mocy a przy tym również obroty generatora co jest kluczowe i z nów wracamy do tego co na pisałem w 1 poście :( ... po 3 dla elektrowni wiatrowych stosuje się generatory asynchroniczne jak i synchroniczne (na magnesach stałych) nawet do 7MW!!! proszę sprawdzić ofertę ABB załączam link (new.abb.com/motors-generators/pl/generatory/generatory-turbin-wiatrowych/generatory-z-magnesami-trwalymi) czyżby dużych graczy nie interesowała sprawność, wydajność i zwiększenie zarobków ??? i podsumowując również w elektrowniach wodnych są wykorzystywane generatory synchroniczne... więc od razu zadam pytanie do przemyśleń od czego zależy dobór rodzaju generatora i kiedy jaki wybrać? odpowiedzią jest: to zależy... i na tym zakończę bo wyjdzie rozprawka doktorska a i tak post jest już nazbyt długi. Pozdrawiam serdecznie. :)
@@Robertr1l Dziękuję za merytoryczny komentarz.
@@Robertr1l Skoro pracuje pan na codzień z OZE to może podzielił by się Pan swoim doświadczeniem np..Wytlumaczł by Pan jak działa duży wiatrak i zrobiliśmy mat. Do yt. Ja mogę dojechać w każde miejsce w kraju.
@@Artur-Free-Energy-User Z wielką chęcią. Proszę tylko o podanie e-maila lub kontakt na Priv. Pozdrawiam.
Dziękuję za podzielenie się doświadczeniami.
Jak do tej pory, słyszę samą teorię, chyba nie konstruował Pan nigdy "amerykanki", mam projekty "talerza" 60 cm który przy 200 obrotach daje okolice 3 kW, w amerykankach problemem jest, że wszystkie są robione chałupniczo a przez to występują niby małe a jednak olbrzymie błędy, najważniejsza jest szczelina, tutaj 0,1 mm to ogromne straty, w dodatku pole wytwarzane przez magnesy można wzmocnić.
Nie widziałem tego prototypu na oczy, ale mam dokładny projekt a pochodzi on z jednej z polskich uczelni, robiony w ramach eksperymentu, także porównania danych projektowych wyliczonych ze wzorów, do danych zmierzonych bezpośrednio na urządzeniu.
Dalej, w punkcie drugim przecież możemy to napięcie z dynama wyprostować i podłączyć pod mikrokontroler z odpowiednim algorytmem mierzącym punkt mocy, do ładowania magazynu.
Trzecie, ciekawe co to będzie za patent z tym silnikiem klatkowym, to nie jest tak, że z mojej strony płynie coś negatywnego, absolutnie,jestem bardzo ciekawy pomysłów.
Dziękuję za komentarz. To o czym tutaj mówię to jest ułamek tego co trzeba by jeszcze poruszyć np. Odbiór temperatury, wpływ temperatury na magnesy stałe , wibracje, rezonans magnetyczny, układ pola magnetycznego , prady błądzące. itd.
Kiedyś taka profesjonalna "amerykanka" była wystawiona na Targach ENEX w Kielcach, 20 KW przy 600 obr./min.
@@wieenergypl3395 przy jakiej powierzchni czynnej samego wiatraka ?
@@hublanek To była ekspozycja handlowa zrobionej "amerykanki" .Jak znajdę foto to coś więcej napisze.
@@wieenergypl3395
Witam. Prądnica która ma 600 rpm nadaje sie tylko do hydroelektrowni lub agregatu prądotwórczego..mowa o mocy 20 kW :)
Co innego 2000W . Wtedy śmigło fi 2,5 m uzyska takie obroty przy mocnym wietrze.. - 600rpm
Aby uzyskać 20 kW na turbinie wiatrowej , musiało by być przełożenie .. Ponieważ wirnik który miał by to pciągnać musie mieć fi 12-15 m Przy takim rozmiarze , obroty nie mogą być wieksze jak 30-60 rpm.. :) Więc się nie ma czym podniecać .. 20 kW - 600 rpm. Gdyby było 20 kW - 50 rpm to czapki z głów.. ! :)
Pozdrowionka z Podhala. Hej ! :)
Możesz się zesrać ale prądu w Polsce z wiatraka nie ukręcisz.
Nie w Polsce gdzie średnia prędkość wiatru jest poniżej 4 m/s na lądzie.
Prądnica nic ci nie da kiedy nie ma energii we wietrze.
Nie pomogą wszyscy święcie. Z gôwna bicza nie ukręci.
Zgadzam się z tobą masz rację. Małe sprostowanie a kto ci każe kupować wiatrak zaprojektowany na 15m/s? Zastosuj wiatrak dedykowany do polskiego wiatru.
@ No takiego oszołomstwa nie słyszałem od 35 lat.
Czy ty naprawdę nie masz aż tak nic pojęcia o wiatrakach że takie rzeczy wygadujesz?
Najpierw w filmie herezje o łatwo kręcącej się prądnica która… nie była obciążona i bzdury o tym że ta z magnesami ma niższą sprawność bo… ciężko nią kręcić.
Ale będę wyjaśniał bo szkoda czasu.
Odpowiedz mi tylko na dwa pytania:
1. czy kiedy zaprojektuję wiatrak do wnętrza domu, to będzie on dawał w domu tyle prądu co ten zaprojektowany i pracujący na zewnątrz ?
Poważnie?
W domu nie wieje więc projektuj dobie jaki chcesz a prądu nie zrobisz.
Tak jak na lądzie w Polsce. Polska klasyfikowana jest jako pustynia wietrzna. Stawianie w Polsce wiatraków na lądzie to jak dojeżdżanie własnym pociągiem samemu do pracy.
2. Znasz wzór na moc jaką w sobie niesie wiatr?
Znasz?
A przecież wiesz że nikt, nawet sam Lucyfer nie wyciągnie z wiatru więcej niż 50% energii jaką w sobie ten wiatr niesie.
Podpowiem ci: moc wiatru rośnie i SPADA nie proporcjonalnie do spadku prędkości wiatru.
Nawet nie do kwadratu.
Do sześcianu!
Do trzeciej potęgi!
Więc gdy wiatr spadnie o połowę, to moc generowana przez wiatrak spadnie ośmiokrotnie!
2x2x2 = 8
W wietrze o prędkości 4 m/s praktycznie nie ma energii.
Tyle tylko by kręcić tym wiatrakiem. Ale podłącz do niego żaróweczkę i go zatrzymasz.
Wiatrak, gigant o mocy nominalnej 1 MW daje w Polsce przy 4 m/s całe 64 kW.
Mniej niż silniczek w moim pierdzidełku.
A tak naprawdę to nawet 20 KW nie da bo resztę pożrą opory.
A jak ty chcesz zaprojektować wiatrak na Polskę?
Zrobić mu śmigła kilka razy większe?
I co, chować go do stodoły jak będzie szła burza?
No bo jak go zrobisz tak silnym żeby przetrwał wichury, to będzie taki masywny że i tak opory będą zjadały większość jego mocy a cena…. jak dzisiaj za masło
Biznes jak u samego Zabłockiego.
No ale kto bogatemu zabroni, prawda?
Elon Musk sobie nawet rskiety na Marsa buduje.
Można? Można.
Polska jest oficjalnie zaklasyfikowana jako pustynia wietrzna. Żadna komercyjne firma, bez wielkich dotacji od polskiego rządu i zagwarantowanej wysokiej ceny za prąd, nie postawi wiatraków ani nie zaprojektuje „specjalnych” wiatraków na Polskę.
Oni dobrze wiedzą że nie pomogą wszyscy święci, z gówna bicza nie ukręci.
@ Widzę że kasujemy niewygodne odpowiedzi…?
Brzydko.
Powtórzę więc w skrócie: nie da się projektować wiatraka pod wiatr który praktycznie nie wieje.
Z wiatru można teoretycznie wydobyć 50% jego energii max, a w praktyce 15-25 %}.
Problem w tym że energia wiatru nie spada proporcjonalnie do spadku prędkości.
Nawet nie do kwadratu.
Spada do sześcianu. Do trzeciej potęgi!
A to oznacza że średnio w Polsce wiatrak gigant o mocy zainstalowanej 1 MW ma moc 64 kW.
Mniej niż silniczek mojego samochodu.
Polska jest oficjalnie sklasyfikowana jako pustynia wietrzna.
Żadna firma komercyjna NIGDY nie zainstaluje wiatraków na lądzie w PL bez gigantycznych dotacji albo gwarantowanych bardzo wysokich cen prądu.
I tyle w temacie.
Nie pomogą wszyscy święci - z gó..a bicza nie ukręci.
@JDrwal2 Usuwane są wulgaryzmy , krypto logowanie i reklamy.
Jeśli chodzi o twój komentarz to muszę się nie zgodzić bo jeśli coś nie działa teoretycznie to nie znaczy aby projekt zakopać a to by oznaczało koniec rozwoju.
Zgodnie z twoją teorią oznaczać by mogło że żaglówka, żaglowce nie mają racji bytu , a serfować na desce to już tylko sferą marzeń.
Za dużo by pisać. Jest odcinek o silniku wiatrowym.
@@JDrwal2 Zapomniałem dodać, według twojej teorii powinienem użyć palnika i puścić maszt z wiatrakim na złom bo to niema sensu w sytuacji tu i teraz gdy jest jedynym urządzeniem dostarczającym energię zwłaszcza w grudniu kiedy PV leży.
IMO, te opory, to właśnie praca produkująca energię elektryczną. Dla mnie liczy się sprawność.
Energia nie można wyprodukować
@@henrykjankowski3977 Aha...
j Temat bardzo złożony technicznie 🤔 chyba można to porównać to do opon uniwersalnych zimowych i letnich to tak jak jak silnik i prądnica niby to samo ale są spore różnice też się zaczynam bawić w donki-chota . ja to dziele na tanie i drogie - kupiłem uszkodzony silnik z hybrydy ev i przerobiłem na generator niskoobrotowy do turbiny do moich potrzeb pod średnice 4m max 250 obr -teraz bawię się z śmigłami .Czekam na kolejny- film ogólnie zgadzam się z porównaniem generatorów 👍- pozdrawia hobbysta- amator po szkole elektromechanicznej ZDZ
✌️👏
Najważniejsze info: 100wattów na 1m2. Pozdrawiam
👍