A B-vitaminok - Beszélgetés Szabó Gál Bencével
HTML-код
- Опубликовано: 7 янв 2025
- Tíz perc egészség, Szabó Gál Bencével
szabogalbence.hu - gal.hu - rockfm958.hu
Sokféle B vitamin van, és mindegyik másra jó, a B1-vitamin, a B9-vitamin és a B12-vitamin a legfontosabbak. Ezeket érdemes pótolni. A többihez - van egy tucat belőlük - elegendő mennyiséghez jut hozzá, aki nem vegán. A B1-vitaminnak gyakorlatilag az összes formája jó, 50mg körüli mennyiséget érdemes naponta szedni belőle. Sokat segíthet, hogyha valaki fáradékony, meg amikor nehéz gondolkodni. Ez gyakori a B1-vitamin hiányakor és pár hónap alatt az ilyen dózisú B1-vitamin helyre tudja hozni.
Említettem a B9-vitamint, erről a leglényegesebb beszélni. A B9-vitamin folsavként ismert. Azt kell tudni, hogy a természetben folsav nem található meg egyáltalán. Az egy teljesen természetidegen anyag. A természetben ún. folátok találhatóak meg, főleg zöld leveles zöldségekben vannak folátok. A folát a szervezetben átalakul metilfoláttá, az a fontos, hogy mennyi tud átalakulni.
A folsavat azért használják különböző étrendkiegészítőkben, gyógyszerekben, élelmiszerek dúsításához, müzlikben stb., mert a folát instabil, tehát csak friss élelmiszerben tud benne lenni.
A folátot éppenséggel ki lehetne nyerni , bekapszulázni, de mire a felhasználóhoz jut, már nincsen benne semmi. Viszont a folsav, amit szintetikusan állítanak elő, ami önmagában nem baj, hogy szintetikusan van előállítva, hanem az a baj, hogy természetidegen forma, ami már stabil, és ezért használják. A baj ott van, hogy az emberek kb. 90%-ának problémája van a folsav hasznosításával és az emberek mintegy 60%-ának van jelentős problémája vele, ezek az ún. MTHFR-génmódosulattal rendelkező emberek. A folsavat az emberek körülbelül 10%-a tudja 100%-osan átalakítani foláttá, majd a folátot metilfoláttá, az emberek 60%-a pedig alig-alig tudja átalakítani, vagy szinte semennyire a folsavat foláttá, majd a folátot metilfoláttá.
Ők hogyha sok folátot szednek - esznek, sok zöldleveles zöldséggel, még akkor is lehet hiányuk abban, hogy az aktív formájából a metilfolátból kevés keletkezik. De a nagyobb problémát az jelenti, hogy szedik a folsavat, ami már eleve nem alakul át megfelelő arányban foláttá, majd metilfoláttá és elkezd napról-napra, hétről-hétre, évről-évre halmozódni folyamatosan a folsav. A müzliket, gyümölcsleveket, étrendkiegészítőket és a legtöbb élelmiszert dúsítják folsavval, és az emberek 60%-ára, vagy akár a 90%-ára ez úgy fog hatni, hogy folyamatosan halmozódik egy természetidegen anyag a vérükben, és ma már több problémával hozzák ezt összefüggésbe.
Például azt tudni, hogy a rák kockázatát növeli, a rák kockázata korrelál a szervezet (nem átalakult) folsav szintjével. Most kezdődtek még csak a kutatások, ki tudja mennyi problémát fog még okozni. Minden olyan terméket, ami folsavat (és nem metilfolátot) tartalmazza azt, azt messziről érdemes elkerülni.
A B12-vitamin, ami még igazán fontos. A legtöbb termékben ciano-kobalamin formában használják, ez egy nem hatásos forma. hogy A metil-kobalamin formája a megfelelő, illetve még a hidroxo-kobalamin is. Ha cianokobalamin van ráírva egy B12 termékre, akkor azt ne használjuk, más formája viszont jó. A B12-vitamin hiánya általános, szintén csak a fáradtság és hasonlók a jelei, és érdemes belőle minimum napi 100mikrog-ot szedni
Ha már a B-vitaminokról beszélünk, akkor gyorsan még megemlíteném, hogy a B6-vitamin, a piridoxin-hidroklorid formája az ami jó, 25 milligrammig, afelett neuropátiás zavarokat és zsibbadásokat tud okozni. B6 vitaminból csak olyan terméket szedjünk, melyben nincs több, mint 25 milligramm. A piridoxin-hidroklorid jó, a piridoxál-hidroklorid nem jó. A B6-vitamin pótlás nem különösebben fontos, mert megfelelő táplálkozásnál jut elég és csak azért hívtam fel rá a figyelmet, mert nagyon sok készítményben benne van 50 milligramm, 75, vagy 100, és az már káros tud lenni.
A B3-vitamint érdemes még kihangsúlyozni, senkinek sincsen belőle hiánya, tehát egyszerűen mindenben van annyi, amennyi kell és a pótlása kifejezetten káros. A niacinabid vagy niacin B3-vitamin különböző patogén baktériumoknak a tápanyaga. Tehát a rendszeres szedése már csak azért sem jó, mert fel tud szaporítani különböző kórokozókat, ha minden nap szedjük. Tehát érdemes olyas multivitamint választani vagy olyan készítményt, amelyben nagyon kevés B3 vitamin van, vagy semennyi sem.
Összefoglalva: A B1, B9, B12 kell, B6 és B3 nem.
A B6-nál és a B3-nál csak a problémákra próbáltam csak felhívni a figyelmet, de nem igazán kell pótolni azokat.
Egy dolgot még hozzátennék, hogy a kolin még nagyon fontos B-vitamin, a B4-vitamin. Aki napi két tojást eszik, és heti egyszer májat, annak nem kell ezzel foglalkoznia, aki viszont nem, az egyen ilyeneket lehetőleg, de ha valamiért nem tudja ezeket megenni, akkor szedjen legalább 200 milligramm, vagy inkább több kolint.