I wojna światowa - zapomniana wojna Polaków [cz.2] - debata Festiwalu Nauki

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 июн 2015
  • Debata "I wojna światowa - zapomniana wojna Polaków" zorganizowana w ramach XVIII Warszawskiego Festiwalu Nauki, CENT III, 21 września 2014
    wszechnica.org.pl/wyklad/i-wo...
    Normalizacja stosunków z ZSRR, uregulowanie sprawy granicy polsko-niemieckiej oraz integracja Polski z Zachodem to najważniejsze zagadnienia w polityce zagranicznej, przed jakimi stanął powołany we wrześniu 1989 roku rząd Tadeusza Mazowieckiego. O ich realizacji opowiedział prof. Krzysztof Skubiszewski, szef MSZ w rządzie pierwszego niekomunistycznego premiera po wojnie podczas sesji z okazji 20-lecia powołania jego gabinetu.
    Nadrzędnym celem polityki zagranicznej rządu Mazowieckiego było uczynienie z Polski państwa suwerennego, niezależnego od ZSRR. Dlatego obawiano się w Warszawie, jak Moskwa zareaguje na przemiany demokratyczne w Polsce. Skubiszewski zaznaczył, że o ile ostatni przywódca ZSRR Michail Gorbaczow nie zamierzal interweniować w Warszawie, to niewiadomą było, jako zachowają się jego oponenci w Moskwie. - Polska była w swojej emancypacji wówczas osamotniona, dlatego dla zyskania na czasie działaliśmy rozsądnie i stopniowo - zaznaczył były szef MSZ.
    Skubiszewski podkreślił, że rząd Mazowieckiego działał w zmiennej sytuacji geopolitycznej. Już w listopadzie 1989 roku, wobec upadku muru berlińskiego, stanął przed perspektywą zjednoczenia RFN i NRD. Rodziło to możliwość potwierdzenia przez Berlin powstałej po II wojnie światowej granicy na Odrze i Nysie, ale rodziło zagrożenie w relacjach z ZSRR. Moskwa była bowiem gwarantem zachodniej granicy Polski, co groziło ingerencją Sowietów w jej wewnętrzene sprawy. - Żadnych gwarancji sowieckich, a później rosyjskich dla Polski nie można było dopuścić. Kto bowiem gwarantuje pewien stan, ten uzyskuje wgląd w sprawę danego państwa w taki czy inny sposób - mówił o ówczesnych obawach Warszawy były szef MSZ. Ostatecznie sprawę udało się załatwić dla Polski pozytywnie w toku konferencji 2+4 (NRD, RFN, Francja, USA, Wielka Brytania, ZSRR).
    Rozwiązanie kwestii granicy zachodniej umocniło pozycję Warszawy w relacjach z Moskwą. Pozwoliło to na silniejszy nacisk na wycofanie wojsk sowieckich z Polski. Nota w tej sprawie została skierowany do ZSRR w sierpniu 1990 roku. Jednocześnie Warszawa starała się nawiązywać odrębne relacje z republikami ZSRR. Skubiszewski odwiedził Litwę, Ukrainę i Białoruś. Ale już wcześniej, w marcu 1990 roku, rząd Mazowieckiego poparł deklarację Rady Najwyższej Litwy o przywróceniu niepodległości. - Cała polityka dwutorowa, z jednej strony ZSRR, z jednej strony republiki dała początek polityce polskiej wobec jej wschodnich sąsiadów. Powiem nawiasem, że była to zupełna nowość w ówczesnej polityce europejskiej - podkreślił były szef MSZ.
    Skubiszewski mówił także o strategii Polski w sprawie rozwiązania Układu Warszawskiego. Warszawa stała na stanowisko, że powinno do tego dojść za zgodą wszystkich sygnotariuszy. - Aczkolwiek nie wykluczałem także możliwości wystąpienia z Układu wcześniej przez trzy państwa, mianowicie Czechosłowację, Węgry i Polskę - wspominał były szef MSZ.
    Jednocześnie podejmowano wysiłki na rzecz instytucjonalnej integracji Polski z Zachodem. W wyniku zjednoczenia Niemiec Polska stała się sąsiadem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (poprzedniczki Unii Europejskiej). Warszawa liczyła na pomoc zachodniego sąsiada w tym względzie. - Nadszedł czas, i to czyniłem bardzo konsekwentnie, by mówić o wspólnocie interesów polsko-niemieckich - wspominał Skubiszewski. Zaznaczył jednocześnie, że niemożliwością było wówczas otwarte zabieganie o członkostwo w NATO. Co prawda Czechosłowacja i Węgry podejmowały inicjatywy dyplomatyczne w tym względzie, ale spotkało się to z jednoznacznie negatywną reakcją. - Ja czegoś takiego dla Polski nie chciałem - podkreślil były szef MSZ. Warszawa zabiegała natomiast, by Sojusz zaangażował się w działania na rzecz niepodleglości reformujących się państw Europy Środkowo-Wschodniej.
    ***
    dr Maciej Górny
    historyk,
    adiunkt w Instytucie Historycznym PAN,
    członek Pracowni Dziejów Inteligencji Polskiej Akademii Nauk
    dr Katarzyna Sierakowska
    adiunkt w Instytucie Historycznym PAN,
    specjalistka historii społecznej XIX i XX wieku,
    przede wszystkim okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego
    dr Piotr Szlanta
    historyk, politolog, adiunkt w Instytucie Historycznym UW,
    redaktor miesięcznika "Mówią Wieki",
    redaktor międzynarodowej encyklopedii I wojny światowej www.1914-1918-online.net
    prowadzenie:
    prof. dr hab. Dariusz Jan Stola
    dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich,
    historyk, profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN,
    członek Ośrodka Badań nad Migracjami UW
    Znajdź nas:
    / wszechnicafww
    / wszechnicafww1
    anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
    anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
    wszechnica.org.pl/
    #festiwalnauki #wojna #IWŚ #Iwojnaświatowa #historia #polska

Комментарии • 9

  • @raleigh9019
    @raleigh9019 6 лет назад +2

    Swietna debata, polecam!

  • @emjiemji
    @emjiemji 5 лет назад +1

    Bardzo ciekawe, dziekuje.

  • @a.n.416
    @a.n.416 7 лет назад +2

    Pani Dr. Sierakowska to mądra kobieta, ale to ciągłe eeehhhh, hmmmm, eeehhh czyni, że trudno się jej słucha.

  • @Przemnml
    @Przemnml 7 лет назад +2

    Naprawde warte wysłuchania

  • @marekmarecki9703
    @marekmarecki9703 4 года назад

    Hmm

  • @SuperUniwersal
    @SuperUniwersal 4 года назад

    mój komentarz do pierwszego pytania: franciszek płakał jak dziecko składając podpis pod dokumentem wypowiedzenia wojny **** mnie się wydaje, że to my najwięcej skorzystaliśmy

  • @arturs1993
    @arturs1993 4 года назад

    Na wojnie sie traci ? Hmmmm

    • @jaroslawziedarski6913
      @jaroslawziedarski6913 3 года назад +2

      Traci na wojnie szary człowiek, bogaci się handlarz, spekulant przemytnik i fabrykant!!!

  • @angelamomudu4354
    @angelamomudu4354 4 года назад

    Temat ciekawy, niestety prelegenci nie stanęli na wysokości. Miałki, przynudzający przekaz. Pan Stola, mimo pytania, o projekcie Judeopolonii nawet się nie zająknął.