1. Na automatyce się nie znam. Na sieci - trochę tak. Czy uważa Pan, że podłączenie wszystkiego co ma RJ-45 do jednego switcha to dobry pomysł? IoT, CCTV, AP, kompy? Nie było widać co to za switch, ale nie wyglądał na zarządzalny (choć mogę się mylić), więc zakładm, że nie ma tam podziału na VLANy - baardzo nie profesjonalnie i (co ważniejsze) nie bezpiecznie. 2. Rejestrator za rozdzielnicą? w tak ciasnym pomieszczeniu i to pionowo? Też chyba nie najlepszy pomysł, bo rejestrator to w sumie serwer, który generuje ciepło. w Środku zastosowane są dyski HDD, które zaprojektowane są do montażu poziomego (wyjątkiem są serwery NAS desktopowe, których konstrukcja daje ciut większe zabezpieczenie przed wstrząsami itp.). Pomijam już fakt konieczności wymiany 1 z dysków i rozbierania całej rozdzielni.
Ładnie to wygląda. Przykłady ze światłem słabe. Zamknij drzwi a światło zgaśnie. Przykłady ze światłem na korytarzu załatwiłby włącznik na ruch i zmierzch. Który z trzech przycisków włącza na stałe oświetlenie garażu. Pewnie środkowy W niektórych obszarach zastosowań trąci to przerostem formy nad treścią. Zamiast włączyć lampkę nocna tradycyjnie, znajdź telefon, odblokuj go, uruchom odpowiednią aplikację, włącz lampkę. A nie. Pomyliłem sie. Otworzyłem garaż. Wróć.
Robota zaiste świetna., ale tu i teraz , na gwarancji i kiedy firma to budująca istnieje. Co zostanie z tej instalacji za 15-20lat ?Kondensatory wyschną, nie daj Panie aby kiedyś musiały, przy burzy, zadziałać warystory i ktoś ( oszczędzając ,albo zapomni) nie wymieni na nowe ,przy kolejnej burzy cala ta centralka wyleci w powietrze .Kto i czym to obuduje ? Za 10lat żadnego z tych modułów nowego się nie kupi (zmiana technologii,standardów etc) . Jak z powodu starzenia się elementów, te sterowniki zaczną wariować- zapalać oświetlenie, rolety, ogrzewanie , ekspres do kawy, nagłośnienie czy co tam jeszcze właściciel będzie się modlić o zwykły analogowy włącznik do światła. Niemal każdego tygodnia/miesiąca mamy w serwisie klienta z takim "cuś" co to jakaś firma mu kiedyś w domu zamontowała, i teraz nie może włączyć sauny, basen nie utrzymuje poziomu lub nie filtruje wody albo nie przełącza nagłośnienia w domu ....i szkopuł w tym że z tymi "cusimi" rzadko kiedy można coś zrobić, Zazwyczaj to jakieś egzotyczne technologie wykonane na jeszcze bardziej egzotycznych osoftowanych podzespołach. Sami trochę się bawimy takimi udoskonaleniami w domu ,ale zawsze i tylko w granicach rozsądku . Tak aby zawsze można było automatycznie (albo przy pomocy minimalnych środków) wrócić do najprostszych obwodów Co nie zmienia faktu że takie projekty jak na prezentowanym materiale są naprawdę imponujące
Firma produkuje te moduły już od 10 lat i są one kompatybilne wstecz więc jakby coś za 15 lat padło to wymieni na nowszy model i będzie hulać. A jeżeli boisz się że firma przestanie istnieć to możesz dołożyć sobie mostek KNX i w razie draki dokupujesz moduły KNX i dopinasz do już istniejącej instalacji.
Ale szafa naprawde wielka normalnie mizna pomyslec ze cala okolice mozn by bylo tym zasilic i pomyslec ze niedawno takie szafy to byly wykorzystywane do zasilania wielkich zakladow przemyslowych a teraz to juz standarf w inteligentnym domu to czasy nastaly
Mam podobne funkcje w domu ale celowo to mniej scentralizowałem. Rolety w każdym pomieszczeniu sterowane oddzielnie czasowo z możliwością sterowania lokalnego, przyciskiem w danym pomieszczeniu (Wcześniej sterowane centralnie ale było to niepraktyczne) Sterowanie oświetleniem w łazience też wystarczyło zrobić na dobrym czujniku ruchu lub obecności, bez kombinowania z drzwiami. Garaż i schody podobnie. Klient i tak będzie zapominał że włączył światło przełącznikiem bo w większości przypadków wyręczy go czujnik ruchu. Lepiej od razu zamontować więcej czujek, żeby zawsze go wykrywały a wyłącznik sobie darować (też to kiedyś przerabiałem).
Nie mogę się zgodzić. Doświadczenie pokazuje zupełnie coś innego. Sam czujnik ruchu, nawet czujniki szumnie nazywany czujnikami obecności nie załatwiają sprawy. Wystarczy że położysz się do wanny przy dobrej lekturze i oświetlenie się wyłączy. Dokładnie tak samo w prozaicznej czynności jak mycie szyb w samochodzie od wewnątrz czy robienia czegokolwiek w środku samochodu. A co do rolet czy oświetlenia to oczywiście klient ma możliwość wysterowania roletą w każdym pomieszczeniu z włącznika.
@@GrzegorzLata Ja mam ustawione czujki w garażu na 5 minut, więc zawsze mnie tam gdzieś złapią. Szyb oczywiście nie myję w garażu i rzadko tam przebywam, więc u mnie to się sprawdza. Kiedyś rozważałem zamontowanie dodatkowego przycisku, którym by można było włączyć i wyłączyć oświetlenie ręcznie a w razie gdybym zapomniał, wyłączyło by się samoczynnie, przykładowo po godzinie czasu. Coś podobnego mam w piwnicy i na klatce schodowej. Każdy ma inne wymagania...
2:00 niestety bardzo dużo instalacji smart home tak wyglada z powodu braku projektu /braku uzgodnień międzybranżowych. Gdyby urządzenia były zaprojektowane to byłoby dla nich przewidziane miejsce. Niestety zazwyczaj nie ma czasu na to ponieważ inne branże nawet nie mają swojego projektanta a koszt projektu nie pozwala na upchniecie w nim kosztów dokładniejszego projektowania. Serwisowalność takiego rozwiązania jest nienajlepsza i dowie się o tym użytkownik jak autor projektu pierwszy raz odmówi przyjazdu. Oszczezdanie energii to oczywiscie ściema, za to wygoda jest bardzo duża. Człowiek szybko się przyzwyczaja do automatycznego oswietlenia i lubi to (oczywiscie jezeli to działa dobrze)
Całość wygląda spójnie j profesjonalnie. Podziwiam tą rozdzielnice. Jednakże pod względem użytkowym jakoś nie mogę się przekonać do wydawania kroci na automatycznie zapalane światło w łazience czy korytarzu, potencjalnie drogimi w eksploatacji częściami (domyślam się że te sterowniki i przekaźniki raz na jakiś czas lubią się przepalić lub zacząć szwankować) oraz kosztami diagnostyki i napraw.
Sterowanie oświetleniem to tylko malutki fragment automatyki. Zalety docenia się dopiero jak cały dom zostanie zautomatyzowany. Przekaźniki mają żywotność 5mln cykli więc raczej szybko nie zaczną szwankować ;)
Film mnie przekonał ale nie podano informacji np. jaka jest powierzchnia domu na taki wymiar rozdzielni, jaki jest orientacyjny koszt instalacji plus robocizna itp. Czy np. na mały domek pow. użytkowej 83m2 rozdzielnia będzie dużo mniejsza, mniejsza taka sama?
Grzegorz a co w sytuacji gdy nie zamkniemy drzwi wiec system i kontraktron nie spelni pewnego warunku. Czy to sygnal z czujki alarmowej Satela a skonfigurowany w Ampio.realizuje te zadania ? Ludzie mówią o sporych opóźnieniach.
Cześć Grzegorz! Świetna prezentacja rozdzielni elektrycznej dla takiego laika jak ja. Sam raczej nie będę montował nic aż tak poważnego jak system, który tutaj zaprezentowałeś, a raczej interesuje mnie tylko sterowanie żaluzjami, otwieranie bramy i kontaktrony do kilku pomieszczeń. Zabieram się za oglądanie kolejnych materiałów. Pozdrawiam!
Witaj Grzegorz, świetna robota. Nie lejesz wody tylko mówisz co i jak. Też lubię ład i porządek. Z tym że ja lecę póki co na satelu, z ampio nie miałem styczności jeszcze. Dzięki za film!
Śmiem się nie zgodzić :) Wszystkie moduły automatyki zasilone są zasilaczem, którego moc maksymalna nie przekracza 1,5A więc sama rozdzielnica pobiera bardzo mało energii elektrycznej.
@@GrzegorzLata nie żebym się czepiał ale podawać moc w Amperach to słabo. Znaczy rozumiem, że to pewnie taki skrót myślowy zasilacz 24V(domyślam się)*1,5 A = 36W. Ale tak, to stosunkowo niewiele.
Wszystko takie fajne i zaawansowane. Światło załącza się samo ale gdy chcemy by się nie wyłączyło należy nacisnąć przycisk czyli tyle automatyki by wrócić do funkcji zwykłego przycisku. :D, który w konsekwencji i tak trzeba załączyć.
Przycisk blokady używany jest bardzo sporadycznie więc myślę że raz czy dwa razy w miesiącu można to jakoś przeżyć i nacisnąć ten przycisk ;) Pozdrawiam
Dlaczego stosuje się w Samart Home rozwiązania alarmowe firmy Satel, wraz ich czujnikami a potem łączy się z Ampio ? Nie można tego zrobic bezpośrednio z Ampio, wraz z podłączeniem kamer ? Jak Ampio steruje ogrzewaniem ? Ogrzewanie i zużycie energii elektrycznej powoduje największe koszty. Przydałaby się tu optymalizacja i automatyzacja.
Czyli wszystkie chromecasty są w 1 miejscu? Z tego co kojarzę to nie mają one zbyt dużego zasięgu. Czy będąc w drugim końcu domu (patrząc od miejsca gdzie są chromecasty) łapie się jeszcze zasięg chromecasta?
Chromecasty łączą się poprzez WiFi z access pointem. Każde urządzenie podłączone do sieci lokalnej widzi te chromcasty. Więc nie ważne jak daleko jesteś od samego urządzenia. Ważne żebyś był podłączony telefonem do sieci lokalnej WiFi.
Przesłałem mieć kompleksy ze krzywo trytke w racku zapinam jak zobaczyłem to co jest za zabudowa. Kto instaluje integre wrl w dzisiejszych czasach? Po co? Sterowanie oświetleniem z czujnika za szafa?
Trochę mi to przypomina powiedzenie Sokratesa na targu "Tyle tu rzeczy, których mi nie potrzeba!”. Ale nie to jest najgorsze, obawiam się, że nasi mali skośnoocy bracia doprowadzą do tego, że firmy obecnie zajmujące się technologią SMART za kilka lat już nie będą istnieć. Po prostu nie wytrzymają konkurencji. I co z serwisowaniem???
Nasi przyjaciele nie wyprą profesjonalnych systemów smart home. Rynek DIY już wyparli ale dalszej ekspansji nie zrobią. Serwisowanie tak jak w każdym innym przypadku. Jak coś się stanie to dzwonisz do instalatora żeby ogarnął.
@@GrzegorzLata może zadam pytanie trochę inaczej. Czy podłączając 1 streemer mogę puszczać muzykę z niego na 2-3 strefach. Np. Jest impreza i chciałbym, żeby w kuchni i na tarasie leciała ta sama muzyka.
@@rafaszajwaj3688 Wtedy zakładasz streemery indywidualnie, a jak chcesz żeby w kilku strefach grało to samo to w aplikacji grupujesz je w całość. Wtedy w pogrupowanych pomieszczeniach gra dokładnie to samo
Hej wytłumacz mi jeszcze raz zasadę działania oświetlenia w wc . Otwierasz drzwi światło się zapala od samego otwarcia czy jak zobaczy czujnik ruchu ?potem jak zamykasz drzwi to światło nie zgaśnie dopóki ich nie otworzysz i zamkniesz jeszcze raz? Jeśli tak to co w sytuacji kiedy wejdziesz tylko umyć ręce do łazienki ? Nie zgaśnie w ogóle ? Czy jest tam jakiś czujnik obecności ?Pogubiłem się :)
Jest zastosowany czujnik ruchu oraz czujnik otwarcia drzwi. I na podstawie tych 2 informacji system steruje oświetleniem. Od zamknięcia drzwi masz np. 10 sekund żeby czujnik ruchu wykrył się w środku. Jeżeli wykryje to światło będzie włączone do momentu ponownego otwarcia i zamknięcia drzwi. A jeżeli przez 10 sekund od zamknięcia drzwi w pomieszczeniu nie będzie ruchu to oświetlenie się wyłączy.
Cześć. Mam pytanie czy do systemu grenton mogę podpiąć czytnik lini papilarnych ekey znajdujący się w drzwiach wejściowych. Aby móc otwierać drzwi z dowolnego miejsca poprzez aplikacje grentona.
Wszystko zależy od konkretnego rozwiązania. Jeżeli czytnik linii papilarnych posiada w sobie przekaźnik informujący to poprawnym odczycie odcisku palca to da radę. Jeżeli w drzwiach będzie elektrozamek lub rygiel z możliwością zdalnego sterowania to będzie można to spiąć.
Pytanie, czy czujkę ruchu która jest wpięta bezpośrednio do Satela, można wykorzystać jako czujnik do sterowania oświetleniem jednocześnie? Czy potrzebna dodatkowa.
Trzeba by przetestować czy Chiny nie blokują połączenia ale wydaje mi się że będzie można sterować bez problemu. Jeżeli okazałoby się że Chiny blokują takie połączenie to trzeba będzie zastosować jakiegoś VPN.
ze względów bezpieczeństwa ja to zrobiłem tak, że nie ma komunikacji z Internetem dom, do czasu jak nie poda centrala napięcia na switcha, to samo na kamery, dodatkowo i tak połączenie tylko z VPNa mojego jest możliwe, spełaniając te 2 warunki można połączyć się z dowoleego miejsca i nawet jak system ktoś ktorys złamie albo będzie system miał dziury co jest naturalne bo wszędzie są dziury to i tak jest bezpiecznie.
@ Dokładne wartości pokaże tylko kamera termowizyjna, zgadza się. Natomiast otwierając rozdzielnicę nie ma efektu podmuchu ciepłego powietrza więc dodatkowym grzejnikiem rozdzielnicy bym nie nazwał. Pozdrawiam
@@GrzegorzLata pytanie było serio a odpowiedz już nie. Wg mnie pomysł z kontraktonami w łazience może się nie sprawdzić. Wszystko jest fajnie jeśli odbywa się tak jak na filmie ale jeśli jednocześnie wejdą dwie osoby a wyjdzie jedna to światło się zgasi osobie która zostanie w łazience. Tak samo system się rozjedzie jeśli ktoś nie zamknie drzwi. Jeśli się mylę to proszę o wytłumaczenie
@@mojemojeifyJeżeli w łazience są 2 osoby i jedna wyjdziesz to od zamknięcia drzwi osoba w łazience ma 10 sekund na naruszenie czujnika ruchu aby światło się nie wyłączyli. Oczywiście ten czas można zmienić. Jeżeli drzwi w łazience nie są zamykane po wyjściu to należy zrobić algorytm zabezpieczający, który wyłączy oświetlenie po jakimś czasie
Mam pytanie, jak rozwiązane jest tutaj zasilanie z agregatu? Też jak to się ma do rozdziału pena w rozdzielnicy? Pytam bo będę wykonywał coś takiego w najbliższym czasie i szukam pewnego rodzaju inspiracji czy też porady praktycznej! Pozdrawiam
Polecam zastosować automatyczny przełącznik zasilania lub tańsza wersja czyli ręczny przełącznik sieć-agregat. Zastosowanie takiego przełącznika jest obowiązkowe jeżeli agregat jest wpięty na stałe do instalacji. Tutaj agregat podłączany jest ręcznie po wcześniejszym wyłączeniu FR. Rozdział PEN zrealizowany jest klasycznie.
I jeszcze jedno jak wpięty jest UPS, aby podtrzymać zasilanie światła i modułów? Czy jest sens podpinania lodówki pod UPS, ostatnio w specyfikacji jednego z modeli whirpool wyczytałem, że ma możliwość podtrzymania warunków chłodzenia do 28h?
RCCB przez zabezpieczenie nadprądowe zasila UPS, a UPS przez zabezpieczenia nadprądowe zasila poszczególne obwody/moduły. Czy jest sens zasilać lodówkę z UPS? Nie wiem. Inwestor chciał, więc zostało tak zrobione.
Szukam tej inteligencji w tym domu ale za nic nie mogę jej znaleźć..... czemu zwykłą automatykę nazywa się inteligencją ? Czy koparka zaprogramowana by ruszała łyżką w górę i w dół automatycznie w zależności czy wciśnięty jest przełącznik jest już inteligentna ?
A co się dzieje gdy ktoś nie domknie drzwi od łazienki? Też wtedy automatycznie gaśnie światło? Pytam z ciekawości, u mnie w domu dzieciaki notorycznie nie zamykają drzwi za sobą :)
A co jak wejdę do łazienki czujnik mnie złapie nie zamknę drzwi (chcialem wejsc tylko na sekunde) i odrazu wyjdę? jest funkcja logiczna, która i tak zgasi światło jeśli tak na jakiej zasadzie działa?
Widzę że połowa przewodów nie ma opisów. Już widzę grzebanie po tych wszystkich kablach żeby po czasie dojść do ładu i składu, szczególnie w takim mętliku jak widać z tyłu. Teraz w dużych szafach na zakładzie , gdzie znajdują się zaawansowane napędy nie ma tylu kabli co w domu. To jakaś masakra
Ile MREL'i podłączasz do jednego wyjścia MRDN'a? Pamiętam, że przy podłączeniu za dużej ilości przekaźników pod jedno wyjście MRDN potrafiły być problemy.
Grzegorz Łata Malo wiesz o budowlance i kosztach. Zwykła tablica to koszt 1000zl. Takie rozdzielnice są bez sensu i nigdy się nie zwracają w ramach kosztów.
@@rghost1647 Ja nie mówię o budżetowej wersji klasycznej instalacji. Jeżeli ktoś robi zaawansowaną instalację elektryczną ale klasyczną, do tego właściciel musi dopłacić za sterownik do rolet, sterownik do ogrzewania itd. to taka instalacja nie wychodzi dużo taniej. Oczywiście jeżeli porównujemy to do deweloperki gdzie jest 1 RCCD i 3 sztuki B16 to pewnie że się nie znam i można to zrobić za 1000zł.
no co fajne gadzety do zbawy :) choc za pieniedze na automatyke wykonalem cale instalacje w domach lacznie z osprzetem . Jak ktos ma za duzo kasy to dlaczego nie mozna i tak
Fuszerka na maxa, podczas projektowania powinno się pomyśleć gdzie upachac, lan, rejestrator itd, w dodatku chromecast z tyłu za zabezpieczeniem, w przypadku wymiany, awarii czegokolwiek może porazić prąd. Kto tak robi?
Dziękuję za opinię. Zgadza się, wszystko powinno być zaplanowane przed realizacją. Tutaj był problem że inwestycja się rozwinęła około dwukrotnie i trzeba było to jakoś rozwiązać. Np. audio w ogóle nie było brane pod uwagę na etapie projektowania.
pomysły spoko. ja zacząłem sobie od odkurzacza roborock. :D masakra. kompletna klapa z takim sprzętem. może kiedyś się bardziej zainteresuję opcją smart.
Przełącznik faz nie działa w opisany sposób. Jego zastosowanie jest całkowicie inne. W tej inwestycji w sumie nie jest on konieczny ponieważ jest UPS, który podtrzymuje napięcie dla strategicznych obwodów. Ale jak najbardziej stosowanie przełącznika faz ma sens.
Jaki koszt takiego panelu dotykowego ? Zapewne duży bo nawet Ampio się wstydzi udostępnić publicznie cenę. Grenton bez ogródek daje 1000 za coś co jest warte 1/4 swojej ceny.
@@GrzegorzLata Tak myślałem że cena zabójcza i nieadekwatna do możliwości ..... Dziękuję zaoszczędziłeś mi trudu żeby się udać do nich po cenę i tym samym czas. Pozdrawiam.
@@damianw1 cena jest adekwatna do możliwości i wyglądu ale to kwestia podejścia. Dla jednych auto za 200k to niepotrzebny gadżet dla innych coś obowiązkowego 😉
Wszystko w swoim czasie ;) Dlatego w tytule filmu jest cz. 1 Gdy inwestycja będzie zakończona postaram się nagrać dłuższą prezentację pokazującą możliwości systemu.
Przerost formy nad treścią. Mój budynek jest niemniej inteligentny a kabli prawie wcale. Co do rozważań Smart Home niestety największym problemem jest oprogramowanie i brak zgodności pomiędzy różnymi systemami urządzeń.
Co to za model UPS?? Czy do tej rozdzielnicy musiales dokupowac osobno podzespoly typu szyny zaslepki itd... Pytam bo znalazlem takowa na stronie i pisze ze jest pusta.
Wygląd paneli dotykowych firmy Ampio to ostatnia rzecz do której można się przyczepić. Wygląd tych paneli jest świetny i na rynku trudno o znalezienie czegoś równie ładnego. Jeżeli będę mieć okazję to nagram filmik jak te panele się prezentują.
Chromecasty podłączone są do amplitunerów Ampio czyli do stref nagłośnienia. Do każdej strefy podłączony jest jeden chromecast aby w każdej strefie mieszkańcy mogli włączyć niezależną muzykę.
W tej inwestycji obstawiam że około 80%. Jest to spowodowane tym że ten dom nie jest gadżetem tylko zautomatyzowanym domem. Czyli dom maksymalnie robi wszystko za mieszkańców. Steruje roletami, oświetleniem, ogrzewaniem, rekuperatorem. Więc te wszystkie funkcje będą ciągle wykorzystywane na tym samym poziomie.
@@GrzegorzLata dopóki coś się nie zepsuje, w najbardziej nieoczekiwanym momencie. I jeszcze pytanie czy wszyscy domownicy beda ogarniac wszystkie reguly, bo jak nie i glowny smart domownik wyjedzie to moga dziac sie cuda. Ogrzewanie, rolety, rekuperator ok. Oświetlenie to akurat gadzet, jak dla mnie ;)
@@szewczykus Jeżeli coś się zepsuje to przyjeżdża instalator, diagnozuje problem i naprawia, chociaż mi osobiście nie zdarza się jeździć na serwisy jak już wszystko zacznie działać poprawnie. Ja mam totalnie inne podejście do automatyki aniżeli Pan. Dla mnie automatyka ma działać sama bez ingerencji użytkownika więc jeżeli główny właściciel wyjedzie to kompletnie nic się nie zmieni. Nadal pozostali mieszkańcy wiedzą gdzie włączyć oświetlenie w niesterowanych automatycznie pomieszczeniach, gdzie uzbroić alarm, gdzie otworzyć bramę. Nie do końca rozumiem Pana wątpliwości ;)
Dla mnie strasznie jałowe. Szanuję Twoj wybor,ale to,żeby światło sie zapalalo po otwarciu drzwi zamiast włączenia go manualnie to dla mnie idiotyczne rozwiązanie. Nie widzę żadnych korzyści oprócz tego,żeby pokazać znajomym jako ciekawostka. Pozdrawiam:)
Sterowanie oświetleniem to malutka część tej instalacji. Akurat to pokazałem na szybko będąc na tej inwestycji. Mam nadzieję że będę miał jeszcze okazję nagrać drugą cześć pokazującą prawdziwą automatykę w tym domu ;)
Dziękuję za opinię 😁 Ja wiem, teraz wszystko bezprzewodowo się robi, bo to bardzo stabilne i żywotne systemy. A ja jak głupi prehistoryczne ciągnę przewody 🤔
Instalacja już parę lat pracuje i nic się z nią nie dzieje. Jeżeli pracuje się na profesjonalnych komponentach to nie zacznie się psuć. Zauważyłem że panuje dziwne przekonanie w świecie o Smart Home. Chyba poświęcę temu osobny filmik
Są 4 ponieważ w domu są 4 niezależne strefy audio. W każdej można strumieniować w jednym momencie dowolną ścieżkę dźwiękową. Chromecasty łączą się do domowego wifi
1. Na automatyce się nie znam. Na sieci - trochę tak. Czy uważa Pan, że podłączenie wszystkiego co ma RJ-45 do jednego switcha to dobry pomysł?
IoT, CCTV, AP, kompy? Nie było widać co to za switch, ale nie wyglądał na zarządzalny (choć mogę się mylić), więc zakładm, że nie ma tam podziału na VLANy - baardzo nie profesjonalnie i (co ważniejsze) nie bezpiecznie.
2. Rejestrator za rozdzielnicą? w tak ciasnym pomieszczeniu i to pionowo? Też chyba nie najlepszy pomysł, bo rejestrator to w sumie serwer, który generuje ciepło. w Środku zastosowane są dyski HDD, które zaprojektowane są do montażu poziomego (wyjątkiem są serwery NAS desktopowe, których konstrukcja daje ciut większe zabezpieczenie przed wstrząsami itp.). Pomijam już fakt konieczności wymiany 1 z dysków i rozbierania całej rozdzielni.
Ładnie to wygląda. Przykłady ze światłem słabe. Zamknij drzwi a światło zgaśnie. Przykłady ze światłem na korytarzu załatwiłby włącznik na ruch i zmierzch. Który z trzech przycisków włącza na stałe oświetlenie garażu. Pewnie środkowy W niektórych obszarach zastosowań trąci to przerostem formy nad treścią. Zamiast włączyć lampkę nocna tradycyjnie, znajdź telefon, odblokuj go, uruchom odpowiednią aplikację, włącz lampkę. A nie. Pomyliłem sie. Otworzyłem garaż. Wróć.
Robota zaiste świetna., ale tu i teraz , na gwarancji i kiedy firma to budująca istnieje. Co zostanie z tej instalacji za 15-20lat ?Kondensatory wyschną, nie daj Panie aby kiedyś musiały, przy burzy, zadziałać warystory i ktoś ( oszczędzając ,albo zapomni) nie wymieni na nowe ,przy kolejnej burzy cala ta centralka wyleci w powietrze .Kto i czym to obuduje ? Za 10lat żadnego z tych modułów nowego się nie kupi (zmiana technologii,standardów etc) . Jak z powodu starzenia się elementów, te sterowniki zaczną wariować- zapalać oświetlenie, rolety, ogrzewanie , ekspres do kawy, nagłośnienie czy co tam jeszcze właściciel będzie się modlić o zwykły analogowy włącznik do światła. Niemal każdego tygodnia/miesiąca mamy w serwisie klienta z takim "cuś" co to jakaś firma mu kiedyś w domu zamontowała, i teraz nie może włączyć sauny, basen nie utrzymuje poziomu lub nie filtruje wody albo nie przełącza nagłośnienia w domu ....i szkopuł w tym że z tymi "cusimi" rzadko kiedy można coś zrobić, Zazwyczaj to jakieś egzotyczne technologie wykonane na jeszcze bardziej egzotycznych osoftowanych podzespołach.
Sami trochę się bawimy takimi udoskonaleniami w domu ,ale zawsze i tylko w granicach rozsądku . Tak aby zawsze można było automatycznie (albo przy pomocy minimalnych środków) wrócić do najprostszych obwodów
Co nie zmienia faktu że takie projekty jak na prezentowanym materiale są naprawdę imponujące
Firma produkuje te moduły już od 10 lat i są one kompatybilne wstecz więc jakby coś za 15 lat padło to wymieni na nowszy model i będzie hulać. A jeżeli boisz się że firma przestanie istnieć to możesz dołożyć sobie mostek KNX i w razie draki dokupujesz moduły KNX i dopinasz do już istniejącej instalacji.
Ale szafa naprawde wielka normalnie mizna pomyslec ze cala okolice mozn by bylo tym zasilic i pomyslec ze niedawno takie szafy to byly wykorzystywane do zasilania wielkich zakladow przemyslowych a teraz to juz standarf w inteligentnym domu to czasy nastaly
Ta jeszcze nie jest spektakularnie duża 😉
Mam podobne funkcje w domu ale celowo to mniej scentralizowałem. Rolety w każdym pomieszczeniu sterowane oddzielnie czasowo z możliwością sterowania lokalnego, przyciskiem w danym pomieszczeniu (Wcześniej sterowane centralnie ale było to niepraktyczne) Sterowanie oświetleniem w łazience też wystarczyło zrobić na dobrym czujniku ruchu lub obecności, bez kombinowania z drzwiami. Garaż i schody podobnie. Klient i tak będzie zapominał że włączył światło przełącznikiem bo w większości przypadków wyręczy go czujnik ruchu. Lepiej od razu zamontować więcej czujek, żeby zawsze go wykrywały a wyłącznik sobie darować (też to kiedyś przerabiałem).
Nie mogę się zgodzić. Doświadczenie pokazuje zupełnie coś innego. Sam czujnik ruchu, nawet czujniki szumnie nazywany czujnikami obecności nie załatwiają sprawy. Wystarczy że położysz się do wanny przy dobrej lekturze i oświetlenie się wyłączy. Dokładnie tak samo w prozaicznej czynności jak mycie szyb w samochodzie od wewnątrz czy robienia czegokolwiek w środku samochodu.
A co do rolet czy oświetlenia to oczywiście klient ma możliwość wysterowania roletą w każdym pomieszczeniu z włącznika.
@@GrzegorzLata Ja mam ustawione czujki w garażu na 5 minut, więc zawsze mnie tam gdzieś złapią. Szyb oczywiście nie myję w garażu i rzadko tam przebywam, więc u mnie to się sprawdza. Kiedyś rozważałem zamontowanie dodatkowego przycisku, którym by można było włączyć i wyłączyć oświetlenie ręcznie a w razie gdybym zapomniał, wyłączyło by się samoczynnie, przykładowo po godzinie czasu. Coś podobnego mam w piwnicy i na klatce schodowej. Każdy ma inne wymagania...
@@d..c.. Dokładnie, nie ma jednego idealnego rozwiązania
Na prawdę świetna robota. Sama przyjemność podpatrzeć pomysłów i rozwiązań. Gratuluję.
2:00 niestety bardzo dużo instalacji smart home tak wyglada z powodu braku projektu /braku uzgodnień międzybranżowych. Gdyby urządzenia były zaprojektowane to byłoby dla nich przewidziane miejsce. Niestety zazwyczaj nie ma czasu na to ponieważ inne branże nawet nie mają swojego projektanta a koszt projektu nie pozwala na upchniecie w nim kosztów dokładniejszego projektowania. Serwisowalność takiego rozwiązania jest nienajlepsza i dowie się o tym użytkownik jak autor projektu pierwszy raz odmówi przyjazdu. Oszczezdanie energii to oczywiscie ściema, za to wygoda jest bardzo duża. Człowiek szybko się przyzwyczaja do automatycznego oswietlenia i lubi to (oczywiscie jezeli to działa dobrze)
Całość wygląda spójnie j profesjonalnie. Podziwiam tą rozdzielnice. Jednakże pod względem użytkowym jakoś nie mogę się przekonać do wydawania kroci na automatycznie zapalane światło w łazience czy korytarzu, potencjalnie drogimi w eksploatacji częściami (domyślam się że te sterowniki i przekaźniki raz na jakiś czas lubią się przepalić lub zacząć szwankować) oraz kosztami diagnostyki i napraw.
Sterowanie oświetleniem to tylko malutki fragment automatyki. Zalety docenia się dopiero jak cały dom zostanie zautomatyzowany. Przekaźniki mają żywotność 5mln cykli więc raczej szybko nie zaczną szwankować ;)
Teraz jest tyle bajerów na rynku ze nawet w po niemieckim domu na starej instalacji mozna zrobic kilka fajnych funkcji
Całkiem ciekawy odcinek. Pozdrawiam Damian
Miło mi :)
Film mnie przekonał ale nie podano informacji np. jaka jest powierzchnia domu na taki wymiar rozdzielni, jaki jest orientacyjny koszt instalacji plus robocizna itp. Czy np. na mały domek pow. użytkowej 83m2 rozdzielnia będzie dużo mniejsza, mniejsza taka sama?
Grzegorz a co w sytuacji gdy nie zamkniemy drzwi wiec system i kontraktron nie spelni pewnego warunku. Czy to sygnal z czujki alarmowej Satela a skonfigurowany w Ampio.realizuje te zadania ? Ludzie mówią o sporych opóźnieniach.
Cześć Grzegorz! Świetna prezentacja rozdzielni elektrycznej dla takiego laika jak ja. Sam raczej nie będę montował nic aż tak poważnego jak system, który tutaj zaprezentowałeś, a raczej interesuje mnie tylko sterowanie żaluzjami, otwieranie bramy i kontaktrony do kilku pomieszczeń. Zabieram się za oglądanie kolejnych materiałów. Pozdrawiam!
Hej, VoltoAmpery to raczej nie pojemność UPSa a jego moc pozorna. Możesz podać ile ma Ah albo kWh?
Witaj Grzegorz, świetna robota. Nie lejesz wody tylko mówisz co i jak.
Też lubię ład i porządek. Z tym że ja lecę póki co na satelu, z ampio nie miałem styczności jeszcze. Dzięki za film!
Na tym kanale chcę pokazać jak to wygląda. Bez koloryzowania i lania wody. Dzięki za opinię ;)
Sama ta rozdzielnica pobiera więcej prądu niż całe moje mieszkanie :)
Śmiem się nie zgodzić :) Wszystkie moduły automatyki zasilone są zasilaczem, którego moc maksymalna nie przekracza 1,5A więc sama rozdzielnica pobiera bardzo mało energii elektrycznej.
@@GrzegorzLata nie żebym się czepiał ale podawać moc w Amperach to słabo. Znaczy rozumiem, że to pewnie taki skrót myślowy zasilacz 24V(domyślam się)*1,5 A = 36W. Ale tak, to stosunkowo niewiele.
Witam, jaki jest koszt takiej automatyki, oczywiście w przybliżeniu
15k
@@adrianado Taa, sama rozdzielnica to 10% tej kwoty. A gdzie jeszcze te wszystkie moduły
No ja myślę, że około 60 tyś.
Wszystko takie fajne i zaawansowane. Światło załącza się samo ale gdy chcemy by się nie wyłączyło należy nacisnąć przycisk czyli tyle automatyki by wrócić do funkcji zwykłego przycisku. :D, który w konsekwencji i tak trzeba załączyć.
Przycisk blokady używany jest bardzo sporadycznie więc myślę że raz czy dwa razy w miesiącu można to jakoś przeżyć i nacisnąć ten przycisk ;) Pozdrawiam
Robi wrażenie...
:)
Dlaczego stosuje się w Samart Home rozwiązania alarmowe firmy Satel, wraz ich czujnikami a potem łączy się z Ampio ?
Nie można tego zrobic bezpośrednio z Ampio, wraz z podłączeniem kamer ?
Jak Ampio steruje ogrzewaniem ? Ogrzewanie i zużycie energii elektrycznej powoduje największe koszty. Przydałaby się tu optymalizacja i automatyzacja.
Nagram na ten temat film, bo to długi temat
Cześć,
czy mógłbyś mi powiedzieć jakim kablem łączyłeś bramę właśnie tej konkretnej firmy z ampio?
Cześć, Ampio nie produkuje bram. Do bramy prowadzisz zasilanie + utp
@@GrzegorzLata miałem na myśli napęd firmy Krispol, który jest widoczny na filmie. Dzięki za odpowiedź ;)
@@adamwisniewski1583 to źle zrozumiałem 😉
Witam Serdecznie pracujecie tez na Lingg & Janke / MDT ?
Czyli wszystkie chromecasty są w 1 miejscu? Z tego co kojarzę to nie mają one zbyt dużego zasięgu. Czy będąc w drugim końcu domu (patrząc od miejsca gdzie są chromecasty) łapie się jeszcze zasięg chromecasta?
Chromecasty łączą się poprzez WiFi z access pointem. Każde urządzenie podłączone do sieci lokalnej widzi te chromcasty. Więc nie ważne jak daleko jesteś od samego urządzenia. Ważne żebyś był podłączony telefonem do sieci lokalnej WiFi.
Przesłałem mieć kompleksy ze krzywo trytke w racku zapinam jak zobaczyłem to co jest za zabudowa. Kto instaluje integre wrl w dzisiejszych czasach? Po co? Sterowanie oświetleniem z czujnika za szafa?
Jakie czujniki uzywa sie do takiego oświetlenia w domu? Jak to dziala jakbym siedzial i ogladal TV?
Mam dwa pytania . Czy To kwestia system knx , i czy te czujniki to są czujniki od alarmu i współpracują z oświetleniem?
Piękna robota :)
Co potrzebuje zeby sterować oświetleniem w domu 4 punktami , W salonie z 3 listwami LED. oraz w przedpokoju 4 halogeny. ?
Trochę mi to przypomina powiedzenie Sokratesa na targu "Tyle tu rzeczy, których mi nie potrzeba!”. Ale nie to jest najgorsze, obawiam się, że nasi mali skośnoocy bracia doprowadzą do tego, że firmy obecnie zajmujące się technologią SMART za kilka lat już nie będą istnieć. Po prostu nie wytrzymają konkurencji. I co z serwisowaniem???
Nasi przyjaciele nie wyprą profesjonalnych systemów smart home. Rynek DIY już wyparli ale dalszej ekspansji nie zrobią. Serwisowanie tak jak w każdym innym przypadku. Jak coś się stanie to dzwonisz do instalatora żeby ogarnął.
Dzien Dobry. Szczego wiem Pan wykonuję takie instalacje czy można widzieć ile takie coś kosztuje ?
Czy można z jednego chromecasta puścić muzykę na 2-3 moduły audio?
Na upartego da radę ale według mnie jest to bez sensu. Lepiej do każdego urządzenia mieć osobny streemer
@@GrzegorzLata może zadam pytanie trochę inaczej. Czy podłączając 1 streemer mogę puszczać muzykę z niego na 2-3 strefach. Np. Jest impreza i chciałbym, żeby w kuchni i na tarasie leciała ta sama muzyka.
@@rafaszajwaj3688 Wtedy zakładasz streemery indywidualnie, a jak chcesz żeby w kilku strefach grało to samo to w aplikacji grupujesz je w całość. Wtedy w pogrupowanych pomieszczeniach gra dokładnie to samo
Hej wytłumacz mi jeszcze raz zasadę działania oświetlenia w wc . Otwierasz drzwi światło się zapala od samego otwarcia czy jak zobaczy czujnik ruchu ?potem jak zamykasz drzwi to światło nie zgaśnie dopóki ich nie otworzysz i zamkniesz jeszcze raz? Jeśli tak to co w sytuacji kiedy wejdziesz tylko umyć ręce do łazienki ? Nie zgaśnie w ogóle ? Czy jest tam jakiś czujnik obecności ?Pogubiłem się :)
Jest zastosowany czujnik ruchu oraz czujnik otwarcia drzwi. I na podstawie tych 2 informacji system steruje oświetleniem. Od zamknięcia drzwi masz np. 10 sekund żeby czujnik ruchu wykrył się w środku. Jeżeli wykryje to światło będzie włączone do momentu ponownego otwarcia i zamknięcia drzwi. A jeżeli przez 10 sekund od zamknięcia drzwi w pomieszczeniu nie będzie ruchu to oświetlenie się wyłączy.
Bardzo ladnie. Jakiej kategorii skretke uzywales??
To zależy do czego.
@@GrzegorzLata przykladowo do czujek, do lan, do wlacznikow...😉
@@taskhunters5245 Jak ja robię to czujniki na ytdy 8x0,5. LAN + magistrala na UTP cat.6, a włączniki na utp cat. 5e
@@GrzegorzLata A można polecieć wszystko np. jedną kategorią kabla czy muszą być różne?
@@slawekwankowicz1533 Można jedną
Cześć. Mam pytanie czy do systemu grenton mogę podpiąć czytnik lini papilarnych ekey znajdujący się w drzwiach wejściowych. Aby móc otwierać drzwi z dowolnego miejsca poprzez aplikacje grentona.
Wszystko zależy od konkretnego rozwiązania. Jeżeli czytnik linii papilarnych posiada w sobie przekaźnik informujący to poprawnym odczycie odcisku palca to da radę. Jeżeli w drzwiach będzie elektrozamek lub rygiel z możliwością zdalnego sterowania to będzie można to spiąć.
Pytanie, czy czujkę ruchu która jest wpięta bezpośrednio do Satela, można wykorzystać jako czujnik do sterowania oświetleniem jednocześnie? Czy potrzebna dodatkowa.
Można wykorzystać te same czujniki.
Co myślisz o sterowniku sterbox w instalacji domu jako podstawa Automatyki domowej?
Duża miniaturyzacja i system bezprzewodowy więc nie przewiduje długowieczności
Ciekawi mnie czy można zarządzać takim domem z chin
Trzeba by przetestować czy Chiny nie blokują połączenia ale wydaje mi się że będzie można sterować bez problemu. Jeżeli okazałoby się że Chiny blokują takie połączenie to trzeba będzie zastosować jakiegoś VPN.
ze względów bezpieczeństwa ja to zrobiłem tak, że nie ma komunikacji z Internetem dom, do czasu jak nie poda centrala napięcia na switcha, to samo na kamery, dodatkowo i tak połączenie tylko z VPNa mojego jest możliwe, spełaniając te 2 warunki można połączyć się z dowoleego miejsca i nawet jak system ktoś ktorys złamie albo będzie system miał dziury co jest naturalne bo wszędzie są dziury to i tak jest bezpiecznie.
Kox
też bym taki smart dom chciał mieć
niestety dom wymagał by sporych przeróbek a na to mnie nie stać
Możesz coś powiedzieć o kosztach urządzeń w rozdzielnicy oraz o kosztach całej instalacji z robocizną ?
Koszty są mocno uzależnione od regionu i stopnia zaawansowania instalacji
@@GrzegorzLata pytam o tą konkretną z filmu
@@GrzegorzLata To prosimy chociaż o cenę przybliżoną + - 30-50K ?
Tak jak piszesz +-30-50k
@@GrzegorzLata Dziękuje 🙏
pozdrawiam z Wago ;-)
Zapewne działa też jak dodatkowy grzejnik? Tak wróżę.
Tak naprawdę moduły prawie się nie grzeją. Najwięcej ciepła produkują zasilacze i UPS
@@GrzegorzLata Tylko kam. termowizyjna prawdę powie, pozd.
@ Dokładne wartości pokaże tylko kamera termowizyjna, zgadza się. Natomiast otwierając rozdzielnicę nie ma efektu podmuchu ciepłego powietrza więc dodatkowym grzejnikiem rozdzielnicy bym nie nazwał. Pozdrawiam
@ Jeżeli kiedyś będę miał okazję to sprawdzić, na pewno to nagram :)
A co jeśli do łazienki wejdą dwie osoby i wyjdzie jedna?
Wtedy w łazience zostanie jedna osoba ;)
@@GrzegorzLata pytanie było serio a odpowiedz już nie. Wg mnie pomysł z kontraktonami w łazience może się nie sprawdzić. Wszystko jest fajnie jeśli odbywa się tak jak na filmie ale jeśli jednocześnie wejdą dwie osoby a wyjdzie jedna to światło się zgasi osobie która zostanie w łazience. Tak samo system się rozjedzie jeśli ktoś nie zamknie drzwi. Jeśli się mylę to proszę o wytłumaczenie
@@mojemojeifyJeżeli w łazience są 2 osoby i jedna wyjdziesz to od zamknięcia drzwi osoba w łazience ma 10 sekund na naruszenie czujnika ruchu aby światło się nie wyłączyli. Oczywiście ten czas można zmienić. Jeżeli drzwi w łazience nie są zamykane po wyjściu to należy zrobić algorytm zabezpieczający, który wyłączy oświetlenie po jakimś czasie
Mam pytanie, jak rozwiązane jest tutaj zasilanie z agregatu? Też jak to się ma do rozdziału pena w rozdzielnicy? Pytam bo będę wykonywał coś takiego w najbliższym czasie i szukam pewnego rodzaju inspiracji czy też porady praktycznej! Pozdrawiam
Polecam zastosować automatyczny przełącznik zasilania lub tańsza wersja czyli ręczny przełącznik sieć-agregat. Zastosowanie takiego przełącznika jest obowiązkowe jeżeli agregat jest wpięty na stałe do instalacji. Tutaj agregat podłączany jest ręcznie po wcześniejszym wyłączeniu FR. Rozdział PEN zrealizowany jest klasycznie.
I jeszcze jedno jak wpięty jest UPS, aby podtrzymać zasilanie światła i modułów? Czy jest sens podpinania lodówki pod UPS, ostatnio w specyfikacji jednego z modeli whirpool wyczytałem, że ma możliwość podtrzymania warunków chłodzenia do 28h?
RCCB przez zabezpieczenie nadprądowe zasila UPS, a UPS przez zabezpieczenia nadprądowe zasila poszczególne obwody/moduły. Czy jest sens zasilać lodówkę z UPS? Nie wiem. Inwestor chciał, więc zostało tak zrobione.
@@GrzegorzLata mozesz powiediec co to za model UPS.
@@taskhunters5245 Mogę, ale nie mów nikomu ;) To UPS VOLT 3000VA
Współczuję serwisantowi jak ma dobrać się do rejestratora czy routera
Przy dobrej kawie wszystko można zrobić ;)
Koszty pewnie tez ogromne ?
Ile dukatów trzeba przygotować na taką instalacje ? 👌😅
To tak jak z pytaniem ile kosztuje nowy samochód. Może kosztować 40 tysięcy ale może też braknąć 500 tysięcy ;)
@@GrzegorzLata Wiem wiem, czyli jest jasne, ze za 25K to nie mam co marzyć o automatyce w bliźniaku!!
@@tomaszmichewicz7867 Podstawową automatykę jesteś w stanie w takiej kwocie zrobić.
@@GrzegorzLata Podstawa to światła, ogrzewanie i rolety ?
@@tomaszmichewicz7867 Dokładnie tak.
Szukam tej inteligencji w tym domu ale za nic nie mogę jej znaleźć..... czemu zwykłą automatykę nazywa się inteligencją ?
Czy koparka zaprogramowana by ruszała łyżką w górę i w dół automatycznie w zależności czy wciśnięty jest przełącznik jest już inteligentna ?
Zgadzam się w 100% że jest to automatyka a nie inteligencja. Ale w Polsce źle przetłumaczona Smart Home i tak już się przyjęło.
A co się dzieje gdy ktoś nie domknie drzwi od łazienki? Też wtedy automatycznie gaśnie światło? Pytam z ciekawości, u mnie w domu dzieciaki notorycznie nie zamykają drzwi za sobą :)
W tym domu akurat zaprogramowałem, że światło gaśnie jeżeli drzwi są otwarte i czujnik wewnątrz przez 3 minuty nie wykryje ruchu :)
A co jak wejdę do łazienki czujnik mnie złapie nie zamknę drzwi (chcialem wejsc tylko na sekunde) i odrazu wyjdę? jest funkcja logiczna, która i tak zgasi światło jeśli tak na jakiej zasadzie działa?
Mam zrobione zabezpieczenie, że jeżeli drzwi otwarte, a czujnik ruchu nieaktywny przez 3-5min to wyłącz światło.
W jakim programie instalacja budynku jest napisana? Jest to instalacja knx czy jakiś gotowiec?
System Ampio, można powiedzieć że taki polski tańszy KNX.
@@GrzegorzLata jakiś kontakt do Ciebie?
jakiego modelu złączek wago użyłeś? jaki symbol?
Głównie używam 2003-7641, 2003-7642 i 2003-7646
Widzę że połowa przewodów nie ma opisów. Już widzę grzebanie po tych wszystkich kablach żeby po czasie dojść do ładu i składu, szczególnie w takim mętliku jak widać z tyłu. Teraz w dużych szafach na zakładzie , gdzie znajdują się zaawansowane napędy nie ma tylu kabli co w domu. To jakaś masakra
Każdy przewód jest opisany. Albo ma założoną oznacznik z symbolem, albo symbol zapisany jest na przewodzie.
Ok,na czym polegają zalety tego wszystkiego?
Na zautomatyzowaniu dużej ilości rzeczy. Niebawem pokaże się cała seria filmów pokazujących jakie są zalety dla mieszkańca takiego domu
Ile MREL'i podłączasz do jednego wyjścia MRDN'a? Pamiętam, że przy podłączeniu za dużej ilości przekaźników pod jedno wyjście MRDN potrafiły być problemy.
MRDN ma teoretycznie obciążalność 1 amper na wyjście ale ja sobijalem już do 2 i też działa 😉 Licz że jeden MEEL-8s to 200mA
Robi wrażenie...ciekawią mnie koszty takich rozwiązań.
Koszty są niewiele wyższe od rozbudowanej klasycznej instalacji. Według mnie nie opłaca się już robić klasycznej instalacji.
@@GrzegorzLata nie wierzę
Grzegorz Łata Malo wiesz o budowlance i kosztach. Zwykła tablica to koszt 1000zl. Takie rozdzielnice są bez sensu i nigdy się nie zwracają w ramach kosztów.
@@rghost1647 Ja nie mówię o budżetowej wersji klasycznej instalacji. Jeżeli ktoś robi zaawansowaną instalację elektryczną ale klasyczną, do tego właściciel musi dopłacić za sterownik do rolet, sterownik do ogrzewania itd. to taka instalacja nie wychodzi dużo taniej. Oczywiście jeżeli porównujemy to do deweloperki gdzie jest 1 RCCD i 3 sztuki B16 to pewnie że się nie znam i można to zrobić za 1000zł.
Nigdy w zyciu nie chcial bym takiej instalacji nafaszerowanej elektronika
no co fajne gadzety do zbawy :) choc za pieniedze na automatyke wykonalem cale instalacje w domach lacznie z osprzetem . Jak ktos ma za duzo kasy to dlaczego nie mozna i tak
Fuszerka na maxa, podczas projektowania powinno się pomyśleć gdzie upachac, lan, rejestrator itd, w dodatku chromecast z tyłu za zabezpieczeniem, w przypadku wymiany, awarii czegokolwiek może porazić prąd. Kto tak robi?
Dziękuję za opinię. Zgadza się, wszystko powinno być zaplanowane przed realizacją. Tutaj był problem że inwestycja się rozwinęła około dwukrotnie i trzeba było to jakoś rozwiązać. Np. audio w ogóle nie było brane pod uwagę na etapie projektowania.
pomysły spoko. ja zacząłem sobie od odkurzacza roborock. :D masakra. kompletna klapa z takim sprzętem. może kiedyś się bardziej zainteresuję opcją smart.
Za niedługo opcje smart będą obowiązkową pozycją w domu ;)
_Mi brakuje tu_ *(chyba, że ja nie usłyszałem)* przełącznika faz
Przełącznik faz nie działa w opisany sposób. Jego zastosowanie jest całkowicie inne. W tej inwestycji w sumie nie jest on konieczny ponieważ jest UPS, który podtrzymuje napięcie dla strategicznych obwodów. Ale jak najbardziej stosowanie przełącznika faz ma sens.
jaki moduł steruje stycznkiem, który wyłącza kilka obwodów? i w jakim celu?
Stycznikiem steruje zwykły moduł przekaźnikowy. Stycznik rozłącza gniazda aby zaoszczędzić energię elektryczną.
@@GrzegorzLata a jakie to gniazda?
@@maciekbak117 W sumie wszystkie gniazda z wyjątkiem kuchni i gniazd w biurze przy PC
@@GrzegorzLata I ktoś przelicza jaka jest oszczędność z tego rozłączania? Oświetlenie na czujkach ruchu to spoko kwestia, reszta... zabawki.
Witam.
Czy wykonuje Pan takie instalacje
Bo jestem zainteresowany
Tak, wykonuję takie instalacje. Proszę o więcej szczegółów na maila: grz.lata@gmail.com
Jaki koszt takiego panelu dotykowego ? Zapewne duży bo nawet Ampio się wstydzi udostępnić publicznie cenę. Grenton bez ogródek daje 1000 za coś co jest warte 1/4 swojej ceny.
Ampio ma inną politykę sprzedaży niż Grenton, a taki panel z 10 ekranami przewijanymi kosztuje 1400pln
@@GrzegorzLata Tak myślałem że cena zabójcza i nieadekwatna do możliwości ..... Dziękuję zaoszczędziłeś mi trudu żeby się udać do nich po cenę i tym samym czas. Pozdrawiam.
@@damianw1 cena jest adekwatna do możliwości i wyglądu ale to kwestia podejścia. Dla jednych auto za 200k to niepotrzebny gadżet dla innych coś obowiązkowego 😉
@@GrzegorzLata Polemizowałbym bo jest wiele ciekawszych rozwiązań za takie pieniądze ale o gustach się nie dyskutuje :) Pozdrawiam.
@@damianw1 Dokładnie, o gustach trudno się dyskutuje 😉
Z jaką kwotą plus minus trzeba się liczyć aby móc myśleć o takim systemie jak przedstawiony w filmie podczas budowy domu?
ruclips.net/video/bHESs3wwo1w/видео.html odsyłam do mojego filmiku na ten temat :D
Szkoda ze nie ma cz.2 wycieczki po smart home
Będzie :D
Super rozwiazanie
Mógłbyś pokazac wiecej rzeczy sterowalnych
Wszystko w swoim czasie ;) Dlatego w tytule filmu jest cz. 1 Gdy inwestycja będzie zakończona postaram się nagrać dłuższą prezentację pokazującą możliwości systemu.
Bardzo ciekawa instalacja. Czy mógłbyś podpowiedzieć jakiego modelu szafy użyłeś?
Dokładny model to Eaton seria profi+ BP-O-1000/15 Te rozdzielnice są bardzo fajne, bo osobno masz wnętrze i osobno obudowę ;)
Jaki koszt takiej instalacji w domu jednorodzinnym?
Wszystko zależy od ilości punktów do sterowania i jak mocno inwestycja jest skomplikowana.
@@GrzegorzLata ok rozumiem.ale tak przedział orientacyjny kosztów (oswietlenie.rolety.ogrzewanie.alarm.)
@@tomaszg1371 podpinam.sie do pytania
Urządzenia z panelami przyciskami maks 30 tys., kable, przewody, rozdzielnica, aparaty modułowe, 25 tys, integracja z 10-15 tys, rozłożenie przewodów, puszki, rozdzielnica, 20 tys
@@zejnowsky 90tys za instalacje ????
Przerost formy nad treścią. Mój budynek jest niemniej inteligentny a kabli prawie wcale. Co do rozważań Smart Home niestety największym problemem jest oprogramowanie i brak zgodności pomiędzy różnymi systemami urządzeń.
Co to za model UPS?? Czy do tej rozdzielnicy musiales dokupowac osobno podzespoly typu szyny zaslepki itd... Pytam bo znalazlem takowa na stronie i pisze ze jest pusta.
Tak, do takich rozdzielnic trzeba wszystko dokupić niestety. Sama obudowa kosztuje bagatela 2000
Szkoda, że panele dotykowe wyglądają jak tandeta z AliExpress. Podobnie UI apki niczym Windows 98.
Wygląd paneli dotykowych firmy Ampio to ostatnia rzecz do której można się przyczepić. Wygląd tych paneli jest świetny i na rynku trudno o znalezienie czegoś równie ładnego. Jeżeli będę mieć okazję to nagram filmik jak te panele się prezentują.
nic nie kumam
W następnych filmach postaram się mówić prościej i bardziej obrazowo :) Pozdrawiam
Widac biedę:p
nie podoba mi sie kablologia
Jak spięte są te chromcasty? i dlaczego az tyle ?
Chromecasty podłączone są do amplitunerów Ampio czyli do stref nagłośnienia. Do każdej strefy podłączony jest jeden chromecast aby w każdej strefie mieszkańcy mogli włączyć niezależną muzykę.
Jestem ciekaw jaki procent ze smart home bedzie wykorzystywane za rok ;)
W tej inwestycji obstawiam że około 80%. Jest to spowodowane tym że ten dom nie jest gadżetem tylko zautomatyzowanym domem. Czyli dom maksymalnie robi wszystko za mieszkańców. Steruje roletami, oświetleniem, ogrzewaniem, rekuperatorem. Więc te wszystkie funkcje będą ciągle wykorzystywane na tym samym poziomie.
@@GrzegorzLata dopóki coś się nie zepsuje, w najbardziej nieoczekiwanym momencie. I jeszcze pytanie czy wszyscy domownicy beda ogarniac wszystkie reguly, bo jak nie i glowny smart domownik wyjedzie to moga dziac sie cuda. Ogrzewanie, rolety, rekuperator ok. Oświetlenie to akurat gadzet, jak dla mnie ;)
@@szewczykus Jeżeli coś się zepsuje to przyjeżdża instalator, diagnozuje problem i naprawia, chociaż mi osobiście nie zdarza się jeździć na serwisy jak już wszystko zacznie działać poprawnie. Ja mam totalnie inne podejście do automatyki aniżeli Pan. Dla mnie automatyka ma działać sama bez ingerencji użytkownika więc jeżeli główny właściciel wyjedzie to kompletnie nic się nie zmieni. Nadal pozostali mieszkańcy wiedzą gdzie włączyć oświetlenie w niesterowanych automatycznie pomieszczeniach, gdzie uzbroić alarm, gdzie otworzyć bramę. Nie do końca rozumiem Pana wątpliwości ;)
Nigdy bym takiej instalacji w domu nie zalożył nawet jeślibym w lotto wygrał 30 milionów
Każdy ma swoje zdanie i ja to zdanie szanuję.
trochę kasy poszło na te bajery, ja mam tylko 4 prztyczki
Koszt nie był bardzo wysoki ;)
Dla mnie strasznie jałowe. Szanuję Twoj wybor,ale to,żeby światło sie zapalalo po otwarciu drzwi zamiast włączenia go manualnie to dla mnie idiotyczne rozwiązanie. Nie widzę żadnych korzyści oprócz tego,żeby pokazać znajomym jako ciekawostka. Pozdrawiam:)
Sterowanie oświetleniem to malutka część tej instalacji. Akurat to pokazałem na szybko będąc na tej inwestycji. Mam nadzieję że będę miał jeszcze okazję nagrać drugą cześć pokazującą prawdziwą automatykę w tym domu ;)
Syf, a nie inteligentny dom. Tak to się robiło w ubiegłym wieku...
Dziękuję za opinię 😁 Ja wiem, teraz wszystko bezprzewodowo się robi, bo to bardzo stabilne i żywotne systemy. A ja jak głupi prehistoryczne ciągnę przewody 🤔
Kolejny mądry sie wypowiedział.
Wszystko fajnie ale jak to sie zacznie psuć to masakra.
Instalacja już parę lat pracuje i nic się z nią nie dzieje. Jeżeli pracuje się na profesjonalnych komponentach to nie zacznie się psuć. Zauważyłem że panuje dziwne przekonanie w świecie o Smart Home. Chyba poświęcę temu osobny filmik
@@GrzegorzLata może z innej beczki ale pracuje przy automatyce przemysłowej i zawsze moze zdarzyć się usterka ;)
Hey, mam pytanko. Do czego sa te chromecasty podłączone jak wolno zapytać? Jak one działają w rozdzielni? Czemu nie tylko jeden?
Są 4 ponieważ w domu są 4 niezależne strefy audio. W każdej można strumieniować w jednym momencie dowolną ścieżkę dźwiękową. Chromecasty łączą się do domowego wifi