To znaczy lutownicy się nie boje itp. Bo bawiłem się elektroniką ale to było jakieś 30 lat temu ;-) Ogólnie przeglądam twoje filmy i są super. Muszę się kiedyś wziąść i do swojej 112 zrobić bo to co dają w zestawie ...niby na diodach oświetlenie ale trochę za słabe.
no to właśnie jest do akwarium o długości 80cm. Jeśli bawiłeś się elektroniką to powinieneś sobie poradzić - dokładny schemat jest na stronie więc nie powinieneś mieć większych problemów.
Witam, gratuluje zdolności i wiedzy :) I dziękuję, że się dzielisz tym z innymi. Krótkie pytanka, jeśli pozwolisz, na jakiej wysokości nad taflą wody lampy Twojej konstrukcji powinny się znajdować? I drugie, czy używanie szyby przykrywającej akwarium zmienia znacząco ilość koniecznych diod na doświetlenie zbiornika? ...i w międzyczasie trzecie pytanie: jaka ilość byłaby właściwa na akwarium 122x45,5x45,5 (250l brutto) - roślinne z dość wymagającymi roślinami? Dzięki serdeczne.
zawsze daję jako osłonę poliwęglan. Straty są w granicach 5% (zobacz test kloszy). Szyba - będzie podobnie. wiadomo że się brudzi więc do jakiś czas trzeba będzie czyścic ją z nalotu. Jeśli zrobisz belkę z "zapasem" mocy nie powinieneś mieć większych problemów. Napisz do mnie na maila Twój numer kontaktowy to zadzwonię i poradzę co i jak .
Na początku gratuluję pomysłu i wykonania i dziękuję za upublicznieniu projektu! Zdecydowałem się zrobić belkę do mojego akwarium 100x40x40. Jako profil wykorzystałem ten z Twojego projektu, planuję 50 1W power led Epistar w różnych konfiguracjach w/g kalkulatora dostępnego w sieci. Diody planują rozmieścić w 10 szeregach po 5 diod (napięcie zasilania wybrałem 19,5v, 4,6A ) zasilanych driverem kupionym od Darelteka 5000mA Później dodam sterownik oparty na arduino ale patrzę na Twój film i widzę, że do tego profilu przymocowałeś po bokach nitami jakieś profile (czyżby wysokość profilu była zbyt mała?) i drugie pytanie, jak mocujesz pleksi? Nity? Silikon akwarystyczny? Uszczelniasz to połączenie (sklejenie pleksi silikonem uszczelni jednocześnie połączenie ale czy przy tej temperaturze silikon będzie "trzymał"?) Planuję także do belki dołożyć dwie przetwornice STEP-DOWN ustawione na 12V i 5V i wyprowadzić sygnały VCC,GND,PWM,12V,5V przez gniazdo mic. do sterownika (zasilanie arduino itp) a profil wykorzystać jako radiator oczywiście przetwonice będą niewielkie bo sterownik nie będzie miał dużego zapotrzebowania na prąd .
Witam serdecznie, Dziękuję za bardzo dobry film, który zmobilizował mnie do zrobienia belki oświetleniowej we własnym zakresie. Od niedawna mam akwarium 200l (d.-100 x sz.-40 x h-50) i oświetlenie w pokrywie to świetlówki 2 x 30W dodałem 1 x 39W ale to chyba za mało, rośliny bardziej gniją niż rosną. Zdecydowałem się na belkę 16 cm, 60 szt. ledów po 1W (FS - 20 szt., 6500 - 13 szt. i 8500 - 18 szt.). 5 grup po 12 diód. Czy dla roślin średnio wymagających to wystarczy? Czy belka o długości 90 cm będzie się mocno grzać? Nie znam się na elektronice, jestem tylko grafikiem ale przykleić i przylutować diody i kabelki to dam radę, ale kompletnie nie znam się przy doborze transformatora. Nie ukrywam chciałbym by światło załączało się o ustalonej porze np. 7 i stopniowi rozświetlało, a następnie np. o godz. 19 zaczynało się przygaszać. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Piotr Kubiak
Od kiedy rezystor podaje się w mili amperach, to nie jest driver tylko zasilacz prądu stałego z filtrem, można kupić mostek greza dołożyć opornik z kilka złotych. Akwarysto czasami zanim puścisz film w obieg skonsultuje swoję wypowiedzi z kimś kto się choć trochę zna na elektronice, połączyć kilka diod i wpiąć 2 gotowy zasilacz to żadna sztuka. Pozdrawiam
Mam pytanie robię belkę 10 x szeregów połączonych równolegle 5 diod w szeregów 1W 350mA Driver prądowy do zasilania LED mocy PI5V1 - ten co na filmie Pytanie 1 - Ile Vol powinien być zasilacz? 5 diod x 3,3V = 16,5 V plus jaś rezerwa powiedzmy zasilacz powinien mieć wtedy 20 V? Pytanie 2 - Ile amper powinien mieć zasilacz ? 10 szeregów x 350mA = 3,5 A minimum ? zasilacz powinien mieć minimum 16,5 V i 3,A dobrze myślę ? Pytanie 3 - Czy do takiego układu mogę użyć np zasilacz 24V 3A ?
napięcie wejściowe musi być przynajmniej 2V większe od napięcia wyjściowego. Możesz uzyć zasilacz 19V (taki z notebooka - są łatwo dostępne i w miarę tanie). Szeregi możesz zasilić prądem nie 350 a 300mA - mniej się grzeją ale dają minimalnie mniej światła.
sprawdza sie taka belka w 112l? nawet wymagajace rosliny beda na niej rosly przy takiej mocy? czy zamiast sterownika arduino przy takim polaczeniu diod mozna to bezposrednio podpiac pod zasilacz modulowy? czy diody 4500k i FS moge z powodzeniem zastapic diodami WFS? diody BRIDGELUX 45mil czy EPISTAR 45mil?
Witam. A trzeba mostkowac plusy i minusy w sekcji? Nie wystarcza połączyć plusy z każdą sekcja i minusy a w każdej sekcji od 1 do 16 diody plus do minusa itd? Mam taki schemat od gościa co lampy takie robi więc się zastanawiam czy potrzebne jest to mostkowanie po 4 diody X 4 w każdej sekcji. Prąd powinien zasilić o ile amperaż się zgadza. Proszę o odpowiedź
Super robota. Kanał na 5. Buduje podobną belę mam 13 rzędów po 4 diody (1w). Wzorują się na tobie chciałbym ustawić sterownik w przedziale 3500 do 3900 mA jak to zrobić ??? Jaki zasilacz będę to tego potrzebował ??? (parametry)
Witam. Z góry podziękowania z inspirację do budowy własnej belki led. Przygotowuję się do startu z nowym akwarium 182l (90x45x45) i mam pytanie odnośnie belki z filmu. Czy można by użyć do zasilania tych ledów zasilacz 15V 5A i zrobić 16 szeregów po 4 diody ? Wyjdzie wtedy 64W czyli mam nadzieję, że akurat dla średniowymagających roślin. Czy a takim przypadku ustawić driver na 5A i każdy rząd dostanie 312,5 mA? Jak się ma przy tych 15V arduino, czytałem, że powinno dać jeszcze radę ? Z góry dziękuję za odpowiedź i jeszcze raz wielkie dzięki za rozświetlanie tematu wszem i wobec ! Marek
co do arduino - lepiej zastosować przetwornicę step down (takie mini są w cenie paru złotych). Bezpieczniej będzie i arduino nie będzie się tak grzało. Co do reszty - tak da radę.
Na wstępie dzięki za porady przez telefon. Aktualnie zdecydowałem się na taki wariant: zasilacz 15V 6A do zasilenia drivera darelteka, będzie 16 szeregów po 4 diody 1W epistar 45 mil. Driver wysterowany na maxa 5A dający 312,5 mA na każdy szereg. Jakby się zbytnio grzało to odejmę dwa skrajne rzędy i wylutuję jeden rezystor i zmniejszę prąd drivera do 4375mA. Rośliny planuję średniowymagające i mam nadzieję, że taka ilość światła wystarczy, ewentualnie dołożę soczewki, bo diod już więcej nie upchnę. Belkę robię na takim samym profilu jak Ty (160mm) dokładam ceowniki 25mm po długości i kątownik 25mm na końcach. Nóżki to pełna plexa 142x100mm 10mm grubości z polerowanymi krawędziami przykręcona i przyklejona do profilu. Na końcu nóżek przyklejony ceownik, pasujący do grubości szyby. Tak jest koncepcja :), a w weekend może coś się urodzi (belka i syn ;) Pozdrawiam i życzę udanych projektów, no i nowych rozwojowych koncepcji. ps. jakieś konstruktywne uwagi do mojego planu mile widziane.
Kurde mam taki sam profil i plekse dociętą na wymiar. No i zastanawiam się jak ją zamocować. Te twoje nitowanie wygląda extra profi!Cykam się wiercić w pleksi. Chyba wykorzystam do przymocowania ceowniki które widać w jednym z twoich filmów. Szkoda, że ten profil ma centralnie w środku to wybrzuszenie, które uniemożliwia idealne przyklejenie diod w środkowym szeregu tak aby przylegały całą płaszczyzną.
Kraina Cierpliwości jeśli kupiłeś plexę tą co ja to nie ma co się bać - wysokie obroty i idzie jak złoto :) A co do wybrzuszenia - ten profil jest idealny pod 4 szeregi. Na środku nie ma co kombinować - ładnie równo, równomiernie i wygląda to dość dobrze wtedy. Ceowniki też są nitowane poza tym wymagają więcej pracy i są do profilu 10, który nie ma tego wgłębienia na plexi.
Witam. Bardzo spodobała mi się belka sterowana arduino. Aktualnie mam również belkę własnej konstrukcji na którą składa się 14 diod 3W połączonych szeregowo, zasilanych zwykłym driverem do Power ledów na wejściu 230v A na wyjściu 30-50V 600ma. Chciałbym zapytać jakiego drivera użyć aby móc dołączyć do arduino tą belkę i jaki zasilacz musiałby być do drivera. Pozdrawiam
Mając taką belkę jak teraz nie jesteś w stanie podpiąć jej do arduino tak żeby uzyskać świt zmierzch. Musi być przerobiona.tak jak na filmie czy szeregi po 3 diody przy zastosowaniu zasilacza 12V lub też po 6 diod jeśli będziesz używał zasilacza 24V. Jeśli chodzi o driver to możesz użyć drivera LDD1200L - wtedy na jeden możesz zrobić 2 szeregi po 3(6) diod. Taki driver opisałem tutaj - mn-tech.pl/projekty/drivery-led-pwm-meanwell-z-serii-ldd/ . Można je zamontować na takiej pytce przystosowanej właśnie do tychże driverów. mn-tech.pl/projekty/plytki-prototypowe-dla-arduino-i-driverow-pwm/. Możesz też użyć drivera tego co na filmie i wtedy maksymalnie można zrobić 8 szeregów po 3 lub też 6 diod (odpowiednio dla zasilacza 12 lub też 24V). Jeśli użyjesz zasilacza 19V można zrobić w Twoim przypadku 3 szeregi po 5 diod i albo użyć jednego większego drivera (ldd1500l) wtedy na szereg będzie 600mA lub też użyć drivera z filmu i ustawić go na 1,9A i wtedy szeregi dostaną po około 625mA.
mn-tech.pl Dziękuję bardzo za odpowiedź. A ten zasilacz 12V lub 24V jakiej mocy wtedy musiałby być? W sensie ilu amperowy ? Bo w przypadku zasilacza 12V mógłbym wtedy zasilić drivery i arduino jednocześnie ?
Witam. Mam pytanie odnośnie doboru ilości diod do akwarium. Jego wymiar to 80x32x40 czyli jakieś załóżmy około 112l. Kiedyś gdzieś pisałeś, że masz przelicznik 0,3 W na litr, więc powinienem mieć około 34 diody a tutaj jest 48 do 112. Czy nie będzie to zbyt wiele diod? Czym się różnią diody epistar 35 mil od 45 mil? I czy te kondensatory lutuje się do kabli tak jak jest na schemacie, czy gdzieś do jakichś styków?
Tutaj belka jest taka z przytupem po prostu :) zobacz sobie ten film ruclips.net/video/r922IqbV0zs/видео.html tu jest oświetlenie wystarczające do akwarium 112/ 126l (belka była robiona na potrzeby filmu więc leży nieużywana aktualnie). Diody 45mil mają większe chipy i dzięki temu mocniej świecą (około 20-30%). Co do kondensatorów to bez różnicy gdzie będą (mnie było najłatwiej zamontować do pinów ale może się okazać że układ diod będize taki że pomiędzy sąsiednimi sekcjami diod będzie najłatwiej.
biegly w temacie nie jestem, ale przyszla mi na mysl taka rzecz - jakiego rodzaju kondensatorow uzywasz przy driverze i co z ich czestotliwoscia graniczna?
Witam.. Robię lampe do akwarium 80x40x40 57w na 1W 45mil epistar na profilu 80x16. 48W białe i 9W full spectrum. Napięcie 12v. Sterowane z arduino. Mam pytanie: pod przetwornice ustawioną na 5A będzie podpięte 16 szeregów po 3 diody białe power led 1W 45mil. co bedzie dawało 310mA na szereg. jakim kabel wlutować od przetwornicy do szeregów 1mm2 czy może 1,5mm2 z racji natężenia 5A. Pomiędzy diodami myślę że 0,5mm2 wystarczy?? Czy ewentualnie proponuje Pan ustawienie tej przetwornicy na niższe natężenie (tak jak w filmie czyli na 4,3A) Jak z jasnością diód w tym momencie?? Chce również zastosować kolimatory tylko waham się pomiędzy 60 stopni a 90 stopni. Lampa będzie wisieć nad akwarium w odległości 20-30cm. Może Pan coś doradzić?? Z góry dziękuje za odpowiedź
Belka a dokładniej profil aluminiowy kasetonowy ha ha :) a zasilacze skąd? Bo widziałem takie jako używki ale sprawne od monitorów LCD? Można prosić o parametry epistar? Szczególnie białe?
planuje zrobić belkę 76cm i myślałem o tym żeby było na niej jak najwięcej diód. Ale patrząc na Twój schemat to maksymalnie mógłbym mieć 13x4. Do zbiornika 112l
Witam .Moje pytanie dotyczy drivera 5000mA Na filmie do sterowania jest podłączony tylko jeden przewód na pin P czy to wystarczy żeby arduino sciemniało diody bo na schematach od producenta drivera wygląda to inaczej ? Na jakimś twoim filmiku tez coś mówisz o zwieraniu masy ale nie do końca rozumiem o co chodzi Jesli możesz to proszę o wyjeśnienie Pozdrawiam.
Pozwolę sobie odpowiedzieć to co już wiem. Dla Arduino wystarczy podłączyć tylko pin P. Jeśli będziesz chciał ściemniać potencjometrem liniowym to trzeba go podłączyć do wszystkich 3 pinów G, P, U. Pozdrawiam.
Witam Dziękuje za odpowiedz. Z potencjometrem działało jak najbardziej jednak dla arduino nie, tylko na tym duzym driverze nie ściemnia na tych malych 700mA driverach działa wszystko ok ale tam jest tylko jeden pin.
jeśli używasz jednego zasilacza zarówno do arduino jak i do drivera to nie musisz łączyć ze sobą mas. Jeśli używasz dwa różne zasilacze musisz połączyć ich masy - bez tego nie będzie punktu odniesienia pomiędzy driverem a arduino. (przykład - jedziesz do obcego kraju i pytasz ile kosztuje chleb - ktoś mówi 2 (wstaw walutę) ale nie wiesz czy to dużo czy mało. Dopiero jak ktoś powie ile zarabia albo ile można za dolara kupić chlebów masz jakiś punkt odniesienia) - przykład może trochę uproszczony ale jednak :)
temperatura jest taka że belka faktycznie jest ciepła - ale diody i driver działają stabilnie . Poza tym diody są wysterowane nie na 350 a na 300mA (około) więc też mniej się grzeją.
Witam. Zastanawia mnie jedna rzecz. 3 diody (każda zasilana 3.2 - 3.4V) to daje 9.6 - 10.2V a zasilacz ma 12 V. Czy diody się nie spalą? Pozdrawiam p.s. zalecasz stosowania rezystorów?
Cześć. Jak to w końcu jest? Czy mając taki driver to wystarczy zasilecz z napięciem 12v? Nie trzeba dobierac zasilacza do ilości diod (3,3v x ilość diod w przypadku diod 1w)?
w tym przypadku masz i driver i zasilacz - zasilacz pełni rolę źródła napięcia natomiast na driverze ustala się natężenie prądu a napięcie jest dostosowywane automatycznie do ilości diod w szeregu.
To jeszcze Cię pomęczę ale to juz chyba ostatnie pytanie :) Czemu ustawileś driver na 4375ma? będę robił belkę ok 30-35w i nie chcialbym czegoś sknocić.
sagolism zrobiłem na belce 16 rzędów. przyjmując że każdy chciałem ustawić na maksymalnie 300ma daje to 16x0,3=4,8A. stwierdziłem że można zmniejszyć moc drivera o te 625mA (zapas mocy na belce był spory więc można było sobie na to pozwolić). Dzięki temu każdy szereg (w przybliżeniu) dostaje około 273mA. Oczywiście na driverze znajduje się potencjometr który pozwala na podkręcenie mocy o te brakujące 625mA ale nie było to potrzebne.
Witam, robię belkę tylko chciałbym zrobić dwa kanały włączane osobno pod jeden zasilacz białe diody: 18 szt. niebieskie diody: 18 szt. Temperatura barwowa białe diody: 12000-14000K niebieskie diody: 450NM - 470NM można prosić o pomoc jakiś schemat i co potrzebne do zrobienia z góry dziękuję
Witam serdecznie. Podczas regulacji poprzez PWM przetwornica mocno piszczy w zakresie 5-98% rozjaśnienia. Przy maksymalnym rozjaśnieniu, oraz bez podłączonego Arduino problem nie występuje. Dodałem kondensatory 470uF 16V na wejściu i wyjściu. Czyjest jakiś inny sposób na redukcję piszczenia? Dodam też, że bez podłączonego Arduino diody świecą dużo słabiej, na około 50% mocy. Jaka może być tego przyczyna? I jeszcze jedno pytanie. Nie jest wymagana zworka pomiędzy P, a U przy regulacji PWM? Pozdrawiam
Sprawy wyglądają tak - przetwornica faktycznie piszczy - mam już na to sposób ale o tym w kolejnym filmie (musicie się uzbroić w cierpliwość) bez arduino świecą na 50% mocy bo nie mają sygnału że mają być na max lub min. Jeśli chcesz wtedy żeby belka świeciła pełną mocą użyj zworki pomiędzy pinem P a jednym z pinów bocznych (G lub U - nie pamiętam który to ). Przy regulacji pwm jedyne co trzeba podłączyć to kabel od arduino do P (jeśli masz jeden zasilacz do drivera i arduino) lub też dodatkowy kabel od masy (GND) do pinu G na driverze jeśli używasz innego zasilacza do drivera i innego do arduino.
Pisałem do Darelteka i polecił wykonać filtr RC na PWM z R 1k i C 100uF. Zadziałało. Przetrwornica nie wydaje dźwięków. Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.
Daj rezystor 1k na kabel łączący pin P na przetwornicy z wyjściem Arduino. Za rezystorem kondensator 100uF z biegunem plusowym na kabel wspomniany wcześniej, a minusowym na masie. Rezystor bliżej Arduino.
a do akwarium 200l ile diod musialbym włożyć do belki 100 cm? dodac jeden komplet tzn.zestaw takich 12 diod? bo w tym projekcie masz 4x12 a ja hym musisl pewnie zrobic 5x12 diod. oczywiscie profil 16cm. i gdzie moge kupic pudeleczko doczepiane ma belke?
maksymalna ilość rzędów na ten driver to 17. Później każda większa ilość rzędów będzie powodowała mniej światła. Jeśli chcesz więcej światła możesz dać większy zasilacz (24V) i wtedy zrobić rzędy po 6 diod na szereg. Będziesz jednak potrzebował przetwornicę step down żeby zasilić arduino (z 24V zrobi ona 12V).
Mam następujące pytanie: skoro jest 16 rzędów po 3 diody i ustawione jest natężenie na driverze na 4375mA to średnio na każdą diodę przypada po około 273mA. A powinno 300-350 mA w zależności od użytych diod. Czy to wynika z możliwości tego drivera czy to celowe działanie wynikające z innych przesłanek ? Czy może chęć przedłużenia żywotności diod ? pozdrawiam
jest to celowe działanie - diody mniej się grzeją. Zwiększa to ich żywotność a światła jest niewiele mniej. Mam zamiar przeprowadzić w niedługim czasie test pokazujący procentowo ile światła jest przy danym natężeniu dla diody. Ale to potrwa jeszcze trochę - muszę się przygotować. Diody te bardzo szybko się rozjaśniają na samym początku natomiast później pomimo zwiększania natężenia prądu ilość emitowanego światła jest nieproporcjonalnie mniejszy.
Obudowę można kupić w pierwszym lepszym sklepie z częściami elektronicznymi - kosztują grosze a wybór jest naprawdę spory. Ewentualnie wpisz na allegro "obudowa uniwersalna Z69" - mniej więcej podobne
3 diody w szeregu przy napięciu 12V daje 4V na diodę. Dlaczego się nie palą? Obniżenie prądu do 273mA pozwala je oszczędzać za to 4V wydaje się je niszczyć. To jak to jest?
Diody są zasilone przez driver który sam dostosowuje napięcie do natężenia które ma ustawione. Poza tym driver "oddaje" napięcie o 2V niższe niż dostaje.
można ale najlepiej podłączyć pod kolejny pin - wtedy możesz sterować osobno albo ustawić w programie że powiedzmy pin D9 = D10 i wtedy obydwa będą sterowane jednakowo.
A ja mam pytanie , chciał bym zrobić również na Andriudo ale mam lampke o mocy 28W na 1 W ledach epistara / też od tomislawusa / jaką przetwornicę bym potrzebował żeby to wpiąć na 12v zasilacz ?
taką samą jak na filmie tylko musisz przydusić ją wartości takiej żeby nie spaliły diod. Jeśli zrobisz na belce 27W (9 szeregów po 3 diody) wtedy musisz ustawić driver na 2,5A i potkręcić trochę na potencjometrze wbudowanym na driverze. W taki przypadku zasilacz najlepiej mieć powyżej 3A.
wystarczy ten co jest na filmie. Sprawdzają się dość dobrze. Możesz spróbować jeśli masz pod ręką np 16V 100uF i napisz potem czy też dają radę. Są gabarytowo mniejsze więc łatwiej je będzie schować.
mam jeszcze jedno pytanie skąd wziąć " #include "? mam taką informacę ".. DS1307/DS1307.h:43:26: fatal error: ../Wire/Wire.h: No such file or directory" znalazłem błąd w DS1307.h była podana ścieżka do : ../Wire/Wire.h a powinna być :Wire.h
Witam, podpinam się pod TerloPP-a: niestety u Darelteka nie widać tego driver`a, proszę o pomoc, bo wszystko już zakupiłem, oprócz driver`a. Może jakaś inna dostępna przetwornica nada się.
Witam. Mam dwa pytania, może ktoś mi odpowie. 1. Dlaczego, po odłączeniu sterowania świt-zmierzch diody świecą o ~połowę słabiej? 2. Czy wystarczy podpiąć do pinów G P U na driverze potencjometr i zadziała, czy trzeba tam jeszcze coś dodać, np. kondensator, itp? Pozdrowienia.
Po odłączeniu arduino belka świeci słabiej ponieważ ten środkowy pin ustawia się mniej więcej w połowie wartości (pomiędzy max a 0). Jeśli chcesz używać belki bez sterownika / potencjometru wystarczy zmostkować pin P z jednym z pinów (zworka jak z komputera idealnie się nadaje). Wystarczy że podepniesz potencjometr i po problemie - tu masz przykłady - mn-tech.pl/arduino-projekty-belek-led.html
Super. Bardzo pomogły mi Twoje filmy i schematy, choć z arduino walczyłem 2 dni. Dalej nie wiem z czym się to je, ale udało mi się wgrać Twój skrypt i działa. Będę musiał jednak podziałać z potencjometrem, bo na arduino belka dość mocno się grzeje - ciężko utrzymać na niej dłoń, zwłaszcza po stronie driver`a. Choć nie mam porównania i może tak ma być. Swoją drogą ciekawe jak przeoczyłem ten schemat z potencjometrem, bo na Twojej/Waszej stronie byłem po kilkanaście razy dziennie. Dziękuję i pozdrawiam.
Belka jest kopią tej z filmu powyżej, ale wziąłem lupę i na rezystorach driver`a jest 3 rezystory R150 i dwa R300. Jeden R300 jest odlutowany na stałe, a drugi sam odlutowałem zgodnie ze schematem. Drivery kupowałem od Darelteka i na zdjęciu w aukcji wszystkie są po R300???
Co powoduje zmiana wartości stałej maxD1? Opisana jest jako maksymalna moc kanału LED1, czy nie wystarczy zmienić jej wartości aby ledy świeciły z mniejszą mocą a tym samym mniej się grzały?
mam pytanie, czy do jednego zasilacza 12v 2,5A można podłączyć więcej niż jeden driver sterowany pwm wysterowany na 700mA? czy będą poprawnie działały?
Witam, podłączyłem wszystko tak jak na schemacie na driverze od Darelteka, z tą różnicą, że nie odlutowałem rezystora i zasilacz mam 12V 8A. Niestety z drivera poszły iskry... Chciałem zrobić próbę świecenia bez arduino, nie zrobiłem żadnego mostka z PWM czy to może być powód? czy może zrobiłem jakieś zwarcie bo przyznam, że driver trochę ubrudził się tym klejem termo przewodzącym (nie do końca zaschniętym). pozdrawiam
najprawdopodobniej zwarcie - od spodu drvera są piny trzeba je minimalnie odizolować od belki. Najlepiej kawałek plastiku o długości drivera i szerokości 2mm. jak popatrzysz od spodu będziesz wiedział o co mi chodzi. to takie 8 miejsc dokładnie po drugiej stronie pinów.
Właśnie próbowałem je odizolować kawałkiem taśmy izolacyjnej.Za pierwszym razem nieskutecznie, minus robił przebicie na radiator (sprawdzałem multimetrem przed podaniem zasilania). Oderwałem driver, przykleiłem jeszcze raz i już przebicia nie było. Nie odczekałem, aż klej wyschnie, jestem ciekaw czy jeszcze nie zaschnięty klej mógł spowodować zwarcie? Mógłbyś mi napisać jak zachowa się driver do, którego będzie podłączone jedynie zasilanie na wejściu i wyjściu (pominięte zupełnie wejścia regulacyjne), pytam, gdyż Daretek w pdf od Drivera napisał, że do pracy bez regulacji trzeba zmostkować gnd i wejście pwm. z góry dziękuje.
Witam nie wiem czy temat dalej aktualny.Chciałbym podłączyć 12 szeregów po 7 diod.diody 1v 350mA dobrze policzyłem ze zasilacz 24v 5a ustawiony na 4125a .
@@ukasz5177 tak. Możesz też zastosować mniejsze drivery (meanwell ldd1500l) i wtedy dać 5 szeregów po 7 diod na szereg (300mA na szereg) a zyskujesz możliwość strona nią odrębnymi kanałami. W razie pytań napisz do mnie z formularza kontaktowego ze strony www.
Witam, jestem Marcin i potrzebował bym rozwiązania problemu w doborze zasilacza do diód led wysokiej mocy, Parametry 1 diody to: 2250mA(max5750), prąd 54v(47,8-56,2 zakres) przy wartościach przed nawiasami dioda ma 121,5W. Pytanie jak wyliczyć parametry zasilacza i jak to połączyć bez oporników by jeden zasilacz uciągnął 2 lub 3 takie diody. Z góry dziękuję, jak co mam link do data sheet tej diody. Pozdrawiam.
jeśli dasz zasilacz 24V to możesz zwiększyć ilość diod w szeregu do 6. Daje to więc maksymalnie 96W na jednym driverze. Jeśli będziesz bardzo potrzebował mocy to zasilacz przemysłowe (te w metalowych obudowach) mają możliwość podniesienia trochę napięcia (o 2-3V) więc dzięki temu można dać po 7 diod na szereg x 16 (17 maksymalnie) szeregów daje to moc około 112-119W ale będzie wymagało mocnego chłodzenia drivera (najlepiej radiator od P4 wraz z wentylatorem.
witam czy do tego samego drivera z takimi samimi ustawieniami mogły być być po 4 diody w szeregu i jeszcze gdzie moge dostac ten driver bo szukam i nie moge znalesc proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję
+mn-tech.pl ale to nie jest nic co wypuścił epistar bo nie ma tam wzmianki o diodach białych. Informacje ludzi, którzy piszą co chcą na alegro są wątpliwe. Nie daje go żadnej podstawy do uznania tego za prawdę. Epistar nie wspomina nic, że produkuje diody białe. Więc jak rozumiem, diody białe są od innego producenta?
Jeśli piszesz o tym zasilaczu 12V 5A to bez problemu możesz zasilić nim (przy zamontowanej tej przetwornicy 5000mA) nawet 17szeregów po 3 diody. Wtedy każdy szerego dostanie mniej więcej 294mA. Wystarczy żeby mocno świecić a dodatkowo diody się nie będą tak mocno grzały.
według mnie lepiej dać diody full spectrum - ładniejsze światło jest dzięki nim. Jakie wymiary akwarium masz i jakiej szerokości profil chcesz dać (ten co na filmie czy ten 10cm szerokości)?
na taką belkę dając tylko diody i zwykły driver bez sterowania możesz wsadzić 50W. W zupełności to wystarczy. Możesz diody ustawić w 4 rzędach (13-12-12-13). Diody dałbym tylko 6500k oraz full spectrum. ewentualnie z 4albo 6 sztuk 4500k dla ocieplenia widma światła. Będziesz miał światła aż nadto :) Na dobrą sprawę wystarczy około 33W na takie akwarium.
Witam, zrobiłem lampę długości 60 cm ( 36 x 1W) używając tego samego schematu, tyle że dodatkowo założylem filtr RC na przewodzie PWM. Przy świcie lampa startuje od Led43 od razu z połową mocy. Tak samo działa zmierzch od 100 do 43 i nagle się wyłącza. Sciągłem opornik z Pwm, to gaśnie przy 36 też nagle i do tego driver piszczy. Co mam zrobić aby lampa wyłączała się przy 0?
Zmierzyłem napięcie sterujące z PWM, przy rozjaśnieniu max napięcie jest bliskie 0V, a jak gasną ledy to napięcie wynosi 2V, ledy powinny wyłączać się przy napięciu 3V. Ktoś wie czemu się tak dzieje?
nie ma takiej potrzeby - wszystkie belki które pokazuję dają radę na chłodzeniu pasywnym. Jeśli będziesz potrzebował pomocy w skompletowaniu sprzętu to daj znać na facebooku
Witam. Gdzie znajdę schematy do podłączenia takiej belki? po kliknięciu w linki pod filmem nic nie wyświetla się, występują jakieś błędy. Link do sklepu też nie działa. Pozdrawiam
jeśli będzie to profil o długości 1m i szerokości 16cm to jego będzie to wystarczające. Belka będzie oczywiście ciepła ale nie na tyle żeby popaliły się diody. Zawsze można pomyśleć o jakimś dodatkowym chłodzeniu (np wentylator 12V ustawiony na 5V - chodzi tylko o delikatny ruch powietrza wokoło belki)
diody 5W potrzebują 1050ma. Chyba że chodziło ci o diody 700mA. To faktycznie. Co do diod to najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie samych diod 1W. Można je zasilić z drivera 300mA (mówiłem o tym wielokrotnie) tylko po prostu diody będą trochę słabiej świecić.
Input Voltage (limits)6-20 V więc niestety można spalić.... jak nie chcesz dawać przetwornicy wystarczy jakiś mocny opornik i tyle. arduino.cc www.arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardNano
fakt - zapomniałem o tym zupełnie podczas kręcenia. Bardziej chodziło tutaj o pokazanie w jaki sposób można wszystko połączyć. Ale jeśli chodzi o ilość światła - wystarczające na akwarium o długości 80cm (do pojemności około 200litrów)
zdrowych pogodnych i szczsliwych :) odezwe sie po swietach
Świetna Robota. Kiedyś spróbuję zrobić choć moja wiedza o elektronice jest uboga ale kto nie tankuje ten nie jeździ. Pozdrawiam
Nie jest to takie znowu trudne - liczy się przede wszystkim cierpliwość i dokładność żeby to pospinać tak jak powinno być.
To znaczy lutownicy się nie boje itp. Bo bawiłem się elektroniką ale to było jakieś 30 lat temu ;-) Ogólnie przeglądam twoje filmy i są super. Muszę się kiedyś wziąść i do swojej 112 zrobić bo to co dają w zestawie ...niby na diodach oświetlenie ale trochę za słabe.
no to właśnie jest do akwarium o długości 80cm. Jeśli bawiłeś się elektroniką to powinieneś sobie poradzić - dokładny schemat jest na stronie więc nie powinieneś mieć większych problemów.
Dzięki i powodzenia w dalszych projektach..
A ja mam pytanie jaką stosujecie pastę pod ledy lub jak je przyklejacie że wam się nie odklejają
pomiędzy diodą a podstawką pasta termoprzewodzaca. pomiędzy podstawkę a belkę klej termoprzewodzacy.
@@Mn-techPl DZIĘKI ZA SZYBKĄ ODPOWIEDZ
Witaj - belka idealnie trafiona w czasie - super praca / dzięki
Witam, gratuluje zdolności i wiedzy :) I dziękuję, że się dzielisz tym z innymi.
Krótkie pytanka, jeśli pozwolisz, na jakiej wysokości nad taflą wody lampy Twojej konstrukcji powinny się znajdować? I drugie, czy używanie szyby przykrywającej akwarium zmienia znacząco ilość koniecznych diod na doświetlenie zbiornika? ...i w międzyczasie trzecie pytanie: jaka ilość byłaby właściwa na akwarium 122x45,5x45,5 (250l brutto) - roślinne z dość wymagającymi roślinami? Dzięki serdeczne.
zawsze daję jako osłonę poliwęglan. Straty są w granicach 5% (zobacz test kloszy). Szyba - będzie podobnie. wiadomo że się brudzi więc do jakiś czas trzeba będzie czyścic ją z nalotu. Jeśli zrobisz belkę z "zapasem" mocy nie powinieneś mieć większych problemów. Napisz do mnie na maila Twój numer kontaktowy to zadzwonię i poradzę co i jak .
witam
jako osłonę chce dać bezbarwną plexi czy w pana ocenie za trzyma ona dużo światła?
tutaj jest 3mm poliwęglan. Ma on około 95% przepuszczalności więc jest całkiem dobrze. Poza tym chroni diody przed wodą.
Na początku gratuluję pomysłu i wykonania i dziękuję za upublicznieniu projektu! Zdecydowałem się zrobić belkę do mojego akwarium 100x40x40. Jako profil wykorzystałem ten z Twojego projektu, planuję 50 1W power led Epistar w różnych konfiguracjach w/g kalkulatora dostępnego w sieci. Diody planują rozmieścić w 10 szeregach po 5 diod (napięcie zasilania wybrałem 19,5v, 4,6A ) zasilanych driverem kupionym od Darelteka 5000mA Później dodam sterownik oparty na arduino ale patrzę na Twój film i widzę, że do tego profilu przymocowałeś po bokach nitami jakieś profile (czyżby wysokość profilu była zbyt mała?) i drugie pytanie, jak mocujesz pleksi? Nity? Silikon akwarystyczny? Uszczelniasz to połączenie (sklejenie pleksi silikonem uszczelni jednocześnie połączenie ale czy przy tej temperaturze silikon będzie "trzymał"?) Planuję także do belki dołożyć dwie przetwornice STEP-DOWN ustawione na 12V i 5V i wyprowadzić sygnały VCC,GND,PWM,12V,5V przez gniazdo mic. do sterownika (zasilanie arduino itp) a profil wykorzystać jako radiator oczywiście przetwonice będą niewielkie bo sterownik nie będzie miał dużego zapotrzebowania na prąd .
Witam serdecznie,
Dziękuję za bardzo dobry film, który zmobilizował mnie do zrobienia belki oświetleniowej we własnym zakresie.
Od niedawna mam akwarium 200l (d.-100 x sz.-40 x h-50) i oświetlenie w pokrywie to świetlówki 2 x 30W dodałem 1 x 39W ale to chyba za mało, rośliny bardziej gniją niż rosną.
Zdecydowałem się na belkę 16 cm, 60 szt. ledów po 1W (FS - 20 szt., 6500 - 13 szt. i 8500 - 18 szt.). 5 grup po 12 diód.
Czy dla roślin średnio wymagających to wystarczy? Czy belka o długości 90 cm będzie się mocno grzać?
Nie znam się na elektronice, jestem tylko grafikiem ale przykleić i przylutować diody i kabelki to dam radę, ale kompletnie nie znam się przy doborze transformatora. Nie ukrywam chciałbym by światło załączało się o ustalonej porze np. 7 i stopniowi rozświetlało, a następnie np. o godz. 19 zaczynało się przygaszać. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Piotr Kubiak
Od kiedy rezystor podaje się w mili amperach, to nie jest driver tylko zasilacz prądu stałego z filtrem, można kupić mostek greza dołożyć opornik z kilka złotych. Akwarysto czasami zanim puścisz film w obieg skonsultuje swoję wypowiedzi z kimś kto się choć trochę zna na elektronice, połączyć kilka diod i wpiąć 2 gotowy zasilacz to żadna sztuka.
Pozdrawiam
Mam pytanie robię belkę
10 x szeregów połączonych równolegle
5 diod w szeregów 1W 350mA
Driver prądowy do zasilania LED mocy PI5V1 - ten co na filmie
Pytanie 1 - Ile Vol powinien być zasilacz?
5 diod x 3,3V = 16,5 V plus jaś rezerwa powiedzmy zasilacz powinien mieć wtedy 20 V?
Pytanie 2 - Ile amper powinien mieć zasilacz ?
10 szeregów x 350mA = 3,5 A minimum ?
zasilacz powinien mieć minimum 16,5 V i 3,A dobrze myślę ?
Pytanie 3 - Czy do takiego układu mogę użyć np zasilacz 24V 3A ?
napięcie wejściowe musi być przynajmniej 2V większe od napięcia wyjściowego. Możesz uzyć zasilacz 19V (taki z notebooka - są łatwo dostępne i w miarę tanie).
Szeregi możesz zasilić prądem nie 350 a 300mA - mniej się grzeją ale dają minimalnie mniej światła.
Ok rozumiem dziękuję za odpowiedź.
sprawdza sie taka belka w 112l? nawet wymagajace rosliny beda na niej rosly przy takiej mocy?
czy zamiast sterownika arduino przy takim polaczeniu diod mozna to bezposrednio podpiac pod zasilacz modulowy?
czy diody 4500k i FS moge z powodzeniem zastapic diodami WFS?
diody BRIDGELUX 45mil czy EPISTAR 45mil?
hej czy nie lepiej odlutowac tych pinow i przylutawac listwy zaciskowe 2 i 3 pinowe będzie wygodniej wszystko podłączyć???
Witam. A trzeba mostkowac plusy i minusy w sekcji? Nie wystarcza połączyć plusy z każdą sekcja i minusy a w każdej sekcji od 1 do 16 diody plus do minusa itd? Mam taki schemat od gościa co lampy takie robi więc się zastanawiam czy potrzebne jest to mostkowanie po 4 diody X 4 w każdej sekcji. Prąd powinien zasilić o ile amperaż się zgadza. Proszę o odpowiedź
Super robota. Kanał na 5. Buduje podobną belę mam 13 rzędów po 4 diody (1w). Wzorują się na tobie chciałbym ustawić sterownik w przedziale 3500 do 3900 mA jak to zrobić ??? Jaki zasilacz będę to tego potrzebował ??? (parametry)
Witam. Z góry podziękowania z inspirację do budowy własnej belki led. Przygotowuję się do startu z nowym akwarium 182l (90x45x45) i mam pytanie odnośnie belki z filmu. Czy można by użyć do zasilania tych ledów zasilacz 15V 5A i zrobić 16 szeregów po 4 diody ? Wyjdzie wtedy 64W czyli mam nadzieję, że akurat dla średniowymagających roślin. Czy a takim przypadku ustawić driver na 5A i każdy rząd dostanie 312,5 mA? Jak się ma przy tych 15V arduino, czytałem, że powinno dać jeszcze radę ? Z góry dziękuję za odpowiedź i jeszcze raz wielkie dzięki za rozświetlanie tematu wszem i wobec ! Marek
co do arduino - lepiej zastosować przetwornicę step down (takie mini są w cenie paru złotych). Bezpieczniej będzie i arduino nie będzie się tak grzało. Co do reszty - tak da radę.
Na wstępie dzięki za porady przez telefon. Aktualnie zdecydowałem się na taki wariant: zasilacz 15V 6A do zasilenia drivera darelteka, będzie 16 szeregów po 4 diody 1W epistar 45 mil. Driver wysterowany na maxa 5A dający 312,5 mA na każdy szereg. Jakby się zbytnio grzało to odejmę dwa skrajne rzędy i wylutuję jeden rezystor i zmniejszę prąd drivera do 4375mA. Rośliny planuję średniowymagające i mam nadzieję, że taka ilość światła wystarczy, ewentualnie dołożę soczewki, bo diod już więcej nie upchnę. Belkę robię na takim samym profilu jak Ty (160mm) dokładam ceowniki 25mm po długości i kątownik 25mm na końcach. Nóżki to pełna plexa 142x100mm 10mm grubości z polerowanymi krawędziami przykręcona i przyklejona do profilu. Na końcu nóżek przyklejony ceownik, pasujący do grubości szyby. Tak jest koncepcja :), a w weekend może coś się urodzi (belka i syn ;) Pozdrawiam i życzę udanych projektów, no i nowych rozwojowych koncepcji. ps. jakieś konstruktywne uwagi do mojego planu mile widziane.
Witam!Czy otwory w pleksi wykonane są laserowo?Jakiej średnicy otwory?Jakich wkrętów użyłeś do przykręcenia pleksi?
Otwory robione wkrętarką i potem nitowane do belki nitami "3"
Kurde mam taki sam profil i plekse dociętą na wymiar. No i zastanawiam się jak ją zamocować. Te twoje nitowanie wygląda extra profi!Cykam się wiercić w pleksi. Chyba wykorzystam do przymocowania ceowniki które widać w jednym z twoich filmów. Szkoda, że ten profil ma centralnie w środku to wybrzuszenie, które uniemożliwia idealne przyklejenie diod w środkowym szeregu tak aby przylegały całą płaszczyzną.
Kraina Cierpliwości
jeśli kupiłeś plexę tą co ja to nie ma co się bać - wysokie obroty i idzie jak złoto :) A co do wybrzuszenia - ten profil jest idealny pod 4 szeregi. Na środku nie ma co kombinować - ładnie równo, równomiernie i wygląda to dość dobrze wtedy. Ceowniki też są nitowane poza tym wymagają więcej pracy i są do profilu 10, który nie ma tego wgłębienia na plexi.
Wszystkie elementy mam od Tomislawusa więc chyba będzie to samo.Zatem wiercimy!Dzięki!
Czy moglbys w opisie zamiescic link do tego drivera, i innych podzespolow, ktore uzyles? A tak ogolnie to dzieki za film ;)
poszukaj użytkownika dareltek na allegro - ma przetwornicę 5000mA to właśnie ta.
Witam. Bardzo spodobała mi się belka sterowana arduino. Aktualnie mam również belkę własnej konstrukcji na którą składa się 14 diod 3W połączonych szeregowo, zasilanych zwykłym driverem do Power ledów na wejściu 230v A na wyjściu 30-50V 600ma. Chciałbym zapytać jakiego drivera użyć aby móc dołączyć do arduino tą belkę i jaki zasilacz musiałby być do drivera. Pozdrawiam
Mając taką belkę jak teraz nie jesteś w stanie podpiąć jej do arduino tak żeby uzyskać świt zmierzch. Musi być przerobiona.tak jak na filmie czy szeregi po 3 diody przy zastosowaniu zasilacza 12V lub też po 6 diod jeśli będziesz używał zasilacza 24V. Jeśli chodzi o driver to możesz użyć drivera LDD1200L - wtedy na jeden możesz zrobić 2 szeregi po 3(6) diod. Taki driver opisałem tutaj - mn-tech.pl/projekty/drivery-led-pwm-meanwell-z-serii-ldd/ . Można je zamontować na takiej pytce przystosowanej właśnie do tychże driverów. mn-tech.pl/projekty/plytki-prototypowe-dla-arduino-i-driverow-pwm/. Możesz też użyć drivera tego co na filmie i wtedy maksymalnie można zrobić 8 szeregów po 3 lub też 6 diod (odpowiednio dla zasilacza 12 lub też 24V). Jeśli użyjesz zasilacza 19V można zrobić w Twoim przypadku 3 szeregi po 5 diod i albo użyć jednego większego drivera (ldd1500l) wtedy na szereg będzie 600mA lub też użyć drivera z filmu i ustawić go na 1,9A i wtedy szeregi dostaną po około 625mA.
mn-tech.pl Dziękuję bardzo za odpowiedź. A ten zasilacz 12V lub 24V jakiej mocy wtedy musiałby być? W sensie ilu amperowy ? Bo w przypadku zasilacza 12V mógłbym wtedy zasilić drivery i arduino jednocześnie ?
@@madnes1994 jeśli użyjesz driver 1200ma to zasilacz minimum 1.2A i tak dalej :) przy 12v jak dasz 5A zasilacz będzie zapas mocy na wszystko
mn-tech.pl Super. Bardzo dziękuję. Wszystko jasne :)
Witam. Mam pytanie odnośnie doboru ilości diod do akwarium. Jego wymiar to 80x32x40 czyli jakieś załóżmy około 112l. Kiedyś gdzieś pisałeś, że masz przelicznik 0,3 W na litr, więc powinienem mieć około 34 diody a tutaj jest 48 do 112. Czy nie będzie to zbyt wiele diod? Czym się różnią diody epistar 35 mil od 45 mil? I czy te kondensatory lutuje się do kabli tak jak jest na schemacie, czy gdzieś do jakichś styków?
Tutaj belka jest taka z przytupem po prostu :) zobacz sobie ten film ruclips.net/video/r922IqbV0zs/видео.html tu jest oświetlenie wystarczające do akwarium 112/ 126l (belka była robiona na potrzeby filmu więc leży nieużywana aktualnie). Diody 45mil mają większe chipy i dzięki temu mocniej świecą (około 20-30%). Co do kondensatorów to bez różnicy gdzie będą (mnie było najłatwiej zamontować do pinów ale może się okazać że układ diod będize taki że pomiędzy sąsiednimi sekcjami diod będzie najłatwiej.
A w tej belce z filmu 69 do którego podales link też trzeba dać te kondensatory?
Zrobiłbyś taka na zamówienie? Dla mnieboczywiscie . Odpowiednio zapłacę...
biegly w temacie nie jestem, ale przyszla mi na mysl taka rzecz - jakiego rodzaju kondensatorow uzywasz przy driverze i co z ich czestotliwoscia graniczna?
dałem kondensatory 16V 470uF. Stosowałem już to rozwiązanie kilkukrotnie i jak do tej pory nie miałem żadnych problemów z nimi.
Witam..
Robię lampe do akwarium 80x40x40 57w na 1W 45mil epistar na profilu 80x16. 48W białe i 9W full spectrum. Napięcie 12v. Sterowane z arduino.
Mam pytanie: pod przetwornice ustawioną na 5A będzie podpięte 16 szeregów po 3 diody białe power led 1W 45mil. co bedzie dawało 310mA na szereg. jakim kabel wlutować od przetwornicy do szeregów 1mm2 czy może 1,5mm2 z racji natężenia 5A. Pomiędzy diodami myślę że 0,5mm2 wystarczy?? Czy ewentualnie proponuje Pan ustawienie tej przetwornicy na niższe natężenie (tak jak w filmie czyli na 4,3A) Jak z jasnością diód w tym momencie?? Chce również zastosować kolimatory tylko waham się pomiędzy 60 stopni a 90 stopni. Lampa będzie wisieć nad akwarium w odległości 20-30cm. Może Pan coś doradzić??
Z góry dziękuje za odpowiedź
witam , jak zmniejsze natezenie swiatla to pobor pradu spadnie ? , moglbys zrobic testy tej belki i nam pokazac
już jej nie mam :)
Belka a dokładniej profil aluminiowy kasetonowy ha ha :) a zasilacze skąd? Bo widziałem takie jako używki ale sprawne od monitorów LCD? Można prosić o parametry epistar? Szczególnie białe?
Cześć, można gęściej rozmieszczać diody czy odstęp jaki robisz jest wymagany (jeżeli tak to przez co)?
daję przeważnie 25 cm kwadratowych na diodę - wystarczy wtedy chłodzenie pasywne.
planuje zrobić belkę 76cm i myślałem o tym żeby było na niej jak najwięcej diód. Ale patrząc na Twój schemat to maksymalnie mógłbym mieć 13x4. Do zbiornika 112l
Witam .Moje pytanie dotyczy drivera 5000mA Na filmie do sterowania jest podłączony tylko jeden przewód na pin P czy to wystarczy żeby arduino sciemniało diody bo na schematach od producenta drivera wygląda to inaczej ? Na jakimś twoim filmiku tez coś mówisz o zwieraniu masy ale nie do końca rozumiem o co chodzi Jesli możesz to proszę o wyjeśnienie Pozdrawiam.
Pozwolę sobie odpowiedzieć to co już wiem. Dla Arduino wystarczy podłączyć tylko pin P. Jeśli będziesz chciał ściemniać potencjometrem liniowym to trzeba go podłączyć do wszystkich 3 pinów G, P, U. Pozdrawiam.
Witam Dziękuje za odpowiedz. Z potencjometrem działało jak najbardziej jednak dla arduino nie, tylko na tym duzym driverze nie ściemnia na tych malych 700mA driverach działa wszystko ok ale tam jest tylko jeden pin.
jeśli używasz jednego zasilacza zarówno do arduino jak i do drivera to nie musisz łączyć ze sobą mas. Jeśli używasz dwa różne zasilacze musisz połączyć ich masy - bez tego nie będzie punktu odniesienia pomiędzy driverem a arduino.
(przykład - jedziesz do obcego kraju i pytasz ile kosztuje chleb - ktoś mówi 2 (wstaw walutę) ale nie wiesz czy to dużo czy mało. Dopiero jak ktoś powie ile zarabia albo ile można za dolara kupić chlebów masz jakiś punkt odniesienia) - przykład może trochę uproszczony ale jednak :)
Ok.Jeśli jest jeden zasilacz to w driverze tylko podłączyć pin P z arduino i powinno ściemniać ? a reszta pin zostaje wolna ?
Jak z temperaturą tej belki? Ciasno tych diod!
temperatura jest taka że belka faktycznie jest ciepła - ale diody i driver działają stabilnie . Poza tym diody są wysterowane nie na 350 a na 300mA (około) więc też mniej się grzeją.
Witam.
Zastanawia mnie jedna rzecz. 3 diody (każda zasilana 3.2 - 3.4V) to daje 9.6 - 10.2V a zasilacz ma 12 V. Czy diody się nie spalą?
Pozdrawiam
p.s. zalecasz stosowania rezystorów?
do tego służy właśnie driver pomiędzy zasilaczem i diodami. Mówiłem o tym chyba ze 100 razy :)
Cześć. Jak to w końcu jest? Czy mając taki driver to wystarczy zasilecz z napięciem 12v? Nie trzeba dobierac zasilacza do ilości diod (3,3v x ilość diod w przypadku diod 1w)?
w tym przypadku masz i driver i zasilacz - zasilacz pełni rolę źródła napięcia natomiast na driverze ustala się natężenie prądu a napięcie jest dostosowywane automatycznie do ilości diod w szeregu.
dzieki za info. powiedz mi proszę jeszcze jakie to jest Arduino?
arduino nano ale uno też się nada.
To jeszcze Cię pomęczę ale to juz chyba ostatnie pytanie :) Czemu ustawileś driver na 4375ma? będę robił belkę ok 30-35w i nie chcialbym czegoś sknocić.
sagolism
zrobiłem na belce 16 rzędów. przyjmując że każdy chciałem ustawić na maksymalnie 300ma daje to 16x0,3=4,8A. stwierdziłem że można zmniejszyć moc drivera o te 625mA (zapas mocy na belce był spory więc można było sobie na to pozwolić). Dzięki temu każdy szereg (w przybliżeniu) dostaje około 273mA. Oczywiście na driverze znajduje się potencjometr który pozwala na podkręcenie mocy o te brakujące 625mA ale nie było to potrzebne.
Witam, robię belkę tylko chciałbym zrobić dwa kanały włączane osobno pod jeden zasilacz
białe diody: 18 szt.
niebieskie diody: 18 szt.
Temperatura barwowa białe diody: 12000-14000K
niebieskie diody: 450NM - 470NM
można prosić o pomoc jakiś schemat i co potrzebne do zrobienia z góry dziękuję
Witam serdecznie. Podczas regulacji poprzez PWM przetwornica mocno piszczy w zakresie 5-98% rozjaśnienia. Przy maksymalnym rozjaśnieniu, oraz bez podłączonego Arduino problem nie występuje. Dodałem kondensatory 470uF 16V na wejściu i wyjściu. Czyjest jakiś inny sposób na redukcję piszczenia? Dodam też, że bez podłączonego Arduino diody świecą dużo słabiej, na około 50% mocy. Jaka może być tego przyczyna? I jeszcze jedno pytanie. Nie jest wymagana zworka pomiędzy P, a U przy regulacji PWM? Pozdrawiam
Sprawy wyglądają tak - przetwornica faktycznie piszczy - mam już na to sposób ale o tym w kolejnym filmie (musicie się uzbroić w cierpliwość)
bez arduino świecą na 50% mocy bo nie mają sygnału że mają być na max lub min. Jeśli chcesz wtedy żeby belka świeciła pełną mocą użyj zworki pomiędzy pinem P a jednym z pinów bocznych (G lub U - nie pamiętam który to ).
Przy regulacji pwm jedyne co trzeba podłączyć to kabel od arduino do P (jeśli masz jeden zasilacz do drivera i arduino) lub też dodatkowy kabel od masy (GND) do pinu G na driverze jeśli używasz innego zasilacza do drivera i innego do arduino.
Pisałem do Darelteka i polecił wykonać filtr RC na PWM z R 1k i C 100uF. Zadziałało. Przetrwornica nie wydaje dźwięków. Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.
Witam, a podrzucisz jak to rozwiązać, bo mam to samo, z elektroniki to trochę umiem lutować.(tak mi się wydaje)
Daj rezystor 1k na kabel łączący pin P na przetwornicy z wyjściem Arduino. Za rezystorem kondensator 100uF z biegunem plusowym na kabel wspomniany wcześniej, a minusowym na masie. Rezystor bliżej Arduino.
Tomasz M masie drivera?czyli pin g?
a do akwarium 200l ile diod musialbym włożyć do belki 100 cm? dodac jeden komplet tzn.zestaw takich 12 diod? bo w tym projekcie masz 4x12 a ja hym musisl pewnie zrobic 5x12 diod. oczywiscie profil 16cm. i gdzie moge kupic pudeleczko doczepiane ma belke?
maksymalna ilość rzędów na ten driver to 17. Później każda większa ilość rzędów będzie powodowała mniej światła. Jeśli chcesz więcej światła możesz dać większy zasilacz (24V) i wtedy zrobić rzędy po 6 diod na szereg. Będziesz jednak potrzebował przetwornicę step down żeby zasilić arduino (z 24V zrobi ona 12V).
Mam następujące pytanie: skoro jest 16 rzędów po 3 diody i ustawione jest natężenie na driverze na 4375mA to średnio na każdą diodę przypada po około 273mA. A powinno 300-350 mA w zależności od użytych diod. Czy to wynika z możliwości tego drivera czy to celowe działanie wynikające z innych przesłanek ? Czy może chęć przedłużenia żywotności diod ? pozdrawiam
jest to celowe działanie - diody mniej się grzeją. Zwiększa to ich żywotność a światła jest niewiele mniej. Mam zamiar przeprowadzić w niedługim czasie test pokazujący procentowo ile światła jest przy danym natężeniu dla diody. Ale to potrwa jeszcze trochę - muszę się przygotować.
Diody te bardzo szybko się rozjaśniają na samym początku natomiast później pomimo zwiększania natężenia prądu ilość emitowanego światła jest nieproporcjonalnie mniejszy.
mn-tech.pl
Ok.dziękuję za szybką odpowiedź.
Można wiedzieć w jaki sposób przymocowałeś diody do profilu aluminiowego?
Klej termoprzewodzacy AG z allegro
na tym zasilaczu dało by się podłączyć 13 szeregów po 5 ledów. Gdzie kupić taką obudowę na arduino jak na filmiku.
Obudowę można kupić w pierwszym lepszym sklepie z częściami elektronicznymi - kosztują grosze a wybór jest naprawdę spory. Ewentualnie wpisz na allegro "obudowa uniwersalna Z69" - mniej więcej podobne
3 diody w szeregu przy napięciu 12V daje 4V na diodę. Dlaczego się nie palą? Obniżenie prądu do 273mA pozwala je oszczędzać za to 4V wydaje się je niszczyć. To jak to jest?
Diody są zasilone przez driver który sam dostosowuje napięcie do natężenia które ma ustawione. Poza tym driver "oddaje" napięcie o 2V niższe niż dostaje.
mn-tech.pl Dziekuje za odpowiedź. Teraz mam jasnosc. A czy mozna kilka driverow sterowac z jednego pinu arduino? Powiedzmy, takie same drivery.
można ale najlepiej podłączyć pod kolejny pin - wtedy możesz sterować osobno albo ustawić w programie że powiedzmy pin D9 = D10 i wtedy obydwa będą sterowane jednakowo.
A ja mam pytanie , chciał bym zrobić również na Andriudo ale mam lampke o mocy 28W na 1 W ledach epistara / też od tomislawusa / jaką przetwornicę bym potrzebował żeby to wpiąć na 12v zasilacz ?
taką samą jak na filmie tylko musisz przydusić ją wartości takiej żeby nie spaliły diod. Jeśli zrobisz na belce 27W (9 szeregów po 3 diody) wtedy musisz ustawić driver na 2,5A i potkręcić trochę na potencjometrze wbudowanym na driverze. W taki przypadku zasilacz najlepiej mieć powyżej 3A.
już znalazłem wszystko :D i poczytałem super sprawa, a powiedz mi jeszcze tylko czy zostawić Kondensator 470uF/16V czy zmienić na jakiś inny ?
wystarczy ten co jest na filmie. Sprawdzają się dość dobrze. Możesz spróbować jeśli masz pod ręką np 16V 100uF i napisz potem czy też dają radę. Są gabarytowo mniejsze więc łatwiej je będzie schować.
mam jeszcze jedno pytanie skąd wziąć " #include "? mam taką informacę ".. DS1307/DS1307.h:43:26: fatal error: ../Wire/Wire.h: No such file or directory"
znalazłem błąd w DS1307.h była podana ścieżka do : ../Wire/Wire.h a powinna być :Wire.h
witam.
jaki zrobiles odstep miedzy diodami ??
Witam, podpinam się pod TerloPP-a: niestety u Darelteka nie widać tego driver`a, proszę o pomoc, bo wszystko już zakupiłem, oprócz driver`a. Może jakaś inna dostępna przetwornica nada się.
Witam. Mam dwa pytania, może ktoś mi odpowie.
1. Dlaczego, po odłączeniu sterowania świt-zmierzch diody świecą o ~połowę słabiej?
2. Czy wystarczy podpiąć do pinów G P U na driverze potencjometr i zadziała, czy trzeba tam jeszcze coś dodać, np. kondensator, itp?
Pozdrowienia.
Po odłączeniu arduino belka świeci słabiej ponieważ ten środkowy pin ustawia się mniej więcej w połowie wartości (pomiędzy max a 0). Jeśli chcesz używać belki bez sterownika / potencjometru wystarczy zmostkować pin P z jednym z pinów (zworka jak z komputera idealnie się nadaje).
Wystarczy że podepniesz potencjometr i po problemie - tu masz przykłady - mn-tech.pl/arduino-projekty-belek-led.html
Super. Bardzo pomogły mi Twoje filmy i schematy, choć z arduino walczyłem 2 dni. Dalej nie wiem z czym się to je, ale udało mi się wgrać Twój skrypt i działa. Będę musiał jednak podziałać z potencjometrem, bo na arduino belka dość mocno się grzeje - ciężko utrzymać na niej dłoń, zwłaszcza po stronie driver`a. Choć nie mam porównania i może tak ma być. Swoją drogą ciekawe jak przeoczyłem ten schemat z potencjometrem, bo na Twojej/Waszej stronie byłem po kilkanaście razy dziennie. Dziękuję i pozdrawiam.
a ile szeregów diod masz zrobionych ? bo może na driverze trzeba by jakieś rezystory odlutować.
Belka jest kopią tej z filmu powyżej, ale wziąłem lupę i na rezystorach driver`a jest 3 rezystory R150 i dwa R300. Jeden R300 jest odlutowany na stałe, a drugi sam odlutowałem zgodnie ze schematem. Drivery kupowałem od Darelteka i na zdjęciu w aukcji wszystkie są po R300???
Co powoduje zmiana wartości stałej maxD1? Opisana jest jako maksymalna moc kanału LED1, czy nie wystarczy zmienić jej wartości aby ledy świeciły z mniejszą mocą a tym samym mniej się grzały?
Cześć mam pytanie czy 5 diód 3 Watt starczy na oświetlenie akwarium 30 litrów
wystarczy. Ale lepiej jest użyć diod 1W - są bardzej wydajne. To samo (albo lepiej) uzyskasz dając 10 diod 1W na chipie 45 mil.
mam pytanie, czy do jednego zasilacza 12v 2,5A można podłączyć więcej niż jeden driver sterowany pwm wysterowany na 700mA? czy będą poprawnie działały?
tak. Maksymalnie 3 sztuki - wtedy będzie około 2,1A - więc w normie.
super. chciałem wiedzieć czy nie będzie jakiś zakłóceń przy sterowaniu pwm. dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
nie będzie - u mnie w sterowniku mam podpięte 4 drivery (3 po 700mA i 1 350mA ) każdy sterowany osobno i działa to idealnie tak jak powinno.
Jak tak to super. dziękuję za pomoc i dzielenie się wiedzą w filmikach. pozdrawiam.
jeszcze jedno Daraltek kazał mi kupić
Kondensator 100uF/25V Low ESR 105'C
dobry będzie
Będzie ok. Ja stosuję trochę większej pojemności ale też dają radę.
super dzięki
hej mam problem z kodem na leonardo przy sprawdzeniu kodu wywala błąd RTC was not declared in this scope
zrobiłem tą belkę ale słabo świeci da się jakoś ja podkręcić
to coś źle zrobiłeś bo powinna świecić jak wściekła :)
Witam, podłączyłem wszystko tak jak na schemacie na driverze od Darelteka, z tą różnicą, że nie odlutowałem rezystora i zasilacz mam 12V 8A. Niestety z drivera poszły iskry... Chciałem zrobić próbę świecenia bez arduino, nie zrobiłem żadnego mostka z PWM czy to może być powód? czy może zrobiłem jakieś zwarcie bo przyznam, że driver trochę ubrudził się tym klejem termo przewodzącym (nie do końca zaschniętym).
pozdrawiam
najprawdopodobniej zwarcie - od spodu drvera są piny trzeba je minimalnie odizolować od belki. Najlepiej kawałek plastiku o długości drivera i szerokości 2mm. jak popatrzysz od spodu będziesz wiedział o co mi chodzi. to takie 8 miejsc dokładnie po drugiej stronie pinów.
Właśnie próbowałem je odizolować kawałkiem taśmy izolacyjnej.Za pierwszym razem nieskutecznie, minus robił przebicie na radiator (sprawdzałem multimetrem przed podaniem zasilania). Oderwałem driver, przykleiłem jeszcze raz i już przebicia nie było. Nie odczekałem, aż klej wyschnie, jestem ciekaw czy jeszcze nie zaschnięty klej mógł spowodować zwarcie? Mógłbyś mi napisać jak zachowa się driver do, którego będzie podłączone jedynie zasilanie na wejściu i wyjściu (pominięte zupełnie wejścia regulacyjne), pytam, gdyż Daretek w pdf od Drivera napisał, że do pracy bez regulacji trzeba zmostkować gnd i wejście pwm.
z góry dziękuje.
u mnie z przetwornicy wychodzi nie całe 9v można podnieść to jakoś ? ledy połączone szeregowo po 3 / 3x3,4v=10.2v / stykło by się ponieść choć o 0.5v.
wklej tu linka jaką przetwornicę kupiłeś - bo może to jest przetwornica jak piszesz a nie driver :)
allegro.pl/show_item.php?item=6572756835&snapshot=MjAxNi0xMS0yNFQyMDowNToyNFo7YnV5ZXI7MjgxMzMzMGU2MDIxZTM2ZmJmOWM1MjU0OGE2ZDU3NWIzOGNmNWQyODE0YzIyMzY0OGE4YjQwNjkwYjUxN2MzZQ==
jaki zasilacz zastosowałeś do swojej belki (ile V i ile A), jak masz podpięte diody (ile szeregów) i jak masz ustawiony driver (na ile amper)
zasilacz modułowy 12v 5A , 8 x3 diody 1W epistar . ustawiłem teraz na 3A
które rezystory masz odlutowane ?
Witam nie wiem czy temat dalej aktualny.Chciałbym podłączyć 12 szeregów po 7 diod.diody 1v 350mA dobrze policzyłem ze zasilacz 24v 5a ustawiony na 4125a .
zasilacz owszem ale ustawia się driver. który dajesz pomiędzy diodami a zasilaczem.
@@Mn-techPl tak tak chodziło mi o ustawienie drivera. Wielkie dzięki za pomoc. A ardiunio w tym przypadku z osobnego zasilania?
@@ukasz5177 tak. Możesz też zastosować mniejsze drivery (meanwell ldd1500l) i wtedy dać 5 szeregów po 7 diod na szereg (300mA na szereg) a zyskujesz możliwość strona nią odrębnymi kanałami. W razie pytań napisz do mnie z formularza kontaktowego ze strony www.
Witam, jestem Marcin i potrzebował bym rozwiązania problemu w doborze zasilacza do diód led wysokiej mocy, Parametry 1 diody to: 2250mA(max5750), prąd 54v(47,8-56,2 zakres) przy wartościach przed nawiasami dioda ma 121,5W. Pytanie jak wyliczyć parametry zasilacza i jak to połączyć bez oporników by jeden zasilacz uciągnął 2 lub 3 takie diody. Z góry dziękuję, jak co mam link do data sheet tej diody. Pozdrawiam.
czesc mistrzu mam pytanie mam schemat led 3w moge ci go podelac w formie zdjecia ?
zaraz idę piec rybę :P ale podesłać możesz na kontakt(at)mn-tech.pl - jak będę miał chwilę to odpiszę.
witam. a jak zrobić belke ze 100 ledów 1w, czym by się to rurznilo od tej, wystarczył by zasilacz 12v
jeśli dasz zasilacz 24V to możesz zwiększyć ilość diod w szeregu do 6. Daje to więc maksymalnie 96W na jednym driverze. Jeśli będziesz bardzo potrzebował mocy to zasilacz przemysłowe (te w metalowych obudowach) mają możliwość podniesienia trochę napięcia (o 2-3V) więc dzięki temu można dać po 7 diod na szereg x 16 (17 maksymalnie) szeregów daje to moc około 112-119W ale będzie wymagało mocnego chłodzenia drivera (najlepiej radiator od P4 wraz z wentylatorem.
witam czy do tego samego drivera z takimi samimi ustawieniami mogły być być po 4 diody w szeregu i jeszcze gdzie moge dostac ten driver bo szukam i nie moge znalesc proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję
da radę tylko musisz dać zasilacz przynajmniej 16V i będzie ok.
mn-tech.pl bardzo dziękuję a czy zostawić też ten 1 odlutowany żeby było 4325 mA
tak dokładnie.
Ok, dowiedziałem się w Darelteku, że będą wystawione na aukcji jak dotrą z Państwa Środka:).
Stefan Zubel dziękuję
Jakim cudem są białe diody epistar skoro na stronie producenta nie ma ani słowa o tym?
diody kupione na allegro - na przykład tutaj allegro.pl/nowosc-1w-epistar-chip-45mil-145-155lm-moc-6500k-i6733712741.html
+mn-tech.pl ale to nie jest nic co wypuścił epistar bo nie ma tam wzmianki o diodach białych. Informacje ludzi, którzy piszą co chcą na alegro są wątpliwe. Nie daje go żadnej podstawy do uznania tego za prawdę.
Epistar nie wspomina nic, że produkuje diody białe. Więc jak rozumiem, diody białe są od innego producenta?
Witam proszę o pomoc jaki muszę kupić drajwer do 34 Led 1w bo kupiłem jeden i nie działa i nie wiem o co chodzi piszę ze ma 42v dzięki
allegro.pl/zasilacz-power-led-1-18-36w-300ma-ac-180-230v-i6632511299.html
Witam na tym zasilaczu udało by się zrobić 13 szeregów po 5
Jeśli piszesz o tym zasilaczu 12V 5A to bez problemu możesz zasilić nim (przy zamontowanej tej przetwornicy 5000mA) nawet 17szeregów po 3 diody. Wtedy każdy szerego dostanie mniej więcej 294mA. Wystarczy żeby mocno świecić a dodatkowo diody się nie będą tak mocno grzały.
Można zrobić to samo tylko że bez sterownika ? Chodzi mi o wersję z zasilaczem i włącznikiem
mozna zrobić tylko przy tej ilości diod trzeba by to rozbić na dwa drivery (zewnętrzne szeregi to jeden driver a wewnętrzne to drugi).
+mn-tech.pl Chciałbym zrobić taką belkę ale nie wiem ile diod dobrać. Chciałbym aby były w niej diody DeepRed , Royal Blue ,6500 K i 8500 K
według mnie lepiej dać diody full spectrum - ładniejsze światło jest dzięki nim. Jakie wymiary akwarium masz i jakiej szerokości profil chcesz dać (ten co na filmie czy ten 10cm szerokości)?
+mn-tech.pl Wymiary :
długość 80cm
szerokość 35 cm
wysokość 40 cm
Szerokość profilu 16 cm
na taką belkę dając tylko diody i zwykły driver bez sterowania możesz wsadzić 50W. W zupełności to wystarczy. Możesz diody ustawić w 4 rzędach (13-12-12-13). Diody dałbym tylko 6500k oraz full spectrum. ewentualnie z 4albo 6 sztuk 4500k dla ocieplenia widma światła. Będziesz miał światła aż nadto :) Na dobrą sprawę wystarczy około 33W na takie akwarium.
Witam, zrobiłem lampę długości 60 cm ( 36 x 1W) używając tego samego schematu, tyle że dodatkowo założylem filtr RC na przewodzie PWM. Przy świcie lampa startuje od Led43 od razu z połową mocy. Tak samo działa zmierzch od 100 do 43 i nagle się wyłącza. Sciągłem opornik z Pwm, to gaśnie przy 36 też nagle i do tego driver piszczy. Co mam zrobić aby lampa wyłączała się przy 0?
Zmierzyłem napięcie sterujące z PWM, przy rozjaśnieniu max napięcie jest bliskie 0V, a jak gasną ledy to napięcie wynosi 2V, ledy powinny wyłączać się przy napięciu 3V. Ktoś wie czemu się tak dzieje?
Jest możliwość zamówienia takiej belki ?
Witam
Czy ten set potrzebuje radiatora?Na dniach bede skladal cos podobnego na tym profilu
nie ma takiej potrzeby - wszystkie belki które pokazuję dają radę na chłodzeniu pasywnym. Jeśli będziesz potrzebował pomocy w skompletowaniu sprzętu to daj znać na facebooku
mam problem z załadowaniem sketcha na leonardo
''exit status 1 błąd komplikacji dla płytki leonardo'' coś robie źle tylko nie wiem co
jaka wersja oprogramowania ? który skrypt wgrywasz, czy masz dobrze ustawiony port usb i wybrany model arduino ?
wersja oprog 1.8,0 płytka ma komunikacje z arduino porty mam dobrze a nadal jest błąd kompilacji z leonardo
Grzegorz Porczyński
sprawdź na wersji oprogramowania 1.6.1
Witam. Gdzie znajdę schematy do podłączenia takiej belki? po kliknięciu w linki pod filmem nic nie wyświetla się, występują jakieś błędy. Link do sklepu też nie działa. Pozdrawiam
mn-tech.pl/projekty/1xpwm-arduino-48w/
mn-tech.pl Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.
czy dam radę zmieścić 20 takich szeregów po 3 diody na takim samym profilu m
jeśli będzie to profil o długości 1m i szerokości 16cm to jego będzie to wystarczające. Belka będzie oczywiście ciepła ale nie na tyle żeby popaliły się diody. Zawsze można pomyśleć o jakimś dodatkowym chłodzeniu (np wentylator 12V ustawiony na 5V - chodzi tylko o delikatny ruch powietrza wokoło belki)
@@Mn-techPl właśnie miałby to być profil 80x16. do akwarium 112l. a istnieje jakiś inny profil? szerszy?
Pomożecie? Mam 16 diód LED 1W(350mA), 5 diód LED FS 1W (350mA), 4 diody LED 5W (700mA) jaki do tego driver użyć?
diody 5W potrzebują 1050ma. Chyba że chodziło ci o diody 700mA. To faktycznie. Co do diod to najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie samych diod 1W. Można je zasilić z drivera 300mA (mówiłem o tym wielokrotnie) tylko po prostu diody będą trochę słabiej świecić.
Witam.czy mogę prosić o schemat takiego połączenia tej belki??
Pod filmem jest link do schematu.
16 po 4 ? Ja tam widzę 16 po 3. Jeśli miało być 16 po 4 to winno być w tytule 64W.
16*3 jeśli powiedziałem błędnie to przepraszam :)
witam jaki zasilacz polecasz do power led do 34 ledow 1w
+dominik sz 18-36w 300mA
a jak bym podłączył 24V 4A zasialacz tak jak ty pod arduino spalił by się
Input Voltage (limits)6-20 V więc niestety można spalić.... jak nie chcesz dawać przetwornicy wystarczy jakiś mocny opornik i tyle. arduino.cc www.arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardNano
witam poprosze o schemat gdzie sa jakie diody hodzi mi o barwy
+Rafal Waniczek w filmie masz omówione gdzie jakie diody zostały użyte.
Witam a gdzie można kupić taki profil bo szukam i szukam a nie mogę znaleźć :-/
Paweł Okoński allegro wpisz radiator aluminiowy na wymiar użytkownik tomoslawus
Paweł Okoński na allegro widziałem
Witam nie widać jak pracuje ta lampa .
fakt - zapomniałem o tym zupełnie podczas kręcenia. Bardziej chodziło tutaj o pokazanie w jaki sposób można wszystko połączyć. Ale jeśli chodzi o ilość światła - wystarczające na akwarium o długości 80cm (do pojemności około 200litrów)
a jak bedzie 18-36w 350mA
to po prostu diody będą świeciły mocniej (niewiele) ale będą się bardziej grzały. Lepsze pod tym względem są właśnie "300". Poza tym są tańsze....
jaka cena takiej belki?
witam gdzie skrypt bo strona nie działa
+SZYBKI946 jutro będzie pod wieczór
Jaka cena takiej belki jeżeli zamówiłbym??? ODP.sony-1982@tlen.pl