Nagyon tetszett az előadás, a követési távolságról csak dióhéjban kaptunk bele, de ez az amit nagyon is kikéne emelni, mert az emberek nagy többsége figyelmen kívül hagyja, főleg országút és autópálya vagy urambucsá autópálya feletti (140-150km/h) tempónál! Remélem, lesz erről is videó a közeljövőben, mert nagy szükség lenne rá!
Ütközéseknél nem a sebességek összege, hanem az adott járművek összesített energiái számítanak.Az igaz, hogy ennek kiszámításánál figyelmbe kell venni a sebesség vektorok viszonyát, de jó közelítéssel a tehetlenség aránya (tömegarány) határozza meg a hatásviszonyokat.
Nyíregyháza, Debreceni út, délután 4 óra. Ha 3-4 méternél nagyobb a követési távolság, akkor 100%,hogy egy 5 méteres kisbusz befurakodik. Követési távolság megtartása, igen csak nehéz ilyen vezetési morál mellett.
True story, a tömeg a fizikában állandó [kg], a súly az pedig gyakorlatilag az erő [newton]. Így az utóbbi változhat, hogy mennyivel húzod a felfüggesztést avagy nyomod az alátámasztást. A videó jó lett.
Végre egy komolyabb hiba! Eddig csak max. azt lehetett felróni hibaként Pető úr óráiban, hogy látszik az egérkurzor a képernyőn. De ez az ütközéselméleti fizika valóban hibás. 1. Frontális ütközéskor nem adódnak össze a sebességek. A nagyobb tömegű fog "nyerni" a tömegek fordított arányában. Azaz minél nagyobb a tömege, annál enyhébb lesz a lassulása (a másik rovására), és az ebből következő károsodás. (Most a gyűrődési zónák különbségeivel, és az aláfutásos esetekkel ne foglalkozzunk.) Tehát ha két tökéletesen egyforma tömegű autó egyforma sebességgel ütközik frontálisan, az nagyjából olyan, mintha az egyik ugyanilyen sebességgel (nem duplával!) egy (merev) falnak ütközne. De a falnak ütközés még ilyenkor is rosszabb kimenetelű, mert a tökéletes frontális ütközést elég nehéz kivitelezni, és az autók "jótékonyan" kifordulnak ütközéskor, ami a fellépő erőhatást enyhíti (forgómozgássá változtatja). A fal és a fa ilyet nem tud. Azok nem fognak elfordulni. Egyébként a merev falba ütközés elég ritka, hiszen a téglafalon a kocsi át tud menni, és ütközéskor az számít, hogy az ütközési sík merre mozog ütközés ideje alatt. Nagyobb tömeg megy tovább, kisebb megszívja. Ezért a fának ütközések tudnak a legdurvább ütközésekké válni, mert az olyanok leginkább, mint a merev falak. 2. A 20. percnél felrajzolt zöld vonal alul mit jelképez? Sem a megtett út, sem a sebesség nem lehet.
A zöld vonalon én is sokat filóztam. Szerintem, ha fentről lefelé nézed (Y tengely) az a fékút. A sávok 30 m-t jelentenek, 30 m-ről indulunk. Az X tengelyen a sebesség lehet, ami jobbra nő. - Első pont, ami valamiért szerintem véletlenül egy hosszabb vonal lett, az 50km/h-val fékező kocsi féktáv végét jelöli. - A második pontunk a 3. fekete vonal és a zöld görbe találkozása ez a 100km/h-s fékút vége. - Az utolsó pont pedig 6. sáv és a görbe alja, ez a 180km/h-s féktáv. Erre a 3 pontra (egyenes vége+az előbb említett 2 pont) rá lett húzva egy exponenciális görbe. Elég fura rajz tény, a videó maga viszont tényleg jó lett!
@@Jack90539 Igen, ami exponenciálisan nőhet, az a fékút a sebesség növekedésének arányában. Az ábrára meg az a magyarázat, hogy rossz (mert nem megkönnyíti a megértését valaminek, hanem megnehezíti). :-) Azt már meg sem kérdem, hogy balra miért vízszintes? Jó, hogy a fékút nulla, amíg nem lépünk a fékre, de ha a sebesség függvényében van ábrázolva a fékút, akkor nem kell összekapcsolni a felső É-CS-M ábrával. Főleg úgy nem, hogy az Fk szakasz közepéről indul. :-)
Már hogy a fenébe ne adódnának össze a sebességek... Ha egy autó jön feléd 50-el és te is 50-el mész, az pont olyan mintha ennek az autónak ha állna 100-al mennél bele... Az hogy minek mekkora tömege van az más kérdés... A fának is jobb kamionnal neki menni mint kispolszkival. Egyébként mint írtam egy másik kommentben is, légyszi ha szembejössz velem és tudod a fát is választani, akkor menj légyszi a fának. Úgy kevesebb ember hal meg... A zöld vonal szerintem meg egyszerűen a sebesség a távolság függvényében. A reakcióideig és a fék késéséig egyenletes utána pedig négyzetesen csökken. Nagyobb sebességnél jóval nagyobb a légellenállás, jobban lassítja az autót. Ez a fékező erő a sebesség csökkenésével is csökken, meg valószínű a fék melegedése is közrejátszik. De azt én sem értem hogy ezzel mit akart mondani. Egyébként jó értehtő videó, nehezen tudnék belekötni.
@@kalmanmikoka1957 Az ütközéssel kapcsolatos dolgokat már leírtam a másik, hasonlóan félrebeszélős kommentedre. A relatív sebességnek nincs szerepe ebben a kérdésben, mivel az a kérdés, hogy a betonfal (vagy útmenti fa) vs autóval ütközés kimenetele a jobb. Ha ötvennel mész és szemből szintén ötvennel jön egy kocsi, akkor az tényleg olyan, mintha százzal egy álló autónak mennél neki, de nem erről volt szó. Ötvennel betonfalnak vs ötvennel egy szemből ötvennel jövőnek: ilyenkor ugyanaz a helyzet, tehát nem "adódnak össze" a sebességek. Arról sincs szó egyébként, hogy ha veled megyek szembe, akkor a fát válasszam. Arról sincs, hogy mikor hal meg kevesebb ember. Arról van szó, hogy hogyha meglátom, hogy egy autó szemből nekem akar jönni, akkor a saját biztonságom miatt a fát érdemes választani. Hát nem. Kivétel az, ha jóval nagyobb tömegű kocsi jön velem szemben, mert akkor az autóm ütközéskor hátrafelé fog elmozdulni, azaz olyan lesz, mintha egy betonfalnak nagyobb sebességgel mennék neki. Ilyenkor lehetne egy fát választani, de nem hiszem, hogy életszerű példa. Még vajon hányszor kell ezt elmondani?
Kedves Tanár úr a számok pontatlanok: 1m/s=3.6 km/h 50 km/h esetén ez 13.88m/s ~ 14m, 100 km/h esetén 27.7 m/s ~ 28m, 150 km/h esetén pedig 41,66 m/s ~ 42m. Mivel a biztonság felé megyünk el minden cm számít.
Teljesen jogos, ha 1 másodperccel számoljuk a reakcióidőt. De a filmben is elhangzik, hogy ennél valamivel kisebb, én ezért szoktam számolni 12-24-36 méterrel.
22:56 "csak 30-cal megyek az úton - az nem sok - szembe jön egy jármű 30-cal, a két sebesség összeadódik, ami azt jelenti, hogy mondjuk olyan, mintha 60-nal mennék a falnak..." Öööö ez biztos...???? Az ütközésnél felszabaduló energia nem csak az én autómra hat, hanem a szembejövőre is. Ergo ha megyek 30-cal és szemből ütközök egy szintén 30-cal jövő autóval, az szerintem pont olyan, mintha 30-cal egy betonfalnak mennék (és nem 60-nal!!!). Ugyanis a 2 autónyi mozgási energia két autó között is oszlik el. Azért mert a relatív, egymáshoz képesti sebesség a duplája (ami igaz is), attól még az ütközés 2 szereplős, rám a szembejövő miatt nem fog négyszeres energia hatni.
Ha egy azonos tömegű jármű jön szembe 30-cal. De ha egy 600 kg-os városi kisautó találkozik így szembe egy 40 tonnás kamionnal, akkor a kamion ugyan szinte meg se érzi a találkozást, a kisautónak viszont tényleg olyan élmény lesz, mintha 60-nal menne a falnak. (Ezért szeretek kamionok mögött haladni a mi kis autónkkal. Az 5 csillagos töréstesztes, 3 tonnás SUV tulajdonosok gyakran nagyon biztonságban érzik magukat és bátran előzgetnek beláthatatlan kanyarokban is. Jelentősen növeli a túlélési esélyeimet, ha az előttem haladó kamionnal találkozik össze egy ilyen helyzetben a SUV vezetője, nem pedig velem.)
folyamatosan kell figyelni a tükröket, a megfelelő követési távolság tartása a mögötted haladó felesége kamionnal egyébként akkora követési távolságot kell tartani, amit az élet és vagyonbiztonság megkövetel azon felül amit a vonatkozó kresz szabályok egyébként előírnak, kamionra azt hiszem 70m legalább
Senki nem oktatja ezt hivatalos anyagban, hiszen a kamion is olyan követési távolságot köteles tartani, hogy az előtte haladó hirtelen fékezése esetén is meg tudjon állni. Szóval a KRESZ könyvek nem abból indulnak ki, hogy mi van, ha a többiek szabálytalanok, hanem azt feltételezi, hogy a kölcsönös bizalmi elv működik. Ettől függetlenül a vezetésoktatók el szokták mondani, hogy fékezés előtt illik belenézni a belső tükörbe és a sárgán is inkább menj át, ha furgonos vagy kamionos van a seggedbe tapadva. Hozzáteszem a követési távolságot ebben az országban senki nem tartja be, az autósok egyik felét nem érdekli, másik felétől meg az előbbi csoport veszi el, tolnak, bevágnak és nem hagynak távolságot tartani.
@@sjsajhdashaggagya6589 A KRESZ nem ír elő olyan szabályokat, amik abból indulnak ki, hogy mások szabálytalanok. Ez olyan, mintha a KRESZ előírná, hogy állj meg védett úton a macisajtosnak és beszéljétek meg, hogy el fog-e engedni. A KRESZ abból indul ki, hogy mindenki szabályosan közlekedik, ez a Bizalmi Elv. Az más kérdés, hogy a tantermi és gyakorlati oktatók gyakran tanítanak meg való életből merített dolgokat, ilyen például az is, hogy nézz bele fékezés előtt a visszapillantóba és ellenőrizd, hogy a mögötted jövő tart-e szabályos távolságot. De nehezen tudom elképzelni, hogy bárki inkább elütné a gyalogost azért, hogy ne jöjjenek belé hátulról, beletaposol a fékbe és ha a mögötted jövő már nem tud megállni, az az ő sara lesz és talán megtanulja egy életre miért fontos a követési távolság.
OFF-topic. Az ilyen "versenyautós" kivagyok én féle milliomos csemetéket az elején ki kellene már szűrni megfelelő, akár PAV tesztekkel. Ezek potenciális gyilkosok lesznek az utakon.. Amúgy nagyon jó az előadás.
Ugyan már, nagyot mondani bárki tud. A tanfolyamra beiratkozók nagy része gyerek (én 27 évesen kezdtem el, szóval kapásból 10 évvel azután, mint a legtöbben), ott is voltak ilyen szájhősök, de csak mert autót addig legfeljebb Xboxon vezettek. Az én oktatóm mondta, hogy sok ilyen nagy mellénnyel nekikezdő tanulóból lett végül tök normális sofőr, akiket szokott látni a környéken közlekedni. Na meg ugye egy PÁV mitől véd meg? A taxisoknak is kell, mégis rohadt sok közöttük a közveszélyes szociopata, akik záróvonalon keresztül, irányjelző nélkül cikáznak a sávok között, mennek beteg sebességgel, szarnak a zebrán a gyalogosokra vagy csak egyszerűen a macisajtos útról bekanyarodva simán bevág eléd, de ha engem a belvárosban jobbkezes utcában valaki önkényesen lemondat az elsőbbségemről, az általában taxis (nem azt mondom, hogy minden taxis ilyen, csak körükben ARÁNYAIBAN több a szociopata, mint a nem taxisok között). Arról nem beszélve, hogy a legtöbb idióta a forgalomban nem annak születik, csak azzá válik. Csinálsz PÁV-ot egy teljesen kezdő 17-18 éves gyereken, aki az első 5-10 ezer kilométeren még be lesz szarva minden újtól, belőlük lesznek a mindenki által ledudált mazsolák, aztán csak később nyílik ki a csipájuk, meg jönnek a munkahelyi gondok, szarakodik a házasság, kialvatlan a gyerekek miatt és a frusztrációját az utakon vezeti le. A legtöbb életveszélyesen közlekedő agresszív félhülye Budapesten valami inges-zakós céges aktakukac a céges Octaviában.
Fiamat be akartam fizetni online motoros kresz-tanfolyamra. Azt sem lehet. ... De miért??? Jó a vizsga legyen a járvány után de a tanulás??? Átjön korona a biteken?
Az online tanfolyam az menni fog, de szerintem nincs értelme. Senki nem tudja meddig tart el ez a helyzet, most megcsinálja a tanfolyamot és mire mehet vizsgázni a nagy részét már el is felejti (még normál békeidőben is van 1-1,5 hónapos várakozási idő a vizsgára). Maga a tanfolyam amúgy pár nap alatt letudható, nem ezen fog múlni, hogy most kezdi, vagy amikor már lemegy ez a káosz.
Kérdés, mikor lesz a "nemsokára". Egy dbig biztos nem fogja a KAV meg a minisztérium folytatni a vizsgáztatást, pedig limitált létszámmal talán működhetne most is.
Frontális ütközésnél a két autó sebessége nem adódik össze! (Amennyiben a súly és a sebesség is azonos) 60-al frontálisan ütközni azzal aki szemből jön 60-al az NEM olyan mint 120 al a falnak menni. Egészen pontosan olyan mint 60-al a falnak menni! Ezt nagyon sokan rosszul tudják.
Nagyon hasznosak ezek a videók.Nagyon sok embernek érdemes lenne végignézni mert sokaknak fingjuk sincs mi a kresz,hiába van jogsijuk 20 éve.
Januar1 óta van jogsim. Minden nap vezetek. zekek a vidik nagyon segítenek. Köszönöm!
Nagyon tetszett az előadás, a követési távolságról csak dióhéjban kaptunk bele, de ez az amit nagyon is kikéne emelni, mert az emberek nagy többsége figyelmen kívül hagyja, főleg országút és autópálya vagy urambucsá autópálya feletti (140-150km/h) tempónál! Remélem, lesz erről is videó a közeljövőben, mert nagy szükség lenne rá!
Ütközéseknél nem a sebességek összege, hanem az adott járművek összesített energiái számítanak.Az igaz, hogy ennek kiszámításánál figyelmbe kell venni a sebesség vektorok viszonyát, de jó közelítéssel a tehetlenség aránya (tömegarány) határozza meg a hatásviszonyokat.
Yaaahhh Köszönöm ,🙋 Nagyon reaális tudást adsz mindenkinek .Drukkolok magamnak, hogy ha,ha igazi Autót vezetek majd 😋 Mindenki Otthonmaradt 🙋🤗🍀🍀
Köszönöm! Nagyon jó!
másfél éve van vezetői engedélyem és nap mint nap rengeteget vezetek. de ez nekem is jól jött most ez a videó :) nagyon hasznosak a videóid :)
Nyíregyháza, Debreceni út, délután 4 óra. Ha 3-4 méternél nagyobb a követési távolság, akkor 100%,hogy egy 5 méteres kisbusz befurakodik. Követési távolság megtartása, igen csak nehéz ilyen vezetési morál mellett.
Tanár úr, köszönjük a videót, pontosításképp 13:54 a tömeg nem változik, a súly (eloszlás) változik.
True story, a tömeg a fizikában állandó [kg], a súly az pedig gyakorlatilag az erő [newton]. Így az utóbbi változhat, hogy mennyivel húzod a felfüggesztést avagy nyomod az alátámasztást. A videó jó lett.
Végre egy komolyabb hiba! Eddig csak max. azt lehetett felróni hibaként Pető úr óráiban, hogy látszik az egérkurzor a képernyőn. De ez az ütközéselméleti fizika valóban hibás.
1. Frontális ütközéskor nem adódnak össze a sebességek. A nagyobb tömegű fog "nyerni" a tömegek fordított arányában. Azaz minél nagyobb a tömege, annál enyhébb lesz a lassulása (a másik rovására), és az ebből következő károsodás. (Most a gyűrődési zónák különbségeivel, és az aláfutásos esetekkel ne foglalkozzunk.) Tehát ha két tökéletesen egyforma tömegű autó egyforma sebességgel ütközik frontálisan, az nagyjából olyan, mintha az egyik ugyanilyen sebességgel (nem duplával!) egy (merev) falnak ütközne. De a falnak ütközés még ilyenkor is rosszabb kimenetelű, mert a tökéletes frontális ütközést elég nehéz kivitelezni, és az autók "jótékonyan" kifordulnak ütközéskor, ami a fellépő erőhatást enyhíti (forgómozgássá változtatja). A fal és a fa ilyet nem tud. Azok nem fognak elfordulni. Egyébként a merev falba ütközés elég ritka, hiszen a téglafalon a kocsi át tud menni, és ütközéskor az számít, hogy az ütközési sík merre mozog ütközés ideje alatt. Nagyobb tömeg megy tovább, kisebb megszívja. Ezért a fának ütközések tudnak a legdurvább ütközésekké válni, mert az olyanok leginkább, mint a merev falak.
2. A 20. percnél felrajzolt zöld vonal alul mit jelképez? Sem a megtett út, sem a sebesség nem lehet.
Köszönöm a pontosítást.
A zöld vonalon én is sokat filóztam. Szerintem, ha fentről lefelé nézed (Y tengely) az a fékút. A sávok 30 m-t jelentenek, 30 m-ről indulunk. Az X tengelyen a sebesség lehet, ami jobbra nő.
- Első pont, ami valamiért szerintem véletlenül egy hosszabb vonal lett, az 50km/h-val fékező kocsi féktáv végét jelöli.
- A második pontunk a 3. fekete vonal és a zöld görbe találkozása ez a 100km/h-s fékút vége.
- Az utolsó pont pedig 6. sáv és a görbe alja, ez a 180km/h-s féktáv.
Erre a 3 pontra (egyenes vége+az előbb említett 2 pont) rá lett húzva egy exponenciális görbe.
Elég fura rajz tény, a videó maga viszont tényleg jó lett!
@@Jack90539 Igen, ami exponenciálisan nőhet, az a fékút a sebesség növekedésének arányában. Az ábrára meg az a magyarázat, hogy rossz (mert nem megkönnyíti a megértését valaminek, hanem megnehezíti). :-)
Azt már meg sem kérdem, hogy balra miért vízszintes? Jó, hogy a fékút nulla, amíg nem lépünk a fékre, de ha a sebesség függvényében van ábrázolva a fékút, akkor nem kell összekapcsolni a felső É-CS-M ábrával. Főleg úgy nem, hogy az Fk szakasz közepéről indul. :-)
Már hogy a fenébe ne adódnának össze a sebességek... Ha egy autó jön feléd 50-el és te is 50-el mész, az pont olyan mintha ennek az autónak ha állna 100-al mennél bele... Az hogy minek mekkora tömege van az más kérdés... A fának is jobb kamionnal neki menni mint kispolszkival. Egyébként mint írtam egy másik kommentben is, légyszi ha szembejössz velem és tudod a fát is választani, akkor menj légyszi a fának. Úgy kevesebb ember hal meg...
A zöld vonal szerintem meg egyszerűen a sebesség a távolság függvényében. A reakcióideig és a fék késéséig egyenletes utána pedig négyzetesen csökken. Nagyobb sebességnél jóval nagyobb a légellenállás, jobban lassítja az autót. Ez a fékező erő a sebesség csökkenésével is csökken, meg valószínű a fék melegedése is közrejátszik. De azt én sem értem hogy ezzel mit akart mondani.
Egyébként jó értehtő videó, nehezen tudnék belekötni.
@@kalmanmikoka1957 Az ütközéssel kapcsolatos dolgokat már leírtam a másik, hasonlóan félrebeszélős kommentedre. A relatív sebességnek nincs szerepe ebben a kérdésben, mivel az a kérdés, hogy a betonfal (vagy útmenti fa) vs autóval ütközés kimenetele a jobb. Ha ötvennel mész és szemből szintén ötvennel jön egy kocsi, akkor az tényleg olyan, mintha százzal egy álló autónak mennél neki, de nem erről volt szó. Ötvennel betonfalnak vs ötvennel egy szemből ötvennel jövőnek: ilyenkor ugyanaz a helyzet, tehát nem "adódnak össze" a sebességek.
Arról sincs szó egyébként, hogy ha veled megyek szembe, akkor a fát válasszam. Arról sincs, hogy mikor hal meg kevesebb ember.
Arról van szó, hogy hogyha meglátom, hogy egy autó szemből nekem akar jönni, akkor a saját biztonságom miatt a fát érdemes választani. Hát nem. Kivétel az, ha jóval nagyobb tömegű kocsi jön velem szemben, mert akkor az autóm ütközéskor hátrafelé fog elmozdulni, azaz olyan lesz, mintha egy betonfalnak nagyobb sebességgel mennék neki. Ilyenkor lehetne egy fát választani, de nem hiszem, hogy életszerű példa.
Még vajon hányszor kell ezt elmondani?
Ezt a videót az autópályán 2 méterről követőknek ajánlom
Attila Ujhelyi milyen 2m a hátsó ülésen ül nálam. És liheg.
Kedves Tanár úr a számok pontatlanok: 1m/s=3.6 km/h 50 km/h esetén ez 13.88m/s ~ 14m, 100 km/h esetén 27.7 m/s ~ 28m, 150 km/h esetén pedig 41,66 m/s ~ 42m. Mivel a biztonság felé megyünk el minden cm számít.
Teljesen jogos, ha 1 másodperccel számoljuk a reakcióidőt. De a filmben is elhangzik, hogy ennél valamivel kisebb, én ezért szoktam számolni 12-24-36 méterrel.
1km/h = 3.6m/s?
Zoltán, fordítva. 1m/s = 3.6 km/h. A m/s mértékegység a nagyobb.
@@somethingofmylife 1km/h az annyi, mint 1000 méter / 3600 másodperc, azaz 0,2777m/s. Ennek a reciproka a 3,6.
22:56
"csak 30-cal megyek az úton - az nem sok - szembe jön egy jármű 30-cal, a két sebesség összeadódik, ami azt jelenti, hogy mondjuk olyan, mintha 60-nal mennék a falnak..."
Öööö ez biztos...???? Az ütközésnél felszabaduló energia nem csak az én autómra hat, hanem a szembejövőre is. Ergo ha megyek 30-cal és szemből ütközök egy szintén 30-cal jövő autóval, az szerintem pont olyan, mintha 30-cal egy betonfalnak mennék (és nem 60-nal!!!). Ugyanis a 2 autónyi mozgási energia két autó között is oszlik el. Azért mert a relatív, egymáshoz képesti sebesség a duplája (ami igaz is), attól még az ütközés 2 szereplős, rám a szembejövő miatt nem fog négyszeres energia hatni.
Ha egy azonos tömegű jármű jön szembe 30-cal. De ha egy 600 kg-os városi kisautó találkozik így szembe egy 40 tonnás kamionnal, akkor a kamion ugyan szinte meg se érzi a találkozást, a kisautónak viszont tényleg olyan élmény lesz, mintha 60-nal menne a falnak. (Ezért szeretek kamionok mögött haladni a mi kis autónkkal. Az 5 csillagos töréstesztes, 3 tonnás SUV tulajdonosok gyakran nagyon biztonságban érzik magukat és bátran előzgetnek beláthatatlan kanyarokban is. Jelentősen növeli a túlélési esélyeimet, ha az előttem haladó kamionnal találkozik össze egy ilyen helyzetben a SUV vezetője, nem pedig velem.)
@@Zilahi-Branyi_Laszlo nem pedig veled a seggedben egy kamionnal, mi? 😅
A reakcióidő alatt nem kell belenéznem a tükörbe, hogy rám van- e tapadva valaki (pl kamion) mielőtt a fékezésről döntök?
folyamatosan kell figyelni a tükröket, a megfelelő követési távolság tartása a mögötted haladó felesége
kamionnal egyébként akkora követési távolságot kell tartani, amit az élet és vagyonbiztonság megkövetel azon felül amit a vonatkozó kresz szabályok egyébként előírnak, kamionra azt hiszem 70m legalább
Senki nem oktatja ezt hivatalos anyagban, hiszen a kamion is olyan követési távolságot köteles tartani, hogy az előtte haladó hirtelen fékezése esetén is meg tudjon állni. Szóval a KRESZ könyvek nem abból indulnak ki, hogy mi van, ha a többiek szabálytalanok, hanem azt feltételezi, hogy a kölcsönös bizalmi elv működik. Ettől függetlenül a vezetésoktatók el szokták mondani, hogy fékezés előtt illik belenézni a belső tükörbe és a sárgán is inkább menj át, ha furgonos vagy kamionos van a seggedbe tapadva. Hozzáteszem a követési távolságot ebben az országban senki nem tartja be, az autósok egyik felét nem érdekli, másik felétől meg az előbbi csoport veszi el, tolnak, bevágnak és nem hagynak távolságot tartani.
@@vonPeter_ nem a sárgáról van szó, hanem arról, hogy mi van ha gyalogos ugrik le ott ahol egyébként arra a KRESZ alapján nem kell számítani
@@sjsajhdashaggagya6589 A KRESZ nem ír elő olyan szabályokat, amik abból indulnak ki, hogy mások szabálytalanok. Ez olyan, mintha a KRESZ előírná, hogy állj meg védett úton a macisajtosnak és beszéljétek meg, hogy el fog-e engedni. A KRESZ abból indul ki, hogy mindenki szabályosan közlekedik, ez a Bizalmi Elv. Az más kérdés, hogy a tantermi és gyakorlati oktatók gyakran tanítanak meg való életből merített dolgokat, ilyen például az is, hogy nézz bele fékezés előtt a visszapillantóba és ellenőrizd, hogy a mögötted jövő tart-e szabályos távolságot. De nehezen tudom elképzelni, hogy bárki inkább elütné a gyalogost azért, hogy ne jöjjenek belé hátulról, beletaposol a fékbe és ha a mögötted jövő már nem tud megállni, az az ő sara lesz és talán megtanulja egy életre miért fontos a követési távolság.
@@vonPeter_ na jó csak azért morálisan egy gyalogoson nem ugyanaz átmenni, mint egy sárgalámpán
OFF-topic. Az ilyen "versenyautós" kivagyok én féle milliomos csemetéket az elején ki kellene már szűrni megfelelő, akár PAV tesztekkel. Ezek potenciális gyilkosok lesznek az utakon.. Amúgy nagyon jó az előadás.
Ugyan már, nagyot mondani bárki tud. A tanfolyamra beiratkozók nagy része gyerek (én 27 évesen kezdtem el, szóval kapásból 10 évvel azután, mint a legtöbben), ott is voltak ilyen szájhősök, de csak mert autót addig legfeljebb Xboxon vezettek. Az én oktatóm mondta, hogy sok ilyen nagy mellénnyel nekikezdő tanulóból lett végül tök normális sofőr, akiket szokott látni a környéken közlekedni. Na meg ugye egy PÁV mitől véd meg? A taxisoknak is kell, mégis rohadt sok közöttük a közveszélyes szociopata, akik záróvonalon keresztül, irányjelző nélkül cikáznak a sávok között, mennek beteg sebességgel, szarnak a zebrán a gyalogosokra vagy csak egyszerűen a macisajtos útról bekanyarodva simán bevág eléd, de ha engem a belvárosban jobbkezes utcában valaki önkényesen lemondat az elsőbbségemről, az általában taxis (nem azt mondom, hogy minden taxis ilyen, csak körükben ARÁNYAIBAN több a szociopata, mint a nem taxisok között). Arról nem beszélve, hogy a legtöbb idióta a forgalomban nem annak születik, csak azzá válik. Csinálsz PÁV-ot egy teljesen kezdő 17-18 éves gyereken, aki az első 5-10 ezer kilométeren még be lesz szarva minden újtól, belőlük lesznek a mindenki által ledudált mazsolák, aztán csak később nyílik ki a csipájuk, meg jönnek a munkahelyi gondok, szarakodik a házasság, kialvatlan a gyerekek miatt és a frusztrációját az utakon vezeti le. A legtöbb életveszélyesen közlekedő agresszív félhülye Budapesten valami inges-zakós céges aktakukac a céges Octaviában.
Fiamat be akartam fizetni online motoros kresz-tanfolyamra.
Azt sem lehet. ... De miért???
Jó a vizsga legyen a járvány után de a tanulás???
Átjön korona a biteken?
Be lehet íratni, a legtöbb iskola segít ebben.
Az online tanfolyam az menni fog, de szerintem nincs értelme. Senki nem tudja meddig tart el ez a helyzet, most megcsinálja a tanfolyamot és mire mehet vizsgázni a nagy részét már el is felejti (még normál békeidőben is van 1-1,5 hónapos várakozási idő a vizsgára). Maga a tanfolyam amúgy pár nap alatt letudható, nem ezen fog múlni, hogy most kezdi, vagy amikor már lemegy ez a káosz.
Kérdés, mikor lesz a "nemsokára". Egy dbig biztos nem fogja a KAV meg a minisztérium folytatni a vizsgáztatást, pedig limitált létszámmal talán működhetne most is.
Ne is mond. Tegnap lett volna az E kategória forgalmi vizsgám. Szerdán mondták le😡😕😡
Bár a vezetés támogató rendszerek, erre reagálnak már lehet gyorsabban mint az ember és lefékezi a járművet. Városban persze.
Frontális ütközésnél a két autó sebessége nem adódik össze! (Amennyiben a súly és a sebesség is azonos)
60-al frontálisan ütközni azzal aki szemből jön 60-al az NEM olyan mint 120 al a falnak menni. Egészen pontosan olyan mint 60-al a falnak menni!
Ezt nagyon sokan rosszul tudják.
Van valami infó,hogy mikortól lesznek vizsgák? :O
Ha megindul az élet az országban.
@@petati60 Reméljük minél hamarabb,mert 04.20.-án lett volna forgalmivizsgám :(
Hogy mitől függ, odatenném még a szélirányt is, illetve erősséget. Nagyobb autóknál jobban kijön , mint a kis autóknál persze.