Bocian nad Tatrami. Historia szybowcowego rekordu wysokości lotu.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 дек 2023
  • Wyczyn, jakiego dokonali Stanisław Józefczak i Jan Tarczoń, startując z lotniska w Nowym Targu 5 listopada 1966 roku, do dziś pozostaje epokowy i niezapomniany. Ich odwaga, determinacja i umiejętności lotnicze pozwoliły dokonać wybitnego osiągnięcia. Narracja bohatera tamtego wydarzenia - Jana Tarczonia przenosi nas do pamiętnego dnia, kiedy na szybowcu "Bocian" wznieśli się na niebotyczną wysokość.
    Ustanowione podczas lotu rekordy to: wysokość absolutna - 12 560 m oraz wysokość przewyższenia - 11 680 m. Te osiągnięcia były najlepszymi wynikami na świecie przez dziesiątki lat, a do dzisiaj pozostają niepobite w Polsce.
    Produkcja: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
    Główny wykonawca: Warsztat Filmów.
    Współpraca:
    ✅ Robert Koprowski i załoga Aeroklubu Nowy Targ,
    ✅ Maciej Peikert pilot, instruktor Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego przy Lotniczej Akademii Wojskowej- pomysłodawca projektu,
    ✅ dr Krzysztof Kowalczuk z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej,
    ✅ Sebastian Kawa- pilot szybowcowy,
    ✅ Stanisław Gradolewski - opiekun Koła Naukowego Lotników przy Politechnice Warszawskiej, osoba dzięki której historyczny szybowiec "Bocian" został uratowany i udostępniony do nagrań.
    Specjalne podziękowania dla pana Macieja Kuklińskiego za udostępnienie archiwalnych materiałów filmowych autorstwa p. Franciszka Kuklińskiego.
    ZAPRASZAMY!
  • НаукаНаука

Комментарии • 3

  • @shoti1111
    @shoti1111 Месяц назад

    Niesamowity film, świetnie zrealizowany...szkoda ,ze tematyka niszowa i popularności nie zdobędzie, choć może to i dobrze. Sport w każdym razie elitarny, a te wyczyny na fali to już elita w elicie. Najwiekszy szacunek budzą te wyczyny w tamtych czasach, bez elektroniki, GPS i internetu, z papierowymi mapami i komunikatami metoe z radia.

  • @robertkalisz9978
    @robertkalisz9978 7 месяцев назад +1

    Wspaniała historia, piękny film.

  • @mariolondyn50
    @mariolondyn50 Месяц назад

    Witam . Super materiał !
    Jestem w grupie osób , która dostąpiła zaszczytu bycia laszowanym płozą tego Bociana . Wtedy był już zdemontowany w bocznej sali spadochroniarni razem z drugim bliźniaczym , ( a kurs robiłem nowszą wersją Bis, niezapomniany SP - 2808 ,... który z czasem znalazł sie w koszalińskim aeroklubie ).
    Pytanie brzmi dlaczego tak zasłużony egzemplarz nie trafił do nie dalekiego Muzeum Lotnictwa w Krakowie tylko został zapomniany i wiele lat niszczał ???