Смокини - Плодове след петия месец

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 окт 2024

Комментарии • 16

  • @biserlozev1745
    @biserlozev1745 Месяц назад +2

    Бихте ли пояснили завиването с кочани. Предполагам не се затрупва цялото дръвче 🙂

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Месяц назад

      Здравейте! Цялото дръвче се затрупва. Предполагам знаете за какви царевични кочани става дума, някъде им казват-наръчи, снопи или ластуни. Затрупва се под формата на купа, пирамидално, за да се стича водата, и да не мухлясат кочаните. При много големи и високи дървета, няма да могат да се покрият всички клони, но при поддържани дървета под форма на храст или ниско дърво работи отлично, и ги държи на топло през зимата.

    • @biserlozev1745
      @biserlozev1745 Месяц назад +2

      Регионални езикови особености 🙂
      В североизточна България кочан се нарича това със семето (а може и след оронване, т.е. - без семе) и ми беше трудно да си представя затрупването на дръвчето.

  • @maizemaize1065
    @maizemaize1065 Месяц назад +1

    Бих заложил на Мичуринска 10. При тях има плододаване на нова дървесина и е възможно това което показваш.

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Месяц назад +2

      Здравейте! Да, напълно сте прав, мичуринска 10 е. Аз първоначално предположих, че е мичуринска, после се разобедих. Сториха ми се по-едри плодовете, но по формата на листата, а най-вече по това, че плодовете са сладки още докато са зелени, което е най-характерния белег на този сорт, доказва, че смокинята 100%е сорт мичуринска 10. Български сорт, родна селекция.

  • @dufela
    @dufela Месяц назад +1

    Добре им е на смокините във вашия двор! 😊 На каква надморска височина сте? Може ли през зимата да се завие малка смокиня с агрил?

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Месяц назад

      @@dufela Здравейте! Района е котловиден-130м.н.в, в Северозападна България-Кнежа. Може с агрил, но от по-плътния. Пред агрила, лично аз бих използвал царевични кочани. Щом е малко дръвче става и с зебляни чували увити няколко пъти около стеблото и клоните, и завързани със сезал, и отгоре метнете агрила.

  • @socloseagain4298
    @socloseagain4298 Месяц назад +3

    Интересно, Тонка! 😀А преди да го насадиш при теб на колко години са били дръвчетата? 🤔

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Месяц назад +1

      Дървото майка е на около десет години. Израстъците са отрязани на нивото на земята, само на живи пъпки, без каквито и да било корени по тях. Поливните се развиха до плододаване само за пет месеца, разтят с часове. Тази, която е от разсадник пристигна с добре развити корени, по-рядко е поливана и за този сезон няма да има плодове от нея. Аз с нея започнах, засадих я първа, а някъде към края на март ми дадоха пръчките от другите смокини.

  • @stangracias25
    @stangracias25 Месяц назад +1

    Смокините ти добре се раэвиват ,но эащо садиш толкова много ? Ако е с търговска цел - добре. Но эимата трябва да ги эавиваш целите с найлон , эащото клоните иэмръэват , докато са малки. А иначе всички растения имат нужда от вода - логично. Можеш и да ги подряэваш пролет .

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Месяц назад +2

      Не очаквах, че всички ще се хванат. Те да родят само. Имам царевични кочани и ще правя купи от тях край смокините.

    • @michael_nint
      @michael_nint Месяц назад +2

      В периода на зреене се прекратява поливането, защото плодовете вкисват. При мен далматинската вече плододава и заради един само не особено обилен дъжд в края на юли, плодовете не са от най-добро качество.

    • @ВикторЖе-ь7г
      @ВикторЖе-ь7г Месяц назад +1

      Как за какво са му ? Ами ще яде смокини после. Аз имам една голяма над 30 годишна. Всичко се изяжда 😊

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Месяц назад

      Какво сладко само става от тях...!​@@ВикторЖе-ь7г

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Месяц назад

      ​​@@michael_nintВероятно трябва да се берат преди да са узрели. Купувал съм от магазина кутия със смокини мисля, че бяха точно сорт далматински, от най-едрите. Внос от Италия, брани зелени. Много ароматни и сладки. Докато дойдат до потребителя са вече узрели. Представям си какво е да ги откъснеш от дървото вече узрели.