Tajemnice Pomorza - pancerny most w Knybawie

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Notatka historyczna:
    Most drogowy przez Wisłę w pobliżu Knybawy to część eksterytorialnej autostrady Berlin - Królewiec, czyli tzw. „berlinki”. Został zaplanowany już w 1935 roku, przygotowano wówczas dokumentację techniczną, po stronie Wolnego Miasta Gdańska wykonano też próbne odwierty (w latach 1936-1937 pod pretekstem kładzenia nowego kabla telekomunikacyjnego między Rzeszą a Prusami Wschodnimi). Konstrukcja nośna została wykonana przez stocznie w Szczecinie i Hamburgu. Tuż po wybuchu II wojny światowej, zaledwie tydzień po zajęciu Tczewa Niemcy przystąpili do budowy, która potrwała tylko 18 miesięcy. Autorem projektu architektonicznego mostu był Friedrich Tamms, jeden z najważniejszych niemieckich architektów w tym okresie, zaangażowany m.in. w architektoniczno-urbanistyczny projekt budowy nowej stolicy III Rzeszy, czyli Germanii.
    Projekt Tammsa zakładał, że na zachodnim przyczółku powstaną dwie monumentalne wieże, a w ich sąsiedztwie stacja benzynowa i zajazd. Wieże te nigdy nie powstały - być może skupiono się przede wszystkim na walorach obronnych obiektu. Wschodni przyczółek zdobić miały dwa pomniki - dziś niestety nie wiadomo kogo miały przedstawiać. Do dziś po tej stronie mostu zachowały się dwa wystające ponad poziom drogi postumenty, na których miały znaleźć się rzeźby.
    Nowy most miał olbrzymie znaczenie strategiczne. Niemcy traktowali go jako most graniczny, stąd decyzja o jego ufortyfikowaniu. W obu przyczółkach powstać miały schrony wyposażone w karabiny maszynowe. W pomieszczeniach na każdym przyczółku mogło zmieścić się nawet do 300 żołnierzy. Pod jezdnią mostu istniało przejście przewidziane do przemieszczania się żołnierzy podczas ostrzału czy bombardowania. Znajdował się tam również wózek kolejki, który służył do transportu ładunków.
    Budowa nie została dokończona. Na lewobrzeżnym przyczółku brak bocznych - bojowych schronów z uzbrojeniem, istnieje tylko dwukondygnacyjna część centralna. Powstały natomiast dwa schrony bierne dla piechoty 200 m na północ i na południe od mostu. W każdym z nich mieściły się dwie drużyny piechoty. Natomiast na prawobrzeżnym przyczółku oprócz pomieszczeń załogi, sanitariatów i magazynów znajdowały się m.in. garaże dla dział przeciwpancernych. Dodatkowo cały rejon mostu został wyposażony w stanowiska obrony przeciwlotniczej.
    W styczniu 1945 roku Niemcy, wycofując się przed Armią Czerwoną, wysadzili most w powietrze. W 1946 roku przystąpiono do odbudowy, która potrwała do 1950 roku. Użyto przy tym oryginalnych przęseł, a także nowych - wykonanych w stoczni w Gdańsku. Dziś most jest fragmentem drogi krajowej 22.

Комментарии • 5

  • @rozastolarczyk3836
    @rozastolarczyk3836 Год назад +1

    Pozdrawiam Was chłopaki - serdeczności!

  • @peterbihr3682
    @peterbihr3682 9 месяцев назад +1

    👍

  • @lukasjanus690
    @lukasjanus690 3 месяца назад +1

    4:53 😅

  • @tomk4729
    @tomk4729 Год назад +1

    Panowie - ZONA to połączenie obu pomorskich przewodników czy jest to osobny temat? Dzięki za kolejny film!

    • @joorgen76
      @joorgen76 Год назад +2

      To jest nowy temat. To co się w poprzednich nie zmieściło i to co odkryliśmy później ;)