Просто поразительно , насколько продумана ремонтопригодность и компоновка этого станка. Браво инженерам которые могли творить не оглядываясь на маркетологов.
@@blik13 можна подивитися рекламні відео тих часів: надійність, довговічність, ремонтопридатність, простота в обсулговуванні і т.д. Бо в ті часи ще було далеко до перенасичення ринків і головна задача для виробників було виробити якісно, щоб сподобатись покупцеві більше, ніж конкурент.
Американці і досі роблять вузловими зборками. таж заміна двигуна в амбрамсі за день, в 64 з матюками за неділю. в ф16 один модуть витягнули другий впихнули от тобі і модернізація.
Футбольні мешти на 3:32 занурили в ностальгію 😉 А загалом суцільне естетичне задоволення спостерігати за роботою над механізмом старої школи. Дяка майстру!
Ну Дядько с тобой как с батей хоть что разбирай и страха нету что не соберешь Когда уже столько разобрал до винтика и собрал и працуе все.Как экскурсия по станкостроительным заводам с практикой .Рахмет Тебе Впечатляюще вообще Все что делаешь и чему учишь.Здоровья Тебе Крепкого и Береги Себя. Станок Классный
Кожного разу коли бачу якісь старі складні механізми задаю собі питання точно як Дядько Максим, " як то все можна було придумати, щей на папері, без моделювання в 3Д і так далі" Як кажуть мої колеги все що просте то геніальне, а якщо просте і надійне - то кращого не треба) Дякую дядькові за приємне відео. П.с. хоч би вже сам флєжку підклав) бо як кришку за шківом зняв я вже зрадів, думав знахідка від дєдов))
эта компания до сих пор существует, кстати. "In 2013 Giddings & Lewis was acquired by French engineering conglomerate Fives Group and now operates as Fives Giddings & Lewis, LLC."
Працював колись на Берестейці в Києві, там була прийомка габаритного металобрухту. Багато разів туди ходили і виносили старі труби, то там дуже часто стояли станки здані на метал, старі, але станки. Я був у шоці коли такі станки здавали на метал, так вони старі, коли їх як мінімум можна було продати. Станки можна реставрувати і вони можуть заробляти гроші живі, але ні здали в брухт. Були реально брухт і убиті, але були і більш-менш. Походу вирізали все і треба було швидко утилізувати десь на якомусь заводі і побудувати новий ТРЦ. Такі картини нажаль дуже страшні, коли речі гарні і у непотріб по суті.
Побачив ключ колісний і згадав свої вагання перед покупкою електрогайковерта однієї відомої американської фірми. Ходив собі і думав, потрібен він чи ні. Таки потрібен. Рекомендую, якраз для таких робіт
Паси вже не пасують, тому на сміття. Американський станок відчув що потрапив у добрі руки після років поневірянь, і "...мАлАточка" більше не буде. Пану Максиму респект!
Моє враження що техніка зроблена як спадкоємиця часів єдиного парового приводу Де через цілий цех йде єдиний вал відбору потужності приводу мабуть ще від парової машини Яку замінив електродвигун А все решта є в станку поставили на любий камінь Любий привід і станок працює на перемогу
Потужність двигуна вказана у H.P. - це кінських сил, тобто потужність десь 3,8 кВт. Враховуючи старість розробки та більш низький ККД двигуна, то найближчій сучасний буде 3кВт :)
Кожухи із 3мм штамповки із фрезеровкою і зваркою. Кришечки із чавуна чи ще чого. Розмір деталей як мінімум як у легковому авто, а патужність 100кг мотора всього 5квт 😮 Схоже в ті часи ніхто нічого не рахував. Ні гроші, ні вагу, ні навантаження. Робили "ніби нормально, сойдьот" і множили все на 2-3 для надійності 😁
@@oleksiisikera5889 станина так, але кришечки, шестерні ніяк не впливають (якщо не роблять гірше). Думаю, що в ті часи просто "завжди так робили" і ніхто не рахував вартість зайвого металу і логістику. Конкуренції великої теж, мабуть, не було.
Станок переживший дідов. Мало того, що він дідам допомагав воювати з нацистами, він потім працював на гонку озброєнь. Побачив розвал СРСР. "Настоящее совєтское качество" виздихує, а американський верстат лишається. І в добрих руках. І в добрій країні.
перелом в війні трапився після Сталінграду в 42му, а станок коли працювати почав??? навіть після своєї кончіни союз рве пердаки. подивимося що Україна навидумує.🙃
@@_ShOpoGoliK_ хе хе, Україна вже наробила того, що ви таваріщ уззкій, почали розуміти і писати українською, хоч і в коментаріях поки, але ще не вечір...
А когда бьілі пєрвьіє поставки по Ленд-Лизу? В 1944? А откуда брали метал єслі "русскій" Донбас, асвабаділі нємцьі? А самалетьі сами лєтали? Без американского бєнзіна? росіяни хворі на всю голову. Навіть зараз без Північної Кореї, Китая та Ірана вже би під Москвою оборонялися.
Вони класно економили час при виготовленні верстату. Вони його робили вузлами а потім збирали, то просто клас. Закладений такий запас міцності що діди 6 розряду по зубилу руки(криві) не пхали
А нові краще? Намотані в притик.. Років 10 назад отримали партію, типу офіціал Сіменс 4 типорозміру(виробництва Мексика , Китай і якась ЕС) в кількості 37штук, 17 штук не пройшли по токам і нагріву , особливо те, що менше 3000 об/хв... Мав в обслуговуванні Шкоду (здоровий зубофрезер), Лібхерр 70-х рр(гор-розточний)-по електриці проблеми тільки з кінцевими вимикачами. Перші китайські мотори теж були не поганої якості, а потім поставщики через конкуренцію почали завозити все гірше і гірші : гріються, вентилятори пластикові одноразові, шпильки в борне-з якогось порошка(притянув трохи і різьби немає),залиті в незрозумілу пластмасу, що не держе температуру 85 град, якщо двигун чугунний, то шанс, що трісне передній щит або навіть прийде такий с заводу -росте в геометричній прогрессії, двигуни типу італійські , але зроблені 95% в КНР-то "отдельна пісня"... Про біметалчні проводи в намотці можна зняти відеоролик хвилин на 30, а ще є нова фішка :алюмінь покрашений!! мідним лаком..🤣🤣😂
@@14febr АВВ -дуже цікава компанія, на різних ринках вона поставляє різну продукцію.. В Штатах це в основному Baldor-Reliance ID від АББ(двигуни круті особливо від 100кВТ-підключав до амер-фінського компрессора 12 проводів 160кВт..), а на інші ринку продукція по дешевше і якість відповідна..А на наш ринок багато продукції , у якої тільки кришка на борні з надписом АВВ...Дуже гарні двигуни від Eletromotores WEG-попадались і Китай, Мексика,Бразилія і Німеччина-все зроблено добротно. Треба використовувати двигуни класу IE3, IE4, а до нас 2 везуть дуже часто...
@@14febr У них є таке: Чавунні двигуни низької напруги загальної продуктивності для азіатських ринків, 9AKK107690 EN 02-2024 - M2BAX IE1, IE2, IE3, IE4, а для інших ринків - EN 09-2024(інший стандарт)
Я так думаю, що в ті часи все збиралося з того, що було в у промисловості в наяві. Була унікація всіх деталюх і просто щось підгоняли під потреби, а щось брали як є. Ніхто не робив зайвого. І так було швидше.
От видно що не було тоді порошкової металургії, всі шестерні зроблені з блинів. Ніде не видно і близько, економії металу, чи зменшення ваги шестерень. Зараз навіть у тракторах так не роблять. Перебрав недавно тракторну коробку на новому китайцю там шестерень дійсно багато, як і тут, але кругом виточки і проточки по суті з однієї такої коробки зараз роблять дві.
Дядько, ви дуже поважна та досвідчена людина. З величезним задоволенням і захопленням дивлюсь все що ви робите! Але будь ласка, про шмайсера та калашнікова то мʼяко кажучі мавітон і байка. Не очікував почути від вас такий перл 😅. З повагою!
11:55 - як же це знайомо... окремі унікуми навіть відкрито кажуть шось типу: "ти нам план, як нам мільйон хапнути, а ми подумаєм чи дать тобі премію (може і факту виплати мізерної зп достатньо, бо не заслужив)".
Вітання всім! Я дуже далекий від станкобудування і всієї тієї механіки, тому коли станок привезли на подвір"я ДМ і він говорить, що мол його не скопіювали, я особисто тоді здивувався. Але тепер, коли побачив нутрощі станка зрозумів чому не повторили. Чудова робота конструкторів та інженерів тих часів.
Ні, там чикушку не зоставили. Чикушку знаходять в могилах столітньої давності і як викопають могильники і всмокчуть то коло могили і поснуть. Вже принесуть і покійника а ті могильники ще не проснуться.
Какое советское качество ? Это сказки прыщавых ботаников , которые не видели совкоговнянорукожопое производство ! Того и развалился совок от рукожопости и тугоумия ...!
дядько максим спасибо за видео.станок соска ,модульность коробок ,надежность поражает,а главное разбирается и собирается с помощью ИНСТРУМЕНТА,а не зубила и кувалды.пока ганжей не видно.конструкторских АНАЛОГОВНЕТОВ тоже,помню как сейчас какойто советский фрезер и у него по пиноли сочится масло ВСЕГДА и задристывает на оборотах всё включая работягу,а главное это так задумано ,конструкторский РЫВОК так сказать
Дійсно, кількість механіки просто скажена - місцями здається, що Дядько не станок розбирає, а ремонтує якогось лютого КАМАЗа... 😂 9:40 Схоже, в ті часи в Америці було повно хлопаків, які були раді за пару доларів цілий день пиляти, точити, сверлити і варити залізяки. 😆 Там тепер таке вже не модно. Сучасний хлопак має бути графічним дизайнером, блогером та користувачем айфонів. Зараз в них файно займатися шоубізнесом, електронною комерцією, банківськими операціями, майнінгом криптовалюти, інтернет-маркетингом, відестрімінгом та порно-індустрією... 🤣
@@AndrewShevchuk Бо там тепер все робиться в Китаї, але під виглядом що воно "Made in USA". В інших країнах так само... А "станок, який створює інший станок" це як в одному з оповіданнь про Барона Мюнхгаузена, де він сам себе за волосся тягнув... 😂
@@johnmemfistos8681 Угу. про барона Мюнхгаузена байку розкажіть тим, хто на 3D принтерах(від універів, організацій, на орендних) друкував собі увесь комплект конструкцій для побудови власного 3D принтера, купуючи лише направляйки, двигуни і електроніку. Ой як популярні були ці "мюнхгаузени" за кордоном... Це зараз принтери здешевіли через китайців, а раніше все було ой...
Це той випадок, коли фраза "зроблено людьми для людей", є абсольтною правдою.
Я вражений, що інженери творили для наших дідів.
Так "внучата" триндять, що вони вєлікіє все зробили самі і більше всіх зробив товариш Сталін.
чудовий витвір інженерів! не економили на матеріалах. Дякую що ділитесь з нами!
гуд ! А чекушку вискаря не знайшов поки що. Але має бути!
боже, яке чудове технопорно!!! Дякую, ДМ! Пів години пролетіли за мить...
Дивна розборка... Без зубила, кувалди... Матюків та синіх нігтів.
Дєди не доработали)
Вы правы шось не тойво
ДМ ну мАлАточЕк хоть бы раз в кадр мельком
Бо не совок розробляв )
Та й не кажіть! Якась розбірка... Ні тобі болгарської музики, ні тобі прабівачкі...
Ну, матюків там вистачало, тільки за кадром.
Дякую, шановний Дядько ! Звичайний американський виріб - брутально, міцно, моцно і патентовано.
Если был советский то металла перевели багато все давно на муфтах делали пока деды железяки точили
Просто поразительно , насколько продумана ремонтопригодность и компоновка этого станка. Браво инженерам которые могли творить не оглядываясь на маркетологов.
кто знает на чём делали акцент маркетологи тех времен
Викинув модуль, замінив на новий і вперед
@@blik13 можна подивитися рекламні відео тих часів: надійність, довговічність, ремонтопридатність, простота в обсулговуванні і т.д. Бо в ті часи ще було далеко до перенасичення ринків і головна задача для виробників було виробити якісно, щоб сподобатись покупцеві більше, ніж конкурент.
Американці і досі роблять вузловими зборками. таж заміна двигуна в амбрамсі за день, в 64 з матюками за неділю. в ф16 один модуть витягнули другий впихнули от тобі і модернізація.
@@АлексейНекрасов-щ9т спєц танкіст??? багато танкових двіжків поміняв??
МАКСИМЕ ЯК ТО КАЖУТЬ ДЯКУЮ ТОБІ ТИ ЛЕГЕНДА!!!
ЗА ШМАЙСЕРА ОКРЕМА ПОВАГА І ТО Є ЧИСТА ПРАВДА!
Скорее он спер с М1 гаранд весь свой принцып чем с немецкого стг44, если глянуть то м1 это как калак ток перевернутый как и пкм что ближе всего к м1
@@libertybad сам факт що то не його розробка!, але факт шо той ватнік зі Шмайсером працював коли той був у полоні в серсер.
Ага, цей ранок може бути ще кращим! Дякую ;)
Відео Дядька зараз як промінь сонця в нашому сьогоденні. Хотілося, щоб побільше.
Футбольні мешти на 3:32 занурили в ностальгію 😉
А загалом суцільне естетичне задоволення спостерігати за роботою над механізмом старої школи. Дяка майстру!
А ще вони репресіями не займались та інтелектуальний потенціал накопичували.
Удачі Дядьку! Радий за вас!)
По сути, это и есть основная причина превосходства США
Olá amigo que maravilha de trabalho, e muito interessante o sistema de engrenagens desta máquina!!!Boa sorte sempre!!!
Підхід до виробництва вражає!❤
Станок коммерческий запас прочности огромный в те времена такая школа была да и фирме возиться по гарантии не хотелось!!!!
Вони ще не знали, що на запасних частинах можна добре заробити.
Це наче старий добрий Кольт. Почистив-змазав і - вогонь!
Ну Дядько с тобой как с батей хоть что разбирай и страха нету что не соберешь Когда уже столько разобрал до винтика и собрал и працуе все.Как экскурсия по станкостроительным заводам с практикой .Рахмет Тебе Впечатляюще вообще Все что делаешь и чему учишь.Здоровья Тебе Крепкого и Береги Себя. Станок Классный
Дядько все на відео знімає. Він може потім подивитися як все було!
Thank you for the video. ---Doozer in USA
Кожного разу коли бачу якісь старі складні механізми задаю собі питання точно як Дядько Максим, " як то все можна було придумати, щей на папері, без моделювання в 3Д і так далі"
Як кажуть мої колеги все що просте то геніальне, а якщо просте і надійне - то кращого не треба)
Дякую дядькові за приємне відео.
П.с. хоч би вже сам флєжку підклав) бо як кришку за шківом зняв я вже зрадів, думав знахідка від дєдов))
Штифти хорошая вещь. Выпоняеш деталь с парой точных отверстий и штифты присоединяюсь к другой детали тоже с точно выполнеными отв. и пошел
Неймовірне враження від станка та "дядькового" натхнення 😊.
Подивився всі три почадкові серії поки трохи хворію на одному диханні.
ДЯКУЮ ЛЕГЕНДА !!
эта компания до сих пор существует, кстати.
"In 2013 Giddings & Lewis was acquired by French engineering conglomerate Fives Group and now operates as Fives Giddings & Lewis, LLC."
Станок на якому ще Джо Байден працював коли в бурсі вчився - в штаті Айова
Працював колись на Берестейці в Києві, там була прийомка габаритного металобрухту. Багато разів туди ходили і виносили старі труби, то там дуже часто стояли станки здані на метал, старі, але станки. Я був у шоці коли такі станки здавали на метал, так вони старі, коли їх як мінімум можна було продати. Станки можна реставрувати і вони можуть заробляти гроші живі, але ні здали в брухт. Були реально брухт і убиті, але були і більш-менш. Походу вирізали все і треба було швидко утилізувати десь на якомусь заводі і побудувати новий ТРЦ. Такі картини нажаль дуже страшні, коли речі гарні і у непотріб по суті.
най щастить дядка!=)
Механічний комп'ютер
Питання , коли прийде запрошення на екскурсію в Штати.....
Тут можно открывать экскурсии для молодых американцев. Предложить им приехать и посмотреть на изделие и "дедов" и не в музее, а в работе!
@@vvdvlas8397 а ви загуглите, такі станки ще у Штатах продаються по барахолкам, і судячи по всьому є певний попит на них
Побачив ключ колісний і згадав свої вагання перед покупкою електрогайковерта однієї відомої американської фірми. Ходив собі і думав, потрібен він чи ні. Таки потрібен. Рекомендую, якраз для таких робіт
Лайк за ф16!
Легко, дідам на заміну оливи, і результат сам себе проявить. Дід Шауд тому примір❤🦾👍👋🇺🇦
Як завжди саме цікаве в середині 😁
Паси вже не пасують, тому на сміття.
Американський станок відчув що потрапив у добрі руки після років поневірянь, і "...мАлАточка" більше не буде.
Пану Максиму респект!
Легенький молоточок там присутній.
Дивився розборку та наче щось знайоме. Старі Харлеї. Стара американська школа.
Космічні технології "зварювання вибухом та складання тверезим "
.. доречі класна медійна замануха може бути... показати американцям що ленлізовський снаток працює на допомогу збройним силам ... ЗСУ
Мабудь ви не праві. Нема вподобайки від ДМ.
@@ВолодимирПасічник-в2э ... неа)
Мабуть з коментом поспішив. Вибачаюсь.
@@ЮрійЛісовий-у7м
бо ми й не просимо станки та остаткування для виробництва) все зроблять для нас. бо все должны_
@@ВолодимирПасічник-в2э .. булоб за що
Моє враження що техніка зроблена як спадкоємиця часів єдиного парового приводу
Де через цілий цех йде єдиний вал відбору потужності приводу мабуть ще від парової машини Яку замінив електродвигун А все решта є в станку поставили на любий камінь Любий привід і станок працює на перемогу
Респект американьским дідам . Механіка просто вау !!!! Масло ,напевно, наші діди не міняли і на отому гімні коробка витримала .
Радує стан шестерень,скільки років станку а всі шестерні як нові.
я б ті коробаси не розбирав. нема чого. все надіно і чотко. Механіка це велика річ.
Цікаво розбирати такі речі.
Роздивлятись що і як працює. Аж руки чухалис допомогти
Гарно! :))
Потужність двигуна вказана у H.P. - це кінських сил, тобто потужність десь 3,8 кВт. Враховуючи старість розробки та більш низький ККД двигуна, то найближчій сучасний буде 3кВт :)
Коли почув"йой"подумав до там чекушка😊
Там доя чекушки місця нема.
Максимум - пласка фляжка на 3 oz
Кожухи із 3мм штамповки із фрезеровкою і зваркою. Кришечки із чавуна чи ще чого. Розмір деталей як мінімум як у легковому авто, а патужність 100кг мотора всього 5квт 😮
Схоже в ті часи ніхто нічого не рахував. Ні гроші, ні вагу, ні навантаження. Робили "ніби нормально, сойдьот" і множили все на 2-3 для надійності 😁
Може й так а може ще для меншої вібрації та відповідно шуму .
@@oleksiisikera5889 станина так, але кришечки, шестерні ніяк не впливають (якщо не роблять гірше). Думаю, що в ті часи просто "завжди так робили" і ніхто не рахував вартість зайвого металу і логістику. Конкуренції великої теж, мабуть, не було.
@@GVGVIT це в Америці не було конкуренції?! хахаха ти шо куриш друже? У країні де на ковпачок для ручки був пантент, не було конкуренціі ЩООООООО
@@musicwoodmetro те що було тоді - то був дитячий садок.
Станок перемігший дідов ))))
Станок переживший дідов. Мало того, що він дідам допомагав воювати з нацистами, він потім працював на гонку озброєнь. Побачив розвал СРСР. "Настоящее совєтское качество" виздихує, а американський верстат лишається. І в добрих руках. І в добрій країні.
"Вот чіто значіт савєцкає качєства!! Патаму та савок і вииграл вайну сам!!1 ой стоп, а чіто єто за Гіддінс і Льюіс мейд ін ЮеСеЙ?!!"
перелом в війні трапився після Сталінграду в 42му, а станок коли працювати почав??? навіть після своєї кончіни союз рве пердаки. подивимося що Україна навидумує.🙃
@@_ShOpoGoliK_ хе хе, Україна вже наробила того, що ви таваріщ уззкій, почали розуміти і писати українською, хоч і в коментаріях поки, але ще не вечір...
@@hellpatrol7130 практика критерій істини, час покаже.
А когда бьілі пєрвьіє поставки по Ленд-Лизу? В 1944? А откуда брали метал єслі "русскій" Донбас, асвабаділі нємцьі? А самалетьі сами лєтали? Без американского бєнзіна? росіяни хворі на всю голову. Навіть зараз без Північної Кореї, Китая та Ірана вже би під Москвою оборонялися.
Дай Боже. ❤жирно.не жаліли металу, мабудь копали його у огороді😅
Дядько продовжує розбирати верстати балонником без шуруповерта та гайковерта. Певно не довіряє обертальним верстатам менше за півтонни
🤣
Вони класно економили час при виготовленні верстату. Вони його робили вузлами а потім збирали, то просто клас. Закладений такий запас міцності що діди 6 розряду по зубилу руки(криві) не пхали
Аххахах, про квадроберів і хоббіхорсерів топ!) Аплодую! 🎉👍👏 Вірно відмічено!
Але в американському підшипнику є сліди втручання дідов.
Та то не так сі робе. Тово треба кувалдою цюкати зубилом і ломом. Комент для ютуба. Дякую за відоси.
Доброго здоров'я!
Я би поміняв двигун на новий, бо старі з невеликим ККД.
Нехай Бог допомогає у ремонті чудо станка!
А нові краще? Намотані в притик.. Років 10 назад отримали партію, типу офіціал Сіменс 4 типорозміру(виробництва Мексика , Китай і якась ЕС) в кількості 37штук, 17 штук не пройшли по токам і нагріву , особливо те, що менше 3000 об/хв... Мав в обслуговуванні Шкоду (здоровий зубофрезер), Лібхерр 70-х рр(гор-розточний)-по електриці проблеми тільки з кінцевими вимикачами. Перші китайські мотори теж були не поганої якості, а потім поставщики через конкуренцію почали завозити все гірше і гірші : гріються, вентилятори пластикові одноразові, шпильки в борне-з якогось порошка(притянув трохи і різьби немає),залиті в незрозумілу пластмасу, що не держе температуру 85 град, якщо двигун чугунний, то шанс, що трісне передній щит або навіть прийде такий с заводу -росте в геометричній прогрессії, двигуни типу італійські , але зроблені 95% в КНР-то "отдельна пісня"... Про біметалчні проводи в намотці можна зняти відеоролик хвилин на 30, а ще є нова фішка :алюмінь покрашений!! мідним лаком..🤣🤣😂
Ото з невеликим ККД і працюватиме потихеньку ще віки. А сучасний працюватиме хоча б рік і піде в металолом.
@@YurijPluzhnyk Чим двигуни ABB погані?
@@14febr АВВ -дуже цікава компанія, на різних ринках вона поставляє різну продукцію.. В Штатах це в основному Baldor-Reliance ID від АББ(двигуни круті особливо від 100кВТ-підключав до амер-фінського компрессора 12 проводів 160кВт..), а на інші ринку продукція по дешевше і якість відповідна..А на наш ринок багато продукції , у якої тільки кришка на борні з надписом АВВ...Дуже гарні двигуни від
Eletromotores WEG-попадались і Китай, Мексика,Бразилія і Німеччина-все зроблено добротно. Треба використовувати двигуни класу IE3, IE4, а до нас 2 везуть дуже часто...
@@14febr У них є таке:
Чавунні двигуни низької напруги загальної продуктивності для азіатських ринків, 9AKK107690 EN 02-2024
- M2BAX IE1, IE2, IE3, IE4, а для інших ринків - EN 09-2024(інший стандарт)
Я так думаю, що в ті часи все збиралося з того, що було в у промисловості в наяві. Була унікація всіх деталюх і просто щось підгоняли під потреби, а щось брали як є. Ніхто не робив зайвого. І так було швидше.
Вподобайка!
От видно що не було тоді порошкової металургії, всі шестерні зроблені з блинів. Ніде не видно і близько, економії металу, чи зменшення ваги шестерень. Зараз навіть у тракторах так не роблять. Перебрав недавно тракторну коробку на новому китайцю там шестерень дійсно багато, як і тут, але кругом виточки і проточки по суті з однієї такої коробки зараз роблять дві.
Не механік я , не слюсар , але як же цікаво , відірватися неможливо ...!
Модульная система. Это класс
Не станок, а космічний корабель!😊
А якщо серйозно - реально класно зробили, запас надійності просто нереальний
цікавезно!!!!
Не можна так, я до вечора зайнятий😂
Американське качество🇺🇸
Цікаво, а шестерні зроблені у якій системі?
Привіт дядько Максиме, плита яка реверсує,з нутрі здається як трішіна в корпусі з ліва 15:30-16:30 , подивись , може то литво…🤔
Дядько, ви дуже поважна та досвідчена людина. З величезним задоволенням і захопленням дивлюсь все що ви робите! Але будь ласка, про шмайсера та калашнікова то мʼяко кажучі мавітон і байка. Не очікував почути від вас такий перл 😅. З повагою!
Шкода що ви не зрозуміли в якому контексті то сказано
Максим, дуже прошу покажи детально у відео як будеш виставляти зацеп кругових шестерень!!!
11:55 - як же це знайомо... окремі унікуми навіть відкрито кажуть шось типу: "ти нам план, як нам мільйон хапнути, а ми подумаєм чи дать тобі премію (може і факту виплати мізерної зп достатньо, бо не заслужив)".
Вітання всім! Я дуже далекий від станкобудування і всієї тієї механіки, тому коли станок привезли на подвір"я ДМ і він говорить, що мол його не скопіювали, я особисто тоді здивувався. Але тепер, коли побачив нутрощі станка зрозумів чому не повторили. Чудова робота конструкторів та інженерів тих часів.
Клас 👍🤝🤝🤝🇺🇦 Удачі
Коробка супер. Просто помий її помасти і назад збирай
Після кожної розборки механізм працює погано. Бо там уже були руки дідів. Максим зробить акуратно. Розбере і збере все знімачами і пресом без кувалди.
2 коробки т25 плюс якогось мана. І задній міст від жигулів
А це до речі ідея станка. Частини з розповсюдженого автохламу будуть дешево, значить не точні приводи можна здешевити.
А де chikushka whiskey? Діди вкрали чи дядько допив?
Ні, там чикушку не зоставили. Чикушку знаходять в могилах столітньої давності і як викопають могильники і всмокчуть то коло могили і поснуть. Вже принесуть і покійника а ті могильники ще не проснуться.
Ленд - Ліз для ДМ )))
Дякую за чергову серію!
Добрий вечір
👍👍👍
3:56 Дядько запаску на трамвай снимает?
Дякую за відео та влучні коментарі )
дядьку а ви цей станок для роботи відновлюєте чи просто хобі і для контенту?
22:15 авиационная технология контрения гаек
От цікаво ! Табличкі будуть нові американські чи не буде, чи наші зрозумілі ?
От реально, як вони то креслили в ті роки? Зіставляли деталі, виставляли точність?
Спасибо за твой контент! Привет из Беларуси!
19:42 ну... Там немного другая история, у АК другой прототип. На Шмайссер он похож только внешне, да и то если из далека смотреть.
Так зроблено щоб діди не змогли зламати 😂
Оце я вчасно зайшов на ютуб
Дааа, про патенти - це особливий біль…
Все шестерни и валы я предлагаю выточить новые☝️
Дядько кришку зняв - питання: а де чикушка якогось кентукійського віскі? Шось якось не зрозуміло!
I co nie było nie żadnej flaszki?
18:11 зараз піду і зроблю так у своєму Giddings & Levis.
Як би сказав дєд - та шо там той піндоський станок, вот совєтскоє качєство, такого больше нє дєлают.
Совєтскоє качєство))))) качєство
Какое советское качество ? Это сказки прыщавых ботаников , которые не видели совкоговнянорукожопое производство !
Того и развалился совок от рукожопости и тугоумия ...!
подмоторка на 7а420 примерно так же сделана тоже т пазы
дядько максим спасибо за видео.станок соска ,модульность коробок ,надежность поражает,а главное разбирается и собирается с помощью ИНСТРУМЕНТА,а не зубила и кувалды.пока ганжей не видно.конструкторских АНАЛОГОВНЕТОВ тоже,помню как сейчас какойто советский фрезер и у него по пиноли сочится масло ВСЕГДА и задристывает на оборотах всё включая работягу,а главное это так задумано ,конструкторский РЫВОК так сказать
Як в свердлилці 2н125. Раз і заляпало маслом😢
топ
Зроблено на віки 😊
Дійсно, кількість механіки просто скажена - місцями здається, що Дядько не станок розбирає, а ремонтує якогось лютого КАМАЗа... 😂
9:40 Схоже, в ті часи в Америці було повно хлопаків, які були раді за пару доларів цілий день пиляти, точити, сверлити і варити залізяки. 😆 Там тепер таке вже не модно. Сучасний хлопак має бути графічним дизайнером, блогером та користувачем айфонів. Зараз в них файно займатися шоубізнесом, електронною комерцією, банківськими операціями, майнінгом криптовалюти, інтернет-маркетингом, відестрімінгом та порно-індустрією... 🤣
Логічно. Бо тепер там станки, роблять інші станки.
@@AndrewShevchuk Бо там тепер все робиться в Китаї, але під виглядом що воно "Made in USA". В інших країнах так само... А "станок, який створює інший станок" це як в одному з оповіданнь про Барона Мюнхгаузена, де він сам себе за волосся тягнув... 😂
@@johnmemfistos8681 З самовитяганням із бруду Мюнхаузена, зовсім невірне порівняння.
@@johnmemfistos8681 Угу. про барона Мюнхгаузена байку розкажіть тим, хто на 3D принтерах(від універів, організацій, на орендних) друкував собі увесь комплект конструкцій для побудови власного 3D принтера, купуючи лише направляйки, двигуни і електроніку. Ой як популярні були ці "мюнхгаузени" за кордоном... Це зараз принтери здешевіли через китайців, а раніше все було ой...