Panie Robercie ja mam pytanie dot. rozładowywania aku... Podobno kiedyś podawano pojemność (producenci podawali) dla rozładowywania akumulatora w ciągu 10h - czyli np. jak miał 20AH to prąd testowy był 2A Dziś podobno ta wartość podawana jest dla rozładowywania akumulatora przez DWADZIEŚCIA godzin... czyli np. 20AH akumulator - prąd przy teście: 1A.... Innymi słowami: Pojemność była mierzona dla prądu = 1/10 pojemności (dziś 1/20) Mógłby się Pan odnieść do tego - no bo niby staram się coś wyciągnąć z tych filmików, jakąś wiedzę, natomiast Pan zawsze rozładowuje je podobnym prądem z tego co zauważyłem. np. tutaj wyżej 25A - (ale wiem, że to nie kwasowy, tylko lifepo - nie czepiam się, tylko chcę dowiedzieć....) ps. podobno lifepo kilka tysięcy cykli przeżywają od 0 do 100% ładowania, prawda to?
@@albin8638 Różnie bywało, np: najczęściej dla żelówek - jak nic nie było napisane - to oznaczało pojemność C20 (czyli liczona przy prądzie rozładowania 1/20 pojemności), natomiast teraz szanujący się producent udostępnia kartę charakterystyk i tam masz wykresy dla najczęściej używanych prądów rozładowania, dzięki czemu sam sobie sprawdzisz ile pojemności uzyskasz przy danym prądzie rozładowania. W każdym razie, jak nic nie jest napisane na akumulatorze, to trzeba przyjąć najgorszy wariant, czyli że jest to C20. Co do LiFePo4 to żadne nie wytrzyma kilka tysięcy cykli przy DoD 100%. Trzeba jednak zauważyć, że nie ma sensu używać LiFePo4 od 0 do 100% bo charakterystyka zarówno ładowania jak i rozładowania jest dość stroma na samych końcach (nie opłaca się katować ogniw do końca czy ładować "pod korek"). Krótko mówiąc: poświęcając już 2% pojemności czyli używając 1-99% pojemności możemy wydłużyć życie ogniwa nawet dwukrotnie, a używając 5-95% jeszcze więcej. Ja używam napięć w zakresie 3.10-3.45V co jest dość łagodnym traktowaniem i powinno zaowocować długim życiem. Te 6000 cykli to może być przy DoD 60% i bardziej niż zazwyczaj ograniczonych prądach ładowania/rozładowania. Niestety trzeba mieć też na uwadze, że podobnie jak w przypadku akumulatorów ołowiowych, można zrobić świetne ogniwo LiFePo4 a można zrobić szajsowate (jeśli producent poskąpi na składnikach chemicznych). Czyli unikamy "noname", bierzemy ogniwa znanych producentów a nie będzie rozczarowania. Tanie ogniwa, będą krócej żyć i mieć słabsze parametry - coś za coś - nie ma darmowych obiadów:P
mam ponad 50 lat, nie jestem "handlarzem autami czy akumulatorami" - ale akumulatorów kupiłem koło 10 - *ZAWSZE kupowałem w "stacjonarnym sklepie" - w mieście w którym mieszkam - NIGDY się NIE zawiodłem* a w razie czego jest paragon, rękojmia, gwarancja ... *oczywiście dopuszczam zakup przez internet - ale TYLKO od sprawdzonej firmy z Polski* każdy ma swój rozum - ja akumulatora NIGDY nie kupiłbym z Chin - jak sobie wyobrażacie odesłanie akumulatora na reklamacje ? - ktoś "odsyłał" akumulator - na reklamacje do Chin?
Robert, pełny szacun dla Ciebie !!! bardzo doceniam takich ludzi jak Ty, duże inwestycje aby wyłowić ten produkt z którego klient będzie zadowolony i Ty będziesz mógł spać spokojnie. Pozdro !!!
Uwielbiam to, jak gość gra w otwarte karty w każdym swoim filmie. Brakuje tylko podróży do Chin do fabryki dokładnie tych akumulatorów, które sprzedajesz. Pozdrawiam!
Gdybyś odprawiał np. w Hamburgu to nie musiałbyś płacić VAT-u z góry. Cła też są naliczane "z głową" jeśli taryfa mówi, że peryferia komputerowe mają stawkę "0"% to mają "0"% a nie naciągane 4% i "niech się Pan odwołuje".
No i fajnie. Dzięki Robert, myślę że nas upierdliwych skrupulantów zadowoli ten raport od 6 min. 23 s. A przynajmniej dla mnie bomba. Dla tych którzy nie rozumieją: Oszacowanie wskazuje że dla tego akumulatora LiFePO4 przy rozładowaniu prądem 25A równoważny będzie kwasiak o pojemności 250Ah. Pozdrawiam serdecznie 😎
Bardzo fajna analiza tych akumulatorów. Cały czas czekam na jakis test i Twoją opinię o LTO. Ja posiadam i testuje sobie taki powerbank 10Ah 12V z balanserem ale bez BMSa. Ostatnio stało się tak, że został on rozładowany podczas mojej nieobecności do 1.4V...z 12tu... Wyobras sobie, że po naładowaniu go najpierw małym prądem a potem 2 i 4C on wstał i.mam wrażenie że uzyskał większą pojemność niż przedtem. W stanie tak rozladowanym stał ok 5dni. Mam go od ok 2lat i taka sytuacja zdarzyla sie juz drugi raz...Ta technologia na prawdę mnie zadziwia...Pozdrawiam
Myślę że posługiwanie się parametrem Ah w ocenie pojemności energetycznej akumulatorów, w czasach tak wielkiej różnorodności typów tych urządzeń, jest anachronizmem właściwym czasom, w których akumulatory kwasowe były jedynymi w powszechnym użyciu. Było to uproszczenie, pozwalające w nieskomplikowany sposób nieść informacje związane z czasem ładowania/rozładowania takich akumulatorów. Jednostką właściwą dla oceny ilości energii elektrycznej jest Wh. I tylko przy jej użyciu można wymiernie porównywać różne, odmienne typy akumulatorów. Użycie do tego celu Ah wprowadza niepotrzebny szum informacyjny i niczego nie wyjaśnia.
OK, spoko trochę kosztuje ta obudowa i gwarancja do wymarzonego kamperowego 2,5kWh. Alternatywa 8x280Ah ogniwa Hithium LFP, JK-BMS z Bluetooth i jakaś solidna szczelna obudowa z bezpiecznikiem i tymi fajnymi terminalami oraz solidne polskie przewody: efekt 7kWh 25,6V poniżej 2,5k zł. Trzeba tylko na dostawę ogniw ok. 100 dni czekać (kto nie lubi czekać dorzuca 600zl i ma w tydzień ogniwa z europejskiego magazynu). Pozdrawiam
@@ipodman1910 Każde ogniwo 280Ah waży 5,5kg więc ok. 45 kg ogniwa z BMS, a reszta to przewody, busbary i obudowa. W przeliczeniu wychodzi 1kWh ok. 6kg w LiFePO4 (czyli standardowa gęstość energii 167 Wh / kg).
@@ipodman1910 Tak lżejsze - każdy litowy akumulator nawet litowo-żelazowo-fosforanowy będzie lżejszy od ołowiowego odpowiednika o tej samej efektywnej pojemności (niższa gęstość energii ołowianych, oraz żelowych i kwasiaków lepiej nie rozładowywać poniżej połowy pojemności na dłużej aby dłużej służyły, a LiFePO4 można spokojnie wykorzystywać 80% i powinny służyć przez wiele tysięcy cykli - niektórzy szacują, że ok. 10 lat przy zachowaniu 70% pojemności).
Witaj Robercie . Chciałabym zakupić baterie lifepo4 do mojego kampera do jazdy 365 dni -klima express i cała reszta . Czy wystarczą 2x 400 plus panele 4x 200 ? Oczywiście montaż Elbląg u Michała
Co do transportu. Niestety trawa wojna handlowa i niemiecka spółka portowi, kontenerowa, statków a przestała pływać bezpośredni do Polski i podniosła ceny razy 3. Ale za to czekają inni przewoźnicy którzy z chęcią dowiozą bezpośrednio do Gdyni albo Gdańska. Tyle że czas dłuższy bo muszą zebrać partie logistyczne.
Witam mam takie pytanie czy jeśli do instalacji w której jest regulator napięcia epever mppt 2206 an podłączając akumulator life po4 przekroczymy maksymalny prąd rozładowywania np. 150 a i bms odłączy napięcie czy regulator wtedy może ulec uszkodzeniu, bo według instrukcji nie powinno się odłączać źródła odbioru napięcia. I np. jeśli temperatura jest poniżej 5 to akumulator lifepo4 musi się nagrzać zanim zacznie się ładowac, jak wtedy wygląda proces ładowania przez regulator?
Firma 4sun sprzedała mi komplet który był źle dobrany do moich potrzeb i gdy trzy ładowarki mppt uległy awarii to mi powiedziała te firma, że to moja wina choć to oni doradzali taki komplet. Tak dla wiadomości, że nie zawsze sprzedawca wie co sprzedaje. Konkretne ładowarki nie nadają się do pracy równoległej :(
p.s. braklo koszulki z umbro ;) (ta to ja ten od klapka :) ) a co do aku to chyba by wlazly tam u mnie 3 takie ale to juz zostawie na nowego kamperka :) pozdro
A sprawdzaliście może akumulatory vatrer? Firma wygląda na wiarygodną ale sam nie potrafię sprawdzić parametrów i nie mam do tego sprzętu. Aku 12V100Ah LiFePo4 kosztuje ok 1200-1300pln.
Pytanko mam lifepo4 ale inwerter z panelami nie jest w stanie go naładować a nie ma już możliwości dołożenia paneli do inwertera chce dołożyć solarny regulator ładowania i równocześnie ładować czy jest to możliwe czy falownik i regulator nie będą się zakłócać, czy to zadziała.
Doszedł mi po ponad 2 miesiącach Lifepo4 z Ali 240Ah, rozbebeszyłem go i lekki szok bo cele nówki nie spuchnięte obłożone grubą gąbą, kable grube, busbary spawane, pochłaniacz wilgoci, śruby zabezpieczone przed odkręcaniem a bms z balanserem. To już nie jest ten sam Chińczyk sprzed kilku lat 😮 bo spodziewałem się totalnego badziewia ze względu na cenę.
Bo prawda jes taka, że "chinczyki" są generalnie OK i nie należy słuchać dramatyzowania autora tego filmu. Jemu zależy byś myślał ze tylko u niego nie wtopisz.
a to chińczyk kilka lat temu był gorszy? u chińczyka dostajesz taką jakość za jaką zapłacisz. jeśli płacisz za produkt koszt materiałów plus 5% to nie oczekuj dobrego produktu :)
@@cefalloidPan Robert ma dar pierdolenia, że aż mi trawa gnije mam dwa akumulatory z Aliexpres już dwa sezony i jest ok. Ale jak kupicie u Pana Roberta za kupę szmalu to on wam da gwarancję na dwa lata, a potem wiadomo będzie miał klientów głęboko w dupie tak jak wszyscy wielcy polscy biznesmeni 😂 u nas z reguły jak kupujesz to wszyscy skaczą wokół klientów aby tylko sprzedać, a jak przyjdzie czas reklamacji to nie szukają wady w produkcie tylko w użytkowniku.
Na wykresie pojawił się błąd pisarski: 8h +15min to 495min nie zaś 595min jak się pojawiło. Dziękuję za zrozumienie.
Panie Robercie ja mam pytanie dot. rozładowywania aku...
Podobno kiedyś podawano pojemność (producenci podawali) dla rozładowywania akumulatora w ciągu 10h - czyli np. jak miał 20AH to prąd testowy był 2A
Dziś podobno ta wartość podawana jest dla rozładowywania akumulatora przez DWADZIEŚCIA godzin... czyli np. 20AH akumulator - prąd przy teście: 1A....
Innymi słowami:
Pojemność była mierzona dla prądu = 1/10 pojemności (dziś 1/20)
Mógłby się Pan odnieść do tego - no bo niby staram się coś wyciągnąć z tych filmików, jakąś wiedzę, natomiast Pan zawsze rozładowuje je podobnym prądem z tego co zauważyłem.
np. tutaj wyżej 25A - (ale wiem, że to nie kwasowy, tylko lifepo - nie czepiam się, tylko chcę dowiedzieć....)
ps. podobno lifepo kilka tysięcy cykli przeżywają od 0 do 100% ładowania, prawda to?
@@albin8638 Różnie bywało, np: najczęściej dla żelówek - jak nic nie było napisane - to oznaczało pojemność C20 (czyli liczona przy prądzie rozładowania 1/20 pojemności), natomiast teraz szanujący się producent udostępnia kartę charakterystyk i tam masz wykresy dla najczęściej używanych prądów rozładowania, dzięki czemu sam sobie sprawdzisz ile pojemności uzyskasz przy danym prądzie rozładowania. W każdym razie, jak nic nie jest napisane na akumulatorze, to trzeba przyjąć najgorszy wariant, czyli że jest to C20. Co do LiFePo4 to żadne nie wytrzyma kilka tysięcy cykli przy DoD 100%. Trzeba jednak zauważyć, że nie ma sensu używać LiFePo4 od 0 do 100% bo charakterystyka zarówno ładowania jak i rozładowania jest dość stroma na samych końcach (nie opłaca się katować ogniw do końca czy ładować "pod korek"). Krótko mówiąc: poświęcając już 2% pojemności czyli używając 1-99% pojemności możemy wydłużyć życie ogniwa nawet dwukrotnie, a używając 5-95% jeszcze więcej. Ja używam napięć w zakresie 3.10-3.45V co jest dość łagodnym traktowaniem i powinno zaowocować długim życiem. Te 6000 cykli to może być przy DoD 60% i bardziej niż zazwyczaj ograniczonych prądach ładowania/rozładowania. Niestety trzeba mieć też na uwadze, że podobnie jak w przypadku akumulatorów ołowiowych, można zrobić świetne ogniwo LiFePo4 a można zrobić szajsowate (jeśli producent poskąpi na składnikach chemicznych). Czyli unikamy "noname", bierzemy ogniwa znanych producentów a nie będzie rozczarowania. Tanie ogniwa, będą krócej żyć i mieć słabsze parametry - coś za coś - nie ma darmowych obiadów:P
mam ponad 50 lat, nie jestem "handlarzem autami czy akumulatorami" - ale akumulatorów kupiłem koło 10 - *ZAWSZE kupowałem w "stacjonarnym sklepie" - w mieście w którym mieszkam - NIGDY się NIE zawiodłem* a w razie czego jest paragon, rękojmia, gwarancja ... *oczywiście dopuszczam zakup przez internet - ale TYLKO od sprawdzonej firmy z Polski*
każdy ma swój rozum - ja akumulatora NIGDY nie kupiłbym z Chin - jak sobie wyobrażacie odesłanie akumulatora na reklamacje ? - ktoś "odsyłał" akumulator - na reklamacje do Chin?
Dziękuję za kolejny ciekawy materiał. Życzę żeby w końcu pojawiło się 100 tyś subów. Pozdrawiam
Robert, pełny szacun dla Ciebie !!! bardzo doceniam takich ludzi jak Ty, duże inwestycje aby wyłowić ten produkt z którego klient będzie zadowolony i Ty będziesz mógł spać spokojnie. Pozdro !!!
Świetny odcinek i robota poświęcona !
Szacun!
Uwielbiam to, jak gość gra w otwarte karty w każdym swoim filmie.
Brakuje tylko podróży do Chin do fabryki dokładnie tych akumulatorów, które sprzedajesz. Pozdrawiam!
Szacuneczek, pozdrawiam 👋
Dzięki, ciekawe.
Gdybyś odprawiał np. w Hamburgu to nie musiałbyś płacić VAT-u z góry. Cła też są naliczane "z głową" jeśli taryfa mówi, że peryferia komputerowe mają stawkę "0"% to mają "0"% a nie naciągane 4% i "niech się Pan odwołuje".
Państwo Polskie potrafi rabować.
No i fajnie. Dzięki Robert, myślę że nas upierdliwych skrupulantów zadowoli ten raport od 6 min. 23 s. A przynajmniej dla mnie bomba. Dla tych którzy nie rozumieją: Oszacowanie wskazuje że dla tego akumulatora LiFePO4 przy rozładowaniu prądem 25A równoważny będzie kwasiak o pojemności 250Ah. Pozdrawiam serdecznie 😎
Ja ci wierze Robert. Reszta się nie pierdoli i masz racje. To samo widzę na rodzimymi rynku.
Bardzo fajna analiza tych akumulatorów. Cały czas czekam na jakis test i Twoją opinię o LTO. Ja posiadam i testuje sobie taki powerbank 10Ah 12V z balanserem ale bez BMSa. Ostatnio stało się tak, że został on rozładowany podczas mojej nieobecności do 1.4V...z 12tu...
Wyobras sobie, że po naładowaniu go najpierw małym prądem a potem 2 i 4C on wstał i.mam wrażenie że uzyskał większą pojemność niż przedtem. W stanie tak rozladowanym stał ok 5dni. Mam go od ok 2lat i taka sytuacja zdarzyla sie juz drugi raz...Ta technologia na prawdę mnie zadziwia...Pozdrawiam
Mnie nurtuje jedna sprawa co do LifePo4, a mianowicie utrzymywanie długotrwałe na 100% naładowania. Podobno bezpiecznie jest max 80%.
Myślę że posługiwanie się parametrem Ah w ocenie pojemności energetycznej akumulatorów, w czasach tak wielkiej różnorodności typów tych urządzeń, jest anachronizmem właściwym czasom, w których akumulatory kwasowe były jedynymi w powszechnym użyciu. Było to uproszczenie, pozwalające w nieskomplikowany sposób nieść informacje związane z czasem ładowania/rozładowania takich akumulatorów. Jednostką właściwą dla oceny ilości energii elektrycznej jest Wh. I tylko przy jej użyciu można wymiernie porównywać różne, odmienne typy akumulatorów. Użycie do tego celu Ah wprowadza niepotrzebny szum informacyjny i niczego nie wyjaśnia.
OK, spoko trochę kosztuje ta obudowa i gwarancja do wymarzonego kamperowego 2,5kWh.
Alternatywa 8x280Ah ogniwa Hithium LFP, JK-BMS z Bluetooth i jakaś solidna szczelna obudowa z bezpiecznikiem i tymi fajnymi terminalami oraz solidne polskie przewody: efekt 7kWh 25,6V poniżej 2,5k zł. Trzeba tylko na dostawę ogniw ok. 100 dni czekać (kto nie lubi czekać dorzuca 600zl i ma w tydzień ogniwa z europejskiego magazynu). Pozdrawiam
Jaka masa takiego zestawu?
@@ipodman1910 Każde ogniwo 280Ah waży 5,5kg więc ok. 45 kg ogniwa z BMS, a reszta to przewody, busbary i obudowa. W przeliczeniu wychodzi 1kWh ok. 6kg w LiFePO4 (czyli standardowa gęstość energii 167 Wh / kg).
@@z.Sh4ped.Po0Tin super! Dzięki za info. Czyli znacznie lżejszy zestaw niż tradycyjny AGM?
@@z.Sh4ped.Po0Tin a gdzie takie coś nabyć?
@@ipodman1910 Tak lżejsze - każdy litowy akumulator nawet litowo-żelazowo-fosforanowy będzie lżejszy od ołowiowego odpowiednika o tej samej efektywnej pojemności (niższa gęstość energii ołowianych, oraz żelowych i kwasiaków lepiej nie rozładowywać poniżej połowy pojemności na dłużej aby dłużej służyły, a LiFePO4 można spokojnie wykorzystywać 80% i powinny służyć przez wiele tysięcy cykli - niektórzy szacują, że ok. 10 lat przy zachowaniu 70% pojemności).
Witaj Robercie . Chciałabym zakupić baterie lifepo4 do mojego kampera do jazdy 365 dni -klima express i cała reszta . Czy wystarczą 2x 400 plus panele 4x 200 ? Oczywiście montaż Elbląg u Michała
Co do transportu. Niestety trawa wojna handlowa i niemiecka spółka portowi, kontenerowa, statków a przestała pływać bezpośredni do Polski i podniosła ceny razy 3. Ale za to czekają inni przewoźnicy którzy z chęcią dowiozą bezpośrednio do Gdyni albo Gdańska. Tyle że czas dłuższy bo muszą zebrać partie logistyczne.
Witam mam takie pytanie czy jeśli do instalacji w której jest regulator napięcia epever mppt 2206 an podłączając akumulator life po4 przekroczymy maksymalny prąd rozładowywania np. 150 a i bms odłączy napięcie czy regulator wtedy może ulec uszkodzeniu, bo według instrukcji nie powinno się odłączać źródła odbioru napięcia. I np. jeśli temperatura jest poniżej 5 to akumulator lifepo4 musi się nagrzać zanim zacznie się ładowac, jak wtedy wygląda proces ładowania przez regulator?
Firma 4sun sprzedała mi komplet który był źle dobrany do moich potrzeb i gdy trzy ładowarki mppt uległy awarii to mi powiedziała te firma, że to moja wina choć to oni doradzali taki komplet. Tak dla wiadomości, że nie zawsze sprzedawca wie co sprzedaje. Konkretne ładowarki nie nadają się do pracy równoległej :(
Świetna robota!
Jaka jest masa takiego aku?
A czy zrobi Pan może jakiś krótki filmik o możliwościach tej aplikacji? Co można dzięki niej monitorować w tym akumulatorze?
p.s. braklo koszulki z umbro ;) (ta to ja ten od klapka :) ) a co do aku to chyba by wlazly tam u mnie 3 takie ale to juz zostawie na nowego kamperka :) pozdro
A sprawdzaliście może akumulatory vatrer? Firma wygląda na wiarygodną ale sam nie potrafię sprawdzić parametrów i nie mam do tego sprzętu. Aku 12V100Ah LiFePo4 kosztuje ok 1200-1300pln.
Płacić podatek jak się jeszcze towaru nie sprzedało i to jest kierunek tego nie- rządu😢
Pytanko mam lifepo4 ale inwerter z panelami nie jest w stanie go naładować a nie ma już możliwości dołożenia paneli do inwertera chce dołożyć solarny regulator ładowania i równocześnie ładować czy jest to możliwe czy falownik i regulator nie będą się zakłócać, czy to zadziała.
Sprzedawca pojazdów z Nakła informuje, że posiadają akumulatory LiMPO4 - co to za akumulatory ?
Gdzie można zakupic Aku 100ah
W sklepie
Doszedł mi po ponad 2 miesiącach Lifepo4 z Ali 240Ah, rozbebeszyłem go i lekki szok bo cele nówki nie spuchnięte obłożone grubą gąbą, kable grube, busbary spawane, pochłaniacz wilgoci, śruby zabezpieczone przed odkręcaniem a bms z balanserem. To już nie jest ten sam Chińczyk sprzed kilku lat 😮 bo spodziewałem się totalnego badziewia ze względu na cenę.
Bo prawda jes taka, że "chinczyki" są generalnie OK i nie należy słuchać dramatyzowania autora tego filmu. Jemu zależy byś myślał ze tylko u niego nie wtopisz.
Ile kosztował?
a to chińczyk kilka lat temu był gorszy? u chińczyka dostajesz taką jakość za jaką zapłacisz. jeśli płacisz za produkt koszt materiałów plus 5% to nie oczekuj dobrego produktu :)
@@cefalloidPan Robert ma dar pierdolenia, że aż mi trawa gnije mam dwa akumulatory z Aliexpres już dwa sezony i jest ok. Ale jak kupicie u Pana Roberta za kupę szmalu to on wam da gwarancję na dwa lata, a potem wiadomo będzie miał klientów głęboko w dupie tak jak wszyscy wielcy polscy biznesmeni 😂 u nas z reguły jak kupujesz to wszyscy skaczą wokół klientów aby tylko sprzedać, a jak przyjdzie czas reklamacji to nie szukają wady w produkcie tylko w użytkowniku.
chyba lifeo4 nie lubi mrozów
prawie 5k pln xDDDDD
aplikacja z bms JBD
to samo kupujecie z PL magazynu z alibaby od miao za 1600zł... tylko inne naklejki na obudowie
Skąd wiesz że taka cena? Za jeden akumulator?
@@ipodman1910 sam kupiłem po 800zl za 12v100ah od miao
@@deFIATer no ale on pokazuje 200 Ah… ciekawe ile taki kosztuje i ile waży…
@@deFIATer poza tym - skąd wiesz że on sprzedaje za 5 k PLN?
@@ipodman1910 wejdz na sklep i sprawdź
Skladajac samemu zaoszczedzamy ponad 3tys 😅 może nie ta jakość ale roznicy nie zauważysz. Ciekawe co za jełop to kupi. Obrzydliwe drogo 😮
Przecież on dramatyzuje byś myślał, że jak nie kupisz u niego to ba bank kupisz szrot. Myślisz ze po co ten film jest? Cwana darmowa reklama i tyle...