29 września 2024

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 окт 2024
  • Nie wydam dziecka Twojej matce! Masz być osobiście albo w ogóle nie dostaniesz dziecka!
    Kto powinien sprawować pieczę nad dzieckiem, w „swoim” czasie?
    Po rozstaniu rodziców powstają między nimi kłótnie i konflikty, które wcześniej nie miały miejsca. Jednym z takim konfliktów jest to, kto powinien sprawować pieczę nad dzieckiem w tzw. swoim czasie.
    Matki nagminnie odmawiają wydania dzieci babci, dziadkowi, czy innej osobie wskazanej przez ojca. Ojcowie nie chcą oddać dziecka, po kontakcie babci, dziadkowi czy mężowi matki.
    Kto ma rację? Czy rzeczywiście TYLKO rodzic może sprawować pieczę nad dzieckiem? Czy zawsze musi robić to osobiście?
    Jeśli sąd lub porozumienie rodzicielskie reguluje kontakty z ojcem, to zazwyczaj to ojciec ma prawo i obowiązek odbierania dzieci.
    Jednak w niektórych przypadkach, jeśli rodzice się na to zgodzą, inne osoby mogą odbierać dzieci w jego imieniu, np. babcia, dziadek czy opiekunka, pod warunkiem, że nie ma wyraźnego zakazu lub ograniczenia w decyzji sądu.
    Jak zawsze, należy wykazać się racjonalnością i dojrzałością (choć wiem, że często emocje biorą górę). Zasadą jest to, że rodzice korzystają z pomocy innych osób, w opiece nad dzieckiem. Dziecko zostaje pod opieką członków rodziny, opiekunki czy nauczycieli w przedszkolu, czy szkole. W przeciwnym razie rodzice nie mogliby pracować, pójść do lekarza, czy zwyczajnie odpocząć idąc np. na spacer czy do kina.
    Podczas realizacji kontaktów czy sprawowania pieczy nad dzieckiem - każdy z rodziców w określonych okolicznościach również ma prawo skorzystać z pomocy innej osoby. Najważniejsze i kluczowe jest to, aby dziecko miało zapewnioną opiekę osoby dorosłej. Rodzic ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo dziecka.
    Aby uniknąć nieporozumień, najlepiej, wcześniej uzgodnić kto może odbierać dziecko lub pod czyją opieką dziecko będzie się znajdowało.
    Spotkaliście się kiedyś z takim problemem?
    dr Honorata Janik-Skowrońska
    adwokat, mediator, trener Szkoły dla rodziców, www.janik-kancelaria.pl.
    Autor książki Sztuka rozstania - kiedy prawo idzie w parze z psychologią oraz pracy doktorskiej pt. Prawno-społeczne uwarunkowania pieczy współdzielonej w Polsce. Studium prawno-socjologiczne.
    …………………………………………………
    Serdecznie zapraszamy do kontaktu w sprawie konsultacji indywidualnych. Zapisy pod numerem tel: 730 908 302. Konsultacje prowadzimy osobiście w Gdyni, on line lub telefonicznie.
    #rozwód #rozstanie
    #dziecko
    #kontakty #pieczawspółdzielona
    #pieczanaprzemienna
    #wystarczającodobryrodzic

Комментарии •