Panie Jacku, uwielbiam Pana filmy i czerpie z nich dużo wiedzy (sam zdecydowałem się na A III po Pana filmach) ale proszę: „włĄcza” i „wyłĄcza” aby odbiorcy, do których Pan dociera nie powielali tych błędów. Świetna robota z tym kanałem! 🙌🏻
Super filmik, Sony A7IV jest póki co poza moim zasięgiem cenowym, ale mam okazję kupić Sony Alpha 7III lub Sony Alpha 7RII w podobnej cenie. Drugi aparat ma o wiele więcej mp. 42,4 kontra 24,2 i nie wiem czy tylko tym powinnam się sugerować? Aparat będzie głównie do portretów. Z góry wielkie dzięki za odp.
Cześć Wojtek! Tak, jest to jedna z zalet takiego wyświetlacza. To że znajduje się w 'linii aparatu' pomaga w takich mniej komfortowych pozycjach, precyzyjne kadrowanie.
Mam pytanie.😊 Czy kolor i jakość bardzo się różni w a7iii i a74. Czy da się pracować na dwóch różnych puszkach w filmie bez spędzenia wielu godzin dodatkowo w postprodukcji.?
No właśnie problem Canona jest taki że to co widzimy na wyświetlaczu wygląda rewelacyjnie A jak oglądamy czy to lawa czy film na komputerze to wygląda gorzej
Obydwa się świetnie nadają. Jak masz ciasno z budżetem weź A7III i zainwestuj w szkła. Jak masz większa swobodę budżetową idź w A7IV i 'będzie pan zadowolony' :)
@fotoforma - dzięki za świetny materiał. Czy po roku czasu, w dalszym ciągu oceniasz, iż dla fotografa amatora, który raczej nie robi filmow wideo, że a7III będzie w dalszym ciągu dobrym wyborem?
Cześć. Świetną robicie pracę na yt Piszę z pytaniem co do sony a7iv robię fotę w RAW manual w pełni. Wspomagam się histogramem. I Ok jednak irytuje mnie to przekłamanie podglad w realny RAW. Czy da się to zmienić?
Na ekranie widzisz to, co trafia do jpg, po HDR, profilu kamery itp. Jak masz np. Vivid, to tak będziesz widział. Potem w Rawie musisz po prostu też ustawić taki sam profil, np. Kamera Żywy/HDR i uzyskasz taką samą głębię kolorów. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale to może Ci pomoże, daj znać. :)
Przyjemna, krótka i rzeczowa recenzja. Dopiero zaczynam zabawę z fotografią i posiadam obiektyw sony 85mm 1.8 + kitowy obiektyw Sony 28-70mm. Dosyć dużo podróżuje i zastanawiam się nad jakimś innym obiektywem no Sigma 24mm f/2. Pytanie czy jest sens skupiać się na stałej ogniskowej czy lepiej wybrać zmiennoogniskowy obiektyw ale cenniejszy - budżet do 3500. Aparat sony alpha a7 iii.
Dobry wieczór Panie Jacku ja jestem Adam , mam pytanko do fotoformy, dlaczego nikt nie zrobił filmu o funkcjach i o aparacie fotograficznym bezkusterkowca Nikon z 9 z obiektywem 800 mm plenerze popsuł bym o tego typu filmik jestem ogromnym fanem a fotoformy , B jestem ogromnym fanem i użytkownikiem Nikona
Coraz bardziej myślę o zakupie a7iv. Moim głównym aparatem jest GFX50sII, który mi idealnie leży w ręce, jednak coraz częściej potrzebuję coś do filmu a to jest jego pięta achillesowa. Co Pan myśli o traktowaniu a7iv jako sprzętu uzupełniającego gfx'a, tak jak pisałem głównie w kwestii filmowania (nie ukrywam że nie zawsze też potrzebuję tyle mpx ile oferuje fuji)?
jezeli o video chodzi to fuji niestety nie jest stworzone do tego. Ale jezeli chodzi o zdjecia, stricte pro to fuji wybralbym za kazdym razem kiedy go uzywam. Mowiac PRO mowie studio, powolniejsze sceny. Bo AF Sony miazdzy niestety FUJI pod kazdym wzgledem
Czy warto brać Sony a7iv z obiektywem w zestawie FE 28-70 mm f/3.5-5.6 OSS. Da się z tego wyciągnąć dobre zdjęcia? Zastosowanie raczej domowe, zdjęcia dziecka (maluszka), zdjęcia jakiś widoków na wycieczkach?
Zwróć też uwagę na wagę i rozmiary, jak mówisz że zastosowanie dom+dziecko+ wycieczki, to taki A6xxx powinien wystarczyć, ale jest ciut lżejszy, mniejszy i bierze obiektywy APS-C (w telegraficznym skrócie *raczej* wyjdzie z tego lżejsza całość). Na wycieczce z dzieckiem lżejszy aparat może być zbawieniem i po 2-3 wycieczce nie stanie się ładną ozdóbką na półce.
UZUPEŁMNIENIE PYTAŃ. Czy zmiana trybów pomiaru świata, czyli wielopunktowy, centralnie warzony, punktowy... zmienia się tylko z pośrednictwem menu? Uważam, że to porażka nowych konstruktorów nowych Sony, że tak potrzebne podręczne ustawienia i temu podobne nie są zaraz przy palcach w postaci przełącznika, czyli takie jak ma np. posiadany przez ze mnie stary dobry Sony A700 i moja analogowa Minolta 7, na której Sony się wzorował po przejęciu koncernu Milolty. Mam nadzieję, że chociaż można ustawić czasowo tryb punktowy wciskając przycisk AEL. W dobie powrotu do stylu retro, czyli jak najwięcej pokręteł i przycisków i jak najrzadszej potrzebie wchodzenia w menu w podstawowych trybach uważam też za marnotrawstwo pustej lewej strony aparatu. Mogłoby być jakieś też pokrętko tudzież przycisk ustawień albo choć prawdziwą małą poziomeczkę np. przy pracy ze statywem. Mam jeszcze pytanie, czy w modelu wyższym, czyli A7IVczyżby jak w A7III nie można kadrować z pochylanym wyświetlaczem W TYLE APARATU, CZY W JEGO OSI , CZY TYLKO WYSUWAJĄĆ POZA OŚ TYŁU APARATU, CZYLI NA BOKI... (?) odnośnie TONALNOŚĆI i SZUMY to chyba można w AIV mozna zniejszyć rozdzielczość??? Bardzo proszę o odpowiedź i sugestie. Ja zatrzymałem się na aparatach innej ery jeszcze APC, typu wyżej wymienionego i proszę wybaczyć prostotę pytań. Chce wrócić do tematu i nie wiem jak do tego się zabrać i co ewentualnie kupić. Wiem, że od dłuższego czasu są to mocowania E, ale z jakim oznaczeniem mocowania są najbardziej kompatybilne obiektywy z taką pełną klatką? Nie samo E, tylko FE? Proszę wytłumaczyć te zależności? Jakie też będę potrzebował adaptery do nowego systemu E z mojego Sony A i Minolty, jeśli chodzi o obiektywy, lampy itd. Te firmowe i godne uwagi TAŃSZE nie firmowe w tym także battery pack itd. i czy będą w pełni kompatybilne, czy ograniczone funkcjonalnie itd. Kolejna kwestia, choć pewnie nie będzie potrzeby tego stosowana, ale czy są też akcesoria odwrotne? Czyli czym np. obiektyw, czy lampę typu E dołączyć do starych Alf. Będę wdzięczny za szczegółowe odpowiedzi i przepraszam za te może prostackie pytania, ale chce wrócić do foto po wielu latach i nie nadążam za tymi zmianami, a Sony chyba utrudniła swoim wiernym klientom starego systemu Minolta/SonyA dla zysku albo samo strzeliło sobie w kolano (?)
Ciekawy film własnie stoje przed wyborem czy 4 i jakis kit, czy uzywana a7iii i np sigma art 24-70 2,8. Mega podoba tez mi sie fx30 ale nie mozna za bardzo fotek robic, co byc wybrał ( zastosowanie domowe)
Męczy mnie ilość bitów. Bo, teoretycznie rzecz ujmując 10 bitowy zapis powinien zapewnić większy zakres tonalny bo również szersza gama kolorów. Wspomniał Pan, że akurat jest odwrotnie, że 7III daje większy zakres tonalny a matryca 7III zapisuje 8 bitowy obraz. Pytanie zatem czy te 10 bitów jest do wykorzystania w fotografii czy tylko w filmowaniu. Filmowanie akurat mniej mnie interesuje. Oczywiście może być taka sytuacja, że matryca, układ elektroniczny lub oprogramowanie 7IV ma bardziej logarytmiczny zakres dynamiki tonalnej co może sprawiać wrażenie, że ten zakres jest węższy ale zakładam, że obie matryce jak i pozostałe czynniki pod tym względem są jednakowe. Szkoda, że na filmie zabrakowało zdjęć z 7IV, w których można by się dopatrzeć tej ułomności. W jasnych pomieszczeniach prezentowane fotografie były bez zarzutu wyraźnie było widać szczegóły jasnych partii ale czy w ciemnych partiach jest równie dobrze (mówię o 7III)? Szczerze mówiąc mam ogromny dylemat , który aparat wybrać. Zgadzam się w 100%, co do nadmiaru Mpx. Do niczego nie nie są potrzebne. Nawet 12 czy 16 Mpx zdjęcia wyglądają super. Chcę się przesiąść z A77m2 na, któryś z tych aparatów. Mogę sobie pozwolić na dowolny ale nie chodzi mi o bajery a rzeczywistą jakość fotografii. Też uważam, że dobry obiektyw jest wart większych pieniędzy niż sama puszka. Poza tym pozostaje kwestia przeznaczenia fotografii. Jeśli fotografie mają być publikowane tylko w internecie to 10 bitów teoretycznie niczego nie zmieni po konwersji do JPG pozostanie 8 bitów ale to tylko teoria bo przy obróbce RAW 10bitów czasem może ratować sytuację szczególnie w niedoświetlonych lub prześwietlonych partiach fotografii (cały czas zakres tonalny). Naoglądałem się zdjęć zrobionych 7III ale niestety, te które widziałem (tak się domyślam) były robione ze sztywnym nastawieniem ISO co moim zdaniem jest wielkim błędem. Stąd też jakość tych zdjęć , które widziałem była (moje subiektywne odczucia bo o gustach się nie dyskutuje) mierna (niewykorzystane możliwości zakresu tonalnego ) .
Dzięki @Wulfen2 - w fotografii rozpiętość tonalna sensora A7III jest nieco większa (co zapewne wynika z niższej ilości megapikseli) ale ilość bitów jest ta sama.
@@FotoformaPl Jako programista uważam, że powinno być odwrotnie. Większa ilość pikseli powinna zapewnić większą rozpiętość tonalną bo szarości czy też tonację barw można rozłożyć na większą ilość pikseli w cm2. Odwrotny efekt najprawdopodobniej wynika z braku aktualizacji oprogramowania a to może wynikać z ograniczeń sprzętowych. Na przykład ograniczona ilość pamięci RAM i wówczas nie można zmodernizować oprogramowania bo macierze wypełnieją całą dostępną pamięć. Taka sytuacja może mieć miejsce jeśli do niezmienionego układu elektronicznego SONY 7 III włożymy nową, większą matrycę . Większe wymagania pamięci nie są zauważalne dla użytkownika końcowego. A zatem wystarczy zaprojektować nową obudowę, wstawić większą (megapikseli) matrycę i zmodyfikować Menu aparatu bo to są zauważalne przez użytkownika zmiany. To są tylko moje domniemania. Nie znam układu elektronicznego (płyty głównej oraz jej elementów z procesorem włącznie) aparatu SONY A7III ani też A7IV. Mogą być identyczne ale może się mylę i są inne przyczyny pogorszenia rozpiętości tonalnej. Żaden producent do tego się nie przyzna a zatem cały czas poruszamy się w sferze domysłu. Jest jeszcze jedna możliwość. Nowa matryca jest po prostu gorsza pod tym względem. 🙂 Gdybym miał 2 RAWy wykonane w tych samych warunkach oświetleniowych dwoma (III i IV) aparatami to mógłbym powiedzieć trochę więcej. Zakładam, że Lightroom ma aktualne biblioteki. Ja używam Darktable i z RAW tworzę bezstratnego 16bitowego TIF-a lub PNG, którego obrabiam w GIMP-ie z dokładnością 32bitów i dopiero wtedy tworzę JPG. Sprawdziłem to eksperymentalnie, że rezultaty są o niebo lepsze. A w aparacie mam ustawiony zakres kolorystyczny Adobe, który jest większy niż sRGB w ten sposób dostaję cały dostępny zakres tonalny. Na koniec i tak wszystko trafia do banalnego JPG-a ale minimalizuję widoczne skoki w tonacji. Przeciętny śmiertelnik prawdopodobnie nie zauważa tych szczegółów ale wprawne oko fotografa perfekcjonisty widzi te ułomności.
Czy to taki problem zrobić 4k 60FPS bez kropa. Już GH5 7 lat temu to posiadał. To takie irytujące gdy zmieniając z 25klatek na 50 muszę znacząco cofnąć się by zachować ten sam kadr. Nie zawsze jest na to czas i miejsce. Dlatego nadal mam i będę miał GH5 bo jest sprzętem w wielu przypadkach bardziej elastycznym. No chyba że producenci zepną pośladki i wypuszczą matryce FF które tej ułomności nie mają.
a jaki bitrate jest na gh5 przy nagrywaniu 4k60? Może w a7iv jest za słaby procesor, żeby to wszystko przetworzyć, więc musieli aktywować kropa aby wszystko wyrabiało się zgrywać. To może być też marketing i zaproszenie do kupna puszki z półki wyżej
A7III to najlepszy stosunek jakości do ceny obecnie. Jeśli mamy więcej pieniędzy i zależy nam na filmowaniu to polecałbym przeskoczyć A7IV i wybrać A7SIII.
Zauważyłem, że jpg wychodzące prosto z puszki są delikatnie mówiąc słabe. Zdjęcia ze starej komórki wychodzą ładniejsze. Jasne, że po obróbce w LR to zdjęcia z A7 m4 są rewelacyjne. Zastanawiam się tylko, czy da się jakoś pozmieniać w ustawieniach, żeby jednak ten jpg z puszki był ciut lepszy. Ktoś pomoże?
Wystarczy, że dodasz sobie w ustawieniach DRO, najlepiej na Auto. Dodatkowo można sobie dorzucić jakiś profil kolorystyczny, albo w Photo Profile, albo wybrać sobie profil w "Strefie twórczej" (ale nazwę wymyślili), np. Vivid
Film juz oglądam po fakcie. Ale utwierdził mnie w wyborze starszej wersji III. I tak, nq ekranie zdjecia wygladaja biednie, a juz na PC czy chociaz przerzucone na telefon wyglądają jak należy
Hej, i jak z perspektywy czasu oceniasz zmianę? Stoję obecnie przed zmianą mojego starego poczciwego Canona 60D i rozbity jestem strasznie, czy wziąć A7III z obiektywem 70-105 mm i jakimś obiektywem tele, czy A7IV tylko z 70-105 mm...
@@losiek008 zacząć trzeba od faktu, że ja w zasadzie nie filmuje. Służy mi tylko do zdjęć. Kierowałem się różnymi cechami, ale teraz wiem, że sony był wybrany właściwie. Np. Dlatego, że jest masa obiektywow, roznych producentow. Wybór ogniskowych to ciezki temat. Każdy musi to wybrać pod siebie. Ja kupiłem kitowy 28-70. Używam go do zadań służbowych, gdzie nie potrzebuje super jakości. Później kupilem 70-300 od tamrona. Przyzwoity, tani i lekki tele. Biore go na spacery z rodzinką. Reszta to juz bardziej specjalistyczne tematy, 135 f2.0 manualny, świężo zamówiony 200-600 (+ x2.0). Teraz zbieram na stalki 65 i 35. Moze tez wleci jakis 10mm :)
porównanie ma na celu porównanie:)) ja się zastanawiam w jakim celu jest Twój wpis. tyle energii wydatkować tylko po to żeby coś skrytykować??? domyslam sie ze po wpisie tutaj wszedłeś na inny kanał żeby kogoś innego skrytykowac:) a potem jeszcze kogos innego:)) super zajęcie:)
@@darekw1967 , ale przecież nie przekonał. Pokazał różnice. Dla osób robiących zdjęcia na co dzień, nawet tych ambitniejszych, a7 III jest nadal dobrym wyborem. Dla mnie 30 mln pixeli to przerost formy nad treścią, której nie wykorzystam, gdyż fotografowałem sprzętem z 6mln pixeli i byłem w stanie robić wydruki wielkości a3+. I myślę, że takich osób jest jednak więcej. Co nie oznacza, ze dala osób pracujących z aparatem i zarabiających na takiej pracy, te dodatkowe 4 mln pixeli czy bardziej responsywny AF, nie będzie lepszy. Jeżeli mam 8 kzł do wydania na aparat, to wziąłbym a7III i do tego dobrał za resztę szkło.
@@darekw1967 , bo większość - można by odnieść wrażenie - kupuje aparat do kręcenia filmów (zamiast kamery). Przed chwilą obejrzałem inny filmik, gdzie ktoś wymieniając wady a7 mk3 wskazuje właśnie na elementy związane z filmowaniem, zwłaszcza profesjonalnym. W tym wypadku recenzujący wskazuje także na te elementy a7 mk3, w których jego zdaniem, będzie lepszy niż mk4. A choćby hdr z trzech zdjęć. Być może moja świadomość fotografowania powoduje, że inaczej odbieram ten film niż większość i to, że robionymi fotkami chwalę się - nic nie zarabiając, ale chyba zawsze tak było i jest. Gdzieś chyba już pisałem że teraz to najwięcej fotek, z których najbardziej jestem zadowolony, to mam z zestawu Samsung nx300 + Samsung 30mm f/2,0 w trybie B&W... a jestem takze obecnie na etapie zakupu sigmy art 18-35mm do nikona, a d7200 będę wymieniać na d7500
Dziękuję za kolejny, bardzo dobry film. Mam tylko jedną uwagą - "włącznik", "włącza się", itd :)
dziękuję za ten materiał ,bardzo mi pomógł
Bardzo miło to słyszeć - polecamy się :)
Świetny aparat i film 🙂Jaki obiektyw do zdjęć nieruchomości używasz ?
Panie Jacku, uwielbiam Pana filmy i czerpie z nich dużo wiedzy (sam zdecydowałem się na A III po Pana filmach) ale proszę: „włĄcza” i „wyłĄcza” aby odbiorcy, do których Pan dociera nie powielali tych błędów. Świetna robota z tym kanałem! 🙌🏻
Super filmik, Sony A7IV jest póki co poza moim zasięgiem cenowym, ale mam okazję kupić Sony Alpha 7III lub Sony Alpha 7RII w podobnej cenie. Drugi aparat ma o wiele więcej mp. 42,4 kontra 24,2 i nie wiem czy tylko tym powinnam się sugerować? Aparat będzie głównie do portretów. Z góry wielkie dzięki za odp.
Dzięki za film! Bardzo mi się przyda
Witam, czy uchylny ekran w A7 III pozwala na robienie zdjęć trzymając aparat wysoko ponad głową? Pozdrawiam, Wojtek.
Cześć Wojtek! Tak, jest to jedna z zalet takiego wyświetlacza. To że znajduje się w 'linii aparatu' pomaga w takich mniej komfortowych pozycjach, precyzyjne kadrowanie.
Mam pytanie.😊
Czy kolor i jakość bardzo się różni w a7iii i a74.
Czy da się pracować na dwóch różnych puszkach w filmie bez spędzenia wielu godzin dodatkowo w postprodukcji.?
Jaki najlepiej obiektyw do A7III? Głównie architektura nocą (neony itp) oraz portret. Cena do 3500 zł :)
Proszę o info, jakiego szkła używa Pan do fotografii wnętrz do sony A7 3?
No właśnie problem Canona jest taki że to co widzimy na wyświetlaczu wygląda rewelacyjnie A jak oglądamy czy to lawa czy film na komputerze to wygląda gorzej
Bardzo ciekawy film 👍
A do astrofotografii ktory lepszy. Droga mleczna jak i glebokie niebo ?
Mam takie pytanie lepiej kupić dla początkujacego vlogera canon g7x mark iii czy sony zv 1?
Czyli sesje fotograficzne pod marke odzieżową, bardzo zalezy mi na wysokiej jakosci zdjeć, to Sony A7 lll będzie najlepszy do 10k?
Do zdjęć a7iii czy a74?
Obydwa się świetnie nadają. Jak masz ciasno z budżetem weź A7III i zainwestuj w szkła. Jak masz większa swobodę budżetową idź w A7IV i 'będzie pan zadowolony' :)
Jaki przebieg? Nie było problemu z migawka? :)
@fotoforma - dzięki za świetny materiał. Czy po roku czasu, w dalszym ciągu oceniasz, iż dla fotografa amatora, który raczej nie robi filmow wideo, że a7III będzie w dalszym ciągu dobrym wyborem?
Poproszę o filmik w plenerze Nikon z 9 i obiektyw nikkor 800 mm
Jacku, wiesz ze lubię twoje filmy, prawda?👍
Cześć. Świetną robicie pracę na yt
Piszę z pytaniem co do sony a7iv robię fotę w RAW manual w pełni. Wspomagam się histogramem. I Ok jednak irytuje mnie to przekłamanie podglad w realny RAW. Czy da się to zmienić?
Na ekranie widzisz to, co trafia do jpg, po HDR, profilu kamery itp. Jak masz np. Vivid, to tak będziesz widział. Potem w Rawie musisz po prostu też ustawić taki sam profil, np. Kamera Żywy/HDR i uzyskasz taką samą głębię kolorów. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale to może Ci pomoże, daj znać. :)
Jak się ma nikon z5 w stosunku do sony 7.3 względem fotografi
A7m3 to jednak wyższa półka ..lepsza matryca, taka jaką dali do Z6 i Panasonica S5II
Mam Z5 i to jest klasa niżej niż A7 III. Jeżeli chcesz porównywać to Z6 II
Przyjemna, krótka i rzeczowa recenzja. Dopiero zaczynam zabawę z fotografią i posiadam obiektyw sony 85mm 1.8 + kitowy obiektyw Sony 28-70mm. Dosyć dużo podróżuje i zastanawiam się nad jakimś innym obiektywem no Sigma 24mm f/2. Pytanie czy jest sens skupiać się na stałej ogniskowej czy lepiej wybrać zmiennoogniskowy obiektyw ale cenniejszy - budżet do 3500. Aparat sony alpha a7 iii.
Tamron 17-28 2.8, w pańskim budżecie da się znaleźć używany.
Dobry wieczór Panie Jacku ja jestem Adam , mam pytanko do fotoformy, dlaczego nikt nie zrobił filmu o funkcjach i o aparacie fotograficznym bezkusterkowca Nikon z 9 z obiektywem 800 mm plenerze popsuł bym o tego typu filmik jestem ogromnym fanem a fotoformy , B jestem ogromnym fanem i użytkownikiem Nikona
Coraz bardziej myślę o zakupie a7iv. Moim głównym aparatem jest GFX50sII, który mi idealnie leży w ręce, jednak coraz częściej potrzebuję coś do filmu a to jest jego pięta achillesowa. Co Pan myśli o traktowaniu a7iv jako sprzętu uzupełniającego gfx'a, tak jak pisałem głównie w kwestii filmowania (nie ukrywam że nie zawsze też potrzebuję tyle mpx ile oferuje fuji)?
jezeli o video chodzi to fuji niestety nie jest stworzone do tego. Ale jezeli chodzi o zdjecia, stricte pro to fuji wybralbym za kazdym razem kiedy go uzywam. Mowiac PRO mowie studio, powolniejsze sceny. Bo AF Sony miazdzy niestety FUJI pod kazdym wzgledem
@@q3aki o zaletach fuji wiem, fotografuje GFX'em, głównie w studio, ale nie tylko. Drugi korpus szukam pod film.
a chcesz ostrzyć maualnie czy automat? Jeżeli nie potrzebujesz auto, to może a7s2?
no pytanie też czy chcesz nagrywać w płaskich profilach...
Idź w panasonic ls5II
Czy warto brać Sony a7iv z obiektywem w zestawie FE 28-70 mm f/3.5-5.6 OSS. Da się z tego wyciągnąć dobre zdjęcia? Zastosowanie raczej domowe, zdjęcia dziecka (maluszka), zdjęcia jakiś widoków na wycieczkach?
Do takich zastosowań, z takim obiektywem,to szkoda przepłacać. ja bym nie brał IV, ale III. A nawet coś z serii A6k.
Zwróć też uwagę na wagę i rozmiary, jak mówisz że zastosowanie dom+dziecko+ wycieczki, to taki A6xxx powinien wystarczyć, ale jest ciut lżejszy, mniejszy i bierze obiektywy APS-C (w telegraficznym skrócie *raczej* wyjdzie z tego lżejsza całość).
Na wycieczce z dzieckiem lżejszy aparat może być zbawieniem i po 2-3 wycieczce nie stanie się ładną ozdóbką na półce.
Panie Jacku jak jest lepiej, czy matryca jest odsłonięta, przy zmianie obiektywów czy zasłonięta migawka ? Co Pan doradza
UZUPEŁMNIENIE PYTAŃ. Czy zmiana trybów pomiaru świata, czyli wielopunktowy, centralnie warzony, punktowy... zmienia się tylko z pośrednictwem menu? Uważam, że to porażka nowych konstruktorów nowych Sony, że tak potrzebne podręczne ustawienia i temu podobne nie są zaraz przy palcach w postaci przełącznika, czyli takie jak ma np. posiadany przez ze mnie stary dobry Sony A700 i moja analogowa Minolta 7, na której Sony się wzorował po przejęciu koncernu Milolty. Mam nadzieję, że chociaż można ustawić czasowo tryb punktowy wciskając przycisk AEL. W dobie powrotu do stylu retro, czyli jak najwięcej pokręteł i przycisków i jak najrzadszej potrzebie wchodzenia w menu w podstawowych trybach uważam też za marnotrawstwo pustej lewej strony aparatu. Mogłoby być jakieś też pokrętko tudzież przycisk ustawień albo choć prawdziwą małą poziomeczkę np. przy pracy ze statywem. Mam jeszcze pytanie, czy w modelu wyższym, czyli A7IVczyżby jak w A7III nie można kadrować z pochylanym wyświetlaczem W TYLE APARATU, CZY W JEGO OSI , CZY TYLKO WYSUWAJĄĆ POZA OŚ TYŁU APARATU, CZYLI NA BOKI... (?) odnośnie TONALNOŚĆI i SZUMY to chyba można w AIV mozna zniejszyć rozdzielczość??? Bardzo proszę o odpowiedź i sugestie. Ja zatrzymałem się na aparatach innej ery jeszcze APC, typu wyżej wymienionego i proszę wybaczyć prostotę pytań. Chce wrócić do tematu i nie wiem jak do tego się zabrać i co ewentualnie kupić. Wiem, że od dłuższego czasu są to mocowania E, ale z jakim oznaczeniem mocowania są najbardziej kompatybilne obiektywy z taką pełną klatką? Nie samo E, tylko FE? Proszę wytłumaczyć te zależności? Jakie też będę potrzebował adaptery do nowego systemu E z mojego Sony A i Minolty, jeśli chodzi o obiektywy, lampy itd. Te firmowe i godne uwagi TAŃSZE nie firmowe w tym także battery pack itd. i czy będą w pełni kompatybilne, czy ograniczone funkcjonalnie itd. Kolejna kwestia, choć pewnie nie będzie potrzeby tego stosowana, ale czy są też akcesoria odwrotne? Czyli czym np. obiektyw, czy lampę typu E dołączyć do starych Alf. Będę wdzięczny za szczegółowe odpowiedzi i przepraszam za te może prostackie pytania, ale chce wrócić do foto po wielu latach i nie nadążam za tymi zmianami, a Sony chyba utrudniła swoim wiernym klientom starego systemu Minolta/SonyA dla zysku albo samo strzeliło sobie w kolano (?)
Ciekawy film własnie stoje przed wyborem czy 4 i jakis kit, czy uzywana a7iii i np sigma art 24-70 2,8. Mega podoba tez mi sie fx30 ale nie mozna za bardzo fotek robic, co byc wybrał ( zastosowanie domowe)
Jeżeli chcesz robić tylko zdjęcia to nawet nie masz nad czym myśleć. Bierz a73. W pełni ci wystarczy do wszystkiego
Sarto sobie zawracać głowę sony a7 L?Jest on jeszcze coś wart?Pozdrowienia.
Pierwsza wersja a7? To już lepiej a7 ii dużo ulepszeń i stabilizacja.
Męczy mnie ilość bitów. Bo, teoretycznie rzecz ujmując 10 bitowy zapis powinien zapewnić większy zakres tonalny bo również szersza gama kolorów. Wspomniał Pan, że akurat jest odwrotnie, że 7III daje większy zakres tonalny a matryca 7III zapisuje 8 bitowy obraz. Pytanie zatem czy te 10 bitów jest do wykorzystania w fotografii czy tylko w filmowaniu. Filmowanie akurat mniej mnie interesuje. Oczywiście może być taka sytuacja, że matryca, układ elektroniczny lub oprogramowanie 7IV ma bardziej logarytmiczny zakres dynamiki tonalnej co może sprawiać wrażenie, że ten zakres jest węższy ale zakładam, że obie matryce jak i pozostałe czynniki pod tym względem są jednakowe. Szkoda, że na filmie zabrakowało zdjęć z 7IV, w których można by się dopatrzeć tej ułomności. W jasnych pomieszczeniach prezentowane fotografie były bez zarzutu wyraźnie było widać szczegóły jasnych partii ale czy w ciemnych partiach jest równie dobrze (mówię o 7III)? Szczerze mówiąc mam ogromny dylemat , który aparat wybrać. Zgadzam się w 100%, co do nadmiaru Mpx. Do niczego nie nie są potrzebne. Nawet 12 czy 16 Mpx zdjęcia wyglądają super. Chcę się przesiąść z A77m2 na, któryś z tych aparatów. Mogę sobie pozwolić na dowolny ale nie chodzi mi o bajery a rzeczywistą jakość fotografii. Też uważam, że dobry obiektyw jest wart większych pieniędzy niż sama puszka. Poza tym pozostaje kwestia przeznaczenia fotografii. Jeśli fotografie mają być publikowane tylko w internecie to 10 bitów teoretycznie niczego nie zmieni po konwersji do JPG pozostanie 8 bitów ale to tylko teoria bo przy obróbce RAW 10bitów czasem może ratować sytuację szczególnie w niedoświetlonych lub prześwietlonych partiach fotografii (cały czas zakres tonalny). Naoglądałem się zdjęć zrobionych 7III ale niestety, te które widziałem (tak się domyślam) były robione ze sztywnym nastawieniem ISO co moim zdaniem jest wielkim błędem. Stąd też jakość tych zdjęć , które widziałem była (moje subiektywne odczucia bo o gustach się nie dyskutuje) mierna (niewykorzystane możliwości zakresu tonalnego ) .
8 bitów w a7 III i 10 bitów w a7 IV dotyczy tylko filmowania. W fotografii oba aparaty robią 14 bitowe RAWy.
@@Wulfen2 14 bitów to świetna wiadomość. Dziękuję.
Dzięki @Wulfen2 - w fotografii rozpiętość tonalna sensora A7III jest nieco większa (co zapewne wynika z niższej ilości megapikseli) ale ilość bitów jest ta sama.
@@FotoformaPl Jako programista uważam, że powinno być odwrotnie. Większa ilość pikseli powinna zapewnić większą rozpiętość tonalną bo szarości czy też tonację barw można rozłożyć na większą ilość pikseli w cm2. Odwrotny efekt najprawdopodobniej wynika z braku aktualizacji oprogramowania a to może wynikać z ograniczeń sprzętowych. Na przykład ograniczona ilość pamięci RAM i wówczas nie można zmodernizować oprogramowania bo macierze wypełnieją całą dostępną pamięć. Taka sytuacja może mieć miejsce jeśli do niezmienionego układu elektronicznego SONY 7 III włożymy nową, większą matrycę . Większe wymagania pamięci nie są zauważalne dla użytkownika końcowego. A zatem wystarczy zaprojektować nową obudowę, wstawić większą (megapikseli) matrycę i zmodyfikować Menu aparatu bo to są zauważalne przez użytkownika zmiany. To są tylko moje domniemania. Nie znam układu elektronicznego (płyty głównej oraz jej elementów z procesorem włącznie) aparatu SONY A7III ani też A7IV. Mogą być identyczne ale może się mylę i są inne przyczyny pogorszenia rozpiętości tonalnej. Żaden producent do tego się nie przyzna a zatem cały czas poruszamy się w sferze domysłu. Jest jeszcze jedna możliwość. Nowa matryca jest po prostu gorsza pod tym względem. 🙂 Gdybym miał 2 RAWy wykonane w tych samych warunkach oświetleniowych dwoma (III i IV) aparatami to mógłbym powiedzieć trochę więcej. Zakładam, że Lightroom ma aktualne biblioteki. Ja używam Darktable i z RAW tworzę bezstratnego 16bitowego TIF-a lub PNG, którego obrabiam w GIMP-ie z dokładnością 32bitów i dopiero wtedy tworzę JPG. Sprawdziłem to eksperymentalnie, że rezultaty są o niebo lepsze. A w aparacie mam ustawiony zakres kolorystyczny Adobe, który jest większy niż sRGB w ten sposób dostaję cały dostępny zakres tonalny. Na koniec i tak wszystko trafia do banalnego JPG-a ale minimalizuję widoczne skoki w tonacji. Przeciętny śmiertelnik prawdopodobnie nie zauważa tych szczegółów ale wprawne oko fotografa perfekcjonisty widzi te ułomności.
Czy to taki problem zrobić 4k 60FPS bez kropa. Już GH5 7 lat temu to posiadał. To takie irytujące gdy zmieniając z 25klatek na 50 muszę znacząco cofnąć się by zachować ten sam kadr. Nie zawsze jest na to czas i miejsce. Dlatego nadal mam i będę miał GH5 bo jest sprzętem w wielu przypadkach bardziej elastycznym. No chyba że producenci zepną pośladki i wypuszczą matryce FF które tej ułomności nie mają.
a jaki bitrate jest na gh5 przy nagrywaniu 4k60? Może w a7iv jest za słaby procesor, żeby to wszystko przetworzyć, więc musieli aktywować kropa aby wszystko wyrabiało się zgrywać. To może być też marketing i zaproszenie do kupna puszki z półki wyżej
@@KarolAdamSokolowski przy 4K 25 jest 100 Mbps
Przy 4k50 jest 150Mbps
Polski Doug Dale? :P
A7III to najlepszy stosunek jakości do ceny obecnie. Jeśli mamy więcej pieniędzy i zależy nam na filmowaniu to polecałbym przeskoczyć A7IV i wybrać A7SIII.
Zauważyłem, że jpg wychodzące prosto z puszki są delikatnie mówiąc słabe. Zdjęcia ze starej komórki wychodzą ładniejsze. Jasne, że po obróbce w LR to zdjęcia z A7 m4 są rewelacyjne. Zastanawiam się tylko, czy da się jakoś pozmieniać w ustawieniach, żeby jednak ten jpg z puszki był ciut lepszy. Ktoś pomoże?
Wystarczy, że dodasz sobie w ustawieniach DRO, najlepiej na Auto.
Dodatkowo można sobie dorzucić jakiś profil kolorystyczny, albo w Photo Profile, albo wybrać sobie profil w "Strefie twórczej" (ale nazwę wymyślili), np. Vivid
Kto kupuje aparat po to by robić w JPG? 😮
@@kataszaKatasza2217 reporterzy
@@kataszaKatasza2217 większość
Teraz się fotografuje i filmuje jednocześnie. Jak widać nie ma takiego aparatu który byłby uniwersalny.
Czy Wy też macie wrażenie, że ziomeczek jest podobny do Piotra Świerczewskiego, piłkarza reprezentacji Polski byłym zawodnikiem Bastii?
Film juz oglądam po fakcie. Ale utwierdził mnie w wyborze starszej wersji III. I tak, nq ekranie zdjecia wygladaja biednie, a juz na PC czy chociaz przerzucone na telefon wyglądają jak należy
Hej, i jak z perspektywy czasu oceniasz zmianę? Stoję obecnie przed zmianą mojego starego poczciwego Canona 60D i rozbity jestem strasznie, czy wziąć A7III z obiektywem 70-105 mm i jakimś obiektywem tele, czy A7IV tylko z 70-105 mm...
@@losiek008 zacząć trzeba od faktu, że ja w zasadzie nie filmuje. Służy mi tylko do zdjęć. Kierowałem się różnymi cechami, ale teraz wiem, że sony był wybrany właściwie. Np. Dlatego, że jest masa obiektywow, roznych producentow. Wybór ogniskowych to ciezki temat. Każdy musi to wybrać pod siebie. Ja kupiłem kitowy 28-70. Używam go do zadań służbowych, gdzie nie potrzebuje super jakości. Później kupilem 70-300 od tamrona. Przyzwoity, tani i lekki tele. Biore go na spacery z rodzinką. Reszta to juz bardziej specjalistyczne tematy, 135 f2.0 manualny, świężo zamówiony 200-600 (+ x2.0). Teraz zbieram na stalki 65 i 35. Moze tez wleci jakis 10mm :)
Prawie nowy a7rii kosztuje z 12 miesieczna gwarancja komisu ok 800-1000 Euro. Niczego wiecej nie potrzeba.
A teraz co byście wybrali:
1.Sony FX30
2.Sony A7III
3.Sony A7SIII
4.Sony A7IV
Stoję przed wyborem i nie wiem na której kamerze się skupić
Mam FX30 I polecam. W ogóle nie brakuje FF
Co ma na celu to porównanie?Bzdury idę spać
Dla profesjonalisty takiego jak Ty pewnie nic , dla laika i hobbysty foto takiego jak ja to ciekawe porównanie także dziękuję za ten materiał ☺️
@@MarcoMarco-gd5ir dla takiego idioty jak ty wszystko co powie jest super debil
porównanie ma na celu porównanie:)) ja się zastanawiam w jakim celu jest Twój wpis. tyle energii wydatkować tylko po to żeby coś skrytykować??? domyslam sie ze po wpisie tutaj wszedłeś na inny kanał żeby kogoś innego skrytykowac:) a potem jeszcze kogos innego:)) super zajęcie:)
@@darekw1967 , ale przecież nie przekonał. Pokazał różnice. Dla osób robiących zdjęcia na co dzień, nawet tych ambitniejszych, a7 III jest nadal dobrym wyborem. Dla mnie 30 mln pixeli to przerost formy nad treścią, której nie wykorzystam, gdyż fotografowałem sprzętem z 6mln pixeli i byłem w stanie robić wydruki wielkości a3+. I myślę, że takich osób jest jednak więcej. Co nie oznacza, ze dala osób pracujących z aparatem i zarabiających na takiej pracy, te dodatkowe 4 mln pixeli czy bardziej responsywny AF, nie będzie lepszy. Jeżeli mam 8 kzł do wydania na aparat, to wziąłbym a7III i do tego dobrał za resztę szkło.
@@darekw1967 , bo większość - można by odnieść wrażenie - kupuje aparat do kręcenia filmów (zamiast kamery). Przed chwilą obejrzałem inny filmik, gdzie ktoś wymieniając wady a7 mk3 wskazuje właśnie na elementy związane z filmowaniem, zwłaszcza profesjonalnym. W tym wypadku recenzujący wskazuje także na te elementy a7 mk3, w których jego zdaniem, będzie lepszy niż mk4. A choćby hdr z trzech zdjęć. Być może moja świadomość fotografowania powoduje, że inaczej odbieram ten film niż większość i to, że robionymi fotkami chwalę się - nic nie zarabiając, ale chyba zawsze tak było i jest. Gdzieś chyba już pisałem że teraz to najwięcej fotek, z których najbardziej jestem zadowolony, to mam z zestawu Samsung nx300 + Samsung 30mm f/2,0 w trybie B&W... a jestem takze obecnie na etapie zakupu sigmy art 18-35mm do nikona, a d7200 będę wymieniać na d7500