Není dividendové ETF pro příjmy z investování lepší než pravidlo 4 %? Dividendový SPECIÁL

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 ноя 2024

Комментарии • 266

  •  2 года назад +2

    🔍ZDROJE
    ► Článek Vanguardu o přístupu celkového výnosu vs příjmovém přístupu k investování
    investor.vanguard.com/investor-resources-education/news/total-return-investing-a-superior-approach-for-income-investors
    ► Podcast Rational Reminder o irelevnatnosti dividend rationalreminder.ca/podcast/201
    ► Studie "The dividend disconnect papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2876373
    ----------------------------
    Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺, nebo získejte videa navíc a dřívější přístup v členské sekci na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔

    • @Marco198286
      @Marco198286 Год назад +1

      Dík za utvrzení. Zrovna jsem přemýšlel, že nakoupím akcie ČEZu kvůli dividendum. Ale pořád mi to nevycházelo moc výhodně.

  • @jaroslavsulaj5742
    @jaroslavsulaj5742 2 года назад +28

    Chlape, to co děláš, děláš geniálně. Díky

  • @LukaCZECH
    @LukaCZECH 2 года назад +22

    Pěkně shrnuto, sleduju tvoje videa od začátku a tvůj profesorský přístup ke sdílení informací z investování je 🔝

  • @miroslavazidkova-fc7hc
    @miroslavazidkova-fc7hc 2 месяца назад +1

    Hezky vysvětleno, dividendová ETF teď chápu trochu jinak. 💁‍♀️

  • @TheIkysek
    @TheIkysek 2 года назад +3

    Naprosto perfektní video, výborně zpracované, tleskám 🫡👏👏

  • @PEPA3RD
    @PEPA3RD 2 года назад +6

    Super video. Většinu toho jsem znal, ale slyšet to takhle pěkně shrnuté je fakt příjemně poučné, protože některé konsekvence mi, i přes svou logičnost, vůbec nedošly :). Takže mám kam odkázat až mi zase někdo bude tvrdit, že dividendy jsou mnohem lepší.

  • @peliculiar
    @peliculiar 2 года назад +6

    Skvěle, pro mě možná nejlepší video jaké jsi udělal ... Díky moc a jen tak dál! (y)

    •  2 года назад +1

      Díky, cením si toho obzvlášť od dlouhodobého diváka

  • @bernyahmusic3981
    @bernyahmusic3981 2 года назад +7

    Další super video, vždycky to skvěle vysvětlíš. 👌

    •  2 года назад +2

      Díky. Soudě podle některých komentářů od dividendových investorů jsem to asi nevysvětlil dostatečně srozumitelně. 😅

  • @alessverak5702
    @alessverak5702 2 года назад +4

    Pěkně vysvětleno, super video.

  • @ZbynekNetopil
    @ZbynekNetopil 2 года назад +4

    Tak prece jen je z toho nakonec i video 👍😀

    •  2 года назад

      Občas mi to trvá, ale nakonec (obvykle) udělám, co řeknu 😀

  • @richardhrubes4585
    @richardhrubes4585 Год назад

    to je jednoduché, z toho co jste řekl je patrné že každý člověk má nastavné určité způsoby sebeřízení, někdo má raději defensivní přístup, kde jsou dividendy vhodné, co se týče více agresivnějšího přístupu tady chápu že dividendy mohou ztrácet , upřímě kdokoliv může udělat chybu i člověk s nobelovou cenou , tím samozřejmě netvrdím že někdo z vámi uvedených chybu udělal , ale jenom to že nic není 100 % .

    •  Год назад

      Ale je to opravdu defensivní přístup? Polde mě právě dividenda šalí naši psychyku a vyvolává falešný pocit bezpečí.

    • @richardhrubes4585
      @richardhrubes4585 Год назад

      @ tak to opravdu nevím, sám ve videu zdůrazňujete fakt že se jedná o část strategie jak ohodnotit akcii z pozice návratnosti investice , tak nevím čím by měla šálit naší psychiku , je to podíl na zisku , samozřejmě ano bohužel se jedná o dvojnásobné zdanění což se vaším systémem dá odstranit , ale jak se stává každá mince má dvě strany a i ten váš systém není ideální v každé situaci , např. v okamžiku bull marketu tak tím že prodáte byť pár procent můžete přijít o mnohem víc. :)

  • @Nirsi
    @Nirsi 2 года назад +4

    Aktuálně je moje portfolio rozložené silně do dividendových akcií a něco do P2P půjček, a dlouho jsem si říkal jestli je to úplně ta správná cesta protože rád vidím jak peníze tečou ke mě aktivně na účet, ale po shlédnutí mi nějak došlo že na to nekoukám nejspíše úplně šťastně. Takže zkusím dát na radu a nebudu nic rušit, ale nejspíše změním svou strategii do budoucna

    •  Год назад +2

      Doporučuji úplně zrušit P2P půjčky.

    • @genorkanski2095
      @genorkanski2095 Год назад +1

      @ můžete rozvést důvody, prosím

  • @pavelpellar
    @pavelpellar 2 года назад +2

    Diky za video. Ano, z hlediska celkove vynosnosti to uplne smysl nedava. Ale domnivam se, ze ze jde spise o psychologicky efekt. V akumulacnich ETF se na ty penize neda "sahnout", zatimco na dividendu ano (ted porovnavam situaci pred obdobim, nez zacnu uplatnovat pravidlo 4 %) a to je velmi silny motiv - navic mne to dava "kontrolu" nad tim, co s dividendami udelat. Nedelal jsem si presnou statistiku, kolik lide investuji do totoznych akumulacnich a distribucnich ETF, nicmene u FTSE all world je to 5.5 miliardy Eur u akumulacnich vs 8.5 miliardy u distribucnich. Dalsim duvodem by mohlo byt i to, ze pro vetsinu investoru je mozna koncept 4 % neznamy, zatimco koncept dividend je rozsireny a lehce pochopitelny.

    •  2 года назад +12

      Ftse All World distribuční existuje od roku 2012. Akumulační verze teprve od 2019. Řekl bych, že za pár let hodnota akumulačního převáží. Individuální investoři se v tomhle mohou chovat iracionálně a preferovat distribuční, ale velke instituce si uvědomuji, co je pro je pro ně dlouhodobě výhodnější a větší přítok peněz tak podle mě bude do akumulační verze. Ale uvidíme za dva, tři roky.
      Jo, na dividendu si sáhnu a můžu s ní naložit jak chci. Reinvestovat podle sebe, vybrat a utratit, atd. Jenže úplně to samé můžu udělat s akumulačním ETF, když část portoflia o hodnotě dividend odprodám. V takovém případě mám ještě větší kontrolu. Jen zase spousta lidi nechápe, že dividenda je nedobrovolny odprodej investic určený korporacemi. Zatímco pri dobrovolnem odprodeji nad tím vším mam kontrolu ja. Takže ta kontrola u dividend je jen iluze . Skutečná kontrola je u akumulačního ETF, kde si nad dividendou rozhodujeme sami.
      A ano, souhlasím s tím, že dividendy jsou známější, než pravidlo 4 %. Ale podle všeho jim lidi prostě nerozumí a to ani zkušení dividendoví investoři. Nechápou, že dividenda je nedělá bohatšími, nechápou vztah mezi kapitálovým a dividendovým vynosem a jedno preferuji před druhým, ačkoli je pro ně dividenda z hlediska daní a reinvestovaní méně výhodná.

  • @majkimaik
    @majkimaik 2 года назад +6

    ooo mistře 👌 perfektní 🥳👏👏👏 mohl bys také udělat podrobnější video o pravidlu 4% jako názornou ukázku a hlavně pro představu... jak by se to mělo potom dělat, když má člověk vybudované své bohatství? dle mého právě pravidlo 4% není tak zafixován mezi lidmi jako výnosy dividend😉✌️👈

    •  2 года назад +8

      Díky. Jedno video o pravidlu 4 % mám ještě v členské sekci na buymeacoffee, i když jeho provedením při čerpání se tam nezabývám. Nejsi první, kdo se na to ptá, takže je o tohle téma opravdu zájem. Popřemýšlím na tím ;)

    • @majkimaik
      @majkimaik 2 года назад +3

      @ jj to budeme moc rádi🥳 mě právě zajímá dané příklady jak pravidlo 4% používat v různých světových a ekonomických situaci kdy je to nejlepší možné využívat 😉

  • @pavel7114
    @pavel7114 6 месяцев назад +2

    V českých dividendových akciích držím finanční rezervu. Mají stabilní cenu, neřeším daně a svatá trojice (Moneta, Komerčka a ČEZ) mají dividendu k deseti procentům. Chápu, že Vás to dráždí. Mě zase dráždí doporučení držet v hotovosti nejméně šest měsíčních platů. 😀

  • @Medovina155
    @Medovina155 2 года назад +1

    Skvěle vysvětleno 🙂👍

  •  2 года назад +7

    No, pěkně jsi to těm dividendám osolil ;)

    •  2 года назад +4

      Prozatím jsem se vypovídal, ale myslím si, že uplyne sotva půlroku, náhodně někde narazím na komentáře a články o dividendovém investování a budu točit o dividendach další video 😁

  • @davidkarmazin1779
    @davidkarmazin1779 2 года назад +6

    Ahoj, to že dividendy nemusí růst a nikdo to nezaručí je stejné jako nikdo nezaručí, že musí růst růstové akcie. Pravidlo 4% bych chtěl vidět dodržovat. V tabulce vypadá dobře, spočítejte si ale, kolik z portfolia vezmete tento a příští rok, když inflace bude 15-20% ? K tomu akcie třeba -25% ? Vydrží takové portfolio i po tomto období ? Jistě že ne.

    • @peliculiar
      @peliculiar 2 года назад +2

      1) Široký akciový index nejsou zdaleka jen růstové akce.
      2) "spočítejte si ale, kolik z portfolia vezmete tento a příští rok, když inflace bude 15-20% ? K tomu akcie třeba -25% ? Vydrží takové portfolio i po tomto období?"

    •  2 года назад +3

      Jak píše Peliculiar výše. Portfolio to vydrží. Nebo alespoň historicky vydrželo v USA, kde měli mnoho let za sebou dvojcifernou inflaci a trhy byly část této doby v poklesu. Je to období stagflace ze 70. let a právě toto bylo pro americké investory nejhorší 30leté období a právě odsud pochází bezpečná míra výběru 4 %. Pravidlo 4 % dokonce fungovalo i během velké hospodářské krize, kdy se akcie propadly o 90 %.
      Vybíráme z našeho portfolia schválně méně, než o kolik dlouhodobě roste trh, právě proto, abychom dokázali dlouhodobě překonat tržní propady a vysokou inflaci. V obdobích, kdy se trhům daří tak navzdory výběrům naše portfolio stále roste a když se trh propadne, nebo přijde vysoká inflace, tak máme náskok. Vybírat méně než trh roste, je bezpečností pojistka a historicky se v USA ukázala právě 4 % jako taková bezpečná míra výběru.
      Samozřejmě pokud do budoucna budou výnosy menší a propady trhu hlubší a déle trvající a inflace vyšší než v minulosti, tak pravidlo 4 % může selhat. Ale v takovém tržním prostředí se nebude dařit skoro nikomu.

  • @MrClarinetify
    @MrClarinetify Год назад +1

    Děkuji moc za skvělé video a otevření očí. Zpětně si říkám, že jsem té dividendě přisuzoval větší váhu, než by měla mít. Chtěl bych se zeptat, jak funguje akumulace u akum. ETF. Zrejmě hloupě jsem se domníval, že místo dividendy obdržím např. čtvrtletně 0.0x akcie místo dividendy. Koupil jsem si iShares Core MSCI World acc. a zřejmě jsem se mýlil - nic jsem neobdržel. Je to tedy tak, že akumulace probíhá navyšováním ceny akcie ETFka? Díky moc

    •  Год назад

      Ahoj. Ano, akumulace probíhá navyšováním ceny akcie. Namísto abys dostával více akcií, tak se akcie ETF stávají hodnotnějšími - zvětšuje se podíl, který se za nimi ukrývá.

  •  2 года назад +27

    Koukám, že to dalo pěknou práci, abys to těm dividendám natřel 🙂 Co se týká toho, že na dividendách dostáváš časem méně, tak to pravda není. Naopak, dostáváš víc peněz. Jen současně s tím roste i o dost rychleji cena akcie a tak je aktuální poměr menší. Nicméně, když už to máš nakoupeno, tak se ti výše divi zvyšuje (vzhledem k tvé nákupní ceně). Např. u dividendových aristokrátů / králů se výše dividendy zdvojnásobí cca za 10 let. Takže např místo 1 USD za 10 let pak dostáváš 2 USD. Další dost podstatnou skupinou jsou REIT společnosti, které vyplácí ze zákona velmi slušnou dividendu neustále a jsou dobrým kořením dividendových portfolií. Když sázíš jen na růstové akcie, tak v podstatě celý nemovitostní sektor vynecháváš. Já si kupuji přímo divi akcie a momentální dividendový výnos mám kolem 6,5 procent. Vzhledem k narůstajícím dividendám, to časem budu mít určitě přes 10 procent a to je mnohem víc než ty 4 procenta. Mohu tedy jít do důchodu mnohem dříve, protože mi stačí menší celková hodnota portfolia. Jasně, souhlasím s tím, že čistě kapitálový výnos + dividendy budu mít skoro jistě menší nežli ty, ale to mě moc netrápí. Několikrát v minulosti jsem si vyzkoušel, že když jsem něco prodal a ono to pak o dost vyrostlo, tak mě to hrozně užíralo a štvalo. Takže odprodávání mi prostě nesedí. Mnohem lepší je pro mě pohoda z dividend, kdy se moje portfolio nemusí nikdy odprodávat.

    • @Dusan698
      @Dusan698 2 года назад +7

      vo fáze budovania portfólia platiť daň 15% z dividend a potom si ich ešte sám reinvestovať to dosť zpomalí budovanie majetku.

    •  2 года назад +4

      @@Dusan698 Ano, máš pravdu. Nicméně za předpokladu, že investuji ze svého nějakou čásku měsíčně a k tomu dostávám už vyplacené dividendy, mám celkově větší částku k dispozici, kterou mohu dát do toho, co je momentálně ve slevě. Jasně můžeš namítnout, že lze i odprodávat a tím rebalancovat, ale kdo to dělá?

    • @Dusan698
      @Dusan698 2 года назад +1

      @ z tej čiastky čo máš momentálne na zlavnené akcie máš o 15% menej. Neprikláňam sa ani k akumulačnim ani k dividendovým.

    •  2 года назад +10

      @@Dusan698 Ano to vím a netrápí mě to. Ještě jsem si vzpoměl na další výhodu divi společností. Pokud teoreticky moje firma za X let zkrachuje, nebude mě to tolik bolet, protože za těch X let se mi v podstatě zaplatí můj počáteční vklad z vyplacených dividend. Oproti tomu, když budu mít růstovou a ta krachne, pak přijdu o 100 procent mé částky. Takže mi klidně X let může kapitálově růst např. Tesla a dělat zhodnocení veliké, ale dokud ji neprodám, nic z ní nemám. A pokud Tesla pak zkolabuje, přijdu o vše. Toto se samozřejmě týká nákupu jednotlivých akcíí, u nákupu indexu sp500 to nehrozí 🙂

    • @mi.chal.
      @mi.chal. 2 года назад +1

      REIT se dají koupit i přes ETF, takže o ně člověk přijít nemusí. Akorát je otázka, jestli je pak výkonnější to ETF nebo pár vybraných REIT.

  • @RadimSafran
    @RadimSafran 2 года назад +1

    Skvělé video!

  • @ondrejtocik3201
    @ondrejtocik3201 2 года назад +1

    Děkuji za objasnění.
    Takže akumulační ETF all world.

  • @paulrey8036
    @paulrey8036 Год назад +1

    👍👍👍

  • @vaclavbejcek8250
    @vaclavbejcek8250 2 года назад +5

    Nemohu souhlasit, úplně opomíjíš pravidelné navyšování dividendy a složené úročení a reinvestice dividend zpět. Možná zpočátku nevýhodnější, ale na konci čerpám jen dividendy a portfolio neukrajuju. A zisky i přes danění dividendy jsou vyšší.

    • @jh.5826
      @jh.5826 2 года назад

      Jak jako vyšší i přes danění? prosím vysvětli

    •  2 года назад +1

      Dividenda je přerušení složeného úročení, protože to je vyplacení zisku, čili likvidace investice. Reinvesticí jenom peníze zpátky investujeme. A kvůli dani reinvestujeme méně, než v akumulačním ETF.
      Na konci čerpás dividendy, ty ale tak jako tak pocházejí z kapitálového zisku. Jak říkám ve videu, je to propojené. Čerpání dividend je fajn, ale jedině co hraje roli je celková návratnost. To, že dividendami nesaháš na kapitál a neukrajuješ z portfolia je iluze. Dividenda je vyplacení kapitálu. Odkud jinud by se vzala? Dividenda je tedy ukrajovani z portfolia, nad kterým nemáš kontrolu.

    • @jh.5826
      @jh.5826 2 года назад +1

      @ Já už ani na takovou odpověď neměl nervy x) klobouk dolu

    •  2 года назад +2

      Snažím se, aby co nejvíce lidí pochopilo. Podobné reakce jsem čekal. Nezbývá, než jen trpělivě vysvětlovat.

    • @vaclavbejcek8250
      @vaclavbejcek8250 2 года назад

      @ s tim co pises souhlasim, ale jinak stale nesouhlasim. Pokud dnes koupim 100 akcii a dostavam 3 dolary dividendu na akcii a soucasne firma navysuje dividendu o 10% rocne, tak za 10 let mam pro tuto investici nikoli 3 dolary na akcii, ale 3 dolary x 10%^10. A to je ta pisnicka dlouhodobeho investovani do dividend. A pak i kdyz trh klesa treba o 20%, tak ja tu dividendu dostanu a nebudu si 4% kratit portfolio nebo cekat az se trh otoci.

  • @tomasstefanicka3945
    @tomasstefanicka3945 2 года назад +2

    Pozerám graf 20 rokov dividend kings vs s&p500 a lepšie sú na tom tie dividendové. Ja mám asi 100 dividendových akcií a za 10r lepšie zhodnotenie ako s&p500. Niektoré už 3x vyššie na raste, dividenda cez 10%. Všetky dividendy reinvestujem. Kľudne nás môže čakať dlhodobá stagnácia a akcie nebudú rásť aj 10r. Dividendoví investory budú mať stále zhodnotenie cez dividendy a ich reinvestovanie. Každý nech verí svojej ceste. Čísla neklamú.

    • @Crovenko
      @Crovenko 2 года назад

      ktoré konkrétne etf na div. kings?

    •  2 года назад

      Gratuluji k úspěchu, podařilo se ti vybrat vítězné firmy, což se většině lidí dlouhodobě nedaří. To čeho jsi dosáhl je obecně mimořádná situace. Porazit trh je neuvěřitelně těžké a obtížné.

    • @tomasstefanicka3945
      @tomasstefanicka3945 2 года назад +2

      @ Ďakujem, ale nie je k čomu. Ak 10 rokov držíš akcie firiem, ktoré dlhodobo a pravidelne zvyšujú dividendy, tak ten yield sa zvyšuje. A pár energetických firiem som kúpil cez covid, kde boli na minimách, teraz sa im darí. No sú hodnotoví investori, ktorí majú po 20r 20-30% yield, určite o tom vieš. Rozhodol si sa ísť skôr cestou rastu a etf, na tom nie je nič zlé. Budúcnosť nikto nevie, možno Ti o 20r napíšem, že si sa rozhodol lepšie a mal si pravdu. Prečo však nenapísať aj iný pohľad a stratégiu. Každý sa napokon rozhodne sám za seba.

    •  Год назад

      Ahoj, jdu stejnou cestou. Gratuluji a zdravím kolegu!

  • @vladislavpodany2647
    @vladislavpodany2647 2 года назад

    Koukal jsem na online trading konferenci , tam doporučovali pro změnu dividendové akcie :D . Mám 2 dividendové akcie , s potenciálem růstu samotné firmy . V březnu jsem měl pěknou dividendu 17 usd na jednu akcii .

    • @jh.5826
      @jh.5826 2 года назад

      otázka jak dlouho ti to vydrží ..ta hodnota akcie a pěkná dividenda, upínat bych se na to nechtěl

    • @vladislavpodany2647
      @vladislavpodany2647 2 года назад

      @@jh.5826 Drží se průmērnē kolem 4 usd a mēli vysoké výnosy .Jsou na burze od srpna 2021 .Koupil jsem je hned na začátku 5 akcií za hubičku. Je to přepravní firma s kontejnerama v Izraeli

    • @vladislavpodany2647
      @vladislavpodany2647 2 года назад

      @@wikingos31 Ja je nakoupil hned ze startu a prikupovat nebudu.Všechny dividendy investuji.Přikupuji ternium,tam je potenciál i vyšších výnosu firmy.Je to u nich jako nahoupačce ,ale s tím počítám.A tēch 17 usd jsem nečekal od ZIM,takže nečekám totéž a jestli klesnou pod 300,tak možná přikoupím

  • @matval895
    @matval895 6 дней назад

    Takze jestli to chapu spravne, pokud budu plnne zainvestovany v sp500 muzu se na sve portfolio koukat jako na nevycerpatelny sporici ucet pokud z nej rocne vyberu 3-4% z puvodni castky + inflace?

    •  6 дней назад +1

      Ano. Má to svá úskalí a některé detaily probírám v nedávném videu o omylech okolo pravidla 4 % - najdeš mezi novými videí. Ale v zásadě je to tak. Čerpáme opatrně méně, než to dlouhodobě roste, abys přečkatl kolísání, propady a stagnace trhu a kompenzoval inflaci. Přilípadně mám o pravidlu 4 % celý playlist.

  • @lukasseifert4030
    @lukasseifert4030 2 года назад +1

    Richarde, ve většině s Vámi souhlasím, v něčem málo ne a v něčem jste mě vůbec nepochopil (možná má chyba a špatně jsem se vyjádřil). Původní příspěvek jsem smazal, protože jsem tam o sobě prozradil více, než chci, aby se o mě vědělo a nevím, kdo všechno to může vidět. Každopádně byla to super diskuze, škoda jen, že neproběhla někde na nějakém setkání, jelikož takto je to takové kostrbaté a nedá se reagovat okamžitě, ale jen takto zdlouhavě a pak dochází k různým desinterpretacím, protože jeden z nás reaguje třeba na něco trošku jiného z textu toho druhého a pak už to má zase trošku jiný význam. Každopádně super diskuze, díky za ni. Mějte se fajn a zase třeba někdy 😊👋

    • @peliculiar
      @peliculiar 2 года назад

      To je velká škoda. Mohl jsi z původní diskuse alespoň vykopírovat publikovatelný obsah, aby z toho měli něco i ostatní, kteří se k ní dostali později (jako já dnes). Tím pádem jsem (dnes) o vše přišel a zbyly jen nic neříkající kusé informace z notifikací ... 😞
      Daniel Ondrušík: "@peliculiar s posledním bodem souhlasim. Spojené nádoby to.jsou v případě 100% efektivních trhů. Což nejsou, ale velmi se blizi. Nicméně tuto neefektivitu trhu je téměř nemožné vychytat ( stejně ja..."
      Daniel Ondrušík: "peliculiar výše"
      Investiční brambora: "1) Bohužel se pletete. Trhy se efektivitě dost blíží. Pokud by se neblížily, tak by aktivní investoři měli mnohem snadnější práci a mnohem větší procento by jich poráželo své pasivní benchmarky. Je..."
      Investiční brambora: "2) Pravidlo 4 % ale takhle nefunguje. Vybíráme 4 % z počáteční hodnoty portfolia a tyto výběry každý rok navyšujeme o inflaci. Pokud v tomto příkladě budeme ignorovat inflaci, tak vybereme za pět l..."
      Investiční brambora: "Dovolím si ještě jednu reakci (a přečtu si i vaší případnou odpověď), ale dále už v diskusi pokračovat nebudu: Váš první odstavec: pravidlo 4 % nevychází pouze z kapitálového výnosu, ale z celkové..."

    • @Crovenko
      @Crovenko 2 года назад +2

      @@peliculiar ja mám v emailu z youtube celé odpovedede od Richarda. Tak ak by si chel možem ti ich preposlať, sú celkom rozsiahle :)

    • @peliculiar
      @peliculiar 2 года назад

      @@Crovenko Rozhodně bych zájem měl! (y) Už tu píšu ten komentář počtvrté a youtube mě nenechá napsat sem (byť skrytě) email ...
      Tak nevím jak mám poslat kontakt - zprávy tu uživatelům psát nejdou, nebo o tom nevím.

    •  2 года назад

      Diky za diskusi a škoda že jste to smazal. Bylo toho hodne textu a ostatni divaci si z toho mohli neco odnest. Souhlasim ze diskuze takhle pres komentare není ideální.

    •  2 года назад

      Zkus ten e-mail poslat mě a dam ho tu já. Mě to možná nesmaže - i když zaručit to nemůžu. Youtubu ma nad komentáři větší moc, než ja.

  • @n.tuonah7209
    @n.tuonah7209 Год назад

    Docela by mě zajímalo, co s pravidlem 4% udělají poslední roky, kdy bych měl ke 4% přičítat cca 3,8% inflace za rok 2021, pak cca 15% za rok 2022 a něco okolo 10% za rok 2023. Docela dramatický nárůst oproti předpokládanému navyšovaní o 2-3% inflaci.

    •  Год назад +2

      Pravidlo 4 % nepočítá s předpoklady, ale s reálným vývojem inflace a akcií jaký byl doopravdy v USA. Čili žádné průměrné navyšování o 2-3 %, ale výpočet obsahuje navyšování podle skutečné historické inflace, která byla i dvouciferná. Nejhorší období v USA bylo právě období stagflace, kdy byla cca 15 let reálná návratnost akciového trhu nula. Akcie sice vydělávaly, ale vše požrala dvouciferná inflace. Právě z tohoto období je zpětně spočítaná míra výběru 4 % a peníze šlo tehdy vybírat 30 let. Pak peníze došly. Ve všech ostatních obdobích šlo vybírat více, než 4 % ročně navyšovaná o inflaci. 1968 byl v USA historicky nejhorší rok pro odchodu do důchodu a 1929 druhé nejhorší.
      Zajímavý fakt: vysoká inflace s sebou přináší i vyšší očekávanou návratnost akcií. Historicky když byla vysoká inflace, následovala brzy i vysoká návratnost akcií. Ne vždy, ale většinou ano.

  • @cestazamilionem9972
    @cestazamilionem9972 2 года назад

    toto je sice hezké ale musíš poukázat také na to že toto se vtahuje pro investory zaměřené na ETF a druhá věc když budu deset let investovat 20 000 do klasických akciíí tak za 10 let budu stále investovat pouze 20 000 kdežto když budu investovat 20 000 stejnou dobu tak po deseti letech budu investovat (třeba 150 000-200 000 ) a to už můžu nacpat do růstovek nebo zpět do dividendových společností kdežto když budu investovat do růstových akcii tak se můžu pouze modlit aby ta společnost rostla ano dividenda neni jista ale i dividendové akcie mají růst ne tak velký ale má takže mám "dva přijmy " místo jednoho a to růstu

    • @cestazamilionem9972
      @cestazamilionem9972 2 года назад

      trhy jsou dole o 20-30 procent a moje dividendové potrfolio je i tak 2-3 procenta v plusu NEPOČÍTÁM dividendový výnos

    •  2 года назад

      @@cestazamilionem9972 To máš moc hezký výsledek! Také jedu dividendy ale jsem v mínusu asi 15 procent. Plus teda cca 6,5 divi výnos, takže celkově asi 9 procent ztráta.

    •  2 года назад

      Dobře pro tebe. Je spousta takových, kteří s výběrem těch správných akcií takové štěstí neměli.

    •  2 года назад

      Ano, týká se to hlavně investování do ETF, ale spousta závěru pro dividendy je platných i pro individuální dividendové akcie. Přiznám se, že jsem tak úplně nepochopil, jak to myslíš s těmi 20 000. To se dvěma příjmy mi přijde jako další podoba mentálního účetnictví. V globálním akciovém portfoliu mám jak růstové, tak dividendové, tak hodnotové firmy, mezi kterými se rebalancuje a jediné co řeším, je celková návratnost. Je mi asi jedno, odkud růst přijde.

    • @cestazamilionem9972
      @cestazamilionem9972 2 года назад

      @ s těmi 20 000 to bylo myšleno tak že po uplynutí deseti let pokud neodprodáš akcie aby jsi realizoval zisk tak znova zainvestuješ pouze 20 000 u růstových akcii kdežto mě se budou dividendy zvyšovat každým nákupem tudíž po deseti letech mi přijde z dividend 130 000-150 000 plus moje investovaná částka 20 000 a taky jsou hodnotové akcie o trochu méně volatilní takže budou méně padat jasně že u etf to funguje stejně můžeš odprodávat tu část dividend a investovat ji jinde ale u etf si myslím že je nereálné udělat dividendový výnos 20-30% (pouze moje myšlenka )

  • @tomasprchal7334
    @tomasprchal7334 2 года назад

    Na jednu stranu se nedá dívat do historie na to, jak se komu vedlo, ale na druhou stranu počítat s tím, že dnes máme tříletý časový test a ten bude platit i za xy let, je taky trochu mimo. Už v aktuálních radách NERVu k osekání státního deficitu jsou zmínky o daňových výjimkách u investic. Takže je dost dobře možné, že časový test časem zmizí a bude se dani zisk z prodeje vždy.

    •  2 года назад +2

      Může být. Možná nám dokonce zdaní dividendy v akumulačním ETF, jak je tomu v Německu. Pak bude situace jiná a budeme se rozhodovat jinak. Dnes jsou ale podmínky nastaveny takto a nepřijde mi racionální rozhodovat se na základě toho, co by mohlo být, ale možná nebude.

    • @tomaskucera7880
      @tomaskucera7880 8 месяцев назад

      ​@ taky si myslím že ten test bude zrusen v tom případě bude postrádat akumulační etf smysl..hlavní výhoda odpadne

  • @frantavohanka1804
    @frantavohanka1804 2 года назад +1

    Páni, zrovna delší dobu přemýšlím, že bych si do ptf hodil Vanguard High Dividend Yield ETF a asi jste všechny moje argumenty (který jsem si z velký části v hlavně tak trochu přibarvil) zníčil. Ale přeci mi to nedá... Pokud bych například vzal společnost, jako je JNJ , která má průměrnou roční návratnost kolem 12% (bez divident) a s průměrnou výplatou dividendy kolem 2,50%, tak přeci, taková společnost je jasný vítěz oproti pravidlu 4%. Ačkoliv je pravda, že jsou tam rizika, která nevidíme a dividenda může být pozastavena. Není tedy od věci takovou společnost míst v portfoliu z náké malé části?

    •  2 года назад +1

      Riziko je, že nemáš nijak zaručené, že ta návratnost JNJ bude pokračovat i do budoucnosti (a pokud nebude, tak ztraciš za průměrem trhu). A nevíš, která firma takovou návratnost bude mít do budoucnosti. Jasně, kdyz vybereš ty správné firmy, tak můžeš vybírat více než 4 %. A zpětně víme, které firmy to byly. Ale do budoucna je velice těžké ty firmy najít. Proto má taky většina aktivních fondů horší návratnost, než průměr trhu. Nedokážou do budoucna vybrat ty vítězné akcie. Můžeš to s JNJ risknout a vydělat více, nebo naopak méně. Až budoucnost ukáže.

    • @frantavohanka1804
      @frantavohanka1804 2 года назад

      @ Jasný, tohle riziko chápu... Na začátku roku bych chtěl portfolion přealokovat, vzhledem k dřívějšímu videu o akcích a o tom pánovi, co dospěl k tomu, že fond bude nejlepší, dospěl jsem k naprosto stejnému závěru, že FTSEAW bude nejjednoduší, co mohu udělat aniž bych se stresoval... Ale možná si v PTF nechám 20-25 % (prostě mi to nedá :D) takových firem a dám jim náký čas se ukázat a uvidíme co bude. Ještě se zeptát, myslíte, že je rozumné do takové PTF zařadit z 5 % i small caps USA (SPDR MSCI USA Small Cap Value Weighted UCITS ETF)? Děkuju moc.

    • @peliculiar
      @peliculiar 2 года назад

      @@frantavohanka1804 Pokud jde o Small Cap tak hlavně ty "value", protože Small Cap Growth celé Small Cap táhne dolů a mají tak celkově horší výsledky než široký index jako je S&P 500.

    •  Год назад

      @@frantavohanka1804 Udělej to tak, abys byl ty sám spokojený. Každý máme jiný názor a jsme v jiné životní situaci. Pokud se ti něco líbí a chceš to, tak si to kup a neptej se ostatních ;-)

  • @radoslavmichalkopera
    @radoslavmichalkopera 2 года назад +3

    Ahoj. Rád by som ťa podporil taik, že ti pošlem peniaze na účet v banke. Viem, že na RUclips si berú asi 40% príspevku. Neviem koľko je to na "Kúp mi kávu". Ak máš účet skús ho nejako zverejniť tu na youtube. Pre mňa ako začiatočníka v investovaní sú tvoje videa veľmi výživné. Ešte nemám žiadne ETF, či akciu. Snažím sa najprv pochopiť svet investícií. Ďakujem.

    •  2 года назад +2

      Ahoj. Jo, každý si strhne svůj podíl - RUclips víc, než Buymeacoffee. Přímým převodem na účet z toho mám nejvíce. Číslo účtu je v popisku videa, třetí odstavec od konce. Díky moc za podporu a ať tě vzdělávání baví!

  • @dadalada4414
    @dadalada4414 2 года назад +1

    Zdravím, chtěl bych se jen zeptat jak funguje reinvestovani v akumulačních ETF
    Když jeden kus ETF SXR8 na DEGIRO stojí 400 euro tak se musí “naakumulovat” celá částka a až potom se nakoupí celý kus nebo se to děje nějak frakčně ? Případně jak často
    Děkuji za odpověď i za všechny tvoje videa :)

    •  2 года назад +1

      Ahoj. Akumulace/reinvestování se děje na pozadí a není viditelná. ETF kupuje více akcií firem podle sledovaného indexu. Ty stále vlastníš jednu akcii ETF, ale tato akcie má vyšší hodnotu, než kdyby se vybrané dividendy distribuovaly. Logicky když si ETF vybrané dividendy nechá, tak má větší hodnotu než ETF, které tyto dividendy rozdá a je o ně tedy chudší. Každý měsíc vyplácí nějaká firma dividendy. Podle mě se tedy reinvestování děje neustále podle toho, jakou má ETF hotovost. (takhle jak to píšu je nepřesné, ETF samotné nic nenakupuje, ani neprodává, ale získává akcie formou procesů "creation" a redempiton," kdyžtak o to tom mám video "Jak fungují ETF")

    • @Dusan698
      @Dusan698 6 месяцев назад

      Prečo potom aktuálne stojí dist a acc verzia vanguard ftse all world tak isto? Dist verzia by mala byť lacnejšia

  • @Gozer3
    @Gozer3 2 года назад +2

    V ČR kde platí časový test je ETF vs. dividendové tituly no brainer, protože 15%. Jenže hromada států časový test nemá a tam už se ty rozdíly dost stírají. Pro lidi s averzí k prodeji můžou být dividendy lepší cesta protože to zpravidla sype i když je krize. Naopak prodávat akcie v krizi nám to portfolio může pěkně zhuntovat.

    •  2 года назад +1

      Psychologický efekt a averzi k odprodeji chápu, ale racionálně je dividenda jenom jiná forma odprodeje/realizace zisku. Preferovat dividendu před odprodejem nedává logicky smysl. Vyplácení dividendy totiž huntuje portfolio úplně stejně jako odprodej. Dividenda se nebere z ničeho. Bere se z majetku firmy. Stejně jako když prodáváme náš podíl ve firmě.

    • @Gozer3
      @Gozer3 2 года назад +1

      @ souhlasim. Amen.

  • @matejhorak4285
    @matejhorak4285 2 года назад

    Nevím ale tohle do toho hodí hodně vidle i když má člověk dlouhý časový horizont a může se ledascos změnit:
    v poslední době se tady řeší ETF, n ale od 1.1.2023 podléhají 10% dani z celkového objemu při jejich prodeji.
    Regulace dle Internal Revenue Code, sekce § 1446(f) se týká cenných papírů Master Limited Partnership (MLP), Publicly Traded Partnerships (PTP) a Exchange Traded Funds (ETF) držených zahraničními osobami (fyzickými nebo právnickými osobami)

    • @Crovenko
      @Crovenko 2 года назад +2

      Jedná sa o 150 US ETF, ktoré držia zahraniční investori, prevažné sú to ETF na komodity (zlato, ropa atď...) nejdná sa o europské UCITS ETF

    •  2 года назад

      Můžeš to více rozvést? Co to je za regulaci, na koho a co se vztahuje atd.?

    • @robertrys7908
      @robertrys7908 2 года назад

      Jak píše kolega Crovenko, jde o krátký seznam speciálního typu podniků, nejsou to klasické akciovky ani ETF. Většina investorů se s nimi vůbec nesetkala, takže jsi asi v pohodě. Ale pan Brambora jako velký znalec všeho, ten taky neví o co jde?

    • @peliculiar
      @peliculiar 2 года назад +1

      @@robertrys7908 Je to věc stará sotva dva týdny, resp. v ČR se o tom dříve nikde nepsalo, tedy spíš do teď nepíše s výjimkou diskusí zasvěcených. Obdivuju tě, že ty máš vždy o všem dokonalý přehled. Čím jsem starší, tím méně se mi to daří ... 🙂

    •  2 года назад

      Díky za info. Z mého pohledu je to další dobrý důvod držet se pouze UCITS ETF.

  • @togha11
    @togha11 2 года назад

    Díky za video. Nicméně co v případě, že chci zachovat bohatství pro následující generace ;) nechci si přeci během důchodu čerpat ("užírat") ze svého majetku, který chci předat v co nejvyšší možné míře dál... pak se dividendy jeví jako dobrá varianta.

    •  2 года назад +2

      Dividendy přece užírají z tvého majetku úplně stejně jak odprodej akcií. Není v tom rozdíl. Dividenda nejsou peníze navíc. Ta dividenda se bere z kapitálu firem ve tvém portfoliu. Firma zlikviduje část svého kapitálu (hotovost) tím, že ho vyplatí jako dividendu a stane se o tento kapitál chudší, a tím pádem i ty jako její majitel. Představ si to tak: kdyby se firma celá prodala a celou hotovost ti vyplatila na dividendě 100 %, tak ta firma a tím pádem i tvé portfolio/investiční majetek přestane existovat. To samé se poměrně děje děje, i když vyplácí dividendu jen 1 % nebo 2 %. Dividenda není nic jiného než odprodej investic, nad kterým nemáme kontrolu. Jak říkám ve videu: dividenda a hodnota portfolia jsou propojené nádoby. Čím vyšší dostaneš dividendu, tím menší bude tvé investiční portfolio a tím více budeš mít v hotovosti. Někde se ubere a někde se přidá. Když dostaneš dividendu, máš v součtu pořád stejně. Jen méně investic a více hotovosti.

    •  Год назад

      Ano máš pravdu, dividendy jsou lepší varianta.

  • @antoninstefanek2250
    @antoninstefanek2250 2 года назад

    Když si chci koupit akumulační etf například na Vanguard FTSE All World, tak je lepší ho koupit v USD nebo EURU? Například na XTB mám možnost obou. Na jednu stranu bude pro mě lepší euro, pokud ho v budoucnu příjmeme i v česku, ale dolar jako měna si myslím že bude v budoucnu silnější.

    • @mi.chal.
      @mi.chal. 2 года назад +1

      To by snad mělo být jedno (pokud není měnově zajištěné do jedné měny), záleží na tom, v čem jsou podkladová aktiva. Při změně kurzu EUR/USD se budou měnit cenovky, ale po přepočtu na stejnou měnu (pro nás třeba CZK) by výkonnost měla vyjít nastejno. Někde se dají koupit i akce na různých burzách v různé měně. Takže asi záleží na tom, jaké jsou další náklady (třeba konverze na USD).

    • @ch3vr0n123
      @ch3vr0n123 Год назад

      za me urcite dolar, socialistickemu euru neverim

  • @SaligaTom
    @SaligaTom 2 года назад

    Neprídu tie dividendy správcovi ETF už zdanené ? a až tie zdanené dividendy znovu reinvestuje ?
    V bode č. 5 sa porovnáva nárast ceny distribučného a akumulačného ETF. To distribučné už má v tejto hodnote pripočítané aj vyplatené dividendy, ktoré za ten čas vyplatil alebo je zobrazený len rást hodnoty ETF ?

    •  2 года назад

      Pokud má země zadržovací daň na dividendy, tak přijdou do ETF už zdaněné. A reinvestuje se jenom čistá dividenda. Akumulační ETF nás tak chrání před zdaněním na naší straně.
      Graf distribučních ETF je vždycky upraven o reinvestovanou dividendu v plné výši, aby se daly vůbec objektivně porovnávat s akumulačním ETF. Podle mě to ale není úplně objektivní, protože dividendu nelze u distribučního ETF reinvestovat v plné výši, právě kvůli dani. Na justetf.com lze dividendy z grafu distribučních ETF "vypnout," ale ne v porovnání, jen když si to ETF otevřeš zvlášť.

  • @toxtox9474
    @toxtox9474 2 года назад

    Ahoj mám dotaz, když mám zájem směnit korunu za eura , nebo dolary a nedržet všechny peníze na účtu atd... v korunách, tak kde a jak to nejlépe udělat (nejde o hotovost)? Přímo v bance a využít jejich kurz nebo někde jinde směnit a pak přeposlat na účet ta eura? Přiznám že tomuto moc nechápu.

    •  2 года назад +1

      Ahoj. Směnit za jakým účelem? Pokud nejde o hotovost, ale penize na uctu, tak nejlepší bude Revolut nebo Wise. Banky ne -mají horší kurzy a případně poplatky. Osobně mam zkušenost s Revolutem, kde jsem si menol vyplatu z Německa v eurech na koruny a posilal na cesky účet. Oproti bance jsem ušetřil s Revolutem za 3 roky cca 20 000 korun. Jen je u Revolutu treba pocitat s tim, ze to muze cca 3-5 dni trvat.

  • @vladislavpodany2647
    @vladislavpodany2647 2 года назад

    Dobrý by byl duel erik vs brambora v dividendách :D

  • @JanacciFamily
    @JanacciFamily 2 года назад +7

    Prinos dividend je podle me psychologicky. Lepe se investuje, kdyz obcas neco cinkne uz od zacatku. Take se lepe snasi propad trhu, kdyz jsem v cervenem ale divi cinkaji :-) Video ma pravdu ale dividendy psychlogicky pomuzou pri propadech a v zacatcich investovani jako malo co.

  • @josefpepixspirek
    @josefpepixspirek 2 года назад

    Ahoj bramboro, jaké etf a cca v jakém poměru by jsi doporučil na mid a small cap usa akcie jako doplnění k s&p 500 aby z toho člověk měl něco podobného jako je VTI / VTSAX (kopírující CRSP US Total Market index). díky

    •  2 года назад +1

      Od oka bych to tipl na 80 % large cap (čili S&P 500), 10 % mid cap a 10 % small cap. Vycházím z toho, že o S&P 500 se říká, že v průměru zahrnuje 80 % trhu a o small cap, že to je 10 % nejmenších firem. Tak mi logicky zůstává, že mid cap musí být těch zbývajících 10 %. Vše samozřejmě záleží čistě na tom, jak ETF/index definuje, kde jsou ty hranice pro malé, střední a velké firmy. Doporučuju držet se jednoho poskytovatele indexů, protože každý má tu hranici nastavenou jinak a mohl bys tedy mít překryv, nebo naopak nějakou část trhu vynechat.

    • @josefpepixspirek
      @josefpepixspirek 2 года назад +1

      @ díky za odpověď

  • @petrottt
    @petrottt 2 года назад +1

    Chápu to správně, že akumulační ETF, které dividendy inkasuje a reinvestuje z nich neplatí žádnou daň? Takže reinvestuje přímo hrubou dividendu?

    • @jans3078
      @jans3078 2 года назад +2

      Myslím že ne. Acc ETF ty dividendy zdaní a reinvestuje, kdežto Dist ETF je zdaní a vyplatí vám, ale vy už nemůžete finančáku doložit, že už je ten výnos zdaněný, takže ho musíte zdanit znova. Při příjmu dividend z Dist ETF ta daň není napsaná jako je u dividend jednotlivých akcií. A to na prd.

    •  2 года назад +1

      To bohužel ne. Některé země (USA) mají zadržovací daň a ETF už dostane dividendy zdaněné. V Irsku je však 0 % daň na dividendy (i proto tolik ETF sídlí v Irsku) a k žádnému dalšímu zdanění nedochází. Dividendy ze zemí, kde není zadržovací daň, jsou reinvestovány v plné výši.
      Problém je u distribučních ETF, protože tam dochází ke zdanění na straně ETF (říká se tomu dividend leak) a pak ještě jednou, když ETF dividendu vyplatí svých investorům - tuto dividendu musíme znovu zdanit. Takže u distribučních ETF je dividenda zdaněna dvakrát. Jednou na straně ETF a podruhé na naší straně. V akumulačním ETF se sídlem v Irsku se vyhneme zdanění na naší straně, ale zadržovací dani ne.
      Takhle to chápu já.

  • @matval895
    @matval895 2 года назад

    Jak mam chapat to ze akumulační vwrp ma aktualne nizsi cenu nez jeho distribucni brácha? Nemelo by to byt opačně kdyz akumulacni reinvestuje dividendy?

    •  2 года назад

      Cena akcie sama o sobe nic neříká o velikosti podílu, který si kupuješ. Cena akcie je celkový majetek ETF deleno poctem akcii a každé ETF ma jiný majetek rozděleny na jiny počet akcií. Pokud se bavime o ETF na stejný index, tak pokud je akcie dražší, kupuješ si prostě větší podíl.

    •  Год назад

      Měl bys vidět rozdíl v procentuálním zhodnocení za několik let.

  • @michalnikk47
    @michalnikk47 2 года назад +1

    Ja si nemuzu pomoct 😄 ale proc bych nemohl rozdelit dividendu a kapitalovi vynos kdyz dividenda je uz realizovanej realnej zisk, zatimco akcie ma cenu ktera neodpovida realne hodnote a urcuje ji z velke casti popularita u investoru. Za 2 u akumulacnich akcii nevime jak s volnym kapitalem firma nalozi, co treba nakoupit novy auta pro vsechny managery ! V takovim pripade bych ty penize videl radeji u sebe klidne i zdaneny 😆

    •  2 года назад

      Dividenda je realizovány zisk úplně stejně, jako když prodáš část svých akcií. I kapitálový zisk můžeš kdykoliv realizovat, nic ti nebraní. A dokonce ho můžeš realizovat na základě svého svobodného rozhodnuti, a ne jak rozhodne valná hromada.
      A k druhému bodu: stejně tak můzu argumentovat, že u dividendovych akcií možná jen majitele myslí na to, aby si dividendama nacpali kapsy a nakoupili si nová auta, a kašlou na investice firmy do budoucnosti. Jak můžeš vědět, že rozhodnutí vyplatit dividendu je lepší, než peníze investovat do dalšího rozvoje či modernizace podniku?

    • @michalnikk47
      @michalnikk47 2 года назад +1

      @ Diky za objasneni, mozna se nekdy rozhoupu k tomu akumulacnimu etf 😁 tam mi to reinvestovani dividend dava smysl.

  • @ZbynekA
    @ZbynekA 11 месяцев назад

    Dan z dividend musi byt tak jako tak zaplacena, ne? Jestli to platim ja nebo ETF fond je jedno...

    •  10 месяцев назад

      ETF dostane dividendy zdaněné formou zadržovací daně. Reinvestování takové dividendy už pak probíhá v plné výši. Pokud by však distribuční ETF dividendu dále vyplatilo, máme povinnost ji znovu zdanit na naší úrovni. Takže je vlastně zdaněná dvakrát.

    • @miroslavblazo7484
      @miroslavblazo7484 9 месяцев назад

      Škodlivé video ak nepovieš celú pravdu ,ale vyberáš si len čo sa ti páči do tvojej teórie.
      Veľa hlúpostí tam je. Na všetko by som vedel argumentovať aj opačne.
      Napr. : Ja som neplatil nikdy žiadnu ďalšiu daň z dividend. Lebo sa nemusí platiť. 90% dividend mám z USA a na Slovensku máme 7% daň a keďže už bola zdanená 15% v USA , tak to stačí len uviesť do daňového priznania , ale žiadna iná daň sa neplatí !!!! 10% mám z Anglicka ,takže to daním len 7% v daňovom priznaní .
      Ale najviac sprostostí je ohľadom toho čo tvrdíš, že jediné na čom záleží je celkový zisk. Ty si nepochopil celkovo zmysel investovania a už vôbec nie dividendových investorov . Načo ti bude hoci aj miliarda v 70-tke?

    •  9 месяцев назад

      Vidíš, a mě právě přijde škodlivé to, co dělají dividendoví investoři, kteří přehlížejí rizika, nechápou vliv dividendy na hodnotu firmy, volí daňově neoptimální strategii s nízkou diverzifikací, a podléhají omylu mentálního účetnictví. Takže vlastně jsme na jedné vlně, jen na opačných stranách :-D
      Ve videu řeším dividendové ETF, ne individuální akcie. Pokud od ETF dostaneš dividendu, musíš ji zdanit. A je úplně jedno, jestli už ji dostaneš zdaněnou zadržovací daní, nebo ne, ale ta daň je prostě zaplacená a jsou to peníze, o které jsi přišel oproti tomu, kdyby je firma (nebo ETF) nevyplatila. Daně mají taky vliv na čerpání: když čerpáš peníze skrze dividendu, je pokrácená o daň (ať už ji zaplatíš ty, nebo ti ji strhne někdo jiný). Když čerpám peníze skrze odprodeje, jsem časovým testem osvobození (na Slovensku ho máte dokonce jen jeden rok!). Nezdaněnými odprodeji v rámci časového testu můžu čerpat více, než skrze dividendu z dividendového ETF.
      Co se individuálních dividendových akcií týče: je to nedostatečná diverzifikace a je tudíž obrovské riziko, že mineš vítězné akcie, kterých je historicky velice málo. Je to časově ohromně náročné, tudíž nevhodné pro běžného investora. Statisticky aktivní investoři neporážejí průměr trhu. Ve všech ohledech je to méně optimální strategie s menší šancí na úspěch, než pasivní investování do tržních akumulačních ETF.
      Poslední větu nechápu. Jako že je lepší být dividendový investor, než mít více peněz? Ty peníze nechci pro peníze samotné, ale pro to, abych dokázal financovat svůj život a své cíle - což je to, o co nakonec jde. Peníze jsou jen prostředek. A zvolím si takovou cestu k penězům, která je pro mě nejoptimálnější a to i mimo jiné z hlediska zisku.
      Z mého pohledu: nebudu volit méně optimální dividendovou strategii, ale zvolím si tržní ETF, kde mám větší diverzifikaci, jsem neustále plně zainvestovaný, šetřím na dani z dividend a mám později větší kontrolu nad čerpáním peněz, které nemusím díky časovému testu danit. Vítězství na všech frontách, kromě té psychické, která je bohužel plná behaviorálních omylů. A investovat na základě vrozených omylů jen proto, že je mi to příjemnější, není podle mě rozumné.

  • @viktorbilek9454
    @viktorbilek9454 2 года назад +2

    Dalsi bezvadne tema nemene bezvadne zpracovane. Tleskam a tesim se na dalsi.

  • @jankryl8520
    @jankryl8520 2 года назад

    ahoj, chtěl bych se zeptat , poslední rok si posílám na degiro pravidelně 10-15k měsíčně do etf, a plánuju v tom pokračovat dalších pár let, ale je vůbec bezpečné držet na takové platformě větší obnosy? třeba v řádech milionů ? přece jenom , není to nějaká známá banka. A vím že někdo si zakládá víc brokeru ,ale to se mi vážně nechce. Předem díky za odpověd.

    • @leowaiet96
      @leowaiet96 2 года назад +4

      Myslím si, že až dospěješ do fáze, kdy budeš mít několik miliónů, tak založit účet u dalšího brokera bude pro tebe hračka :) Určitě je to lepší, než mít všechno u jednoho. Navíc když budeš mít více brokerů, budeš mít i lepší srovnání a můžeš si případně vybrat jenom ty, kteří ti sednou nejvíce.

    • @diablosw
      @diablosw 2 года назад

      Obecne jsi kryty pojistenim do 25 - 30 K eur v hotovosti. CO se akcii tyka, ty by se pri prusvihu mely prevest k jinemu brokerovi, takze teoreticky se nic nedeje. POkud bys tam ale mel cash milion + tak to bude pak problem :).

    • @ch3vr0n123
      @ch3vr0n123 Год назад

      nekteri brokeri maji jeste pojisteni nad ramec povineho, treba traging212, etoro...

  • @joewellosobni943
    @joewellosobni943 2 года назад +2

    Vývoj trhu dopředu nikdo nevidí. Akumulační akcie/etf sice mohou reinvestovat, ale stejně rozhodne trh a cenu stanoví, bez ohledu na to, zda se reinvestuje či ne. Za rok 2021 a 2022 mam prachy z 90% z divident. A dividendu mám JISTOU daleko více než pravděpodobný růst ceny akcie/etf akumulační.
    Takže já mám portfolio 50% divi, 25% acu, 10% zlato, 5% stribro, zbytek ruzne kryptomeny.
    A ze dividendy vyplaceli driv vice je lez! A pravidlo 4% mi je k nicemu kdyz mi cena klesa, jako treba u vetsiny akcii v r.2022. Cekat na test tri let je mi k nicemu. Naštěstí já hlupák nevzdělaný neznalý nakoupil v květnu 2020. Tak v r.2021 jsrm byl happy, jak dva grepy...😬🫣
    Je neustale nesmyslne omýlane to, ze kdyz mi daji dividendu, klesne hodnota firmy! Prdlajs. Za pul roku mam dve dividendy a narust ceny 27,5%.

    •  2 года назад +1

      V tomhle příspěvku je vidět všechny omyly, které vysvětluju ve videu. Je to jako ucebnicový příklad. Nepochopení vztahu mezi kapitálovým vynosem a dividendami, nepochopení celkového výnosu, nepochopení, že dividendy nejsou jistota, nepochopení mentalního účetnictví... Komu není rady... No jo, nevědomost je sladká.
      Jen doplním, že na cenu akcií má vliv strašně moc věcí - urokove sazby, konkurence, zmeny spotřebního chování, inflace atd. A klidně se může stát, že vlivem těchto jiných faktorů hodnota firmy stoupne vyplaceným dividendám navzdory. To se nijak nevylučuje.
      Tvrdit, že výplata dividendy nemá vliv na hodnotu firmy mi přijde jako naprostý nesmysl. Když firma přijde vyplatou hotovosti o miliony dolarů tak to samozřejmě má vliv na její hodnotu, protože je její majetek o tyto miliony menší. To si dokáže spočítat každý, kdo umí odečitat. Neni prece možné, aby firma přišla o miliony dolarů a byla za jinak nezměných okolností naceněna pořád stejně.
      Samozřejmě pokud se v tu samou chvili zlepší například její vyhlídky do budoucna, třeba se čekají za rok ještě větší zisky, tak to taky ma vliv na její hodnotu. Pokud očekávané zisky převáží, tak cena firmy půjde nahoru navzdory tomu, že vyplatou dividend přijde o miliony.

    • @mi.chal.
      @mi.chal. 2 года назад +2

      >> Za pul roku mam dve dividendy a narust ceny 27,5%
      A bez dividend by to bylo třeba 33 %... Pokud se vyplatí dividenda, tak musí klesnout cena akcie. Akorát ji ovlivňují i další věci, tak to nemusí být vidět (cena kolísá neustále i bez toho).

  • @Lhotka83
    @Lhotka83 2 года назад

    Ta 15% daň u dividend se platí i po splnění časového testu tří let?

    • @tomasprchal7334
      @tomasprchal7334 2 года назад +3

      Ano, dividenda je úplně něco jiného než prodej CP.

    • @jans3078
      @jans3078 2 года назад +1

      Ano. Každá dividenda se daní bez ohledu na to, jak dlouho držíte akcii. Těch 15% platíte v ČR - v jiných státech to mají různě (dividendy vám chodí zdaněné a je u nich i napsané, kolik bylo zaplaceno na dani (aspoň tedy u Degira to je)), ale když je to méně než 15 (nebo nic), tak musíte do těch českých 15ti dodanit.

    •  2 года назад +2

      Jak píše Tom. Tříletý časový test se vztahuje pouze na prodej akcií. S dividendou nesouvisí, tam platíme daň každý rok.

    • @Lhotka83
      @Lhotka83 2 года назад

      Začal jsem investovat před rokem na Degiru do distribučního etf s&p500 iusa. Mám tam aktuálně kolem 18000 eur. Jak přejít na akumulační etf s&p500 tak aby to bolelo co nejméně?

    • @tomasprchal7334
      @tomasprchal7334 2 года назад

      @@jans3078 Zrovna ta ETF mají často dividendu nedaněnou vzhledem ke svému domicilu. Bohužel, ta pravidla jsou ještě složitější. Dají se k tomu najít tabulky, protože i zdanění více něž 15% srážkou při výplatě neznamená, že se v ČR nemusí něco dodanit. Záleží na tom, jakou má ČR smlouvu o zamezení dvojího zdanění s danou zemí.

  • @mirek1893
    @mirek1893 Год назад

    Právě jsem si chtěl koupit dividendové ETF... Tak asi nic no😄

  • @Crovenko
    @Crovenko 2 года назад

    častý argument div. investorov je aj ten, že keď je kríza a trhy sú dole -30% tak ako teraz. Tak oni profitujú aj v kríze - chodia im dividendy.

    •  2 года назад +2

      Taky jsem to už několikrát slyšel. Dividendy jim sice chodí, ale jinak jsou v minusu stejně jako všichni ostatní. 5 % na dividendách a propad -30 % na ceně je podtrzeno a sečteno -25 %. Výplata dividend ma silný psychologicky efekt, ale racionálně na tom není člověk o nic lépe. Jde zase jen o mentální účetnictví: kladu větší duraz na vyplacenou dividendu a menší důraz na kapitálový pokles. Jenže obojí má stejnou váhu. Když tohle vím, tak se bohužel pro me vytrácí i ten psychologický efekt.

    •  Год назад

      @ Jo ale já mohu ty dividendy použít na nákup nějaké společnosti, která je ve slevě. Kdežto ty bys musel něco odprodat a tím realizovat ztrátu.

  • @lukasmacek5445
    @lukasmacek5445 2 года назад +2

    Opět "házíš perly prasatům" ... Ale skvělá práce !

  • @Jaro-cs7vd
    @Jaro-cs7vd 2 года назад

    Se divim, jak to delaji v USA, kde zadny akumulacni ETF neznaji.

    •  2 года назад +3

      Američani mají možnost zaškrtnout si automatické reinvestovaní. Daň zaplati, zbytek se reinvestuje. Jejich zakonodarci si nenechaji uniknout příležitost ke zdanění. V Německu se například taky musí platit daň z dividend v akumulačních ETF, maji to v zákonech ošetřené. U nas můžeme být rádi, že tomu naši zákonodárci nerozumí, jinak by nám to už taky davno zdanili.

  • @zako4476
    @zako4476 2 года назад

    Ahoj ale pokud budu mít distribucni globální etf které vyplaci dividendu i kdyby 1% a při čerpání budu uplatňovat pravidlo 4% a ty dividendy by byli jen třešnička na dortu ? V nějakém videu jsi porovnával akumulacni a distribuční etf a bylo to téměř totožné takže nejni lepší mít distribucni etf odprodat pravidlem 4% a ta dividenda je jen na prilepsenou ?

    •  2 года назад +4

      Z tvé příspěvku to vyznívá, že dividendu bereš jako peníze navíc. Což je omyl, který vysvětluju ve videu. Dividenda není navíc. Ona se bere z majetku firem. Buď máš investice 100 %, nebo při dividendě 1 % máš investice 99 % a hotovost 1 %. Není to tak, že když firma vyplatí dividendu 1 %, tak máš 101 %. Ta dividenda se bere z majetku firmy, takže když ji vyplatí, její (a tím pádem i tvůj) majetek klesne. Není možné, aby firma vyplatila část svého majetku a nezchudla o něj (a tím pádem i ty, jako její částečný majitel). Ty jako její investor zchudneš spolu s ní. Ve videu dávám příklad s bankomatem. Když máš na běžném účtu 10 000 Kč a 1000 kč si vybereš, tak taky nemáš 11 000 Kč, ale máš 9000 Kč na běžném účtu a 1000 Kč v hotovosti. Dividenda nevzniká z ničeho. Je to jen přesun peněz. Někde ubude (ve tvých investicích) a někde přibude (ve tvé hotovosti).

  • @komisar11
    @komisar11 6 месяцев назад

    Len taka otazka, ked akumulacny fond dostane dividendy z drzanych akcii tak ich predsa tiez musi zdanit a az potom zvysok investuje.

    •  6 месяцев назад

      Ano, je tam zadržovací daň. Té se nejde vyhnout. Ale kdybych držel distribuční (dividendové) ETF, tak dividendu od něj musím danit znovu. Dochází tedy ke dvojitému zdanění.

    • @komisar11
      @komisar11 6 месяцев назад +1

      Cize kupa dividendovej akcie priamo fyzickou osobou je z pohladu zdanenia rovnako to iste ako v akumul. ETF, ….samozrejme nevyhoda je mala diverzifikacia

    •  6 месяцев назад

      Přesně tak. Těch nevýhod je více, ale do toho už se ted pouštět nebudu 😀

  • @RozbadSaMpRozbad
    @RozbadSaMpRozbad 2 года назад

    9:48 o jaké dani mluvíš? Akumulační etf po 3 letech nemusíš danit vůbec, ne? Nebo nevím jak je to myšleno

    •  2 года назад +2

      Mluvím o tom, že ETF samotné taky musí platit daně. My se po třech letech danění vyhneme.

    • @RozbadSaMpRozbad
      @RozbadSaMpRozbad 2 года назад

      @ aha, jasně, díky

  • @jurdapurda3556
    @jurdapurda3556 2 года назад +1

    😇🤑🥔

  • @MartinVit1997
    @MartinVit1997 Год назад

    pri akumulacnych ETF sa nevyhnes daniam z dividend...

    •  Год назад

      Vyhneš se dani z dividend, kterou platíš na distribučním ETF. V akumulačním ETF se ti reinvestují celé dividendy (mínus zadržovací daň - té se opravdu nevyhneme). V distribučním ETF z obdržené dividendy paltíš dalších 15 % českému státu.

    • @MartinVit1997
      @MartinVit1997 Год назад

      @ to nie je pravda, pretoze ETF aj akumulacne dostava dividendy od firiem, ktore napr. v USA tu dan platia zrazkovo, cize spravca ETF fondu sa tomu nevyhne...ak mas ine informacie, tak by bolo korektne uviest zdroj, pretoze tejto problematike som venoval dost casu a nenasiel som (aj ked by to bolo uzasne, to by vlastne distribucne etf nedavalo vobec zmysel), kedze cez rocny test by som absolutne obisiel dan z dividend :D )

    • @MartinVit1997
      @MartinVit1997 Год назад

      @ co to je zadrzovaci dan? mozno hovorime o tom istom, len to inak nazyvame?

    •  Год назад

      Zadržovací daň z dividend je, že dividendu dostaneš už zdaněnou státem, kde firma sídlí. To tím mám namysli. A tomu se nevyhneme. Ja ale neřeším zdanění na úrovni stát- ETF, ale na úrovni ETF a investoři. Dividendu z distribučního ETF musíš zdanit 15 % a máš ji tedy prakticky zdaněnou dvakrát.

    • @MartinVit1997
      @MartinVit1997 Год назад

      @ v cz neexistuje zakon o zamedzeni dvojitemu zdaneniu?

  • @michaellasota7272
    @michaellasota7272 2 года назад

    A proč nemít oboje a budovat dividendové portfolio i akciové a uplatňovat na něj 4% pravidlo.
    Taky si myslím, že když člověk vybere firmy, které tady s největším předpokladem budou ještě dlouho, banky, tabákový průmysl, infrastrukury a pododbně, tak bych to zas tak černě neviděl.

    • @peliculiar
      @peliculiar 2 года назад

      V případě akumulačního ETF máš samozřejmě zahrnuté i dividendové akcie, jejichž dividendy jsou reinvestovány automaticky, takže stačí při čerpání jen používat pravidlo 4%.

    •  2 года назад

      Možná že tu budou a možná že dokonce budou mít lepší návratnost, než má trh. Možná ale ne, a budou v následujících 30 letech dominovat úplně jiná odvětví a firmy. Co pak? Proč to zbytečně riskovat, když je můžu mít v portfoliu všechny? Pak sázím pouze na akcie jako takové a nemusím předpokládat, jestli tu nějaká firma ještě bude, nebo ne. Přijde mi to jako zbytečný risk.

    • @michaellasota7272
      @michaellasota7272 2 года назад

      @ jistě tomu rozumím, ale ten čas uplyne stejně a ta investovaná 1000kč navíc, do dividendových akcii, mi teď neublíží.
      Přijde mi to jako dobrý ,,risk” a samozřejmě jiné firmy tady budou.
      Ja se hodně ohlížím na budoucnost a jsem fanda technologii, takže cybersecurity, robotika, 3d tisk atd..to jsou akcie které tvoří moje portfolio, ale není naškodu si vedle toho budovat nějaký income navíc.

    •  2 года назад

      Pokud to je jen mala cast investic a vyhodnotil sis to jako přiměřený risk, tak je vse ok. Proti tomu ja nic nemam. 😉

  • @MeisterWizard
    @MeisterWizard Год назад +1

    Dividendy vždy extrémně budí rozpory v komunitě investorů. Jen teda moc nechápu proč. Pomalu mi to přijde, že není rozdíl mezi lidmi milující krypto vs lidi v akcicích a lidí milující dividendy a lidi využívající např. pravidlo 4%. Já se třeba na to dívám nestraně. --- Jsou nejlepší dividendy? No, určitě ne. Je nejlepší pravidlo 4 %? To asi taky ne. Jsou nejlepší akcie? Hmm, těžko říct. Je nejlepší krypto? Asi taky ne.-- A teď tyto výroky zkusíme otočit. ---Jsou nejlepší dividendy? Samozřejmě, je to podíl na zisku. Je nejlepší pravidlo 4%? Samozřejmě, je to míra, která nám udrží portfolio bez toho aby se "zhroutilo". Jsou nejlepší akcie? Samozřejmě, jen ty za posledních cca 100 let pořád dokázaly růst. Je nejlepší krypto? Neexistuje odpověď ne, když krypto dokáže vydělat za měsíc tolik co akcie za 10 let.
    Jako držet akcie coca coly s tím, že věřím v dividendu mi přijde méně nebezpečné, než věřit třeba do budoucna Googlu, protože ten má proti sobě teď dost výzev ze strany microsoftu, nebo v reklamě s Metou. Ale, co mi víme, už zítra může být všechno úplně jinak.
    Myslím, že člověk by měl řešit vše racionálně. Neznamená, že dividenda je vždy špatná, také ale neznamená, že buyback je vždy dobrý.
    Video je super, a vlastně v něm nebylo řečeno nic špatně. Jen vždy je dobré to vzít ne jen proč je něco špatně, protože to neznamená, že pro všechny to musí být špatně :)
    Toto berte jen jako můj názor, který se nemusí shodovat s vaším názorem. Můj názor nemusí být tím správným, protože každý mám svůj vlastní styl, strategii a vědomosti, díky kterým jeho názor může být diametrálně odlišný, to ale neznamená, že je špatný.

  • @paragan3169
    @paragan3169 2 года назад

    Dividenda není jistá? Co je to za argument? A růst ETF je snad jistý?

    •  2 года назад

      Pokud si vyberu firmu na základě toho, že v minulosti pravidelně vyplácela dividendu, tak není vůbec jisté, že tato výplata bude pokračovat i v budoucnosti a že na tom vyděláme (z Bessembinderových studií víme, že většina akcií byla historicky ztrátových). Zatímco když mám akciové ETF reprezentující celý trh a čili akcie jako takové, tak ano, je velice dobrý předpoklad, že na tom dlouhodobě vyděláme.

    • @Crovenko
      @Crovenko 2 года назад

      Dividenda neni istá, Disney stoplo vyplácanie div.

    •  Год назад

      @ Je jaksi nefér porovnávat možnost stopky u vyplácení divi u 1 akcie vs ETF na celý index. Bylo by fér porovnat divi ETF. Pak mohu také říct, je velice dobrý předpoklad, že divi se nepřestanou vyplácet.

  • @MarekBukovinsky
    @MarekBukovinsky 2 года назад

    Mam par akcii TESCO . Je to taka moja srdcovka rad chodím nakupovat do tesca paci sa mi obchod. A napríklad z anglických dividend je daň 0%.
    Ešte dodám ze ak by som investoval 100€ tak ak by bola dividenda 1% za 1q tak treti mesiac investujem už 103€ a tým by sa to navysovslo každý 1Q . Neviem nepočítal som to trebalo by zastruhat ceruzku .

    •  2 года назад +4

      Jestli jsi daňový rezdient v anglii, tak máš možná daň nula. Podle českých zákonů musíš ale 15 % daň zaplatit. Pokud to neděláš, porušuješ zakon. Jestliže máš zainvestovaných 100 eur a dividenda je 1 % (1 euro), tak po jejím vyplacení budeš mít zainvestovanych 99 eur a v hotovosti 1 eur (pokud budeme ignorovat vsechny další vlivy na cenu akcie). To je ten vztah mezi kapitalovym výnosem a dividendou, který spousta lidi nechape, či ignoruje. Dividenda je jen vyplacení zisku, nedobrovolný výběr z investic. Nezvýší ti hodnotu investice na 103 eur, ale sníží ti hodnotu investice a zvýší hotovost.

    • @MarekBukovinsky
      @MarekBukovinsky 2 года назад

      @ tak to asi ťažko je to dvojité zdanenie .
      Avšak pozor, ak nakupujete akcie napríklad cez brokera. Väčšina dividend sa však zrážkou zdaňuje v zahraničí, rôzne podľa sídla firiem, ktoré dividendy platia. V USA je to 15%. Európe je to rôzne, až do výšky 35%.
      S týmito krajinami má Slovenská republika zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ak ste v USA zaplatili zrážku 15%, Slovenskú sadzbu 7% by ste už nemali platiť. Konkrétne podrobnosti je však vhodné prediskutovať s účtovnou firmou.

    • @mi.chal.
      @mi.chal. 2 года назад

      Jedna věc je, kolik se strhne při výplatě dividendy, druhá věc je, jaká je daňová sazba. Třeba u nás to musíme zdanit i tak jako příjem. Jinak co jsem našel, tak daně zřejmě neplatí do 2000 liber ročně, to navíc se daní. A tam jsou pak různá pásma podle celkového příjmu atd. Proto nejspíš ty dividendy chodí nezdaněné, protože to každému může vyjít různě.

    •  2 года назад +1

      To ze je v anglii dan nula tě vůbec nijak neosvobozuje od daně v CR (nebo SR). Jo kdyby jsi v Anglii zaplatil daň 15 % a u nás taky, tak bys o těch 15 % v Anglii mohl požádat vrácení zpátky, protože jsi zdanil dvakrat. Ale pokud v Anglii nic neplatíš, tak k žádnému dvojimu zdanění nedochází a porad dlužíš našemu finančnímu úřadu. Daň platíš tam, kde jsi finanční rezident. A pokud někde daniš navic a ošetřuje to smlouva o dvojim zdaneni, muzes požádat o vraceni daně. Takhle to chapu ja, kdyžtak at mi to nekdo vyvrátí, nebo potvrdí.

    • @iniomades
      @iniomades 2 года назад +1

      @ Toto tvrzení ohledně té dividendy mi nějak nesedí. Rekapitulace jestli jsem to správně pochopil... pokud nakoupím za 100 euro a dividenda je 1% a dostanu 1 euro budu mít zainvestovaných 99 eur a 1 euro v cashi. Na toto tvrzení se přišlo jakým způsobem? Vždyť tohle předci nedává smysl.
      Zkusím se zeptat jinak. Zkusme to vyjasnit na tomto příkladu na fiktivní firmě. Dejme tomu nakoupím za 10 euro, div yield je 10% takže dostanu 1 euro. Ať je to rychlejší tak mi to 1 euro bude chodit každý měsíc. Logicky po deseti měsících budu mít podle Vašeho příkladu 0 eur zainvestováno a 10 euro v cashi. Teď moje otázka. Po 10 měsících dojde k čemu? Přestanou se mi vyplácet dividendy nebo mých investovaných 10 euro z portfolia zmizí?

  • @krmelec1234
    @krmelec1234 2 года назад

    Na 1. dubna by to video bylo dobré.😆

    •  2 года назад +2

      Kdo nehce chápat, nepochopí. Jak říkají angličani: The joke is on you.
      Přitom mi to nepřijde tak složité, aby to dospělý člověk ovládající základní matematiku nepochopil.

  • @petrparasek1476
    @petrparasek1476 Год назад

    Nemluvíte celou pravdu pokud vám hodnota portfolia klesne tak klesne i hodnota vašeho 4% odprodaného podílu stejně jako když firma vyplatí menší dividendu. Tak že vaše plány tak jako tak musíte přehodnotit dostanete méně peněz. A zpětný odkup akcii kde máte tu jistotu že cena akcii vzroste os tejnou hodnotu jako když dostanete divi. Ano poučky fungují dobře a pak je tu taky realita. Navíc vůbec neříkáte lidem že podstupují kurzové riziko !!! které jim ty zisky může vymazat klidě i do záporu. Ono je to trochu složitější než jak to tu prezentujete hodně laiků potom naberou pocit že si koupí index a je to vyřešené a zisk je jistý. 🤣🤭 pokud by ste nakoupil index například v roce 2000 tak teď byste po 23 letech měl mít už pěkný viditelný zisk ne 🤣🤣🤣 je potřeba lidem říkat vše ne jen A ale i B. A kurzové riziko kdy vám dolar spadnul ze 40 na 22 vám vymaže 50% hodnoty vašeho portfolia. Nebo věříte že dolar bude zase někdy za 40kč tomu přeci sám nevěříte.

    •  Год назад

      Vyber 4 % se bere z puvodni hodnoty portoflia, takže pokles portoflia nijak nesníží hodnotu výběru. Tak byla studie pravidla 4 % koncipovana a to právě proto, aby byly vybery spolehlive a nekolisaly: Kolik šlo hisotricky na trhu v USA po dobu 30 let vybirat z puvodni hodnoty portfolia (plus kazdy rok navyseno o inflaci), aby penize nedosly.
      O kurzovem riziku mam cele video. Tady o nem memluvim, protoze neni tematem tohoto videa. Stejne tak v dalších videích mluvím o celé řadě rizik. Stačí se jen podívat. Do jednoho videa se samozřejmě nevejde vše 😉

    • @petrparasek1476
      @petrparasek1476 Год назад +1

      @ Tak takové věci by ste měl ve videu zmínit neboť takhle je to pak zavádějící. A 4% z původní hodnoty no jako když vaše portfolio klesne například z 1000 000 kč na 500 000 kč tak byste si musel tedy vybrat ne 4 ale 8% a ještě k tomu + inlace a to by znamenalo že vám ta matematika moc dlouho fungovat nebude. Ty 4% by měli být dle mě vždy z aktuální hodnoty to že to před rokem bylo za 2000 a teď za 500 přeci nemůžu vybírat podle původní hodnoty můžete chytit klidně celou dekádu která bude medvědí to je riziko a potom by se jako dividendy ukázali mnohem efektivnější neboť výplata dividendy není navázaná na hodnotu akcie třeba komerční banka historicky největší dividendu vyplatila v době kdy její akcie měli oproti maximu poloviční hodnotu. Já vaše myšlenky chápu ale trvám na svém že to není obecně lepší varianta a má to hodně proměnných které jsou potřeba zvážit. Tak se dá najít velmi dlouhé období kdy investor do ETF by za celou dekádu nevydělal ani korunu za to pokud by někdo držel dividendy majetek by zdvojnásobil. Opravdu si nemyslím že by se to dalo tak to paušalizovat a v porfoliu by měli být všechny složky. Rozumná diverzifikace a ETF určitě smysl má jen není všespásné a nějak bude fungovat na hodně ale hodně dlouhém horizontu. Taky záruka minulého není záruka budoucího jak u dividend tak u růstu trhu tam to platí jedna ku jedné.

    •  Год назад

      Nezlobte se ale vubec nechapete pravidlo 4 % - proc píšete sve domněky, namisto abyste si zjistil, jak funguje? Ono ma jasne dane podminky a pravidla. Nemusite se je domnivat a přemýšlet nad nimi, stačí si je přečíst. Vzhledem k tomu ze vychází z historického vyvoje americkeho trhu, čili ze skutecnych dat, tak minimalne v historii fungovalo. A to i během velke hospodářské krize v roce 1929 a nasledujicich letech a stejne tak behem stagflace v USA, kdy realne akciovy trh stagnoval a byla radu let za sebou dvojciferna inflace.
      Proc fungovalo? Protoze ti, co ho vymysleli, hledali bezpecnou miru vyberu na zaklade historickych dat. Kolik šlo pravidelně vybírat i během tech absolutně nejhorších 30letych období včetně navyšování výběrů o inflaci. Tak znělo zadani úkolu, tohle počítali.
      A 4 % ze startovni hodnoty portfolia je vysledek. Je to nejnižší možná mira vyberu na USA trhu pro nejhorsi 30lete období za poslednich 120 let. Ve vsech ostatnich sitaucich šlo vybirat vice, casto i 7 az 8 procent. A to i behem dlouhych medvedich trhu a poklesů. Je to matematicky ověřitelné, bez ohledu na to, čemu věříte, nebo co se domníváte. A dospěli k tomu nezavisle dvě studie. Lze samozřejmě polemizovat, jak dobře to bude fungovat do budoucnosti, zda předpoklady při jeho vypoctu byly realistické (nepočítali s poplatky a daněmi) atd., ale to je řeč úplně o něčem jiném.
      A dividendy: dividendy jsou naprosto stejny výběr z portoflia, jako odprodej. Proč si pořád vsichni mysli, ze není? Vzdyt dividendy se berou z celkoveho vynosu. A čerpání odprodejem je taky z celkového vynosu. Je uplne jedno, jakym zpusobem se zisk realizuje - tak jak jako tak je realizace zisku čerpání z portfolia a tudíž z celkového vynosu. Když čerpám pomocí pravidla 4 %, tak tam ty dividendy taky mam - nepřicházím o ně. Jsou součástí celkového výnosu.

  • @valueinvestinginstocks419
    @valueinvestinginstocks419 2 года назад

    Richard je placen za reklamu na ETF, tedy musí protestovat proti akciím. Milion lidí z celého světa publikuje videa na akcie a ETF a většina RUclipsráků žádné akcie ani ETF nemá, jen čekají peníze z RUclips a z Patreonu. Richard možná akcie a ETF taky nemá. S ETF ti nic nepatří, jen jsi půjčil peníze investiční společnosti. ETF je časově omezené, jednou se zavře a bude muset být prodáno, nebo investiční společnost zkrachuje. V Richardově ETF je 500 akcií z USA. Jenže já chci vlastnit z Německa 6 firem, z Británie 4, z Japonska 2, z Austrálie 2, z Kanady 2, z USA 10, z Francie 2, ze Španělska 1, z Belgie 1. Já chci vlastnit firmy, které mi jsou sympatické, až do konce života a to má význam jen, když platí dividendy. První 3 dny prosince jsem dostal 4x dividendy a část jsem jich reinvestoval do 6 alkoholických nápojů pro Vánoce. Růst akcií nepotřebuju, když je nikdy neprodám a zdědí je synové Bill a Joe Konecny.

    •  2 года назад +4

      Na svém kanále dost transparentně ukazuji do čeho investuju a na buymecoffee dokonce každý měsíc zveřejňuju, kolik investuju a do čeho a jsou tam i screenshoty z brokeru. Taky mam video kde ukazuju kolik na youtubu vydělávám a na čem.
      Kdo chce, ten se může sám přesvědčit a udělat si obrázek.
      Tvůj komentář o 500 firmách svědčí, že jsi tato videa neviděl a děláš si nějaký vlastní nepravdivý obrázek založený na domněkach. Jsem zastánce globální diverzifikace, v cele řadě videií vrauju před investováním pouze do S&P 500 a me oblíbené ETF je Vanguard FTSE All World, který obsahuje cca 3700 akcií z celého světa. Ve svém akciovém portfoilu mám taky 30% příklon k hodnotovým akciím a malým hodnotovým akciím.
      Za propagaci pasivního investovaní skrze ETF mě nikdo neplatí. Dělám to s radosti dobrovolně, protože to na základě svych znalostí a doporučení cele rady světových expertů z oboru považuji za nejrozumnejsi, nejlepší, nejjednodušší, časově nejméně náročný, nejlevnější a nejúspěšnější způsob pro většinu lidí, jak investovat. Tohle vše je podloženo celou řadou důkazů a dat z reálného světa.
      Ve svém uvažování děláš omyl zmíněný ve videu, a to že se nesoustrediš na celkový, zisk, ale na příjem z dividend. Iracionálně preferuješ dividendy před kapitálovým příjmem, čili podléháš behaviorálnímu omylu mentalního účetnictví. Skrze pasivni globalní ETF s nízkým naklady by jsi svych cílů dosahl efektivněj, s menším úsilým a s větší pravděpodobností na úspěch.

  • @joewellosobni943
    @joewellosobni943 2 года назад +1

    Absolutně nesouhlasím! Nic z toho neplatí. Mam zisk jak běžný, tak kapitálový a stále roste.
    Všechny závěry jsou úplně platné i pro akumulační. Nemáte o ničem přehled,valná hromada rozhoduje o činnosti, což může ovlivnit náladu a změnit cenu. Při stejné hodnotě firmy.
    Dva ekonomové se neshodnou. Znám jiné, kteří to samé tvrdí tvrdošijně o divi či zlatu.

    •  2 года назад

      Nevím co myslíte běžným ziskem, ale když se všechny zisky sečtou dohromady, máte jeden jediný celkový výnos (zisk) a ten jediný hraje roli. Dělit ho na nějaké části a těm přisuzovat vyšší preference je iracionální. Ať je dividenda nebo kapitálový zisk jakýkoliv, tak pokud v součtu firma za 10 let udělá 100 %, tak soustředěním se na dividendu ani jiné škatulkování výnosů tenhle celkový zisk nijak nezmění.

  • @tcgplayerkonor
    @tcgplayerkonor Год назад

    Naprosto mě udivuje, že pasivní investor řekne, že chce mít nad něčím kontrolu a nechce za sebe nechat rozhodovat ostatní. Naprosto jste tím tvrzením pohřbil pointu pasivního investování :D

    •  Год назад +1

      Proč bych s pasivnim investovanim neměl mít kontrolu? Vybiram si přece ETF a indexy podle toho, jaká je jejich strategie.
      Nehledě na to, ze mluvim o kontrole nad tim, kolik budu vybírat. To souvisí s pasivnim investováním jak?

  • @pepecraft4550
    @pepecraft4550 2 года назад

    Tak pro lidi co nevědí o co kráčí. Kdo věří obchodníkovi, že jeho zboží je nejlepší, je přinejmenším naivní!
    Nobelovu cenu za ekonomii dostávají lidé co přinášejí největší objevy pro zisky bank (nikoli drobných investorů)!!! Pro polopatické pochopení doporučuji začátek filmu Vlk z Wallstreat, kde jasně říkají, že výběr z portfolia je běžné investorům zabránit, protože tím správce portfolia přichází o prachy!
    To co tam není řečeno je fakt, že tyto ETF jsou a hlavně dnes mají potenciál být významnými účastníky valných hromad. Tedy mají vliv na dividendy!!!
    Poslední bod. Největší blábol videa. Pokud firma vyplatí dividendy, tak se automaticky sníží její obchodní hodnota. Není to tak!!! V krátkodobém hledisku (měsíc) ano, ale v horizontu 3a vice let je to irelevantní!!! Proč? výlov ceny akcií je dán lovci dividend. Ti nakoupí akce krátce před výplatou = nárůst ceny akcie, a po výplatě dividend akcie prodávají = pokles ceny akcie, aby koupili jiné dividendové akcie.
    Tedy pozor na obchodníky!!! To tento autor je! Řiďte se logikou a hlavně pravidlem "v čí prospěch?" to ukáže na motivaci sdělení!

    •  2 года назад

      Jsem odhalen. Teď už ode mě můžete všichni přestat nakupovat.
      O tom jak a kolik vydělávám mluvím v tomto videu: ruclips.net/video/p85FVp04vH0/видео.html

  • @paragan3169
    @paragan3169 2 года назад

    ETF je netransparentní a dá se snadno od brokerů tunelovat. ETF je prostě virtuální číslo, který není ničím podložený. Lepší je nakoupit si individuálně hodně akcií a tím si tak vytvořit diverzifikované portfolio. U českých Akcií je člověk jasně napsan jako majitel té akcie. A je to nezpochybnitelné. Ty vaše ETF to je prostě je virtuální věc. A jednou může prasknout, že je to jako to xixioio, že ty peníze tam nejsou a že to číslo je jen virtuální. A vy nebudete mít vůbec nic. "Při množství podvodů na internetu by bylo hodně překvapivé aby nikdo nevymyslel ETF pyramidovej fond.

    •  2 года назад

      ETF je jeden z nejtransparentnějších investičních produktů vůbec. Je známé co obsahuje, narozdíl od aktivních fondů, které své složení často tají. ETF jsou pravidelně auditované a pod drobnohledem velkých institucionálních investorů (zejména penzijní fondy), které v nich mají investované miliony eur.
      ETF se nedají tunelovat brokery, protože broker pouze zprostředkovává obchodování cenných papírů a nemá žádný vliv na chod ETF a na to, jak ETF nakládá se svým majektem. ETF díky tomu jak fungují vždycky odráží skutečnou hodnotu podkladových aktiv, na čemž se podílí celá řada institucí a market makerů a rozhodně se nejedná o nějaké virtuální číslo.
      Tohle co píšu platí samozřejmě pro velké ETF fondy, které jsou pasivně spravované podle indexů od známých a respektovaných poskytovatelů. Existuje celá řada aktivních ETF, které nesledují index a tají si své knohow, poskytovatelem je kdo ví kdo a tam není transparentnost moc vysoká. Tam je obezřetnost na místě a ideálně z takových ETF vůbec nevybírat.
      Při výběru správného investičního produktu je nutné být vždy obezřetný, abychom nenaletěli podvodníkovi. Nepochybně i v rámci ETF se najdou takové podvody, stejně jako u individuálních akcií, kdy firmu tuneluje majitel, či neschopné vedení. Podvádět se dá s čímkoliv, jak v podnikání (individuální akcie), tak i s ETF, ale díky legislativně to není u ETF tak jednoduché, jako u řady jiných produktů. V posledních letech třeba krypto, kde je legislativa a ochrana spotřebitelů nedostatečná. To že se najdou podvodníci už ale není vina ETF ani krypta.
      Jak by prosím fungovalo pyramidové ETF? ETF nepřijímá peníze od svých investorů a dokonce samo ani nenakupuje a neprodává akcie, ale směňuje svoje akcie s market makery za balíky podkladových aktiv skrze transakce zvané creation a redemption. Což je zároveň způsob díky kterému hodnota ETF vždy odpovídá podkladovým aktivům. Neexistuje tedy přímý tok peněz od nás k ETF a ETF tedy nemá žádné peníze, které by mohlo zpronevěřit, nebo někde utratit.

  • @maroskoval5576
    @maroskoval5576 2 года назад +1

    Presne tak - nepochopil si dividendove investovanie. S tymi svojimi neefektivnymi prikupmi do ETF to samozrejme nezabudni pokaslat pri vybere. Pravidlo 4% odporucam aplikovat pri 75% poklese nech sa dobre pobavis. Pasivne investovanie ma zavazne nevyhody. Do ETF investuju len ovce a stroje, vhodne pre drobulinkeho investora. Treba sa pozriet kto Ta plati... ked takto prezentujes ETF a hejtujes dividendove investovanie. Na druhej strane Ta chvalim za kvalitnu tvorbu avsak odporucam prejst na stranu ozajstnych investorov a nie spekulantov a otrokarov tohto sveta. Sledujem US scenu retailovych investorov kde je to o dividendach, bohuzial EU bude stale chudobna s tymi spekulaciami a pasivnym investovanim do niecoho ako ETF... ofce kopiruju stroje... skvele vyhliadky

    • @Crovenko
      @Crovenko 2 года назад +3

      A preto ovca a drobný investor pasívným investovaním do ETF porazí stockpickerov a profesionálnych porfolio manažérov. Aké su tie závažné nevýhody?

    •  2 года назад +4

      US investiční scéna je hlavně o pasivním investování. Jsem si ale jistý, že má i silnou dividendou komunitu. Dividenda při 75 % poklesu je úplně stejná věc, jak když při tomto poklesu odprodáš. Není v tom rozdíl. Proč dividendě při velkých poklesech fandíš a odprodeji ne? Dopouštíš se omylu, že dividendu bereš jako peníze navíc a nevidíš její souvislost s kapitálovými zisky. Přitom firma likviduje svůj kapitál (hotovost) a dává ji svým investorům. Dividenda je jenom proměna kapitálu na hotovost čili odprodej. Díky za chválu a zkus se na video podívat ještě jednou s otevřenou myslí a důkladně se nad tím zamyslet. Cílem mého videa je jenom pomoct a vyjasnit to a pomoc tak dělat lepší investiční rozhodnutí. O nic jiného nejde.
      A k pasivnímu investování. Smysl je kopírovat trh a jenom se vézt. To je nejjednodušší možná strategie. Nechápu, co je na tom špatného, nebo čím si to zasluhuje hejtování, nebo proč jsem ovce, když chci pouze kopírovat průměrný výnos. Jak trh vypadá, to už určují aktivní investoři svými nákupy a prodeji. Většina majetku v ETF je od penzijních společností, ne od retailových investorů. I česká penzijka investují do ETF....bohužel aktivně.

    • @robertrys7908
      @robertrys7908 2 года назад +1

      Bohužel stále nechápeš rozdíl mezi hodnotou podniku a cenou jeho akcie.

    • @peliculiar
      @peliculiar 2 года назад

      @@robertrys7908 Možná to tak je, ale nikdo se neobtěžoval to vysvětlit. Máš prostor ... ;-)

    • @robertrys7908
      @robertrys7908 2 года назад +1

      @@peliculiar Jestli nevíš ty ani Brambora tohle, tak je to fakt špatné. Je tady v diskusi příspěvek o KO, tak si ho přečti.