Úloha dluhopisů v portfoliu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024

Комментарии • 51

  • @lukaspavel4836
    @lukaspavel4836 Год назад +8

    Všechny videa o dluhopisech byly moc fajn, ale tohle.. bylo zcela nejlepší!!! 🎉😊

    •  Год назад +1

      Díky moc :) Sám jsem díky téhle sérii dostal možnost se do dluhopisů více ponořit a získal jsem na ně trošku jinou perspektivu.

    • @majkimaik
      @majkimaik Год назад +1

      @ a můžeš prozradit jestli je plánuješ do budoucna zařadit do svého portfolia, třeba v době, když už dosáhneš finanční nezávislosti 🤔

    •  Год назад +1

      Píšu o tom v lednovém updatu portoflia v čelenské sekci. Přidal jsem ETF EUNA, ale beru to spíše jako spoření na střednědobé cíle, než součást portfolia.

    • @majkimaik
      @majkimaik Год назад

      @ aha... děkuji vřele za prozrazení ✌️👈

  • @majkimaik
    @majkimaik Год назад +2

    Richarde 👏🥳🥳🥳 ty prostě umíš 👌 děkuji

  • @luciakuckovska6482
    @luciakuckovska6482 Год назад +1

    Ďalšie super video, ďakujem veľmi pekne 😊👍

  •  Год назад

    ZÍSKEJTE ODMĚNU AŽ 6x500 Kč od Raiffeisenbank
    ZDE: 👉ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=40b46dec&a_bid=446f3eb0
    PODMÍNKY AKCE: doc.ehub.cz/documents/dbec5fd9/Pravidla_6x500_podzim.pdf
    -----------------------------------------------------------------
    🔍DLUHOPISOVÁ SÉRIE
    ► Přichází zlatá éra dluhopisů? | Dluhopisový speciál ruclips.net/video/JAD2fzQXdDQ/видео.html
    ► Jak investovat do dluhopisů? A do kterých vlastně? ruclips.net/video/s-yKyi8R6_8/видео.html
    ► Srovnání dluhopisových ETF: iShares vs. Vanguard Global Aggregate Bond - v členské sekci www.buymeacoffee.com/investicnibr
    ► Jak se bude dařit akciím a dluhopisům v příštím desetiletí? | Tržní výhled Vanguardu 2023 ruclips.net/video/BPQRXe9VZYM/видео.html

  • @JanSevcik-foto-video
    @JanSevcik-foto-video Год назад +1

    Ahoj Bramboro, díky za videa 🙂 Prosimtě mám otázky ohledně složeného úročení.
    1- Díky propadu měny jsem celkově cca 0.7% v mínusu ( trading 212) , ale akcie mám cca 10% v plusu. Počítá se mi složené úročení, i když jsem celkově prostě -0,7%, ale čistě na akciích jsem v zisku? A další otázka, nevím, jestli se to tady už řešilo. Chápu základní princip složeného úročení, ale jak to funguje v praxi?
    2- Počáteční investice 500 000 Kč- Říká se konec roku- Takže když budu na konci roku-tj 31.12. 10% v plusu, tak hodnota portfolia bude 550 000 Kč.
    A jde čistě o konec roku? to datum 31.12.? Jakože je mi jedno, jestli bude celý rok moje portfolio třeba -15%, mě má zajímat přesně to datum 31.12.?
    Prosím díky za vysvětlení, myslím si, že jak to funguje v praxi do detailu by zajímalo víc lidí. Díky moc

    •  Год назад +3

      Ahoj. Složené úročení je název pro koncept, kdy zhodnocené peníze necháváš dále zhodnocovat. Nehledej za tím nic víc. Datum záleží jen na tobě, podle toho, jak si to měříš. Já třeba meziroční zhodnocení neřeším, zajímá mě jen celkové zhodnocení od začátku investování. To samé s kurzem - neřeším ho a měřím zhodnocení pouze v eurech. Je jen na tobě, jak si to ty sám chceš měřit.
      Jinak v teorii se složené úročení počítá snadno, často se stejným zhodnocením každý rok. Což se v praxi neděje. Narozdíl od excelovské tabulky dochází v realitě k vyšším růstům, ale i propadům. A realita se tak od teoretického výpočtu (což jsou jen odhady) dost liší, zvláště v krátkém a střednědobém horizontu. Takže v praxi je to se složeným úročením o dost divočejší a nepřehlednější, než v teorii.
      Kvůli divokým růstům a propadům tak není často behěm pár let složené úročení a zhodnocení vidět. Lépe je vidět až v dlouhém horizontu. Stačí se podívat na křivku vývoje třeba S&P 500. Ve 20letých obdobích je skoro vždy vidět, jak se křivka stáčí vzhůru a hodnota roste stále rychleji. Ale v kratších obdobích 1-10 nebo 1-5 let to často není vidět žádný pokrok, nebo je tam naopak dokonce ztráta.
      Tohle je něco, co spoustu nezkušených investorů odrazuje - investují třeba pět let a nevidí žádný pokrok, protože trhy pět let stagnují, nebo po pěti letech dojde k poklesu o 30 %, který smaže veškeré zisky za poslední čtyři roky. Člověk pak má pocit, že to nikam nevede. Je ale třeba si uvědomit, že za rok, za dva, nebo za tři, bude situace zase úplně jiná. Stejně jako nabyté zisky můžou za pár týdnů zmizet, může zcela nečekaně během krátké doby dojít k obrovskému růstu. A hodnota stagnujicí investice, kde se pět let nic nedělo, se může během dalších tří let klidně zdvojnásobit.

  • @tomasstrapek208
    @tomasstrapek208 2 месяца назад

    Ahoj, moho se zeptat na rozdíl ve výkonosti klasického dluhopisu a ETF na dluhopisy. Děkuji 🙂

    •  2 месяца назад +1

      Ahoj. Musíš být přesnější, protože dluhopisů je více druhů, než akcií. A každý dluhopis je vydaný za jiných úrokových měr a má tedy jinou návratnost. Nejde tedy udělat žádné jednoduché srovnání.

    • @tomasstrapek208
      @tomasstrapek208 2 месяца назад

      Ok, tak když vezmu např. Státní dluhopisy USA na 1-3 roky které koupím právě teď dejme tomu s úrokem 5% a nebo ETF IBTE státní dluhopisy 1-3roky. Ty etfka nemají konečnou splatnost tedy budou mít i jiný výkon? Pokud je neprodam do tří let a úrokové sazby mezi tím klesnou např na 4%. Snad jsem to popsal dobře 🤣. Díky

    •  2 месяца назад

      V dluhopisových ETF se dluhopisy neustále točí - nemají žádnou konečnou platnost. A jejich hodnota je závislá na tom, jak se změní úrokové míry. A jelikož drží tisíce různých dluhopisů a každý má jinou dobu splatnost a odvíjí se od jiných úrokových měr, jedná se o neskutečně komplexní výpočet. Přičemž budoucí úrokové míry můžeme jen hádat. Nevíme, jaké budou úrokové míry v následujících 1-3 letech a tak to s USA dluhopisy na 1-3 roky nemůžeme nijak porovnat. Jsou to jiné investiční nástroje, fungují jinak. U dluhopisů bych se moc nezajímal o výnos. Vysoký výnos je fajn, ale hlavní role dluhopisů v portfoliu je řízení rizika. Snížení volatility skrze diverzifikaci. Případně jako spoření na střednědobé cíle. Na výnosy jsou v portfoliu dlouhodobě akcie.

  • @josebalvin899
    @josebalvin899 Год назад +3

    A co drzat na miesto dlhopisov cast portfolia v hotovosti? Peniaze v eur alebo chf sa daju vyuzit pri prepadoch na vacsie nakupy akcii, ktore su dlhodobo vynosnejsie a zvlast pri nakupe v prepadoch je pomer vynosu k riziku je lepsi pri akciach.

    • @dranel91
      @dranel91 Год назад +1

      Já zastávám názor "time in the market beats timing the market". Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit ztratit peníze časováním trhu. 🙂

    • @bubeniczech9994
      @bubeniczech9994 Год назад +2

      Dluhopisy jsou "hotovost" pro velky kluky. Kdyz mate doma 50 tisic, tak nepotrebujete dluhopis. Kdyz mate 50 mega, tak to nechcete drzet na sporaku, ani doma v trezoru.
      Dobrej dluhopis se da prodat behem par minut.
      Nevyhoda hotovosti je v tom, ze nenese zadny vynos, takze v inflacnim prostredi neustale klesa jeji kupni sila.

    •  Год назад +1

      Dluhopisy mají zpravidla vyšší návratnost, než spořící účet, takže pro držení větší hotovosti jsou lepší. Krátkodobě to tak být nemusí, jako právě teď, když spořící účty mají v ČR i 6 %, zatímco střednědobé vládní dluhopisy mají 5 %. Ale u spořících účtu ten úrok nejspíš dlouho nevydrží, zatímco na tom dluhopisu vydrží 8 let. Plus na základě pravděpodobnosti a historických dat se cca v 60-70 procentech případů vyplatilo hotovost investovat hned a nečekat na poklesy. U fondů držících hotovost se mluví o tzv. cash-drag. Neivestované prostředky ubírají dlouhodobě na návratnosti.

    • @josebalvin899
      @josebalvin899 Год назад

      Neni to casovanie, ale drzanie casti v cashi ako Buffett a kupovat viac ked PE ratio etf je nizko v krize ako to robi Buffett s akciami.

    • @bubeniczech9994
      @bubeniczech9994 Год назад

      @@josebalvin899 Ale kdyz Buffet rekne, ze drzi hotovost, tak tim mysli dluhopis 🤣

  • @martinsnejdrla2415
    @martinsnejdrla2415 Год назад +1

    mam dotaz. jak presne funguje vymahani penez od emitentat ? kamaradovi visi u jedne firmy 80k uz dva mesice po splatnosti. ne uroku ale konce dluhopisu. jedna se o developerskou firmu. mas nejake rady jak postupovat ? telefon nikdo nebere a na strankach dluhopisy.cz mu nikdo rady nebo pomoc neposkytnul. za ten cas byli schopni jen nasat email ze maj problemy s prachama to je vse

    •  Год назад

      S tímhle bohužel nepomůžu, nemám s ničím takovým zkušenosti.

  • @janoss42
    @janoss42 Год назад

    Ahoj, plánuješ vydat nějaké video zaměřené na ETF sledující vývoj AI? (pokud takové vůbec existuje)

    •  Год назад

      Ahoj. Určitě taková ETF existují, ale nevidím v sektorových nebo úzce zaměřených ETF smysl. Je to aktivní investování, kdy nějakému odvětví dáváme větší váhu, na úkor ostatních. Přičemž každé odvětví a firmy v něm jsou už dnes adekvátně naceněné vzhledem k jejich budoucímu potenciálu.
      Lidé si často mylně myslí, že v rychle rostoucích odvětvích s velkým potenciálem na akcích vyděláme více. Není to pravda, je to omyl. Vyděláš tam, kde zaplatíš méně za budoucí zisky. Ty samozřejmě nikdo nezná, můžeme je jen odhadovat a tyto odhady jsou už dnes v cenách akcií započítané - ať jde o AI, elektromobilitu, e-gaming či cokoliv jiného, co je zrovna v trendu a láká pozornost investorů. Naopak jsou takové firmy dnes kvůli mediálnímu zájmu a pozornosti investorů nadhodnocené.
      Doporučuju podívat se na moje video o investování do technologií a Nasdaq100 (ruclips.net/video/GXwCsc1gsSo/видео.html) a na video o špatnému riziku (ruclips.net/video/LTyykUQnqEU/видео.html).
      Zrovna ETF zaměřující se na úzké sektory či odvětví nás vystavují tzv. nekompenzovanému riziku, které není odměněno vyšším očekávaným výnosem, protože je to riziko, které lze odstranit diverzifikací. Za takové riziko, kterého se lze zbavit, prostě není žádná vyšší očekávaná odměna. Jen neočekávaná odměna - ta může být velká, ale i malá, což je závislé na nepředvídatelných událostech v budoucnosti. A investovat do něčeho a doufat, že se stane něco pozitivního, co nikdo nepředpovídal, mi nepřijde jako rozumné investování.

    • @janoss42
      @janoss42 Год назад +1

      @ díky za tak rozsáhlou odpověď. Takhle podané mi to už taky nedává smysl 👌

  • @armanidesigner
    @armanidesigner Год назад +3

    Ak by som chcel diverzifikovat, urcite radsej zlato od 5 do 20% portfolia. Zlato v porovnani s dlhopismi ma vyssi average return, viac chrani voci inflacii a zaroven menej koreluje s akciami. Doporucujem clanok Solving the Great Diversification Debate: Gold, Commodities, Treasuries or REITs.

    • @dranel91
      @dranel91 Год назад +1

      Kde jste přišel na vyšší average return? Protože graf "Total Real Return Indices" od Jeremy J. Siegel, Ph.D. říká něco jiného.

    • @Crovenko
      @Crovenko Год назад +1

      Nie je to pravda. Od roku 1802 po rok 2016 (novšie údaje som v rýchlosti nedohladal) majú akcie výnos 6,7% pa, dlhopisy 3,5%, pokladničné poukážky 2,6% a zlato 0,5%. Vyhladaj si graf "Stock for the long run" a uvidíš na 200 ročnom grafe ako sa chovali dlhopisy vs zlato v náročných situáciach.

    •  Год назад +6

      Jak píší ostatní, zlato nemá vyšší návratnost, než dluhopisy. V některých obdobích možná ano, ale dlouhodobě ne. Navíc zlato nemá očekávanou návratnost. Je to spekulace, ne investice. Samo o sobě zlato žádnou hodnotu nevytváří, je pořád stejné. Zatímco investice je definovaná tím, že má užitek sama o sobě - na půdě se dá stavět, pěstovat plodiny, dluhopisy mají úrok a akcie/firmy podnikají a vytvářejí zisk a můžou růst. Zlato nic z toho neumí. Rick Ferri v knížce All about asset allocation (zmíněno ve videu) má jako jednu z podmínek při výběru aktiva právě to, že musí mít pozitivní očekávaný výnos. A zlato ho nemá a proto ho nedoporučuje. Plus - zlato nás před inflací ochrání, ale horizont je delší, než lidský život - viz studie "The Golden Dilemma." V historii existují období i dvě stě let dlouhá, kdy zlato před inflací neochránilo. Dluhopisy oproti tomu mají reálnou návratnost 2 % p.a. (za posledních 120 let dle dat od Credit Suisse).

    • @armanidesigner
      @armanidesigner Год назад

      @ V clanku uvedenom hore pod nadpisom Performance Metrics maju US bonds Annualized return 3% a zlato average return 6,3% v obdobi 1972 do 2016. V Correlation matrix jedine zlato a komodity nekoreluju s akciami, dlhopisy maju pozitivnu korelaciu, co nie je dobre z hladiska diverzifikacie. Zlato je podla tejto tabulky teda lepsie do krizy a hlavne do stagflacie a inflacie a je lepsi diverzifikator pre znizenie rizika portfolia. Nie je nahoda, ze teraz pred krizov centralne banky kupuju zlato vo velkom. Dlhopis je len dlh, ktory nemusi byt splateny, aj ked riziko je nizke. Dalsia vyhoda zlata je fyzicke drzanie, o ktorom nevie stat. O com stat vie, to moze zdanit alebo skonfiskovat. Nehovorim, ze zlato je najlepsia investicia, ale ak diverzifikovat mimo akcii, tak 5-20% do zlata a 1-5% do Bitcoinu pre risk averse ludi.

    • @armanidesigner
      @armanidesigner Год назад

      @@Crovenko To je az moc dlhe obdobie, v dalekej minulosti bol iny svet. Rovnako ako vy nebudete zit 200 rokov.

  • @jozkomrkvicka7607
    @jozkomrkvicka7607 Год назад

    otazka: Ako casto rebalancovali v tomto priklade aby dostali tu sexy krivku 13:37 ... a tiez co ked musim platit pri rebalancovani dane zo zisku? A dalsia otazka ako to vyzera s korporatnymi dlhopismi s lepsimi ratingami?
    A tiež by ma zaujimalo ze preco ked si vyberiem etf napr US Treasury Bonds 0-6 Months tak tam ani za boha neviem najst info ze kolko je momentalny urok? Je niekde takyto prehlad?

    •  Год назад

      Ahoj.
      "Ako casto rebalancovali v tomto priklade aby dostali tu sexy krivku" V knížce All About Asset Allocation počítá Rick Ferri s pravidelným ročním rebelancováním. Popatky a daně nebere v potaz, ale samozřejmě je nutné si spočítat, zda se to vyplatí. U nás mi dává smysl rebalancovat co tři roky (kvůli časovému testu), případně v extrémních případech, kdy se poměr aktiv výrazně vychýlí, např. o 20 %.
      "ako to vyzera s korporatnymi dlhopismi s lepsimi ratingami?" - v knize je na to celá kapitola. Jestli není angličtina problém, napiš mi mail a můžu poslat.
      "A tiež by ma zaujimalo ze preco ked si vyberiem etf napr US Treasury Bonds 0-6 Months tak tam ani za boha neviem najst info ze kolko je momentalny urok?" Domnívám se, že je to tím, že ETF drží celou řadu různých Treasury Bonds s různými výnosy

    • @jozkomrkvicka7607
      @jozkomrkvicka7607 Год назад

      @ to posledne som uz nasiel je to v facts sheets nevim preco som to predtym nevedel najst... ok tak ti poslem mail. Moj problem je ze som v nemecku a tu platime nejakych 26% dane zo zisku a je jedno ako dlho drzis...

    • @jozkomrkvicka7607
      @jozkomrkvicka7607 Год назад

      @ nejako neviem najst tvoj email...

    •  Год назад +1

      Je v popisku kazdeho videa, skoro uplne dole. 😉

    • @jozkomrkvicka7607
      @jozkomrkvicka7607 Год назад

      @ ok tam som nehladal 😀