Nie wiem jak się odkopuje ale napewno Ci którzy czytali mój komentarz pod ostatnim filmem wiedzą że interesuję się nauką. Mam pytanie do Pana Tomasza Rożka. Czy można by zasilić telefon zamiast akumulatorem li-ion albo li-po to ogniwem paliwowym. Aha i proszę nie kraść mojego pomysłu 😉
@@franekwierzba3037 Telefon zasilany jest prądem elektrycznym. Ogniwo paliwowe generuje prąd elektryczny. Odpowiedź: tak, można by zasilić telefon ogniwem paliwowym.
@@Zuubiik Już jest ukradzione bardzo dużo, od dziesięciu lat planują budowę tej elektrowni a jeszcze nic nie jest pewne a pieniążki które na to poszły to około 500 mln zł :) taka magia naszego kraju.
Polecam obejrzeć 12 minutowy filmik Szach mat dla ludzkości, filmik sprzed 7 lat, a opisuję dokładnie naszą dzisiejszą sytuacje - znajdziecie w google.
Szkoda, że tak krótko było o tym jak działa elektrownia, tych prętach itd., bo bardzo ciekawie pan opowiada. Tak z dwa razy dłuższy powinien być ten film :P
Elektrownia produkuje prąd na tej samej zasadzie co węglowa (I każda inna oparta o węglowodory) przez powstanie ciepła która się zmienia w parę (poprzez gotowanie wody), para porusza turbiny a turbina generuje prąd.
Niewątpliwie ma Pan talent do przekazywania wiedzy w sposób klarowny, nawet dla osoby nie mającej podstaw z danego zagadnienia. Bardzo doceniam pracę jaką Pan wkłada w każdy film i wierzę, że ta seria pomoże w podniesieniu świadomości społeczności w tym temacie. Wspomniałbym jeszcze o polskich reaktorach. Niewielu mieszkańców naszej stolicy ma świadomość, że w ich okolicy znajduje się czynny reaktor.
Panie Tomaszu, dziękuję bardzo za Pana ciężką, ale jakże potrzebną pracę. Każdy z Pana filmów to kopalnia wiedzy i rzetelnych informacji, których tak bardzo potrzeba dziś w świecie fake newsów. Kłaniam się nisko i życzę dużo zdrowia, Agata
To trzeba powiedzieć. W tej chwili elektrownie jądrowe to jedyna szansa dla ludzkości na czystą energię. Seria bardzo ciekawa, odcinek jak zwykle na wysokim poziomie.
@@ImieNazwiskoOK Problem z tym że nie wszędzie masz dostępne te czystsze rodzaje, duża rzeka nie wszędzie płynie, słońce nie wszędzie mocno świeci i wiatr nie wszędzie mocno wieje, a reaktor stawiasz i ważne jedynie żeby mieć surowiec w postaci paliwa do niego no i jeden reaktor znacznie pokrywa zapotrzebowanie. Poza tym przy wymienionych wyżej często występują wahania ilości produkowanej energii, można to zniwelować np. zbiorniki z pompami wodnymi które przy nadmiarze będą pompować do górnego zbiornika, a gdy będzie brakować spuszczać do dolnego przez turbiny wodne, ale to również kosztuję i trzeba do tego zbiorniki z wodą przygotować.
Sledze Pana doktora kanal od roku i warto bylo dac suba!!! A ostatnio widzialem Pana nawet w "telewirzorze" :). Pozdrawiam i zachecam wszystkich do sunskrypcji!!!!
@@WadcaWymiaru W porównaniu z grafitem ma same plusy. Nawet w krytycznej sytuacji jej odparowania w wysokiej temp. spowalnia reaktywność reaktora i jest bezpiecznikiem.
Używa Pan pojęć energia i masa tak jakby były to osobne rzeczy. Są one jednak synonimami. Są tym samym, co wynika między innymi ze wzoru.... E=mc2! Proszę spróbować objaśnić problem z tej perspektywy.
Bełchatów owszem daje ostro z dwutlenkiem węgla, ale porównywanie go przez pewne organizacje do takich Chin to jest gruba przesada. Jeden Bełchatów, który jest nam BARDZO potrzebny świata nie zbawi, za to wyłączenie chińskich elektrowni miałoby dużo większy wpływ. Ale o tym się nie mówi, bo Polakom zawsze trzeba dokopać... Masakra.
Do bomby wzbogaca się uran do 80% dla zwykłych elektrowni wzbogscenie uranu wacha się w przedziale 2-5% wiec nie ma szans aby reakcja była tak gwałtowna jak w przypadku wybuchu bomby atomowej
Szkoda, że w materiałach nt atomu nie zostało rozwiane dlaczego w Czarnobylu doszło do takiego wybuchu. Też mnie to zastanawia, żeby rozbić obiekcje u ludzi dot. elektrowni atomowych.
@@TheVoKen Elektrownie w Czarnobylu wytwarzały paliwo właśnie dla bomb atomowych. Dlatego w generatorach RBMK była możliwość wymiany prętów paliwowych podczas ciągłej pracy reaktora.
@@jedrzej_k ludzie którzy mówią ze nie chcą żeby reaktor został wybudowany u nich niedaleko miasta to trzeba im na siłe wybudować taką elektrownie wtedy będą o nią dabć żeby nie doszło do katastrofy . Inaczej z takimi ludzmi się nie da dogadać .
@@wiktor922 raczej bym nie powiedział że dobre rozwiązanie, ale najlepsze na moment obecny zanim coś lepszego wymyślimy ;) Taka faza przejściowa co czegoś lepszego.
Co nie przeszkodziło reaktorom lekkowodnym: Fukushimie i Czarnobylowi wybuchnąć. Fizyczna eksplozja i tak będzie zachodzić. Z tej technologii musimy ZREZYGNOWAĆ!!!
Reaktory Atomowe sprawiają następujące problemy: 1. Uran jest drogi. 2. Co z awarią? Każda poważniejsza to niemal gwarantowane skażenie na dziesięciolecia. 3. Co z odpadami? Można je składować ale co jeśli się wydostaną? I nie ma nieskończonej ilości miejsca na ich składowanie.
Skoro mówimy o atomach etc. to czy poruszysz temat promieniowania np. po wybuchy bomby atomowej, czemu jakaś radiacja sie utrzymuje i czemu przez tak długi czas to promieniowanie zostaje na rzeczach/terenie. Bardzo duża radiacja jest w okolicach reaktora w prypeciu do tej pory.
Bardzo dobrze, że dzielisz odcinki na krótsze. Lepiej się ogląda i są przystępniejsze. 30 minut nie każdemu chce się oglądać, a przecież chodzi o to, żeby jak najwięcej ludzi się czegoś nauczyło :)
Niby reklama, ale mam nadzieję, że się nikt nie obrazi, polecam serię Naukowego Bełkotu o Czarnobyli, jest tam trochę bardziej tłumaczone jak dokładnie działają moderatory, cały proces rozszczepienia w reaktorze, niektóre typy itd :D
Nieźle. Najpierw daje Panu lajka w ciemno, a dopiero potem oglądam😀 Od zawsze byłem zwolennikiem wykorzystania energii jądrowej. Zastanawiam sie, na jak długo starczy rud uranu.
Boimy się tego co nieznane. Tylko wiedza przedstawiona w jasny sposób może nas oswoić przed strachem i oporem społecznym dotyczącym produkcji prądu z rozszczepienia atomu. Dziękuję za to, że podjął się Pan tego tematu. Dobrze byłoby pokazać jeszcze jakie są różnice w całkowitych kosztach (od budowy, przez eksplorację i całkowitą utylizacje) między EJ, OZE i elektrowniami na paliwa kopalne. Uwzględniając przy tym oczywiście ślad węglowy jak i wypadki w trakcie eksploatacji.
Telewizji nie oglądam ale uważam że prowadzisz na takim poziomie program że nadaje sie do dobrej tv. Na taki program powinny iśc podatki a nie na polityczne bzdury oraz inne nudne przepłacone programy. Super i życze dużych sukcesow
Przewaga YT nad telewizją polega na tym że tu twórca robi na co ma ochotę i według takiej koncepcji jaką lubi, jest całkowicie wolny i robi to co chce. W Tv zazwyczaj a nawet często ktoś musi wyrazić zgodę na emisję i często człowiek który jest na górze ma swoją wizję którą ktoś powinien realizować przez co często treści są niezwykle ubogie bo tv musi mieć czas na emisję reszty swoich programów czy nawet reklam.
Dobrze że są takie kanały trzeba promować naukę bo inaczej nim się obejrzymy zwolennicy teorii spiskowych, anty 5G czy płaskoziemcy będą większością w społeczeństwie.
Ja bym doprecyzował, że elektrownia może jednak wybuchnąć (nie jak bomba atomowa :P). Np poprzez stopienie rdzenia i przeciążenie układu chłodzenia co w konsekwencji prowadzi do wybuchu radioaktywnej pary. Elektrownie atomowe, zwłaszcza starsze, mają jeden spory problem. Wyłączanie rdzenia trwa i potrzeba do tego prądu, w tym czasie reaktor musi być ciągle chłodzony, inaczej się stopi i będzie kaplica. W momencie gdy jest jakaś katastrofa i odłączą zasilanie, elektrownia jest zdana na własne zasilanie awaryjne w postaci generatorów. Jak skończy się zasilanie awaryjne, zanim reaktor wyłączy się to mamy duży problem :( Nowsze elektrownie mają mechaniczny bezpiecznik, w postaci zbiornika "kwasu" zawieszonego nad reaktorem. W czasie awarii reaktor jest błyskawicznie zalewany i następuję wyciszenie reakcji.
nie jestem pewien czy wszystko dobrze rozumiem - w 5:50 mówi Pan, że 1 reaktor = 1 GW, 3 reaktory na elektrownie to ~3-4 GW czyli tyle co 20% zapotrzebowania = elektrownia w Bełchatowie (5,3 GW a zapotrzebowanie to jakieś 26,5 GW - powiedzmy, że mniej więcej się zgadza) a potem jak jest mowa, że 2 elektrownie mogą pokryć znaczną część zapotrzebowania (6:20) to na ekran wjeżdża "20% zapotrzebowania na energię w Polsce" końcowo nie jestem pewien jaka jest planowana łączna moc obu elektrowni czy te 20% potrzebnej energii ma być dostarczane przez jedną czy dwie elektrownie, prosiłbym o komentarz
@@karolkorzeniowski800 Na przykład spójrzmy, na to że elektrownie nie mogą być szczelne, gdyż muszą się pozbywać się ciepła przez kominy. Tylko skoro nie może być szczelnie (sorry za powtórzenie) to promieniowanie, które jest falą ma możliwość wydostania się na powierzchnię wraz z parą, do atmosfery. A nawet, pomijając tą kwestię, która akurat fajnie wkomponowałaby się w jego wypowiedź, to przejdźmy na chwilę do kwestii zabezpieczeń. W Fukushimie bez problemu były one sabotowane, co dowodzi łatwości z jaką można to zrobić, przypomnę tu, że Fukishima w Japonii, kraju bardziej zaawansowanym od naszego, a my mamy wrogów, chociażby w postaci Rosji. Jednak wróćmy do naukowych argumentów, obecnie coraz częściej wykorzystuje się okolice mórz do miejsc elektrowni, bo jest dostęp do wody. Chociaż jak wiemy z fizyki sól, nawet w niewielkich ilościach sprzyja nie tylko korozji (patrz. wykonanie rur), a także na właściwości wody, jak temperatura wrzenia (tu przyznaje się, że podwyższa ją, ale nie o to chodzi) oraz zwiększa jej ciśnienie, które może nawet rozsadzać rury.
Warto byłoby opowiedzieć o skażeniu chłodziwa - np. wody, bo to jest coś czego ludzie się boją. Przyzwyczailiśmy się, że dym z kominów jest zanieczyszczony, a ludzie widzą tu wielki komin. Woda z zakładów przemysłowych to często ścieki. Warto byłoby ludziom to wyjaśnić. Niewiedza powoduje strach.
Odpowiedź jest banalnie prosta. W większości reaktorów( jak nie aktualnie w każdym) są dwa obiegi wody. Obieg chłodzący reaktor i pełniący funkcję grzejnika drugiego obiegu który po ogrzaniu wytwarza parę.
Badzo fajna seria w ogóle badzo fajnie opowiadasz na wszystkich odcinkach jak znalazłem kanał kilka miesięcy temu to poleciał maraton odcinków ;) szkoda, że w szkole nie miałem takiego nauczyciela np. z chemii, która jest bardzo interesująca jednak zniechęcili mnie do niej właśnie nauczyciele ze szkół a po latach czasami potrafię od tak wejść na wikipedię i czytać o pierwiastach czy innych rzeczach
Najlepsze jest to że myślimy że jesteśmy dużo bardziej zaawansowani pod względem produkcji energii elektrycznej, a i tak kończy się zawsze na tym że podgrzewamy wodę żeby para kręciła turbinę prądotwórczą :P
@@Techt Jakbym miał to bym komentarzy na YT nie pisał tylko wprowadził go w życie :D . Tak tylko chciałem zauważyć że wszystko kręci się koniec końców wokół koła :D
Jak nie wiadomo, to ja wiem kto będzie budował elektrownie. Obawiam się że ten sam spec co organizował wybory które się nie odbyły ;) A zupełnie na serio- super odcinek!
mógł byś także napomknąć w 3 odcinku o kwestii finansowej, może ile kosztuje budowa takiego reaktora a elektrowni węglowej ( której budowa właśnie się odbywa w Ostrołęce) oraz potem ile kosztuje utrzymanie.
Z całym szacunkiem dla polskiej myśli technicznej.... Ale w naszym kraju nie potrafią zbudować: autostrady ,stadionu, szpitala, itp na śmigłowcu i pistolecie nie kończąc. Bez przekrętów i niedociągnięć. Więc jakim prawem ta elektrownia ,o ile powstanie, ma działać normalnie ?? Niech postawią ja w centrum Warszawy skoro ma być taka bezpieczna.
Polska powinna mieć już od wielu lat elektrownie atomową, wszyscy by na tym skorzystali, zwykli ludzie mieli by tańszy prąd i lepszą jakość powietrza a natura mniejsze zanieczyszczenie. Ale pewnie prędzej w Afryce wybudują elektrownie niż w Polsce.
Ups.. trochę się pogubiłem z tymi atomami i tymi tam tymi co są w tym w środku. 🤯 Ale ciekawy odcinek. Można się czegoś nowego dowiedzieć. Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek.
Uwielbiam Pana filmy. Ale uważam ze powinniśmy być bardzo ostrożni względem elektrowni jądrowych Fukushima i Czarnobyl. Jeszcze bardzo długo będziemy wszyscy na planecie zmagać się z nowotworami przez to. No i co zrobić ze zużytym paliwem? Z tym nawet cywilizacja co będzie po nas będzie miała problem. Jestem wielkim przeciwnikiem energii jądrowej no chyba ze jako cywilizacja wreszcie dorośniemy. Ale obserwując to co się dzieje raczej idziemy w przeciwnym kierunku
A może Pan Rożek opowie o tym jak wyłączyć reaktor? Co się stanie jeśli wysiądzie chłodzenie reaktora? Taki drobiazg przytrafił się w Fukushimie. Na fizyce w szkole uczą, że reaktor można wygasić - wyłączyć. Jednak nie uczą, że kilka megawatów ciepła trzeba zawsze odbierać. Konieczne są ogromne ilości wody i zasilanie. Pastylki paliwowe raz uruchomione muszą być wiele lat chłodzone. Uważam, że powinniśmy wybudować w Polsce elektrownię jądrową, ale uważam, że nie powinniśmy nawijać ludziom makaronu na uszy podając same superlatywy. To jest propaganda, a nie wiedza. Choć muszę uczciwie przyznać, że Pan Rożek i tak jest w miarę rzetelny, bo uprawia propagandę ale tylko poprzez przemilczenie. Skoro zajął się Pan tym tematem, czy mógłby Pan sprawdzić gdzie na świecie są najlepsze elektrownie? Takie porównanie. Bo jakoś nie mam zaufania do prywatnych technologii amerykańskich. Niemniej nie zbadałem tematu i nie wiem czy moje przypuszczenia, że japońskie są lepsze to prawda czy urojenia. Chętnie usłyszałbym Pańską opinię i zerknął w źródła w opisie. Byłoby to o wiele ciekawsze niż reklamowanie elektrowni jądrowych.
Mam prośbę, czy może Pan przy następnym odcinku ustawić prompter bliżej kamery:) Tak, żeby nie było widać, że nie patrzy Pan w kamerę?(wbrew pozorom mocno to przeszkadza)
Temat trochę potraktowany pobieżnie.Wspomniał Pan o elektrowni Bełchatów. Może warto powiedzieć ile ta elektrownia spala węgla brunatnego na dobę i porównać z alternatywną elektrownią jądrową. To robi wrażenie jak i sama dziura w ziemi.W sumie duży plus za poruszenie tematu. Niestety większość woli inne przedmioty niż fizyka i matematyka, więc ogromny szacunek dla Pana .
Kiedy Polska zbuduje własną elektrownię jądrową, może spotkać ją to, co wydarzyło się w Czechosłowacji w elektrowni atomowej Jaslovské Bohunice w 1976 i 1977 roku. Taki dość duży Czarnobyl
tak się zastanawiam, czy odejście w atom ma w ogóle sens. Na zachodzie się od niego odchodzi w stronę OZE. Interesuje mnie też kwestia odpadów: które są bardziej szkodliwe dla środowiska i łatwiej zutylizować- z elektrowni atomowej, czy węglowej? Mam wyobrażenie, że kwestia odpadów atomowych to kwestia składowania ich przez setki, jeśli nie tysiące lat. Jak jest w rzeczywistości? Interesuje mnie też kwestia skuteczności filtrów stosowanych w elektrowniach węglowych- czy te elektrownie są rzeczywiście tak trujące jak były?
Oczywiście, że jest sens. Elektorwnie atomowe są znacznie wydajniejsze od węglowych i przy ty. nie zanieczyszczają środowiska w żadnym stopniu. Natomiast odpady są składowane w odpowiednich magazynach i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia i środowiska. No chyba że ktoś postanowi je wyciągnąć z odpowiednich "beczek" które całkowicie zatrzymują promieniowanie. W takim przypadku jest nieciekawie, ale jest to mało prawdopodobne. Co do czasu jaki muszą pozostać zamknięte to raczej liczył bym w milionach lat ze względu na ich okres półtrwania i następnie stabilizację.
Pozdrawiam z Bełchatowa :D Mieszkam 7km od samej elektrownii, chciałbym wiedzieć, czy mieszkanie tak blisko dużego emitera zanieczyszczeń może w znaczący sposób wpływać na moje zdrowie?
Nawet energią słońca za dnia da się coś przetapiać nawet metal byle zwierciadło skupiające miało dosyć mocy, nie mówiąc o eko. przemianach termicznych w wysokich temperaturach jak rozkład wodoru w wysokich temperaturach bez energii z elektrowni😉
Z tego co pamiętam pierwsze odcinki wychodziły z inicjatywy koncernu Synthos z tego co mi wiadomo to synthos miał plan wybudowania takiej elektrowni na swoje potrzeby czy ma to jakiś związek, edukacji i przekonania ludzi, że energia jądrowa nie jest taka straszna ?
Z Synthosem współpracowałem dwa lata temu przy cyklu chemicznym. Od tamtego czasu nie mamy z sobą kontaktu. Choć może kiedyś uda się zrobić kolejną serię chemiczną.
Tak teoretycznie jeśli ogarneli byśmy fuzję to czy odpadem w podczas jej przeprowadzania nie były by między innymi również takie atomy które można by potem wykorzystać w tradycyjnych elektrowniach atomowych?
Powinna być jeszcze czwarta część - o tym, że do budowy potrzebna jest wola polityków. Oni najpierw muszą wykombinować jak dać zarobić kolegom na uczestnictwie w budowie, radach nadzorczych i wszystkich innych inicjatywach mających na celu defraudację publicznych pieniędzy.
Śmierdzi demagogią i nagonką na GIGANTYCZNE zasoby polskiego węgla. Owszem, Bełchatów jest największy w EU, ale np. w Niemczech jest wiele mniejszych od niego elektrowni węglowych (najnowsza otwarta kilka miesięcy temu), których sumaryczna emisja przewyższa znacznie naszą. Przy czym CAŁA Polska emisja CO2 to mniej niż 1% światowej! Naprawdę ma kto ograniczać. Natomiast historia energetyki jądrowej to dziesiątki awarii, pożarów, eksplozji, rozszczelnień, wycieków, skażeń tysięcy km², wysiedleń dziesiątków tysięcy mieszkańców (w przypadku katastrofy Fukushimy w Japonii, ewakuowano 200 tys. okolicznych mieszkańców, natomiast ewakuacja wszystkich była kompletnie niemożliwa do wykonania - kilkadziesiąt mln. ludzi w zasięgu ew. skażenia), tereny wyłączone z użycia na dziesiątki lat (i nie mówię tu tylko o Czarnobylu, ale o wielu innych, w różnych krajach), MEGA problematyczne paliwo oraz odpady radioaktywne.. Potencjalne skutki błędów podczas projektowania, konstruowania, obsługi, serwisu, czy też sabotażu (pokój to tylko przerwa pomiędzy wojnami) elektrowni węglowej są co najwyżej przykre, natomiast elektrowni atomowej - STRASZNE. Chcemy być nowocześni - bierzmy przykład z najlepszych: Niemcy oraz Japonia budują nowe elektrownie ... WĘGLOWE!!
Proszę zrobić osobny materiał o składowaniu zużytego paliwa jądrowego o jego czasie rozpadu i wpływie na środowisko, i porównać skalę zagrożenia z konwencjonalną elektrownią na węgiel i wytłumaczyć dlaczego takie kraje jak Niemcy I Austria przechodzą z atomu na paliwo konwencjonalne czyli węgiel.
Czy możemy poprosić o odcinek na temat reaktorów napędznych Torem? Dlaczego jeszcze na świecie takie nie istnieją? Zalety takich rekatorów wydają się być bardzo duże.
wychodzi na to, że łącząc dwa lekkie jądra łącząc w jedno cięższe uzyskujemy energię ponieważ są cięższe niż to powstałe ale rozczepiając ciężkie na dwa lekkie energia wynika z tego, że to rozczepiane jest cięższe niż dwa powstałe z rozczepienia... ma to sens
jeżeli podoba Ci się mój materiał, proszę o wykop!
www.wykop.pl/link/5818983/eksplozja-reaktora-czy-to-mozliwe/
Czy można prosić o oddzielny odcinek o małych elektrowniach atomowych SME ?
Wykopane, ma się rozumieć 😀
Wow naprawdę ma Pan coś dzięki czemu się Pana i miło i przyjemnie i jasno słucha
Nie wiem jak się odkopuje ale napewno Ci którzy czytali mój komentarz pod ostatnim filmem wiedzą że interesuję się nauką. Mam pytanie do Pana Tomasza Rożka. Czy można by zasilić telefon zamiast akumulatorem li-ion albo li-po to ogniwem paliwowym. Aha i proszę nie kraść mojego pomysłu 😉
@@franekwierzba3037 Telefon zasilany jest prądem elektrycznym.
Ogniwo paliwowe generuje prąd elektryczny.
Odpowiedź: tak, można by zasilić telefon ogniwem paliwowym.
Wszystko zależy od rodzaju reaktora. Jeśli mówimy o RBMK, eksplozja jest fizycznie niemożliwa.
XDDD
@@albandy74 na tym polega żart. patrz na jego nick
Dokładnie Anatoley. Tak samo jak grafit leżący luzem na ziemi.
XD
Dwie elektrownie in the Poland. Not great, not terrible.
Bardzo dobrze że edukujesz ludzi, może dzięki takim filmom ta elektrownia w końcu powstanie
Dokładnie taki zamierzałam napisać komentarz ... genialne myśli się spotykają😀
Pytanie za jakie pieniądze, ile przy okazji zostanie rozkradzione i podzielone po znajomkach i rodzinie
@@Zuubiik Już jest ukradzione bardzo dużo, od dziesięciu lat planują budowę tej elektrowni a jeszcze nic nie jest pewne a pieniążki które na to poszły to około 500 mln zł :) taka magia naszego kraju.
Polecam obejrzeć 12 minutowy filmik Szach mat dla ludzkości, filmik sprzed 7 lat, a opisuję dokładnie naszą dzisiejszą sytuacje - znajdziecie w google.
@@monikanowakowska7838 co to ma do tematu tego filmu? Poza tym możesz podać link jeśli jest to coś ciekawego
Szkoda, że tak krótko było o tym jak działa elektrownia, tych prętach itd., bo bardzo ciekawie pan opowiada. Tak z dwa razy dłuższy powinien być ten film :P
Elektrownia produkuje prąd na tej samej zasadzie co węglowa (I każda inna oparta o węglowodory) przez powstanie ciepła która się zmienia w parę (poprzez gotowanie wody), para porusza turbiny a turbina generuje prąd.
uwaga naukowy bełkot zrobił dłuższy i bardziej wyczerpujący. Pan Tomasz najprawdopodobniej nie chciał powtarzać tego samego.
@@MrCzyzu Oki, ale mógł chociaż wspomnieć o Fukishimie.
Niewątpliwie ma Pan talent do przekazywania wiedzy w sposób klarowny, nawet dla osoby nie mającej podstaw z danego zagadnienia. Bardzo doceniam pracę jaką Pan wkłada w każdy film i wierzę, że ta seria pomoże w podniesieniu świadomości społeczności w tym temacie. Wspomniałbym jeszcze o polskich reaktorach. Niewielu mieszkańców naszej stolicy ma świadomość, że w ich okolicy znajduje się czynny reaktor.
uwielbiam pana słuchać
Panie Tomaszu, dziękuję bardzo za Pana ciężką, ale jakże potrzebną pracę. Każdy z Pana filmów to kopalnia wiedzy i rzetelnych informacji, których tak bardzo potrzeba dziś w świecie fake newsów. Kłaniam się nisko i życzę dużo zdrowia, Agata
To trzeba powiedzieć. W tej chwili elektrownie jądrowe to jedyna szansa dla ludzkości na czystą energię.
Seria bardzo ciekawa, odcinek jak zwykle na wysokim poziomie.
Chociaż są eksperymenty z fuzją jądrową, poza tym są inne źródła energii które są czystsze
@@ImieNazwiskoOK Problem z tym że nie wszędzie masz dostępne te czystsze rodzaje, duża rzeka nie wszędzie płynie, słońce nie wszędzie mocno świeci i wiatr nie wszędzie mocno wieje, a reaktor stawiasz i ważne jedynie żeby mieć surowiec w postaci paliwa do niego no i jeden reaktor znacznie pokrywa zapotrzebowanie.
Poza tym przy wymienionych wyżej często występują wahania ilości produkowanej energii, można to zniwelować np. zbiorniki z pompami wodnymi które przy nadmiarze będą pompować do górnego zbiornika, a gdy będzie brakować spuszczać do dolnego przez turbiny wodne, ale to również kosztuję i trzeba do tego zbiorniki z wodą przygotować.
@@Tadek_Imperator Zgadzam się
@@ImieNazwiskoOK Nazwij jedno czystsze i uzasadnij, dlaczego.
@@piotrd.4850 Wiatr, woda, geotermalna.
Czemu czystsze? ZERO odpadów, szkodliwych gazów itp.
Świetna i pożyteczna społecznie robota!
Sledze Pana doktora kanal od roku i warto bylo dac suba!!! A ostatnio widzialem Pana nawet w "telewirzorze" :). Pozdrawiam i zachecam wszystkich do sunskrypcji!!!!
Trochę krótko :(( Przydałoby się powiedzieć więcej o wodzie, jako moderatorze w porównaniu z moderatorem grafitowym. Ciekawy odcinek.
Woda jest biednym moderatorem.
@@WadcaWymiaru woda zbytnio zwalnia neutrony, dobrze pamiętam?
Nie ma co gadać, bo woda to słaby moderator.
@@WadcaWymiaru wóda jest lepszym. Na mnie działa ekstra.
@@WadcaWymiaru W porównaniu z grafitem ma same plusy. Nawet w krytycznej sytuacji jej odparowania w wysokiej temp. spowalnia reaktywność reaktora i jest bezpiecznikiem.
Używa Pan pojęć energia i masa tak jakby były to osobne rzeczy. Są one jednak synonimami. Są tym samym, co wynika między innymi ze wzoru.... E=mc2! Proszę spróbować objaśnić problem z tej perspektywy.
Bełchatów owszem daje ostro z dwutlenkiem węgla, ale porównywanie go przez pewne organizacje do takich Chin to jest gruba przesada. Jeden Bełchatów, który jest nam BARDZO potrzebny świata nie zbawi, za to wyłączenie chińskich elektrowni miałoby dużo większy wpływ. Ale o tym się nie mówi, bo Polakom zawsze trzeba dokopać... Masakra.
Dziękuje za Pana ciekawe, rzeczowe i poparte wiedzą naukową materiały.
Cieszę się że tu trafiłem, ten kanał to kopalnia wiedzy!
On jeszcze nie sięgnął do dna tej góry lodowej, widzi tylko to co z wierzchu, jak kapitan Titanica
Do bomby wzbogaca się uran do 80% dla zwykłych elektrowni wzbogscenie uranu wacha się w przedziale 2-5% wiec nie ma szans aby reakcja była tak gwałtowna jak w przypadku wybuchu bomby atomowej
+1
Szkoda, że w materiałach nt atomu nie zostało rozwiane dlaczego w Czarnobylu doszło do takiego wybuchu. Też mnie to zastanawia, żeby rozbić obiekcje u ludzi dot. elektrowni atomowych.
@@TheVoKen Elektrownie w Czarnobylu wytwarzały paliwo właśnie dla bomb atomowych. Dlatego w generatorach RBMK była możliwość wymiany prętów paliwowych podczas ciągłej pracy reaktora.
Świetny odcinek . Wreszczie mogę wyjaśnić koledze ze reaktor jądrowy nie wybuchnie sam z siebie i żę energia jądrowa to dobre rozwiązanie .
Wyjaśnić możesz, ale ludzie którzy są przeciw "atomowi" są jak z jakiejś sekty. Ciężko się z nimi rozmawia.
@@jedrzej_k ludzie którzy mówią ze nie chcą żeby reaktor został wybudowany u nich niedaleko miasta to trzeba im na siłe wybudować taką elektrownie wtedy będą o nią dabć żeby nie doszło do katastrofy . Inaczej z takimi ludzmi się nie da dogadać .
@@wiktor922 raczej bym nie powiedział że dobre rozwiązanie, ale najlepsze na moment obecny zanim coś lepszego wymyślimy ;) Taka faza przejściowa co czegoś lepszego.
@@Tadek_Imperator Taka jakby " Terapia Szokowa "
Co nie przeszkodziło reaktorom lekkowodnym: Fukushimie i Czarnobylowi wybuchnąć. Fizyczna eksplozja i tak będzie zachodzić. Z tej technologii musimy ZREZYGNOWAĆ!!!
Reaktory Atomowe sprawiają następujące problemy:
1. Uran jest drogi.
2. Co z awarią? Każda poważniejsza to niemal gwarantowane skażenie na dziesięciolecia.
3. Co z odpadami? Można je składować ale co jeśli się wydostaną? I nie ma nieskończonej ilości miejsca na ich składowanie.
Reklamują atom .Ańi słowa o geotermi
@@wawrzyniecgedek1340 Masz rację: Palmy węglem. :)
@@mst1717 Pisałem o geotermi .Węgiel jest do gazyfikacj
@@wawrzyniecgedek1340 Na Gaz to jest kuchenka dobra... a prawdziwe elektrownie to na wyngiel jado.
Skoro mówimy o atomach etc. to czy poruszysz temat promieniowania np. po wybuchy bomby atomowej, czemu jakaś radiacja sie utrzymuje i czemu przez tak długi czas to promieniowanie zostaje na rzeczach/terenie. Bardzo duża radiacja jest w okolicach reaktora w prypeciu do tej pory.
Bardzo dobrze, że dzielisz odcinki na krótsze. Lepiej się ogląda i są przystępniejsze. 30 minut nie każdemu chce się oglądać, a przecież chodzi o to, żeby jak najwięcej ludzi się czegoś nauczyło :)
Jasne. Najlepiej robić filmy popularno-naukowe, jak teledyski - 3,5 minuty, bo się Jaśnie Państwo znudzi xD
Jest jedna wada tych filmów. Są za krótkie 🙁
Ale za to jest dużo długich i trudnych wyrazów.
W piątek, trzecia część cyklu będzie dłuższa. Dzięki za oglądanie.
Ideał to 10/20 minut.
Bardzo dziękuję za nowy cykl i zmianę tematu! Z przyjemnością oglądam! 👍
Dzięki bardzo fajnie że został poruszony ten temat.
Niby reklama, ale mam nadzieję, że się nikt nie obrazi, polecam serię Naukowego Bełkotu o Czarnobyli, jest tam trochę bardziej tłumaczone jak dokładnie działają moderatory, cały proces rozszczepienia w reaktorze, niektóre typy itd :D
Może coś o reaktorach Torowych i ogólnie o reaktorach IV generacji (FAST, LFTR, TMSR)?
prędkie reaktory są I, nie IV generacji.
@@klakier19901 super. Czekam na film o tym.
@@Techt nie będę nikogo łyżeczką karmił. Pełno jest materiałów o BN-350
@@klakier19901 o, widzę, że i tu można na chama trafić. Jak miło :)
@@Techt He.
Takie czasy. Przepraszam, że zmuszam do myślenia.
Fajnie że natrafiłem na ten kanał lubię naukę i wiedzę forma i treść odpowiada mi w zupełności :)
Super film, ale trochę krótki. Czekam z niecierpliwością na częśc 3.
1:50 Czy mi się wydaje czy rysunek pokazuje coś odwrotnego co Pan mówi?
Ej no. Grafika trzeba wypieprzyć.
Nieźle. Najpierw daje Panu lajka w ciemno, a dopiero potem oglądam😀 Od zawsze byłem zwolennikiem wykorzystania energii jądrowej. Zastanawiam sie, na jak długo starczy rud uranu.
Wspaniały materiał. Prosto i ciekawie. Zasięgi.
Boimy się tego co nieznane. Tylko wiedza przedstawiona w jasny sposób może nas oswoić przed strachem i oporem społecznym dotyczącym produkcji prądu z rozszczepienia atomu. Dziękuję za to, że podjął się Pan tego tematu. Dobrze byłoby pokazać jeszcze jakie są różnice w całkowitych kosztach (od budowy, przez eksplorację i całkowitą utylizacje) między EJ, OZE i elektrowniami na paliwa kopalne. Uwzględniając przy tym oczywiście ślad węglowy jak i wypadki w trakcie eksploatacji.
Telewizji nie oglądam ale uważam że prowadzisz na takim poziomie program że nadaje sie do dobrej tv. Na taki program powinny iśc podatki a nie na polityczne bzdury oraz inne nudne przepłacone programy. Super i życze dużych sukcesow
Przewaga YT nad telewizją polega na tym że tu twórca robi na co ma ochotę i według takiej koncepcji jaką lubi, jest całkowicie wolny i robi to co chce. W Tv zazwyczaj a nawet często ktoś musi wyrazić zgodę na emisję i często człowiek który jest na górze ma swoją wizję którą ktoś powinien realizować przez co często treści są niezwykle ubogie bo tv musi mieć czas na emisję reszty swoich programów czy nawet reklam.
Mega proste wytłumaczenie dzięki
Dobrze że są takie kanały trzeba promować naukę bo inaczej nim się obejrzymy zwolennicy teorii spiskowych, anty 5G czy płaskoziemcy będą większością w społeczeństwie.
Ja bym doprecyzował, że elektrownia może jednak wybuchnąć (nie jak bomba atomowa :P). Np poprzez stopienie rdzenia i przeciążenie układu chłodzenia co w konsekwencji prowadzi do wybuchu radioaktywnej pary.
Elektrownie atomowe, zwłaszcza starsze, mają jeden spory problem. Wyłączanie rdzenia trwa i potrzeba do tego prądu, w tym czasie reaktor musi być ciągle chłodzony, inaczej się stopi i będzie kaplica. W momencie gdy jest jakaś katastrofa i odłączą zasilanie, elektrownia jest zdana na własne zasilanie awaryjne w postaci generatorów. Jak skończy się zasilanie awaryjne, zanim reaktor wyłączy się to mamy duży problem :(
Nowsze elektrownie mają mechaniczny bezpiecznik, w postaci zbiornika "kwasu" zawieszonego nad reaktorem. W czasie awarii reaktor jest błyskawicznie zalewany i następuję wyciszenie reakcji.
Bardzo dobra robota proszę o więcej może to jakoś zainspiruje do nauki moje dziecko.
Uwielbiam Pana filmy! Prosto tłumaczone i przejrzyste🤩
Super odcinek👍
Świetny film, mam nadzieję, że trzeci odcinek pojawi się równie szybko co drugi. Czekam z niecierpliwością.
Może będzie o Fukishimie
Jak zwykle świetny materiał. I mimo tego że nie jestem żadnym autorytetem to i tak pogratuluję tempa produkcji :)
nie jestem pewien czy wszystko dobrze rozumiem - w 5:50 mówi Pan, że 1 reaktor = 1 GW, 3 reaktory na elektrownie to ~3-4 GW czyli tyle co 20% zapotrzebowania = elektrownia w Bełchatowie (5,3 GW a zapotrzebowanie to jakieś 26,5 GW - powiedzmy, że mniej więcej się zgadza)
a potem jak jest mowa, że 2 elektrownie mogą pokryć znaczną część zapotrzebowania (6:20) to na ekran wjeżdża "20% zapotrzebowania na energię w Polsce"
końcowo nie jestem pewien jaka jest planowana łączna moc obu elektrowni czy te 20% potrzebnej energii ma być dostarczane przez jedną czy dwie elektrownie, prosiłbym o komentarz
Super informacje, milo sie slucha :)
Super... czekam na trzecią cześć. Dobrze jest posłuchać kogoś kto się zna na rzeczy :)
Przecież on pomija niewygodne fakty
@@pepa7364na przykład?
@@karolkorzeniowski800 Na przykład spójrzmy, na to że elektrownie nie mogą być szczelne, gdyż muszą się pozbywać się ciepła przez kominy. Tylko skoro nie może być szczelnie (sorry za powtórzenie) to promieniowanie, które jest falą ma możliwość wydostania się na powierzchnię wraz z parą, do atmosfery. A nawet, pomijając tą kwestię, która akurat fajnie wkomponowałaby się w jego wypowiedź, to przejdźmy na chwilę do kwestii zabezpieczeń. W Fukushimie bez problemu były one sabotowane, co dowodzi łatwości z jaką można to zrobić, przypomnę tu, że Fukishima w Japonii, kraju bardziej zaawansowanym od naszego, a my mamy wrogów, chociażby w postaci Rosji. Jednak wróćmy do naukowych argumentów, obecnie coraz częściej wykorzystuje się okolice mórz do miejsc elektrowni, bo jest dostęp do wody. Chociaż jak wiemy z fizyki sól, nawet w niewielkich ilościach sprzyja nie tylko korozji (patrz. wykonanie rur), a także na właściwości wody, jak temperatura wrzenia (tu przyznaje się, że podwyższa ją, ale nie o to chodzi) oraz zwiększa jej ciśnienie, które może nawet rozsadzać rury.
Świetny materiał ale zdecydowanie za krótki :(
Warto byłoby opowiedzieć o skażeniu chłodziwa - np. wody, bo to jest coś czego ludzie się boją. Przyzwyczailiśmy się, że dym z kominów jest zanieczyszczony, a ludzie widzą tu wielki komin. Woda z zakładów przemysłowych to często ścieki. Warto byłoby ludziom to wyjaśnić. Niewiedza powoduje strach.
Odpowiedź jest banalnie prosta. W większości reaktorów( jak nie aktualnie w każdym) są dwa obiegi wody. Obieg chłodzący reaktor i pełniący funkcję grzejnika drugiego obiegu który po ogrzaniu wytwarza parę.
Badzo fajna seria w ogóle badzo fajnie opowiadasz na wszystkich odcinkach jak znalazłem kanał kilka miesięcy temu to poleciał maraton odcinków ;) szkoda, że w szkole nie miałem takiego nauczyciela np. z chemii, która jest bardzo interesująca jednak zniechęcili mnie do niej właśnie nauczyciele ze szkół a po latach czasami potrafię od tak wejść na wikipedię i czytać o pierwiastach czy innych rzeczach
Nie mogę się doczekać trzeciego odcinka.
Najlepsze jest to że myślimy że jesteśmy dużo bardziej zaawansowani pod względem produkcji energii elektrycznej, a i tak kończy się zawsze na tym że podgrzewamy wodę żeby para kręciła turbinę prądotwórczą :P
Masz lepszy pomysł?
@@Techt Jakbym miał to bym komentarzy na YT nie pisał tylko wprowadził go w życie :D . Tak tylko chciałem zauważyć że wszystko kręci się koniec końców wokół koła :D
@@Techt Odpowiedni lejek i mozna bezpośrednio wlewać elektrony do kabelka.
Jak nie wiadomo, to ja wiem kto będzie budował elektrownie. Obawiam się że ten sam spec co organizował wybory które się nie odbyły ;) A zupełnie na serio- super odcinek!
Oby nie komuchy z Czarnobyla, ale i tak czarno to widzę
In Atom, we trust!
mógł byś także napomknąć w 3 odcinku o kwestii finansowej, może ile kosztuje budowa takiego reaktora a elektrowni węglowej ( której budowa właśnie się odbywa w Ostrołęce) oraz potem ile kosztuje utrzymanie.
Ale szybko kolejny materiał :o
Tego się nie spodziewałem
trzeci, do kompletu będzie w piątek
@@naukatolubie Miło to słyszeć! Pozdrawiam serdecznie :)
Dziękuje 👍
Wydaje mi się ze w Niemczech uruchomiona została wieksza elektrownia na węgiel brunatny niż w Bełchatów.
Chcemy wiecej ! :D
idź na elektrotechnikę , na polibudę - wytwarzanie Energi elektrycznej , mnie kociołkami męczyli dwa lata
Jak zawsze fachowo
Pozdrawiam
Z całym szacunkiem dla polskiej myśli technicznej....
Ale w naszym kraju nie potrafią zbudować: autostrady ,stadionu, szpitala, itp na śmigłowcu i pistolecie nie kończąc. Bez przekrętów i niedociągnięć.
Więc jakim prawem ta elektrownia ,o ile powstanie, ma działać normalnie ??
Niech postawią ja w centrum Warszawy skoro ma być taka bezpieczna.
Lubie bardzo twoje filmy.
Zawsze dowiaduje się czegoś nowego.
A tym bardziej o energetyce jądrowej.
Ciekaw jestem ile poświęca Pan czasu na film.
Jak coś strzeli, to będzie najwyżej 3,6. Będzie git ;)
Not bad, not great
@@stark_2991 chyba not great, not terrible
@@yngqbus1832 Tak
Polska powinna mieć już od wielu lat elektrownie atomową, wszyscy by na tym skorzystali, zwykli ludzie mieli by tańszy prąd i lepszą jakość powietrza a natura mniejsze zanieczyszczenie. Ale pewnie prędzej w Afryce wybudują elektrownie niż w Polsce.
Ups.. trochę się pogubiłem z tymi atomami i tymi tam tymi co są w tym w środku. 🤯 Ale ciekawy odcinek. Można się czegoś nowego dowiedzieć. Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek.
Krotki film a a tak duzo sie dowiedzialem
specjalista od wszystkiego ! Szczypawki ,atom ,astronomia ! Pis płaci ?
Na pewno patrząc na to jak pobieżnie odwołał się do wad i poprzednich wypadków
Podoba mi się ta seria.
Czy w przyszłości poruszy Pan tematykę reaktorów Molten Salt Reactor (MSR) lub Thorium?
Albo Fukishimy i Czarnobyla? Pozwolę se podchaczyć
W skrócie: kozak materiał :)
Chyba najbardziej wyczekiwana i interesująca seria, owszem każdy inny odcinek był równie świetny, ale ostatnio za dużo było o COVID.
Świetny materiał
Film super, ale krótki. Prosi się o więcej szczegółów - kto ma to ludziom wyjaśnić jak nie dr Rożek? ;)
well played,
tak więc zobaczymy się w 3cim odcinku
Super filmik!
Uwielbiam Pana filmy. Ale uważam ze powinniśmy być bardzo ostrożni względem elektrowni jądrowych Fukushima i Czarnobyl. Jeszcze bardzo długo będziemy wszyscy na planecie zmagać się z nowotworami przez to. No i co zrobić ze zużytym paliwem? Z tym nawet cywilizacja co będzie po nas będzie miała problem. Jestem wielkim przeciwnikiem energii jądrowej no chyba ze jako cywilizacja wreszcie dorośniemy. Ale obserwując to co się dzieje raczej idziemy w przeciwnym kierunku
W zupełności się z tobą zgadzam
Świetna seria
A może Pan Rożek opowie o tym jak wyłączyć reaktor? Co się stanie jeśli wysiądzie chłodzenie reaktora? Taki drobiazg przytrafił się w Fukushimie. Na fizyce w szkole uczą, że reaktor można wygasić - wyłączyć. Jednak nie uczą, że kilka megawatów ciepła trzeba zawsze odbierać. Konieczne są ogromne ilości wody i zasilanie. Pastylki paliwowe raz uruchomione muszą być wiele lat chłodzone.
Uważam, że powinniśmy wybudować w Polsce elektrownię jądrową, ale uważam, że nie powinniśmy nawijać ludziom makaronu na uszy podając same superlatywy. To jest propaganda, a nie wiedza. Choć muszę uczciwie przyznać, że Pan Rożek i tak jest w miarę rzetelny, bo uprawia propagandę ale tylko poprzez przemilczenie.
Skoro zajął się Pan tym tematem, czy mógłby Pan sprawdzić gdzie na świecie są najlepsze elektrownie? Takie porównanie. Bo jakoś nie mam zaufania do prywatnych technologii amerykańskich. Niemniej nie zbadałem tematu i nie wiem czy moje przypuszczenia, że japońskie są lepsze to prawda czy urojenia. Chętnie usłyszałbym Pańską opinię i zerknął w źródła w opisie. Byłoby to o wiele ciekawsze niż reklamowanie elektrowni jądrowych.
Super te odcinki ale za krótkie.
Wow ale ty szybko dałeś kolejny odcinek!
Mam prośbę, czy może Pan przy następnym odcinku ustawić prompter bliżej kamery:) Tak, żeby nie było widać, że nie patrzy Pan w kamerę?(wbrew pozorom mocno to przeszkadza)
Temat trochę potraktowany pobieżnie.Wspomniał Pan o elektrowni Bełchatów. Może warto powiedzieć ile ta elektrownia spala węgla brunatnego na dobę i porównać z alternatywną elektrownią jądrową. To robi wrażenie jak i sama dziura w ziemi.W sumie duży plus za poruszenie tematu. Niestety większość woli inne przedmioty niż fizyka i matematyka, więc ogromny szacunek dla Pana .
Kiedy Polska zbuduje własną elektrownię jądrową, może spotkać ją to, co wydarzyło się w Czechosłowacji w elektrowni atomowej Jaslovské Bohunice w 1976 i 1977 roku.
Taki dość duży Czarnobyl
Eksplozja reaktora jest niemożliwa dowodem jest Czarnobyl i Fukuszima! Nauka to lubię!
Swietna seria :)
tak się zastanawiam, czy odejście w atom ma w ogóle sens. Na zachodzie się od niego odchodzi w stronę OZE. Interesuje mnie też kwestia odpadów: które są bardziej szkodliwe dla środowiska i łatwiej zutylizować- z elektrowni atomowej, czy węglowej? Mam wyobrażenie, że kwestia odpadów atomowych to kwestia składowania ich przez setki, jeśli nie tysiące lat. Jak jest w rzeczywistości? Interesuje mnie też kwestia skuteczności filtrów stosowanych w elektrowniach węglowych- czy te elektrownie są rzeczywiście tak trujące jak były?
Oczywiście, że jest sens. Elektorwnie atomowe są znacznie wydajniejsze od węglowych i przy ty. nie zanieczyszczają środowiska w żadnym stopniu. Natomiast odpady są składowane w odpowiednich magazynach i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia i środowiska. No chyba że ktoś postanowi je wyciągnąć z odpowiednich "beczek" które całkowicie zatrzymują promieniowanie. W takim przypadku jest nieciekawie, ale jest to mało prawdopodobne. Co do czasu jaki muszą pozostać zamknięte to raczej liczył bym w milionach lat ze względu na ich okres półtrwania i następnie stabilizację.
Pozdrawiam z Bełchatowa :D Mieszkam 7km od samej elektrownii, chciałbym wiedzieć, czy mieszkanie tak blisko dużego emitera zanieczyszczeń może w znaczący sposób wpływać na moje zdrowie?
6:26 - EJ największą emisję gazów ma jak na pracowniczej stołówce bigos podadzą.
Nawet energią słońca za dnia da się coś przetapiać nawet metal byle zwierciadło skupiające miało dosyć mocy, nie mówiąc o eko. przemianach termicznych w wysokich temperaturach jak rozkład wodoru w wysokich temperaturach bez energii z elektrowni😉
Fantastycznie wytłumaczone. Może w kolejnym odcinku " Jak działa bomba atomowa "
Świetne połączenie, popieram
00:30 nic tam nie widzę :D czekam az ludzie zaczną załączać filmy w opisie...
Z tego co pamiętam pierwsze odcinki wychodziły z inicjatywy koncernu Synthos z tego co mi wiadomo to synthos miał plan wybudowania takiej elektrowni na swoje potrzeby czy ma to jakiś związek, edukacji i przekonania ludzi, że energia jądrowa nie jest taka straszna ?
Z Synthosem współpracowałem dwa lata temu przy cyklu chemicznym. Od tamtego czasu nie mamy z sobą kontaktu. Choć może kiedyś uda się zrobić kolejną serię chemiczną.
Tak teoretycznie jeśli ogarneli byśmy fuzję to czy odpadem w podczas jej przeprowadzania nie były by między innymi również takie atomy które można by potem wykorzystać w tradycyjnych elektrowniach atomowych?
Czy będzie coś na temat elektrowni atomowych na Tor?
Czy mógłby Pan przybliżyć temat reaktorów opartych na Torze? Podobno jest to pierwiastek dużo bezpieczniejszy od Uranu czy Plutonu.
Nie powiedziałabym
Łańcuchov to był mądry radziecki generał, że na jego cześć powstała nazwa Reakcja Łańcuchowa
A kiedy wizyta w NCBJ w Świerku??? Może jakiś live.
Kolejny super odcinek :D
Powinna być jeszcze czwarta część - o tym, że do budowy potrzebna jest wola polityków. Oni najpierw muszą wykombinować jak dać zarobić kolegom na uczestnictwie w budowie, radach nadzorczych i wszystkich innych inicjatywach mających na celu defraudację publicznych pieniędzy.
Śmierdzi demagogią i nagonką na GIGANTYCZNE zasoby polskiego węgla.
Owszem, Bełchatów jest największy w EU, ale np. w Niemczech jest wiele mniejszych od niego elektrowni węglowych (najnowsza otwarta kilka miesięcy temu), których sumaryczna emisja przewyższa znacznie naszą. Przy czym CAŁA Polska emisja CO2 to mniej niż 1% światowej! Naprawdę ma kto ograniczać.
Natomiast historia energetyki jądrowej to dziesiątki awarii, pożarów, eksplozji, rozszczelnień, wycieków, skażeń tysięcy km², wysiedleń dziesiątków tysięcy mieszkańców (w przypadku katastrofy Fukushimy w Japonii, ewakuowano 200 tys. okolicznych mieszkańców, natomiast ewakuacja wszystkich była kompletnie niemożliwa do wykonania - kilkadziesiąt mln. ludzi w zasięgu ew. skażenia), tereny wyłączone z użycia na dziesiątki lat (i nie mówię tu tylko o Czarnobylu, ale o wielu innych, w różnych krajach), MEGA problematyczne paliwo oraz odpady radioaktywne..
Potencjalne skutki błędów podczas projektowania, konstruowania, obsługi, serwisu, czy też sabotażu (pokój to tylko przerwa pomiędzy wojnami) elektrowni węglowej są co najwyżej przykre, natomiast elektrowni atomowej - STRASZNE.
Chcemy być nowocześni - bierzmy przykład z najlepszych: Niemcy oraz Japonia budują nowe elektrownie ... WĘGLOWE!!
Ładna koszula. Gdzie można taką kupić???
Proszę zrobić osobny materiał o składowaniu zużytego paliwa jądrowego o jego czasie rozpadu i wpływie na środowisko, i porównać skalę zagrożenia z konwencjonalną elektrownią na węgiel i wytłumaczyć dlaczego takie kraje jak Niemcy I Austria przechodzą z atomu na paliwo konwencjonalne czyli węgiel.
Czy możemy poprosić o odcinek na temat reaktorów napędznych Torem? Dlaczego jeszcze na świecie takie nie istnieją? Zalety takich rekatorów wydają się być bardzo duże.
Zasada działania reaktora jest prosta. Wciąż żyjemy w epoce parowej. A chcemy sięgać gwiazd hehehe.
wychodzi na to, że łącząc dwa lekkie jądra łącząc w jedno cięższe uzyskujemy energię ponieważ są cięższe niż to powstałe ale rozczepiając
ciężkie na dwa lekkie energia wynika z tego, że to rozczepiane jest cięższe niż dwa powstałe z rozczepienia... ma to sens