Dla zasięgu. Twój kanał nie jest prowadzony moim zdaniem dla wywołania szoku i zwiększenia klikalności ale dla rzetelnego omówienia sytuacji. Bardzo Ci dziękuję
*Dobry film, jestem nowy w świecie inwestycji, wiele słyszałem o kryptowalutach, giełdach i innych rodzajach inwestycji i będę wdzięczny, jeśli ktoś może mi pomóc rozpocząć inwestowanie w celu zwiększenia moich dochodów*
Wszystko, czego potrzebujesz jako początkujący, aby zacząć osiągać dobre zyski z kryptowalut z profesjonalnym traderem, który będzie handlował w Twoim imieniu, w przeciwnym razie możesz stracić
Co do greckich armatorów to mój wujek przez długie lata był kapitanem statku właśnie pracującego pod greckim autorytetem i opowiadał że naprawdę warunki pracy u nich koszmarne odmawiają jakichkolwiek urlopów jednego jego kumpla rzekomo posłali na 4 lata pływania u zachodnich wybrzeży Afryki bez kontaktu ze światem a po powrocie się dowiedział że jego rodzina nigdy nie dostała jego wypłaty, nie wiem na ile takie traktowanie pracowników tnie koszta pracy ale w jakimś stopniu pewnie pomaga utrzymać pozycję lokalnego lidera... teraz wujek pływa dla Brytyjczyków.
Faktycznie, nie bez powodu Ameryka jest nazywana ' wielkim Neptunem", Posejdonem na morzach światowych. Skłania mnie to do innej refleksji. Czemu w koalicji nie ma udziału Chin ? Chiny są największym beneficjentem obecnego ładu. Chińskie statki też były atakowane przez Huti. Reakcja powinna bać adekwatna. Są dwie odpowiedzi : Albo Chiny nie mają takich środków, i zasobów militarnych, by bronić własną flotę handlową, co sprowadza się do tezy, że są państwem wydmuszką.. Albo grają innymi pionkami na globalnej szachownicy.... Zobaczymy w praktyce . Pozdrawiam
Komentarz dla zasięgu. To w jak zrozumiały i ciekawy sposób tłumaczysz bardzo często nieoczywiste i niewidoczne powiązania między różnymi wydarzeniami (jak w przypadku ostatniego odcinka o Niemczech), czy jak w przypadku tego materiału pokazujesz jak ważne są rzeczy, z których ludzie raczej rzadko zdają sobie sprawę, jest godne podziwu.
Ta druga opcja, gdy handel na oceanach zostanie zablokowany, będzie okazją dla nas. Jak nie morzem to lądem, a wtedy to my możemy być chińską furtką dla Europy.
W epoce nuklearnej wojna między największymi mocarstwami jest nie do pomyślenia. Jeśli wojna między mocarstwami jest nie do pomyślenia, no to jakakolwiek inna konfrontacja na każdym niższym szczeblu (włącznie z próbą blokad morskich) też jest nie do pomyślenia, bo każdy taki konflikt można jednostronnie eskalować do najwyższego stopnia czyli do wojny. Wtedy patrz punkt 1: wojna między mocarstwami jest nie do pomyślenia. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale moim zdaniem czynnik nuklearny jest absolutnie kluczowy dla ładu światowego. Tak było już za zimnej wojny, gdzie poziom antagonizmów między mocarstwami był wielokrotnie większy a poziom połączeń gospodarczych i międzynarodowego handlu morskiego był dziesiątki razy mniejszy.
Jest nie do pomyślenia ale to co się dzieje w obrębie Morza Czerwonego sprawia że nikt nie chce tamtędy pływać, więc jest to w zasadzie blokada morska.
Zacząłem zastanawiać się nad analogiami, o których wspomniałeś pod koniec materiału. To co przyszło mi do glowy to załamanie się systemu z okresu epoki brązu, czy też inne, bardziej "lokalne" upadki systemów międzynarodowych. Zazwyczaj takie dramatyczne przemiany były skorelowane ze zmianami klimatycznymi oraz wymuszonymi przez to migracjami. W tym też upatrywałbym potencjalnych zagrożeń dla współczesnego układu międzynarodowego
Buduje statki w Chińskich stoczniach. Biznes się kręci aż mało co łba nie urwie. Wszystkie kłamstwa o upadku globalizacji to kit. Pozdrawiam cieplutko.
Problem polega na tym, ze po obaleniu starego hegemona bedzie trzeba wybrac nowego. A ze nie bedzie juz nadzorcy calego siata, ktory rozstrzyga takie sprawy, to wybuchnie wojna o to stanowisko. Watpie aby odbylo sie to pokojowo. USA rowniez zostaly hegemonem w wyniku wygranej wojny a nie pokojowego glosowania. Jezeli nie wyloni sie jeden hegemon, to bedziemy mieli hegemonow lokalnych, co doprowadzi do braku wspolnych zasad na calym globie. Czyli chaos.
Chiny rzucają wyzwanie USA. Reszta państw z członami BRICS na czele pretendują do miana potęg regionalnych. Świat wielobiegunowy, jasno pokazuje że każdy uczestnik rynku/polityki ma swoje własne interesy.
Bardzo mnie cieszy że masz sponsora, ale czy dałoby się ten baner przenieść nieco bardziej do tyłu? Jest ustawiony w taki sposób że rozprasza i utrudnia skupienie na treści
Niestety uważam, że teza z końca odcinka nie ma prawa się spełnić. Handel morski napędza gospodarkę a gospodarka napędza politykę. Deglobalizacja polityczna, nawet jeśli ma nastąpić, to zbierze ze sobą żniwo na transporcie wodnym.
To, że destrukcja tego systemu handlowego będzie dla wszystkich nieopłacalna, nie znaczy, że ktoś nie spróbuje jej zniszczyć. Sytuacja wojny w Ukrainie pokazuje, jak nieracjonalne można podejmować decyzje. To tylko kwestia posiadania odpowiednich pobudek.
Platformers nagrywał jak pisowcy robili komisję i się oburzał, teraz mu ”standardy demokratyczne” nie przeszkadzają. PS. Najlepsze lemingi, jak szybko naskoczyli, ciekawe czy piszą to w koszulce konstytucji :D.
Przykro czytać odpowiedzi do tego komentarza, zaleca się ograniczenie pogardy . Głęboka przepaść do wzorowego obiektywizmu i poziomu wypowiedzi autora tego kanału. Brawa Polityce Zagranicznej za podjęcie trudnej misji poszerzenia perspektywy w naszym narodzie.
W tym całym bajzlu u wybrzeży Jemenu brakuje jednego gracza któremu priorytetowo powinno zależeć na tym żeby był tam spokój: czyli Chinom. Bardzo dziwna ta geopolityka, z jednej strony cichy chiński flirt z Iranem żeby dopiec USA i zachodowi, z drugiej Iran podkręca Huti żeby ci robili bajzel który najmocniej uderza w Chiński handel z Europą... a w tym wszystkim porządek stara się zaprowadzić USA i UK, przy chińskiej obojętności.
@@Bzhydack To wiadomo ;) Ale nawet mimo to, cała ta zadyma w cieśninie oraz widmo całkowitego wstrzymania tranzytu kanałem Sueskim to już dla chińczyków bardzo nieciekawa perspektywa. Błogosławieństwem dla zachodu jest to, że cały BRICS mimo swojej realnej siły(rozpędzające się gospodarki + duże populacje) jest tak mocno podzielony jeśli chodzi o interesy. Nasze tarcia wewnątrz UE, mówie o Francja i Niemcy vs Polska czy inne kraje nowej Unii, to nie jest ten kaliber, co Indie vs Chiny, czy zradykalizowany i nieprzewidywalny Iran.
Czasy się zamieniają. To nie jest świat dla małych państw. 19 lat temu Rosja i ChRL nie były tak groźne jak teraz a stają się coraz groźniejsze jak widzimy .Pora przesunąć politykę zagraniczną i obronną do Brukseli. Będziemy wtedy prawie dokładnie w sytuacji USA. Z zewnętrz będzimy wyglądać jak jedno państwo a tu w środku nic się nie zmieni. Razem jesteśmy mądrzejsi, silniejsi, bezpieczniejsi i bogatsi jak widać. Po doświadczeniu drugiej wojny światowej i rosyjskiego komunizmu nikt rozsądny nie może chcieć powrotu do nacjonalizmu i imperializmu i braku demokracji, bo to się nie sprawdziło. Brak większej integracji w sytuacji gdy mamy konkurencję dużych niedemokratycznych i imperialistycznych potęg jest głupie, wpycha nas w łapy tych imperiów. USA też nas wiecznie nie będą bronić. Wystarczy że do władzy dojdzie taki Trump. Nacjonalizm ponownie może nas pogrążyć. Tak to widzę i nie ja jeden.
Zatrudnij się gdzieś w Europie to poczujesz na własnej skórze jakiej kategorii Europejczykiem jesteś. 2-3. Oddasz władze i zrobią nam generalna gubernie. Wylęgarnia siły roboczej i surowców.
Utopijna wizja która nie zrealizuje się, nie dlatego że Polacy tak zdecydują, a dlatego że sama UE nie przetrwa w tej postaci. Aktualne trendy jasno wskazują kierunek AfD, Le Pen, Wilders. Trzeba zaakceptować to że jesteśmy zbyt różni by tworzyć jeden byt polityczny.
Fajnie by było... szkoda tylko, że z punktu widzenia Brukseli/Berlina tak na serio mamy być krajem drugiej kategorii w UE pozbawionym jakichkolwiek szans na wybicie się.
@@PiotrArtur1972 Pytanie czy Polska ma jakąkolwiek pozycje aby startować do Tajwanu z tym tematem. Nawet nie to, że wątpię że moc sprawczą, tylko w to że obecnie ta moc może być mizerna...
Dla zasięgu. Twój kanał nie jest prowadzony moim zdaniem dla wywołania szoku i zwiększenia klikalności ale dla rzetelnego omówienia sytuacji. Bardzo Ci dziękuję
*Dobry film, jestem nowy w świecie inwestycji, wiele słyszałem o kryptowalutach, giełdach i innych rodzajach inwestycji i będę wdzięczny, jeśli ktoś może mi pomóc rozpocząć inwestowanie w celu zwiększenia moich dochodów*
Wszystko, czego potrzebujesz jako początkujący, aby zacząć osiągać dobre zyski z kryptowalut z profesjonalnym traderem, który będzie handlował w Twoim imieniu, w przeciwnym razie możesz stracić
Proszę, jestem naprawdę zainteresowany. Czy możesz skierować mnie do doświadczonego handlowca
Polecę moją obecną traderkę, panią Leslie Ramos. Jest profesjonalistką i zadziwia swoimi umiejętnościami coachingowymi
INSTAGRAMU
@Valeriaramosalba
Świetny materiał. Marcin gratulacje. ❤
Cieszę się że jest ten kanał, jest tu to czego szukam, dzięki :)
Chyba jedyny poważny kanał o tej tematyce
Widać, że "Koniec świata, to dopiero początek" było czytane. Świetny materiał. Pozdro.
Ekstra wiedza. Potrzebowałem jej.
dla zasięgu. Świetna robota.
Dziękuję Marcin za kolejny bardzo dobry materiał 😊
Dzień dobry
Najlepszy kanał na YT w tej tematyce. Świetny odcinek!
Pozdrawiam Cię serdecznie 🇵🇱👍
Dziękuję, dobra robota.
komentarz dla zasięgu💪
Jak zawsze mega profesjonalnie
Dzięki za rzeczowy materiał. Niech Anglosasi pocisną wieśniaków Huti.
Dziękuję!
Świetny, jak zwykle na tym kanale, odcinek :)
Co do greckich armatorów to mój wujek przez długie lata był kapitanem statku właśnie pracującego pod greckim autorytetem i opowiadał że naprawdę warunki pracy u nich koszmarne odmawiają jakichkolwiek urlopów jednego jego kumpla rzekomo posłali na 4 lata pływania u zachodnich wybrzeży Afryki bez kontaktu ze światem a po powrocie się dowiedział że jego rodzina nigdy nie dostała jego wypłaty, nie wiem na ile takie traktowanie pracowników tnie koszta pracy ale w jakimś stopniu pewnie pomaga utrzymać pozycję lokalnego lidera... teraz wujek pływa dla Brytyjczyków.
Jest jedna dobra analogia historyczna - koniec epoki brązu. Tzw Bronze Age Collapse
Bardzo dobry film. Nic dziwnego, że USA tak zdecydowanie broni wolnego handlu na oceanie, bo to zyski z niego dają mu legitymizację od innych państw.
Faktycznie, nie bez powodu Ameryka jest nazywana ' wielkim Neptunem", Posejdonem na morzach światowych.
Skłania mnie to do innej refleksji.
Czemu w koalicji nie ma udziału Chin ?
Chiny są największym beneficjentem obecnego ładu.
Chińskie statki też były atakowane przez Huti.
Reakcja powinna bać adekwatna.
Są dwie odpowiedzi : Albo Chiny nie mają takich środków, i zasobów militarnych, by bronić własną flotę handlową, co sprowadza się do tezy, że są państwem wydmuszką..
Albo grają innymi pionkami na globalnej szachownicy....
Zobaczymy w praktyce .
Pozdrawiam
Komentarz dla zasięgu. To w jak zrozumiały i ciekawy sposób tłumaczysz bardzo często nieoczywiste i niewidoczne powiązania między różnymi wydarzeniami (jak w przypadku ostatniego odcinka o Niemczech), czy jak w przypadku tego materiału pokazujesz jak ważne są rzeczy, z których ludzie raczej rzadko zdają sobie sprawę, jest godne podziwu.
Ta druga opcja, gdy handel na oceanach zostanie zablokowany, będzie okazją dla nas. Jak nie morzem to lądem, a wtedy to my możemy być chińską furtką dla Europy.
Tylko kto będzie pracowac za sto- trzysta dolców miesięcznie?
To zależy na ile ż y dostwo pozwoli żeby ten kraj się rozwijał 🙂
Dobra robota
dzieki za materiał
W epoce nuklearnej wojna między największymi mocarstwami jest nie do pomyślenia. Jeśli wojna między mocarstwami jest nie do pomyślenia, no to jakakolwiek inna konfrontacja na każdym niższym szczeblu (włącznie z próbą blokad morskich) też jest nie do pomyślenia, bo każdy taki konflikt można jednostronnie eskalować do najwyższego stopnia czyli do wojny. Wtedy patrz punkt 1: wojna między mocarstwami jest nie do pomyślenia.
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale moim zdaniem czynnik nuklearny jest absolutnie kluczowy dla ładu światowego. Tak było już za zimnej wojny, gdzie poziom antagonizmów między mocarstwami był wielokrotnie większy a poziom połączeń gospodarczych i międzynarodowego handlu morskiego był dziesiątki razy mniejszy.
Jest nie do pomyślenia ale to co się dzieje w obrębie Morza Czerwonego sprawia że nikt nie chce tamtędy pływać, więc jest to w zasadzie blokada morska.
Oby tak dalej!
Good job!!
Super!!!
Taktyczny 😊
Zacząłem zastanawiać się nad analogiami, o których wspomniałeś pod koniec materiału. To co przyszło mi do glowy to załamanie się systemu z okresu epoki brązu, czy też inne, bardziej "lokalne" upadki systemów międzynarodowych. Zazwyczaj takie dramatyczne przemiany były skorelowane ze zmianami klimatycznymi oraz wymuszonymi przez to migracjami. W tym też upatrywałbym potencjalnych zagrożeń dla współczesnego układu międzynarodowego
💪
Siema! Dzięki za kolejny materiał! Lecimy!
Edt: szkoda, że baner partnera jest bardziej widoczny niż wiecej znaczaca mapa świata na ścianie
Komentarz dla statystyk
Buduje statki w Chińskich stoczniach. Biznes się kręci aż mało co łba nie urwie. Wszystkie kłamstwa o upadku globalizacji to kit. Pozdrawiam cieplutko.
❤🎉
Problem polega na tym, ze po obaleniu starego hegemona bedzie trzeba wybrac nowego. A ze nie bedzie juz nadzorcy calego siata, ktory rozstrzyga takie sprawy, to wybuchnie wojna o to stanowisko. Watpie aby odbylo sie to pokojowo. USA rowniez zostaly hegemonem w wyniku wygranej wojny a nie pokojowego glosowania. Jezeli nie wyloni sie jeden hegemon, to bedziemy mieli hegemonow lokalnych, co doprowadzi do braku wspolnych zasad na calym globie. Czyli chaos.
Chiny rzucają wyzwanie USA. Reszta państw z członami BRICS na czele pretendują do miana potęg regionalnych. Świat wielobiegunowy, jasno pokazuje że każdy uczestnik rynku/polityki ma swoje własne interesy.
Dzień w którym Amerykanie przestaną pilnować oceanów, będzie wielkim dniem próby dla światowego handlu. A może ostatnim dniam świata ktorego znamy ?
Bardzo mnie cieszy że masz sponsora, ale czy dałoby się ten baner przenieść nieco bardziej do tyłu? Jest ustawiony w taki sposób że rozprasza i utrudnia skupienie na treści
kom dla zasiegow
A to nie tak że pierwszymi "policjantami" byli Brytjczycy?
+
Niestety uważam, że teza z końca odcinka nie ma prawa się spełnić. Handel morski napędza gospodarkę a gospodarka napędza politykę. Deglobalizacja polityczna, nawet jeśli ma nastąpić, to zbierze ze sobą żniwo na transporcie wodnym.
To, że destrukcja tego systemu handlowego będzie dla wszystkich nieopłacalna, nie znaczy, że ktoś nie spróbuje jej zniszczyć. Sytuacja wojny w Ukrainie pokazuje, jak nieracjonalne można podejmować decyzje. To tylko kwestia posiadania odpowiednich pobudek.
Może przygotuje Pan odcinek na temat braku reakcji demokracji zachodnich na bezkrwawy zamach stanu w Polsce ?
może sam przygotuj się weź rozbieg i pocałuj ścianę
?
Myślę że to walnięcie w ścianę do dobra propozycja. Zastanów się co gadasz.
Platformers nagrywał jak pisowcy robili komisję i się oburzał, teraz mu ”standardy demokratyczne” nie przeszkadzają.
PS. Najlepsze lemingi, jak szybko naskoczyli, ciekawe czy piszą to w koszulce konstytucji :D.
Przykro czytać odpowiedzi do tego komentarza, zaleca się ograniczenie pogardy . Głęboka przepaść do wzorowego obiektywizmu i poziomu wypowiedzi autora tego kanału. Brawa Polityce Zagranicznej za podjęcie trudnej misji poszerzenia perspektywy w naszym narodzie.
mam nadzieję, że to wszystko upadnie
najlepiej zacznij od siebie :D
W tym całym bajzlu u wybrzeży Jemenu brakuje jednego gracza któremu priorytetowo powinno zależeć na tym żeby był tam spokój: czyli Chinom. Bardzo dziwna ta geopolityka, z jednej strony cichy chiński flirt z Iranem żeby dopiec USA i zachodowi, z drugiej Iran podkręca Huti żeby ci robili bajzel który najmocniej uderza w Chiński handel z Europą... a w tym wszystkim porządek stara się zaprowadzić USA i UK, przy chińskiej obojętności.
Trik polega na tym, że Huthi wiedzą w jakie statki uderzają, i w większości "przeoczają" statki chińskie 😉
Nie uderzają w chińskie statki. Ale już uderzają w statki które handlują z chińczykami. Co chyba ma znaczenie dla handlu z Państwem Srodka
@@Bzhydack To wiadomo ;) Ale nawet mimo to, cała ta zadyma w cieśninie oraz widmo całkowitego wstrzymania tranzytu kanałem Sueskim to już dla chińczyków bardzo nieciekawa perspektywa. Błogosławieństwem dla zachodu jest to, że cały BRICS mimo swojej realnej siły(rozpędzające się gospodarki + duże populacje) jest tak mocno podzielony jeśli chodzi o interesy. Nasze tarcia wewnątrz UE, mówie o Francja i Niemcy vs Polska czy inne kraje nowej Unii, to nie jest ten kaliber, co Indie vs Chiny, czy zradykalizowany i nieprzewidywalny Iran.
Pierwszy xd
Czasy się zamieniają. To nie jest świat dla małych państw. 19 lat temu Rosja i ChRL nie były tak groźne jak teraz a stają się coraz groźniejsze jak widzimy .Pora przesunąć politykę zagraniczną i obronną do Brukseli. Będziemy wtedy prawie dokładnie w sytuacji USA. Z zewnętrz będzimy wyglądać jak jedno państwo a tu w środku nic się nie zmieni.
Razem jesteśmy mądrzejsi, silniejsi, bezpieczniejsi i bogatsi jak widać.
Po doświadczeniu drugiej wojny światowej i rosyjskiego komunizmu nikt rozsądny nie może chcieć powrotu do nacjonalizmu i imperializmu i braku demokracji, bo to się nie sprawdziło.
Brak większej integracji w sytuacji gdy mamy konkurencję dużych niedemokratycznych i imperialistycznych potęg jest głupie, wpycha nas w łapy tych imperiów. USA też nas wiecznie nie będą bronić. Wystarczy że do władzy dojdzie taki Trump. Nacjonalizm ponownie może nas pogrążyć. Tak to widzę i nie ja jeden.
Zatrudnij się gdzieś w Europie to poczujesz na własnej skórze jakiej kategorii Europejczykiem jesteś. 2-3. Oddasz władze i zrobią nam generalna gubernie. Wylęgarnia siły roboczej i surowców.
Utopijna wizja która nie zrealizuje się, nie dlatego że Polacy tak zdecydują, a dlatego że sama UE nie przetrwa w tej postaci. Aktualne trendy jasno wskazują kierunek AfD, Le Pen, Wilders. Trzeba zaakceptować to że jesteśmy zbyt różni by tworzyć jeden byt polityczny.
Zgadzam się z twoim komentarzem
No chyba, że poza tą wzmianką o wycofaniu się USA z Europy. Nie widzę powodu dlaczego miałoby się to wydarzyć, bez względu na prezydenturę w Stanach.
Fajnie by było... szkoda tylko, że z punktu widzenia Brukseli/Berlina tak na serio mamy być krajem drugiej kategorii w UE pozbawionym jakichkolwiek szans na wybicie się.
A propos statków to czy Tajwan oddał już nasze statki?
Chłopie, czy ty właśnie poruszyłeś temat sprzed 70 lat, serio?....
A kogo to obchodzi już
Mnie to obchodzi i nie ważne że 70 lat temu to nawet lepiej i ciekawiej.
@@PiotrArtur1972 Pytanie czy Polska ma jakąkolwiek pozycje aby startować do Tajwanu z tym tematem. Nawet nie to, że wątpię że moc sprawczą, tylko w to że obecnie ta moc może być mizerna...
@@PiotrArtur1972 to jest dobry temat na odcinek historyczny
Myślę że już z tym się nic nie da zrobić, karty dawno zapadły
Czy czytał pan książkę Petera Zeihana o upadku globalizacji?
Ta reklama xtb idzie za daleko